Hlavní Testy

Těhotenství po potratu: šance a rizika

Mnoho žen, které se kdysi rozhodly ukončit těhotenství, uměle chce v budoucnu mít dítě. Potrat ve většině případů neovlivňuje plodnost. Schopnost otěhotnět se obnoví během několika týdnů po zákroku. Vždy však existuje souvislost mezi potratem a potenciálními riziky spojenými s těhotenstvím a porodem. Je dobré o nich vědět.

Dopad různých druhů potratů na budoucí těhotenství

Umělý potrat je úmyslné ukončení těhotenství pomocí různých zdravotnických prostředků. Správně provedený postup by neměl mít vliv na schopnost otěhotnět a mít dítě v budoucnosti. Komplikace však nejsou neobvyklé a jejich povaha závisí na typu potratu..

Lékařské potraty

Lékařský potrat se provádí postupným užíváním dvou hormonálních tablet: mifepristonu (Mifeprex) a misoprostolu (Cytotec). Tuto metodu lze použít do 10. týdne těhotenství. Během procedury:

 1. Žena vezme první lék (Mifepriston) na kliniku na recepci gynekologa. Tento lék blokuje působení progesteronu, hormonu, který je nezbytný pro implantaci a růst embrya v děloze..
 2. Lékař podá pacientovi s sebou druhou drogu (Misoprostol) a poskytne jí předběžné pokyny k zákroku. Po užití první pilulky by mělo trvat několik hodin až 4 dní, než žena potřebuje vzít druhý lék.
 3. Několik hodin po užití druhého léku začne pacient křeče a těžce krvácí. Misoprostol způsobuje, že se děloha stahuje z obsahu. Těhotenství bude přerušeno do 4-5 hodin po užití tablet, někdy to může trvat až 2 dny.

Užívání Mifepristonu a Misoprostolu v rámci postupu umělého přerušení těhotenství vám umožňuje ukončit nechtěné těhotenství v raných stádiích bez chirurgického zákroku

Tento druh potratů má minimální negativní důsledky a je doporučován pro mladé, dříve nedonošené dívky. Ovulace a tím i možnost znovu otěhotnění se obnoví 3 týdny po užití léku. Menstruace půjde za 4-6 týdnů. Možné komplikace zahrnují hormonální nerovnováhu v důsledku užívání vysokých dávek hormonálních léků, které by mohly potenciálně negativně ovlivnit možnost následné koncepce.

Vakuové aspirace

Vakuová aspirace neboli tzv. Mini-potrat je metoda potratu, která se používá v prvním trimestru až do 5. až 7. týdne porodnictví. Aspirace může být hlavní metodou nebo dalším opatřením po potratu..

Procedura probíhá na klinice a spočívá v použití lékařského vakuového sání k extrakci embrya z dělohy. Trvá od 5 do 10 minut. Obvykle nezpůsobuje intenzivní bolest, ale může být doprovázena křečemi v dolním břiše. Pacient zůstává na klinice několik hodin po operaci. To umožňuje lékařům ověřit, zda je potrat kompletní..

Vakuový potrat: tenký, jednorázový katétr připojený k sání se vloží do dělohy a vajíčko plodu se odsaje

Menstruace pokračuje po 4-6 týdnech. Správně provedené vakuové potraty by neměly mít vliv na plodnost žen. Možné komplikace zahrnují krvácení, vývoj zánětlivého procesu. Sex se nedoporučuje nejméně týden po zákroku..

Dilatace a kyretáž

Dilatace a kyretáž (doslova expanze a kyretáž) je potratový postup, který se provádí v prvním a druhém trimestru, včetně závažných abnormalit plodu. Operace probíhá ve dvou fázích. V první fázi lékař rozšíří děložní čípek, aby usnadnil odstranění tkáně. Pak extrahuje placentu a plod pomocí speciálního nástroje: kleště a kyrety (chirurgická lžíce).

Pozdní chirurgický potrat pouze ze zdravotních důvodů

Procedura se provádí v nemocnici a netrvá déle než 30 minut. Analgetika se používají, protože to může být docela bolestivé. Nežádoucí účinky jsou pravděpodobnější než při lékařských potratech a mohou zahrnovat mechanické poškození stěn dělohy, prasknutí těla a krku, infekci. Během této doby může dojít ke krvácení, ke křečím v dolním břiše, je možná nevolnost.

Pozdní potrat je hrozbou pro schopnost otěhotnět a porodit dítě v budoucnosti..

Menstruace je obnovena 4-8 týdnů po zákroku. Po dobu nejméně 2 týdnů se musíte vyhnout sexuální aktivitě a fyzické aktivitě. Před plánováním dalšího těhotenství musíte podstoupit gynekologické vyšetření a konzultaci s lékařem.

Umělé narození

Umělé narození je metoda ukončení nechtěného těhotenství v pozdějších stádiích, zejména od 20. do 24. týdne těhotenství. Může být nezbytným opatřením v souvislosti se závažnými abnormalitami ve vývoji plodu. Podstatou metody je provokace předčasného porodu odebíráním hormonů prostaglandinů. Tento postup se provádí v nemocnici nebo na specializované klinice. Droga způsobuje intenzivní kontrakce dělohy, takže k úlevě od bolesti se používají sedativa nebo epidurální anestézie. Celý postup může trvat několik hodin denně. Obnovení menstruace bude trvat asi 1–2 měsíce. Do 2-6 týdnů po zákroku je zakázáno mít sex.

V Rusku je potrat po 12 týdnech těhotenství povolen pouze ze zdravotních důvodů.

Umělé potraty v pozdějších fázích jsou v mnoha vyspělých zemích, včetně Ruské federace, zakázány, ledaže by byl ohrožen život matky nebo pokud by plod nebyl zjevně životaschopný. V případě tzv. Pozdních potratů se nejčastěji mohou vyskytnout komplikace, včetně obtíží při pokusech o otěhotnění. Někteří lékaři považují potrat za pozdní, pokud k tomu dojde po 20. týdnu těhotenství. Jiné zahrnují zásahy ze třetího trimestru. Ještě jiní považují potrat za pozdní, když je plod dostatečně zralý, aby přežil mimo dělohu..

Potíže s početí a komplikace těhotenství po potratu

Samozřejmě, jako u každé operace, existuje malá šance na komplikace, které mohou ovlivnit plodnost ženy nebo nové těhotenství. Ačkoli k tomu dochází jen zřídka, je užitečné vědět, jaká jsou rizika..

