Hlavní Testy

Jaká antibiotika jsou možná během těhotenství

Každá budoucí maminka musí vědět, že antibiotika během těhotenství mohou způsobit nenapravitelné poškození dítěte, pokud budou přijata bez lékařského předpisu..

Tyto léky mohou ovlivnit proces porodu dítěte následujícím způsobem:

 • léky pronikají placentou;
 • mají embryotoxický účinek: ovlivňují sluchový nerv, ovlivňují pokládání zubů, funkci ledvin;
 • schopen způsobit patologický vývoj dítěte.

Bez konzultace s lékařem můžete ublížit dítěti

To je důvod, proč pouze lékař musí rozhodnout, která antibiotika mohou být použita, aby nedošlo k problémům během těhotenství. Tyto léky mohou ovlivnit pouze viry, bakterie a další patogeny, takže nejsou předepisovány na běžnou chřipku nebo nachlazení..

Kromě toho mohou být během těhotenství dívky léčeny antibiotiky pouze ve 2. a 3. trimestru. V tomto období nemají schválená léčiva škodlivý účinek na plod..

Existuje mnoho nemocí, kdy je nezbytným opatřením antibiotika během těhotenství. Tyto zahrnují.

 1. Chlamydia.
 2. Tuberkulóza.
 3. Popáleniny, hnisavé rány.
 4. Angina.
 5. Hnisavá bronchitida.
 6. Zápal plic.
 7. Pyelonefritida.

Většina antibiotik schválených pro použití během těhotenství je pro dítě bezpečná. Nezapínejte užívání těchto léků, protože pokud se onemocnění neléčí, může to nepříznivě ovlivnit zdraví dítěte.

Jak již bylo zmíněno, chřipka, ARVI a ARI nejsou léčeny. Tyto léky nejsou vhodné pro snižování horečky nebo léčení rozrušení střev, ale mohou působit na různé bakterie, které jsou pro tělo nebezpečné. Přečtěte si také recenze o Doctor Moma během těhotenství a proč je Actovegin předepisován těhotným ženám.

Existují schválené léky

Antibiotika se vyrábějí ve formě tablet, roztoků, které se podávají injekcemi. Ty jsou co nejbezpečnější a nejúčinnější, protože nejsou absorbovány v žaludku. Proto během těhotenství musíte vědět, která antibiotika lze brát a která ne. Zkusme na to přijít.

Povolené drogy

V 1. trimestru těhotenství je používání antibiotik extrémně nežádoucí. Měl by je předepisovat pouze lékař v nouzových podmínkách.

Žena někdy bere drogy v prvních dnech po početí, kdy je vajíčko oplodněno, a poté začíná implantace vajíčka. Nastávající matka ještě nedochází k podezření na její stav, proto terapii nezastaví. Obecně se není čeho bát.

Je nutné vzít hCG k identifikaci možného narušení dynamiky procesu, provést několik ultrazvukových studií a konzultovat se svým lékařem.

Při těhotenství ve 3. trimestru lékař předepisuje antibiotika, pokud se bez nich neobejdete. Dítě je již vytvořeno a je chráněno silnou placentární bariérou.

Navzdory tomu byste neměli předepisovat léky pro sebe a samoléčit. To může být nebezpečné, protože pouze lékař ví, jaké dávky by měly být použity k léčbě určitého onemocnění u nastávajících matek.

Podívejme se, jaká antibiotika jsou možná během těhotenství, kdy a proč jsou předepisována.

TrimetrTitulPročprůměrná cena
2-3AmoxiclavLéčba cystitidyAsi 300 rublů
2CeftriaxonJe předepsán pro infekce kůže, zažívacího traktu, dýchacích cest, urogenitálního systému.Asi 50 rublů
2-3VilprafenJe indikován pro urogenitální infekční choroby.Asi 600 rublů
2-3CefazolinK léčbě infekcí močového systému, kůže, kostního systému, kloubů, osteomyelitidy, pneumonieAsi 60 rublů
2-3AmoxicilinPředepsáno pro lymfadenitidu, pyelonefritidu, pneumonii, bronchitidu, sinusitiduAsi 65 rublů
2-3AmpicilinJe předepsán k léčbě pyelonefritidyAsi 25 rublů

Doporučuje se pro urogenitální infekční choroby

Jaké prostředky by se neměly brát

Musíte přesně vědět, jak mohou antibiotika ovlivnit těhotenství. Nejedná se o ohroženou matku, nýbrž o své dítě, protože účinné látky léku pronikají placentou do krevního oběhu plodu a mají negativní vliv na v současnosti rostoucí orgán. Existuje seznam antibiotik, která jsou během těhotenství přísně zakázána..

 1. Doxycyklin a tetracyklin jsou schopné procházet placentou. Také se hromadí v zubních zárodcích a kostech plodu a narušují mineralizaci.
 2. Fluorochinolony (phloxal, abactal, nolicin, ciprolet, ciprofloxacin) jsou zakázány. Poškozují klouby plodu.
 3. Klarithromycin (clubax, formilid, clacid), známý svými toxickými účinky, je nebezpečný. Podobný účinek má roxithromycin, midecamycin (rulide, macropen).
 4. Aminoglizoidy (streptomycin, tobramycin, kanamycin) mohou způsobovat komplikace v ledvinách, vnitřním uchu dítěte, až do hluchoty.
 5. Nifuroxazid (enterofuril, ercefuril), furazidin (furagin, furamag) jsou známy svými potenciálně škodlivými účinky..
 6. Chloramfenikol (olazol, syntetomycin, chloramfenikol) je přísně zakázán. Vysoká koncentrace rychle prochází placentou, po které narušuje proces dělení krevních buněk, negativně ovlivňuje kostní dřeň plodu.
 7. Přestože se antioxidant používá k dezinfekci ran, je během porodu zakázán..
 8. Co-trimoxazol (groseptol, bactrim, biseptol) se skládá z trimethoprimu a sulfamethoxazolu. Pronikají placentou ve vysokých koncentracích, zpomalují růst plodu a zvyšují riziko srdečních vad a možných malformací.

Plánování dítěte po léčbě

Těhotenství po antibiotikach může probíhat docela bezpečně. Stačí dodržovat několik základních pravidel.

 1. Počkejte nějakou dobu.
 2. Dokončete vyšetření celého těla.
 3. Poraďte se s lékařem.

Lékaři doporučují léčbu chronických onemocnění před plánováním početí. Je nutné podstoupit lékovou terapii nejen pro nastávající matku, ale také pro otce. Abyste se zbavili některých bolestí, musíte vzít silnou dávku drog. Není čeho se obávat. Hlavní věc je vědět, kolik měsíců po užití antibiotik si můžete naplánovat těhotenství.

