Hlavní Neplodnost

Jak šít plenky z gázy pro novorozence - průvodce krok za krokem

+V dnešní době je nalezení vhodné pleny pro dítě velmi jednoduché. Jděte do jakékoli lékárny - výběr bude poměrně široký pro všechny věkové kategorie a složitost dětí. Ale z nějakého důvodu některé matky nepoužívají plenky. Proto se mnozí z nich ptají, jak si vyrobit plenu z textilie nebo si vyrobit gázu, použít ji místo plenek nebo se s nimi kombinovat. A také si prohlédněte fotografii o tom, jak dítě zavrtat.

Výroba textilie nebo gázové pleny

Pro každé dítě postačí 15-20 plenek, protože je lze prát a znovu použít. Pro domácí pleny je vhodná gáza nebo bavlněná tkanina nakrájená na čtverce o rozměrech přibližně 90x90 cm nebo obdélníky o rozměrech 90x180 cm. Nezapomeňte tkaninu předem prát, i když je nová a čerstvá z obalu. Pro kojence prvních měsíců života jsou vhodné dvě možnosti skládání plenky.

Obdélníková plenka. Několikrát sklopíme segment gázy, abychom vytvořili obdélník. Otočíme jeden dlouhý konec výsledného obdélníku. Tento složený konec pro dívky bude na zádech a pro chlapce vpředu. Druhý konec, který jsme nezasunuli, prochází mezi nohama dítěte. Plena je připravena.

Plenková šála. Vezměte kousek bavlny nebo gázy o velikosti 90x180 cm a přeložte na polovinu a potom šikmo. Dostaneme jakýsi šátek. Uprostřed šátku jsme dali dítě a mezi nohy projeli spodní konec plenky. A boční konce jsou hozeny na bříško na sebe. To je vše. Jednoduše si nevazte, aby uzly nezpůsobovaly nepohodlí dítěte a nic nestiskly.

Tyto dvě možnosti pro děti do tří měsíců lze použít společně a střídat je každý druhý den..

A třetí variantu lze využít vytvořením plenky pro dítě ve věku 4–5 měsíců. U dětí tohoto věku se již používá mírně odlišné těsnění. Rozbalíme plenu z textilie 90x180 cm, abychom získali obdélník o rozměrech 90x45 cm. Poté jsme jej položili mezi dětské nohy. Taková plenka je výhodná v tom, že klidně umožňuje dítěti převrátit se na bříšku a dokonce si sednout. To je vše.

Užitečné tipy pro výrobu plen z textilie a gázy:

Mnoho mladých matek má otázku, jak k dítěti připevnit opakovaně použitelné plenky, zejména ty, které již klidně neleží v plenkách a hodně se nehýbají. Nepokoušejte se plenky fixovat elastickým páskem, protože by to mohlo způsobit podráždění pokožky a vytlačení břicha. Vše, co musíte udělat, je obléknout si kalhotky nebo kombinézu přes plenky. Teď nebude pro vás obtížné vyrobit si plenu z gázy nebo tkaniny a své dítě si sami zavinovat. Skvělá alternativa k zakoupeným plenám, a co je nejdůležitější, víte, z čeho jsou vyrobeny.

Plenky pro kutily: textilie, metody, vzory

Existuje mnoho důvodů pro výběr opakovaně použitelných plenek, každá matka má své vlastní. Jedná se o kůži novorozence citlivé na syntetické textilie a šetří peníze, je možné, že péče o životní prostředí. Trh dětské hygieny nabízí možnosti různého původu a materiálů, hotové gázové vložky se však prodávají v lékárnách a metody „babičky“ jsou stále populární. Šití plenky na vlastní pěst je snadné a ne dopadne do vaší peněženky..

Jak ušít domácí plenku pro novorozence z gázy, chintzu, madapolamu nebo jiné tkaniny

Existuje několik typů domácích hygienických výrobků, které se liší ve způsobu výroby:

 • trojúhelníková plenka s vyměnitelnou nebo sešitou vložkou;
 • pravoúhlá plena s výměnnou vložkou;
 • maďarská plenka bez podšívky.

Plenkové kalhotky jsou speciální druh dětské toalety, která připomíná jednorázové hygienické výrobky prodávané v obchodech a lékárnách..

Druhy domácích plenek - fotogalerie

Co může být vyrobeno z hadrové plenky pro dítě

Plenky pro opakované použití mohou být z různých materiálů:

Madapolam je analogem gázy, materiálu z tenkého chintzu, ale mnohem hustší a silnější. Je ideální pro opakované použití plen..

Madapolam je bavlněná tkanina ideální pro výrobu plen

Výroba různých typů opakovaně použitelných plen

Každý typ opakovaně použitelné pleny má při výrobě své vlastní vlastnosti.

