Hlavní Bolest

Poporodní krvácení: příčiny poporodního krvácení, jak odejít, jaký výtok je považován za normální

Krvácení dělohy po porodu - tento „termín“ puerpery označuje jakékoli špinění z genitálního traktu po porodu. A mnoho žen, které porodily, začne panikařit, protože neví, kolik krvácení po porodu by mělo trvat, jaká je jeho intenzita a jak odlišit normu od patologie..

Aby se předešlo těmto situacím, porodník v předvečer propuštění z nemocnice vede rozhovor se ženou, přičemž vysvětluje všechny rysy poporodní periody, její trvání a určuje vzhled na prenatální klinice (obvykle po 10 dnech)..

Vlastnosti poporodní periody

Kolik takzvaného krvácení přetrvává po porodu, tj. Krevní výtok

Intenzivní špinění obvykle netrvá déle než 2 až 3 dny. To je přirozený proces a takové sekrece se nazývají lochie..

Jak víte, po narození plodu dochází k oddělení nebo, zhruba řečeno, oddělení místa dítěte (placenta) od vnitřní výstelky dělohy. V tomto případě je vytvořen dostatečně velký povrch rány, který trvá dlouho, než se uzdraví. Lochia není nic jiného než tajemství rány, které je představováno oddělením od povrchu rány.

První den po porodu se lochie skládá z krve a kousků deciduální membrány. Poté, co se děloha stahuje a vrací se do své normální „před těhotné“ velikosti, krevní plazma a tkáňová tekutina, jakož i částice deciduální membrány, které stále klesají, se k sekreci výtoku připojí hlen s bílými krvinkami. Proto se po několika dnech propouštění po porodu stává krvavým a potom vážným. Jejich barva se také mění, z jasně červené na hnědou a na konci nažloutlé.

Spolu s barvou sekrecí se mění také jejich intenzita. Proces vybíjení končí za 5-6 týdnů. Pokud je propouštění zpožděno nebo se stane krvavou a intenzivnější, měli byste se poradit s lékařem.

Děloha a děložní změny

Cervix a děloha samotná také procházejí fází změny. V poporodním období, které trvá v průměru asi 6-8 týdnů, tj. Až do 42 dnů, se děloha zmenšuje (zkracuje) a její „vnitřní rána“ se uzdravuje. Kromě toho se také vytvoří děložní hrdlo..

Nejvýraznější fáze reverzního vývoje nebo převratu dělohy se objevuje během prvních 14 dnů po porodu. Na konci prvního poporodního dne je dno dělohy hmatné v místě pupku a poté, s normální kontrakcí, děloha klesá každý den o 2 cm nebo 1 příčný prst.

Jak se výška děložního pozadí snižuje, zmenšují se další velikosti dělohy. Děloha se stává plošší a užší napříč. Přibližně 10 dní po porodu spadne dno dělohy mimo kosti ochlupení a již se necítí skrz přední břišní stěnu. Při provádění gynekologického vyšetření můžete stanovit dělohu s velikostí 9 až 10 týdnů těhotenství.

Paralelně se vytvoří děložní hrdlo. Krční kanál se postupně zužuje. Po 3 dnech prochází jedním prstem. Nejprve se uzavře vnitřní hltan a poté externí hltan. Úplně vnitřní hltan se uzavře do 10. dne, zatímco vnější hltan do 16–20 dnů.

Co se nazývá poporodní krvácení

Poporodní krvácení zahrnuje intenzivní krevní ztráty až do 0,5% nebo více puerperální tělesné hmotnosti a jsou přímo spojeny s porodem.

 • Pokud krvácení po porodu nastane po 2 nebo více hodinách (v následujících 42 dnech), nazývá se pozdě.
 • Pokud je intenzivní ztráta krve zaznamenána ihned po narození nebo do dvou hodin, nazývá se brzy.

Poporodní krvácení je považováno za hroznou porodnickou komplikaci a může vést ke smrti šestinedělí.

Závažnost krvácení je dána objemem ztráty krve. U zdravé ženy při porodu nepřekračuje odhadovaný objem ztráty krve při porodu 0,5% tělesné hmotnosti, zatímco u gestózy, anémie nebo koagulopatie klesá na 0,3%. Pokud v časném poporodním období žena ztratila více krve, než se vypočítalo, pak mluví o časném poporodním krvácení, které vyžaduje okamžitou akci, někdy až po operaci.

Příčiny poporodní hemoragie

Příčiny těžkého krvácení, jak v časném, tak pozdním poporodním období, jsou různé:

Atony nebo děložní hypotenze

To je jeden z hlavních faktorů, které přispívají k krvácení. Hypotenze dělohy odkazuje na její stav, ve kterém je snížen jak tón, tak kontraktilita. S atonií dělohy je tón a kontraktilní aktivita výrazně snížena nebo zcela chybí a děloha je v "ochrnutém" stavu. Atony je naštěstí extrémně vzácná, ale nebezpečná masivním krvácením, které nelze přenést na konzervativní léčbu. Krvácení spojené se sníženým tonem dělohy se vyvíjí v časném poporodním období. K redukci a ztrátě tonusu dělohy přispívá jeden z následujících faktorů:

 • nadměrné přetížení dělohy, které je pozorováno u polyhydramnií, mnohočetného těhotenství nebo velkého plodu;
 • těžká únava svalových vláken, která je usnadněna prodlouženou prací, iracionálním použitím zkrácení, rychlého nebo rychlého porodu;
 • myometriální ztráta schopnosti normálně se stahovat s cicatriciálními, zánětlivými nebo degenerativními změnami.

Následující faktory predisponují k rozvoji hypo- nebo atonie:

 • mladý věk;
 • patologické stavy dělohy:
  • myomatózní uzly;
  • malformace;
  • pooperační uzly na děloze;
  • strukturální a dystrofické změny (zánět, velké množství narozených);
  • přetížení dělohy během těhotenství (polyhydramnios, vícenásobné těhotenství)
 • těhotenské komplikace;
 • anomálie patrimoniálních sil;
 • abnormality placenty (prezentace nebo odloučení);
 • gestóza, chronická extragenitální onemocnění;
 • DIC-syndrom jakéhokoli původu (hemoragický šok, anafylaktický šok, embolie plodové vody).

