Hlavní Výživa

Screening těhotenství po dobu 12 týdnů: co to je, jak se to dělá a co to ukazuje?

Od okamžiku registrace a během těhotenství by měla žena pravidelně podstoupit vyšetření od různých odborníků, provádět testy a provádět ultrazvukové vyšetření. Screeningové testy jsou považovány za nejdůležitější..

První screening se provádí po dobu 11-14 týdnů, ale je nejinformativnější, pokud se provádí v období 12 týdnů. Jak se provádí vyšetření? Proč se to dělá?

Jaká promítání jsou součástí promítání??

První screening je na seznamu povinných lékařských vyšetření u žen během těhotenství. Screening zahrnuje 2 hlavní postupy: ultrazvuk a venózní odběr krve.

Při ultrazvukovém vyšetření k screeningu ve 12 týdnech lékař zkoumá reprodukční orgány ženy, kontroluje stav plodu a provádí jeho měření, vyhodnocuje stav dělohy a placenty.

Krev se odebírá pro stanovení hladiny hormonů: chorionický gonadotropin (hCG) a protein A spojený s těhotenstvím (PAPP - A). Údaje získané během studie studuje gynekolog a specialista na genetiku. Ženy, které jsou ohroženy nebo které získaly pochybné nebo negativní výsledky u některých ukazatelů, mohou být podrobeny dalším testům (amniocentéza, chorionická biopsie). Do rizikové skupiny patří těhotné ženy:

 • starší 35 let;
 • s předchozími opakovanými potraty;
 • mít příbuzné nebo starší děti s genetickým postižením;
 • trpěl časnými vážnými nemocemi;
 • užívané během těhotenství, léky, které agresivně ovlivňují plod.

Kdo je přidělen

Obecně je tato studie doporučena pro všechny ženy, ale je zvláště naléhavé jít k těm, kteří mají vyšší pravděpodobnost, že budou mít dítě s vrozenými malformacemi, než je průměr. Mezi tyto ženy patří:

 • ? Těhotné ženy „věku“ (od 35 let a více), zejména pokud rodí prvorozené;
 • ? potrat, zmeškaná těhotenství, spontánní potraty, mrtvě narození, historie fetálních vývojových patologií;
 • ? jsou-li manželé blízcími příbuznými;
 • ? jeden (nebo oba) manželé v rodině měli případy narození dětí s chromozomálními mutacemi;
 • ? přenesená infekční a virová onemocnění v období porodu dítěte;
 • ? užívání těhotných léků s teratogenními účinky, i když jsou životně důležité.

Proč provádět ultrazvukové vyšetření po 12 týdnech?

Zvláštností prvních 12 týdnů těhotenství je to, že během tohoto období se tvoří všechny hlavní orgány a systémy dítěte, avšak plod ještě není placentou chráněn před účinky negativních faktorů přicházejících z vnějšku.

Ultrazvuk po 12 týdnech ukazuje, jak se dítě vyvíjí a zda jeho parametry odpovídají gestačnímu věku. Hlavním cílem studie je však identifikovat odchylky ve vývoji. Nyní můžete detekovat genetické abnormality.

Ultrazvuk také umožňuje opravit:

 • umístění plodu v děloze;
 • počet očekávaných dětí;
 • stav placenty a reprodukčních orgánů matky;
 • místo připojení placenty;
 • množství a kvalita plodové vody;
 • úspěch těhotenství;
 • Odhadované datum dodání.

Pokud žena neví přesné datum poslední menstruace (například s nepravidelným cyklem), může ultrazvuk určit gestační věk s velkou spolehlivostí.

Jak již bylo zmíněno, první screening umožňuje vidět porušení ve vývoji plodu, aby matka mohla rozhodnout o budoucím osudu těhotenství. Pokud jsou zjištěny závažné abnormality, mohou lékaři přerušit proces těhotenství. Včasná diagnóza odhaluje následující patologie plodu:

 • poruchy ve formování nervového systému;
 • Downova nemoc;
 • Patauův syndrom;
 • Shereshevsky-Turnerův syndrom;
 • Brahman-Langeova choroba;
 • Edwardsova nemoc.

Je také důležité sledovat stav placenty, dělohy a plodu. Pokud jsou zaznamenány odchylky, je předepsána léčba, která ženě umožní udržet těhotenství a vytvořit zdravé dítě.

Co se bát, nebo odchylka od normy

Analýzou výsledků získaných v obou fázích studie lékař nejprve vypočítá koeficient odchylky skutečného ukazatele od potřebného. Za tímto účelem dělí první průměrnou hodnotou mediánu, charakteristickou pro oblast bydliště těhotné ženy a její dobu. Získaná hodnota může být často viděna pod zkratkou „MoM“, na jejímž základě lze posoudit přítomnost jakýchkoli patologií.

Normálně by to mělo být 0,5 - 2,5 a ideálně - 1. Navíc, příliš nízká hodnota (méně než 0,5) může znamenat riziko rozvoje Edwardsova syndromu a příliš vysoká (více než 2,5) - riziko přítomnost Downova syndromu.

Co jiného je vidět v závěru? Generalizovaný rizikový faktor. Jinými slovy, jakási statistika. Například indikátor 1: 500 ve vztahu k Downovému syndromu naznačuje, že 1 z 500 těhotných žen se stejnými indikátory jednou mělo dítě s uvedeným onemocněním..

Je však nutné posoudit výsledky screeningu na základě dvou hodnot - zobecněného indikátoru a hladiny hormonů. Například budou považováni za špatné, pokud je první v rozsahu 1: 250 - 1: 380 a druhý je menší než 0,5 nebo více než 2,5.

Ultrazvuková příprava

Po 12 týdnech je plod stále malý, takže je nutné vyloučit všechny faktory, které brání vizualizaci děložní dutiny během studie. Protože děloha ještě během tohoto období ještě dostatečně nezvýšila, mohou plyny nahromaděné ve střevě bránit jejímu vyšetření. Chcete-li je vyloučit, je nutné do 2 dnů před studií ukončit používání:

 • uzená, konzervovaná, smažená a tučná jídla;
 • plody moře;
 • zelí;
 • luštěniny a sójové boby;
 • hrášek;
 • mouka;
 • bílý chléb;
 • cukroví.

Pokud se v předvečer vyšetření objeví v břiše pocit hromadění plynu, může žena užívat Espumisan. Tento lék je neškodný pro plod a rychle eliminuje tvorbu plynu ve střevech..

Ultrazvuk ve 12týdenním období se provádí dvěma způsoby: transvaginálním a transabdominálním. U druhé metody je nutné, aby byl močový měchýř pacienta plný. K tomu, půl hodiny před zákrokem, musíte vypít 500 ml vody nebo vyprázdnit močový měchýř po dobu 2-3 hodin. Do ultrazvukové místnosti je třeba si vzít plenu. Některé kliniky také vyžadují rukavice na jedno použití..

Jak probíhá studie a jak dlouho?

V prvním trimestru se provádí screening, včetně rutinního ultrazvuku, v 11–13 týdnech těhotenství, což je považováno za optimální období pro studii. Pokud provedete ultrazvuk dříve než toto období nebo naopak, později, dešifrování výsledků může být nespolehlivé.

Žena samozřejmě může napsat odmítnutí provést výzkum, a to i přes nařízení Ministerstva zdravotnictví Ruské federace platné od roku 2000, ale toto rozhodnutí bude velmi riskantní a dokonce zanedbatelné nejen ve vztahu k jejímu zdraví, ale také ke zdraví nenarozeného dítěte..

Screening v prvním trimestru zahrnuje dva typy výzkumu:

 1. Ultrazvuková diagnostika.
 2. Biochemický krevní test.

Ultrazvukové vyšetření v prvním trimestru těhotenství vyžaduje určitou přípravu. Aby se studie provedla obvyklým (povrchním) způsobem, když se senzor zařízení klouže po břiše nastávající matky, musí být její močový měchýř plný, na což je nutné pít asi půl litru čisté klidné vody nebo 3–1 hodiny před zahájením postupu 4 hodiny před ultrazvukem nevymočí.

Pokud lékař provede postup transaginálně, když je do pochvy vložen speciální senzor zařízení, není nutná zvláštní příprava. Před zahájením zákroku by těhotná žena měla jít na záchod.

Biochemický krevní test je druhou fází screeningu a provádí se až po ultrazvuku. Tato podmínka je důležitá, protože získané ukazatele vždy závisí na gestačním věku a mění se každý den a přesný termín lze určit pouze pomocí ultrazvuku. Tato podmínka musí být dodržena, aby se dosáhlo správného dekódování výzkumných ukazatelů a aby se zajistilo dodržování nezbytných norem..

V době odběru krve pro analýzu by žena měla mít připravené výsledky první části studie na rukou, kde bude uveden přesný gestační věk. Pokud ultrazvukové vyšetření ukázalo regresi těhotenství nebo jeho blednutí, pak nemá smysl provádět druhou část screeningu..

Biochemická studie vyžaduje přípravu, aby lékař mohl získat přesné ukazatele a určit jejich soulad s normami. Odběr krve ze žíly se provádí přísně na lačný žaludek..

Asi 2-3 dny před návštěvou ošetřovny musíte: vyloučit sladkosti, uzená jídla, smažené a mastné potraviny, jakož i produkty, které jsou potenciálními alergeny ze stravy, například ořechy, čokoláda, citrusové plody, mořské plody.

