Hlavní Zdraví

Šarlatová horečka během těhotenství

Šarlatová horečka je infekční onemocnění způsobené streptokokem skupiny A. Většinou jsou postiženy děti předškolního a základního školního věku. U dospělých, včetně těhotných žen, je onemocnění extrémně vzácné a obvykle probíhá v mírné formě ve formě streptokokové tonzilitidy.

Příčiny

Původcem šarlatové horečky je beta-hemolytická skupina A streptokoků (Streptococcus pyogenes). Tento mikroorganismus se usazuje na sliznici nosohltanu a kůže a způsobuje celou řadu nemocí. Skupina streptokoků skupiny A je považována za vinníka nemocí, jako je angína, chronická angína, revmatismus, glomerulonefritida, erysipelas a streptoderma..

Šarlatová horečka se přenáší z člověka na člověka kapičkami ve vzduchu. Zdrojem infekce je pacient se šarlatovou horečkou, tonzilitidou nebo jinými formami respirační streptokokové infekce, jakož i bakteriocarrier. K přenosu mikroorganismů dochází během kašle, kýchání a během rozhovoru. Kontaktní cesta přenosu patogenu přes domácí potřeby je možná. Osoba je nakažlivá od prvního dne nemoci do 3 týdnů.

Přirozená odolnost osoby vůči šarlatové horečce je velmi vysoká. K infekci dochází při úzkém a dlouhodobém kontaktu s nemocnou osobou. Proto se šarlatová horečka často vyskytuje ve školkách a dalších uzavřených skupinách. Dospělí, včetně těhotných žen, jsou slabě citliví na streptokokovou infekci.

Šarlatová horečka se vyvíjí až při prvním kontaktu s beta-hemolytickým streptokokem. V budoucnu se tělo stane odolným vůči bakteriálním toxinům. Při druhém setkání s patogenem dochází ke streptokokové angíně, která probíhá poměrně mírnou formou a nepředstavuje velké nebezpečí pro dospělého se zachovanou imunitou.

Šarlatová horečka se vyskytuje po celém světě, ale v zemích s chladným podnebím je zaznamenáno maximum pacientů. Vrcholový výskyt se vyskytuje na konci podzimu a v zimě. Je charakteristický periodický výskyt ohnisek šarlatové horečky v jednotlivých regionech. Po onemocnění přetrvává přetrvávající imunita specifická pro daný typ (rezistence pouze na jeden specifický typ streptokoka).

Příznaky

Inkubační doba pro šarlatovou horečku trvá 1-10 dní. Šarlatová horečka se vyznačuje výskytem tří typických příznaků:

 • horečka;
 • angina;
 • Exantém šarlatové horečky (kožní vyrážka).

Nástup choroby je akutní. V prvních hodinách dochází ke zvýšení tělesné teploty, zimnici, silné slabosti, bolestem hlavy. Na pozadí těžké intoxikace se často objevuje zvracení. Vyznačuje se agitací, euforií a dalšími známkami toxického poškození nervového systému..

Angina je typický příznak šarlatové horečky. Angina se vyskytuje v prvních hodinách po nástupu onemocnění a je charakterizována následujícími příznaky:

 • silné bolesti v krku;
 • bolest při polykání;
 • zvětšení cervikálních lymfatických uzlin;
 • vzhled v bílém a světle červeném plaku („malinový jazyk“ je typický příznak šarlatové horečky, která se vyskytuje 4–5 dní po nástupu choroby).

Při zkoumání nosohltanu je zaznamenána výrazná difuzní hyperémie (zarudnutí) mandlí, palatinových oblouků, měkkého patra a zadní stěny hltanu. Tento jev se nazývá „planoucí hltan“ a je typický pro šarlatovou horečku. Purulentní plak se může objevit ve formě oddělených ohnisek na zvětšených drobivých mandlích (folikulárně-lakunární tonzilitida).

Exantém šarlatové horečky se vyskytuje 2. den od začátku nemoci. Vyrážka ve formě malých červených skvrn se nachází na hyperemické (zarudlé) kůži. Nejprve jsou vyrážky lokalizovány na obličeji, krku a horní části těla, poté rychle sestoupí na extenzorové povrchy končetin, na strany hrudníku a břicha, jakož i na vnitřní povrch stehen..

Charakteristické rysy vyrážky se šarlatovou horečkou:

 • šíří se zdola nahoru;
 • nepřítomnost vyrážky v oblasti nasolabiálního trojúhelníku;
 • zesílení vyrážky v místech přirozených kožních záhybů, jakož i v axilární fosílii;
 • výskyt krvácení kolem kloubů a míst tření s oblečením;
 • zmizení vyrážky, když dlaň přitlačí na kůži;
 • nezávislé řešení vyrážek ve 2. týdnu nemoci;
 • výskyt drobného šupinatění na kůži po vymizení vyrážky.

Atypické formy šarlatové zimnice

U dospělých, včetně těhotných žen, je možný vývoj atypických variant onemocnění:

Extra bukální forma

Vstupní branou pro infekci jsou otevřené rány a popáleniny. Vyrážka se šíří z místa poškození kůže. Angina není charakteristická. Možné zvýšení tělesné teploty a výskyt známek obecné intoxikace těla.

Opotřebovaná forma

Vyskytuje se hlavně u lidí starších 20 let. Při této možnosti nejsou příznaky šarlatové horečky příliš výrazné. U nosohltanu dochází k mírným změnám, objevuje se neobjasněná bolest v krku a krční lymfatické uzliny se mírně zvyšují. Tělesná teplota může zůstat v normálních mezích nebo se může mírně zvyšovat. Diagnóza této formy nemoci je velmi obtížná.

Toxická septická forma

Je známo u lidí se závažnou imunodeficiencí (vrozená patologie imunitního systému, infekce HIV, maligní nádory, stav po léčbě cytostatiky a imunosupresivy). Tato forma patologie je charakterizována rychlým nástupem s rychlým rozvojem respiračního a kardiovaskulárního selhání. Vzhled hemoragické vyrážky na kůži, krvácení. Vysoká pravděpodobnost rozvoje sepse a smrti.

Komplikace

Na pozadí šarlatové horečky je možné vyvinout takové hnisavé komplikace:

 • purulentní lymfadenitida (zánět lymfatických uzlin);
 • hnisavá zánět středního ucha (zánět ucha);
 • sinusitida (poškození nosních dutin);
 • změny v játrech a dalších vnitřních orgánech.

Tyto komplikace se objevují v prvních dnech a týdnech od počátku nemoci a jsou spojeny s šířením bakterií za nosohltanu.

Komplikace infekčně alergické povahy:

 • revmatismus;
 • glomerulonefritida (poškození ledvin);
 • myokarditida (zánět srdečního svalu);
 • chorea (poškození nervového systému).

Tyto stavy jsou spojeny se schopností streptokoka stimulovat produkci agresivních protilátek, které působí proti vlastním buňkám těla. Alergické komplikace se objevují několik týdnů po odeznění všech příznaků onemocnění. Ve většině případů se tyto stavy objevují s nedostatečnou léčbou šarlatové horečky, včetně odmítnutí antibiotik.

Důsledky pro plod

Většina lidí se v dětství setká s beta-hemolytickým streptokokem. U těhotných žen je klasický šarlach vzácný. Po věku 20 let obvykle dochází k druhému setkání s původcem nemoci, které vede k rozvoji streptokokové tonzilitidy bez výskytu typických vyrážek. Tato forma nemoci nepředstavuje zvláštní nebezpečí pro ženu, nezasahuje do normálního průběhu těhotenství a neovlivňuje vývoj plodu..

Ve vzácných případech se počáteční setkání se streptokokem skupiny A vyskytuje přesně v době očekávání dítěte. V této situaci je poměrně obtížné předpovědět průběh těhotenství. V prvním trimestru, kdy se setkáte s infekcí, je možné spontánní potrat až 12 týdnů. Pronikání bakterií do plodu a vytváření různých defektů vnitřních orgánů není vyloučeno.

Ve druhé polovině těhotenství je možné vyvinout takové nespecifické komplikace:

 • placentární nedostatečnost;
 • fetální hypoxie;
 • vývojové zpoždění a narození malého dítěte;
 • polyhydramnios;
 • předčasný porod.

Léčba komplikací těhotenství šarlatovou horečkou je prováděna porodníkem-gynekologem s přihlédnutím k gestačnímu věku a stavu plodu. Při příznivém průběhu onemocnění prochází porod přirozeným porodním kanálem. Indikací císařského řezu může být těžká forma šarlatové horečky nebo významné zhoršení stavu ženy a jejího dítěte.

Léčebné metody

K léčbě šarlatové horečky dochází hlavně doma. Hospitalizace na infekčním oddělení je indikována v následujících situacích:

 • těžká šarlatová horečka;
 • vývoj hnisavých komplikací vyžadujících zvláštní zacházení;
 • zhoršení plodu;
 • těhotenské komplikace.

Antibiotika ze skupiny penicilinů, cefalosporinů a makrolidů se používají k léčbě šarlatové horečky a streptokokové tonzilitidy. Dávkování a výběr léku bude záviset na závažnosti stavu ženy. Peniciliny a cefalosporiny jsou povoleny k použití v jakékoli fázi těhotenství, včetně prvního trimestru. Průběh léčby je 10 dní..

Důležitý bod: odmítnutí antibiotické terapie může vést k rozvoji závažných stavů, včetně poškození kloubů a vnitřních orgánů (infekční a alergické komplikace šarlatové horečky).

