Hlavní Neplodnost

Screening ultrazvuku 1: co ukazuje a jak dešifruje

Těhotná žena v 11-14 týdnech podstoupí ultrazvukové vyšetření při 1 screeningu. Studie umožňuje včasnou detekci vrozených patologií nebo abnormalit.

Indikace a kontraindikace pro diagnostiku

Ultrazvuk v prvním trimestru se provádí dobrovolně. Žena má právo odmítnout výzkum, pak je sama zodpovědná za nitroděložní vývoj dítěte. Těhotné ženy, které musí podstoupit ultrazvukové vyšetření, jsou ohroženy:

 1. Žena starší 35 let.
 2. Od 1. do 3. měsíce těhotenství nastala nastávající matka infekční nemoc.
 3. Zdravotní stav těhotné ženy vyžaduje léky, které jsou v raných stádiích zakázány.
 4. Pokud existuje podezření na blednutí nebo regresi vývoje plodu. Obvykle žena začne krvácet.

Existují blízcí příbuzní s dědičnými genetickými abnormalitami.

 • Ženy měly v minulosti potraty, zmrazené těhotenství, neplodnost.
 • Nastávající matka již porodila dítě se zdravotním postižením ve fyzickém nebo duševním vývoji.
 • Těhotná trpí drogovou závislostí, alkoholismem nebo kouří hodně.
 • Ultrazvuk není škodlivý a lze jej provádět kdykoli. Současně nebyly pozorovány žádné nepříznivé účinky na plod.

  Jak dlouho?

  Gynekologové na předporodních klinikách předepisují ultrazvuk prvního screeningu v prvním trimestru od 11 týdnů do 14. Je lepší provést test uprostřed určených hranic. Přítomnost chyb je minimalizována..

  Úkolem gynekologa je přesně vypočítat gestační věk. Vypočítá se od data posledního měsíce.

  Jak se připravit na studii

  Příprava na ultrazvukové vyšetření prvního trimestru je následující:

  1. Jeden den před studií není možné jíst jídlo, které způsobuje silnou tvorbu plynu ve střevě. V důsledku plynů je výsledek ultrazvuku zkreslený.
  2. Pokud je ultrazvukové vyšetření plodu prováděno transabdominálně, přes břišní stěnu by měl být močový měchýř plný. Jinak je při ultrazvukové transvaginální sondě tento orgán vyprázdněn..
  3. Musíte si koupit jednorázovou plenu, kterou si položíte na gauč. V případě potřeby si koupte ubrousky, pokud potřebujete otřít gel z břicha.

  Jak je

  Při ultrazvukovém screeningu v prvním trimestru je těhotná žena položena na gauč. Předtím se šíří absorpční plenka. Lékař aplikuje speciální gel na ultrazvuk na žaludek ženy. Poté, co senzor prochází žaludkem. Ultrazvukové vlny se odrážejí od vnitřních tkání orgánu těhotné ženy a plodu..

  Přenáší se tedy informace o stavu a nitroděložním vývoji dítěte. Lékař měří tělo a vnitřní orgány plodu a poté je porovná s normami pro načasování. Dopplerografie, hodnocení stavu průtoku krve v placentě během těhotenství, se provádí podle indikací. Po ukončení studie žena otře gel z břicha.

  Podívejte se na podrobné video při 1 ultrazvukovém screeningu:

  Interpretace výsledků a norem

  V případě nedodržení norem jednoho ze zavedených ukazatelů je těhotné ženě přiřazeno další vyšetření a dopplerografie. Podle výsledků ultrazvukového screeningu 1. trimestru je možný jediný nesoulad s normami.

  V extrémních případech je předepsána amniocentéza, postup, při kterém je propíchnuta bublina a pro analýzu je odebrána plodová voda. Žena se sama rozhodne, zda provést toto invazivní vyšetření..

  Pohlaví dítěte po dobu 11-14 týdnů není přesně určeno. Lékaři doporučují kontrolu při druhém rutinním screeningu..

  KTR - coccygeo-parietální velikost

  Velikost kostrče-parietální při 1 screeningu podle norem na ultrazvukovém skenování je o něco menší nebo větší. Toto je považováno za normu: každé dítě se vyvíjí individuálně. S odchylkou ukazatele na větší stranu těhotné ženy je diagnostikován velký plod, který váží více než 3,5 kilogramu..

  Když je KTR při 1 screeningu v protokolu výrazně méně než normální, je to známka:

  1. Plod se nevyvíjí. Gynekolog kontroluje srdeční rytmus. Pokud je dítě mrtvé, je ženě předepsána kyretáž dělohy, aby se zabránilo možným infekčním onemocněním a krvácení.
  2. Nastávající matka dostane infekci, včetně sexuálně přenosného.
  3. Tělo těhotné ženy produkuje několik hormonů. To platí zejména pro progesteron. S jeho kritickým nedostatkem může těhotenství kdykoli vést k potratu. Gynekolog předepisuje ženě hormonální terapii užíváním drog "Utrozhestan" a "Dufaston".
  4. Dítě má genetické abnormality. Ale ultrazvuk při 1 screeningu je analyzován společně s biochemickým krevním testem.

  Někdy je nízká úroveň velikosti coccygeo-parietální srovnána s chybným nastavením termínu. V tomto případě budete muset podstoupit druhou ultrazvukovou diagnostiku za týden.

  Srdeční frekvence - srdeční frekvence

  Srdeční frekvence při prvním plánovaném ultrazvuku je obvykle přibližně 175 tepů za minutu. Na samém začátku narození nového života je indikátor roven tepové frekvenci budoucí matky - 83 tepů za minutu nebo méně. S rostoucím časem srdeční frekvence stoupá.

  TVP - tloušťka límce

  Tloušťka límcového prostoru na ultrazvuku v 1. trimestru podle norem se stanoví takto:

  • v 11 týdnech je norma 1,6 až 2,4 mm;
  • 12 týdnů - od minimálního bodu do 2,5 milimetru;
  • 13 týdnů - v rozmezí 1,7 - 2,7 mm.

  Struktura žloutkového vaku

  Při zkoumání žloutkového vaku při prvním ultrazvukovém screeningu se věnuje zvýšená hustota, zdvojení nebo změna tvaru. K posouzení patologického stavu, zvýšení nebo snížení žloutkového vaku je nutná analýza vysoce kvalifikovaného lékaře.

  Proto se provádí druhá studie na placených klinikách, kde jsou lékaři a zařízení vyšší než přístroje a odborníci v obecních nemocnicích.