Nedodržení těchto podmínek často vede k falešným výsledkům..

Postup

Trvání procedury je od 10 do 30 minut. Rychlost testu závisí na umístění plodu v děloze, na potřebě vyšetření ženských pohlavních orgánů, odhalených během studie odchylek.

Před vyšetřením vyplní odborník speciální dotazník, který obsahuje obecné informace o matce, přítomnosti genetických chorob v rodině, odhadovaném termínu početí. Tyto informace jsou nezbytné pro následné vyhodnocení údajů..

Transvaginální (interní) ultrazvuk zahrnuje vyšetření genitálií matky a děložní dutiny vložením převodníku do vagíny. Před zákrokem je nástroj ošetřen antiseptikem a na kondom. K provedení studie musí žena ležet na zádech a mírně ohýbat kolena.

Transabdominální (externí) ultrazvuk je také prováděn v poloze na zádech, ale senzor zařízení je snímán podél žaludku těhotné ženy. Aby se zabránilo vniknutí vzduchu mezi kůži a nástroj, aplikuje se na žaludek ženy speciální gel. Bez ohledu na metodu by správně provedený postup neměl být pro pacienta nepříjemný.

Klasická ultrazvuková metoda je transabdominální. Metoda transvaginálního výzkumu je vybrána v následujících případech:

 • Pokud má žena nadváhu, záhyby na těle brání kvalitnímu vyšetření kůží.
 • Podezření na vývoj genitálních patologií. Pokud těhotná žena vykazuje známky zánětu přívěsků, cyst ve vaječníku nebo fibroidů, vyšetření přes kůži nepřinese přesné výsledky..
 • Diagnóza ishmicko-cervikální nedostatečnosti. Protože je vaginální senzor umístěn blíže k cervikálnímu kanálu, umožní vám lépe posoudit stupeň rozvoje patologie.

V některých případech se studie provádějí dvěma způsoby. To je nezbytné, pokud během transabdominálního vyšetření vznikly potíže se stanovením určitých ukazatelů. To je možné, pokud:

 • dítě je umístěno tak, aby nebylo možné vyhodnotit parametry límcové zóny;
 • při zkoumání první metody byly detekovány špatně viditelné léze dělohy;
 • ukázalo se, že placenta nebo fetální membrána je upevněna nízko.

Ultrazvuk nepoškozuje dítě a matku, takže provádění postupu několika způsoby je přípustné. Po ukončení studie je ženě učiněn závěr, kterým by měla navštívit lékaře.

Jak se provádí první screening

Abyste se nebáli notoricky známého prenatálního screeningu, musíte pochopit, jak to chodí. Po předběžném vyšetření lékařem je pacient odeslán na první ultrazvuk a teprve poté prochází krevním testem. Zvažte tyto kroky.

Průzkumný průzkum

V přípravné fázi mluví ošetřující lékař s pacientem, aby zjistil dědičnou predispozici k výskytu genetických abnormalit, sbírá anamnézu minulých nemocí a historii předchozích těhotenství, klade další otázky, které umožňují ženě být ohroženy (špatné návyky, užívání léčiv, rodinné vztahy s jejím otcem) dítě a tak dále).

Ultrazvuk

Prenatální ultrazvukové vyšetření 1. trimestru se obvykle provádí transvaginální metodou. V tomto případě pacient odstraní veškeré oblečení pod pas, pohodlně se usadí na gauči a ohne nohy na kolenou. Diagnostický lékař vloží do pochvy malý senzor, chráněný speciálním kondomem, a opatrně jej posouvá. Procedura je absolutně bezpečná a nezpůsobuje bolest ani nepohodlí.

Méně často se provádí břišní vyšetření. V tomto případě žena uvolní žaludek a lehne si. Lékař maže kůži lékařským gelem, který zajišťuje nepřetržitý kontakt a eliminuje výskyt vzduchové mezery mezi senzorem a povrchem studované oblasti. Během procedury sonolog posouvá skenovací zařízení podél vnějšího povrchu břišní stěny a informace se přenáší na obrazovku počítače.

V prvním i druhém případě trvá řízení jen několik minut a popis je vydán okamžitě.

Biochemický screening

Po uzavření ultrazvuku na rukou můžete darovat krev pro biochemii. Tyto dokumenty obsahují informace o přesném gestačním věku, který byl určen a potvrzen skenováním. Tato informace je velmi důležitá pro následné srovnání koncentrace sledovaných prvků krevní plazmy s normálem, protože specifické hodnoty každého týdne jsou vlastní.

Pokud ultrazvukové vyšetření ukázalo regresivní těhotenství nebo jeho vyblednutí, není vhodné projít druhou fází screeningu.

Biomateriál je odebrán v laboratoři. K provedení testu potřebujete 10 ml žilní krve. Výsledky budou připraveny během několika týdnů..

Náklady na služby

Pokud je těhotná žena oficiálně zaregistrována na státních konzultacích se ženami, budou všechna vyšetření zdarma.

Pokud chcete využít nejnovější lékařské pokroky a podstoupit diagnostiku moderního vybavení a používání pokročilejších činidel, můžete kontaktovat placenou kliniku. První plánovaný ultrazvukový a biochemický test s určením všech hormonů během těhotenství bude stát nejméně 4 000 rublů. Pokud provádíte vyšetření samostatně, pak je průměrná cena ultrazvukového vyšetření 2 000 rublů, analýza hCG je 700 rublů a PAPP-A je 900 rublů..

Rozdělení výsledků

Ultrazvukový protokol ukazuje parametry dítěte, počet plodů v děloze, kvalitu plodové vody, umístění dítěte v děloze, srdeční frekvenci dítěte. Lékař také popisuje patologie, které se nacházejí v děloze nebo jiných pohlavních orgánech. V popisu výsledků se používají speciální lékařské zkratky a konkrétní zkratka..

Při dekódování se odborníci spoléhají na normy, které odpovídají gestačnímu věku. Tabulka popisuje standardy hlavních ukazatelů ultrazvuku těhotenství po 12 týdnech.

Možnosti zkráceného označení ukazateleIndexNorm, mm
BDP, BRGP, BPDVzdálenost mezi parietálními kostmi hlavy nebo od chrámu k chrámu (biparentální velikost, velikost interparietální oblasti)20-21
KTL (KRL)Délka od kostrče k koruně (velikost kostrče - parietální velikost)51-73
TVP, TVZTloušťka nebo hustota límcové zóny (zadní kožní záhyb krku)1,6-2,7
VýškaDélka těla od hlavy k patě80-82
DLB (FML)Stehno, délka stehna7-9
NKNosní kostvíce než 3
Tepová frekvenceSrdeční frekvence (rychlost, při které se stahuje srdeční sval dítěte)140-174 bpm
Hmotnost-17-19 g
ANOFyzická aktivitaje přítomen
AC (chladicí kapalina)Obvod břicha50-72
Výfukový plynObvod hlavy58-84
J (ABD)Průměr břicha15-23
Výfukový plynPoměr velikosti hlavy k objemu břicha1,1-1,3 jednotek.

Při popisu umístění plodu existují termíny: podélné, příčné, diametrální. Každá pozice v tomto období je považována za normu. Je normální stanovit množství plodové vody jako „normální“.

Pozornost je věnována také vnitřním orgánům. Ve 12 týdnech jsou však stále velmi malé, takže odborník pouze poznamenává jejich přítomnost nebo nepřítomnost. Je vidět, že se vytvářejí hemisféry mozku, v srdci se tvoří 4 komory, je zde žaludek, močový měchýř, střeva, břišní stěny. Doktor také počítá končetiny: měly by existovat 2 paže a 2 nohy.

Největší pozornost je věnována parametrům naznačujícím chromozomální abnormality: tloušťce límcového prostoru a kostí nosu. V některých případech nelze přesnou délku nosní kosti měřit. V tuto chvíli by však mělo jasně vyniknout.

Také se podívají na místo, kde se placenta připojila k děloze. Dětská sedačka je nejčastěji připevněna k zadní stěně, avšak připevnění podél přední stěny je také normální. Lékař také měří délku krku (norma větší než 30 mm) a vzdálenost od vnitřního hltanu k místu připojení placenty. Tloušťka placenty by měla být 14,5 - 15,5 mm a stupeň zralosti - 0.

Příznaky a známky projevu Downova syndromu

Trisomie 21 je zpravidla detekována v prvních minutách života dítěte. Existuje řada vnějších příznaků, kterými může lékař tuto diagnózu stanovit. Tyto zahrnují:

 • krátký krk, zploštělý nos a tvář, malá ústa, velká, obvykle vystupující jazyk, monolooloidní malé deformované ušnice;
 • špatný patro, jazyk s drážkami, plochý nos;
 • krátké a široké paže, dlaně s jedním záhybem, zkrácená falanga prostředního prstu;
 • bílé skvrny na duhovce;
 • nízká tělesná hmotnost;
 • velmi slabý svalový tonus;

Možné odchylky

Pokud jsou zjištěny abnormality, lékaři doporučují další vyšetření a opakované ultrazvukové vyšetření po 10-14 dnech. V některých případech je žena předepsána léčba. Existují však komplikace, při kterých je nutné těhotenství ukončit..

