Hlavní Výživa

Mohu pít heřmánku během těhotenství??

Během těhotenství nemůžete pít heřmánku v jakékoli formě. Pokud se aktivní složky heřmánkových přípravků dostanou do krevního řečiště, mohou mít nežádoucí účinky na dělohu, což může vést k ohrožení samotného těhotenství..

Užívání heřmánkových drog během těhotenství může vést k potratu a předčasnému porodu.

Podobně by těhotné ženy neměly přidávat heřmánek do inhalačních roztoků, protože aktivní složky rostliny z plic mohou také vstupovat do krevního řečiště a vést k podobným nebezpečným vedlejším účinkům.

Heřmánek během těhotenství lze použít pouze k ošetření pokožky a vlasů. Je také možné umýt s ním stydké pysky, vypláchnout ústa a vštípit heřmánkový přípravek do nosu a očí.

Teoreticky se může lékař rozhodnout o jmenování těhotné heřmánky uvnitř, pokud přínosy takové recepce překročí vnímané riziko. Takové jmenování se však téměř nikdy neuskuteční, protože výhody heřmánku při jakémkoli onemocnění nejsou tak významné, že by kvůli němu mohlo riskovat bezpečné těhotenství.

Většina autoritativních zdrojů věnovaných tradiční medicíně naznačuje těhotenství jako definitivní kontraindikaci užívání heřmánkových přípravků. WHO uvádí, že heřmánek nemá žádný vliv na plod, ale nedoporučuje ho pít těhotným ženám.

Než heřmánek může být nebezpečný během těhotenství?

Heřmánek po požití a když jeho jednotlivé aktivní složky vstupují do krevního řečiště, mohou stimulovat děložní aktivitu a kontrakce. Podle vědců mohou heřmánkové přípravky vést k potratům a způsobit předčasný porod..

Narození dítěte vážícího méně než 2,5 kg je možným důsledkem užívání heřmánkových drog v pozdním těhotenství.

Takový výsledek je možný, pokud heřmánkový vývar, čaj nebo infuze vstoupí do zažívacího traktu a jeho složky jsou absorbovány do krve.

Podobný účinek lze pozorovat, když je heřmánek přidán do inhalačního roztoku v parním inhalátoru nebo nebulizéru. Současně, když se dostaneme do dolních dýchacích cest, mohou být některé aktivní složky heřmánku také absorbovány do krevního řečiště a mají stejný účinek jako při vstupu do zažívacího traktu..

Podle WHO nemají heřmánkové přípravky žádný teratogenní účinek, pokud se užívají orálně nebo když se používají jako inhalační prostředky. Tato činidla tedy nepůsobí na plod a hlavní a pro dnešek jejich jediné známé nebezpečí spočívá v možné stimulaci svalové aktivity dělohy se všemi jejími nežádoucími důsledky.

Ve výjimečných případech mohou heřmánkové přípravky vyvolat alergické reakce. Takové situace jsou velmi vzácné, ale možné a pravidelně zdokumentované. Přestože se tato rostlina často používá ke zmírnění příznaků alergie, u některých těhotných žen se může projevit přecitlivělost na její aktivní složky a dokonce i použití heřmánku na kůži, a to nezmínit, že ji vezme dovnitř, způsobí charakteristickou reakci.

Za jakých podmínek je tento lék obzvláště nežádoucí?

Nejnebezpečnější je použití heřmánku v časném těhotenství a v posledním trimestru.

V prvním trimestru těhotenství může heřmánkový čaj, odvar nebo infuze vést k potratu ještě předtím, než si žena sama uvědomí, že otěhotněla, když potrat může být obtížně odlišitelný od těžkého měsíčního propouštění. Jsou však známy případy takového nedobrovolného přerušení již identifikovaného těhotenství..

V pozdějších fázích může heřmánek vést k předčasnému porodu a narození dítěte v předstihu. V takových případech je často nutný směr matky k uchování, aby bylo zajištěno plné zrání plodu a jeho narození v normálních podmínkách. V celém 3. trimestru je pravděpodobnost takového nežádoucího účinku užívání heřmánkových přípravků velmi vysoká, ale zvyšuje se s přístupem k porodu. Ve 38-39 týdnech je to obzvláště vysoké a pití čaje s heřmánkem je v tomto okamžiku přísně zakázáno.

Jaké druhy heřmánku jsou nebezpečnější?

Římský heřmánek se liší od lékárny v květenstvích dolních hlav

Má se za to, že během těhotenství je nejnebezpečnější římský heřmánek (Chamaemelum nobile) - druh spojený s heřmánkem lékárny a mající podobné farmakologické vlastnosti. Jeho stimulační účinek na dělohu je tak výrazný, že její drogy jsou oficiálně zařazeny do seznamu kontraindikovaných pro použití těhotnými ženami v Národních ústavech zdraví.

Nicméně, heřmánek lékárny (nejčastěji používaný v Rusku a v bývalém Sovětském svazu) by neměl být opilý těhotnými ženami, protože důsledky jeho užívání se liší jen málo od těch římských. Ve všech literárních zdrojích je heřmánek popisován jako lék kontraindikovaný během těhotenství.

Jaké přípravky rostliny a v jaké aplikaci jsou během těhotenství jasně zakázány?

Během těhotenství je nastávající matka přísně kontraindikována:

 1. Pijte heřmánkový čaj nebo odvar (ve skutečnosti je to jedna a stejná věc), včetně zakoupených a vařených v pytlích;
 2. Vezměte dovnitř infuze heřmánku, vody i alkoholu, nebo na jakémkoli jiném základě;
 3. Pijte různé čaje a odvarky, které obsahují heřmánku jako jednu ze složek. Například velmi populární recept na čaj s propolisem, šalvějí, marshmallow a heřmánkem by neměl být konzumován během těhotenství;
 4. Nadýchněte heřmánku na pánvi nebo přidejte jeho přípravky do inhalačního roztoku pomocí rozprašovače. V obou případech se aktivní složky léčiva mohou dostat do dolních dýchacích cest, ale s inhalací s rozprašovačem je tato pravděpodobnost mnohem vyšší (rozprašovač je navržen speciálně pro léčbu lékovým roztokem v plicích a průduškách);
 5. Vydělávejte klystýry heřmánkem;
 6. Douching s heřmánkem. Nebezpečí těchto postupů spočívá v pravděpodobnosti potratu nebo předčasného porodu a ve skutečnosti, že při douchingu u těhotných žen je větší pravděpodobnost porodu dítěte s nízkou hmotností (méně než 2,5 kg) než při odmítnutí těchto postupů..

Je důležité pochopit, že množství a koncentrace heřmánkových přípravků užívaných ženou ovlivňuje pravděpodobnost nežádoucích účinků. Čím častěji těhotná žena pije čaj nebo infuzi, a čím silnější je, tím větší je pravděpodobnost potratu nebo předčasného porodu. To však neznamená, že pokud zřídka pijete heřmánkový vývar, bude to relativně bezpečné: pokud takový nápoj není pro tělo obvyklý, může působit i v minimálních dávkách a koncentracích.

Jak těhotná můžete vzít heřmánku?

Heřmánek během těhotenství může být užíván ve všech formách, zahrnující aplikaci jeho přípravků na kůži nebo na vnější sliznice. Například se stejným heřmánkovým odvarem nebo infuzí můžete:

Obklady s heřmánkem jsou během těhotenství docela přijatelné, pokud nejsou prováděny pro zahřátí břišní dutiny.

