Hlavní Testy

Co jsou pokusy o porod? Kontrakce a pokusy. Mateřské kurzy

Dnes budeme mluvit o tom, jaké jsou pokusy a boje. Jak je rozlišit? Způsobují bolest? Dále budeme věnovat pozornost dýchacím technikám během různých období porodu, které pomohou dívkám, které se poprvé objevily v porodnici.

První těhotenství v každé ženě je vzrušující událost. Každý se bez výjimky snaží co nejvíce připravit na nadcházející pobyt v nemocnici. Nastávající matky se zajímají o otázky: jaké jsou pokusy, kontrakce, co by se mělo s sebou vzít, jaké komplikace mohou nastat při porodu atd. Nyní však existuje velké množství informací, které může žena připravit - jedná se o speciální knihy, příručky a videa. Lékaři navíc doporučují těhotným ženám navštěvovat kurzy pro nastávající matky, které se konají ve školách pro těhotné ženy. Tam vám pomůže překonat strach z nadcházejícího porodu, naučí vás správné dýchání během porodu, pomohou vám vybrat správnou stravu a kurzy končí péčí o děti. Tam, zkušení odborníci vám ukáže, jak držet dítě, mýt, zavinovat a tak dále..

Jak odlišit kontrakce od pokusů?

Začněme zkoumáním nejběžnější otázky: kontrakce a pokusy, jak je rozlišit? Přichází proces porodu, potom nastávající matka začne přemýšlet o tom, jak projde testem připraveným pro ni přírodou. Co je to boj - pro budoucí matku je víceméně jasná, ale při pokusech to není vždy. Co jsou to pokusy?

Pokud se nesmíte zvlášť ponořit do lékařské terminologie, lze celé období porodu rozdělit do následujících období:

Teď trochu hlouběji do terminologie, abychom se pokusili vysvětlit rozdíl mezi prvními dvěma pojmy. Kontrakce jsou příznaky otevření děložního čípku, to je nutné, aby se dítě mohlo narodit. Ale s pokusy existuje „vyloučení“ drobků z dělohy. Na základě toho bude nastávající matka nejen cítit změny bolesti v jejím těle, ale také pochopí rozdíl v jejím chování během těchto období..

Protichůdné dýchání

Správné dýchání během porodu je velmi důležité! Bolest při kontrakcích připomíná bolestivou menstruaci. Jediným rozdílem je, že boje přicházejí ve vlnách. Valí se několik minut a pak zmizí. Některé ženy cítí bolest v dolní části zad před prací.

Někteří snadno bojují s bolestí během boje, zatímco jiní ne. Stupeň bolesti závisí na prahu bolesti (je individuální pro každého) a připravenosti děložního čípku (je-li měkký - bolest je menší, nepřipravený krk - bolest je silnější).

Přenos bolesti pomůže speciální dýchací technika. Během boje musíte dýchat pomalu a hluboce. Nadechněte si nos na desetkrát, pak si rty zahněte do zkumavky a vydechněte na dvacet. Když jsou kontrakce uvolněny, pak přirozeně dýchejte, aby nedošlo k hyperventilaci plic.

Pokud se pokusy začaly a lékař jim řekl, aby je omezily, pomůže dýchání „jako pes“. To se musí provádět často a povrchně. Během bojů se můžete chovat způsobem, který je pro vás jednodušší (lhát, chodit atd.).

Jaké pocity zažívá žena při pokusu?

Přišli jsme na otázku, co je pokus o porod. Toto je proces, který pomáhá „vytlačit“ plod z děložní dutiny. Nyní si povíme něco o tom, jak se žena v tuto chvíli cítí.

Jak pochopit, že pokusy začaly? Pocit v této chvíli je, jako byste chtěli vyprázdnit střeva. V této fázi musí voda opouštět. S čím je tento pocit spojen? Nucené období je charakterizováno skutečností, že hlava dítěte se začíná pohybovat podél porodního kanálu a tlačí na konečník. Pokusy jsou signálem k porodu. V tuto chvíli ženy jednají instinktivně, protože příroda se postarala o vypnutí vědomí ženy. Doktor samozřejmě kontroluje všechny pohyby ženy při porodu. Během období úsilí začnou svaly tisku a bránice aktivně fungovat..

Délka pracovní doby závisí na počtu narození ženy. U primiparous ženy je zpravidla dítě v náručí dvě hodiny po vypuštění vody. Pokud pokusy trvají déle než tentokrát, je to jasný signál, že se něco pokazí.

Bolest při kontrakcích i při pokusech

Nyní se pokusíme vyřešit otázku, která je bolestivější: kontrakce nebo pokusy? Tato otázka je zajímavá pro mnoho žen, které se musí poprvé stát matkou. Okamžitě uveďte odpověď - kontrakce.

Co jsou to pokusy a kontrakce? Co se v této chvíli stane ženskému tělu? Bolest, kterou ženy zažívají při porodu, souvisí pouze s aktivní prací svalů. Kontrakce jsou bolestivější, protože svaly aktivně pracují na otevření děložního čípku. Během pokusů zpravidla není bolest.

Nebojte se, že nebudete rozumět, až začnou pokusy. Nezapomeňte: porod je přirozený fyziologický proces, ženy jednají instinktivně. Vy sami rozumíte všemu a zkušený lékař vám pomůže.

Hodnota práce při narození

Na co jsme přišli, ale proč jsou potřeba? Pokusy jsou chápány jako spontánní kontrakce svalů tisku a bránice, což vede k vyloučení plodu. V lékařských kruzích se tento proces nazývá také „vyhoštění plodu“..

Lékař vám musí říct, že během kontrakcí musíte zachránit svou sílu. Mezi tím odpočívá. Může to znít paradoxně, ale mezi boji může žena dokonce spát. To je nutné, protože během období pokusů budete muset tvrdě pracovat. Jak již bylo zmíněno dříve, doba pokusů je pro každého jiná. Mohou trvat od třiceti minut do pěti hodin. Vše záleží na ochotě ženy, počtu narození. Průměrná doba trvání je však pouze dvě hodiny.

Upozorňujeme na skutečnost, že správné dýchání pomůže snížit zátěž na těle, uvolnit a odstranit bolest. Pro tyto účely vyvinuli odborníci techniku, která by se měla naučit předem (přivést ji k automatizaci).

Při pokusu o správné dýchání

Je velmi důležité naučit se správně dýchat během porodu. Jak se chovat během bojů, jsme popsali níže. Nyní se během pokusů obracíme na dýchací techniku.

Zde je několik pokynů, které usnadní práci vašeho těla:

 • Je velmi důležité dýchat často a hluboce. Ujistěte se, že dýcháte do žaludku ústy. Trochu a klidně zadržte dech, ale rychle vydechněte. Vezměte prosím na vědomí, že pokud prudce vydechnete, může to dítě tlačit zpět podél porodního kanálu.
 • V žádném případě byste neměli zoufale dýchat. Nyní odpovězme proč. Během takového dýchání se svaly perineum napnou, žena může dítě jednoduše dusit.
 • Křičí to nestojí. K tomu nejsou žádné důvody. Kromě toho křičí během pokusu o zastavení dítěte, takže tento pokus již není tak účinný. Namísto křičení se zaměřte na dýchání, protože klid a sebevědomí pomohou rychle držet dítě k hrudi.
 • Poslouchejte zdravotnický personál. Porodníci se snaží zmírnit váš stav, sdělit vám, kdy a jak jednat. Koordinovaná práce pomůže porodit dítě ve dvou nebo třech pokusech.

Akce pro ženy

Během pokusů porodníka plně důvěřujte. Musí vám říct, jak se chovat správně, aby porod proběhl bez komplikací a co nejrychleji. Jeden pokus trvá průměrnou minutu, takže byste jej neměli ztrácet. Na samém začátku se zhluboka nadechněte a zatlačte. Ujistěte se, že vzduch tlačí na dělohu, ne na hlavu. V druhém případě se to neobejde bez prasknutí krevních cév na obličeji a očích.

Nedělejte si starosti, pokud se vám nepodařilo získat správné množství vzduchu, vydechněte a přitáhněte více. Jeden pokus může zpravidla trvat až třikrát. Když se objeví hlava dítěte, porodník vám dá pokyn, abyste přestali tlačit. Pokud nemůžete udržet klidné dýchání, můžete použít psí dýchací techniku.

Pokud správně dýcháte a posloucháte zdravotnický personál, dojde k porodu dostatečně rychle. Pokud lékař zjistí, že již nemáte absolutně žádnou sílu, dá vám čas na odpočinek.

Jak tvrdě tlačit?

V kurzech pro těhotné ženy jsou nastávajícím matkám nutně vyprávěny o dechových technikách a chování v porodnici. Kromě toho je věnována pozornost správné technice pokusů.

Na tom není nic zvláštního. Budete cítit silné nutkání vyprázdnit střevo. Stojí za to tlačit stejným způsobem jako na záchodě se zácpou. Do tohoto procesu jsou zapojeny svaly abs a bránice..

Při pokusech se musíte zhluboka nadechnout, zvedněte hlavu, abyste se podívali na pupek. Omotejte ruce kolem kolen a přitáhněte je k sobě. Zadržte dech a tlačte. Vezměte prosím na vědomí, že v každém boji jsou tři pokusy.

Nedostatek úsilí

Ačkoli porod je fyziologický proces, ale mnoho žen nemusí cítit období pokusů. Okamžitě stojí za zmínku, že absence pokusů není porušením. Prostě tam nejsou. To vše je způsobeno fyziologickými vlastnostmi některých žen.