V tabulce jsou uvedeny nejčastěji zjištěné odchylky od normy, důvody, které k nim vedly, a možnosti, co lze v budoucnu udělat..

OdchylkaZpůsobitMožné akce
Malá velikost od ocasní kosti po korununesprávné určení gestačního věku; špatná mateřská výživa; abnormální vývoj plodu; hormonální deficit u těhotné ženy; genetická predispoziceProvádění další diagnostiky, opakovaný ultrazvuk po 2 týdnech, porovnání indikátoru s ostatními parametry
Nedostatek nosní kostichromozomální abnormalitaPorovnání s krevním vyšetřením. Doporučení pro potrat při potvrzování porušení.
Velká odchylka od normy tloušťky límcové zónygenetické onemocnění (Patau, Down, Shershevsky-Turner, Edwardsův syndrom); nitroděložní infekceAnalýza plodové vody a chorionických klků. Potvrzení diagnózy pomocí testů na hCG a PAPP-A. Morální příprava matky na narození „speciálního“ dítěte nebo lékařského potratu.
Nedostatek pohybové aktivity, životně důležité orgányabnormální vývoj plodu; nitroděložní smrtPotrat
Stárnutí placenty, smrt některých částí placentyhormonální deficit; riziko potratuNemocniční péče. Užívání léků, které podporují normální krevní oběh v hladinách placenty a hormonů.
Děložní tónnedostatek hormonů; stres; špatná výživa; fyzický dopad na břichoTerapie zaměřená na snížení křečí dělohy. Užívání hormonálních drog. Snížená fyzická aktivita. Speciální dietní vývoj.
Neshoda hladiny plodové vodypronikání infekce; genetická predispozice; špatná funkce ledvin; poruchy centrálního nervového systémuLůžková léčba v závislosti na diagnóze.
Centrální placenta previaindividuální vlastnosti ženy; nedostatek progesteronuSledujte stav těhotné ženy až do 3 trimestrů. Pokud placenta nevzroste, porod se provádí císařským řezem.
Cervix je zkrácenhormonální nerovnováha; genetická vlastnost matkyMaximální pokles fyzické aktivity nastávající matky. V případě závažných odchylek se provádí šicí chirurgický zákrok nebo se vloží speciální prstenec, který udržuje plod v děloze.

Downův syndrom

Druhé jméno pro tuto nemoc je trizomie 21. První, který byl zkoumán ve své praxi a popsán Dr. Langdonem Downem v roce 1866. Lékař správně uvedl hlavní příznaky, ale nedokázal správně určit příčinu tohoto syndromu. K odhalení tajemství trizomie 21 mohli vědci teprve v roce 1959. Pak bylo zjištěno, že toto onemocnění má genetický původ. Kopie genů 21 chromozomu jsou zodpovědné za charakteristiky syndromu, konkrétně přítomnost extra chromozomu vede k takové patologii. Je známo, že každá lidská buňka obsahuje dvacet tři párů chromozomů. První polovina prochází vajíčko od matky a druhá přes spermie od otce. Někdy však dojde k poruše a chromozom nemusí být rozdělen, takže jeden z rodičů se může dostat od jednoho z rodičů. Stojí za zmínku, že chlapci i dívky trpí Downovým syndromem stejně. Nezáleží ani na geografické poloze rodičů. Podle statistik trpí na osm set dětí trizomie 21.

Rozdělení výsledků krevních testů pro screening

K získání správného výsledku prvního screeningu je nutné, aby krev byla darována v den ultrazvuku. Při dekódování analýzy se lékaři zaměřují na absolutní ukazatele a průměrují (medián). Medián je poměr průměrného standardu ke skutečným číslům získaným ve studii. Pro hCG a PAPP-A ve 12 týdnech je 0,5-2 MoM.

Důležitost těchto ukazatelů spočívá v tom, že hormony vyšetřované během screeningu jsou aktivovány pouze během těhotenství. HCG je aktivně produkován po oplodnění a protein A je vylučován placentou. Jejich koncentrace se liší v závislosti na gestačním věku..

Normální hCG po dobu 12 týdnů je 13,4-128,5 ng / ml. Standard pro PAPP-A je 1,03 - 6,01 ppm. Odchylky od normálních ukazatelů nám umožňují identifikovat chromozomální abnormality ve vývoji dítěte. Při dešifrování výsledků se odborníci řídí souhrnem všech screeningových ukazatelů. Tabulka ukazuje možné příčiny odchylek od normálních hladin těhotných hormonů.

HCGRARR-ADůvod zamítnutí
Nad normouSníženéVývoj Downova syndromu u plodu
SníženéNízkýDítě vyvine Edwardsovu nemoc
Pod normálemMenší abnormalita, normálníHrozba potratu
Normální nebo mírně sníženáPod normálemPatologické patologie plodu: Patauův syndrom, Shereshevsky-Turnerova nemoc, nedostatek vitamínů a minerálních látek v těle matky
VysokýVysokýVícečetné těhotenství

Řádná příprava na analýzu není o nic méně důležitá než dodržení termínů studie. 2 dny před analýzou musíte opustit používání mastných potravin. Poslední jídlo by mělo být hotové 6 hodin před návštěvou laboratoře.

Sdílejte s ostatními!

Jak se připravit na první těhotenský screening

První screening je první kritickou fází sledování těhotenství. Jeho výsledky nám umožní dospět k závěru o stavu matky, vývoji plodu, přítomnosti nebo nepřítomnosti patologií. V tomto ohledu je nesmírně důležité získat objektivní výsledky. Existují pravidla, která je třeba dodržovat, aby bylo dosaženo maximálního informačního obsahu vyšetření, včetně dodržování zvláštní stravy, režimu příjmu tekutin atd..

Jaké testy zahrnuje

První screeningový program zahrnuje dvě studie: ultrazvukové vyšetření a biochemický krevní test.

V závislosti na tom, jak bude ultrazvukové vyšetření provedeno, závisí objem plnosti močového měchýře. Pokud bude postup transvaginální, tj. Se zavedením senzoru do vagíny, nejsou nutná žádná přípravná opatření. Transabdominální technika (přes přední břišní stěnu) zahrnuje odebrání velkého množství tekutiny (nejméně 0,5 litru) a zákaz jít na toaletu po dobu 4 hodin před diagnózou. Není potřeba žádná další příprava na ultrazvukové vyšetření 1. trimestru.

Materiálem pro biochemický test je žilní krev, která se podává na lačný žaludek. Aby se zvýšila přesnost studie alespoň den před testem, doporučuje se dodržovat dietu.

Mohu jíst před promítáním

Abychom podstoupili první ultrazvuk, není nutné se omezovat ve výživě. Stačí sledovat režim příjmu tekutin.

Situace je odlišná s biochemickým testem. Kromě dárcovství krve na lačný žaludek je v předvečer (lepší za pár dní) důležité dodržovat speciální dietu. Spočívá v vyloučení produktů:

 • přispívá ke zvýšení hladiny cholesterolu - příliš mastná, kořenitá, smažená jídla;
 • obsahující známé a potenciální alergeny - citrusové plody, čokoláda, ořechy, mořské plody a podobně.

Nedodržení těchto pokynů může výsledky zkreslit..

Screening prvního trimestru

obecná informace

Před nějakou dobou těhotné ženy ani nevěděly o takovém postupu, jako je prenatální nebo perinatální screening. Nyní všechny tyto nastávající matky podstoupí takové vyšetření..

Co je screening těhotenství, proč se provádí a proč jsou jeho výsledky tak důležité? Snažili jsme se dát odpovědi na tyto a další otázky, které se týkají mnoha těhotných žen, ohledně perinatálního screeningu v tomto materiálu.

Abychom vyloučili jakékoli další nedorozumění informacím předloženým v budoucnosti, je třeba před přímým přistoupením k posouzení výše uvedených témat určit některé lékařské termíny..

Co je ultrazvukové vyšetření a biochemie mateřského séra?

Prenatální screening je zvláštní druh standardního postupu, jako je screening. Toto komplexní vyšetření sestává z ultrazvukové diagnostiky a laboratorních krevních testů, v tomto konkrétním případě biochemie mateřského séra. Identifikace některých genetických abnormalit v rané fázi je hlavním úkolem takové analýzy během těhotenství, jako je screening.

Prenatální nebo perinatální znamená prenatální a termín screening v medicíně znamená řadu studií velkého segmentu populace, které jsou prováděny za účelem vytvoření takzvané „rizikové skupiny“ náchylné k určitým chorobám..

Univerzální nebo selektivní screening.

To znamená, že screeningové studie se provádějí nejen u těhotných žen, ale také u jiných kategorií lidí, například u dětí stejného věku, aby se zjistily nemoci charakteristické pro dané období života.

S pomocí genetického screeningu se doktoři mohou dozvědět nejen o problémech s vývojem dítěte, ale také včas reagovat na komplikace během těhotenství, které žena nemusí ani podezření.

Nastávající matky často slyší, že musejí projít tímto postupem několikrát, a proto začnou předem panikařit a dělat si starosti. Nemáte se však čeho bát, stačí se předem zeptat gynekologa, proč potřebujete screening těhotných žen, kdy a co je nejdůležitější, jak se tento postup provádí.

