Hlavní Analýzy

Vlastnosti doplňkových potravin pro dítě „artificer“

Moderní směsi jsou schopny téměř úplně napodobit složení mateřského mléka, které umožňuje dítěti dobře se vyvíjet, být zdravý, ostražitý. Bez ohledu na to, jak kvalitní a zdravá je taková umělá výživa, však dříve či později vyvstává otázka zavedení doplňkových potravin do dětské výživy. Jak to udělat správně s umělým krmením?

V jakém věku je optimální zavádění doplňkových potravin do „umělého“ dítěte

Dnes se všeobecně věří, že kojené dítě by mělo určitě dostat doplňkové potraviny mnohem dříve než kojené dítě. Takové konkrétní výrazy se nazývají dva až tři měsíce, což je vysvětleno tím, že dítě nedostává hodnotné látky obsažené v mateřském mléce, a „dospělé“ jídlo umožní kompenzaci. Ve skutečnosti je taková pozice velká chyba. Souvisí to se skutečností, že předtím, než matky, které z nějakého důvodu nemohly kojit, byly krmeny zředěným zvířecím mlékem (nejčastěji kravským mlékem). Speciální směsi se objevily později, ale jejich složení nebylo ani zdaleka ideální po dlouhou dobu..

V dřívějších dobách byly děti, jejichž matky neměly mateřské mléko, často krmeny rozvedenou krávou

První umělá dětská výživa na světě se objevila v roce 1867. Švýcarský lékárník Henry Nestle připravil směs práškového kravského mléka, cukru a pšeničné mouky. Tuto takzvanou „mléčnou mouku Henri Nestle“ (Henry - francouzská verze názvu Henry) bylo třeba jednoduše zředit vodou a nakrmit dítě.

První kojenecká výživa sestávala z sušeného mléka, pšeničné mouky a cukru

Takové umělé náhražky mateřského mléka přirozeně neumožnily dítěti plně se rozvíjet, protože mu neposkytovaly mnoho cenných látek. Tato strava často způsobovala obezitu, zažívací potíže a další nemoci. Pediatrové proto ve spěchu zavedli doplňková jídla těmto dětem, aby situaci ovlivnili..

V polovině 20. století tak dětští lékaři na celém světě vyzývali matky, aby daly jablečné šťávě svému dítěti ve třech nebo dokonce dvou měsících, aby kompenzovaly nedostatek železa v mléčných přípravcích. Mnoho moderních babiček také přemýšlí o „staromódní cestě“, obávají se o zdraví arašídů a „šlapají“ mladé matky z tohoto důvodu.

Moderní směsi mají vyvážené složení, které téměř úplně opakuje složky mateřského mléka (poměr bílkovin, tuků, uhlohydrátů, nasycení vitamíny a minerály). Díky tomu jsou děti „řemeslníků“ většinou zdravé, rostou dobře a mají dobrou náladu. Některé látky samozřejmě nelze umělým způsobem reprodukovat, především imunomodulátory, které aktivují práci dětské imunity. Tyto jedinečné složky se však vyskytují výhradně v mateřském mléce a včasné zavedení doplňkových potravin je v žádném případě nenahradí..

Samozřejmě ani ta nejlepší směs neposkytne dítěti imunomodulátory, jako je mateřské mléko, ale tyto látky se také nenacházejí v obilovinách, zeleninových pyré a jiných „dospělých“ produktech

Dnes není třeba „umělým“ kojencům zavádět doplňkové potraviny dříve než jejich vrstevníci, kteří jsou přirozeně krmeni. Navíc zahrnutí „dospělého“ jídla do stravy příliš brzy může mít nepříznivý účinek na tělo dítěte. Například pití stejné jablečné šťávy za dva až tři měsíce značně dráždí zažívací trakt a může následně způsobit vážné gastroenterologické problémy..

Proto by „umělé“ dítě mělo obvykle podávat první doplňkovou stravu po šesti měsících (stejně jako během kojení), ale v některých případech je možné se k „dospělé“ potravě připojit ještě dříve - po 4 měsících. To se provádí po dohodě s vaším pediatrem, pokud je například dítě příliš dobře krmeno (krmení zeleniny pomůže normalizovat metabolismus), nebo naopak bude mít nízkou váhu (obilí přijde na záchranu).

Trávicí systém dítěte, umístěný na IW, se rychle přizpůsobuje novému jídlu. Ostatně mléčná směs vždy obsahuje určité nečistoty.

Jak zjistit připravenost dítěte na zavedení doplňkových potravin

Pokud rodiče pochybují o tom, zda je čas, aby se jejich dítě nakrmilo, některé znaky pomohou zjistit:

 1. Od narození už dítě zdvojnásobilo hmotnost.
 2. Dítě drží hlavu dobře, sedí samostatně.
 3. Ví, jak vytáhnout dolní ret (může si vzít jídlo z lžíce), jeho jazyk nedělá reflexní tlačné pohyby.
 4. Dítě může odvrátit hlavu a prokázat odmítnutí jídla.
 5. Arašídy mají zájem jíst dospělé.
 6. Dítě nemá střevní koliku.

Dítě je ještě připraveno na krmení, pokud mu zuby již propukly, rád žvýká dudlík, hračky. Kromě toho je třeba mít na paměti, že příliš pozdě na zavedení doplňkových potravin jsou problémy s běžným žvýkáním a polykáním..

Dítě je připraveno ke krmení, pokud projeví zájem o potravu pro dospělé, táhne si to do úst, zejména pokud již propukly první zuby.

Rodiče by si měli být vědomi toho, že doplňková strava se nepodává za následujících podmínek:

 1. Období jednoho týdne po očkování.
 2. Náhlá změna zastávky (pohyb, výlet na jih).
 3. Nachlazení.
 4. Počasí je příliš horké.
 5. Zoubkovací období.

Video: doplňková jídla (Dr. Komarovsky vysvětluje nejrůznější aspekty tohoto nového stádia v životě dítěte)

E. Komarovsky věří, že až 4 měsíce doplňkových potravin nikdy neexistují a pro nikoho. Od 4 do 6 měsíců - to je potřeba mámy a otce (pro ně je to psychologicky snazší, že dítě už jíst „dospělé“ jídlo), ale ne dítě. Ale 6 měsíců je čas pro první experimenty s jídlem.