I když se nejedná o odchylku, ale absence pokusů významně komplikuje proces porodu. V takových situacích se žena musí zcela spolehnout na porodníka-gynekologa, což není vždy snadné. Na druhou stranu se nebudete rozptylovat žádnými pocity, vaším úkolem je pečlivě naslouchat a dodržovat všechny požadavky svého lékaře. Ve skutečnosti to však není tak snadné, jak se zdá na první pohled. Ale taková je příroda, pokusy nejsou pro každého.

Poslední pokus

Už jsme řekli, kolik pokusů trvalo, ale neřekli jsme ani slovo o posledním pokusu. Po narození dítěte by se mělo narodit i poslední (jinými slovy placenta). Budete cítit další nutkání, ale méně silné. Další malé úsilí a proces je dokončen.

Nebojte se popisu pokusů, ve skutečnosti nejsou tak děsivé. Zkuste se emocionálně přizpůsobit skutečnosti, že pokus je nástrojem, který pomáhá dítěti narodit se. Využijte tento výkonný a efektivní nástroj co nejlépe..

Důležité body dýchací techniky

Na kurzech pro těhotné ženy probíhá aktivní vývoj správné dýchací techniky. Udělejte to tak často, jak je to možné, nejen ve třídě, ale také doma sami. Pokud máte závratě a váš stav bude jako mdloby, měli byste se uchýlit k následujícím bodům:

 • zhluboka se nadechněte a zadržte dech;
 • připojit dvě dlaně a dýchat v nich.

To jsou příznaky hyperventilace, s tím není nic špatného. Školení by však mělo být odloženo. Při praktikování této techniky musí člověk často dýchat ústy, což má za následek sucho v ústech. V takovém případě se dotkněte špičky jazyka oblohy nebo jen vypláchněte ústa vodou.

Během porodu má dítě mnohem obtížnější než vy. Nezapomeňte na to. Volné dýchání může značně oddálit proces porodu. Soustřeďte se na dobré dýchání, nenechte se rozptylovat cizími záležitostmi.

Pokusy v procesu porodu: co to je, jak se objevují a jak se liší od kontrakcí?

Porod je obtížný a nebezpečný proces, který vyžaduje, aby žena dodržovala určitá pravidla. Pokud budete jednat podle doporučení lékaře, bolest může být významně snížena. Všechno je důležité: od pohodlné polohy těla, paží a nohou až po rytmické dýchání. Je nutné začít pracovat ještě před objevením pokusů. Co tento pojem znamená a jak se liší pokusy od kontrakcí?

Pokusy: co to je?

Lékařský termín „pokus“ znamená reflexní kontrakci břišních a děložních svalů, podporovanou činností bránice, kterou tělo vytlačuje plod. Žena není schopna ovlivnit průběh této fáze porodu, protože všechno se děje zcela automaticky. Pokusy začínají poté, co se plodová hlava otočí správným směrem a stiskne na děložní čípek, který by měl být připraven a maximálně otevřen.

Reflexní kontrakce svalů začínají nedobrovolně, jejich příchod nemůže být zpožděn nebo zastaven podle vůle, ale přesto mohou být kontrolovány. Při popisu pokusů ženy často používají pojem „tlačení“, protože se do jisté míry podobají procesu defekace.

Těhotné ženy se často bojí, že samy nebudou mít dítě. Obavy jsou marné, příroda je uspořádána tak, aby všechny procesy během porodu následovaly jeden po druhém ve správném pořadí a automaticky se objevovaly. V případě nepředvídaných komplikací jsou lékaři operačního týmu a porodník, který bere dítě, ve službě vedle ženy v práci.

Jak se liší pokusy od kontrakcí??

Ženy, které rodí poprvé, vždy nechápou rozdíl mezi pokusy a boji. Oba procesy jsou zaměřeny na pomoc při narození dítěte, vzájemně se doplňují a vyskytují se postupně..

Během porodu nemůže žena ovládat svaly. Žena v práci potřebuje zaujmout pohodlné místo a pokusit se zachytit rytmus a pomoci svému tělu. Správné dýchání pomůže zmírnit bolest. Mezi boji byste se měli snažit relaxovat a odpočinout si na těle.

Ve fázi přípravných kontrakcí není bolest příliš silná, progresivně se vyvíjí. V tuto chvíli se děložní hrdlo otevře.

Když je děloha připravena k porodu, začíná se tlačit plod plodovým kanálem. Toto je druhá fáze porodu, ve které se kontrakce stávají mnohem silnějšími a bolestivějšími. Pak přicházejí pokusy, které lze omezit nebo posílit podle pokynů porodní asistentky. Sleduje pohyb plodu a pomáhá procesu určováním, zda se dítě narodí normálně..

Kdy začnou pokusy a jaké je jejich trvání?

Bát se, že při prvních kontrakcích začne porod okamžitě a objeví se plod, není nutné. Proces porodu je poměrně zdlouhavý (rychlý porod u primiparous žen je extrémně vzácný). Pokusy se objevují bezprostředně před konečnou fází.

Trvání samotných pokusů se liší u všech žen při porodu, ale vždy jsou kratší než kontrakce. Jak dlouho bude tento proces trvat, záleží nejen na intenzitě práce, ale také na schopnosti ženy se ovládat a relaxovat. Během prvního těhotenství, které se odehrává bez komplikací, trvají asi 2 hodiny. Následné porody u většiny žen jsou o něco rychlejší a trvání pokusu může být zkráceno na 30 minut.

Jeden pokus trvá asi 15 sekund. Přestávka mezi pokusy je asi 3 minuty, během této doby musíte zkusit obnovit dýchání. Není nutné odolat reakcím těla, omezovat se při pokusu, pouze to proces zpomalí. Aby nedocházelo k nedobrovolným pohybům střev během porodu během stresu, dostávají ženy nejprve klystýr, takže se není čeho bát.

ČTĚME PODROBNOSTI: jak dávají klystýr před porodem v porodnici?

Akce ženy při práci během pokusu

Během pokusů by měla žena v porodu poslouchat porodníka a řídit se jeho radami. Je důležité se naučit dýchací techniku ​​předem, a pokud se tak nestane, zkuste dýchat podle doporučení lékaře. Někdy je nutné, aby se proces porodu zpomalil, pak se budete muset co nejvíce uvolnit a dýchat krátce a často. Toto mělké dýchání vám pomůže trochu odpočinout. Úplná relaxace je klíčem k úspěšnému doručení.

Je třeba vyvinout úsilí v okamžiku, kdy vrchol úsilí klesne (tj. Stane se co nejsilnějším). Dech by měl zůstat stabilní a hladký. Křičet na dítě během porodu je škodlivé - vyžaduje to hodně úsilí.

Typy pokusů o pokus

Druh chování při porodu, který si žena může vybrat, se po předchozí konzultaci se svým lékařem. Vyplatí se to udělat předem, takže je čas připravit a vycvičit správný dech. Při pokusu o chování existují dvě možnosti:

Při přirozeném typu věří žena svému vlastnímu tělu a nekontroluje pokusy. Lékař sleduje průběh a pomáhá přizpůsobit se situaci. Hlavním úkolem ženy v porodu je uvolnit se a pomoci svému tělu dělat vše, co je potřeba, bez omezení práce.

Tento typ chování je vhodný pro ty, kteří rodí více než jednou, dobře tolerují těhotenství. V takovém případě musí být plod správně umístěn, tj. Otočen hlavou dolů.

Kontrolovaný typ chování je vhodnější pro ty, kteří rodí poprvé a velmi se bojí dělat něco špatného. V tomto případě je lepší zcela důvěřovat lékaři a řídit se jeho doporučeními. Během pokusů dává žena v práci signál, když potřebuje tlačit. Porodník tak může synchronizovat činnosti ženy s vývojem plodu.

Správné dýchání

Nejdůležitější věc v procesu pokusu ovládat vaše dýchání. Ostré dechy jsou nepřijatelné, bránice by se měla pohybovat hladce. Období hlubokého dýchání se střídá s povrchním, tzv. Psím psem. Algoritmus akcí je následující:

 1. na začátku se pokusí zhluboka se nadechnout a zadržet dech,
 2. v této chvíli jsou boky, hýždě a obličej uvolněné co nejvíce,
 3. břišní svaly by v tomto okamžiku měly být co nejvíce napnuty,
 4. během pokusu by měl být tlak v břišních svalech směřován do dolního břicha směrem k perineu,
 5. po několika sekundách u doktorova znamení si můžete odpočinout.

Při správném rytmickém dýchání během pokusů žena pomáhá dítěti projít porodním kanálem. Výdech by měl být silný a hladký, protože v této chvíli je zárodek a ostré otřesy pro něj škodlivé. Mezi pokusy je důležité si odpočinout, aby žena měla sílu dokončit práci.

Možnost komplikací

Porod u žen trvá několik hodin, v obtížných případech až jeden den. Jednou z častých komplikací tohoto procesu je slabá práce. Může se projevit jak ve fázi kontrakcí, tak během pokusů. V tomto případě se na procesu tlačení dítěte podílejí pouze břišní svaly.

Taková patologie je charakteristická pro majitele nadváhy nebo ženy, které mnohokrát porodily. Ti, kteří trpí různými chorobami břišních orgánů, mají predispozici ke slabé práci. V případě slabé práce může porodník předepsat léky, které mohou zvýšit počet pokusů.

V důsledku nesprávného dýchání ženy během porodu může dítě poranit hlavu. Při prudkém aktivním dechu se dítě vtahuje zpět do porodního kanálu, přičemž existuje vysoké riziko zranění. Proto se důrazně doporučuje, aby ženy v práci při pokusu křičely.