Začněme tedy standardním vyšetřením třikrát během celého těhotenství, tzn. v každém trimestru. Připomeňme, že trimestr je období tří měsíců.

Screening prvního trimestru

Co je screening 1. trimestru? Nejprve odpovíme na běžnou otázku, kolik týdnů je první trimestr těhotenství. V gynekologii existují pouze dva způsoby, jak spolehlivě stanovit termín během těhotenství - kalendářní a porodnické.

První je založen na dni početí a druhý závisí na menstruačním cyklu, který předcházel oplodnění. Proto je prvním trimestrem období, které podle kalendářní metodiky začíná první týden od početí a končí čtrnáctým týdnem.

Podle druhého způsobu je prvním trimestrem 12 porodnických týdnů. A v tomto případě se období počítá od začátku poslední menstruace. V poslední době nebyly těhotné ženy vyšetřeny..

Nyní je však mnoho matek, které se mají připravit, o tuto zkoušku zájem..

Ministerstvo zdravotnictví navíc důrazně doporučuje přidělovat studie všem nastávajícím matkám bez výjimky..

Je pravda, že se to děje dobrovolně, protože nikdo nemůže donutit ženu, aby podstoupila jakoukoli analýzu.

Stojí za zmínku, že existují kategorie žen, které prostě musejí podstoupit screening z různých důvodů, například:

 • těhotná od třiceti pěti let;
 • nastávající matky s historií informací o hrozbě spontánního potratu;
 • ženy, které utrpěly infekce v prvním trimestru;
 • těhotné ženy, které ze zdravotních důvodů musejí užívat léky zakázané pro své postavení v raných stádiích;
 • ženy, které měly různé genetické abnormality nebo anomálie ve vývoji plodu zaznamenané v předchozích těhotenstvích;
 • ženy, které dříve porodily děti s jakýmikoli odchylkami nebo vývojovými vadami;
 • ženy, u nichž je diagnostikováno zmrazené nebo regresivní těhotenství (ukončení vývoje plodu);
 • ženy trpící závislostí na drogách nebo alkoholu;
 • u těhotných žen, v jejichž rodině nebo v rodině otce nenarozeného dítěte byly zaznamenány případy dědičných genetických abnormalit.

Jak dlouho trvá prenatální screening 1 trimestru? Pro první screening během těhotenství je období stanoveno v intervalu od 11 týdnů do 13 porodnických týdnů těhotenství a 6 dnů. Dříve než uvedené období nebude mít smysl provádět tento průzkum, protože jeho výsledky budou neinformativní a zcela zbytečné.

První ultrazvuk po 12 týdnech těhotenství není pro ženu náhodný. Protože v této době končí fetální období a začíná fetální nebo fetální období vývoje budoucího člověka.

To znamená, že se embryo změní na plod, tj. Existují zjevné změny, které hovoří o vývoji plnohodnotného živého lidského těla. Jak jsme již uvedli, screeningové studie jsou souborem opatření, která sestávají z ultrazvukové diagnostiky a biochemie ženské krve.

Je důležité pochopit, že screening ultrazvuku v prvním trimestru během těhotenství hraje stejnou důležitou roli jako laboratorní krevní testy. Aby genetici mohli z výsledků vyšetření vyvodit správné závěry, musí studovat jak výsledky ultrazvuku, tak biochemii krve pacienta.

O tom, kolik týdnů se provádí první screening, jsme si povídali, nyní pojďme rozluštit výsledky komplexní studie. Ve skutečnosti je důležité podrobněji zvážit normy stanovené lékaři pro výsledky prvního screeningu během těhotenství. Kvalifikované vyhodnocení výsledků analýzy může samozřejmě poskytnout pouze specialista v této oblasti, který má nezbytné znalosti a hlavně zkušenosti..

Domníváme se, že je vhodné, aby každá těhotná žena věděla alespoň obecné informace o hlavních ukazatelích prenatálního screeningu a jejich normativních hodnotách. Pro většinu nastávajících matek je skutečně příliš podezřelé ve vztahu ke všemu, co souvisí se zdravím jejich budoucího dítěte. Proto budou mnohem klidnější, pokud budou předem vědět, co od studie očekávat.

Interpretace ultrazvukového screeningu pro 1 trimestr, normy a možné odchylky

Všechny ženy vědí, že během těhotenství budou muset podstoupit ultrazvukové vyšetření (dále jen ultrazvuk) vícekrát, což lékaři pomáhá sledovat nitroděložní vývoj nenarozeného dítěte. Aby screeningový ultrazvuk poskytoval spolehlivé výsledky, musíte se na tento postup předem připravit.

Jsme si jisti, že drtivá většina těhotných žen umí tento postup. Opakujme však, že existují dva typy studií - transvaginální a transabdominální. V prvním případě je senzor zařízení vložen přímo do vagíny a ve druhém je v kontaktu s povrchem přední břišní stěny.

Fotografie plodu ve 13 týdnech těhotenství

Pro transvaginální typ ultrazvuku neexistují žádná zvláštní pravidla pro přípravu.

Pokud máte transabdominální vyšetření, neměli byste před zákrokem (přibližně 4 hodiny před ultrazvukem) „chodit na toaletu“ a za půl hodiny se doporučuje vypít až 600 ml běžné vody.

Jde o to, že vyšetření musí být nutně provedeno na měchýři naplněném tekutinou.

Aby lékař získal spolehlivý výsledek ultrazvukového screeningu, musí být splněny následující podmínky:

 • sledované období je od 11 do 13 porodnických týdnů;
 • poloha plodu by měla umožnit specialistovi provádět nezbytné manipulace, jinak by matka musela „ovlivnit“ dítě tak, aby se převrátilo;
 • velikost coccygeal-parietal (dále jen KTR) by neměla být menší než 45 mm.

Co je KTR během těhotenství ultrazvukem

Při provádění ultrazvuku specialista bez selhání zkoumá různé parametry nebo velikosti plodu. Tato informace umožňuje určit, jak dobře se dítě formuje a zda se vyvíjí správně. Normy těchto ukazatelů závisí na gestačním věku.

Pokud se hodnota jednoho nebo druhého parametru získaná v důsledku ultrazvuku odchyluje od normy nahoru nebo dolů, považuje se to za signál přítomnosti jakýchkoli patologií. Velikost kostrče-parietální je jedním z nejdůležitějších počátečních ukazatelů správného nitroděložního vývoje plodu.

Hodnota CTE se porovnává s hmotností plodu a gestačního věku. Tento indikátor je určen měřením vzdálenosti od kosti koruny dítěte k jeho kostrči. Obecně platí, že čím vyšší je CTE, tím delší je těhotenství.

Normy KTR

Pokud tento indikátor mírně překročí nebo naopak o něco méně než je norma, není důvod k panice. Toto mluví pouze o vývojových vlastnostech tohoto konkrétního dítěte..

Pokud se hodnota KTP odchyluje od standardů ve velkém směru, pak to signalizuje vývoj velkého plodu, tj. hmotnost dítěte při narození pravděpodobně přesáhne průměrné normy 3-3,5 kg. V případech, kdy je KTP výrazně nižší než normativní hodnoty, může to být známka, že:

 • těhotenství se nevyvíjí, protože by v takových případech měla lékař pečlivě zkontrolovat srdeční rytmus plodu. Pokud zemřel v lůně, pak žena potřebuje urgentní lékařskou péči (kyretáž děložní dutiny), aby se zabránilo možnému ohrožení zdraví (rozvoj neplodnosti) a života (infekce, krvácení);
 • Tělo těhotné ženy neprodukuje dostatek hormonů, obvykle progesteronu, což může vést k potratu. V takových případech lékař předepíše pacientovi další vyšetření a předepíše léky obsahující hormony (Utrozhestan, Dufston);
 • matka trpí infekčními chorobami, včetně sexuálně přenosných chorob;
 • plod má genetické abnormality. V takových situacích lékaři předepisují další testy spolu s biochemickým krevním testem, který je součástí prvního screeningového testu..

Rovněž je třeba zdůraznit, že často existují případy, kdy nízká CTE naznačuje nesprávné období těhotenství. To se týká varianty normy. Vše, co žena potřebuje v takové situaci, je podstoupit druhé ultrazvukové vyšetření po nějaké době (obvykle po 7-10 dnech).

BDP plodu (biparietální velikost)

Co je ultrazvukové vyšetření těhotenství během těhotenství? Při provádění ultrazvukového vyšetření plodu v prvním trimestru mají lékaři zájem o všechny možné vlastnosti nenarozeného dítěte. Protože jejich studie poskytuje odborníkům maximum informací o tom, jak dochází k nitroděložnímu vývoji malého muže a zda je vše v souladu s jeho zdravím.

Co je to bipolární plod? Nejprve rozluštíme lékařskou zkratku. BDP je biparietální velikost hlavy plodu, tj. vzdálenost mezi stěnami parietálních kostí lebky, jednoduchým způsobem velikost hlavy. Tento ukazatel je považován za jeden z hlavních pro určení normálního vývoje dítěte..

Je důležité si uvědomit, že BDP ukazuje nejen, jak dobře a správně se dítě vyvíjí, ale také pomáhá lékařům připravit se na nadcházející porod. Protože pokud se velikost hlavy nenarozeného dítěte ve velké míře odchyluje od normy, pak jednoduše nebude schopen projít porodním kanálem matky. V takových případech je předepsán plánovaný císařský řez..