Placentální abnormality

Po období vyloučení plodu nastává třetí nebo následující období porodu, během kterého je placenta oddělena od stěny dělohy a vylučována. Jakmile se placenta narodí, začne poporodní období (vzpomeňte, že to trvá 2 hodiny). Toto období nejvíce vyžaduje pozornost, jak poporodní žena, tak i ošetřovatelský personál. Po narození placenty je vyšetřena integrita. Pokud nějaký lobule zůstává v děloze, může vyvolat masivní ztrátu krve, zpravidla takové krvácení začíná měsíc po porodu na pozadí plného zdraví ženy.

Co chci poznamenat. Bohužel takové krvácení, které náhle začíná o měsíc později nebo více po porodu, není neobvyklé. Samozřejmě byl na vině lékař, který se narodil. Vypadal jsem, že na placentě není dostatek laloku, ale možná to byl další lalok (odděleně od placenty), a neučinil vhodná opatření (ruční ovládání děložní dutiny). Ale jak říkají porodníci: „Neexistuje žádná placenta, kterou nelze složit.“ To znamená, že nepřítomnost lobule, zejména další, se snadno přehlíží a lékař je člověk, ne rentgen. V dobrých mateřských nemocnicích matka při propuštění vydává povinný ultrazvuk dělohy, ale protože to není smutné, nejsou k dispozici všechny ultrazvukové přístroje. Ale krvácení dříve nebo později u tohoto pacienta by stále začalo, pouze v podobné situaci byl „pobídnut“ silným stresem.

Poranění

Daleko od poslední role ve výskytu poporodní hemoragie (obvykle v prvních 2 hodinách) jsou porodnická zranění. Pokud dochází k hojnému výtoku krve z genitálního traktu, měl by porodník nejprve vyloučit poškození porodního kanálu. Přerušená integrita může být:

Někdy jsou cervikální ruptury tak dlouhé (3 až 3 stupně), že jdou do vaginálních kleneb a do spodního segmentu dělohy. Ruptury mohou nastat jak spontánně, během vyhoštění plodu (například při rychlém porodu), tak díky lékařským postupům používaným k odstranění plodu (aplikace porodních kleští, vakuový eskalátor)..

Po císařském řezu může být krvácení způsobeno porušením sešívací techniky (například zmeškaná, nepřehlédnutá céva a divergence sešívání na děloze). Kromě toho může být v pooperačním období vyvolána jmenováním protidestičkových látek (ředidel krve) a antikoagulancií (snížení jeho koagulační schopnosti).

Predispoziční faktory přispívají k prasknutí dělohy:

 • jizvy na děloze po předchozích chirurgických zákrokech;
 • kyretáž a potrat;
 • použití intrauterinních antikoncepčních prostředků;
 • porodnické manipulace (vnější rotace plodu nebo intrauterinní rotace);
 • stimulace narození;
 • úzké umyvadlo.

Krevní nemoci

Různá onemocnění krve spojená s porušením její srážlivosti by měla být také považována za faktor možného krvácení. Tyto zahrnují:

 • hemofilie;
 • von Willebrandova choroba;
 • hypofibrinogenemie a další.

Rovněž není vyloučen vývoj krvácení u jaterních onemocnění (jak víte, je v něm syntetizováno mnoho koagulačních faktorů).

Klinický obrázek

Brzy poporodní krvácení, jak již bylo uvedeno, je spojeno s porušením tónu a kontraktility dělohy, takže žena zůstává pod dohledem zdravotnického personálu v porodnici 2 hodiny po porodu. Každá žena, která se právě stala matkou, by si měla pamatovat, že v těchto 2 hodinách by neměla spát. Těžké krvácení se může náhle otevřít a je pravděpodobné, že v blízkosti šestinedělí nebude lékař ani porodní asistentka. Hypo- a atonické krvácení může nastat dvěma způsoby:

 • Krvácení se okamžitě stává masivním, „vylévá se jako kohoutek“. Děloha je velmi uvolněná a ochablá, její hranice nejsou definovány. Neexistuje žádný účinek z vnější masáže, manuálního ovládání dělohy a kontrakcí. Vzhledem k vysokému riziku komplikací (DIC a hemoragický šok) je žena po porodu okamžitě operována.
 • Krvácení je jako vlna. Děloha se někdy uvolní, poté se zkrátí, takže se krev uvolňuje v dávkách 150 - 300 ml. Pozitivní účinek kontrakcí a vnější masáže dělohy. V určitém okamžiku se však krvácení zintenzivňuje a stav ženy se prudce zhoršuje a výše uvedené komplikace se spojují.

Ale jak zjistit patologii, pokud je žena doma? Především je třeba si uvědomit, že celkový objem lochie po celou dobu zotavení (6 - 8 týdnů) je 0,5 - 1,5 litru. Jakékoli odchylky naznačují patologii a vyžadují okamžitou lékařskou péči:

Špatný zápach sekretů

Hnisavé a ostré „aroma“ sekrecí, a to i s příměsí krve nebo krvavých látek po 4 dnech po porodu, naznačuje vývoj zánětu v děloze nebo endometritidě. Kromě sekrecí může upozornit na horečku a bolesti břicha.

Hluboký výtok krve

Vzhled takových sekrecí, zejména poté, co se lochie stala šedavou nebo žlutou, by měla ženu upozornit. Krvácení může být simultánní nebo periodické, krevní sraženiny mohou nebo nemusí být přítomny ve výboji. Krev samotná může změnit barvu - ze světlé šarlatové na tmavou. Trápí se i celkový stav mámy. Její puls a dýchání se zrychlí, objeví se slabost a závratě, žena může neustále mrznout. Podobné příznaky označují zbytky placenty v děloze.

Intenzivní krvácení

Pokud krvácení začalo a je dostatečně masivní, musíte naléhavě zavolat sanitku. Pro mladou matku není obtížné stanovit intenzitu krvácení sama - je nutná změna několika polštářků za hodinu. Neměli byste jít k lékaři v takovém stavu sami, protože existuje vysoké riziko ztráty vědomí na ulici.

Ukončení výběru

Taková možnost, jako je náhlé zmizení sekretů, není vyloučena, což také není normou a vyžaduje lékařskou péči.

