Hlavní Analýzy

20 týdnů těhotenství

Kalendář se blížil ke značce 19-20 týdnů těhotenství, do druhého trimestru. Kolik je to za měsíce? Protože v jednom porodním měsíci jsou 4 celé týdny, nyní už máte 5 měsíců. Toto je zlatý průměr, polovina termínu je už za vámi.

Nastávající matka obešla břicho. Všude kolem si všimněte, že v rodině se očekává doplnění. Cítíme první pohyby a lehké otřesy dítěte, které dávají neobyčejnou radost a plné vědomí, že nový život uvnitř roste a vyvíjí se. Pohlaví dítěte je již známo.

Tentokrát lze nazvat jedním z nejvýhodnějších. Zaoblené tvary jsou příjemné pro oko, ale stále nezpůsobují vážné potíže v každodenních záležitostech a pohybu.

20. týden těhotenství: co se stane s dítětem

Od 10-12 týdnů víte, zda čekáte na dívku nebo chlapce. Přímo o tom, jak dítě vypadá a jaké procesy se s ním dějí, je známo, že se již plně formoval. Pokud jde o velikost, lze ji porovnat s kokosovým nebo zelím rolkou:

 • hmotnost: 250 až 270 gramů;
 • výška: 16-23 centimetrů.

Prostřednictvím stetoskopu můžete slyšet jeho bití srdce. Rychlost nárazu je přibližně 120 až 160 za minutu.

V tuto chvíli poprvé otevírá oči a může se pochlubit nejen staletími, ale také řasami.

Vlastnosti vývoje plodu

Po 18-20 porodnických týdnech těhotenství se vytvořily vnitřní orgány a systémy. Aktivní formování a rozvoj však stále pokračuje..

Nervový, trávicí a oběhový systém, respirační orgány jsou plně funkční. Stoličky jsou kladeny. Hřebíky vyrostly a objeví se Lungo - první vlasová linie v celém těle. Kůže zhoustne a stane se čtyřvrstvou, pod nimi leží tuk. Výjimkou je tvář. Zatímco tuk tam není a stále zůstává scvrklý.

V krvi jsou červené a bílé krvinky. Nyní je arašíd schopen bojovat s mnoha infekcemi a nemocemi.

Začne se vyrábět prvotní mazivo - jeho ochrana v současném přírodním vodním prostředí. Důležitá bude také jeho role při porodu - zjednodušení průchodu porodním kanálem.

A i když je velikost plodu ve 20. týdnu těhotenství malá, stále je to několik týdnů a stává se nezávislým a docela životaschopným mužem. Pro zbývající období je nutné konečné zlepšení a příprava na život mimo matčina ňadra.

Možná jste nepřemýšleli o tom, kolik toho už vaše malá ví, jak na to:

 • začíná gestikulovat;
 • spojuje kliky;
 • popadne pupeční šňůru;
 • otočí hlavu a dotkne se jí;
 • úsměvy;
 • slyší zvuky a vnímá řeč.

Rozpoznává hlasy svých rodičů a získává chuťové preference. Může se dokonce zamračit, pokud najednou začnete jíst něco, co se mu nelíbí. Dvojčata se začnou navzájem dotýkat, držte se za ruce.

Jedním slovem je aktivní studium nás samých a všeho kolem nás..

Stav a pocity budoucí matky

20 porodnických týdnů těhotenství je považováno za nejjednodušší dobu. V tomto okamžiku nenastávají žádné významné změny v těle. Naopak, existuje emoční vzestup a dobrá nálada.

Žaludek. Už vstal dost a získal jasný obrys. Je nemožné to skrýt. S pasem je nutné se rozloučit alespoň před odjezdem z nemocnice. Některé ženy se vracejí do svých obvyklých podob po několika měsících, nebo dokonce rok po porodu.

Fotografie břicha ve 20. týdnu těhotenství vypadá takto:

Děloha. Zvyšuje se a pohybuje se na úroveň pupku. A každých 7 dní stoupne o další centimetr. Jak roste, zvyšuje se také tlak na vnitřní orgány, což může způsobit nepříjemné příznaky, jako je pálení žáhy, zácpa. Možná dušnost.

Norma délky děložního čípku je nyní 4-4,5 cm. A čím blíže k porodu, tím kratší bude.

Právě teď se tělo začne aktivně trénovat před budoucím řešením. To se projevuje ve formě děložního tónu. Čas od času budete pociťovat tzv. Falešné kontrakce. Jsou naprosto bezpečné. Ale buď opatrný. Pokud je tento stav zaznamenán příliš často, je lepší konzultovat gynekologa a podstoupit vyšetření, aby se vyloučilo možné negativní důsledky pro dítě. Většina žen v práci se v takových případech podporuje tím, že vezme obvyklý vitamín Magne B6.

Hruď. Začne také růst postupně a může se zvyšovat i po porodu. Vzhled nažloutlé tekutiny z bradavek bude zcela normální a přirozený. To je předzvěst mateřského mléka - kolostra. Nemačkejte jej, v případě potřeby použijte obyčejné měkké ubrousky.

Bolest Nejčastěji se vyskytují nepříjemné bolesti v dolní části zad a zad. To je způsobeno zvýšeným zatížením svalů a kloubů. Vzhled křečí v nohou je vysvětlen nárůstem hmotnosti ženy a v důsledku toho tlakem na nohy. Řešením je pravidelná relaxační a relaxační masáž..

Pokud je dolní část břicha tažena nebo bolavá, je to také důvod, proč konzultovat lékaře. Podobný příznak může naznačovat:

 • placentární narušení;
 • Ohrožených potratů;
 • eroze děložního čípku (pokud se bolest vyskytuje po sexu nebo vyšetření gynekologem).

Únik amniotické tekutiny, zcela průhledné, bez zápachu a bezbarvé kapaliny, je důvodem k poznání. Pokud k tomu dojde po 22 týdnech, je zde každá šance na záchranu těhotenství. Pokud však silně uniknou nebo dokonce vytékají před tímto termínem - jedná se o hrozbu. Pokud je jich dokonce najdete, měli byste okamžitě jít do zdravotnického zařízení.

Přidělení. Přijatelné a nerušivé jsou bílé a světle žluté zvýraznění. Pokud získají nasycené žluté nebo nazelenalé odstíny doprovázené nepříjemným zápachem - vyhledejte lékaře. S největší pravděpodobností se jedná o projev infekce, která by měla být naléhavě ošetřena.

