Hlavní Bolest

Kdy dát dítěti polévku: jednoduché recepty

Většina matek si je jistá, že polévky jsou zdravé a zdravé jídlo a snaží se jim co nejdříve představit své děti. Koneckonců, základy správné výživy jsou položeny přesně v prvních letech života. Ale dříve, než začnete zavádět polévky do stravy, by dítě mělo znát zeleninu, ovocné pyré, mléčné výrobky, cereálie, maso.

Podrobně tedy pochopíme, kdy může být dítěti dána polévka, s kterými začít a jak vařit.

Na co je polévka dobrá?

Polévky mají mnoho užitečných vlastností:

 • Jejich asimilace v těle dítěte je rychlá a snadná. Stimulují sekreci žaludeční šťávy, což zlepšuje trávení. Také díky nim jsou lépe stráveny druhé kurzy. Proto jsou polévky vždy nabízeny dítěti na oběd.
 • Všechny výrobky používané při prvních chodech během vaření si uchovávají větší počet vitamínů a minerálů než při smažení nebo dušení. Někteří jdou do vývaru..
 • Použití mírně horké tekuté stravy u dítěte umožňuje obnovit rovnováhu voda-sůl, aktivuje metabolismus, krevní oběh. Jsou zvláště užitečné v zimě: dávají energii a teplo..
 • Polévky přispívají k doplnění esenciální vlákniny v těle, která stimuluje trávení a zlepšuje pohyblivost střeva. Stejně tak pektin, který z těla odstraňuje soli těžkých kovů a toxiny.
 • Je dobré jíst horké tekuté jídlo v přítomnosti obezity u dítěte. Tělo tráví na trávení více kcal, než samotná polévka. Například v talíři vařené na zelenině, asi 40 kcal, s přídavkem masa - 75-100 kcal.

Všechny první kurzy se liší skladbou. Zelenina je zdrojem mnoha prospěšných látek: minerálních solí, organických kyselin, rostlinných vláken. Polévky vyrobené z obilovin nebo těstovin přinášejí rostlinnému proteinu, škrobu, některým vitamínům a minerálům do těla dítěte.

Nutriční hodnota polévek je na rozdíl od druhých chodů poměrně nízká, takže není vhodné používat pouze ty. Velikost porce by navíc neměla být velká, v opačném případě dítě rychle nabude dost a druhou odmítne.

V jakém věku může být dítěti podávána polévka

Obvykle se začíná zavádět do doplňkových potravin po 10 měsících, kdy je již dobře obeznámen s mnoha druhy zeleniny, ovoce, tvarohu, jogurtu, obilovin a masa. V některých situacích se musíte zaměřit na individuální vývoj dítěte. Například někteří lidé dostávají svá první jídla již za 9 měsíců, jiní až po roce.

Polévka se dítěti nabízí na obědové krmení, počínaje 30 ml, postupně se objem zvýší na 80 - 100 ml. Od 1 roku se dávka zvýší na 120 ml, za 2-3 roky - 150 ml, 3-6 let - 200 ml.

Pokud již dítě ví, jak žvýkat, může se první pokrm vařit z jemně nakrájené zeleniny. Pokud ještě nežvýkal nebo tlačil kousky, pak to ve formě bramborové kaše.

V jakém pořadí

Polévky pro děti do jednoho roku

První známost dítěte začíná zeleninovými polévkami z brambor, brokolice, mrkve, květáku, cukety, dýně. Výjimkou je bílé zelí, protože může způsobit narušení gastrointestinálního traktu. Je lepší zavést ji do stravy po roce.

Když si dítě trochu zvykne na zeleninovou polévku, začnou se do něj postupně přidávat těstoviny nebo cereálie (rýže, pohanka)..

O něco později (asi měsíc po začátku zavádění) lze polévku doplnit libovým masem (krůtí, králíci, kuřecí nebo telecí maso). Nejprve se vaří odděleně od zeleniny a při podávání se smíchá s jinými ingrediencemi. Také v připravené zeleninové polévce pro dítě můžete přidat šťouchané maso, průmyslovou výrobu.

Dýňová polévka je dovolena zavádět do návnady až do roku. Dýně jsou velmi zdravé a hypoalergenní, takže je to dobré pro kojence.

Po roce

Rybí polévka je součástí stravy od 1 roku. Filé se vaří samostatně, poté se smíchá se zbytkem ingrediencí a nabídne se dítěti. Vaření by mělo být z nízkotučných mořských odrůd - tresky, tresky, štikozubce, tresky jednoskvrnné, okoun štiky, makrely obecné. Středně mastné druhy ryb (sumce, okouny, sledě, pleskáče, kapry) lze do dětské stravy zahrnout až po 1,5 roce, mastné (losos, pstruh, saury, halibut, makrela, treska, růžový losos, chum).

Známost dětí s mléčnými polévkami začíná až ve věku jednoho roku. Včasné zavedení do stravy je spojeno s vývojem alergie na bílkoviny kravského mléka.

Hrachové a fazolové polévky se nedoporučují pro děti do 2 let. Jinak je to plné trávení, průjmu.

Solyanka, okurka, šťovík, sýrové polévky také nejsou ve spěchu zavést do stravy. Jsou podávány ve věku 2,5–3 roky.

Pediatrové a odborníci na hubovou polévku nedoporučují dávat děti do 6 let. Houby jsou těžký a nebezpečný produkt, který se zavádí s velkou péčí. Vzhledem k obsahu chitinu je obtížné trávit a trávit po dlouhou dobu, což vede k narušení trávicího systému. Kromě toho může produkt způsobit otravu, protože snadno absorbuje různé škodlivé látky z prostředí a půdy..

Jak vařit polévku pro dítě

Aby polévky prospívaly pouze dítěti, měli byste při jejich přípravě dodržovat některá doporučení:

 • Vaření prvních pokrmů je nutné v smaltované misce, zakryté víkem, při nízkém žáru. Tím se při vaření ušetří více složek živin..
 • Nemůžete přidat koření, koření, bujónové kostky a různé směsi, které zlepšují chuť a hodně soli. Připravenou polévku můžete posypat jemně nasekanými bylinkami.
 • Před vařením je vhodné brambory namočit do studené vody po dobu 2 hodin, aby se odstranil přebytečný škrob a škodlivé látky. Dělejte to, pokud je dítě alergické.
 • Před vařením by měla být zelenina důkladně omyta pod tekoucí vodou, oloupaná, cereálie a maso by mělo být umístěno do misky studené vody a ponecháno po dobu 2 hodin.
 • Při výběru produktů se musíte ujistit, že jsou čerstvé. Nepoužívejte poškozené, shnilé, zralé. Neřežte je příliš jemně, jinak při vaření z nich budou užitečné látky rychle ničeny.
 • Během vaření se nedoporučuje smažit zeleninu, dokud nedosáhne věku tří let..
 • Do zeleninové polévky pro dítě, pro chuť, můžete přidat trochu rostlinného oleje, kuřecí žloutek, v mléce - smetana.
 • Při vaření masové polévky je nutné po vaření, „odtoku“, poté nalít novou, „primární“ vodu. Faktem je, že při vaření masa se často hromadí velké množství škodlivých látek, které mohou nepříznivě ovlivnit trávicí systém, pankreas, ledviny.
 • Konzistence polévky se provádí v závislosti na věku dítěte a jeho schopnosti žvýkat. Obvykle jsou rozmačkané až rok a půl..
 • Je vhodné připravit první kurzy ve speciální balené dětské vodě.
 • Není třeba vařit velkou porci několik dní. Dítě je vždy podáváno pouze čerstvě připravené jídlo. Připravená polévka může být uložena v lednici po dobu 24 hodin.