Týdenní tabulka BDP

Pokud se BDP odchyluje od zavedených norem, může to znamenat:

 • přítomnost takových patologií v plodu neslučitelných se životem jako mozková kýla nebo nádor;
 • dostatečně velká velikost nenarozeného dítěte, jsou-li jiné základní parametry plodu o několik týdnů před zavedenými vývojovými standardy;
 • o spasmodickém vývoji, který se po chvíli vrátí k normálu, za předpokladu, že ostatní základní parametry plodu zapadnou do normy;
 • o vývoji mozkového plodu v mozku v důsledku výskytu infekčních chorob v matce.

Odchylka tohoto ukazatele na menší straně znamená, že mozek dítěte se vyvíjí nesprávně.

Tloušťka límce (TBP)

Fetal TBP - co je to? Límcový prostor plodu nebo velikost cervikálního záhybu je místo (přesněji podlouhlá formace) umístěné mezi krkem a horní kožní membránou těla dítěte, ve kterém je pozorována akumulace tekutin. Studie této hodnoty se provádí při screeningu prvního trimestru těhotenství, protože v tomto okamžiku je možné měřit TVP poprvé a poté ji analyzovat.

Počínaje 14. týdnem těhotenství se tato formace postupně zmenšuje a do 16. týdne prakticky zmizí z dohledu. Pro TVP jsou také stanoveny určité normy, které jsou přímo závislé na gestačním věku..

Například norma tloušťky límcového prostoru po 12 týdnech by neměla přesahovat rozsah 0,8 až 2,2 mm. Tloušťka prostoru límce po 13 týdnech by měla být v rozmezí 0,7 až 2,5 mm.

Je důležité si uvědomit, že pro tento ukazatel odborníci stanovují průměrné minimální hodnoty, odchylka od které ukazuje ztenčení prostoru límce, což je, stejně jako rozšíření TVP, považováno za anomálie.

Fetal TBP tabulka týdně

Pokud tento ukazatel neodpovídá normám TBP uvedeným ve výše uvedené tabulce po 12 týdnech a dalších obdobích těhotenství, pak tento výsledek s největší pravděpodobností naznačuje přítomnost následujících chromozomálních abnormalit:

 • trizomie 13, onemocnění známé jako Patauův syndrom, vyznačující se přítomností chromozomu navíc 13 v lidských buňkách;
 • 21 chromozomová trizomie, běžně známá jako Downův syndrom, lidská genetická choroba, při které je 47. karyotyp (tj. Kompletní sada chromozomů) představen místo 46 chromozomů;
 • X-chromozomová monosomie, genomická nemoc pojmenovaná podle vědců, kteří ji objevili syndromem Shereshevsky-Turner, je charakterizována takovými anomáliemi fyzického vývoje, jako je krátký vzestup, a také sexuálním infantilismem (nezralost);
 • chromozomová trizomie 18 je chromozomální onemocnění. Edwardsův syndrom (druhé jméno pro tuto nemoc) je charakterizován množstvím malformací neslučitelných se životem.

Trizomie je varianta aneuploidie, tj. změny v karyotypu, ve kterém je v lidské buňce místo normálního diploidního souboru další třetí chromozom.

Monosomie je varianta aneuploidie (chromozomální abnormalita), ve které nejsou žádné chromozomy v chromozomální sadě.

Jaké jsou standardy pro trizomii 13, 18, 21 stanovené během těhotenství? Stává se, že v procesu dělení buněk dochází k poruše. Tento jev se ve vědě nazývá aneuploidie. Trizomie je jednou z odrůd aneuploidie, ve které je v buňce místo dvojice chromozomů přítomen další třetí chromozom.

Jinými slovy, dítě zdědí od svých rodičů další chromozom 13, 18 nebo 21, což zase vede k genetickým abnormalitám, které brání normálnímu fyzickému a duševnímu vývoji. Podle statistik je Downův syndrom nejčastějším onemocněním v důsledku přítomnosti chromozomu 21.

Děti narozené s Edwardsovým syndromem, jako v případě Patauova syndromu, obvykle nežijí rok, na rozdíl od těch, které nemají štěstí, že se narodily s Downovým syndromem. Takoví lidé mohou žít do velmi vysokého věku. Takový život však lze spíše nazvat existencí, zejména v zemích postsovětského prostoru, kde jsou tito lidé považováni za vyvržence a snaží se jim vyhnout a nevšímat si jich..

Aby se vyloučily takové anomálie, musí těhotné ženy, zejména ty, které jsou v ohrožení, podstoupit screeningové vyšetření. Vědci tvrdí, že vývoj genetických abnormalit je přímo závislý na věku nastávající matky. Čím je žena mladší, tím je méně pravděpodobné, že její dítě bude mít nějaké abnormality.

Pro stanovení trizomie v prvním trimestru těhotenství se pomocí ultrazvuku provede studie límcového prostoru plodu. V budoucnu těhotné ženy pravidelně provádějí krevní testy, ve kterých jsou pro genetiky nejdůležitějšími ukazateli hladina alfa-fetoproteinu (AFP), inhibinu-A, chorionického gonadotropinu (hCG) a estriolu..

Jak již bylo zmíněno, riziko porodu dítěte s genetickými abnormalitami závisí především na věku matky. Existují však případy, kdy je u mladých žen zaznamenána trizomie. Proto lékaři provádějící screening zkoumají všechny možné známky anomálií. Předpokládá se, že zkušený ultrazvukový specialista dokáže identifikovat problémy během prvního screeningu..

Známky Downových syndromů, stejně jako Edwards a Patau

Trizomie 13 je charakterizována prudkým poklesem hladiny PAPP-A (PAPP, protein-asociovaná A-plazma spojená s těhotenstvím). Značkou této genetické abnormality je také nízká nebo vysoká hCG. Stejné parametry hrají důležitou roli při určování přítomnosti Edwardsova syndromu u plodu..

Pokud neexistuje riziko trizomie 18, zaznamenají se v biochemickém krevním testu normální hladiny PAPP-A a b-hCG (volná beta podjednotka hCG). Pokud se tyto hodnoty odchýlí od standardů stanovených pro každý specifický gestační věk, bude s největší pravděpodobností mít dítě genetické malformace.

Je důležité si uvědomit, že v případě, že během prvního screeningu specialista opraví příznaky naznačující riziko trizomie, je žena poslána k dalšímu vyšetření a konzultaci s genetiky. Chcete-li provést konečnou diagnózu nastávající matky, musíte podstoupit takové postupy, jako:

 • chorionická biopsie, tj. získání vzorku chorionové tkáně pro diagnostiku anomálií;
 • amniocentéza je vpich amniotické membrány k získání vzorku plodové vody za účelem jejich dalšího studia v laboratoři;
 • placententéza (placenta biopsie), s touto invazivní diagnostickou metodou, odborníci odebírají vzorek placentární tkáně pomocí speciální vpichovací jehly, která propíchne přední břišní stěnu;
 • Cordocentesis, metoda pro diagnostiku genetických abnormalit během těhotenství, ve kterém je analyzována pupečníková krev plodu.

Bohužel, pokud těhotná žena podstoupila některou z výše uvedených studií a stanovila diagnózu přítomnosti genetických abnormalit plodu během bio screeningu a ultrazvuku, lékaři navrhnou ukončení těhotenství. Navíc, na rozdíl od standardních screeningových studií, mohou tyto invazivní vyšetřovací metody vyvolat řadu závažných komplikací až po spontánní potrat, takže lékaři se k nim uchylují ve velmi vzácném počtu případů.

Nosní kost ve 12 týdnech, tabulka norem

Nosní kost je mírně protáhlá, kvadrangulární, konvexní před spárovanou kostí obličeje osoby. Při prvním screeningu na ultrazvuku určí odborník délku nosní kosti dítěte. V přítomnosti genetických abnormalit se předpokládá, že se tato kost vyvíjí abnormálně, tj. k její osifikaci dochází později.

Pokud tedy nosní kost chybí nebo je její velikost během prvního screeningu příliš malá, naznačuje to možnou přítomnost různých anomálií. Je důležité zdůraznit, že měří délku nosní kosti po 13 týdnech nebo po 12 týdnech. Při screeningu v 11 týdnech kontroluje odborník pouze přítomnost.

Je třeba zdůraznit, že při nesouladu ve velikosti nosní kosti se stanovenými standardy, ale s jinými základními ukazateli, není důvod k obavám. Tento stav může být způsoben individuální charakteristikou vývoje tohoto konkrétního dítěte..

Srdeční frekvence (srdeční frekvence)

Takový parametr, jako je srdeční frekvence, hraje důležitou roli nejen v raných stádiích, ale v průběhu těhotenství. Neustále měřit a sledovat srdeční frekvenci plodu je nutné pouze za účelem upozornění na odchylky v čase a, pokud je to nutné, zachrání život dítěte.

Je zajímavé, že ačkoli se myokard (srdeční sval) začíná stahovat již ve třetím týdnu po početí, můžete slyšet srdeční rytmus již od šestého porodnického týdne. Předpokládá se, že v počátečním stadiu vývoje plodu by měl rytmus srdečních kontrakcí odpovídat pulsu matky (průměrně 83 úderů za minutu).