Základní principy zavádění doplňkových potravin do IV

Zásady zavádění doplňkových potravin s IV jsou obecně stejné jako při kojení:

 1. První krmení je dítěti nabídnuto, je-li zdravý a energický a má dobrou náladu.
 2. První lžíce „dospělého“ jídla se podává před dalším krmením směsí (v opačném případě, když již bylo nasyceno chutným mlékem, dítě jednoduše odmítne neznámé jídlo). Je lepší to udělat ráno, abyste sledovali stav drobků během dne (možná alergická reakce, zažívací potíže).
 3. Pokud se dítě zdráhá vyzkoušet nové jídlo, můžete přidat trochu směsi.
 4. První část bude velmi malá - 0,5–1 lžička. Pokud ochutnávka šla dobře, další den se množství jídla zvyšuje. Postupně se zvyšující doplňkové potraviny tedy můžete po týdnu nahradit jedním krmením (mluvíme o bramborové kaši nebo kaši).
 5. V jednom jídle musíte dát pouze jeden produkt. Jinak, pokud dojde k alergické reakci, bude obtížné určit, co ji způsobilo. Přestávka mezi vzorky různých produktů by měla být alespoň týden. Je již možné smíchat osvědčené produkty (např. Připravit bramborovou kaši z jablek a dýně nebo ze zeleniny a masa).
 6. Konzistence prvních potravin by měla být tekutá, postupně bude nahrazena silnější bramborovou kaší. Po deseti měsících, za předpokladu, že dítě již má alespoň několik zubů, můžete nabídnout jídlo v kusech (i dříve, za 6-7 měsíců, můžete dát kousky jablek nebo sušenky, aby se kousaly na drobky). Nepotřebujete mleté ​​jídlo na mixér příliš dlouho, „šetří“ dítě: zvykne si na takové jídlo a pak bude protestovat i proti malým hrudkám.

Konzistence prvních potravin by měla být tekutá, o něco později můžete dát silnější bramborovou kaši a pak kousky jídla

Pro matku je dobré mít diář, kde bude zaznamenávat údaje o uvedení každého nového produktu

Výběr produktu

Výběr prvního produktu pro krmení „artificer“ dítěte je dohodnut s pediatrem. Nejprve lékař vyhodnotí, jak dítě přibírá na váze, bere v úvahu vlastnosti jeho trávení. Pokud je dítě dobře krmeno, což je často případ umělého krmení, lékař doporučí zeleninové pyré (ovoce se podává později, protože je pro dítě lahodnější). Pomůže také vyrovnat se se zácpou, pokud existuje..

První návnada ve formě zeleninové potěr je možnost pro dobře krmené dítě, zejména pokud je náchylná k zácpě.

Pokud má dítě podváhu, je lepší začít doplňovat potraviny již s ovesnou kaší, která je více kalorická. Kromě toho je takové „dospělé“ jídlo zvláště důležité, pokud je dítě náchylné k průjmu a trpí anémií s nedostatkem železa. V druhém případě stojí za to jíst obiloviny průmyslové produkce obohacené železem a dalšími stopovými prvky.

První návnada kaše pomůže rychle přibrat na váze v případě nedostatku a vyrovnat se s průjmem

Zajímavé je, že Dr. E. Komarovsky nabízí tři druhy prvních jídel. Kromě těchto pyré a obilovin nabízí pediatr také třetí variantu - kyselé mléko. Mluvíme o nízkotučném kefíru, protože z hlediska složení je velmi podobný upravené kojenecké výživě, takže tělo dítěte snadno přijme doplňková jídla. Komarovsky však objasňuje, že za starých časů byly všude mléčné kuchyně, teď je těžké je najít, a kvalita dětského kefíru v obchodech je velká otázka.

Komarovsky je příznivcem fermentovaných mléčných potravin, ale pouze v případě, že nízkotučný kefír je kvalitní

Při výběru konkrétních potravin pro doplňkové potraviny je třeba vzít v úvahu následující:

 1. Mnoho matek se nemůže rozhodnout, které bramborové kaše jsou lepší - nakoupené sklenice nebo vařené doma. Měli byste si uvědomit, že v průmyslových podmínkách se k přípravě dětské výživy používají ekologicky čistá, speciálně připravená zelenina a ovoce a výrobky jsou pečlivě kontrolovány. Další bod - je třeba pečlivě přečíst štítek, zejména zkontrolovat nedostatek cukru a soli ve stravě. Pokud se žena rozhodne vařit zeleninu nebo ovocné pyré sama, musí být produkty vybírány podle ročního období a místní produkty (dovážené produkty budou pravděpodobně zpracovávány chemikáliemi škodlivými pro tělo dítěte). Ideální možností je samozřejmě sklizeň ze zahrady. Nakrájenou zeleninu je možné připravit v mrazničce předem, a to i na konci těhotenství, pokud období začátku doplňkových potravin podle výpočtů připadá na chladné období.
 2. Ovoce lze dítěti nabídnout nejen ve formě bramborové kaše, ale také jako součást kompotů, včetně sušeného ovoce. I zde je lepší je sušit doma, protože nakoupené sušené směsi lze zpracovávat pomocí chemikálií. Čerstvě vymačkané ovocné a zeleninové šťávy v prvních měsících krmení musí být zředěny vodou.
 3. Masové pyré, stejně jako ovoce a zelenina, lze zakoupit ve sklenicích. Domácí jídlo lze vyrobit pouze z osvědčeného masa.
 4. Polévky pro děti do jednoho roku by se měly připravovat pouze na zeleninovém vývaru. Maso je pro trávicí systém příliš velké.
 5. Při přípravě dětských jídel nepoužívejte sůl, cukr a ještě více koření. Samozřejmě pro dospělé se takové jídlo zdá čerstvé, ale dítě má zcela odlišné vnímání chuti..
 6. Je lepší nedávat kravské mléko dítěti do jednoho roku, aby se zabránilo alergiím a těžkým zažívacím potížím..

Schéma prvního krmení

Režim krmení pro „řemeslné“ dítě je stanoven individuálně, stejně jako věk, ve kterém začíná ochutnávka „dospělého“ jídla. V rámci článku lze uvést pouze přibližná doporučení..

