Hlavní Výživa

Naši odborníci

Časopis byl vytvořen, aby vám pomohl v těžkých dobách, kdy se vy nebo vaši blízcí potýkáte s nějakým zdravotním problémem!
Allegolodzhi.ru se může stát vaším hlavním pomocníkem na cestě ke zdraví a dobré náladě! Užitečné články vám pomohou vyřešit problémy s pokožkou, nadváhou, nachlazením, řeknou vám, co dělat s problémy s klouby, žilami a zrakem. V článcích najdete tajemství, jak udržet krásu a mládí v každém věku! Ale muži nezůstali bez pozornosti! Pro ně je zde celá sekce, kde najdou spoustu užitečných doporučení a rad ohledně mužské části a nejen!
Všechny informace na webu jsou aktuální a dostupné 24/7. Články jsou neustále aktualizovány a kontrolovány odborníky v oblasti medicíny. Ale v každém případě si vždy pamatujte, že byste se nikdy neměli sami léčit, je lepší kontaktovat svého lékaře!

Moč během těhotenství: zpoždění, inkontinence a další abnormality

Žena, která čeká na narození dítěte, věnuje zvláštní pozornost svému zdraví. Sleduje různé ukazatele, mezi nimiž je důležitý denní objem produkce moči. Všechny druhy odchylek: příliš mnoho močení a nedostatek této důležité vylučovací tekutiny může negativně ovlivnit vývoj plodu. Proto je velmi důležité znát jak hodnoty normy, tak příčiny a možné důsledky patologií.

Denní množství moči během těhotenství je normální

Abyste mohli vyvodit závěry o možném porušení, musíte mít dobrou představu o tom, co nazývat normou, v tomto případě standardní objem močení. Lékařská praxe považuje 1 500 ml moči denně za takovou normu. Tento objem bude záviset na množství tekutiny opilé za den, jakož i na řadě dalších faktorů. Asi ¾ opitého lze vyloučit močí, pokud je tento poměr mnohem nižší, pak mluvíme o retenci moči během těhotenství.

Pokud je příliš mnoho moči, více než dva litry denně, může to být způsobeno i přirozenými příčinami: ve druhé polovině těhotenství měchýř cítí tlak rostoucí dělohy. Druhou pravděpodobnou příčinou jsou zánětlivé procesy v genitourinárních orgánech. Konečně můžeme mluvit o polyurii - překračující denní normu a dokonce i močové inkontinenci během těhotenství. Důvodem je nedostatek bílkovinných potravin, stejně jako nemoci, jako je diabetes mellitus, alimentární dystrofie, selhání ledvin, epilepsie, řada diagnóz spojených s narušenými funkcemi nervového a kardiovaskulárního systému..

Oliguria, Ishuria a Anuria

Pokud se vylučuje jen 500 ml moče denně nebo dokonce o něco méně, říká se o přítomnosti oligurie. Ve své přirozené podobě může být důsledkem zvýšené fyzické námahy, doprovázené intenzivním pocením, a to i při omezené spotřebě vody a jiných tekutin..

Trocha moči během těhotenství může být důsledkem nemocí, jako je pyelonefritida, chronické selhání ledvin, glomerulonefritida a další patologie ledvin. Dalšími zdroji problému jsou infekční onemocnění, lupus erythematodes, těžká zranění, otrava těžkými kovy a jinými toxickými látkami a řada dalších nemocí.

Úplné zastavení močení se nazývá anurie. Je vzácný v důsledku nejpůsobivějších onemocnění ledvin, poranění břišní dutiny, akutní peritonitidy a několika dalších patologií genitourinární sféry..

Retence moči během těhotenství v močovém měchýři může vést k diagnóze, jako je ischurie. To je pozorováno v patologii močového měchýře a ostrém zúžení močových cest v důsledku zánětu, jiných nemocí, zranění.

Retence moči během těhotenství: přirozené příčiny

75-80% moči z jeho celkového objemu připadá na den. Pokud se v noci nutkání stane příliš častým, je to důvod k obavám. Příčinou noční diurézy může být diabetes insipidus, řada renálních dysfunkcí.

Pokud jde o retenci moči během těhotenství, kromě patologických reakcí mohou být důvodem i docela funkční změny. Například zvýšená absorpce vody v tkáních, pozorovaná během období těhotenství. Proces růstu dělohy a její komprese močového měchýře a močovodů může mít podobné důsledky. Teplo, přepracování, nervové přetížení - to vše také narušuje vodní rovnováhu v těle. Pokud je to akutní, hrozí dehydratace, kontaktujte lékaře.

Příčiny zadržování moči

Když je moč v močovém měchýři zadržena, není úplně vyprázdněna a je v ní možná stagnace plná zánětu. Zánětlivé procesy se mohou rozšířit do ledvin, v důsledku toho utrpí matčino tělo i plod.

Kromě toho jsou stěny močového měchýře v této situaci napnuté, začíná se stahovat ve špatnou dobu, je pozorován spontánní výtok moči. To znamená, že močová retence a inkontinence jsou někdy dvě strany stejného procesu.

Edém, zvýšený krevní tlak se často stávají důsledky retence moči. A během těhotenství významně komplikují stav ženy.

Častými příčinami retence moči jsou chronická onemocnění genitourinární oblasti, která v tomto období zhoršují, stres, sedavý životní styl nastávající matky.

Malá moč: co dělat

Retence moči může poškodit matku a dítě, protože je doprovázena intoxikací těla. Proto je třeba vyhledat radu u lékaře, který provede všechny potřebné klinické studie a předepíše odpovídající léčbu.

Analýza moči, ultrazvuk pánevních orgánů a břišní dutiny, další vyšetřovací metody pomohou stanovit přesnou diagnózu a určit schéma pro překonání problému.

Inkontinence: co dělat

Ještě častěji je pozorován reverzní proces: močová inkontinence během těhotenství. Během vývoje a růstu plodu dochází k tlaku v močovém měchýři. Kromě toho jsou svaly jeho stěn a svěrače oslabeny hormonem progesteronem. Jsou také pravděpodobné zánětlivé procesy..