  Pokud během diagnostiky na prvním ultrazvuku odhalí až 1 screening dysfunkci žloutkového vaku, je pravděpodobné, že dojde k potratu. V opačném případě se plod nebude patologicky vyvíjet.

  Délka nosní kosti

  Při dekódování ultrazvuku při screeningu 1 hraje hlavní roli indikátor délky nosní kosti. Pokud má plod genetickou abnormalitu, kostí osifikuje později, než by měla být. Downův syndrom se vyznačuje malou velikostí kosti nebo její úplnou nepřítomností při 1 screeningu.

  Normy nosní kosti při 1 screeningu:

  BDP - velikost biparietální hlavy

  Při prvním screeningovém vyšetření se biparietální velikost hlavy podle norem počítá podle výrazů:

  • za 11 týdnů se rovná 17 milimetrům;
  • ve 12. týdnu se indikátor zvýší na 2 centimetry;
  • po 13 týdnech je průměrná hodnota BDP 26 milimetrů.

  Umístění a tloušťka placenty

  Umístění placenty na ultrazvuku při screeningu 1 ovlivňuje polohu plodu v děloze, což je zase důležité pro porod. Tloušťka placenty je také důležitá. Její úlohou je produkovat hormony, chránit dítě a zásobovat ho živinami. Tloušťka placenty při 1 screeningovém ultrazvuku určuje přesné trvání těhotenství.

  Normální umístění placenty

  Jaké patologie jsou diagnostikovány

  Přítomnost chromozomálních onemocnění je indikována špatnými výsledky biochemické analýzy. Ale například Downův syndrom při ultrazvukovém vyšetření vypadá, jako by plod neměl nosní kost nebo je velmi zkrácený..

  Při anencefálii postrádá plod mozkové laloky částečně nebo úplně. V tomto případě je těhotná žena poslána na potrat. U ostatních trizomií je žena předepsána genetická konzultace. Konečná diagnostika prvního screeningu ultrazvukem se provádí po vyšetření:

  1. Chorionické biopsie. Tkáň chorionu, budoucí placenta, se používá k diagnostice vrozených malformací..
  2. Amniocentéza. Bublina je propíchnuta a plodová voda je odebrána pro analýzu.
  3. Kordocent. Genetické abnormality zjištěné při analýze pupečníkové krve u plodu.
  4. Placenta biopsie nebo placentéza. Při tomto invazivním postupu se pomocí vpichovací jehly odebere mikroskopická část placentární tkáně.

  Při potvrzení hrozných diagnóz prvního screeningu gynekolog doporučí těhotné ženě ukončení těhotenství. Žena má právo se rozhodnout pro sebe. Invazivní metody někdy způsobují komplikace, včetně spontánního potratu.

  Výsledky získané ultrazvukem při screeningu 1 obsahují informace o možných markerech abnormalit a nitroděložním vývoji dítěte. Doporučuje se, aby každá těhotná žena podstoupila toto vyšetření s cílem vyloučit patologické stavy, malformace a jiné abnormality v raných stádiích.

  Měli jste ultrazvuk při 1 promítání? Řekněte nám, jak proběhlo vyšetření. Sdílejte článek se svými přáteli na sociálních sítích.

  Spolehlivostní screening 1 trimestr

  Screening 1. trimestru: co to je?

  Screening v prvním trimestru je komplexní vyšetření zaměřené na posouzení míry nitroděložního vývoje dítěte porovnáním ukazatelů specifického gestačního věku. V této fázi je stanovena pravděpodobnost vrozených abnormalit, včetně Downova syndromu. Screening v prvním trimestru zahrnuje dva postupy: biochemický krevní test a ultrazvukové vyšetření.

  Krevní chemie

  Pomocí biochemie můžete určit hladinu hormonů, které ovlivňují vývoj genetických abnormalit:

  1. B-hCG - je produkován od začátku těhotenství, od 9 týdnů začne indikátor klesat. Norma je 50 tisíc - 55 tisíc. mIU / ml.

  2. PAPP-A je protein A-plazmy. Přirozený indikátor je 0,79 - 6,00 mU / l. během screeningu prvního trimestru.

  Postup se provádí od 11 do 13 týdnů. Žena dává žilní krev ráno na lačný žaludek. Mezi kontraindikace: příznaky vícenásobného těhotenství, problémy s hmotností, cukrovka. Biochemie je povinná pro ženy starší 35 let, s genetickými abnormalitami v rodině, s potraty nebo infekčními chorobami v minulosti.

  Ultrazvukové vyšetření

  Ultrazvuk je bezpečná a informativní diagnostická metoda. Umožňuje vám lokalizovat polohu plodu, jeho postavu, dodržení velikosti s normou a také zjistit, jak správně jsou lokalizovány končetiny nenarozeného dítěte..

  Podle výsledků prvního ultrazvuku lékař:

  · Určuje datum početí a také upravuje gestační věk;

  · Stanoví nebo vyvrací přítomnost vrozených patologií;

  · Stanovuje pravděpodobnost neobvyklého těhotenství.

  Ultrazvuk se provádí dvěma způsoby: transvaginálně (senzor je vložen do vagíny) nebo abdominálně (senzor je poháněn žaludkem). Optimální pro provedení zákroku po 12 týdnech těhotenství.

  Proč se rodiče bojí Downova syndromu?

  Downův syndrom je běžný genetický syndrom. Normálně obsahuje sada chromozomů u lidí 23 párů. S genetickou abnormalitou vede mutace chromozomu 21 k trizomii - přítomnosti extra chromozomu 21. Patologii poprvé diagnostikoval v roce 1866 John Down. V současné době je pravděpodobnost vzniku syndromu 1 ze 700 dětí.

  Proč Downův syndrom nemusí být vidět na ultrazvuku?

  Je nemožné provést přesnou diagnózu Downova syndromu pomocí ultrazvuku. Podle výsledků postupu odborník vyhodnotí stav plodu podle následujících parametrů:

  1. Zhuštěný krční záhyb. Normálně je to 1,6 - 1,7 mm. Tloušťka 3 mm naznačuje pravděpodobnost chromozomálních abnormalit.

  2. KTP (délka plodu). Normální ukazatel se pohybuje od 43 do 65 mm (po dobu 12–13 týdnů).

  V další fázi jsou provedeny výpočty, je zkoumáno riziko genetických abnormalit. Pravděpodobnost nad 1: 360 je vysoká - nejedná se však o diagnózu, ale o předpoklad.

  Co dělat s vysokým rizikem Downova syndromu?