Recepty prvního kurzu

Zeleninová polévka

Budete potřebovat 200 ml vody, brambor, 2-3 květáku květáku, mrkve, cibule.

Zeleninu důkladně opláchněte, oloupejte, nakrájejte. Brambory uvařte 7 minut a poté přidejte zbývající produkty. Pokračujte ve vaření vývar po dobu dalších 10 minut. Vypusťte vývar do šálku a nakrájenou zeleninu nakrájejte na mixér nebo na hnětač s kousky. Výsledné pyré zřeďte vývarem na požadovanou konzistenci (jedno dítě to má silnější, druhé - tenčí).

Do zeleninové polévky můžete dát čtvrtinu žloutku.

Dýňová polévka Puree

Je nutné připravit 200 ml vody, 50 g dýňové buničiny, brambory, mrkev, 2-3 květenství brokolice, 30 g cukety, 1 lžička. rostlinný olej.

Oloupejte a umyjte zeleninu, nakrájejte na plátky, dejte do pánve s vodou a dejte do dušeného masa po dobu 15 minut. Vypusťte vývar a rozemelte hotové výrobky na konzistenci pyré. Zřeďte vývarem a přidejte trochu zeleniny.

Brokolice nebo cuketa polévka

Složení: 200 ml vody, brambor, 2-3 květů zelí (nebo 30 g cukety), cibule.

Oloupejte zeleninu, opláchněte, nakrájejte, vložte do hrnce a přidejte vodu. Nechte vařit 15 minut. Pak si je a brousit. Výsledné pyré zřeďte vývarem.

Pohanková polévka s masovým vývarem

Pro vaření, musíte vzít 2 lžíce. l Pohanka, 500 ml vody, 100 g kuřecích prsou, brambory, mrkev, cibule, kopr (podle chuti).

Kuřecí prsa vařte 20 minut. Opláchněte krupici pod tekoucí vodou. Vyjměte maso z vývaru, přidejte do něj zeleninu, pohanka a vařte 15 minut. V mixéru promíchejte a rozemele všechny ingredience.

Pohanková polévka pro kojence lze připravit i bez masa..

Rýžová polévka

Budete potřebovat kuřecí filé 100 g, 2 lžíce. l rýže, brambory, mrkev, cibule, voda 500 ml.

Filet dal vařit po dobu 15 minut. Oloupejte a nakrájejte zeleninu. Vyjměte prsa z vývaru, přidejte zbývající ingredience a vařte na mírném ohni, dokud se vaří rýže (15 minut). Vložte filet zpět, nakrájejte na malé kousky. Pokud je to nutné, mleté ​​jídlo v mixéru.

Kuřecí polévka

Musíte vzít 100 gramů kuřecích prsou, 500 ml vody, brambory, cibuli, mrkev, bylinky.

Umístěte prsa na sporák, dokud se nevaří. Oloupejte, nakrájejte, přidejte zeleninu do vývaru a vařte 15 minut. Po rozdrcení vidličkou a jemně nasekáme maso. Při podávání můžete posypat koprem.

Turecká (králičí nebo telecí) polévka

K vaření potřebujete 500 ml vody, 100 g masa, brambory, čtvrtinu cibule, mrkev.

Maso dejte do ohně, počkejte, až se voda vaří, poté vypusťte a nalijte nový. Nechte vařit do měkka (krůta - 40 minut, králík - 1,5 - 2 hodiny, telecí - 1 hodina). Připravené maso vyjměte z vývaru, přidejte do něj zeleninu a vařte 15 minut. Poté je hněte a jemně nasekejte maso a vložte do polévky.

Masová polévka

K vaření budete potřebovat mleté ​​kuře 100 g, kuřecí žloutek, brambory, mrkev, cibulovou čtvrť.

Omyjte, oloupejte, nakrájejte a vložte zeleninu do vroucí vody na 15 minut. Plněné mleté ​​maso žloutkem, solí, tvoří malé kuličky a vaří. Poté přidejte do zeleniny masové kuličky a vypněte je.

Mléčná polévka

Nezbytné produkty: 1 lžíce. l vermicelli, 200 ml mléka, 5 g másla, 1 lžička. cukr (podle chuti).

Vermicelli nalijte do vroucí vody a vařte 3 minuty. Poté ji přesuňte na cedník a důkladně opláchněte.

Položte hrnec mléka na sporák, zapálte pomalý oheň a občas zamíchejte. Odstraňte pěnu. Když se mléko začne vařit, přidejte do něj vermicelli na 2-3 minuty. Na konci vaření přidejte do misky máslo a cukr..

Hrachová nebo fazolová polévka

Pro jídlo budete potřebovat 100 gramů kuřecího filé (nebo jakéhokoli jiného libového masa), 2 lžíce. l hrášek (fazole), brambory, mrkev, čtvrtina cibule, 500 ml vody.

Hrách dobře opláchněte studenou vodou a nechte 2-3 hodiny vsáknout. Pokud jsou použity fazole, jsou namočeny přes noc. Oloupejte filety z fólií, namažte je, nakrájejte na kousky a mírně zahřejte až do varu. Vyměňte vodu, počkejte na vaření a nalijte hrášek (fazole). Zakryjte a vařte 40-50 minut na mírném ohni. Připravte zeleninu, házejte vývar a vařte dalších 15 minut.

Lák

Nezbytné produkty: 500 ml kuřecího masa, brambor, mrkve, okurek, 1 polévková lžíce. l ječmen (nebo rýže), cibule, 2 lžičky. zakysaná smetana, kopr.

Třídit, opláchnout krupice, poslat do vroucí vody a vařit do vaření (rýže - 15 minut, ječmen - 45). Oloupejte okurku, odstraňte velká semínka, jemně nasekejte a přidejte do vývaru.

Brambory nakrájejte, smažte cibuli, mrkev v oleji. Zašlete vše do vývaru na vaření po dobu 7 minut. Přidejte okurku a vařte dalších 10 minut. Přidejte zakysanou smetanu, kopr, přiveďte k varu, odstraňte z tepla.

