Hlavní Výživa

Cesta od početí k porodu nebo kolik týdnů těhotenství trvá?

Jsme zvyklí věřit, že porod plodu trvá 9 měsíců. Odkud pochází 40-42 gestační týden? Jak vypočítat očekávané datum narození dítěte? Kolik týdnů těhotenství skutečně trvá? Proč se načasování narození dítěte ne vždy shoduje s odhadovaným datem?

Co ovlivňuje přesnost výpočtů?

Výpočet je ovlivněn několika faktory:

 • znalost doby, kdy došlo k poslední ovulaci;
 • znalost rychlosti postupu spermatu a doby fúze gamet (dvě zárodečné buňky);
 • znalost rychlosti postupu zygoty skrz vejcovody;
 • stanovení doby implantace;
 • informace o tom, jak často žena nosí dítě.

Většina těhotných žen dokáže jasně určit pouze poslední položku. Někteří mohou znát den početí nebo ovulace. Ostatní aspekty však zůstanou tajemstvím pro budoucí matku a pro lékaře. Lékaři proto používají vypočtenou porodnickou metodu ke stanovení data narození, což může způsobit chybu, ale tato chyba není pro praktické účely tak významná.

Jak dlouho trvá těhotenství??

Těhotenství je 10 porodnických měsíců. Porodnický měsíc je 28 kalendářních dnů nebo 4 týdny. Normální plné těhotenství trvá 38-42 týdnů. Toto je průměrná hodnota..

Podle vědců uběhne před porodem 70% ze 100% početí 266 dní nebo 38 týdnů. Ale protože téměř nikdo nezná den početí, počítají lékaři období od posledního dne menstruačního cyklu, a nikoli od okamžiku fúze gamete..

Období ovulace se v průměru objevuje 14 dní po posledním dni menstruace. Těchto 14 dní je zahrnuto v porodním období, podle kterého je těhotenství 40-42 týdnů, 280-294 dnů. Tento termín se obvykle nazývá gestační nebo menstruační..

Ve skutečnosti bude embryo a potom plod o 14 dní mladší. Skutečné období, které se nazývá embryonální, bude 266–280 dní ode dne početí, nebo období 38–40 týdnů.

Pokud přepočítáte 40týdenní období v kalendářních měsících, dostanete ty velmi milované 9 měsíců. Podle některých zpráv je podle moderních trendů 37-43 porodnických týdnů považováno za normu. Pokud je v tomto časovém rozmezí povoleno ženě po porodu z břemene, nebude těhotenství považováno za předčasné ani odložené..

Je třeba si uvědomit, že všechny tyto výpočty jsou správné, pokud je menstruační cyklus 28 dnů.

Faktory ovlivňující dobu gestace?

V určitém rámci je délka normálního gestačního věku proměnlivá a závisí na počtu bodů:

 • stav budoucí matky;
 • vývoj plodu;
 • dědičné faktory;
 • psychoemotivní stav matky.

Někdy jsou budoucí matky tak nakloněné mít dítě do určitého data, že během tohoto období začnou pracovat. Existují i ​​další příklady, například nastávající matka šla z porodnice z nějakého důvodu do mateřské nemocnice před plánem, a její výkřiky na oddělení, kde začaly kontrakce, také stimulovaly její práci..

Předpokládá se, že během prvního těhotenství, zejména později, mají ženy častěji děti než během opakovaného těhotenství. Podle lékařů dochází k druhému porodu rychleji, pouze pokud mezi těhotenstvím uplyne velmi málo času. To znamená, že žena počala, která ještě nemá čas kojit své první dítě.

V jiných případech počet úspěšných koncepcí nehraje velkou roli v období těhotenství..

Maminky s vícenásobným těhotenstvím nesou své děti o něco méně. Těhotenství dvou těhotenství ve většině případů končí v 37týdenním období, tři a čtyři plodová v 32-34týdenním období.

Některé budoucí matky věří, že pohlaví dítěte ovlivňuje délku těhotenství. Neexistují žádné lékařské údaje potvrzující tento názor..

Předčasné narození

Pracovní činnost, která začala dříve než 37 týdnů těhotenství, se považuje za předčasnou. Plod je životaschopný počínaje 28týdenním těhotenstvím a čím je těhotenství blíže k úplnému těhotenství, tím menší úsilí bude od lékařů vyžadovat, aby zachránily život dítěte.

Dítě narozené předčasně vyžaduje zvláštní podmínky, aby podpořilo jeho život. Dítě je umístěno v couvezu, který udržuje požadovanou tělesnou teplotu, dodává se zvlhčený kyslík a přijímají se další opatření k udržení jeho života. Předčasný porod může začít z mnoha důvodů:

 • ICN (cervikální nedostatečnost);
 • STI, které vyvolaly zánětlivé procesy v tkáních dělohy;
 • endokrinní patologie;
 • zranění (fyzické a psychologické).

Mohou existovat i jiné příčiny předčasného porodu. Například užívání některých léků.

Odložené těhotenství

Pokud matka nese dítě déle než 294-301 dní, v týdnech více než 42-43 týdnů je takové těhotenství definováno jako odložené. K přemístění dochází také z různých důvodů:

 • pomalý vývoj plodu;
 • hormonální poruchy;
 • endokrinní patologie;
 • některé gynekologické problémy;
 • nečestnost psychiky při porodu.

V tomto případě bude práce uměle stimulována. Přeexponování plodu je stejně špatné pro jeho stav jako předčasné narození. Placenta začíná stárnout, dítě nedostává správné množství živin a kyslíku. Jeho kosti jsou stlačené, stále roste ve velmi omezeném prostoru. To ohrožuje ženu při porodu vážnými přestávkami a dítě poraněním při porodu.

Pokud přišlo datum vypořádání a neexistují žádné známky rychlého vyřešení zátěže, není třeba panikařit. Hlavním kritériem v tomto případě je stav dítěte a matky. Pokud dítě zastavilo motorickou aktivitu, matka se cítí dobře, je nutné se poradit s gynekologem.

Pokud je dítě dostatečně aktivní, matka se cítí dobře, ale je velmi nervózní z toho, že porod je opožděný, můžete se poradit s odborníkem. Může předepsat fetální CTG, aby vyhodnotil jeho srdeční frekvenci a aktivitu. A v případě potřeby pošle do nemocnice.