  Podle statistik je 70% žen přepravujících dítě s Downovým syndromem ohroženo. V tomto případě je žena vyzvána k dalšímu vyšetření v lékařském genetickém centru. Specialista předepisuje řadu testů a amniocentéza je praktikována jako invazivní diagnóza..

  Vlastnosti invazivní diagnostiky

  Amniocentéza je analýza plodové vody. Procedura se provádí propíchnutím břicha v zárodečné oblasti. Výsledkem je vzorek plodové vody, která obsahuje fetální buňky.

  Amniocentéza se provádí jednou ze dvou metod:

  1. Metoda volné ruky. Ultrazvuková sonda pomáhá vyhýbat se rizikům - specialista provede defekt v místě nepřítomnosti placenty.

  2. Metoda propíchnutí adaptéru. V tomto případě ultrazvuková sonda fixuje jehlu, po které je určena cesta, po které půjde.

  Postup trvá 5 až 10 minut. Mnoho rodičů odmítá podstoupit - v 1% případů test vyvolá potrat. Avšak s vysokým rizikem genetické patologie je amniocentéza nezbytným postupem.

  Neinvazivní diagnostika jako alternativa k screeningu

  Downův syndrom lze diagnostikovat neinvazivním prenatálním testováním (NIPT). NIPT zahrnuje analýzu stavu fetální DNA v krvi těhotné ženy. Pokud existuje pravděpodobnost genetických abnormalit u plodu, je pacient požádán o potvrzení diagnózy invazivním postupem. V případě negativních výsledků zmizí potřeba ověření.
  Neinvazivní postupy jsou v Evropě a USA oblíbené již více než 10 let. Například v Nizozemsku se NIPT používá jako primární screening..

  Kdy se to dělá a co ukazuje první screening během těhotenství??

  První screening je důležitým vyšetřením, které musí být předáno všem ženám v pozici v 10. až 14. týdnu těhotenství. Díky souboru postupů je možné identifikovat nastávající matky ohrožené možným vývojem genetických abnormalit a patologií u dítěte.

  Jaký je první screening, když se provádí, jaké jsou normální výsledky - popsané v tomto článku.

  Co je screening a co to zahrnuje??

  Screening je komplex lékařských postupů zaměřených na identifikaci a prevenci vývoje různých nemocí. Tento průzkum se provádí nejen u žen, které očekávají kojení, ale také u jiných skupin populace.

  Perinatální screening pro celé těhotenství se provádí třikrát a zahrnuje:

  • Ultrazvuk, který pomáhá vidět, jak se dítě vyvíjí v lůně.
  • Odběr žilní krve pro stanovení hladiny hCG hormonu a proteinu PAPP-A.

  Musím to udělat?

  První perinatální screening doporučuje Ministerstvo zdravotnictví všem těhotným ženám, není to však povinný postup. To znamená, že pokud nastávající matka testy odmítne, lékaři ji nebudou nutit k darování krve a ultrazvuku..

  Ale stojí za to odmítnout? Takové vyšetření v žádném případě nepomůže upozornit budoucí rodiče na možné vývojové problémy jejich dítěte, jako je například Downova nebo Edwardsova choroba, různé poruchy struktury nervového systému a další patologie, které mohou následně vést k úmrtí dítěte nebo jeho narození se zdravotním postižením.

  Pokud se podle výsledků vyšetření zjistí patologické patologie plodu, které nejsou slučitelné s normálním životem, lékařka nařídí ženě ukončit těhotenství ze zdravotních důvodů. Je lepší porodit zdravé dítě, ale později než nyní dítě, které není schopno normální existence.

  První perinatální screening se doporučuje zejména pro následující kategorie těhotných žen:

  1. mladší 18 let a starší 35 let - v tomto věku je vysoká pravděpodobnost potratu dítěte nebo rozvoj vrozených vad;
  2. předchozí anamnéza zmeškaného těhotenství, spontánního potratu (potratu) nebo mrtvého porodu;
  3. již mají děti s genetickým postižením;
  4. mít v rodokmenu dědičné choroby nebo patologie;
  5. práce v nebezpečném průmyslu;
  6. brát léky nebezpečné pro plod (fetotoxická léčiva);
  7. na začátku těhotenství, které podstoupilo infekční onemocnění (včetně chřipky, SARS);
  8. osoby se závislostí (alkohol, kouření, drogy);
  9. otěhotněla v důsledku blízkého vztahu.

  U výše uvedených kategorií žen je nutný průchod prvního perinatálního screeningu, protože všechny tyto faktory pravděpodobně způsobí odchylky ve správném vývoji dítěte..

  Kdy - data

  První perinatální screening se provádí mezi 10. a 14. týdnem těhotenství, ale nejvýhodnější období pro postup je od 11. do 13. týdne. V této době - ​​na konci prvního trimestru těhotenství - končí fetální období vývoje dítěte.

  Během tohoto časového období můžete pomocí ultrazvuku získat nejspolehlivější informace o vývoji dítěte a určit důležité parametry, jako je například velikost límce plodu a velikost coccygeal-parietal (CTE).

  Také během tohoto období můžete nejzřetelněji sledovat hladinu hormonů v krevním séru.

  Může vám být užitečné přečíst si o druhém a třetím perinatálním screeningu..

  Normy a ukazatele

  Jak bylo uvedeno výše, během prvního screeningu se provádějí dvě hlavní vyšetření: ultrazvuk a odběr krve z žíly.

  Co je určeno těmito studiemi a jaké jsou normální ukazatele? Zvažte další.

  Co ukazuje ultrazvuk?

  Ultrazvukové vyšetření při prvním screeningu je zaměřeno na stanovení následujících indikátorů:

  • Umístění embrya v děloze - vyloučit mimoděložní těhotenství.
  • Počet plodů - jedno dítě nebo několik, stejně jako stejné nebo opačné těhotenství.
  • Fetální životaschopnost - v 10-14 týdnech je již jasně vidět srdeční rytmus dítěte a jeho pohyby s rukama a nohama.
  • Velikost Coccyx-parietální - tento indikátor je kontrolován údaji o poslední menstruaci budoucí matky, po které je stanoven přesnější gestační věk.
  • Anatomie plodu - na konci prvního trimestru ultrazvuk dítěte jasně ukazuje kosti lebky a obličeje, jakož i základy vnitřních orgánů, zejména mozku.
  • Tloušťka límcového prostoru (TBP) je nejdůležitějším indikátorem určeným při prvním screeningu. Překročení může znamenat přítomnost genetických defektů..
  • Velikost nosní kosti - tento parametr také pomáhá při určování přítomnosti genetických chorob..
  • Určuje se stav placenty - její zralost, způsob připoutání a další ukazatele, které mohou způsobit spontánní potrat.