Svědění a močení bolestí naznačují cystitidu. Právě v „zajímavém postavení“ se dívky stávají nejzranitelnějšími. Pokud ji ignorujete, můžete získat pyelonefritidu nebo zánět tkáně ledvin.

Výrazným zvýšením otřesů v břiše vaše dítě nahlásí nedostatek kyslíku. Častěji chodí na čerstvý vzduch.

Zmrazené těhotenství. Charakterističtější pro začátek těhotenství, ale může nastat uprostřed. Důvodem může být mnoho (poruchy endokrinního systému, vliv negativních faktorů, stres, vážné ublížení na zdraví atd.).

Žena to cítí. Zná přibližnou denní rutinu svého dítěte, kdy je nejaktivnější, když spí. Proto je první známkou dlouhodobý nedostatek pohybu. Norma - asi 10 pohybů denně.

Analýzy a ukazatele ultrazvuku po 20 týdnech těhotenství

Nyní je třeba dvakrát měsíčně navštěvovat prenatální kliniku. Vyžaduje se screeningový ultrazvuk (US). Poskytuje nejkomplexnější informace. Hlavní úkoly:

 • posouzení stavu placenty;
 • vyšetření ledvin, jater, žaludku, plic a jiných vnitřních orgánů dítěte;
 • analýza množství vody obklopující plod (tzv. plodová voda).

Srdce je pečlivě studováno, aby se zabránilo rozvoji defektů.

Krevní testy se provádějí za účelem sledování hladiny cukru a včasné detekce anémie, moči - sledování práce ledvin. Testovány jsou také pohlavně přenosné infekce..

Kromě toho je možný biochemický krevní test. Nazývá se také trojitý test. Provádí se za účelem stanovení hladiny hCG (chorionický gonadotropin), alfa-fetoproteinů a estriolů. Pokud jsou výsledky mimo přijatelný rozsah, existuje riziko malformací u dítěte nebo dokonce chromozomálních abnormalit.

Doporučení a tipy

Ve 20–21 týdnech těhotenství musíte začít aktivně sledovat sebe i své tělo.
Speciální krémy, které lze zakoupit v lékárnách, pomohou v boji proti vzhledu strií na břiše a hrudi. Obyčejný olivový olej udělá..

Výživa. Pečlivě přemýšlejte a vyvážte svůj jídelníček. Toxikóza je pozadu a chuť k jídlu se vrací, ale důrazně se nedoporučuje přidávat více než půl kilogramu týdně.

Hlavním pravidlem je jíst často, ale v malých porcích. Snídaně a oběd by měly být plné, ale večeře by měla být velmi lehká. Dává přednost nízkotučnému masu a rybám, mléčným výrobkům, obilovinám (zejména pohankové a ovesné vločky, bohaté na železo), zelenině a ovoce. Omezte příjem soli, přispívá k otoky.

Tělesné cvičení. Můžete a měli byste se pohybovat. Neváhejte jít do fitness a Pilates, navštivte bazén, zaregistrujte se na tanec nebo jógu pro těhotné ženy. A jen projít trochu víc. Chcete-li se zbavit bolesti zad a dolní části zad - sledujte polohu těla a provádějte speciální cvičení pro vykládku.

Intimní život. Odmítnutí pohlaví se projeví pouze v případě prevence placenty nebo jiných kontraindikací. Pokud je vaše zdraví normální - nepopírejte potěšení. Vyhněte se však tlaku na žaludek.

Boty a oblečení. Vzhledem ke zvýšenému zatížení nohou zkuste opustit boty na vysokém podpatku (přípustná výška až 5 cm) a plošinu. Pokud jde o spodní prádlo - dávejte přednost kalhotkám vyrobeným z přírodních materiálů. Estetický vzhled poprsí pomůže udržet pohodlnou, správně vybranou podprsenku.

Chcete-li se dozvědět více, sledujte video a chatujte na fórech s matkami, které již porodily. Informace z první ruky jsou nejspolehlivější a pomohou vám je naladit.

Dítě ve 20 týdnech těhotenství. Velikosti plodu, normální váha, jak to vypadá, pohybuje se

Prošla první polovinou těhotenství. Ve 20. týdnu došlo k viditelným změnám s tělem matky a neviditelným, ale viditelným, s dítětem.

Změny v těle

Těhotenství během tohoto období přibližně odpovídá 4 měsícům a 2 týdnům. Žena má zaoblené břicho, její nárůst je způsoben růstem dělohy. Výška jeho dna je tento týden 18–20 cm a dosahuje úrovně pupku. To je polovina cesty, kterou musí jít do doby narození.

Ve druhém trimestru těhotenství se tělo matky přizpůsobilo hormonálním změnám. Placenta zraje do té míry, že může samostatně tvořit hormony podporující těhotenství.

Koncentrace těhotného hormonu beta-hCG se v tomto období také významně snižuje, takže počáteční obtíže s nepříjemnými symptomy, jako je toxikóza, jsou významně sníženy nebo úplně zmizí. Mnoho žen věří, že druhý trimestr je nejpříjemnější třetina těhotenství..

Dítě ve 20 týdnech těhotenství

Většina žen v tomto období je plná energie, jejich libido stoupá, jejich břicho ještě není tak velké, že přináší nepříjemnosti.

Dítě ve 20 týdnech těhotenství dává matce nejen radost z budoucího setkání z důvodů vzrušení. Vzhledem k nárůstu objemu krve, který zásobuje nejen tělo matky, ale i dítě placentou, lze pozorovat rychlý srdeční rytmus.

