Hlavní Analýzy

Pohoda ženy po císařském řezu

Stejně jako po jakékoli otevřené břišní operaci zůstává zdravotní stav po císařském řezu, zejména v počátečních dnech, hodně žádoucí. Po dobu 6 až 12 hodin po operaci žena stále pociťuje účinky anestézie. V současné době je buď na jednotce intenzivní péče, nebo na jednotce intenzivní péče. Za předpokladu, že operace proběhla bez jakýchkoli komplikací, bude žena další den převedena na obvyklé poporodní oddělení, kde bude s dítětem zbývající dny pooperačního období.

Pokud celková anestézie nepřinesla nepříjemná překvapení a žena ji rychle opustila, a pokud z jejího celkového stavu neexistují kontraindikace, bude jí umožněno vstát z postele již první den po operaci..

Pokud jde o vaginální výtok (lochii) a bolest břicha, žena, která porodila dítě císařským řezem, po narození zažije stejné pocity a problémy jako žena, která porodila přirozeným způsobem. Je pravda, že taková žena v porodu nebude mít bolest v perineu, protože během císařského řezu nejsou perineální tkáň a vaginální svaly podrobeny žádnému napínání a zůstávají stejné jako u nulliparous ženy.

Kojení po císařském řezu

Příliš mnoho žen (zejména těch, kterým je císařský řez předepsán jako plánovaná operace) si myslí, že nebudou moci kojit své dítě. To je docela běžná mylná představa! Císařský řez nijak neovlivňuje laktaci (produkce mléka), jediné je, že tok mléka může být poněkud opožděn (na několik dní). V této době bude dítě krmeno směsí a jeho matka se mezitím odsune od účinků anestézie a mléko začne postupně dorazit. Proto neztrácejte naději a nevzdávejte se! Určitě budete cítit, co to znamená být kojící matkou!

Následující narození po císařském řezu

Další mylnou představou o císařském řezu je to, že žena nebude schopna přirozeně porodit následné děti. Nic takového! Pokud operace a pooperační období uplynuly bez komplikací, bude žena schopna porodit další dítě sama. Jedinou věcí, která jí v tom může bránit, je celkový stav jejího zdraví (například těžká onemocnění očí, ledvin nebo srdce) a přítomnost rozsáhlých cicatrikálních změn v děloze po předchozím císařském řezu. Ale nikdo před tím není v bezpečí, a to nejen císařským řezem, ale každá jiná operace dělohy může mít podobné důsledky..

Je pravda, že existuje poměrně vážné omezení, kdy můžete přemýšlet o početí dalšího dítěte! Aby byla jizva na děložní stěně z operace trvanlivá, musí to trvat alespoň dva roky a dítě můžete přirozeně porodit až po nejméně třech letech! Proto je během prvních dvou až tří let po císařském řezu nejlepší chránit se před těhotenstvím a odložit početí jiného dítěte do pozdějšího data..

Stehy a svorky umístěné na děloze během císařského řezu se obvykle odstraňují 5. - 6. den. Pokud je zdraví ženy po císařském řezu uspokojivé, bude propuštěna z nemocnice na 7. - 8. den pooperačního období, samozřejmě, pokud mu stav dítěte umožní vrátit se domů.

Císařský řez: možné důsledky a zotavení po operaci

Člověk, zejména žena, je Bůh měřen mnoha obtížemi. Proces porodu i těhotenství nejsou výjimkou. Často existují situace, které nutí lékaře dostat dítě z lůna ženy císařským řezem.

Podobné ukončení těhotenství u mnoha žen je považováno za vhodnější, takže nevědí ani nezapomínají na možné důsledky po císařském řezu.

A samozřejmě by si žena měla pamatovat, jak dlouho a tvrdě se bude muset z operace zotavit, kolik jí bude potřebovat sílu, vytrvalost a trpělivost. O důsledcích císařského řezu a zotavení po něm - náš článek.

Negativní momenty břišního porodu

Císařský řez nepochybně již dávno nebyl operací zoufalství, kdy byly využity všechny další možnosti k usnadnění narození dítěte, a proto se významně snížilo riziko komplikací během a po operaci, stejně jako důsledky..

Je však možné a nutné zabránit vzniku možných následků po odstranění dítěte pomocí obžerství. Procento pooperačních následků je přímo úměrné:

 • chirurgický zásah
 • čas strávený na chirurgii
 • antibiotická terapie po císařském řezu
 • kvalita stehu
 • zkušenosti chirurga a mnoho dalších faktorů, které ovlivňují operaci a průběh pooperačního období

Stojí za zmínku, že žádný, dokonce i dokonalý císařský řez, neprochází beze stopy pro ženu a dítě. Pouze kvantitativní ukazatele důsledků se liší.

Císařský řez - důsledky pro matku

Šití na přední břišní stěně

Kolik negativních emocí nese tak hrubou a neestetickou jizvu na přední břišní stěně. Chtěl bych, aby tento negativní okamžik po operaci zůstal jediným pro ženu, hlavní věcí není fyzická krása, ale zdraví mladé matky a jejího dítěte..

Neměli byste být naštvaní na „zmrzačené břicho“, v současné době existuje několik metod, které umožňují šití kůže na břiše kosmetickým (intradermálním) švem nebo provedení příčného řezu v suprapubické oblasti, což ženě umožní vychloubat se v otevřeném plavkách.

Tvorba jizvy (neviditelné nebo konvexní, široké) závisí na produkci určitých enzymů v těle. A bohužel, někdo jich produkuje více a někdo méně, což vede ke vzniku keloidní jizvy. Ale v tomto případě nezoufejte, v současné době existuje mnoho způsobů, jak se zbavit vzpomínky na tuto operaci (například „resurfacing“ jizvy nebo laseru).

Adhezivní onemocnění

Jakýkoli chirurgický zásah v břišní dutině vede k tvorbě adhezí v ní. Riziko rozvoje procesu adheze je zvláště vysoké, když krev a plodová voda vstupují do břišní dutiny, dostatečně dlouhá a traumatická operace, s komplikovaným pooperačním obdobím (rozvoj endometritidy, peritonitidy a jiných hnisavých septických chorob).

Vlákna pojivové tkáně nebo adheze táhnou střeva, což narušuje její funkce, trubice, vaječníky a vazy, které drží dělohu. To vše může způsobit:

 • přetrvávající zácpa
 • střevní obstrukce
 • tubulární neplodnost
 • nesprávné umístění dělohy (její ohýbání nebo ohýbání vzadu), které ovlivňuje menstruaci (viz bolestivé období: příčiny).

Po druhém, třetím císařském řezu jsou s největší pravděpodobností důsledky ve formě adhezivní choroby a její komplikace.

Pooperační kýla

Tvorba pooperační kýly v oblasti jizvy není vyloučena, což je spojeno s nedostatečným porovnáním tkání během uzavření rány (zejména aponeurózy) a průběhu časného pooperačního období. V některých případech lze pozorovat diastázi (divergenci) svalů rectus abdominis, to znamená, že je snížen jejich tón a nemohou plnit své funkce:

 • v důsledku toho je zátěž přerozdělena na jiné svaly, které jsou plné přemísťování nebo snižování vnitřních orgánů (děloha a vagina),
 • vytvoření pupeční kýly (pupeční kruh je slabým místem v břišní stěně),
 • trávení je narušeno a objeví se bolest páteře.

Důsledky anestezie

Rozhodnutí o anestezii během císařského řezu se provádí anesteziologem. Může se jednat o intravenózní anestezii s endotracheální intubací nebo o spinální anestezii. Po endotracheální anestezii si ženy často stěžují na bolest v krku, kašel, který je spojován s tracheálními mikrotraumami a hromaděním hlenu v bronchopulmonálním traktu..

Také po ukončení celkové anestézie, nevolnost, méně časté zvracení, zmatek, ospalost se obávají. Všechny uvedené příznaky zmizí po několika hodinách. Po spinální anestezii se mohou objevit bolesti hlavy, proto se doporučuje pacientovi zůstat ve vodorovné poloze po dobu nejméně 12 hodin.

Při provádění epidurální a spinální anestézie je možné poškození kořenů míchy, což se projevuje slabostí a chvěním v končetinách, bolestmi zad.

Jizva dělohy

Odložená operace císařského řezu navždy zanechá paměť v podobě jizvy na děloze. Hlavním kritériem pro děložní jizvu je její životaschopnost, která do značné míry závisí na kvalitě operace a průběhu pooperačního období..

Insolventní (ztenčená) děložní jizva může způsobit hrozbu těhotenství a dokonce i prasknutí dělohy, a to nejen při příštím porodu, ale také během těhotenství. Proto lékaři doporučují ženám, které plánují druhou císařskou sekci, sterilizaci (tubální ligace) a po třetí operaci trvají na tomto postupu.

