Hlavní Testy

Tabulka zavedení doplňkového krmení během umělého krmení

Tabulka pro zavedení doplňkových potravin pro děti na umělém krmení je sestavena podle Svazu pediatrů Ruska. Uvádí, která hlavní jídla a v jakém věku je užitečné a bezpečné zavést do dětské výživy.

U kojenců s přirozeným kojením se doplňkové potraviny podávají nejdříve šest měsíců po narození. Umělá krmiva potřebují více vitamínů, prospěšných prvků a minerálů. Pediatrové nedávají přesná doporučení, jak staré lze zavést umělé jídlo, ale doporučuje se, aby to neudělali do tří měsíců..

Jaké období je příznivé pro zavedení doplňkových potravin

Nejprve se musíte soustředit na vývoj svého dítěte. Pokud dítě požívá směs dobře, přibírá na váze, její vývoj je normální, pak může být začátek krmení odložen na 5-6 měsíců. Pokud však dítě stojí za ukazateli normy ve vývoji, pak má smysl představit ho od 4 měsíců. Jak pochopit, že dítě je připraveno ke krmení:

 • dítě sedí sebejistě v křesle, nesklouzává dolů kvůli slabosti zad a neklesá na stranu;
 • dítě má zájem o jídlo, sleduje, jak se maminka a táta jedí, když sedí v náručí, snaží se dostat do talíře rodiče, voní jídlo a reaguje na to - otočí hlavu směrem ke zdroji vůně;
 • když maminka nebo táta jedí, dívá se do jejich úst, může dokonce natáhnout pero, je jasné, že má zájem;
 • dítě se aktivně snaží brát jídlo v klice a vtáhne si ho do úst.

Nedoporučuje se kombinovat začátek doplňkových potravin s obdobími, kdy je dítě slabé nebo se necítí dobře. Není třeba se seznamovat s novým jídlem:

 • po očkování, protože to je velká zátěž imunitního systému, může dítě v takovém období špatně reagovat na nová jídla, může se rozvinout alergie na zcela neškodný produkt;
 • pokud je léto, je velmi horké, je lepší pít více a nezatěžovat tělo dítěte známostí s doplňkovými potravinami;
 • je-li dítě nemocné nebo právě trpí nemocí, je lepší odložit zavedení doplňkových potravin, dokud nebude tělo silnější.

Pediatrové doporučili období, kdy zavádět doplňková jídla s umělým krmením (tabulka měsíců). Je vhodné k němu navigovat. Pokud se dítě cítí dobře, spokojeno, není zlobivé, má zájem o jídlo svých rodičů, měli byste se začít seznamovat s novým jídlem.

Pravidla pro zavedení doplňkových potravin

Je třeba si uvědomit, že až do roku se dítěti dostává upravená směs. Výživa by neměla úplně vytlačovat výživu směsí. Směs by měla být základem, ke kterému je připojeno další jídlo. Rodiče seznamují dítě s novými produkty, učí malé tělo trávit nové jídlo a bez toho, aby bylo nutné toto dítě plně krmit..

Při zavádění doplňkových potravin se doporučuje přejít na pět jídel denně. Tělo dítěte se přestavuje na nový režim.

Nový produkt se podává jednou za dva týdny. To umožňuje tělu zvyknout si na nový produkt. Pokud se doplňkové potraviny zavádějí snadno, nedochází k žádným reakcím: vyrážka, zažívací potíže nebo jiné podezřelé projevy, může se zkrátit doba mezi zavedením nových produktů.

Jídlo by mělo být pro dítě zajímavé. Měl by to vyzkoušet. Nebojte se, že dítě v prvních dnech nebude jíst ani lžíci. Může lízat, to bude stačit. Vyzkoušejte „pedagogické krmení“: nechte na talíři jídlo pro dospělé, ale bezpečné, bez kečupu, majonézy, omáček a koření. Nechte dítěti „ukrást“ kus z vaší desky. Pokud se mu bude líbit, bude poznávání nových potravin pokračovat rychleji a zábavněji. Pro pohodlí rodičů byl vyvinut systém zavádění doplňkových potravin během umělého krmení (tabulka o věku dítěte). Na základě toho můžete použít „pedagogické krmení“ a klasiku doporučenou pediatry.

Zavádění doplňkových potravin

Aby bylo možné správně zahájit začátek doplňkového krmení během umělého krmení, tabulka bere v úvahu pořadí zadávání produktů.

Doplňkové krmení, tabulka v měsících umělého krmení

Produkty ml.Dětský věk
4-6 měsíců
7 měsíců8 měsíců9-12 měsíců
Zeleninové pyré10-150170180200
Mléčná kaše10-150150180200
Ovocný džus5-60708090-100
Ovocné pyré5-60708090-100
Masové pyré (od 6 měsíců)5-30třicetpadesáti60-70
Tvaroh (od 6 měsíců)10-404040padesáti
Dětský kefír, bifidokefir-200200200
Žloutek.-1/41/21/2
Rybí pyré--5-3030-60
Suchary, dětské sušenky-3-5510-15
bílý chléb--510
Rostlinný olej1-3556
Máslo1-4456

Doplňková jídla začínají šťouchanou zeleninou, po které se zavádějí obiloviny a ovoce. Pokud je hmotnost dítěte menší, můžete zkusit zavést cereálie, nejprve bez mléka a později do mléka. Je lepší nespěchat s tvarohem, jogurtem a kefírem. Přestože jsou na stole šest měsíců, je lepší je zavést později, když dítě bude mít enzymy nezbytné pro správnou absorpci těchto produktů. Pokud je zadáte blíže k 8 měsícům, problémy s trávením již nebudou.

Schéma a pravidla prvního krmení dítěte 4 měsíci umělým krmením

Bohužel, daleko od všech matek, může kvůli různým okolnostem kojit novorozence, ačkoli moderní mléčné směsi pomáhají maximalizovat kompenzaci této mezery a mají stejné složení jako mateřské mléko. Přesto bude v tomto případě nutné přidat nové potravinové produkty dříve, pro které byl vyvinut speciální režim prvního krmení, který se používá pro umělé krmení od 4 měsíců věku.

Když můžete začít zavádět výrobky s umělým krmením

Ve většině případů je načasování zavedení doplňkových potravin ve své podstatě individuální a je určeno mnoha faktory. Každá nuance hraje roli, počínaje okamžikem, kdy se dítě narodilo včas, a končící souladem hromadného zisku s obecně uznávanými standardy.

Pokud se u tohoto ukazatele vyskytnou určité výkyvy nebo dojde-li k jeho nedostatku, ke kterému obvykle dochází, když má žena nedostatek nebo nízký obsah tuku v mléce, bude možné zavádět doplňkové potraviny od čtvrtého měsíce života dítěte. Stejná doporučení se stanou relevantními pro IV, i když v tomto případě jsou doplňková jídla zavedena dříve, i když dítě každý měsíc přibírá..