Tabulka: orientační schéma prvního krmení pro měsíce

ProduktMěsíc prvního krmeníFunkce
Zeleninové pyré4., 5. nebo 6. měsícJako první nabízíme zelenou zeleninu (cuketa, květák, brokolice), později žlutou (dýně, mrkev) a blíže k roku - červenou (řepa). Bílé zelí, rajče, okurky, lilek by neměly být podávány do jednoho roku.
Ovocné pyré šťávyV souladu s tím 5., 6., 7. měsíc (jeden měsíc po zavedení zeleniny)Zpočátku jsou nabízena jablka, hrušky, meruňky, broskve, banány. Pokud je problém se zácpou, je třeba švestku. Citrusové a exotické ovoce se nedoporučuje po dobu až jednoho roku (riziko alergií je příliš vysoké). Šťávy se nejlépe podávají ve zředěné formě..
Mléčná kaše4., 6. měsícNejprve se zavádějí obiloviny bez lepku (pohanka, rýže, kukuřice) a poté obiloviny bez lepku (oves, proso, ječmen). Posledním představeným je krupice - nejchudší z hlediska vitamínů a minerálů, ale velmi kalorická.
Mléčná kašeRespektive 6., 7. nebo 8. měsícPodobné obiloviny jsou již připraveny v mléce, pokud to tělo dítěte vnímá normálně (lze jej zakoupit speciálně pro děti obsahující sušené mléko - zředěné vodou).
Kefir6. měsícKefir by měl být nemastný (1%). Je lepší koupit speciální pro kojeneckou výživu.
Tvaroh5-6. MěsícDenní norma je postupně upravena na 50 g. Nedoporučuje se dávat více - načte dětská játra.
Rostlinný olej5. měsícNejprve to bude jen 1-3 ml, postupně se upraví na 6 ml (o 10 měsíců). Olej se používá jako zálivka pro bramborovou kaši nebo kaši.
Máslo6. měsícZačíná podobným způsobem malou dávkou (1–4 g), do 10 měsíců se upraví na 6 g. Olej se přidává do ovesné kaše nebo tvarohu.
Žloutek6. měsícŽloutek je dán dítěti dobře uvařený a drcený. Zpočátku to bude ¼ část, pak polovina, a teprve pak celek. Přípravek se však nepodává denně: stačí to dvakrát týdně. Kuřecí bílkovina se nedoporučuje pro děti mladší než jeden rok, protože má vysoké alergické vlastnosti..
Chléb a dětské sušenky7. měsícMusíte dát trochu (jeden cookie), aby dítě trénovalo žvýkací svaly. Za tímto účelem můžete také nabídnout sušenky, mírně namočené do kefíru nebo kompotu.
Maso Puree7. měsíc je však možné od 5. měsíce - pokud má dítě anémii.Začínají doplňková jídla s bramborovou kaší, později je můžete sami vařit (konzistence bude hustší). O devět měsíců jsou bramborová kaše nahrazena masovými kuličkami, do roku můžete nabízet parní kotlety. Nejprve je lepší vyzkoušet dietní maso - krůtí nebo králíka, pak se zavede telecí maso (pokud je dítě alergické na mléko, pak pro něj není vhodné hovězí a telecí maso), libové vepřové maso. Denní dávka začíná od 10 do 30 g, postupně se zvyšuje na 60–70 g.
Šťouchaná ryba8. - 9. měsícNejlepší volbou jsou nízkotučné mořské odrůdy (treska obecná, štikozubec obecný, mořský vlk, platýs). Protein z ryb se vstřebává mnohem lépe než z masa, ale potenciálně je alergennější. Ryby se dají dítěti nabízet jednou týdně místo masa (podobně jako první se rozdrtí a pak hustší konzistence). Podávání začíná od 10 do 30 g, postupně se zvyšuje na 60 g.

Některé výrobky v průběhu času zcela nahrazují jedno krmení (například kaše, zelenina, kefír). Ostatní se podávají v malé dávce (žloutek) v kombinaci s jiným výrobkem (maso se zeleninou nebo máslem jako koření na ovesnou kaši). Asi o 10 měsíců „dospělá“ jídla obsadí celou stravu dítěte a směs lze vyloučit.

Možné problémy s krmením

Při zavádění doplňkových potravin mohou rodiče čelit dvěma hlavním problémům:

  Alergická reakce na nový produkt. Pokud má dítě po ochutnání vyrážku, zarudnutí kůže, svědění, neznamená to, že by jídlo mělo být trvale vyloučeno ze stravy. Nejpravděpodobnější je, že tělo v této fázi prostě není připraveno vzít produkt - máma by měla počkat 1-2 měsíce a zkusit zopakovat ochutnávku. Tentokrát bude všechno v pořádku. Totéž lze říci o odmítnutí nového jídla trávicím systémem (po krmení má dítě koliku, poruchy stolice).

Pokud produkt vyvolá alergickou reakci, možná to za 1-2 měsíce tělo vnímá klidně.

Pokud dítě odmítá jíst, musíte ukázat pedagogický takt a v žádném případě nenasahujte

Pokud je dítě předčasné

Mnoho matek „umělých“ dětí neví, v jakém věku a jak zavést do dítěte doplňkové potraviny, pokud se narodilo předčasně. Hlavním charakteristickým rysem dětí, které se narodily předčasně, je nízká tělesná hmotnost (méně než 2,5 kg). Pak začnou rychle růst, takže potřebují intenzivnější přísun energie. Současně trávicí systém dítěte často není úplně připraven plně absorbovat jídlo.

Předčasně narozené děti začnou po narození intenzivně růst, ale jejich trávicí systém není dosud připraven plně absorbovat potravu

Mnoho předčasně narozených dětí snížilo reflexy sání a polykání, takže je příliš brzy krmit. Proto je třeba připravenost na zahrnutí „dospělé“ stravy do stravy znovu posoudit podle určitých příznaků (a ujistěte se, že je koordinujete s pediatrem):

 1. Zdravý zdravý spánek, normální fyzická aktivita.
 2. Dobrá chuť k jídlu - dítě vyžaduje doplňky nebo častější krmení směsí.

Zbývající příznaky budou stejné jako u dítěte narozeného včas (zdvojnásobení hmotnosti těla od okamžiku narození, nedostatek koliky, zájem o „dospělé“ produkty atd.). Obecně platí, že předčasně narozené děti začínají být krmeny ve stejném věku jako běžné děti (4–6 měsíců)..

Pokud jde o volbu prvního krmení, bude to pravděpodobně ovesná kaše, protože děti narozené předčasně nejsou obvykle dobře krmeny (i přes umělé krmení).

Zavádění doplňkových potravin pro „umělé“ dítě se v zásadě příliš neliší od situace, kdy je dítě kojeno. Není nutné přecházet na jídlo pro dospělé příliš brzy, protože se obáváme, že dítě nedostává dostatek živin. Výběr prvního produktu je stanoven individuálně u vašeho pediatra, ale nejčastěji se jedná o zeleninové pyré, protože „řemeslníci“ zřídka trpí podváhou.