Chcete-li posílit odpovídající svaly, musíte je trénovat, napínat a uvolňovat svalový aparát intimní zóny. Další poměrně efektivní metoda: chůze s tenisovým míčem umístěným mezi nohama.

Léčba cystitidy a obnovení množství moči během těhotenství

Jednou z nejnepříjemnějších příčin inkontinence je cystitida, tj. Zánět močového měchýře. Doprovázena bolestí, pálením, horečkou. Moč se může zakalit a zkrvavit..

Cystitida je způsobena patogeny, doprovodným faktorem může být podchlazení. Dalšími příčinami onemocnění jsou zranění, podráždění chemikáliemi nebo drogami..

Léčbu může předepsat pouze lékař, ale lidová léčiva jsou schopna zmírnit stav: teplá topná poduška nebo koupel, ovocný nápoj z brusinek nebo brusinek. Lékař může předepsat léky, které jsou pro dítě bezbolestné.

Příčiny inkontinence moči během těhotenství: co dělat a zda navštívit lékaře?

Během těhotenství je močová inkontinence častým průvodním příznakem v důsledku vývoje plodu v určitém stádiu gestačního období. Čím blíže je doba dodání, tím vyšší je riziko nekontrolované močení.

Únik moči je pozorován při jakékoli reflexní kontrakci svalů: hlasitý smích, kašel, kýchání. Při absenci zatížené anamnézy močového systému lze patologii posuzovat až po porodu.

Zachování příznaků vyžaduje pečlivou diagnózu a odpovídající léčbu..

Může unikat moču u těhotné ženy a jaké jsou příznaky závažných zdravotních problémů?

Těhotenská inkontinence

Inkontinence během těhotenství nebo enuréza je častou příčinou nepohodlí, pocitu trapnosti a pochybností. Nekontrolované epizody močení se vyskytují hlavně ve dne. Noční enuréza obvykle naznačuje závažné poruchy v těle.

Enuréza je často spojována s psychoemotivním pozadím ženy, která se také mění v období hormonálních změn v těle. V posledních měsících se častěji objevuje nepohodlí spojené s nekontrolovanou močovou inkontinencí během těhotenství. To je způsobeno významným poklesem objemu močového měchýře v důsledku tlaku na dělohu.

Moč vytéká při jakékoli, dokonce slabé svalové kontrakci. Pravděpodobnost příznaku je také ovlivněna počtem těhotenství a porodů. U zdravé ženy dochází k úniku zřídka během prvního těhotenství. Čím více porodů, tím vyšší je riziko nedobrovolného močení v časných a pozdních stádiích vývoje plodu.

Druhy a příznaky inkontinence u těhotné ženy

V klinické praxi existuje několik hlavních typů a charakteristik močové inkontinence v důsledku těhotenství. Symptomatické projevy přímo závisí na příčinách stavu. Lékaři rozlišují následující typy močové inkontinence u těhotných žen:

 1. Svalové a stresové napětí. Únik moči u žen je epizodický, pozoruje se až po prudkém svalové kontrakci (při kašli, při kýchání) nebo při silném vzrušení. První příznaky se obvykle objevují již v prvním trimestru těhotenství.
 2. Nouzová inkontinence u těhotných žen. V tomto případě se nutkání na močení stává spontánním, žena prostě nemá čas v toaletě. Moč je vždy uvolňována hojně, objemově - jako při přirozeném vyprazdňování močového měchýře. Naléhavá nutkání mohou naznačovat rozvoj patologie.
 3. Syndrom přeplnění. Nutkání k močení je vždy ostré a po vyprázdnění zůstává pocit plnosti. Podmínkou je snížený svalový tonus stěn močového měchýře. Příznak se může objevit nejen v pozdním těhotenství, ale také po porodu.

Poznámka! Fyziologicky jsou dokonce i zdravé ženy náchylné k mírnému močení v době kýchání, kašle, kolísání smíchu. Během těhotenství dochází k závažným změnám v anatomii ženského těla, ale mírný únik je považován za normu..

Patologické jsou výboje v objemu srovnatelném s úplným vyprázdněním močového měchýře. Normální množství inkontinenční tekutiny se obvykle měří v několika kapkách..

Příčiny inkontinence moči

Menší inkontinence během těhotenství nebo jiné poruchy močení během těhotenství závisí na stavu močového systému před početí.

Hlavní příčiny inkontinence moči během těhotenství kdykoli a po něm jsou:

 • oslabení svalů močového měchýře (inkontinence nastává v důsledku sníženého svalového tónu svěračů);
 • snížená pružnost svalu pánevního dna;
 • tlak na pánevní orgány během vývoje plodu;
 • narušení přirozené inervace močového měchýře v důsledku stlačení nervových kořenů;
 • nadměrná aktivita rostoucího dítěte;
 • traumatické poškození pánevních svalů a dělohy během porodu.

Ve třetím a druhém trimestru může dojít k nedobrovolnému močení. Při komplikované klinické anamnéze ledvin a dalších orgánů močového systému lze předpokládat vývoj komplikací, zhoršení stávajících patologií již v časném těhotenství.

Přítomnost dalších nemocí vnitřních orgánů v historii ženy může také vyvolat vývoj enurézy. Přispívajícími faktory mohou být nadváha nebo rychlý nárůst tělesné hmotnosti, diabetes mellitus, onemocnění ledvin, zánětlivé patologie genitourinárního systému a urogenitální trakt.

Co dělat

Jak jsou těhotné ženy léčeny enurézou? Pokud během těhotenství uniká moč, měla by být léčba zahájena diagnostickou studií.

Obvykle epizody inkontinence moči zcela zmizí někdy po narození.

Tělo je obnoveno na laktační režim, vrhá všechny své síly na rychlou obnovu životních zdrojů ženy, proto se svalové struktury pánevních orgánů rychle vracejí k normálu, procesy přirozeného vyprazdňování močového měchýře a střeva se normalizují.