 1. Namažte na kůži různé vyrážky a abscesy;
 2. Ošetřete pokožku alergiemi;
 3. Kloktat ústa a krk, aniž byste polykali samotný vývar;
 4. Opláchněte si nos, otřete a vypláchněte oči, umyjte si vlasy;
 5. Léčit rány a vředy, uhasit okraje hlubokých tkání tkáně;
 6. Vytvořte krémy, koupele, obklady;
 7. Umýt.

Jednoduše řečeno, jsou přípustné postupy, při nichž heřmánek nevstoupí do zažívacího traktu nebo do dýchacích cest. Pokud těhotná žena není alergická na heřmánek, budou tyto postupy neškodné a bezpečné jak pro plod, tak pro samotné těhotenství. Pokud se během těchto postupů objeví charakteristické příznaky alergie, mělo by být používání heřmánku přerušeno.

Proč byste se neměli zvlášť obávat nepřípustnosti používání heřmánku během těhotenství?

Současně není nepřípustnost použití heřmánku během těhotenství přinejmenším kritická. V současné době není známo jediné onemocnění, které by nebylo možné bez heřmánku vyléčit, heřmánek sám o sobě není pro téměř žádnou patologii povinným lékem. To znamená, že v době těhotenství bez heřmánkového čaje nebo infuze je to docela možné a jejich odmítnutí nebude mít žádné významné důsledky..

Nosní výplach je pro jogíny běžnou každodenní praxí. Pokud jsou tyto postupy prováděny s heřmánkovým vývarem, zajistí prevenci bakteriálních infekcí a čištění nosní sliznice před znečištěním a alergeny.

Například při nachlazení (akutní rýma) nemá mít heřmánkový čaj uvnitř žádný terapeutický účinek. Při této nemoci může být užitečné mytí nosu odvarem heřmánku a jeho vypláchnutí hrdlem, což pomáhá zmírnit zánět. Takové mytí a oplachování je však během těhotenství docela přijatelné a povolené.

Pokud je kašel spojen se zánětem dolních dýchacích cest, inhalace heřmánku pomáhá mírně redukovat zánět. Během těhotenství však může být heřmánek pro tyto postupy zcela nahrazen mnoha dalšími protizánětlivými léčivy na bázi bylin nebo farmakologických přípravků. Kromě toho dnes neexistuje důkaz o účinnosti heřmánku při jeho použití při kašli: existují náznaky, že může pomoci, ale není používán jako hlavní lék z jakéhokoli důvodu, který způsobuje kašel..

Pokud se tedy heřmánek nepoužívá během těhotenství, neovlivní to úspěch léčby všech patologií. Během tohoto období se z toho můžete dostat bez jakýchkoli následků..

Co říkají o používání heřmánku během těhotenství, různých autorů a vědců?

Nepřípustnost použití heřmánku během těhotenství dovnitř naznačuje většina autorů děl a knih o léčivých rostlinách.

V. G. Kukes v referenční knize „Fytoterapie se základy klinické farmakologie“ označuje těhotenství jako definitivní kontraindikaci užívání heřmánku.

James A. Duke v Příručce léčivých rostlin uvádí, že heřmánkový čaj nebo odvar by neměl být používán během těhotenství, ale zmiňuje Lingerovu „Přírodní lékárnu“, což ukazuje na možnou přijatelnost použití těchto přípravků pro některé indikace.

Newall in Herbal Medicine podrobně popisuje účinky heřmánku na menstruační cyklus a schopnost způsobovat kontrakce dělohy a časné kontrakce. Kniha přísně uvádí, že by se heřmánku během těhotenství nemělo používat.

 1. Heřmánek během těhotenství by neměl být opilý, používaný jako roztok pro klystýr a douching, rektálně nebo jako součást inhalačních roztoků;
 2. Heřmánek během těhotenství může být aplikován lokálně, ošetřovat ho kůží, různými vyrážkami na něm, vypláchnout ústa, umýt nos a používat jej k mytí vlasů;
 3. Heřmánkové přípravky během těhotenství by se neměly opíjet kdykoli, ale jsou nejnebezpečnější na začátku těhotenství, kdy mohou vést k potratu, a v posledních týdnech, kdy mohou vyvolat předčasný porod;
 4. Odmítnutí heřmánku během těhotenství není vůbec rozhodující při léčbě jakéhokoli onemocnění. Pokud se nepoužije, je možné bez patologie vyloučit jakoukoli patologii..

Použití heřmánku během těhotenství

Příznivé vlastnosti

Výhody heřmánku jsou známy již od dob Hippokrata: radil jí, aby se uklidnila a léčila záchvaty. Moderní doporučení se poněkud rozšířila - nyní se heřmánek lékárny používá nejen v neurologii, ale také v gastroenterologii, dermatologii, gynekologii, terapii a pediatrii..

Lékárna heřmánek během těhotenství je užitečná v malém množství.

Hlavní vlastnosti heřmánku:

 • sedativní a sedativní;
 • dezinfekční, protizánětlivé a hojivé;
 • lék proti bolesti;
 • choleretic;
 • antispasmodické;
 • antikonvulzivum;
 • lék proti nadýmání;
 • choleretic.

Na základě těchto vlastností jsou stanoveny indikace pro použití.

Heřmánek může být použit během těhotenství uvnitř jako infuze a čaj a navenek jako pleťové vody, máchání, máchání a mikrolytů.

Abyste nepoškodili budoucí matku a dítě, musíte podrobně prostudovat každou metodu aplikace a indikace pro ně.

Metody vaření

Lékárna heřmánek se prodává ve filtračních sáčcích a ve velkém. Metody přípravy odvarů se liší:

 • Stačí naplnit filtrační sáček vroucí vodou a nechat jej vařit po dobu 15 minut. Pro dva balíčky je zapotřebí 100 ml vody, pokud není na obalu uvedeno jinak. Výsledné množství se doplní převařenou vodou na 100 ml. Pro vnější použití nepřidávejte vodu.
 • Je vhodné vařit rozptyl ve vodní lázni. 2 lžíce. l nalijte květiny do sklenice horké vařené vody a zahřejte ve vodní lázni po dobu 15 minut. Ochladí se po dobu 30–45 minut a napětí. Přiveďte převařenou vodu na 200 ml. Pro vnější použití nepřidávejte vodu.

Další možností je čaj s heřmánkem. Chcete-li to provést, přidejte květy heřmánku v poměru 1: 1 na list černý čaj. Pravidelný čaj můžete zcela nahradit bylinkovým čajem, ale infuze by měla být slabá. Je užitečné kombinovat heřmánek s jinými bylinkami - například lístky máty jsou dobré.

Heřmánkový čaj a čaj

Je možné heřmánek používat při přepravě dítěte, záleží na stavu těhotné ženy. Pro některé může být heřmánek skutečnou spásou v době, kdy je nežádoucí léčit konvenčními léky. Ale před použitím musíte ještě konzultovat gynekologa, který sleduje vaše těhotenství.

Hlavní indikace pro orální podání:

 • onemocnění žlučníku: zhoršený odtok žluči, chronická cholecystitida;
 • onemocnění gastrointestinálního traktu: gastritida, gastroduodenitida, peptický vřed, kolitida, plynatost, reflux;
 • neurologické problémy: nespavost, podrážděnost, neuróza, bolesti hlavy;
 • virová onemocnění: nachlazení, chřipka;
 • prevence chřipky a SARS během epidemie.