Endometrióza

Endometrióza je charakterizována skutečností, že buňky podobné struktuře jako endometrium jsou lokalizovány na atypických místech. Často po císařském řezu se vyvíjí endometrióza jizvy na děloze, protože v procesu šití děložního řezu mohou buňky jeho sliznice vstoupit a v budoucnu klíčit ve svalové a serózní vrstvě, tj. Dochází k endometrióze jizvy..

 • Žena má konstantní bolest v podbřišku, jejíž intenzita závisí na fázi menstruačního cyklu (během menstruace se bolest zesiluje, podívejte se, jak snížit bolest během menstruace).
 • Endometrióza může způsobit budoucí neplodnost.
 • Nemoc se však nevyvíjí okamžitě, ale po letech.
 • Jsou známy případy endometriózy kožního švu..

Problémy s laktací

Mnoho žen hlásí problémy s tvorbou laktace po porodu v břiše. To platí zejména pro ty, kteří byli přijati na císařský řez podle plánu, tedy před zahájením porodu. Spěch mléka po přirozeném porodu a císařském řezu u žen, kterým bylo povoleno porodit, se vyskytuje 3-4 dny, jinak mléko dorazí za 5-9 dní.

To je způsobeno tím, že v procesu porodu se produkuje oxytocin, který způsobuje kontrakce dělohy. Oxytocin zase stimuluje syntézu prolaktinu, který je zodpovědný za produkci a uvolňování mléka.

Je zřejmé, že žena po operaci není schopna v nadcházejících dnech poskytnout dítěti mateřské mléko, a musí být krmen směsí, což je dobré. Po přenosu císařského řezu mají puerpera často hypogalaktii (nedostatečná tvorba mléka) a dokonce i agalaktii.

Důsledky císařského řezu pro dítě

Císařský řez postihuje novorozence. Císařský řez má často dýchací potíže.

 • Zaprvé, pokud byla operace provedena v intravenózní anestezii, pak některá léčiva vstupují do krevního řečiště dítěte, což způsobuje inhibici respiračního centra a může způsobit zadušení. Kromě toho v prvních dnech a týdnech po narození matka poznamenává, že dítě je pomalé a pasivní, špatně bere prsa.
 • Za druhé, v plicích dětí narozených chirurgickým zákrokem zůstává hlen a tekutina, které jsou vyloučeny z plic, když plod prochází porodním kanálem. V budoucnu je zbývající tekutina absorbována do plicní tkáně, což vede k rozvoji onemocnění hyalinní membrány. Zbývající hlen a tekutina jsou vynikajícím živinovým médiem pro patogenní mikroorganismy, které následně vedou k pneumonii a dalším poruchám dýchání..

Během přirozeného porodu je dítě ve stavu hypernace (tj. Spánku). Ve snu fyziologické procesy probíhají pomaleji, což je nezbytné k ochraně dítěte před prudkým poklesem tlaku během porodu.

Při řezu císařským řezem je dítě odebráno ihned po řezu dělohy, dítě není připraveno na prudkou změnu tlaku, což vede k tvorbě mikroblů v mozku (věří se, že u dospělého by takový pokles tlaku způsobil bolestivý šok a smrt).

Císařské děti se ve vnějším prostředí mnohem déle a horší přizpůsobují, protože při průchodu porodním kanálem nezažily stres při narození a neprodukovaly katecholaminy - hormony, které jsou zodpovědné za přizpůsobení se novým podmínkám existence..

Mezi dlouhodobé důsledky patří:

 • špatný přírůstek na váze
 • hyperaktivita a podrážděnost císařských dětí
 • častý vývoj potravinových alergií

Existují problémy s kojením dítěte. Dítě, které bylo neustále krmeno umělou směsí, zatímco se žena stahovala z anestézie a podstupovala antibiotika, nemá motivaci kojit, zdráhá se brát prsa a nechce použít sílu k získání mateřského mléka z prsu (je to mnohem snazší z bradavky).

Rovněž se předpokládá, že mezi matkou a dítětem po císařském řezu neexistuje psychologické spojení, které se vytváří během přirozeného porodu a je fixováno brzy (bezprostředně po narození a překročení pupeční šňůry) nanesením na hrudník.

Zotavení po císařském řezu

Bezprostředně po operaci je žena převedena na jednotku intenzivní péče, kde je na den pod dohledem zdravotnického personálu. V této době je zapotřebí ledu na léky na břicho a bolest. Po císařském řezu musí být okamžitě obnoveno tělo:

Fyzická aktivita

Čím dříve se nově ražená matka začne po operaci pohybovat, tím rychleji se bude moci vrátit k obvyklému rytmu života.

 • První den, zejména po spinální anestezii, by měla být žena v posteli, což nevylučuje možnost pohybu.
 • Můžete a měli byste se otočit ze strany na stranu v posteli, dělat cvičení pro nohy:
  • praskající prsty
  • otáčení chodidel v různých směrech
  • utáhněte a uvolněte hýždě
  • tlačte kolena k sobě a uvolněte je
  • ohněte nejprve jednu nohu v kolenním kloubu a narovnejte ji, pak druhou

  Každé cvičení by mělo být provedeno 10krát.

 • Rovněž je nutné okamžitě začít dělat Kegelovy cviky (periodicky komprimovat a uvolňovat svaly vagíny), které posilují svaly pánevního dna a předcházejí problémům s močením.
 • Kdy mohu sedět po císařském řezu? Po prvním dni je povoleno vstávat z postele. Chcete-li to provést, musíte se otočit na bok a nohy dolů z postele, pak si položte ruce, zvedněte horní konec těla a posaďte se..
 • Po chvilce byste se měli postavit na nohy (můžete se držet dozadu postele), chvíli se postavit, a pak podniknout pár kroků, pokusit se udržet záda rovně.
 • Vstávání z postele by mělo být pod kontrolou sestry. Časná motorická aktivita stimuluje střevní motilitu a zabraňuje tvorbě adheze.

Kožní švy jsou denně ošetřovány antiseptickými roztoky (70% alkohol, brilantní zelená, manganistan draselný) a změny obvazu. Sešívání se odstraní 7. až 10. den po operaci (výjimkou je intradermální sešívání, které samo odezní za 2-2,5 měsíce).

Pro lepší resorpci kožní jizvy a zabránění vzniku keloidů se doporučuje namazat klouby gely (Curiosin, Kontraktubeks). Po uzdravení jizvy na kůži a odstranění švů si můžete osprchovat, tj. Asi 7-8 dní (vyhněte se tření žínkou švu) a koupání a návštěva vany se odloží o 2 měsíce (dokud se jizva na uzdravení dělohy a přísavky nezastaví).

Močení, střevní plyn

Průchod střevních plynů má velký význam pro obnovení funkce střev. Mnoho žen se velmi bojí uvolňovat plyny. Nenechávejte je v sobě, aby se usnadnil průchod plynů, musíte zdvihnout žaludek ve směru hodinových ručiček, pak otočte bokem a zvedněte nohu a zesvětlete. Dojde-li k zácpě, můžete použít laktózu (Dufalac), která je nejbezpečnějším lékem na zácpu, nebo použít čípky s glycerinem (viz zácpky pro čípky), které mohou používat kojící ženy..

Po operaci často vznikají problémy s močením. Je to zpravidla způsobeno prvním dnem (už ne) v močovém měchýři katétru. Po odstranění katétru jsou potíže s močením: zpoždění nebo bolest během močení. Nebojí se bolesti, za 2-3 dny samy zmizí a samotný syndrom bolesti je způsoben podrážděním sliznice močové trubice. Ale dlouhé zadržování moči (více než 4 hodiny) děsí maminky. Nezapomeňte o tom informovat lékaře, ale musíte také přijmout opatření - vypít více tekutin. A samozřejmě, po císařském řezu, i když nejsou problémy s močením, měli byste navštívit toaletu tak často, jak je to možné (každé 2 hodiny). Důvodem je to, že přetékající močový měchýř bude vyvíjet tlak na dělohu a bude bránit v kontrakci..

Výživa

Zvláštní pozornost je věnována výživě po císařském řezu, protože se jedná o operaci dutiny, tj. O břišní dutinu:

Je dovoleno pít minerální vodu bez plynu, která může být okyselena citronovou šťávou. I když příbuzní přinesli minerální vodu s plynem, sestra ji jistě otevře a nechá ji tak, aby plyn zmizel. První den v zásadě nechci jíst, ale nemusíte si dělat starosti, že hladujete, všechny živiny přicházejí skrz „kapátka“, která bude před operací předepsána.

Maminka se převádí z jednotky intenzivní péče na jednotku po porodu. Strava se rozšiřuje. Je povoleno jíst pouze tekuté jídlo, například nízkotučný kuřecí vývar nebo maso (voda po vaření je vypuštěna a nalita nová), kefír, jogurt (bez kousků ovoce).