Rybí polévka štikozubec nebo Pollock

Budete potřebovat 100 g rybí filé, brambory, mrkev, čtvrtinu cibule, 400 ml vody, soli, zelení.

Opláchněte ryby, odstraňte všechny kosti, nakrájejte na kousky a nechte je vařit, až je nabídka (štikozubec - půl hodiny, pollock - 10). Vyjměte vývar a odložte stranou. Přidejte nakrájenou zeleninu a vařte dalších 15 minut. Vraťte ryby zpět, posypeme koprem.

Polévka musí být přítomna ve stravě dítěte. Existuje mnoho receptů, takže vždy můžete najít ten, který osloví malého labužníka.

Polévka pro malé děti

Jakmile se dítě seznamuje s doplňkovými jídly, asi za 9–10 měsíců se může v jeho stravě objevit první polévka. To by samozřejmě neměl být mastný boršč s knedlíkem a slaninou, ne kyselá polévka zelí nebo okurka, ale dítě může snadno vyzkoušet lehké zeleninové polévky. Pojďme mluvit o polévek v dětské výživě?

Polévka je zdravá nebo ne?

Polévka se podle Wikipedie nazývá „tekutá mísa (obvykle první), běžná v mnoha zemích. Charakteristickým rysem polévky je především skutečnost, že polévka obsahuje alespoň 50% tekutiny (někdy se říká, že pravidlo „v polévce by měla být polovina tekutiny“), sekundárně (pro horké polévky) - polévka připravené vařením, ve velké většině případů ve vodě. “ To znamená, že polévka by měla mít vždy vodu a hustší obsah - zeleninu, cereálie, maso, ryby, koření, sůl. Pro děti je polévka velmi zdravé jídlo, stimuluje chuť k jídlu a trávení, doplňuje zásoby tekutin. Lékaři a odborníci na výživu však zdůrazňují, že navzdory všem výhodám polévky musíte být schopni řádně vařit a obsluhovat. Kromě toho ne všechny polévky a vývary jsou vhodné pro malé děti..

Kdy a jak dát?

Podle pediatrů a odborníků na výživu podílejících se na vývoji racionální kojenecké výživy se polévky mohou objevit v dětské stravě asi za 9–12 měsíců, ale nemůžeme vařit pro sebe polévky z našeho stolu. Takové polévky jsou obvykle příliš silné, bohaté a dráždivé trávení. Polévky se doporučuje podávat dětem jako první chod v době oběda, i když je možné dát dětskou polévku dvakrát denně na oběd a večeři. V průměru potřebuje dítě prvního roku života asi 100–150 ml polévky denně, s věkem se toto množství zvyšuje na 200–250 ml..
V raném věku by to měly být dietní lehké polévky ve formě šťouchané polévky, krémové polévky, polévky se šťouchanou vidličkou. Takové polévky aktivují práci enzymů, oddělují trávicí šťávy, poskytují potřebnou tekutinu a pomáhají lépe absorbovat přílohy a hlavní jídla..

My sami nejíme polévky, je nutné dát dítěti?

Dnes je taková otázka často slyšet z úst rodičů, na kterou je rozhodně těžké odpovědět. Během let sovětského stravování ve školkách a školních jídelnách jsme si zvykli na to, že polévka by měla být první oběd. Až do teď se školka a školka nemohou obejít bez polévek a zelných polévek, myšlenka využití prvních chodů jídla je aktivně podporována pediatry a rodiči, nemluvě o prarodičích. Mnoho moderních rodičů a západních lékařů však polévky nepovažuje za povinnou misku pro dětský stůl, věří se, že množství potřebné tekutiny lze připravit nejen s polévkami, ale také s nápoji, dezerty a ovocem. Současně je polévka v nabídce zcela volitelné jídlo. Pokud dítě nejí polévky, měl by dostat větší množství tekutiny s pitím, aby nedocházelo k zácpě kvůli hustějšímu jídlu.

Dávat nebo nedávat polévku dítěti je věcí tradice rodinných potravin, ale pokud se rozhodnete, že by polévka měla být určitě v nabídce vašeho dítěte, musí být připravena správně..

Polévková základna - vývar

Všichni jsme zvyklí na to, že se polévky vaří na masovém nebo kuřecím vývaru, rybím nebo houbovém vývaru, ale pro malé děti nejsou všechny tyto polévky vhodné. Vývar je trávení tuků, částí proteinů, uhlohydrátů, těžebních látek, minerálů a někdy toxinů, antibiotik a potravinářských přídatných látek z masa a ryb. Houby dávají všechny své škodlivé látky a jedy do vývaru. Kromě toho silné vývary silně dráždí trávení dítěte, stěny žaludku a střeva, dramaticky aktivují slinivku břišní a játra. Vysoce mastné vývary mohou dokonce způsobit zažívací potíže.

První polévky pro děti se vaří na vodě nebo zeleninovém vývaru s přídavkem obilovin nebo kousků zeleniny. Tyto polévky jsou lehké, rychle strávitelné a nedráždí něžnou ventrikulu dítěte. Jak stárnete, můžete vařit polévky na druhotném masovém nebo rybím vývaru, připravuje se následujícím způsobem.
Maso umyté a připravené k vaření se vloží do studené vody a nechá se vařit, první vývar se vypustí a maso se znovu nalije horkou vodou a uvaří. Bude to sekundární vývar, není tak silný, tlustý a bohatý.

Během vaření je masové a kuřecí vývar soleno velmi málo, ne více než 3 gramy soli (na špičce lžíce) na samém začátku vaření, ale ryby - pouze na konci, když je vývar téměř připraven. U polévky je třeba vařit vývar po dobu nejméně 30 minut od okamžiku, kdy se vaří, ale ne ve vroucí vodě, ale na nízkém ohni, aby se maso (ryby) vařilo celé.

Jako základ pro polévky by přirozeně neměly být dítěti podávány žádné kostky a koncentráty vývaru inzerované v televizi. Mají spoustu soli a koření, různou „chemii“ potravin - barviva, konzervační látky a látky zlepšující chuť.

Mimochodem, není nutné vařit polévku - do vývaru můžete přidat obvyklé zeleninové nebo masové pyré dítěte, bude to také jedna z možností polévky. Nejjednodušší polévky v dětské výživě jsou mléčné polévky (s těstovinami nebo obilovinami) a krémové polévky, bramborová kaše. Takové polévky obalují žaludeční sliznici, jsou snadno ovlivněny trávicími enzymy, téměř se nemusí žvýkat a jsou chutné a zdravé. Takové polévky se objevují ve výživě dětí jako jedna z prvních.

Jak si vybrat polévky?