Již v prvním měsíci života plodu se však srdeční frekvence dítěte bude postupně zvyšovat (přibližně o 3 tepy za minutu každý den) a do devátého týdne těhotenství dosáhne 175 tepů za minutu. Fetální srdeční frekvence je stanovena pomocí ultrazvuku.

Během prvního ultrazvuku odborníci věnují pozornost nejen srdeční frekvenci, ale také sledují, jak se vyvíjí srdce dítěte. K tomu použijte tzv. Čtyřkomorový řez, tzn. metodologie instrumentální diagnostiky srdečních chorob.

Je důležité zdůraznit, že odchylka od standardů takového indikátoru, jako je srdeční frekvence, naznačuje přítomnost malformací ve vývoji srdce. Lékaři proto pečlivě prostudují strukturu síní a srdečních komor plodu. Pokud jsou zjištěny nějaké abnormality, nasměrují odborníci těhotnou ženu na další studie, například na echokardiografii (EKG) s dopplerografií.

Od dvacátého týdne bude gynekolog na prenatální klinice poslouchat srdce dítěte pomocí speciální trubice při každé plánované návštěvě těhotné ženy. Takový postup, jako je auskultace srdce, se kvůli své neefektivnosti nepoužívá dříve, protože doktor prostě nemůže slyšet tlukot srdce.

Jak se však dítě vyvíjí, jeho srdce bude pokaždé zřetelněji vyzkoušeno. Auskultace pomáhá gynekologovi určit polohu plodu v lůně. Například, pokud je srdce lépe slyšet na úrovni pupku matky, pak je dítě v příčné poloze, pokud je pupek vlevo nebo dole, pak je plod v prezentaci hlavy, a pokud je nad pupkem, pak v pánevní.

Od 32 týdnů těhotenství se kardiotocografie (zkráceně KTP) používá k regulaci srdečního rytmu. Při provádění výše uvedených typů vyšetření může plod opravit plod:

 • bradykardie, tj. abnormálně nízká srdeční frekvence, která je obvykle dočasná. Tato odchylka může být příznakem matky s autoimunitními chorobami, anémií, gestózou a sevřením pupeční šňůry, když nenarozené dítě nedostává dostatek kyslíku. Vrozené srdeční vady se mohou také stát příčinou bradykardie, aby byla vyloučena nebo potvrzena tato diagnóza, je žena povinně poslána na další vyšetření;
 • tachykardie, tj. vysoká srdeční frekvence. Odborníci zaznamenávají tuto odchylku velmi zřídka. Pokud je však srdeční frekvence mnohem vyšší, než předepisují normy, pak to znamená mateřskou hypertyreózu nebo hypoxii, vývoj nitroděložních infekcí, anémii a genetické abnormality plodu. Navíc může lék ženy ovlivnit srdeční frekvenci..

Kromě výše diskutovaných charakteristik, během prvního ultrazvukového screeningu specialisté také analyzují data:

 • o symetrii hemisfér mozku plodu;
 • o velikosti obvodu jeho hlavy;
 • o vzdálenosti od týlní kosti k čelní kosti;
 • o délce kostí ramen, boků a předloktí;
 • o struktuře srdce;
 • umístění a tloušťka chorionu (placenta nebo „dětské místo“);
 • o množství vody (plodové vodě);
 • o stavu hltanu děložního hrdla matky;
 • počet plavidel v pupeční šňůře;
 • nepřítomnost nebo přítomnost hypertonicity dělohy.

V důsledku ultrazvuku lze kromě výše popsaných genetických abnormalit (monosomie nebo Shereshevsky-Turnerův syndrom, trizomie chromozomů 13, 18 a 21, jmenovitě Downův, Patauův a Edwardsův syndrom) identifikovat následující patologie vývoje:

 • neurální trubice, například, malformace páteře (meningomyelocele a meningocele) nebo kraniocerebrální kýla (encephalocele);
 • Corne de Langeův syndrom, anomálie, ve které je zaznamenáno několik malformací, které způsobují jak fyzické abnormality, tak mentální retardaci;
 • triploidie, genetická malformace, při které dochází k selhání v chromozomové sadě, plod zpravidla v přítomnosti takové patologie nepřežije;
 • omphalocele, embryonální nebo umbilikální kýla, patologie přední břišní stěny, ve které se v hernálním vaku mimo břišní dutinu vyvíjejí některé orgány (játra, střeva a další);
 • Smith-Opitzův syndrom, genetická porucha ovlivňující metabolické procesy, která následně vede k rozvoji mnoha závažných patologií, například autismu nebo mentální retardace.

Biochemický screening 1 trimestru

Pojďme mluvit podrobněji o druhé fázi komplexního screeningového vyšetření těhotných žen. Co je biochemický screening prvního trimestru a jaké jsou normy stanovené pro jeho hlavní ukazatele? Ve skutečnosti není biochemický screening ničím jiným než biochemickým krevním testem na nastávající matku.

Tato studie se provádí až po ultrazvuku. Důvodem je skutečnost, že lékař pomocí ultrazvukového vyšetření určuje přesný gestační věk, na kterém přímo závisí normativní hodnoty hlavních ukazatelů biochemie krve. Nezapomeňte tedy, že k biochemickému screeningu potřebujete pouze výsledky ultrazvuku.

Jak se připravit na první těhotenský screening

O tom, jak to dělá, a co je nejdůležitější, když provádějí screeningový ultrazvuk, jsme hovořili výše, nyní stojí za pozornost věnovat se přípravě na biochemickou analýzu. Stejně jako u jiných krevních testů se musíte na tuto studii připravit předem.

Pokud chcete získat spolehlivý výsledek biochemického screeningu, musíte přesně dodržovat následující doporučení:

 • krev pro biochemické vyšetření se podává přísně na lačný žaludek, lékaři nedoporučují pít čistou vodu, nemluvě o jídle;
 • pár dní před projekcí byste měli změnit svou obvyklou stravu a začít držet šetrnou stravu, ve které nemůžete jíst příliš mastná a kořenitá jídla (aby se nezvyšoval cholesterol), stejně jako mořské plody, ořechy, čokoláda, citrusové plody a další alergenové produkty, i když jste předtím na alergii nezažili žádnou alergickou reakci.

Přísné dodržování těchto doporučení poskytne spolehlivý výsledek biochemického screeningu. Věřte mi, že je lepší nějakou dobu tolerovat a opustit své oblíbené dárky, abyste se nemuseli starat o výsledky analýzy. Lékaři budou interpretovat jakoukoli odchylku od zavedených standardů jako patologii ve vývoji dítěte.

Poměrně často na různých fórech věnovaných těhotenství a porodu ženy hovoří o tom, jak se výsledky prvního screeningu, očekávané s takovým vzrušením, ukázaly jako špatné a byly nuceny znovu provést všechny postupy. Naštěstí nakonec těhotné ženy dostaly dobré zprávy o zdravotním stavu svých dětí, protože upravené výsledky naznačovaly, že neexistují žádné vývojové abnormality..

Jde o to, že nastávající matky nebyly připraveny, protože by to mělo být pro screening, což nakonec vedlo k přijetí falešných údajů.

Představte si, kolik nervů bylo vynaloženo, a zbavte hořkých slz, zatímco ženy čekaly na nové výsledky vyšetření.

Takový kolosální stres nepřechází beze stopy po zdraví žádné osoby, a ještě více pro těhotné.

Biochemický screening 1. trimestru, interpretace výsledků

Při provádění první biochemické screeningové analýzy hrají hlavní roli při diagnostice jakýchkoli abnormalit ve vývoji plodu takové ukazatele, jako je volná β-podjednotka lidského chorionického gonadotropinu (dále jen hCG), a také PAPP-A (plazmatický protein A spojený s těhotenstvím). Podrobně zvažujeme každou z nich.

PAPP-A - co to je?

Jak je uvedeno výše, PAPP-A je indikátorem biochemické analýzy krve těhotné ženy, což pomáhá odborníkům stanovit přítomnost genetických patologií plodu v raných stádiích. Celé jméno tohoto množství zní jako plazmatický protein A spojený s těhotenstvím, který v doslovném překladu do ruštiny znamená - plazmatický protein A spojený s těhotenstvím.

Je to protein (protein) A produkovaný během těhotenství placentou, který je zodpovědný za harmonický vývoj nenarozeného dítěte. Proto je ukazatel, jako je hladina PAPP-A, vypočtený ve 12 nebo 13 týdnech během těhotenství, považován za charakteristický marker pro stanovení genetických abnormalit.

Pro kontrolu úrovně PAPP-A je nutné provést analýzu:

 • těhotné ženy nad 35 let;
 • ženy, které dříve porodily děti s genetickým vývojovým postižením;
 • nastávající matky, jejichž rodina má příbuzné s genetickým vývojovým postižením;
 • ženy, které krátce před těhotenstvím utrpěly onemocnění, jako je cytomegalovirus, zarděnka, hepatitida herpes simplex;
 • těhotné ženy, které již dříve měly komplikace nebo spontánní potraty.

Normativní hodnoty pro indikátor, jako je PAPP-A, závisí na gestačním věku. Například norma PAPP-A ve 12 týdnech je od 0,79 do 4,76 mU / ml a ve 13 týdnech je od 1,03 do 6,01 mU / ml. V případech, kdy se v důsledku testu tento ukazatel odchyluje od normy, lékař předepíše další studie.