Domácí látková plenka - trojúhelník "Šátek" a její rozměry

K výrobě trojúhelníkové plenky potřebujete kus látky:

 • 60x120 cm pro novorozence;
 • 80x160 cm pro dítě 1-3 měsíce;
 • 90x180 cm pro dítě starší tří měsíců.

Chcete-li ušít toaletní potřeby, musíte provést řadu akcí.

 1. Přeložte kus látky dvakrát na délku a vytvořte čtverec. Levý horní roh vede do pravého dolního rohu.
 2. Hladká tkanina, snižte rohy k sobě.
 3. Označte látku kolem okrajů kolíky tak, aby se nepohybovala.
 4. Přišijte okraje a nechte jednu mezeru 4–5 cm nešitou, odšroubujte produkt a zbývající část zašijte zašroubováním látky dovnitř.
 5. K bočním okrajům, pokud je to žádoucí, stehovací pásky steh pro snadnou výměnu.

U novorozenců nelze vložku do trojúhelníkové plenky ušít, protože nehrozí nebezpečí uklouznutí nebo kroucení. Ale pro děti v mobilním věku by měla být gázová podložka upevněna. Při výměně toaletní potřeby se odstraní obarvená vložka a použije se nová..

Jak ušít gázovou plenu rukama - video

Technika zamíchání pomocí metody šálu

 1. Umístěte výrobek pod úhel pod sebe, položte dítě na látku tak, aby hrana byla na úrovni hran.
 2. Připojte vložku.
 3. Položte spodní roh plenky na bříško.
 4. Nakreslete levý roh trojúhelníku na horní část dna a položte jej za záda, položte pravé překrytí na levou stranu pod plenu a zajistěte.
 5. Oblečte si jezdce nebo zavěste.

Trojúhelníkové miminko

Obdélníkové plenky pro plenky pro chlapce a dívky

Pro výrobu pravoúhlých plenek s odnímatelnou vložkou se používá kus textilie 60x100 centimetrů z bavlny, flanelového, plenek z chintzu nebo ložního prádla..

 1. Přeložte látku napůl podélně, pak na šířku - ukáže se kus ve 4 vrstvách 30x50 cm.
 2. Šijte podél okrajů a ponechte mezeru 4–5 cm pro otáčení na přední straně.
 3. Otočte se, narovnejte švy a rohy, sešívejte zbývající prostor.
 4. Stuhy stehujte k okrajům jedné strany obdélníku.

Postupné pokyny pro výrobu jednorázové plenky - video

Technika zakružování obdélníků: pokyny a fotografie

 1. Ohněte okraj bez stuh. Pro dívku - polož ji na záda, pro chlapce - na bříško.
 2. Dejte vložku do gázy a držte tkáň mezi nohama.
 3. Vázejte stuhy a nasaďte jezdce.

Zavěste se s obdélníkovou opakovaně použitelnou plenkou

Jak skládat a zavázat plenky s maďarskou metodou

Maďarská metoda zavinování nezajišťuje blikání, protože plenka se skládá z čtvercového střihu látky 60, 80 nebo 90 cm, v závislosti na věku dítěte. Pokyny níže jasně ukazují, jak skládat „origami“ z plenky. V důsledku takové manipulace se ukázalo, že hotový toaletní předmět je již s vložkou.

Plenka je složena tak, že tvoří hustou podšívku

 1. Přeložte látku napůl na délku, pak znovu na šířku. Záhyby jsou umístěny nahoře a napravo..
 2. Vytáhněte levý dolní roh (jeden), vpravo a nahoru. Získejte jednu stranu budoucího šátku.
 3. Otočte plenu na druhou stranu tak, aby výsledný úhel byl na pravé straně.
 4. Složte pravou stranu dvakrát, dostanete „šátek“ s vložkou uprostřed.

Samotná metoda zavinování je podobná jako „šátek“: po položení dítěte na plenku, zvednutí podšívky na bříško a zajištění rohů produktu.

Tato metoda se zdá být komplikovaná, video to jasně ukazuje.

Jak složit dětskou plenku pro dítě v maďarštině - video

Vyberte si materiál a vyrobte vložky

Vložka může být jednorázová nebo opakovaně použitelná - vše záleží na vybrané látce:

 • jednorázová podšívka je šita z gázy nebo madapolamu a po jednorázovém použití je zahozen;
 • opakovaně šitý ze starých ručníků, hustých mikrovláken nebo jiných tkanin s dobrou savostí. Zpočátku se odebere část o rozměrech 45x35 cm, která musí být pro novorozence srolována 4krát na délku (bude dlouhá a hustá) a pro starší děti - 3x na šířku (krátká a hustá). Podšívka je šitá overlockem nebo klikatým švem podél okraje tak, aby se látka nerozklonila a neztratila se.

Dlouhé podšívky pro kojence, aby se zabránilo úniku.