Pokud žena v práci tlačí z času, existuje nebezpečí poškození jejích vlastních svalů, vazů a kostí. Dítě v žaludku je v tomto případě zbaveno kyslíku a může také trpět. Včasný nástup pokusů s nedostatečným odhalením děložního čípku vede k prasknutí u žen a prodlužování celého procesu porodu.

Rychlý porod není o nic méně nebezpečný než dlouhodobý porod. Pokud žena začala tlačit ještě před otevřením děložního čípku, vede to k prasknutí dělohy, což komplikuje celý proces porodu. Rychlý rozvoj plodu porodním kanálem je spojen s četnými prasklinami ve vagíně a perineu, což vede k nebezpečnému krvácení u žen a různým výronům a zraněním dítěte.

PŘEČTĚTE SI také: jak tvrdě tlačit během porodu, aby nedošlo k roztržení svalů vagíny?

Mnoho těhotných žen se děsí pokusů a považuje je za nejstrašnější okamžik porodu. Je důležité, aby se žena zbavila tohoto strachu, protože jí to zabrání v uvolnění a klidném dodržování doporučení lékaře, což je při porodu nesmírně nutné. Proto je nutné se připravit na porod, například navštěvovat speciální kurzy pro těhotné ženy.

Kontrakce a pokusy během porodu (velmi zajímavý článek)

Jak začnou boje

Co předchází bojům Čím blíže je datum narození, tím pečlivěji nastávající matka začne poslouchat její tělo - píchla, přitahovala se a je připravena spěchat do nemocnice, myslet si, že to vše jsou známky porodu. Mnoho žen, jak se jejich gestační věk zvyšuje, cítí čas od času jejich žaludek napjatý (obvykle po rychlé procházce nebo fyzické aktivitě). Jedná se o tzv. Falešné kontrakce (nazývají se také kontrakce předchůdce). Nejsou příliš bolestivé, vyskytují se v nepravidelných intervalech a poté mizí. Skutečné kontrakce, které naznačují začátek porodu, také zpočátku nejsou příliš bolestivé. Jejich rozdíl od falešných je v tom, že bolest roste postupně a intervaly mezi nimi se zkracují. Lékaři doporučují načasovat čas mezi kontrakcemi - je třeba jít do nemocnice, když interval je 7-10 minut během prvního porodu. Pokud porod není první, stojí za to jít do nemocnice, jakmile kontrakce začnou.

Co jsou předběžné bolesti?

Někdy falešné kontrakce táhnou ven - trvají den nebo více, zatímco interval mezi kontrakcemi se nezvyšuje a bolest se nezvyšuje. Tento stav se nazývá patologické předběžné období. Pokud je bolest silná, žena nemůže spát a je velmi unavená. Navíc, s prodlouženým předběžným obdobím, dítě trpí - může se rozvinout hypoxie.

Proto, pokud jste strávili alespoň jednu noc bez spánku, mučili ji předběžné bolesti, jděte do nemocnice - lékaři se rozhodnou, co dělat ve vašem případě. Nejprve to záleží na gestačním věku. Například, pokud je období 37-38 týdnů a děložní hrdlo je stále nezralé, pak se provádí antispasmodická terapie (ne-lázně, papaverin, baralgin, čípky s buscopanem) a tokolýza (intravenózní podání ginipralu). Tím se snižuje tónová a kontraktilní aktivita dělohy. Pokud je toto období 40–41 týdnů a děložní čípek je poměrně elastický, pak se lékaři rozhodnou stimulovat porod (zpravidla se k tomu provádí amniotomie - otevření močového měchýře).

Pokud je těhotenství plné, ale krk je nezralý, je připraven k porodu - zavede se speciální gel, který zjemňuje krk, a poté začnou stimulovat porod..

Jak vypadá bolest při kontrakcích

Nejprve se podobá tažným bolestem, jako by bolestivá menstruace, s jediným rozdílem, že se tyto pocity valí ve vlnách, vydrží několik minut a projdou. U některých žen začínají pracovní bolesti během porodu bolestí dolní části zad (obvykle k tomu dochází, když má děloha záda). Jak se porod vyvíjí, bolest přechází na celé břicho - jak bojuje, zdá se, že ztuhne.


Někdo snáší bolest během kontrakcí snadno, zatímco někdo ne - záleží na individuálním prahu bolesti a na tom, jak je děložní hrdlo připraveno k porodu. Pokud je krk již měkký a elastický, bolest je menší a pokud krk není připraven, bolest je silnější.

Jak snáze přenášet pracovní kontrakce

ODDĚLENÍ U DĚTÍ Některé ženy jsou během kontrakcí ulevovány určitými dýchacími technikami. Správné dýchání vyživuje krev kyslíkem a zabraňuje výskytu hypoxie u dítěte a také pomáhá ženě relaxovat. Kromě toho soustředění na rytmus dýchání rozptyluje bolest. Některé ženy instinktivně zadržují dech během porodu nebo křičí během porodu, což je zásadně špatné - to způsobuje napětí v ženském těle a vede k nedostatku kyslíku u dítěte.

POŠTY Ve většině porodnic se praktikuje tzv. Svobodné chování při porodu, kdy žena v práci může dělat, co chce - chodit, lehnout si atd..

Postavte se a položte ruce na stůl. V této poloze se žena unavuje méně, bolest se snižuje a dítě se pohybuje docela snadno podél porodního kanálu. Tato pozice je ideální pro počáteční fáze kontrakcí. Výjimkou je, že si nemůžete sednout! To narušuje postup dítěte prostřednictvím porodního kanálu. Existují také zvláštní polohy, které urychlují průběh porodu a usnadňují práci.

 • Zapojení korku před porodem - korek vypadá jako kousek hlenu, někdy s pruhy krve. K tomu může dojít jak den, tak týden před porodem, což naznačuje, že se děložní hrdlo připravuje na porod - je zkráceno, změkčeno. Není nutné chodit do nemocnice, když je sliznice prázdná.
 • Mohou teče plodová voda. Pokud si všimnete, že se z genitálního traktu vylučuje tekutina (může kapat nebo kapat okamžitě ve velkém objemu - asi 200 ml), okamžitě jděte do nemocnice. Odtok vody znamená, že se vaše dítě narodí během dne (dříve se věřilo, že období bez vody nemůže trvat déle než 12 hodin, ale nyní se předpokládá, že pokud se matka a dítě cítí dobře, doba bez vody může trvat až 24 hodin).
 • Hodně lze říci o tom, jak se voda u těhotných žen opouští. Dávejte pozor na barvu kapaliny - pokud je lehká a průhledná, znamená to, že je vše v pořádku s dítětem a můžete spěchat do nemocnice. Pokud jsou vody zakalené nebo nazelenalé, smíchají se s nimi původní výkaly (meconium), což naznačuje, že dítě trpí hypoxií a že je nutné co nejdříve se dostat do nemocnice. V některých případech lékaři dokonce raději nečekají na přirozený porod, ale provedou císařský řez.
  • Při porodu je účinné pomalé a hluboké dýchání. Vdechování se provádí nosem (5-10 impulzů), výdech přes rty složené ve zkumavce (20 impulzů - výdech by měl být delší než inhalace). Ale musíte jen dýchat tímto způsobem během záchvatu, mezi záchvaty by měl být dech přirozený, jinak by hyperventilace plic a pocit ztráty vědomí mohly.
  • Když potřebujete omezit pokusy, je lepší dýchat „jako pes“ - ústy, povrchně a často. Pomáhá snášet bolest..
  • Koleno, opíráš se lokty o postel. Kolena jsou široká od sebe. Někdy musíte vstát, aby se vaše dolní končetiny neunavily. Pravidelně musíte hlavu sklopit, abyste uvolnili napětí z vašich ramen. Výhodou této polohy je to, že děloha nevyvíjí tlak na páteř, jsou usnadněny pokusy, jste méně unavení.
  • Jste v podřepu. Porodní kanál se rozšiřuje a dítě se rodí rychleji. Kontrakce se zrychlují, snáze se tlačí. Ale v této poloze se nohy rychle unaví. Tato pozice je ideální pro oslabení práce, slabé pokusy. Lze ji však použít pouze s prezentací dítěte na hlavě.
 • Kdy můžete tlačit
 • V poslední fázi porodu žena začíná cítit, že se celé její tělo obrací dovnitř. Tomu se říká pokusy, ale nemůžete tlačit bez lékařského příkazu.

  Jak se chovat při porodu? Nejprve se musíte ujistit, že je děložní hrdlo úplně otevřené. Pokud začnete tlačit, před čekáním na úplné otevření krku je pravděpodobnost jeho prasknutí vysoká. Pokusy budou navíc neúčinné a dítě může utrpět porodní poranění (edém pokožky hlavy - cephalohematom)..

  Subjektivní pocity ženy nejsou vždy pravdivé. Mnoho žen v práci již na začátku rušného období si začíná stěžovat, že nemá sílu vydržet - jako byste chtěli jít na záchod s těžkým průjmem. Důvodem je, že hlava dítěte se začne řezat do porodního kanálu a tlačí na konečník. Pokud však děložní hrdlo ještě není otevřené, porodní asistentka říká, že musíte "dusit" úsilí - dýchat "jako pes". A teprve když otvor dosáhne 10 cm, lékař dá pokyn k tlačení.