Pediatrové doporučují zavádět první doplňková jídla od 6 měsíců věku

Důvodem je skutečnost, že i ty nejkvalitnější mléčné směsi jsou svou výživnou hodnotou nižší než přirozené mléko, což znamená, že dítěti musí být poskytnuty všechny potřebné vitaminy a minerály spolu s jinými produkty. Pokud táhnete strouhankou s rozšířením stravy a začnete zavádět doplňková jídla v pozdějším věku, můžete vyvolat zpoždění vývoje.

Výživa a jídelní lístek od 4 měsíců

Poté, co jste se rozhodli, že je na čase, aby dítě dalo doplňkové jídlo, byste si měli pro jeho zavedení vytvořit individuální schéma, které také závisí na mnoha faktorech. Je důležité si uvědomit, že strava by měla být frakční, za předpokladu pětinásobného jídla. Kromě toho jeho zavedení neznamená odmítnutí HS nebo směsi, které se provádí souběžně s postupným zvyšováním množství.

Nejčasnější doplňková jídla (4 měsíce)

Je důležité si uvědomit, že každý nový produkt je zaveden postupně a měl by začínat zelenou skupinou produktů. Taková jednoduchá technika zamezí rozvoji akutní alergické reakce. Co se týče samotné nabídky krmení, následující tabulka vám ji pomůže vypočítat:

Lure DayZeleninaOvoce
1Cuketa 10 g
220 g
340 g
480 g
5120 g
6Cuketa 110 g + květák 10 g
7100 g + 20 g
880 g +40 g
940 g + 80 g
10Květák 120 g
jedenáctBrokolice 10 g + cuketa nebo zelí na výběr 110 g
1220 g + 100 g
1340 g + 80 g
1480 g + 40 g
patnáctBrokolice 120 g
šestnáctBrambory 10 g + cuketa / zelí / brokolice 110 g na výběr
1720 g + 100 g
osmnáct40 g +80 g
devatenáct80 g + 40 g
dvacetBrambory 120 g
21Brambory 10 g + cuketa / zelí / brokolice 110 g na výběr
2220 g + 100 g
2340 g + 80 g
2480 g + 40 g
25Brambory 120 g
26Jakákoli zelenina ze 120 gApple 10 g
27120 g20 g
28120 g40 g
29120 g50 g
třicet120 gHruška 10 g + jablko 30 g
31120 g20 g + 20 g

Z výše uvedené tabulky je patrné, že hlavními jídly v dětské výživě bude zelená zelenina, brambory a ovocné pyré, která se zavádí až 26. den od začátku krmení. Navíc se tyto produkty mohou změnit, pokud má dítě negativní reakci.

Denní menu dítěte by mělo být následující:

 1. První jídlo, obvykle v 6 ráno, by mělo zahrnovat jedno mléko nebo směs.
 2. V 10 hodin se do směsi přidá podle schématu ovocné pyré.
 3. Ve 14 hodin stačí dát zeleninové pyré.
 4. V 18:00 se dítěti podá pouze prsa nebo směs.
 5. Stejné jídlo se podává v 22 hodin, poslední den.

5-6 měsíců

Blíže k 5-6 měsícům, děti musí být přeměněny na hustější potraviny, přidávat bezlepkové obiloviny k jejich stravě. Pohanka, rýže, sekaná kukuřice - to jsou hlavní tři složky, na které byste se měli zaměřit. Měli byste začít s 10 g a postupně zvyšovat objem na 120 g za den.

O 5-6 měsíců se ovoce zavádí do dětské výživy

Kromě toho je během celého období nutné podávat dětskou zeleninu a ovocné pyré v celkovém objemu 120–150 a 50 g. Pokud jde o úvod do menu, obvykle obiloviny nahrazují ovoce, které se dalo dítěti 1krát v 10 hodin, zatímco ovoce místo předposledního krmení směsi kleslo na 18:00..

6-7 měsíc

Během tohoto období se do výše uvedeného seznamu přidá olivový olej, sušené ovoce (sušené švestky), banánové pyré a tvaroh. Měli byste začít zavádět olej několika kapkami a tvarohem a banány 10 g.

Schéma prvního krmení během umělého krmení: od 3 do 10 měsíců

Mateřské mléko bylo vždy a zůstává ideálním jídlem pro novorozence, ale naneštěstí jsou některé děti dočasně nebo trvale zbaveny kojení..

Není možné, pokud je matka vážně nemocná a užívá léky, které mohou poškodit tělo dítěte (to se týká především antibiotik). Matka může být kvůli okolnostem oddělena od svého dítěte na dlouhou dobu. Nakonec některé ženy nemají mléko nebo se nevyrábějí v dostatečném množství. Použití dárcovského mléka je nyní ze zákona zakázáno a ve všech těchto případech je jedinou cestou ven umělé krmení.

Moderní směsi pro krmení kojenců jsou schopny poskytnout dítěti relativně kompletní výživu, a přesto nejsou svým složením identické s mateřským mlékem. Neobsahují protilátky produkované imunitním systémem matky a dítě potřebuje více vitamínů k posílení imunity, minerálů.

Výživa těchto dětí je organizována poněkud odlišným způsobem, zejména první doplňkové krmení umělým krmením se zavádí v dřívějším věku než při kojení..

Pokud si při přirozeném krmení zvyknou na běžné jídlo po dobu šesti měsíců, pak s „umělým“ se doporučuje udělat to asi čtyři měsíce nebo dokonce ve věku tří měsíců..

Pravidla doplňkového krmení během umělého krmení

Před zavedením doplňkových potravin je nutné konzultovat s pediatrem a postupovat podle jeho rady ve všem, vypracovat schéma prvních doplňkových potravin pro umělé krmení.

Seznámení s novým jídlem je samo o sobě šok a nemusíte ho vytvářet, pokud je dítě již ve stresovém stavu nebo trpí nepohodlím:

 • zoubky;
 • choroba;
 • dlouhé oddělení od matky;
 • velmi horké počasí;
 • přizpůsobení novému prostředí.

Za takových okolností je lepší odložit návnadu. V budoucnu obdobně jako u každého nového produktu.

Prvním jídlem, do kterého je dítě zavedeno, je jablečná šťáva, po které následuje oškrábané jablko, které bude brzy nahrazeno jablečnou omáčkou. Po nějaké době se zavádí pyré z jiných plodů a poté zelenina.

V této fázi byste neměli dávat smíšené šťávy a šťouchané brambory, takže v případě alergie bude obtížné určit alergen. Pokud se objevily její příznaky, neměli byste již dítě krmit přípravkem, který ji způsobil, je vhodné požádat o radu dětského lékaře. Aby bylo možné sledovat reakci na něco nového, jsou produkty podávány jeden po druhém, od tří dnů do týdne..