Po porodu by měl být vyhodnocen celkový zdravotní stav ženy. Porušení močení, ke kterému dochází během těhotenství, prochází bez patologie rychle.

Při přetrvávajících příznakech, při bolestech při močení, při bolestech v dolním břiše, by měla být léčba zahájena. Ve většině případů však během těhotenství a po porodu postačují následující opatření:

 • na sobě obvaz. Podpora rostoucího břicha snižuje zátěž svalů a elastický korzet snižuje riziko vzniku strie a strie a poruch močení;
 • udržování dobré hygieny. Pravidelná péče o genitálie snižuje riziko infekce, je hlavním proudem jakékoli léčby onemocnění genitourinárního systému;
 • na sobě prádlo z bavlny. Doporučujeme nošení širokých plaveckých kufrů z dýchacích tkanin. Syntetické těsné prádlo přispívá pouze k podráždění pokožky, je příznivým prostředím pro vývoj patogenní bakteriální mikroflóry. Pro větší pohodlí můžete použít denní hygienické vložky;
 • Kegel cvičení pro těhotné. Soubor cvičení určených k posílení svalové struktury pánevního dna, vagíny. Rozvinuté svaly zabraňují rozvoji enurézy u těhotných žen. Stačí chodit tenisovým míčem mezi nohama 15 minut několikrát denně.

Poznámka! Je důležité eliminovat stresový faktor, více se uvolnit, pozitivně naladit. Pokud je kontrola močení obtížná, můžete nosit urologické podložky pro větší pohodlí a sebevědomí.

Lékaři mohou doporučit některé bylinné prostředky. Kromě toho se můžete obrátit na tradiční medicínské recepty a pít ozdoby na základě šípkových bobulí, horského popela, máty peprné, heřmánku, měsíčku lékařského.

Když močová inkontinence potřebuje navštívit lékaře

Epizody inkontinence moči během těhotenství jsou obvykle fyziologické povahy a vyskytují se ihned po porodu. Pokud se objeví následující alarmující příznaky, měli byste se poradit s lékařem:

 • bolest, když je močový měchýř prázdný;
 • noční nedobrovolné močení;
 • hojné pravidelné pohyby střev, bez ohledu na vnější provokující faktory;
 • příznaky zánětu urogenitálního traktu (včetně cystitidy, uretritidy);
 • výskyt atypických nečistot v moči.

Důležité! Včasná reakce žen během těhotenství a po porodu, jakož i návštěva lékaře pro podezření na onemocnění močového ústrojí, pomůže udržovat zdraví, sebevědomí a vyhnout se chronické patologii.

Inkontinence moči je nepříjemným příznakem, který odráží stav nervového a genitourinárního systému. Během těhotenství se všechny tělesné reakce zhoršují v důsledku složitých hormonálních a anatomických změn.

Po celou dobu porodu byste měli dodržovat lékařská doporučení, navštěvovat předporodní kliniku podle zvláštního rozvrhu as obavami, informovat o tom lékaře.

Bolest močového měchýře během těhotenství

Čekání na narození dítěte je určitě nejšťastnější čas v životě ženy. Lékaři předepisují nastávajícím matkám radostné emoce, čerstvý vzduch a pozitivní světonázor. Ale nepříjemné pocity, které doprovázejí těhotenství, dokonce iu dokonale zdravých žen, mohou náladu ztmavnout..

Někteří mají známky toxikózy, zatímco jiní mají oteklé nohy nebo močový měchýř, který bolí. Aby se předešlo zbytečným obavám, je lepší se předem připravit na možné problémy. Užitečné informace a optimistický přístup vám pomohou přežít všechna „překvapení“, která nám Matka příroda představuje.

Změny močového měchýře během různých období těhotenství

Nosit dítě ovlivňuje mnoho orgánů ženského těla. Močový systém není výjimkou. Navíc je díky těsné blízkosti dělohy jednou z prvních, která trpí. Kromě narušení normálního fungování jsou příznaky potíží způsobeny také tím, že orgány jsou přemístěny ze svých obvyklých míst..

V raných fázích

Rostoucí plod začíná mačkat vnitřky, což ženě trochu nepohodlí. Povaha neobvyklých pocitů přímo souvisí s gestačním věkem. V počátečních stádiích se ženy zpravidla stěžují na časté močení. Důvodem je zvýšená produkce progesteronu, která uvolňuje svěrače. Množství moči se zvyšuje u těhotné ženy, protože ledviny musí zpracovávat metabolické produkty dvou organismů najednou.

Neexistuje žádné nebezpečí, že by na toaletu „trochu“ častěji než obvykle, ne. Měchýř může být v tuto chvíli nemocný kvůli přetečení. Taková bolest obvykle zmizí okamžitě po vyprázdnění. Nenechte se vystrašit z důvodu mírné inkontinence při kýchání nebo kašli. Pokud k tomu dojde, lékaři doporučují používat pouze polštářky.

Ve druhém trimestru roste děloha a tlak na močový měchýř dočasně oslabuje. Přichází dlouho očekávaná úleva, nepříjemné příznaky zmizí, na konci těhotenství se však vracejí znovu.

V pozdních termínech

Do třetího trimestru může močový měchýř ublížit z jiného důvodu. Působivý plod pro břicho matky na něj tlačí silněji, zatímco jeho tvar se mění, močovod se prodlužuje. V některých případech se žaludek táhne kvůli nízké poloze hlavy dítěte. V tomto případě jsou časté výlety na záchod považovány za fyziologicky normální stav, který se zastaví ihned po porodu.

Lékaři varují, že nemůžete vydržet dlouho, pokud chcete močit. Stagnující moč může nejen způsobit bolest, ale také vyvolat závažnější komplikace.

Příčiny bolesti

V odpovědi na jeho otázku: „Proč měchýř bolí?“ nastávající matka může slyšet různé odpovědi. V závislosti na délce a klinickém obrazu může lékař poskytnout následující vysvětlení:

 • fetální tlak v důsledku aktivního růstu dělohy;
 • hormonální změny;
 • předčasné močení;
 • cystalgie;
 • urologické choroby.