  Jak tvrdě tlačit

  Musíte tlačit, zatímco tlačíte na záchod pro zácpu (břišní svaly a bránice jsou zapnuté). Když ležíte na posteli Rakhmanov, musíte zvednout hlavu, ovinout ruce kolem kolen a přitáhnout je k sobě. Jeho oči se dívají na pupek. Když vdechujete, nasaďte vzduch do hrudníku a zatlačte dech. Na jeden boj obvykle 3 pokusy.

  Pokud se něco pokazí. Kdy inhalovat, vydechovat a tlačit, měl by mluvit lékař. Během pokusu nemůžete křičet, protože namísto vyvíjení tlaku na bránici vzduch vychází z plic a pokus se stává neúčinným. Navíc to může u dítěte vyvolat hladovění kyslíkem. Pečlivě dodržujte pokyny, které vám porodník a lékař podávají - a vše bude v pořádku!

  • Slabost aktivity rodu je název práce, u které jsou kontrakce slabé a neúčinné. To se zpravidla děje hlavně u primiparous women. V tomto případě lékaři nějaký čas monitorují stav matky a dítěte a poté, pokud se kontrakce nezvýší, začnou stimulovat porodu..
  • Rychlá porodní aktivita - nebo jiným způsobem rychlý porod. Charakteristické pro ženy, které jsou velmi vzrušující. Kontrakce současně od samého začátku jsou velmi silné a bolestivé a dítě se narodí za 1-3 hodiny. Taková porody jsou plná komplikací, jako jsou hluboké praskliny porodního kanálu, předčasné oddělení placenty, akutní fetální hypoxie a poranění hlavy dítěte. Epidurální anestézie a tocolytická terapie (ginipral) se obvykle používají k oslabení porodu;.
  • Neskoordinovaná genitální aktivita - kontrakce jsou časté, intenzivní a bolestivé a děložní hrdlo není zveřejněno. Nekoordinovaná práce způsobuje narušení průtoku krve placentou, což vede k akutní hypoxii u plodu. K léčbě se používá epidurální anestézie a antispasmodika..

Co jsou to pokusy?

Patrimoniální pokusy. Jak tvrdě tlačit při porodu?

Takže rodíte. Máte kontrakce, mezery mezi nimi jsou velmi krátké a síla se zvýšila. Po dalším vyšetření doktor řekl, že se děložní čípek otevřel. Co bude dál?

V prvním období porodu přispěly kontrakce k otevření děložního hrdla, podmíněně je lze nazvat odhalením. Nyní, když je „cesta otevřená“, je úkolem práce pomoci plodu opustit lůno útulné matky, ve kterém žil 9 měsíců..

Začne druhé období porodu, které se nazývá období vyhnanství, a kontrakce v tomto období se nazývají vyhnanství. Je to trochu nedůvěřivé, protože vlastně nevyhazujeme dítě z jeho útočiště, ale pomáháme porodit nejoblíbenější stvoření na světě, ale jak vidíte, formulace „doba narození nejoblíbenější stvoření na světě“ je pro oficiální dokumenty poněkud dlouhá.

Trvá 1–2 hodiny v primiparous a multiparous, v závislosti na počtu narozených a individuálních vlastnostech, od 5 do 10 minut do 1 hodiny (průměrně 30 minut). Během této doby kontrakce zesílí, jejich trvání se prodlouží a intervaly mezi nimi se zkrátí. Brzy se pokusí připojit k bojům.

Pokusy jsou kontrakce břišních svalů a bránice (svalové septum oddělující hrudní a břišní dutiny). Průměrná doba trvání pokusu je 10-15 sekund. Díky pokusům se zvyšuje břišní tlak, který ve spojení se zvýšením nitroděložního tlaku (v důsledku kontrakcí) umožňuje dítěti pohybovat se podél porodního kanálu. Pokusy se objevují reflexivně, protože narozený plod se svou základní částí (hlava nebo pánevní konec - v závislosti na typu prezentace 1) dráždí odpovídající nervová zakončení v děložním čípku, vagíně a svalech pánevního dna. Pokusy vznikají nedobrovolně, ale na rozdíl od kontrakcí je může ovládat žena.

Co lze očekávat od patrimoniálních pokusů?

Pokusy jsou nejčastěji pociťovány jako neobvykle silná, neodolatelná touha vyprázdnit střeva, výrazný nepříjemný tlak na konečník a nedobrovolné kontrakce břišních svalů. Pokud však takové pocity nezažijete, nemyslete si, že se s vámi něco děje. To je individuální rys těla. V takovém případě vám lékař řekne, že je čas tlačit. Kontrakce během tohoto období jsou nejsilnější a nejdelší, ale většina žen tvrdí, že po pokusech o jejich připojení se bolest snižuje. Pokusy v současnosti nestetizují, protože jakákoli anestézie, která snižuje citlivost, snižuje účinnost pokusů. V současné době se vyvíjejí přípravy, které by odstraněním bolesti „nepomohly“ pokusy. Nejčastěji (i když ne vždy) po nástupu pokusů se duševní stav ženy zlepší, když se z pasivního pozorovatele změní na aktivního účastníka procesu porodu..

Měli byste vědět, že plod prochází porodním kanálem a komprimuje všechny vnitřní orgány umístěné v bezprostřední blízkosti. Není divu, že během narození plodu jsou současně vyprázdněna střeva a močový měchýř. Nebuďte v této souvislosti v rozpacích - naopak pokus o to zabránit a řídit vaše zásilky pouze brání procesu porodu. Vědět: (1) nemusíte obviňovat; (2) k tomu dochází téměř u každé ženy při porodu; (3) nikdo v předávací místnosti nebude překvapen; (4) všechna vypouštění budou okamžitě odstraněna, takže kontakt s nimi dítěte bude zcela vyloučen.

Někde uprostřed rušného období můžete vidět, že hlava (nebo hýždě) dítěte, která se objevila při východu z pochvy během kontrakcí, po jejím skončení opět zmizí. Nenechte se vyděsit, jedná se o normální jev, který se nazývá řezání hlavy (nebo hýždě), a znamená, že se brzy setkáte se svým dítětem. Když předchozí část přestane „skrývat“ před skrumážem (zoubky), budete přemístěni do mateřské místnosti nebo, pokud máte individuální oddělení, bude vám nabídnuto přesunout se z postele na mateřský stůl. Zde dochází k vyvrcholení a dokončení „období narození nejoblíbenějšího stvoření na světě“..

Záleží na ženě při práci něco??

Ano, a hodně. Pokusy jsou důležitou součástí procesu porodu. Pokud během bojů na ženě nic nezáleží, stane se s pokusy hlavní postavou. Pozice, ve které porodíte, je do značné míry určena tím, kde se objeví. Existují porodnice, kde se praktikuje vertikální porod 2, ale většina žen rodí na porodním stole ve „standardní“ poloze. V tomto případě leží žena v porodu s nohama ohnutými na kolenních a kyčelních kloubech a během pokusů se zvyšuje kontrakce břišních svalů, naklání se dopředu a zaujímá polosedě. Není nutné si myslet, že vzhledem k tomu, že toto postavení je přijato ve všech porodnicích a žena se nezúčastnila výběru, je naprosto nefyziologická. Není tomu tak a mnoho žen, které mají možnost zvolit si pozici, ve které musí porodit, se právě tak chopí. Současně tělo matky, jak to bylo, opakuje podobu porodního kanálu, kterým musí dítě procházet, což usnadňuje jeho pohyb; dítě váží na porodním kanálu svou hmotností, která přispívá k jejich natahování, navíc je vhodné zatlačit do této polohy. Tato poloha je také výhodná pro zdravotnický personál, protože je vhodnější poskytnout potřebnou pomoc.

Jak již bylo zmíněno, žena se je může pokusit do určité míry ovládat, ačkoli se to pokouší a vznikne nedobrovolně, podle potřeby posílit nebo omezit. Neoprávněné jednání však může poškodit matku i dítě. Během tohoto období je proto nutné se sejít a jasně dodržovat všechny pokyny lékaře a porodní asistentky, aniž by se odůvodňovalo a nešetřilo se. Čím lépe budete tlačit, tím více energie a budete do něj vkládat, tím rychleji bude dítě procházet porodním kanálem.

Správné dýchání, které je nezbytné po celou dobu porodu, neztratí během pokusů svůj význam. Za prvé, v této chvíli plod více než kdy jindy trpí nedostatkem kyslíku. Za druhé, pomáhá šetřit sílu a efektivněji tlačit..

Na začátku pokusu se dobře vydechněte - je to nutné, aby se ihned po tomto zhluboka nadechl. Zadržte dech a bez výdechu (to je velmi důležité!), Zatlačte tak tvrdě, jak můžete zadržet dech. Když máte pocit, že není dost vzduchu, vydechujte pomalu. (Během inhalace klesá bránice a účastní se porodního aktu, s ostrým výdechem se bránice rychle zvedne, tlak vyvíjený na plod celou dobu se náhle zastaví a dítě může zasáhnout hlavu na pánevní kost a zranit se.) Poté udělejte hluboký nadechněte se, zadržte dech a tlačte.

Obvykle během jednoho boje žena cítí potřebu tlačit v průměru třikrát. Je lepší tvrdě tlačit několikrát, než se o to pokoušet nepřetržitě v průběhu boje: tím ztratíte sílu a plod trpí nedostatkem kyslíku. Pokud necítíte úsilí nebo jsou příliš slabí, povede vás lékař a porodní asistentka.

Kam směřovat úsilí?

