Hlavní Výživa

Vápník pro těhotné ženy

Dobré odpoledne, milí následovníci! Denní příjem vápníku u těhotných žen je kritickým tématem, kterému by měla být věnována zvláštní pozornost. Víte, že jeho ionty jsou tělem používány jako stavební materiál pro tvorbu kostí a zubní skloviny plodu? Nedostatek minerálu během porodu může mít závažné následky pro zdraví matek. Přebytek je také plný problémů, například často vede k předčasnému uzavření fontanel. Dnes budeme mluvit o tom, jak dodržovat pravidlo zlatého průměru a zajistit optimální rovnováhu makronutrientu v ženském těle. Jsem si jist, že taková znalost bude pro vás velmi užitečná při čekání na narození dlouho očekávaných drobků.

Obsah:

Základy fyziologie: proč je potřeba vápník

Zeptat se lékaře na standardní otázku: je nutné pít vápník během těhotenství? - žena ve většině případů přemýšlí o zdraví svých zubů. Tyto obavy jsou často „oplodněny“ příběhy matek a babiček, že během každého těhotenství ztrácí nastávající matka dva zuby. Ujišťuji vás, že díky úspěchům moderní medicíny stačí dodržovat pokyny kvalifikovaných lékařů, aby nedošlo k nežádoucímu zhoršení zubní skloviny. Současně je v prohlášeních představitelů starší generace zrno zdravého rozumu: plod se při tvorbě použije v každém případě na zásobování matkou, protože z něj tvoří asi 2% tkání lidského těla. Je chybou se domnívat, že role prvku je omezena pouze na vyplňování zubů a kostí. Minerál vykonává a reguluje nejdůležitější fyziologické procesy:

 • část chrupavky;
 • pomáhá přenášet nervové impulsy;
 • podílí se na práci endokrinních žláz;
 • nezbytné pro normální fungování svalových orgánů, kterými jsou děloha a srdce;
 • účastní se procesu koagulace krve.

Těhotné doplňky vápníku jsou také předepsány ke snížení rizika vzniku hypertenze, eklampsie a preeklampsie..

Kolik vápníku je potřeba, zatímco dítě čeká

Denní spotřeba ženy ve věku 25 až 45 let je 1 g. U mladších žen jsou potřeby ještě vyšší - 1,3 g, což je spojeno s konečnou tvorbou kostry. Během těhotenství a kojení se potřeba těla významně zvyšuje na - 1,5 gramu denně. V prvním trimestru, kdy jsou položeny všechny tkáně a orgány, utratí plod pouze 2-3 mg denně. Ve třetím trimestru potřebuje dítě při dokončení tvorby pohybového aparátu 100krát více vápníku! Za poslední tři měsíce dítě „vytáhne“ z ženského těla asi 25-30 gramů.

Měla by brát v úvahu zvýšení objemu krve a tělesné hmotnosti během těhotenství. Tělo potřebuje ještě více minerálů. Nastávající laktace také vyžaduje určité zásoby vápníku: 160-300 mg se utrácí každý den na tvorbu mateřského mléka. Proto ženy během krmení ztratí kostní hmotu, a to i při pozitivní rovnováze vápníku.

Po odstavení a obnovení menstruačního cyklu se množství kostní tkáně rychle vrátí do normálu..

Jak zjistit nedostatek vápníku

Přes skutečnost, že norma vápníku pro těhotné ženy je jasně stanovena oficiálním léčivem, dvě z deseti žen mají nedostatek makronutrientu. Nedostatek Ca lze zjistit následujícími příznaky:

 • kůže je suchá a šupinatá;
 • nehtová deska se stává křehkou, objevují se rozpoznatelné příčné deprese;
 • vlasy jsou rozděleny;
 • zubní kaz se vyvíjí, citlivost zubu;
 • objevují se špatné návyky: kousání nehtů, poškrábání hlavy;
 • Chci žvýkat křídou;
 • křečovité zášklby, bolest v kostech;
 • srdeční frekvence stoupá.

Vážnější nedostatek minerálů vede ke zvýšení krevního tlaku, rozvoji preeklampsie - závažné komplikaci těhotenství ve druhém trimestru a později.

Kdo je v nebezpečí? Štěstí, že je těhotná s dvojčaty, má akutní potřebu Ca. U dětí narozených v podmínkách neustálého nedostatku minerálů je větší pravděpodobnost, že se vytvoří křivice, což může způsobit vážné narušení struktury kostní tkáně. Základy mléčných zubů jsou uloženy v mateřském lůně, proto nedostatek Ca vede k vývoji zubního kazu v jemném věku.

U žen, jejichž hladina vápníku u těhotných žen je v krvi neustále snižována, hrozí riziko osteoporózy ve vyšším věku. Jak vidíte, důsledky mohou být docela závažné.

Speciální strava: Přírodní zdroje vápníku

Nastávající matka by měla nejen užívat tablety doporučené lékařem, ale také vědět, které produkty obsahují dostatečné množství nezbytného makronutrientu. Nezapomeňte do své stravy zahrnout:

 • mléko a mléčné výrobky v kombinaci s ovocem a zeleninou. Skvělým nápadem pro svačinu je ovocný salát ochucený jogurtem nebo tvarohem;
 • zeleninové polévky, brokolice, topy řepy, bazalka, petržel;
 • luštěniny: hrách, fazole, čočka;
 • mandle a vlašské ořechy;
 • sezamová semínka a slunečnice.

Některá jídla a nápoje podporují rychlé vylučování iontů z těla nebo narušují jejich vstřebávání ve střevech. Omezte ovesnou kaši (i když ji máte rádi), sůl, mastná jídla, nezneužívejte Coca-Cola, kávu a čokoládu.

Doporučuji přečíst: Vyvážená výživa během těhotenství

Všimněte si, že i ta správná výživa vyžaduje dotovaný příjem minerálu. Lékaři to předepisují těhotným ženám jako samostatný doplněk stravy nebo vitamíny s vápníkem.

Které léky by měly být preferovány

Pokud jde o drogy, zásada jednoduchosti a levnosti nefunguje vždy. Upozornění: běžný glukonát vápenatý, i přes jeho slibný název, obsahuje minimální množství minerálu.