Krvácení po porodu trvá (normální) po dobu nejvýše 7 dnů a je podobné těžké menstruaci. Pokud je doba krvácení zpožděna, mělo by to mladé matky upozornit.

Léčba

Po narození placenty je přijata řada opatření, aby se zabránilo výskytu časného krvácení po porodu:

Poporodní žena zůstává v porodnici

Přítomnost ženy v porodním sále v následujících 2 hodinách po porodu je nezbytná pro nouzová opatření v případě možného krvácení. Během tohoto časového období je žena sledována zdravotnickým personálem, který hodnotí krevní tlak a puls, barvu kůže a množství vylučované krve. Jak již bylo uvedeno, přípustná ztráta krve během porodu by neměla překročit 0,5% hmotnosti ženy (v průměru do 400 ml). Jinak je ztráta krve považována za časné poporodní krvácení a jsou přijata opatření k jeho zastavení.

Vyprazdňování močového měchýře

Ihned po dokončení porodu je moč odstraněna katétrem, který je nezbytný k uvolnění plného močového měchýře a zabránění jeho tlaku na dělohu. Jinak bude na dělohu vyvíjet tlak celá močovina, která jí zabrání normálně se stahovat a může způsobit krvácení.

Kontrola porodu

Po narození dětského místa jej porodník společně s porodní asistentkou zkontroluje a rozhodne o integritě placenty, přítomnosti / nepřítomnosti dalších laloků, jejich oddělení a zpoždění v děložní dutině. V případě pochybností o integritě placenty se provede ruční vyšetření dělohy (pod anestézií). Během vyšetření dělohy lékař vytvoří:

 • vylučuje poškození dělohy (prasknutí);
 • odstraňuje zbytky placenty, membrán a krevních sraženin;
 • provádí ruční (s opatrností) masáž dělohy na pěst.

Představení uterotoniky

Jakmile se zrodí placenta, intravenózně se podávají léky snižující dělož (oxytocin, methylergometrin), méně často intramuskulárně. Tyto léky předcházejí atomii dělohy a zvyšují její kontraktilitu..

Kontrola porodního kanálu

V nedávné minulosti bylo vyšetření porodního kanálu po porodu provedeno pouze u prvorozených žen. V tuto chvíli se tato manipulace provádí u všech puerper, bez ohledu na počet narozených. Během inspekce se stanoví integrita děložního čípku a pochvy, měkké tkáně perineum a klitorisu. Jsou-li mezery detekovány, jsou sešity (v místní anestézii).

Opatření pro rozvoj časného poporodní hemoragie

V případě zvýšeného krvácení během prvních 2 hodin po porodu (500 ml nebo více) lékaři provádějí následující činnosti:

 • Vyprázdnění močového měchýře (pokud se tak nestalo dříve).
 • Zavedení uterotonik intravenózně ve vysokých dávkách.
 • Chladná do břicha.
 • Vnější masáž dělohy

Poté, co jste položili ruku na dno dělohy, jemně ji stiskněte a uvolněte, dokud se děloha úplně nezmizí. Postup pro ženu není příliš příjemný, ale docela tolerovatelný.

Provádí se, jak je uvedeno výše, v celkové anestezii. Ruka je vložena do dělohy a po prozkoumání jejích stěn je ruka sevřena v pěst. Druhou rukou masírujte dělohu z vnějšku.

 • Tamponáda zadního vaginálního fornixu

Do zadního vaginálního fornixu je vložen éterem nasáklý tampon, který způsobuje reflexní kontrakci dělohy..

Pokud všechna výše uvedená opatření neměla pozitivní účinek a krvácení se zintenzivnilo a dosáhlo 1 nebo více litrů, je vyřešen chirurgický zákrok. Současně se provádí intravenózní podávání roztoků, krve a plazmatických přípravků, aby se doplnila ztráta krve. Z použitých operací:

 • amputace nebo hysterektomie (v závislosti na situaci);
 • ligace tepen dělohy;
 • ligace ovariálních tepen;
 • ligace ilální tepny.

Zastavení pozdního poporodní krvácení

Pozdější poporodní krvácení, jak již bylo uvedeno, se objevuje v důsledku zpoždění částí placenty a membrán, méně často krevních sraženin v děložní dutině. Režim podpory je následující:

 • okamžitá hospitalizace ženy v gynekologickém oddělení;
 • příprava na kyretáž děložní dutiny (provádění infuzní terapie, zavádění kontrakcí);
 • provádění vyprazdňování (kyretáže) děložní dutiny a odstranění zbytků vajíčka a sraženin (v celkové anestézii);
 • ledové balení po dobu 2 hodin na dolním břiše;
 • další provedení infuzní terapie, pokud je to nutné, krevní transfúze;
 • předepisování antibiotik;
 • jmenování uterotonik, přípravků železa a vitamínů.

Co může žena udělat

Aby nedocházelo ke krvácení v pozdním poporodním období, doporučuje se mladé matce postupovat podle jednoduchých pokynů:

Sledujte měchýř

Měli byste pravidelně močit, abyste se vyhnuli přetečení močového měchýře, zejména v první den po narození. Zatímco je žena v nemocnici, navštivte toaletu každé 3 hodiny, i když tam není touha. Doma nezapomeňte na včasné vyprázdnění močového měchýře.

Kojení dítěte na vyžádání

Časté připoutání dítěte k hrudi nejen navazuje a posiluje fyzický a psychický kontakt mezi matkou a dítětem. Podráždění bradavek způsobuje uvolňování exogenního (vnitřního) oxytocinu, který stimuluje kontrakci dělohy, a také zvyšuje sekreci (vyprazdňování dělohy).

Lehněte si na břicho

Ve vodorovné poloze na břiše přispívá nejen ke zvýšení kontraktility dělohy, ale také k odtoku sekretů z ní..

Chladná do břicha

Je-li to možné, měla by mladá matka položit na spodní část břicha ledovou bublinu (nejlépe až čtyřikrát denně). Chlad stimuluje kontraktilní aktivitu dělohy a redukuje otevřené děložní cévy na její vnitřní membráně.

Poporodní krvácení

Funkce poporodní hemoragie

Krvácení po porodu je patologie, kterou by žena, která porodila, a její lékaři neměli nechat bez povšimnutí. Existují přibližné standardy pro poporodní krevní ztráty, které by měly být podle potřeby monitorovány během propouštění z porodnice.