Připravte polévku podle toho, jaké jídlo hodláte dát svému dítěti na druhé. Pokud je maso na druhém - je lepší vařit zeleninovou polévku, pokud na druhém je vhodná obilovina, ryba nebo masová polévka. Pokud je maso a ryby vhodné pro polévku, která je nejvíce libová (tuk není povolen), lze přidat téměř jakoukoli zeleninu, s výjimkou těch, které pro dítě nejsou povoleny z důvodu alergií nebo ze zdravotních důvodů. Zelenina je zpočátku loupaná, jemně nasekaná nebo otřená, pečlivě vařená a rozmačkaná v pyré s mixérem. Jak rostete, můžete jen jemně nasekat zeleninu a vařit.

Pro dětskou polévku musíte vybrat pouze vysoce kvalitní produkty - ideálně domácí maso a zeleninu pěstovanou pečujícími rukama mámy nebo babičky. Pokud se však jedná o skladovací produkt, měla by to být pouze čerstvá, vysoce kvalitní zelenina, která byla předtím umytá a namočena ve studené vodě. Před vařením jsou vyčištěny, omyty a krájeny. U polévky musí být zelenina přidána do vroucího vývaru, ale obiloviny - ve studené vodě. Konečná chuť bude záviset na krájení produktů - pokud je v polévce mnoho složek, je třeba je jemně nasekat, jedná-li se o polévku z jedné nebo dvou ingrediencí, můžete kousky zvětšit. Přidávají se do vývaru podle doby vaření - nejprve brambory, potom cibule a mrkev, zelí na zelné polévce - poslední. Nestravte zeleninu a zelenina se do misky přidává s připravenou polévkou.

Co by nemělo být v dětské polévce

Ne všechny složky dospělých polévek jsou v dětské stravě přijatelné. Takže do dětských polévek nepřidávejte bobkový list až do věku asi tří let, protože dítě na ně může dusit. Do polévek pro děti se také nepřidávají sádlo, uzené maso, česnek a feferonky. Koření a koření pro dítě obecně se přidávají velmi omezeně - mohou to být sušené byliny, kořen petrželky a velmi málo přírodního koření. Žádné kostkové vývarky, žádný glutamát monosodný a do polévek mladého dítěte byste neměli přidávat rajčatovou pastu - pouze celá rajčata bez kůže.

Také nevařte polévky se smažením, samozřejmě je to chutné, ale pro děti je to příliš těžké jídlo. Až tři roky byste neměli dát své dětské polévce šťovík, přebytek salátů dráždí trávení.

Nedoporučuje se pro děti do tří let:
- lák,
- zelná polévka s kysaným zelím,
- kharcho,
- mišmaš,
- boršč s knedlíkem a slaninou,
- mořské polévky,
- houby a polévky jsou zakázány po dobu 5-7 let.

Nejzdravější polévky pro děti

Každá dětská polévka je užitečná svým způsobem, v závislosti na složení přísad přidaných do vývaru..

Nejužitečnější a nejživější bude bezpochyby kuřecí nudlová polévka s čerstvou zeleninou a bylinkami. Tato polévka je výživná a vysoce kalorická, stimuluje trávení a dává sílu. Tato polévka je zvláště dobrá v období zotavení z nemoci..

Dýňová krepová polévka, která obsahuje velké množství karotenu a vitaminu A, který pomáhá pěstovat vlasy a nehty, posiluje zrak a imunitu, se pevně usadila na druhém místě..

Rovněž užitečná je polévka s brokolicí a květákem. Díky jemné vláknině tyto polévky dokonale regulují stolici a stimulují trávení. Tyto polévky jsou dobré pro děti, které jedí špatně a trpí zácpou..

Rajčatová polévka je velmi užitečná, protože rajčata obsahují hodnotný lykopen, ale tyto polévky můžete jíst nejdříve 2-3 roky, protože v mladším věku aktivní ovocné kyseliny dráždí jemné trávení dítěte..

Jakákoli polévka může být pro dítě užitečným a chutným pokrmem, pokud se vaří s láskou, podává se s teplem. Pamatujte, že malé děti se nedoporučují skladovat a znovu zahřívat. Při vaření můžete počítat porce a zbytky sami.

Polévky pro děti

V pokračování mého článku o receptech na salát pro děti chci napsat několik receptů na přípravu polévek pro děti. Jak víte, polévka ve stravě jednoletého dítěte by měla být pravidelně.

Mnoho matek vaří zeleninovou polévku, aniž by přidávalo maso, mnoho nejprve vařilo maso, pak vypustilo vývar a vařilo polévku dále z masa. Možnosti vaření pro děti.

Takže zeleninová polévka pro děti.

K přípravě zeleninové polévky budete potřebovat:

maso (nejlepší hovězí, kuřecí nebo krůtí). Musíte si vzít trochu masa, protože polévka pro kojence je určena na 1-2 dny.

Cibule, petržel, mrkev

Nejprve se do pánve nalije malé množství vody na maso. Zapálili silný oheň, takže maso vaří. Poté, co voda s masem vaří, vypusťte vodu, opláchněte pánev, nalijte novou vodu a maso vařte 2-2,5 hodiny., Přidejte sůl. Po uvaření masa přidejte nakrájenou cibuli, petrželku a mrkev a vše vařte další půl hodiny. Pokud vaříte maso na velké kousky, musíte ho dostat, vychladnout a nakrájet na malé kousky. Poté přidejte nasekané brambory, mrkev a zelí. Vařte do vaření.

Zeleninová rybí polévka pro děti.

Rybí polévku lze připravit jak z čerstvých ryb, tak ze zmrazených. Ale v žádném případě ne z konzervovaných ryb. Ryby jsou vyčištěny a omyty. Nejprve se ryby vaří několik minut na vysoké teplotě, dokud se vývar nevarí, potom se oheň sníží a vaří, dokud se nevaří, pak se vývar filtruje. Že nebyly žádné kosti. Můžete prosít sítem. Dále můžete přidat jemně nasekanou mrkev, petržel, brambory.

Zelná polévka pro kojence.

Zelná polévka pro kojence může být připravena následovně.

Nejprve vařte maso. Poté, co se maso vaří po dobu 1,5 až 2 hodin, se do polévky vloží jemně nasekané čerstvé zelí. Poté, co se zelí vaří po dobu 20-25 minut, do zelné polévky pro děti vložíme jemně nasekané brambory. Můžete také přidat jemně nasekanou mrkev a cibuli. A trochu zelené. Všechna zelná polévka pro dítě je připravena. Moje dítě tuto možnost polévky opravdu miluje.

Květáková pyré polévka pro kojence.

Děti opravdu milují šťouchané polévky. Zaprvé jsou velmi uspokojivé a zadruhé je potěšením je vařit. Moje verze polévkového pyré pro děti z květáku.

K výrobě pyré z polévky pro děti budete potřebovat:

Nejprve vařte květák a brambory. Zelí, dušené zelí a brambory. Nejprve nalijte vodu a přidejte lžičku másla. Vařte na mírném ohni, dokud se nevaří. Jakmile jsou brambory a zelí připraveny, trochu je ochlaďte a nakrájejte na mixér. To je nejlepší vypustit vodu po vaření v oddělené misce, to přijde vhod později. Nechte trochu vody.