Podšívka může být znovu použitelná z ručníku nebo tkaniny nebo z jednorázové tkaniny

Péče: mytí, výměna a dezinfekce

Nespornou výhodou domácích hygienických výrobků je jejich cena a nevýhodou je časté praní. A pokud samotné pleny mají dost 10-15 kusů, pak vložky budou potřebovat mnohem více, protože je třeba je vyměnit po každém močení a dlouho suší. Pokud nedojde k úniku, měly by se plenky umýt rukama nebo jinými věcmi pro děti v psacím stroji. Péče o sluchátka je o něco přísnější:

 • umyjte je ručně v teplé vodě dětským mýdlem nebo speciálním práškem;
 • po stolici je nutné důkladně opláchnout a zaseknout vložku a poté namočit do horké vody;
 • po vysušení ji nažehlte při maximální teplotě.

V průměru novorozenci močí 16–20krát denně. Může dojít k poškození pokožky dítěte v důsledku neustálého kontaktu s pohybem střev a pravidelného mytí mýdlem. Aby se zabránilo dermatitidě plen a vyrážkám, je nutné použít dětský krém nebo speciální dětský krém.

Vytváření hygienických výrobků pro domácnost nevyžaduje zvláštní dovednosti ani časově náročné, ale v budoucnu se vyplatí víc než jen vyplatit. Jedinou věcí, kterou zkušené ženy doporučují, je koupit balíček jednorázových značkových plenek pro dobrý zdravý noční spánek a dlouhé procházky na čerstvém vzduchu v chladném období. Ano, a jít k lékaři v plence bude mnohem pohodlnější.

Jak vyrobit gázové pleny pro novorozence?

Za posledních několik desetiletí, k velké radosti všech mladých matek, konečně přišly plenky pro kojence, což výrazně zjednodušilo život dětí i jejich rodičů: počet praní se výrazně snížil a zadek dítěte zůstal déle suchý a čistý. Všechno by bylo v pořádku, kdyby to nebylo pro jednu významnou, ale. Náklady na takové jednorázové plenky jsou velmi vysoké a ne každá rodina si může dovolit nákup takových výrobků.

Funkce

Pletené gázy byly stále vyráběny našimi babičkami a dokonce i matkami. Mnozí nyní nedoporučují mladým lidem, aby se zapojili do „módních věcí“, ale spíše používají osvědčené hygienické výrobky, které lze snadno vyrobit z vlastních rukou z levných, cenově dostupných a hlavně ekologických materiálů..

Jak název napovídá, gázové výrobky jsou vyrobeny z gázy, kvalita takové látky však dnes zůstává hodně žádoucí - v předchozích letech byl materiál silnější a nitě po praní nebyly svázány a nepřilepily se k sobě. Nalezení podobné gázy v těchto dnech není snadný úkol, takže většina matek, které jsou nuceny používat látkové plenky, je šije z jakékoli jiné tenké bavlněné tkaniny. Mnozí doporučují používat staré povlečení nebo povlečení, které z mnoha praní získaly na dotek potřebnou měkkost.

Výhody gázových plenek jsou zřejmé:

 • ekonomika - jejich cena je minimální, cena za metr čtvereční gázy nepřesahuje 30 rublů, a pokud je ušijete ze starého prádla, budou náklady zcela nulové;
 • šetrnost k životnímu prostředí - gáza je vyrobena z přírodních materiálů, které neobsahují škodlivé a toxické látky;
 • hypoalergenní - děti nejsou alergické na bavlněné materiály, takže při používání se nemusíte bát výskytu alergických reakcí ve formě vyrážky nebo otoku;
 • gáza je prodyšný materiál, takže dítě nemá při nošení „skleníkový“ efekt.

Avšak ne všechno je tak jednoduché, gázové plenky mají řadu významných nevýhod:

 • na rozdíl od opakovaně použitelných analogů vyráběných v továrně se speciálním plnivem, gázové výrobky absorbují mnohem méně vody, takže by se měly měnit po každém „překvapení“ - tj. asi 20krát denně;
 • Když je voda absorbována, namočí se, a pokud rodiče nemají příležitost je okamžitě změnit (například na procházku), pak podráždí pokožku a dokonce i dítě je ve vlhkém prostředí nepříjemné, takže se stane neklidným a pláčem;
 • látkové plenky by se měly neustále prát a pro novorozence také žehlit po každém praní;
 • u textilních výrobků je poměrně obtížné je upevnit na těle dítěte tak, aby neklouzaly.

Je třeba vyměnit látkové plenky i v noci, takže ani matka, ani dítě nemohou dostat dostatek spánku - to byl důvod úplného odmítnutí takových domácích produktů.

Odděleně bychom se měli zabývat existujícími mýty spojenými s používáním jednorázových plenek. Stoupenci gázových výrobků tvrdí, že produkt v obchodě je nebezpečný pro reprodukční funkci a urogenitální systém chlapce, způsobuje zakřivení nohou a také zabraňuje zvyknutí na banku. To vše není pravda..