První dva důvody jsou čistě fyziologické a zcela bezpečné. Potřebují jen vydržet. O zbytku států by se mělo jednat podrobněji..

Cystalgia

Z lékařského jazyka je tento termín přeložen jako „bolest v močovém měchýři“. Taková diagnóza se provádí, když těhotná žena neodhalí žádné změny v analýze a během ultrazvukové diagnostiky. Cystalgie není nemoc, ale uretrální syndrom, který je způsoben nesprávnou inervací. Jednoduše řečeno, za to jsou zodpovědné neuromuskulární plexy v pánevní oblasti. Příznak bolesti může být spojen se zhoršením krevního a lymfatického oběhu, což způsobuje otok membrány močového měchýře.

Příznaky

 • porucha močení;
 • tupá bolest v perineu, pubis, sahající až k dolní části zad, křížová;
 • bolestivost styku.

Kromě nedostatku zánětlivé povahy je charakteristický rozdíl v cystalgii v tom, že se její příznaky častěji projevují ve dne. Kromě urologa a gynekologa se na léčbě tohoto syndromu podílí také neurolog. Pomůže eliminovat poruchy spojené s nervovou regulací močového systému..

Aby se zmírnil stav s cystalgií, neměli bychom zanedbávat tipy zaměřené na zvýšení krevního oběhu v pánvi. Pravidelné procházky, plavání, jóga pro těhotné ženy, cvičení qigongu pomohou zbavit se nepříjemných projevů a zlepšit celkovou pohodu budoucí matky.

Pokud v průběhu těhotenství zraní nebo uřízne močový měchýř, je třeba nejprve vyloučit urologické problémy.

Cystitida

Klinický obraz této patologie je živější ve srovnání s těmi, které byly popsány dříve. Žena může být narušena:

 • křeče, svědění, přitěžování během močení;
 • častá nutkání, z nichž některé se mohou ukázat jako nepravdivé;
 • změna průhlednosti moči;
 • krvavé problémy;
 • Zvýšení teploty.

Příčina zánětu v močovém měchýři je spojena s působením celé řady mikrobů a virů. Rysy ženské fyziologie zvyšují náchylnost k rychlé penetraci a reprodukci škodlivých mikroorganismů. Během porodu dítěte se riziko rozvoje cystitidy zvyšuje ještě více. Lékaři to vysvětlují oslabením imunity těhotných žen, což snižuje odolnost těla.

Diagnostika

Obzvláště opatrné by měly být ženy, které již měly cystitidu před těhotenstvím. V takovém případě je nutné o tom během vyšetření informovat lékaře a podrobit se důkladnějšímu vyšetření. Chronická cystitida vyvolává vymazané příznaky podobné cystalgii..

Kromě toho mohou ukazatele analýzy moči zůstat v normálních mezích. Jediným vyšetřením, které potvrzuje exacerbaci chronického zánětu, je často cystoskopie (endoskopické vyšetření močového měchýře). Proto nezanedbávejte tento diagnostický postup..

Akutní primární cystitida je mnohem obtížnější, ale diagnostikována a léčena mnohem snadněji. Diagnóza je zpravidla potvrzena po obecném krevním testu a kultivaci bakteriální moči.

Zánět je indikován zvýšeným počtem bílých krvinek a ESR. Zvýšení počtu červených krvinek může naznačovat urolitiázu. K objasnění obrazu nemoci lékař rozhodně doporučí ultrazvuk močového měchýře.

Léčba

Mimo těhotenství je akutní cystitida obvykle léčena antibiotiky. Vzhledem k poškození antimikrobiálních látek na vývoji plodu se během těhotenství mění léčebný režim. Do popředí se dostávají instillace močového měchýře. Při této manipulaci se léčivé roztoky vstřikují přímo do postiženého orgánu, čímž se eliminuje nebezpečí pro zdraví dítěte.

Procedura se provádí v lokální anestézii a prakticky nezpůsobuje nepohodlí. Drogy jsou vybírány s ohledem na závažnost zánětu a poškození struktury sliznice. Pro úplné vyléčení se provádí průběh 5-7 instilací.

V pozdním těhotenství už antibiotika nejsou tak škodlivá pro plod, ale jsou používána přísně individuálně, jak předepisuje lékař. I když to není možné bez jejich použití, kompetentní specialista vybere nejšetrnější variantu.

Jako podpůrná terapie se předepisují bylinné farmaceutické přípravky a odvarky z bylin (medvědice, přesličky, brusinky, jeřabiny). Odvar ovesných zrn, který má regenerační vlastnosti, pomáhá při bolestech v měchýři. Užitečné kyselé ovocné nápoje z čerstvých bobulí. Okyselují moč, což pomáhá neutralizovat patogenní mikroby.

Uretritida

V některých případech se zánět rozšiřuje na močovou trubici. Uretritida má mikrobiální i neinfekční povahu. Při zánětu močové trubice to také bolí a táhne dolní část břicha, při močení jsou bolesti.

Chlamydie, ureaplasma, gonokok fungují jako infekční patogeny. Proto by měla být souběžně s návštěvou urologa vyšetřena infekce reprodukčního systému. Podmíněně patogenní bakterie jsou také pozorovány u absolutně zdravých žen. S nástupem těhotenství se však jejich počet může zvýšit v důsledku snížení imunity a dalších oslabujících faktorů..

Symptomy uretritidy se snadno zaměňují s cystitidou, navíc se často vyskytují současně. Rozlišení nemoci pomůže povaze symptomu bolesti. U cystitidy bolí močový měchýř hlavně při močení, s cystitidou - po. Navíc u cystitidy se celkový stav často zhoršuje: slabost, horečka, nervozita atd..

Komplikace

Na rozdíl od fyziologických důvodů má neléčená cystitida nepříznivé důsledky pro zdraví matky a dítěte. Zánět se může ve větší míře rozšířit do ledvin. Kromě toho může být proces porodu komplikovaný a dítě se narodí s patologiemi, jako je zánět spojivek a zápal plic..

