Hlavní Bolest

Skrytý otok během příznaků těhotenství

Edém během těhotenství se vyskytuje do stejné míry téměř u každé ženy. Ale ne ve všech případech indikují patologii a vyžadují lékařské ošetření. Než začnete léčit otoky, měli byste zjistit příčinu jejich výskytu, je nutné jej odstranit a boj proti nim ohrožuje něco horšího.

Voda jako nezbytný prvek těhotenství

Jak víte, lidské tělo se skládá až z 80% vody. Během těhotenství se množství vody zvyšuje o 6 - 8 litrů, z nichž většina (až 6 litrů) je ve stavu bez tkáně a asi 3 litry se hromadí v tkáních. Na konci těhotenství se objem vody zvětšuje o dalších 6 litrů, z toho 3 v kojenecké, placentární a plodové vodě a zbytek ve zvýšení objemu cirkulující krve ženy, rostoucí dělohy a mléčných žláz. Tato „povodeň“ je normální stav fyziologicky probíhajícího těhotenství..

Zvýšení objemu tekuté části krve začíná od 8 týdnů, zatímco zvýšení počtu červených krvinek od 18 týdnů. To je vysvětleno potřebou dodávat kyslík a živiny plodu - krev je tenčí a tekutější, čím rychleji ji dodává.

Mechanismus vzniku otoků

Aby voda vstoupila do plodu, musí být ve vaskulárním loži, a nikoli v tkáních nebo dutinách těla. Kapalina v krevních cévách je zadržována dvěma složkami:

Proteinový albumin podporuje onkotický tlak v cévách a sodík v nich zadržuje vodu. Pokud je těchto látek nedostatek, kapalina „zanechává“ v tkáni, to znamená, že je zaznamenána zvýšená vaskulární permeabilita. Albumin produkuje ženskou játra z těch aminokyselin, které pocházejí z jídla, to je, jak jí nastávající matka.

Chlorid sodný je dodáván s jídlem a je také konzervován ledvinami. Kromě toho je metabolismus soli regulován hormony. V mechanismu otoků je tedy druhý okamžik - porušení metabolismu voda-sůl, kdy se sodík hromadí v tkáních a čerpá vodu z cév. Protože tekutá část krve se stává malou, dochází k jejím zahušťování, to znamená, že na pozadí viditelného nebo latentního edému dochází k dehydrataci (dehydrataci) těla matky..

Klasifikace otoků

Edém může být fyziologický, to znamená ten, který odejde sám, když eliminuje provokující faktory, a patologický v důsledku nějakého zdravotního problému. Linie dělící edém na „normu“ a patologii je poměrně nestabilní a je velmi obtížné ji nakreslit a je třeba vzít v úvahu nejen gestační věk a doprovodnou patologii, ale také věk ženy, počet plodících plodů, její výšku a ústavní rysy..

Také otoky jsou klasifikovány podle jejich prevalence:

 • I stupeň - otok nohou (nejčastěji nohou a dolních nohou) a rukou;
 • II. Stupeň - edém "stoupá" na přední stěně břicha a lumbosakrální oblasti;
 • III. Stupeň - bobtnají nejen dolní končetiny a břicho, ale také obličej;
 • IV stupeň - generalizovaný edém nebo anasarca.

V závislosti na původu se edém dělí na:

 • hydremický - způsobený chorobami močového systému;
 • srdeční - vznikají v důsledku kardiovaskulární patologie;
 • kachektické nebo dystrofické v důsledku vyčerpání;
 • zánět se vyskytuje v důsledku vzniku ohniska zánětu (traumatické, alergické, neurotické a toxické);
 • kongestivní edém se vyskytuje u onemocnění žil (křečové žíly, trombóza a tromboflebitida).