  Hladiny hormonů

  Na základě výsledků ultrazvuku se provádí biochemický krevní test k určení hladiny hormonů hCG a PAPP-A.

  Zvýšené hladiny lidského chorionického gonadotropinu (hCG) mohou naznačovat:

  • těhotenství dvojčaty nebo dvojčaty;
  • diabetes u nastávající matky;
  • přítomnost patologií u plodu;
  • nesprávné těhotenství.

  Další hormon, jehož hladina je stanovena při prvním screeningu, je protein PAPP-A. Je odpovědný za řádné fungování placenty a její snížená hladina může naznačovat:

  • přítomnost fetálního Downova syndromu nebo Edwards;
  • vývoj genetických patologií;
  • zmeškané těhotenství.

  Pokud jsou výsledky špatné

  Pokud výsledky prvního screeningu nejsou zcela úspěšné - nepropadejte okamžitě panice a rozčilovat se.

  Kromě screeningu existuje několik dalších metod pro stanovení fetálních abnormalit. Po prozkoumání výsledků screeningu jsou v případě potřeby předepsány genetikem. A až po dalších studiích můžeme mluvit o stanovení diagnózy.

  Kromě toho k potvrzení nebo zamítnutí výsledků prvního screeningového vyšetření se provádí druhé v 16. až 20. týdnu těhotenství. Po jeho zadržení bude situace jasnější..

  Vždy existuje také možnost získat chybné výsledky výzkumu, protože každá těhotná žena má své vlastní individuální vlastnosti, ve kterých se výsledky testů a ultrazvuku mohou lišit od normálu, ale dítě se narodí úplně zdravé.

  Užitečné video

  Z prvního videa se dozvíte více o prvním perinatálním screeningu:

  Screening 1. trimestru - přepis výsledků. Biochemické vyšetření krve a ultrazvukové vyšetření těhotné ženy

  Co je screening?

  U žen, které očekávají dítě, ministerstvo zdravotnictví doporučuje, aby v prvním trimestru podstoupily vyšetření, aby se zjistily abnormality růstu plodu v raných stádiích. Zdá se, že perinatální screening neohrožuje matku s dítětem. Výzkumná cena je dostupná, takže byste neměli riskovat život budoucího dítěte. Těhotenský screening pomáhá identifikovat:

  • genetické patologie;
  • nepřímé známky porušení;
  • fetální malformace.

  Nezapomeňte provést screening během těhotenství v prvním trimestru každého, kdo je v ohrožení. Jsou to ženy, které mají:

  • otec dítěte přijímajícího záření;
  • věková kategorie nad 35 let;
  • Ohrožených potratů;
  • dědičné choroby;
  • pracovní riziko;
  • děti narozené s patologiemi;
  • předchozí zmrazené těhotenství, potraty;
  • rodinný vztah s otcem dítěte;
  • droga, závislost na alkoholu.

  Funkce

  Screening v prvním trimestru se obvykle provádí ve třech fázích. První z nich - přípravný - zahrnuje průzkum stížností a vyšetření porodníka-gynekologa. Specialista shromažďuje životně důležitou a dědičnou historii ženy, počítá datum početí. Pro spolehlivost výsledků screeningu musí lékař znát přesný věk pacienta, její chronická onemocnění, endokrinní patologie, přítomnost IVF.
  Bezpochyby lékař zjistí, zda má rodina dědičné choroby. Specialista se také dozví o průběhu předchozích těhotenství - přítomnosti potratů, narození dítěte s vrozenými anomáliemi atd. Genetický screening je ukázán na nastávající matky s dědičnou historií.

  Po konzultaci s lékařem je ženě poskytnuta doporučení pro ultrazvuk a biochemickou analýzu. Na různých klinikách je pořadí jejich implementace odlišné.

  Někdy se oba testy provádějí ve stejný den. Nejčastěji k tomu dochází, pokud je ultrazvuk prováděn transvaginálně, protože před transabdominálním ultrazvukovým vyšetřením musí být spotřebováno velké množství vody. To může zkreslit výsledky prvního screeningu na placentární hormony..

  Někdy se studie provádí ve dvou fázích. První den žena podstoupí ultrazvukové vyšetření, na kterém se vypočítá datum početí. Získané hodnoty jsou nezbytné pro dekódování výsledků biochemického testu, protože množství hormonů se mění každý den.

  Méně často první ženy darují krev na biochemický test. Na základě výsledků jde nastávající matka do ultrazvukového vyšetření, kde se znovu vypočítá doba těhotenství.

  První screening během těhotenství

  Je důležité provést skríningový test poprvé, pokud je cena problému životem nenarozeného dítěte. Co lze odhalit během vyšetření? Screening prvního trimestru je schopen detekovat:

  • defekty centrálního nervového systému;
  • genetická onemocnění - Edwardsův, Downův syndrom;
  • přítomnost pupeční kýly;
  • pomalý růst kostní kosti;
  • zhoršená tvorba mozku;
  • zvýšený nebo zpomalený tep;
  • jedna pupeční šňůra (musí být dvě).

  Recenze

  Ekaterina, 28 let. Problémy jsou v našem domě. Můj manžel, vojenský muž, dostal další dávku záření. Otěhotněla jsem a nevěřila jsem, že to pro dítě nemusí být marné. Doktor mě nařídil provést screeningovou studii. Neřeknu, že cena je malá, ale pro nás bylo důležité mít zdravé dítě. Ukázalo se, že výsledky jsou normální. Syn se narodil silný.

  Margarita, 37 let Tak dlouho žádané těhotenství nepřijde, že dělám všechno, co mi předepisuji, jen proto, aby dítě mělo všechno, jak by mělo. Screening ve 12 týdnu těhotenství nebyl výjimkou. Našel jsem kliniku, kde bude studie prováděna za dostupnou cenu. Jak jsem byl rád, když v důsledku toho nedošlo k rozporům s normou.

  Angelica, 36 let, byla jsem velmi panikařena, když jsem byl poslán na vyšetření, abych určil vady plodu. Co se mnou je, jak všechno půjde, není to nebezpečné? Ukázalo se - v mém věku to musí být provedeno. Ověření je jednoduché - ultrazvuk, biochemie krve a levně. Raději poslouchejte lékaře.

  Našli jste v textu chybu? Vyberte to, stiskněte Ctrl + Enter a my to vyřešíme!