V počáteční fázi bude dítě používat jídlo připravené doma bez přídavku cukru, soli nebo koření. Vyžaduje se tepelné ošetření (produkty musí být napařeny nebo vařeny, ale ne smažené). V budoucnu si můžete nakládat bramborovou kaši ve sklenicích, ale v přísném souladu s věkem a velmi pečlivě podle data exspirace.

Nová jídla se podávají v malém množství, ne více než lžička (nejlépe polovina), a do budoucna se každý den přidává 10 g, které postupně dosáhne věkové normy. Nejmladší děti potřebují tekuté jídlo, ale jeho konzistence se postupně stává hustší.

Zavedení doplňkových potravin po 4 měsících při umělém krmení neznamená okamžité odmítnutí směsi. Zpočátku zůstává základem výživy, v budoucnu ji i nadále dávají, postupně snižují objem a zvyšují množství běžných potravin.

Nejprve si můžete přidat trochu směsi bramborových kaší nebo jiných pokrmů, které způsobují odmítnutí dítěte: pocítil povědomou chuť a raději by souhlasil s tím, že bude jíst něco nového. Každé krmení však začíná doplňkovými potravinami, zatímco dítě má hlad. Nasycený směsí odmítne další jídla.

Výuka vašeho dítěte o běžném jídle netoleruje násilí.

Dítě, které odmítá zkusit jídlo, nemusí být nuceno jíst. Je lepší počkat týden nebo dva, možná pak bude reakce jiná. Stejně tak by se člověk neměl fanaticky držet kvantitativních norem a nutit dítě jíst celou porci až do konce: pokud dítě nechce jíst víc, stačí mu to. Můžete nabídnout k jídlu později, ale opět netrvejte.

Umělé krmení: Tabulka

Nádobí4 měsíce5 měsíců6 měsíců7 měsíců8-9 měsíců10-12 měsíců
Ovocný džus5-30 ml40-50 ml50-60 ml60 ml70-80 ml90-100 ml
Ovocné pyré5-30 g40-50 g50-60 g60 g70-80 g90 - 100 g
Zeleninové pyré5-30 g10-100 g150 g150 - 160 g170 až 180 g200 g
Mléčná kaše10-100 g10-100 g
Mléčná kaše50 - 100 g150 g150 až 180 g200 g
Máslo1-4 g4 g5 g6 g
Rostlinný olej1-3 g 3 g3 g3 g5 g6 g
Žloutek¼ ks.¼ ks.½ ks.½-1 ks.
Tvaroh10-30 g40 g40 g50 g
Kefir10-30 ml50 - 100 ml100-200 ml300-400 ml
Rybí pyré10-30 g30-60 g
Masové pyré10-30 g50 g60-70 g
Soubory cookie pro děti3-5 g5 g10-15 g

Zavádění doplňkových potravin na měsíce s umělým krmením

3 měsíce

Zahájit krmení dítěte umělým krmením ve věku tří měsíců je přípustné pouze se souhlasem pediatra a nehádejte se s lékařem, který nedoporučuje spěchat. Ne všechny děti do této doby přestaly křeče, a pokud budou pokračovat, trávení, které je již nestabilní, může být vážně rozrušeno kvůli neznámému jídlu..

Šťáva zelených jablek se filtruje tak, aby nedocházelo k vlákniny, a zředí se vodou v poměru 1: 1. Je podáván teplý, ale ne horký, dávka se zvyšuje z půl lžičky na dvě polévkové lžíce každý den. Jak si zvyknete na jablečnou šťávu, postupně se přidávají hrušky, meruňky a broskvové šťávy.

4 měsíce

Krmení po 4 měsících umělého krmení začíná také šťávami. Pokud se jim již dítě podařilo zvyknout, dejte bramborovou kaší z jablek a poté z hrušek, banánů a jiného ovoce. Každý z nich musí být vařen, otřen a zředěn odvarem stejného ovoce nebo vody.

Je zakázáno mít ovoce se silným alergickým účinkem: mango, meloun, kiwi.

Zeleninové pyré následují ovocné a první z nich je nejsnadněji stravitelný, tykev, poté se druhá zelenina přidává postupně:

Děti mladší jednoho roku obvykle nedostávají okurky, rajčata, lilek, červené zelí a bílé zelí, řepa.

Ve stravě čtyřměsíčního dítěte se objeví další nové jídlo - kaše. Vaří se ve vodě z pohanky nebo rýžových krupic, které se předtím mele. Je třeba poznamenat, že rýže má fixační účinek a poškozuje děti náchylné k zácpě. Po pohanky a rýži se zavádí kukuřice.

„Dospělé“ jídlo v tomto věku se podává ráno (v 9,00) a večer (v 17:00 - 19:00), zbytek času, kdy dítě stále ještě sní směs.

5 měsíců

Hrnce a bramborová kaše pro 5měsíční dítě již nemusí být tekuté, jsou ochuceny rostlinným olejem v malém množství. Spolu s džusy se zavádí kompot vařený ze sušeného ovoce. Zlepšuje nejen trávení, ale také obsahuje draslík, což je dobré pro srdce. Zpočátku se tento nápoj také zředí vodou a postupně si na něj dítě zvykne.

6 měsíců

U šestiletého dítěte se cereálie vaří v mléce, ale nejprve se zředí vodou v poměru 1: 1, pak se postupně snižuje podíl vody, čímž se plnotučné mléko přivádí. Dalším novým produktem jsou slepičí vejce, z nichž se odebírá pouze žloutek. Protein se nepodává do věku jednoho roku, protože je silným alergenem.

Pokud bylo dítě dříve alergické na jiné produkty, je lepší začít ne s slepičími vejci, ale s křepelčími vejci, je méně pravděpodobné, že vyvolají alergie.

Současně dítě postupně začíná dávat kyselé mléčné výrobky - kefír, tvaroh. Někteří lékaři dokonce tvrdí, že by měli být první, protože jsou ve složení nejblíže mléku, ale toto hledisko je kontroverzní, většinou lékaři se domnívají, že mléčné výrobky nejsou vhodné pro zahájení krmení umělým krmením..

7 měsíců

Dítě postupně jí bramborovou kaši z kuřecího, nízkotučného hovězího, králičího masa. Vařené maso nakrájené na malé kousky napříč vlákny, rozdrcené v zeleninovém vývaru pomocí mixéru. Je nemožné chovat bramborovou kaši s masovým vývarem a dát ji obecně před 2 roky.

8 měsíců

V nabídce se objeví kaše z nových druhů obilovin:

Krupicová kaše byla kdysi považována za ideální jídlo pro děti, ale moderní pediatrové to nepovažují za užitečné: je příliš kalorická, těžká na trávení a často vyvolává alergie. Malé masové kuličky se vyrábějí z masa a při obědě dítě jí zeleninovou polévku (při vaření se zelenina jemně naseká).

9 měsíců

Přidejte bramborovou kaši z vařeného rybí filé. Začněte nízkotučnými odrůdami - treskou, štikozubcem nebo okounem.

