Hlavní Testy

Jak brát vitamín E během těhotenství

Těhotenství je velmi zodpovědné období v životě každé ženy, zdraví nenarozeného dítěte na něm závisí v mnoha ohledech. A mnozí se zajímají, zda stojí za to brát vitamíny během těhotenství, jako jsou E, A, C, B a další prostřednictvím vitamínových komplexů? Jak to udělat správně?

Zvláštnost užívání vitamínů závisí na délce těhotenství, vašem zdraví. Proto odborníci často předepisují následující látky.

 1. Kyselina askorbová nebo vitamin C. Tento prvek nemůže být tělem produkován nezávisle. Jeho přebytek se vylučuje močí. Lidské tělo potřebuje kyselinu askorbovou, aby si udrželo vysokou úroveň imunity. Proto je tak důležité vzít to od samého začátku. Je také hojný v potravinách (čerstvé ovoce, zelenina, bobule, byliny). Není však vždy možné konzumovat dostatečné množství těchto produktů, proto je nutné pít vitamín C během těhotenství, je důležité dodržovat potřebné dávkování v raných fázích;
 2. Vápník - tento mikroelement je zodpovědný za stav kosterního systému budoucí matky, dítěte. Ovlivňuje stav vlasů, nehtů u žen. Léky obsahující vápník mohou zabránit předčasnému porodu. Je obzvláště důležité vzít to v posledním trimestru.
 3. Léky, které obsahují zinek. Tyto prvky vám umožňují utvářet zdravou a silnou imunitu u dítěte bez ovlivnění imunitního systému matky. Zinek dokáže chránit mozek dítěte, genitourinární systém.
 4. Kyselina listová. Tento prvek je velmi důležitý pro proces vytváření nervového systému nenarozeného dítěte. Dávka je k dispozici ve formě tablet a určuje ji lékař. Od začátku těhotenství se často doporučuje začít užívat kyselinu listovou.
 5. Důležité prvky - jód, fluor, železo, biotin, vitamíny A, B, E.

Během těhotenství je velmi důležité užívat vitamín C z čerstvého ovoce a zeleniny.

Je velmi důležité brát vitamíny během těhotenství od prvního trimestru, protože v této fázi se tvoří mnoho důležitých systémů těla dítěte. Proto je tak důležité, aby matka měla dobrou výživu, přičemž vezme určité prvky, které jejímu dítěti umožňují normální vývoj, aniž by ženě připravovala o nezbytné látky důležité pro její tělo..

Důležitý lék v těhotenství

Vitamin E nebo tokoferol se překládá jako „zrození“ a „opotřebení“. Je tedy zřejmé, že tento stopový prvek přispívá k procesu početí, porodu a porodu dítěte. Vitamin E během těhotenství je stejně prospěšný pro nastávající matku i pro plod. Její činnost je následující:

 • předchází hrozbě potratu v raných fázích;
 • přispívá k tvorbě dýchacího systému dítěte;
 • stimuluje práci placenty a její zrání;
 • pomáhá udržovat pružnost krevních cév, zabraňuje tvorbě krevních sraženin;
 • Pomáhá udržovat a stabilizovat hormony, hormony;
 • podporuje produkci hormonu prolaktinu, který je důležitý během laktace;
 • zabraňuje vzniku záchvatů dolních končetin u těhotné ženy;
 • léčí dysfunkci vaječníků a následně obnovuje menstruační cyklus;
 • vitamín E během těhotenství pomáhá udržovat kůži, vlasy a nehty v dobrém stavu během těhotenství a po porodu.

Ale i přes zřejmé výhody, nemůžete to moc. Hromadí se v tukové tkáni těhotné ženy, což může vést k přebytku prvku v těle a způsobit svalovou pružnost, což se při porodu nedoporučuje. Proto je předepsán pouze na začátku těhotenství.

Denní dávka vitaminu E není vyšší než 20 mg. Ale pro ženu v poloze se může dávka lišit v závislosti na mnoha faktorech - zdravotní stav ženy, její výška, váha atd. Někdy denní dávka 200 až 400 mg. Norma závisí na výživě, užívání dalších léků.

Je důležité začít od prvního trimestru

Dopad na těhotenství

Doporučení k užívání některých léků může podat lékař pouze po vyšetření. Existují však předpoklady pro určení, jaký druh vitamínů by měl být během těhotenství užíván. Závisí to na kvalitě jídla, na životním prostředí ženy..

Výživa by měla zahrnovat mléčné výrobky, mořské plody. Rovněž je nutné udržovat rovnováhu tuků, masa, obilovin, ovoce, zeleniny. Při prudkém zhoršení stavu zubů, vlasů, nehtů by měla být věnována pozornost množství spotřebovaného vápníku, protože právě tyto nedostatky vyvolávají právě jeho nedostatek. Je možné kakao během těhotenství.

Železo je jednou z hlavních složek hemoglobinu, který je součástí krvinek. Během těhotenství se množství krve zvyšuje o jeden litr, aby bylo zajištěno dítě. To vyžaduje další živiny, železo. Denní dávka nejméně 15 mg, ale vzhledem k tomu, že minerál je špatně vstřebáván, by měla být nezbytná vitamínová norma během těhotenství alespoň 30 mg..

Jód je užitečným mikroelementem pro štítnou žlázu budoucí matky a ve druhém trimestru pro dítě. Hormony jsou zodpovědné za růst, metabolismus. Denní dávka pro ženy by měla být alespoň 200 mcg (jodomarin 200, jód Vitrum atd.). Nedostatek jódu vede ke zpoždění vývoje, ke vrozenému kretinismu, u žen se může vyvinout struma.

Nebezpečí přijetí

Často se stává, že žena, která se dozví o své situaci, začne brát hodně drog. Samozřejmě jsou nezbytné pro správný vývoj. Musí se však brát velmi opatrně a nepřekračovat denní dávku.

Jaké vitamíny je tedy třeba pít opatrně v prvním trimestru těhotenství a pouze po konzultaci s odborníkem? Mikroelementy ze skupiny A, B jsou nebezpečné, pokud jsou přítomny v nadbytku, mohou se stát toxiny..

S opatrností musíte vzít retinol. Předávkování může narušit normální fungování pankreatu. Těhotné ženy lépe přijímají komplexní vitamíny, jak předepisují lékaři.

Předepisování speciálních léků.