Konzultace s několika odborníky

Reproduktologové se domnívají, že k početí by mělo dojít nejméně 2 měsíce po léčbě. Pokud byla terapie předepsána manželovi, je možné naplánovat těhotenství přibližně 3 měsíce po užití antibiotik.

Faktem je, že antibakteriální látky mohou negativně ovlivnit stav spermií. Kvůli porušení jejich struktury a struktury může dojít k embryonálnímu vývoji s porušením. Změněné spermie musí opustit tělo, a to trvá asi 3 měsíce.

Současně některé léky neovlivňují spermie, proto je nutná konzultace s reproduktologem. Pokud je to možné, mělo by těhotenství po užívání antibiotik pokračovat bez předepisování léků. Pouze v případě potřeby.

Nebojte se, že těhotenský test může být po užití antibiotik nepravdivý. Testovací proužek je schopen reagovat pouze na hladinu hormonu CG a antibakteriální látky nemohou ovlivnit hormonální pozadí. Test může být mylný, pokud je gestační věk po použití antibiotika příliš malý nebo je citlivost testovacího proužku nízká.

Způsoby, jak udržet zdraví

Abyste zabránili užívání antibiotik v časných a pozdních stádiích těhotenství, musíte si udržet své zdraví, abyste se vyhnuli různým onemocněním.

Doporučení výživy.

 1. Musí mít každé ráno snídani. Snídaně by měla být vydatná a měla by zahrnovat mléčné výrobky: tvaroh, mléko, fermentované pečené mléko.
 2. Není třeba se přejídat.
 3. Jezte, stejně jako vaše tělo potřebuje dostatek.
 4. Vyhněte se spoustě těstovin a cukru..
 5. Zkuste také nahradit živočišné tuky rostlinnými tuky, minimalizovat množství spotřebované soli, smažené, uzené jídlo.

Pijte alespoň dva litry vody denně, ale nepijte jídlo s vodou. Nejlepší je pít tekutinu mezi jídly.

Přes ložisko dítěte musí tělo neustále pracovat. Pokud svaly nefungují, začnou oslabovat a zhroutit se. Kromě toho cvičení odstraní z těla jedy a toxiny a pokožka funguje jako druh čističe: škodlivé látky se vylučují potem.

Pro nastávající matky existuje zvláštní cvičení. Poraďte se s lékařem a začněte pravidelně trénovat.

Je velmi důležité věnovat pozornost procházkám na čerstvém vzduchu. Tělo by mělo přijímat co nejvíce kyslíku. Pokud je to možné, projděte se v lese, v parku, vydejte se na večerní procházky před spaním.

Pokud to finanční prostředky umožňují, pronajměte si letní dům a strávte tam co nejvíce času. To by byla perfektní volba..

Nepřetěžujte a nepřetěžujte své tělo, abyste se svého lékaře zeptali, zda během těhotenství můžete pít různá antibiotika.

Pokud jste unavení, musíte si dát přestávku. Nejezděte své tělo k vyčerpání a stresu. Musíte správně sestavit svou každodenní rutinu. Je nutné spát nejméně 7-8 hodin denně. Postel by měla být pohodlná a prádlo čisté a vysoce kvalitní. Nejlepší je v určitých časech jít spát..

Ano, během těhotenství můžete pít některá antibiotika, ale stojí za to, pokud se jejich použití vyhnete prevencí různých chorob. Zjistěte také pravdu, proč je přípravek Hofitol předepsán během těhotenství a Lizobakt ve 2. trimestru těhotenství.

O autorovi: Olga Borovikova

Antibiotická léčba během těhotenství

Jaká onemocnění a stavy potřebují antibiotika během těhotenství

Antibiotická terapie je nutná, pokud existuje skutečné ohrožení zdraví nastávající matky nebo plodu. V některých případech je však léčba prováděna za účelem prevence infekčních chorob..

Antibiotika během těhotenství se používají, pokud existuje nebezpečí infekce plodu

 • patologie genitálií: chlamydie, vaginóza, trichomoniáza, syfilitická léze, kapavka;
 • poruchy dýchacího systému: různé formy sinusitidy, bronchitida, pneumonie;
 • cholecystitida;
 • krevní infekce;
 • poruchy genitourinárního systému: pyelonefritida, cystitida;
 • infekční onemocnění gastrointestinálního traktu;
 • nebezpečný stav s hrozbou potratu, který je vyvolán infekčními chorobami;
 • polyhydramnios;
 • tvorba hnisavých ran, vředů s rozsáhlými lézemi kůže.

Po porodu jsou antibiotika předepisována k léčbě infekcí, které se vyskytly během porodu. Léky se často používají po císařském řezu.

Při výběru léků se bere v úvahu stav matky a dítěte, jakož i doba kojení.

Klasifikace antibiotických skupin

Antibakteriální léčiva se dělí podle nebezpečí a rizik, které účinné látky představují. Ošetřující lékař vybere na základě stupně ohrožení dítěte a matky určitý druh antibiotika.

 • Drogy skupiny A. Prostředky nepředstavují hrozbu pro matku a nenarozené dítě.
 • Skupina B. Je rozdělena do 2 typů: léky testované na zvířatech a léky, které prošly klinickým hodnocením na březích samicích a ženách. V prvním případě se vyskytly malé nežádoucí účinky, ve druhém nebyly zjištěny žádné odchylky..
 • Skupina C. Přípravky této kategorie byly testovány pouze na zvířatech. Byly zjištěny negativní reakce, které ovlivňují tvorbu plodu a mají toxický účinek..
 • Skupina D. Zjištěné negativní účinky na vývoj plodu.
 • Skupina X. Léky mají silný negativní vliv na tvorbu plodu..

Prostředky patřící do skupiny A a skupiny B jsou povoleny k použití v jakémkoli, včetně časném období porodu dítěte. Zbývající skupiny jsou zakázány, protože drogy mohou způsobovat vážné poruchy a poruchy u nenarozeného dítěte.

Nebezpečí a důsledky užívání drog

Nekontrolované užívání drog patřících do skupiny antibiotik může způsobit závažné poruchy a patologické procesy u dítěte až do smrti.

Přijímání antibiotik představuje největší riziko pro plod v prvním trimestru - v době začátku tvorby všech orgánů plodu. Riziko komplikací se proto několikrát zvyšuje.

Možné malformace plodu v prvním trimestru:

 • úplná absence jednoho z orgánů;
 • hypoplasie - ne zcela vyvinutá končetina nebo část orgánu;
 • změněné umístění těla.