Neexistuje prokazatelné spojení mezi reprodukční schopností mužů a plenkami, které používali v kojeneckém věku. Spermatozoa se u chlapců začíná produkovat až ve věku 7-8 let, takže zvýšená teplota varlat v plenkách nemůže v budoucnu ovlivnit sexuální funkci..

Zakřivení nohou také nemůže být důsledkem nošení plenek, protože děti v nich jsou v přirozeném, přirozeném postavení, které nezpůsobuje absolutně žádné patologie růstu a vývoje..

Co se týče nočního tréninku, zde zastánci gázových plenek jednoduše nezohledňují skutečnost, že dítě začne vědomě kontrolovat močení a pohyb střev pouze 1,5 roku, a psychologové a terapeuti nejčastěji doporučují nočník trénink vůbec odkládat až 20-24 měsíců.

Je tedy zřejmé, že jediným praktickým důvodem k opuštění jednorázových plenek ve prospěch gázy je pouze jejich předražená cena..

S přihlédnutím k výhodám a nevýhodám hygienických výrobků vyrobených z gázy nebo jiné měkké tkáně, každá rodina činí nezávislé rozhodnutí o tom, které pleny použít. Babičky zde nemohou být autority, protože v jejich době prostě neexistovala žádná alternativa k marle a nemají s čím srovnávat.

Lékaři doporučují šití 8-10 kusů a používat je několik hodin denně v kombinaci s zakoupenou nepromokavou vodou.

Jak to udělat?

Chcete-li doma vyrábět plenky, musíte si správně vybrat a zpracovat jejich základnu. Nezáleží vůbec na tom, kterou látku jste si vybrali, hlavní věc je, že je velmi jemná, prodyšná a hmatově příjemná..

Gáza nebo jiná tkanina se rozřeže na několik čtverců, přičemž není nutné stříhat ani velké ani příliš malé, zpravidla je nutné gázu ohýbat ve 2–4 vrstvách, proto je lepší vyrobit obrobek po stranách nejméně 80 cm. rozhodli jste se zůstat na starém plechu, pak může být strana čtverce menší - 50 cm, protože tato látka je hustší a nemusí se mnohokrát skládat.

Pokuste se předem vypočítat množství plátna, které potřebujete, proto byste měli začít od denních norem vyprazdňování střev a močového měchýře dítěte - obvykle se to děje každých 1,5 až 2 hodiny, ale měli byste si připravit plenky s rozpětím, protože pokud dítě zamrzne nebo jeho máma bude jíst něco špatně, stolice a močení mohou jít mnohem častěji.

Krátce před porodem byste měli cvičit správné skládání plenek - v praxi to není tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát. Nejběžnějšími metodami jsou maďarština, šátek a trojúhelník. Zvažte technologii jejich výroby krok za krokem.

"Šátek"

Nejjednodušší možností pro plenky pro novorozence, pokud studujete recenze, se považuje za „šátek“. Je to docela jednoduché - udělat to, vzít kus látky a oříznout obdélníky stejné velikosti o šířce 90 cm a délce 180 cm.

Výsledný řez by měl být položen na stůl a na polovinu, pak znovu ohnut na polovinu, teprve nyní šikmo. Tím se vytvoří zvláštní šátek. V případě potřeby můžete na okrajích šít jehlou a nití nebo na psacím stroji - to je volitelná podmínka, ale takové zpracování prodlouží životnost produktu.

Šátek je položen na přebalovací stůl, úhel je dole a dítě na něj je položeno. Dolní roh je natažen mezi nohama dítěte k pupku a tělo je pak zabaleno bočními částmi tak, aby uchopilo a upevnilo roh natažený zespodu. Čím delší jsou boční okraje šálu, tím pohodlnější - v tomto případě bude možné uvázat malý uzel tak, aby domácí plenky neklouzaly. Pokud to není možné, lze okraje jednoduše opatrně zastrčit do pásu.

Jakákoli šála může zvládnout každá mladá maminka, která zdaleka nemá šicí a řezací dovednosti..

Možnost „maďarština“

„Maďarská“ verze je o něco složitější:

 1. měli byste si připravit čtvercovou část plátna o rozměrech 90x90 nebo 60x60 (v závislosti na výšce a hmotnosti dítěte);
 2. čtverec je dvakrát složen a výsledný obdélník je dvakrát ohnut, takže čtverec je na výstupu;
 3. jeden z rohů výsledného obrobku by měl být ohnut tak, aby se vytvořil šátek;
 4. nedokončený produkt musí být opatrně převrácen na druhou stranu - bude patrný obdélník, který musí být několikrát složen do proužku.

Plenka je připravena k použití - nyní ji musíte položit na dítě tak, aby obdélníkový pás procházel přesně mezi nohama, měli byste ho chytit pomocí trojúhelníků a opravit strukturu.