Název drogJejich akceNáklady
ElevitLék obsahuje hodně hořčíku. Gynekologové doporučují těm, kteří hrozí potratem. Hořčík pomáhá uvolňovat dělohu, zlepšuje průtok krve.598 rublů
MaternaObsahuje prvky skupiny A, B, jodu a kyseliny listové.647 rublů
Vitrum PrenatalObsahuje 150 mcg jodu, velké množství železa, vhodné pro korekci anémie.385 rublů
Mamina abeceda zdravíDenní dávka je rozdělena do tří tablet. Jejich interakce a opozice složek jsou brány v úvahu. V těhotenství je nezbytný vitamín E..357 rublů

Chcete-li zabránit hrozbě potratu

Recenze žen o zdravých minerálech

Během těhotenství jsem na doporučení gynekologa vypil kyselinu listovou, jodomarin. Více vitamínů před těhotenstvím - kyselina askorbová, karoten. Pokud je někdo předepsán, pak je lékař jistý, že jsou nezbytní a naopak. Během těhotenství jsem neměl žádné komplikace, takže jsem vzal vše, co bylo potřeba.

Doktor mi poradil, abych si vzal Elevit a řekl, že má vše, co potřebuji. Také poradil, jak správně jíst, aby nedošlo k nadbytku určité látky. Těhotenství končí, brzy porodí. Neexistují žádné odchylky ve vývoji dítěte, také se cítím skvěle.

Mám dva syny. Pil jsem drogy, snažil jsem se je střídat - povýšení, vitrum a jodomarinové tablety. Pak se cítila slabá, doktor řekl, že se musíte opřít o železo. Začal jsem to přidávat. Objevila se Vigor, nálada se zlepšila. Proto, bez ohledu na to, jaké vitaminy jsou propagovány během těhotenství, je lepší se poradit s lékařem.

O autorovi: Olga Borovikova

Vitamin E během těhotenství

Veškerý obsah iLive je kontrolován lékařskými odborníky, aby byla zajištěna co nejlepší přesnost a soulad se skutečností..

Máme přísná pravidla pro výběr zdrojů informací a máme na mysli pouze seriózní stránky, akademické výzkumné ústavy a pokud možno i ověřený lékařský výzkum. Upozorňujeme, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou interaktivními odkazy na takové studie..

Pokud si myslíte, že některý z našich materiálů je nepřesný, zastaralý nebo jinak pochybný, vyberte jej a stiskněte Ctrl + Enter.

Vitamin E v těhotenství je jedním z nejdůležitějších a hlavních vitamínů. Je to vitamin E, který je zodpovědný za normální průběh těhotenství a umožňuje vám zdravé dítě. Podívejme se na vlastnosti tohoto vitaminu, jak a kdy je třeba ho užívat a jak ovlivňuje tělo těhotné ženy.

Tokoferol nebo vitamin E - je zodpovědný za zdravý vývoj těhotenství. Takže, překládané z řečtiny, tokoferol znamená - nosit zdravé dítě, „toxo“ - narození, „ferro“ - nosit. Vitamin E je obecně antioxidant, který chrání tělo před rakovinou. Pokud žena nemá dostatek vitamínu E, má poruchu, svalovou slabost, problémy s menstruačním cyklem, slabý imunitní systém a ochranné funkce těla. Ve velmi závažných případech nedostatku vitamínu E může mít žena neplodnost. Vitamin E v kombinaci s vitamínem C může zabránit rozvoji Alzheimerovy choroby a aterosklerózy.

Vitamíny E během těhotenství pomáhají zlepšovat pohyb kyslíku z matky na dítě, zabraňují trombóze, zlepšují stav nehtů, pokožky, vlasů, snižují křeče horních a dolních končetin. Vitamin E pomáhá při těhotenství. Jeho pravidelné používání umožňuje vydržet zdravé dítě a chrání před hrozbou potratu v raných fázích. Tento vitamin se podílí na tvorbě vitálních systémů dítěte, zejména v dýchacích cestách. Proto je prvním komplexem vitamínů, které by měla mít každá těhotná žena, vitamin E a kyselina listová. Tato kombinace zdravých vitamínů zlepší funkci vaječníků a udržuje normální hormonální hladinu..

Ve své činnosti je vitamin E podobný ženskému hormonu progesteronu, který je zodpovědný za těhotenství a jeho normální výsledek. Tyto hormony přispívají k produkci třetího hormonu - prolaktinu. Prolaktin je zodpovědný za kojení, to znamená, že zajišťuje kojení dítěte.

Vitamin E při plánování těhotenství

Vitamin E při plánování těhotenství má velmi důležitou roli. Než však začnete užívat vitamin E, musíte kontaktovat gynekologa a provést řadu testů. To určí hormonální pozadí a vypočítá potřebnou dávku vitamínů, včetně vitamínu E pro matku a dítě. Při plánování těhotenství je velmi důležité to přehánět, přičemž se berou různé vitamínové komplexy. Nebuďte překvapeni, protože nadbytek jednoho nebo druhého vitaminu v těle může vyvolat alergické reakce, projevy různých patologií a zhoršení chronických onemocnění..

Při přípravě na početí, tj. Při plánování těhotenství, je velmi důležitá role vitamínů. V ženském těle vyroste nový organismus, který vyžaduje mnoho živin, vitamínů a minerálů. Vitamin E v přípravě na těhotenství je předepsán téměř všem ženám. Ale před užitím vitamínu E je nutné zjistit, jaké výhody to přinese ženskému tělu při přípravě na nošení dítěte.

Výhody vitaminu E při plánování těhotenství:

 • Vitamin působí jako vynikající antioxidant..
 • Reguluje a urychluje produkci progesteronu.
 • Chrání před zánětlivými chorobami a infekcemi.
 • Snižuje krevní tlak.
 • Podporuje produkci vajec, je zodpovědný za vývoj a růst dělohy.
 • Chrání tělo před stárnutím, léčí dysfunkci vaječníků.
 • Má vazodilatační vlastnosti a zabraňuje trombóze.
 • Urychluje metabolismus a zlepšuje krevní oběh.
 • Syntetizuje laktaci hormonů a vytváří placentu.
 • Zvyšuje fyzickou výdrž těla.

Vitamin E je nutný nejen při plánování těhotenství, ale také po celých devět měsíců.

Vliv vitamínu E na těhotenství

Účinek vitaminu E na těhotenství je velmi důležitý, proto je tento lék předepsán všem nastávajícím matkám. Vitamin E je zodpovědný za normální průběh těhotenství a vývoj dítěte. Také lék zabraňuje vzniku komplikací během těhotenství.

Nedostatek vitamínu E vede k dysfunkci dělohy, tj. Neschopnosti otěhotnět. A muži, nedostatek drogy způsobuje nízký obsah aktivních spermií. Vitamin E není nutné brát pouze v lékařské formě. Lék je rostlinného původu a nachází se ve velkém množství v potravinářských výrobcích, například v ořechech, vejcích, hlávkovém salátu.