  Co se dívají na první projekci

  Důležitou součástí klidného stavu matky a důvěry ve správný vývoj dítěte jsou projekce během těhotenství. Během prvního ultrazvukového vyšetření se měří důležité fetální parametry:

  • velikost mezi parietálními hlízami;
  • TVP - celková tloušťka prostoru límce;
  • Velikost KTR - od kostrče po kost na koruně;
  • délka kosti - předloktí, stehno, dolní končetina, rameno;
  • velikost srdce
  • Obvod hlavy;
  • velikosti plavidel;
  • vzdálenost mezi čelními, týlními kostmi;
  • Tepová frekvence.
  • Klinické vyšetření 2019 - co je součástí vyšetření, lékařů a testů
  • Koupel během těhotenství: jak postupovat v rané a pozdní fázi
  • Klinické vyšetření 2019 - kteří lékaři a vyšetřovací testy: zdravotní diagnostika

  Proč je to důležité

  Není to tak dávno, jen ty ženy, které byly v ohrožení, byly pozvány na první screening. A nejedná se pouze o pacienty, kteří mají problémy s porodem dítěte - potraty, předčasné narození, zmrazená embrya, ale jsou také v úzkém vztahu s manželem.

  Ohrožené jsou také:

  • děti příbuzných, jejichž genetické abnormality jsou přítomny, nebo se první dítě narodilo s takovými abnormalitami;
  • nemocná v době těhotenství patologické virové nebo bakteriologické povahy;
  • brát léky, které jsou kontraindikovány v těhotenství.

  Ale dnes je první promítání ukázáno každé ženě, která se chce stát matkou.

  Pokud máte otázky týkající se první studie, přečtěte si knihu A.A. Strelnikova, A.G. Circumcised, E.V. Shaydakova "Screening a prevence současných chorob".

  Zde zjistíte, jaké jsou standardy screeningu, které se mohou lišit v závislosti na věku pacientů. Tato kniha bude užitečná nejen pro obyčejné lidi, ale také pro začátečníky porodníka-gynekologa a další specializace, jejichž aktivity jsou tak či onak spojeny s screeningem.

  1 trimestrový screeningový přípravek

  Ultrazvukové vyšetření nevyžaduje přípravu, pokud je vyšetření provedeno vaginou. Při kontrole břišní stěnou je třeba naplnit močový měchýř třemi sklenicemi vody 1,5 hodiny před zahájením. Jak se připravit na screening na první trimestr, jeho druhou složku - krevní test? K dosažení objektivního výsledku potřebujete:

  • dva dny před tím, než nejí mořské plody, ořechy, čokoládu, uzená a smažená jídla;
  • nepijte nic ráno;
  • půst.

  Musím se řídit dietou?

  Příprava na první screening, včetně odběru krve, zajišťuje dodržování výživových doporučení. Strava před prvním screeningem je nezbytná k vyloučení falešných výsledků z krevního testu.

  Každý pacient musí užívání dne úplně zastavit:

  • mastná masa;
  • polotovary;
  • margarínové dezerty;
  • jídla s vysokým obsahem tuku;
  • Čokoláda
  • plody moře;
  • kuřecí vejce.

  Použití produktů vedoucích k nadměrné tvorbě plynu, pokrmů obsahujících koření nebo koření je omezené.

  Aby se dosáhlo co nejpřesnějších výsledků analýzy, měla by ženská strava obsahovat vařené libové maso, rostlinný olej, obiloviny, vařenou a syrovou zeleninu.

  U žen se sklonem k alergickým reakcím se doporučuje omezit potraviny, které mohou vyvolat zhoršení procesu. Tyto zahrnují:

  • citrus;
  • zelenina a ovoce červené a žluté barvy;
  • protein z kuřecích vajec;
  • ořechy.

  Nedodržení těchto doporučení může vést k nutnosti dalších drahých a méně přístupných typů výzkumu. Proto by příprava na první screening měla být provedena předem lékařem prenatální kliniky, na které je pacient pozorován.

  Jak se provádí první screening během těhotenství

  Chceme-li vyloučit vady, určit nesrovnalosti ve vývoji plodu, jsou ženy v prvním trimestru odeslány na vyšetření. Po dešifrování výsledků a jejich porovnání s normami učiní rozhodnutí. Při špatném výkonu je možné ukončení těhotenství. Jaký je první screening v trimestru? Studie zahrnuje dvě fáze:

  • ultrazvukové vyšetření, při kterém se provádí měření plodu, stanoví se charakteristika jeho vitální činnosti, stav dělohy;
  • biochemická analýza mateřské krve, zjišťování nepřítomnosti chromozomálních defektů.

  Důsledky a příčiny odchylek

  Získané informace jsou podrobeny počítačové analýze, která určuje pravděpodobnost dítěte s patologií genomu. Riziko patologie má tři gradace - nízká, prahová, vysoká.

  Ukazatel 1: 100 je považován za vysoce pravděpodobný, což znamená, že každá stotá žena s takovými indikátory porodí dítě s vývojovými anomáliemi. V tomto případě rodina rozhodne, jak nezbytné výsledky invazivního vyšetření zvyšují riziko potratů.

  Hraniční hodnoty určují riziko nemoci v rozmezí od 1: 100 do 1: 350. V takovém případě je nutné, aby se riziko specifikovalo s genetikem..

  Převážná většina těhotných žen má ukazatele nad 1: 350, což je příznivý ukazatel pro dítě a matku.


  Pokud nepříznivé výsledky biochemie krve potvrdí diagnózu genomických abnormalit ve vývoji plodu, je ženě nabídnuto lékařské ukončení těhotenství..

  Poraďte se s kvalifikovaným genetikem, který doporučuje invazivní vyšetření (odběr choriových klků).

  Tento postup má nízké riziko potratů, přičemž patologii plodu prokazuje 13 týdnů.

  Potvrzení malformací vyžaduje konkrétní rozhodnutí. Ukončení těhotenství se souhlasem pacientky se provádí po dobu 14 až 16 týdnů. Různé výsledky od standardu jsou pozorovány z několika důvodů:

  • ECO;
  • obezita, nízká hmotnost matky;
  • vícenásobné těhotenství;
  • anamnéza diabetu;
  • Amniocentéza (vyšetření plodové vody) méně než 2 týdny před screeningem;
  • negativní psychoemocionální stav pacienta může ovlivnit výsledky.