Aby se urychlil nástup porodu v posledních týdnech před odhadovaným datem, odborníci doporučují vzít 1 polévkovou lžíci slunečnicového oleje, stimulovat peristaltiku a reflexní stimulaci myometria, podniknout další procházky, vylézt po schodech a mít sex, pokud neexistují kontraindikace a existuje touha.

Těhotenství. Příznaky a průběh těhotenství. Tělo těhotné ženy

Kalkulačka těhotenství vám pomůže určit gestační věk a datum narození. “

Těhotenství je fyziologický proces, při kterém se v lůně ženy vyvíjí nové lidské tělo, které je výsledkem oplodnění.

Těhotenství u žen v průměru trvá 280 dní (40 týdnů, což odpovídá 9 kalendářním měsícům nebo 10 lunárním měsícům). Těhotenství je také rozděleno do 3 trimestrů po 3 kalendářních měsících v každém.

Příznaky raného těhotenství

V raných stadiích těhotenství je diagnóza stanovena na základě pochybných a pravděpodobných příznaků..

Pochybnými příznaky těhotenství jsou různé druhy subjektivních pocitů, jakož i objektivně určené změny v těle, mimo vnitřní genitální orgány: chuťové rozmary, změny čichových vjemů, lehká únava, ospalost, pigmentace kůže na obličeji, podél bílé linie břicha, bradavek a paranasálních kruhů.

Pravděpodobné příznaky těhotenství jsou objektivní příznaky pohlavních orgánů, mléčných žláz a při formulaci biologických reakcí na těhotenství. Patří sem: zastavení menstruace u žen v plodném věku, zvýšení mléčných žláz a výskyt kolostra, když se vytlačí z bradavek, cyanóza sliznice vagíny a děložního čípku, změna tvaru a konzistence dělohy, zvětšení její velikosti.

Můžete si předem ověřit přítomnost těhotenství doma pomocí expresního testu na obsah hormonu chorionického gonadotropinu v moči ženy (test se provádí od prvního dne odkladu další menstruace).

Potvrďte, že těhotenství umožňuje ultrazvuk (ultrazvuk).

Změny v těle těhotné ženy

V těle ženy během těhotenství dochází k četným a komplexním změnám. Tyto fyziologické změny vytvářejí podmínky pro nitroděložní vývoj plodu, připravují ženské tělo na narození a kojení novorozence. Menstruace ustane, zvětšení objemu mléčných žláz, bradavky ztmavnou.

Mnoho těhotných žen má nevolnost v prvním trimestru, někdy zvracení - tyto příznaky se nazývají časná toxikóza těhotných žen. Často existují slabost, ospalost, pálení žáhy, slinění, změna chuti, časté močení. Tyto poruchy jsou charakteristické pro zdravé a normální těhotenství..

Obzvláště velké změny se vyskytují v genitáliích žen. Děloha se zvyšuje s každým týdnem těhotenství, zvyšuje se krevní zásobení vnitřních a vnějších pohlavních orgánů. Tkáně bobtnají, získávají elasticitu, což přispívá k jejich lepšímu napínání během porodu. V mléčných žlázách se zvyšuje počet a objem žlázových laloků, zvyšuje se jejich zásobování krví, stávají se napjatými, z bradavek se vylučuje kolostrum. Počet gonadotropních hormonů, jakož i estrogenů a progesteronu, je produkován nejprve corpus luteum (dočasná žláza vytvořená na místě folikulu, ze kterého vyrostlo zralé vajíčko) a poté placentou. Hormony vylučované corpus luteum (progesteron a v menší míře estrogeny) přispívají k vytváření podmínek pro správný vývoj těhotenství. Korpus luteum prochází obráceným vývojem po čtvrtém měsíci v souvislosti s tvorbou hormonální funkce placenty.

Pro těhotenství je nutné se zaregistrovat na prenatální klinice (3–4 týdny po zpoždění menstruace), kde lékař zkoumá a zkoumá vnější a vnitřní genitální orgány, a pokud je to nutné, jsou předepsána další vyšetření.

Genitální orgány během těhotenství

Děloha. Během těhotenství se mění velikost, tvar, poloha, konzistence a reaktivita (excitabilita) dělohy. Děloha se během těhotenství postupně zvyšuje. Ke zvýšení dělohy dochází hlavně v důsledku hypertrofie svalových vláken dělohy; současně dochází k množení svalových vláken, růstu nově vytvořených svalových prvků retikulárně-vláknitého a argyrofilního „rámu“ dělohy.

Děloha není jen fetální nádoba, která chrání plod před nepříznivými vnějšími vlivy, ale také orgán metabolismu, který plodu poskytuje enzymy, komplexní sloučeniny nezbytné pro plastické procesy rychle se vyvíjejícího plodu..

Vagína během těhotenství prodlužuje, rozšiřuje, záhyby sliznice jsou ostřejší. Vnější genitálie během těhotenství se uvolní.

Životní styl těhotné ženy, rutina, výživa a hygiena

Vyvíjející se plod dostává od matky všechny potřebné živiny. Blaho plodu závisí zcela na zdraví matky, jejích pracovních podmínkách, klidu, stravě, stavu nervového a endokrinního systému..

Těhotné ženy jsou osvobozeny od nočních směn, tvrdé fyzické práce, práce spojené s vibracemi na těle nebo nepříznivých účinků na chemii těla. látky. Během těhotenství je třeba se vyvarovat náhlých pohybů, vzpírání a významné únavě. Těhotná žena musí spát nejméně 8 hodin denně. Před spaním se doporučuje procházka..

Těhotná žena musí být pečlivě chráněna před infekčními chorobami, které představují zvláštní nebezpečí pro tělo těhotné ženy a plod.

Během těhotenství je nutné pečlivě sledovat čistotu pokožky. Čistá pokožka pomáhá eliminovat metabolické produkty, které jsou pro organismus škodlivé.

Během těhotenství se doporučuje umýt ve sprše, aby nedošlo k přehřátí těla. Zdravá těhotná doporučená vzduchová a sluneční lázeň.

Těhotné dvakrát denně by mělo umýt vnější genitálie teplou vodou a mýdlem. Douching během těhotenství by měl být předepsán s velkou péčí..

Během těhotenství byste měli pečlivě sledovat stav ústní dutiny a provést potřebnou hygienu.

Mléčné žlázy by se měly denně mýt teplou vodou a mýdlem a otřít ručníkem. Tyto metody zabraňují praskání bradavek a mastitidě. Pokud jsou bradavky ploché nebo zasunuté, pak je masírujte..