Uvedené podmínky, s výjimkou posledně uvedených, vyžadují konzultaci s lékařem, ale můžete heřmánku začít pít v malém množství před návštěvou specialisty..

Příznaky, při kterých může odvar heřmánku pomoci:

 • pálení žáhy;
 • nadýmání;
 • bolesti žaludku;
 • střevní křeče;
 • bolesti hlavy;
 • problémové spaní;
 • podrážděnost, slznost;
 • nachlazení.

První trimestr není kontraindikací pro odebrání mírného množství odvarů z této rostliny uvnitř.

Čaj s heřmánkem je dobré pít při nachlazení

Pro každý případ existují způsoby, jak připravit a používat heřmánku:

 • S problémy s trávicím traktem. Vezměte infuzi 30 minut před jídlem třikrát denně. Najednou - 50 - 100 ml. Průběh léčby trvá jeden měsíc, pak si musíte dát pauzu.
 • S nespavostí. Vezměte 100 ml infuze hodinu před spaním. Můžete přidat další uklidňující byliny - meduňka, tymián. Ale mějte na paměti: tymián má kontraindikaci - hrozba přerušení a první trimestr.
 • S bolestí hlavy. Heřmánek můžete brát přímo s výskytem bolesti v množství 100 ml. Pokud je bolest pravidelná, je lepší pít měsíčně 50 ml třikrát denně, bez ohledu na příjem potravy.
 • S emocionálním "houpáním". Podrážděnost, slza jsou častými společníky těhotenství. A i když je to normální, ženy se snaží obnovit rovnováhu. Heřmánek by měl být užíván pravidelně, 50 ml vývaru dvakrát až třikrát denně. Pokud jste nervózní, můžete vypít další porci. Heřmánkový čaj je také vhodný: může být nahrazen běžným. Neužívejte více než tři skleničky denně.
 • Léčba za studena. Při prvních příznacích zajistěte klid v posteli, dostatek teplého nápoje a dobré větrání místnosti. K ošetření použijte heřmánkový čaj s medem nebo marmeládou. Čaj lze také vypít, aby se zabránilo virovým infekcím..

Je důležité sledovat reakci těla na léčbu. Pokud příznaky přetrvávají, jsou zřetelnější, musíte přestat pít heřmánku a vyhledat lékaře.

Kloktadlo a ústa

Druhá aplikace heřmánku je oplachování. Bude to užitečné, když:

 • bolest krku,
 • nachlazení,
 • stomatitida,
 • zánět dásní,
 • jiná onemocnění ústní dutiny a hltanu.

Je vhodné použít čerstvý vývar, protože chlazení-zahřívání roztoku může snížit jeho účinnost.

U angíny a nachlazení je nutné začít kloktat s prvními příznaky. Mechanický náraz, tj. vyluhování pomůže snížit počet patogenních mikroorganismů ve hltanu a antiseptické vlastnosti heřmánku zabrání reprodukci zbývajících mikrobů. Frekvence oplachování - každé dvě až tři hodiny, množství 75 - 100 ml roztoku. Odvar heřmánku můžete střídat s jinými bylinkami.

Při oplachování pomáhají také šalvěj, eukalyptus, mořská sůl a soda..

Díky jeho protizánětlivému účinku budou květy heřmánku užitečné pro zánět dásní, jazyka, sliznice tváří a patra. Oplachování se doporučuje každou jednu až dvě hodiny po 50 ml. Před jídlem a po jídle opláchněte.

Douching a praní

Během těhotenství nemůžete s heřmánkem. Moderní data naznačují, že jakékoli douching během očekávání dítěte je škodlivé, protože můžete přivést bakterie z pochvy do děložního čípku a dělohy. Kromě rizika vzestupné infekce, douching porušuje biocenózu vagíny, její normální úroveň kyselosti.

Naopak mytí heřmánkem nemůže poškodit zdraví. Toto je dobrý lék na následující příznaky:

 • svědění
 • vyrážka na plenky;
 • podráždění po holení;
 • alergie na polštářky nebo mýdlo.

Můžete se umýt, dokud příznaky nezmizí nebo dokud gynekolog nepředepíše jinou terapii.

K mytí stačí 200 ml infuze. Nejprve se musíte omýt tekoucí vodou, nasměrovat proud vody zepředu dozadu, pak teplým vývarem.

Mikroklystry

Klystýr se čistí a uzdravuje. Mikrobyly z heřmánku jsou terapeutické. Onemocnění, při kterých lze mikroklystry dělat: kolitida, zánět rektální sliznice, hemoroidy. Je vhodné provádět procedury mimo období exacerbace, v krátkých cyklech od tří do čtyř dnů. Pokud těhotenství trvá déle než 12 týdnů a nehrozí žádné ohrožení, můžete být léčeni mikroklestry heřmánkem.

Kontraindikace pro mikrobyly: první trimestr těhotenství a hrozba ukončení kdykoli.

Klystýr je nutný po pohybu střeva, nejlépe před spaním. Pokud selže před spaním, potom si proceduru po dobu 30 minut lehněte.

 1. 50 až 100 ml roztoku se ochladí na teplotu 38 až 40 ° C.
 2. Vložte ji do deku vhodného objemu.
 3. Promažte špičku vazelínou.
 4. Vstupte do léku pomalu a ležel na pravé straně, pravá noha se ohýbala na koleno.
 5. Pokuste se omezit nutkání na záchod, pokud jsou: lék by měl být absorbován.

Pokud po zákroku máte pocit, že děloha je napjatá, tuhá - již nemůžete vyrábět mikrobyly!

Pleťové vody a ubrousky

V časných stadiích těhotenství je hormonální pozadí dramaticky obnoveno. V důsledku fluktuací hormonů se může akné zhoršit, objeví se subkutánní akné. Heřmánek se s těmito problémy dobře vyrovná..

Dalším doporučením pro použití heřmánku je nadměrné pocení rukou nebo nohou.

Je vhodné připravovat krémy z gázy namočené do roztoku heřmánku. Udržujte takovou komprimaci po dobu 10-15 minut v problémových oblastech. Průběh léčby je jeden až dva týdny, jednou denně. Po umytí vatovými tampony otřete pokožku dvakrát denně..

Pokud máte pochybnosti o tom, zda je možné heřmánek neustále umýt, poraďte se s lékařem. Obecně se to nedoporučuje, protože mikroby si mohou zvyknout a přizpůsobit se účinkům.

Esenciální olej z heřmánku

Aromaterapie je skvělý způsob, jak relaxovat, posílit imunitní systém a zbavit se bolesti hlavy. Aromaterapie nemusí být vhodná z důvodu citlivosti na pachy v časných stádiích. Pokud se necítíte dobře nebo nevolně, zastavte sezení a větrejte místnost.

Olej lze použít:

 • ve speciálních ultrazvukových aromatických lampách - difuzory;
 • ve zvlhčovačích s aromatizační funkcí;
 • v neelektrických aromatických lampách ze skla, keramiky, kamene nebo kovu.

Jak ochutnat místnost závisí na vašem vkusu a potřebách. Relace by neměla trvat déle než 20 minut, první se nejlépe provádí kratší - ne déle než 5-10 minut. Máta také pomáhá relaxovat, můžete si připravit směsi těchto olejů.

Kontraindikace

Heřmánek je kontraindikován v případě individuální nesnášenlivosti. Příznaky nesnášenlivosti:

 • vyrážky na kůži, kopřivka;
 • zvýšený tón dělohy;
 • nadměrná ospalost;
 • svědicí pokožka;
 • zažívací rozrušení.