Prvním krokem v chirurgickém potratovém postupu je rozšíření děložního čípku. V případě hustého krku je zapotřebí větší úsilí k jeho rozšíření, což může tkáň poranit. To může oslabit děložní čípek tak, aby se v budoucnu proměnilo v hrozbu potratu nebo předčasného porodu. Tento stav, když se děloha nemůže vypořádat s rostoucí zátěží rostoucího plodu a dojde k jeho předčasnému otevření, se nazývá isthmicko-cervikální nedostatečnost.

Pokud žena měla více potratů, zvyšuje se riziko infekce po zákroku. Akutní infekční a zánětlivé procesy mohou plynout do chronických, což postupně vede k zablokování vejcovodů jizvami pojivové tkáně, což způsobuje jejich obstrukci. V tomto případě se vajíčko a sperma nemohou setkat a přirozené početí nenastane..

Existuje malá šance, že během potratu může dojít k poškození děložní sliznice (endometria), což vyvolá vývoj endometritidy, zánětlivý proces sliznice orgánů a výskyt cicatriciálních změn. To může během následného těhotenství způsobit nízké uchycení vajíčka plodu. Normálně je umístěn na spodní nebo zadní straně dělohy. Pokud je endometrium v ​​této oblasti poškozeno, potom je vajíčko plodu připevněno ke dnu. To ukazuje na ohrožení normálního těhotenství a je nebezpečné vyvinout placentu previa - to je situace, kdy placenta zcela nebo částečně uzavírá hltan dělohy. Placenta previa může způsobit retardaci růstu plodu.

Poškození endometria v podobě cicatricialních změn po kyretáži může způsobit problémy s připojením vajíčka plodu k děloze.

Existují důkazy o zvýšené pravděpodobnosti konfliktu Rhesus, pokud žena předtím podstoupila potrat. Konflikt rhesus je imunitní reakce matky s Rh-negativním krevním faktorem na pronikání Rh-pozitivních červených krvinek plodu. Anti-Rhesus protilátky vytvořené v tomto procesu způsobují rozpad erytrocytů plodu, což vede k hemolytickému onemocnění novorozence.

Měkká tkáň těhotné dělohy může být snadno poškozena lékařskými nástroji, kterými se provádí potrat. V tomto případě dochází k průchozí díře nebo prasknutí dělohy. Tato zranění představují ohrožení života a vyžadují chirurgickou léčbu av některých případech je nutné odstranit celý orgán. Poranění dělohy chirurgickým nástrojem může v následném těhotenství způsobit prasknutí.

Jaká je nebezpečí brzkého těhotenství po potratu?

K otěhotnění po potratu může dojít po 2-3 týdnech a pravděpodobnost toho je poměrně vysoká. Lékaři kategoricky nedoporučují vystavit oslabené tělo ženy takové zátěži. To je příliš nebezpečné pro samotnou ženu i pro její nenarozené dítě. Je třeba, abyste byli poprvé chráněni. Gynekolog-endokrinolog vám poradí ohledně optimální metody antikoncepce. Vedlejší účinky potratu mohou trvat několik týdnů a zahrnují:

 • krvácející;
 • bolest a křeče;
 • nevolnost a zvracení
 • zimnice;
 • závrať.

Ať už je to lékařský nebo chirurgický potrat, léčení tkáně trvá dlouho. V případě lékařského přerušení těhotenství děloha zjemňuje v důsledku expozice lékům, které způsobují kontrakci nezbytnou k vyloučení plodu. Lékaři doporučují plánování těhotenství nejdříve 6 měsíců po ukončení těhotenství lékem.

Vakuum nebo mini-potrat je považován za vážnější zátěž reprodukčních orgánů, zejména by měla být vnitřní vrstva dělohy obnovena do 6 až 9 měsíců po zákroku. Po uplynutí této doby se můžete pokusit o nové pojetí.

Chirurgický potrat se provádí vakuovým odsáváním následovaným kyretáží, což znamená poškození krevních cév uvnitř dělohy. Je nutné počkat, až bude fyzický a psychický stav normalizován a žena bude připravena nést stres a napětí nového těhotenství. Bude to trvat alespoň jeden rok.

Nejdelší doba, po které se ženské tělo zotaví po umělém porodu, je hmotností ekvivalentní normálnímu. Odborníci tvrdí, že optimální období mezi narozením a následným těhotenstvím by mělo být alespoň 2 roky.

Kdy začít s antikoncepcí po potratu a jaké metody jsou preferovány

K první ovulaci po potratu dochází průměrně 21–29 dní po zákroku. Při absenci komplikací a dalších rizik spojených s určitými nemocemi si můžete zvolit jakoukoli metodu antikoncepce ihned po potratu. Nejúčinnější metody antikoncepce zahrnují hormonální antikoncepci s prodlouženým (dlouhým) účinkem, jako například:

  antikoncepční implantáty (Implanon, Norplant) - tenká tyč o délce asi 4 cm a průměru 2 mm, která je vložena subkutánně do oblasti vnitřního povrchu ramene a trvá 3 roky (implantát lze kdykoli odstranit a plodnost bude obnovena téměř okamžitě);

Subkutánní antikoncepční implantát je instalován po dobu 3 let, během nichž poskytuje nepřetržitou ochranu před těhotenstvím

Opakované potraty, ať už chirurgické nebo lékařské, mohou mít negativní důsledky pro plodnost žen a mohou také ohrozit život..

Pokud žena po potratu našla infekci v děloze, je instalace spirály kontraindikována, dokud není infekce vyléčena. Účinné jsou i jiné metody antikoncepce, ale je třeba si je pamatovat a aplikovat včas podle pokynů. Obsahují:

  antikoncepční pilulky (čistě progestin nebo kombinace);

Antikoncepční pilulky jsou spolehlivou antikoncepcí za předpokladu, že jsou užívány včas podle pokynů

Je důležité, abyste podnikli nezbytná opatření, abyste zabránili otěhotnění brzy po potratu, protože opakované potraty mohou snížit vaše šance na přirozené těhotenství později..

Doporučení pro ženy plánující těhotenství po potratu

Je možné, že pocity viny a emoční deprese donutí ženu k touze otěhotnět krátce po potratu. Doporučuje se však plánovat dítě nejdříve 6–9 měsíců po zákroku umělého ukončení těhotenství. Uvedená doba je minimální doba zotavení ženského těla a jeho příprava na nové těhotenství.