Poškození vitamínem E v těhotenství

Poškození vitaminu E během těhotenství může nastat v důsledku předávkování lékem. Mnoho odborníků na plánování těhotenství a gynekologů tvrdí, že přebytek vitamínu E může poškodit nenarozené dítě. Ve Velké Británii byla provedena studie týkající se účinků vitaminu E na těhotenství. Vědci tak dokázali prokázat nekonzistentnost skutečností prokazujících výhody vitaminu E pro ženy přepravující dítě. Britští vědci tvrdí, že vysoké dávky drogy způsobují astmatické záchvaty a ekzémy u nastávající matky a způsobují hladovění kyslíku a patologie u dítěte.

Ale nebojte se, protože dávky vitaminu E, které jsou předepsány těhotným ženám, nemají výše uvedená rizika. Nezanedbávejte však dávkování vitaminu předepsané lékařem. Protože to může dobře způsobit různé druhy alergických reakcí a zhoršení chronických onemocnění.

Vitamin E v časném těhotenství

Vitamin E na začátku těhotenství hraje velmi důležitou roli. Je zodpovědný za přípravu ženského těla na proces porodu dítěte. Vitamin také chrání tělo před infekcemi a má příznivé účinky na metabolické procesy. To je velmi důležité během těhotenství, zejména v raných fázích. Během plánování těhotenství zlepšuje vitamin sexuální funkce v ženském těle, obnovuje hormonální rovnováhu a zlepšuje produkci progesteronu.

To vše naznačuje, že vitamin E se účastní procesu přípravy na početí dítěte, to znamená na začátku těhotenství. Vitamin musí být užíván po dobu všech devíti měsíců, protože udržuje normální hladinu progesteronu, což je nejdůležitější ženský hormon.

Pokud vitamín E neužíváte během těhotenství, může to způsobit potrat. A v posledním trimestru je za hromadění tekutin zodpovědný vitamín E. To znamená, že jeho nepřítomnost může způsobit vysoký krevní tlak a hromadění přebytečné tekutiny. Dalším prospěšným rysem vitamínu E je, že během těhotenství zabraňuje strie na kůži..

Vitamin E během těhotenství: poučení

Vitamin E během těhotenství je zodpovědný za práci celého těla. Vitamin reguluje funkce a činnosti reprodukčního, nervového a endokrinního systému. Pomáhá také s urologickými a gynekologickými problémy. Nedostatek vitamínu E může způsobit dysfunkci dělohy, což není přijatelné pro ženy, které plánují otěhotnět.

Podívejme se na vlastnosti této látky, vše, co potřebujete vědět o vitaminu E během těhotenství. Návod k použití léku a jeho hlavní vlastnosti.

 • Vitamin E ovlivňuje reprodukční funkci mužského i ženského těla.
 • Zlepšuje zrak a stabilizuje tlak.
 • Stabilizuje hormonální pozadí a posiluje stěny kapilár.
 • Povzbuzuje proces regenerace kůže a zabraňuje rozvoji nádorů.

Při plánování těhotenství se doporučuje vitamín A. To je velmi důležité pro ženy, které v minulosti potratily nebo neměly velmi dlouhé těhotenství. Podle pokynů je tedy během těhotenství maximální dávka vitamínu E 16 mg. Vitamin E se doporučuje užívat současně s vitaminem A a selenem. Vitamin E je rostlinného původu a nachází se ve velkém množství v rostlinných olejích. Vitamin E je absolutně odolný vůči tepelnému ošetření, ale je zničen interakcí se železem a žluknutím tuků a také pod vlivem slunečního světla.

Hlavní příznaky nedostatku vitaminu E v těle:

 • Sexuální dysfunkce (nedobrovolné potraty, neschopnost otěhotnět).
 • Zvýšená bolest svalů, pigmentace kůže a hyperpigmentace.

Příznaky nadbytku vitamínu E:

 • Gastrointestinální problémy.
 • Boláky a opary na rtech, jazyku, patrech.

Hlavní příčinou nedostatku vitaminu E je špatná nevyvážená výživa. Proto je při plánování těhotenství a po dobu devíti měsíců od narození dítěte velmi důležité udržovat vitamin E normální.

Použití vitamínu E v těhotenství

Používání vitaminu E během těhotenství je povinné. Norma tokoferolu, poté vitaminu E pro ženy, je 8 IU a pro těhotné ženy se několikrát zvyšuje. Vitamin je také nezbytný pro novorozence, jejich dávka je od 3 do 7 IU.

Vysoké dávky vitaminu E používané během těhotenství jsou opodstatněné. Vysoké množství tokoferolu pomáhá matce a dítěti normálně fungovat. Vitamin navíc bojuje proti různým chorobám a infekcím. Kromě toho je to vynikající antioxidant..

Vitamin E Zentiva během těhotenství

Vitamín Zenvita E v těhotenství je vynikající antioxidant, podílí se na biosyntéze buněčné proliferace, bílkovin a drahokamů. Vitamín je také zodpovědný za zdravé fungování dýchacího a trávicího systému, zabraňuje procesu hemolýzy erytrocytů. Během těhotenství není vitamin vyměnitelný, protože je odpovědný za fungování a rozvoj hladkých kosterních svalů, pojivové tkáně a posiluje stěny krevních cév. Zenvita Vitamin E v těhotenství je zodpovědný za metabolismus prostaglandinů a nukleových kyselin.

Tokoferol je přírodní antioxidant, který inhibuje práci volných radikálů, které jsou zodpovědné za oxidaci lipidů. Vitamin A má pozitivní vliv na reprodukční systém a zpomaluje proces stárnutí. Během těhotenství je vitamin E nezbytný pro:

 • Normální vývoj těhotenství a růst dítěte.
 • Regulace energetického systému, jeho vyváženost a úplnost.
 • Zvyšuje fyzickou výdrž a připravuje ženské tělo na nadcházející narození.

Vitamin E 200 během těhotenství

Vitamin E 200 během těhotenství je lék, který se používá jako adjuvans k léčbě a prevenci dýchacích cest, svalového systému, gastrointestinálního traktu, kloubů, nervového systému, různých druhů poruch endokrinních žláz. Vitamin E 200 během těhotenství pomáhá vyrovnat se s neadekvátní nevyváženou stravou, s onemocněním kůže, jater, dásní. Vitamin se užívá během plánování těhotenství, v průběhu těhotenství a v období po porodu.

Dávka vitaminu se volí individuálně po absolvování nezbytných testů, které ukazují hladinu vitaminu v těle před jeho použitím. U žen může být vitamin E předepsán v případech, jako jsou:

 • Menstruační nepravidelnosti - 100 mg po dobu 3 měsíců.
 • Neplodnost nebo potrat v časném těhotenství - každá 200-300 mg.
 • Pro neurologické problémy - 100 mg po dobu 2 měsíců.
 • U kardiovaskulárních chorob - 100 mg po dobu 40 dnů.
 • Pro kožní onemocnění - 100-200 mg po dobu 40 dnů.
 • Pro preventivní účely - 100 mg po dobu 3 týdnů.