To je velmi důležitá otázka. Nezáleží jen na použité síle, ale také na tom, kde je nasměrována. Zdá se, že vše je jednoduché: musíte dítě „vytlačit“ ze sebe a vynaložit veškeré úsilí, aby to udělalo. Některé ženy tlačí, jak to říkají porodníci, „do tváře“. Žena v práci je velmi napjatá, ale protože její úsilí nemá žádný směr, nevede k postupu dítěte; proces se přeruší a u ženy mohou prasknout cévy očí a obličeje. V takovém případě, pokud nastávající matka nezmění taktiku, budou lékaři muset „tlačit o ni“ vytlačením dítěte rukama přes přední břišní stěnu, a pokud dítě začne trpět, pak použijte kleště. Rozumíte, že ani jeden, ani druhý nejsou nežádoucí.

Takže „kam tlačit“? Jak již bylo zmíněno, ve většině případů jsou pokusy pociťovány jako silná touha vyprázdnit střeva (fetální hlava dráždí nervové zakončení odpovědné za tento čin). Neodolávejte této touze. Nebuďte v rozpacích, jsou to přirozené a správné pocity. Představte si, že jste opravdu vyprázdnili střeva, a vynakládejte veškeré úsilí, abyste tak učinili. Dalším vůdcem bude bolest. Plodová hlava napíná tkáně porodního kanálu a cítíte silnou bolest a pálení v pochvě. Musíte tlačit k bodu maximální bolesti a zesílit ji. Zesílení bolesti znamená, že děláte všechno správně a dítě se pohybuje podél porodního kanálu.

Potřebujete trvalé úsilí??

V procesu narození existují chvíle, kdy je nutné snížit sílu pokusů. Pohybující se podél porodního kanálu dítě tlačí na porodní kanál a natahuje je na šířku nezbytnou k tomu, aby prošel. Sliznice pochvy a svaly pánevního dna se mohou poměrně silně protahovat. Pokud k tomuto procesu dochází hladce, pak se měkké tkáně porodního kanálu postupně přizpůsobují roztažení. Je-li druhá pracovní doba příliš rychlá, nepřipravená měkká tkáň porodního kanálu nevydrží takovou zátěž, dojde k přerušení. V případech, kdy lékaři zjistí, že může dojít k perineální ruptuře a je nemožné tomu zabránit, využijte epiziotomii během porodu (perineální řez). Dělají to proto, aby se vyhnuli komplikacím v období po porodu, protože řezaná rána se uzdravuje lépe než tržná rána.

S rychlým narozením plod také trpí. Je vytlačen z porodního kanálu velkou rychlostí, jeho členové nemají čas se přizpůsobit, aby mohli cestovat po tak úzkém kanálu, na páteř a hlavu je vyvíjen silný tlak, v důsledku čehož může být dítě zraněno. Proto, když vám porodní asistentka řekne, že se nemůžete tlačit, měli byste pokusy zastavit. Rychle se uvolněte a jemně vydechněte vzduch složenými rty. Někdy, za účelem lepší propagace dítěte nebo tak, abyste si mohli odpočinout a získat sílu, může lékař zakázat tlačení na jednu nebo více kontrakcí. Pokus nemůžete zastavit, ale ve své moci jej podstatně oslabíte. Je třeba co nejvíce odpočívat a dýchat často, často, s mírně otevřenými ústy a povrchně „psím způsobem“.

Narození dítěte: šťastný konec

Pokud bylo narození normální a dítě plakalo hned po narození, položí se na břicho své matky. Radost z této chvíle zcela zatmění a z paměti vymizí bolest a strach, které právě prožily. Po narození dítěte dochází k krátkým pokusům (až do 15 minut), a poté, co oddělená placenta vstoupí do vagíny, žena znovu cítí touhu tlačit. Tyto pokusy jsou však mnohem slabší a nevyžadují velké fyzické úsilí. Žena je mírně napnutá a narodí se poslední (placenta a fetální membrány). Porod skončil. Nyní jste matkou a majitelem nejcennějšího pokladu na světě. Gratulujeme!

1 Za nejpříznivější prezentaci (tj. Polohu v děloze) plodu se považuje prezentace hlavy (poloha hlavy dolů). Pokud jsou hýždě nebo nohy dítěte hmatné ve spodní části dělohy, mluví o pánevní prezentaci. Více se o tom můžete dočíst v článcích E. Chernukhy "Pelvic prezentace plodu" (č. 11/2001) a "Narození v pánevní prezentaci" (č. 12/2001).

2 Viz V. Zaborsky, N. Kuznetsova, “Vertical delivery”, No. 2, 2002.

V případě lékařských otázek se nejprve poraďte s lékařem.

Jak se liší pokusy od kontrakcí?

Jaký je rozdíl mezi pokusy a kontrakcemi?

Úspěch porodu do značné míry závisí nejen na kvalifikaci zdravotnického personálu. Stejně důležité je chování samotné ženy a její pochopení procesů, které se vyskytují v jejím těle během porodu. Proto se hodí znalost toho, co odlišuje pokusy od pracovních bolestí. V tomto článku vám řekneme, jaký je rozdíl mezi nimi a jak je od sebe odlišit.

Co to je?

Kontrakce a pokusy jsou zcela odlišné fáze porodu. S kontrakcemi práce začíná práce. Jsou to rytmické a periodické kontrakce děložních svalů. K těmto kontrakcím dochází, aby se děložní hrdlo mohlo otevřít a poskytnout dítěti příležitost opustit matčino lůno.

Období kontrakcí trvá poměrně dlouhou dobu. Nejprve začněte slabé a krátké kontrakce, které se nazývají latentní. Opakují se každých 30–40 minut a netrvají déle než 15–20 sekund. Postupně se intenzita křečí zvyšuje, jsou silnější a častější a intervaly mezi nimi se zkracují..

Na konci latentního období se děloha stahuje přibližně jednou za 10-15 minut a redukce trvá přibližně 40 sekund. V tomto okamžiku, při normálním nekomplikovaném porodu, dosahuje otevření děložního hrdla 3 centimetry. Nyní musíte dorazit do nemocnice. Latentní období práce trvá až 12 hodin v primiparech a až 8–10 hodin u těch, kteří rodí znovu.

Již v nemocnici začíná aktivní fáze porodu. Kontrakce hladkých svalů dělohy se zvyšují a stávají se častějšími. Boj trvá v průměru asi 50-60 sekund, kontrakce se opakují každých 4-5 minut. Toto období trvá 3 až 5 hodin u primiparů a poněkud méně u žen pracujících se zkušenostmi. Během této doby krk otevírá další 4 centimetry, otvor do konce periody dosahuje 7 centimetrů.

Poslední boje jsou přechodné. Jsou nejbolestivější a nejsilnější. Opakujte každé 1-2 minuty, obvykle u žen, které rodí poprvé, zpravidla od půl hodiny do více hodin do jedné a půl hodiny. Otevření dělohy je maximální - 10-12 centimetrů. V této fázi končí kontrakce a začíná druhá fáze porodu - pokusy.

Pokusy jsou reflexní kontrakcí svalů dělohy a pobřišnice. Jejich globálním úkolem je vtlačit dítě do genitálního traktu. Tento proces se nazývá vyhoštění plodu..

Rozdíl na fyzické úrovni spočívá v tom, že žena nemůže kontrakci ovládat, ale je schopna ovládat pokusy, což pomáhá dítěti narodit se na svět.

Jak pochopit, že boje začaly?

Stanovení nástupu práce není tak obtížné, jak se zdá být těhotná. Skutečné kontrakce se liší od falešných kontrakcí a prekurzorů rytmičností. Od samého začátku se vyskytují s určitou frekvencí a periodicitou. Stačí pár hodin sledovat svůj vlastní stav pomocí stopek nebo hodin z druhé ruky, a bude jasné, že se začaly ty skutečné boje.

S opravdovými boji, ani změnou polohy těla, ani teplou sprchou, ani čajem s tymiánem, nepomůže nic, co by pomohlo falešným bojům. Je nemožné zpomalit nebo zastavit tyto skutečné děložní kontrakce.

Jak pochopit, že existují pokusy?

Poté, co kontrakce dosáhly svého vrcholu, má žena neodolatelnou touhu naléhavě jít na záchod a vyprázdnit střeva. Je spojena s tlakem hlavy plodu na plně otevřený děložní čípek. Toto je první známka zahájení pokusů. Žena naléhavě potřebuje věnovat pozornost zdravotnickému personálu svým pocitům. V této fázi je žena v práci obvykle transportována do Rodzalu. Nejdůležitější fáze práce začíná.

Je to nemožné. Mohou tam být praskliny děložního hrdla, vagína. Neposlušnost při porodu je plná výskytu poranění dítěte. Proto žena potřebuje tlačit výhradně na příkaz porodníka, který vede porod, a nezapomenout na správné dýchání.

Možné potíže

Kterákoli z fází procesu porodu se může přestat vyvíjet. Kontrakce mohou oslabit a potom nedojde k úplnému otevření děložního hrdla. Pokusy bez reflexivních kontrakcí nebudou také účinné a proces porodu dítěte se zpomalí. V prvním případě se mluví o takovém jevu, jako je primární slabost pracovních sil, a ve druhém - o sekundárním slabosti pracovních sil..

V obou případech budou lékaři dělat vše pro to, aby stimulovali proces porodu, ale pokud žena neodpoví, pokud hrozí stav dítěte, podstoupí pohotovostní císařský řez.