Většina závažných důsledků je spojena se stádiem tvorby placenty, která plní ochranné funkce plodu a brání pronikání patogenní flóry a toxických látek. Z tohoto důvodu je užívání antibiotik ve druhém trimestru méně nebezpečné a nezpůsobuje tak závažné komplikace..

Doporučujeme však opatrně používat antibiotika v polovině těhotenství, protože v této fázi plod tvoří nervový systém, smyslové orgány a kosti.

Infekce dítěte v trimestru II a III může vést k poruchám, které lze eliminovat pouze antibiotiky.

Možné komplikace infekce:

 • nedostatečný rozvoj dítěte;
 • smrt plodu;
 • vznik vrozených infekčních lézí;
 • předčasné doručení.

Z těchto důvodů se doporučuje infekce plodu léčit antibiotiky. Lékař určuje možná rizika mezi vývojem vrozených vad u dítěte a antibiotickou terapií.

Seznam léčiv schválených k použití

Peněžní prostředky, které jsou povoleny při porodu dítěte, jsou rozděleny do tří velkých tříd: peniciliny, cefalosporiny, makrolidy.

Je třeba si uvědomit, že léčbu antibiotiky by měl předepisovat lékař, protože některá léčiva mohou způsobovat různé nežádoucí účinky, které nejsou spojeny s těhotenstvím..

Vedlejší účinky léků.

 • Potlačení prospěšné mikroflóry ve střevě, což vede k tvorbě dyspeptických poruch: nevolnost, průjem, zvracení. V některých případech se rozvíjí dysbióza..
 • Použití antibiotik může vést k narušení flóry v pochvě. To může způsobit rozvoj vaginální kandidózy nebo jiných plísňových infekcí..
 • Alergické reakce způsobené hormonálními změnami během těhotenství.

Je možné brát antibiotika během těhotenství, záleží na termínu a možných rizicích

Pouze lékař může předepsat léky skupiny A i skupiny B v závislosti na stavu nastávající matky a oprávněných rizicích.

Peniciliny během těhotenství

Přípravky obsažené ve skupině penicilinů se používají při antibiotické terapii. Prostředky se dělí na syntetické a polosyntetické a používají se k potlačení následujících typů bakterií:

 • streptokoky;
 • stafylokoky;
 • clostridia;
 • listeria;
 • enterokoky;
 • neysseries;
 • korynebakterie.

Mnoho bakterií si vyvinulo rezistenci na tuto skupinu antibiotik, což komplikuje proces hojení. Některé typy léčiv dobře zvládají stafylokokové léze, ale jsou neúčinné proti jiným infekčním patogenům..

Existuje však skupina činidel, která obsahují další složky, které neumožňují bakteriím vyvinout rezistenci. Tyto léky mohou být použity jak v raných stádiích porodu dítěte, tak později.

Léky se používají k léčbě následujících poruch:

 • poruchy ženského urogenitálního systému: cystitida, pyelonefritida;
 • infekční poškození dýchacího systému: různé formy sinusitidy, sinusitidy, pneumonie, bronchitida;
 • meningokokové infekce;
 • Salmonella náklonnost
 • infekce kůže;
 • předoperační profylaxe.

Nežádoucí účinky po použití penicilinů se mohou projevit alergickými reakcemi, bolestmi hlavy, snížením hemoglobinu nebo formou dyspeptických poruch. Podobné reakce se objevují jak při dlouhodobém používání, tak při zvýšené denní dávce.

Pokud byla těhotné ženě předepsána jiná léčiva, je třeba o tom informovat lékaře, protože peniciliny nejsou kombinovány se všemi léky.

Cefalosporinová skupina

Tato skupina zahrnuje drogy se širokým spektrem účinku. Celkem existují 4 generace fondů..

Složení léčiv je podobné penicilinům, takže v případě alergické reakce je pravděpodobnost výskytu alergie v obou skupinách velmi vysoká.

Cefalosporiny jsou dostupné ve formě injekčních roztoků a tobolek. IV generace je injekční.

Generování antibiotik.

 • I generace. Používá se k léčbě infekcí způsobených streptokoky, Escherichia coli a některými formami stafylokoků. Uvolňují se jako injekční roztok. Neovlivňují enterobakterie a pneumokoky.
 • Generace II. Vyrábí se ve formě tobolek a injekčních roztoků. Mají úzké spektrum směrovosti. Používají se v prvním trimestru pouze podle pokynů lékaře..
 • Generace III. Používá se proti většině infekčních patogenů.
 • IV generace. Působení a složení léčiv jsou podobné prostředkům třetí generace.

Ve většině případů se cefalosporiny III. Generace používají během těhotenství. Léčivé přípravky jsou účinné při léčbě infekčních lézí dýchacích cest a genitourinárního systému, jakož i meningokokových lézí, sepse, infekce pánevních orgánů a pobřišnice..

Vedlejší účinky se projevují při dyspeptických poruchách, anémii, leukopenii a alergických reakcích.

Makrolidy během těhotenství

Makrolidy se používají v různých obdobích porodu dítěte. Léky se používají při léčbě infekčních chorob spojených s poškozením ústní dutiny a zubů, dýchacích cest. Tato skupina léků je často předepisována k odstranění kožních problémů, nemocí močového ústrojí, s helikobakterií. Léky odvádějí dobrou práci s chlamydií, mykoplazmami, kapavkou, syfilisem.

Mezi vedlejší účinky patří alergické reakce, nevolnost a zvracení. Příjem makrolidu může občas vést k poškození funkce jater..

Antibiotika během těhotenství se používají v závislosti na gestačním věku a pouze se souhlasem ošetřujícího lékaře. Není povoleno brát všechny druhy drog, je možné pít a které přesně - to určuje pouze lékař. Někdy rizika vedlejších účinků převyšují hrozby pro vznik plodu. V takových případech je konečné rozhodnutí o použití antibiotik ponecháno pouze na nastávající matce. To se však nevztahuje na nemoci nebezpečné pro život ženy.

Antibiotika během těhotenství

Lékařské odborné články

Mnoho žen, které očekávají narození dítěte, se zajímá o tuto otázku, je možné používat antibiotika během těhotenství? Odpověď na tuto otázku není zcela jasná: ano a ne.

Mezi obrovským seznamem existujících antibiotik je dostatek léčiv, které jsou schváleny pro použití v období porodu dítěte, protože jejich účinek na embryo není nebezpečný. Existují však také léky, které musí být zlikvidovány..

Měli byste se také vyvarovat neracionálního užívání antibakteriálních léků a užívat je bez zvláštních potřeb: například nachlazení nebo SARS.