Další možné příznaky:

 • Zvýšený růst mléčných žláz. V předchozích týdnech těhotná žena začala produkovat kolostrum, takže v hrudníku bylo napětí a dokonce i mírná bolest. Colostrum začíná vystupovat z žláz, předzvěstí mléka. Kůže kolem bradavek ztmavne, tvoří se ioly.
 • Problémy s trávením. Neustále rostoucí plod tlačí na střeva, žaludek a stále více přecházejí k hrudníku. To vede k podráždění svěrače, který se nachází mezi žaludkem a jícnem. Výsledkem je, že kyselina z žaludeční šťávy je hozena do jícnu, což způsobuje pálení žáhy, nepohodlí.
 • Často se objevovalo přetrvávající nutkání k močení. Hmotnost vyvíjejícího se dítěte vyvíjí tlak na močový měchýř, což způsobuje nedobrovolný únik tekutiny. Abyste tomu zabránili, měli byste trénovat svaly pánevního dna.
Ve 20. týdnu těhotenství může být žena narušena křečovými žilami
 • Mnoho z nich vyvine žilní onemocnění, křečové žíly. To se týká žen, které během těhotenství tráví hodně času na nohou..
 • Vzhledem k rostoucí potřebě hořčíku je narušena citlivost kůže a ve lýtkových svalech se objevují křeče. Navíc si mnoho lidí všimne silného otoku v oblasti nohou večer.
 • Dochází k protažení pojivové tkáně a epidermis. Vyjadřuje se ve vzhledu načervenalé nebo hnědé strie na těle..
 • Žena je často narušena dušností, nedostatkem vzduchu, protože zvětšující se děloha tlačí nejen na žaludek, ale také na bránici. Výsledkem je omezení pohybu plic..
 • Hormonální změny ovlivňují vzhled chrápání v noci, k němuž dochází v důsledku oteklých sliznic úst a nosu. Během této doby si můžete všimnout častého výtoku z nosu, jeho přetížení. Výboje se často mísí s krví v důsledku prasknutí krevních cév.
 • Existují poruchy spánku. Pot se často objevuje v noci, je zde pocit tepla.
 • Vývojové dítě potřebuje hodně kyslíku, jeho nedostatek je cítit v ženském těle a ona se stává zapomnětlivou, rozptýlenou.
Bolest zad při chůzi může být spojena se změnami páteře během těhotenství

Výkyvy nálady typické pro první trimestr zcela prošly. Rychle rostoucí dítě, zvýšená hladina progesteronu vede k uvolnění vazů a svalů. To se odráží v bederní páteři a způsobuje silnou bolest.

Cítit

Dítě ve 20 týdnech těhotenství je často příčinou fyziologické bolesti u matky. Může to být bolest spojená se svalovým napětím, pocit pálení během močení, který je výsledkem komprese vnitřních orgánů.

Nejčastějším příznakem je bolest v vazu dělohy. Spojuje dutý orgán dělohy s oblastí slabiny. Jak roste děloha, napětí vazů se táhne. V určitém okamžiku může být bolest silná, náhlá, křečovitá. Syndrom je krátkodobý, přechází sám. Příčinou může být kašel, náhlé pohyby, nepříjemná spací poloha.

Pánev je během těhotenství velmi namáhaná, v některých případech se symfýza uvolňuje, což může vést k silné bolesti na stehně. Pubická symfýza je chrupavkový kloub na přední části pánve. Během těhotenství tělo produkuje hormon relaxin, díky kterému jsou vazy a pánve měkčí a pružnější..

U symfýzy se těhotným ženám doporučuje nosit speciální obvaz

Bolest kyčle je způsobena tím, že volné vazy dávají větší volnosti jedné části stehna než druhé. Bolest se vyskytuje hlavně v oblasti ochlupení a v oblasti třísel, při pohybu se zhoršuje při lezení po schodech. Nejintenzivnější bolest se projevuje v noci, během otáčení ze strany na stranu.

Ve vzácných případech je diastáza symfýzy možná, když je chrupavka uvolněna do té míry, že mezi kostmi pánve je velká vzdálenost. Lékaři v tomto případě doporučují nosit speciální obvaz..

Svaly dělohy se začnou trénovat před budoucím narozením. Je to jako napětí v podbřišku. K falešným kontrakcím dochází během 1-2 minut. Dostali jméno od anglického lékaře Braxtona Hickse, který je poprvé popsal.

Bolestivé a nepravidelné křeče způsobené svalovými kontrakcemi pomáhají změkčit a zkrátit děložní čípek. Nejsou spojeni s porodem, ale jejich síla a frekvence se zvyšuje s blížícím se porodem. V noci se cítí silnější, zejména s přeplněným močovým měchýřem. Na rozdíl od běžných bojů jsou nepravidelné a krátké.

Aktivita dítěte v tomto období dosahuje takového vývoje, že některé matky začnou pociťovat malé chvění, podobné vlajícím rybám, motýlím vlajícím. Jsou však stále velmi slabé, protože objem dítěte je malý a pohyby jsou změkčovány plodovou vodou.

Mnoho žen má bolesti hlavy. Důvodem jsou časté zkušenosti, zvýšení objemu krve, vysoký krevní tlak. Kromě bolesti se mohou objevit závratě, z nichž jednou z příčin je anémie..

Možné problémy

Těhotenství ve 20. týdnu nepřináší matce a dítěti moc zármutku.

Mohou se však vyskytnout nepříjemné příznaky:

 • Zhoršené nebo znovuobjevené hemoroidy. Děloha vytlačuje krevní cévy celým svým objemem, což zhoršuje odtok krve do pánve.
 • Re-toxikóza. Důvod jeho výskytu spočívá v hormonálních změnách v těle. Poruchy endokrinního nebo kardiovaskulárního systému také ovlivňují jeho vzhled..
 • Největším nebezpečím v tomto období je potrat. Příčiny jeho výskytu v malformacích dělohy, hormonální poruchy ženy, předchozí potraty, nezdravý životní styl. Potrat přináší řadu komplikací, jako je prasknutí stěny dělohy nebo děložního čípku.
 • Vzhled nepříjemného výboje, doprovázený vůní, barvou.
 • Dlouhodobá bolest v slabinách, dolní části zad a břiše.
 • Prudký nárůst hmotnosti nastávající matky.
 • Trávicí nevolnost, nevolnost, zvracení, průjem, horečka.

Všechny tyto příznaky nelze ignorovat, měli byste okamžitě vyhledat radu.

Vývoj plodu

Dítě ve 20 týdnu těhotenství váží asi 300 g s výškou 24 cm. Během této doby se jeho výška měří od hlavy k patě. Trénuje trávicí systém tím, že polyká plodovou vodu, která ho obklopuje. Současně se ve střevě utvoří látka - meconium, ze které se po narození uvolní. Obsahuje také hlen, mrtvé buňky.