Nikdo nemůže předpovědět pravděpodobnost komplikací během porodu. To je z velké části náhoda. Správné chování ženy jí však pomůže vyhnout se nepříjemným situacím nebo nezatěžovat okolnosti vyšší moci, které nastaly. K tomu potřebujete:

 • nekřič - křik vyžaduje hodně energie;
 • správně dýchejte - při kontrakcích hluboce a pomalu, při pokusu - při hlubokém vdechování a zadržování dechu v době pokusu;
 • poslouchat lékaře nebo porodníka - vědí lépe, kdy tlačit a kdy být trpěliví.

Rozdíly mezi kontrakcemi a pokusy lze nalézt podrobněji z následujícího videa.

 • Kontrakce
 • Výcvik
 • Skutečné boje: známky
 • Jak přežít
 • Dech
 • Představuje úlevu
 • Jdeme do nemocnice
 • Rozdíl od pokusů

lékařský pozorovatel, specialista na psychosomatiku, matka 4 dětí

Co znamenají pokusy o práci?

Těhotenství je báječný čas a ve většině případů končí porodem. Přirozený porod je činnost koncipovaná samotnou přírodou. Při průchodu porodním kanálem získává dítě sílu.

Co jsou to pokusy

Délka porodu se liší od 2 do 14 hodin v závislosti na věku pacienta a historii porodu (obvykle u prvorozených porodů posledních 10–12 hodin, na rozdíl od mnohočetných - ne více než 3 hodiny).

Proces práce:

 • první křeče bolesti, interval 30 minut;
 • zvýšené kontrakce - interval je 5 minut;
 • kontrakce se spojí - neustálý boj, plynoucí do pokusů;
 • rozvoj pracovní činnosti;
 • narození dítěte;
 • poporodní fáze.

Pokusy - kontrakce svalů břišního a děložního spojení, včetně reflexní bránice, která vytlačí dítě z dělohy. Jinými slovy, jedná se o proces tlačení dítěte.

Při pokusech není bolest zaznamenána: děložní hrdlo je dostatečně otevřené a změkčené. Na rozdíl od kontrakcí, pokusy trvají krátkou dobu.

Pro správné tlačení dítěte musí žena poslouchat porodní asistentku a tvrdě tlačit.

Rozdíl mezi kontrakcemi a pokusy

Kontrakce je svalové napětí a kontrakce dělohy. Není možné ovládat proces uchopení ženou. Pro usnadnění sester se do trysky vstříkne lék, který uvolní hladké svaly dělohy.

Ve druhé fázi kontrakcí dochází k pokusům - jedná se o proces řízený ženou v porodu. Je schopna přestat tlačit dítě na velmi krátkou dobu, aby chytila ​​dech a znovu pomohla k narození dítěte.

Když se objeví během porodu

Pokusy - stav srovnatelný s defekací, takže před přemístěním těhotné ženy do porodnice se umístí očistný klystýr.

Vzhled pracovních bolestí je pro každou těhotnou ženu individuální. Rušné období v průměru netrvá déle než 2 hodiny, ve víceletých je to asi 30 minut.

Pokud žena v porodu umí správně dýchat, naslouchá lékaři a tlačí doprava - dítě se narodí rychleji. Předcházelo úsilí práce. Jsou to ti, kdo odebírají sílu těhotné ženě, ale k narození dítěte je třeba trochu více trpělivosti.

Hlavní věc s napjatým okamžikem vědět, že je žena, závisí na zdraví dítěte. Například, pokud se žena omezuje, když se snaží spontánně vyprázdnit střeva, pak dítě nemůže dýchat kvůli nedostatku vody a kyslíku.

V tomto okamžiku může být o spolknuto zbývajícím hlenem, plodovou vodou nebo mateřskou krví, což povede k nevratným důsledkům.

Počet pokusů o narození dítěte je přirozeně stanoven individuálně pro každou těhotnou ženu, takže je obtížné odpovědět na otázku „Kolik úsilí mohu porodit“.

Podle statistik, právo narození v průměru tlačí dítě na 8-10 pokusů.

Pocit ženy v práci během pokusu

Rušné období je charakterizováno přítomností menší bolesti. Stát, jako bych chtěl jít na toaletu "z velké části".

Během porodu jsou bolestivé kontrakce bolestivé, protože děložní čípek se otevírá, protahuje a stahy dělohy. Během porodu plynou kontrakce do pokusů.

Bolest může být způsobena zlomením v perineu, pokud je dítě velké nebo se žena chová nesprávně.

Výskyt bolesti závisí na prahu bolesti matky, čím vyšší je, tím bolestivější jsou pocity.

Dech je klíčem k úspěšnému porodu

Dýchání v době narození hraje hlavní roli. Správná taktika vám umožní udržet v klidu ženu v práci, urychluje proces narození dítěte a pomáhá akumulovat veškerou sílu.

 1. Dech mezi pokusy by měl být povrchní, ne hluboký. Připomíná to psí dech;
 2. Vdechnutí je nosem, výdech ústy. Vydechování by mělo být přesně tak, jak vydechujete.

V době bojů je také důležité zůstat v klidu. Když se časový interval mezi kontrakcemi zmenší, musíte dýchat nosem ve svislé poloze.

V době boje je obtížné ovládat emoce, ale křičení situaci jen zhoršuje: kapiláry vtrhnou do očí, objeví se bolest hlavy.

Jak tvrdě tlačit

Nejprve musíte poslouchat porodní asistentku a zdravotnický personál.

Pro nejjednodušší průběh porodu musíte dodržovat následující pravidla:

 1. Čistící klystýr vám umožní zmírnit stav těhotné ženy a nevyprázdnit se v nepříjemné minutě. Enema je předpokladem pro převod na mateřské oddělení.
 2. Porod se vyskytuje v porodnické (gynekologické) židli. Pro větší pohodlí je na židli zavěšen speciální závěs, který vám umožní pohodlně si lehnout k práci při práci.
 3. Před zahájením pokusu byste měli vdechnout nos, utáhnout si nohy na kolena, opřít si nohy nebo držet nohy rukama.
 4. Při výdechu, s nástupem úsilí, začněte tlačit dolů. Důraz není kladen na žaludek, ale na vagínu, která se snaží dítě „vyhodit“.
 5. Je třeba tlačit, dokud nebude vzduch suchý. Dítě se snaží ne méně než matka as dvojnásobnou silou bude narození úspěšné.
 6. Jakmile se úsilí uvolní, je několik sekund, než získat sílu a znovu vdechnout.

Po narození dítěte práce nekončí - žena „rodí“ místo dítěte - placentu. Chcete-li to provést, vdechněte a znovu zatlačte.

Pokusy se zastaví od okamžiku, kdy je placenta odstraněna. Porod dokončen.

Dopad pokusů na dítě

S každým novým pokusem dítě stále více proniká do životního prostředí. To znamená, že s každým tlačným pohybem dítě postupně překonává porodní kanál, aby se setkalo se svou matkou.

Během rušného období je důležité naslouchat lékaři, aby nedošlo k poškození dítěte.

 • Propagace dětské hlavy

Hlava plodu při prvním pokusu propadne pohlavní mezerou, a když zmizí, hlava se skryje. Pokusy v tomto období jsou velmi důležité, protože dítě je ve stavu dočasné hypoxie.

 • Zrození dětské hlavy

Vulvární prsten se při každém namáhavém cvičení rozšiřuje a čelo, které se objeví, nedovoluje mezeru uzavřít. Hlava je zcela zrozená (čelo, nos, obličej, brada). Při 1-2 pokusech se rodí hlava dítěte.

 • Zrození kmene a nohou

Při správné prezentaci dítěte dochází k porodu dostatečně rychle. Po vzhledu hlavy se zrodí trup. Lékaři a porodníci pomáhají dítěti. Ramena se rodí postupně: první, pak druhá. Při jejich narození je důležité to přehánět zvenčí, protože můžete poškodit brachiální plexus a krční páteře. Po narození plodových paže jsou umístěny na hrudník a dítě je zcela vyjmuto. Dítě narozené.

Posouzení stavu dítěte se provádí na 10-bodové Apgarově stupnici, která zohledňuje: svalový tonus, srdeční frekvenci, přítomnost reflexů, barvu kůže a hloubku dechu.

Rušné období má vliv na narozené dítě. Dlouhá a obtížná porodnost hodnotí stav dítěte na 6-8 bodech.

Při slabé pracovní činnosti je dítě odstraněno z matky se speciálními porodnickými kleštěmi. Pokud kleště nepoužíváte, existuje vysoká pravděpodobnost porodu mrtvého dítěte nebo s nízkým hodnocením.

Konec pokusů a období po porodu

Jakmile se dítě poprvé nadechlo. Umístí se na žaludek matky a vytvoří kontakt „matka a dítě“, poté se aplikuje na hrudník a vytvoří progesteron a prolaktin.

Tyto hormony přispívají k odmítnutí placenty..

Dítě je ošetřeno a převezeno do dětského oddělení. Matka je v porodním sále pod přísným dohledem lékařů po dobu nejméně jedné a půl hodiny.

Celou dobu leží na žíle chlad a na žíly vstupují látky, které zabraňují rozvoji krvácení. Děloha se stahuje, krevní sraženiny se hromadí z její dutiny.

Doporučení pro ženy v práci

 • Poté, co byl převezen na porodnické oddělení, zkuste usnout, zatímco ležel na břiše, ale před tím se ujistěte, že jste šli na toaletu;
 • V době narození nemačkejte a pečlivě neposlouchejte porodní asistentku;
 • Pokuste se zabránit úlevě od bolesti během porodu;
 • Nespěchejte na vyzvednutí dítěte z dětského oddělení - měli byste získat sílu;
 • Jezte kaši nebo polévku bez chleba;
 • Pokud byla během porodu provedena epiziotomie, je nutné navštívit fyzioterapeutickou místnost a jít na obvaz šití.