Normálně žena ztrácí 250 gramů krve přímo při porodu. To lze přirovnat ke třem těžkým menstruacím. Poporodní krvácení pokračuje. Během 2-3 dnů může žena změnit průměrně 1 hygienickou vložku za hodinu. Pak by se měl výboj snížit. Příčinou infúze darované krve může být nadměrně silné krvácení z dělohy po porodu. Naštěstí taková potřeba vyvstává zřídka..

S každým dalším dnem se děloha stahuje stále více a více, vrací se do své negravidní velikosti a výtok se postupně mění v rozmazání. A mohou zůstat tak mírní až 6-8 týdnů. To je přesně období, jak dlouho je u ženy normální krvácení po porodu.

Je to špatné, když se výboj prudce zvyšuje. K tomu může dojít 10-15 dní po propuštění z nemocnice. Je to příležitost k okamžité návštěvě gynekologa. Návrat do nemocnice samozřejmě již není možný, ale diagnózu lze také provést ambulantně. Pokud začalo těžké krvácení týden po porodu, lékař by měl nejprve provést gynekologické vyšetření pacienta, otestovat její dělohu, aby zjistil její přibližnou velikost, konzistenci, zjistil, zda je bolestivý, zda je děložní čípek uzavřen. Nezapomeňte mluvit s pacientem, důležitým bodem je přítomnost zvýšené tělesné teploty. Pokud jde o takovou ženu, musíte přesně zjistit, jak měří teplotu, na jakém místě. V podpaží mohou být měření neinformativní, protože v této době je stanoveno laktace a malé lakostázy, stagnace mateřského mléka v mléčných kanálcích, mohou vést k lokálnímu zvýšení teploty. Správnější bude změřit teplotu, například v lokti.
A pokud existuje horečka bez prsu, krvácení, bolest - to je nejčastěji indikace hospitalizace v gynekologické nemocnici. Na ultrazvuku lékař zkoumá také dělohu. Hlavním cílem je zjistit příčiny krvácení po porodu, zda byly v děloze nějaké částice placenty nebo placentární polyp. Navzdory skutečnosti, že po narození placenty je vždy vyšetřena integrita a v takovém případě je vyšetřena děloha („vyčištěna“), často se vyskytují takové případy. Zvláště často je tato diagnóza potvrzena, když těžké krvácení začíná měsíc po narození.

Pokud je podle výsledků ultrazvuku vše v pořádku, žena prochází testy krve a moči. To se provádí za účelem zjištění, zda existuje zánětlivý proces. A pokud ano, pak jsou předepsána antibiotika. Jak jemně je to možné, abyste nemohli omezit kojení.

Dlouhá doba poporodní hemoragie je často způsobena subinvolucí dělohy, její špatnou kontraktilitou. Lékaři nazývají takovou dělohu „línou“. Hlavní léčbou v tomto případě je podávání oxytocinu k vyvolání kontrakcí dělohy a hemostatik. Například Vikasola. V případě potřeby souběžně s tímto antibiotikem.

Po porodu je trvání krvácení normální až do 8 týdnů, ale průměrně je výtok pozorován během prvních 5-6. Ale někdy poté se objeví znovu. Může to být opravdu časná menstruace, když žena kojí na vyžádání? Ano, často se stává, že ke krvácení dochází 2 měsíce po narození. V tomto případě by se žena měla podívat na sekrece, jejich vůni a hojnost. Normálně žena při menstruaci ztratí asi 50 gramů krve. S velkým množstvím - až 80 - 100 gramů. Pokud je však žena nucena každé dvě hodiny vyměnit vycpávky - to je hlavní kritérium, jak odlišit menstruaci od krvácení po porodu a nepříjemný zápach z výtoku může mluvit o bakteriální infekci. Kromě toho je přítomnost velkých sraženin považována za špatný příznak, což také naznačuje hodně ztráty krve a vyžaduje lékařskou pomoc.

Kolik krve po narození? Povaha krvácení při zotavení po porodu

Žádná žena, která rodí, by se neměla bát poporodní lochie. Tento proces je plánován samotnou přírodou a tělo mladé matky je na to připraveno. Ale co když se špinění změní v krvácení? Kolik krve po narození? Kdy navštívit lékaře?

Lochia

Lochia je doslova krev po porodu. Jak dlouho je tento proces? Vše záleží na zdravotním stavu ženy: pro někoho trvá lochie několik dní a někdo trpí všechny dva měsíce.

Lochia může jít neustále a ve stejných objemech a může vyčnívat občas, ale ve velkém počtu. V druhém případě je výtok hojnější, s příměsí krevních sraženin.

Samozřejmě, takový jev může vyděsit mladou matku, ale existují významné a docela logické důvody pro výskyt Lochie..

Proč by měla být po porodu krev?

Poporodní krevní tok je běžný fyziologický proces..

Během porodu dítěte je placenta připevněna ke stěně dělohy a komunikuje s ní s malými krevními cévami. Během porodu je placenta oddělena od stěn dělohy a odhaluje krevní cévy, které začínají krvácet. U mladých matek vyvstává zcela logická otázka: kolik krve po porodu?

Ideálně by měla žena ihned po narození ženy začít poporodní kontrakce, během níž se děloha stahuje a vymačkává krevní cévy, čímž přispívá k zastavení krvácení. Pokud nakreslíme analogii, to samé udělá člověk, když má z prstu krev: jen ránu stiskne druhou rukou. Drobná ztráta krve po porodu je plánovaný proces, zejména když si uvědomíte, že během těhotenství se množství krve v matce zdvojnásobí. Pokud však žena krvácí bez přerušení, musí naléhavě hledat příčinu a pokračovat v léčbě.

Kolik dní zbývá krev po porodu?

Pokud mluvíme o něčem, jako je lochie, pak by po dobu delší než dva měsíce neměli mladou matku obtěžovat. Toto je maximální doba, po kterou může být krev po porodu uvolněna..

Jak dlouho trvá proces těžké ztráty krve? První tři dny propouštění jsou ještě hojnější než během menstruace. Krev navíc vyzařuje jasně červenou, protože krvácí z děložních cév. Jak je uvedeno výše, důvodem je nedostatečná kontrakce dělohy po porodu, kvůli níž trvá zastavení krvácení několik dní.