Strava je bohatší. Můžete použít zkroucené nízkotučné vařené maso (hovězí, telecí, králík), maso nebo rybí suflé, zpracovaný tvaroh v mixéru. Do nabídky jsou rovněž zavedeny viskózní obiloviny (pšenice, rýže), vařené v mléce s vodou v poměru 1/1. Veškeré jídlo se podává ve vařené a šťouchané formě při pokojové teplotě. Jíst frakční a je 5-6 krát denně v malých porcích.

Z nápojů můžete pít slabý černý čaj s citronem, kompoty, želé, ovocné nápoje, šípkový vývar a další bylinné čaje. Džusy se nedostanou pryč. Měli by být opilí, zředěni převařenou vodou (1/1).

Čtvrtý den je zpravidla nezávislá židle. Proto můžete jíst řídké zeleninové polévky s bramborovou kaší, bramborami a jinými zeleninovými pyré, vařenými rybami, nízkotučnou drůbež. Můžete jíst 2 až 3 malé kousky sušeného nebo včerejšího žitného chleba denně. Vyloučeny jsou všechny pečivo a pečivo. Rovněž jsou zakázány produkty stimulující tvorbu plynu: hrách a všechny luštěniny, zelí a další. Ovoce se zavádí do potravin opatrně a pouze u těch, které nejsou pediatrem zakázány (aby u dítěte nezpůsobovaly alergie). Můžete 1 banán, sekané, loupané zelené jablko, kiwi.

Jídla jsou normální, ale podléhají výrobkům schváleným pediatrem. Nemůžete mít žádné ořechy (i když stimulují kojení, ale jsou velmi alergeny na novorozence), med ve velkém množství, různé krémové krémy, čokoláda, červené ovoce. Důraz by měl být kladen na bílkovinné potraviny (maso, ryby, drůbež), mléčné výrobky a čerstvou zeleninu.

Všechna mastná a smažená jídla, marinády a okurky, konzervované potraviny, instantní jídla a rychlé občerstvení jsou zakázána.

Jídlo je vařené, dušené, dušené nebo pečené, ale bez krustě. Jídlo zůstává zlomkové, až 5krát denně a stále v malých porcích.

Obvaz

Značně usnadní život, zejména v prvních dnech po operaci, nošením obvazu. Toto zařízení však nezneužívejte, pro úplnou a rychlou obnovu svalového tonusu přední břišní stěny musí být obvazy pravidelně odstraňovány a postupně prodlužovat období „bez obvazu“..

Kašel

Po císařském řezu se žena často obává kašle, zejména po endotracheální anestézii. Strach z odlišných švů během kašle však potlačuje touhu po kašli. Chcete-li posílit švy, můžete si stisknout polštář do žaludku (výbornou náhradou je obvaz nebo obvaz s ručníkem), poté zhluboka vdechněte a poté úplně, ale pečlivě vydechněte a vydejte zvuk jako: „woof“.

Fyzická aktivita a obnovení pružnosti břicha

Po císařském řezu je vzpírání omezeno na ne více než 3-4 kg po dobu nejméně tří měsíců. Vychovávání dítěte a péče o něj není zakázáno a dokonce ani povzbuzováno. Všechny domácí úkoly, zejména související s ohýbáním a dřepy (mopování, mytí), by měly být delegovány na jiného člena rodiny.

Jeden měsíc po operaci můžete začít s lehkými gymnastickými cvičeními. Po císařském řezu, který obnoví břicho, může začít s čerpáním tisku nejdříve o šest měsíců později. V zásadě se ochablý žaludek vrátí do normálu po 6 - 12 měsících (kůže a svaly se stanou elastickými, jejich tón bude obnoven)..

Chcete-li obnovit postavu po císařském řezu, měly by se sporty (fitness, aerobik, ohyb těla, jóga) provádět podle individuálního programu s instruktorem a pouze po konzultaci s gynekologem (nejdříve šest měsíců po operaci). Bodyflex cvičení 15 minut denně dokonale pomáhá obnovit postavu a napnout žaludek.

Gymnastika po císařském řezu

Gymnastika pomůže postavu vrátit do normálu. Ve druhém týdnu, po odstranění stehů, byste měli chodit co nejvíce (neuspěchaný, alejový krok). Nenuťte, jak se cítíte unavení, přestaňte chodit a vraťte se domů. Z tohoto hlediska je také dovoleno provádět jednoduchá cvičení na podporu břišních svalů. Jedno z cviků - zatažení břicha, se provádí v sedu s ohnutým hřbetem. Při výdechu je nutné nasávat žaludek a při inhalaci relaxovat. Neopakujte více než 15 - 20krát najednou a cvičení provádějte 2krát denně. Kromě toho nezapomeňte na cvičení Kegel pro svaly pánevního dna.

Měsíc po operaci jsou povolena jednoduchá cvičení zaměřená na obnovení držení těla.

Sedící na židli s rovným hřbetem a rameny od sebe, rozložte šířku ramen nohou. Po 0,5 minutě zkuste dostat prsty do svahu rukama a relaxovat. Opakujte 6 - 12 krát.

Pevně ​​přitlačte ke zdi a dotkněte se zadní části hlavy, lopatek, lýtek a pat. Opravte polohu na 3 minuty, poté ustupte o 2 kroky a držte v této poloze další 3 minuty.

Nohy šířte od sebe, mírně ohněte kolena a pokuste se naklonit dopředu. Držte ruce na bok a narovnejte ramena a snižte lopatky. Opakujte 30krát třikrát denně.

Stojte na všech čtyřech, střídavě zvedněte pravou rovnou nohu pravou rukou, poté spusťte a opakujte s levými končetinami. Proveďte 10-15krát na každé straně.

Stojte na všech čtyřech, narovnejte jednu nohu a ohněte se na koleno v úhlu 90 stupňů. Napněte si hýždě v tuto chvíli. Spusťte nohu a opakujte cvičení s ostatními. Proveďte 10 až 15krát s každou nohou.

Laktace

V současné době je podporována časná přilnavost k hrudníku, to znamená bezprostředně po porodu. Bohužel ne v mnoha porodnicích dali dítě prsu ihned po jeho odstranění během operace, a nejčastěji se to stane 2. - 3. den, kdy bude matka převedena na poporodní oddělení. Je lepší se domluvit s lékařem předem, aby dítě nebylo během operace pouze předvedeno matce, ale aby bylo umístěno na prsa (pokud se operace neprovádí v endotracheální anestezii). Je také vhodné požadovat, aby dítě bylo v době krmení přivedeno na jednotku intenzivní péče. Prvních 4–5 dnů po císařském řezu mléka matka ještě nemá (po nezávislém porodu dochází ke spěchu mléka 3. - 4. den). To není důvod k zoufalství, a zejména odmítnutí kojení. Mávání bradavkou dítě nejen stimuluje nával mléka, ale také napomáhá produkci oxytocinu, což pomáhá snižovat dělohu..

Pózy, které matky dávají přednost po krmení po operaci, leží na boku nebo sedí na židli. Pro stimulaci laktace dítěte je lepší se přikrýt a připevnit k holé hrudi. Během krmení by také měly být zapojeny obě mléčné žlázy (nejprve krmte jednu a poté připojte druhou). Tato metoda stimuluje produkci mléka. Není nutné připomínat, že po krmení je nutné exprimovat a zpracovávat bradavky, například olej z rakytníku řešetlákové.

Pokud bylo v porodnici krmení prováděno přísně po hodině, je vhodné po propuštění dodržovat bezplatné krmení nebo krmení na vyžádání (nejméně však každé 3 hodiny). To nejen přispívá k lepšímu nasycení dítěte, ale také k produkci mléka a oxytocinu.

Sexuální život

Intimní vztahy lze obnovit po 1,5 - 2 měsících po porodu břicha (stejné období po nezávislém porodu). Tato doba abstinence je nutná pro hojení povrchu rány v děloze (místo připojení placenty) a děložního švu.

Je důležité starat se o antikoncepci ještě před začátkem sexuální aktivity. Každá žena, která podstoupila chirurgický zákrok, by si měla pamatovat, že nitroděložní zařízení může být instalováno pouze 6 měsíců po císařském řezu, a potrat (důsledky) je přísně kontraindikován, protože poškozuje stehu na děloze a může způsobit selhání jizev..

Menstruační cyklus

Neexistují žádné rozdíly v obnově menstruačního cyklu po porodu břicha a nezávislém porodu. V případě kojení může menstruace začít šest měsíců po narození a později. Při absenci laktace začíná menstruace po 2 měsících.

Příští těhotenství

Porodníci doporučují zdržet se nového těhotenství po operaci po dobu nejméně 2 let (optimálně 3). Toto časové období umožňuje ženě nejen se zotavit fyzicky a psychologicky, ale také nezbytné pro úplné uzdravení stehu na děloze..