V období po porodu sledujte proces močení a akt defekace.

Nedostatek stolice a moči negativně ovlivňuje zdraví matek.

Omezte cvičení.

Autor: Elena Yurievna, porodnice-gynekologka nejvyšší kategorie
Speciálně pro web kakrodit.ru

Video: pokusy o porod

Pokusy: jak identifikovat a spravovat

Kolik nemluví o porodu nastávajících matek, ale je zřejmé, že popisují jen málo. Například taková jednoduchá věc jako pokusy: jak vypadají? Jak je to „tlačit dolů, ne v hlavě“? Bez ohledu na to, co čtete, ať už slyšíte cokoli při přípravě na porodní kurzy, vaše pocity se pravděpodobně budou lišit od toho, co si představujete.

A přesto existují některé obecné body, které vám docela pravděpodobně pomohou pochopit podstatu toho, co se děje v kritickém okamžiku, a jednat přiměřeně a klidně..

Kontrakce a pokusy: jaký je rozdíl

První věc, kterou by měla každá nastávající matka vědět: nemůžete ovládat svou dělohu. Žádný tréninkový lis neovlivní frekvenci a účinnost kontrakce. Jde o to, že v lidském těle existuje několik typů svalů. Některé z nich, kosterní nebo pruhované, „poslouchají“ signály mozku. Můžeme je ovládat z vlastní svobodné vůle: vstát, posadit se, chodit, běhat, zvednout ruku, uvolnit se nebo namáhat abs. Avšak děloha, stejně jako žaludek a jícen, močový měchýř a krevní cévy, sestávají z úplně jiného typu svalové tkáně - hladké. Poslouchá signály autonomního nervového systému a my nemůžeme „zatěžovat“ žaludek ani „uvolnit“ dělohu vůlí.

„Argumenty jako„ eh, mám slabý tisk, proto jsem udělal císařský řez “je zásadně nesprávné. Nikdo nemůže bojovat, jen trochu namáhavě.

Krátce před narozením placenta a samotné dítě začnou produkovat specifické látky, zejména hormon oxytocin. Způsobuje periodické kontrakce dělohy - kontrakce. Kontrakce jsou nepříjemné a bolestivé, včetně důvodu - pro ženu jsou neočekávané a nekontrolovatelné. Jejich cílem je způsobit otevření děložního čípku, což je věc, kterou porodník tradičně měří poněkud podivně, prsty: otevírání jedním prstem, dvěma, pěti...

Otevření „čtyřmi až pěti prsty“ (10 centimetrů) je maximum, děložní čípek pod tlakem dítěte se natáhl do takového stavu, že hlava dítěte (nebo pánev) již může „zasáhnout“ do díry. A pak začnou pokusy.

„Během pokusů se nejen stahují svaly dělohy, ale nyní se jedná o tisk a co je nejdůležitější, bránice. A my už můžeme tyto svaly ovládat!

Dokonce i ženy, které nejsou ve své nejlepší atletické formě, se mohou napnout a zatáhnout do žaludku - co je tam, my všichni to automaticky děláme před zrcadlem! Nejsme však zvyklí věnovat pozornost naší bránici, zatímco práce s ní není tak obtížná. Zhluboka se nadechněte a uvolněte žaludek - a toto svalové přepážky mezi hrudní a břišní dutinou klesá.

Napětí, svaly tisku a bránice působí na dělohu a „odtlačují“ dítě odtamtud. Pro porodníky však není o nic méně živý termín - „vyhoštění“, takže během práce posilujeme svaly „vytlačte plod“.

Jak zvládnout pokus

Vaším úkolem při příštím exilním boji je tedy tlačit: utáhnout břišní svaly a „stlačit“ dělohu shora s klenutou bránicí. Za tímto účelem se zhluboka nadechněte a při namáhání držte dech - plné plíce snižují bránici. Nebo nesnižujte!

"To je přesně nuance, kterou vám porodní asistentka řekne:" Netlačíte tam! " Koneckonců, s hlubokým dechem nemusí být žaludek zapojen - veškeré úsilí bude nasměrováno k rozšíření žeber (pamatujte, jak dámy vdechovaly korzety, rozhodně ne žaludek). Nejnepříznivější možností není vůbec pustit vzduch do plic, ale poté, co jste získali vzduch, namáhejte si krk a vyfoukněte si tváře - to „tlačí do hlavy“. To je nejen zbytečné, ale také škodlivé: malé kapiláry mohou z takového napětí, například v očích, prasknout.

Je důležité nejen tlačit správným směrem, ale také správně dýchat! Rychlá exhalace během pokusů okamžitě zmírní tlak na dělohu a dítě, které „tlačí“ k východu ”, ostře„ ustupuje “. Takové trhnutí může dítě dokonce zranit! Takže vydechujte pomalu a hladce.

„Během jednoho boje můžete udělat tři, někdy i čtyři pokusy.

Je možné jednat efektivněji? Umět! Pokusy se zintenzivňují změnou držení těla. S vertikálním porodem (když žena klečí nebo dřepí) jí gravitace pomáhá. Obvyklé narození na porodním stole je však také docela fyziologické: během pokusu stačí zvednout horní část těla, přitlačit bradu k hrudníku, obvykle s pomocí porodní asistentky nebo manžela, což také vytvoří další tlak na dělohu..

Tisknout tak často, jak je to možné a bojovat, není nejlepší taktikou během porodu; někdy se dítě pohybuje příliš rychle přes porodní kanál a děložní čípek a perineum nemají čas se protáhnout, někdy porodník potřebuje více času, aby upravil polohu dítěte. Ale jak si pamatujete, pokus lze ovládat! Netěžte na břišní svaly, dýchejte klidně a mělce - a na dělohu nebude vyvíjen žádný další tlak.!

Je důležité správně dýchat nejen při pokusech, ale i při přestávkách mezi nimi. Když se znovu a znovu nadechujete, obsah kyslíku v krvi klesá a vaše dítě může trpět hypoxií. Takže v přestávkách se pokuste uvolnit co nejvíce, dýchejte rovnoměrně a klidně. Takže nejenže znovu získáte sílu, ale necháte dítě „dýchat“..

Co cítíte během pokusů

Na rozdíl od kontrakcí, které mnoho žen vnímá jako bolestivé křeče, při pokusech dítě tlačí na pánevní dno. Proto jsou nervové zakončení v této oblasti podrážděné a... většina žen v práci cítí nejsilnější nutkání k defekaci. Někdy dítě tlačí na močový měchýř, pak je potřeba močit.

K těmto pocitům dochází, i když jsou střeva a močový měchýř zcela prázdné a ženy často zaměňují práci. Bojí se, že na novorozence padnou výkaly nebo moč, a dokonce i lékaři jsou nepohodlní...

Za prvé, s největší pravděpodobností nedojde k žádnému propuštění - jedná se pouze o iluzi vytvořenou průchodem dítěte porodním kanálem.

Za druhé, pokud k tomu dojde, nebudete překvapeni žádným lékařem, situace je normální.

Zatřetí, lékaři rychle odstraní všechny propouštění, dítě nebude mít čas se jich dotknout. Jen si s tím nedělej starosti.!

„Mnoho žen si myslí, že před porodem mají klystýr, aby takovým incidentům zabránily. To není úplně pravda: přeplněné střeva oslabují pokusy.

Když vyprázdňujeme střeva, namáháme stejné svalové skupiny jako my, když to zkoušíme, a dokonce dýcháme stejným způsobem, takže se nemusíte zmást podobnými pocity. Nenechte se rozptylovat od porodu, práce!

Někdy žena v práci nic takového nezažívá, a to je také normální. Hodně záleží na citlivosti ženy a postavení dítěte. V takovém případě matka tento pokus nemusí rozpoznat a bude muset důvěřovat pokynům lékaře.

Bolest při pokusech

Drtivá většina žen zažívá během pokusů nepříjemné pocity - napětí a pálení v pochvě, natažené hlavou dítěte. Překvapivě většina matek tvrdí, že při bolestech je pracovní bolest slabší než při porodu! Existuje několik vysvětlení..

Zaprvé, emocionální vzestup z povědomí o blízkosti setkání s dítětem. Ve skutečnosti, po 10–12 hodinách práce (obvyklé trvání otevření děložního hrdla během prvního porodu) je půl hodiny pokus - pouhý nesmysl!

Za druhé, schopnost kontrolovat sílu a trvání pokusů má také pozitivní účinek..

 • Konečně, tlak má východisko - plně otevřené děložní hrdlo.
 • Nelze však říci, že tyto pokusy jsou bezbolestné. Hodně záleží na prahu bolesti ženy.

  Pokud máte nízký práh bolesti, pak přirozeně vyvstává otázka - proč lékaři neanalyzují pokusy? Ve skutečnosti s pomocí epidurální anestézie je možné dosáhnout takového stupně anestézie, že žena v práci pokojně spí po celou dobu porodu. To je důvod, proč je nemožné anestetizovat - musíte cítit své tělo přesně, protože jste přímo zapojeni do pokusů!

  „Už jste někdy vystopovali paži nebo nohu? Vzpomeňte si, jak chytře a přesně jste jednali jako otupělá končetina... Takže při pokusech: anestézie snižuje účinnost vašich akcí.

  Lékárníci však již pracují na drogách, které během rušného období bezpečně odstraní bolest, při zachování citlivosti beze změny. Kdo ví, možná za pár let se naše představy o pokusech stanou zastaralými?