Nedávejte bramborovou kaši ve stejný den jako masové pyré: maso je nahrazováno rybami jednou týdně a později dvakrát.

Denní menu pro děti lze naplánovat takto:

Čas jídlaJídelní lístek
4-5 měsíců6-7 měsíců8-9 měsíců
6,00 - 7,00Mléčná výživa pro umělé krmení
9,00 - 11,00100 ml kaše z kukuřice nebo rýže na vodě, pohanka, 30–50 ml ovocné šťávy, směs.100 - 150 ml rýže, pohanky nebo kukuřičné kaše v mléce ochucené máslem, čtvrtina vaječného žloutku, 60 ml ovocné šťávy150-200 g mléčné kaše s máslem, půl žloutku, 40 g ovocného pyré.
12,00-14,00Směs150 g šťouchané brambory ochucené slunečnicovým olejem, 10–30 g šťouchané brambory, směs150-200 g zeleninového vývaru nebo polévky, 50 g vařeného masa, 170-180 g zeleninového pyré se slunečnicovým olejem
17,00-19,0050 - 100 g rostlinného nebo ovocného pyré, směs60 g ovocného pyré, 10-30 g tvarohu, 50-100 ml kefíru, 3-5 g dětských sušenek40 g ovocného pyré a tvarohu, 150-200 ml kefíru, 5 g dětské sušenky.
21,00-22,00Vzorec pro umělé krmení

Od 10 měsíců do roku má změna v způsobu krmení pro umělé krmení zvýšit objem porcí. Před spaním můžete dát kefír, směs je postupně vytlačována ze stravy. Děti to samy často odmítají a zvykají si na běžné jídlo.

Obecně se jedná o postupné zavádění doplňkových potravin během umělého krmení. U každého dítěte tento proces probíhá individuálně a ne vždy hladce. Od rodičů vyžaduje trpělivost a péči. Je nutné pečlivě sledovat reakci dítěte: na pokožce se neobjevuje zarudnutí, což naznačuje alergickou reakci, existují poruchy trávení (uvolněná stolice nebo zácpa).

V žádném případě byste neměli nutit dítě jíst, když to nechce: z důvodu násilí se může vytvořit negativní postoj k určitým potravinám a jejich odmítnutí bude přetrvávat po dlouhou dobu.

Správa výživy WHO

Stolní doplňková jídla pro děti do jednoho roku. Měsíční jídla.
Mladé matky jsou v rozpacích, starší generace doporučuje kapku mrkvové šťávy ve 4 měsících, přátelé říkají: „maso by mělo být konzumováno již ve věku 6 měsíců“, na internetu je spousta protichůdných informací. Výživa pro dítě do jednoho roku by měla být vyvážená a správná. Moderní matky podávají doplňková jídla během kojení a umělého krmení podle doporučení WHO pro děti do jednoho roku. Náš denní rozvrh vychází z doporučení našeho pediatra pro kojence.

Doporučení WHO:

"Výjimečné kojení plně uspokojuje nutriční potřeby většiny kojenců do věku asi 6 měsíců.".
Avšak jak dítě roste, jsou větší a aktivnější, výživové potřeby již nemohou být uspokojeny pouze s mateřským mlékem. K vyplnění mezery mezi tím, co poskytuje mateřské mléko, a celkovými nutričními potřebami kojenců, je nutná zvláštní přechodná výživa - doplňková jídla speciálně navržená tak, aby vyhovovala zvláštním nutričním a fyziologickým potřebám dítěte.

Zavedení přechodné výživy neznamená ukončení kojení nebo směsi. Naopak, v prvním roce života by mateřské mléko nebo směs měly zůstat jedním z hlavních zdrojů potravy a je žádoucí, aby do konce prvního roku poskytovala jednu třetinu až polovinu průměrné celkové spotřeby energie..

Cílem doplňkových potravin je poskytnout další energii a živiny, ale v ideálním případě by nemělo vytlačit mateřské mléko během prvních 12 měsíců.!

Děti jsou fyzicky schopny konzumovat výrobky z rodinného stolu do 1 roku, po kterém tyto produkty již nemusí být upravovány, aby vyhovovaly zvláštním potřebám dítěte.

Aby bylo možné uspokojit rostoucí energetické a výživové potřeby rostoucích dětí, musí jim být nabídnuta široká škála potravin s vysokou nutriční hodnotou. Kromě toho je možné, že když je dětem nabízena pestřejší strava, zlepšuje to jejich chuť k jídlu. ““

Kdy začít s doplňováním potravin

 1. Věk 5-6 měsíců (ještě lépe v 6, ne dříve a později).
 2. Zdvojnásobení váhy od narození.
 3. Dítě ví, jak sedět. Může se ohnout k lžíci nebo se od ní odvrátit, sebejistě otočí hlavu.
 4. Dítě drží malou věc pevně ve vačce a může ji úmyslně vložit do úst.
 5. Dítě projevuje velký zájem o výživu rodičů a žádá o vyzkoušení.
 6. První kousání.
 7. Zmizení ochranného reflexu „vytlačuje“ jazyk pevných částic jídla. Tento reflex oslabuje o 6 měsíců. U některých dětí to může být zpožděno až o rok nebo dokonce o tři roky..
 8. Výživa je nabízena pouze zdravému dítěti. Kontraindikace při zavádění doplňkových potravin jsou: alergické projevy, příprava na očkování a období po očkování, střevní onemocnění, doba zotavení po gastrointestinálních onemocněních.

Kde začít s doplňováním potravin

Podle svědectví, když dítě špatně nabírá tělesnou hmotnost nebo existuje tendence ke změně frekvence a konzistence stolice, lékaři doporučují zavádění kaše jako první jídlo a poté zeleninové pyré. Myslím si, že v první řadě stojí za to se vypořádat s příčinami podváhy, kaše pravděpodobně problém nevyřeší!

Nejlepší je začít zavádět doplňkové potraviny během dne a sledovat reakci dítěte po celý den..
Doporučuji, abyste měli přibližnou denní rutinu a krmení do 6 měsíců, jmenovitě určité intervaly mezi krmením (normální 4 hodiny). Pro vás bude snazší navigace s vařením a dítě bude mít chuť na další krmení. Jak zadat správnou denní rutinu pro děti do jednoho roku.