20. týden těhotenství - vývoj plodu

Tělo plodu získává rysy dítěte. Nohy a ruce jsou přiměřené, ale dosud nedosáhly požadované velikosti. Už ví, jak zaťat pěsti, uvolnit ruce, sát prst, držet se pupeční šňůry. Všechny tyto známky naznačují, že jeho svaly zesilují, aktivně se pohybuje a dokonce se rozvíjí..

V páteři se vytvoří meziobratlové a obratlové kotouče, v kostech se hromadí vápník, jsou hustší. Tvarované nehty jsou viditelné na pažích a nohou..

Slinivka stále zraje, střeva se prodlužují, práce ledvin, vylučování moči, tvorba žlučů a vylučování. Vývoj průdušek a plic pokračuje, ale tyto struktury nejsou dosud plně rozvinuté, alveoly nejsou rozmístěny. Dítě je napájeno kyslíkem placentou.

Na obličeji vidíte vyvíjející se obočí, řasy, i když jsou oči stále zavřené, ale barva duhovek se netvoří. Dochází k aktivnímu rozvoji nervového systému, mezi buňkami, z nichž se vytvoří nová spojení. Nervová vlákna jsou pokryta speciální membránou, která urychluje vedení nervových impulsů, myelinu.

Smyslové orgány fungují, dítě ve 20 týdnech těhotenství slyší srdeční rytmus matky, vnější zvuky, rozpoznává rozdíl mezi světlem a temnotou.

Kůže dítěte je stále průhledná, skrz něj jsou vidět krevní cévy. Tenká vrstva pokožky je pokryta mazivem podobným sýru, chrání ji a během porodu podporuje snadný pohyb porodním kanálem.

Určení pohlaví dítěte

Dítě ve 20 týdnech těhotenství vytvořilo genitálie, které může zkušený lékař vidět na obrazovce během ultrazvukového vyšetření..

Testy a lékařské prohlídky

Rutinní vyšetření těhotné ženy se koná ve 22. týdnu, ale mnoho kvůli offsetovému plánu předchozích návštěv přichází na toto ve 20. týdnu. Před vyšetřením žena podstoupí krevní testy, moč.

Co lékař vyhodnocuje a měří:

 • obvod břicha;
 • výška dělohy;
 • puls, krevní tlak;
 • těhotná váha.

Pokud je žena ohrožena vývojem gestózy, placentární nedostatečnosti, je předepsána Dopplerova studie uteroplacentálního krevního toku.

Druhé vyšetření pomocí ultrazvuku je předepsáno, pokud nebylo provedeno v plánovaném čase.

Hlavní ukazatele, které lékař vyhodnocuje během ultrazvukového vyšetření:

Typy ukazatelůNormativní
Velikost biparieta plodu3,8 - 5,5 cm
Fronto-týlní velikost plodu5,2 - 7,4 cm
Délka dříku2,0-3,3 cm
Stehenní délka2,2 až 3,7 cm
Délka ramen2,3 - 3,5 cm
Velikost předloktí2,2–2,8 cm
Obvod trupu v břiše12,3–16,5 cm
Obvod hlavy15,5 - 18,5 cm
Délka nosní kosti5,6 - 8,2 mm

A také lékař zkoumá strukturu vnitřních orgánů, nasolabiální trojúhelník, páteř. Stav všech struktur je hodnocen na stupnici „normy“.

Postavení vnitřních orgánů matky odpovědných za vývoj dítěte je rovněž hodnoceno lékařem:

 • Index plodové vody. Nízká označuje nedostatek vody, což vyžaduje určité ošetření. Mírný index označuje normální stav ženy. Měřítko indexu zahrnuje čísla od 86 do 230.
 • Struktura pupeční šňůry. Normálně to musí projít tři cévy: 2 tepny a 1 žíla. Absence jedné tepny ovlivňuje vývoj dítěte, takové děti mají malformace, nízkou porodní hmotnost.
 • Místo připojení pupeční šňůry. Normálně by jeden konec měl být připojen k přední břišní stěně a druhý by měl být ve střední části placenty..
 • Struktura placenty. Normálně by to mělo být homogenní..
 • Umístění placenty. Měl by být připevněn nejméně 6–7 cm nad vnitřní hltan, na zadní straně dělohy.
 • Stav děložního čípku. Jednou z komplikací, které lékař určí během studie, je isthmicko-cervikální nedostatečnost. K tomu dochází u zkráceného a rozšířeného krku. Normálně by měla mít délku 3 až 3,5 cm.

Doporučení

Hmotnostní přírůstek nastávající matky je v plném proudu, při 500-800 g týdně. Celkové zvýšení do 20. týdne by nemělo přesáhnout 4 až 5 kg.

Hmotnostní přírůstek pro každou ženu nastává individuálně, ale pokud jde rychlým tempem, pak to znamená přítomnost nadbytečné tekutiny v těle. V některých případech je to kvůli komplikacím - preeklampsii.

Pokud je přírůstek hmotnosti způsoben zvýšenou chutí k jídlu, měli byste poslouchat rady lékařů:

 • Od prvních týdnů těhotenství byste měli pečlivě sledovat svůj jídelníček. Odstraňte škodlivé produkty: solené, kořeněné, kořeněné, uzené.

Vyhněte se konzervovaným, mastným a sladkým jídlům. Rychlá jídla obsahující trans tuky by měla být zlikvidována. Omezte spotřebu mouky, sladkých, smažených potravin. Odmítněte sladkou sodu, alkohol.

 • Zvýšení počtu produktů obsahujících prospěšné látky a minerály. Nenarozené dítě a máma potřebují vápník. Denní potřeba je 1000 až 1300 mg denně.
Správná výživa během těhotenství je velmi důležitá.
 • Vyberte si ty správné produkty, které nezpůsobí nadýmání. Patří sem ovoce, listová zelenina, těstoviny z celých zrn. Všechny obsahují vlákniny, které mají pozitivní vliv na trávení. V tomto případě byste měli omezit spotřebu zelí, cibule. Chcete-li ovládat pálení žáhy, nadýmání, měli byste pít více vody, jíst často v malých porcích.

Nezapomeňte na cvičení. Jsou důležité pro zdraví ženy, pomáhají předcházet komplikacím a usnadňují budoucí narození. Lékaři doporučují gymnastiku denně po dobu půl hodiny.

Užitečné kurzy aerobiku, plavání. Cvičení Kegel pro napínání pánevních svalů jsou dobrá. Takové sporty jako jízda na kole, bojová umění, míčové hry jsou kontraindikovány pro těhotné ženy..