Dávkování vitamínu E během těhotenství

Dávkování vitaminu E během těhotenství se předepisuje až po úplném vyšetření ženského těla a po dokončení všech nezbytných testů. Přes všechny výhody vitaminu E a jeho pozitivní účinek na ženské tělo může být předávkování vitaminem A nebezpečné. Tokoferol nebo vitamin E označuje tuk rozpustný, protože se může akumulovat v tukové tkáni, která se během těhotenství ukládá. Takže zneužívání vitamínů může vést k nepředvídatelným důsledkům..

Vitamin E je zodpovědný za pružnost svalů a během těhotenství, zejména při porodu - to je nežádoucí. Proto je kontrola dávky vitaminu E během těhotenství velmi důležitá. Denní dávka lidského těla v vitamínu E je 20 mg. Dávka všech léčivých přípravků se měří v mezinárodních jednotkách ME. 1 IU je 1 mg tokoferolacetátu a 0,67 mg tokoferolu.

Pro mnoho žen předepisuje gynekolog během těhotenství 200 a někdy 400 mg vitamínu E denně. Ale nebojte se, protože u těhotných žen je dávka tokoferolu volena individuálně. Denní norma pro těhotné ženy by však neměla překročit 1 000 mg vitamínu E denně. To však neznamená, že si můžete předepsat dávku léku sami nebo si vzít bez lékařského předpisu. Lékaři raději předepisují multivitaminové komplexy pro ženy, jejichž důraz je kladen na vitamín E..

Vitamin E se nachází pouze v rostlinách, lze jej nalézt v:

 • Ořechy.
 • Rose boky.
 • Rostlinné oleje.
 • Slunečnicová semínka.
 • Vejce.
 • Pohankové krupice.
 • Borová rýže.
 • Pšeničné klíčky.
 • Ovesná kaše.
 • Otruby a výrobky z celých zrn.

Zvláštní pozornost by měla být věnována skutečnosti, že vitamin E nelze užívat společně s drogami obsahujícími železo. Co se týče produktů, po vitaminu E můžete brát další vitaminy za 8-12 hodin.

Předávkování vitamínem E během těhotenství

Předávkování vitaminem E během těhotenství je velmi nebezpečné. Někteří pseudo doktoři tvrdí, že nadbytek vitamínu A může způsobit onemocnění srdce u nenarozeného dítěte. Ale nebojte se, protože aby se tato patologie stala skutečností, nastávající matka musí brát více než 40 000 IU denně, tj. 400 kapslí vitamínu E. Taková dávka může být fatální pro matku i dítě.

Předávkování vitaminem E může vyvolat alergickou reakci - návaly kůže a svědění. Také, pokud je lék užíván po dlouhou dobu a ve velkých dávkách, není vyloučen výskyt hopokoagulace, zvýšená játra, bolesti hlavy a nevolnost, krvácení a gastrointestinální trakt, zvýšená únava a nepřiměřená slabost..

Pokud se vitamin E užívá v dávkách doporučených lékařem, je předávkování vyloučeno. Pokud je těhotné ženě předepisován vitamín v dávce 400 mg denně po dlouhou dobu, může to způsobit nejen předávkování, ale také dyspeptickou poruchu. Pokud máte výše uvedené příznaky předávkování vitamínem E během těhotenství, měli byste okamžitě vyhledat lékařskou pomoc a přestat užívat vitamin.

Norma vitamínu E během těhotenství

Norma vitamínu E během těhotenství je 200 - 400 mg. Dávka závisí na trimestru těhotenství a množství vitaminu v těle před užitím léku. Nedělejte si však starosti s tak velkou dávkou léků, protože vitamín E je nezbytným prvkem pro normální průběh těhotenství.

Předávkování lékem však může způsobit závažné patologie nenarozeného dítěte. Těhotná žena již má hormonální nerovnováhu, proto často tělo začne aktivně spalovat tělesný tuk a uvolňovat do krevního řečiště vitamín E. Tento proces musí být regulován, takže předávkování vitaminem A je velmi nebezpečné. Mnoho těhotných žen má otázky, proč, pokud je norma vitaminu pro zdravého člověka 20 mg denně a pro těhotnou ženu 200 nebo více mg denně. Taková dávka je odůvodněna skutečností, že syntetický vitamin není úplně absorbován. Dlouhodobé užívání tohoto vitamínu vytváří optimální koncentraci vitamínu v krvi..

Nadbytek vitamínu E v těhotenství

Nadbytek vitamínu E během těhotenství má negativní vliv na tělo. Přebytek léku může způsobit:

 • Délka života.
 • Exacerbace chronických onemocnění.
 • Riziko rozvoje srdečních patologií u dítěte (zejména při vysokých dávkách léku v časných stádiích těhotenství a v době plánování).
 • Gastrointestinální nevolnost, zvracení a krvácení.
 • Alergické reakce.
 • Zvětšení jater.
 • Hemoragická mrtvice a mozkové krvácení.

Vitamin E a není předepsán pro přecitlivělost na lék. Vitamin E by neměl být užíván s antikoagulanty a léky, které obsahují železo. To vše naznačuje, že vitamín můžete užívat až po souhlasu lékaře, který si zvolí individuální dávkování a načasování užívání vitaminu..

Přebytek vitamínu E během těhotenství přináší komplikace pro ženské tělo. Může vyvolat alergické reakce ve formě dermatitidy, způsobit problémy s gastrointestinálním traktem a kardiovaskulárním systémem. Ale i přes to normální dávka léku udržuje na vysoké úrovni všechny životně důležité funkce těla.

Pokud se obáváte možných komplikací v důsledku užívání vitaminu E, poraďte se se svým gynekologem. Lékař předepíše řadu testů, včetně krevních testů. Tím se stanoví, kolik vitamínu E je v těle před užitím drogy. To znamená, že se tím zamezí nadbytku vitamínu. Mimochodem, vitamín není třeba brát, pouze ve formě drogy. Existuje mnoho potravin, které obsahují denní příjem vitamínu.

Konzultujte s gynekologem, lékař vám pomůže vybrat správnou dávku vitamínu E během těhotenství, takže devět měsíců očekávání dítěte bude nejšťastnější a nebude zastíněno různými chorobami nebo komplikacemi.

Cena vitamínu E během těhotenství

Cena vitamínu E během těhotenství není vysoká. To je důvod, proč je tento lék tak populární mezi nastávajícími matkami. Tento vitamín, nezbytný pro normální fungování těla, je užitečný a nepostradatelný pro těhotné ženy a jeho cena ho činí dostupným pro běžné lidi..

Vitamin lze zakoupit v jakékoli lékárně, jeho cena bude záviset na formě uvolňování léku. Vitamin E může být v tobolkách, tabletách nebo injekčních ampulkách. Také cena léku závisí na jeho objemu. Takže, vitamin, který se prodává v kapslích po 400 nebo 200 mg, bude stát 30 až 50 hřiven za balení.