Je nutná konzultace s gynekologem a ověření celkového zdraví. Nejprve potřebujete:

  podstoupit ultrazvuk dělohy a přívěsky (transvaginální ultrazvuk) - identifikovat potenciální nádory nebo deformace pohlavních orgánů;

Transvaginální ultrazvuk umožňuje posoudit strukturu a velikost ženských reprodukčních orgánů

Kromě toho mohou být vyžadovány krevní testy:

 • u pohlavních hormonů se zkoumá hladina prolaktinu, progesteronu, testosteronu, DHEA sulfátu;
 • hormony štítné žlázy, včetně hormonu stimulujícího štítnou žlázu, tyroxinu a trijodtyroninu.

Krátký (méně než 6 měsíců) interval mezi těhotenstvími po potratu zvyšuje o 35% riziko předčasného porodu během následujícího těhotenství.

V případě zjištění jakýchkoli problémů nebo nemocí je nutné podstoupit léčbu a znovu provést testy. Při plánování těhotenství po potratu je vhodné začít užívat kyselinu listovou (vitamin B9). Tento vitamin je katalyzátorem metabolických procesů, aktivně se podílí na dozrávání vajíček a také snižuje riziko vzniku patologií nervových trubic u plodu..

V případě systémových chronických onemocnění (diabetes mellitus, dysfunkce štítné žlázy) musí žena podstoupit úplné lékařské vyšetření. Posouzení vašeho zdraví bezprostředně před plánováním těhotenství vám pomůže lépe se vypořádat s možnými problémy v procesu porodu dítěte..

Důsledky potratu: video

Posouzení těhotenství po potratu

Je mi 36, jsem z Petrohradu. Ve 18 až 8 týdnech jsem měl normální potrat. Pak jsem nemyslel na děti, mohu říci, a nechtěl. Dalších 9 let neotěhotněla, hlídaná kondomem, ale byly tam vpichy, ale nic. Vždy jsem kategoricky považoval ty, kteří měli několik potratů, za blázny. V roce 2005 jsem potkal chlapa, začal se točit, okamžitě jsem otěhotnil. Rozhodli jsme se porodit. Můj syn byl 4 měsíce starý, znovu jsem byl těhotný, přerušil jsem lékařské vyšetření. V roce 2008 otěhotněla znovu v létě, neodvážila se mít dítě, udělala léky. (Chráněno kondomy, ale pokud je to neopatrný čas, dokonce i přerušený akt a op!), A asi stejný rok znovu! Ukázalo se, že je to blázen, je škoda jít k lékaři. Opět přerušení. Všechny termíny 5 týdnů. Hrůza. Jak s ním chovat. Opravdu chtěl dva, myslel jsem si, že si žertuji, ale ne. Přesto mě v roce 2010 porodil druhého syna. Ani jeden lékař o potratech nikdy neřekl nic (myslím během těhotenství), a pokud bych nemohl otěhotnět, řekli kvůli potratu. Celkem: 6 těhotenství, dvě narození.

host

http://www.woman.ru/health/Pregnancy/thread/4157569/ © Woman.ru

V roce 2007 jsem měl potrat od svého manžela! Potrat byl lékařský... Stále mě to mrzí! Tady je to, jak nemůžu otěhotnět rok! ((

Julie

http://www.woman.ru/health/Pregnancy/thread/4157569/ © Woman.ru

Chirurgický potrat ve věku 18 let po dobu 7–8 týdnů. Ve 24 letech, první narození, ve 30 sekundách. Žádné problémy, oba časy od prvního cyklu.

host

http://www.woman.ru/health/Pregnancy/thread/4157569/ © Woman.ru

Bez ohledu na důvod potratu je důležité vědět, že to neznamená vyloučení možnosti jednoho dne stát se matkou. Ale tělo po operaci potřebuje čas, aby se zotavilo, než bude připraveno dát nový život. Je vhodné zahájit nové pokusy o početí po úplném uzdravení sliznice dělohy.

Těhotenství po lékařském přerušení těhotenství

Ukončení těhotenství v počátečních stadiích pomocí antigestagenních léčiv, které potlačují působení hlavního hormonu těhotenství, progesteronu, se nazývá lékařské potraty. Přestože je tato metoda považována za nejvíce šetřící pro ženské tělo, existují určité potíže v těhotenství po lékařském potratu a porodu zdravého dítěte..

Speciální látka mifepriston, obsažená v lécích pro lékařské potraty, podporuje odlupování embryonálních membrán ze stěn dělohy a zabíjení embrya. Po určité době se užívají přípravky obsahující prostaglandiny, které zvyšují činnost svalů dělohy a vytlačují vajíčko plodu z děložní dutiny. Podle statistik končí lékařské potraty v 95-98% potraty. Ale po lékařském potratu můžete otěhotnět rychleji, protože:

 • Metoda nezahrnuje chirurgický zákrok a stěny dělohy nejsou poškozeny;
 • Menstruační funkce je obnovena v kalendářním období, nebo spíše 28-30 dní po zákroku;
 • Přerušení se používá v raných stádiích, kdy ještě nedošlo k výrazným hormonálním změnám v těle ženy.

Každé ženské tělo je individuální a pravděpodobnost otěhotnění po lékařském potratu je ovlivněna rychlostí zotavení hormonálního pozadí narušenou umělým zásahem. Některé ženy mohou otěhotnět téměř okamžitě, jiné vyžadují rok až několik let. Hlavní věc, kterou si musíte zapamatovat, je, že je nutné nechat tělo zotavit se a pečlivě se chránit po dobu šesti měsíců. Po takovém odpočinku a zotavení se pravděpodobnost normálního průběhu dalšího těhotenství výrazně zvýší.

Neplánované těhotenství po potratu

V případě neplánovaného početí, brzy po lékařském potratu, byste měli okamžitě kontaktovat svého lékaře a podstoupit kompletní lékařské vyšetření. Někdy může být pro udržení těhotenství nezbytné dlouhodobé sledování v nemocničním zařízení..

Komplikace a rizika těhotenství v krátké době po zákroku potratem:

 • Výskyt mimoděložního těhotenství;
 • Riziko potratu;
 • Nízká placentace;
 • Různé malformace plodu, zpoždění jeho vývoje;
 • Senzibilizace Rhesus, pokud má žena negativní faktor Rhesus;
 • Fetal Egg Freeze.

Tato rizika jsou spojena se skutečností, že tělo matky je oslabeno a není schopno poskytnout vše potřebné pro růst a vývoj plodu. V případě takového těhotenství je také nezbytná včasná návštěva gynekologa, aby bylo možné zjistit mimoděložní těhotenství, pokud se vajíčko plodu fixovalo mimo dělohu..