Pokud zaznamenáte tyto příznaky po užití heřmánku, přerušte léčbu..

V prvním trimestru těhotenství a s hrozbou přerušení nemohou být mikclystry provedeny. Na tomto konci končí seznam kontraindikací. Ale v každém případě je pro každou nemoc, kterou spojujete s používáním léčivých rostlin, lepší poradit se s lékařem.

Pití heřmánkového čaje během těhotenství

Asi 40% těhotných žen používá bylinky nejen po jmenování lékařem, ale také jako samoléčení. V dnešní době je důvěra v přírodní léčiva vyšší než v jiné léky. Heřmánek je třetí nejoblíbenější po echinacei a zázvoru. Nekontrolované používání bylinných přípravků však může vést k negativním důsledkům, protože používání bylin během těhotenství bylo málo prozkoumáno a je jedním z problémů moderní medicíny..

Výhody heřmánkového čaje

Suché květiny rostliny jsou podle medicíny prohlášeny za oficiální lék. Heřmánkový čaj je infuze, která je předepsána jako doplněk při léčbě různých onemocnění.

Heřmánkový čaj se pije v kurzech od 2 do 4 týdnů s další přestávkou a je předepisován od dětství. Prokázané vlastnosti infuze:

 • protizánětlivé;
 • antiseptický;
 • lék proti bolesti;
 • mírné sedativum.

Matricin obsažený v rostlině po ošetření se stává chamazulenem. Látka snižuje uvolňování histaminu, oslabuje alergickou reakci, inhibuje zánětlivý proces..

Protizánětlivý účinek je poskytován složkami heřmánkového esenciálního oleje. Flavonoidní argenin má uklidňující účinek a uvolňuje křeče hladkého svalstva. Coumariny dávají heřmánku analgetickou vlastnost. Pravidelná konzumace čaje s heřmánkem příznivě ovlivňuje stav krevních cév a složení krve, snižuje riziko mrtvice.

Doporučení pro použití rostlin v gynekologii byla vyvinuta I.P. Neumyvakin. Vědec zaznamenal mezi indikacemi pro jmenování heřmánkové kolpitidy, endocervicitidy a vulvitidy. Heřmánek je užitečný ve fázi plánování těhotenství, protože aktivuje vaječníky.

Heřmánek příznivě ovlivňuje trávicí systém, odstraňuje nadýmání, pocit těžkosti. K roztoku klystýru se přidá heřmáneková infuze.

Infuze heřmánku se používá externě k péči o pokožku, vlasy a nehty. V gynekologii se praktikují koupele a nálezy s vodným roztokem rostliny. Těhotné ženy však mohou být umývány pouze léčivými roztoky. Douching může ohrozit ukončení těhotenství..

Metody vaření

Protizánětlivý a analgetický účinek heřmánku zajišťují flavonoidy a kumariny, které jsou obsaženy v květinách. V roce 2015 provedla skupina vědců z Farmaceutického ústavu v Petrohradu studii o vlastnostech extrakce těchto užitečných látek. Voda, rostlinný olej a alkohol hrají roli rozpouštědla. Každé médium ovlivňuje suroviny různými způsoby a konečné složení léčiv je odlišné. Vyšší množství flavonoidů bylo nalezeno v alkoholickém roztoku a infuzi vody než v oleji. Ten však vede k obsahu kumarinů..

V rostlinné medicíně se používají tyto druhy zpracování surovin:

Chcete-li připravit odvar podle zvláštního receptu, je nutné nechat suché suroviny ve vodě přes noc. Pokud je to možné, je lepší zvolit keramické nádobí, kovové povrchy mohou s řešením reagovat. Během noci se suché květy namočí a užitečné látky se extrahují ve větším množství. Ráno je infuze vařena 10-15 minut. Horký roztok se filtruje, pije se voda do požadovaného objemu. Používejte lépe, když je teplo.

Při přípravě vaří se suroviny tepelně šetrně, takže vitamíny se ukládají ve vyšší koncentraci. Odvar je však koncentrovanější lék. Dříve byly suché květiny nality horkou vodou, ponechány přes noc v chladicí peci nebo peci. Nyní používají termosku, do které vkládají suroviny a nalívají vroucí vodu. Ráno se roztok filtruje a v případě potřeby se přidá pitná voda, aby se získal požadovaný objem..

U uvažovaných způsobů přípravy infúze se voda používá jako prostředek k extrakci užitečných látek z rostlinných materiálů. V rostlinné medicíně se k získání léku používá také alkoholový roztok..

K získání tinktury se suroviny nalijí vodkou. Kontejner je pevně uzavřen, ponechán týden na tmavém místě. Roztok by měl zůstat čirý s charakteristickým zápachem trávy..

Tinktura skladovaná po dlouhou dobu, obvykle používaná v minimálním množství: několik kapek na 100 ml vody. Tinktury na vodní bázi se nejlépe připravují v malých porcích denně a ukládají se v lednici..

V lidovém lékařství se prášky používají z rostlinných materiálů, které jsou rozdrceny na prach. Nástroj se přidává do krémů, olejů, které se někdy konzumují interně..

Heřmánkový extrakt se také získává za použití rostlinného oleje, který se nalije do suchých surovin. Roztok se ponechá dlouhou dobu na tmavém místě. Výrobek se používá externě pro kosmetické účely..

Je výhodnější koupit heřmánek pro výrobu čaje v lékárně. Většina výrobců zabaluje suchou trávu do čajových sáčků pro pohodlí zákazníků. Nebojte se, že jsou suroviny jemně nasekané. V rostlinné medicíně se uvádí, že malá frakce umožňuje většímu množství extrahovat užitečné látky.

Mohu pít těhotná?

Čaj s heřmánkovou lékárnou během těhotenství je lék, který má komplexní účinek. Při pravidelném používání heřmánkového vývaru během těhotenství se aktivují vaječníky, zvyšuje se hladina estrogenu. Pokud existuje riziko potratu, neměli byste používat heřmánkový čaj, zejména v časném těhotenství. V lidovém lékařství byl heřmánek zařazen do odvarů zaměřených na obnovení ženského cyklu s nepravidelnou menstruací. Existuje mýtus, že koncentrovaná infuze heřmánku vyvolá potrat. V praxi však tato informace nenalezne potvrzení: U zdravé ženy není možné způsobit potrat s odvarem heřmánku.

Většina výrobců surovin uvádí těhotenství v kontraindikacích, méně často období krmení. Je to kvůli nedostatečným vědeckým údajům o účinku bylinných přípravků na plod a zdraví nastávající matky. Dětské čaje s heřmánkem však žádnou takovou kontraindikaci nemají.

Těhotné použití heřmánku

Ženy v pozici by měly léčivé byliny léčit jako léčivé přípravky, užívat je pouze na doporučení lékaře.

Z toxikózy

Heřmánkový čaj během těhotenství zmírňuje stav ženy v raných fázích. Osvěžující čaj snižuje nevolnost a zabraňuje zvracení.

IngredienceMetoda vařeníRecepční režim
1 lžička sedmikrásky

200 ml vroucí vody

Směs nalijte horkou vodou, nechte působit 10-15 minut1 polévková lžíce v době exacerbace projevů toxikózy

Bolest hlavy

Antispasmodický účinek heřmánku se používá při léčbě záchvatů migrény. I.P. Neumyvakin poznamenal, že heřmánkové látky rozšiřují krevní cévy během těhotenství. Odvar nebo 5-10 kapek tinktury zředěné ve sklenici vody pomůže zmírnit bolesti hlavy. Infúzní recept:

IngredienceMetoda vařeníRecepční režim
1 lžička sedmikrásky

100 ml horké vody

Nalijte suroviny vroucí vodou, po ochlazení, přelití přidejte převařenou vodu do 200 mlTake, když se objeví příznaky migrény.