Tipy pro těhotné 4 měsíce:

 • Chcete-li zmírnit otoky na nohou, měli byste si ležet a zvedat nohy nad úroveň srdce.
 • Křeče v lýtkových svalech lze odstranit silným pitím.
 • Pro pohodlnou polohu během nočního nebo denního spánku můžete použít přikrývku nebo speciální polštář, který je umístěn mezi nohama.
 • Aby byl sen plný a silný, večer byste měli místnost vysílat, chodit spát vždy ve stejnou dobu, nejpozději 23 hodin. Aby se obnovila síla, noční spánek by měl být alespoň 8 hodin.
 • Pro dobrý spánek si můžete před spaním dopřát relaxační teplou koupel s přídavkem ylang-ylang éterického oleje, vypít sklenici teplého mléka.
 • Po probuzení byste měli pomalu vstát z postele, aniž by došlo k náhlým pohybům..
 • Pálení žáhy se můžete vyhnout, pokud omezíte příjem potravy večer a nechodíte okamžitě po jídle do postele ve vodorovné poloze.
 • Trávit více času chůzí venku. Uvolní bolesti hlavy, obnoví emoční rovnováhu.
 • Chcete-li zabránit zácpě, je vhodné pít švestkovou šťávu, nakrájet infuzi. Ráno vypijte 1 polévková lžíce. teplá voda.
Strava pro zácpu u žen během těhotenství. Ukázkové menu

Mnoho léků by mělo být vyřazeno. Mohou způsobit potrat, abnormality u dítěte, vývojové zpoždění po narození. Jakýkoli lék musí být dohodnut s lékařem.

Druhý trimestr je charakterizován fází rychlého růstu nenarozeného dítěte. Z tohoto důvodu byste měli zvláště sledovat zdraví matky ve 20. týdnu těhotenství. Měli byste věnovat pozornost jakýmkoli odchylkám od normy a včas se poradit s lékařem.

20 týdnů těhotenství (2 trimestry)

20. týden je konec pátého měsíce těhotenství. Během tohoto období si nastávající matky všimnou zvýšení bolesti v bederní a zadní části. Důvodem je posun těžiště a další zátěž na záda a svaly v důsledku zvyšující se hmotnosti těhotné ženy, protože žaludek aktivně roste a dítě aktivně přibírá na váze. Děloha ve 20. týdnu těhotenství dále roste, její velikost se ve srovnání s obvyklou velikostí zvýšila třikrát a spodní část dělohy je již na úrovni pupku.

K „uvolnění“ páteře lékaři doporučují provádění speciálních cvičení pro těhotné ženy. Aqua aerobik pro těhotné ženy a cvičení na fitballu mají velmi dobrý účinek. Stojí za to opouštět boty na podpatcích, udržujte si polohu a snažte se nezatěžovat záda. Oblečení pro těhotné ženy by také mělo být co nejpohodlnější, nejlépe z přírodních tkanin a bez popruhů, které by stlačovaly žaludek, elastické pásky atd. Dodržování těchto pokynů vám jistě pomůže, pokud se během těhotenství bolí záda..

Křeče v těhotenství jsou dalším nepříjemným jevem, který se obává nastávajících matek. Důvodem jejich vzhledu může být nedostatek vitamínů a dalších stopových prvků, protože plod ve 20. týdnu těhotenství aktivně začíná brát z těla matky vše, co je pro jeho vývoj nejužitečnější. Aby se předešlo nedostatku minerálních látek, doporučuje se užívat komplex vitamínů a minerálů určený speciálně pro těhotné ženy. Je však lepší zvolit si vitamíny pro těhotné ženy společně s ošetřujícím lékařem, aby se předešlo problémům.

K posouzení průběhu vaší zajímavé situace může lékař také předepsat ultrazvukové vyšetření. Ultrazvuk ve 20. týdnu těhotenství vám řekne nejen to, jak vaše dítě roste a vyvíjí se, ale také o stavu plodové vody a placenty. U některých těhotných žen je v tuto chvíli diagnostikována placenta previa - patologie, při které je placenta zcela nebo částečně umístěna ve spodním segmentu dělohy (v oblasti vnitřního hrdla dělohy, tj. Na cestě narození dítěte).

Kalkulačky

Dítě ve 20 týdnech těhotenství

Ve 20. týdnu je výška a hmotnost batole přibližně. A také vaše batole:

 • umí gestikulovat: připojit ruce, chytit pupeční šňůru, dotknout se jeho hlavy - to vše, jako úsměv dítěte, lze vidět na ultrazvuku;
 • stává se náchylným k lidské řeči - to je zdravé prostředí, které bude pro dítě životně důležité, aby po narození žilo v lidské společnosti;
 • v Kid se začíná tvořit prostorová organizace mozku.

Máma ve 20. týdnu těhotenství

Nejkratší odpovědí na otázku, jak rozvíjet dítě před narozením, bude toto: s láskou, v dobré náladě a denně. Mnoho matek, aniž by to vědělo, klidně rozvíjelo dítě devět měsíců před narozením. Existují lidé, kteří se zabývají problémem prenatálního vývoje a poškozují dítě víc, než přinášejí výhody.

Představte si dítě, které má zdravou genetiku, jeho matka jí dobře, monitoruje režim dne, odpočívá, chodí, miluje své dítě a komunikuje s ním - tak, jak ví, jak a jak se ukázalo. Rozvíjí to? Nebo se dítě vyvíjí v důsledku příznivých podmínek od přírody a matky? V takovém případě nezbavte našeho dítěte jeho vážných vítězství - růstu a přirozeného (fyzického, duševního, emočního) vývoje. Jinými slovy, předpokládáme, že se dítě rozvíjí.

Samozřejmě, vaše plná lásky, spontánní komunikace s dítětem, se vyvíjí. Chcete-li však plně cítit svůj příspěvek k jeho rozvoji, musíte udělat něco zvláštního, věnovat mu určitý čas a případně místo, a také si uvědomit, co a proč děláte.

Naším dalším krokem je zjistit, v jakém věku může vývoj dítěte začít. Nejprve si vzpomeneme na sled, ve kterém se jeho smysly vyvíjejí a dosahují relativní zralosti - jsou to oni, kteří dodávají mozku signály z vnějšího prostředí a jsou základem pro další vývoj pohybů (pohyblivost), prostorová orientace, emoce, mentální procesy (vnímání, pozornost, myšlení, paměť, řeč), kognitivní koule.