  Známky kontrakcí, kontrakce jako nositelé porodu

  Definice kontrakcí

  Kontrakce dělohy, ve které se svalová vlákna zkracují a ztluštějí. Hrtan dělohy je vyhlazený a postupně se rozšiřuje. Během každého boje ovlivňuje močový měchýř nebo hlava dítěte, pokud vezmeme v úvahu odtok plodové vody, zvýšení tlaku na děložní čípek. Tento proces lze hypoteticky porovnat s tahem roláku: krk je natažený tak, aby se tam nakonec mohla plazit hlava.

  Povaha pracovních bolestí

  U žen, které rodí poprvé, bude obtížné si představit pocity během kontrakcí. Je možné je porovnat s bolestí během menstruace? Rozhodně ano, protože děloha se také stahuje během menstruačního cyklu. Přestože křečová bolest během menstruace je nejčastěji monotónní a tažná. Pracovní bolesti se vyznačují tím, že vždy mají začátek a konec, mořská voda podobná práci se valí a valí zpět. Jedna vlna se valí dovnitř a před další vlnou žena v práci nejčastěji nic necítí.

  Kontrakce v zádech mají odlišný charakter a postupují odlišně. Způsobují téměř konstantní bolesti zad, které nejsou spojeny s nástupem porodu. Příznaky „páteřních kontrakcí“ jsou ovlivněny faktory, jako je tvar pánve, stav páteře a poloha dítěte..

  Falešné kontrakce

  Mnoho budoucích matek během těhotenství někdy cítí, jak se jejich žaludek napíná. Nazývají se „kontrakční prekurzory“, které se v medicíně nazývají „falešné“ kontrakce. Jejich narození nebo falešné kontrakce se liší. Kontrakční stahovače se často objevují během fyzické námahy nebo rychlého chůze. Než je žena znovu cítí, může to trvat několik dní. Naopak pracovní kontrakce nastávají s pravidelným cyklem: po 10, poté po 5 minutách a na konci doby otevření dělohy, každé 2 minuty a častěji.

  Cork hlen výtok

  Sliznice a korek chrání dítě v děloze před infekcí. Ve správnou chvíli tento korek odchází. U hlenu se objevuje malé množství krve, někdy tak nevýznamné, že mnoho žen v porodu ani nevěnuje pozornost. Protože je dítě chráněno zbývajícími skořápkami, můžete pokračovat ve svém obvyklém podnikání. Odchod korkových proroctví, že porod začne velmi brzy. To však neznamená, že se žena musí narodit během následujícího dne. Někdy to trvá déle než týden, než se začnou periodické opakující se kontrakce. Pokud je však krev jasně červená nebo pokud sliznice zůstane dříve než 2 týdny před předpokládaným termínem dodání, měli byste okamžitě kontaktovat gynekologa.

  Skutečné boje

  „Skutečné“ kontrakce začínají postupně, zesilují, dosahují svého vrcholu, oslabují a procházejí. Boj začíná postupně a žena má příležitost soustředit se a shromáždit svého ducha, než se znovu otočí. Poté, co ustoupila, nechala nastávající matku osamělou, poskytla čas na přestávku a začala znovu.

  Porod i práce mají začátek a konec. Samotný nástup porodu je obvykle nepostřehnutelný, pak se tyto příznaky objevují živěji a pomalu nabývají na síle. Nejprve se pocity objevují ve formě prekurzorových kontrakcí. Následují boje, které vyžadují pozornost a soustředění, ale v přestávkách je stále příležitost shromáždit sílu. Frekvence kontrakcí se stává častější a pauzy se zkracují. V tuto chvíli se nespěchejte, abyste ušetřili maximální energii na začátku nejtěžší fáze práce. Všechno zde bude potřeba najednou, dokonce i sebevědomí, které porodení dítěte bude schopno. Pak přichází nejvyšší bod - vyloučení plodu, konec porodu a období po porodu. Nebojte se, pokud na okamžik ztratíte kontrolu nad sebou kvůli spontánní změně povahy bojů. Je jen nutné se připravit na další boj, zvolit správný rytmus dýchání nebo zvolit jinou pózu.

  Pokud se najednou zdá, že se čas zastavil a nedochází k žádnému pohybu vpřed, je třeba si představit, že před dosažením požadovaného výsledku musí být provedena velmi seriózní práce. Rovněž není nutné předpokládat, že se kontrakce okamžitě změní v pokusy. Ve fázi I porodu následuje částečné otevření děložního hrdla. Navíc úplné zveřejnění vyžaduje zdlouhavou přípravu a nastává těsně před okamžikem narození. Skutečnost, že všechno jde tak, jak by mělo, bude žena schopna porozumět nejen schválením slov porodní asistentky, ale také změnou frekvence a síly kontrakcí. Poslední centimetry dilatace dělohy jsou pro většinu žen nejobtížnějším obdobím, ale stojí za to pochopit, že kontrakce se brzy skončí, budete muset jít k pokusům, to může sloužit jako dobrá část ženy při práci.

  Pokusy při porodu

  Pokusy trvají jen několik desítek minut v celém pracovním procesu, ale jsou nejdůležitějším obdobím práce. V závislosti na fyziologických vlastnostech vašeho těla, prezentaci dítěte a jeho velikosti, intenzitě porodu a na tom, jaké je těhotenství, může být délka pokusů různá. Statistiky ukazují, že v průměru u prvorozených žen trvá druhé období práce až dvě hodiny au vícečetných žen - ne více než hodinu.

  Hodnota pokusů

  Období pokusů začíná, když je děložní čípek již dostatečně otevřený, aby přeskočil dítě. Ve skutečnosti je to jejich role: pomoci dítěti narodit se. Pot je kontrakce břišních svalů a bránice, která vytváří nitrobřišní tlak, který pomáhá vytlačit plod z dělohy. Pokusy se připojí ke kontrakcím ve fázi, kdy se výrazně zrychlí, ztratí a bolestí.

  Pokusy během porodu se objevují reflexivně, bez ohledu na touhu ženy při porodu, což je způsobeno zvyšujícím se tlakem současné části plodu na děložním čípku. Ale na rozdíl od kontrakcí mohou být kontrolovány. A v tom je položena celá podstata porodu: matka a dítě se společně snaží urychlit dlouho očekávaný okamžik.

  Většina žen zažívá během pokusu pociťování podobné stavu jako je to: vypadá to, jako by se střevo vyprazdňuje, a proto existuje neodolatelná a neodolatelná touha tlačit - neměli byste ji omezovat, pokud to nezakazují porodníci. Příroda tak pomáhá ženě co nejúčinněji přežít a dokonale se vypořádat s jejím hlavním úkolem.

  Žena v pokusech

  V prvním období porodu, kdy jsou kontrakce zaměřeny na otevření děložního čípku, je žena schopna zmírnit své zdraví pouze pohodlným držením těla a použitím správné dýchací techniky během porodu. Kontrakce jsou zcela nezávislé na ženě při porodu a na průběhu porodu v tomto období. Ale již s nástupem pokusů pasivního účastníka procesu porodu se z matky stává docela aktivní.

  Je velmi důležité cítit pokusy během porodu, proto se anestetika nepoužívá pro analgetické kontrakce. Ženy v porodu si však uvědomují, že s nástupem bolesti se bolest v kontrakcích necítí tak silně: celé vědomí přechází na účinné namáhání.

  Tělo dítěte, které prochází porodním kanálem, zkomprimuje okolní orgány. Při současném namáhání ženy při porodu to vede ke skutečnosti, že močový měchýř a střeva mohou být během pokusů nedobrovolně vyprázdněna. Zpravidla se tomu žena při porodu příliš nevěnuje, ale často se obává pravděpodobného „rozpaků“ před porodem. O to se absolutně nemusí starat: za prvé, takové jevy jsou zcela fyziologické, normální a známé zdravotnickému personálu, a za druhé, veškerá nechtěná propouštění z těla matky je okamžitě odstraněna porodní asistentkou, proto je jejich kontakt s dítětem vyloučen.

  Jediným správným pokusem v tomto období bude soustředit se na vaše vlastní pocity a pokyny lékaře, který rodí. Teď na vás bude hodně záležet. Čím lépe a přesněji tlačíte, tím je pro dítě snazší. Mělo by však být zřejmé, že rychlé narození dítěte je pro něj velkým stresem, a proto může lékař čas od času „zavěsit“ namáhání.

  Vždy pamatujte na to, že se dítě během pokusů snaží méně než vy. Navíc nyní trpí nedostatkem kyslíku, takže lékař by se měl bezpochyby poslouchat! Je nutné omezit pokusy, pokud silné namáhání může být nebezpečné, a dát vše nejlepší k pokusu, pokud lékař dal takový příkaz.

  Jak tvrdě tlačit při porodu?

  Určitě budete cítit, že pokusy začaly. Ale může být příliš brzy na to, aby se tlačilo - poslouchejte pokyny lékaře. Pokud je nutné pokus omezit nebo pozastavit (nelze jej vyloučit, protože k němu dochází reflexivně bez ohledu na vaši touhu), měli byste se co nejvíce uvolnit a krátce a často mělké povrchní dechy (přepnout na „psí dech“).

  Během pokusů používejte správnou dýchací techniku, která shromažďuje všechny síly pro napínání. Když je čas pomoci svému dítěti, postupujte podle těchto pokynů:

   V očekávání úsilí, klidný maximální výdech, a pak také klidně a hluboce dýchat hluboko do žaludku - přesně tak hluboko, jak je to možné, a ne tolik, jak je to možné.

  Články O Neplodnosti