Pokud močový měchýř bolí v důsledku zánětu, neváhejte kontaktovat urologa. Včasné vyšetření a správné ošetření jsou jediným jistým způsobem, jak eliminovat nepříznivé účinky. Je samo-medikovat velmi nebezpečné. V tomto případě mohou lidové léky, jako je bylinná medicína, mírně zmírnit příznaky, ale neodstraní zaměření infekce..

Prevence bolesti v močovém měchýři

Jak se může těhotná žena vyhnout podmínkám, za kterých měchýř bolí? Chcete-li zabránit bolesti způsobené fyziologickými příčinami, měli byste posílit svalový korzet a udržovat jeho tón během těhotenství. Chcete-li zabránit infekci, postupujte podle těchto pokynů:

 • Pro osobní hygienu používejte speciální gely obsahující kyselinu mléčnou. Udržují normální mikroflóru genitourinárního systému, který pomáhá tělu onemocnět.
 • Dejte si pozor na podchlazení, průvan, koupání ve studené vodě a další provokující faktory.
 • Pijte hodně tekutin (alespoň 2 l denně).
 • Nezneužívejte kořeněná, smažená, exotická jídla, uzená masa a marinády.
 • Během těhotenství odmítněte nošení těsných kalhot, řemínků a jiných napínacích oděvů.

A poslední. Pokud máte pocit, že močový měchýr bolí, nepropadejte panice. Moderní medicína má účinné prostředky pro diagnostiku a léčbu takových stavů, bez ohledu na délku těhotenství.

Časté močení během těhotenství. Příčiny častého močení během těhotenství. Močení v noci u těhotných žen. Jak se zbavit častého močení během těhotenství?

Často kladené otázky

Pokud je močení časté?

Častým močením je vyprázdnění močového měchýře více než 8krát během dne, zatímco malé množství moči se uvolňuje během jedné cesty na záchod. Během těhotenství může žena cítit nutkání močit asi 20krát denně. Lékaři nazývají tento příznak „pollakiuria“. Pollakiurii lze kombinovat se zvýšením množství moče uvolněného za den. Tento stav se nazývá polyurie. Polyurie je přidělování více než 2 litrů moči denně.

Příčiny častého močení během těhotenství

Během těhotenství může dojít k častému močení z různých důvodů. Časté močení během těhotenství v nepřítomnosti jiných poruch je normální jev, přizpůsobení ženského těla těhotenství. Proto je nutné rozlišovat mezi patologickými příčinami rychlého močení (příznakem nemoci) od fyziologických (přirozené změny funkce močového systému během těhotenství). Zvláště charakteristická je zvýšená frekvence močení, pokud žena poprvé otěhotní, protože přizpůsobení novým podmínkám je pomalejší.

Během těhotenství může být časté močení způsobeno následujícími důvody:

 • Izolace lidského chorionického gonadotropinu. Během těhotenství se z vajíčka plodu uvolňuje speciální hormon - lidský chorionický gonadotropin nebo hCG (to je to, co hormon určuje těhotenský test). HCG je schopen zvýšit produkci moči. Současně hCG stimuluje uvolňování progesteronu (ženského pohlavního hormonu), který uvolňuje dělohu a další orgány, které mají svaly, včetně močového měchýře s jeho svěračem (svalový prsten mezi močovým měchýřem a močovou trubicí). Snížený tón svěrače způsobuje častou potřebu vyprázdnění močového měchýře, protože když se svaly svěrače uvolní, moč v močovém měchýři se nemůže hromadit a dlouho držet..
 • Zvýšený průtok krve do pánevních orgánů. Během těhotenství se cévy pánve rozšiřují, zvyšuje se krevní tok do dělohy. Zvyšuje se také průtok krve do močového měchýře. Její stěny mírně nabobtnávají, jsou citlivější na podráždění a dokonce reagují na příjem malého množství moči močením.
 • Snížená produkce antidiuretického hormonu. Tento hormon je zodpovědný za zadržování tekutin v těle. Během těhotenství dochází k přirozenému poklesu produkce, takže ledviny filtrují více vody, a tím se vytváří více moči. Renální průtok krve během těhotenství se zvyšuje téměř o 40%. Aktivní funkce ledvin je nezbytná k odstranění toxinů nahromaděných v matce a plodu močí. Pro zajištění normálních podmínek pro vývoj plodu by měla být plodová voda obnovována každé 2 až 3 hodiny, což vyžaduje aktivní práci ledvin a časté vyprazdňování močového měchýře.
 • Komprese močového měchýře těhotnou dělohou. Močový měchýř je umístěn mezi děložní (zadní) a ochlupení (přední). Zatímco zvětšující se děloha je v pánevní dutině, močový měchýř zažije tlak, objem močového měchýře se zmenší. Normálně je objem močového měchýře u těhotných žen 400 ml. Během těhotenství se jeho objem zvyšuje na 650 ml v důsledku zvýšení produkce moči. Vzhledem k významu kapacity močového měchýře z hlediska přizpůsobení se změnám během těhotenství bude jakákoli komprese z vnějšku kompenzována častějším vyprazdňováním.
 • Nemoci způsobující snížení objemu močového měchýře. Jakýkoli genitální nádor může močový měchýř komprimovat. Některé nádory mohou také vyrůst do stěny močového měchýře..
 • Nemoci, které zvyšují produkci moči. Pokud žena trpěla častým močením před těhotenstvím, pak se během těhotenství tento příznak ještě prohloubí. Mezi nejčastější příčiny močení patří diabetes mellitus (vysoká hladina glukózy v krvi) a diabetes insipidus (způsobený nedostatkem antidiuretického hormonu v těle), jakož i hysterická neuróza.
 • Infekce močových cest. Během těhotenství se vlivem progesteronu rozšiřuje močová trubice, močový měchýř močových měchýřů a ledvinové pánve (moč se hromadí v pánvi) - dochází ke stagnaci moči. Stagnující moč je příznivým prostředím pro rozvoj infekce (uretritida - zánět močové trubice, cystitida - zánět močového měchýře, pyelonefritida - zánět ledvinové pánve). U cystitidy se zanícený močový měchýř stává „snadno podrážděným“, to znamená, že k jeho častým kontrakcím dochází, i když je přijata malá část moči. Je také důležité přítomnost chronické patologie ledvin, močového měchýře a močové trubice, které existovaly před těhotenstvím, protože během těhotenství dochází k exacerbaci jakéhokoli chronického onemocnění. Obzvláště náchylné k infekcím močových cest.
 • Nadměrně aktivní močový měchýř. Tento syndrom je charakterizován zvýšenou aktivitou svalů močového měchýře v nepřítomnosti infekce nebo zánětu, v důsledku čehož má žena velmi silné a časté nutkání k močení, které jen stěží omezuje nebo se nemůže omezovat vůbec (močová inkontinence).