Úspěšné plánování těhotenství po lékařském potratu

Pro těhotenství po lékařském přerušení těhotenství s minimálním rizikem komplikací pro nenarozené dítě a zdraví matky je třeba dodržovat následující doporučení:

 • Do šesti měsíců, aby mohla žena používat spolehlivé metody antikoncepce, musí po tomto období podstoupit kompletní lékařskou prohlídku společně s budoucím otcem dítěte. Je obzvláště důležité zaměřit se na analýzu hormonálního pozadí a identifikaci urogenitálních infekcí, které jsou často výsledkem lékařského potratu;
 • Dodržujte zdravý životní styl a zbavte se špatných návyků, zhubněte;
 • Uzdravte existující ložiska chronických infekcí, vyhněte se bakteriálním a virovým sezónním infekcím;
 • Jezte racionálně, poskytujte tělu všechny potřebné vitamíny a minerály, v důsledku čehož je normalizována produkce hormonů, které jsou zodpovědné za početí, estrogen a progesteron;
 • Snažte se vyhnout přepracování a stresu..

Při dodržování těchto tipů žena výrazně zvyšuje pravděpodobnost, že těhotenství po lékařském potratu nastane bez problémů a bude pokračovat příznivě.

Těhotenství po lékařském přerušení těhotenství není přerušeno

Pravděpodobnost těhotenství po lékařském potratu je malá, pouze 4-5%, ale existuje a musíte znát důsledky, pokud žena odmítne potrat a rozhodne se pokračovat v těhotenství.

Při hrubé medikační intervenci během normálního těhotenství ve fázi tvorby plodu je hormonální pozadí narušeno a existuje větší pravděpodobnost vrozených vad plodu. Podle lékařských statistik je riziko vrozených patologií po použití mifepristonu, pokud není těhotenství přerušeno a žena odmítla použít jiné metody ukončení, menší než deset případů na tisíc narozených. Ale i tak minimální šanci na teratogenní účinky drogy by měly být varovány všechny ženy, které budou pokračovat v těhotenství po neúspěšném lékařském potratu. Úkolem lékaře je vysvětlit ženám, které se rozhodnou ukončit těhotenství s prášky, potřebu chirurgického čištění po neúspěšném lékařském potratu..

Našli jste v textu chybu? Vyberte ji a stiskněte Ctrl + Enter.

Těhotenství po potratu

Těhotenství není zdaleka vždy plánované a žádoucí. V některých případech není porod dítěte zahrnut do plánů ženy a rozhodne se těhotenství ukončit. Jedna z nejbezpečnějších a současně účinných metod potratů v raných stádiích je uznávána jako lékařská potrat. Jak potrat ovlivňuje zdraví ženy a je možné otěhotnět po umělém ukončení těhotenství?

Obecná informace

Zdravotní potrat je ukončení těhotenství pomocí drog. Tato metoda je považována za nejbezpečnější pro ženy. Po ukončení těhotenství se tělo zotaví co nejdříve. Proto je lékařský potrat obzvláště populární jako nejjemnější metoda řešení problému nechtěného těhotenství..

Na rozdíl od chirurgického zákroku, lékařská interupce nevyžaduje expanzi děložního hrdla a zásah do děložní dutiny. Užívání drog vede ke skutečnosti, že vajíčko plodu odlupuje ze stěn dělohy a vychází z redukce myometria. Po úplném potratu neexistují v dutině dělohy žádné prvky vajíčka plodu a endometrium se pomalu zotavuje a zvyšuje vrstvu po vrstvě do nového cyklu..

Lékařské potraty ne vždy probíhají bezpečně. Po manipulaci je možný vývoj komplikací, které brání nástupu nového těhotenství:

 • menstruační nepravidelnosti;
 • opožděné části vajíčka;
 • krvácení z dělohy;
 • nesnášenlivost léků.

Lékařské potraty se provádějí po dobu až 6 porodnických týdnů (42 dnů od data poslední menstruace). Později je možné pouze chirurgické ukončení těhotenství. Po provedení potratu je nutně vyhodnocen stav dělohy pomocí ultrazvuku. V některých případech i při správném postupu zůstávají prvky vajíčka v dutině dělohy. V tomto případě žena podstoupí chirurgický potrat, aby odstranila všechny přetrvávající části embrya..

Když těhotenství nastane po lékařském potratu?

Po nekomplikovaném lékařském ukončení těhotenství ženská reprodukční funkce prakticky netrpí. Endometrium se hromadí v dalším cyklu a ovulace se může objevit 2 týdny po potratu. Pokud se okamžik, kdy vejce opustí vaječník, shoduje s nechráněným pohlavním stykem, může žena znovu otěhotnět. Takové těhotenství má šanci na zachování a po 9 měsících bude žena schopna porodit dítě. Naproti tomu těhotenství, které nastane měsíc po konvenčním chirurgickém potratu, je nejčastěji přerušeno v raných stádiích..

Většina žen, které podstoupily lékařské potraty, je schopna otěhotnět v následujících třech měsících. To je doba, po kterou se endometrium zotaví. Během tohoto období se menstruační cyklus stabilizuje a hormonální pozadí se vrací k normálu. Mnoho žen, které jsou ze zdravotních důvodů nuceny podstoupit lékařský potrat, rozhoduje o novém těhotenství 3-6 měsíců po zákroku.

Stává se, že po nedávném potratu se ženský menstruační cyklus po dlouhou dobu nevrací k normálu. Menstruace přichází v různých časech, stává se vzácnou nebo naopak neobvykle hojnou a bolestnou. Hormonální selhání je běžná komplikace lékařských potratů. V takovém případě se nové těhotenství nemusí objevit během 6-12 měsíců nebo dokonce déle..

Ne všechny ženy se rozhodnou stát se matkou okamžitě po lékařském potratu. Může to trvat roky před novým těhotenstvím. V tomto případě je obtížné posoudit účinek lékařských potratů. Pokud i přes veškeré úsilí nenastane nové těhotenství, měli byste být vyšetřeni gynekologem.

Plánování těhotenství po lékařských potratech

Odborníci doporučují přemýšlet o novém těhotenství nejdříve 3 měsíce po potratu. Během této doby má ženské tělo čas na přípravu na porod dítěte. Je důležité, aby se v určeném čase menstruační cyklus obnovil a nezklamal.