Na prenatální klinice lékař rozhodně doporučí, co a jak dlouho by měla být zahájena terapie a kdy si dát přestávku. Dávkování závisí na aktuálním trimestru a musí být kontrolován lékařem. Během těhotenství zpravidla nepředepisujte injekce, upřednostňujte tabletovou formu.

Přípravky obsahující Ca mohou být podmíněně zařazeny do následujících kategorií:

 1. Monopreparace, jejichž hlavními účinnými látkami jsou vápenaté soli z různých kyselin.
 2. Přípravky s kombinovaným složením zahrnují, kromě vápenatých solí, vitamin D3 a další minerály: bór, hořčík, zinek. Proces asimilace Ca je neoddělitelně koordinován se solárním vitamínem, takže pokud váháte, který lék je nejlepší pro regulaci rovnováhy vápníku, je lepší se zaměřit na kombinovanou formu uvolňování. To zahrnuje Calcium D3 Nycomed a Calcemin Advance. Takové léky nejlépe zvládají nedostatek vápníku v těle a také zabraňují jeho výskytu..
 3. Speciální multivitaminové komplexy, které obsahují vyváženou kombinaci vitamínů a minerálů nezbytných pro tělo matky. Nejznámějšími a běžně předepisovanými drogami jsou Elevit Pronatal, Komplevit, Vitrum-Prenatal, Materna. Multivitaminové komplexy lze považovat pouze za preventivní opatření. Recenze syntetických vitamínů se velmi liší a reakce na jejich příjem je přísně individuální. Těhotná žena někdy potřebuje několik pokusů o vyřešení optimálního řešení.

Je třeba si uvědomit, že střevo není schopno absorbovat více než 0,5-0,6 g vápníku najednou. Pokud je potřeba minerálu vyšší, měli byste ji dotovat dvakrát denně..

Kdy brát vápník závisí na chemické formě uvolňování, večerní příjem je vždy lepší než ráno. Uhličitan vápenatý se doporučuje užívat mezi snídaní a obědem nebo obědem a večeří, omýt kyselými ovocnými šťávami.

Jak bezpečný je příjem vápníku?

Ve formě tablet je příjem minerálu docela bezpečný, ale jsou možné některé vedlejší účinky: poruchy trávicího systému, alergické reakce, bolesti hlavy, ztráta chuti k jídlu. Pokud užíváte jiné léky, nezapomeňte se poradit se svým lékařem: makro prvek zhoršuje vstřebávání antibiotik a některých hormonů.

Při odpovědi na otázku, jak dlouho by měl být vápník opilý, se většina lékařů sblíží po 32 týdnech, aby nezpůsobila nadměrné osifikace kostry plodu a předčasné uzavření velkého písma. To znamená, že ve třetím trimestru se nejčastěji nedoporučuje pít vápník.

Samostatná konverzace je rozhodnutí o tom, kolik vápníku je třeba vzít, pokud těhotná žena má v anamnéze onemocnění, jako je peptický vřed, chronická hepatitida a kolitida, diabetes mellitus a bronchiální astma. Norma vápníku pro těhotné ženy se v takových případech může výrazně zvýšit kvůli obtížím s absorpcí nebo asimilací.

Upozornění: v případě některých onemocnění jsou přípravky s obsahem vápníku zakázány. Mezi ně patří selhání ledvin, rakovina, fenylketonurie a přecitlivělost.

Závěr

Má drahá, navzdory určitým těžkostem v těhotenství zůstává žena vždy ženou. Vyzkoušejte inovativní nástroj Liquid Tights, který se srovnává s obvyklými opalovacími a bezrozměrnými punčochami. Během jedné minuty vaše nohy získají dokonalý jednotný tón a všechny drobné kosmetické vady se stanou neviditelnými. Zároveň nehrozí riziko obarvení vašich oblíbených oděvů - zaschnutí bude trvat 10–20 sekund. Byl to právě tento nový produkt, který mi pomohl vypadat na začátku léta elegantně)))

K této optimistické poznámce se s vámi rozloučím a upřímně doufám, že vaše těhotenství probíhá klidně a hladce. Zůstaňte optimističtí, více procházejte čerstvým vzduchem, jedte zdravé potraviny a nezapomeňte pravidelně navštěvovat lékaře na prenatální klinice. Dokud se znovu nepotkáme!

Vápník v těhotenství: proč je to nutné a jak jej užívat

Během těhotenství dochází v těle nastávající matky k mnoha změnám. Tělo se s některými z nich vyrovná samo o sobě, zatímco jiné vyžadují pozornost a další opatření, která mohou zabránit negativním důsledkům. Takže, vápník během těhotenství musí nutně přijít v optimálním množství s jídlem. Jaká je jeho role a nebezpečí nedostatku, přečtěte si článek.

Pozornost! Materiál slouží pouze pro informaci. Neměli byste se uchýlit k metodám léčby, které jsou v ní popsány, bez předchozí konzultace s lékařem.

Vápník v těhotenství: proč je nutný nedostatek vápníku

Vápník je jedním z klíčových makronutrientů. Je nezbytný pro fungování nervového a svalového systému, podílí se na procesu koagulace krve, odkazuje na strukturální složky kosterních kostí, zubů, nehtů a vlasů.

Vývoj dítěte v lůně bez něj je prostě nemožný. Do hodiny vstoupí asi 13 mg prvku do drobků přes placentu. Dítě používá vápník nejen jako stavební materiál, ale také ho hromadí. To je nutné, aby se po narození nevyvinul křivice - porušení formace kostry.

Kromě toho je vápník pro těhotné ženy nezbytný, protože se podílí na regulaci tlaku, snižuje riziko předčasného porodu a krvácení.

Pokud není vápník během těhotenství dodán dostatečně, je extrahován z ženské kostní tkáně. To ohrožuje nepříjemné příznaky a vývoj řady nemocí, jakož i narušení průběhu těhotenství.

Při plánování nebo na samém začátku lékaři předepisují studii zvanou densitometrie. Tato analýza určuje hladinu vápníku podle hustoty kostí..