Pokud analýza odhalí nízkou hladinu PAPP-A, pak to může znamenat přítomnost chromozomálních abnormalit ve vývoji dítěte, například Downův syndrom, a to také naznačuje riziko spontánního potratu a regresivního těhotenství. Pokud je tento ukazatel zvýšen, je to pravděpodobně výsledek skutečnosti, že lékař nemohl vypočítat správný gestační věk.

Proto biochemie krve prochází pouze po ultrazvukovém vyšetření. Vysoká PAPP-A však může také naznačovat pravděpodobnost vývoje genetických abnormalit ve vývoji plodu. Proto lékař v případě jakékoli odchylky od normy pošle ženu na další vyšetření.

Lidský choriový gonadotropin

Vědci dali tento název tomuto hormonu z nějakého důvodu, protože právě díky němu se můžete spolehlivě dozvědět o těhotenství již 6-8 dní po oplodnění vajíčka. Je pozoruhodné, že hCG začíná produkovat chorion již v prvních hodinách těhotenství.

Kromě toho jeho hladina rychle roste a již o 11-12 týdnů těhotenství překračuje počáteční hodnoty faktorem tisíc. Poté lidský chorionický gonadotropin postupně ztrácí svoji pozici a jeho ukazatele zůstávají nezměněny (od druhého trimestru) až do narození. Všechny proužky na těhotenské testy obsahují hCG.

Pokud je hladina lidského chorionického gonadotropinu zvýšená, může to znamenat:

Když je hladina hCG pod předepsanými standardy, říká:

 • možný fetální Edwardsův syndrom;
 • o riziku potratu;
 • o placentární nedostatečnosti.

Poté, co těhotná žena podstoupila ultrazvuk a biochemii krve, musí odborník dešifrovat výsledky vyšetření a vypočítat možná rizika rozvoje genetických abnormalit nebo jiných patologií pomocí speciálního počítačového programu PRISCA (Prisk)..

Souhrnný datový list screeningu bude obsahovat následující informace:

 • o věkovém riziku vývojových abnormalit (v závislosti na věku těhotné ženy, možné odchylky změn);
 • o hodnotách biochemických parametrů ženského krevního testu;
 • o riziku možných nemocí;
 • MoM koeficient.

Aby bylo možné co nejspolehlivěji vypočítat možná rizika vývoje plodu jedné nebo druhé odchylky, odborníci vypočítávají tzv. MoM (násobek mediánu) koeficientu. Za tímto účelem jsou všechna získaná screeningová data zadána do programu, který vytváří graf odchylky každého ukazatele analýzy konkrétní ženy od průměrné normy stanovené pro většinu těhotných.

MoM je považován za normální, nepřekračuje rozsah hodnot od 0,5 do 2,5. Ve druhé fázi je tento koeficient upraven s ohledem na věk, rasu, přítomnost nemocí (například diabetes mellitus), špatné návyky (například kouření), počet předchozích těhotenství, IVF a další důležité faktory.

V závěrečné fázi učiní odborník konečný závěr. Pamatujte, že pouze lékař umí správně interpretovat výsledky screeningu. Ve videu níže lékař vysvětluje všechny klíčové body spojené s prvním vyšetřením..

Náklady na screening 1 trimestru

Otázka, kolik stojí tato studie a kde je lepší projít, se týká mnoha žen. Jde o to, že daleko od každé státní kliniky můžete provádět takové specifické vyšetření zdarma. Na základě recenzí zanechaných na fórech mnoho nastávajících matek vůbec nevěří lékům zdarma.

Proto se často můžeme setkat s otázkou, kde provést screening v Moskvě nebo jiných městech. Pokud mluvíme o soukromých institucích, pak ve velmi dobře známé a zavedené laboratoři může být biochemický screening INVITRO proveden za 1600 rublů..

Je pravda, že tyto náklady nezahrnují ultrazvuk, který bude odborník určitě požádat o předložení před provedením biochemické analýzy. Proto budete muset samostatně podstoupit ultrazvukové vyšetření na jiném místě a poté jít do laboratoře k dárcovství krve. A musíte to udělat ve stejný den.

Druhý screening během těhotenství, kdy a co je součástí studie

Podle doporučení Světové zdravotnické organizace (dále jen „WHO“) je každá žena povinna podstoupit během těhotenství tři screeningy. Ačkoli v naší době gynekologové odkazují na toto vyšetření všechny těhotné ženy, existují i ​​ti, kterým z jakéhokoli důvodu screening chybí..

Pro některé kategorie žen by však taková studie měla být povinná. To se týká především těch, kteří dříve porodili děti s genetickými abnormalitami nebo malformacemi. Kromě toho je povinné podstoupit screening:

 • ženy nad 35 let, protože riziko vzniku různých patologií u plodu závisí na věku matky;
 • ženy, které v prvním trimestru užívaly léky nebo jiná zakázaná léčiva pro těhotné ženy;
 • ženy, které dříve utrpěly dva nebo více potratů;
 • ženy, které trpí některým z následujících onemocnění zděděných dítětem - diabetes mellitus, nemoci pohybového ústrojí a kardiovaskulárního systému, jakož i onkopatologie;
 • ženy, kterým hrozí potrat.

Kromě toho se budoucí matky musí podrobit screeningu, pokud byly oni nebo jejich manželé vystaveni před početí a také se bakteriální a infekční choroby přenesly bezprostředně před těhotenstvím nebo v jeho průběhu. Stejně jako při prvním screeningu podruhé by nastávající matka měla mít také ultrazvukové vyšetření a test na chemii krve, často nazývaný trojitý test..

Data druhého screeningu těhotenství

Odpovíme tedy na otázku, kolik týdnů se během těhotenství provádí druhý screening. Jak jsme již zjistili, první studie se provádí v časných stádiích těhotenství, konkrétně v období od 11 do 13 týdnů prvního trimestru. Další screeningová studie se provádí v tzv. „Zlatém“ období těhotenství, tzn. ve druhém trimestru, který začíná na 14 týdnů a končí na 27 týdnů.

Zlato se nazývá druhý trimestr, protože během tohoto období ustupují všechny počáteční nemoci spojené s těhotenstvím (nevolnost, slabost, ospalost a další) a žena si může plně užívat svého nového stavu, protože cítí silný nárůst síly.

Žena by měla navštívit svého gynekologa každé dva týdny, aby mohla sledovat průběh těhotenství.

Lékař dává nastávající matce doporučení týkající se její zajímavé situace a také informuje ženu o tom, jaké vyšetření a jak dlouho by měla podstoupit. Těhotná žena obvykle provádí rozbor moči a obecný krevní test před každou návštěvou gynekologa a druhý screening se provádí od 16 do 20 týdnů těhotenství.

Ultrazvukové vyšetření 2 trimestry - co to je?

Během druhého screeningu se nejprve provede ultrazvukové vyšetření, aby se stanovil přesný gestační věk, takže pozdější specialisté mohou správně interpretovat výsledky biochemického krevního testu. Na ultrazvuku lékař zkoumá vývoj a velikost vnitřních orgánů plodu: délka kostí, objem hrudníku, hlavy a břicha, vývoj mozečku, plic, mozku, páteře, srdce, močového měchýře, střev, žaludku, očí, nosu, jakož i symetrii struktury obličeje.

Obecně je vše, co je vizualizováno ultrazvukem, podrobeno analýze. Kromě studia základních charakteristik vývoje dítěte odborníci kontrolují:

 • jak je placenta lokalizována;
 • tloušťka placenty a její stupeň zralosti;
 • počet plavidel v pupeční šňůře;
 • stav zdí, přívěsků a děložního čípku;
 • množství a kvalita plodové vody.

Normy pro ultrazvukové vyšetření 2 trimestry těhotenství:

Název parametruNorma
Hmotnost plodu160 až 215 g
Velikost hlavy ploduod 3,8 do 5,5 cm
Fetální růstod 20 do 22 cm
Průměr ploduod 1,5 do 2 cm
Průměr humeru ploduod 1,9 do 3,1 cm
Velikost mozku ploduod 1,5 do 1,9 cm
Průměr břicha ploduod 3,1 do 4,9 cm
Průměr plodu femuruod 1,8 do 3,2 cm
Stav placenty ženynulová splatnost
Krční délka ženyod 36 do 40 mm
Plodová vodaod 1 do 1,5 l

Dekódovací trojitý test (biochemický krevní test)

Ve druhém trimestru odborníci věnují zvláštní pozornost těmto třem markerům genetických abnormalit, jako jsou:

 • chorionický gonadotropin je hormon produkovaný chorionou plodu;
 • alfa-fetoprotein (dále AFP) je plazmatický protein (protein), původně produkovaný corpus luteum, a poté produkovaný v játrech a gastrointestinálním traktu plodu;
 • volný estriol (dále hormon E3) je hormon produkovaný v placentě i ve fetálních játrech.

V některých případech je také studována hladina inhibinu (hormon produkovaný folikuly). Pro každý týden těhotenství jsou stanoveny určité standardy. Za optimální je považován trojitý test v 17 týdnech těhotenství..