Aby bylo možné rozlišovat mezi častým močením jako variantou normy a patologickým častým močením, je třeba věnovat pozornost průvodním příznakům.

Následující příznaky naznačují patologické zvýšení močení během těhotenství:

 • bolest při močení;
 • bolest a pálení v močové trubici;
 • bolest v dolní části zad a bolest v dolní části břicha;
 • zvýšený krevní tlak (bolesti hlavy, slabost, palpitace);
 • otok (otok dolních končetin večer a otok obličeje ráno).
 • zvýšení tělesné teploty;
 • špinavá moč s nepříjemným zápachem;
 • vaginální výtok s nepříjemným zápachem;
 • intenzivní žízeň, svědění a rychlý nárůst tělesné hmotnosti.

Pokud je časté močení kombinováno s dalšími příznaky, měla by těhotná žena podstoupit následující testy:

 • ultrazvuk (ultrazvuk) - ultrazvuk dělohy, močového měchýře a ledvin eliminuje vážné patologie vedoucí ke zvýšené močení (glomerulonefritida, pyelonefritida, poškození ledvin při diabetes mellitus, nádory a kameny močového měchýře, močová inkontinence a další);
 • obecná analýza moči - nutně odhalí porušení, pokud existuje patologická příčina častého močení, například bílkovina nebo glukóza v moči (během normálního těhotenství se v moči mohou objevit bílkoviny a cukr, ale v malém množství);
 • Zimnitsky test (test s osmi skly) - umožňuje určit množství moče vylučované během dne i v noci, jakož i jeho hustotu, což je indikátorem účinnosti ledvin (moč se shromažďuje každé čtyři hodiny v různých nádobách - 8 sklenic);
 • krevní test na glukózu - umožňuje detekovat cukrovku, včetně tzv. gestačního diabetu, tj. porušení absorpce glukózy, ke kterému dochází v souvislosti s těhotenstvím (jedná se o dočasný jev);
 • měření krevního tlaku a elektrokardiogramu (registrace elektrické aktivity srdce) - umožní vám identifikovat známky vysokého krevního tlaku a srdečního selhání (pro jakoukoli patologii srdce se zvyšuje zátěž ledvin);
 • nátěr na infekce - pocházející z močové trubice a pochvy umožňuje nátěr pomocí testů k detekci původců infekcí v moči;
 • močová kultura na flóře - moč může také sloužit jako materiál pro detekci patologických bakterií, pokud je vysazena na živném médiu a je zaznamenán růst mikrobiální kolonie;
 • obecný krevní test - analýza vám umožní identifikovat reakci těla na zánět, exacerbaci chronických onemocnění, ztrátu bílkovin v moči, tj. situace, kdy časté močení je příznakem patologie;
 • gynekologické vyšetření - při vyšetření pochvy a děložního hrdla může lékař určit anatomické změny, které naznačují patologii svěrače močové trubice nebo samotného močového měchýře (opomenutí pánevních orgánů).

Jaké je období těhotenství pro časté močení (časté močení v prvním, druhém a třetím trimestru těhotenství)?

Orgány močového systému v různých stádiích těhotenství fungují odlišně, v závislosti na potřebách ženského těla a rostoucího plodu, takže někdy časté močení může těhotnou ženu zvýšit nebo nerušit..

Časté močení během normálního těhotenství může být spojeno buď s mechanickým faktorem (komprese močového měchýře), nebo s hormonálními změnami, které ovlivňují průtok krve ledvinami a tón močového měchýře. Časté močení začíná trápit těhotnou ženu ve velmi raných stádiích, ale vždy se tak nestane. Pokud je časté močení kombinováno s dalšími příznaky těhotenství, jako je zastavení menstruace, nevolnost, bolest v mléčných žlázách, pozitivní těhotenský test, považuje se to za jeden z prvních příznaků těhotenství..

Při normálním těhotenství dochází v močovém systému k následujícím změnám:

 • V prvním trimestru (od 5 do 6 týdnů) těhotenství se objem cirkulující krve (BCC) postupně zvyšuje, tj. Množství tekuté části krve, která protéká cévami. To je nezbytné k zajištění uteroplacentálního krevního oběhu a krevního oběhu u plodu. Takový objem krve však zvyšuje zátěž ledvin, protože je nutné neustálé čištění krve od toxinů. Proto se v prvních měsících těhotenství objevuje časté močení a zvyšuje se také množství moči přidělené během jedné cesty na záchod (polyurie).
 • Ve druhém trimestru (po 13 týdnech) si ženy všimly, že nepohodlí způsobené častým močením se snížilo. Důvodem je skutečnost, že hormonální pozadí a fyziologické změny se staly víceméně stabilní, ledviny začaly pracovat klidněji. Od 13. týdne těhotenství se normalizuje množství vylučované moče denně, což je spojeno se zvýšením zpětné absorpce vody v ledvinách - tělo si začne zadržovat více tekutin, protože po 12 týdnech se vytvoří placenta a zvyšuje se uteroplacentální průtok krve. Po 20 týdnech těhotenství se děloha stává tak velkou, že je bránice nucena stoupat, což zvyšuje objem břišní dutiny. To způsobuje určitou dušnost, ale zmírňuje stav orgánů břišní dutiny a malé pánve, které se zvětšenou děloží pociťují „těsnost“. Po 20 týdnech močový měchýř také přestane cítit tlak zvětšené dělohy, takže časté močení v této době je žena stále méně znepokojena. K tomu však dochází pouze v případě, že těhotenství probíhá normálně a při častém močení se nevyskytují žádné choroby. Výskyt nebo zvýšení frekvence močení ve druhém trimestru je častým příznakem patologie.
 • Ve třetím trimestru těhotenství dochází k několika typům změn. Po 28 týdnech začíná období snížené produkce moči. Ale v posledních týdnech těhotenství (po 38 týdnech) začíná děloha opět klesat do pánevní dutiny. Takže se připravuje na porod. Ve třetím trimestru se co nejvíce zvětší velikost dělohy a objem močového měchýře. Děložní výhřez potěší ženu tím, že usnadňuje dýchání, ale znovu musí často navštěvovat toaletu, protože když se děloha vrátí, tlak na močový měchýř se opět zvyšuje. I při zvýšeném objemu močového měchýře v této době (650 ml) způsobuje tlak dělohy pokles objemu a zvýšené močení.