Těhotné oblečení by mělo být pohodlné a volné: nenoste napínací pásy, těsné podprsenky atd. V druhé polovině těhotenství se doporučuje nosit obvaz, který by měl podporovat žaludek, ale nemačkat.

Těhotná by měla nosit boty na podpatku.

Výživa těhotenství

Správná výživa během těhotenství je zásadní pro udržení zdraví ženy a normální vývoj plodu.

V první polovině těhotenství není nutná speciální strava. Jídlo by mělo být rozmanité a chutné. Výživa ve druhé polovině těhotenství by měla zohledňovat fyziologické vlastnosti těla. Množství proteinu je 100 až 120 g za den. Z potravin obsahujících vysoce kvalitní bílkoviny je třeba doporučit kefír, jogurt, mléko, tvaroh, vejce, sýr, libové maso (100–120 g denně), ryby (150–250 g denně). Množství uhlohydrátů - asi 500 g denně, s těhotnou ženou s nadváhou - 300 g. Doporučené ovoce, bobule, zelenina a chléb (zdroj vlákniny a vitamínů B).

Tuky se doporučují 100 - 110 g denně, hlavně ve formě másla, zakysané smetany a rostlinných olejů.

Množství kapaliny je omezeno na 1 - 1,2 litru. Množství soli je omezené, zejména v druhé polovině těhotenství (až 8-5 g denně).

Během těhotenství se zvyšuje potřeba vitamínů. Dobrým zdrojem vitaminu A jsou játra a ledviny zvířat, mléko, vejce, máslo, mrkev, rybí olej a špenát. Vitamin B1 je bohatý na pivovarské kvasnice, játra, ledviny, cereálie a luštěniny. Denní dávka vitaminu B1 je 10-20 mg. Denní požadavek na vitamin B2 (riboflavin) je 2 mg. Vitamin PP je bohatý na kvasinky, maso, játra, pšeničná zrna; denní potřeba tohoto vitamínu je 15 mg. Je zapotřebí vitamín C denně 1,0 - 1,5 g. V zimě a na jaře se doporučuje, aby těhotným ženám byly předepsány hotové přípravky vitamínu C (dražé, tablety) nebo kyselina askorbová. Vitamin C se nachází v zelenině, bobulovinách, ovoci. Vitamin E se nachází v zárodečné části pšenice a kukuřice, vajec, jater, sójového oleje. Vitamín D bohatý na rybí olej, játra, kaviár, máslo.

Těhotným ženám se doporučují čtyři jídla denně: první snídaně by měla obsahovat 25–30% stravy, druhá snídaně - 10–15%, oběd - 40–45%, večeře - 15–20%.

Cvičení během těhotenství

Tělesná výchova během těhotenství zlepšuje celkový stav ženy, má příznivý účinek na autonomní nervový systém, pomáhá snižovat účinky těhotenské toxikózy, zkracuje dobu trvání porodu a příznivější období po porodu. Její zvláštní úkoly: posilování břišních svalů; zlepšení pracovní činnosti během porodu; prevence ochabování břicha a prolaps vnitřních orgánů; posílení a zvýšení pružnosti svalů pánevního dna pro prevenci prolapsu a prolapsu vnitřních pohlavních orgánů; Posílení celé svaloviny těla, zejména zadních svalů, na které při chůzi padá největší zatížení v důsledku posunu těžiště během těhotenství; zvýšená pohyblivost kloubů pánve a páteře; trénink dechových dovedností během porodu, zlepšení funkce vnějšího dýchání, aby se zlepšily oxidační procesy těla nezbytné pro vývoj plodu.

Cvičení je indikováno pro všechny ženy s normálním těhotenstvím a také pro těhotné ženy s onemocněním kardiovaskulárního systému ve fázi kompenzace.

Kontraindikace pro gymnastiku a sport během těhotenství:

1) všechna akutní stadia onemocnění kardiovaskulárního systému s oběhovými poruchami, tromboflebitidou, tuberkulózou (komplikovanou pleuritou, hemoptýzou), onemocněním ledvin a močového měchýře (nefritida, nefrosa, pyelocystitida);

2) výrazná toxikóza těhotenství (nezvratné zvracení, nefropatie, preeklampsie, eklampsie);

3) krvácení z dělohy;

4) obvyklý potrat.

Během těhotenství jsou tyto typy tělesných cvičení zakázány, pokud dochází k ostrému otřesu těla (skoky, skoky), ostré zatáčky a silová cvičení. Je přísně zakázáno účastnit se sportovních soutěží kvůli silnému fyzickému a nervovému napětí.

Kromě tělesných cvičení se během celého těhotenství doporučuje zahrnout procházky v jakémkoli ročním období až na 2 hodiny se zastávkami na odpočinek v obecném režimu dne. Ve druhé polovině těhotenství se zkracuje vzdálenost chůze a zvyšuje se doba strávená ve vzduchu, v zimě by měla být alespoň 1,5 hodiny a v létě je mnohem delší.

Zvláštní studie zjistily, že cvičení během těhotenství zlepšuje průběh porodu, snižuje pravděpodobnost ruptury perineu a dalších komplikací.

Komplikace těhotenství

Komplikace těhotenství mohou nastat s vývojovými abnormalitami a patologickými stavy reprodukčního systému, s extra genitálními chorobami, poruchami plodu, placentou, fetálními membránami a vztahem matky a plodu..

Infekční choroby u těhotných žen mohou být obtížnější. Infekce vajíčka nebo plodu může mít za následek smrt vajíčka, potrat, předčasný porod, mrtvé narození, nemoc novorozence.

Chřipka je nebezpečná pro těhotné i pro plod. Zároveň se výrazně zvyšuje hrozba spontánního potratu a předčasného porodu, mrtvě narozeného dítěte. Prevence chřipky během těhotenství je nejdůležitějším úkolem lékaře jakékoli specializace.

Z nemocí kardiovaskulárního systému jsou srdeční vady nejdůležitější během těhotenství, které jsou na prvním místě mezi příčinami úmrtnosti matek na mimoděložní nemoci. Při vyšetřování těhotné ženy trpící srdečními chorobami je nutné stanovit formu defektu, stav myokardu, stupeň selhání oběhu. Těhotné ženy s identifikovanými srdečními vadami by měly být pod dohledem lékaře a porodníka, je nutná konzultace s revmatologem. Těhotná žena s podezřením na srdeční vadu by měla být vyšetřena ve specializované nemocnici. Teprve po komplexním vyšetření je možné vyřešit otázku možnosti dokončení těhotenství. Včasná detekce srdečních chorob u těhotné ženy, důkladná léčba opakovanou hospitalizací během těhotenství, řádná péče o porod a poporodní období může dramaticky snížit úmrtnost těhotných žen se srdečními vadami.