Symptomatická terapie pro šarlatovou horečku zahrnuje:

 • kloktání s bylinkami (heřmánek, měsíček);
 • zavlažování krku antiseptickými roztoky (s ohledem na gestační věk);
 • výplach nosu solným roztokem;
 • odpočinek před normalizací tělesné teploty.

Po zotavení by těhotná žena měla být pod dohledem terapeuta po dobu 1 měsíce. Během tohoto období dochází k pozdním infekčním a alergickým komplikacím šarlatové horečky. Dojde-li k jakýmkoli poruchám v práci srdce, ledvin a kloubů, je nutné podstoupit speciální prohlídku.

Šarlatová horečka a těhotenství

Riziko infekce je při šarlatové horečce velmi vysoké. Těhotenství je obvykle citlivým obdobím pro takové infekce z důvodu možného nebezpečí pro nenarozené dítě. Pokud je však šarlatová horečka rychle rozpoznána a léčena u těhotných žen, nehrozí pro dítě žádné riziko.

Kódy ICD pro tuto nemoc: A38.

Šarlatová horečka během těhotenství

Šarlatová horečka je obvykle dětská nemoc. Dospělí však mohou onemocnět. Šarlatová horečka se vyskytuje také u těhotných žen. Hormonální změny během těhotenství oslabují imunitní systém, takže těhotná žena je náchylnější k infekcím.

Šarlatová horečka je způsobena bakterií rodiny streptokoků. Lidské tělo může produkovat ochranné protilátky proti toxinům této bakterie. Žena, která měla šarlatovou horečku před těhotenstvím, je lépe chráněna. Ale i ona může znovu onemocnět, protože existují různé formy šarlatové horečky..

Pokud je žena se šarlatovou horečkou těhotná, měla by neprodleně vyhledat lékaře a podstoupit léčbu. Předpokladem pro úspěšnou léčbu šarlatové horečky během těhotenství je co možná nejdříve identifikace příznaků nemoci..

Šarlatová horečka a těhotenství: příznaky

Příznaky šarlatové horečky se v důsledku těhotenství nemění: šarlatová horečka způsobuje tonzilitidu, faryngitidu a horečku téměř u všech pacientů. Zpravidla se objeví tmavě červený „malinový jazyk“ a načervenalá vyrážka, která se šíří od slabiny po celém těle. Možné příznaky šarlatové horečky jsou také oteklé krční lymfatické uzliny, zvracení a zimnice..

Těhotné a nenarozené dítě není zvlášť ohroženo samotným onemocněním. Možné komplikace a pozdní následky však mohou být nebezpečné..

Šarlatová horečka a těhotenství: možná rizika

Většina těhotných žen něco trpí za devět měsíců. Existují nemoci, které přímo neovlivňují nenarozené dítě. Patří sem šarlatová horečka. Těhotné a nenarozené dítě by však mělo být sledováno lékařem, protože pokud je infekce detekována a vyléčena příliš pozdě, může to vést ke komplikacím a dlouhodobým následkům.

Infekce srdce a ledvin se někdy vyvinou v důsledku šarlatové horečky. Těhotné ženy pak představují větší riziko pro nenarozené dítě. Srdce matky a ledviny jsou zvláště důležité pro dostatečný přísun kyslíku a živin dítěte. V důsledku toho může funkční poškození těchto orgánů při šarlatové horečce ohrozit těhotenství a růst dítěte..

Samotná nemoc však nevede ke zvýšenému riziku potratu, mrtvě narozeného dítěte nebo malformací dítěte během těhotenství..

Šarlatová horečka a těhotenství: léčba

Jako bakteriální infekční onemocnění může být šarlatová horečka léčena antibiotikem. Penicilin je zvláště účinný. Těhotenství a kojení jsou stavy, ve kterých by se léky měly předepisovat pouze v naléhavých případech. Penicilin je však jedním z antibiotik, které mohou těhotné ženy a kojící matky užívat..

Během několika dnů po zahájení léčby příznaky šarlatové horečky obvykle zmizí. Léčivo by však mělo být podáváno po dobu deseti dnů, jak je doporučeno, aby se snížilo riziko komplikací a dlouhodobých účinků šarlatové horečky. Těhotenství a kojení obvykle plynou hladce..

Mezi obecné tipy pro šarlatovou horečku patří odpočinek v posteli, pití velkého množství vody (ke snížení horečky), teplý zábal krku (pro bolest v krku) a měkká nebo tekutá jídla (pro usnadnění polykání).

Šarlatová horečka a těhotenství: prevence

Infekční šarlatová horečka je vysoce nakažlivá a proti ní stále neexistuje žádná vakcína. Zejména v mateřských školách a školách, jakož i v jiných veřejných institucích, mnoho lidí současně rozvíjí šarlatovou horečku.

Těhotenství a kojení jsou nejlépe chráněny, když se ženy vyhýbají infikovaným zařízením. To platí také pro úzký kontakt s potenciálně nemocnými pacienty..

Šarlatová horečka během těhotenství

Šarlatová horečka během těhotenství je poměrně vzácné onemocnění. Nejde však o vzácnost patogenu, ale zejména o samotnou nemoc. Šarlatová horečka je způsobena streptokokem beta-hemolytické skupiny A (GBSA, pyogenní streptokok). Tento patogen vyvolává více než 80% všech bakteriálních tonzilitid. K prvnímu kontaktu s HBSA v téměř 90% všech případů dochází před dosažením věku 12 let. Z tohoto důvodu je instalace šarlatové horečky dětskou chorobou. Stává se však také, že streptokok infikuje tělo v dospělém stavu. Ještě vzácněji, ale je možné, že patogen zachytí tělo ve stavu těhotenství. To stojí za to mluvit podrobněji. Jak je šarlatová horečka tolerována těhotnými ženami a jak může patogen ovlivnit plod.

Šarlatová horečka nepodléhá žádné přísné klasifikaci. Zejména u dospělých pacientů, kdy mohou být příznaky rozmazané kvůli silnější imunitě (ve srovnání s dětmi).

Lze rozlišit dvě formy šarlatové horečky:

 1. Hrtanová forma. Tato forma je nejstandardnější a klasická, když jsou infekčními branami hltan, nosní průchody a nosohltán. Vzhledem k tomu, že v mandlích existuje akutní zánětlivý proces, sliznice měkkého patra. Ty. jasně akutní streptokoková tonzilofaryngitida.
 2. Extrafaryngeální forma. Extrafaryngeální forma znamená, že patogen vstoupil do těla nestandardním způsobem - poškozením epidermis nebo sliznice. V tomto případě zpravidla není bolest v krku a šarlatová horečka není vyjádřena.

Podle závažnosti se rozlišuje lehká, střední a těžká forma. Nakonec je zmíněna atypická forma, když je infekční patologie nesena na nohou s malými nebo žádnými příznaky..

Příčiny výskytu

Hlavní příčinou výskytu je množství streptokoků spojených ve skupině GBSA. A dalším důvodem, neoddělitelně spojeným s touto skutečností, je stav, že těhotná pacientka ještě nebyla v kontaktu s dostatečným množstvím tohoto patogenního patogenu. Ty. imunitní systém GABA nezná. Existují však i jiné důvody, z nichž nejdůležitější je změna imunity v důsledku hormonálních změn v těle během těhotenství a výskyt cizí fetální tkáně v těle.

 • Známým faktem je imunosuprese během těhotenství. K potlačení imunity dochází jak samostatně, tak pomocí proteinů placenty a plodu. Důvod je ten, že fetální genom je částečně reprezentován otcovskými geny a částečně jedinečnými kombinacemi, které jsou výsledkem konjugace a křížení. Poté, co spermie pronikne do vajíčka, se 23 chromozomů matky přiblíží k 23 chromozomům otce a části se vymění mezi homologními chromozomy. Vytvoří se jedinečné kombinace genů, které ani otec, ani matka nemají. Aby se zabránilo odmítnutí, je inhibována produkce T-lymfocytů i B-lymfocytů.
 • Existují však i jiná data. Při statistických studiích skupiny těhotných žen bylo zjištěno: zvýšení aktivity B-lymfocytů a zvýšení koncentrace imunoglobulinů v krevním séru. Především imunoglobuliny M a A.
 • Ještě kontroverznější je pozorování, že během těhotenství chronické ložiska zánětu v ženském těle (pokud existují) vymizí nebo úplně zmizí. Na zárodečné hranici je zaznamenán vysoký obsah různých leukocytů. V mateřské krvi se nachází zvýšený obsah granulocytů a monocytů. Monocyty intenzivně produkují cytokiny, které spouštějí zánětlivé reakce.
 • Systém přírodních zabijáků (přirozených zabijáků, nk-buněk) je rozhodně inhibován. Přírodní zabijáci jsou vrozenou imunitou, která ničí mimozemské biomateriály v těle, aniž by bylo nutné předběžné „seznámení“ s ním. Základem protirakovinné imunity jsou buňky nk. Ty. ničí buňky cizím a / nebo atypickým genomem. Proto jsou během těhotenství nejprve inaktivovány (nk buňky nevyhnutelně začnou útočit na fetální buňky).

Profesoři Douglas Fieron a Richard Loxy navrhli řešení „imunologického paradoxu těhotenství“. Souhrnně popsaná fakta naznačují, že během těhotenství je potlačena pouze specifická imunita, zatímco nespecifická je posílena. Je to nespecifická vrozená imunita, která je hlavní obranou těla v prvních letech života, kdy dosud nedošlo ke kontaktům s běžnými infekcemi. Jednoduše řečeno, je potlačeno vše, co může plodu poškodit, a to, co může chránit tělo matky bez poškození dítěte, je zesíleno. Problém je v tom, že GABA není citlivý na účinky nespecifické imunity. Zde potřebujeme konkrétní možnost, která je dočasně potlačena.