Dohled gynekologa

Všechny ženy, které podstoupily císařský řez, jsou registrovány na prenatální klinice, kde byly pozorovány dva roky. První výskyt po operaci by měl být nejpozději do 10 dnů, s povinným ultrazvukem dělohy. Poté, co je lochie ukončena (6-8 týdnů) a šest měsíců k posouzení stavu jizvy na děloze, pak navštivte gynekologa alespoň jednou za šest měsíců.

Otázka odpověď

Jaký den je předepsán po císařském řezu??

Obvykle se předepisují 8. den po odstranění stehů. Je možné dřívější odstranění stehů (na 7. den) a vypouštění na 6. nebo 7. den, ale to je vítáno ve velkých městech.

Jak dlouho žaludek po operaci bolí a co dělat?

Pokud operace proběhla bez komplikací, pak byl syndrom bolesti velmi intenzivní až první den po císařském řezu. Během tohoto období je žena předepsána analgetika, která jsou bezpečná pro dítě (ketorol). Ale s velmi silnými bolestmi je možné předepsat omamné látky proti bolesti (promedol). Z hlediska bolesti je nejobtížnější první den, pak bolest postupně zmizí, zejména při intenzivní činnosti.

Je možné obejít se bez obvazu po operaci?

Samozřejmě můžete a někteří lékaři jsou obecně proti tomuto zařízení. Ale v prvních třech dnech je snazší pohybovat se a snášet bolest přesto obvazem.

Kdy se můžu osprchovat a vykoupat se?

Osprchování může být provedeno okamžitě po propuštění, tj. Ve dnech 7-8, za předpokladu, že jsou stehy odstraněny a nedochází k hnisání pooperační jizvy. A s koupelnou budete muset počkat, je to povoleno pouze po ukončení přísavky, asi 1,5 měsíce po operaci. Kromě toho byste měli sledovat teplotu vody, měla by být teplá, ale ne horká (můžete vyvolat pozdní krvácení).

Je možné navštívit bazén po císařském řezu??

Ano, plavání je vítáno po porodu, zejména po porodu břicha, ale je povoleno pouze po ukončení lochie, tj. 6 až 8 týdnů po porodu. Plavání úspěšně obnovuje postavu, ovlivňuje břišní svaly a zlepšuje celkový tón.

Jak se chránit po operaci?

Tato otázka je zajímavá pro všechny ženy, bez ohledu na to, jaký byl porod, nezávislý nebo funkční. V prvních šesti měsících můžete použít metodu laktační amenorey, ale za podmínek. Kojení by mělo být každé tři hodiny, včetně noci. Dítě není krmeno směsí. Tato metoda však není nijak zvlášť spolehlivá, takže můžete užívat tablety s nízkým obsahem tablet (při kojení) nebo kombinovanou perorální antikoncepci, pokud matka nedojde. Je optimální zavést nitroděložní zařízení, ale po císařském řezu se podává nejdříve po 6 měsících.

Mohu po císařském řezu spát na břiše??

Je to možné a nutné. Ale až první den bude matka na zádech (zavedení intravenózních roztoků a léků, kontrola krevního tlaku, puls a dýchání). Poté, co se poporodní žena začala postavit a pohybovat se sama, ležící na břiše je nejen zakázáno, ale také vítáno (pomáhá snižovat dělohu). Neměli byste se bát divergence švů, pokud jsou švy dobře vytvořené, neoddělí se..

Zotavení po císařském řezu

Po císařském řezu jsou první dny nejobtížnější. Taková maličkost, jak se otočit na jedné straně, kašel, zhluboka dýchat nebo sáhnout po posteli, není snadná.

PRVNÍ DNY

První den po operaci je nově razená matka na jednotce intenzivní péče, kde její stav sleduje zdravotní sestra a anesteziologka. Měřuje krevní tlak, puls, teplotu, hodnotí stupeň kontrakce dělohy a intenzitu vaginálního výboje, močení. Sestra mění obvazy v oblasti pooperačního švu. Po aplikaci epidurální nebo spinální anestezie by měla být žena v posteli po dobu 3 až 12 hodin. Musíte vstávat postupně, bez spěchu, bez náhlých pohybů a vždy v přítomnosti někoho ze zdravotnického personálu nebo příbuzných. Můžete sedět ve 2-3 dny po operaci.

Chcete-li se po operaci cítit pohodlněji, postupujte podle následujících tipů:

Boční převrácení

1. Aby se usnadnilo převrácení ze zadní strany na bok, ohněte nejprve kolena tak, aby vaše nohy spočívaly proti rovině, na které ležíte..
2. Odložte nohy a zvedněte boky, aby se vaše tělo narovnalo od ramen k kolenům..
3. Otočte boky do strany a sklopte je. Poté otočte horní část těla stejným směrem.

Takže ležíte na vaší straně. Tato metoda chrání švy před poškozením a eliminuje bolestivé tření loktů na listech..

Kašel

Pokud byla během císařského řezu použita celková anestézie, je nutné, aby se zbavil hlenu nahromaděného v plicích, kašel.

K očištění krku beze strachu z nepříjemných nebo bolestivých pocitů použijte jednoduchou techniku ​​zvanou „štěkání“. Navzdory svému ironickému názvu je skutečně efektivní a doporučený odborníky.

1. Je třeba posílit švy rukama, malým polštářem nebo uvázat ručník.
2. Nyní se zhluboka nadechněte a plně naplňte plíce.
3. Další akcí je úplné vydechnutí, náhle, ale jemně - vtáhnutí do žaludku a nenafukování.
4. Vytvořte zvuk jako „woof“.
5. Opakujte několikrát v průběhu jedné hodiny, zejména pokud máte pocit, že v hrudi kňučíte nebo vzlykáte. Pokud je váš hrudník čistý a pravidelně vstáváte z postele, není nutné to dělat často.

Pokud je „neobvyklý porod“ plánován kvůli zvláštním indikacím, které jsme již podrobně popsali v článku „Neocenitelná pomoc při porodu“, je velmi užitečné správně cvičit kašel.

Vstávání a chůze

Poprvé vám sestra pomůže se vstát z postele po souhlasu ošetřujícího lékaře. Přitom se můžete cítit slabí a závratě. Neznepokojujte se! To je přirozené, protože jste právě podstoupil břišní chirurgii! Bez ohledu na to, zda byla použita celková anestézie nebo epidurální anestézie, je při prvním vzestupu nevyhnutelný pocit slabosti.

Nyní, když jste poprvé vstali, nejprve si pomyslete, že nejtěžší je za námi, a váš první výstup již znamená, že jste pevně na cestě zotavení!

Narození dítěte je obrovská událost, skutečný výkon, bez ohledu na to, jak k tomu došlo - prostřednictvím přirozeného porodního kanálu nebo pomocí „císařského řezu“. Vážně si myslíte, že v určitém okamžiku jste to udělali v tomto okamžiku na obrovské Zemi! A velmi brzy bude vaše dlouho očekávané dítě s vámi doma a budete si plně užívat štěstí mateřství, neocenitelných okamžiků komunikace s nejsladším, milovaným a nejcennějším tvorem na světě.

Pokud přísně dodržujete doporučení lékaře, protože pochopíte, že stav vašeho zdraví přímo závisí na jejich dodržování, pak období zotavení proběhne hladce a rychle.

Chcete-li vstát z postele, proveďte následující:

1. Otočte se k boku, nechte nohy viset z okraje postele a postavte se do sedu.
2. Posaďte se a provádějte pohyby nohou.
3. Až budete připraveni, položte nohy na podlahu a postavte se (vždy s pomocí venku). Postavte se co nejrovněji. To vám neublíží švy, i když se zdá, že se protahují..
4. Jakmile si zvyknete stát, udělejte malý krok.

Pokaždé, když vstanete z postele, zjistíte, že je to snazší a snazší..

Nyní zkuste postupně prodlužovat dobu vašich procházek. Jen si pamatujte:

- Jsem hotov! S každým krokem jsem silnější. Každý pohyb mě přiblíží k propuštění domů, protože každá křídla křídla přenáší ptáka blíže k jeho vyhledávanému hnízdě.

Střevní plyn

Oni, miláčci, jsou nuceni upozornit na sebe po jakékoli operaci v břišní dutině. Jednoduše řečeno, jedná se o situaci, která se triviálně vyjádří slovy „Jsem dost.“ Příčinou tohoto problému je zpomalení střevní aktivity v důsledku chirurgického zákroku.

Vypořádat se s plyny vám pomůže:
- hluboké dýchání;
- houpací křeslo (pokud se plyny budou obtěžovat doma);
- vyloučení potravin a nápojů, z nichž se uvolňují plyny, z pooperační stravy

Močení

Dalším choulostivým bodem jsou možné potíže s močením. Mohou se vyskytnout po katétru v močovodu, anestezii a břišní operaci.