Nedostatek vápníku je zvláště pravděpodobný u žen, které mají:

 • malá váha;
 • nechutenství;
 • snížená imunita a sklon k nachlazení;
 • nespavost a výkyvy nálad;
 • je pozorována bolest kostí a kloubů;
 • historie kouření.

Jak se projevuje nedostatek vápníku? Příznaky jsou následující:

 • vlasy vypadávají intenzivně;
 • zuby jsou zničeny, kaz se vyvíjí;
 • křehké nehtové desky.

Když se takové příznaky objeví, lékař předepíše ženě ultrazvuk kostí. Na základě jeho výsledků jsou vybírány speciální přípravky s obsahem vápníku pro těhotné ženy. Jsou nezbytné k normalizaci úrovně prvku. Lékař také vysvětlí, jak brát vápník během těhotenství, protože samoléčení je kontraindikováno lékařskými prostředky..

Vápník v těhotenství: jak se vyrovnat s nedostatkem

Po těhotenství je důležité, aby žena věnovala větší pozornost své stravě. Správná výživa v raných stádiích pomáhá předcházet mnoha problémům a poruchám ve vývoji dítěte.

Abyste nemuseli brát léky, měli byste do svého jídelníčku v prvním trimestru přidat potraviny obsahující vápník. U těhotných žen by mělo být požito 1,5 g prvku denně a přibližně 2 g během kojení.

Co jsou to vápníková jídla? Tabulka obsahuje základní informace:

Při předepisování léků lékaři obvykle uvádějí, s čím pít vápník, aby byli absorbováni. Totéž platí pro běžná jídla. Faktem je, že pro asimilaci prvku je nezbytný vitamín D. Proto je důležité, aby nastávající matka trávila spoustu času na slunci, na čerstvém vzduchu. K jeho asimilaci také přispívá cvičení a fyzická aktivita.

Jak zvýšit hladinu vápníku v těle lidovými prostředky? Zde je několik doporučení a způsobů, jak pomoci:

 • pít dvě sklenice mléka denně, jíst 200 g tvarohu a 100 g tvrdého sýra;
 • přidejte do stravy zeleninu (fazole, řepa), ovoce, ořechy a žitný chléb;
 • připravte skořápkový prášek. Chcete-li to provést, odstraňte z ní vnitřní filmy, kalcinujte na pánvi, rozemelte v mixéru nebo mlýnku na kávu. Dvakrát denně přidejte špetku do jídla nebo před jídlem s vodou.

Následující užitečné tipy se hodí během těhotenství a chrání vás před nedostatkem vápníku:

 • Vyberte si mléčné výrobky s nízkým obsahem tuku. Prvek se z nich lépe vstřebává a nadváha se nezíská;
 • na občerstvení zastavte u jogurtů nebo sendvičů s plátkem sýra a másla;
 • udělejte chutné a zdravé smoothies s nízkotučným mlékem a čerstvým ovocem;
 • saláty na šaty a jiná jídla s jogurty, nikoliv s majonézou nebo smetanou;
 • nákup obilovin a dalších potravin obohacených vápníkem.

Chutná, jednoduchá a zdravá výživa ochrání těhotnou ženu před mnoha problémy. Postarejte se o sebe a o dítě od prvních dnů a vše bude v pořádku, bez potíží a starostí, včetně nedostatku vápníku.

Autor: Anna Ivanovna Tikhomirova, kandidátka na lékařské vědy

Recenzent: Kandidát na lékařské vědy, profesor Ivan Georgievich Maksakov

Vápník - kolik potřebuje naše tělo a kde je obsaženo?

Nadezhda Gusková 25.5.2016 Jsme těhotní

Dobrý den, přátelé a čtenáři blogu! Dnes si s vámi promluvíme o tom, proč budoucí matky potřebují používat přípravky s obsahem vápníku. Bez ní nebude vaše dítě zdravé a silné. Je však také nemožné ho zneužít. Potřebujete prostřední půdu. K tomu pečlivě zvažte výživu. Těhotenství je obtížné období, v tomto okamžiku musí ženské tělo pracovat pro dva. Vitamíny, živiny by měly stačit pro matku i dítě. Ujistěte se, že potřebujete vápník během těhotenství, co byste měli zkontrolovat u svého lékaře.

Nyní se pokusíme přijít na to, kdy je nutné použít přípravky užitečného mikroelementu a kdy by měly být zlikvidovány a úplně přepnuty na jídlo.

Vápník v každodenním životě

Abychom pochopili, proč je důležité, aby tělo budoucí matky mělo dostatek vápníku, musíte zjistit, kolik by to mělo být u obyčejného člověka a proč je to nutné..

Tělo každé osoby obsahuje asi dvě procenta vápníku z celkové hmotnosti. Tento prvek je zodpovědný za mnoho v těle. Na jeho „ramenou“ byly důležité procesy, jako je koagulace krve, svalová kontrakce a práce nervových impulsů.

Nachází se v enzymech, ale je uložen v kostech a chrupavkách. Tkáně mají jednu vlastnost, musí být čas od času aktualizovány. Místo starých se objevují nové buňky. Je pro ně těžké začít svůj život bez zásob vápníku. Proto je velmi důležité je včas doplnit..

Stopové prvky pro nastávající matky

Průměrná denní sazba u žen je asi 100 mg a do poloviny těhotenství vzroste na 1500 mg. To je způsobeno tím, že v této době se množství cirkulující prospěšné látky v těle zvyšuje a hodně se začíná intenzivně vylučovat z těla močí.

Ovlivňuje uvolňování hormonů. Vápník je dobře absorbován potravou a vstupuje do krevního řečiště..

Mami, pamatuj! Budoucí dítě denně z vašeho těla (přes placentu) dostává 200-300 mg denně. Toto množství je nutné pro normální vývoj nervového a svalového systému..

Nedostatek prvku ovlivní formování všeho. Všechno se projeví ve vlasech, očích, uších, nehtech. Bez ní, normální rytmus srdečního svalu, nebude proces koagulace krve zaveden. Kostra dítěte je tvořena za účasti vápníku.

Důsledky nedostatku

Často si těhotné ženy všimnou, že mají problémy se zuby, jejich vlasy jsou matné a vypadávají a jejich kosti jsou křehké. To vše je důsledkem nedostatku důležitého prvku v těle. Proto již při prvním jmenování gynekologa byste měli okamžitě zjistit, od kterého týdne těhotenství můžete použít stopové prvky.