Anémie u těhotných žen je pozorována velmi často (až 30%). V 70-95% případů se jedná o hypochromní anémii s nedostatkem železa, jiné formy jsou mnohem méně časté.

Cystitida během těhotenství je pozorována poměrně často. Predispozičním faktorem je tlak na močový měchýř současné části plodu atd. Příčinnými původci nemoci jsou ve většině případů E. coli, stafylokok a další mikroby. Do močového měchýře vstupují častěji z močové trubice: navíc může být infekce zavedena do močového měchýře hematogenními a lymfogenními cestami..

Jade a pyelonefritida se může objevit během těhotenství v důsledku různých infekčních chorob a otravy. Akutní nefritida často vede k spontánnímu potratu.

Těhotná toxikóza (gestóza) je patologický stav, který se vyskytuje v souvislosti s těhotenstvím a po jeho ukončení je postupně zcela eliminován. Toxikóza se může objevit jak v časném, tak v pozdním těhotenství. Mezi nejčastější formy časné toxikózy těhotných žen patří: zvracení, slinění, dermatóza a později - těhotná kapka, nefropatie těhotných žen, preeklampsie a eklampsie.

Těžká gestóza komplikuje průběh těhotenství a ohrožuje zdraví matky a dítěte. Prevence preeklampsie zahrnuje sledování a vyšetření ženy na prenatální klinice, počínaje počátkem těhotenství. Po těžké pozdní gestóze je další těhotenství po dobu dvou let nežádoucí.

Sexuální život během těhotenství

Sexuální život v těhotenství má své vlastní vlastnosti. V prvních 2 - 3 měsících se doporučuje jej omezit, protože sexuální vzrušení a zvýšený průtok krve do pohlavních orgánů může vyvolat potrat. To je zvláště důležité pro ženy, které již mají smutnou zkušenost se spontánním potratem nebo s hrozbou potratu. Sexuální blízkost by měla být rovněž vyloučena v těch dnech, ve kterých by za normálních podmínek došlo k menstruaci nebo v nichž bylo přerušeno první těhotenství. Doporučuje se zastavit sexuální život 2 až 2,5 měsíce před porodem kvůli riziku infekce v genitáliích žen a možnosti předčasného propuštění plodové vody.

Při přípravě článku byly použity materiály Velké lékařské encyklopedie

Jak dlouho těhotenství trvá: odhady a pravděpodobné tolerance

Existují různé metody pro výpočet délky těhotenství a porodu, celkem přesné, ale neposkytující absolutní „neomylná“ data. Standardem, o kterém každý ví, je devět kalendářních měsíců nebo deset lunárních měsíců (každý 28 dní). Stejně tak je však známo, že odchylky v týdnu nebo 10 dnech jsou docela pravděpodobné, protože přesné datum početí je zřídka známé. Jak nakonec vzít v úvahu gestační věk a co se považuje za odchylku od normy délky těhotenství? O tom bude nyní diskutováno.

Orientační body a odchylky

Porod se považuje za předčasný, pokud těhotenství nedosáhlo 27 týdnů. A porod po 42 týdnech je již tzv. Perenasací. Jak dlouho trvá normální těhotenství u žen? Předpokládá se, že tento standard je 40 týdnů (přibližně devět kalendářních měsíců). Odtud je 6 měsíců 28 týdnů a 36 týdnů 8 měsíců..

Pokud žena přesně nezná den početí, vypočte se doba pravděpodobného porodu podle následujícího schématu: do prvního dne poslední menstruace se přidá 10 dní a poté se vezme tříměsíční období. Výsledkem je datum dodání.

Pomáhá určit datum "X-den" začátek míchání. Úplně první třes sám začíná již od pátého až šestého týdne od okamžiku oplodnění, ale jejich žena neslyší. Objektivní pocity míchání se stávají uprostřed období porodu dítěte. S ohledem na tento jev lze vypočítat dobu těhotenství v týdnech. Předpokládá se, že maminka si při čekání na prvorozence všimne prvních třesů ve 20-21 týdnech, a když nese druhé a následující děti, jsou pohyby slyšet, počínaje 18. týdnem.

Jak dlouho těhotenství trvá: zvažte velikost břicha a dělohy

Při každém preventivním vyšetření počínaje druhým trimestrem lékař měří obvod břicha svých oddělení. To je důležitý ukazatel pohody dítěte, což ukazuje, že plod roste v souladu s normou.

Zdravotničtí pracovníci mají speciální tabulky, podle nichž jsou údaje ověřovány ve skutečnosti a ideálně. S vědomím, jak dlouho trvá těhotenství ve dnech, jaký je objem břicha, shrnující tyto údaje s řadou dalších objektivních ukazatelů, lékař učiní závěr ohledně načasování porodu.

Na základě pouze vnějších měření nemohou být takové závěry bezchybné, protože objem břicha je subjektivní záležitostí, záleží na složení ženy, množství plodové vody, způsobu umístění dítěte v děloze a řadě dalších faktorů. Průměrně je u matek střední doby v době porodu objem břicha 100–105 cm.

Přesnější představa o „věku“ plodu je dána měřením výšky děložního pozadí. Zkušený lékař bude schopen provádět příslušné výpočty podle těchto hodnot..

Koncept DDP: Odhadované datum narození

V medicíně existuje taková věc: odhadované datum narození. Toto je de facto uznání: není možné určit tento šťastný okamžik s absolutní přesností. I když je znám den početí, konečný výsledek může ovlivnit mnoho vnějších faktorů a organizmy matek jsou individuální. A nejen matky, ale i děti, již v lůně, ukazují základy charakteru, chovají se odlišně, vyvíjejí se s některými rysy, které také ovlivňují datum narození.

40 týdnů nebo 280 dní, obvykle označovaných jako období těhotenství, je doba od začátku (prvního dne) poslední menstruace. Je však zřejmé, že ve skutečnosti k početí nedochází v tento den. Praxe porodnictví naznačuje, že k porodu v 80 procentech případů dochází 38 týdnů (266 dní) po oplodnění. Ale protože den poslední menstruace je jasnější datum, pak jsou s tím vázány výpočty a výpočty jsou snadnější. Tento termín se nazývá gestační (menstruační). A přesný věk plodu, který je přibližně o dva týdny kratší, se nazývá oplodnění (ovulace).