"Trojúhelník"

K výrobě takové plenky pro děti budete potřebovat kus látky nebo gázy 1 metr dlouhý a 60 cm široký, navíc budete potřebovat malou stuhu, která bude použita jako vázanky. Segment musí být složen na polovinu, dokud nebude vytvořen obdélník 60x20 cm.

Pokud máte chlapce, je třeba při skládání položit důraz na horní část obrobku. Výsledná plenka by měla být položena na stůl a nahoře položit novorozence tak, aby zadní okraj gázy mírně přesahoval za záda dítěte. Mezi nohy by měla být vložena gázová plena, proto se zbývající část obrobku znovu složí a položí na dítě. Pak byste měli vzít cop a svázat jej s plátnem k tělu dítěte.

Pokud je produkt použit pro dívku, pak je kladen naopak důraz na spodní část připravené pleny. Zpočátku se polovina produktu složí dvakrát a potom se na něj položí dítě, zatímco zbývající okraj produktu se položí mezi nohy, a poté, jako v prvním případě, je textilie připevněna k tělu stuhou.

Doporučuje se zpracovat tuto plenu overlockovým strojem, pak bude snazší vyměnit jeden produkt za jiný.

Tato metoda je považována za optimální pro novorozence a starší děti: jsou pohodlné ležet, pohodlně běžet a snadno se plazit.

Ano, a jejich nahrazení není pro mladou matku obtížné.

Je třeba poznamenat, že někteří rodiče dávají přednost modernější verzi, ve které jsou textilie prezentovány pouze vložkami - k tomu však budete potřebovat nepromokavé kalhotky.

Vezměte kousky čtvercové gázy a složte je 2–4 krát. Uprostřed zafixujte kus látky, například kus zbytečné froté ručníky. Ruce nebo šicí stroj by měly okraje ušít, a tak se dosáhne určité podoby.

Ona je položena v kalhotkách a dát dítě dohromady. Je třeba poznamenat, že tento produkt bude o něco spolehlivější než ten, který je popsán výše. Po každém praní však vyschne o něco déle než narovnaná gáza.

V nouzových situacích, kdy neexistuje gáza nebo měkký hadřík, pomůže běžný obvaz situaci zachránit. Chcete-li to provést, vezměte si roli a rozviňte pásku o délce nejméně 3 metry a mnohokrát ji složte.

Vzhledem k tomu, že obvazy se obvykle prodávají již sterilizované, nemusí být taková domácí plena prát a žehlit, ale je třeba mít na paměti, že nebude opakovaně fungovat..

Jak používat?

Jak již bylo zmíněno, gázové výrobky vyžadují časté změny a každodenní praní - to je jejich rozdíl od hotových protějšků připravených v obchodě. Pokud je jako základ zvoleno staré prádlo nebo bavlněná tkanina, můžete nastavit automatický režim praní na automatickém pračce nebo jej prát ručně v horké vodě pomocí speciálního pracího prášku. Ale gázové plenky vyžadují opatrnější zacházení. Omyjí se rukou a opláchnou se pod tekoucí vodou..

Gázu lze snadno prát, takže postup nevyžaduje příliš úsilí a času a během několika hodin schne.

V průběhu času gáza začne zžloutnout - to nenarušuje její provozní vlastnosti, avšak pokud je to žádoucí, může být textilie bělená, k tomuto účelu se používá peroxid vodíku.

Aby se toho dosáhlo, směs se přidá do horké vody a plenky namočené do roztoku namočeného jednoduchým mýdlem na praní po dobu 2-3 hodin se namočí do roztoku.

Pro mytí v 5 litrech vody bude zapotřebí 2 lžíce. l 3% roztok peroxidu nebo 3-4 rozdrcené tablety hydroperitu.

Ne každý chápe, jak používat gázové pleny. Musíte pochopit, že by měly být měněny okamžitě po navlhčení nebo znečištění - jinak se na kůži nevyhnutelně objeví vyrážka a silné podráždění ve formě vyrážky a zarudnutí..

Před použitím musí být promyté pleny na obou stranách žehleno zahřátým železem - zničí všechny patogenní bakterie a další patogenní mikroorganismy.

Podívejte se, jak složit látku nebo gázovou plenu v dalším videu..

Jak šít kojenecké plenky pro kojence?

S příchodem jednorázových plenek se život rodičů stal mnohem snazší, protože už nemusíte každý den prát hodně plen a vesty, stačí si koupit jednorázové plenky. Za nákup těchto hygienických potřeb se však každý měsíc utratí slušné množství peněz, takže většina rodičů se pokouší vyrobit plenky na vlastní pěst.

V dnešní době na trhu s dětskými výrobky existuje celá řada plenek. Jsou na lepkavých spojovacích prvcích nebo ve formě kalhotek, lze je použít pouze jednou. Po použití jsou vyhozeny. Můžete si také koupit jednorázové kalhotky se speciálními vložkami, které jsou vymazány. Náš článek vám poskytne informace o tom, jak si vyrobit plenky z dostupných materiálů. Lze je použít mnohokrát. Musíte prostě prádlo prát a osušit.