  První screening během těhotenství - normální

  Po studii odborníci porovnávají výsledné ukazatele se standardy. Důležitým bodem je závislost těchto hodnot na správném gestačním věku: v jakém přesném týdnu se kontrola provádí. Screeningové standardy pro první trimestr pro výsledky ultrazvuku jsou:

  • velikost kostry-parietální - 34-75 mm;
  • přítomen, neměřený v období 11, 12 týdnů, nosní kost, dále hodnota přesahuje 3 milimetry;
  • srdeční frekvence - 147-178 tepů za minutu;
  • velikost mezi parietálními kostmi je 13-28 mm;
  • tloušťka límcového prostoru je v zóně 0,8 - 2,7 mm.

  Biochemické hemoanalýzy mají své vlastní standardy. Jsou ovlivněny týdnem studie. Po získání výsledků se pomocí počítače vypočítá MoM koeficient, který ukazuje odchylky vývoje plodu. Parametry jsou úměrné termínu:

  • beta-hCG - 14,2 - 130,9 ng / ml;
  • vypočtený MoM koeficient je 0,51-2,5;
  • PAPP-A - 046-8,53 med / ml.
  • Příčiny a příznaky Downova syndromu - diagnostika plodu během těhotenství, vývoj dítěte a preventivní opatření
  • D-dimer - co to znamená
  • Mohou si těhotné ženy dát kávu a kolik

  Ultrazvukové vyšetření 1 trimestr

  Hlavním vyšetřením tohoto období je ultrazvuk. Podle jeho výsledků (pro obavy z chromozomálních defektů) jsou předepsány krevní testy. Screeningový ultrazvuk 1. trimestru kontroluje plod kromě měření parametrů:

  • struktura a symetrie mozku;
  • průtok krve žilními kanály;
  • přítomnost pupeční kýly;
  • poloha žaludku, srdce;
  • počet plavidel pupeční šňůry.

  Během screeningové studie se provádí měření a sledování těhotné ženy. Indikátory budou mluvit o hrozbách pro vývoj plodu. Přeceňovaný děložní tón může vyvolat spontánní potrat. Během ultrazvukového vyšetření žena určí:

  • umístění, tloušťka placenty;
  • děložní tón;
  • množství plodové vody;
  • obrázek děložního hrdla.

  Biochemický screening

  Pokud jsou ultrazvukem detekovány abnormality, jsou předepsány krevní testy, které objasňují hrozbu chromozomálních patologií. Výsledky jsou ve vzájemném vztahu s načasováním přesně stanoveným ultrazvukovým vyšetřením. Pro analýzu se odebere sérum mateřské žilní krve. Na základě výsledků se vypočítá riziko anomálií. Hemotest určuje 2 parametry, které jsou porovnány se standardem:

  • hCG beta beta podjednotka;
  • plazmatický protein A - PAPP-A.

  Patologie

  Screening 1. trimestru se vyhýbá možným komplikacím při porodu a spolehlivě předpovídá narození dítěte s chromozomálními poruchami.

  Ultrazvuková diagnostika odhaluje defekty genomu:

  1. Downova nemoc. Tloušťka záhybů límcové zóny překračuje normu. Palpitace jsou rychlejší, nosní kost je zkrácena, mezera mezi očima se zvětšuje.
  2. Anomálie ve vývoji nervové trubice. Skupina závažných chromozomálních abnormalit zahrnuje štěpení, nezavírání páteře, abnormality páteře a mozkové tkáně.
  3. Lokalizace břišních orgánů v herniální formaci na břišní stěně (omphalocele).
  4. Patauův syndrom. Symptomový komplex zahrnuje zvýšení frekvence srdečních kontrakcí, nedostatečný vývoj kosterního systému, omphalocele, patologii mozku, zvýšení močového měchýře. Dítě zřídka žije až 12 měsíců.
  5. Edwardsův syndrom. Snížení frekvence srdečních kontrakcí není vidět přítomnost jedné pupeční tepny (normální - 2), omphalocele, nosních kostí. Děti během roku umírají.
  6. Triploidie. Je doprovázeno více mozkovými abnormalitami. Snížená srdeční frekvence, omphalocele, zvýšená ledvinová pánev.
  7. Nemoc de Lange. Riziko genomického původu anomálie dosahuje 25%. Vývoj dítěte je doprovázen progresivní mentální retardací.
  8. Symptomocomplex Smith - Opica. Zděděná metabolická porucha. Je doprovázena mentálními vadami, autismem, neurologickými poruchami, kraniofaciálními patologiemi..
  9. Turnerova nemoc. Zvýšená srdeční frekvence, retardace intrauterinního růstu.

  Budoucí matka a otec, kteří odmítají ultrazvukové vyšetření, by si měli být vědomi odpovědnosti za dítě, které se má narodit. Zpráva o nedostatku pravděpodobnosti fetálních chromozomálních abnormalit umožňuje ženě bez obav očekávat mateřství.

  Screening 1. trimestru - přepis výsledků

  Přepis studie provádí odborníci využívající počítačové zpracování po výzkumu. Výsledky screeningu za první trimestr závisí na týdnu, ve kterém jsou prováděny, mají různé ukazatele. Při provádění ultrazvuku:

  • stanovení přítomnosti a velikosti nosní kosti - více než 3 milimetry;
  • změřte tloušťku límcového prostoru - zvýšený indikátor ukazuje pravděpodobnost patologie.

  Interpretace výsledků biochemie krve je také spojena s týdnem, ve kterém:

  • ukazatele beta-hCG pod normou - pravděpodobnost mimoděložního těhotenství, zmeškaného těhotenství, potratu;
  • výsledky jsou vysoké - je možná toxikóza, přítomnost několika plodů, nádorů, Downův syndrom;
  • Hodnoty PAPP-A jsou více než normální - hrozba přerušení, zmrazené těhotenství;
  • data jsou podceňována - pravděpodobný Downův syndrom, Edwards, potrat.

  Jaké patologie lze detekovat po prvním screeningu?

  Stává se, že v procesu dělení buněk dochází k poruše. Tento jev se ve vědě nazývá aneuploidie..