Jak dlouho trvá těhotenství ve dnech: výpočty podle data ovulace

Velmi důležitou roli pro početí hraje proces ovulace, tj. Uvolňování vajíčka poté, co folikul dozrál do břišní dutiny z vaječníku. Během tohoto období je vejce připraveno k oplodnění a je velmi krátké, asi den nebo dva. Kdy dochází k ovulaci? 14 dní před začátkem menstruace. S cyklem 28 dní je to jen prostřední a s mírně odlišným počtem žen vědí, že nejplodnější dny ve smyslu početí jsou přesně polovinou cyklu.

Zdá se, že se jedná o jedinečný tip: protože početí je možné v tento konkrétní den nebo dva, není těžké vypočítat datum narození. Všechno by tomu tak bylo, ne-li za jedné okolnosti: toto pravidlo je obvykle dodržováno u žen s pravidelným cyklem. Bohužel, tato srozumitelnost není často pozorována, a jak bylo uvedeno výše, i při takové ideální pravidelnosti jednotlivé faktory někdy zasahují.

Lékaři při výpočtu vycházejí z průměrných hodnot, takže limity normy pro plod jsou poměrně velké: od 38 do 42 týdnů.

Jak dlouho trvá těhotenství v týdnech? Co se považuje za odložené těhotenství?

Vývoj plodu, a tedy částečně i na období těhotenství, je ovlivněn mnoha faktory: dědičností, rysy morfologie těla, zdravotním stavem nastávající matky, jejím emočním a psychologickým stavem, prostředím: biologickým i sociálním.

Těhotenství je považováno za předčasné, kdy porod nastane dříve než 38. týden. Po 42. - přestěhoval se. Někdy jsou tyto odchylky „virtuální“ povahy: ve skutečnosti je dítě zdravé, včas, jen lékaři nejsou schopni stanovit přesné datum početí a spočítat zbývající data.

Skutečný dopad však mají například poruchy svalů, hormonální poruchy, patologie struktury dělohy, nemoci gynekologické sféry a endokrinního systému a řada dalších negativních aspektů. V důsledku toho je žena fyzicky připravena na porod později. Někdy na to psychologické faktory překrývají, jednoduše strach z procesu, který také poněkud brání přístupu porodu..

Méně pravděpodobné, že se změní v druhém a následném těhotenství: pak je svalový aparát připraven k porodu a emocionálně je žena o něco snazší naladit.

Kolik dní, týdnů a měsíců trvá těhotenství??

Přes všechny nemoci a neklid, téměř každá žena, připomínající její těhotenství, nazývá tentokrát nejšťastnější období v životě.

Každá nastávající matka však nebude čekat na okamžik narození a samozřejmě se snaží vypočítat tento den co nejpřesněji. Ne každý však ví, že při výpočtu gestačního věku existují jemnosti.

Trvání těhotenství

Jak dlouho trvá těhotenství u žen? Přesné datum narození bohužel není možné znát. Datum zvané lékaři, to je PDR - odhadované datum narození.

Existují případy, kdy se skutečné datum narození kryje s odhadem. Ale všechny tyto případy nejsou ničím jiným než pouhými náhodami..

I když žena přesně zná den početí a datum ovulace, není možné určit rychlost spermií, kolik dní se vajíčko pohybuje přes vejcovody, když je přesně implantováno, jak dlouho musí plod plně zrát a kdy bude dítě připraveno k narození.

Protože všechny naše organismy jsou individuální, v obou případech tyto procesy probíhají odlišně. Lékaři používají průměrný standard, který je obvykle orientován.

Kolik týdnů tak trvá normální těhotenství ženy? Vědci vypočítali, že v 80% případů od okamžiku oplodnění do začátku porodu uplyne 266 dní, což odpovídá 38 týdnům.

Obtížnost tohoto výpočtu spočívá v tom, že nastávající matky zpravidla nepoznají přesný den početí.

V první den nástupu menstruace však nedošlo k skutečnému těhotenství, takže termín vypočítaný tímto způsobem je přibližný. Říká se tomu menstruační nebo gestační období..

Ve skutečnosti je věk plodu asi o dva týdny kratší. Toto období je přesnější. Říká se tomu ovulace nebo oplodnění. Pro přesnější určení data jejich narození by budoucí matky měly vypočítat datum jejich ovulace.

A tento článek popisuje, co může být nebezpečné pozdní narození.

Jak vypočítat datum ovulace?

Tomu je velmi těžké uvěřit, ale v každém měsíci je jen jeden den, kdy je možné otěhotnět. Ve velmi vzácných případech se tento měsíc v měsíci vyskytne dvakrát.

Existuje jednoduchý vzorec, pomocí kterého můžete vypočítat den ovulace bez asistenčních zařízení. Vědci zjistili, že absolutně každá žena ovuluje 14 dní před menstruací.

Pokud menstruační cyklus trvá 28 dní, ukáže se, že k ovulaci dojde 14. den po posledním dni ovulace.

Souhlasím, tento výpočet je velmi jednoduchý. Je zde však jeden zádrhel - tato metoda je vhodná pouze pro ženy, které mají pravidelný cyklus. Kromě toho můžete vypočítat den ovulace, pouze pokud existuje přesný cyklus cyklu po dobu nejméně šesti měsíců.

To je důvod, proč lékaři říkají, že dlouhodobé těhotenství trvá 266 až 294 dní nebo 38 až 42 týdnů.

Při počítání je snadno vidět, že 280 dní (40 týdnů) je přesně 9 měsíců.

Porodníci však mají své vlastní měsíce. Podle jejich odhadů trvá těhotenství 10 měsíců. Faktem je, že se berou v úvahu tzv. Lunární měsíce, které se skládají z 28 dnů. Právě v tomto období cyklus u většiny žen pokračuje.

Faktory ovlivňující délku těhotenství

Za prvé, zdravotní stav nastávající matky a další faktory ovlivňují délku těhotenství. Například:

 • dědičnost;
 • psychologický stav;
 • vývoj plodu;
 • nitroděložní stav.

V případě předčasnosti, jakož i odložení splatnosti, vznikají další hrozby nepříznivého porodu, které mohou mít vliv na zdraví plodu a matky.

Tyto jevy mohou být způsobeny neuroendokrinními poruchami, předchozími nemocemi a předchozími potraty. Podle statistik, ženy, které byly léčeny pro hrozbu potratu častěji přeskupují plod. Za odložené těhotenství se považuje těhotenství, jehož funkční období překročilo hranici 42 týdnů.