Opláchnutí vlasů pomůže zmírnit bolesti hlavy. Za tímto účelem se do vody přidá koncentrovaný vývar rostliny, která se přidá do teplé vody, aby se propláchla hlava. Heřmánek příznivě ovlivňuje nejen celkovou pohodu, ale také zlepšuje stav vlasů, dává lesk, zjemňuje prameny. Pravidelné používání heřmánku dává mírný zesvětlení..

Pro křeče a nadýmání

Ve druhém a třetím trimestru se vyskytují problémy s trávením. Heřmánek zmírňuje křeče, nadýmání. Pro léčbu je předepsán průběh 7-10 dnů. Vývar vývar:

IngredienceMetoda vařeníRecepce
2 lžičky sedmikrásky

200 ml vody

Nalijte suroviny vodou, zahřejte na mírném ohni, vařte 5 minut, po ochlazení přelijte, přidejte až 200 ml pitné vody1 polévková lžíce před každým jídlem

Jak uklidňující

Extrakt zmírňuje výkyvy nálad, úzkost, zlepšuje spánek. K dosažení tohoto účinku stačí použít heřmánkový čaj s nízkým čajem:

IngredienceMetoda vařeníRecepce
1 lžička sedmikrásky

200 ml vody

Nalijte heřmánku vroucí vodou, nechte působit 10 minutdo lehce uvařeného čaje lze přidat dvakrát ráno a večer 100 ml infuze

Uklidňující lázeň s heřmánkovým extraktem má uklidňující účinek. K tomu můžete do vody přidat infuzi nebo éterický olej.

Pro zánět a nachlazení

Tělo těhotné ženy je oslabené a méně odolné vůči virovým onemocněním. Terapeuti často předepisují heřmánkový čaj jako symptomatickou léčbu pro zmírnění bolesti a potlačení zánětu..

U nemocí orofaryngu se předepisují výplachy s odvarem heřmánku:

IngredienceMetoda vařeníRecepce
2 lžičky sedmikrásky

200 ml vody

Nalijte suchý heřmánek vroucí vodou, nechte přes noc v termoskukloktat 3krát denně

Opláchnutí lze provést pomocí tinktury s heřmánkem. Chcete-li to provést, 5-10 kapky tinktury v půl sklenici vody. Alkoholové médium zvyšuje baktericidní účinek. Po opláchnutí nesmíte jíst půl hodiny.

Uvnitř je čaj s heřmánkem užíván podle pokynů lékaře. Obvykle doporučujeme 200 ml slabé infuze denně. Dávka je rozdělena na dvě stejné části a užívá se ráno a večer. Heřmánkový čaj můžete zředit pitnou vodou na plný hrnek, je lepší ho používat v teplé formě.

Kontraindikace

Hlavním nebezpečím používání heřmánkových produktů je zvýšené riziko alergické reakce. Při delším používání se látka hromadí v těle, což zvyšuje atypickou reakci těla.

Známý případ fatálního následku novorozence na druhý den života byl způsoben anafylaktickým šokem a těžkou asfyxií ženy při porodu poté, co žena dostala klystýr s heřmánkovým extraktem.

Otázka účinku heřmánku na těhotnou ženu a plod byla jen málo prozkoumána. Pravidelná konzumace nápojů s heřmánkem však zvyšuje tón hladkých svalů, včetně dělohy. Pokud hrozí potrat z heřmánku, musíte odmítnout.

Případy, kdy by se heřmánek měl zlikvidovat:

 • zvýšený tón dělohy;
 • bolest v podbřišku;
 • příznaky alergické reakce.

Nepoužívejte směsi léčivých bylin. Každá složka má zvláštní účinek a kontraindikace, takže výsledek může být nepředvídatelný..

Závěr

Heřmánek je uznávaný lék používaný vědeckou medicínou. Rostlinný extrakt má složitý účinek na tělo. Heřmánek během těhotenství má výrazný analgetický, antibakteriální a protizánětlivý účinek. Nicméně, stejně jako většina rostlinných léčiv, obsahuje minimální množství účinných látek, takže je předepsán dlouhý průběh léčby. Složky se v těle hromadí.

Těhotné ženy jsou předepisovány léky s heřmánkem v léčbě akutních respiračních virových infekcí, chřipky, neurózy a poruch trávení. Tráva zmírňuje bolesti hlavy, zklidňuje. Heřmáneková infuze a vývar se spotřebují uvnitř a přidávají se do lázně. Douching je kontraindikován u nastávajících matek. Léčivá rostlina by měla být také vyřazena se zvýšeným tónem. Nepoužívejte heřmánek ve velkém množství po dlouhou dobu. Složky rostlinných léčivých přípravků mají schopnost akumulovat se v těle, takže účinek užívání se s časem zvyšuje. Při prvním příznaku alergie je důležité přestat lék užívat.

Heřmánek raného a pozdního těhotenství

Pro větší důvěru v jejich stav a zdraví dítěte, těhotné ženy často používají byliny. Ale nejoblíbenější z nich - lékárna heřmánek - je v některých situacích nebezpečné používat. Ano, a mnoho lékařů věří, že s heřmánkem, rizika pro mladé matky jsou vyšší než výhody. Zkusme pochopit, zda mají pravdu.

Složení léčivé rostliny a farmaceutické vlastnosti

Přibližně 0,2% - 0,8% hmotnosti léčivé rostliny je v éterických olejích. Jsou to hlavně chamazulen, prochamazulen, monoterpeny a seskviterpeny. Květ také zahrnuje flavonoidy odvozené od luteolinu, kvercetinu a izoramnetinu.

Mezi látky z chemického složení patří malá procenta matricinu, matricarinu, karotenu, gumy, hořčíku, draslíku a rostlinných polyacetylenů. Zvláštní zmínku je třeba uvést isovalerianovou, salicylovou, kaprylovou, jakož i stopovými prvky důležitými pro organismus..

Přínos chemického složení je podporován jeho zařazením do bylinných přípravků s tymiánem, lípou, catnipem, balzamem citronu a méně často s anýzem.

Díky nim má heřmánkový lék terapeutický účinek na těhotné ženy a jiné kategorie pacientů. Rostlina má antispasmodické, antimikrobiální, tonické a protizánětlivé účinky. Má zvláčňující, obklopující účinek, protože obsahuje malá procenta organického hlenu..

Specifické, ale úspěšné pro léčebné účely, složení a umožňuje použití květiny v lidovém i úředním lékařství. Mimochodem, farmaceutické vlastnosti také určují oblasti, ve kterých se praktikuje použití léčivého heřmánku nebo heřmánku.

Co je užitečné heřmánek pro budoucí matky?

Výhodou heřmánku je, že ve všech stádiích těhotenství je relativně bezpečná. Může být použit jak ve formě léčiva, tak jako součást složení kosmetiky, při vaření čaje nebo při antiseptickém ošetření povrchu těla.

Ale i když jste dříve nepoužívali lékárna heřmánek nebo obyčejný heřmánek, stojí za to se na to podívat blíže, pokud očekáváte dítě. Tato rostlina velmi usnadňuje život těhotné ženy, protože odstraňuje psychický a fyzický stres na těle..