Nezapomeňte, že progesteron a kortizol, které se zvyšují u všech těhotných žen, stejně jako u všech steroidů, mají systémový imunosupresivní účinek. Progesteron navíc imunosupresuje placentární oblast (blokáda T-lymfocytů). Zajímavé prozkoumané pozorování je, že ženské pohlaví dítěte nějakým způsobem přispívá k vyššímu stupni posílení nespecifické imunity..

Příznaky šarlatové horečky

Pharyngeal scarlet horečka má typický, charakteristický soubor symptomů. Stav těhotenství v tomto případě nemá žádný účinek. Jediná věc je, že někdy je počátek onemocnění způsoben intoxikací během těhotenství.

Hlavní symptomatický obrázek:

 • Inkubační doba se pohybuje od půl dne do 3 dnů.
 • Téměř vždy prvním příznakem je zvýšení teploty (hypertermie se může lišit: od subfebrilního stavu 37,5 do pyretických hodnot 39 stupňů), spolu s teplotou přichází obecná malátnost, letargie, únava, ztráta chuti k jídlu.
 • Den po zvýšení teploty se na těle objeví charakteristická vyrážka ve formě růžových skvrn nepravidelného tvaru, teček, papule, nejvíce vyrážka je lokalizována v oblasti ohybů kolenního lokte, v dekoltu, ve třísle.
 • Spolu s vyrážkou přichází silný peeling kůže, podobný tomu, co se děje s atopickou dermatitidou - vyrážka a peeling jsou způsobeny působením bakteriálního toxinu, erytrotoxinu, který ničí červené krvinky.
 • V krku je charakteristický obraz streptokokové tonzilofaryngitidy: hyperémie palatinových oblouků a zadní faryngální stěny, měkké patra, mandle palatinové jsou zaníceny a oteklé, často se na nich vyskytuje hnisavý povlak nažloutlé nebo nažloutlé barvy.
 • Často se šarlatovou horečkou, účinek tzv. "Malinový jazyk".
 • Při požití je zánět doprovázen silnou bolestí.

Šarlatová horečka s vysokou pravděpodobností je doprovázena mírnou bolestí kloubů. Nejprve na kolenou, v kotníku a zápěstí.

Charakteristická vyrážka s šarlatovou horečkou.

„Malinový jazyk“ se šarlatovou horečkou.

Purulentní angína s šarlatovou horečkou.

Loupání šarlatové zimnice.

Diagnostika

Zde je důležitá diferenciální diagnostika. To je důležité pro určení, zda jsou potřebná antibiotika. Faktem je, že u angíny je pouze streptokoková forma (respektive šarlatová horečka) léčena antibiotiky bez selhání. Skutečnost, že bolest v krku bakteriální povahy musí být léčena antibiotiky, protože BHCA je způsobena více než 85% bakteriálních bolestí v krku. Zpočátku může být podobný symptomatický obraz dán infekcemi yersiniózy (yersinióza, pseudotuberkulosa). Je nutné vyloučit podezření na patologické údaje.

 1. Počáteční klinické vyšetření, anamnéza, studium stávajícího sledování těhotenství (období, stav plodu, případné komplikace).
 2. Získání nátěru ze sliznic mandlí nebo zadní stěny hltanu pro následnou mikrobiologickou kultivaci.
 3. Pokročilejší metodou je rychlý test (výsledek po 20 minutách s přesností 95%), který vám okamžitě umožní identifikovat streptokokový antigen v nátěru, ale v ruské lékařské praxi to není rozšířené..
 4. Pokud je expresní test stále prováděn, nevylučuje to potřebu bakteriologické kultury.
 5. Obecný krevní test - i přes některé změny charakteristické pro těhotenství, analýza ukáže vysoký počet neutrofilů a vysokou sedimentaci erytrocytů (ESR), což ukazuje na bakteriální infekci.

Nemá smysl zde provádět antibioticogram, protože pokud jde o antibakteriální citlivost GABA, je dobře studován.

Léčba šarlatové horečky

Hlavní a hlavní léčba spočívá v užívání antibiotik. Více než 90% antibiotik je však pro těhotné pacienty vysoce nežádoucí. Nejzranitelnějším obdobím je první trimestr, zejména prvních 6 týdnů, kdy dochází k pokládání vnitřních orgánů, a výživa se provádí téměř přímo, bez ochranných filtračních účinků placenty. V ideálním případě, pokud je to možné během tohoto období, je lepší vyhnout se užívání jakýchkoli silných drog (jako jsou antibiotika).

Při léčbě šarlatové horečky se používá triáda: beta-laktamy (peniciliny, cefalosporiny), makrolidy a linkosamidy. Pro všechny tři třídy antibiotik má BSA vysokou citlivost a potenciálně extrémně nízkou rezistenci. Rozhodujícím faktorem zde bude pouze zdraví pacienta a dítěte. V tomto ohledu jsou všechna antibiotika podle třídy nebezpečnosti rozdělena do pěti skupin (v rostoucím pořadí): A, B, C, D, X. Skupina A je nejbezpečnější, skupina X je pro dítě fatální a je přísně zakázána. Peniciliny (ampicilin, karbenicilin, azlocillin, Metsillam), cefalosporiny (Cefazolin, Cefotiam, Cefixime, Ceftolozan) a makrolidy (Josamycin, Erythromycin, Roxithromycin, Clarithromycin) patří do skupiny A (některé). Linkosamidy jsou zařazeny do skupiny B (Linkomycin, clindamycin). To neznamená, že používají celou trojici. Jen například při alergii na beta-laktamy je předepsán nějaký druh makrolidu nebo linkosamidu.

Přirozeně se jmenování a podávání antibiotik provádí výhradně pod dohledem ošetřujícího lékaře: porodníka-gynekologa, specialistu na infekční choroby, terapeuta. Z přísně zakázaných drog lze identifikovat vysoce toxické aminoglykosidy a tetracykliny..

Protože šarlatová horečka je doprovázena anginou pectoris, používá se symptomatická léčba ve formě výplachů, inhalací, mazání mandlí.

Mezi máchání, nejjednodušší a nejoblíbenější recepty:

 • Mořská voda - 200 ml vlažné vařené vody, lžička jedlé sody, pár kapek jódu (alkoholový roztok), špetka soli.
 • Nitrofural tableta (furatsilin) ​​- zcela rozpustte jednu tabletu ve dvou stech mililitrech vody.
 • Několik krystalů manganistanu draselného (manganistanu draselného) se rozpustí ve 200 ml vody.
 • Ve 200 ml vody se rozpustí lžička alkoholové tinktury měsíčku.

Mezi studenými inhalací si stále více užívají hotové přípravky jako Ingalipt, Cameton a Hexoral. Jsou vhodné pro použití a mají vysokou účinnost. Pokud však šarlatová horečka vedla ke vzniku hnisu na mandlích, musíte nejprve tento plak odstranit opláchnutím nebo špachtlí.

Prevence

V rámci popsané infekční patologie neexistuje žádná konkrétní profylaxe. Zde můžete doporučit, abyste se vyhnuli kontaktu s lidmi trpícími angíny. Těhotné matky, které již mají dítě, jsou vystaveny největšímu riziku a mají šarlatovou horečku. V takovém případě by se o dítě mělo starat někdo jiný (otec, jiný příbuzný). Navíc, i když těhotná žena trpěla šarlatovou horečkou v dětství, právě streptokoková tonzilitida během těhotenství také není užitečná. Šarlatová horečka navíc vyvolává prudkou imunologickou reakci.

Doporučuje se také opatření pro obecné posílení imunity:

 • Vyvážená zdravá strava (dostatečné množství bílkovin, tuků, uhlohydrátů, vitamínů a minerálů) - všechny druhy masa, zeleniny, ovoce, obilovin (v případě potřeby můžete použít premixy vitamínů).
 • Pravidelné procházky na čerstvém vzduchu, pokud se žena věnuje sportu, je to docela přijatelné až do pozdních hodin, ale nemusíte se namáhat (obzvláště užitečné je aerobní cvičení).
 • Přiměřený spánek, vyhýbání se stresu.
 • Pokud existuje ubytování v ekologicky znevýhodněném městě a pokud je ve vesnici „dům“, doporučuje se pravidelné návštěvy.

A samozřejmě, během těhotenství byste měli přestat kouřit a pít.

Komplikace a důsledky

Při absenci terapie nebo její nesprávnosti může infekce BSAS vést k řadě nepříjemných komplikací. Pro matku i dítě. Kromě toho je větší riziko jen pro dítě. V raných stádiích (první trimestr) mohou bakteriální toxiny vést k vrozeným patologickým stavům vnitřních orgánů, abnormálnímu růstu kostí a abnormalitám jejich vývoje. Později, kdy se plod vytvoří, se u dítěte může rozvinout autoimunitní porucha, která je primárně spojena s pojivovou tkání.

V matčině těle mohou bakterie také způsobit komplikace:

 • Chronická revmatická srdeční choroba (artralgie spojená s myokarditidou, perikarditida).
 • Revmatoidní artritida: postiženy jsou velké klouby, ale ve většině případů po měsíci zmizí.
 • Revmatická chorea - zbytkové příznaky mohou přetrvávat až rok.
 • Revmatoidní artritida je jedním z nejnepříjemnějších scénářů, autoimunitním onemocněním spojeným s chronickými ložisky zánětu v pojivové tkáni (jeden z možných mechanismů výskytu: toxiny BSA jsou podobné v chemické struktuře jako receptory buněk pojivové tkáně a imunitní systém mylně tyto buňky přijímá za cizí elementy) ).