 1. Vestibulární aparát (tělo rovnováhy a koordinace pohybů) se začíná vyvíjet dříve než cokoli jiného, ​​ve 3. až 5. týdnu však do 24. až 26. týdne dosáhne relativní zralosti.
 2. Pocit dotyku se začíná vyvíjet v týdnu, každý den se stále více zlepšuje.
 3. Chuť: chuťové pupeny se vytvářejí v týdnu, dítě již reaguje na sladkou a slanou chuť a od 18. do 22. týdne se vytvářejí jeho chuťové preference;
 4. Vůně: Dítě je schopno rozpoznat některé pachy kolem 24. - 26. týdne.
 5. Slyšení: Dítě je schopno určit zdroj zvuku (vnější nebo patřící do těla jeho matky) za týden, rozlišovat hlasité zvuky - ve 25. - 28. týdnu rozlišovat hlasy blízkých.
 6. Vize - i v době narození je stále nedokonalá.

V budoucnu použijeme metodu vyloučení k určení těch smyslových orgánů, které lze v zásadě vyvinout.

20. týden těhotenství: Video "Životní styl během těhotenství"

Přírůstek hmotnosti po dobu 20 týdnů těhotenství je od 2,9 kg (s BMI více než 26) do 5,4 kg (s BMI menší než 19,8). Chcete-li vypočítat individuální přírůstek hmotnosti po dobu 20 týdnů, použijte kalkulačku přírůstku tělesné hmotnosti.

Těhotenské testy a studie

"Triple test" (krevní test, který určuje hladiny alfa-fetoproteinu (AFP), chorionického gonadotropinu (CG) a nekonjugovaného estriolu (NE) - 16-18 týdnů po prvním dni poslední menstruace, podle indikací. Tyto látky se v určité koncentraci v určitém gestačním věku jsou považovány za markery některých chromozomálních abnormalit u plodu (zejména Downův syndrom).

Krevní test na AIDS (HIV), syfilis (RW), hepatitida B - při registraci na těhotenství (ženská konzultace, specializované lékařské centrum, poradenská klinika v porodnici atd.). Tato onemocnění mohou komplikovat průběh těhotenství a vyžadují zvláštní přístup k řízení pacienta..

Analýza krevního typu a faktoru Rh - při registraci na těhotenství. Pokud existuje riziko Rh konfliktu (pokud má žena negativní Rh faktor a manžel má pozitivní), těhotenství vyžaduje zvláštní sledování.

Obecné a biochemické krevní testy, krevní testy na cukr - při registraci na těhotenství. Představte si celkový zdravotní stav těhotné ženy, možná chronická onemocnění.

Analýza moči - při registraci těhotenství, pak před každou návštěvou u lékaře. Označuje kvalitu funkce ledvin.

Tampón z vagíny - při registraci na těhotenství. Hodnocení mikrobiální flóry, vyloučení urogenitálních infekcí.

Test na hormony - podle indikací.

Návštěva lékaře sledujícího těhotenství: 1krát za měsíc. Vážení, měření krevního tlaku, měření výšky dna dělohy, poslech srdečního rytmu plodu.

Hostující odborníci: terapeut, optometrista, otolaryngolog, zubař.

EKG (elektrokardiogram).

TrimestrTýdny těhotenství
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
II14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25
III26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42

Všechny texty pro stránky o mamince a dítěti byly laskavě poskytnuty nakladatelstvím "RAMA Publishing" - to jsou kapitoly z knihy Světlana Klaas "Váš milovaný muž od početí po narození".,
recenzentka Irina Kononová, kandidátka na lékařské vědy, docentka, oddělení porodnictví a gynekologie, Státní lékařská akademie Ural (Jekatěrinburg).

20. týden těhotenství: co se stane s dítětem a nastávající matkou

Většina žen vnímá gestační období 20 týdnů jako zvláštní „milník“ - polovina doby očekávání dítěte uplyne.

Během této doby došlo k významným změnám ve vývoji plodu.

Zvýšení hmotnosti nenarozeného dítěte a velikosti dělohy, vytváření vnitřních orgánů a systémů malého organismu ovlivňuje pohodu těhotné ženy.

Je důležité objasnit rozdíl mezi 20. týdnem těhotenství, co se děje s dítětem a matkou.

Jak se plod vyvíjí po 20 týdnech těhotenství

Ženy mají často potíže a bez pomoci lékařů nemohou určit, kolik měsíců je - 20 týdnů těhotenství. Pro výpočet termínu se používá pojem porodního měsíce..

Struktura plodu ve 20. týdnu těhotenství

Délka každého odpovídá 28 dní nebo 4 týdny. Pokud provedete aritmetické dělení, ukáže se, že gestační věk 20 týdnů odpovídá pátému měsíci.

Během této doby došlo u plodu k výrazným změnám. Během ultrazvukového vyšetření už toho malého muže vidíte - jeho hlava, kmen, končetiny, prsty jsou jasně viditelné.

Ultrazvukový obraz ukazuje rysy obličeje, budoucí rodiče již určují, jak dítě vypadá. Ve většině případů lékař řekne pohlaví dítěte.

Jakou váhu a výšku má plod?

Určení velikosti plodu v břiše těhotné ženy je vždy zajímavé a důležité. Během tohoto období se to už stalo dostatečně velké.

Hmotnost dítěte ve 20 týdnech těhotenství, jehož norma odpovídá 250-260 gramům, se během krátkého časového období významně zvýšila..

Právě teď je těhotné břicho jasně patrné. Růst dítěte se také zvýšil, je v rozmezí 14-16 cm.

Ultrazvuk dítěte ve 20. týdnu těhotenství

V gestačním věku 20 týdnů vám velikost plodu umožňuje vyhodnotit vlastnosti jeho vývoje, identifikovat možné patologie. Pokud jsou parametry (hmotnost a výška) výrazně nižší než lékařská norma, předepisují se další diagnostické testy a léčba.

Jaké vnitřní orgány se vytvářejí

Během těhotenství, 20 týdnů, má dítě zvláštní tvar těla - hlava a trup jsou přibližně stejné velikosti.

Plod již vytvořil vnitřní orgány, které nadále „ladí“ svou práci.