Vařte rýži a zelí odděleně od zelí a brambor. Rýže by měla být vložena do již vroucí vody. Poté, co uvaří, otřete jej také.

Poté zkombinujte zelí s bramborami a rýží, nalévejte levou část vývaru, osolte zakysanou smetanou a na mírném ohni 5 až 10 minut. Vše, polévkové pyré pro vaše dítě je připraveno. Pro mé dítě je to moje oblíbená polévka za posledních několik měsíců..

Boršč pro dítě.

K přípravě boršč pro vaše dítě budete potřebovat:

K přípravě borše pro dítě můžete použít masový vývar nebo zeleninu.

Nejprve jemně nasekejte řepu, mrkev, cibuli, přidejte lžičku másla a vývaru, nebo jen vodu a nechte to půl hodiny na mírném ohni. Poté přidejte jemně nasekané zelí., Brambory a rajčata do borše pro dítě. Naplňte to celé nízkým teplem, dokud se nevaří. Do hotového boršče můžete dát zakysanou smetanu. Bon chuť k dítěti!

Mléčná polévka s mrkví a bramborami.

Tato polévka je pro dítě velmi vydatná a zdravá. Většina dětí navíc tuto polévku velmi miluje..

K přípravě mléčné polévky pro dítě potřebujeme:

Máslo, lžíce,

Nejprve je třeba vařit brambory s mrkví v čisté vodě. Poté, co se vaří, vypusťte většinu vody a přidejte vařící mléko, máslo a trochu cukru. To vše by se mělo trochu vařit a vše, polévka pro dítě je připravena!

Dětská nudlová polévka.

Nudlová polévka je překvapivě jednoduchá a rychlá na vaření. K přípravě této polévky pro vaše dítě budete potřebovat:

Kuře, pro přípravu polévky pro dítě je lepší brát části s nízkým obsahem tuku.

Vaječné nudle, je lepší koupit speciální pro děti.

Mrkev, cibule, byliny.

Nejprve vařte kuře, hodiny 1,5-2. Poté, co je kuře na nudlovou polévku připraveno, přidejte jemně nakrájenou mrkev s cibulí. Po uvaření mrkve s cibulkou vhoďte do polévky vaječné nudle a vařte 15-20 minut. Do hotové nudlové polévky se přidají zelení. Polévka z nudlových nudlí může být podávána v sušenkách. Moje dítě miluje velmi málo sušenek v polévce.

V dalším článku vám řeknu, jak správně a chutně připravit mléčnou kaši pro dítě.

Zelí pro dítě (od 1,5 roku)

Mnoho lidí zná chuť a lásku užívat si tak skvělého jídla jako zelná polévka z čerstvého zelí. Je však možné ho dát dítěti? Jak užitečné je toto jídlo pro malý organismus, v jakém věku je lepší začít zavádět taková doplňková jídla a jak vařit zelnou polévku z čerstvého zelí?
Pojďme na to.

Užitečné vlastnosti bílého zelí

 • Zelí je bohaté na draselné a fosforečné soli, obsahuje vitamíny skupiny B, vitamín C a K. To umožňuje zelí normalizovat metabolismus v těle, formovat kosti a zdravé zuby a zlepšit koagulaci krve..
 • Pokud má dítě potravinovou alergii, zelí je ideální pro diverzifikaci stravy dítěte.
 • Zelí má hodně bílkovin. Obsahuje aminokyseliny, které stimulují funkce štítné žlázy, ledviny a nadledvinky a příznivě ovlivňují tvorbu krve a obnovují poškozené tkáně v těle..
 • Zelí je bohaté na vlákninu, která zvyšuje pohyblivost střeva, odstraňuje toxiny a cholesterol..
 • Zelí obsahuje methylmethionin (vitamin U), který příznivě ovlivňuje činnost žaludku, střev a jater.
 • Zelí je nízkokalorický produkt, takže pokud má dítě problémy s nadváhou, lze jej opravit tím, že mu dá zelné nádobí.
 • Jedinečnost této zeleniny spočívá také v tom, že může být skladována po dlouhou dobu a neztrácejí užitečné vlastnosti, takže zelí je v zimě nepostradatelné.

Úvod do stravy

Vzhledem k tomu, že zelná polévka s čerstvým zelím je vícesložková miska, musí být tělo každého dítěte vloženo do každého složeného produktu zvlášť. Asi za 11 měsíců může být dítě pozváno k vyzkoušení chutné polévky zelné polévky s čerstvým zelím.

Výběr zelí pro vaření

Při přípravě zelné polévky musíte vážně přistupovat k výběru produktů, zejména hlavní složky - zelí. V prvních letech života dítěte by měla být jeho výživa co nejužitečnější, nejvyváženější a nejčerstvější. Proto musíte zakoupit jakékoli produkty pouze na důvěryhodných místech..

Dobré zelí by mělo být husté, s pružnými listy. Takové zelí bude mít maximální množství živin. Také by nemělo mít žádné skvrny a léze s houbou. Vůně by měla být svěží a příjemná, barva by měla být bílá. Má-li zelí hnědé odstíny - je zastaralý a již se začal zhoršovat.

Tipy na vaření polévky

Existuje mnoho přístupů k přípravě tohoto jídla pro děti, ale je důležité si pamatovat následující:

 • Děti se nedoporučují smažit zeleninu. Až 3 roky může poškodit pouze tělo vašeho dítěte.
 • V závislosti na stravě dítěte si můžete vybrat, co dát do polévky a co ne. Mnoho receptů nabízí přítomnost rajčat, papriky a koření. Pokud dítě není s těmito produkty obeznámeno nebo je alergické, není důvod vařit zelnou polévku. Tyto přísady prostě nepřidávejte..
 • Můžete si také vybrat maso sami. Může se jednat o jakýkoli druh masa (kuře, krůta, králík nebo hovězí maso), s výjimkou vepřového masa, které se nedoporučuje dětem mladším 3 let..
 • Začněte tím, že dítěti může být nabídnuta libová zelná polévka, v budoucnu lze do tohoto jídla přidat více kalorických přísad..
 • Nevařte několik porcí. Jídlo pro dítě by mělo být čerstvé, takže je lepší dávat pouze čerstvě připravené jídlo.
 • První jídla pro děti se vaří na druhém vývaru, takže maso se musí vařit a vypustit poprvé.

Čerstvé zelné letní zelné polévky - recept

Vaše pozornost je zvána na letní verzi jídla. Je to skvělé pro děti..

Ingredience

 • kuřecí nebo krůtí filé - 200 g;
 • zelí - 100 g;
 • brambory - 1 ks;
 • malá mrkev - 1 ks;
 • cibule - 0,5 ks;
 • rostlinný olej - 1 čajová lžička;
 • greeny, sůl - podle chuti.