Při těžké imunosupresi může šarlatová horečka někdy vést k erysipelám na kůži..

Je nakažlivé, jak se přenáší

Šarlatová horečka je způsobena streptokokem. Proč je tato infekční patologie extrémně nakažlivá. V praxi existují dva způsoby infekce: vzdušné a zažívací. Ty. Můžete se nakazit nejen tehdy, když jste v blízkosti nemocného, ​​ale také pomocí nádobí pacienta nebo po dojení něčeho po něm. Pacient je považován za nakažlivý od okamžiku, kdy se objeví příznaky, a až do úplného zotavení. Podmíněně se předpokládá, že i po přetrvávajícím vymizení všech příznaků může pacient po dobu dalších 10 dnů představovat infekční nebezpečí pro ostatní.

Video

Video stručně informuje o symptomatickém obrazu šarlatové horečky.

Předpověď

I v tak zranitelném období, jako je těhotenství, je prognóza infekce HBAS považována za pozitivní. Pro matku i dítě. Je však důležité včas stanovit správnou diagnózu a předepsat odpovídající terapii. Hlavním rizikem je zde samozřejmě zdraví dítěte. Proto je důležité zvolit správnou rovnováhu v léčbě - neměli byste se také zapojit do antibakteriální terapie.

Šarlatová horečka během těhotenství: příčiny, příznaky a nebezpečí pro plod

Šarlatová horečka během těhotenství je poměrně nebezpečné onemocnění. Patologie je léčena antibiotiky, což je při přenášení dítěte velmi nežádoucí. Článek pojednává o příčinách šarlatové horečky, jejích příznacích a léčbě.

Jak se nemoc přenáší?

Bylo zjištěno, že šarlatová horečka se vyskytuje v oblastech s mírným nebo chladným podnebím. Ochorit se s ním je docela jednoduché..

Infekce je přenášena vzdušnými kapičkami a prostřednictvím domácích předmětů (prádlo, nádobí, hračky). K infekci může dojít potravou, tj. Stravou.

V současné době neexistují téměř žádné metody, které by zabránily infekci. První dny nemoci jsou obzvláště nebezpečné, když člověk snadno infikuje lidi kolem sebe. Po 21 dnech není schopen nikoho infikovat.

Je šarlatová horečka nebezpečná během těhotenství? Potíž při diagnostice je způsobena skutečností, že její příznaky jsou podobné příznakům bolestí v krku. Pokud žena včas nekonzultuje lékaře, mohou nastat komplikace..

Příčiny patologie

Infekce šarlatovou horečkou může způsobit streptokok. Patologie má infekční povahu. Má vysokou infekčnost a šarlatová horečka se téměř vždy vyskytuje akutně. Každá žena s ním může onemocnět během porodu dítěte. Důvodem je obrovská citlivost lidského těla na patogen..

Šarlatová horečka během těhotenství může nastat v důsledku skutečnosti, že žena má fyziologicky sníženou tělesnou rezistenci. Během období těhotenství jsou všechny síly těla zaměřeny na zachování plodu. A šarlatová horečka je schopna ovlivnit lidi se stavem imunodeficience, což je v této situaci považováno za těhotenství..

K infekci dochází v následujících případech:

 • kontakt s nositelem nemoci (objetí, polibky a další);
 • používání společných věcí s infikovanou osobou;
 • nedodržování pravidel osobní hygieny (mytí rukou, jídla);
 • přítomnost ran a popálenin na kůži.

Šarlatová horečka je sezónní onemocnění. Nejběžnější je za chladného počasí. Mohou být zaznamenána ohniska šarlatové horečky v jednotlivých skupinách..

Nejnebezpečnějším obdobím pro ostatní je prvních několik dnů nemoci nakažené osoby. Vzhledem ke zvýšené náchylnosti k infekčním agens musí být pacient izolován do 21 dnů. Po 3 týdnech se stane neškodným pro ostatní lidi..

Příznaky šarlatové horečky

V podstatě, nemoc u těhotných žen prochází poněkud mírnou formou. Infekční patologie je však známa s mírným nebo těžkým průběhem.

Existují dva typy šarlatové horečky:

 1. Typická forma onemocnění. Má mnoho živých příznaků infekce..
 2. Atypická forma. Má fuzzy klinický obraz.

Šarlatová horečka během těhotenství je charakterizována bolestmi hlavy, slabostí a únavou. Nemoc začíná akutně. Nejprve se objevují první známky patologie:

 • Horečka.
 • Obecná slabost.
 • Bolesti svalů a zimnice.
 • Nevolnost a zvracení.
 • Bolest břicha.
 • Kardiopalmus.

V závislosti na stavu imunity se v prvních 3 dnech mění pokožka ženy:

 1. Originální tvář a trup.
 2. Potom se nemoc objeví na nohou.
 3. Během 3 dnů je celá kůže pokryta vyrážkami.
 4. Vyrážka začne mizet a do konce třetího týdne úplně zmizí.

Změna kůže je charakteristickým příznakem nemoci. V oblasti nasolabiálního trojúhelníku nebyly pozorovány vyrážky. Změny v kůži se objeví jako malé tečky.

Pokud původce šarlatové horečky vstoupí do těla ženy ústní dutinou, způsobuje to podráždění sliznice.

V takové situaci se vyvíjí akutní angína, která je doprovázena:

 • otoky mandlí;
 • zarudnutí očí;
 • zčervenání žláz;
 • šedý povlak;
 • zvětšené lymfatické uzliny v krku a čelisti.

Postupně se vyrážky a příznaky v krku vymizí. Později se kůže začne loupat, takže úplně zmizí z chodidla a dlaní.

Nebezpečí nemoci pro těhotné ženy

Šarlatová horečka je infekční patologie, takže je nebezpečná pro komplikace, pokud k ní dojde během období těhotenství. Jsou zde zvláštnosti..

Šarlatová horečka během těhotenství v 1. trimestru může způsobit:

 1. Spontánní potrat (potrat).
 2. Fetální malformace.

Šarlatová horečka během těhotenství ve 3. trimestru může přispět k:

 • Vývoj předčasného porodu.
 • Fetální hladovění kyslíkem.
 • Zánětlivá onemocnění orgánů (glomerulonefritida, synovitida, otitis media a další).
 • Zánět plicní tkáně u nenarozeného dítěte.

S mírným průběhem nemoci nejsou pozorovány žádné komplikace během těhotenství, nicméně ženy musí vyhledat léčbu včas a dodržovat všechna lékařská pravidla. Pak se můžete vyhnout negativnímu dopadu patologie.

Jaké jsou důsledky a nebezpečí šarlatové horečky během těhotenství??

Pokud byla léčba šarlatové horečky během těhotenství zahájena včas, komplikace se prakticky nevyvíjejí. Jinak může těhotná žena zažít:

Kromě toho k patologii dochází během těhotenství velmi zřídka, protože ve věku 20 let se u ženy vyvine stabilní imunita vůči infekci.

Diagnostické metody

Obtížnost při diagnostice šarlatové horečky je způsobena její podobností s anginou pectoris. Lékař nejprve vyšetřuje pacienta a předepisuje nezbytné testy (krev, moč a stěr z krku).

Během vyšetření by se žena měla poradit se svým porodníkem-gynekologem. Souběžně se stavem matky je také pozorováno zdraví plodu. Spolu s lékařem infekčních chorob je pacientovi předepsáno šetrné zacházení s ohledem na gestační věk, složitost průběhu nemoci a možné ohrožení nenarozeného dítěte..

Terapeutické funkce

Celý problém při předepisování správné léčby spočívá v tom, že těhotným ženám je škodlivé užívat antibiotika, zejména v raných stádiích.

Samoléčení žen se šarlatovou horečkou se nedoporučuje. To jí umožní vyhnout se mnoha komplikacím a patologiím u budoucího dítěte.

Při šarlatové horečce a časném těhotenství je ženě předepsána imunostimulační a osvěžující léčba, protože antibiotická terapie se nedoporučuje.

Navíc s patologií těhotné ženy je nezbytné:

 • používat dětský Panadol nebo Paracetamol ke snížení teploty;
 • pozorovat odpočinek a stravu po dobu jednoho týdne;
 • kloktadlo s antiseptickými látkami;
 • provádět mokré čištění v interiéru pomocí dezinfekčních prostředků;
 • dodržovat pravidla osobní hygieny;
 • jíst pouze teplé jídlo;
 • používat osobní nádobí, ložní prádlo a oblečení;
 • pít více tekutin.

Při šarlatové horečce během těhotenství ve 2. trimestru, jakož i ve třetím, lze použít antibiotickou léčbu. Pro odstranění toxinů z těla se ženám doporučuje pít hodně a kloktat s bylinkami.

Po zotavení je těhotná žena poslána na ultrazvukové vyšetření, aby se ujistila, že plod je v dobrém zdravotním stavu a jsou předepsány nezbytné testy..

Schválené léčivé přípravky

Šarlatová horečka během těhotenství je léčena pouze určitou skupinou léků. Z antibiotik jsou povoleny tyto přípravky:

Dávka léku pro každou ženu se volí individuálně. Porušení je zakázáno. Přesný příjem a dodržování doporučených dávek léku zamezí negativnímu dopadu na zdraví nastávající matky a dítěte.

Kloktání se šarlatovou horečkou je povoleno Miramistinem a chlorhexidinem.

Kromě léčiv se používá tradiční medicína. To by mělo být provedeno pouze po konzultaci s lékařem..

Lidové metody

Samoléčení během nemoci se ženám nedoporučuje. Teprve po povolení ošetřujícího lékaře můžete použít bylinné nápoje nebo čaje k pití. U léčivých rostlin je povoleno použití heřmánku, šalvěje nebo měsíčku.