Trimestr týdne IIE3, nanomol / litrHCG, MED / mililitrAFP, UNIT / mililiter
16 týdnů5,4-2110-58 tis15-95
17 týdnů6–258-57 tis15-95
18 týdnů6–258-57 tis15-95
19 týdnů7,5-287-49 tisíc15-95
20 týdnů7,5-281,6 - 49 tis27-125

Pokud je hladina hCG během druhého screeningu příliš vysoká, může to znamenat:

 • o vícenásobném těhotenství;
 • o cukrovce u matky;
 • o toxikóze;
 • o riziku rozvoje Downova syndromu, pokud jsou dva další ukazatele pod normálním stavem.

Pokud je naopak hCG snížena, pak se říká:

 • o mimoděložním těhotenství;
 • o riziku Edwardsova syndromu;
 • o zmrazeném těhotenství;
 • o placentární nedostatečnosti.

Pokud je úroveň AFP vysoká, existuje riziko:

 • přítomnost abnormalit ve vývoji ledvin;
 • defekty neurální trubice;
 • atresie duodena;
 • odchylky ve vývoji břišní stěny;
 • poškození mozku;
 • nedostatek vody;
 • fetální smrt;
 • spontánní potrat;
 • konflikt rhesus.

Snížený AFP může být signál:

 • Edwardsův syndrom;
 • mateřský diabetes;
 • nízká placenta.
 • vývoj anémie u plodu;
 • adrenální a placentální nedostatečnost;
 • spontánní potrat;
 • přítomnost Downova syndromu;
 • vývoj nitroděložní infekce;
 • zpožděný fyzický vývoj plodu.

Stojí za zmínku, že některá léčiva (například antibiotika), stejně jako nesprávná a nevyvážená výživa matky, ovlivňují hladinu hormonu E3. Když je E3 zvýšená, lékaři diagnostikují onemocnění ledvin nebo vícečetná těhotenství a také předpovídají předčasný porod, kdy hladina estriolu prudce stoupá.

Poté, co nastávající matka složí dvě fáze screeningu, lékaři analyzují získané informace pomocí speciálního počítačového programu a vypočítají stejný koeficient MoM jako v první studii. Závěr ukáže rizika pro určitý typ odchylky.

Hodnoty jsou označeny jako frakce, například 1: 1500 (tj. Jeden případ na 1500 těhotenství). Norma se zvažuje, pokud je riziko menší než 1: 380. Závěr pak ukáže, že riziko je pod mezní hodnotou. Pokud je riziko vyšší než 1: 380, bude žena poslána k další konzultaci s genetiky nebo nabídnuta k invazivní diagnostice.

Stojí za zmínku, že v případech, kdy byla biochemická analýza v souladu s normami při prvním screeningu (byly vypočteny hodnoty hCG a PAPP-A), pak podruhé a potřetí stačí, aby žena provedla ultrazvuk..

Třetí screening těhotenství

Poslední screeningové vyšetření nastávající matky se koná ve třetím trimestru. Mnoho lidí přemýšlí o tom, na co se dívají při třetím screeningu a kdy tuto studii provést..

Pokud nebyla těhotná žena při prvním nebo druhém vyšetření diagnostikována s abnormalitami vývoje plodu nebo během těhotenství, musí podstoupit pouze ultrazvukové vyšetření, které umožní odborníkovi vyvodit konečné závěry o stavu a vývoji plodu, jakož i jeho pozice v lůně.

Stanovení polohy plodu (prezentace hlavy nebo pánve) je považováno za důležitou přípravnou fázi před porodem.

Aby mohla být porod úspěšná a žena mohla porodit sama bez chirurgického zákroku, musí být dítě v prezentaci hlavy..

Jinak lékaři plánují císařský řez.

Třetí screening zahrnuje postupy jako:

 • Ultrazvuk, kterým procházejí všechny těhotné ženy bez výjimky;
 • Dopplerografie je technika, která se zaměřuje hlavně na stav cév placenty;
 • kardiotocography - studie, která vám umožní přesněji určit srdeční frekvenci dítěte v děloze;
 • krevní biochemie, během které je pozornost zaměřena na takové markery genetických a jiných abnormalit, jako je hladina hCG, ɑ-fetoproteinu a PAPP-A.

Data třetího těhotenského screeningu

Stojí za zmínku, že pouze lékař rozhoduje o tom, kolik týdnů 3 ženy by měly podstoupit screening, na základě individuálních charakteristik tohoto konkrétního těhotenství. Za optimální se však považuje, když nastávající matka podstoupí plánovaný ultrazvuk po 32 týdnech a poté okamžitě projde biochemickým krevním testem (pokud existují důkazy) a také podstoupí další nezbytné postupy.

Ze zdravotních důvodů však může být prováděna dopplerografie nebo CTG plodu od 28. týdne těhotenství. Třetí trimestr začíná v 28. týdnu a končí porodem v týdnu 40-43. Poslední screeningový ultrazvuk se obvykle předepisuje po 32–34 týdnech.

Ultrazvukové dešifrování

Jak dlouho těhotná žena podstoupí třetí screeningový ultrazvuk, zjistili jsme, nyní budeme mluvit podrobněji o dekódování studie. Při provádění ultrazvuku ve třetím trimestru věnuje lékař zvláštní pozornost:

 • o vývoji a struktuře kardiovaskulárního systému dítěte s cílem vyloučit možné vývojové patologie, například srdeční choroby;
 • o správném vývoji mozku, orgánů břišní dutiny, páteře a genitourinárního systému;
 • do Galenovy žíly umístěné v lebeční dutině, která hraje důležitou roli ve správném fungování mozku, aby se vyloučila aneuryzma;
 • o struktuře a vývoji obličeje dítěte.

Ultrazvuk navíc umožňuje odborníkovi posoudit stav plodové vody, přívěsků a dělohy matky a zkontrolovat stupeň zralosti a tloušťky placenty. Aby se vyloučila hypoxie a patologie ve vývoji nervového a kardiovaskulárního systému, a aby se identifikovaly rysy krevního toku v cévách dělohy a dítěte, jakož i v pupeční šňůře, provádí se Dopplerografie..

Tento postup se zpravidla provádí pouze podle indikací současně s ultrazvukem. Pro vyloučení hypoxie plodu a stanovení srdeční frekvence se provádí CTG. Tento typ výzkumu se zaměřuje výhradně na práci srdce dítěte, proto je kardiotocografie předepisována v případech, kdy lékař má obavy o stav kardiovaskulárního systému dítěte.

Ultrazvuk ve třetím trimestru těhotenství vám umožňuje určit nejen prezentaci dítěte, ale také zralost jeho plic, na které závisí připravenost k narození. V některých případech může zachování života dítěte a matky vyžadovat hospitalizaci pro předčasné porod.

IndexPrůměrná norma pro 32-34 týdnů těhotenství
Tloušťka placentyod 25 do 43 mm
Amniotický (amniotický) index80-280 mm
Stupeň placentární zralosti1-2 stupně zrání
Děložní tónchybějící
Hrtan hltanuuzavřené, nejméně 3 cm dlouhé
Fetální růstprůměrně 45 cm
Hmotnost ploduPrůměr 2 kg
Fetální břicho266 - 285 mm
Bdr85-89 mm
Délka stehna plodu62-66 mm
Fetální hrudník309 - 323 mm
Velikost plodu předloktí46-55 mm
Velikost kosti tibie plodu52-57 mm
Plodová délka ramene55 - 59 mm

Podle výsledků biochemického krevního testu by se koeficient MoM neměl lišit od rozmezí 0,5 do 2,5. Hodnota rizika pro všechny možné odchylky by měla odpovídat 1: 380.

Vzdělání: Absolvoval Státní lékařskou univerzitu ve Vitebsku s titulem chirurgie. Na univerzitě vedl Radu studentské vědecké společnosti. Další odborná příprava v roce 2010 - ve specializaci „Onkologie“ a v roce 2011 - ve specializaci „Mamologie, vizuální formy onkologie“.

Zkušenosti: Pracujte v obecné lékařské síti po dobu 3 let jako chirurg (pohotovostní nemocnice Vitebsk, Liozno CRH) a okresní onkolog a traumatolog na částečný úvazek. Pracujte jako farmaceutický zástupce po celý rok v Rubicon.

Předloženy 3 racionalizační návrhy na téma „Optimalizace antibiotické terapie v závislosti na druhovém složení mikroflóry“, 2 práce získaly ceny v republikánské soutěži-recenze studentských výzkumných prací (kategorie 1 a 3).

Komentáře

V mém případě, podle této analýzy testu, Prenetics řekl, že mám kluka, detekoval jsem přesně 46hu!) Kromě toho představují nízké riziko pro všechny možné patologie. Stejně jako kámen z duše. A někteří přátelé byli skeptičtí, ale lékař jim radil, aby se obrátili, místo amnio.

Ahoj! Řekněte mi riziko rozvoje Downova syndromu. Ukazatele 1 screeningu jsou následující: 12 týdnů. 3-denní KTR 63.2 BPR-17.2 OG- 66.4 Úřední věstník 66 DB-7 TVP-1.1 nosní kost vizualizovaná s tricuspidální regurgidací žádný průtok krve orthográdem PI 0,91 srdeční frekvence 144 krevní hCGb 177,3 máma 3,55 papp -a 3430,2 maminka 1,14

Články O Neplodnosti