Tabulka (tabulka) zavedení doplňkových potravin podle měsíce podle doporučení WHO do 3 let

Jak se ukázalo, existuje mnoho interpretací schémat WHO na internetu, neexistuje jediný systém, v kapitole 8 školení WHO jsou doporučení (odkaz na konci příspěvku). Na základě potřeb a preferencí a charakteristik svého dítěte se každá matka drží svého schématu.
Hlavní doporučení našeho pediatra a moderní pohled na zavádění doplňkových potravin jsou následující: nejprve zadejte bílou a zelenou zeleninu, poté obiloviny, maso, zeleninu a máslo, poté ovocné pyré, poté začněte přidávat pomerančovou zeleninu, brambory do stravy, zkuste tvaroh a fermentované mléčné výrobky blíže roku.
Vše záleží na vašem dítěti, Maxim mě miluje k jídlu, výrobky byly zavedeny postupně a podle schématu neexistují žádné problémy s výživou. Když objem podávání dosáhl 150 - 180 g, kojení bylo odstraněno.
Naše schéma s Maximem je následující:

6 měsíců - zelenina (představte cuketu, květák, brokolici) od 5 do 100 gr

Cílem v této počáteční fázi je naučit dítě jíst z lžíce. Zpočátku potřebujete pouze malé množství jídla (asi jednu nebo dvě lžičky) a musíte jej dát na špičku čisté lžičky nebo prstu. Může to chvíli trvat, než se dítě naučí, jak používat své rty k odstranění jídla ze lžíce a přesunout jídlo připravené k spolknutí až k ústům. Část jídla může vypustit bradu, plivat ven. To lze očekávat od samého začátku, a to
neznamená, že dítě nemá rádi jídlo.

Týden - nový produkt

12-13,00 (podmíněně oběd) doplníme mateřským mlékem nebo směsí

I - cuketa
1 den - 0,5 - 1 lžička šťouchaná zelenina (cuketa)
2 dny - 2 lžičky zeleninové pyré (cuketa) atd..

Zvýšíme na 50-60 gr 1 lžička. bez posuvu = 5 gr.
II - květák
1 den - 1 lžička zeleninové pyré (květák) + 50 g cukety
2 dny - 2 lžičky zeleninové pyré (květák) + 45 g cukety atd..
(tj. snížit množství druhé zeleniny o velikost první)
6 dní - 60 g zeleninového pyré (květák) + 20 g cukety
7 dní - 80 g rostlinného pyré (květák)

Tabulka se zaměřuje na dítě v množství, přibližné objemy!
III - brokolice
1 den - 1 lžička šťouchaná zelenina (brokolice) + 80 g cukety
2 dny - 2 lžičky zeleninové pyré (brokolice) + 70 g květáku atd..
6 dní - 80 g zeleninového pyré (květák) + 20 g cukety
7 dní - 100 g zeleninového pyré (květák)

Nejprve vždy nabízíme nový produkt, poté vybereme jeden z dříve představených. Celkový objem se zvýší na 100 g.
IV1 den - 50 g brokolice + 50 g cukety
2 dny - 50 gr květák + 50 gr cuketa atd..
7 dní - 50 gr brokolice + 50 gr květák

Nemíchejte více než 3 zeleniny.

Výsledek: zelenina Maxim s radostí jí asi 100 gramů, mateřské mléko asi za hodinu. Pokud to hned dám, hodně to vyplivne.

7 měsíců - Zelenina (100-150 gramů) + rostlinný olej (1-3 gramy oleje začínají, když objem podávání přesáhne 100 gramů!). Dýně. Bezlepkové obiloviny bez mléka (rýže, pohanka nebo kukuřice) 100 g.

Týden - nový produkt Snídaně 9,00 - 10,00 Oběd 13,00-14,00
I - ovesná kaše1 den - 0,5 - 1 lžička rýžová kaše
2 dny - 2 lžičky ovesná kaše atd.

Zvýšíme na 50-60 gr.

1-7 den - cuketa, brokolice, květák dle vašeho výběru (100 - 150 g) + rostlinný olej (1 - 3 g)
II - pohanková kaše1 den - 1 lžička Pohanková kaše + 50 g rýžové kaše
2 dny - 2 lžičky pohanková kaše (květák) + 45 gr rýžová kaše, atd..
(tj. snížit množství druhého produktu o velikost prvního)
6 dní - 80 g pohankové kaše + 20 g rýžové kaše + 1 lžička máslo (pokud objem přesahuje 70 g)
7 dní - 100 g pohankové kaše

Nejprve nabízíme pohankovou kaši, poté rýži. Celkový objem se zvýší na 100 g.

1-7 den - cuketa, brokolice, květák dle vašeho výběru (100 - 150 g) + rostlinný olej (1 - 3 g)
III - kukuřičná kaše1 den - 1 lžička kukuřičná kaše + 95 g rýžové kaše + 1 lžička máslo
2 dny - 2 lžičky kukuřičná kaše (květák) + 90 g pohankové kaše + 1 lžička máslo atd.
6 dní - 80 g kukuřičné kaše + 20 g pohankové kaše + 1 lžička máslo
7 dní - 100 g kukuřičné kaše + 1 lžička máslo

1-7 den - cuketa, brokolice, květák dle vašeho výběru (100 - 150 g) + rostlinný olej (1 - 3 g)
IV - dýně1 den - 100 g kukuřičné kaše + 1 lžička máslo
2 dny - 100 g pohankové kaše + 1 lžička. máslo
3 dny - 100 g rýžové kaše + 1 lžička máslo atd

1 den - 1 lžička zeleninové pyré (dýně) + 145 g cukety
2 dny - 2 lžičky zeleninový pyré (dýně) + 140 g květáku atd..
6 dní - 100 g zeleninového pyré (dýně) + 50 g brokolice
7 dní - 150 g zeleninového pyré (dýně)

Výsledek: nadále jedeme zeleninu, ovesnou kaši, nejvíc se jí líbila rýže, nikoliv pohanka, kukuřice jí v klidu. Kojení na oběd bylo nahrazeno doplňkovými potravinami..

1 leté dětské menu

Představujeme první návnadové maso

Jak zjistit, co je alergie u dítěte

8 měsíců - maso (krůtí, králíci) 5-50 gr. Pokud je dítě náchylné k alergiím, poprvé vstupujeme na snídani kromě kaše, sledujeme reakci, po týdnu - na oběd na zeleninu. Sušenky, sušenky (volitelně, dle vašeho uvážení).

Týden - nový produkt

Já - králík1 den - 100 g kaše z čeho vybírat + 1 lžička máslo
2 dny - 110 g obilovin na výběr + 1 lžička máslo
3 dny - 130 g ovesné kaše na výběr z + 1 lžička máslo atd.
Den 7 - 150 g ovesné kaše na výběr z + 1 lžička máslo atd.
Zvyšujeme kaši na 150 g.
1 den - cuketa, brokolice, květák, dýně - směs dle vašeho výběru (130 - 150 g) + rostlinný olej (1 - 3 g) + králičí maso (1 lžička)
2 dny - cuketa, brokolice, květák, dýně - směs dle vašeho výběru (130 - 150 g) + rostlinný olej (1 - 3 g) + králičí maso (2 lžičky)
3 dny - cuketa, brokolice, květák, dýně - směs dle vašeho výběru (130 - 150 g) + rostlinný olej (1 - 3 g) + králičí maso (4 lžičky) atd..