Těhotné ženy mohou používat několik receptů:

 1. Infuze Valeriana. 1 polévková lžíce. lžíce travních kořenů nalije 200 ml vroucí vody a trvá na tom 12 hodin. Vezměte infuzi třikrát denně na polévkovou lžíci.
 2. Petržel vývar. 1 čajová lžička kořene rostliny nalijte sklenici vroucí vody a vypijte třikrát denně.

Obzvláště prospěšné pro tělo těhotné ženy je v tomto období směs citronové šťávy, brusinek a brusinek. Denně se doporučuje sklenice teplého nápoje..

Pro kloktání můžete použít 1 polévkovou lžíci. lžíce šalvěje, heřmánku a měsíčku. Směs bylin nalije sklenici vroucí vody a trvá na tom. Postup oplachování 2-3krát denně.

Prevence

Očkování proti nemoci se neprovádí, proto u žen v období přípravy na těhotenství je nutné složit testy a vyloučit pravděpodobnost přítomnosti patogenního streptokoka v těle. Při návštěvě kliniky je nejlepší použít gázový obvaz. Pokud je to možné, vyhněte se kontaktu s nemocnými lidmi..

Při návštěvě přeplněných míst musí těhotné ženy také přijmout zvláštní opatření. Pro posílení imunitního systému je nutné do nabídky zařadit čerstvou zeleninu a ovoce, jíst správně a vyváženě.

Je nutné dodržovat pravidla osobní hygieny, větrat místnost a pravidelně provádět mokré čištění.

Pokud došlo k infekci, musí žena navštívit lékaře a dodržovat všechna jeho doporučení.

Předpověď

Při správné léčbě šarlatové horečky během těhotenství je prognóza obvykle příznivá. Hlavním nebezpečím je pouze rané těhotenství dítěte. Při přísném dodržování doporučení odborníka a užívání předepsaných léků lze zcela zabránit komplikacím šarlatové horečky a nepříjemným následkům infekce. Toto onemocnění obvykle nepříznivě neovlivňuje plod..

Šarlatová horečka během těhotenství - léčba a důsledky nemoci

Šarlatová horečka během těhotenství je poměrně nebezpečné a nepříjemné onemocnění. Toto infekční onemocnění se nejčastěji léčí antibiotiky, takže šarlatová horečka a těhotenství jsou nesmírně nežádoucí kombinací..

Otázky o tom, proč je šarlatová horečka během těhotenství nebezpečná a jaké důsledky může mít nemoc v současnosti, se týkají mnoha žen nesoucích dítě. Mučí ty, kteří právě plánují těhotenství..

Příčiny a způsoby infekce

Infekce šarlatovou horečkou vyvolává streptokok. Toto je infekční nemoc. Má vysoký stupeň infekčnosti a téměř vždy probíhá v akutní formě. Během těhotenství může každá těhotná žena dostat šarlatovou horečku. Je to kvůli vysoké náchylnosti člověka k infekčnímu agentovi..

Těhotné ženy mají vysoké riziko nákazy touto infekcí, protože v této době je úroveň ochrany těla fyziologicky snížena. Během těhotenství jsou všechny síly ženského těla zaměřeny na ochranu, zachování a porodení dítěte. Šarlatová horečka často postihuje lidi s imunodeficiencí, jako je těhotenství.

Infekce šarlatovou horečkou během těhotenství může vyvolat:

 • přímý kontakt s nositelem infekce: komunikace, kašel, kýchání, potřesení rukou, líbání;
 • používání společných věcí s infikovanou osobou;
 • zanedbávání pravidel osobní hygieny: mytí rukou a jídla;
 • přítomnost popálenin nebo ran na kůži.

Šarlatová horečka je sezónní infekční patologie. V chladném počasí dostává největší distribuci. Velmi často jsou zaznamenána ohniska infekce v různých skupinách..

Inkubační doba pro šarlatovou horečku může trvat 1 až 11 dní. Pokud po 2 týdnech po rozhovoru s infikovanou osobou nemá žena ve stavu těhotenství charakteristické příznaky, můžeme s velkou pravděpodobností říci, že se neinfikovala.

Důležité: v důsledku šarlatové horečky má člověk imunitu vůči infekčním agens. To znamená, že je nepravděpodobné, že by došlo k nové infekci infekční patologií..

Příznaky u těhotných žen

Ve většině případů šarlatová horečka, včetně těhotných žen, probíhá poměrně mírně. Případy infekční patologie se středně závažným nebo závažným průběhem však nejsou neobvyklé.

Je dobré vědět: Je možné znovu získat šarlatovou horečku

Existují dvě formy šarlatové horečky:

 1. Typická forma infekce je charakterizována přítomností nejvýznamnějších příznaků nemoci..
 2. Atypická šarlatová horečka má vymazaný klinický obraz.
 • zvýšení tělesné teploty (s mírnou až těžkou infekcí - lze pozorovat vysoké počty);
 • pocity obecné slabosti;
 • tažení svalů a kostí;
 • bolest svalů;
 • zimnice;
 • naléhá na nevolnost;
 • zvracení
 • bolest v břiše;
 • tlukot srdce.

V závislosti na stavu imunitního systému a závažnosti onemocnění se na konci prvního dne nebo do tří dnů změní kůže těhotné ženy:

 1. První z nich je kůže obličeje, těla;
 2. Potom se na dolních koncích objeví známky;
 3. Po dobu tří dnů je kůže těhotné ženy pokryta vyrážkami téměř po celém těle.
 4. Po čase začnou vyrážky vyblednout a do konce třetího týdne nemoci úplně vymizí. Kožní vyrážky nezanechávají stopy.

Důležité: změny v pokožce - charakteristický příznak šarlatové horečky. V blízkosti nasolabiálního trojúhelníku nejsou žádné vyrážky. Změny na kůži se projevují ve formě vyrážek malých teček, které se spojí a vytvoří hyperemickou oblast.

 • otoky mandlí;
 • zčervenání žláz;
 • zarudnutí očí;
 • zvětšení krčních a submandibulárních lymfatických uzlin;
 • šedivé nájezdy.

Postupně dochází k vymizení kožních vyrážek a příznaků v ústní dutině. Později se kůže začne slupovat. Postupem času se peeling může zesílit natolik, že se kůže může uvolnit z dlaně nebo nohy.

S atypickou formou infekční patologie se symptomatologie projevuje v měkkých a řídkých vyrážkách na kůži, obvykle velmi rychle procházejících. Změny v dutině ústní nebo vůbec ne, nebo jsou nevýznamné.

Nebezpečí infekčních chorob těhotných žen

Šarlatová horečka je infekční patologie, takže při přenosu během těhotenství existuje možnost komplikací. Nejnebezpečnější infekční patologie během těhotenství v raných stádiích. Při infekci šarlatovou horečkou během tohoto období se vyvíjí:

 • spontánní potrat (potrat);
 • fetální malformace.

Účinky šarlatové horečky v pozdějším těhotenství jsou také možné. Jsou vyjádřeny v:

 • předčasný porod;
 • hypoxie (nedostatek kyslíku pro dítě);
 • zánětlivá onemocnění jiných orgánů (zánět středního ucha, septický šok, lymfadenitida, glomerulonefritida, synovitida);
 • zánět plicní tkáně plodu.

Mírný průběh infekce obvykle nezpůsobuje žádné komplikace během těhotenství, avšak ženy, které mají dítě, musí včas vyhledat lékařskou pomoc a dodržovat doporučenou léčbu. Možné komplikace a důsledky tohoto infekčního onemocnění jsou minimalizovány..

Léčba šarlatové horečky během těhotenství

Léčba šarlatové horečky během těhotenství je:

 • s mírným průběhem nemoci - doma;
 • s průměrným nebo vážným stavem těhotné ženy, když se zvyšuje riziko možných komplikací - v podmínkách oddělení infekčních chorob zdravotnického zařízení. To pomáhá sledovat stav těhotné ženy a dítěte..

Při šarlatové horečce je těhotná žena předepsána:

 • klid na lůžku;
 • těžké pití;
 • antibiotický průběh (pouze ve 2-3 trimestru těhotenství je zakázáno užívat antibakteriální látky v časném těhotenství).

Pouze lékař si může vybrat antibiotika, která jsou bezpečná pro těhotnou ženu a plod, s přihlédnutím k individuálním charakteristikám pacienta. V těhotenství byste v žádném případě neměli být sami medikovat.

Běžně předepisovanými antibakteriálními látkami během těhotenství jsou:

 1. Amoxiclav.
 2. Sumamed.
 3. Augmentin.
 4. Flemoxin Solutab.
 5. Azithromycin.

Kromě antibakteriálních látek během těhotenství je možné předepsat i antiseptická činidla: chlorhexidin nebo Miramistin. Kromě léčby drogy můžete použít lidová léčiva: infuze a výplachy na bázi heřmánku, měsíčku, eukalyptu.

Preventivní opatření

Protože neexistuje žádná vakcína proti šarlatové horečce, je třeba přijmout preventivní opatření, která vás ochrání před infekcí nakažlivým onemocněním během těhotenství:

 • vyhnout se kontaktu s infikovanými lidmi;
 • posílení imunity;
 • použití vitamínů;
 • vyvážená strava.

Pokud se objeví příznaky infekce, vyhledejte lékařskou pomoc včas a dodržujte všechna lékařská doporučení.

Závěr

Pokud během těhotenství došlo k infekci šarlatovou horečkou, není třeba panikařit - ve většině případů není tato infekční patologie nebezpečná pro těhotnou ženu a plod. To je možné včasným kontaktem s lékařským zařízením a jmenováním odpovídající léčby. Kromě toho, jakmile se zotaví ze šarlatové horečky, je nepravděpodobné, že by tuto infekci znovu dostal..