A zde si můžete přečíst článek o tom, zda těhotné ženy mohou jít na sport.

Příliš dlouhé těhotenství

Příčiny

Mnoho nastávajících matek se bojí předčasného těhotenství než odloženého těhotenství. Ve skutečnosti je však během těhotenství velmi nebezpečné.

Lékaři stále nemohou dát přesnou odpověď, co je důvodem příliš dlouhého těhotenství. Je obvyklé rozlišovat dva faktory předjíždění - lékařské a psychologické.

To lze vysvětlit následujícími faktory:

 • pozdní zrání krčku;
 • svalové poruchy dělohy a myometria;
 • pomalý vývoj plodu;
 • hormonální problémy;
 • endokrinní a gynekologická onemocnění ženy;
 • patologie dělohy;
 • dědičnost.

Navíc, gestační věk také závisí na věku matky. Nejčastěji se měnilo během prvního pozdního těhotenství.

Všechny důvody, které lze připsat lékařskému aspektu, jsou identifikovány pomocí dalších vyšetření. Psychologickou stránku je však těžké identifikovat.

Stává se, že psychologicky žena není vůbec připravena k porodu. Důvodem je nevědomý strach z práce. Žena se může bát bolesti nebo možnosti ztráty dítěte, což zpomaluje začátek přirozeného procesu.

Při prvních známkách nadměrné expozice byste se měli poradit s lékařem. Po provedení dalšího ultrazvuku bude odborník schopen určit stav placenty, plodové vody a samozřejmě dítěte.

V žádném případě nemůžete tyto schůzky odmítnout, protože důsledky odloženého těhotenství mohou být žalostné.

Efekty

Ve 40% případů se během pozdního porodu vyskytne dysfunkce placenty. Není tak schopna poskytnout dítěti potřebné množství živin a kyslíku..

Velmi často během odloženého těhotenství získává plod nadváhu, což samozřejmě komplikuje proces porodu..

Také u 20% odložených dětí se vyskytuje tzv. „Overripe syndrom“, při kterém se mění kůže.

V těle dítěte je příliš málo podkožního tuku, což zpomaluje jeho růst. Navíc při porodu, který začal později než 42 týdnů, je míra poranění vyšší.

Nejčastěji se to projevuje Erbovou paralýzou, zlomeninami končetin a klíční kosti, stejně jako dysplázií kyčle.

V tomto případě je žena v práci také vystavena dalšímu riziku, které spočívá v následujících bodech:

 • existuje vysoká pravděpodobnost perineálních řezů;
 • riziko poškození dělohy;
 • prodloužená práce;
 • výskyt krvácení v období po porodu.

Není divu, že se tento stav nazývá patologie těhotenství. Proto, abyste se vyhnuli nepříjemným následkům, měli byste se poradit s lékařem.

V posledních dnech těhotenství je mnohem užitečnější psychologicky a fyzicky se přizpůsobit porodu. Během tohoto období nastávající matky potřebují lepší odpočinek.

Porod je pro tělo kterékoli ženy obtížný proces, takže stojí za to dostatek času věnovat se spánku. Mnoho žen navštěvuje specializované kurzy, kde odborníci říkají, jak lépe a bezpečněji porodit..

Navíc nyní na internetu najdete spoustu podpůrných informací, díky nimž bude žena sebevědomější a odstraní zbytečný strach.

Hlavní věc, kterou si musíte zapamatovat, je, že po porodu bude setkání s vaším nejoblíbenějším a nejoblíbenějším!

A tento článek vám řekne o tom, proč bolí břicho v ranných stádiích těhotenství..

Odložené těhotenství

Těhotenství: 41 týdnů, 42 týdnů?

Odložené těhotenství

Uplynulo devět měsíců. A vaše dítě se nemůže rychle narodit. Proč? A co by měla máma dělat?

Mnoho žen, které nezačnou rodit po 40-41 týdnech, zažívá úzkost. Zdá se, že každý nový den je nekonečně dlouhý. Stěžují si: „Jeden den, jako celý týden!“

Máma by se uklidnila, ale jak se můžete uvolnit? Lékaři děsí problémy s dítětem a stimulaci porodu. Zneklidněn myšlenkou, zda má přednost?

Příbuzní jsou vystrašení a přátelé a známí volají se závistivou pravidelností s otázkou: „No, s kým vám chci poblahopřát?“

Předčasné těhotenství?

Nejprve se rozhodneme o načasování. Normální průměrné těhotenství se hodí do poměrně širokého rozmezí: 40 týdnů od prvního dne poslední menstruace (nebo 38 týdnů ode dne početí), plus nebo mínus 2 týdny. A protože většina žen si přesně nepamatuje den početí, je obvyklé soustředit se na 40 týdnů.

Dodání v týdnu 37-42 není považováno za brzké nebo pozdě. Těhotenství, které trvá 42 týdnů nebo více a končí narozením normálního plnohodnotného dítěte bez známek nadřazenosti, se nazývá prodloužené. Zjistí se dvakrát méně než přemístění. V žádném případě nepropadejte panice.

Každá žena má svůj vlastní horní limit normální pracovní doby. Co ji definuje?

Pokud je cyklus menstruace delší než 28 dnů (od prvního dne jedné menstruace do prvního dne následujícího), je normální těhotenství delší než 40 týdnů normální.

V tomto případě, čím více dní v cyklu, tím déle se můžete bez obav pohybovat. U žen s cyklem kratším než 28 dnů je normální těhotenství 36–40 týdnů.

Pokud k prvnímu trimestru těhotenství došlo s komplikacemi, je pravděpodobné jeho rozšíření bez známek přenositelnosti. Dítě v tomto případě, jak to bylo, dostane to, co obdržel v raných stádiích.

Pokud v rodině budoucí matky někdo měl dítě déle než 40 týdnů, pak s jistou pravděpodobností to lze od ní očekávat. Existuje dědičný biorytmus nitroděložního vývoje dítěte, a tedy nástup porodu..

Pokud se žena vydala rozkaz, aby porodila, například když se manžel vrátí z služební cesty nebo lékař odejde na dovolenou, její tělo se může přizpůsobit tomuto stavu.

Příznaky přetížení

Stále však existují případy skutečně odloženého těhotenství. Tato situace obvykle vyžaduje rychlé dodání a práce by neměla být ve spěchu začít.

To, co zpomaluje porod a jasně naznačuje změnu?