  Pokud indikátor tloušťky prostoru límce neodpovídá normě a překračuje ji, pak to znamená přítomnost chromozomálních abnormalit:

  1. Trisomie je varianta aneuploidy, tj. Změna karyotypu, ve které je v lidské buňce místo normálního diploidního souboru další třetí chromozom. Jinými slovy, dítě zdědí od svých rodičů další chromozom 13, 18 nebo 21, což zase znamená genetické abnormality, které brání normálnímu fyzickému a duševnímu vývoji. Místo dvou chromozomů existují 3:
    trizomie 13, onemocnění známé jako Patauův syndrom, vyznačující se přítomností chromozomu navíc 13 v lidských buňkách;
  2. trizomie pro 21 chromozomů, známá každému jako Downův syndrom, genetické onemocnění u lidí, u kterého je 47. místo představen karyotyp (tj. kompletní sada chromozomů) místo 46 chromozomů. Podle statistik je Downův syndrom nejčastějším onemocněním způsobeným přítomností 21 chromozomů;
  3. chromozomová trizomie 18 je chromozomální onemocnění. Edwardsův syndrom (druhé jméno pro tuto nemoc) je charakterizován množstvím malformací neslučitelných se životem.
  4. Monosomie je varianta aneuploidie, ve které jeden z párovaných chromozomů, který je normálně vlastní tomuto druhu, chybí v chromosomové sadě tělesných buněk. X-chromozomová monosomie, genomická nemoc, pojmenovaná po vědcích, kteří ji objevili, Shereshevsky-Turnerův syndrom.
  5. Nespecifické odchylky:
    defekty neurální trubice, například malformace páteře (meningomyelocele a meningocele) nebo kraniocerebrální kýla (encefalocele). Užívání kyseliny listové během plánování těhotenství a během prvního trimestru mnohokrát snížilo výskyt patologií fetální nervové trubice;
  6. Corne de Langeův syndrom - anomálie, ve které je několik malformací fixováno, což má za následek fyzické abnormality i mentální retardaci;
  7. triploidie je genetická malformace, při které dochází k selhání v chromozomové sadě, plod zpravidla v přítomnosti takové patologie nepřežije;
  8. omphalocele - embryonální nebo pupeční kýla, patologie přední břišní stěny, ve které se v hernálním vaku mimo břišní dutinu vyvíjejí některé orgány (játra, střeva a další);
  9. Smith-Opitzův syndrom - genetická porucha ovlivňující metabolické procesy, která následně vede k rozvoji mnoha závažných patologií, například autismu nebo mentální retardace.

  Děti narozené s Edwardsovým syndromem, jako v případě Patauova syndromu, obvykle nežijí rok, na rozdíl od těch, které nemají štěstí, že se narodily s Downovým syndromem. Takoví lidé mohou žít do velmi vysokého věku. Takový život však lze spíše nazvat existencí, protože kromě rodičů, kteří se o ně starají, nemohou tito lidé kvůli nedostatečnému rozvoji mozku existovat.

  Aby se vyloučily takové anomálie, musí těhotné ženy, zejména ty, které jsou v ohrožení, podstoupit screeningové vyšetření. Vědci tvrdí, že vývoj genetických abnormalit je přímo závislý na věku nastávající matky. Čím je žena mladší, tím je méně pravděpodobné, že její dítě bude mít nějaké abnormality.

  Co dělat, když je výsledek studie zklamáním

  Pokud program pro výpočet rizik dává výsledek možnosti poškození plodu pod jednu přijatelnou: 380, je naléhavě nutné kontaktovat genetika a podstoupit další vyšetření k objasnění diagnózy. Aby byla provedena konečná diagnóza, nastávající matka bude muset podstoupit jeden z invazivních postupů. Pokud byla diagnóza genetické abnormality potvrzena, lékaři navrhnou ukončení těhotenství. Nemohou k tomu donutit ženu. Budoucí matka má právo zachránit život svého dítěte. Rozhodnutí záleží pouze na ženách, které nesou budoucí život..

  Video: porodník-gynekolog E. Berezovskaya o tom, co dělat se špatným výsledkem

  Cena za screening 1 trimestr

  Screeningové studie se provádějí na perinatálních klinikách, ve zdravotnických střediscích. Některé z nich mají weby, kde si můžete objednat a koupit požadované zkoušky z katalogů v internetovém obchodě (často se slevou). Patří sem dvojitý test během těhotenství, ultrazvuk. Kolik stojí screening v 1. trimestru? Uvedená cena je dána úrovní instituce, vybavením a zkušenostmi zaměstnanců. Rozdělení hodnoty v rublech je:

  • Ultrazvuk - 1600-5000;
  • dvojitý krevní test - 1400-3100.

  Studujeme krev

  Kdy se provádí biochemický screening? Téměř současně s ultrazvukem. Jeden prostě nemůže být bez druhého, protože obě studie doplňují data a poskytují úplný obraz o stavu ženy a dítěte. Žilní krev je odebrána pro analýzu..

  Už jsem řekl, že specialista má zájem o dva parametry:

  1. hCG úroveň, jeho koncentrace řekne o načasování "zajímavé situace";
  2. hladina plazmatického proteinu A, tento protein je produkován placentou a bude informovat o jeho stavu.
  Den po ovulaciMinimum HCGPrůměrná úroveň HCGHCG Maximum
  72410
  837osmnáct
  95jedenáct21
  108osmnáct26
  jedenáctjedenáct2845
  12174565
  132273105
  1429105170
  patnáct39160270
  šestnáct68260400
  17120410580
  osmnáct220650840
  devatenáct3709801300
  dvacet52013802000
  2175019603100
  22105026804900
  23140035506200
  24183046507800
  25240061509800
  264200816015600
  2754001020019500
  2871001130027300
  2988001360033000
  třicet105001650040 000
  31115001950060 000
  32128002260063000
  33140002400068000
  34155002720070 000
  35170003100074000
  36190003600078000
  37205003950083000
  38220004500087000
  39230005100093000
  402500058000108 000
  412650062000117000
  4228 00065 000128 000

  Co skríning ukazuje kolektivně? Pokud jsou všechny parametry normální, je výsledek počátečního screeningu charakterizován jako negativní. Když je však anomálie detekována, lékař se zaměřuje na stupnici zvláštních rizik. Pokud jsou vysoké, předepisuje odborník další studie.

  Typické příznaky chromozomálních abnormalit

  Pokud má rodina různé druhy genetických chorob, je pravděpodobné, že je zdědí dítě. Existuje celá řada ukazatelů, podle kterých lze nemoc identifikovat. Takové příznaky lze pozorovat poté, co žena podstoupí ultrazvukové vyšetření plodu ve 12. týdnu. Projevy patologií zahrnují:

  • nesoulad délky nosních kostí a TVP;
  • nečinnost plodu;
  • nepravidelný nebo pomalý růst tubulárních kostí;
  • hypoxie;
  • střevní hyperechoogenicity;
  • zvětšený močový měchýř;
  • mozková cysta;
  • pupeční cysta;
  • otok v zádech a krku;
  • nedostatečný vývoj maxilární kosti.