Příčiny edému

Fyziologický edém může nastat z následujících důvodů:

 • horké a dusné počasí;
 • nadměrná fyzická námaha na nohy (prodloužené postavení, chůze) nebo na ruce (práce u počítače, psaní);
 • plochá chodidla;
 • na sobě těsné boty nebo vysoké podpatky;
 • prodloužené sezení na měkkých a nízkých sedadlech;
 • zvyk překřížení nohou, když sedíte;
 • chyby ve stravě (nadměrná konzumace slaných a kořenitých potravin);
 • nadváha;
 • velký objem dělohy (v pozdějších stádiích těhotenství nebo s polyhydramniemi a mnohočetným těhotenstvím) - děloha komprimuje dolní dutou žílu a narušuje průtok krve v dolní části těla a nohou;
 • krátká postava;
 • fyzická nečinnost.

Patologický edém se objevuje v přítomnosti řady onemocnění a / nebo jako komplikace těhotenství:

Křečová nemoc dolních končetin

V tomto případě se otok objevuje kvůli narušení odtoku krve žilami, jeho stagnaci v žilách, což v nich vyvolává zvýšení hydrostatického tlaku. Nejprve se tlak zvýší ve velkých žilních cévách a poté v malých a „vytlačí“ tekutinu z cév do intersticiálního prostoru za vzniku otoků. Do téže skupiny patří i další onemocnění žil, které mohou být buď komplikací varikózních žil nebo nezávislým onemocněním (trombóza, flebitida, tromboflebitida). V tomto případě existuje vedle popsaného mechanismu rozvoje otoků také zánětlivý okamžik.

Kardiovaskulární onemocnění

Srdeční choroby (vrozené srdeční vady, myokarditida atd.) Vedou k rozvoji kardiovaskulárního selhání, jehož projevem je edém. Retence tekutin v těle je způsobena zvýšením centrálního žilního tlaku, protože vnitřní orgány přijímají méně krve obohacené kyslíkem a také retenci sodíku ledvinami. Se zvýšením centrálního žilního tlaku se zvyšuje hydrostatický tlak v kapilárách, který „vytlačuje“ vodu do tkáně. Těhotenství zvyšuje zatížení srdce, což dále způsobuje výskyt otoků.

Patologie ledvin

Nefrotický syndrom, který se vyznačuje edémem, je obvykle pozorován u glomerulonefritidy. Mechanismus vzniku otoků má několik bodů. Zaprvé se protein ztrácí v moči na pozadí normálního nebo rychlého močení, což vede ke snížení onkotického tlaku v krevních cévách a ke zvýšení jejich propustnosti a následně k výskytu otoků. Zadruhé, při sníženém močení je sodík zadržován v tkáních, který čerpá tekutinu z krevních cév. Zatřetí je narušena filtrační funkce ledvin (zadržování sodíku) a metabolismus voda-sůl (produkce aldosteronu, který také zadržuje tekutinu v těle, je narušena).

Alergické reakce

Quinckeho edém - jeden z těžkých projevů alergií, je spojen s generalizovaným otokem sliznice horních cest dýchacích a kůže a vyvíjí se pronikáním alergenu (antigenu) do těla. Alergen podporuje produkci zánětlivých mediátorů: serotoninu, histaminu a dalších. Zánětlivé mediátory zase zvyšují permeabilitu cévní stěny a tekutina z krve se vlévá do tkáně, čímž se tvoří otoky. Více o Quinckeho edému.

Gestóza

Mechanismus vývoje této komplikace zejména těhotenství a otoků je poměrně složitý. Výskyt otoků je spojen zaprvé se ztrátou bílkovin v moči a snížením onkotického tlaku v cévách. Za druhé, s vazospasmem (zvýšený krevní tlak) a narušenou mikrocirkulací, což vede ke zvýšení propustnosti cévní stěny. A zatřetí je ve tkáních zadržen sodík, který „táhne“ tekutinu z cév na sebe. Přečtěte si o gestóze v těhotenství.