U žen plánujících těhotenství je důležité vědět, že plánování by se mělo po ukončení léčby a zotavení po užívání antibiotik úplně zastavit, je lepší provést obnovu podle doporučení lékaře, ale v zásadě je to možné již v dalším cyklu po léčbě.

Nebezpečí šarlatové horečky během těhotenství

Má se za to, že šarlatová horečka patří k dětským chorobám. Ve skutečnosti se častěji vyskytuje u malých dětí, ale nemoc nemá věkové hranice.

Jaké jsou důsledky šarlatové zimnice, pokud k ní dojde během těhotenství, musím těhotenství ukončit? Ovlivňuje tento stav vývoj a tvorbu plodu?

Jak léčit nemoc, pokud se během těhotenství objeví příznaky šarlatové horečky?

 • Spála
  • Šarlatová horečka během těhotenství
  • Léčba šarlatové horečky

Nemoc nastává, když je do těla zaveden streptokok. Je přenášena vzdušnými kapičkami a kontaktními cestami, inkubační doba může být 10-12 dní.

 • bolest v krku - pharynx jasně červená - klinický obraz připomíná hnisavou tonzilitu;
 • teplo;
 • celková malátnost a slabost;
 • malá vyrážka na těle, která zmizí při stisknutí.

Vyrážka se objeví třetí den po začátku nemoci.

Nemoc se může objevit bez příznaků nebo s mírnými příznaky - pouze s výskytem vyrážky.

Aby se předešlo komplikacím, nemělo by se onemocnění přenášet na nohy.

Pro vývoj plodu nepředstavuje šarlatová horečka riziko během těhotenství. Pokud budoucí matka onemocní, nebude patologie se zavedením infekce do těla dítěte nastat.

Další nebezpečí je jiné - léčba se provádí antibiotiky řady penicilinů, ale již představují hrozbu pro nenarozené dítě, zejména pokud byly použity v raných fázích.

V prvním trimestru je nežádoucí používat jakékoli léky a ještě více antibiotika. Jejich použití může způsobit potrat, narušit tvorbu organických systémů plodu.

Léčba šarlatové horečky pouze teplým nápojem, odpočinkem na lůžku a bylinnými dekoracemi je nemožná, zejména proto, že těhotné ženy a byliny mohou být opilé s omezením.

I heřmánek, který je považován za jeden z nejjednodušších a nejnebezpečnějších druhů rostlinných materiálů s antiseptickými a protizánětlivými vlastnostmi, by měl být odložen stranou.

Má choleretický účinek - byť mírný -, který může vyvolat přerušení..

Pokud se onemocnění neléčí, existuje velmi vysoké riziko závažných komplikací z močového ústrojí - pyelonefritida, glomerulonefritida, - nebo sepse..

Tyto nemoci ohrožují nejen zdraví ženy, ale i její život. V tomto případě budou použity šokové dávky antibiotik..

Pokud nedojde k spontánnímu přerušení, je rozhodnutí o pokračování v ložisku učiněno po důkladném vyšetření fetálních podmínek - provede se ultrazvukové vyšetření a pro analýzu se použije amniotická (amniotická) tekutina.

Při pozdním těhotenství je šarlatová horečka méně nebezpečná. Už můžete používat antibakteriální léky, protože hlavní fetální systémy jsou již plně formovány.

Stále však existuje riziko komplikací v urogenitálním systému žen a nenarozeného dítěte. Intoxikace šarlatovou horečkou během těhotenství v raném a pozdním stádiu je stejně nebezpečná, ale pro záchranu života dítěte můžete udělat císařský řez.

V současné době je možné zachránit životy dětí narozených ve 26-28 týdnech, na konci 2 semestrů. Pokud jde o fyziologický vývoj, tyto děti dohoní své vrstevníky narozené včas, do jednoho roku.

Při prvních příznacích nemoci - s výskytem vysoké horečky a bolestí v krku - je nutné opustit aktivní život a přejít na klidný odpočinek.

Prvních 3 dnů je stále nejasné, jaká bude nemoc a dokonce i lékař může diagnostikovat bolest v krku, ale nejlepší způsob, jak se chránit před možnými komplikacemi, je okamžitě jít spát, bez ohledu na to, zda je k dispozici těhotenství

Na těle se na 3-4 dny objeví vyrážka ve formě malých skvrn. Aby nedošlo k alergické reakci, provede se následující test. S nepatrným tlakem se zbledne a při silném tlaku se kůže stává zlatavou. Pupínky na obličeji, trupu a třísle jsou lokalizovány. Vyrážky zmizí za týden, po nich nejsou žádné stopy.

Zajímavé je, že díky velké koncentraci streptokoků se může jazyk až do 4 dnů zbarvit zeleně. Je pravda, že tento příznak je volitelný..

Je nemožné opláchnout hnisavé nájezdy, jako u angíny. Oplachování může zmírnit bolest v krku, ale ne na dlouho. Sám prochází, jak se zlepšuje celkový stav..

Po objevení vyrážky se kůže stává hustou a ztuhlou, začíná se odlupovat. To může být známkou toho, že obnova je blízko..

Pro léčbu jsou předepisována antibiotika ze série penicilinů, v případě nesnášenlivosti - z tetracyklinu. Antibakteriální léčiva musí být nutně používána - infekce se šíří krevním řečištěm v těle, což způsobuje vysoké riziko komplikací. Vitaminová terapie je spojena s léčbou nemoci - vitamíny C, skupiny B, A, různé typy imunitních produktů.

Takovou terapii lze použít pouze v pozdním těhotenství - v 1. trimestru je pro vývoj plodu nebezpečnější než samotné onemocnění.

V současné době není šarlatová horečka považována za závažné onemocnění, je snadné léčit pomocí antibakteriálních léků. Jeho nebezpečí během těhotenství je, že je nežádoucí používat antibiotika během tohoto stavu. S mírnou šarlatovou horečkou se můžete obejít bez léků.

Pokud žena měla před narozením kontakt s šarlatovou horečkou, měla by na to lékaře upozornit. V takovém případě lze rozhodnout o preventivních opatřeních - matkám a novorozencům budou podány antibakteriální léky.

V žádném případě neprovádějte autodiagnostiku a samoléčení! Může to ohrožovat vaše dítě.!

Šarlatová horečka během těhotenství: je nebezpečná v 1., 2. trimestru; v rané a pozdní fázi; efekty

Šarlatová horečka se u žen může objevit během těhotenství, v dětství a v jakémkoli jiném období života. Stojí za zmínku, že k takovému onemocnění dochází pouze jednou za život, ale vývoj imunity nezaručuje ochranu před jinými typy bakterií streptokoků, které mohou vyvolat další závažná onemocnění.

Streptokok, který způsobuje šarlatovou horečku, produkuje látku s toxickými vlastnostmi - erytrotoxin, imunitu vytváří lidské tělo. Šarlatová horečka během těhotenství nemá negativní účinek, což má vážné následky, ale vyžaduje včasnou léčbu.

Je důležité jít do nemocnice co nejdříve, protože příznaky nemoci mohou být zaměněny s příznaky jiných nemocí (například zarděnkami), které jsou nebezpečné pro těhotné ženy. Pokud byla patologie diagnostikována v pozdních stádiích těhotenství, existuje možnost infekce dítěte během porodu.

V tomto případě se zpravidla během porodu podává antibiotikum, aby se zabránilo rozvoji komplikací a infekce dítěte..

Příznaky

Poznámka! Pokud na tyto formace stisknete, zmizí a znovu se objeví.

Nasolabiální trojúhelník nemá žádné akné, ale tato oblast kůže je bledá.

Dalším charakteristickým znakem šarlatové horečky je výskyt výrazných červených pruhů v místech, kde je kůže ohnutá.

Pátý den rozvoje šarlatové zimnice se vyrážka zbledne, brzy úplně zmizí a na jejím místě začíná kůže slupat. Pacientův jazyk získává karmínovou barvu a zrnitost.

Během období onemocnění dochází ke zvýšení lymfatických uzlin v krku, nevolnosti a zvracení. Choroba může být nebezpečná, pouze pokud není zahájena včas nebo správně léčena, protože v tomto případě může vyvolat vývoj purulentního zánětu středního ucha, revmatismu a dalších závažných komplikací. Tyto účinky nepříznivě ovlivňují srdce, ledviny a další životně důležité orgány..

Co spouští vývoj

Existuje celá řada důvodů pro rozvoj šarlatové zimnice během těhotenství. Hlavním faktorem je kontakt těhotné ženy s nemocnou osobou. Stojí za zmínku, že nemocný nemusí být nemocný šarlatovou horečkou, jakákoli streptokoková infekce může vyvolat vývoj takové choroby..

Infekce šarlatovou horečkou se vyskytuje ve vzduchových kapičkách, to znamená, že stačí, aby žena komunikovala s infikovanou osobou, aby byla s ním v okamžiku, kdy kašle nebo kýchne..

Infekce se nejčastěji vyskytuje na jaře nebo na podzim, k tomu mohou přispívat patologie, proti nimž se imunitní systém drasticky zhoršuje..

Jaké období je nejnebezpečnější

V prvním trimestru je šarlatová horečka u těhotných žen nejobtížnější, protože během tohoto období se vytvoří plod, takže pro ženu je kontraindikováno pití antibiotik. Nemoc může vyvolat porušení ve vývoji plodu nebo jeho potratu. Aby se zabránilo infekci, je vhodné, aby se nastávající matka vyhýbala kontaktu s lidmi, kteří mohou být nositeli patogenních původců. Při prvních příznacích se doporučuje okamžitě vyhledat pomoc lékaře, a nikoliv medikovat samy. V raných fázích těhotenství s šarlatovou horečkou se obvykle připisuje odpočinek v posteli, pravidelné kloktání a speciální strava.