V prvních třech měsících po potratu musí být použita spolehlivá antikoncepce. Mnoho žen se rozhodlo pro kombinovanou perorální antikoncepci (COC). Tyto prostředky blokují ovulační proces a zabraňují dozrávání vajíčka a opouštění vaječníku. Správné použití COC nejen eliminuje nežádoucí těhotenství, ale také stabilizuje hormonální pozadí po potratu. Na pozadí abstinenčních léků se mnoha ženám podařilo v prvním cyklu otěhotnět.

Doporučený screening před plánováním nového těhotenství zahrnuje:

 • Ultrazvuk pánevních orgánů;
 • screening na urogenitální infekce;
 • hormonální profil;
 • odborné konzultace.

Před plánováním nového těhotenství byste měli být vyšetřeni gynekologem. To platí zejména pro ženy, které před mnoha lety podstoupily potrat. Ultrazvuk pánevních orgánů je povinný. Pokud zjistíte nějaké problémy, musíte se s jejich léčbou vypořádat předem, jinak bude docela obtížné vydržet a porodit zdravé dítě..

Po ukončení těhotenství lékem je riziko nitroděložní infekce minimální, nelze ji však zcela vyloučit. Pravděpodobnost infekce se zvyšuje, pokud žena po potratu nevydrží předepsané 21 dnů sexuální abstinence. Sluggish zánět v děloze může způsobit neplodnost v budoucnosti. Intrauterinní infekce zvyšuje riziko mimoděložního a ustupujícího těhotenství a potratů v raných fázích.

V prvních 3 měsících po potratu by se měla žena starat o své zdraví. S nástupem nového těhotenství by mělo být tělo plně připraveno k porodu dítěte. Jak pomoci tělu vyrovnat se s dvojitou zátěží?

 1. Příjem kyseliny listové k prevenci malformací plodu.
 2. Multivitaminový příjem (zima a jaro).
 3. Vyvážená strava.
 4. Přiměřená pohybová aktivita (fitness, turistika, cykloturistika, plavání v bazénu).
 5. Odmítnutí špatných návyků.
 6. Vytváření přátelské a přátelské atmosféry kolem vás.

Předčasný potrat se provádí nejen na žádost ženy, ale také ze zdravotních důvodů. Příčinou potratu může být anembryo, smrt embrya nebo vážné mateřské onemocnění. V takovém případě byste měli před plánováním početí podstoupit vyšetření a léčbu specialistou. Až do úplného zotavení nezapomeňte na spolehlivou antikoncepci..

Těhotenství po lékařském přerušení těhotenství

Ve většině případů těhotenství po lékařském potratu probíhá docela bezpečně. Pokud by procedura probíhala bez komplikací a hormonální pozadí bylo obnoveno, neexistují žádné předpoklady pro výskyt problémů během nového těhotenství. Přesto by měly být ženy, které podstoupily potrat, pod dohledem lékaře až do narození. Objem zkoušek se neliší od standardního schématu.

Problémy s nástupem nového těhotenství mohou nastat, pokud lékařské potraty prošly komplikacemi. Menstruační nepravidelnosti, hormonální selhání - to vše může vést k různým zdravotním problémům. U žen, které v minulosti podstoupily komplikované potraty, je větší pravděpodobnost potratu v časném těhotenství. Předčasný porod až 36 týdnů není vyloučen.

Situace se zhoršuje, pokud během lékařského potratu nevycházejí z dělohy všechny části vajíčka plodu. V tomto případě se vakuové aspirace embrya a jeho membrán provádí s další kyretáží děložní dutiny. Postup je celkem traumatický a ne všechny ženy se po něm rychle zotaví. Častou komplikací chirurgického potratu je chronická endometritida, která může způsobit neplodnost. Složité potraty také zvyšují riziko opakovaných potratů v raných stádiích..

Lékařské potraty, které vyvolaly infekci dělohy, mohou způsobit placentární nedostatečnost a pravidelnou hypoxii plodu. Možná vývoj polyhydramnií a infekce dítěte. Průběh porodu bude záviset na celkovém stavu ženy a dítěte v průběhu těhotenství.

Zdravotní potrat není pro ženu trestem. I s rozvojem komplikací po zákroku je v budoucnu možné narození zdravého dítěte. Při správné rehabilitaci, početí a porodu může dítě projít bez problémů. Přesná doporučení pro přípravu na nové těhotenství lze získat od gynekologa při osobní návštěvě.

Těhotenství po potratu. Kdy může?

Obsah:

Těhotenství je hormonálně závislý proces.

Těhotenství je přirozený proces pro ženské tělo. Gestační období je zcela závislé na hormonech. Hormonální sféra je od okamžiku početí zaměřena na bezpečné nasazení plodu a porodu včas. Pokud jsou hormony odpovědné za zachování plodu z jakéhokoli důvodu nedostatečné, existuje riziko přerušení. Důležitost tohoto hormonu je podrobně popsána v článku „Progesteron: hladina hormonu v týdnu těhotenství“. Hormonální pozadí je často narušeno předchozím přerušením těhotenství, bez ohledu na to, zda se jednalo o chirurgické nebo lékařské přerušení. Předpokládá se, že farmabort způsobuje větší úder hormonům, takže následné těhotenství, po ukončení těhotenství lékem, může být problematické.

Nepříznivý průběh těhotenství ovlivňují další faktory:

 • Zánětlivá onemocnění ženských orgánů.
 • Chronická onemocnění ženy.
 • Nemoci orgánů, které produkují hormony.
 • Stresující, depresivní podmínky.

Zotavení po Farmabort

Farmabort zahrnuje hrubou interferenci s hormony. Léčivo mifepriston blokuje zejména produkci hormonu progesteronu, bez kterého je těhotenství nemožné. Je to progesteron, který začíná být produkován od okamžiku početí a početí a zajišťuje spolehlivou fixaci embrya v děloze a její úspěšný vývoj.

Po přerušení těhotenství, které prošlo bez komplikací, je vyžadováno zotavení po dobu nejméně šesti měsíců. Během této doby se ženské orgány obnoví a vytvoří se menstruační cyklus. To bude indikátor, že hormony se vrátily k normálu..

Pokud po lékařském přerušení vzniknou komplikace, proces zotavení je opožděn. Nejprve byste se měli zbavit následků a poté po 6 měsících posoudit obnovení těla.

Každý pacient musí po dokončení postupu potratu poskytnout doporučení pro obnovení těla. Tato doporučení zahrnují zákaz sexuální aktivity, zejména klasického pohlavního styku, a podrobně vysvětlují, kdy můžete otěhotnět po ukončení těhotenství lékem. Zákaz bude chránit před novou koncepcí a umožní vnitřní vrstvě dělohy obnovit.