Den 7 - cuketa, brokolice, květák, dýně - směs dle vašeho výběru (130 - 150 g) + rostlinný olej (1 - 3 g) + králičí maso (10 lžičky)

Zvyšujeme na 50–60 g (1 lžička -5 g).
II - Turecko1-7 den - 150g kaše z čeho vybírat + 1 lžička máslo atd.1 den - cuketa, brokolice, květák, dýně - směs dle vašeho výběru (130 - 150 g) + rostlinný olej (1 - 3 g) + krůtí maso (1 lžička)
2 dny - cuketa, brokolice, květák, dýně - směs dle vašeho výběru (130 - 150 g) + rostlinný olej (1 - 3 g) + krůtí maso (2 lžičky)
3 dny - cuketa, brokolice, květák, dýně - směs dle vašeho výběru (130 - 150 g) + rostlinný olej (1 - 3 g) + krůtí maso (4 lžičky) atd..

7 dní - cuketa, brokolice, květák, dýně - směs dle vašeho výběru (130 - 150 g) + rostlinný olej (1 - 3 g) + krůtí maso (10 lžička)

Kojení k snídani bylo nahrazeno doplňkovými jídly. Brzy ráno krmení v 5.00-6.00 vlevo.

8-9 měsíců - Apple, hruška, banán, sušené švestky (5-50 gr). Maso (králík, krůta, telecí maso).


Týden - nový produkt Snídaně 9,00-10,00 Oběd 13,00 - 14,00
Já - jablko1 den - 0,5 - 1 lžička ovocné pyré (jablko) + 110 g rýžové kaše + 1 lžička máslo
2 dny - 2 lžičky ovocné pyré (jablko) + 120 g pohankové kaše + 1 lžička máslo
3 dny - 4 lžičky ovocné pyré (jablko) + 130 g kukuřičné kaše + 1 lžička máslo atd.

Zvyšujeme ovocné pyré (jablko) na 50 g, ovesnou kaši na 150 g..

1-7 den - cuketa, brokolice, květák, dýně - směs dle vašeho výběru (130 - 150 g) + rostlinný olej (1 - 3 g) + maso dle vašeho výběru (50 g)
II - hruška1 den - 0,5 - 1 lžička ovocné pyré (hruška) + 150 g ovesné kaše + 1 lžička máslo
2 dny - 2 lžičky šťouchané ovoce (hruška) + 150 g pohankové kaše + 1 lžička máslo
3 dny - 4 lžičky šťouchané ovoce (hruška) + 150 g kukuřičné kaše + 1 lžička máslo atd.

Zvedněte ovocné pyré (hruška) na 50 gramů.

1-7 den - cuketa, brokolice, květák, dýně - směs dle vašeho výběru (130 - 150 g) + rostlinný olej (1 - 3 g) + maso dle vašeho výběru (50 g)
III - sušené švestky1 den - 0,5 - 1 lžička šťouchané ovoce (sušené švestky) + 150 g rýžové kaše + 1 lžička máslo
2 dny - 2 lžičky šťouchané ovoce (sušené švestky) + 150 g pohankové kaše + 1 lžička máslo
3 dny - 4 lžičky šťouchané ovoce (sušené švestky) + 150 g kukuřičné kaše + 1 lžička máslo atd.

Zvyšujeme ovocné pyré (sušené švestky) na 50 g.

1-7 den - cuketa, brokolice, květák, dýně - směs dle vašeho výběru (130 - 150 g) + rostlinný olej (1 - 3 g) + maso dle vašeho výběru (50 g)
IV - telecí
50-60 g ovocného pyré (volitelné) + 150 g ovesné kaše (volitelné) + 1 lžička máslo

1-7 den - cuketa, brokolice, květák, dýně - směs dle vašeho výběru (130 - 150 g) + rostlinný olej (1 - 3 g) + telecí maso (5 - 50 g)

Výsledek: Na doporučení pediatra jsme začali zavádět maso 8 měsíců před ovocným pyré z důvodu nízkého přírůstku hmotnosti a zvýšení hladiny hemoglobinu.

Základem je zelenina, obiloviny, máslo, maso a ovoce, poté začneme rozšiřovat stravu a stejným způsobem představujeme nový produkt v malých porcích, sledujeme reakci dítěte. Následuje přibližný seznam zadání produktu podle měsíce, možná zadáte něco dříve.

Jako nápoj dejte svému dítěti čistou vodu, ne džusy! Šťávy jsou podle WHO výrobky s nízkou energií a vysokým obsahem cukru. Pokud odmítnete pít vůbec, vařte sušené ovocné kompoty bez cukru, můžete dát dětský čaj blíže roku.

Ve věku 9–12 měsíců jsme postupně nahradili večerní krmení večeří. Dříve zavedené obiloviny a zelenina jsou nejvhodnější, nedávají těžká jídla jako tvaroh, vejce a maso. Je vhodný pro malé děti a děti, které jedí v noci. Moje dítě potřebuje celou večeři, takže nejčastěji vařím večeři a rozděluji ji na 2 části o hmotnosti 200 gramů (oběd a večeře).

Večeře kolem 19-20,00 po procházce.

9-10 měsíců - Brambor. Mrkev. Řepa.

10 měsíců - Tvaroh, mléčné výrobky z mléčné kuchyně (pokud není alergie na kravské mléko).

Týden - nový produkt

Oběd 13,00 - 14,00

Já - Tworgkaše (180 g) + 1 lžička máslo, pokud je to žádoucí, přidejte do kaše trochu šťouchaného ovoce

zeleninový pyré (200 g) + rostlinný olej + maso (30 g) nebo polévka na zeleninovém vývaru
1 den - tvaroh (1 lžička) + 100 g ovocného pyré
2 dny - tvaroh (3 lžičky) + 100 g ovocného pyré
3 dny - tvaroh (4 lžičky) + 100 g ovocného pyré
7 dní - tvaroh (50 g) + 100 g ovocného pyrézeleninový pyré (150 g) + rostlinný olej + maso (30 g) nebo kaše s masemII - jogurtkaše (180 g) + 1 lžička máslo, pokud je to žádoucí, přidejte do kaše trochu šťouchaného ovocezeleninový pyré (200 g) + rostlinný olej + maso (30 g) nebo polévka na zeleninovém vývaru1 den - jogurt (50g)
2 dny - jogurt (100gr)
7 dní - jogurt (200gr)zeleninový pyré (150 g) + rostlinný olej + maso (30 g) nebo kaše s masemIII - biolaktkaše (180 g) + 1 lžička máslo, pokud je to žádoucí, přidejte do kaše trochu šťouchaného ovoce

zeleninový pyré (200 g) + rostlinný olej + maso (30 g) nebo polévka na zeleninovém vývaru1 den - biolakt (50g)
2 dny - biolakt (100gr)
7 dní - biolakt (200 g)zeleninový pyré (150 g) + rostlinný olej + maso (30 g) nebo kaše s masemIV - kefír
kaše (180 g) + 1 lžička máslo, pokud je to žádoucí, přidejte do kaše trochu šťouchaného ovoce

zeleninový pyré (200 g) + rostlinný olej + maso (30 g) nebo polévka na zeleninovém vývaru1 den - kefír (50gr)
2 dny - kefír (100gr)
7 dní - kefír (200gr)zeleninový pyré (150 g) + rostlinný olej + maso (30 g) nebo kaše s masem

Maxim miluje k jídlu, takže večeře je u nás docela těsná a lehké ovocné pyré jsou vhodné pro nejmenší..