Nejnepříznivější účinek na plod má vysokou teplotu. Je důležité prodiskutovat použití nezbytných léků se svým lékařem..

Diagnostika

Kromě všeobecného vyšetření a ústního průzkumu stížností musí lékař odvést těhotnou ženu k laboratorní diagnostice. Mezi nezbytné zkoušky patří:

 1. Krevní test;
 2. Průchod bakteriologické kultury za účelem stanovení typu patogenního mikroorganismu a jeho reakce na léčiva;
 3. Konzultace s gynekologem.

Pouze po provedení nezbytných vyšetření a stanovení přesné diagnózy může lékař předepsat způsob léčby.

Komplikace

Upozorňujeme, že kvalitní léčba v raných fázích je klíčem k rychlému zotavení bez komplikací. Ignorování příznaků může vést k rozvoji negativních důsledků alergické formy..

Kromě toho mohou hnisavé zánětlivé procesy různé lokalizace působit jako komplikace. Stojí za zmínku, že po 20 letech se riziko vzniku šarlatové horečky snižuje, protože do té doby se v lidském těle vyvíjí ochranná reakce.

Léčba

Po konzultaci s lékařem je důležité dodržovat všechna jeho doporučení. Snižte počet kontaktů s ostatními. Mírná forma onemocnění nevyžaduje hospitalizaci. Doma se musíte držet odpočinku.

Je důležité ventilovat místnost, kde je nemocná žena. Zvláštní pozornost věnujte výživě, jídlo musí být výživné a zdravé. Odstraňte smažené, mastné a pepřové pokrmy z vaší stravy.

Pro usnadnění procesu stravování je lepší vařit šťouchaná jídla.

Lékař zpravidla předepisuje průběh antibiotik, nejbezpečnější pro nastávající matku, v kombinaci s antialergickými léky. Druh léku je vybrán na základě stadia vývoje šarlatové horečky a gestačního věku.

Prevence

Pro tuto nemoc neexistují žádná speciální profylaktická činidla. První pokles počtu kontaktů s nemocnými je první věcí, které musíte během těhotenství věnovat pozornost. Kromě toho musí žena neustále zlepšovat imunitní systém, proto se poraďte s lékařem, který vám předepíše průběh vitamínů a správnou stravu.

Je také důležité pravidelně navštěvovat gynekologa, aby bylo možné včas identifikovat další patologie, které ohrožují život nenarozeného dítěte..
Šarlatová horečka tedy představuje riziko pro těhotné ženy pouze v počátečním stadiu těhotenství.

Proto je důležité dodržovat jednoduchá preventivní pravidla a v případě jakýchkoli příznaků katarální nemoci ihned konzultovat lékaře, který může provést přesnou diagnózu a předepsat léčbu, která je pro vás ta pravá.

Šarlatová horečka během těhotenství

Vývoj dítěte v děloze je ovlivněn prostředím, výživou a zdravotním stavem matky, včetně nemocí těhotné ženy..

Budoucí matce se bohužel ne vždy daří chránit se před infekcemi. Infekční onemocnění jsou ta, která jsou vyvolána velkým množstvím různých virů, nemocí různé závažnosti, mezi nimiž jsou těhotné ženy obzvláště nebezpečné zarděnky, šarlatová horečka a chřipka..

Šarlatová horečka má streptokokový patogen, který způsobuje určité příznaky nemoci:

 • vysoká tělesná teplota;
 • obecná nevolnost;
 • bolest v krku (při vyšetření je vidět jasně červený hltan);
 • stav jako hnisavá angína;
 • jazyk má jasnou barvu;
 • vyrážka, která je charakteristická pouze pro tuto nemoc (při působení tlaku na postiženou oblast vyrážky zmizí skvrny).

Šarlatová horečka je přenášena z nemocné osoby vzduchovými kapičkami. Je třeba mít na paměti, že inkubační doba je až jedenáct dnů.

Během tohoto období by se onemocnění mělo projevit v případě výskytu infekce.

Jakmile uplyne jedenáctidenní doba od posledního kontaktu s pacientkou, nevšimne si žádné příznaky ženské zvracení, můžete klidně dýchat - šarlatová horečka prošla.

Šarlatová horečka během těhotenství je mimořádně nebezpečným stavem, zejména v raných fázích.

Samotná nemoc nemá vážné následky, ale lze ji léčit pouze antibiotiky, která jsou přísně zakázána v prvním trimestru těhotenství..

Nebezpečí pro plod je extrémně velké, až po potrat. Z tohoto důvodu je léčba šarlatové horečky procesem, který by měl probíhat pod dohledem lékaře..

Dodržování přísného odpočinku v posteli během týdne, šetrné stravy, povinného příjmu vitamínů a hojného nápoje k odstranění toxinů a samozřejmě užívání antibiotik skupiny penicilinů - to vše je klíčem k rychlému uzdravení.

Ke zmírnění příznaků můžete krk často vyrovnat odvarem heřmánku, furacilinem nebo jiným řešením doporučeným lékařem..

Zvláštní pozornost při léčbě během těhotenství by měla být věnována výběru antibiotik, protože jejich negativní účinek na dítě může vést k vývojovým poruchám, patologickému poškození tvorby orgánů nenarozeného dítěte, hypoxii a předčasnému porodu. S mírným průběhem však nemusí být antibiotika vůbec nutná.

Po užívání antibiotik je nezbytné provést ultrazvukové vyšetření a také provést testy, aby se ujistilo, že nehrozí ohrožení dítěte.

Je třeba mít na paměti, že šarlatová horečka během těhotenství není trestem smrti a existuje účinná léčba, ale je třeba dodržovat preventivní opatření a držet se dál od možných nositelů této choroby. Rovněž stojí za zmínku, že pokud žena již měla šarlatovou horečku před těhotenstvím, procento opětné infekce je velmi malé.

Šarlatová horečka během těhotenství

U těhotných žen s šarlatovou horečkou je předepsán odpočinek na lůžku, který trvá týden, stejně jako šetrná strava.

Naše žena, pokud se bojí něčeho, má chytit infekci při přenášení dítěte. Obzvláště nebezpečná je šarlatová horečka, která vyžaduje ošetření antibakteriálními léky, které mohou představovat přímé ohrožení plodu..

Původce a příznaky šarlatové horečky

Jde o dětskou nemoc, která po zotavení zanechává po celý život stabilní imunitu vůči šarlatové horečce. Ti, kteří jsou „nešťastní“, že v dětství mají šarlatovou horečku, mohou onemocnět jako dospělí. Ve větší míře to platí pro lidi se oslabenou imunitou. Patří sem ženy, jejichž imunita je kvůli těhotenství vždy oslabena.

Původcem šarlatové horečky je streptokok, který vstupuje do nosohltanu a rychle se rozmnožuje. V důsledku své činnosti vznikají místní příznaky nemoci, o něco později - obecně, projevující se silnou intoxikací těla.

Šarlatová horečka se během těhotenství projevuje stejným způsobem jako u těhotných žen. Po 1-10 dnech od okamžiku infekce, na pozadí vysoké teploty, se po těle šíří malá vyrážka.

Ve větší míře ovlivňuje obličej, boky, záhyby a záhyby kůže. Pouze nasolabiální trojúhelník zůstává bez vyrážek a bledý.

Koncem týdne se vyrážka zbledne a brzy úplně zmizí a zanechává za sebou loupání.

Původce šarlatové horečky - skupina A beta-hemolytický streptokok - proniká do těla přes nosohltanu.

Charakteristickým příznakem šarlatové horečky je malinově zbarvený hrubý jazyk.

Měkké patra, mandle, zadní stěna hltanu jsou zaníceny mnohem intenzivněji než u běžné angíny..

Pravděpodobnost, že šarlatová horečka během těhotenství bude doprovázena zvracením, roste mnohokrát ve srovnání se zdravými ženami na svém místě. Lymfatické uzliny na krku se často zvětšují.

Vývoj revmatismu není vyloučen. Ale i bez ní nebude šarlatová horečka ignorovat krevní cévy a srdce - ženský krevní tlak stoupá a její puls se zrychluje.

Největší hrozbou pro život budoucí matky a plodu je však septický šok a vývoj glomerulonefritidy, které často vyžadují včasné porod císařským řezem. Tato operace se provádí po dobu 28 týdnů..

Druhy šarlatové horečky

Existuje několik druhů šarlatové horečky:

 1. Extra bukální forma - v současné době vzácná. Liší se tím, že vstupní bránou infekce nebude nosohltán, ale poškozená kůže: řezy, popáleniny atd. Nebude žádné bolest v krku a šíření vyrážky začíná od patogenu.
 2. Vymazaná forma - projev nemoci odráží jméno: příznaky jsou skromné, intoxikace není příliš výrazná, zarudnutí hrdla je podobné katarální tonzilitidě, vyrážka je bledá a po krátké době vymizí.
 3. Toxicko-septická forma - jiná, jak je uvedeno výše, rychlý vývoj, klinika srdečního selhání se slabým, častým pulsem, nízkým krevním tlakem, studenými rukama a nohama. Právě tato forma představuje největší nebezpečí pro matku a plod.

Těhotenství a šarlatová horečka

Nebezpečí šarlatové horečky pro těhotnou ženu a plod se v různých stádiích těhotenství mírně liší.