Restaurování tradičně zahrnuje:

 1. Dodržování doporučení lékaře, zejména pokud jde o sexuální intimitu.
 2. Drogová terapie pro komplikace.
 3. Vitaminové komplexy, preferované speciálně pro ženy.
 4. Zdravý životní styl, racionální srovnání práce a volného času.
 5. Zbavte se deprese, pokud k ní dojde.

Když může těhotenství dojít po ukončení léku těhotenství?

Mnozí se domnívají, že po potratu s drogami je po určitou dobu nemožné otěhotnět. Ale tento názor je chybný, protože početí může nastat ještě před první menstruací. Obvykle se vajíčko vylučuje 14. den po lékařském potratu. Z tohoto důvodu může nechráněný sexuální kontakt přispět k rozvoji nového těhotenství.

Důležité!

Ihned po použití farmabortu by měla být použita ověřená metoda antikoncepce.!

Předčasné těhotenství po lékařském potratu. Jaké je nebezpečí?

Často dochází k časnému těhotenství po lékařském ukončení těhotenství. Ženy z různých důvodů zanedbávají doporučení lékaře zakázat pohlavní styk po lékařském ukončení. Zpravidla přichází nové těhotenství s novým stresem pro tělo a depresí.

Jakýkoli konečný výsledek těhotenství, který nastane dříve než šest měsíců po ukončení těhotenství lékem, bude mít pravděpodobně nežádoucí důsledky.

Pokud se žena rozhodne porodit, jsou možné komplikace:

 • Nenosí kvůli hormonálnímu selhání nebo platební neschopnosti endometria (vnitřní vrstva dělohy) z předchozího potratu. V takové situaci často dochází k přirozenému přerušení nebo potratu.
 • Feto-placentární nedostatečnost, ke které dochází, na pozadí zkreslené funkce placenty. K tomu může dojít v důsledku hormonů a často zvýšeného tonusu dělohy..
 • Hypertonicita dělohy je způsobena skutečností, že děloha byla ve stavu stresu z farmaceutického potratu provedeného krátce před novou početí. Na krátkou dobu, před novým těhotenstvím, neměla čas vrátit se do normálu. Nově narozené těhotenství vyvolává zvýšení napětí.
 • Vývojové zpoždění nebo vyblednutí plodu je způsobeno výše uvedenými komplikacemi. Důsledkem vývojového zpoždění je narození nezralého, často oslabeného dítěte.
 • Mimoděložní umístění embrya, ke kterému dochází v důsledku selhání ženských orgánů, na pozadí hormonálního „stresu“. Tato komplikace podrobně popisuje článek „Mimoděložní těhotenství: příznaky a příznaky“..

Žena, která přijde do stavu deprese z nového těhotenství, se často rozhodne ji přerušit. Tato možnost však může vést k extrémně nežádoucí komplikaci - neplodnosti. O dalších příčinách této choroby se dozvíte v článku „Neplodnost: důvody“.

Pokud máte podezření na nově vznikající neplánované těhotenství, musíte po farmaceutickém potratu naléhavě navštívit lékaře a provést ultrazvukové vyšetření. Testy často zkreslují výsledky, protože koncentrace chorionického gonadotropinu v moči pomalu klesá, což vede k pozitivnímu výsledku.

Kdy můžu otěhotnět po lékařském potratu? Správný přístup - plánování

Potrat je dán okolnostmi, které jsou někdy na jejích přáních nezávislé. Mnozí po tomto nepříjemném kroku plánují vydržet a porodit zdravé a silné dítě. To by mělo být pečlivě zváženo, těhotenství by mělo být naplánováno..

Plánování začíná po 6 měsících od nekomplikovaného potratu. Začátkem plánování bude důkladné vyšetření budoucích rodičů, zejména nastávající matky. Před kontaktováním specialistky musí žena provést „Ženský kalendář“ po dobu nejméně několika cyklů a stanovit její menstruační cykly.

Průzkum s historií farmboardingu se příliš neliší od standardu. Soubor testů naleznete v tématu „Testy před plánováním těhotenství“. Lékař bude věnovat zvláštní pozornost počtu hormonů, frekvenci menstruace a ultrazvuku. Pokud dojde k porušení, je nutná oprava. Po vyšetření vám lékař na základě výsledků sdělí, kdy je možné otěhotnět po ukončení těhotenství lékem Před tímto obdobím je nezbytné použít spolehlivou metodu antikoncepce.

Cílem každé ženy je bezpečně vydržet a porodit a porodit zdravé dítě. A nic by tomu nemělo bránit. Ve většině případů žádoucí a plánované těhotenství po ukončení těhotenství lékem končí narozením půvabného silného muže.

Těhotenství po potratu - kdy můžete a co potřebujete vědět?

Někdy ženy, které se rozhodnou pro potrat, chtějí v blízké budoucnosti znovu otěhotnět a mít dítě. Ukončení těhotenství ve většině případů neovlivní vaši plodnost. Těhotenství můžete otěhotnět již několik týdnů po tomto zákroku, a to i před první menstruací. To bude záviset na tom, jak dlouho bylo ukončení těhotenství..

Pokud se pokoušíte otěhotnět dítě brzy po potratu, nebo naopak nechcete dělat víc, než dosud, zde jsou další informace o tom, co lze očekávat v týdnech až měsících po zákroku.

Jak brzy můžete po potratu fyzicky otěhotnět??

Potrat „znovu načte“ váš menstruační cyklus. K ovulaci (když vajíčko opouští vaječník) obvykle dochází asi 14 dní s 28denním menstruačním cyklem. To znamená, že se může vyskytnout do dvou týdnů po potratu. Jinými slovy, bude fyzicky možné znovu otěhotnět pár týdnů po zákroku, i když jste ještě neměli období.

Ne všechny ženy však mají 28denní cyklus, takže přesný čas se může lišit. Některé mají kratší cykly. To znamená, že mají šanci na ovulaci pouhých osm dní po zákroku a mohou otěhotnět ještě dříve..

Ovulace však ne vždy pokračuje tak rychle. Kolik času uplyne, než se vejce uvolní, závisí také na tom, v jakém týdnu jste byli před potratem. Těhotné hormony mohou ve vašem těle přetrvávat několik týdnů po zákroku. To posune vpřed začátek ovulace a menstruace..