Indikace na antibiotika během těhotenství

Použití antibiotik během těhotenství by mělo být zcela odůvodněné a vhodné. Je nepřijatelné používat antibiotika pro profylaktické účely během těhotenství a také je užívat bez lékařského předpisu nebo měnit dávku a frekvenci užívání léku.

Antibiotika proti pyelonefritidě během těhotenství

Pyelonefritida se u žen často vyskytuje právě během těhotenství, což je usnadněno velkým zatížením ledvinového systému. Postupy léčby tohoto onemocnění by neměly být odkládány..

Lékař obvykle předepisuje antispasmodická, analgetická, antiseptická činidla a antibiotika ze seznamu schváleného pro těhotné ženy. Jedná se o ampicilin, methicilin, kanamycin, léky skupiny cefalosporinů. Antimikrobiální terapie pyelonefritidy by měla být prováděna v nemocnici pod dohledem lékaře.

Antibiotika proti sinusitidě během těhotenství

Sinusitida není nemoc, která ovlivňuje výsledek těhotenství, ale dává ženě mnoho nepohodlí. U tohoto onemocnění nejsou antibiotika vždy předepisována: někdy stačí obnovit normální dýchání a zajistit průchod sliznic z dutin. Z antibiotik může být amoxicilin dobře předepsán, pokud je jeho použití oprávněné.

Antibiotika pro polyhydramniá

Polyhydramnios je, když množství plodové vody překročí přijatelné hodnoty. Tento stav je často vyvolán infekčními nebo virovými patologiemi zahrnujícími chlamydie, bakterie mykoplazmy, cytomegalovirus. Pokud je polyhydramnium způsobeno infekčním činidlem, nelze se vyhnout antibiotické terapii, jinak to může být riziko fetální infekce..

Antibiotika proti cystitidě během těhotenství

Zánětlivá reakce v močovém měchýři během těhotenství je nebezpečná, protože proces může snadno jít do dělohy a významně komplikovat nebo poškodit průběh těhotenství. Těhotným ženám s cystitidou se zpravidla předepisuje pouze jedno ze dvou povolených léků - amoxiclav a monural. Posledně jmenované je nejvýhodnější kvůli šíři spektra působení a účinnosti nástroje.

Antibiotikum pro kašel během těhotenství

Kašel je příznak nemoci (virové, alergické a jen občas infekční). Proto antibiotika pro kašel nejsou vždy nezbytná. Pokud je kašel následkem bakteriální bronchitidy nebo pneumonie - v takových případech je použití antibiotické terapie oprávněné. Lék předepisuje lékař s přihlédnutím k citlivosti flóry patogenu na antibiotika.

Jaká antibiotika jsou možná během těhotenství?

Nejprve si musíte uvědomit, že nákup a užívání léků samostatně bez konzultace s lékařem není kategoricky přípustné. To platí zejména pro období těhotenství.

Mezi přijatelné léky patří léky, které lze brát po celou dobu porodu dítěte, nebo pouze k určitým datům.

Antibiotika povolená během těhotenství:

 • série penicilinů (neovlivňují negativně kvalitu a vývoj embrya). Tato řada zahrnuje léky ampicilin, oxacillin, amoxicilin, ampiox atd.
 • série cefalosporinů (mají tendenci pronikat placentární bariérou, ale nemají toxické účinky na nenarozené dítě). Cefalosporiny by měly zahrnovat ceftriaxon, suprax, cefazolin;
 • makrolidová řada (v některých případech povolená během těhotenství, podle uvážení lékaře). Jedná se o léky, jako je erythromycin, oleandomycin, roxithromycin, telithromycin, azithromycin (sumamed) atd.;
 • aminoglykosidová řada (gentamicin). Používá se pouze ve velmi závažných případech s povinným přísným výpočtem dávky léku. V případě nedodržení dávek a nekontrolovaného použití může u dítěte vyvolat poškození sluchu.

Vliv antibiotik na těhotenství

Bohužel nemoci vždy přicházejí v době, kdy je nejméně očekáváte. A dokonce i při porodu dítěte, kdy je mimořádně nežádoucí onemocnět a užívat léky, musíte se poradit s lékařem a použít antibiotickou terapii.

Antibakteriální léčiva mohou mít kromě terapeutických účinků také nežádoucí účinek. Každý zná toxický účinek léků na játra, střevní mikroflóru a imunitní obranu. To vše může ovlivnit celkové zdraví těhotné ženy..

Účinek antimikrobiální terapie na embryo do značné míry závisí na období těhotenství, protože závisí na tom, do jaké míry je plod chráněn před účinky negativních faktorů. Antibiotika v časném těhotenství jsou nebezpečná, protože v tomto období embryo dosud nemá takovou úroveň ochrany, jakou může placenta poskytnout. Proto se jakékoli látky, užitečné i ne velmi, nevyhnutelně dostanou k formujícímu plodu.

Antibiotika v prvních týdnech těhotenství by měla být předepisována pouze lékařem kompetentním v otázkách užívání léků těhotnými ženami. Pravda, někdy se stává, že žena bere antibiotika v prvních dnech těhotenství, aniž by měla podezření na její „zajímavý“ stav. Prvními dny jsou období oplodnění vajíčka a implantace vajíčka. Pokud se toho obáváte, v takových případech nebude zbytečné konzultovat lékaře a provést několik ultrazvukových vyšetření, a také provést hCG a zjistit, zda není narušena dynamika procesu..

V zásadě je možné užívat antibiotika v pozdním těhotenství, protože v této fázi je plod již vytvořen, je dostatečně chráněn placentární bariérou. Existují však léky, které snadno pronikají touto bariérou a poškozují dítě. Proto by výběr nezbytného antibiotika měl provádět odborník.

Podívejme se na možnost použití antibakteriálních léků ve fázích:

Antibiotika v prvním trimestru těhotenství

I trimestr - začátek narození nové osoby, tvorba tkání a systémů embrya. V této fázi není dítě ještě zcela chráněno a jakýkoli lék mu může způsobit nenapravitelné poškození. Z tohoto důvodu je většina léčiv, včetně antibakteriálních, zakázána.

Antibiotika ve 2. trimestru těhotenství

V této fázi jsou již identifikovány základní orgánové systémy embrya. II trimestr - to je fáze vývoje mozku a reprodukčního systému, nejlepší čas pro použití povolených antibiotik. Plod během tohoto období je již zcela nezávislý a je schopen se sám chránit.

Antibiotika ve 3. trimestru těhotenství

III. Trimestr - dítě je již prakticky formováno, nyní se jeho orgány a systémy jen vylepšují. V tomto období můžete užívat antibakteriální léky ze seznamu léčivých přípravků povolených během těhotenství, abyste nevyvolávali výskyt patologií a vývojových abnormalit u dítěte.