Příznaky nedostatku prvku jsou indikátory, jako například:

 • zvýšená úzkost;
 • nespavost;
 • křeče v nohou;
 • bušení srdce.

Mnoho nastávajících matek je obeznámeno s časnou toxikózou (více zde), stav není příjemný. Málokdo ví, že příčinou „takové nepříjemnosti“ je nedostatek důležitého stopového prvku. Chcete-li tomu zabránit, je velmi jednoduchý - musíte použít množství vápníku potřebné pro tělo.

Nedostatek ovlivňuje stav dítěte. Od druhé poloviny těhotenství je třeba několikrát zvýšit denní normu. Tělo se začíná rychle rozvíjet. Pokud maminka spotřebuje trochu tohoto cenného produktu pro růst, vezme z jejího těla vše potřebné. To vše ovlivní zdraví žen. Říká se, že matka za každé dítě platí zub za každé dítě.

Jak doplnit tělo

Aby se těmto potížím vyhnulo, mnoho matek začíná intenzivně zásobovat přípravky obsahujícími "čistý" Ca. To není pravda. Musíte vědět, že když se snažíte naplnit minerální metabolismus, neměli byste se nechat unášet pouze prvky ve formě tablet. V „nahé“ podobě nejsou plně asimilovány, pouze částečně. Ideální, když jsou užívány ve vzájemné kombinaci. Vápník je také absorbován..

Podle biochemické analýzy je nutné objasnit, co tělo postrádá, vybrat složení a vyřešit problém. Pokud je stav zubů rušivý, bude potřebný fosfor spolu se stopovým prvkem. Čistý vápník je pomocníkem při výměně železa v lidském těle..

Ale vitamíny, vitamíny a pro těhotnou ženu je důležité přezkoumat stravu. Existuje mnoho potravinářských výrobků, které obsahují hodně potřebné látky. Velký počet:

 • ve všech mléčných výrobcích;
 • v různých typech ořechů;
 • v zeleni;
 • v mnoha druzích ovoce a zeleniny.

Na stole by měl být vždy kousek sýra. Takové odrůdy jsou dobré: feta, mozzarella. Jsou měkké, jemné. Není třeba odmítat ani sýr ani švýcarský. V tomto produktu je 600 mg vápníku na gram.

Nezapomeňte se hýčkat mořskými plody.

Pro poznámku! Tělo těhotné ženy je velmi chytré, často si říká, co v tuto chvíli chybí. Mnoho žen si pamatuje, když byli velmi „přitahováni“ k křídě na zajímavém místě..

Pokud chcete něco sníst, měli byste se určitě léčit. Tažené k rybě? Takže musíte jít do obchodu a koupit rybu. A znovu poslouchejte, co chcete: slané nebo smažené. Ale musíme si uvědomit, že přebytek soli je nežádoucí. Je lepší vařit vařené nebo dušené a lehce solené.

Při sledování stopových prvků je třeba vzít v úvahu, že existují produkty, které naopak interferují s absorpcí vápníku. Jsou to například:

 • zelenina obsahující velké množství kyseliny šťavelové, hodně z toho v šťovíku, špenátu, řepě;
 • kaše obsahující fytin, většina této látky v ovesných vločkách;
 • uzená masa, solená a tučná jídla (klobásy, masové pochoutky);
 • přírodní xanthiny, jejich vysoký obsah v kávě, čaji, čokoládě.

Proto, bez ohledu na to, jak chutné sendviče s párky a šálek voňavé kávy v dopoledních hodinách se mohou zdát chutné, nikdy by je neměla používat budoucí matka.

Přípravy

Samotné jídlo k úplnému obohacení těla vápníkem nestačí. Je nezbytné brát léky.

Ale drahá mumie, prostě nepředepisujte super vitamíny pro sebe! Ošetřující lékař by měl vybrat a předepsat. Pouze on ví, jaký je nejlepší lék pro vaše tělo. Vypočítá dávkování, průběh podání.

Oznámení! Užívejte přípravky s obsahem vápníku, budoucí matky by měly od druhého trimestru, je to někde po dvanáctém týdnu a po 35. týdnu na ně zapomenout, pouze jídlo.

Lék není užíván nepřetržitě, ale po dlouhou dobu. Průběh opevnění vápníkem je následující: vezměte měsíc bez přestávky, pak krátkou pauzu. Když vezmete, existuje mnohem více nuancí. Měli byste se zeptat svého lékaře, jak dlouho můžete konzumovat stopové prvky..

Po 35. týdnu nemůžete používat vápníkové přípravky! V opačném případě může být hlava plodu osifikována, což pak vede k pracovním potížím. Hlava se nebude moci smršťovat a plod neprochází porodním kanálem. Proto je třeba brát všechny vitamíny velmi vážně.

Gynekologové obvykle doporučují užívat drogy jako:

 1. Glukonát vápenatý.
 2. Uhličitan vápenatý.
 3. Citrát vápenatý.

Byly vyvinuty speciální multivitaminové přípravky pro nastávající a kojící matky. Toto je například: "Vitrum", "Pregnavit", "Elevit".

V prvním přípravku obsahuje jedna tableta 500 mg vápníku. Ve druhém přípravku se kromě Ca přidá vitamin D, takže absorpce minerálu se zlepší pouze. Podle výsledků studií je třetí lék absorbován lépe než první dvě. Požadovaný stopový prvek je však poloviční až 250 mg.

Každý lék má kontraindikace. Mají také vápník. Nemůžete je vzít s:

 • nesnášenlivost ani jedné složky léčiva;
 • onemocnění ledvin a močového měchýře;
 • ateroskleróza různých typů;
 • chronický průjem;
 • zhoubné novotvary;
 • hypertyreóza.

Důležité! Lékař by si měl vybrat lék. Pouze on může hodnotit jeho účinnost, účinek na tělo a identifikovat vedlejší účinky..

Několik užitečných tipů

Tělo není schopno okamžitě absorbovat 500 mg Ca. Proto by denní sazba měla být rozdělena do několika porcí a měla by se brát po celý den. Například třikrát denně.