V přítomnosti patologických příčin výskytu rychlého močení se zvyšujícím se těhotenstvím se močení stává nejen častějším, ale také doprovázeným dalšími patologickými příznaky.

Časté močení u těhotných žen v noci

Mnoho žen tvrdí, že močový měchýř musí během noci několikrát vyprázdnit. To je také normální výskyt. Faktem je, že funkce ledvin závisí na poloze ženského těla. V pozdějším těhotenství existuje tendence k zadržování tekutin v těle, to znamená k výskytu otoků. Ve svislé poloze se tekutina často hromadí v dolních koncích. Když žena zaujme horizontální polohu, normální průtok krve ledvinami se normálně zvyšuje, tekutina je přirozeně odstraněna z tkání dolních končetin, ledviny filtrují tekutinu, která pochází z dříve edematózních tkání, a uvolňuje ji ve formě moči. Proto si žena v noci všimne častého močení. Tento jev je obzvláště znepokojující pro ženu po 31 týdnech těhotenství, kdy začínají fungovat ledviny plodu..

Je důležité vědět, že pokud tělo během dne vylučuje méně moči a více v noci, pak to znamená patologii ledvin. Tento příznak se nazývá nokturie. Pokud si žena všimne, že se během dne vylučuje více moči než v noci, pak je vše v pořádku s tělem.

Jak se zbavit častého močení během těhotenství?

Nejdůležitější věcí, které je třeba vědět při léčbě častého močení během těhotenství, je to, že samotný symptom nelze léčit. Časté močení je pouze projevem, který má příčinu. Nemůžete spojovat časté močení pouze s močovým měchýřem, musíte se ujistit, že neexistují žádné vážnější důvody. Pokud jsou časté výlety na záchod spojeny s patologií ledvin nebo jinými vážnými a léčebně nemocnými onemocněními, je důležité, aby těhotná žena byla pod dohledem lékaře. Pokud se pokusíte eliminovat pouze symptom, můžete zhoršit průběh základního onemocnění, což může vést k potratům. Pokud těhotná žena nezjistila žádnou patologickou příčinu častého močení, je třeba dodržovat některá doporučení, aby se zmírnilo nepohodlí častého močení..

Pro snížení závažnosti nepohodlí při častém močení by těhotné ženy měly dodržovat následující doporučení:

 • Správný vodní režim. Neměli byste pít více než 2 litry tekutin denně a je vhodné pít čistou vodu, nikoli sladké nápoje a čaj. Při pití více než 2 litrů tekutin denně může dojít k otokům, protože ledviny nemají čas odfiltrovat veškerou opitou tekutinu. To platí zejména v pozdních stádiích těhotenství, a zejména v jeho posledních týdnech, kdy ledviny plodu začínají pracovat, čímž se zvyšuje zátěž ledvin matky. Také nemusíte pít tekutiny před spaním, pokud má těhotná žena časté močení v noci.
 • Správná výživa. Nejezte potraviny, které mají močopudný účinek (citrus, uzené maso, marinády, kořenitá jídla, sůl). Také byste měli stolici normalizovat, aby nedocházelo k zácpě. Při zácpě dochází ke zvýšení tlaku uvnitř břišní dutiny a může vyvíjet tlak na močový měchýř, což přispívá k častému močení.
 • Fyzická cvičení. Lékaři doporučují provádět cvičení k posílení svalů pánevního dna - Kegelova cvičení. Jejich podstatou je stlačení a rozšíření svěračů močového měchýře a konečníku. Taková cvičení lze provádět sezením, postavením nebo ležením. Posílení svalů stlačujících močovou trubici, umožňuje kontrolovat močení, obnovit schopnost močového měchýře hromadit moč.
 • Denní spánek. Pokud žena odloží několik hodin během dne na spánek, může výrazně snížit počet výletů na toaletu v noci, protože to umožní ledvinám odebírat vodu již ve dne (jak bylo uvedeno, v horizontální poloze proudí více krve do ledvin a vytváří se více moči) ) V pozdějších fázích je však důležité spát ne na zádech, ale na boku. Faktem je, že těhotná děloha po 25 týdnech v poloze na zádech může silně komprimovat velké žíly břišní dutiny a přenášet krev z dolních končetin a orgány břišní dutiny do srdce. Tento stav se nazývá syndrom dolní duté žíly. Současně zmizí „náhle“ noční močení. To může ženu potěšit, ale místo nočního močení se žena začíná obávat příznaků, jako jsou závratě, dušnost, slabost (mdloby). Aby denní spánek nezpůsobil takové příznaky, doporučuje se spát na levé straně.
 • Podpora imunity. Těhotná žena by měla dávat pozor, aby nezachytila ​​nachlazení. Nejmenší podchlazení, zejména dolních končetin, může snadno vést k infekcím. Proto byste měli brát vitamíny, léky, které zvyšují imunitu, chodit více na čerstvý vzduch a starat se o léčbu hnisavých infekcí v těle (kaz, zánět mandlí, chronická sinusitida, bronchitida, pohlavně přenosné infekce a další)..
 • Maximální vyprázdnění močového měchýře. Chcete-li méně často močit, měli byste se ujistit, že při močení byla odstraněna veškerá moč z močového měchýře, v opačném případě dokonce i přijetí malé části moči donutí těhotnou ženu znovu navštívit toaletu. Kromě toho kongestivní moč nejčastěji způsobuje infekce a úplné vyprázdnění je prevence cystitidy. Nezastavujte močení. To může vést k poškození funkce svalů močového měchýře a stagnaci moči. Chcete-li močový měchýř zcela vyprázdnit, při močení se mírně nakloňte dopředu. Můžete také otevřít faucet tak, že pod vlivem zvuku tekoucí vody dochází k reflexnímu kontrakci močového měchýře (někdy se znovu stahuje, zcela se vyprazdňuje).