Základní vlastnosti bylinného léčiva jsou následující:

 1. Uklidňuje centrální nervový systém, pomáhá bojovat proti stresu, apatii a depresivním stavům;
 2. Heřmánek officinalis odstraňuje známky toxikózy a eliminuje nevolnost;
 3. Normalizuje trávení při poruchách příjmu potravy;
 4. Podporuje hojení ran, ničí záněty kůže nebo nemoci sliznic;
 5. K léčbě gynekologických chorob přispívá květina z rodiny Astrov;
 6. Zcela eliminuje bolest v oblasti genitálií, uvolňuje svaly dělohy;
 7. V případě onemocnění dýchacích cest květina změkčuje sliznice a zmírňuje zánět;
 8. Léčivá rostlina pomáhá bojovat proti nadýmání, zácpě nebo průjmu;
 9. Snižuje zánětlivé procesy v kloubech;
 10. Rostlina usnadňuje relaxaci před spaním, pomáhá v boji proti nespavosti a nočním můrám;
 11. Podle názoru lidových léčitelů eliminuje pálení žáhy, ale tato vlastnost není zcela pochopena;
 12. Heřmáneková lékárna dodává tělu hořčík a draslík v případě nedostatku;
 13. Se stomatitidou odvar z této rostliny eliminuje onemocnění dásní.

Formy a způsoby použití květiny během těhotenství

Během těhotenství nejsou povoleny všechny recepty na heřmánek. Například inhalace, která je užitečná v normálním stavu, může vyprovokovat ženu v poloze dýchacích potíží.

Rovněž jsou zakázány mikroklystry s heřmánkovým extraktem, které normalizují metabolické procesy. Důvodem je skutečnost, že mezi nepříjemnými účinky rostliny se objevuje dočasné nadýmání. A to může poškodit plod.

Ale existuje mnoho oblastí použití heřmánku během těhotenství, které nepoškozují ani stav nenarozeného dítěte nebo matky.

Heřmánek jako prvek kosmetiky

Tělové krémy, sprchové gely a šampony pravidelně obsahují heřmánek. Nemá smysl je opustit během těhotenství - heřmánek zlepšuje kvalitu pokožky a podle některých pomáhá v boji proti striím charakteristickým pro těhotnou ženu.

Také mnoho krémů přímo pro ženy v pozici se vyrábí na heřmánku.

Musí se používat přísně podle pokynů, alergologové a dermatologové věnují pozornost tomu, že nadměrný kontakt s heřmánkem vyvolává alergie. A pro křehký plod mohou být takové reakce fatální..

Heřmánkový bylinný čaj

Heřmánkový čaj je považován za nej šetrnější prostředek pro těhotné ženy. Pomáhá při poruchách trávicího traktu, zmírňuje křeče a podráždění, zmírňuje i poměrně silné stresy a odstraňuje nervovou podrážděnost.

Další výhodou tohoto léčivého přípravku je to, že bylinný čaj můžete vyrobit pouze z jednoho heřmánku v lékárně az několika bylinných přípravků. Ano, a přísné recepty neexistují. Je důležité koordinovat algoritmy používání bylinného čaje s gynekologem nebo terapeutem. A samozřejmě byste neměli pít více než jeden šálek denně..

Tinktura na vodě

Rychlá a snadná příprava vody na oplachování. Několik lžic sušeného heřmánku se nalije 300-450 ml vody s teplotou nadprůměrnou. Napusťte tekutinu po dobu nejméně osmi hodin. Chraňte jej před kontaminací: naléhejte na výrobek pod krytem nebo pod napnutou gázou.

Lékaři trvají na tom, že během těhotenství je nutné brát vodu, nikoli alkoholovou tinkturu. Důvodem je skutečnost, že alkohol může nepříznivě ovlivnit vývoj dítěte..

Vlastnosti použití produktu při porodu plodu jsou následující:

 1. Tinktura se používá k vypláchnutí úst a krku. Tinktura pro výplach může být udržována v ústech nejdéle 20-30 sekund. Poté, co by měl být roztok vyplivnut. Celkově by se mělo opláchnout až 300 mililitrů tinktury a nedoporučuje se používat předem připravené další den.
 2. Gynekologové mohou navlhčit bavlněné kuličky nebo disky ve vodní tinktuře. Mohou umýt problémové oblasti těla krátce před odchodem do koupele. Je povoleno použití obličeje i odření genitálu - heřmánek má dobrý vliv na kůži a normalizuje metabolické procesy na buněčné úrovni.

Heřmánek odvar

Chcete-li připravit odvar na této rostlině, vezměte několik polévkových lžic sušených květin. Nalije se sklenicí čisté vody vhodné k pití. Po třech nebo čtyřech minutách varu nad nízkým teplem se kapalina z tepla odstraní. Chlazení jí bude trvat nejméně 40 minut..

Před použitím se heřmánkový vývar filtruje přes třívrstvou gázu nebo pomocí malého chintzu s jemnou sítí. Zbývající rostlinný materiál by měl být vytlačen, aby se zvýšilo množství léčivého přípravku.

Jinak se připraví koncentrovaný vývar na heřmánku. K přípravě se čtyři lžíce trávy nalijí 250 ml pitné vody. Kapalina se vaří na mírném ohni po dobu půl hodiny. Poté se vývar odebere ze sporáku a ochladí se, před použitím také prochází napnutím.

Ukládání heřmánkového odvaru s obecným spektrem účinku je přípustné, ale ne více než dva dny v lednici, jinak se užitečné látky jednoduše vypařují.

Vývar je vhodný pro obklady, ubrousky. A koupele, ve kterých je přidáno několik mililitrů, pomáhají rychleji hojit rány, stehy nebo slzy po narození dítěte.

Odvar je snad jediným prostředkem, který je vhodný k požití během těhotenství. V množství omezeném lékařem podporuje hojení žaludku, zlepšuje fungování gastrointestinálního traktu s denním příjmem 30 minut před jídlem.

Hodinu před spaním ji pijí se sedativním účelem..

Bylinné odvar pro douching

Technika vykořisťování se pravidelně používá při léčbě gynekologických chorob. Výhodou takového bylinného léčiva je, že nevyvolává podráždění ani těch nejcitlivějších sliznic a nezpůsobuje žádné nepohodlí u ženy.

Douching se provádí odvarem připraveným podle výše popsaných pravidel ze dvou polévkových lžic rostlinných surovin a asi pěti sklenic čisté vody.

Podle omezení lékařů můžete tento nástroj uložit nejvýše 72 hodin. Po uplynutí této doby léčivé vlastnosti kapaliny jednoduše zmizí.

Jsou během těhotenství povolena jiná použití??

 • Při nepřítomnosti dýchání v důsledku akutních respiračních virových infekcí, akutních respiračních infekcí nebo nachlazení je mytí heřmánkem zakázáno. Pokud dýcháte, ale jen částečně, můžete si pečlivě opláchnout nos univerzálním odvarem heřmánku a stříkačkou bez jehly nebo stříkačky. To však lze dosáhnout pouze se souhlasem lékaře;
 • Je také dovoleno pochovat nos koncentrovaným vývarem. Při prodlouženém výtoku z nosu nebo ucpání nosu je nutné vyplnit tři až čtyři kapky až pětkrát denně. Léčba kýcháním alergické povahy nebo nosní kongescí se však nedoporučuje. V každém případě bez souhlasu lékaře;
 • Vdechování nebulizéru ochuceného heřmánkovou tinkturou na vodě je často propagováno na internetu. Jsou užitečné, ale během těhotenství se nedoporučuje: vdechování může způsobit dýchací potíže, což je pro dítě nebezpečné.