Jak se obnovují stěny dělohy a vnitřní genitální orgány, výtok začíná měnit barvu z jasně červené na růžovou a poté světle žlutou. Toto období se táhne asi dva týdny..

Pokud nedošlo k žádným komplikacím, pak může zdravá žena počítat s tím, že po dvou týdnech ji nebude propouštění obtěžovat.

Odchylky od normy

Kolik krve jde po porodu u zdravé ženy, zjistili jsme. Ale co když po dvou týdnech špinění stále trápí mladou matku?

Pokud krvácení přestane, ale po dlouhém období začíná znovu, je nutné snížit fyzickou aktivitu, protože k této podmínce přispívá zvýšená aktivita.

Pokud krvácení opakované tři týdny po narození není příliš silné, neměli byste znít alarm. Pokud ale krev vyjde stejně jako v prvních dnech po porodu, pak je to signál, že musíte okamžitě jít k lékaři.

Příčiny dlouhodobého krvácení po porodu

Kolik krve trvá po porodu, pokud cévy vystavené po odpojení placenty způsobují krvácení? Tři dny stačí na to, aby se kontraktální děloha vypořádala s tímto úkolem sama. Pokud k tomu nedojde, může být příčina patologie následující:

 1. Děloha se po porodu nebo poporodní kontrakci stahuje příliš pomalu.
 2. Zbytky placenty v děloze. Mohou vyvolat pomalou kontrakci orgánů, stejně jako konstantní výboj.
 3. Roztržení genitálních tkání. Během porodu dochází ke komplikacím, kdy žena při poranění tkáně pochvy, perineum nebo dokonce děložního čípku trhá. Někdy jsou úmyslně pitvány, aby nepoškozovaly lebku dítěte, a také proto, aby nedocházelo k tržným rázům, které se hojí déle a tvrději. Lékaři obvykle šijí všechno úhledně, ale pokud mezera na jakémkoli místě nebyla zaznamenána nebo je šev poškozen, pak pokračuje v krvácení po dlouhou dobu, což dokonce představuje ohrožení života.

Jak se chovat

Abychom věděli, kolik dní krve po porodu, je mladá matka stejně užitečná, aby pochopila, jak se chovat během přísavky. Chcete-li podpořit rychlé uzdravení dělohy a nebránit vlastnímu zotavení, musíte dodržovat tato pravidla.

 1. Zlikvidujte tampony. Všechny krevní sraženiny by měly opustit vaginu a v žádném případě by neměly stagnovat. Chcete-li se cítit pohodlně, je lepší získat noční polštářky, které jsou schopné absorbovat velké objemy kapaliny. Tampony by měly být zapomenuty, protože mohou vyvolat vývoj infekcí vnitřních pohlavních orgánů..
 2. Neustále vyprázdňujte močový měchýř. V prvních dnech po narození tento orgán ztrácí citlivost. Je lepší nečekat na močení, ale navštívit toaletu předem. Jinak přetečený močový měchýř bude vyvíjet tlak na dělohu a znovu vyvolá sekreci krve..
 3. Je naléhavé konzultovat lékaře, pokud je hojná lochie pozorována déle než čtyři dny (polštářek je zcela nasycený za jednu hodinu), zejména pokud obsahují také velké krevní sraženiny.

Lékařské ošetření poporodní hemoragie

Žena, která vědí, jak dlouho krve po porodu, může vyvodit alespoň přibližné závěry (zda je její lochie normální nebo ne). Pokud existují důvody k obavám, měla by se mladá matka okamžitě domluvit s gynekologem. Jaké zacházení jí nabídnou?

Pokud vyšetření ukáže, že neexistují žádné závažné odchylky, pak se ukáže, že mladá matka začala vést aktivní životní styl příliš rychle, jít do tělocvičny a tak dále, bude to stačit ke snížení fyzické aktivity a lochie se zastaví. Po posouzení celkového obrazu může gynekolog poradit mámě, aby své dítě kojila častěji, protože tento proces vyvolává stahy dělohy a v důsledku toho zastavuje krvácení.

Pokud jsou v dutině pochvy nebo děložního čípku nezjištěné slzy, jsou sešity.

Rehabilitace

Kolik krve by mělo jít po porodu a jak tento proces kontrolovat, jsme zjistili. Pojďme mluvit o tom, jakým zákazům bude muset čelit, pokud se přesto vyskytnou komplikace a dojde k „očištění“..

Kolik krve po porodu přestane proudit - jejich porodníci-gynekologové by o tom měli budoucí matky podrobně informovat. Pokud k tomu nedojde, je lepší se zeptat sami sebe, abychom se v budoucnu vyhnuli zbytečným komplikacím.

Poporodní krvácení: kdy by měla přestat?

Poporodní krvácení: kdy by měla přestat?

Krvácení po porodu je přirozený proces, protože v tomto případě je děložní dutina očištěna od částí placenty a lochie. Závažnost krvácení je hodnocena lékařem a je určována faktory, jako je trvání ztráty krve. Jak dlouho potrvá krev - to je otázka, která trápí mnoho mladých matek.

Krvácení po porodu obvykle není zvonkem pro poplach a nepředstavuje hrozbu pro ženské tělo. V prvních dnech je krvácení poměrně silné, ale postupem času mizí. Po několika týdnech se krev již nevylučuje z těla. Pokud je krvácení dostatečně silné, jde o silnou bolest a kontrakce, má nepříjemný hnilobný zápach, pak je v tomto případě důležité konzultovat lékaře.

Proč může po porodu dojít ke krvácení

V prvních hodinách po narození může hojné krvácení naznačovat:

 • Matka má špatnou krevní srážlivost. Výsledkem je, že krev teče z genitálního traktu, ale nekoaguluje, neztmavne a neobjevují se v něm žádné hrudky. Je snadné zastavit krvácení, pokud žena před porodem provedla krevní koagulační test.
 • Poranění způsobené rychlým porodem.
 • Přírůstek placentární tkáně. Děloha není v tomto případě schopna úplně uzavřít smlouvu.
 • Nadměrné protažení tkání. To je obvykle spojeno s velkým plodem, vícečetným těhotenstvím nebo polyhydramniemi.
 • Gynekologická onemocnění.