Nemoc štítné žlázy

Jak identifikovat otok

Edém je podle definice hromadění přebytečné tekutiny vně vaskulárního lůžka a tkání a dutin vnitřních orgánů (srdeční vak, pleurální a další). Edém je rozdělen na skrytý a viditelný. Latentní otoky mohou být podezřelé pouze lékařem na základě následujících příznaků:

Přibývání na váze

Těhotná žena má patologické přírůstky na váze, což je po 30 týdnech více než 300 gramů za 7 dní. Nebo je celkový nárůst tělesné hmotnosti během celého období těhotenství vyšší než 20 kg. Měli bychom však vzít v úvahu typ ústavy a výšku ženy a rozlišovat mezi patologickým přírůstkem hmotnosti v důsledku latentního edému nebo v důsledku hromadění podkožního tuku..

Denní diuréza

K jeho určení se vezme v úvahu množství opitého (spolu s polévkami a vodním ovocem) a vyloučené tekutiny. Normálně je jejich poměr 4/3 (s přibližně 300 ml tekutiny uvolněné potem a dýcháním). Pokud je denní diuréza záporná, tj. Množství opilé tekutiny výrazně převyšuje přidělené množství, znamená to latentní edém.

Nokturie

Žena poznamenává, že objem moče uvolňovaného v noci je mnohem větší než denní. Kromě toho je častější nutkání močit v noci. Je však třeba si uvědomit, že po 37 týdnech může tento příznak také naznačovat blížící se narození (hlava je přitlačena ke vchodu do malé pánve a vytlačuje močový měchýř).

Ukázka Mac Clure - Aldrich

Intradermálně se do předloktí vstříkne 0,2 ml fyziologického roztoku chloridu sodného a detekuje se doba resorpce výsledného blistru. Normálně by měla zmizet po 35 nebo více minutách. Pokud se zkrátí doba jeho resorpce, můžeme bezpečně mluvit o skrytém edému.

Viditelný otok může sama těhotná žena určit na základě následujících příznaků:

 • Příznak prstence - charakteristický znak svědčí o otoku prstů: snubní prsten se neodstraní z prstu nebo se obtížně odstraní.
 • Boty - obvyklé a opotřebované boty se náhle stísní a napnou, což naznačuje otoky nohou.
 • Ponožky - poté, co nastávající matka svlékla ponožky, všimne si, že stopy, dokonce i výrazné dojmy z jejich dásní na nohou, dlouho nezmizí.
 • Příznak „fossa“ - při stlačení prstu na dolní končetinu (v místě, kde pouze kůže pokrývá holenní kosti), zůstává charakteristická deprese, která po určitou dobu nepřechází.
 • Objem kotníku - při měření obvodu v oblasti kotníku a při jeho zvyšování o 1 nebo více cm za týden se hovoří ve prospěch otoku.
 • Známky generalizovaného edému - s anasarkou nejen bobtnají nohy, ale jsou spojeny otokem rukou, stydkých pysků, přední břišní stěny a obličeje (rty, oční víčka a nosní otoky). Nebezpečným příznakem je neschopnost stisknout ruku do pěst nebo se ohnout a zapnout boty. Takový závažný otok během těhotenství může naznačovat rozvinutou gestózu.

Příznaky různých typů otoků

Edém různého původu a příznaků se liší:

Srdeční otoky

Edém v počátečních stádiích začíná u nohou, které sahají až po boky a výše, jsou symetrické. Ve vzpřímené poloze těla bobtnají pouze nohy. V horizontální poloze je edém rozložen do křížové kosti a dolní části zad, po zmizení spánku (v raných fázích). Edém je poměrně hustý, „fossa“ dlouho nezmizí. Kůže v oblasti otoků je cyanotická a chladná. Později se hromadění tekutin v dutinách (pleurální, srdeční, břišní) spojí s podkožním edémem tkáně. Kromě toho se vyskytuje dušnost, tachykardie, únava a celková bledost.