Nedělejte si starosti, nepijte více tekutin, zkuste močit ve sprše nebo ve vaně. Pokud se nemůžete močit, budete stále potřebovat katétr pro vyprázdnění močového měchýře.

Správná výživa

1. den.

Žena smí pít vodu bez plynu, okyselenou citronovou šťávou. Vzhledem k tomu, že kapátka jsou obvykle umístěna po operaci, první den všechny živiny, které matka dostává přímo do krevního řečiště.

2. den.

Druhý den po císařském řezu je žena převedena z jednotky intenzivní péče do poporodní jednotky. Strava po císařském řezu je podobná stravě po jakékoli břišní operaci. Husté jídlo je vyloučeno - v tuto chvíli musíte ušetřit orgány trávicího traktu.

Den 3 a dále.

Strava se postupně rozšiřuje. Třetí den po operaci se v mlýnku na maso posouvá nízkotučný kuřecí vývar, vařené maso, tvaroh nebo bramborová kaše nebo kaše, kaše. Celá strava je rozdělena na 5-6 recepcí. Je dovoleno pít málo sladký čaj, řídké želé, dušené ovoce, šípkový vývar. Obvyklé množství jídla v každém jídle je 70 - 100 ml.

První nezávislá židle by měla být 3. až 3. den po operaci. Poté se můžete vrátit k výrobkům spotřebovaným během těhotenství, ale s ohledem na omezení doporučená pro kojící matky. Koneckonců, do této doby obvykle přichází mléko.

Normalizace stolice a prevence zácpy jsou velmi užitečné:

Mírná fyzická aktivita,
- také dostatečné množství zeleniny a sušeného ovoce (zejména sušených švestek) ve stravě. Během tohoto období již neexistují žádné nutriční vlastnosti pro ženy, které porodily císařským řezem.

KRMIVO KRMIVO „od A do Z“

Existuje možnost prvního krmení, pokud je ještě na operačním sále, za předpokladu, že operace byla provedena s lokální anestézií a nemocniční pravidla takové krmení umožňují. Ale s krmením budete muset chvíli počkat, pokud operace proběhla v celkové anestézii nebo pokud vaše dítě vyžaduje lékařskou péči.

Jakmile se zotavíte, zkuste dítě vyzvednout z dětského oddělení. Je třeba si uvědomit, že určité fyzické faktory znesnadňují připevnění dítěte k hrudi.

I strach může způsobit první neúspěšné krmení. Kromě toho může mléko přijít později (5.-9. Den) v důsledku použití celkové anestézie a omezení užívání léků, které snižují dělohu, nedostatek nezbytných hormonů vylučovaných během přirozeného porodu. Vaše dítě však potřebuje mateřské mléko!

Pamatujte na následující pravidla

Vyžadujte připojení k hrudi dítěte ihned po narození nebo po odchodu z anestézie. Neočekávejte však skutečné krmení od prvního kojení, protože oba se musíte stále hodně učit..

Požádejte svého lékaře o pomoc, pokud narazíte na zákaz lékařů nebo zdravotních sester v nemocnici krmení dítěte na porodním oddělení, zejména pokud je porod normální. Musíte si vzít dítě na krmení..

Porodnice nejčastěji po císařském řezu užívají drogy, které jsou kompatibilní s kojením, ale sestry stále děsí matky škodlivými drogami, zejména antibiotiky. Zeptejte se svého lékaře, jaké léky jsou předepsány pro vás a zda jsou kompatibilní s krmením. Zapište si názvy těchto léků..

Může se stát, že v době určené na krmení bude vaše dítě spát. Probuď ho, přestože to vypadá neeticky. Když se probudí, okamžitě začněte krmit. Hlavní věc je vaše touha začít a pokračovat v krmení. Produkce mléka do značné míry závisí na dvou věcech: na vaší důvěře v to, že můžete krmit dítě a na jeho sání.

Kdykoli je dítě přivedeno na krmení, ujistěte se, že je připevněno k hrudníku, i když spí: děti mohou napůl spát.

Buď trpělivý. Nebojte se, dítě nebude mít hlad, protože potřeba novorozenců je malá. Vaše dítě potřebuje především lásku a náklonnost. Drž to proti sobě. Bude si „pamatovat“ váš srdeční rytmus a „rozpozná“ vás.

Pokud je dítě s vámi nejdříve 3. den a současně je vedeno samostatně:

Zatímco na oddělení odděleně od dítěte, vyjadřujte obě prsa - je lepší provést 8 - 10 krátkých pokusů po dobu 5 minut, každé 2 hodiny, s výjimkou noční přestávky od 24,00 do 6,00. Vaše dítě se právě narodilo a kolostrum se stále vyrábí trochu - podle jeho přirozené potřeby. Proto vyjádřeno 5-10 gramů - to nestačí. A vyjádřit „do poslední kapky“ je nemožné. Nemučte se. Kolostrum sbírejte do láhve, lze jej uchovávat po dobu 8 hodin bez ledničky při pokojové teplotě. Při první příležitosti dejte svému dítěti kolostrum, nejlépe ze lžíce, položte dítě na loket tak, aby na něm bylo polovisle.

Pokud je k vám dítě přivedeno, aby se živilo každou hodinu, uchovejte dalších 6-8 výrazů, kromě noční přestávky. Obvykle je každé druhé krmení neúčinné kvůli skutečnosti, že dítě je krmeno a je zvyklý na sání z láhve. Pokud dítě během kojení aktivně sávalo ve správné poloze, považujte toto datum za vyjádření. Pokud dítě pomalu saje - prsa po krmení vyjádřete.

Při každém setkání s dítětem by se člověk neměl soustředit na to, jak moc saje, ale na to, jak si vezme hrudník.

Nezapomeňte dítě aplikovat na obě prsa v jednom krmení, abyste lépe stimulovali kojení. Udělejte to, dokud nedojde k výraznému spěchu mléka, které může začít 2. - 5. den poté, co dítě začalo pravidelně krmit..

Krmte své dítě, pouze když je klidný. Jinak nebude schopen najít a chytit bradavku. Pokud dítě křičí násilně, držte ho blízko sebe, třást a uklidnit ho. Pak dejte hrudník. Chcete-li snížit pooperační malátnost, při krmení dítěte položte pod polštář polštář ležící na boku. Postupem času prošije bolest stehu a při krmení dítěte zažijete jen radost.

Vy a vaše dítě doma!

Nebuďte nervózní, pokud se vám nedaří krmit své dítě. Krmení by mělo být co nejklidnější a uvolněné. Naučte se nemyslet na nic, co by vás rozrušilo, rozrušilo vás.

Kromě toho může duševní stres snížit produkci mléka..

- Pozvěte kojícího konzultanta, aby se seznámil s praxí a technikou kojení (je třeba se naučit, jak správně aplikovat, správně odstavit, pohodlně sedět, krmit se z různých poloh, krmit při ležení a spánku se svým dítětem a v případě potřeby se správně vyjadřovat),

- Před konzultací o kojení dejte dítě k prsům každé 2 hodiny, bez ohledu na to, zda spí nebo vzhůru, s výjimkou nočních přestávek od 22 do 24:00 do 4:00..

- Vezměte si s sebou dítě do postele, jakmile se postavíte sami a celou noc spíte vedle něj.

Vaše výživa při krmení

Při kojení alespoň 500 ml mléka, kefíru nebo jogurtu, 50–100 g tvarohu, asi 200 g masa, 600 g zeleniny (je lepší zavést jinou zeleninu postupně), 1 vejce, 300–500 g ovoce ( množství by se mělo postupně zvyšovat), 35 g másla a 20 g rostlinného oleje.

Vyloučeny by měly být alkohol a alergie: med, citrusové plody, jahody, čokoláda, konzervy, klobásy. Pijte hodně tekutin. Rovněž se doporučuje pokračovat v užívání komplexů vitamínů a minerálů těhotným a kojícím ženám, protože potřeba vitamínů a minerálů zůstává stejně vysoká jako v těhotenství..

Je vhodné, aby vám někdo po domě pomohl, abyste mohli věnovat čas obnově své vlastní síly a založení kojení. Za dva až tři měsíce již budete moci začít cvičit speciální cvičení, abyste získali pružnost břicha, štíhlých nohou a krásu hrudníku..

Jak se zotavit z císařského řezu: Pospěšte si pomalu

Když přirozený porod není možný, žena podstoupí operaci břicha - císařský řez; lékaři varují mladou matku, že komplikace nejsou vyloučeny po operaci a tělo bude muset rehabilitovat déle než během normálního porodu. Žena musí pečlivě sledovat své zdraví a řídit se pokyny lékařů. Podívejme se, jak život pokračuje po císařském řezu.

Jak císařský řez ovlivňuje dobu zotavení

Císařský řez je operace, při níž se novorozenec narodí obcházením porodního kanálu řezem v dolním břiše. Císařský řez proveďte v celkové nebo lokální anestézii; epidurální anestézie se často používá jako poslední (anestetikum se podává mezi některými bederní obratle, po kterých pacient necítí bolest v pánevních orgánech).