Pokud vezmeme v úvahu skutečnost, že optimální dávka vitaminu 1 je ampule, tobolka nebo tableta denně, pak balení léku stačí na alespoň měsíc. Vitamín je nutné konzumovat hodinu před jídlem a po dobu dvou až tří měsíců u žen, které plánují těhotenství, a u těhotných žen v prvním a druhém trimestru. To znamená, že užívání vitaminu E pro vás nebude nákladné a nebude zasáhnout váš peněženka a rodinný rozpočet.

Recenze těhotenství Vitamin E

Četné recenze o vitaminu E během těhotenství naznačují, že tento vitamin je nezbytný během těhotenství. I při plánování těhotenství pomáhá vitamin E ženskému tělu. Zlepšuje dýchací systém a urychluje metabolický proces na buněčné úrovni. To vše přispívá k úspěšnému početí a uchování plodu v časném těhotenství. To platí zejména pro ženy, které dříve potratily nebo nedokázaly otěhotnět..

Během období nošení dítěte, tj. Po dobu devíti měsíců, je vitamin E zodpovědný za normální vývoj a fungování placenty, která dodává dítěti živiny. Nedostatek vitamínu E způsobuje vážné patologie a zhoršení chronických onemocnění.

Vitamin E v těhotenství je nezbytným nástrojem pro ženské tělo. Vitamin je zodpovědný za normální průběh těhotenství a chrání matku a dítě před škodlivými infekcemi a různými nemocemi.

Vitamin E během těhotenství

Pozitivní účinky tokoferolu nebo vitaminu E během těhotenství a jeho plánování nejsou marné. Již dlouho je známo, že lék má příznivý účinek na reprodukční funkci žen a mužů. Pomáhá udržovat zdraví mámy a dítěte. Má samozřejmě své kontraindikace, proto se před přijetím poraďte s odborníkem.

Proč pít vitamín E během těhotenství?

Předepisuje se během plánování a pro přijetí do všech tří trimestrů, protože:

v buňkách dochází ke zlepšení metabolismu;

antioxidační vlastnosti pomáhají chránit plod před vnějšími negativními vlivy;

pomáhá řešit problémy s hormony nebo s poruchami oběhu;

společné podávání s vitaminem C pomáhá předcházet Alzheimerově chorobě a ateroskleróze;

zlepšuje „přívod“ kyslíku do všech tělních systémů;

zabraňuje tvorbě krevních sraženin v krevních cévách;

blahodárně působí na stav kůže, vlasů, nehtů atd..

Vitamin E se nazývá „žena“, protože:

pomáhá s problémy s menstruačním cyklem;

podporuje zrání kojenecké dělohy;

je předepsán pro dysfunkci vaječníků a pro zlepšení fungování pohlavních žláz;

minimalizuje riziko potratu v časném těhotenství;

podílí se na tvorbě dýchacího systému dítěte;

ustavuje práci vaječníků, stabilizuje hormonální pozadí, zlepšuje zrání placenty a podílí se na produkci prolaktinu (hormonu nezbytného pro kojení).

Ve skutečnosti má tento mikroelement velmi široké spektrum účinku a každá těhotná žena to potřebuje po celou dobu porodu dítěte..

Příznaky nedostatku tokoferolu:

snížená produkce pohlavních hormonů;

slabost svalů (necitlivost, mravenčení končetin, špatná koordinace, vrozená svalová atrofie atd.);

poškození jaterní tkáně, změkčení mozku;

špatná kvalita kůže, vlasů a nehtů;

U předčasně narozených dětí se hypovitaminóza projevuje ve formě hemolytické anémie, poškození zraku a dalších onemocnění různých orgánů a systémů..

Příznaky předávkování tokoferolem:

bolesti hlavy, nevolnost, křeče a bolest v břiše, průjem;

zablokování krevních cév;

zrakové poškození a rychlé dýchání;

křeče a bolesti svalů atd..

Kromě toho může lék narušovat vstřebávání jiných vitamínů. Abyste se vyhnuli některým z výše uvedených příznaků, měli byste stopový prvek užívat pouze pod dohledem odborníka. Je také nutné pečlivě sledovat vaše pocity a reakce na tělo..

Kolik pít vitamín E během těhotenství?

Začátek podání a doba jeho trvání se stanoví individuálně: bere se v úvahu celkový zdravotní stav, individuální nesnášenlivost složek, alergické reakce, minulá onemocnění atd. Obvykle se léky předepisují od samého začátku těhotenství a příjem pokračuje po celou dobu. Ve fázi plánování se doba přijetí počítá na základě menstruačního cyklu pacienta, v rozmezí od 16. do 25. dne.

Jak brát vitamín E během těhotenství?

Požadovaná dávka je stanovena a vypočítána lékařem v každém případě individuálně. Zpravidla se jedná o 200 nebo 400 mg denně. Dávka až do 1 000 mg denně se považuje za bezpečnou. Pro prevenci může být droga pita v 10denních intervalech s intervaly.

Aby byl mikroelement nejužitečnější během „zajímavé situace“, musíte vědět, jak a v jaké formě existuje a vstupuje do těla:

V kapslích, jejichž množství určuje lékař individuálně pro každého pacienta. Obvykle se užívají s jídlem v prvním trimestru..

U vitaminových komplexů se zpravidla pro použití ve druhém a třetím trimestru tobolky ruší, aby nedošlo k předávkování.

V jídle. Nejprve to jsou samozřejmě čerstvá zelenina a ovoce (špenát, brokolice, avokádo, mango, broskve atd.). Také tokoferol se nachází v rostlinných olejích, žloutkách, mléce, játrech, semenech, otrubách, šípcích atd..

Dobré vstřebávání léku přispívá k jeho použití spolu s mastnými potravinami. Při použití vitamínu E musí nastávající matka pečlivě sledovat její pohodu. Přes všechny přínosy léků může významné předávkování ovlivnit vývoj dítěte a zdravotní stav matky.

Nadměrné množství léku tedy vede k:

snížená funkce ledvin a jater;

vrozené abnormality plodu;

porucha nervového systému budoucí maminky.

Je nutné brát léky s přísným dodržováním doporučení odborníka a plnou kontrolou vašeho stavu, jakož i pozorováním reakcí těla.

Vitamin E a jeho role v těhotenství

V zemích SNS jsou ženám během těhotenství často předepisován vitamin E. Jeho příjem pomáhá udržovat zdraví nastávající matky a přispívá k rozvoji plodu. Vitamin E (tokoferol) je rozpustný v tucích, špatně se vylučuje z těla, a proto by se jeho použití mělo přísně dávkovat..