Antibiotika různých skupin během těhotenství

Penicilinová antibiotika v těhotenství je jedním z nejznámějších a běžných na světě. Mají poměrně širokou škálu účinků, navíc se během těhotenství často a všeobecně používají. Mezi takové léky patří ampicilin, amoxicilin, amoxiclav, oxamp a některé další..

Amoxiclav v těhotenství je kombinované antibiotikum sestávající z amoxicilinu a kyseliny klavulonové. Lék je během těhotenství považován za jeden z nejbezpečnějších antimikrobiálních látek. Může být předepsán pro orální nebo injekční použití..

Ceftriaxon v těhotenství je silné antibiotikum, které ničí i ty patogeny, které jsou rezistentní na jiné antimikrobiální látky. Používá se častěji v druhé polovině těhotenství a používá se ve formě intramuskulárních injekcí denně. Ceftriaxon se používá k infekcím genitourinárního systému, dýchacích cest a zažívacího traktu, kožních integumentů.

Vilprafen během těhotenství se používá pro bakteriální infekční onemocnění, zejména urogenitální. Nejčastěji se používá při léčbě ureaplasmy: tato patologie je extrémně nebezpečná pro těhotnou ženu i její dítě.

Cefazolin v těhotenství se používá pouze v případě přísných indikací u těhotné ženy a pouze od druhého trimestru těhotenství. Používá se k léčbě pneumonie, osteomyelitidy, infekcí kloubů a kosterního systému, kůže, močových cest.

Amoxicilin v těhotenství je antibiotikum penicilin, nemá toxický účinek na játra, nevyvolává abnormality plodu. Aktivně se používá během těhotenství k léčbě sinusitidy, bronchitidy, pneumonie, pyelonefritidy, lymfadenitidy.

Cefotaxim během těhotenství je cefalosporinové antibiotikum, které není určeno k použití během těhotenství.

Linex během těhotenství po antibiotika

Jak víte, antibiotika nepříznivě neovlivňují stav střevní mikroflóry a dlouhodobé užívání drog je pro něj zvláště škodlivé. Poruchy stolice, bolesti břicha, plynatost, poruchy trávení - to jsou projevy dysbiózy. Aby se předešlo rozvoji takového stavu, je nutné před přijetím antibiotik projednat s lékařem možnost užívání léků, které normalizují střevní flóru. Mezi tyto léky patří Linex, účinný a bezpečný lék během těhotenství. Obsahuje bifidobakterie, laktobacily, enterokoky, obnovuje prospěšnou mikroflóru a udržuje imunitu těla. Lék je dobře snášen, nemá žádné vedlejší účinky a kontraindikace (s výjimkou nesnášenlivosti laktózy).

Nicméně i s takovým bezpečným nástrojem, jako je Linex, byste se měli poradit s odborníkem. Možná bude ve vašem případě vhodné jiné léčivo, například bifiform, laktobacterin, acipol, enterol, bifidum-bakterin nebo eubicor..

Plánování těhotenství po antibiotikách

Před zahájením plánování těhotenství většina lékařů doporučuje léčit všechna chronická onemocnění, a to jak u nastávající matky, tak u otce, aby se během těhotenství zabránilo jejich exacerbacím. A má pravdu. Léčba takových onemocnění je však často nemožná bez kvalitní antibiotické terapie. Co dělat?

Reproduktologové často trvají na tom, že zahájení plánování by mělo být stanoveno nejdříve 2 měsíce po ukončení antibiotické terapie. Těhotenství po antibiotikách manžela lze naplánovat nejdříve o tři měsíce později. Proč? Antibakteriální léky neovlivňují nejlépe stav spermatoz: jejich struktura a struktura jsou narušeny, existuje riziko rozvoje narušení embryonálního vývoje. Je důležité, aby před počátkem takové změněné spermie opustily tělo a aktualizace mužských spermií bude trvat jen 2,5–3 měsíce..

Některé typy antibiotik nemusí mít vliv na kvalitu spermií: situaci konzultujte s reproduktologem..

Může být těhotenský test s antibiotiky špatný? Rozhodně ne, testovací indikátory jsou nezávislé na použití antibakteriálních látek: testovací proužek reaguje na hladinu lidského HG hormonu a antibiotikum neovlivňuje hormonální pozadí. Testovací chyba může být způsobena nízkou prahovou citlivostí testovacího proužku nebo příliš brzy na testování..

Lékaři během těhotenství nezavádějí žádné léky. Pokud však lékař předepsal antibiotika během těhotenství, je to skutečně nutné. Je mnohem moudřejší léčit nebezpečnou nemoc včas, než počkat, až infekce ovlivní nenarozeného malého muže.

Antibiotika kontraindikována během těhotenství

V období porodu dítěte je lepší opustit jakékoli léky, zejména antibiotika, a užívat je pouze v nezbytných případech. Existují léky, které díky svým vlastnostem mohou mít kromě léčby nastávající matky také negativní dopad na vyvíjející se dítě. Názvy těchto léků by měly být známy a neměly by se používat.

 • tetracyklinová řada (má toxický účinek na embryo, může se akumulovat v kostním systému dítěte). Taková léčiva zahrnují doxycyklin, morfcyklin a ve skutečnosti tetracyklin.
 • fluoroquinolone series (léky této skupiny nebyly klinicky testovány na jejich účinek na vyvíjející se plod, proto je jejich použití riskantní). Ofloxacin, ciprofloxacin, nadifloxacin, pefloxacin lze mezi těmito látkami nazvat nejoblíbenější..
 • chloramfenikolová řada (může vyvolat vývoj určitých typů anémie a zhoršené tvorby krve).
 • nitrofuranová řada (furadonin, furazolidon). U dítěte může způsobit hemolytickou anémii a methemoglobinemii.
 • quinoxalinová řada (experimentálně prokázané embryotoxické účinky, které nepříznivě ovlivňují embryo a mohou poškodit plod). Taková léčiva zahrnují dioxidin..
 • sulfonamidová řada (kontraindikovaná v těhotenství). Jsou to drogy Biseptolum, Bactrim, Oriprim, Trixazol, Novotrimed, Oribact, Bactrizolum..

Antibiotika během těhotenství

V seznamu antibiotik je mnoho léků, které lze užívat během těhotenství, je prokázána jejich bezpečnost pro dítě. Antibiotika bojují pouze s bakteriemi, neúčinkují na viry a jiné patogeny, takže nemá smysl brát je s nachlazením nebo chřipkou.

• V seznamu antibiotik je mnoho léků, které lze užívat během těhotenství, je prokázána jejich bezpečnost pro dítě.