Vaření sekvence

 1. Všechny produkty je nutné řádně připravit: umýt zeleninu, oloupat, jemně nasekat.
 2. Maso dobře opláchněte, vařte a vypusťte vodu.
 3. Namočte brambory do vody, abyste z ní odstranili přebytečný škrob a dusičnany..
 4. Začínáme: vložte maso do vroucí vody a vařte 1 hodinu.

Vaření zelná polévka s čerstvým zelím - video

Po shlédnutí videa se naučíte, jak vařit zelnou polévku z čerstvého zelí s kuřetem jednoduchým a pohodlným způsobem. Tato varianta zelné polévky je vhodná pro děti, které se s tímto lahodným pokrmem seznámí, a pro ty, které tuto skvělou polévku milují..

První jídla jsou velmi užitečná pro rostoucí organismus a zelná polévka z čerstvého zelí zaujímá důležité místo ve stravě. Jedná se o přípravek, který obsahuje prospěšné látky potřebné pro dítě.

Připravte okurku s rýžovou nebo hráškovou polévkou, rajčatovou polévkou nebo kuřecím masem pro vaše dítě. Výživa dítěte by měla být plná a rozmanitá.

Polévky pro děti: od jakého věku, jak a od čeho se vařit

Vyvážená strava je cesta k dobrému lidskému zdraví. Proto je třeba děti učit jíst od raného věku. Vysvětlete vše podrobně, aby dítě mělo jasné pochopení, že stojí za to přistupovat k jídlu se zodpovědností.

Tématem tohoto článku jsou polévky pro děti. Pojďme mluvit o tom, co dělat, když dítě odmítá jíst polévku a jaké polévky jsou dobré pro nejmenší..

První polévky pro kojence

První polévka v nabídce drobků se objeví kolem devíti měsíců. Dětská polévka by neměla obsahovat mastné a kořeněné ingredience, na začátek stačí lehká zeleninová polévka.

S velkou touhou rodičů po dítěti jíst zdravé jídlo se mnozí setkávají s problémem, když se polévka stane nedoceněným pokrmem z pohledu dítěte.

V tomto případě byste neměli říkat tematické fráze jako: „Dokud nebudete polévku jíst, neopustíte stůl!“ Zkuste klidně mluvit o tom, proč dítě odmítlo, důvodem mohou být nemilované produkty v polévce.

Zjištění toho, co je s polévkou, není pro devítiměsíční dítě obtížné. První polévky se připravují hlavně z malého množství ingrediencí. A během krmení již mladá matka pravděpodobně ví, že její dítě bude chutnat.

Polévka: dávka pro dítě

Polévka na oběd je v mnoha zemích běžnou tradicí. Polévka je užitečná pro děti, protože stimuluje chuť k jídlu, doplňuje zásoby tekutin v těle.

Chcete-li z tohoto jídla získat maximální užitek, musíte jej řádně připravit, protože ne všechny polévky jsou stejně užitečné pro tělo dětí.

 1. Stimuluje sekreci trávicí šťávy, což naznačuje snadnou asimilaci jídla, nejen první, ale i druhou.
 2. Polévka jsou ingredience vařené ve velkém množství kapaliny. Více vitamínů se uchová v zelenině z polévky než v dušené zelenině.
 3. Vzhledem k tomu, že polévka je tekuté jídlo, porce k obědu normalizuje rovnováhu vody a soli dítěte. Kromě toho se během procesu vaření do vývaru uvolní vitamíny, stopové prvky, bílkoviny..
 4. Pektin a vláknina ze zeleniny zlepší střevní motilitu, která normalizuje stolici.
 5. Polévky s obilovinami nebo těstovinami zajistí tělu rostlinné bílkoviny, škrob a minerální soli.

Mléčná nebo krémová polévka nebude dráždit žaludeční sliznici, mohou být připraveny na večeři pro dítě.

Dětské polévky: od jakého věku dávat

Názor odborníků na racionální kojeneckou výživu: polévka je zdravé jídlo pro dítě, ale ve své stravě se nemohou objevit před 9 měsíci.

Dětská polévka se liší od polévky od dospělého stolu. Neměl by být bohatý a silný. Neúplně vytvořený trávicí systém dítěte může být polévkou, na kterou jsme zvyklí, podrážděný..

Polévka je první chod k obědu, ale dítě může jíst dvě porce polévky, každá od 100 do 150 ml na oběd a večeři.

S postupujícím stárnutím roste porce dítěte na 250 ml.

Úplně první polévky pro děti by měly být polévky lehké šťouchané. Toto dietní jídlo stimuluje práci enzymů, které jsou zodpovědné za trávicí šťávu, dá dítěti potřebnou tekutinu a pomůže absorbovat přílohu.

"Pokud nebudeme vařit polévky, musíme jim naučit dítě?"

Docela kontroverzní záležitost, protože jsme již zvážili všechny výhody polévek. Evropští lékaři však dokázali najít řešení takového problému..

Pokud potravinové tradice vaší rodiny nezahrnují polévku, je důležité zajistit, aby dítě dostalo správné množství tekutiny z jiných zdrojů. Tyto zdroje mohou být nápoje, ovoce a zelenina..

Pokud dítě nejí polévky, musí ještě dostat tekutiny, aby se zabránilo zácpě a trávicím problémům, které se vyskytují při jídle těžkých jídel.

Pokud jste přívrženci tradičních názorů a domníváte se, že polévka je základem správné výživy, musíte ji správně vařit.

Správně vaříme polévky pro děti

Každé jídlo „podléhá“ svým pravidlům vaření. Zdá se, že polévka je jedním z jednoduchých a nenáročných - jaká jsou zde pravidla. Ale existují. A počítají až 15 bodů.

 1. K vaření prvních pokrmů používejte keramické nebo smaltované nádobí s pevným víkem.
 2. Vařte polévku na mírném ohni..
 3. Polévky s masem nebo rybami se vaří 30 minut.
 4. Kostky vývarů nebo zakoupené dresinky nemají místo v polévce pro děti, obsahují hodně soli, příchutí, barviv a dalších chemických odpadů.
 5. První polévka dítěte by měla být uvařena na zeleninovém vývaru, pak můžete postupně zavádět maso nebo rybí vývar. Masová polévka se vaří na druhém vývaru. Kuřecí maso by se mělo stáhnout z kůže.
 6. Sůl na masový vývar se vkládá na začátek vaření. Pamatujte, že dítě potřebuje veškerou sůl na špičce nože. Rybí polévku je však třeba solit na samém konci.
 7. Zelenina pro vaření polévky se musí umýt a oloupat. Zeleninu, která vyrostla pod zemí, dáme do studené vody, ty, které vyrostly nad zemí - do vroucí vody.
 8. Vyvarujte se vyhnívání přísad.
 9. Velikost a množství nakrájených produktů ovlivní chuť polévky..
 10. Polévky pro kojence by se měly vařit bez smažení, zelenina se pokládá syrová.
 11. Pro starší děti mohou být dýňová semínka nebo ořechy mleté ​​v zeleninové polévce.
 12. Houbová polévka je zakázána pro děti do 7 let. Houba je produkt, který je velmi obtížně stravitelný, navíc absorbuje toxiny z okolního prostředí..
 13. Fazolové polévky pro děti povoleny po dvou letech.
 14. Přidejte hodně polévek do polévek pro dítě, lavrushka se přidává do polévky pro děti starší tří let.
 15. Nahraďte rajskou pastu čerstvým neloupaným rajčatem.