První trimestr, kdy dochází k tvorbě všech orgánů a tkání dítěte, je nejnebezpečnější, protože antibiotická léčba je zde absolutně kontraindikována.

To je způsobeno tím, že antibakteriální léky mohou zaprvé vést k rozvoji patologických změn ve fetálních orgánech, jednoduše k deformacím a za druhé, těhotenství může být ukončeno potratem..

Nastávající matka musí být vyšetřena po nemoci, protože šarlatová horečka i její léčba antibiotiky mohou způsobit komplikace..

Později nebudou následky šarlatové horečky tak fatální, protože od dvanácti týdnů je již možné, i když nežádoucí, provádět antibakteriální terapii.

Aby se však předešlo nehodám, musí však žena po zotavení provést další vyšetření, zejména ultrazvukové vyšetření plodu..

Léčba

První věc, která způsobuje těhotné ženě otázky, je horečka a opatření na její snížení. Je třeba mít na paměti, že v časných stadiích těhotenství nemůžete užívat aspirin, který může, jako antibiotika, způsobit patologii vývoje plodu. Co dělat doma?

Pokud je teplota nízká a nemá velký vliv na pohodu, je lepší ji nesnižovat. Mírná hypertermie pomáhá tělu vyrovnat se s patogenem. S nepohodlí se můžete otřít jablečným octem nebo citronovou šťávou, která dobře srazí teplotu. Je lepší lehnout si bez přístřeší a bez oblečení. Šarlatová horečka u těhotných žen, která se vyskytuje při vysoké teplotě, vyžaduje hospitalizaci.

Odpočinek doma je určen pro těhotnou ženu s mírnou až střední formou šarlatové horečky..

V raných stádiích se ošetření skládá z odpočinku na jeden týden a diety. Je třeba pít více tekutin, často kloktat s měsíčkem, eukalyptem.

V pozdějších stádiích (druhý, třetí semestr), jak již bylo uvedeno, je možná antibiotická léčba.

Možné komplikace

U šarlatové horečky u těhotných žen mohou být tyto komplikace:

 1. Ušní infekce.
 2. Krční absces.
 3. Sinusitida.
 4. Nefritida.
 5. Zápal plic.
 6. Revmatismus.
 7. Meningitida.
 8. Toxický šok.

Revmatismus je jedním z možných důsledků šarlatové zimnice, je však poměrně vzácný.

Ačkoli jsou komplikace šarlatové horečky vzácné, měla by být taková příležitost zvážit a přijmout vhodná opatření k prevenci nemoci..

Prevence šarlatové horečky

Základní pravidla prevence vás nutí postarat se o sebe i před těhotenstvím. V rámci přípravy na budoucí narození by měla být posílena imunita - v tomto bude pomáhat posilování, tělesná výchova. Je nutné se včas zbavit všech chronických ložisek infekce.

Během těhotenství není povolena komunikace s pacienty s jakýmkoli virovým onemocněním. Měli byste se omezit na návštěvu míst s velkým davem lidí. To platí zejména pro uzavřené prostory..

Šarlatová horečka u těhotných žen je důsledkem oslabené imunity, takže nastávající matka by měla vést zdravý životní styl.

Pokud dojde k nějaké nemoci, měli byste okamžitě vyhledat lékaře a včasné ošetření.

Nabídka těhotné ženy by měla sestávat ze snadno stravitelných produktů, zeleniny a ovoce. Pokud neexistují, měly by být užívány vitamínové přípravky doporučené lékařem.

A co je nejdůležitější, v žádném případě se samoléčíme ani s mírným, jak se může zdát, katarálním onemocněním.

Šarlatová horečka během těhotenství: příznaky, příčiny, léčba, prevence, komplikace

Příčiny

Šarlatová horečka u těhotné ženy může nastat z různých důvodů. Hlavním zdrojem přenosu nemoci je člověk, u kterého se vyvine jakákoli infekce způsobená streptokoky.

K infekci dochází výhradně vzduchovými kapičkami, například během rozhovoru nebo kontaktu s kýcháním a kašlem, který je nemocný šarlatovou horečkou.

Poté, co těhotná žena onemocněla šarlatovou horečkou, vyvine stabilní imunitu vůči nemoci. V důsledku toho již nedochází k opětovné infekci..

Šarlatová horečka se vyvíjí nejčastěji na jaře nebo na podzim. Také to mohou vyvolat chronická onemocnění dýchacích cest, chřipka a akutní virové infekce dýchacích cest. K patologii obvykle dochází na pozadí snížené imunity.

Příznaky

Příznaky šarlatové horečky u nastávajících matek vždy závisí na dvou hlavních faktorech:

 • stupeň expozice toxinu streptokoků v těle (příznaky intoxikace);
 • expozice samotné bakterii (angína).

Šarlatová horečka obvykle začíná najednou. Těhotná žena může zaznamenat prudký nárůst teploty a bolesti hlavy. Také šarlatovou horečku může doprovázet zvracení, špatná chuť k jídlu. Změny také nastanou v jazyce: na něm se objeví šedohnědý povlak, který postupně mizí a jazyk přejde karmínovým odstínem.

Po prvním dni šarlatové horečky se na kůži těla objeví vyrážka. Nejintenzivnější vyrážky se objevují v přirozených záhybech kůže. Povaha vyrážky je malá, narůžovělá, s fúzovanými prvky. Vyrážky trvají asi 4 dny, po kterých se objeví peeling kůže. Mezi příznaky onemocnění patří také zvětšené lymfatické uzliny v krku.

Inkubační doba šarlatové horečky trvá v průměru 1 až 12 dní. Onemocnění probíhá ve dvou hlavních formách: hltanu a extrapharyngu. Může mít mírný, střední a závažný stupeň závažnosti. Mírná forma šarlatové zimnice trvá pouze 5 dní a pokračuje s mírnými příznaky. Nejobtížnější jsou středně závažné a závažné formy patologie..

Šarlatová horečka může také nastat v typické a atypické formě. Typická forma je charakterizována všemi výše uvedenými příznaky, atypická je snadná, s vymazanými příznaky a může trvat pouze 1-2 dny.

S extrafaryngeální šarlatou se rozvíjí zánět lymfatických uzlin. Mandle nejsou ovlivněny.

Diagnóza šarlatové horečky během těhotenství

Šarlatová horečka u těhotné ženy je diagnostikována na základě analýzy symptomatologie patologie a její historie. Lékař poslouchá stížnosti pacienta, provádí vizuální vyšetření a předepisuje laboratorní diagnostiku..

Nastávající matka musí nutně podstoupit krevní testy a také nátěr z krku na bakteriální kulturu. To odhalí parametry infekce a detekuje bakterii, která ji způsobila..

Po diagnóze se těhotná žena musí poradit s porodníkem-gynekologem a specialistou na infekční choroby ohledně další léčby tohoto onemocnění..

Komplikace

Komplikace šarlatové horečky s léčbou byly zahájeny včas, prakticky se nevyvíjí. Pokud není léčba zahájena včas, může těhotná žena trpět alergickými komplikacemi, zejména nefritida, synovitida, myokarditida. Také díky patologii se mohou na pokožce, v lymfatických uzlinách a v ušních boltcích vyvíjet hnisavé procesy.

Šarlatová horečka obecně neohrožuje těhotenství a vývoj plodu. Kromě toho se onemocnění zřídka vyvíjí v období porodu dítěte, protože ve věku 20 let se u člověka obvykle vyvine stabilní imunita vůči této patologii.

Léčba

Jsou-li zjištěny příznaky šarlatové horečky, je přísně zakázáno medikovat sami. Nastávající matka by měla okamžitě vyhledat lékaře, aby se předešlo různým komplikacím patologie. V budoucnu byste se měli řídit všemi doporučeními lékaře a dodržovat odpočinek. Je také důležité izolovat se od ostatních, aby se zabránilo nakažení ostatních lidí..

Co dělá doktor?

Před předepsáním terapie šarlatovou horečkou se nastávající matka musí bezpodmínečně poradit s porodníkem-gynekologem. Obecně je mírná forma onemocnění léčena doma a těžká forma výhradně v nemocnici.

Při léčbě doma by těhotná žena měla být v oddělené místnosti a používat samostatná jídla. Dodržujte klid postele asi týden. Jezte pouze zdravé a vyvážené potraviny.

Nemůžete jíst solené a uzené, v prvních dnech nemoci je lepší dát přednost pyré potravě.

Lékař při léčbě šarlatové horečky obvykle předepisuje průběh antibiotické terapie, která trvá 5 až 7 dní, stejně jako antialergenní léky. Léky se vybírají s ohledem na průběh těhotenství a závažnost šarlatové horečky.

Prevence

Je třeba si uvědomit, že vakcína proti šarlatové horečce neexistuje, což znamená, že je téměř nemožné se před ní chránit.

Jedinou věcí, kterou lze během těhotenství udělat, je pokusit se vyhnout kontaktu s lidmi s nachlazením, chřipkou nebo touto patologií samotnou.

Také těhotná žena by měla posilovat imunitu, konzumovat vitamíny, vyvážené jídlo. Pokud se nakazíte šarlatovou horečkou, měli byste se okamžitě poradit s lékařem a dodržovat všechna jeho doporučení.

Budoucí matka by během těhotenství měla určitě navštívit gynekologa. To vám umožní identifikovat jakékoli onemocnění v rané fázi a zahájit léčbu včas.

V prvním trimestru těhotenství musíte navštívit lékaře jednou za měsíc, ve druhém - asi 1krát za 2 týdny a ve třetím trimestru - jednou týdně..

Je také nutné se včas zaregistrovat na prenatální kliniku: nejpozději ve 12 týdnech těhotenství.

Články O Neplodnosti