Renální edém

Edém renálního původu je charakterizován svým vzhledem shora a šíří se. Takový otok se naopak objevuje ráno a večer. Jsou drobivé a dlouho nezachovávají stopy tlaku. Objeví se na tváři, kde více volných podkožních tkání - oteklé víčka. Edém je náchylný k migraci - při změně polohy těla se snadno pohybuje. Kůže v místech otoku je bledá, teplá a suchá. Existují další příznaky: bolesti hlavy, vysoký krevní tlak, moč se stává barvou „masných úlomků“ (makrohematurie).

Edém s onemocněním žil dolních končetin

U křečových žil dolních končetin se otok vyvíjí postupně a je spojen s dlouhodobými vzpřímenými pobyty. Večer se objevuje otoky, doprovázené pocitem těžkosti, hyperémií chodidel, otoky žil, může se objevit bolest. Kůže nad otokem je teplá, někdy s cyanotickým odstínem. Takový edém není zpravidla symetrický (objevuje se pouze na jedné noze). V případě tromboflebitidy je otok doprovázen zánětlivými příznaky: hyperémií, horečkou, bolestivostí podél žíly, jakož i při pohybu nebo dotyku.

Fyziologický edém

Jejich závažnost je obvykle zanedbatelná, objevují se častěji na nohou nebo prstech rukou (po delším používání). Absolvujte samostatně, po spánku a vyloučení provokujících faktorů.

Gestóza

Edém s preeklampsií vždy začíná u chodidla a kotníků (v některých případech prsty „bobtnají“ současně). Když se stav zhoršuje, otok stoupá a šíří se do boků, pysků, přední stěny břicha. Nad pubis se objeví zkušební polštář, což ztěžuje nebo znemožňuje předklonit se (přivázat tkaničky). Pak se otok obličeje spojí, jeho rysy jsou drsné, jeho oči vypadají jako štěrbiny kvůli oteklým víčkům. Po spánku viditelný edém „zmizí“ - přerozdělený po celém těle. Dokonce i výrazný otok je doprovázen uspokojivým stavem těhotné ženy, nicméně vyžaduje léčbu. Prognosticky nepříznivými příznaky jsou zvýšení krevního tlaku (zejména diastolického) a výskyt bílkovin v moči.

Opatření pro boj proti otokům

Co dělat, když během těhotenství dojde k otoku. Nejprve odložte paniku a uklidněte se. S malým, fyziologickým edémem si můžete poradit sami, ale v případě významného nebo trvalého edému byste se měli poradit s lékařem, který vám řekne, jak se otoku zbavit:

Dieta

V potravinách se doporučuje omezit spotřebu stolní soli (ale ne úplně ji vyloučit). Pití tekutin nejméně 2 - 2,5 litru denně v malých doušcích a neustále. Z nápojů se upřednostňují bylinné čaje s uklidňujícím účinkem (máta, heřmánek, meduňka), ovocné nápoje a neperlivá voda.

Procházky

Doporučuje se pravidelně chodit po 1,5 - 2 hodinách v klidu v zalesněné oblasti, což pomůže rozptýlit „stojatou“ krev, zvýšit celkový tón a zabránit nejen výskytu nadměrného tělesného tuku, ale také otokům.

Diuretické byliny

Dekorace a infuze bylin se slabým diuretickým účinkem předepisuje pouze lékař. Zejména jejich příjem je indikován pro onemocnění močového systému. Takové léčivé rostliny zahrnují medvědy, brusinky, petržel. Mají slabé diuretické, protizánětlivé a antispasmodické vlastnosti. Používejte opatrně při otoku způsobeném gestózou (v tomto případě jsou diuretika kontraindikována).

Léky, které zvyšují cévní tonus

Lokální antikoagulanty a látky zvyšující cévní stěny (seznam antikoagulačních přípravků) pomohou odstranit otoky (zejména u onemocnění žil dolních končetin). Podobné léky předepisuje lékař. Lyotonový gel, Venitan, heparinová mast, Essaven gel se mohou vtřít do pokožky nohou. Doporučuje se také perorální podávání askorutinu, eskalanu, venorutonu, které posilují cévní stěnu a snižují její propustnost..