První krmení umělým krmením

Samozřejmě existují určité složky v mateřském mléce, které nelze reprodukovat ve směsích, navzdory všem snahám vědců a možnostem moderní úrovně výroby. Nejprve to jsou imunomodulátory (látky, které aktivují imunitní systém a chrání tělo dítěte před nemocemi po celou dobu kojení), kyselinu dokosahexaenovou (DHA) a další esenciální polynenasycené mastné kyseliny nezbytné pro úspěšný intelektuální vývoj dítěte, jakož i některé další složky. Ale všechny tyto látky jsou specifické složky, které se vyskytují pouze v lidském mateřském mléce a nikde jinde, a nemohou je nahradit jediné doplňkové potraviny..

Proč potřebujeme doplňkové potraviny??

Proto by zavedení doplňkových potravin během umělého krmení nemělo být úkolem kompenzace něčeho, co umělé dítě nedostalo, je nutné získat nové vitamíny a minerály, které tělo dítěte potřebuje, jak zraje, aby se zvýšil počet kalorií potřebovaných rychle rostoucím tělem, a za postupné seznámení dítěte s „dospělým“ jídlem. Důvody pro zavedení doplňkových potravin jsou úplně stejné jako v případě dětí: děti vyrůstají, přecházejí do nových fází vývoje, mění se jejich potřeby a rodiče se je snaží včas uspokojit.

Všechny děti, kojené i přirozené, mají přesně stejný trávicí systém a naše organismy jsou „staré“ bez ohledu na úspěch potravinářského průmyslu: před stovkami let, kdy v zásadě neexistovaly žádné směsi, byly děti přesně takové stejně jako nyní a v tradicích téměř všech národů světa je načasování zavedení prvního krmení načasováno tak, aby se časově shodovalo s výskytem prvních mléčných zubů a rozvojem schopnosti sedět. Spolu s nástupem zájmu o vaše „jídlo pro dospělé“ jsou to tři hlavní ukazatele připravenosti přijímat nové druhy potravin a v průměru tento věk odhadují moderní odborníci jako 5-6 měsíců: pro děti na umělém krmení o něco dříve, pro děti na HB - od šesti měsíců.

Kdy začít s krmením dítěte: proč ne od 3 měsíců?

V polovině minulého století, během rozkvětu období umělého krmení, dětští lékaři na celém světě doporučovali matkám, aby podávaly první doplňková jídla již za 3 nebo dokonce 2 měsíce, a bylo jim doporučeno začít s jablečnou šťávou, která má kompenzovat nedostatek železa ve směsích. V současné době je však jak začátek doplňkového krmení, tak jeho typ u kompetentních pediatrů považován za předčasný: po 3 měsících (a ještě méně) není žaludek dítěte připraven zpracovat nic jiného než mateřské mléko nebo jeho náhražky, a ještě více - kyseliny: dráždí a následně vedou k gastroenterologickým problémům. Proto, i když začnete brzy krmit, rozhodně to není s jablečnou šťávou, jak se doporučuje po celá desetiletí.

Bohužel, i nyní pediatři, kteří se nesnaží zapojit do vlastního profesního růstu a seznámit se s nejnovějším výzkumem ve svém oboru, nadále trvají na zavedení přílišného předčasného krmení pro umělá kojence (doporučují doplňkové krmení po 3 měsících s umělým krmením). Ačkoli od doby, kdy byl vynalezen postulát, se umělé krmení změnilo a směsi prošly významnými změnami, což výrazně zlepšilo jejich složení, kromě toho byly zkoumány a popsány důsledky zavádění doplňkových potravin pro drobky v tak raném věku. Až dosud však lékaři v poliklinice a „specialisté“ na internetu doporučovali zavést první návnadu, když je uměle krmeno co nejdříve - stránky jsou plná takových doporučení a matky je důvěrně následují (zejména od podpory babiček), protože samy vychovaly své děti „Staré“ programy).

Mnoho lidí také ráda odkazuje na „doporučení WHO“, i když je pečlivě přečtete, můžete se ujistit, že nejsou kategoričtí a mají docela rozmazané věkové hranice kvůli sociokulturním rozdílům v různých zemích a etnických skupinách..

Rodiče nebudeme uvádět v omyl a nabídneme jim nejvhodnější možnost zavedení prvního krmení pro IW - můžete použít naše pravidla a schéma a zhodnotit, jak fungují.

Zavedení doplňkového krmení během umělého krmení: základní pravidla

 1. První doplňkové krmení pro umělé krmení je nabízeno dítěti, které je zcela zdravé, ostražité a má dobrou náladu. Dítě, které bylo nedávno nemocné nebo bylo očkováno, je lepší počkat týden s doplňkovými potravinami..
 2. Doba první lžíce je před začátkem příštího krmení: dáváme porci doplňkových potravin a poté je smýváme směsí. Jídlo se podává vždy ráno, aby se sledovala reakce na něj během dne a aby se v noci nepřetěžoval žaludek dítěte..
 3. Dávkování doplňkových potravin začíná mikrodávkami: během prvních 1–2 dnů, půl lžičky, pak pokud neexistují alergické projevy a dítěti se jídlo líbí, zvýšíte jeho množství na 1–2 polévkové lžíce během týdne a poté podle situace, v závislosti na dětské chuti a chuťové preference.
 4. Konzistence prvních potravin je tekutá, pak ve formě bramborové kaše a až po 10 měsících můžete začít nabízet dítěti žvýkat kousky jídla, pokud již má alespoň několik zubů. Nesnažte se vše namíchat v mixéru příliš dlouho - dítě si na tuto konzistenci zvykne a bude namítat nejmenší „hrudky“ v potravě. Za 6-7 měsíců začněte dětským sušenkem nebo plátky jablek, které lze žvýkat, a potom bude pro dítě snazší se později cítit s kousky zeleniny ve složení šťouchané polévky.
 5. Na začátku úvodu musí doplňkové potraviny podstoupit tepelné ošetření a dítěti je dáno v vařené, dušené nebo pečené formě. Teplota jídla by měla být příjemně teplá - asi 36-37 stupňů.
 6. Udržujte deník, abyste určili, co a kdy způsobuje alergii nebo zažívací potíže. Napište, co, v jaké době a v jakém množství se dítě pokusilo, a pak bude pro vás snazší se v případě problémů orientovat. Abychom pochopili, co se mu líbí a nelíbí, všimněte si emoční reakce na různé druhy doplňkových potravin..
 7. Doplňkové krmení jsou vždy mono produkty: dýňové, jablečné nebo mrkvové pyré můžete míchat pouze tehdy, pokud jste přesvědčeni, že žádná ze složek u dítěte nezpůsobuje alergie. Když již byly všechny produkty testovány, můžete je smíchat dohromady, připravovat míchané zeleninové nebo ovocné pyré, jakož i zavádět maso, žloutek nebo ryby do zeleninových směsí.
 8. Nenabízejte nové jídlo, dokud si nejste jisti úplnou bezpečností předchozího, a to v intervalu nejméně 5-7 dnů.
 9. Máte-li alergie, okamžitě tento produkt vyjměte z nabídky a požádejte o pomoc svého pediatra. K tomu se můžete vrátit nejdříve za několik měsíců, pokud se všechno stane znovu - vyloučit ze stravy, dokud dítě nevyroste.
 10. Nezapomeňte nabídnout dítěti drink (nejprve vařenou vodu, pak dušené ovoce nebo džus), když již doplňková jídla již začala.
 11. Nikdy své dítě nenakrmujte! Bez ohledu na to, jak užitečný je produkt podle vašeho názoru, tlačit své dítě proti jeho vůli je zcela špatné. Za prvé, dítě je žijící osoba, a ne plněná paprika, a za druhé, vy sami nemáte rádi všechna jídla, takže vaše dítě má právo dát přednost něčemu a něco odmítnout.