Jaké materiály budou potřeba

Šití plenek zvládne každý rodič. Chcete-li, aby to doma, potřebujete minimum materiálů a času.

Na samém začátku procesu musíte určit materiál pro pleny. K tomu je vhodná obyčejná gáza. Jak získat potřebný materiál, musíte pochopit, kterou plenu potřebujete. Najednou nebo opakovaně použitelný. Pokud chcete znovu použít - gázu lze vyměnit hadříkem. Tato textilie by měla být měkká a vhodná pro praní. Takový materiál by neměl přinést dítěti potíže.

Nyní na policích obchodů je Madapolam. Tato tkanina je svými vlastnostmi podobná husté gázi. Pokud šila kolem okrajů, dostanete opakovaně použitelnou plenu. Většina lidí doma má spoustu zbytečných postelí. Po velkém počtu praní se povlak stává měkkým. Jeho spodní prádlo lze použít k šití domácích plenek.

Pokud nemáte šicí stroj, můžete si v obchodě koupit hotový materiál. Pokud tak učiníte, pak záležitost zůstane malá - stačí se naučit, jak materiál správně složit.

V tomto článku budeme hovořit o gázových plenkách, jejich velikostech a skládání techniky. Velikost požadovaného materiálu závisí na tvaru produktu. Co to bude, ty se rozhodneš.

Druhy plen a jejich výroba

Existují tři koagulační techniky: obdélníkový, trojúhelníkový (šátek) a maďarská plenka. Pro první dva je pro vás vhodný obdélníkový kus gázy a pro třetí možnost je to nejlepší ve tvaru čtverce.

Obdélníkové pleny

Velmi jednoduchá technika pro výrobu obdélníkové plenky doma. Otočíme potřebnou část obdélníkové tkaniny. Tkanina o rozměrech (60 × 100) nebo možná větší (60 × 120) je několikrát přehnuta, takže obdélník má šířku dvacet centimetrů a délku šedesát cm..

Když dáte dítě, obdélník je pod zády, prochází mezi nohama a zábaly kolem břicha. U dívek je velká část plenky umístěna vzadu a pro chlapce je umístěna vpředu. Tato volba je vhodná pro nejmenší, kteří nemohou chodit. Děti jsou starší a už chodí, jen ho rozdrtí, protože se nezapíná.

Někdy se ptají, zda je možné ušit textilii ve tvaru obdélníku, aby se nemuselo pokaždé skládat. To není nutné z několika důvodů. Švy způsobí dítěti mnoho nepříjemností. Šitá plenka je vícevrstvá a po praní bude po dlouhou dobu zasychat.

Jednorázová gáza - nemusíte se zatahovat ani stehovat vůbec, protože po prvním použití bude nutné ji zahodit.

Trojúhelníková plenka

Zametaný trojúhelník je vyroben z gázy. Zametaná textilie o rozměrech 90 × 180 cm se válí přesně uprostřed do poloviny, takže se získá čtvercový kus. Poté, co je čtverec hotový, je složen diagonálně, aby vytvořil trojúhelník.

Když je dítě zavaleno, je plenka položena tak, že oba rohy jsou na opačných stranách a třetí pohled dolů. Roh je umístěn na žaludek a prochází mezi nohama. Rohy, které se ohýbají po stranách pasu a upevňují se. Připojeno následujícím způsobem. Konec látky musíte přilepit na opasek, ale nepřipoutejte ji.

Plenkové kalhotky

K výrobě „maďarské“ plenky potřebujete pouze několik pohybů. Každá matka, která provedla tento postup jednou, bude moci opakovat znovu..

Tkanina ve tvaru čtverce (80 × 80 nebo 90 × 90) je složena na polovinu. Jeden z vytvořených úhlů se pohybuje na druhou stranu, takže střed bočního řezu leží naproti středu vrcholu. Například horní roh umístěný vlevo se posune doprava, aniž by se snížil dolů. Spolu s tím je spodní roh na levé straně přeložen na polovinu a získá se trojúhelník, který leží na vrcholu čtverce.

Plenka se otáčí na volné straně ve svislé rovině jako palačinka. Druhá strana, která tvořila čtverec, se několikrát přehne a dostanete trojúhelník s pruhem uprostřed. Dítě je oblečeno stejným způsobem jako šátek. Má hustší vrstvu gázy. Tuto plenu nosí velké i malé děti..

Jak se starat o plenky

Tam jsou některé rysy použití gázových plenek. Na rozdíl od jednorázového produktu, gázy - musíte vyměnit dítě tak často, jak je to možné, a je lepší se umýt po každé směně.

Pokud jsou pleny šité z gázy, musíte použít jemný režim praní. Opláchněte ji tekoucí vodou a umyjte ji rukama, nikoli v pračce. Použití této metody není obtížné, protože gáza je velmi snadno smazatelná a nezpůsobuje žádné potíže.