 • Prudký pokles objemu plodové vody je předpokladem pro rozvoj slabé práce.
 • Absence „přední vody“ (tzv. „Plochá bublina“, která se vejde do hlavy dítěte) zabraňuje porodu a zpomaluje otevírání děložního čípku.
 • Nezralý děložní čípek po 40 týdnech naznačuje vysokou pravděpodobnost těhotenství.
 • Husté kosti lebky dítěte, úzké švy a fontanely komplikují náročné období - bude vyžadovat mnohem více úsilí od matky a dítěte.
 • Nepřítomnost vloček ze syrového tuku v plodové vodě (podle ultrazvuku) ukazuje na suchou pokožku dítěte, což ukazuje na převahu.
 • Známky stárnutí placenty, které lze snadno určit ultrazvukem, ukazují, že placenta již nedokáže vyrovnat se s potřebami rostoucího dítěte..
 • Zápal z meconia (první střevní výtok dítěte) amniotická tekutina (podle ultrazvuku) označuje hladinu kyslíku u dítěte.

Důvody přetížení

Jaké jsou důvody odkladu těhotenství?

Lékařská stránka přeplánování

Lékaři se domnívají, že zpoždění těhotenství je založeno na nedostatku „biologické připravenosti“ těla matky k porodu. Důvodem je narušení funkcí centrálního nervového systému matky a dítěte a (nebo) regulační funkce placenty..

K přejídání přispívá také nezralost fetálního imunitního systému, nedostatek vitamínů C, P, E a skupiny B, stejně jako endokrinní choroby, zhoršený metabolismus tuků, potrat, některá onemocnění pohlavních orgánů a duševní úrazy..

Dědičnost také hraje roli: pokud někdo z rodiny měl potraty v těhotenství, je pravděpodobné, že převažuje. Klinické testy krve a plodové vody mohou potvrdit hormonální nerovnováhu a poruchy v intracelulárních energetických procesech..

Ale příliš přísná lékařská kontrola sama o sobě může také zpozdit doručení. Takzvaná „biologická nepřipravenost“ na porod je ve většině případů důsledkem určitých problémů a obav matky. Protože porod může být stimulován lékařskými i psychologickými prostředky.

Porod nemusí začít kvůli obavám různých matek. Například hrozba potratů často vede ke skutečnosti, že se začíná chovat tak, aby minimalizovala všechny procesy, které vyvolávají potrat nebo předčasný porod. Je to velmi dobré pro těhotenství, ale zasahuje do porodu.

Takové prenatální procesy, jako je zvýšený tón děložních svalů, messengerovy kontrakce, změkčení a vyhlazení děložního hrdla, spojují mysl ženy se strachem ze ztráty dítěte..

Chcete-li stimulovat porod, začleňte do svého života všechny akce, které byly vyloučeny během období nebezpečí: dlouhé procházky, chůze po schodech, gymnastika, plavání. Nezanedbávejte intimní život. Jedním slovem se uvolněte a připravte se na porod!

Obavy z bezvědomí při porodu nejsou neobvyklé. Produktivně pracují se strachem na prenatálních výcvikových kurzech a pomůže také individuální konzultace s psychologem. Pokud nastávající matka vedla během svého těhotenství velmi aktivní životní styl a krátce před narozením se uvolnila a začala si užívat, těhotenství se může opozdit..

Vše je na čase a před narozením je normální, že během těhotenství nezažijete únavu. Stálá kontrola nad projevy blížícího se narození může být příliš nepříjemná. Nedodává se včas.

Odvádějte se od očekávání plánování a implementace jakéhokoli podnikání. Například je dobré začít připravovat věno pro dítě, rozzářit „rodinné hnízdo“, chodit každý den dlouhou dobu nebo chodit na návštěvu.

Příbuzní velmi často spěchají a infikují své budoucí rodiče úzkostí. Pokud vzrušení zesílí, nebude na místě konzultovat s dobrým odborníkem nebo jít na ultrazvukové vyšetření k určení přítomnosti nebo nepřítomnosti známek skutečného těhotenství. Pokud nejsou detekovány (i po dobu 41-42 týdnů), je ještě čas.

Nejdůležitějším faktorem vyžadujícím rychlý zásah je přítomnost suspenze meconia v plodové vodě (podle ultrazvuku) a zhoršení srdeční frekvence dítěte. Potom je užitečné, aby se matka ještě trochu bála dítěte, aby začalo narození. V každém případě je nutný odborný lékařský dohled a případně i stimulace drog při nástupu porodu.

Diskutujte o rodinném poradenství se svým partnerem a dalšími dospělými členy rodiny. Můžete vyjádřit své nashromážděné pocity a pocity v takové konverzaci, dozvědět se o pocity druhých.

Stává se, že strach budoucího otce z porodu a narození dítěte vytváří ženský pocit nejistoty - zejména pokud je zvyklá dobíjet tuto důvěru svého manžela. Potom upřímná a důvěrná konverzace a někdy i zúčtování (samozřejmě s povinným smíšením) bude mít požadovaný a dlouho očekávaný terapeutický účinek.

Test na savce

Posaďte se nebo si lehněte do pohodlné polohy, relaxujte, nastavte hodiny poblíž. Dráždí bradavky a areoly prsty 5-6krát po dobu 1 minuty každé 3 minuty. Položte ruku na břicho a sledujte kontrakce..

Výsledek:

 • Zkouška se považuje za pozitivní, pokud se kontrakce dělohy objeví během prvních 3 minut od počátku podráždění bradavek a během 10 minut dojde k nejméně 3 kontrakcím.
 • Pokud je test do 40 týdnů negativní, existuje tendence k překročení.
 • Pokud je test mléčné žlázy jasně pozitivní (po minutě stimulace, děloha reaguje s aktivními kontrakcemi) a z nějakého důvodu se porod nezačne, musí dítě sedět trochu déle v břiše své matky. Porod začne, jakmile je dítě připraveno k narození.

Nebezpečí předjíždění?

Odložená děti jsou přecitlivělé na nedostatek kyslíku v důsledku vysokého stupně zralosti mozku. Pokud placenta nezajistí dítěti dostatek kyslíku, může se u něj rozvinout vážný stav.

Husté kosti lebky se horší přizpůsobí porodnímu kanálu matky, což zvyšuje riziko poranění. U odložených dětí často dochází ke komplikacím, jako je aspirační amniotická tekutina (opožděná plodová tekutina v plicích)..

Jak dlouho trvá těhotenství u žen?