Ideální čas pro užívání drogy je odpoledne a večer, tedy během oběda a večeře. Příznivý prvek je lépe absorbován potravou..

Musíte brát lék během kojení. Během tohoto období potřebuje tělo také užitečný sledovací prvek.

Během krmení je třeba brát velmi opatrně přípravek s vitaminem D. Může se hromadit v těle a vstupovat do dítěte s mlékem.

Nebezpečí nadměrné nabídky

Mami! Při hledání vápníku nezapomeňte, že přebytek je pro tělo nebezpečný. Zeptejte se svého lékaře, pokud můžete prodloužit průběh přijímání nebo potřebujete zastavit a jíst pouze jídlo.

Jeho nadměrné používání může vést k následujícím:

 • pružnost kostí plodu je ztracena;
 • zatížení ledvin se výrazně zvýší;
 • v placentě budou usazeniny vápníku a bude narušen průtok krve plodu-placenta.

Hlavním úkolem každé léčby je pomoci tělu, ne ublížit. Není tedy třeba riskovat, samoléčivý. Lepší věřit svému lékaři.

Pokud jsem z nějakého důvodu musel odmítnout brát drogy, pak se nemusím zoufat a bát se. Existuje dobrý způsob, jak vybavit tělo správnou látkou - je to vyvážená strava. Výrobky musí být nejen správně vybrány, ale také musí být správně připraveny. Toto je jeden z nejlepších způsobů, jak se vyhnout nadměrnému výskytu vedlejších účinků..

Pro nejlepší asimilaci užitečného mikroelementu je třeba určitě navštívit čerstvý vzduch častěji. Správná výživa, dobrá nálada - nejjistější řešení problému.

Opravdu doufám, že vám byl tento článek užitečný a hodně jste se naučili. Na našem blogu se dozvíte mnohem zajímavější pro sebe. Nezapomeňte se přihlásit k odběru a pozvat přátele. Všichni společně probereme otázky, které vás zajímají..

Vápník pro budoucí matku je nutnost, ne luxus

Během těhotenství pije mnoho žen drogy a nejčastěji k tomu dochází kvůli nedostatku jakýchkoli látek. Vápník je považován za životně důležitý makrobuněk, bez něhož není možný normální průběh těhotenství a porodu. A pokud to v těle budoucí matky nestačí, lékař doporučí léky nebo výrobky s jejich obsahem.

Vápník během těhotenství

Vápník je biologicky významný makrobunka nezbytná pro plné fungování člověka. Většina minerálů (98–99%) obsahuje kost a chrupavku. Zbývající procento vápníku se podílí na mnoha důležitých tělesných procesech:

 • přenos nervového signálu;
 • krevní koagulace;
 • buněčná aktivita;
 • svalové kontrakce atd.

Minerál je vyžadován pro:

 • správné fungování srdce a krevních cév;
 • gastrointestinální trakt, ledviny, děloha;
 • udržování normální hmotnosti.

Nedávné vědecké důkazy potvrzují, že přiměřený příjem vápníku snižuje riziko rakoviny o 25%.

Během těhotenství, zejména v jeho druhé polovině, dramaticky stoupá potřeba ženského těla pro tento minerál. V této době plod aktivně vytváří kostní a svalovou hmotu. Dítě bere vápník z těla matky, takže je důležité, aby žena denně doplňovala své minerální zásoby.

Těhotná žena musí denně doplňovat zásoby vápníku v těle

Role minerálu pro zdraví nastávající matky a plodu

Vápník pro těhotnou ženu je vyžadován pro:

 • krása zubů, nehtů, vlasů, kůže;
 • posílení nervového systému;
 • prevence alergických reakcí;
 • zabránit velké ztrátě krve při porodu;
 • snížení hypertonicity dělohy;
 • odstranit noční křeče;
 • snižují hladinu cholesterolu v krvi;
 • normalizovat hladinu glukózy v krvi.

Dítě potřebuje vápník, aby se vytvořilo:

 • kostra;
 • nervový systém;
 • vnitřní orgány a tkáně;
 • uši, oči, zuby, nehty.

Co ohrožuje nedostatek vápníku

Podle statistik postrádá vápník asi 17% těhotných žen. To je plné následujících problémů:

 • zubní kaz;
 • suchost a loupání kůže;
 • ztráta vlasů.

Pokud nepřijmete žádná opatření k obohacení těla budoucí matky o vápník, situace se po porodu ještě zhorší:

 • vzhled ženy trpí;
 • může dojít k osteoporóze (snížená hustota kostí);
 • rozvíjí se syfyzitida (nesrovnalost v ochlupení);
 • objevuje se pozdní gestóza (toxikóza);
 • objevuje se preeklampsie (otok a vysoký krevní tlak);
 • katarakta se vyvíjí (zakalení čočky oka);
 • dochází k arteriální hypertenzi (zvýšení krevního tlaku).

Děti narozené v podmínkách nedostatku tohoto makroelementu často trpí křivicí. Toto onemocnění je charakterizováno abnormální tvorbou skeletu. Navíc mozek dítěte nemusí fungovat dobře, vznikají problémy s nervovým systémem a krevním oběhem. Taková bábátka přibývají na váze, jejich zuby propuknou později, jejich hormonální pozadí trpí.

Kolik vápníku je potřeba denně

Norma příjmu vápníku u těhotné ženy, schválená ministerstvem zdravotnictví, je 1100 mg denně v druhé polovině těhotenství. Předpokládá se, že v počátečních fázích zůstává potřeba minerálu do 800 mg za předpokladu, že bude přítomna vyvážená strava a žádné špatné návyky. Na začátku těhotenství potřebuje dítě asi 10 mg minerálu denně a od druhého trimestru se tato potřeba výrazně zvyšuje na 250-300 mg.

Vápník se také nachází v běžné vodě..

Maximální denní dávka vápníku u ženy v poloze by neměla být vyšší než 1500 mg. Předávkování může vést k duševním a fyzickým poruchám ve vývoji dítěte a pro budoucí matku existuje riziko zácpy. Velké množství vápníku narušuje vstřebávání neméně cenných prvků, jako je hořčík, zinek atd..