Postup vytahování dětí z těl zesnulých matek byl znám ve starověkém Řecku; Poprvé francouzský soudní lékař Ambroise Pare začal pro živé ženy dělat císařské řezy v 16. století, ale ani tehdy se ženě v práci nepodařilo zachránit život. Teprve v 19. století se objevili první přeživší Caesarean; Dnes je v průměru každá pátá žena v práci podrobena chirurgickému zákroku.

Když se císařský řez provádí v celkové anestézii, žena získává vědomí půl hodiny nebo hodinu po porodu: je často bolestivé a závratě, nevolné. Správně provedená epidurální anestézie se snáze snáší..

Z operačního stolu je žena v práci převedena na jednotku intenzivní péče; Máma je pod dohledem zdravotnického personálu, který pravidelně kontroluje:

 • ukazatele krevního tlaku;
 • tělesná teplota
 • jak se děloha stahuje
 • krvácení se otevřelo nebo ne;
 • jak fungují močové orgány; v případě potřeby nainstalujte katétr.
Jednotka intenzivní péče je vybavena vším nezbytným pro neustálé sledování stavu ženy v porodu

Sestry léčí stehy antiseptiky. Pacientovi jsou podávány takové léky:

 • léky, které stimulují kontrakci muskulatury pohlavních orgánů;
 • antibiotika - aby se zabránilo infekci organismu; riziko infekce je desetkrát vyšší než po přirozeném porodu;
 • roztoky glukózy a chloridu sodného - pro obnovení vlastností krve;
 • analgetika schválená pro kojící matky - k úlevě od pooperační bolesti.

Při velké ztrátě krve je nutná krevní transfuze.

Když je zdraví ženy při porodu normální, druhý den po operaci je žena převedena na poporodní oddělení - již s dítětem. Po pěti až šesti dnech se provede ultrazvukové vyšetření, které zkontroluje stav pánevních orgánů; pokud neexistují žádné problémy, žena je odstraněna stehy. Po týdnu je pacient propuštěn z nemocnice. V nepřítomnosti zdravotních problémů druhý den po císařském řezu padá péče o novorozence na matku

Rehabilitace těla po císařském řezu trvá od tří měsíců do šesti měsíců. V současné době je život matky plný zákazů a omezení, ale postupně se odstraňují.

Načasování úplného zotavení závisí na těchto faktorech:

 • zda operace způsobila komplikace;
 • jak rychle se tkáně regenerují;
 • jaký je věk ženy (mladé tělo je rehabilitováno dříve);
 • Trpí máma chronickými nemocemi
 • Dodržuje žena doporučení lékařů;
 • jak pacient jí, jaký životní styl vede;
 • často nervózní a zažívá stres.
Po úplném navrácení není šití císařského řezu příliš patrné

Co nelze po operaci udělat

Aby se zabránilo císařským řezům způsobovat zdravotní problémy, musí mladá matka dodržovat následující podmínky:

 • první den - nejezte ani nevstávejte z postele bez souhlasu lékaře; gynekologové umožňují ženám vstát, pokud operace proběhla bez komplikací a pacient se cítí dobře, ale nemůžete se posadit, jinak se stehy otevřou;
 • první dva nebo tři dny je kontraindikováno jíst tuhá jídla, aby nebránilo trávení;
 • prvních deset dní se neohýbá, ne dřepí; týden nemyjte ve sprše (aby švy nebyly mokré, jinak se zanícují);
 • během dvou týdnů je kontraindikováno mytí švu žínkou;
 • asi jeden a půl měsíce, aby se zdrželo napětí svalů tisku;
 • po dobu dvou měsíců je pohlaví kontraindikováno; nemůžete se vykoupat;
 • první dva až tři měsíce - je zakázáno zvedat břemeno o hmotnosti více než 3 až 4 kilogramy, provádět domácí úkoly, hrát si sporty a plnohodnotně cvičit; vyzvednout dítě není zakázáno, ale nemůžete s ním chodit po bytě nebo po ulici dlouhou dobu; Vlastní dítě je „náklad“, který zvládne matka, která měla císařský řez, ale nic těžšího než drobky nelze zvednout
 • po dobu šesti měsíců byste měli opustit cvičení a sporty, které zahrnují vážné svalové zatížení;
 • Nedoporučuje se plánovat nové těhotenství do dvou let po operaci.

Co jíst po císařském řezu

Jedním z nebezpečí čekajících na ženu po císařském řezu je naštvaný trávicí systém; takže při zácpě se svaly stávají napjatými a stehy se mohou rozpadnout. Proto jsou ženy v práci převedeny na speciální stravu.

První den po porodu matka nejí nic, pouze pije čistou neperlivou vodu - v malých doušcích, v intervalech; můžete přidat trochu citronové šťávy. Živiny jsou vstřikovány do těla kapátkem. Obecně platí, že po chirurgickém zákroku má někdo zřídka chuť k jídlu - pacient se vzdálí od anestézie, je narušena bolestí při šití.

Nabídka na druhý den

Žádné pevné jídlo. Máma smí jíst tekuté potraviny, bez soli a cukru. Taková strava je poskytována všem pacientům podstupujícím břišní chirurgii..

Žena je však stále v nemocnici a strava je sledována zdravotnickým personálem; ne každý bude mít rád libové jídlo bez zvýrazňovačů chuti, ale pouze to nepoškodí zdraví. Co může být:

 • vývar z krůtího nebo hovězího masa (samotné maso se nejedí);
 • beztukový tvaroh, drcený v mixéru;
 • nízkotučné kefír.

V zásadě je vhodný i domácí jogurt, pouze se vaří doma a ne skutečnost, že podle pravidel; aby nedošlo k otravě, je lepší počkat s takovým pokrmem.

Co jíst na třetí den

Hned druhý den je nabídka mnohem bohatší; matka je posílena vařenými nebo šťouchanými potravinami, ale těm, které vyvolávají tvorbu plynu ve střevě, je třeba se například vyhnout:

 • luštěniny;
 • výrobky z těsta;
 • zelí;
 • hrozny
 • mastná masa (jehněčí, vepřové).

Povoleno:

 • ovesné vločky vařené ve vodě;
 • soufflé z libového masa (krůtí, králíci);
 • souffle z nízkotučných mořských ryb (štikozubec, treska);
 • tekutý černý čaj, polibek, ovocný nápoj.

Třetí den po císařském řezu by měla žena vyprázdnit střeva; když to selže, sestra vloží klystýr.

Dieta v prvním týdnu

Den co den je nabídka rozmanitější, což zvyšuje náladu ženy. Na stole se tedy může objevit:

 • obiloviny na vodě (kromě rýže, která drží);
 • polévka s nakrájenými kousky zeleniny;
 • dušené kotlety, masové kuličky - z libového masa;
 • vařená zelenina, zeleninové kastrol;
 • sýr;
 • Pečená jablka
 • lehce opečený chléb nebo sušenky;
 • kompot ze sušeného ovoce.

Pátý nebo šestý den je již povoleno zahrnout vařené libové maso a čerstvé ovoce, které pediatr schválí kojící matce (za účelem ochrany novorozence před alergiemi).

Tuk, smažená, kořenitá, nakládaná jídla, jakož i uzené a pečené zboží jsou stále zakázány.

Fotogalerie: nádobí pro první týden po císařském řezu

Principy výživy v prvním měsíci

Pokud žena kojí, dieta po návratu z nemocnice se neliší od stravy jiných kojících matek; spousta omezení potravin, jejichž počet se však každý měsíc snižuje. Když je dítě kojeno, menu pro matku je samozřejmě bohatší.

Ti, kteří měli císařský řez, musí věnovat zvýšenou pozornost stravě a množství, které jedí. Zde jsou pravidla:

 • jíst často, ale dát malé porce na stůl;
 • Nepři přejídat se;
 • Nejezte horká jídla, pouze teplá;
 • Nejezte včerejší jídlo - pouze čerstvě připravené;
 • vzdát se pevného jídla v prvním měsíci;
 • žádná uzená masa, konzervy, polotovary;
 • stále se vyhýbejte tvorbě plynu.

Cvičení po císařském řezu

Fyzická aktivita urychluje rehabilitaci pacienta a snižuje riziko negativních následků. Čím více času uplyne po porodu, tím vyšší je zátěž, měly by se však postupně zvyšovat a některé by měly být opuštěny na dlouhou dobu.

Když je žena středně mobilní, je produkce mateřského mléka lépe zavedena - laktace.

Jak se pohybovat v prvním týdnu

Pár hodin po operaci, která proběhla bez komplikací, se žena začne pohybovat končetinami; doporučeno:

 • Squeeze prsty na nohou;
 • jemně se točí v různých směrech ruky a nohy;
 • jemně stiskněte a uvolněte svaly hýždí.