Nosit kompresní prádlo

Nošení speciálního kompresního oblečení (punčochy nebo punčocháče), které se doporučuje zejména těhotným ženám s křečovými žilami, pomůže zmírnit otoky během těhotenství. K nasazení punčoch / punčocháčů je nezbytné v náchylné poloze, aby se rovnoměrně rozložil tlak na dolní končetiny.

 • Vyvarujte se pobytu na horkých místech
 • Vyhněte se dlouhodobému stání nebo sezení.

Ve vážném stavu, v případě gestózy nebo zhoršení chronických extragenitálních chorob (patologie ledvin, jater, srdce), je těhotná žena hospitalizována.

Otázka odpověď

Otoku (během těhotenství). Co přesně je možné a co nejíst?

Doporučuje se vyloučit z pití silný čaj (včetně zeleného) a kávu, které jsou vzrušující a vyvolávají výskyt otoků, jakož i sladké sodovky a džusy (způsobují žízeň). Odmítnutí ze soli by nemělo být, ale je nutné vyloučit nebo alespoň omezit použití vysoce osolených, kořenitých a nakládaných produktů (nakládaná zelenina, zelí, ořechy a hranolky a další). Dodržujte pravidla zdravé výživy, odmítněte uzené maso, sladkosti a pečivo. Doporučuje se vařit jídlo, dušené maso, péct nebo vařit, ale v žádném případě ho ne- smažte. Denní strava by měla obsahovat dostatečné množství bílkovin živočišného i rostlinného původu (libové maso, droby, tvaroh, obiloviny). Také denně konzumujte čerstvou zeleninu a ovoce jako zdroje vitamínů a produkty kyseliny mléčné - zdroj vápníku. Užitečné ryby a mořské plody, rostlinné oleje, které obsahují velké množství polynenasycených mastných kyselin.

Jaká je nebezpečí otoku během těhotenství??

Jakýkoli otok, pokud ovšem není fyziologický, představuje hrozbu nejen pro ženu, ale také pro její nenarozené dítě. Žena je zpravidla známa extragenitální patologie ještě před těhotenstvím, v jejímž předvečer je během těhotenství předepsána odpovídající léčba. Vážnou komplikací těhotenství je otok způsobený gestózou. Pokud se neléčí, může se rozvinout prekonvulzivní stav (preeklampsie) a záchvat (eklampsie). Příznaky preeklampsie jsou zmatek nebo vzrušený stav, otok nosu během těhotenství, který se projevuje kongescí nebo náhle se objevil rýma, blikající mouchy před očima, tinnitus atd. Neposkytnutí včasné pomoci vede ke křečím, které mohou mít za následek smrt těhotné.

Jak doma může otok přestat?

Menší edém fyziologického původu pomůže eliminovat následující opatření:

 • ležící na levé straně (snižuje tlak dělohy na velké krevní cévy, zlepšuje krevní oběh v ledvinách);
 • spát nebo odpočívat se zvednutými nohami (položte pod ně malý polštář);
 • chladné koupele na nohou, třením nohou kostkami ledu;
 • gymnastika a masáž chodidel;
 • opusťte paty, raději boty s malou patou a uvolněné;
 • s prodlouženou nucenou polohou (sedící u stolu) si nohy odpočiňte (zvedněte je na židli, jděte pár kroků);
 • vyvarujte se nošení tlaku a utahování oděvů (elastické pásky, pásy, pevné límce a ponožky).

Jak zjistím, zda mi hrozí riziko vzniku otoků a preeklampsie??

Tato skupina zahrnuje těhotné ženy s dostupnými faktory:

 • mladý (do 17) a pozdní (nad 30) věk ženy;
 • minulá gestóza během minulých těhotenství (zejména eklampsie a preeklampsie), cystická drift;
 • těhotenství není jeden plod;
 • přítomnost arteriální hypertenze před těhotenstvím;
 • špatné návyky (před a během těhotenství);
 • diabetes mellitus a další endokrinní patologie;
 • těžká časná toxikóza;
 • přítomnost průmyslových rizik;
 • odhalil skrytý edém.