Zatímco čeká dítě, mnoho žen se ptá, kolik týdnů těhotenství trvá. Přesné informace o latenci jsou potřebné pro mnoho účelů. S jeho pomocí můžete vypočítat, kdy toxikóza končí, datum prvního rozruchu a odhadovaná doba narození dítěte.

Délka těhotenství u žen

Porodník pomůže určit gestační věk v počáteční fázi. Manuálně vyšetřuje ženu při první návštěvě a odhaduje velikost dělohy, aby pochopil, k jakému období těhotenství odpovídá. Gynekolog při stanovení termínu bere v úvahu první den poslední menstruace - věří se, že sliznice dělohy se od tohoto okamžiku začíná připravovat na těhotenství.

Kolik měsíců tedy normální počet těhotenství trvá od početí? Protože každý organismus je individuální, není možné předpovědět tento proces až na den. Medicína pro tento účel používá standard s průměrovanými ukazateli. Obecně uznávanými standardy jsou podmínky porodu dítěte:

 • ve dnech - 266–280 kalendářních dnů, těhotenství trvá od okamžiku oplodnění do porodu;
 • v týdnech - 38-40 * týdnů;
 • v měsících - 9 měsíců podle kalendáře (nebo 10 lunárních měsíců s 28denním cyklem).

* 38 týdnů - embryonální období (trvání těhotenství od okamžiku oplodnění po narození); 40 týdnů - porodnické období (těhotenství se počítá od začátku posledního menstruačního cyklu do porodu).

Co může ovlivnit délku těhotenství?

Existuje řada faktorů, které mohou ovlivnit délku těhotenství. Některé z nich jsou mimo kompetenci medicíny, zatímco jiné jsou docela předvídatelné a jsou brány v úvahu od okamžiku, kdy jsou identifikovány. Tyto faktory zahrnují:

 • stav plodu a jeho nitroděložní vývoj;
 • zdraví matek během těhotenství;
 • psychický stav těhotné ženy;
 • dědičnost.

Výše uvedené faktory mohou ovlivnit průběh těhotenství a být příčinou předčasného porodu i dítěte v děloze.

 • Předčasné těhotenství je považováno za těhotenství, které skončilo při porodu před 37. týdnem těhotenství. Případy předčasného těhotenství nejsou neobvyklé, frekvence předčasného porodu je až 16–20% všech těhotenství.
 • Diagnóza „odloženého těhotenství“ se obvykle provádí po 42. týdnu těhotenství, kdy termín přesahuje třetí trimestr. Vyskytuje se mnohem méně často než předčasné těhotenství a představuje pouze 4% z celkového počtu narozených.

Obě podmínky představují hrozbu ve formě nepříznivých porodů a při nedostatečné kontrole mohou vážně ovlivnit nejen délku těhotenství, ale také stav nastávající matky a jejího dítěte.

Těhotenství a ovulace

Každá žena může vypočítat gestační věk nezávisle, pokud zná datum své ovulace. Toto je jediný den v měsíci, kdy může dojít k těhotenství. Ve vzácných případech dochází k ovulaci dvakrát 28. den cyklu, v tomto případě se ženský cyklus mění.

Vypočítání dne ovulace je poměrně jednoduché - do prvního dne posledního menstruačního cyklu musíte přidat přesně 14 dní. V průměru trvá ženský cyklus 28 dní. Ukazuje se, že ovulace nastává právě uprostřed cyklu.

Pokud spočítáme dobu těhotenství ode dne ovulace, ukázalo se, že porod dítěte trvá 266 dní. Toto je normální plné těhotenství. Stejně tak můžete předpovídat datum narození.

Dobrá video instrukce, jak vypočítat datum doručení:

Fetální pohyby a pracovní období

Dalším faktorem, který vám umožní objasnit termín narození a délku těhotenství obecně, jsou považovány pohyby plodu.

 • V prvním těhotenství může nastávající matka cítit pohyb po dobu 20–22 týdnů.
 • Druhé a následné těhotenství umožňuje těhotné ženě cítit pohyb dítěte po 18 až 20 týdnech.

Ale každé dítě v lůně si zpravidla vytvoří svůj vlastní specifický rytmus pohybu. Vrcholná aktivita plodu je mezi 28. a 37. porodnickými týdny. Počet otřesů dítěte za den se může do 12 hodin spočítat nejméně dvacet.

Druhé a následné těhotenství - rozdíly od prvního

Na fórech mladých matek najdete názor, že druhé těhotenství probíhá poněkud rychleji a snadněji než první. Toto tvrzení nemá opodstatnění, protože jakékoli zrození je individuální a nepředvídatelný proces. Pořadí a počet těhotenství neovlivňují trvání specifického očekávání dítěte. Porod může být zahájen o dva týdny dříve nebo později, nebo až přijde 40. porodnický týden, bez ohledu na to, zda první těhotenství či nikoli.

Ložiska chlapců a dívek - existují nějaké rozdíly v podmínkách?

Tvrzení, že těhotenství s chlapcem a těhotenství s dívkou se liší v čase, se týká řady lidových příznaků. Předpokládá se, že dívky se rodí trochu dopředu, a chlapci „do vítězství“ čekají na očekávaný den narození. Tento názor ve skutečnosti moderní vědecké teorie nepotvrdil. Nést dítě určitého pohlaví může ovlivnit vnitřní stav nastávající matky, což v některých případech zaznamenávají reproduktologové. Ale na průběh a trvání těhotenství není ovlivněn pohlaví nenarozeného dítěte.

Očekávání dvojčat: termín porodu vícenásobného těhotenství

Budoucí rodiče čekající na narození několika dětí najednou mají otázku - jak dlouho trvá dvojčata? Stanovení délky těhotenství je individuální charakter, nelze jej vypočítat bez pomoci ultrazvukové studie a týdenního lékařského vyšetření.

Jediné, co lze říci kladně, je to, že vícenásobné těhotenství není téměř nikdy odloženo. U ženy, která nosí několik plodů, se zpravidla rodí předčasně. Důvodem je přetížení dělohy, což způsobuje předčasný porod. Tady, porodník-gynekologové vyvodili malý vzorec:

 • Při normálním těhotenství se dvojčata narodí ve 36-37 týdnech těhotenství.
 • Pokud žena nosí trojčata, je pravděpodobné, že se narodí po 33–35 týdnech těhotenství.
 • V případě čtyřkolky může dojít k narození dětí ve věku 31-33 týdnů.
Články O Neplodnosti