Později, se svolením lékaře, můžete ohnout a uvolnit nohy, paže, otočit hlavu.

Pacientka tráví první den ležící na zádech nebo na boku; měl by se pravidelně obracet z jedné strany na druhou - pohyby jsou tiché, hladké, takže šev neublíží. Pokud budete ležet, vaše střeva budou fungovat pomalu; zácpa není vyloučena, zvyšuje se riziko adhezí - oblasti spojování tkáňových spojů, které někdy přetahují reprodukční orgány a narušují jejich funkce, se zvýší.

Lékaři zpravidla nenabízejí vstávat po operaci do 12-24 hodin; pro některé udělají výjimky - pokud žena podstoupila chirurgický zákrok bez problémů a cítí se jako „pět“, může vstát již 8 hodin po císařském řezu. První výstup však probíhá pod dohledem zdravotní sestry, která pacienta monitoruje:

 1. Ležící na boku, nejprve sklonil nohy z postele.
 2. Pomalu vzpřímeně, opírající se o čelo.
 3. Pomalu vstal, opatrně podnikl první kroky a opřel se o ruku sestry.

S každým novým stoupáním se zvyšuje počet kroků. Následující den chodí žena v práci bez podpory; je čas postarat se o dítě.

Druhý den se žena snaží ležet na břiše - to přispívá k lepší kontrakci dělohy; ale kvůli bolesti v stehu u některých pacientů je tato pozice nepřijatelná. Máma také smí sedět.

Od třetího dne je také dovoleno pečlivě provádět Kegelova cvičení - stlačovat a uvolňovat svaly vagíny; takže svaly pánevního dna budou posíleny, nebudou mít problémy s močením.

Před propuštěním z nemocnice lékař zkontroluje stav šití a v závislosti na stupni hojení dá ženě doporučení týkající se fyzické aktivity doma.

Fyzická aktivita v prvních dvou měsících

Hlavní starostí mladé matky je, kdo místo ní převezme domácí práce a pomůže při péči o dítě; ale podpora pochází zpravidla od příbuzných.

Koupání, oblékání, umístění dítěte do postele je obvykle takovou prací pro ženu na rameni; domácí práce, které nevyžadují úsilí, jsou také vítány - například můžete setřít prach z polic, uspořádat předměty, zalévat květiny atd. Pokud matka po císařském řezu nemá žádné komplikace, vyrovná se s péčí o dítě

Aby nedošlo k rozptýlení pooperačních stehů, do osmi týdnů po císařském řezu nelze:

 • zvedat závaží, přenášet dítě v náručí na dlouhou dobu;
 • provádět ostré pohyby;
 • zatížit tisk;
 • provádět práce, ve kterých musíte dřepět nebo se ohýbat (umývat podlahy, umýt rukama, setřít prach z nízkého nábytku);
 • hrát sport nebo dělat úplné fyzické cvičení; takže do tělocvičny nebo do bazénu bude muset být odloženo.

Soubor jednoduchých cvičení však nebude bolet; například to:

 • stojící, provádějte kruhové houpačky rukama - od dětství se toto cvičení nazývá „mlýn“;
 • opřete se zády o zeď, narovnejte ramena; hlava, ramena, hýždě a paty se dotýkají zdi; tak počkejte 2-3 minuty;
 • pochod na místo;
 • ležel na zádech s rukama ve švech, roztáhněte ruce do stran, jakmile vdechujete, nižší, když vydechujete; ohněte a natáhněte lokty ve stejné poloze;
 • v poloze na zádech otáčet kartáčem a nohou;
 • ohýbejte si kolena při vdechování, nižší, když vydechujete;
 • ležící na zádech s rukama za hlavou, zatímco vdechujete, zvedněte hlavu (lokty jsou od sebe, kolena nejsou ohnutá), při výdechu zaujměte výchozí polohu.

Nejlepší cvičení pro ženu, která měla císařský řez, je chůze. Každodenní procházky s dítětem v kočárku posílí zdraví víc než drogy. Jen nechodte do vyčerpání - pouze pokud existuje touha a síla. Každodenní chůze dítěte je zvykem, díky chůzi maminka posiluje zdraví

Pro odpočinek však existují lavičky a ke snížení zatížení švu si kupte obvaz; takové poporodní zařízení umožní mamince pohybovat se snadněji a vyhnout se bolesti v oblasti stehu. Nenoste obvaz ve dne iv noci; odložili je na 3-4 hodiny, pak si udělali přestávku - jinak je šev infikován. Obvaz je dobrá pomoc ženě na procházkách, ale nelze ji nosit celý den

Užitečné pro maminka a dechová cvičení, která se provádějí po návratu z nemocnice; správné dýchání pomůže saturovat buňky kyslíkem, zlepšit zdraví a zabránit poporodní depresi. Zde jsou cvičení:

 • když ležíte nebo sedíte, položte si ruce na břicho a udržujte je nehybné; prsa deset hlubokých dechů a výdechů;
 • držte šev rukama, jemně vdechujte a vydechněte desetkrát žaludkem;
 • nadechněte se, počítejte do pěti a mírně vystrkujte žaludek; zadržte dech po dobu pěti sekund, pomalu vydechněte, počítejte znovu do pěti a vtažte se do žaludku.

Zatížení za prvních šest měsíců

Třetí měsíc po porodu se žena už téměř neobtěžuje bolestí, ale to neznamená, že se zotavení těla dokončilo. Fyzická aktivita se může zvyšovat; máma může dělat:

 • gymnastika ráno; Jednoduchá cvičení lze provést dva měsíce po chirurgickém porodu
 • plavání, vodní aerobik (pouze pokud je schválen lékařem);
 • Jóga
 • řada cvičení s fitball - gymnastický míč.
Fitball - módní a užitečné zařízení pro sport; ti, kteří měli císařský řez, budou potřebovat pouze jednoduchá cvičení s míčem

Před vyučováním je vhodné hovořit se zkušenými trenéry, aby poradili s řadou pohybů s ohledem na stav ženy; v moderních fitness centrech jsou často přijímáni skupiny nedávno narozených. K dispozici je dokonce i dětská fitness, kde se ti, kteří se chtějí dostat do podoby matek, zabývají dětmi - vyvíjejí se také fyzicky.

V prvních šesti měsících po chirurgickém porodu není žena kategoricky nevhodná:

 • houpání tisku a další cvičení, která cvičí břišní svaly;
 • ostré ohyby, ostré zatáčky doleva a doprava;
 • bederní zatížení;
 • Dřepy
 • skákací lano;
 • cvičení s činkami a jinými váhami.

Během roku po císařském řezu je zakázáno tyto sporty provozovat:

 • vzpírání;
 • Atletika
 • volejbal, basketbal;
 • Fotbal
 • tenis;
 • cyklistické výhledy;
 • běh
 • seskoky.

Kdy dojde k regeneraci cyklu a reprodukčních orgánů?

Od 6 do 10 týdnů po narození tzv. Lochie - špinění; toto se děje s těmi, kteří prošli přirozeným porodem, as těmi, kteří porodili přes Caesarean. Lochia - známka zotavení dělohy; nesouvisí s menstruací.

Doba návratu menstruačního cyklu nezávisí na způsobu dodání, ale na dalších faktorech, mezi nimiž:

 • věk ženy, zda je zdravá, jaký druh života vede;
 • jak těhotenství postupovalo, zda bylo doprovázeno komplikacemi;
 • Má matka kojit.

K obnovení menstruace primárně ovlivňuje laktace. Při kojení dítěte přichází menstruace šest měsíců až rok po porodu; u kojících matek se menstruace vrací po 2-3 měsících.

Pokud není doba delší než jeden rok, něco se v těle pokazilo a je nutná lékařská péče.

Po císařském výkonu se na děloze vytvoří jizva; stav jizvy je ovlivněn kvalitou práce chirurga a průběhem rehabilitačního období. Pokud je jizva ztenčena, problémům se během příštího těhotenství nelze vyhnout: rizika ruptury dělohy jsou vysoká.

Obnovení intimního života

Po císařském řezu je reprodukční orgán zraněn, uzdravení trvá dlouho - od jednoho a půl do dvou měsíců. V dnešní době ženy nemají sex.

O dva měsíce později přestává lochia vyniknout - do této doby je možné obnovit sex; žena nejprve navštíví gynekologa, který zkoumá křeslo pomocí zrcadel. Také máma prochází testy a dělá ultrazvuk. Pokud vyšetření neodhalí zánět nebo infekci pohlavních orgánů, jak se říká, dopředu.

Svalová vrstva dělohy je plně obnovena až po dvou až třech letech, v místě stehu se vytvoří jizva; dokud reprodukční orgán „nevymyslí“, je nové těhotenství kontraindikováno. Nemůžete udělat potrat: postup je traumatický, hrozí ztenčením jizvy dělohy. Proto budou manželé muset používat antikoncepci; je třeba poznamenat, že nitroděložní zařízení je nainstalováno nejdříve šest měsíců po císařském řezu.