Edém během těhotenství. Proč vznikají a co dělat

Výskyt otoků během těhotenství je velmi častý výskyt. Ve většině případů se jedná o dočasnou kosmetickou vadu a nelze ji považovat za hrozbu pro zdraví matky nebo jejího nenarozeného dítěte. Některé formy otoků však naznačují nebezpečné změny v mateřském těle, takže při každém jmenování na prenatální klinice těhotné ženy kontrolují kotníky a měří tělesnou hmotnost.
Zkusme pochopit, proč se otoky objevují během těhotenství, co jsou, co jsou, jak je identifikovat a jak eliminovat otoky.

Příčiny otoku během těhotenství
Edém je zvýšený obsah tekutin ve tkáních. Když žena nese dítě, objem tekutiny v jejím těle se výrazně zvyšuje: obvykle 6-8 litrů. Z toho 4–6 litrů jde na plod, plodovou vodu a placentu a zbývající 2–3 litry jsou distribuovány v matčině těle: ve zvětšených mléčných žlázách a dalších mastných ložiscích.
Někdy je však v těle nastávající matky zadrženo více tekutiny, než by mělo být, tj. Edémové formy. Edémy během těhotenství jsou:
• Fyziologické.
• patologické.
Fyziologický edém během těhotenství se nazývá dočasná otoky, kterou lze snadno odstranit. Nejsou nebezpeční, jsou normální pro ženy v druhé polovině těhotenství a nevyžadují žádnou léčbu. Příčiny fyziologického edému během těhotenství jsou:
• malý růst;
• nadváha;
• teplé počasí;
• přepracování;
• dlouhá procházka nebo dlouhodobý pobyt v jedné poloze;
• nošení bot s podpatky;
• použití okurek, uzeného masa, jiného nezdravého jídla;
• tlak dělohy a plodu na dolní dutou žílu.
Žena se zpravidla musí zbavit takového otoku, aby odstranila jejich příčinu.
Příčiny patologického edému během těhotenství jsou dány závažnými zdravotními problémy. To může být:
• Zvýšená vaskulární permeabilita. Z tohoto důvodu tekutina z kapilár a žil začíná pronikat do sousedních tkání.
• zahušťování krve.
• Špatný průtok krve a lymfy v dolních končetinách, křečové žíly.
• Porušení metabolismu voda-sůl. Může být způsobeno hromaděním sodíku.
• gestóza.
• Hormonální nerovnováha (problémy s nadledvinami, pankreasem, štítnou žlázou).
• Nemoci srdce, jater, genitourinárního systému.
Budoucí matka není schopna samostatně odstranit příčiny patologického edému během těhotenství. Zpravidla se v tomto případě zaznamenají tlakové špičky spolu s zadržováním tekutin a protein se nachází v moči. Tato situace vyžaduje okamžitou lékařskou péči: naléhavá komplexní léčba, hospitalizace nebo dokonce pohotovostní doručení.

Jaká je nebezpečí otoku během těhotenství? Jak se určuje riziková skupina?
Pokud je fyziologický edém během těhotenství neškodný a snadno odstranitelný, může patologický edém ohrozit zdraví a dokonce i život matky a dítěte. Pokud je hromadění přebytečné tekutiny v těle způsobeno gestózou, mohou se rozvinout následující stavy:
1. Preeclampsie. Dochází k narušení mozkové cirkulace, které se projevuje migrénami, závratě, špatnou koordinací, tinnitem a zrakovým postižením. Bolest břicha je také zaznamenána. Může se rozvinout horečka.
2. Eklampsie. Toto je nejobtížnější stadium gestózy, charakterizované velmi vysokým krevním tlakem. Pacient začíná křeče a končí v kómatu nebo dokonce smrti.
Výskyt patologického edému během těhotenství je nejčastěji pozorován u žen, které:
• zkušenost s gestózou v předchozím těhotenství;
• očekávat dvojčata nebo trojčata;
• žít ve špatných životních podmínkách;
• práce v nebezpečných odvětvích;
• náchylné ke vzniku latentního edému;
• mají nadváhu;
• máte v anamnéze problémy s hormony, srdcem, játry nebo ledvinami.
Ohroženy jsou také velmi mladé dívky (do 18 let) a ženy, které se rozhodly pro první těhotenství od 30 let.