Pokud jste použili hadřík, můžete ho po opláchnutí prát zbytkem dětského oblečení v pračce.

V průběhu času se látka i gáza změní na žlutou. Pokud jsou pleny stále dost dobré, můžete je zkusit vybělit peroxidem vodíku. Do teplé vody se musí přidat peroxid vodíku. Plenka, která byla předem mýdlá, musí být v takovém řešení namočena na několik hodin. Poměr peroxidu vodíku a vody - tři tablety na 5 litrů kapaliny. 3% roztok peroxidu (kapalina) - 2 polévkové lžíce v 5 litrech vody.

Výhody a nevýhody

Výhody plenek, které si sami vytvoříte - to je především úspora peněz. Jsou dobře větrané, nevedou k alergiím. Pokud si vlastními silami vyrobíte asi dvacet kusů, budou náklady minimální a vydrží vám velmi dlouho.

Tento typ plenky pro novorozence může vytvořit každý dospělý. Děti zpravidla na ně nejsou alergické, protože mají dobrou prodyšnost. Naše babičky velmi často radí nezkušeným rodičům, aby právě takové produkty vyráběli z gázy.

Gázové pleny

Gázové pleny mají své výhody i nevýhody. Na rozdíl od plenek zakoupených se speciální výplní uvnitř, gázová tkáň absorbuje vlhkost mnohokrát méně a je třeba je velmi často vyměňovat, až dvacetkrát denně. Budou se muset umýt pokaždé a pro novorozence - také žehlit. Pokud dítě zůstane ve vlhké pleně po dlouhou dobu, například v noci nebo při chůzi na ulici, povede to k podráždění a zarudnutí kůže..

Mnoho rodičů odmítá plenky z gázy, protože v noci budou muset své dítě mnohokrát zavinovat. V důsledku toho matka i malé dítě nespí celou noc. Někteří z rodičů je používají pouze během dne a v noci oblékali pro dítě nakoupené předměty.

Ohodnoťte tento článek: 84 Ohodnoťte tento článek

Počet recenzí je nyní ponechán na článku: 84, průměrné hodnocení: 4.07 z 5

Mistrovská třída: jak šít plenky pro novorozence z látky vlastníma rukama

Sen všech rodičů je, aby jejich děti byly silné a zdravé. Veškeré příslušenství pro děti, které dítěti poskytují nezbytnou péči, proto musí být vyrobeno pouze z přírodních komponentů a materiálů. Především to platí pro plenky. Vzhled jednorázových plenek značně zjednodušil život rodičů, protože není třeba prát nespočet plen a spodních kalhotek každý den, protože plenky lze zakoupit.

Vlastnosti textilních plenek

K dnešnímu dni existuje několik možností pro domácí pleny pro ty nejmenší:

 1. Jednorázový je čtvercový nebo trojúhelníkový kus gázy, zabalený mezi nohy dítěte jako běžná zakoupená plenka..
 2. Opakovaně použitelné - vyrobené z hustého materiálu, dresu nebo jiné přírodní tkaniny je skvělé.

U opakovaně použitelných plenek nelze použít tkaninu s hedvábnými nitěmi, protože je elektrifikovaná a způsobuje nepohodlí u dítěte. Vyměnitelné vložky jsou uloženy v domácích plenkách, pro které je ve středu kalhotek vytvořena kapsa.

Výhody

Výhody textilních plenek zahrnují:

 • Výrazně šetří rodinný rozpočet, protože materiál používaný k šití domácích plenek je mnohem levnější než zakoupené pleny.
 • Složení materiálu je známé, protože máma pečlivě přistupuje k výběru látky.
 • Textilní pleny „dýchají“ dokonale ve srovnání s továrními plenami.
 • Neexistují žádné vůně a zvlhčovače, které způsobují alergické reakce.
 • Minimální poškození životního prostředí.
 • Plenky pro kutily jsou vždy na skladě, pokud nedojde, není třeba navštívit obchod.
obsah ↑

nevýhody

Kromě nesporných výhod existují i ​​nevýhody:

 • Je třeba často měnit a prát.
 • Na rozdíl od továrních jednorázových plenek mají výrazně nízkou hygroskopičnost.

Jak šít?

Vlastní přizpůsobení látkové plenky mocí jakékoli maminky.

Co je potřeba?

K našití plenky pro dítě potřebujeme:

 1. Plenové utěrky.
 2. Podšívková tkanina.
 3. Síťovaná tkanina.
 4. Vzor.
 5. Uzávěr na suchý zip 4 cm široký a 20-22 cm dlouhý.
 6. Elastický elastický pás o tloušťce 0,5 - 0,7 cm a délce 40 - 45 cm.
 7. Vlákno.

Jaký materiál si vybrat?