Výhody vitamínu E

Vitamin je užitečný v raných stádiích a při dalším těhotenství:

 • stimuluje normální průběh ovulace;
 • přispívá ke zlepšení výživy placenty;
 • snižuje šanci na potrat;
 • podporuje hladiny progesteronu;
 • zabraňuje vzniku záchvatů;
 • zabraňuje nadměrné otoky;
 • užitečné pro normální tvorbu orgánů u dítěte;
 • zabraňuje trombóze a křečovým žilám během těhotenství, porodu a po nich;
 • udržuje stav pokožky během hormonální úpravy.

Průměrná dávka vitaminu E během těhotenství je 200 mg.
Tabulka ukazuje roli látky v různých obdobích porodu dítěte.

Trimester těhotenstvíMohu si vzítDenní dávka, mgÚčinek aplikace
První (1-12 týdnů)Ano100-400Zabraňuje potratu. Podílí se na tvorbě orgánů dítěte. Usnadňuje průběh toxikózy u matky.
Druhý (13-26 týdnů)Ano100Zabraňuje předčasnému stárnutí placenty. Zlepšuje krevní zásobení placentou. Pomáhá zabránit strie.
Třetí (27–40 týdnů)Ne-Může způsobit předčasný porod. Zvyšuje tonus dělohy.

V počátečních stádiích může být denní dávka vyšší, ale na začátku třetího trimestru se doporučuje, abyste ji úplně přestali užívat. Vitamin inklinuje být uložen v tukových tkáních, které blíže k porodu mohou způsobit předávkování tokoferolem během těhotenství.

Důsledky nedostatku

Vitamin E v časném těhotenství hraje klíčovou roli v normálním zdraví matky a vývoji plodu. Nedostatek látky může způsobit taková porušení:

 • pocit neustálé slabosti;
 • nadměrná suchost kůže;
 • intenzivní vypadávání vlasů;
 • snížená ostrost zraku;
 • únava.

U těhotných žen je přísně doporučeno používat vitamín E, pokud počáteční období trvá v chladném období. Důvodem je skutečnost, že na konci podzimu, zimy a brzy na jaře je pro ženu obtížnější získat živiny z potravy.

Přírodní zdroje tokoferolu

Během těhotenství lze vitamin E získat jak ze syntetických doplňků, tak z potravy. Nejvyšší obsah v olejích, dále ořechy, zelená a listová zelenina. V živočišných produktech látky nejsou tolik jako v rostlinách, ale mohou se také stát zdroji prospěšných látek..

Název produktuObsah vitamínu ve 100 g, mg
Olej z pšeničných klíčků300
Slunečnicový olej70
Lněný olej60
Olivový olej12
Mandle26
Vlašské ořechy23
Arašíddevatenáct
Avokádo4.2
Rakytníkový5
Chřest2.6
Špenát2,5
Rybí tuk3.3
Žloutek2-6

Dávka vitamínu E během těhotenství se může lišit - je to způsobeno přítomností potravin bohatých na tokoferol ve stravě. Ošetřující lékař bude schopen přesně vypočítat, kolik vitaminu je třeba denně.

Indikace pro použití během těhotenství

Vitamin E je předepisován nejen v prvním trimestru těhotenství, protože má komplexní účinek:

 1. Fáze plánování snižuje riziko předčasného potratu.
 2. Normální vývoj orgánů u dítěte. Je součástí buněčných membrán, a proto se přímo podílí na procesech vytváření nových buněk a záložek budoucích orgánů..
 3. Udržování hormonálního pozadí. Pomáhá udržovat progesteron potřebný k zachování těhotenství.
 4. Tendence ke vzniku strie, přílišná suchost pokožky.
 5. Odlupování nehtů, nadměrné vypadávání vlasů v prvním trimestru.
 6. Nedostatek rozmanité stravy, která je ochuzena v přírodních nerafinovaných olejích. Používá se k doplnění hladin vitaminu E..

Ve videu lékař populárně vysvětluje, proč jsou vitamíny, včetně vitamínu E, předepisovány během těhotenství a zda by měly být opity navíc:

Možné kontraindikace

Pokyny označují takové kontraindikace;

 • snížená srážlivost krve;
 • tromboembolismus;
 • kardioskleróza;
 • infarkt myokardu;
 • zhoršená funkce jater;
 • individuální citlivost.

Odpověď na otázku, zda je možné brát vitamín E během těhotenství za přítomnosti takových podmínek, bude extrémně negativní.

Preventivní opatření

Vitamin E během těhotenství je předepsán s opatrností v těchto případech:

 • nadváha;
 • přítomnost srdečních chorob v klinické nebo rodinné anamnéze;
 • chronická onemocnění jater a ledvin.

Pokyny k danému léku vždy naznačují, že před zahájením kurzu je nutná předběžná konzultace s ošetřujícím lékařem.

Nejlepší doplňky tokoferolu

Vitamin E je k dispozici ve formě olejového roztoku a ve formě tobolek. To je také nalezené v multivitamin komplexech. Předepisuje se hlavně ve formě tobolek - v této formě se vitamín neoxiduje, protože nepřichází do styku s kyslíkem.

Najdete seznam doplňků obsahujících vitamín E:

Výhody vitaminu E při plánování těhotenství

V době plánování těhotenství nebo přenášení dítěte je často předepsáno další léky žena nebo dokonce oba partneři. Budoucím rodičům, nebo nastávajícím matkám, je velmi často přidělen vitamín E, aby otěhotnil. Je účel tohoto vitamínu v tak důležitém okamžiku opodstatněný, jak jej brát co nejlépe a zda tento syntetický lék poškodí nenarozené dítě??

Hodnota vitamínu E

Proč je vitaminu E věnována tolik pozornosti v době přípravy ženy na budoucí mateřství?

Tokoferol nebo vitamin E je považován za jednu z nejdůležitějších sloučenin přírodního původu pro zdraví žen: název tokoferol v řečtině znamená „potomstvo“. Je prokázáno, že nepřítomnost vitamínu E znemožňuje chov savců..

Co je známo o funkci přírodního tokoferolu pro lidské tělo? Mezi jeho hlavní funkce je třeba poznamenat například:

 • ochrana buněčných membrán před jejich ničením volnými radikály;
 • zvýšená fyzická výdrž;
 • ochrana těla před předčasným stárnutím;
 • potlačení výskytu zánětlivých onemocnění;
 • ucpání krevních sraženin;
 • ochrana těla před ničením červených krvinek a hladovění kyslíkem;
 • vazodilatační vlastnosti a účinek snižování tlaku;
 • regenerace buněčné tkáně;
 • syntéza hormonů a metabolická údržba;
 • prodloužení epitelu kůže mladistvých;
 • udržování dostatečné paměti a vidění.

Předpokládá se, že pokles vitaminu E způsobuje nedostatek důležitých hormonů, které zachovávají těhotenství a chrání plod mnoha vrozených patologií.