Schéma prvního krmení během umělého krmení

První krmení umělým krmením: výběr produktu

Tabulka zavedení doplňkového krmení během umělého krmení

Nádobí5-6 měsíců6-7 měsíců7-8 měsíců9-10 měsíců11-12 měsíců
Zeleninové pyré5 až 100 g100 - 150 g160 až 170 g170 až 180 g190-200 g
Ovocné pyré5-50 g50-60 g60-70 g80-90 g90 - 100 g
Šťávový nebo ovocný kompot5-50 g50-60 g60-70 g80-90 g90 - 100 150 g
Ovesná kaše-50 - 100 g150 g180 g200 g
Kefir-10-30 g50 - 100 g100 - 150 g200-300 g
Tvaroh-10-30 g40 g40 g50 g
Máslo-1-3 g4 g5 g6 g
Rostlinný olej-1-3 ml4 ml5 ml6 ml
Žloutek--1 41 21 2-1
Soubory cookie pro děti--3-5 g10 g15 g
Pšeničný chléb--3-5 g10 g15 g
Masové pyré--10-30 g50 g60-70 g
Rybí pyré---10-30 g30-60 g

Dávkování jídla není vůbec obtížné: 5 g je o něco méně než lžička, 10 g jsou 2 lžičky atd..
Dobře, začněte dobře! Opatrně pozorujte dítě, citlivě reagujte na signály jeho těla, nakrmte ho láskou - a bude zdravým, veselým a dobře vyvinutým dítětem.

Schéma prvního krmení během umělého krmení: od 3 do 10 měsíců

Mateřské mléko bylo vždy a zůstává ideálním jídlem pro novorozence, ale naneštěstí jsou některé děti dočasně nebo trvale zbaveny kojení..

Není možné, pokud je matka vážně nemocná a užívá léky, které mohou poškodit tělo dítěte (to se týká především antibiotik). Matka může být kvůli okolnostem oddělena od svého dítěte na dlouhou dobu. Nakonec některé ženy nemají mléko nebo se nevyrábějí v dostatečném množství. Použití dárcovského mléka je nyní ze zákona zakázáno a ve všech těchto případech je jedinou cestou ven umělé krmení.

Moderní směsi pro krmení kojenců jsou schopny poskytnout dítěti relativně kompletní výživu, a přesto nejsou svým složením identické s mateřským mlékem. Neobsahují protilátky produkované imunitním systémem matky a dítě potřebuje více vitamínů k posílení imunity, minerálů.

Výživa těchto dětí je organizována poněkud odlišným způsobem, zejména první doplňkové krmení umělým krmením se zavádí v dřívějším věku než při kojení..

Pokud si při přirozeném krmení zvyknou na běžné jídlo po dobu šesti měsíců, pak s „umělým“ se doporučuje udělat to asi čtyři měsíce nebo dokonce ve věku tří měsíců..

Pravidla doplňkového krmení během umělého krmení

Před zavedením doplňkových potravin je nutné konzultovat s pediatrem a postupovat podle jeho rady ve všem, vypracovat schéma prvních doplňkových potravin pro umělé krmení.

Seznámení s novým jídlem je samo o sobě šok a nemusíte ho vytvářet, pokud je dítě již ve stresovém stavu nebo trpí nepohodlím:

 • zoubky;
 • choroba;
 • dlouhé oddělení od matky;
 • velmi horké počasí;
 • přizpůsobení novému prostředí.

Za takových okolností je lepší odložit návnadu. V budoucnu obdobně jako u každého nového produktu.

Prvním jídlem, do kterého je dítě zavedeno, je jablečná šťáva, po které následuje oškrábané jablko, které bude brzy nahrazeno jablečnou omáčkou. Po nějaké době se zavádí pyré z jiných plodů a poté zelenina.

V této fázi byste neměli dávat smíšené šťávy a šťouchané brambory, takže v případě alergie bude obtížné určit alergen. Pokud se objevily její příznaky, neměli byste již dítě krmit přípravkem, který ji způsobil, je vhodné požádat o radu dětského lékaře. Aby bylo možné sledovat reakci na něco nového, jsou produkty podávány jeden po druhém, od tří dnů do týdne..

V počáteční fázi bude dítě používat jídlo připravené doma bez přídavku cukru, soli nebo koření. Vyžaduje se tepelné ošetření (produkty musí být napařeny nebo vařeny, ale ne smažené). V budoucnu si můžete nakládat bramborovou kaši ve sklenicích, ale v přísném souladu s věkem a velmi pečlivě podle data exspirace.

Nová jídla se podávají v malém množství, ne více než lžička (nejlépe polovina), a do budoucna se každý den přidává 10 g, které postupně dosáhne věkové normy. Nejmladší děti potřebují tekuté jídlo, ale jeho konzistence se postupně stává hustší.

Zavedení doplňkových potravin po 4 měsících při umělém krmení neznamená okamžité odmítnutí směsi. Zpočátku zůstává základem výživy, v budoucnu ji i nadále dávají, postupně snižují objem a zvyšují množství běžných potravin.