Krvácení se může vyvinout i několik hodin po porodu. Od okamžiku doručení mohou jít až do šestého týdne.

Jaké jsou důvody krvácení:

 • Děloha obsahuje částice placentární tkáně.
 • Krevní sraženiny uvízlé v děloze kvůli křečím.
 • V oblasti pánve se vyskytuje zánět.

Jak dlouho po narození může krev jít?

Každá žena obvykle říká lékaři, jak dlouho bude krev krýt od okamžiku narození dítěte. Normálně veškerý výtok krve po porodu končí do 6 týdnů. Pokud je máma mladá, měla by skončit mnohem dříve.

V tomto období se sliznice dělohy úplně obnoví a orgán se vrátí do své základní velikosti. Pokud byl porod operativní, může být krev vylučována déle - vede to k poškození svalů nebo stěn dělohy. V důsledku toho se děloha stahuje déle a vrátí se do své původní podoby pomaleji..

Jak dlouho bude krev vycházet, závisí na následujících aspektech:

 • Jak probíhalo těhotenství?.
 • Co byla patrimoniální aktivita.
 • Způsob doručení - přirozeným nebo provozním způsobem.
 • Jak se děloha stahovala.
 • Byly po porodu nějaké komplikace.
 • Jaká je úroveň zdraví ženy.
 • Kojí žena. To přímo ovlivňuje kontrakce dělohy..

Chcete-li rychle krvácet po porodu a neexistují žádné komplikace, musíte dodržovat pravidla:

 • Prázdné střevo a močový měchýř by měly být prováděny nepřetržitě. To pomáhá vyhnout se nadměrnému tlaku na dělohu..
 • Je nutné dodržovat hygienická pravidla, aby se infekce nedostala do porodního kanálu.
 • Žádná fyzická aktivita ani intimní vztahy po dobu 6 týdnů od narození dítěte.
 • Spánek by měl být prováděn na žaludku. Tato poloha je ideální pro rychlé čištění dělohy..
 • Kojení musí být konstantní.

I když je krvácení normální po porodu, vyžaduje lékařský dohled.

Jaká je norma

Jak jsme řekli výše, normální krvácení trvá asi 6 týdnů. Obvykle je rozdělen do několika fází. Každá fáze má své vlastní charakteristické rysy..

Zpočátku má krev po narození obvykle šarlatovou nasycenou barvu. Její víc než během menstruace. První den odchází krev z cév, které připojují placentární membránu k děloze. Toto krvácení obvykle končí 4. den od narození dítěte.

Poté během 10 až 15 dnů klesá intenzita výboje. Šarlatová barva krve se změní na světle růžovou. Někdy se změní na hnědou nebo žlutou. Děloha se stahuje, ale krvácení po 2 týdnech je již minimální.

Stává se, že krvácení trvá déle - až do šestého týdne, a krev má šarlatový odstín. Pokud výtok není hojný, nepravidelný, pak není čeho se obávat. Obvykle se objevují kvůli nervovým šokům, fyzické námaze nebo jiným podobným faktorům..

Co se považuje za patologii

Stává se, že u ženy dochází k patologickému krvácení. V tomto případě je obvykle nutná lékařská péče. Kdy konzultovat s lékařem:

 • Vypouštění trvá déle než 6 týdnů.
 • Slabý výtok se náhle změní v jasnou šarlatovou krev.
 • Pohoda se zhoršila.
 • Během výboje je v dolním břiše silná bolest.
 • Příznaky intoxikace jsou charakteristické..
 • Existuje nepříjemný zápach sekrecí.

Pokud se krevní výtok najednou stal šarlatovým, je třeba neprodleně vyhledat lékaře. Bolest, změna tělesné teploty, změna barvy výboje - to vše naznačuje, že po porodu se vyvinuly komplikace. Možná se objevila endometrióza, zánět pánve nebo jiné patologie. Hlavní věc je rychle diagnostikovat abnormalitu a začít ji léčit.

Kolik dní zbude krev po porodu, je obtížná otázka. Obvykle vše končí do 6 týdnů. Existují však také faktory třetích stran, které vedou k tomu, že průtok krve pokračuje i později..

Je třeba sledovat, jak dochází k vylučování krve. Pokud se vyskytnou rušivé příznaky, měli byste navštívit lékaře. Obvykle je po narození dítěte tělo ženy v práci nezávisle obnoveno bez jakýchkoli komplikací. Po 6 týdnech by se v tomto případě mělo vypouštění zastavit.

Jak obnovit menstruační cyklus po porodu

Typicky ženské tělo nastaví svou práci do 6-8 týdnů po porodu. Každý den klesá dno dělohy o asi 1 cm. Pokud bylo porod obtížné, může tento proces zpomalit.

Během obnovy těla po porodu se mohou vyskytnout zvláštní sekrety zvané lochie. O nich jsme již psali výše. Přestanou být přidělovány již za 5-6 týdnů.

Úplné zotavení cyklu se může u žen lišit. Pokud je dítě kojeno, může menstruace začít za 6-7 týdnů. Přidělení u kojící ženy může začít mnohem později - od několika měsíců do roku. Vše záleží na úrovni laktace. Prolaktin vede k tomu, že žena začíná aktivně rozvíjet mateřské mléko, ale také vede ke snižování hormonů zodpovědných za zrání vajíčka. Jakmile žena odmítne kojit, menstruace se postupně zotavuje.

Tam je populární mýtus, že v nepřítomnosti měsíčního cyklu, žena nemůže otěhotnět. Často se však stává, že k oplodnění dochází v prvních měsících po porodu, i když cyklus ještě nezačal. Proto stojí za to se uchýlit k antikoncepci.

Poporodní krvácení

Krvácení po porodu je normální fyziologický proces, který je přirozený. Tělo ženy se tak zbavuje zbytků placenty, lochie a placenty. Vyskytuje se v časném poporodním období a může pokračovat i v pozdějším období. Porodníci určují jeho závažnost podle charakteru propouštění a množství ztráty krve.

Poporodní krvácení však není vždy normální fyziologický proces. V některých případech to může dokonce představovat hrozbu pro život ženy. Ztráty obvykle činí až 0,5% z celkové tělesné hmotnosti ženy, která porodila.

Brzy poporodní krvácení se nazývá to, co nastane během prvních dvou hodin a později může trvat až 1,5 měsíce.