Přítomnost „těhotenských hormonů“, které po určitou dobu stále brání ovulaci, může nadále vyvolávat příznaky těhotenství:

Tyto příznaky však někdy naznačují, že postup při potratech nebyl dokončen tak, jak má. Pokud jste neměli šest měsíců po potratu, proveďte domácí těhotenský test. Pokud je výsledek pozitivní, poraďte se s lékařem. Může nařídit krevní test, aby zjistil, zda jste opravdu na svém místě nebo zda hormony zůstávají i po potratu..

Jak dlouho lékaři doporučují čekat po potratu před novým těhotenstvím?

Lékaři obecně doporučují zdržet se intimního vztahu po dobu nejméně jednoho až dvou týdnů po potratu, aby se snížilo riziko infekce..

Rozhodnutí o těhotenství po potratu byste měli projednat se svým gynekologem. Dříve odborníci doporučovali ženám počkat tři měsíce, než se znovu pokusili otěhotnět. Protože podle studie, jejíž výsledky byly zveřejněny v roce 2012, je kratší období spojeno s výrazně vyšší pozdní novorozeneckou úmrtností dítěte. 1 Dnes nedělají taková omezení, ale častěji se doporučuje počkat pouze jeden plný menstruační cyklus. Podle novější studie, krátké období zotavení po potratu ukázalo snížené riziko předčasného porodu, to však vyžaduje další studii. 2

Pokud se cítíte mentálně, emočně a fyzicky připraveni znovu otěhotnět, není třeba čekat. Pokud jste však po potratu měli nějaké komplikace nebo nejste emocionálně připraveni, je nejlepší počkat, až se znovu budete cítit lépe..

Máte-li po potratu nějaké důsledky, poraďte se se svým lékařem, kdy bude bezpečné znovu zahájit intimní život. Vážné zhoršení stavu je vzácné po lékařských a chirurgických potratech, ale mohou nastat určité problémy..

Komplikace jsou častější u chirurgických potratů. Možné důsledky zahrnují:

 • infekce
 • krční slzy nebo trhliny;
 • děložní perforace;
 • krvácející;
 • neúplné potraty (zbývající početí početí);
 • alergické reakce na léky používané během postupu.

Pokud jste museli podstoupit potrat ze zdravotních důvodů, musíte podstoupit důkladné vyšetření, abyste se ujistili, že vaše příští těhotenství nebude mít stejné problémy.

Potraty zvyšují riziko budoucích těhotenských komplikací?

Předpokládá se, že potrat nezpůsobuje problémy s plodností ani komplikace v následujících těhotenstvích. Některé studie však ukazují, že postupy potratů mohou zvýšit pravděpodobnost předčasného porodu nebo dětí s nízkou porodní hmotností. 4 Existují však i jiné protichůdné výsledky, které uvádějí, že ani potrat v pozdějších stádiích (ve druhém trimestru) pomocí dilatace a evakuace není rizikovým faktorem pro následné těhotenství. 5

Jedna studie zjistila, že ženy, které měly potrat pomocí vakuové aspirace během prvního trimestru, měly vyšší pravděpodobnost potratu během příštího těhotenství. 6 Je však důležité pochopit, že tato rizika jsou stále považována za neobvyklá. Příčinný vztah dosud nebyl vytvořen..

Riziko může záviset na typu prováděného postupu..

Závislost rizik na druhu potratů

Lékařský potrat je, když se pilulky užívají v časných stádiích těhotenství. V současné době neexistuje důkaz, že by to zvýšilo pravděpodobnost, že ženy budou mít problémy s budoucím těhotenstvím..

Jedna studie zjistila, že lékařské potraty NEBOLI zvýšené riziko mimoděložního těhotenství, potratu, nízké porodní hmotnosti a předčasného porodu v následujícím těhotenství. 7

Chirurgický potrat je, když je plod odstraněn sáním (vakuové aspirace) a / nebo ostrým nástrojem ve tvaru lžíce zvaným kyreta (dilatace a kyretáž).

Ve vzácných případech může chirurgická metoda potratu vést k zjizvení na stěně dělohy (Ashermanův syndrom). Pokud jste touto metodou provedli několik potratů, můžete mít zvýšené riziko adhezí v děloze. Zjizvení může v budoucnu ztížit těhotenství. Může také zvýšit pravděpodobnost potratu a mrtvého porodu..

Pro bezpečnost tohoto postupu je nezbytné, aby potrat provedl zdravotnický personál s licencí v bezpečném a sterilním prostředí. Jakýkoli postup potratu, který nevykonává lékař, je považován za nebezpečný a může vést k okamžitým komplikacím, jakož i pozdějším problémům s plodností a celkovým zdravím. 8

Jak dlouho po potratu budou těhotenské testy pozitivní??

Těhotenské testy reagují na vysokou hladinu hormonu zvaného lidský chorionický gonadotropin (hCG). Hormony se po potratu rychle snižují, ale okamžitě se nesnižují na normální úroveň..

To může trvat 16 dní až 2 měsíce 9, takže hladina hCG v těle klesne pod úroveň zjištěnou těhotenským testem. Pokud během tohoto období provedete test, pravděpodobně dosáhnete pozitivního výsledku, bez ohledu na to, zda jste těhotná nebo ne.

Pokud si myslíte, že jste těhotná znovu brzy po potratu, poraďte se se svým lékařem. Může provést krevní test a také provést ultrazvukové vyšetření, aby potvrdil, že potrat byl úspěšný.

Těhotenství po lékařském přerušení těhotenství

Lékařský potrat je umělé ukončení těhotenství pomocí speciálně navržených léků. Ze všech typů potratů se to považuje za nejšetrnější pro ženské tělo. I to však může mít negativní důsledky, které se mimo jiné projevují obtížemi při otěhotnění nebo porodu zdravého dítěte.

Proto na samém začátku našeho článku chceme naléhat na všechny ženy, aby se uchýlily k tomuto největšímu hříchu. Pokud jste jen v myšlenkách, pak zastavte, než bude příliš pozdě! Absolutně všechny ženy litují potratů, jediný rozdíl je v tom, že v každém případě to vyžaduje jiný čas. Jen si přečtěte příběhy a recenze o hořké zkušenosti s lékařským potratem. To je největší rána pro zdraví žen a také největší riziko, že zůstane neplodná, nemocná a zbytečná po celý život.