Nejprve si můžete přidat trochu směsi bramborových kaší nebo jiných pokrmů, které způsobují odmítnutí dítěte: pocítil povědomou chuť a raději by souhlasil s tím, že bude jíst něco nového. Každé krmení však začíná doplňkovými potravinami, zatímco dítě má hlad. Nasycený směsí odmítne další jídla.

Výuka vašeho dítěte o běžném jídle netoleruje násilí.

Dítě, které odmítá zkusit jídlo, nemusí být nuceno jíst. Je lepší počkat týden nebo dva, možná pak bude reakce jiná. Stejně tak by se člověk neměl fanaticky držet kvantitativních norem a nutit dítě jíst celou porci až do konce: pokud dítě nechce jíst víc, stačí mu to. Můžete nabídnout k jídlu později, ale opět netrvejte.

Umělé krmení: Tabulka

Nádobí4 měsíce5 měsíců6 měsíců7 měsíců8-9 měsíců10-12 měsíců
Ovocný džus5-30 ml40-50 ml50-60 ml60 ml70-80 ml90-100 ml
Ovocné pyré5-30 g40-50 g50-60 g60 g70-80 g90 - 100 g
Zeleninové pyré5-30 g10-100 g150 g150 - 160 g170 až 180 g200 g
Mléčná kaše10-100 g10-100 g
Mléčná kaše50 - 100 g150 g150 až 180 g200 g
Máslo1-4 g4 g5 g6 g
Rostlinný olej1-3 g 3 g3 g3 g5 g6 g
Žloutek¼ ks.¼ ks.½ ks.½-1 ks.
Tvaroh10-30 g40 g40 g50 g
Kefir10-30 ml50 - 100 ml100-200 ml300-400 ml
Rybí pyré10-30 g30-60 g
Masové pyré10-30 g50 g60-70 g
Soubory cookie pro děti3-5 g5 g10-15 g

Zavádění doplňkových potravin na měsíce s umělým krmením

3 měsíce

Zahájit krmení dítěte umělým krmením ve věku tří měsíců je přípustné pouze se souhlasem pediatra a nehádejte se s lékařem, který nedoporučuje spěchat. Ne všechny děti do této doby přestaly křeče, a pokud budou pokračovat, trávení, které je již nestabilní, může být vážně rozrušeno kvůli neznámému jídlu..

Šťáva zelených jablek se filtruje tak, aby nedocházelo k vlákniny, a zředí se vodou v poměru 1: 1. Je podáván teplý, ale ne horký, dávka se zvyšuje z půl lžičky na dvě polévkové lžíce každý den. Jak si zvyknete na jablečnou šťávu, postupně se přidávají hrušky, meruňky a broskvové šťávy.

4 měsíce

Krmení po 4 měsících umělého krmení začíná také šťávami. Pokud se jim již dítě podařilo zvyknout, dejte bramborovou kaší z jablek a poté z hrušek, banánů a jiného ovoce. Každý z nich musí být vařen, otřen a zředěn odvarem stejného ovoce nebo vody.

Je zakázáno mít ovoce se silným alergickým účinkem: mango, meloun, kiwi.

Zeleninové pyré následují ovocné a první z nich je nejsnadněji stravitelný, tykev, poté se druhá zelenina přidává postupně:

Děti mladší jednoho roku obvykle nedostávají okurky, rajčata, lilek, červené zelí a bílé zelí, řepa.

Ve stravě čtyřměsíčního dítěte se objeví další nové jídlo - kaše. Vaří se ve vodě z pohanky nebo rýžových krupic, které se předtím mele. Je třeba poznamenat, že rýže má fixační účinek a poškozuje děti náchylné k zácpě. Po pohanky a rýži se zavádí kukuřice.

„Dospělé“ jídlo v tomto věku se podává ráno (v 9,00) a večer (v 17:00 - 19:00), zbytek času, kdy dítě stále ještě sní směs.

5 měsíců

Hrnce a bramborová kaše pro 5měsíční dítě již nemusí být tekuté, jsou ochuceny rostlinným olejem v malém množství. Spolu s džusy se zavádí kompot vařený ze sušeného ovoce. Zlepšuje nejen trávení, ale také obsahuje draslík, což je dobré pro srdce. Zpočátku se tento nápoj také zředí vodou a postupně si na něj dítě zvykne.

6 měsíců

U šestiletého dítěte se cereálie vaří v mléce, ale nejprve se zředí vodou v poměru 1: 1, pak se postupně snižuje podíl vody, čímž se plnotučné mléko přivádí. Dalším novým produktem jsou slepičí vejce, z nichž se odebírá pouze žloutek. Protein se nepodává do věku jednoho roku, protože je silným alergenem.

Pokud bylo dítě dříve alergické na jiné produkty, je lepší začít ne s slepičími vejci, ale s křepelčími vejci, je méně pravděpodobné, že vyvolají alergie.

Současně dítě postupně začíná dávat kyselé mléčné výrobky - kefír, tvaroh. Někteří lékaři dokonce tvrdí, že by měli být první, protože jsou ve složení nejblíže mléku, ale toto hledisko je kontroverzní, většinou lékaři se domnívají, že mléčné výrobky nejsou vhodné pro zahájení krmení umělým krmením..

7 měsíců

Dítě postupně jí bramborovou kaši z kuřecího, nízkotučného hovězího, králičího masa. Vařené maso nakrájené na malé kousky napříč vlákny, rozdrcené v zeleninovém vývaru pomocí mixéru. Je nemožné chovat bramborovou kaši s masovým vývarem a dát ji obecně před 2 roky.

8 měsíců

V nabídce se objeví kaše z nových druhů obilovin:

Krupicová kaše byla kdysi považována za ideální jídlo pro děti, ale moderní pediatrové to nepovažují za užitečné: je příliš kalorická, těžká na trávení a často vyvolává alergie. Malé masové kuličky se vyrábějí z masa a při obědě dítě jí zeleninovou polévku (při vaření se zelenina jemně naseká).

9 měsíců

Přidejte bramborovou kaši z vařeného rybí filé. Začněte nízkotučnými odrůdami - treskou, štikozubcem nebo okounem.

Nedávejte bramborovou kaši ve stejný den jako masové pyré: maso je nahrazováno rybami jednou týdně a později dvakrát.