Jeho tlukot srdce lze vyhodnotit stetoskopem. Norma je srdeční frekvence 140 až 160 tepů za minutu.

Rozvíjí se oběhový systém - zvyšuje se počet žil a tepen, zesilují se stěny.

Mozek plodu se zlepšuje. Pokud těhotenství trvá 20 týdnů, zvyšuje se počet spojení mezi jeho buňkami (neurony).

Poskytují změnu chování, která se stává složitější. Oči plodu se otevřou, slyší zvuky. Objeví se sání.

Trávicí systém je tvořen. V malém těle se již žluč vyrábí. Močový systém začíná fungovat.

Pokud sledujete těhotenství týdně, 20 týdnů je období, kdy se mění kůže nenarozeného dítěte. Vlákno a tuk se rychle usazují pod kůží, na jeho povrchu se objevují první chloupky - lanugo.

Tělo plodu je pokryto ochranným lubrikantem, podobným jako bílý krém. Na končetinách jsou prsty s jedinečnými otisky prstů a nehty..

Jak se plod pohybuje uvnitř dělohy

V gestačním věku 20 týdnů se budoucí dítě vyvíjí pohybový aparát.

Tvorba páteře pokračuje, její krční páteř se stává mobilní.

Dítě aktivně pohybuje již silné paže a nohy. Tehdy si těhotná žena všimla jasného pohybu plodu. Podle lékařské normy může denně provádět asi dvě stě pohybů.

Dítě se otočí uvnitř dělohy, volně se pohybuje nebo „plave“ v plodové vodě, může uchopit pupeční šňůru za úchyty. Nejprve si může nastávající matka všimnout zuřivosti v žaludku, poté se pohyby začnou projevovat a budou se častěji vyskytovat.

Jaké změny jsou pozorovány u žen ve 20. týdnu těhotenství

Během těhotenství je již 20 týdnů významná hmotnost plodu a růst plodu. Jeho vývoj vede ke změně metabolických procesů v ženském těle.

Možné bolesti zad u těhotné ženy po dobu 20 týdnů

Děloha je nyní umístěna výš, zvětšuje se, má fyzický účinek na vnitřní orgány.

Existuje několik znatelných změn:

 1. zvýšené zatížení nohou a dolní části zad;
 2. únava, nepohodlí v zádech;
 3. ve svalech nohou dochází ke křečím;
 4. pocení se zesiluje, zejména v noci;
 5. možná nespavost, noční chrápání;
 6. palpitace se zvyšují, krevní tlak se často snižuje, který je doprovázen závratěmi;
 7. dochází ke zvýšení objemu vaginálního výtoku;
 8. v dolní části břicha, tříselné oblasti je bolest;
 9. dochází k pálení žáhy, říhání, změnám funkce střev.

Žena musí navštívit lékaře jednou za dva týdny. Specialista upravuje výživu těhotné ženy, dává doporučení týkající se fyzické aktivity a cvičení.

Jak rostl žaludek

Do 20. týdne těhotenství je již průměrný přírůstek hmotnosti patrný - objevily se 4 nebo více „nových“ kg. Výška dna dělohy se zvyšuje na 24 centimetrů, uvnitř je budoucí dítě, plodová voda.

Velikost břicha ve 20. týdnu těhotenství

Placenta se vyvíjí. Takové změny jsou patrné, těhotné břicho má zaoblený tvar. Při měření to lékař zapíše do mapy svůj obvod - asi 70-75 cm.

Pupek znatelně vyniká, vyboulí se dopředu. Kůže se začíná natahovat, na hrudi a na břiše se objevují strie.

Co jíst a jaké vitamíny jsou potřeba

V období 20 týdnů by těhotná žena měla zvážit vlastnosti stravy:

 • organizace „frakční“ výživy, nejméně 6krát denně v malých porcích;
 • jídlo se doporučuje napařit, dušit, vařit;
 • nepoužívejte mastná jídla, konzervační látky, snižujte množství soli a koření;
 • vybrat pouze kvalitní výrobky.

Jídla by měla být libové maso, ryby, čerstvá zelenina a ovoce. Vitamíny by měly přicházet s jídlem, jsou předepisovány speciální léky. Musí obsahovat vitamíny skupin E, D, C a stopových prvků - vápník, železo.

Přípustná fyzická aktivita a sexuální aktivita

Pokud neexistují kontraindikace, měla by žena zůstat fyzicky aktivní. Chůze, gymnastika, návštěva bazénu, domácí a profesionální práce by se měly střídat s dobami odpočinku.

Těhotné plavání v bazénu po dobu 20 týdnů

Střední těhotenství je spojeno se zvýšením libida u žen. Sex není povolen, pokud nehrozí potrat. Partneři by měli používat pozice, které nemají žádný účinek na žaludek..

Zkoušky a zkoušky

Před 20. týdnem těhotenství lékař doporučuje ultrazvukové vyšetření - prenatální screening, který bude druhým těhotenstvím.

Během plánovaného jmenování lékař měří objem břicha, výšku dna dělohy, poslouchá srdeční rytmus plodu.

Měření obvodu břicha a výšky děložního pozadí ve 20. týdnu těhotenství

Provádí obecné posouzení pohody - měří tělesnou teplotu, krevní tlak, srdeční frekvenci. Těhotná žena dostane doporučení pro laboratorní testy - obecná analýza moči a krve na syfilis.

Závěr

Ve věku 20 týdnů se vývoj plodu a pocity ženy stávají zvláštními.

Dítě roste, jeho mozek, vyvíjí se vnitřní orgány, aktivita systémů jeho těla je odladěna.

Nastávající matka už cítí jeho pohyby uvnitř břicha. Pečlivý přístup k sobě během tohoto období, správná výživa, fyzická aktivita a dobrý odpočinek vám zajistí dobrý pocit, pozitivně ovlivní zdraví těhotné ženy a dítěte.

Velikost plodu v 19. a 20. týdnu těhotenství

Když se kalendář přiblíží 19. týdnu, nastávající matka má znatelnou kulatost břicha. Cítí mírné pohyby a první impulsy svého dítěte, z nichž každý dává jedinečnou radost a uvědomuje si, že uvnitř uvnitř roste nový život. Po 20 týdnech těhotenství vám velikost plodu umožní vyhodnotit správnost jeho vývoje a nepřítomnost abnormalit.