Mýty o heřmánku a těhotenství

Existují dva mýty, které ohrožují zdraví plodu a ženy. První je, že heřmánek pomáhá otěhotnět. Nezkušení odborníci tedy naznačují, že při tinkturách nebo čajích založených na této květině se ženské tělo uvolní a krev je plná stimulačních antioxidantů.

To není úplně pravda. Rostlina má tonický účinek, ale nepřispívá k početí. Ve skutečnosti, v gynekologii, heřmánek není považován za kontraindikaci při plánování těhotenství. Není to však ani důležitá součást stravy..

Druhý mýtus se týká potratů. Někteří lidé si tedy myslí, že heřmánek pomáhá vyvolat potrat. Samozřejmě, někdy vzít rostlinu vede ke ztrátě dítěte. Účinek heřmánku však nelze nazvat zárukou spontánního potratu, protože je pozorován u více než 1% případů užívání byliny během těhotenství.

Pokud narození dítěte není součástí vašich plánů, je lepší experimentovat, ale konzultovat s lékařem. To nejen ochrání zdraví matky, ale bude také schopno problém lidštěji řešit..

Kontraindikace používání heřmánkové lékárny

Hlavními kontraindikacemi použití heřmánku jsou gastritida s nízkou kyselostí žaludku a také nadměrný tón dělohy v prvním trimestru těhotenství. Nelze jej používat souběžně s jinými bylinnými léčivými přípravky.

Kombinace heřmánku s alternativní léčivou flórou může vést k nepředvídatelným reakcím..

Pokud je ženě diagnostikována senná rýma nebo jiné složité formy alergií, je používání heřmánku přísně zakázáno.

Heřmánek není předepsán během těhotenství nebo během normálních životních období, pokud má osoba individuální nesnášenlivost s chemickým složením rostliny.

Chcete-li zkontrolovat reakci těla, můžete použít odvar heřmánku na vnitřní záhyb lokte. Ošetřené místo je pozorováno po dobu nejméně 24 hodin. Pokud nenastala reakce na kůži, můžete na heřmánku použít plnohodnotný lék.

Ale pozorně si přečtěte pokyny k nástroji, pokud jste ho vzali v lékárně: některé jsou během těhotenství přísně kontraindikovány. Obzvláště pokud je těhotenství více.

V jakých fázích těhotenství je heřmánek nejnebezpečnější?

Protože kontraindikace pro použití již ukázaly, heřmánek je nejnebezpečnější během období intenzivní kontrakce dělohy. Vrchol rizika proto klesá v prvním trimestru těhotenství, konkrétně po 15–16 týdnech.

V nejhorším případě může žena potrat přežít, zejména se zvyšuje riziko, pokud dávka květu při požití překročí normu stanovenou lékaři nebo výrobci léčiv. Ve třetím trimestru jsou rizika - ve 27. a 28. týdnu těhotenství. Během tohoto období může nadbytek heřmánku vyvolat předčasný porod.

Květina je někdy předepsána stimulovat práci - to je přinejmenším nebezpečné pro mladé matky zapomenout na tuto vlastnost květu.

Menší nebezpečí se vyskytuje ve druhém trimestru, kdy je plod dostatečně silný a hypertonicita dělohy je téměř vyloučena. Rizika předčasného porodu v tomto období však stále existují, takže je zásadně důležité koordinovat prostředky s gynekologem. A během setkání s heřmánkovou lékárnou jste se během těhotenství nestretli s problémy?

Heřmánek a těhotenství

Byliny se v lidovém léčitelství hojně používají, stejně jako jiné léky však mají své kontraindikace. Ženy se proto ptají, zda je možné heřmánku během těhotenství používat..

Vlastnosti užívání heřmánku během těhotenství

Aby lékový lék mohl být prospěšný, neubližovat, musíte jej správně používat. Pacient musí dodržovat doporučení lékaře týkající se dávek a délky léčby, nepoužívat heřmánek, pokud existují kontraindikace.

Během léčby je třeba sledovat následující:

 1. Dávkování. K přípravě odvarů, infuzí nebo čaje potřebujete množství trávy, které uvádí výrobce nebo lékař. Zneužívání heřmánku je spojeno s rozvojem nežádoucích účinků ve formě obecné slabosti, podrážděnosti, těžkých závratí, bušení srdce. Nejnebezpečnějším důsledkem předávkování je potrat..
 2. Frekvence používání. Lékaři doporučují konzumovat nejvýše 1 šálek odvarů nebo infuzí denně. Pokud tak neučiníte, může to vést ke stimulaci vaječníků, aktivní produkci estrogenu a zvýšení tonusu dělohy. V důsledku toho může žena ztratit plod..

Je také nutné vzít v úvahu zvláštnosti užívání heřmánku během těhotenství, v závislosti na termínu.

V raných fázích

V časných stádiích je nežádoucí pít trávu, protože i mírné zvýšení aktivity dělohy může vést k potratu. Žena si nemusí být vědoma toho, co se jí stalo a krvácení kvůli těžké menstruaci.

Nejnebezpečnější použití heřmánku v prvních týdnech po početí. Jak se plod konsoliduje a vyvíjí, pravděpodobnost potratu se postupně snižuje. Lékaři však nedoporučují trávit trávu po dobu 15-16 týdnů.

Ve druhém trimestru

Ve druhém trimestru se heřmánek používá se souhlasem lékaře. V této době se plod zvětší a pevně se připojí ke stěnám dělohy. Riziko ztráty dítěte s hypertenzí zůstává, ale je minimalizováno. Pokud žena nemá souběžné choroby a kontraindikace pro užívání heřmánku, mohou se v doporučených dávkách vypít odvar a infuze..

Před použitím trávy lékárny ve 2. trimestru je vhodné se poradit s odborníkem.

V pozdních termínech

Pravděpodobnost vzniku komplikací v rané a pozdní fázi je stejná. Heřmánek během těhotenství způsobuje hypertonicitu dělohy, což může vést k předčasnému porodu. Obzvláště vysoká pravděpodobnost takového výsledku za 9 měsíců.

Pokud v prvním měsíci, heřmánek může vést k potratu, pak po 27-30 týdnech - k předčasnému zahájení porodu. Ve většině případů přežijí děti narozené před stanoveným časem. Předčasná péče však může vést k negativním důsledkům ve formě pomalého intelektuálního vývoje, výskytu různých nemocí.

Nestojí za to riskovat zdraví nenarozeného dítěte. Odpověď na otázku, zda je možné těhotné ženy pít heřmánku ve třetím trimestru, tedy zůstává záporná.

Mohu pít heřmánku během těhotenství?

Pokud si v lékárně koupíte suchou trávu, můžete v seznamu kontraindikací vidět období těhotenství. Lékaři však považují tuto kontraindikaci za relativní a předepisují heřmánek pacientům, a to i pro orální použití. Výhody těhotných žen jsou následující:

 • eliminace zánětlivých procesů lokalizovaných v různých orgánech a systémech (včetně gastrointestinálního traktu);
 • silný antiseptický účinek, užitečný při virových a bakteriálních onemocněních, dermatitidě, vařích, hnisavých ranách;
 • rychlé zlepšení pohody s akutními respiračními virovými infekcemi, akutními respiračními infekcemi, chřipkou, angínou;
 • zvýšit imunitní obranu těla;
 • zvýšené pocení a nižší tělesná teplota;
 • analgetický účinek u stomatitidy, angíny, faryngitidy, laryngitidy, glositidy, zubů a neurologických bolestí;
 • zrychlení regeneračních procesů po závažných onemocněních a chirurgických zákrokech;
 • eliminace nespavosti, nervového napětí, důsledků stresu;
 • zlepšení zažívacího traktu;
 • absorpce a eliminace toxinů v případě otravy.