Je časté močení časným příznakem těhotenství?

Časté močení je považováno za jeden z prvních známek těhotenství. Tento jev je vysvětlen hormonálními změnami během těhotenství a zvýšeným průtokem krve do močového měchýře. Po zavedení oplodněného vajíčka do dělohy se membránou vajíčka plodu uvolňuje lidský chorionický gonadotropin (hCG). Jedná se o těhotenský hormon (jeho koncentrace v moči je stanovena těhotenským testem). Tento hormon je schopen zvýšit množství vylučované moči ledvinami, což vede ke zvýšené močení. Zvýšený průtok krve do dělohy se také šíří do močového měchýře, který je citlivější na podráždění přicházející moči. Časté močení však není přímým příznakem těhotenství. Tento příznak by se měl posuzovat pouze ve spojení s dalšími známkami těhotenství..

Bolestivé a časté močení během těhotenství je normální?

Pohodlí nebo bolest během močení je známkou podráždění sliznice močového měchýře a / nebo močové trubice. Toto je nejčastěji příznak cystitidy (zánět močového měchýře), uretritidy (zánět močové trubice) nebo pyelonefritidy (zánět ledvin). Během těhotenství je cystitida velmi častým jevem, protože během těhotenství se u všech žen do určité míry rozvine močové cesty. Všechna oddělení močových cest (včetně ledvin, močovodů) se rozšiřují vlivem hormonálních změn - dochází k prudkému zpomalení rychlosti pohybu moči. V důsledku rozšíření močové trubice může jakákoli infekce snadno vstoupit do močového měchýře a způsobit zánět. Nebezpečí cystitidy je, že se často, kromě rychlého a bolestivého močení, nedává pryč. Pokud se u těhotné ženy během močení objeví nepříjemné pocity, měli byste se poradit s lékařem. Pokud bolestivé a časté močení během těhotenství je doprovázeno zvýšením tělesné teploty, a to i nevýznamné, pak lékaři často diagnostikují pyelonefritidu.

Může těhotenský test s častým močením ukázat nesprávný výsledek?

Pokud je močení ženy časté a denně se vylučuje také více moči, může se v prvních týdnech těhotenství ukázat falešně negativní výsledek. To je způsobeno na jedné straně použitím těhotenských testů s nízkou citlivostí a na druhé straně snížením koncentrace hormonu těhotenství ve zředěné moči. To znamená, že těhotenský test nebude schopen stanovit nedostatečně vysokou hladinu hormonu (lidský chorionický gonadotropin nebo hCG), pokud se stále jedná o malé množství vylučované velkým množstvím moči.

Jak dlouho začíná těhotenství a kdy končí časté močení??

Přesné načasování nástupu zvýšené močení u těhotných žen a navíc neexistuje normalizace frekvence močení. U některých těhotných žen však existují určité vzorce. Rychlé močení začíná obtěžovat mnoho žen v prvních měsících těhotenství (až 12 týdnů), po kterých se počet cest na toaletu postupně snižuje. Důvodem je skutečnost, že ve druhém trimestru (po 20 - 25 týdnech) se ženské tělo přizpůsobuje novým podmínkám, normalizuje se hormonální pozadí a děloha přestává vyvíjet tlak na močový měchýř, protože mění svou polohu na vyšší. Tato pozice dělohy je dočasná. Močení se opět stává častým v posledním měsíci těhotenství, kdy dojde k prolapsu dělohy. Čím častěji má žena nutkání k močení, tím blíže je porod.

Současně, pokud má žena poškozenou funkci ledvin nebo jiné patologie vnitřních orgánů, může těhotná žena během těhotenství doprovázet časté močení. V tomto případě bude mít otoky, tlak se zvýší, její zdraví se bude výrazně zhoršovat. Jedná se o příznaky pozdní toxikózy těhotných žen, která vyžaduje dohled porodníka-gynekologa.

Žádné časté močení - mohlo by to být známkou zmeškaného těhotenství?

Zmrazené těhotenství (ukončení růstu plodu a smrt v děloze) není vždy doprovázeno potratem, takže si žena nemusí být vědoma, že plod již není životaschopný. V časných stadiích těhotenství (až 18 - 20 týdnů) plod ještě necítí pohyby plodu v děloze, takže těhotné ženy pečlivě sledují náhlé „vymizení“ příznaků těhotenství, včetně nauzey, častého močení, těžkých chutí k jídlu a výkyvů nálady. Pokud těhotná žena spolu s častým močením tyto příznaky zastavila, může to být příznak smrti plodu. Frekvence močení se však může normalizovat během normálního těhotenství, ke kterému dochází velmi často blíže ke středu těhotenství. Toto je normální jev, protože ledviny filtrují a vylučují méně moči po 13 týdnech, aby se zvýšil průtok krve v děloze, placenta a poskytly všechny potřeby nenarozeného dítěte. Kromě toho po 25 týdnech děloha přestává vyvíjet tlak na močový měchýř, protože se pohybuje od pánevní dutiny do břišní dutiny - žena si všimne úlevy a snížení frekvence vyprazdňování močového měchýře.

Články O Neplodnosti