Denní menu pro děti lze naplánovat takto:

Čas jídlaJídelní lístek
4-5 měsíců6-7 měsíců8-9 měsíců
6,00 - 7,00Mléčná výživa pro umělé krmení
9,00 - 11,00100 ml kaše z kukuřice nebo rýže na vodě, pohanka, 30–50 ml ovocné šťávy, směs.100 - 150 ml rýže, pohanky nebo kukuřičné kaše v mléce ochucené máslem, čtvrtina vaječného žloutku, 60 ml ovocné šťávy150-200 g mléčné kaše s máslem, půl žloutku, 40 g ovocného pyré.
12,00-14,00Směs150 g šťouchané brambory ochucené slunečnicovým olejem, 10–30 g šťouchané brambory, směs150-200 g zeleninového vývaru nebo polévky, 50 g vařeného masa, 170-180 g zeleninového pyré se slunečnicovým olejem
17,00-19,0050 - 100 g rostlinného nebo ovocného pyré, směs60 g ovocného pyré, 10-30 g tvarohu, 50-100 ml kefíru, 3-5 g dětských sušenek40 g ovocného pyré a tvarohu, 150-200 ml kefíru, 5 g dětské sušenky.
21,00-22,00Vzorec pro umělé krmení

Od 10 měsíců do roku má změna v způsobu krmení pro umělé krmení zvýšit objem porcí. Před spaním můžete dát kefír, směs je postupně vytlačována ze stravy. Děti to samy často odmítají a zvykají si na běžné jídlo.

Obecně se jedná o postupné zavádění doplňkových potravin během umělého krmení. U každého dítěte tento proces probíhá individuálně a ne vždy hladce. Od rodičů vyžaduje trpělivost a péči. Je nutné pečlivě sledovat reakci dítěte: na pokožce se neobjevuje zarudnutí, což naznačuje alergickou reakci, existují poruchy trávení (uvolněná stolice nebo zácpa).

V žádném případě byste neměli nutit dítě jíst, když to nechce: z důvodu násilí se může vytvořit negativní postoj k určitým potravinám a jejich odmítnutí bude přetrvávat po dlouhou dobu.

Schéma a pravidla prvního krmení dítěte 4 měsíci umělým krmením

Bohužel, daleko od všech matek, může kvůli různým okolnostem kojit novorozence, ačkoli moderní mléčné směsi pomáhají maximalizovat kompenzaci této mezery a mají stejné složení jako mateřské mléko. Přesto bude v tomto případě nutné přidat nové potravinové produkty dříve, pro které byl vyvinut speciální režim prvního krmení, který se používá pro umělé krmení od 4 měsíců věku.

Když můžete začít zavádět výrobky s umělým krmením

Ve většině případů je načasování zavedení doplňkových potravin ve své podstatě individuální a je určeno mnoha faktory. Každá nuance hraje roli, počínaje okamžikem, kdy se dítě narodilo včas, a končící souladem hromadného zisku s obecně uznávanými standardy.

Pokud se u tohoto ukazatele vyskytnou určité výkyvy nebo dojde-li k jeho nedostatku, ke kterému obvykle dochází, když má žena nedostatek nebo nízký obsah tuku v mléce, bude možné zavádět doplňkové potraviny od čtvrtého měsíce života dítěte. Stejná doporučení se stanou relevantními pro IV, i když v tomto případě jsou doplňková jídla zavedena dříve, i když dítě každý měsíc přibírá..

Pediatrové doporučují zavádět první doplňková jídla od 6 měsíců věku

Důvodem je skutečnost, že i ty nejkvalitnější mléčné směsi jsou svou výživnou hodnotou nižší než přirozené mléko, což znamená, že dítěti musí být poskytnuty všechny potřebné vitaminy a minerály spolu s jinými produkty. Pokud táhnete strouhankou s rozšířením stravy a začnete zavádět doplňková jídla v pozdějším věku, můžete vyvolat zpoždění vývoje.

Výživa a jídelní lístek od 4 měsíců

Poté, co jste se rozhodli, že je na čase, aby dítě dalo doplňkové jídlo, byste si měli pro jeho zavedení vytvořit individuální schéma, které také závisí na mnoha faktorech. Je důležité si uvědomit, že strava by měla být frakční, za předpokladu pětinásobného jídla. Kromě toho jeho zavedení neznamená odmítnutí HS nebo směsi, které se provádí souběžně s postupným zvyšováním množství.

Nejčasnější doplňková jídla (4 měsíce)

Je důležité si uvědomit, že každý nový produkt je zaveden postupně a měl by začínat zelenou skupinou produktů. Taková jednoduchá technika zamezí rozvoji akutní alergické reakce. Co se týče samotné nabídky krmení, následující tabulka vám ji pomůže vypočítat:

Lure DayZeleninaOvoce
1Cuketa 10 g
220 g
340 g
480 g
5120 g
6Cuketa 110 g + květák 10 g
7100 g + 20 g
880 g +40 g
940 g + 80 g
10Květák 120 g
jedenáctBrokolice 10 g + cuketa nebo zelí na výběr 110 g
1220 g + 100 g
1340 g + 80 g
1480 g + 40 g
patnáctBrokolice 120 g
šestnáctBrambory 10 g + cuketa / zelí / brokolice 110 g na výběr
1720 g + 100 g
osmnáct40 g +80 g
devatenáct80 g + 40 g
dvacetBrambory 120 g
21Brambory 10 g + cuketa / zelí / brokolice 110 g na výběr
2220 g + 100 g
2340 g + 80 g
2480 g + 40 g
25Brambory 120 g
26Jakákoli zelenina ze 120 gApple 10 g
27120 g20 g
28120 g40 g
29120 g50 g
třicet120 gHruška 10 g + jablko 30 g
31120 g20 g + 20 g

Z výše uvedené tabulky je patrné, že hlavními jídly v dětské výživě bude zelená zelenina, brambory a ovocné pyré, která se zavádí až 26. den od začátku krmení. Navíc se tyto produkty mohou změnit, pokud má dítě negativní reakci.

Denní menu dítěte by mělo být následující:

 1. První jídlo, obvykle v 6 ráno, by mělo zahrnovat jedno mléko nebo směs.
 2. V 10 hodin se do směsi přidá podle schématu ovocné pyré.
 3. Ve 14 hodin stačí dát zeleninové pyré.
 4. V 18:00 se dítěti podá pouze prsa nebo směs.
 5. Stejné jídlo se podává v 22 hodin, poslední den.