Začátek druhého trimestru je považován za nejvýhodnější pro těhotnou ženu. Zaoblené břicho a těhotenství nezpůsobují potíže při provádění každodenních úkolů, ale jsou příjemné pro oko.

19 týdnů těhotenství: velikost plodu

V tuto chvíli rodiče znají pohlaví drobků. Pokud mluvíme o vzhledu dítěte a procesech, které s ním probíhají, plod se již plně formoval. Jeho rozměry v normě připomínají kokos:

 • Hmotnost asi 270 g.
 • Růst do 16-23 cm.

19. týden se vyznačuje tím, že dítě ještě nemůže otevřít oči, protože jsou pokryty embryonálním filmem. Ale plod plně vytvořil víčka a dokonce i obočí. Je aktivní bez ohledu na bdělost nebo spánek. Žena by měla pečlivě sledovat pohyby plodu, jejich počet by neměl být menší než 4krát za hodinu.

Funkce vývoje plodu v 19. a 20. týdnu těhotenství

Těhotenství na začátku druhého trimestru je charakterizováno tvorbou hlavních systémů a orgánů plodu. Přesto plod pokračuje ve svém aktivním vývoji a růstu..

V tomto období začnou nervový, trávicí a oběhový systém plně fungovat. Vznikají základy stoliček. Dýchací orgány plodu jsou plně formovány. První vlasová linie, lungo, se objevuje v celém těle. Kůže dítěte získává hladkost a zhoustne díky vrstvě tuku, která leží pod ním. Jedinou výjimkou je obličej, protože není tuk, zůstává pomačkaný.

Když přišel 20. týden kalendáře, díky tvorbě bílých a červených krvinek v krvi je plod schopen odolat infekčním patogenům a mnoha chorobám. Těhotenství je pro ženu obtížným obdobím, během něhož se musí zvlášť pečlivě chránit před různými nemocemi.

Na kůži začíná produkce prvotního mazání. Chrání tělo v přirozeném prostředí plodu a usnadňuje jeho průchod porodním kanálem.

Ruce a nohy dítěte se do té doby rozrostly a malé tělo se stalo úměrným. Přes svou malou velikost se plod brzy změní v úplně nezávislé a životaschopné dítě.

V této fázi těhotenství začíná pozvolná náhrada chrupavky v těle kosti. Největší vývoj prochází mozek plodu. V něm jsou oblasti, které jsou zodpovědné za vkus, zvuk, hmat a další vnímání.

Nastávající matka s největší pravděpodobností netuší, jaké dovednosti její drobky již mají:

 • gestikulace;
 • schopnost spojit ruce;
 • schopnost držet pupeční šňůru;
 • otevření úst a polykání plodové vody;
 • otáčet hlavou a dotýkat se jí;
 • schopnost slyšet a vnímat řeč.

Malý muž má své vlastní vkusové preference a může se dobře ušklíbnout, pokud jeho matka jí něco, co se mu nelíbí. Plod slyší a rozpoznává hlasy rodičů. Jeho pohyby ožívají, když s ním mluví.

Velikost plodu po 20 týdnech: norma a patologie z pohledu předních odborníků

Podmíněná výška a hmotnost drobků svědčí o úspěchu zrání jeho těla. Tyto parametry jsou stanoveny během plánovaného ultrazvukového skenování..

Je třeba zdůraznit, že až do začátku 20. týdne kalendáře se měří růst drobků od koruny k ocasní kosti. To je způsobeno tím, že jeho nohy jsou ohnuté a přesnější měření není možné. Když týden dorazil, plod se měří od hlavy až k patám.

Klíčovým úkolem ultrazvuku během tohoto týdne je identifikovat možné patologie vývoje dítěte. Hmota strouhanky v tomto období dosáhne 500 g. To vám umožní spolehlivě určit její pohlaví a studovat stav hlavních orgánů a systémů. Doktor měří obvod břicha drobků, délku stehenní kosti a velikost tmavé hlavy. Získané ukazatele nám umožňují určit velikost dítěte a objasnit termín porodu, pokud je těhotenství normální.

Pokud je velikost těla menší než stanovené normy, předpokládá se retardace intrauterinního růstu. Může být dvou typů:

 • Asymetrické (parametry končetin a hlavy v normálních mezích a velikost těla menší. Příznivá prognóza).
 • Symetrické (stejné zmenšení částí těla).

Pokud je tato patologie detekována, lékař předepíše lékovou terapii zaměřenou na zlepšení příjmu živin pro dítě. Po ukončení léčby se provede další studie. Kandidát na lékařské vědy L.V. Zakharová říká, že pokud existuje podezření na komplikaci nebo patologii, mohou být selektivní studie prováděny v neomezeném množství, aniž by se spoléhaly na týdny v kalendáři.

Specialista by měl provést podrobnou studii struktury orgánů: integritu lebky, otevřenost stehů a fontanel, umožňující mozku rozvíjet se a růst. Je také důležité provést odpovídající hodnocení mozkových struktur podle gestačního věku..

Zvláštní pozornost je věnována očím a interokulární vzdálenosti. Vyhodnocuje se integrita horní pery a dolní čelisti. Zda je jejich plod schopen kojit prsu po narození, závisí na jejich stavu..

Úkolem lékaře je ověřit nepřítomnost ultrazvukových abnormalit charakteristických pro chromozomální patologie. Diagnóza musí pečlivě zkoumat integritu páteře, přední břišní stěny a pupeční šňůry.

Specialista hodnotí integritu paží a nohou drobků, jejich polohu a pohyby. Pozornost je věnována struktuře, funkčnosti a umístění různých orgánů. Obzvláště pečlivě je studována struktura srdce dítěte a pravidelnost srdeční činnosti. Důvodem je skutečnost, že i když těhotenství probíhalo bezpečně, vrozené srdeční patologie jsou u novorozenců stále často diagnostikovány.

Podle profesora Philipa Gentiho průchod všech plánovaných ultrazvuků ve 20. týdnu těhotenství umožní včasnou detekci srdeční anomálie a zvýší šanci dítěte na přežití. Úroveň moderní medicíny vám umožňuje zahájit léčbu plodu v děloze.

Autorka: Marina Igorevna Beloglazova,
genetik, specialista na přípravu na porod

Líbí se vám článek? Do komentářů napište svůj názor.

Články O Neplodnosti