• Antibiotika bojují pouze s bakteriemi, neúčinkují na viry a jiné patogeny, takže nemá smysl brát je s nachlazením nebo chřipkou.

• Použití antibiotik je nutné ve všech případech akutních bakteriálních infekcí. Je však zakázáno používat je bez lékařského předpisu. Pouze specialista vám může předepsat přesně lék v dávce, která vám vyhovuje.

• Zde je několik příkladů, kdy nelze vyloučit antibiotika: těhotná pyelonefritida (nejčastější situace), pneumonie (pneumonie), hnisavá bronchitida, angína, hnisavé rány a popáleniny, tuberkulóza, chlamydie a jiná infekční onemocnění.

• Většina antibiotik schválených pro použití u těhotných žen pro nejčastější onemocnění je pro dítě bezpečná. Riziko spojené s touto chorobou je však mnohem vyšší, pokud nebude léčeno. Proto nepřijímejte tyto léky.

• Protože antibiotika nepůsobí na viry, nemá smysl je léčit chřipkou, ARVI a ARI. Tyto léky nejsou vhodné pro „snížení“ tepla. U střevní poruchy není ve většině případů nutná ani antibiotická pomoc.

• Více než půl století existence antibiotik bylo vynalezeno mnoho z jejich odrůd. Všichni jednají na různých typech bakterií a nejsou lhostejní k tělu v různé míře. Existují antibiotika ve formě tablet, ale vstřikují se nejúčinnější a nejbezpečnější, protože taková léčiva se v žaludku neabsorbují..

Vliv antibiotik na nenarozené dítě

Pokud je antibiotikum (stejně jako jakýkoli jiný lék) předepsáno nesprávně, může narušit bezpečný vývoj embrya. Jejich použití v prvním trimestru je zvláště nežádoucí, protože dětské orgány se právě formují a jakýkoli toxin (včetně antibiotika) může tento proces zastavit nebo narušit..

Všechny vedlejší účinky těchto léků jsou dobře známy vašemu poskytovateli zdravotní péče. Pokud je lék předepsán správně, pak je riziko komplikací minimální a v každém případě to bude mnohem menší než riziko zhoršení nemoci, kterou chceme léčit..

Antibiotika schválená v těhotenství

Skupina penicilinů: amoxicilin, ampicilin, oxamp, amoxiclav atd. (Injekce a tablety). Nemají škodlivé účinky na dítě a nezpomalují jeho vývoj. Používají se ve všech případech, kdy k infekci došlo bakteriemi citlivými na tyto léky..

Cefalosporiny: cefazolin, ceftriaxon, cefepime (vše v injekcích), suprax (tablety) atd. Neovlivňují stav a vývoj dítěte, přestože procházejí placentou. Určeno, pokud je infekce způsobena bakterií rezistentní na penicilin.

Erytromycin, vilprafen, rovamycin (tablety) - patří do stejné skupiny. Jsou přijatelné pro použití během těhotenství. Nerušit vývoj dítěte.

Sumamed, zitrolid, zi faktor (tablety) - různá jména pro jednu látku. Používají se pouze v případě nouze, kdy jiná antibiotika nefungují..

Furadonin (tablety) - často používaný u žen k léčbě cystitidy. Je zakázáno během těhotenství v prvním a třetím trimestru, příjem je možný pouze ve druhém trimestru.

Metronidazol, Trichopolum, flagyl (tablety) - často se používají k léčbě genitourinárních infekcí a pohlavně přenosných nemocí. Je přísně zakázáno přijetí v prvním trimestru, protože je prokázáno, že tento lék může vyvolat vývojové poruchy plodu. Ve druhém a třetím trimestru, kdy se již vytvořily orgány dítěte, je jeho použití přípustné.

Gentamicin (injekce) - používá se pouze v případě ohrožení života, například při otravě krví. Vyžaduje přísný výpočet dávky, protože to může u dítěte způsobit hluchotu.

Antibiotika zakázaná v těhotenství

Tetracyklin, doxycyklin: jedovatý pro játra dítěte, se hromadí v kostech.

Ciprofloxacin, nolicin, ciprolet: poškození kloubů dítěte kdykoli.

Furagin, furamag, ercefuril - mají potenciálně škodlivý účinek na dítě.

Chloramfenikol (také obsažený v syntomycinové masti, levomecolu a olazolovém spalování): ovlivňuje kostní dřeň plodu, narušuje tvorbu krve.

Dioxidin: jak ukázaly experimenty na zvířatech, způsobuje u dítěte různé mutace a vývojové abnormality.

Biseptolum: velmi nebezpečné, zakrývá růst a vývoj dítěte, zvyšuje riziko vrozených anomálií.

Pokud antibiotika nejsou potřeba

Protože antibiotika nepůsobí na viry, nemá smysl je léčit chřipkou, ARVI a ARI. Neměli byste je brát „pro prevenci“: další zátěž na játra, která bude muset odfiltrovat přebytek léků, pouze zpomalí zotavení.

Antibiotika nejsou navržena tak, aby snižovala teplotu sama o sobě, jeho výkonnost se snižuje, protože lék ničí bakterie, které způsobují zánět.

Antipyretika, jako je paracetamol (v současné době nejbezpečnější pro děti a těhotné ženy), pomohou snížit teplotu. Aspirin a analgin, i když nejsou antibiotiky, by se neměly používat během těhotenství, protože mají své vedlejší účinky.

U střevních rozrušení není zapotřebí antibiotika, s výjimkou nejzávažnějších případů. Je lepší vzít "Smecta", aktivní uhlí nebo polyfepan a zkusit pít více.

Během těhotenství byste se měli snažit neužívat léky: jakákoli „chemie“ je škodlivá.

Během těhotenství existuje mnoho situací, kdy je užívání léků nezbytné (závažné bolesti v krku, pyelonefritida, pneumonie, různá zranění). Nedostatek léčby může nepříznivě ovlivnit nejen blaho budoucí matky, ale i jejího dítěte. Například pyelonefritida bez řádného ošetření může vést ke zhoršení renálních funkcí, rozvoji pozdní toxikózy, která je plná hrozby potratu. Proto se při čekání na dítě pokuste najít dobrého lékaře a jasně splnit jeho jmenování.

Antibiotika během těhotenství: proč ne a kdy

Každá nastávající matka spolu se zprávami o své situaci si uvědomuje, že v nadcházejících měsících bude muset přehodnotit svůj životní styl. Výhradně ve směru jeho užitečnosti. Existují však velmi dvojí situace. Co dělat, když onemocníte? Je jasné, že tomu je třeba se vyhnout, ale pokud k tomu došlo. Těhotná žena by měla být oslovena s výběrem léků se vší odpovědností a v žádném případě by neměla samoléčovat.