Během těhotenství se míra asimilace všech živin zdvojnásobí. Pokud tedy žena nemá symptomatické nebo klinické příznaky nedostatku vápníku, pak ji vezmeme jen pro případ, že to není nutné a dokonce nebezpečné.

Potraviny s vysokým obsahem vápníku

Minerály jsou lépe absorbovány z přírodních produktů než z produktů synteticky vyráběných. Rozumně postavená strava umožní těhotné ženě vyhýbat se užívání léků. Existuje mnoho potravin bohatých na vápník:

 • Mléčné výrobky;
 • ořechy
 • zelená zelenina;
 • zeleň;
 • ryby a mořské plody atd..

Když víte, které potraviny mají vysoký obsah vápníku, můžete správně naplánovat nabídku těhotné ženy

Z mléčných výrobků jsou nejvýhodnější tyto výrobky:

 • tvaroh (120–164 mg na 100 g, v závislosti na obsahu tuku);
 • kefír (120 mg);
 • jogurt (120–124 mg);
 • acidofilus (120–124 mg);
 • tvrdé sýry (do 1300 mg).

Je mylnou představou, že odstředěné mléčné výrobky nepřispívají k přírůstku na váze - právě naopak. Lékaři doporučují těhotným ženám konzumovat „kyselé mléko“ s normálním obsahem tuku - vápník se z něj lépe vstřebává..

Prakticky veškerá zelenina je složkou pro ukládání vápníku, s výjimkou těch, které obsahují kyselinu šťavelovou (šťovík, špenát, řepa). Tato kyselina ve spojení s minerálem vytváří nerozpustné soli, které se stěží absorbují do krve. Je výhodné vařit polévku ze zeleniny, protože během tepelného zpracování se část vápníku uvolňuje do vývaru. Ovesné vločky a krupice obsahují fytin, který odstraňuje vápník z těla. Absorpci minerálu ovlivňují následující jídla a jídla:

 • mastné;
 • uzený;
 • sůl;
 • moučné výrobky;
 • sladká soda;
 • káva, čaj, kakao.

Časté stresy také vyvolávají intenzivní vylučování vápníku z těla. Nastávající matka proto musí zůstat v klidu.

Důležité: vápník se dobře vstřebává v těle v přítomnosti vitamínu D a fosforu.

Chůze za teplého počasí bude vynikajícím zdrojem vitamínu D a ryby jsou pravidelně konzumovány fosforem. Dalším důležitým faktorem pro dobrou absorpci vápníku je fyzická aktivita. V závislosti na charakteristikách průběhu těhotenství by si žena měla zvolit optimální fyzickou aktivitu.

Chůze venku v teplé sezóně pomůže vyživovat tělo těhotné ženy vitamínem D

Indikace a kontraindikace pro jmenování přípravků na bázi vápníku

Pouze lékař může rozhodnout o užívání doplňků vápníku pro těhotnou ženu. Základ pro stanovení vápníku by měl sloužit jako klinická a laboratorní data, jakož i specifické příznaky. Obecně je těhotenství známkou užívání minerálu. Lék může být předepsán pro následující patologie:

 • nedostatečnost funkce příštítných tělísek;
 • rachitida;
 • alergie
 • krvácející
 • kožní choroby (psoriáza, ekzém atd.);
 • zvýšená vaskulární permeabilita atd..

Kontraindikace při přípravě vápníku, oficiální instrukce volá:

 • přecitlivělost;
 • hyperkalcemie;
 • chronický průjem;
 • těžká hyperkalciurie (druh deprese);
 • kalcium nefrourolitiáza (ledvinové kameny);
 • tromboflebitida (onemocnění žil v lumen, u kterého se trombóza vyskytuje se zánětem);
 • trombóza (blokáda krevních cév, zabraňující odtoku krve);
 • sarkoidóza (granulomas v tkáních různých orgánů);
 • současné užívání srdečních glykosidů (riziko arytmií);
 • zhoubné nádory;
 • ateroskleróza (poškození krevních cév);
 • selhání ledvin.

Příznaky nedostatku a nadbytku vápníku v těle

Nedostatek vápníku se projevuje následujícími ukazateli:

 • pocit „goosebumpů“ v těle;
 • svalové křeče v noci;
 • třes;
 • bolesti kostí, bolesti svalů;
 • únava, úzkost, podrážděnost;
 • bušení srdce a dušnost;
 • zvýšené pocení;
 • nespavost;
 • křehké nehty;
 • matné vlasy;
 • střevní křeče;
 • poruchy chuti k jídlu a stolici atd..

Přebytek vápníku se vyskytuje, pokud je ve formě syntetických přípravků v denní dávce vyšší než 2000 mg. Pokud jsou současně potraviny a voda bohaté na minerály, dochází k hyperkalcémii - velmi nebezpečnému stavu pro lidské zdraví a dokonce i pro lidský život. Pro tento syndrom jsou charakteristické následující příznaky:

 • ztráta chuti k jídlu;
 • žízeň;
 • nevolnost;
 • zvracení
 • slabost;
 • křeče
 • azotémie;
 • ledvinové kameny a močový měchýř;
 • porucha krvácení;
 • oslabená imunita dr.

Kde získat vápník

Po diagnostice nedostatku vápníku lékař předepíše konkrétní lék. Existuje mnoho komplexů s vápníkem. Vápník se zpravidla nevyrábí v čisté formě, ale pouze ve formě soli. Výrobci často používají následující sloučeniny (v závorce - skutečný obsah vápníku):

Existují i ​​jiné sloučeniny, ale ve farmakologii se používají méně často. To:

Tabulka: Přípravy vápníku

Glukonát vápenatýStrukturaFormulář vydáníFunkce užívání během těhotenstvíKontraindikaceVýrobceCena, rublůDalší funkce
Glukonát vápenatýTablety a injekceMožná podle pokynů lékaře
 • Hypercalcemia (zvýšená koncentrace vápníku v plazmě);
 • hyperkoagulace (zvýšená koagulace krve, charakteristika některých nemocí, včetně onkologie);
 • sklon k trombóze;
 • těžká ateroskleróza (poškození krevních cév).
Rusko
 • Tablety: od 120 do 50, v závislosti na počtu kusů v balení (10, 20, 30);
 • ampule, v závislosti na výrobci - od 100 do 200.
K dispozici také s ovocnými přísadami a kakaovou příchutí.
Calcemin
 • Tetrahydrát citronanu vápenatého a uhličitanu vápenatého;
 • Vitamín D3;
 • oxid zinečnatý;
 • oxid mědi;
 • síran manganatý;
 • dekahydrát boritanu sodného;
 • pomocné komponenty.
TabletyLék je povolen během těhotenství, ale je nutná koordinace s lékařem
 • Individuální nesnášenlivost složek léčiva;
 • hyperkalcemie;
 • hyperkalciurie;
 • nefrolitiáza;
 • hypervitaminóza D3;
 • závažné selhání ledvin;
 • tuberkulóza;
 • odvápnění nádorů (myelom, kostní metastázy, sarkoidóza);
 • děti do 5 let.
Rusko, USAOd 300 do 900, v závislosti na počtu tablet v balení (30, 60, 120)K dispozici ve dvou formách: Calcemin a Calcemin Advance. Rozdíly oproti posledně jmenovaným jsou ve dvojité dávce účinných látek a v přítomnosti hořčíku.
Vápník D3 Nycomed
 • uhličitan vápenatý;
 • colecalciferol (vitamin D3);
 • pomocné prvky.
Žvýkací tablety s příchutí pomeranče, máty, jahodového melounuOficiální anotace doporučuje užívání léku během těhotenství s opatrností. Vyžaduje se konzultace s lékařem.
 • Přecitlivělost; hyperkalcemie;
 • hyperkalciurie;
 • kalcium nefrourolitiáza;
 • hypervitaminóza D;
 • sarkoidóza;
 • osteoporóza;
 • fenylketonurie (narušení metabolismu aminokyselin);
 • plicní tuberkulóza.
Rusko, NorskoOd 300 do 500, v závislosti na počtu tablet ve sklenici (50, 60, 100)K dispozici ve dvou formách: Calcium D3 Nycomed a Calcium D3 Nycomed Forte. V posledně uvedeném případě je účinná látka dvakrát vyšší a je k dispozici pouze s příchutí citronu.

Fotogalerie: doplňky vápníku nejčastěji předepsané během těhotenství

Recenze

Piju Vitrum, ale doktor řekl, že během těhotenství třikrát musíte pít vápník intenzivně. Teď piju Calcemin, je tu vápník a hořčík a něco jiného, ​​co pomáhá vstřebávat tento vápník, jen se podívejte - je tu jen Calcemin, ale je tu Calcemin Advance (to vám nevyhovuje, je to pro pacienty s klouby). Vyzkoušejte - je to velmi dobré, nehty a silnější a vlasy mi začaly méně vypadávat. Musíte pít 10-14 dní, 1 tableta 2krát denně. Pokyny říkají jinak, ale lékař mi řekl, že je to ta správná, hodně vápníku je také špatná.

miláček

https://deti.mail.ru/forum/v_ozhidanii_chuda/beremennost/kalcij_vo_vremja_beremennosti/?page=2

Byl jsem také předepsán Calcium d3 nycomed. Viděl. Lékař řekl, že vápník není úplně absorbován z produktů a během těhotenství se jeho potřeba zvyšuje. Všechno je normální, dítě je zdravé, díky bohu, těhotenství pokračovalo bez komplikací.

Irina

https://www.babyblog.ru/community/post/mamafood/1695373

Píšu jako zubař... skutečnost, že pijete vápník, zdaleka není fakt, že se zuby nezhroutí nebo něco jiného. Zaprvé, čistý vápník se v těle neabsorbuje a za druhé, stejný vápník d3 nycomed nemusí být vstřebán do střeva kvůli nedostatku potřebných enzymů atd. Pil jsem pouze glukonát vápenatý 22 týdnů před porodem, takže kosti srdce posílit, ale jak jsem měl rozdíl 8 mm, při narození zůstává. Takže k ničemu. Po 1,8 g jsem si všiml úpadku zubního kazu pod jednou náplní, a protože bylo načase jej změnit, uplynulo více než 17 let.)) Je lepší jíst vyváženou stravu, aby vápník z produktů vstupoval do těla a nebyl krmen chemickými látkami, které byly často zfalšovány. Gynekologové předepisují hlavně kalcium d3 nycomed, můžete ho pít od 20-22 týdnů. 1 tuna denně.

Rozrazil

https://www.baby.ru/community/view/73449/forum/post/523943977/?page=2#comments

Video: Proč nastávající matka potřebuje vápník

Pro normální průběh těhotenství a správný vývoj plodu je zapotřebí vápníku. Problém je v tom, že domácí gynekologové často předepisují lék pro prevenci, ale nadbytek vápníku může být ještě nebezpečnější než jeho nedostatek. Pro předepisování léků vápníkem jsou nutné jasné indikace. Pokud žena organizuje svou denní stravu správně, pak je zcela možné obejít se bez syntetických náhrad za tento minerál.

Proč potřebujete vápník během těhotenství??

Jedním z důležitých prvků našeho těla je vápník - ale co víte o tomto minerálu, kromě toho, že je součástí křídy a že nás všechny musí konzumovat? Je vápník opravdu důležitý pro tělo, zejména během těhotenství, nebo je jeho role přehnaná farmaceutickými společnostmi, které prodávají výživové doplňky a léky s tímto prvkem? Je opravdu nutné brát vápník pravidelně, aby nedošlo ke zdravotním problémům a aby se dítě narodilo zdravé? Ano, to vše je pravda, vápník je jedním ze základních prvků v těle..

Role vápníku v těle.
Zkuste si představit, kolik z tohoto prvku je ve vašem těle - to je asi 2% vaší hmotnosti. Je to vápník ve svých sloučeninách, který tvoří základ celé kostní tkáně v těle, je také součástí důležitých enzymů v těle, pomáhá přenášet nervové impulsy a aktivně se podílí na snižování hladkých a pruhovaných svalů. Vápník je také nezbytným prvkem v koagulačním systému lidské krve, při imunitní reakci a antialergické ochraně. Tento prvek v těle má více než všechny ostatní, přičemž všechny celkové zásoby vápníku, které jsou asi 20 gramů na kilogram hmotnosti, nebo celkem asi 1 000 až 1500 g, až 99% veškerého vápníku připadá na oblast kosterních kostí a chrupavek. Jak se staré, zastaralé kostní buňky rozpadají, vytvářejí se na jejich místě nové kostní buňky, a proto člověk potřebuje jen stálý a plný přísun více a více porcí vápníku do těla.