Kojení k večeři bylo nahrazeno doplňkovými jídly. Zbylo brzy ráno krmení v 5:00 - 6:00 a před spaním.

11 měsíců - Ryby (ne tučné odrůdy, štikozubec, hejno, treska, treska jednoskvrnná) na oběd 2krát týdně.

12 měsíců - okurka, růžičková kapusta. Mléčná kaše. Hovězí. Slepice. Obilniny neobsahující lepek (ovesné vločky a pšenice). Vejce. Broskev, nektarinka, meruňka. Chléb. Mléko přizpůsobené dětem. Borůvky.

14 měsíců - Luštěniny. Těstoviny. Bílé zelí. Sýr (není mastný, slaný, bez plísní, kvalitní výrobce, trochu přidejte do jídla).

18 měsíců - Green Beans. Vepřové maso.

24 měsíců - Rajčata. Zakysaná smetana (10-15% tuk). Maliny, jahody (pro pár bobulí za sezónu, ne jam, jmenovitě pro pár bobulí)..

36 měsíců - Citrusové plody. Meloun vodní meloun. Vnitřnosti (játra, ledviny, jazyk. Sůl (jodizovaná, fluorovaná), cukr.

678910jedenáct12Zeleninové pyré5-100150170180200200200Ovocné pyré

5-4050-6070-8080-90100


Ovesná kaše50-100100-150150150-180180-200200Tvaroh

5-30
padesátipadesátiMléčné výrobky100-150
200
200
Maso Puree5-30padesátipadesáti60-7060-70Šťouchaná ryba
5-30
60Chléb (pšenice)3-5555-1010Suchary, sušenky3-5555-1010Rostlinný olej1-333556Máslo1-44455

A pamatuj! Jedinou vrozenou preferencí u lidí je preference sladké chuti a dokonce i novorozenci dychtivě jedí sladké látky. To může být problém, protože děti si dávají přednost frekvenci expozice určité chuti. Odmítnutí všech potravin kromě sladkých potravin omezí rozmanitost potravin a živin, které vaše dítě konzumuje..

Pokud máte nějaké dotazy, napište do komentářů, určitě vám odpovím!

Pravidla pro zavedení prvního krmení během umělého krmení - režim od 5 měsíců

Až do určitého věku bude hlavní potravou novorozence mateřské mléko nebo upravená kojenecká výživa. Ale moment se blíží, když dítě potřebuje jiné jídlo. Věk závisí na předchozím jídle dítěte. První doplňkové krmení s umělým krmením začíná od 5 měsíců dříve než u kojení - u kojenců tento věk přichází později.

Doporučení lékařů

Mnoho lékařů sovětské éry doporučuje zavádět doplňkové potraviny od 2 do 3 měsíců, což je zásadně špatné, protože tělo dítěte takové jídlo nedokáže vnímat. Matky často sledují, jak jejich dítě vypadá se zájmem o dospělé jídlo, také se začnou krmit brzy a od obecného stolu. To je ještě nebezpečnější a může to vést k zažívacímu rozrušení, střevní obstrukci nebo střevní obstrukci..

Moderní pediatrie naléhavě dává doporučení začít doplňkové potraviny nejdříve po šesti měsících. Až do této doby dítě dostává všechno potřebné od mléka nebo směsi.

Pokud však dítě nemá dostatek hmotnosti nebo nepřidává příliš velkou váhu, můžete do pěti měsíců začít uvádět další produkty. To je zvláště bezpečné při umělém krmení, protože trávicí systém je zvyklý na těžší stravu než mateřské mléko.

Před zahájením krmení se musíte poradit s pediatrem. Rozhodněte o potřebě následujících faktorů:

 1. Dítě přibývalo na váze a po narození ho zdvojnásobilo.
 2. Dítě má zuby.
 3. Dítě už může s jistotou sedět.
 4. Dítě se zajímá o obsah matky talíře.
 5. Po krmení dítěte z rohu nebo prsu dítě pláče, takže je jasné, že nemá dost mléka.

Tyto faktory jsou volitelné. Každá matka cítí se svým instinktem, když dítě potřebuje doplňkové jídlo. Hlavním pravidlem v tuto chvíli není poškozovat. A udělejte si čas.

Kde začít vábit

Dříve lékaři doporučovali začít se šťávami za 2-3 měsíce. Nejprve dali pár kapek a dosáhli několika lžiček. K dnešnímu dni bylo prokázáno, že šťávy jsou v nabídce nepřijatelné, dokud dítě nedosáhne 1-1,5 roku. Starý režim byl zaměřen na včasný přenos dítěte do obecné výživy. Důvodem byla skutečnost, že v roce musela matka chodit do práce a dítě - chodit do školky. Takový systém je však pro trávicí systém nepříznivý a následně ohrožuje gastrointestinální choroby..

Nyní pediatrové radí, aby si zvykli na nové výrobky se šťouchanou zeleninou nebo obilovinami. Zelenina se upřednostňuje k zahájení tykve, brokolice, květáku. Zbytek podobný jim (tykev, zelený hrášek, bílé zelí) se nedoporučuje pro počáteční návnady, po nich se může objevit kolika a nadýmání.

Také později stojí za to opustit červenou a žlutou zeleninu. Mohou způsobit alergickou reakci. Ale i když se taková reakce objevila, neznamená to, že tento produkt musí být na celý život zapomenut. Zkuste to znovu za měsíc a půl.

V případě velkého nedostatku váhy lékaři doporučují začít s obilovinami bez mléka. Bez lepku: rýže, pohanka, kukuřice. Později zkusí ovesné vločky, proso, žito, ječmen. Úplně poslední je představena manna. Ačkoli to bylo dříve považováno za nejdůležitější pro kojence, nedávné studie prokázaly, že nejenže nemá žádné prospěšné vlastnosti, ale při časném podání může ucpávat střeva a vytvářet překážku..

Nakoupené obiloviny, obvykle s přídavkem cukru nebo náhrad cukru. V důsledku toho nemusí čerstvé zeleninové pyré chutnat po sladkých cereáliích.