Jaké produkty obsahují

Teoreticky by zdravý člověk měl uspokojovat potřebu tokoferolu pomocí produktů. Takže v tucích se tokoferol rozpustný v tucích nachází nejvíce v těchto produktech:

 • čerstvé ovoce a zelenina;
 • nerafinované oleje (zejména pšeničné klíčky, mandle, bavlník, cedr, olivy, sója a kukuřice);
 • klíčky pšenice
 • červená ryba;
 • semena a ořechy;
 • otruby;
 • čerstvé bylinky (zejména špenát);
 • játra
 • žloutky.

Nedostatek vitamínu E

Ve skutečnosti však mnoho lidí nemá dostatek vitamínu E. Lékaři to považují za důsledek životního stylu moderního člověka, nepravidelného stravování, používání rafinovaných nebo zmrazených potravin a umělých produktů. A přírodní tokoferol v takových potravinách obsahuje zanedbatelné množství.

Navíc neustálý stres, kontaminace atmosféry plynem, špatné návyky a zneužívání chemických přísad zvyšují potřebu tokoferolu v těle, čímž způsobují nedostatek.

Proto lékaři často předepisují vitamin E navíc ve formě farmaceutických přípravků. Mnoho gynekologů nebo reprodukčních lékařů tradičně předepisuje tokoferol pro těhotné ženy nebo celé páry, které se stanou rodiči.

Obvykle je nedostatek tokoferolu signalizován stavem kůže, nehtů, vlasů, sníženou imunitou a slabostí svalů. Nejnebezpečnějšími důsledky nedostatku tohoto prvku je tuková degenerace jater a snížení reprodukční funkce těla..

Nedostatek této komplexní přírodní sloučeniny může také vést k:

 • zhoršená koordinace pohybů a citlivosti kůže (zejména pocit „husích hrbolků“ na kůži a „nezbedných“ rukou nebo nohou);
 • pokles mentálních funkcí (paměť, myšlení, sluch, zrak);
 • ochablá a suchá kůže, vzhled stařích skvrn (pokud postupuje stárnutí kůže a náhle se objevují pihy nebo stárnutí);

Nedostatek vitaminu E často brání sexuální funkci partnerů, což vede k neplodnosti.

Vitamin E při plánování těhotenství u žen

Ve skutečnosti se náhrada umělého tokoferolu stala populární u mnoha gynekologů i ve stadiu plánování těhotenství, zejména v kombinaci s kyselinou listovou. Tradičně se tato kombinace vitamínů považuje za nejlepší preventivní opatření proti mnoha patologickým stavům matky a nenarozeného dítěte. Budeme rozumět, za jakým účelem je tokoferol předepisován ženám v období přípravy na mateřství?

Je dobře známo, že právě v tomto období by měla být žena v dobré kondici. Ne nadarmo moderní reproduktologové doporučují každému páru, aby se připravil na početí. A to často zahrnuje kompletní lékařské vyšetření a potřebné léky.

Proč právě vitamín E drží na prvním místě, pokud jde o užitečnost pro budoucí matku a dokonce i otce? To je způsobeno zvláštní úlohou této sloučeniny ve funkci připravenosti těla otěhotnět a nést plnohodnotné dítě.

Mnoho pacientů s gynekologem ví, že pro mnoho menstruačních dysfunkcí (nepravidelnosti nebo opožděná období) jim lékaři tradičně předepisují přípravky s vitaminem E. To je způsobeno tím, že právě tokoferol podporuje nejdůležitější funkce v ženském těle spojené s početí:

 • produkce progesteronu;
 • plnohodnotná tvorba vajíček;
 • zrání děložní vrstvy a udržování menstruačního cyklu.

Pověst vitamínu E jako elixíru mládí a klíč ke šťastnému mateřství může vést k jeho nesprávnému a nadměrnému užívání, což je zcela nepřijatelné..

Použití vitamínu E pro budoucí otce

Možná budou někteří lidé překvapeni potřebou brát vitamíny k otěhotnění nenarozeného dítěte. V tom však není nic zvláštního, protože to je špatné zdraví člověka, které mu může zabránit v tom, aby se stal otcem nebo s různými odchylkami přispíval k narození dítěte. Proto, 3-4 měsíce před plánovaným těhotenstvím, budou budoucí otcové také často předepisováni řadu vitamínů pro:

 • posílení obranyschopnosti těla;
 • plné fungování reprodukčního systému;
 • snížit nebezpečí pro životní prostředí.

Význam vitaminu E pro muže lze posuzovat podle jeho nenahraditelných vlastností:

 • ochrana genitálních buněk před poškozením;
 • udržování dobré účinnosti;
 • zajišťuje vysokou pohyblivost a vitalitu spermií.

Je to vitamin E, který je schopen výrazně zvýšit kvalitu samčích spermií a bojovat proti tak častému problému mužské neplodnosti, jako je nízká pohyblivost spermií. Také muži často nedostávají dostatek vitamínu E kvůli špatným návykům (alkohol, kouření), které narušují jeho plnou absorpci.

Dávka vitaminu E u mužů je často 300 mg denně (nebo 100 mg třikrát denně). To je více než pro ženy. Budoucí otcové obvykle berou drogu, dokud není dosaženo cíle - početí dítěte.

Příjem vitamínu E během těhotenství

V různých trimestrech těhotenství potřebuje ženské tělo různé podpůrné komplexy. Vitamin E je nezbytný pro ženy v prvním trimestru, protože přispívá k normálnímu průběhu těhotenství ak prevenci potratů během tohoto období..

Mnoho lidí si myslí, že v prvním trimestru je tokoferol obzvláště důležitý, protože jeho nedostatek může vést k narušení plného fungování placenty..

Důsledkem tohoto porušení může být nedostatek kyslíku u plodu, což může vést k předčasnému porodu a různým zdravotním poruchám nenarozeného dítěte..

Lékaři obvykle předepisují vitamín E v prvním trimestru těhotenství a později je zrušeno nebo je dávka výrazně snížena.

Nejdůležitější funkcí vitaminu E u těhotné ženy je:

 1. udržení normálního hormonálního pozadí a funkce vaječníků u těhotné ženy;
 2. zajištění produkce prolaktinu pro udržení normální kojení po porodu;
 3. zvýšení pevnosti a pružnosti svalových vláken.
 4. zlepšená mikrocirkulace krve a stabilizace tlaku.
 5. snížení rizika předčasného stárnutí nebo oddělení placenty;
 6. aktivace dodávky krve do pupeční šňůry;
 7. zvýšit imunitní odpověď reprodukčního systému na infekci.