5-6 měsíců

Blíže k 5-6 měsícům, děti musí být přeměněny na hustější potraviny, přidávat bezlepkové obiloviny k jejich stravě. Pohanka, rýže, sekaná kukuřice - to jsou hlavní tři složky, na které byste se měli zaměřit. Měli byste začít s 10 g a postupně zvyšovat objem na 120 g za den.

O 5-6 měsíců se ovoce zavádí do dětské výživy

Kromě toho je během celého období nutné podávat dětskou zeleninu a ovocné pyré v celkovém objemu 120–150 a 50 g. Pokud jde o úvod do menu, obvykle obiloviny nahrazují ovoce, které se dalo dítěti 1krát v 10 hodin, zatímco ovoce místo předposledního krmení směsi kleslo na 18:00..

6-7 měsíc

Během tohoto období se do výše uvedeného seznamu přidá olivový olej, sušené ovoce (sušené švestky), banánové pyré a tvaroh. Měli byste začít zavádět olej několika kapkami a tvarohem a banány 10 g.

Tabulka zavedení doplňkového krmení během umělého krmení

Tabulka pro zavedení doplňkových potravin pro děti na umělém krmení je sestavena podle Svazu pediatrů Ruska. Uvádí, která hlavní jídla a v jakém věku je užitečné a bezpečné zavést do dětské výživy.

U kojenců s přirozeným kojením se doplňkové potraviny podávají nejdříve šest měsíců po narození. Umělá krmiva potřebují více vitamínů, prospěšných prvků a minerálů. Pediatrové nedávají přesná doporučení, jak staré lze zavést umělé jídlo, ale doporučuje se, aby to neudělali do tří měsíců..

Jaké období je příznivé pro zavedení doplňkových potravin

Nejprve se musíte soustředit na vývoj svého dítěte. Pokud dítě požívá směs dobře, přibírá na váze, její vývoj je normální, pak může být začátek krmení odložen na 5-6 měsíců. Pokud však dítě stojí za ukazateli normy ve vývoji, pak má smysl představit ho od 4 měsíců. Jak pochopit, že dítě je připraveno ke krmení:

 • dítě sedí sebejistě v křesle, nesklouzává dolů kvůli slabosti zad a neklesá na stranu;
 • dítě má zájem o jídlo, sleduje, jak se maminka a táta jedí, když sedí v náručí, snaží se dostat do talíře rodiče, voní jídlo a reaguje na to - otočí hlavu směrem ke zdroji vůně;
 • když maminka nebo táta jedí, dívá se do jejich úst, může dokonce natáhnout pero, je jasné, že má zájem;
 • dítě se aktivně snaží brát jídlo v klice a vtáhne si ho do úst.

Nedoporučuje se kombinovat začátek doplňkových potravin s obdobími, kdy je dítě slabé nebo se necítí dobře. Není třeba se seznamovat s novým jídlem:

 • po očkování, protože to je velká zátěž imunitního systému, může dítě v takovém období špatně reagovat na nová jídla, může se rozvinout alergie na zcela neškodný produkt;
 • pokud je léto, je velmi horké, je lepší pít více a nezatěžovat tělo dítěte známostí s doplňkovými potravinami;
 • je-li dítě nemocné nebo právě trpí nemocí, je lepší odložit zavedení doplňkových potravin, dokud nebude tělo silnější.

Pediatrové doporučili období, kdy zavádět doplňková jídla s umělým krmením (tabulka měsíců). Je vhodné k němu navigovat. Pokud se dítě cítí dobře, spokojeno, není zlobivé, má zájem o jídlo svých rodičů, měli byste se začít seznamovat s novým jídlem.

Pravidla pro zavedení doplňkových potravin

Je třeba si uvědomit, že až do roku se dítěti dostává upravená směs. Výživa by neměla úplně vytlačovat výživu směsí. Směs by měla být základem, ke kterému je připojeno další jídlo. Rodiče seznamují dítě s novými produkty, učí malé tělo trávit nové jídlo a bez toho, aby bylo nutné toto dítě plně krmit..

Při zavádění doplňkových potravin se doporučuje přejít na pět jídel denně. Tělo dítěte se přestavuje na nový režim.

Nový produkt se podává jednou za dva týdny. To umožňuje tělu zvyknout si na nový produkt. Pokud se doplňkové potraviny zavádějí snadno, nedochází k žádným reakcím: vyrážka, zažívací potíže nebo jiné podezřelé projevy, může se zkrátit doba mezi zavedením nových produktů.

Jídlo by mělo být pro dítě zajímavé. Měl by to vyzkoušet. Nebojte se, že dítě v prvních dnech nebude jíst ani lžíci. Může lízat, to bude stačit. Vyzkoušejte „pedagogické krmení“: nechte na talíři jídlo pro dospělé, ale bezpečné, bez kečupu, majonézy, omáček a koření. Nechte dítěti „ukrást“ kus z vaší desky. Pokud se mu bude líbit, bude poznávání nových potravin pokračovat rychleji a zábavněji. Pro pohodlí rodičů byl vyvinut systém zavádění doplňkových potravin během umělého krmení (tabulka o věku dítěte). Na základě toho můžete použít „pedagogické krmení“ a klasiku doporučenou pediatry.

Zavádění doplňkových potravin

Aby bylo možné správně zahájit začátek doplňkového krmení během umělého krmení, tabulka bere v úvahu pořadí zadávání produktů.

Doplňkové krmení, tabulka v měsících umělého krmení

Produkty ml.Dětský věk
4-6 měsíců
7 měsíců8 měsíců9-12 měsíců
Zeleninové pyré10-150170180200
Mléčná kaše10-150150180200
Ovocný džus5-60708090-100
Ovocné pyré5-60708090-100
Masové pyré (od 6 měsíců)5-30třicetpadesáti60-70
Tvaroh (od 6 měsíců)10-404040padesáti
Dětský kefír, bifidokefir-200200200
Žloutek.-1/41/21/2
Rybí pyré--5-3030-60
Suchary, dětské sušenky-3-5510-15
bílý chléb--510
Rostlinný olej1-3556
Máslo1-4456

Doplňková jídla začínají šťouchanou zeleninou, po které se zavádějí obiloviny a ovoce. Pokud je hmotnost dítěte menší, můžete zkusit zavést cereálie, nejprve bez mléka a později do mléka. Je lepší nespěchat s tvarohem, jogurtem a kefírem. Přestože jsou na stole šest měsíců, je lepší je zavést později, když dítě bude mít enzymy nezbytné pro správnou absorpci těchto produktů. Pokud je zadáte blíže k 8 měsícům, problémy s trávením již nebudou.

Články O Neplodnosti