A nyní chceme apelovat na ty, kteří jsou ze zdravotních důvodů nuceni ukončit těhotenství. Bohužel k takovým případům také dochází, a zde byste měli poslouchat rady lékařů. Pokud těhotenství ohrožuje vaše zdraví a život, nemusíte se rozhodnout. Nicméně, pro vás, daleko od všeho je ztraceno. Existuje také mnoho příkladů úspěšného početí a porodu dětí po umělém ukončení těhotenství. Bohužel, je naprosto nemožné předvídat, zda můžete v budoucnu otěhotnět. Ale vždy existují šance! Navíc u mnoha žen nastává těhotenství po lékařském potratu téměř okamžitě.

Každé ženské tělo se vyznačuje individuálními schopnostmi a zdroji. Skutečnost, že s nástupem těhotenství se v ní vyskytují největší změny, zejména na hormonální úrovni (samozřejmě nejen), zůstává nesporná. Jeho náhlé umělé přerušení je pro tělo obrovským stresem a neprojde beze stopy. Některé ženy mohou fyziologicky otěhotnět již v příštím menstruačním cyklu, ale mnoho z nich v průběhu let učiní více než jeden neúspěšný pokus. Je třeba říci, že i první možnost je nežádoucí.

9 nejlepších mýtů o potratu

Způsobují neplodnost a jsou nebezpečnější než porod a těhotenství... Požádali jsme porodníka-gynekologa Oksanu Bogdashevskou, aby rozptýlil nejoblíbenější mýty o potratu (a ukázalo se, že jich je hodně).

Potrat je nebezpečný a nevyhnutelný

- Existují chirurgické a lékařské potraty. V roce 2003 WHO vytvořil koncept bezpečného potratu a v roce 2012 tyto pokyny aktualizoval. První a hlavní pravidlo: potrat by měl být prováděn ve zdravotnickém zařízení pod dohledem odborníků.

Druhé pravidlo: již sedmý rok existuje doporučení opustit kyretáž děložní dutiny akutní kyretou. Chirurgickým potratem odborníci WHO neznamenají „čištění“, ale vakuové aspirace obsahu děložní dutiny, což nevyžaduje agresivní expanzi děložního hrdla. Je to expanze děložního hrdla a použití ostrých kovových kyret, které vytváří vysoké riziko perforace (perforace. - ed.) Dělohy a dokonce poškození jiných vnitřních orgánů..

Koncem šedesátých let minulého století mnoho rozvinutých zemí opustilo kuretáž. V naší zemi jsou na to všechny podmínky. Alternativou kyrety mohou být jednoduchá a levná zařízení..

V prvním trimestru těhotenství je chirurgický potrat (vakuové odsávání, nikoli kyretáž!) Vysoce efektivní metodou pro ukončení nechtěného těhotenství. Hlavními možnými problémy jsou neúplná evakuace, děložní perforace, komplikace anestezie a purulentně-septické komplikace.

Zatřetí: bezpečnost lékařského ukončení těhotenství je prokázána, ale pouze za přísného dodržování protokolu. U časných lékařských potratů je míra komplikací nízká a nepřesahuje 0,1–5,4%.

WHO odhaduje, že na světě stále existuje 22 milionů potratů ročně, což vede k úmrtí 47 000 žen a dalších 5 milionů závažnějších komplikací. 13% úmrtí souvisejících s těhotenstvím je však spojeno s nebezpečnými komplikacemi potratu, což odpovídá přibližně 67 000 úmrtí ročně.

Ve zdravotnické metodě potratu je účinnost o něco nižší, ve 2-8% případů je nutné chirurgické ukončení těhotenství. Je důležité pochopit, že při neúplné evakuaci vajíčka plodu z děložní dutiny je obvyklé nemluvit o komplikacích, ale o selhání metody, takže existuje jen velmi málo komplikací způsobených lékařským potratem..

Podívejte se na publikaci 233 805 lékařských potratů z roku 2013. Závažné nežádoucí účinky nebo výsledky byly zaznamenány v 1 530 případech (0,65%). Největší z nich bylo prodloužení těhotenství (neefektivnost) - 0,5% a významné nepříznivé účinky - 0,16%. Včetně smrti jednoho pacienta z nediagnostikovaného mimoděložního těhotenství.

Frekvence postaborčního zánětu dělohy je obecně srovnatelná v obou metodách přerušení. Smrtelné septické komplikace se častěji vyskytují s lékařským přerušením. Frekvence krvácení ohrožujícího život je rovněž srovnatelná, ale pokud může být chirurgický potrat způsoben traumatem děložního čípku nebo dělohy, může to s lékařským potratem vést k atonickému krvácení nebo krvácení spojenému se zbytky vajíčka plodu a chorionem v dutině dělohy..

Potrat je nebezpečnější než těhotenství a porod

To opravdu je. Ale pouze pokud mluvíme o nebezpečném potratu - za zdmi zdravotnického zařízení, kdy se různí „řemeslníci“ snaží provést postup nebo „lidová léčiva“. Barbarské pokusy ukončit těhotenství zavedením fikusového listu nebo mýdlového roztoku do dělohy mohou být smrtící.

Nebezpečné potraty zahrnují zavádění různých předmětů nebo látek (kořenů, větví, sond, směsí) do děložní dutiny, rozšiřování děložního hrdla a kyretáže, prováděné nesprávně nebo nekvalifikovanou osobou, požití toxických látek a působení vnější síly. V některých zemích místní léčitelé ukončují těhotenství úderem na spodní břicho ženy, což může vést k prasknutí dělohy nebo smrti.

Těhotenství a porod jsou také zdaleka vždy bezpečné - to není zábavná procházka v parku. Čím je žena starší, tím vyšší jsou rizika. Těhotenství po 40 letech je spojeno s vysokým rizikem komplikací. Riziko úmrtí ženy na příčiny těhotenství a porodu u žen po 40 letech je navíc 5,3krát vyšší než ve věkové kategorii 20–30 let..

Úmrtnost na příčiny související s těhotenstvím se hodnotí pomocí míry úmrtnosti matek. V Ruské federaci tento ukazatel neustále klesá. Podle zprávy Ministerstva zdravotnictví Ruské federace bylo v období od roku 2012 do roku 2017 možné dosáhnout poklesu o 36,5% (z 11,5 na 7,3 na 100 tisíc živě narozených dětí). Mezi tyto údaje patří ženy, které zemřely na potrat. Ještě jsem nenašel víceméně otevřené otevřené statistiky o úmrtí matek, kde by potraty byly samostatně.

Z pokynů WHO můžete vidět data z roku 2004. Velmi orientační graf.

Články O Neplodnosti