Tento lék je jiný, ale pravděpodobně každý ví, že antibiotika během těhotenství jsou zlá. Ale je to absolutní?

Stručně o antibiotikách

Zjednodušeně řečeno, zvažte výhody a poškození antibiotik pro jakýkoli organismus. Koneckonců, všichni víme, že jen jít do jejich použití nestojí za to. Jedná se o velmi agresivní kategorii léčiv. A zároveň velmi různorodý. V každém případě antibiotika vyžadují zvláštní pořadí podání - podle pokynů lékaře av souladu s přísným postupem. Jinými slovy, antibiotika mohou být nejen k ničemu, ale také způsobit újmu, pokud je předepíšete podle vlastního uvážení. A proto.

Hlavním účinkem všech antibiotik je ničení bakterií. Pouze bakterie, což znamená, že jsou k ničemu proti virům a plísním. Dokáže jednoduchý laik „pochopit“, proč kašle nebo šplhá - kvůli viru nebo bakterii? Stěží. Problémem je, že pokud lék jednoduše nepůsobil na původce nemoci, ale může ovlivnit i další aspekty vitální činnosti těla!

Většina (ale ne všechny!) Antibiotika jsou velmi toxická, některé z nich nejsou tak radikální a jen několik z nich je prakticky neškodných. Mezi vedlejší účinky antibiotik patří zátěž na játra, ničení prospěšné mikroflóry (například ve střevech nebo vagíně), dysbióza a poruchy trávení, vývoj plísňových onemocnění (kandidóza). Některé z nich (zejména ze skupiny gentamicinů) dokonce ovlivňují fungování ledvin a... vnitřního ucha.

Dalším znakem antibiotik je to, že ke zničení určité bakterie budete možná potřebovat komplex několika léků nebo určitou dobu. Nesoulad a odpor se vyvíjí! Toto tajemné slovo znamená, že bakterie v těle zůstává, její aktivita může ustupovat, ale příště (s exacerbací nebo relapsem) bude skupina léčivých přípravků použitá poprvé poprvé k ničemu. Bakterie vytváří takovou imunitu vůči látce..

Nedokonalost antibiotik spočívá v tom, že většina z nich nechápe, proti čemu bakterie působí. Ale v lidském těle žije a prospěšná mikroflóra. A velmi často je citlivější na antibiotika, to znamená, že umírá před patogeny. Užívání antibiotik v těle je téměř vždy stresující. Zde musíte zvážit klady a zápory: je možné obejít se bez antibiotik a dobře, pokud ano. Pokud jsou antibiotika jednoduše nezbytná (a to určuje pouze specializovaný lékař), pak pozorný lékař určitě předepíše pro svého pacienta průběh hepatoprotektorů a probiotik. Chodit na antibiotika z času na čas je normální, ale pravidelně je škodlivé. Pokud se osoba znovu a znovu stane obětí bakteriálních infekcí, měl by lékař přemýšlet o změně léčebné strategie a spíše o obnovení imunity. Časté používání antibiotik je pouze podkopává..

Proč antibiotika nejsou povolena během těhotenství?

Antibiotika tedy nejsou úplně neškodné prášky. Nebudou jmenováni bezdůvodně pro nikoho, mnohem méně pro budoucí matku. Tvrzení, že antibiotika jsou během těhotenství přísně zakázána, je spíše přehnané. V některých případech se bez nich neobejdete. Doktor to ale stanoví znovu.

Jaká je nebezpečí antibiotik během těhotenství? Zaprvé jsou zachovány všechny výše uvedené negativní účinky - rána do jater a ledvin (a během těhotenství je již jejich zátěž zvýšena), dysbióza nejen střev, ale také genitálního traktu, oslabující imunitu budoucí matky (konec konců to není dost). Za druhé, použití antibiotik v prvním trimestru těhotenství, kdy se plod pouze formuje, je zvláště nežádoucí. Další dva trimestry mají své kontraindikace.

 • Antibiotika během těhotenství v prvním trimestru jsou nebezpečná později, kolem embryí se dosud nevytvořila spolehlivá placentární bariéra. Vystavení antibiotikům a jiným škodlivým látkám bude nejzávažnější. V této fázi je položen základ pro vytváření tkání a systémů budoucího člověka. V prvních třech měsících není použití antibiotik prakticky povoleno, ale v každém jednotlivém případě se lékař řídí pravidlem „očekávaný přínos pro matku by měl překročit potenciální rizika pro ni a plod“ v každém jednotlivém případě..
 • Antibiotika pro těhotenství ve druhém trimestru lze předepsat. Ale ne z kategorie těch, které mohou ovlivnit vývoj mozku a reprodukčního systému plodu.
 • Předepisování antibiotik během těhotenství ve třetím trimestru se příliš neliší od obecné strategie. Samozřejmě se stále berou v úvahu přínosy pro matku a pravděpodobnost rozvoje patologií a abnormalit plodu. Avšak plod v tomto období je spolehlivě chráněn, placenta na něj nepřenáší mnoho toxických látek, ale ne všechny.

Zvláštní pozornost je věnována situaci, kdy v prvních dnech nebo týdnech těhotenství žena, která si není vědoma své situace, bere antibiotika. A někdy úplně nepřijatelné v tomto období. Co vlastně dělat? Obecná rada - vyžádejte si radu od odborníka, který bude váš případ konkrétně posuzovat (co bylo léčeno, co bylo léčeno, zda byl úspěšný, jaké je trvání a průběh těhotenství). Poradenství zejména - udělat ultrazvuk a krevní testy, bude lékař analyzovat, zda dynamika vývoje těhotenství jsou narušeny. Neočekávejte to nejhorší, ale nikdo nebude trvat na potratu bez dobrého důvodu. Současně je třeba si vyhradit výhradu, že průběh nemoci v prvních dnech těhotenství a používání antibiotik v léčbě může „přijít“ později, nikdo z toho není v bezpečí.

Stanovisko k přípustnosti antibiotika během těhotenství se sestavuje na základě studií:

 • pokud jsou prokázány jejich toxické účinky, jsou drogy jasně zakázány;
 • pokud účinek léčiva není dobře znám a jeho negativ není na tomto pozadí zvýrazněn, pak může být předepsán, ale v špetce;
 • pokud se v průběhu studií prokáže, že neexistují žádné vedlejší účinky na těhotnou ženu a plod, je možné antibiotikum v případě potřeby použít a neexistují alternativní způsoby léčby.