Kromě dvou popsaných schémat výživy se nedávno objevil nový, navrhovaný notoricky známým pediatrem Jevgenijem Olegovičem Komarovským. Nabízí doplňkové potraviny z kvašených mléčných výrobků a vysvětluje, že jsou co do vlastností blíže mateřskému mléku a směsi. Nejprve dají kefír a postupně zdvojnásobí jeho částku. Poté přidají měkký tvaroh. Tato technika je velmi kontroverzní, mnozí lékaři ji nedoporučují. Výrobky z kyselého mléka mohou v žaludku začít kvasit, což způsobuje zvýšenou tvorbu plynů a další nepříjemné následky.

Jak zavést doplňkové potraviny

Po rozhodnutí, kde začít s doplňkovými potravinami po 5 měsících, si musíte pamatovat, jak je zavést..

Hlavní pravidlo zavedení doplňkových potravin je tedy jeden produkt týdně. Za prvé, nový produkt dostane půl lžičky. Sledujte reakci. Následující den se část zdvojnásobí, tj. dát lžíci už. Na konci týdne je porce 10-15 polévkových lžic. Pamatujte, že se jedná pouze o doplňkové potraviny! Hlavním jídlem pro dítě do jednoho roku zůstává mléko nebo směs. To znamená, že po krmení dětského pyré nebo ovesné kaše je nutné krmit směsí. V takovém případě nenastanou žádné problémy se zažívacím trhem a pro dítě nebude stresující situace.

Často se stává, že nabízené jídlo odmítá, aniž by to vyzkoušelo. To neznamená, že není připraven ke krmení. Jen mnoho dětí je velmi opatrných na nové. Musíte nabídnout 7-11 krát. Existují však i případy, kdy dítě po vyzkoušení vyplivne jídlo. To je také kvůli nové chuti. Pro chutnější známost můžete přidat trochu směsi (nebo mateřského mléka) do bramborové kaše nebo ovesné kaše. Pokud ale nechce jíst takhle, pak netrvejte na tom - nabídněte jiný produkt.

Ráno musíte nabídnout nový produkt, a to pouze jednou denně. V tomto případě si můžete všimnout reakce těla (vyrážky, zarudnutí) a při nevnímání jídla je snazší přenést ji během dne než v noci.

Neměli byste začít dávat nový produkt, pokud je dítě nemocné, brzy bude nebo bude očkováno a on prostě nemá náladu. To jen přidá stres. Je lepší počkat, až bude vše v pořádku, a nechat dítě vyzkoušet něco nového.

Přibližné schéma zavádění doplňkových potravin ve dne

První produkt je uveden podle takového systému:

den v týdnumnožství doplňkových potravin, tsp (čajová lžička)
pondělí0,5
úterý1
středa2
Čtvrtek4
pátek8
sobotajedenáct
Nedělepatnáct

Následující produkty lze zadat, jak je uvedeno v tabulce. Ale dítě si už zvyklo na tolik jídla. Proto je lepší použít následující systém.

den v týdnumnožství prvního (již zavedeného) produktu, tsp.množství druhého (nového) produktu, tsp.
pondělí140,5
úterý141
středa132
Čtvrtekjedenáct4
pátek78
sobota4jedenáct
Neděle0patnáct

Pokud dítě nejí tolik jídla, netrvejte na tom. V tomto případě stačí snížit proporce ve stejném poměru. Počáteční dávka zůstává nezměněna..

Nakupované jídlo

Jednodušší a mnohem atraktivnější pro mnoho matek je jídlo prodávané v obchodech. Hlavní věc je, že pyré je homogenní a hypoalergenní. Kromě toho musí být všechny výrobky certifikovány. Nezapomeňte zkontrolovat datum exspirace a stav plechovek s potravinami.

Kromě toho nezapomeňte, že dětské jídlo by mělo být čerstvé. Otevřené bramborové brambory lze použít nejvýše 24 hodin. Proto z otevřené nádoby lze jídlo podávat pouze dvakrát. Vyhoďte zbývající obsah nebo jezte sami. S ovesnou kaší v tomto smyslu je snazší, protože můžete jednoduše zředit požadované množství.

Domácí jídlo

Mnoho matek se rozhodlo připravit jídlo pro dítě samo. To není způsobeno tolik úsporami, jako je péče o zdraví dítěte, protože v domácím pyré nebo ovesné kaši se používají pouze slavné produkty. Kromě toho dítě často odmítá konzervované potraviny, ale s radostí jí to, co matka připravila. Zda je to kvůli skutečnosti, že máma vaří s láskou nebo pokud možno chutná, není známo.

Pokud se rozhodnete pro výrobu šťouchané zeleniny, musí být produkty důkladně omyty, nakrájeny a zhášeny ve vroucí vodě. Vařte, dokud nezměkne a nerozmačkejte mixérem nebo protřete jemným sítem. Musí být sledováno, že v něm nejsou žádné kousky nebo vlákna, protože pro doplňkové krmení po 5 měsících by mělo být jednotné.

Při vaření kaše musí být drť jemně mletá. Po nalití mouky do vroucí vody vařte do hladka. Můžete dělat to samé jako s bramborovou kaší, vařící kaši podle obvyklého receptu a otřete ji sítem nebo mixérem.

O něco později mohou přidávat rostlinný olej. Nemůžete sůl ani přidat cukr.

Další krmení

Poté, co jsme představili návnadu dítěte po 5 měsících a všechno šlo dobře, můžete postupně začít dávat další produkty. Pokud byla kaše poprvé dána, pak zelenina přichází a obráceně.

Pak můžete vyzkoušet mléčné výrobky: kefír, tvaroh, jogurt. U plnotučného mléka musíte být opatrní, protože je to pro dítě těžší a musíte s ním počkat až 1 rok.

Dítě ve věku 9–10 měsíců má příležitost ochutnat vařené maso pyré. Je lepší si vybrat ze štíhlých odrůd: krůtí, králíci, hovězí, telecí nebo kuřecí maso. Po několika měsících můžete vyzkoušet různé droby: játra, srdce, plíce, žaludek.

Takto vypadá schéma zavádění produktů do stravy dítěte:

stáříproduktPoznámka
5 měsícůzeleninamožná výměna
6 měsícůOvesná kaše
7 měsícůmléčné výrobky (kefír, tvaroh)ale ne mléko
8 měsícůovoce (jablka, banány, hrušky, švestky)šťávy jsou zakázány až na jeden rok!
9 měsícůlibové masovepřové maso je nežádoucí
10 měsícůvnitřnosti (játra, srdce atd.)také nežádoucí vepřové droby
11 měsícůzeleninové polévky s masemna zeleninovém vývaru
12 měsícůpolévky na masovém vývaru, případně s přidáním obilovin a těstovin

Při krmení dítěte je důležité mít na paměti, že se jedná pouze o doplňková jídla. Neodmítávejte dítě ve směsi a mléce, potřebuje to psychicky. A nespěchejte, abyste úplně nahradili krmení běžného jídla. To může narušit trávení a oslabit imunitu. Poslouchejte své dítě, hned vyzve a ukáže, co potřebuje.

Články O Neplodnosti