Pro šití opakovaně použitelných plenek z různých materiálů:

 • Slín. Nejoblíbenější látka, kterou používají naše babičky. Lze jej zakoupit v jakékoli lékárně, má přijatelné náklady a je také ekologickým materiálem..
 • Kartoun. Přírodní tkáň, která u kojenců nezpůsobuje alergickou reakci, dokonale prochází vzduchem. Je nutné používat tkaniny světlých odstínů, aby se zabránilo možné alergii dítěte na barviva.
 • Flanel. Představuje bavlněnou nebo napůl vlněnou tkaninu s rounem. Je prodyšný a nedráždí jemnou pokožku dítěte..
 • Madapolam Tato tkanina je analogem běžné gázy. Jedná se o tenký chintz, ale hustší a silnější.

Použití starých plen a košil pro šití plen bude významnou úsporou v rodinném rozpočtu. Vložky jsou potřebné pro rychlou absorpci tekutiny poté, co dítě jde na záchod. Proto je hlavním požadavkem na materiál pro vložky dobrá hygroskopičnost..

Pro výrobu vložek budou nejvhodnější následující tkaniny:

 • Gáza. Nejlepší možností je složit ji do čtyř vrstev. Po použití jsou tyto vložky zlikvidovány..
 • Madapolam Tyto vložky jsou vhodné pro opakované použití, protože se po praní nedeformují.
 • Mikrovlákno. Přestože se nejedná o přírodní materiál, dobře absorbuje vlhkost a nezpůsobuje podráždění kůže.
 • Mikrovlákno. Tento materiál nezpůsobí dítěti nepříjemnosti a rychle absorbuje vlhkost..
 • Bambusové plátno. Většina mumií vytváří vložky ze starých bambusových ručníků. Preferovány jsou ručníky světlých barev..
obsah ↑

Další inventář

Pro šití pleny jsou kromě materiálů zapotřebí následující nástroje:

Velikost

Šití pleny zevnitř a zvenku bude vyžadovat přibližně jeden metr hlavní textilie a síťoviny. Po okrajích musí být přišitá tkanina pro techniku ​​skládání gázy nebo čtvercové nebo obdélníkové tkaniny.

Délka a šířka se liší:

 • 60 * 120 cm (velikost plenek z gázy pro novorozence), 80 * 160 cm (pro drobky od 1 do 2 měsíců) nebo 90 * 180 cm (pro děti ve věku tří měsíců) - technikou „šálu“.
 • 60 x 100 cm - pro skládání obdélníku.
 • 60 x 60 cm nebo 90 x 90 cm - pro „maďarské“ vybavení.
obsah ↑

Vzor

Je docela jednoduché vytvořit vzorec prošívání plenky. Je třeba vzít jednorázovou plenu do obchodu a zakroužkovat její obrysy značkou.

Podrobná instrukce

Technologie šití:

 1. Vezměte materiál a složte jej na polovinu, připněte vzor a zakroužkujte jej. Vyjmout, přenést symetrické štítky do druhé poloviny. Udělej to samé s mřížkou.
 2. Šijte suchý zip na přední část materiálu.
 3. Na protilehlém konci součásti z materiálu vytvořte stahovací šňůru pro elastický materiál. Pružinu zatlačte do otvoru a několikrát zablikejte.
 4. Zadní část mřížky se zpracovává klikatým nebo overlockem.
 5. Sešít dvě části.
 6. Kolem nohou na zadní straně dílu našijte elastickou pásku.
 7. Odšroubujte díl a vše na přední straně odklopte. Všechno je nutné všude ušít správně.
 8. Vystřihněte čtyři suchý zip, který měří 2 centimetry po 4 centimetry, a přišijte ke značeným značkám na vnitřní vrstvě pleny.
 9. Plena je připravena. Zbývá pouze vložit vložku.

Více se dozvíte o šití opakovaně použitelné plenky sledováním videa:

Tipy pro rodiče ohledně péče a praní

Jak prát a ošetřovat látkové plenky:

 • Mokré gázové pleny je velmi snadné propláchnout čistou vodou nebo v pračce společně s plenkami.
 • Špinavé plenky nahromaděné během dne by měly být uloženy do kbelíku s vodou a dětským práškem.

Abychom se o příloh postarali, pravidla jsou o něco přísnější:

 • Mytí rukou v teplé vodě pomocí dětského mýdla nebo speciálního prášku.
 • Po stolici je třeba důkladně opláchnout a vložit vložku, poté namočit do horké vody.
 • Po vysušení žehlte železem při maximální teplotě.

Plenky do obchodu se vyrábějí kombinací polyethylenu a bavlny. Podle statistik utrácí dítě před použitím hrnce asi 6 000 plenek na jedno použití. Před uložením pleny většina matek používala domácí pleny..

V dnešní době se látkové plenky stávají opět populárními, protože je lze použít mnohokrát, a významnou roli hrají významné úspory v rodinném rozpočtu..

Články O Neplodnosti