Krvácení měsíc po narození

Normálně je žena během prvního týdne po narození dítěte propouštěna. Postupně mění barvu, zblednou, sraženiny v nich přestanou být přítomny, každý den se stávají stále méně.

Existují případy, že ženy i po měsíci nadále pozorují propouštění z porodního kanálu. V malém množství jsou normou, protože se jedná o přirozený proces obnovy dělohy. To platí zejména pro ženy, které kojily. Pokud neexistují žádné sraženiny a nepříjemný zápach, nebojte se. V blízké budoucnosti takové vypouštění přestane obtěžovat ženu a zastaví se.

Stojí za to kontaktovat lékaře, pokud se drobné krevní sekrety změní na hojné.

Obzvláště nebezpečná je situace, kdy výboj získává hnilobný zápach a stává se žlutým nebo zeleným. Nejčastěji se jedná o známku toho, že se zánětlivý proces vyvíjí v děloze nebo ve vaginální dutině. To může být spojeno s hromaděním lochií v důsledku zalomení vejcovodů.

U ženy se může vyvinout poporodní endometritida. Má jinou závažnost, může být doprovázena výrazným zvýšením tělesné teploty. Nejtěžší případ se zvažuje, když má žena bolesti v podbřišku, doprovázenou horečkou a hnisavým výtokem. Pokud lékař potvrdí podobnou diagnózu, je žena ze zbytků mechanicky odstraněna a je předepsán průběh antibiotik.

Další možností výskytu těžkého krvácení měsíc po porodu je obnova menstruačního cyklu. Pokud žena nedojčí, nevytváří speciální hormon - prolaktin, který inhibuje ovulaci. Proto lze po měsíci pozorovat první menstruaci. To ukazuje na normalizaci funkce dělohy a obnovení hormonálních hladin..

Vyprovokované krvácení měsíc po narození může mít sexuální vztahy, které začaly příliš brzy. Lékaři doporučují zdržet se intimity po dobu 2 měsíců poté, co má žena dítě. To je způsobeno skutečností, že se děloha musí zotavit, vzít svou předchozí velikost a vrátit se do svého normálního stavu.

Někdy krvácení 30 dní po porodu může být způsobeno ne zcela vyléčenými erozivními procesy v cervikální oblasti. V takovém případě je třeba se poradit s gynekologem a absolvovat vhodnou terapii. Sexuální vztahy by v tomto případě neměly začít.

Poraďte se s lékařem, pokud:

Měsíc po narození dochází k těžké ztrátě krve s náhlým nástupem a výrazným zvýšením.

Pokud špinění změní barvu nebo vůni.

Když jsou ve výboji přítomné krvavé sraženiny.

Pokud se celkový zdravotní stav prudce zhorší, tělesná teplota stoupá, existují známky intoxikace těla.

Dojde-li k bolesti v dolním břiše, je doprovázena rozsáhlou ztrátou krve.

Kolik krvácení po porodu?

Za normální období, během kterého je pozorováno špinění po porodu, se považuje až 6 týdnů. Během této doby může žena ztratit až 1,5 litru krve. Člověk by se však těchto čísel neměl bát, protože se na takové výdaje předem připravil. Během těhotenství u žen se celkový objem cirkulující krve významně zvyšuje.

Dalším faktorem ovlivňujícím délku krvácení po porodu je kojení. Pokud k tomu dojde, děloha se stahuje a zotavuje mnohem rychleji, což přispívá k dřívějšímu procesu zastavení propouštění.

Pokud žena podstoupila císařský řez, může krvácení trvat déle. Důvodem je skutečnost, že děloha byla zraněna a byla na ni položena steh. V tomto případě se zotavuje o něco pomaleji ve srovnání s přirozeným porodem..

Ženy pociťující zvýšenou fyzickou námahu a stres v období po porodu mohou také pozorovat proces vylučování krve z porodního kanálu po delší dobu. Proto je-li to možné, stojí za to relaxovat a vyhýbat se vzrušení.

Načasování krvácení po porodu mohou také ovlivnit následující faktory:

Vícečetné těhotenství, v souvislosti s nímž se děloha významně zvýšila.

Velké dítě s velkou váhou.

Části placenty zbývající v porodním kanálu a zánětlivý proces, který začal v této souvislosti.

Slabá kontraktilita dělohy.

Užívání některých léků, jako je aspirin.

Poranění porodního kanálu, šití.

Poruchy srážení krve.

Pro zkrácení doby krvácení po porodu je užitečné spát na břiše nebo jen ležet na něm při odpočinku. Když se objeví první nutkání, nevyhýbejte se také toaletu, která vyprázdní močový měchýř. Je důležité vyhnout se těžké fyzické námaze a zvedat těžké předměty. To vše pomůže snížit krvácení po porodu a vyhnout se komplikacím..

Autor článku: Valentina Vladimirovna Lapikova | Gynekolog, reproduktolog

Vzdělávání: Diplom "Porodnictví a gynekologie" byl získán na Ruské státní lékařské univerzitě Federální agentury pro zdraví a sociální rozvoj (2010). V roce 2013 absolvovala postgraduální školu na NIMU im. N.I. Pirogova.

Kolik krvácení po narození

Poporodní období pro každou ženu je zastíněno skutečností, že dochází k výtoku z pochvy na dostatečně dlouhou dobu krví.

Během této fáze je tělo obnoveno a získává sílu.

Proč po narození dochází k propouštění?

Během těhotenství se děloha zvětší a její základní funkce se změní..

Po narození a dokončení „mise“ se vrací do své původní podoby a zmenšuje se.

V tomto období jsou z dělohy odstraněny děložní membrány a krevní sraženiny.

Tomu se říká lochie, která postupně vychází z ženského těla..

 • V místě, kde bývala placenta, se nyní tvoří otevřená rána, která neustále krvácí a postupně se léčí..
 • Krev bude vylučována z vagíny až do uzdravení povrchu rány a návratu dělohy do stavu, který byl před těhotenstvím.

Po porodu je nejaktivnější propouštění. Důvodem je skutečnost, že svaly se stahují a vytlačují vše, co je zbytečné, aby zaujalo svůj předchozí tvar.

Jaké výboje lze pozorovat po porodu?

Ihned po narození můžete pozorovat červené výtoky z pochvy ve velkém množství.