Jak zjistit, zda máte otoky?
Během těhotenství je obtížné opomenout výskyt otoků. V případě fyziologického edému k tomu dochází po 30 týdnech a patologický edém se může objevit již po 20 týdnech. Závažnost nafouknutí je rozdělena do 4 fází:
1. Mírně oteklé ruce, kotníky a dolní telata.
2. Otok se rozšiřuje na chodidla a dolní část břicha.
3. Tvář se zvětší.
4. Vyvíjí se „Dropsy“ nebo obecný edém. Kapalina v různých objemech se hromadí téměř ve všech tkáních.
Někdy otoky během těhotenství zůstávají téměř neviditelné, ale mohou být identifikovány některými příznaky. Zde jsou:
• Problémy s nasazováním prstenů na prsty.
• Běžná obuv se náhle stísní a otře nohy. Těsné boty se již nepřipevňují.
• Po odstranění ponožek si všimnete, že na nohou jsou stopy, které po dlouhou dobu nezmizí.
• Pokožka se místy stává plastickou: po dlouhém stlačení prstem na ní zůstane díra.
Skrytý edém, který nelze určit vnějšími příznaky, doktoři určují dvěma způsoby:
1. Výpočet denního přírůstku těhotné ženy. Pokud se tělesná hmotnost zvýší o více než 300 g denně po několik dní v řadě, znamená to, že se tvoří latentní edém.
2. Počítání výstupu moči. Žena by měla zvážit denní množství tekutin opitých (společně s polévkami) a moči vylučovaných během stejného období. Pokud je výsledný rozdíl větší než 20-25%, znamená to vnitřní edém.

Prevence a léčba otoků během těhotenství

Pokud je žena náchylná k hromadění přebytečné tekutiny, bude obtížné zabránit vzniku otoků během těhotenství. Je však možné minimalizovat riziko komplikací a výrazně zmírnit stav pacienta. Mezi opatření k prevenci a léčbě otoků během těhotenství patří:
• Správná výživa. Všechna jídla by měla být vyvážena bílkovinami, tuky a uhlohydráty. Stojí za to zcela opustit polotovary, sodu, kávu, marinády, solené sýry, uzené a kořeněné výrobky. Také nezneužívejte sladké.
• Pití velkého množství tekutin: 1,5 litru denně.
• Nosit pohodlné boty, opouštět paty.
• Pravidelná masáž chodidel.
• Plný spánek.
• Aktivní životní styl: pravidelné, ale ne únavné procházky, speciální gymnastika, plavání.
• Nosit speciální obinadlo. Někdy doporučujeme kompresivní punčochy..
• Pravidelný odpočinek v poloze loket-loket.
Také by měla být přísně dodržována všechna doporučení lékaře. Pokud během těhotenství dojde k otoku, gynekologové obvykle předepisují speciální léky, diuretika na bylinách a vitamíny, které posilují stěny krevních cév.
V opomíjeném případě může být vyžadována hospitalizace, takže léčba se provádí v nemocničním zařízení pod dohledem odborníků. Neodmítávejte je, protože taková opatření chrání vás a vaše dítě.

Závěr

Otok během těhotenství je tedy velmi častým jevem, avšak pokud má patologický charakter, může to ohrozit život matky a nenarozeného dítěte. Proto byste měli od prvních týdnů těhotenství vést správný životní styl a pravidelně navštěvovat prenatální kliniky. To vám umožní včas identifikovat problém..

Články O Neplodnosti