Těhotná žena smí pít odvar. Můžete jej vařit takto:

 1. Dejte 4 lžíce. l suché květiny na pánvi, nalijte 250 ml vroucí vody. Zakryjte a položte na sporák.
 2. Po 5 minutách vyjměte pánev, otevřete víko.
 3. Po ochlazení vývaru jej napněte a v případě potřeby naneste.

Během těhotenství můžete pít hotový vývar po dobu 2 dnů (za předpokladu, že byl uložen v lednici). Poté musí být starý nápoj nalit a nahrazen novým..

Pokud nemáte čas připravit odvar, můžete udělat infuzi pro orální použití. Za to, 2 lžičky. květenství nalijte 250 ml vroucí vody, zavřete víko a nechte 3 hodiny (nejlépe použít termosku nebo termomagnet). Před použitím je nápoj filtrován a zahříván do teplého stavu..

Během těhotenství se nedoporučuje pít heřmánkový čaj, protože je více koncentrovaný. Totéž platí pro rostlinné přípravky obsahující jiné léčivé byliny. Vícesložkové přípravky mohou obsahovat rostliny, které nepříznivě ovlivňují plod plodů a zdraví nenarozeného dítěte. Můžete je používat pouze se souhlasem lékaře.

Alkoholické tinktury heřmánku během těhotenství se také nepoužívají. Obsahují ethanol, který může způsobit nežádoucí účinky u matky a plodu. Pokud jde o účinnost těchto fondů, je to stejné jako u vodních infuzí a odvarů.

Mohu kloktat s heřmánkem během těhotenství?

Mnoho žen se zajímá, zda je možné kloktat heřmánkem během těhotenství. Lékaři odpovídají na tuto otázku kladně, bez ohledu na trimestr. Bylinné roztoky působí lokálně, nemohou ovlivnit průběh těhotenství.

Používání heřmánku je oprávněné u nachlazení, chřipky, angíny, faryngitidy, hrtanu a dalších onemocnění nosohltanu. Těhotné ženy to často používají, a to i proto, že nemohou používat jiné léky (některé z nich jsou během těhotenství zakázány)..

Dekorace jsou nejen bezpečné pro zdraví, ale také účinné: ničí patogenní mikroflóru, zmírňují zánět a odstraňují bolest. Pokud je to žádoucí, mohou být použity k vypláchnutí úst chorobami dásní a zubů: zubní kaz, stomatitida, periodontitida atd..

Recept na odvar:

 1. Vezměte 2,5 lžíce. l květenství a nalijte 250 ml horké vody.
 2. Položte pánev na sporák, přiveďte vodu k varu. Udržujte 5 minut na nízkém žáru.
 3. Odstraňte pánev, zakryjte víkem. Nechte působit 15 minut..
 4. Ochlaďte a napněte vývar.

Kloktání s heřmánkem během těhotenství se provádí, když se objeví nepříjemné pocity (lechtání, bolest, nepohodlí). Optimální frekvence je 1 procedura za 2 hodiny, ale jsou možné i jiné možnosti. Takže, s bolestí v krku, kloktat méně často (4-5 krát denně). To je nezbytné, aby nedošlo k podráždění již zapálených mandlí.

Pro vypláchnutí krku se roztok vezme do úst, hlava se vyhodí zpět a z plic se vyfoukne vzduch (je to doprovázeno šepotavým zvukem). Musíte jednat opatrně, aby vývar působil v krku, ale nedostal se dovnitř. Po 20-30 sekundách se použitá část vyplivne a zadá se nová. Postup pokračuje, dokud se veškerý připravený produkt spotřebuje (asi 1 šálek).

Mytí a vyhození heřmánkem během těhotenství

Některé ženy pokračují v provádění douchingu s heřmánkem během těhotenství, protože to dříve dělaly s infekčními a zánětlivými onemocněními močového ústrojí. Je však nežádoucí provádět takový postup během těhotenství a nejde o heřmánek.

Mytí vagíny jakýmkoli léčivým roztokem je spojeno s negativními důsledky: porušení biocenózy a normální úrovně kyselosti, zavedení patogenních mikroorganismů a rozvoj vzestupných infekcí. Je nemožné sedmikrásky s heřmánkem během těhotenství, protože to vede ke zvýšení tónu dělohy. Z tohoto důvodu může žena ztratit dítě. V praxi je to vzácné, ale nestojí za to riziko..

Ale na otázku, zda je možné omýt bylinnými odvary, lékaři reagují pozitivně. Tyto postupy jsou zdraví neškodné a účinné. Pomáhají zbavit se mnoha nepříjemných příznaků: svědění, podráždění (včetně po holení), vyrážky z plenek, alergické reakce na kosmetiku, punčocháče, syntetické prádlo.

Doporučuje se mýt heřmánkem, dokud příznaky nezmizí nebo dokud lékař nepředepíše další lék. Ve většině případů nežádoucí příznaky zmizí během několika dnů. Složky obsažené v rostlině dezinfikují, anestetizují, eliminují zánětlivé procesy, zlepšují stav epidermis.

Heřmánek se promývá za použití 200 ml infuze připravené podle výše uvedeného receptu. Nejprve jsou genitálie ošetřeny tekoucí vodou a poté zahřátým roztokem. Je nutné zajistit, aby se proud tekutiny pohyboval směrem k řiti, a ne naopak. Jinak bakterie vstoupí do pochvy a močové trubice..

Pokud doktoři odpoví záporně na otázku, zda je možné u těhotných žen provést sprchu, mohou se koupat v sedací lázni. Tyto postupy pomáhají s cystitidou, hemoroidy, zánětlivými onemocněními pochvy (včetně drozdů) a vnějšími genitáliemi. Jsou prováděny jako součást komplexní terapie, zlepšují pohodu a snižují příznaky..

Chcete-li se vykoupat, musíte naplnit umyvadlo 10 litry teplé vody a 0,5 litru bylinného odvarku. Pak v něm musíte sedět a čekat 10-20 minut. Pokud se kapalina rychle ochladí, můžete ji zředit horkou vodou z konvice. Hlavní věc není přehánět. Příliš horká koupel může způsobit hypertonicitu, potrat nebo předčasné narození..

Otázka, zda je možné heřmánek pít během těhotenství nebo použít pro lokální použití, by měla být prodiskutována s lékařem. Odvar a infuze neobsahující alkohol při správném používání nepoškodí matku a nenarozené dítě. Žena by si měla pamatovat, že heřmánek je lék, který může vyvolat nežádoucí účinky ve formě svědění, vyrážky, hyperémie, migrény, slabosti, podrážděnosti a ataků agrese. Pokud se výše uvedené příznaky objeví, kontaktujte lékaře.

Pokud vás znepokojuje otázka, zda je heřmánek během těhotenství povolen a zda je možné pít odvarky, musíte se seznámit s kontraindikacemi. Bylinné nápoje jsou zakázány s přecitlivělostí, žaludeční kyselinou, zvýšenou kyselostí žaludku, sklonem k průjmu, prvním trimestrem. V jiných případech je možné jejich použití..

Články O Neplodnosti