To je způsobeno fyziologickým poškozením dělohy během porodu..

Během několika dní mohou proudit stejným způsobem. Někdy si dokonce můžete všimnout krevní sraženiny, které jsou normou.

 • Jeden týden po narození se může výboj změnit. Během tohoto období se hlen promíchá do krve, díky čemuž je výboj světlý a již nebude připomínat krvácení.
 • Pokud v tuto chvíli ženy budou pozorovat velké sraženiny, měli byste o tom mluvit se svým lékařem.

Později si žena v práci všimne, že dojde k podstatně menšímu vaginálnímu výtoku, připomínají menstruaci podle své konzistence a později změní barvu na hnědý odstín.

V průběhu času by měl z pochvy vycházet transparentní hlen, což potvrzuje dokončení procesu invaze dělohy.

Jak se vyhnout krvácení po porodu?

Vyhněte se krvácení po narození dítěte, protože placenta se odpojí od dělohy a poškodí ji.

V průběhu času se množství výboje snižuje. Pokud k tomu nedojde a krvácení se zvyšuje každý den, pak je to příležitost konzultovat s lékařem.

Abyste se vyhnuli komplikacím, musíte dodržovat tato doporučení:

 • často je nutné ležet na břiše, protože tak se tělo rychleji očistí od zbytečných látek;
 • každé 2 hodiny musíte navštívit toaletu a vyprázdnit močový měchýř, což narušuje kontrakci dělohy;
 • zúžte cévy použitím studené topné podložky po dobu 15 minut na spodní část břicha;
 • musíte omezit množství fyzické aktivity;

Ženy by měly kojit své dítě, jako v důsledku tohoto procesu se produkuje hormon zvaný oxytocin, který vede k přirozené kontrakci dělohy.

Při krmení může žena cítit křečovité bolesti v podbřišku a všimnout si zvýšení počtu sekrecí..

Jak se vyhnout infekci?

První dny po narození jsou pro ženu považovány za nejnebezpečnější. Důvodem je skutečnost, že se všechny lochie z těla nemohly dostat ven, takže se mohou stát příznivým prostředím pro množení infekce..

Rána po porodu se otevře, takže bakterie mohou snadno vstoupit.

Abyste se vyhnuli komplikacím, měli byste dodržovat tato hygienická pravidla:

 1. V prvních dnech po narození je lepší používat plenky místo obvyklých hygienických vložek. Později bude možné přejít na jednoduchá těsnění, ale je důležité zakoupit ty modely, které mají mnoho kapek. Nejprve je musíte změnit 9krát denně.
 2. Po záchodu musíte vypláchnout perineum teplou vodou. K mytí musíte použít dětské mýdlo. A umýt se může pouze vnější část pochvy.
 3. Denně by se měla koupat ve sprše, nikoli v koupelně.
 4. Masti používejte pouze po souhlasu lékaře.

Když propuštění po skončení práce?

Žena má délku propouštění.

Odborníci tvrdí, že jejich průměrné trvání trvá 40 dní.

Tento ukazatel však není pozorován u všech žen. Norma je propouštění, které trvá od 1 do 2 měsíců.

 • V lékařské praxi existují případy, kdy lochie vyšla pouze dva týdny.
 • Většina žen potvrzuje skutečnost, že jejich vaginální výtok trval 30 až 40 dní..
 • Pokud lochie pokračuje déle než 2 měsíce, pak to znamená komplikace.

Důkazem toho je výskyt hnisavého propuštění po porodu?

Aby proces zotavení proběhl bez následků, je důležité sledovat vaše tělo:

 1. Ženy musí věnovat pozornost vůni a barvě výboje. Vzhledem k tomu, že děložní dutina je otevřená rána, ve které se může infekce množit, existuje vysoké riziko komplikací.
 2. Přítomnost infekce dělohy je potvrzena přítomností hnisavého výboje a nepříjemného zápachu.
 3. Zvýšení tělesné teploty naznačuje přítomnost zánětu v děloze. Nemusíte se zaměňovat s mírným nárůstem v těle, který je způsoben procesem laktace.
 4. Pokud existuje podezření na infekci endometria, musíte navštívit lékaře. V prvních fázích to naznačuje, že částice dělohy zůstávají v děloze, kterou je třeba vyčistit. Tento postup by neměl být opožděn, protože se infekce může šířit po celém těle..

Pokud je bolest v dolním břiše a silné svědění s horečkou, vyhledejte lékaře.

Příčiny zeleného výboje po porodu

Pokud zelený výtok vychází z vagíny, pak to potvrdí výskyt onemocnění - endometritidu. Příčinou jeho výskytu je infekce dělohy, která je způsobena její špatnou kontrakcí..

To vše vede k tomu, že vypouštění nezhasne. A hromadí se v těle, což způsobuje zánětlivý proces.

Endometritida je také doprovázena následujícími příznaky:

 • bolest břicha
 • nepříjemný zápach sekrecí;
 • horečka;
 • vaginální nepohodlí.

Léčba endometritidy zahrnuje antibiotickou terapii. Pokud začnete s touto nemocí, je plná neplodnosti, otravy krví a smrti.

Kdy navštívit lékaře?

Když bude vaginální výtok přirozený, musí ženy jít na prohlídku k gynekologovi.

Někdy nastanou situace, kdy je třeba navštívit odborníka před touto dobou.

 1. Pokud lochie náhle přestala vyjít ven během prvních dnů po narození nebo se jejich počet výrazně snížil, pak stojí za návštěvu u lékaře.
 2. Pokud dojde k zpoždění při uvolňování obsahu z dělohy, může to vést k endometritidě. V tomto případě se uvnitř dělohy objeví správné prostředí pro množení infekce.

Další varianta událostí může nastat také tehdy, když se po zastavení sekrecí jejich množství významně zvýšilo a krvácí..

Pokud je žena v nemocnici, musíte navštívit lékaře, a pokud jste doma, zavolejte sanitku.

Hlavní příčinou velkého znepokojení jsou zelené a žluté výboje s vůní, které jsou někdy doprovázeny tělesnou teplotou.

To potvrzuje přítomnost zaníceného procesu ve sliznici dělohy. A výskyt syrového výboje potvrzuje přítomnost drozdu.

Články O Neplodnosti