Žena může otěhotnět během kojení; dříve věřili, že laktace chrání před početí.

Důležitý detail: když je žena znovu o dva roky později, bude pravděpodobně muset znovu porodit pomocí Caesarean. A pokud odložíte početí až o tři roky, přirozené narození bude možné..

Když se kojení zlepšuje

Po fyziologickém porodu dorazí žena třetí den s mlékem - pod vlivem hormonů, které stimulují produkci potravin pro dítě (prolaktin, oxytocin). A poté, co se císařský proces odloží, se mléko objeví pátý den. Důvod: chirurgická práce je obvykle předepsána předem, nebere v úvahu úplnou připravenost ženského těla k porodu; hormony vstupují do krevního řečiště později, po operaci.

Některé matky se obávají, že dítě hladoví; k tomu není důvod - v mateřských nemocnicích novorozenců, kteří ještě nejsou kojeni, se krmí směsí.

Dočasný nedostatek mléka nevylučuje výhody stimulace prsu. Již druhý den po operaci, pokud se žena cítí dobře, přinesou jí dítě. Pokuste se dát dítěti prsa - nechte to sát, to je stimulace, v důsledku čehož živinová tekutina plní prsa rychleji.

Aby postup nezpůsobil nepříjemnosti, proveďte toto:

 1. Ležící na vaší straně, vložte polštář pod kolena, pak nesklouzněte dolů.
 2. Zavřete žaludek dalším polštářem - najednou vás dítě náhodou kope, bude to bolet.
 3. Držte dítě za hlavu.
 4. Ujistěte se, že tělo a hlava jsou ve stejné rovině.

Při krmení během sezení se postavte tak, aby dítě netlačilo na žaludek. Pomocí polštáře zvedněte dítě k hrudi. Tato pozice se nazývá „V kolébce“, je vhodná pro kojící matky, které měly císařský řez

Jak se starat o šev

V porodnici je pooperační šev pravidelně ošetřován zdravotnickým personálem antiseptiky. Doma se žena bude muset starat o hojení rány sama, ale kompetentní lékař v extraktu nutně uvede, jak to udělat..

Aby jizva na břiše neklesla a rozpustila se rychleji, zavlažujte ji (pokud to lékař dovolí) roztokem Miramistinu; namažte speciálními gely, masti (například Levomekol), které podporují regeneraci tkání a bojují se záněty. Lékař sdělí léčebný plán. Když se sutura uzdraví, ošetření pokožky gelem Kontraktubeks pomůže zlepšit kosmetický vzhled jizvy.

Některé ženy, které se snaží napnout prohnutý žaludek, používají zvlhčovače; hlavní věc je, aby se krém nedostal na jizvu.

Sedmý až osmý den po operaci se můžete osprchovat - pokud lékař po prozkoumání stehu usoudí, že se uzdravuje normálně. Je kontraindikováno navlhčit ránu dříve, aby nedošlo k hnisání. Zde jsou pravidla pro vodní postupy po císařském řezu:

 • osprchujte se každý den, ale jizvu netřete žínkou;
 • voda by měla být teplá, ne horká;
 • po koupeli ošetřete šev antiseptiky předepsanými lékařem;
 • po dobu dvou měsíců se neukoupejte - dokud se nezhojí rána na břiše a nezastaví se lochie.

Možné komplikace po císařském řezu

Negativní následky se objevují jak v případě neúspěšného chirurgického porodu, tak i v případě špatného životního stylu ženy a neopatrné péče o šití. Mezi tyto komplikace:

 • infekce v ráně, jako výsledek - hnisání, kýla; důkladná dezinfekce švu pomůže vyhnout se problému;
 • stagnace krevního toku v žilách dolních končetin (křečové žíly, trombóza); hlavním důvodem je nedostatečná pohyblivost ženy; nejlepší způsob, jak těmto patologiím zabránit, je chůze, lehké domácí práce, jednoduchá cvičení;
 • krvácení z dělohy - jsou mnohem hojnější než lochie; jedním z důvodů jsou stehy, které lékař nesprávně použil, které se nakonec rozešly; fragmenty placenty někdy zůstávají v děložní dutině, což také způsobuje krvácení; v takové situaci je pacient hospitalizován, v anestezii bude kyretáž, antibiotická léčba (což je nežádoucí pro kojící matky);
 • endometritida - zánět vnitřní vrstvy dělohy (endometrium); příčinou patologie se často stávají stejné lékařské chyby - neúplné odstranění placenty, hromadění krevních sraženin v orgánu; endometritida negativně ovlivňuje schopnost plodit plod; žena potřebuje včasnou a přiměřenou terapii;
 • adnexitida - zánět slepého střeva (vaječníky a vejcovody); doprovázené porušením menstruačního cyklu způsobeného patogenními mikroby; může být výsledkem nekvalitní pooperační léčby šití nebo zanedbávání hygieny u ženy; léčeni antibiotiky a pronikají do mateřského mléka a poškozují zdraví dítěte, takže s největší pravděpodobností budete muset přestat kojit.

Anestezie je často negativně ovlivněna pacientem. Po obecném zvracení někdy přicházejí útoky zvracení, překonává se ospalost; po lokálním, pokud anestetik poškozuje kořeny míchy, končetiny se chvějí, citlivost určitých částí těla zmizí, dolní část zad a záda bolí.

Recenze

Byla tam nouzová císařská sekce. Odjel na velmi dlouhou dobu, 4 měsíce do úplného zotavení. 1 měsíc strašného zdraví. 5 dní strašného zdraví. Jizva. Přeložte jizvu. Bylo by lepší, kdyby porodila 5krát.

Kate

https://www.baby.ru/blogs/post/131873841–80259606/

Císařská sekce byla plánována, protože dítě sedělo na knězi, bylo vyrobeno přesně 38 týdnů. Po epidurálech došlo k komplikacím, bylo by lepší, kdyby se generál rozhodl. Od lopatek po krk bylo všechno otupělé, citlivost tohoto oddělení zmizela, hlava pekelně bolela, nemohla se vůbec zvednout...

MEDYZA

https://www.baby.ru/blogs/post/131873841–80259606/

Po dni mučení s kontrakcemi jsem dostal urgentní císařský řez (dítě nekleslo), uplynulo 9 měsíců a následky císařského řezu se zvyšují: střevní zánět, zvětšená játra a zvětšená pánev pravé ledviny. Lékaři mi řekli, že těhotenství a porod s Cesareanem neprošly beze stopy. Ale to se stává občas, očividně jsem měl takové štěstí. Takže teď musím být léčen již vážně, ale jedna věc je dobrá, že jsem ještě dosáhl HB po dobu 9 měsíců, takže to nemá vliv na dítě.

Eleno

https://www.9months.ru/oslojneniaposlerodov/3325/kesarevo-sechenie/comments/2

Caesar jsem měl kvůli problémům se zrakem, to znamená, že od dítěte nebyly žádné komplikace. Dali mi epidurál, nejdřív odřízli a odčerpali jakýkoli předpětí z mého žaludku, vytáhli moji dceru, ukázali mi, nechali mě dotknout se, zeptali se, co budu volat, a vzali to k mytí. Trvalo to asi 15 minut, poté byla pravda sešita asi 30 minut. Nakonec jsem už byl ochablý, unavený. Ale lékaři mi říkají: teď je palačinka unavená, ale stejně jako ostatní v bitvách po dobu 16 hodin ji lze mučit. Pak přinesli její dceru oblečenou, čistou. S radostí hlásili, že dítě bylo zdravé, a vzali mě na intenzivní péči. A příští ráno - bolí šev, chci spát. Stráž. Ale třetí den to bylo, jako kdyby mě neřezali. Cval kolem oddělení. Mám dojem, že jakmile se začnete plně angažovat se svým dítětem, vše se uzdraví v jednom okamžiku, prostě není čas přemýšlet o vašich bolestech. V úterý to vyhodili a v neděli ji poslali domů. A ještě jedna věc: Kojím od samého začátku a pořád. Ano, a šili mě velmi opatrně, teď je jizva dlouhá 5 centimetrů.

compagna

http://forum.mosmama.ru/index.php?showtopic=3867

Zotavení po císařském řezu je dlouhé; strava, omezení zatížení a péče o šití ztěžují život, ale pomáhají rehabilitaci. Pokud se necítíte dobře, pečlivě sledujte své zdraví, poraďte se s lékařem. V obavách o dítě čas rychle odletí a následky operace zmizí. Jděte na sport, vraťte se do předchozí podoby, plně pociťujte radost ze života - a jen těžko viditelná jizva na břiše vám připomene operaci.

Články O Neplodnosti