Polévková vývar

Pro bohatou chuť se polévka vaří na základě vývaru. Mohou se lišit: od masa, ryb, zeleniny nebo hub. Ale pro ty nejmenší může taková nadace poškodit zažívací trakt.

Zeleninová polévka pro krmení dítěte se připravuje výhradně na vodě nebo na lehkém zeleninovém vývaru. Takové polévky jsou nejvíce pro vyvíjející se organismus, nebudou dráždit žaludek dítěte.

Postupně můžete vstoupit do polévky na druhém masovém vývaru. Sekundární vývar z masa nebo ryb: hlavní složka je umístěna ve studené vodě, čímž se do varu voda vypustí.

Poté přidejte na pánev horkou vodu a pokračujte ve vaření. Doporučuje se použít pouze druhý vývar, protože není tak koncentrovaný.

Ingredience pro dětskou polévku

Pokud na vteřinu budete krmit dítě masem, pak by polévka měla být zeleninová, pokud je ovesná kaše - pak se polévka může připravit z masa nebo ryb.

Maso pro dětskou polévku by mělo být štíhlé. Například králičí polévka je pro dítě skvělou volbou. Vhodná je jakákoli zelenina, kromě těch, na které je vaše dítě alergické.

Nejprve musí být zelenina nakrájena a šťouchaná polévka před krmením, protože dítě roste, zelenina se jednoduše naseká na malé kousky.

Ideální ingredience pro polévku jsou domácí maso a zelenina ze zahrady. Krupice na polévku se ukládají do studené vody. Všechny přísady musí být čerstvé a vysoce kvalitní, bez vad..

Špičkové zdravé polévky pro kojence

První kurzy jsou obrovský výběr. Téměř každá rodina má své „značkové“, se tajemstvím. Ale jsou tu polévky, které milují všechny děti.

 1. Kuřecí nudlová polévka. Kuřecí polévky jsou velmi užitečné pro oslabené tělo po nachlazení nebo chřipce. Je vysoce kalorický, takže obnoví dodávku energie.
 2. Dýňová pyré polévka. Je bohatý na vitamín A, který příznivě působí na zrak, stav vlasů, nehtů a pokožky a posiluje imunitní systém..
 3. Brokolicová polévka. Plná vlákniny, normální stolice a lepší trávení.
 4. Rajská polévka. Pro děti od tří let obsahuje mnoho užitečných látek, mezi nimiž lykopen (karotenoidní antioxidant) předchází několika typům rakoviny, očních chorob a kardiovaskulárního systému.

Děti potřebují vařit malé množství polévky na 1-2 porce, nedoporučuje se krmit dítě vyhřívanou miskou.

Recepty pro děti do jednoho roku

Představujeme vám výběr receptů na jednoduchou a chutnou polévku, kterou vaše dítě bude jíst s radostí.

Mrkev, zelí a rýžová polévka s hovězím masem (9–10 měsíců)

 • vařené hovězí maso - 30 gramů;
 • mrkev - 20 gramů;
 • cibule - 10 gramů;
 • květák - 30 gramů;
 • kulatá rýže - 1 polévková lžíce. l.;
 • olivový olej - 1/3 lžičky.
 • voda - 250 ml.
 1. Vařte hovězí maso ve formě masových kuliček.
 2. Jemně nasekané zelí, cibule a mrkev.
 3. Přidejte rýži a zeleninu do studené vody, vařte 20 minut po vaření.
 4. 5 minut před vařením přidejte rostlinný olej a maso.

Zeleninová polévka s krůty a těstovinami (10-12 měsíců)

 • krůtí maso - 80 gramů;
 • voda - 0,5 litru;
 • mrkev - ½;
 • cibule - 1/3;
 • cuketa - ½;
 • malé těstoviny - 2 lžíce. l.;
 • rostlinný olej - 2 lžičky..
 1. Maso vařte, dokud se nevaří.
 2. Nastrouhejte mrkev, nakrájejte cibuli.
 3. Zeleninu vhoďte do studené vody, vařte 10 minut po vaření.
 4. Cuketu nakrájejte na kostky a vařte do měkka, přidejte do zeleniny těstoviny a rostlinný olej.
 5. Přidejte jemně nakrájené maso, polévku vařte, dokud nejsou těstoviny připravené.
 6. Podle potřeby přidejte zelení před podáváním..

Polévky pro děti od 1 roku receptů

Jeden rok staré děti již mohou vařit silnější polévky, dokonce i borščovou a zelnou polévku.

Zelná polévka s čerstvým zelím a masem (od 12 měsíců)

 • voda - 500 ml;
 • zelí - 30 gramů;
 • mrkev - 20 gramů;
 • cibule - ¼;
 • brambory - 2 malé kousky;
 • rajče - ½;
 • masové filé - 80 gramů;
 • rostlinný olej - 2 lžičky..
 1. Maso dusíme, jemně nasekáme.
 2. Zelí jemně nasekáme, mrkev na jemném struhadle, nakrájenou cibuli a brambory na malé kousky.
 3. Do studené vody dáme cibuli, mrkev, brambory. 10 minut po varu přidejte zelí, rostlinný olej a jemně nasekané rajče.
 4. Přidejte maso po dobu 15 minut.

Závěr

Vážení čtenáři, doufáme, že po přečtení našeho článku budete vždy vědět, co vařit pro vaše dítě na oběd.

Pokud panenka odmítá polévku, nepropadejte panice. Experimentujte s recepty a poslouchejte jeho přání a stravovací návyky.

Čerstvá zelná polévka zelí jako ve školce

Ruská zelná polévka je hlavním horkým hitem na ruském stole. První, který je již více než tisíc let starý, a není nic divného ve skutečnosti, že tato polévka upadla do „vazby“ předškolních knih. Čerstvá zelenina s řádným tepelným zpracováním jistě bude vykonávat svou dobrou výživovou práci, hlavní věcí je přísně a přísně dodržovat pokyny.

Děti je jedno, kdo má malé perly a kdo má velké. Hlavní věc je, že zelná polévka nebyla prázdná. Překvapivě moudře, odborníci na dětskou výživu přišli s polévkou: zde je technologie kolemjdoucí nabízena jen tak, že s minimem koření, kořenů a koření dostanete nejprve voňavou a voňavou vůni.