Kolik vápníku je potřeba pro nastávající matky.
Požadavky na vápník jsou v průměru pro dospělé ženy ve věku 18 až 50 let v průměru asi 1 000 mg denně, dívky do osmnácti let vyžadují asi 1300 mg vápníku denně. Během těhotenství a kojení se požadavky na vápník zvyšují asi o 500 mg a dosahují asi 1500 mg. Pro rostoucí plod je vápník potřebný ve zvýšeném množství, aby se vytvořily kosti a zuby, ale vápník je také potřebný pro úplnou tvorbu nervového systému, srdeční vývoj a růst svalů. Nyní je obtížné přeceňovat její roli při vytváření správného rytmu fetálního srdce a také při tvorbě krevních buněk a správném koagulačním procesu. Prakticky neexistují žádné takové orgány a tkáně, které by se vápník nezúčastnil růstu a vývoje - jsou to nervové buňky, buňky všech vnitřních orgánů, kostry a kostní buňky, uši a oči, kůže, vlasy a nehty.

Podle četných studií je do plodu přes placentu denně dodáno asi 250 - 300 mg vápníku, aby se vytvořily tkáně a orgány. A také je třeba si uvědomit, že v průběhu těhotenství dochází v důsledku charakteristik metabolismu k fyziologickému zvýšení množství vápníku cirkulujícího v krevní plazmě a jeho zvýšeného vylučování močí. Stejný stav lze pozorovat při plné stravě bohaté na vápník, která dále zvyšuje potřebu vápníku u těhotných. Proto během těhotenství musíte konzumovat co nejvíce potravin obsahujících vápník..

Kde mohu získat vápník pro těhotnou ženu??
Dostatek vápníku se nachází v plnotučném mléce a mléčných výrobcích, zejména s nízkým obsahem tuku. Nízkotučné mléčné výrobky jsou bohaté na vápník, ale špatně se vstřebávají, protože spolu s tukem je z nich také vylučován vitamin D, který je nezbytný pro vstřebávání vápníku. Vápník je také bohatý na některé druhy zeleniny - bílý a květák, celer a česnek, petržel. Vápník se také nachází v mnoha plodinách ovoce a bobulovin - angrešt, rybíz, třešně a jahody, jakož i ve zvířecí chrupavce, želé masu a rybách. Je však také třeba si uvědomit, že některé z potravinářských výrobků, jako jsou obiloviny, špenát nebo šťovík, mohou zpomalit vstřebávání vápníku v potravě v důsledku obsahu zvláštních látek ve svém složení..

Mezi tyto látky patří kyselina fytová nebo kyselina šťavelová, která při reakci s ionizovaným vápníkem může vytvářet speciální nerozpustné soli - oxaláty vápníku a fytáty vápníku, což komplikuje jeho absorpci. Proto při sestavování menu musíte brát v úvahu také kompatibilitu těch potravin, ze kterých budete připravovat. Pokud konzumujete přebytečné produkty obsahující kofein - čaj, kávu nebo colu, může dojít i k metabolismu vápníku, takže byste je během těhotenství neměli zneužívat, i když se nedoporučují ani bez těhotenství..

Kdo bude zvláště potřebovat příjem vápníku?
Zejména je nutné věnovat pozornost vápníku pro milovníky tuku - pokud jíte krémové koláče, tukovou šunku, tukové maso a další mastná jídla, pak tyto jedlé tuky ve střevě váží vápník a vytvářejí s ním nerozpustné soli. V tomto stavu výživy prochází vápník trávicím traktem v téměř úplném průchodu, aniž by byl úplně absorbován ze střeva do krevního řečiště. Neméně pozorné na problém s příjmem vápníku je třeba se obrátit na sladký zub. Příjem jednoduchých uhlohydrátů ve formě polibků, rohlíků a sladkostí vede ke zhoršení absorpce vápníku a zhoršené absorpci tohoto prvku v těle.

Je také vhodné věnovat pozornost vápníku milovníkům masových pochoutek vyrobených v továrně. Šunka, uhličitan a párky obsahují látky, které brání vstřebávání vápníku v těle, ale jednoduché přírodní maso neovlivňuje vstřebávání vápníku v těle. Je třeba věnovat pozornost absorpci vápníku a milovníkům slaných potravin - nadbytek soli v těle vede k vytlačení vápníku z těla, které se filtruje do moči a vylučuje se v nadbytečné tekutině.

Jak získat denní příjem vápníku pro těhotnou ženu - příklad.
Zdravá nastávající matka potřebuje přibližně 1300 - 1500 mg vápníku denně. Toto množství vápníku lze získat:
- 200 ml kefíru, to je 250 mg vápníku,
- 200 ml mléka, 250 mg vápníku
- 200 g tvarohu, to je 300 mg vápníku,
- 50 g sýru je 500 mg vápníku.
Celkem: 1300 mg vápníku, a pokud přidáte část dušeného zelí nebo hrst ořechů - bude zde plná denní sazba. Užitečné jsou také vlašské ořechy, ryby, třešně, rozinky, sezamová semínka. Procházka na otevřeném slunci nebude o nic méně užitečná, nejméně 45 minut denně, pak porce vitamínu D pomůže vstřebávání veškerého vápníku.

Je důležité si uvědomit, že mléčné výrobky a výrobky z kyselého mléka by měly být ve stravě těhotné ženy denně, ale stojí za to diverzifikovat stravu různými produkty. Jednoho dne to může být mléko a tvaroh se sýrem, na další - zelí, ořechy a jogurty, na třetí - ryby, mořské plody a její zeleninové zdroje. Je důležité si pamatovat na kombinaci produktů, ať už dobré nebo ne, s ohledem na absorpci vápníku, a používat ji pouze ve formě, ve které bude nejvýhodnější pro zdraví matky i dítěte..

Články O Neplodnosti