Předpokládá se, že nedostatek vitaminu E u těhotných žen může vést ke komplikacím ve formě:

 • bolavé svaly nebo křeče;
 • hrozba ukončení v počáteční fázi těhotenství;
 • ostré zhoršení stavu kůže těhotné ženy, jejích vlasů a nehtů;
 • zvýšení krevního tlaku;
 • vzhled otoku;
 • častější výskyt vrozených abnormalit u plodu.

A ještě jeden tip: protože tokoferol je vitamin rozpustný v tucích, nelze v tomto období ženám doporučit žádnou nízkokalorickou dietu..

Jak brát Vitamin E pro početí

Vitamin E se nejčastěji předepisuje ve druhé fázi menstruačního cyklu, aby se maximalizovala šance, že vajíčka získají oporu ve stěně dělohy..

Obvykle nastaví dávku jakéhokoli léku během tohoto období a po těhotenství lékař.

Při plánování těhotenství gynekologové často používají režim tokoferolu po dobu 3 měsíců při dávce 100 mg třikrát denně. Obnovení plné reprodukční funkce obvykle trvá tolik času..

V tomto případě by měla být věnována zvláštní pozornost ženám, které trpí jakýmkoli onemocněním (například cukrovkou nebo hypertenzí). V takových situacích může být nutné snížit dávku tokoferolu..

Také, reproductologists často předepsat vitamín E pro pár. V tomto případě je člověku předepsán tokoferol (pokud nemá zdravotní problémy a lékař nestanovil jiný systém), 100 mg 2-3krát denně.

Měli byste si uvědomit, že maximální denní dávka tokoferolu je 400 mg denně..

Pokud má pacient v těle přetrvávající nedostatek vitaminu E, může mu lékař předepsat tento vitamin v injekcích ve formě roztoku tokoferolacetátu..

Jak brát vitamín E během těhotenství

Vitamín E se i nadále bere během těhotenství..

V tomto zvláštním stavu by měla každá žena objasnit potřebu léku a jeho režimu se svým gynekologem.

Nejčastěji se tokoferol bere během těhotenství 100 mg třikrát denně. Lékař často považuje za dostatečné vzít ženu v dávce 100 mg dvakrát denně během těhotenství.

Asi nadbytek vitamínu E.

Přebytek tokoferolu je obvykle obtížné určit. Zpočátku je tento vitamin uložen v tukové tkáni ženy a neprojevuje se, s výjimkou nadváhy. Z tukové tkáně se látka postupně dostává do těla. S akumulací šokových dávek látky v těle těhotné ženy, negativní změny jako:

 • poruchy nervové regulace;
 • snížení vylučovací funkce jater a ledvin;
 • sklon ke krvácení, zejména na konci těhotenství;
 • výskyt nadměrné elasticity svalové tkáně, přispívající k děložnímu tónu a nástupu předčasného porodu.

Také byste neměli brát tokoferol spolu s přípravky obsahujícími soli železa. Mezi nimi by měla být mezera v příjmu alespoň 8 hodin. Jinak budou přípravky železa interferovat s absorpcí vitamínu E..

Většina lékařů nepředepisuje tokoferol po skončení 1 trimestru těhotenství. V pozdějších obdobích se doporučuje uspokojit tělo potřebou vitamínů pomocí kvalitní výživy.

Různé názory na vitamin E

Ve skutečnosti tokoferol prochází v porodnictví a gynekologii pod názvem „vitamin reprodukčního systému“. Před 40 lety byl zařazen do jakéhokoli léčebného režimu pro gynekologická onemocnění. A informace o antioxidačních vlastnostech tohoto vitaminu z něj činí nejmódnější a nejvíce „propagovanou“ drogu v síti lékáren. Ne všichni lékaři však sdílejí tento názor na tokoferol (například známý televizní moderátor a spisovatel, stejně jako pediatr Jevgenij Komarovský a jeho spolupracovníci nejvyšší kategorie, mají v této věci zcela odlišný názor).

Někteří moderní odborníci se domnívají, že vitamin E není o nic důležitější než jiné vitaminy, například A, C nebo B. Mnoho lékařů je přesvědčeno, že u zdravého člověka je jeho potřeba účinných látek ve většině případů zcela doplněna normální výživou. Část prospěšných vlastností vitaminu E byla skutečně zachována a potvrzena nedávnými studiemi. Tyto zahrnují:

 1. snížení počtu úmrtí na kardiovaskulární choroby u žen starších 45 let;
 2. snížení rakoviny prostaty a močového měchýře u kouření mužů;
 3. zpomalení senilních změn v sítnici oka v kombinaci s vitamínem C, zinkem, mědí a beta-karotenem;
 4. 10% snížení výskytu chronických destruktivních patologií (emfyzém, bronchiektáza, chronická bronchitida) u žen nad 45 let.

Možné negativní důsledky

Co se týče užívání tokoferolu u těhotných žen, bylo však ze studií mnoho odborníků zklamáno. Ukázalo se, že tento „zázračný vitamín“ není nejen všelékem, ale může mít také nepříjemné následky, pokud je užíván ve vysokých dávkách během těhotenství. Takové „potíže“ zahrnují důkaz, že vitamin E může přispívat k:

 1. 9násobné zvýšení počtu zdravotních poruch u novorozenců;
 2. děti s nízkou porodní hmotností;
 3. zvýšení počtu defektů kardiovaskulárního systému u novorozenců.
 4. zdvojnásobit počet mrtvě narozených;
 5. neexistence pozitivního vlivu na počet potratů během těhotenství;
 6. nejen že nepřispívají ke snižování, ale také vedou ke zvýšení rizika počtu komplikací v těhotenství (eklampsie, preeklampsie) a zhoršení jejich projevů.

Vzhledem ke všem těmto údajům považuje mnoho moderních „vyspělých“ lékařů za nejvhodnější nahradit nedostatek vitamínu E prostřednictvím zdravých potravin. To platí zejména pro těhotné ženy a ženy, které plánují otěhotnět..

Lékaři zatím nemají jediný názor na bezpečné dávky syntetického vitamínu E. Obvykle jsou vybírány jednotlivě. V každém případě by však dávka tohoto léčiva neměla přesáhnout 400 mg. Riziko zneužití tohoto vitaminu může přispět k krvácení nebo jiným poruchám krvácení..

V každém případě je při plánování těhotenství a jeho nástupu hlavním cílem ženy porod a narození plnohodnotného dítěte, jakož i zachování vlastního zdraví. Samozřejmě v každém případě je samoaplikování vitaminu E nepřijatelné. Je dokázáno, že přebytek této sloučeniny v těle je ještě nebezpečnější než jeho nedostatek. Pro získání správných informací o potřebě umělé náhrady této přírodní sloučeniny je proto důležité poradit se s lékařem. V každém případě je hlavní důraz budoucí matky důležitý pro obohacení jejího těla užitečnými a vysoce kvalitními produkty, nikoli syntetickými drogami. Zdraví pro vás a vaše děti!

Články O Neplodnosti