 • Celková doba vaření - 1 hodina 0 minut
 • Aktivní doba vaření - 0 hodin 40 minut
 • Cena - průměrná cena
 • Kalorie na 100 g - 37 kcal
 • Porce na kontejner - 4 porce

Zvolte, kam chcete recept uložit:

Chcete si tento recept ponechat pro sebe?
Vyberte, kde:

Jak vařit polévku zelí ve školce

Složení:

 • Bílé zelí - 200 g
 • Brambory - 320 g
 • Mrkev - 80 g
 • Cibule - 40 g
 • Rajčata - 40 g
 • Rajčatová pasta - 12 g
 • Máslo - 12 g
 • Zakysaná smetana - 40 g
 • Sůl - 1 lžíce.
 • Bouillon - 1 l

Vaření:

Všechno je tedy velmi jednoduché. Toto je technologická karta s dešifrováním části:

Kdy mohu dát první polévku baby, vaření recepty

Polévka má na našem stole velmi důležité místo. Toto lahodné a výživné jídlo miluje mnoho lidí. Existuje mnoho receptů na polévky. Dříve či později si mladí rodiče kladou otázky: „Kdy mohu dát první polévku dětem?“, „Jaký recept zvolit, aby nedošlo k poškození zdraví dětí?“.

Názor pediatrů

Odborníci bohužel nesouhlasí s optimálním věkem, ve kterém můžete dát dětskou polévku. Někteří dětští lékaři umožňují zavedení polévky do výživy kojenců od šesti do sedmi měsíců, zatímco jiní doporučují počkat až deset až jedenáct měsíců a dokonce až jeden rok. Obecný nápad vyjádřený mnoha pediatry: kojenými dětmi, doplňkovými potravinami, jako je polévka, lze představit o něco později než kojenci, kteří se živí směsí.

Rodiče by se tedy měli rozhodnout, kdy přidat první polévku do dětského menu. Neměli byste se zvlášť bát, pokud už dítě jí zeleninové a masové pyré a nemá problémy, protože se od složení polévky liší jen málo.

Kolik polévky by se mělo dát

Nezapomeňte na základní pravidlo zavádění nových produktů - gradualismus. Můžete začít jednou malou lžičkou polévky.

Postupně zvyšte množství polévky každý den na úroveň podle věku. Například běžná porce polévky u oběda pro jednoroční dítě je 50 gramů. Dítě se tak na oběd nedostane na obvyklou desku..

Jaký by měl být první recept?

Aby byla polévka správně vnímána tělem dítěte, musí být při rozhodování o jejím zavádění do stravy zohledněno několik důležitých pravidel:

 • Recept by měl být jednoduchý a neměl by obsahovat příliš mnoho přísad, jinak by v případě alergické nebo jiné atypické reakce bylo obtížné určit jeho příčinu..
 • První polévka by měla být vařena ve vodě. Nepoužívejte masové vývary. Pro dítě jsou škodlivé.
 • Nepoužívejte koření, ale nepoužívejte je. Trochu čerstvého česneku nebo cibule, mrkve, kopru dodá pokrmu příjemnou vůni. Dobrý účinek na chuť polévky pár kapek citronové šťávy.
 • Nepoužívejte smažení. Je lepší zapomenout na tento způsob vaření produktů, dokud není dítě ve věku tří let..

Co vařit

Docházíme tedy k závěru, že první polévka, kterou by dítě mělo vyzkoušet, by měla být zeleninová. Do receptury však nelze bezpochyby vstoupit veškerá zelenina. Ze zeleniny je to nejvhodnější pro první krmení a není ani méně užitečná zelenina, na kterou je lepší čekat, protože mohou ovlivnit stoličku dítěte tím nejlepším způsobem - relaxovat nebo opravit.

Nejprve si můžete uvařit polévku z cukety, květáku a dýně. Poté (ne dříve než sedm až osm měsíců) můžete dát polévky s mrkví, bramborami, hráškem.

Když má dítě devět měsíců, přidává se řepa. Zelenina, jako je lilek, paprika nebo rajčata, se však může objevit pouze v polévkách připravených pro jednoleté dítě. Nespěchejte s rybami. Je lepší dát to po roce. Používejte obiloviny v receptech. Po roce můžete do polévky přidat nudle..

Jak vařit

Pro polévku je lepší nepoužívat vodu z vodovodu, ale koupit speciální pitnou vodu z lahví. Nemusíte vařit příliš mnoho polévky. Možnost „v rezervě“ pro dítě, jehož věk je jen několik měsíců, není vhodná. Nezapomeňte každý den vařit čerstvé jídlo. Zvažte několik receptů.

Recept 1. Zeleninová polévka pro první krmení (6-7 měsíců). Pro tuto jednoduchou polévku budete potřebovat 100 gramů zeleniny. Můžete použít cuketu nebo květák. Před vařením je třeba zeleninu důkladně omýt, oloupat a nakrájet na malé kousky. Zeleninu vařte, dokud není zcela uvařená, a sekejte bez chlazení. Použijte jemné sítko nebo mixér. Zeleninovou hmotu zřeďte zbývajícím vývarem a nechte vařit. Polévka je ochucena malým množstvím másla. Kromě oleje můžete použít nastrouhaný žloutek z křepelčích vajec.

Recept 2. Zeleninová polévka s masovými kuličkami (10-11 měsíců). K vaření polévky s masovými kuličkami si můžete vzít telecí maso s nízkým obsahem tuku, králičí maso nebo krůtí maso. Bude to trvat asi 250 gramů. Je lepší sekat maso na masové kuličky dvakrát, čímž se dosáhlo stejné konzistence jako při přípravě masa. K mletému masu můžete přidat malou cibuli, nastrouhanou na jemném struhadle. Přidejte vejce k mletému masu. Oslepte malé masové kuličky a ponořte je do vroucí vody. Po opětovném vaření přidejte brambory a mrkev, nakrájené na malé kousky. Vařte polévku, dokud se vaří zelenina. Polévka může být podávána, zdobená jemně nasekanými bylinkami, nebo připravovat polévkové pyré.

Recept 3. Rybí polévka (1 rok). Říční ryba bez malých kostí je lepší pro první rybí polévky. Například, candát. Ryby by měly být důkladně omyty a očištěny od kostí. Vařte s cibulkou, než něžně vaříte v samostatném hrnci. Vařte rýži, nakrájené brambory a nastrouhanou mrkev na vodě. Až budou hotové, přidejte do pánve ryby a přiveďte k varu. Připravte polévku z pyré s mixérem. Můžete ho ochutnat máslem a čerstvými bylinkami.

Je lepší krmit dítě takovými nebo podobnými polévkovými polévkami až do věku asi tří let, protože „dospělé“ recepty mohou špatně ovlivnit trávení. Pasivace a smažení zeleniny, masové vývary, hojnost koření - to vše není pro tělo dítěte.

Články O Neplodnosti