Antibiotika během těhotenství a obecně se nedoporučují předepisovat bez zvláštního testu citlivosti bakterií na ně. Pokud to není možné nebo pokud není jasný výsledek, jsou předepsány léky se širokým spektrem účinku. Toto rozhodnutí je v kompetenci profilového specialisty. Musí být informován o postavení ženy, načasování a dalších charakteristikách průběhu těhotenství.

Jaká antibiotika jsou povolena během těhotenství?

Dospěli jsme k závěru, že antibiotika během těhotenství by měla být v některých případech předepsána. Nyní se podívejme, co a kdy:

 • absolutní kontraindikace (v žádném případě nepřípustné):
  • tetracyklin a doxycyklin - snadno pronikají placentou, co můžeme říci o prvních měsících; hromadí se v kostech a zubních embryích plodu, narušují mineralizační procesy, toxické pro játra;
  • fluorochinolony (ciprofloxacin, ciprolet, nolicin, abactal, phloxal atd.) jsou zakázány vzhledem ke skutečnosti, že stále neexistují spolehlivé důvody pro uplatnění jejich bezpečnosti (neexistuje důkazní základna), současně byla prokázána schopnost látek poškodit klouby plodu;
  • klaritromycin (klacid, Fromilid, klabaks) a midecamycin, roxithromycin (macropen, rulide) - není známa bezpečnost při použití během březosti, existují důkazy o toxických účincích na plod u zvířat;
  • aminoglykosidy (kanamycin, tobramycin, streptomycin) - také mají vysokou schopnost proniknout placentou; vyvolat riziko komplikací v ledvinách a vnitřním uchu plodu, může u novorozence způsobit hluchotu;
  • gentamicin - svými vlastnostmi je identický s aminoglykosidy, ale může být předepsán (lépe, samozřejmě později) podle vitálních indikací a v přesně vypočtených dávkách;
  • furazidin (furamag, furagin) a nifuroxazid (ercefuril, enterofuril) - jejich účinek je hodnocen jako potenciálně nebezpečný z důvodu nedostatku údajů o účincích na těhotenství;
  • chloramfenikol (chloramfenikol, syntetomycin, olazol) - je zakázán, protože velmi rychle prochází placentou, a to i ve vysokých koncentracích; negativně ovlivňuje vývoj mozku a narušuje dělení krevních buněk; nebezpečné, mimo jiné, v pozdních stádiích těhotenství;
  • dioxidin - byl zakázán pro těhotné ženy poté, co byly jeho experimenty se zvířaty prokázány jeho toxické a mutagenní účinky;
  • ko-trimoxazol (Biseptol, Bactrim, Groseptol) - opět se liší průnikem placentou a ve vysokých koncentracích; jeho složka trimethoprim je aktivním antagonistou kyseliny listové; ko-trimoxazol zvyšuje riziko vrozených malformací, srdečních vad a také zpomaluje růst plodu;
 • relativní kontraindikace (přiřazené v případě nouze):
  • azithromycin (sumamed, zitrolid, zi-faktor, chemomycin) - je předepisován výhradně v naléhavých případech, zejména bez něj se nemůžete zbavit chlamydiové infekce u těhotných žen; nebyly zjištěny žádné nepříznivé účinky na plod, zejména ve srovnání s vývojem chlamydií;
  • nitrofurantoin (furadonin) - povolen k použití pouze ve druhém trimestru, je zakázán v prvním i třetím trimestru;
  • metronidazol (Klion, Trichopolum, Metrogil, Flagil) - jasně zakázáno v prvním trimestru; ve druhé a třetí části může být jmenován pouze v případě, že neexistuje bezpečnější alternativa; je zaznamenáno riziko rozvoje defektů v mozku, končetinách a genitáliích plodu;
  • gentamicin - použití je povoleno pouze pro vitální indikace a v přesně vypočtených dávkách; nadměrné dávky jsou nebezpečné pro vývoj hluchoty a patologie ledvin u novorozence;
 • přípustné (je to možné, ale v případě potřeby znovu):
  • Penicilin a jeho analogy (amoxicilin, amoxiclav, ampicilin) ​​- ačkoli procházejí placentou, nemají škodlivý účinek na plod a jsou rovněž rychle vylučovány ledvinami;
  • cefalosporiny (cefazolin, cefalexin, ceftriaxon, cefuroxim, cefixim, cefoperazon, cefotaxim, ceftazidim, cefepim) se používají během těhotenství bez omezení, protože extrémně nízké koncentrace procházejí placentou a četné studie neprokázaly negativní účinek na plod látek, které jej pronikly ;
  • erytromycin, josamycin (vilprafen) a spiramycin (rovamycin) jsou přijatelné pro použití, protože nezpůsobují žádné abnormality a dokonce i nejmenší množství pronikají samotnou placentou.

Po absolvování kurzu předepsaného lékařem výše uvedených léků je nutná druhá dávka - pro posouzení pohody ženy a opakovaná vyšetření.

Indikace užívání antibiotik během těhotenství

Obecně lze říci, že indikace předepisování antibiotik během těhotenství se příliš neliší od obecných. Kompetentní lékař nikdy nepředepíše antibiotikum, pokud to zvládnete bez něj. Totéž platí pro jmenování těhotné ženy. Je to jen to, že už je třeba se vyhnout okénku příležitosti pouze s léky, které jsou povoleny k použití. V kombinaci s antibiotiky by těhotné ženě měly být předepsány prostředky na prevenci dysbiózy, komplikací ledvin a jater a samozřejmě na imunomodulační opatření.

Nejoblíbenější skupinou antibiotik předepsaných během těhotenství jsou peniciliny. Ampicilin, amoxicilin, amoxiclav, oxamp - ve skutečnosti mohou významně pomoci pacientovi. Používá se jako injekce a perorálně. Toto řešení pro onemocnění, jako je sinusitida, bronchitida, pneumonie, pyelonefritida, lymfadenitida.

Antibiotika ze skupiny cefalosporinů by měla být předepisována s větší opatrností. Ceftriaxon v těhotenství je silné antibiotikum, účinné i proti nejodolnějším mikroorganismům. Proto je nejpravděpodobnější, že bude předepsán pro infekce genitourinárního systému, dýchacích cest a zažívacího traktu, kožní integuments.

U urogenitálních bakteriálních chorob je relevantní vilprafen. Včetně ureaplasmózy. Ignorování tohoto problému během těhotenství je nebezpečné jak pro ženu, tak pro plod..

Cefazolin je předepsán pro extrémně přísné indikace a poté od druhého trimestru. Obvykle se jim podaří vyléčit pneumonii, osteomyelitidu, infekce kloubů a kostního systému, kůži, močový systém.

Články O Neplodnosti