  Co dělat, když se zjistí odchylky

  Při identifikaci abnormalit, které lze napravit, je důležité zahájit včasnou léčbu. Pokud to supervizující gynekolog považuje za nutné, je pacient poslán do nemocnice.

  Pokud je zjištěná patologie neslučitelná se životem, znamená vážné postižení nebo významné vady vzhledu, je důležité učinit vyvážené rozhodnutí o zachování nebo ukončení těhotenství. Vše záleží na rozhodnutí rodičů. V takových situacích doporučujeme kontaktovat zkušené odborníky ohledně psychologické podpory..

  Co dělat s nepříznivými výsledky

  Pokud výsledky biochemického screeningu u pacienta prokázaly zvýšenou pravděpodobnost porodu dětí se závažnými abnormalitami, je pro matku nesmírně důležité, aby se nedostala hystericky. Při zachování střízlivosti a jasnosti mysli. Musíte pochopit, jak důležité je získat přesné údaje o patologii dítěte. Pokud je důležitost důležitá, musíte pokračovat ve vyšetřování, abyste přesně potvrdili diagnózu. Aby to bylo možné, musí se máma domluvit s odborníkem na genetickou praxi.

  Aby se ujistil, že existují genetické abnormality, předepisuje specialista invazivní postup za předpokladu, že riziko nemocného dítěte je velmi vysoké - asi 1: 100. Až do 13 týdnů se provádí biopsie choriových klků. Pokud existují vážná rizika, je lepší projít právě tímto postupem. Vzhledem k tomu, že jiná diagnostika odhalující genotyp plodu je prováděna velmi pozdě.

  Biochemický screening není v žádném případě považován za povinný postup, ale doporučuje se jej předat všem pacientům, kteří jsou v zajímavé poloze. Taková diagnostická studie pomůže odhalit pravděpodobné abnormality, které vám umožní včasné ukončení těhotenství (je-li to nezbytně nutné, pokud je známo, že dítě má nejzávažnější genetické problémy), nebo přijmou opatření k prevenci abnormalit prostřednictvím kompetentní bezpečné terapie.

  Účel studia

  Screening podporuje včasnou diagnostiku vývojových abnormalit a chromozomálních abnormalit, ale neprovádí okamžitě přesnou diagnózu..

  Navíc existují falešně pozitivní výsledky způsobené různými faktory. Zkreslení výsledků může:

  • Obzvláště cukrovka - nekompenzovaná.
  • Nadváha nebo podváha.
  • Koncepce využívající in vitro fertilizaci (IVF).
  • Vícečetné těhotenství.
  • Neuspokojivý psychický stav těhotné.
  • Předem prověřená amniocentéza.
  • Hormonální terapie.

  Pokud primární studie vykazují abnormality, neznamená to, že se dítě necítí dobře. To je pravděpodobně signál určitého rizika patologií..

  Lékař s největší pravděpodobností navrhne další vyšetření a zjistí důvod těchto odchylek.

  Co určuje krevní test

  Od okamžiku těhotenství začnou do krve nastávající matky vstupovat speciální látky, podle svého počtu může lékař posoudit, jak těhotenství pokračuje.

  Během úvodního screeningu lékař vyhodnotí hladinu hCG a specifického proteinu PAPP-A. Taková analýza se nazývá dvojitý biochemický test..
  HCG se z dobrého důvodu nazývá těhotenský hormon. Koneckonců je to díky němu, že žena může testem nezávisle odhalit svůj stav. Jakmile se fetální vajíčko fixuje v děloze, začne se tento hormon okamžitě vytvářet v krvi. Dokáže říci, zda je plod zdravý.

  V případě, že studie krevního testu prokázaly zvýšené hodnoty hCG, je riziko trizomie pravděpodobné.

  A když je množství bílkovin malé, lékař obvykle klade mimoděložní nebo mrtvé těhotenství nebo potrat.
  Protein PAPP-A je dalším indikátorem, na který se při provádění krevních testů přihlíží. A když je jeho hladina nízká, lékař může mít podezření na pravděpodobnost syndromů spojených s extra chromozomem. Pokud je hladina v krvi překročena, často to znamená zmrazené těhotenství. Při analýze krve se na tento ukazatel dívají až do 14. týdne, protože pak přestává být markerem trizomie a dalších patologií. Proto je otázka, kdy provést první screening, tak důležitá..

  12týdenní vývoj dítěte

  Mnoho hlavních orgánů drobků se již vyvinulo a některé malé struktury pokračují v jejich formování. V průměru je výška dítěte 80 mm a hmotnost asi 20 gramů. Lékaři také berou na vědomí, že plod jí tyto funkce:

  - srdeční kontrakce jsou častější než ve třetím trimestru a mohou být přibližně 170 tepů za minutu;

  - dětská tvář už nevypadá jako bahno, ale získává lidské rysy;

  - můžete vidět oční víčka, laloky, trochu chlupaté vlasy (v místě vzniku obočí a řas);

  - většina svalů se již téměř vyvinula, takže se plod neustále pohybuje a pohyby jsou většinou nedobrovolné a spíše chaotické;

  - dítě se ušklíbne a stiskne jeho kliky do pěst, na prstech uvidíte nehty;

  - dítě již vyvinulo ledviny a téměř se vytvořilo střevo, v krvi jsou pozorovány červené a bílé krvinky;

  - obě hemisféry mozku jsou plně tvořeny, avšak „hřbetní“ příkazy;

  - můžete vidět, kdo to je: chlapec nebo dívka, ale protože plod ne vždy leží tak, jak chtějí matka a lékaři, můžete udělat chybu, proto v 16. týdnu mluví více o sexu.

  Náklady

  Cenová politika klinik a lékařských center se liší od sebe navzájem i podle úrovně služeb.

  Ve vládních úřadech, kde je pacientka registrována pro těhotenství, jsou všechna vyšetření prováděna bezplatně. Soukromé kliniky nabízejí široký výběr diagnostických technik. Takže konvenční transvaginální ultrazvukové skenování stojí od 500 rublů, 3D a 4D skenování - od 1 000 rublů.

  Cena závisí na následujících podmínkách:

  • ZD-ultrazvuk během těhotenství po dobu 12 týdnů je o něco levnější než 4D, ale dražší než obvykle;
  • použité vybavení, kvalifikace lékařů, prestiž kliniky;
  • další služby, jako jsou výtisky dětských obrázků nebo videí.

  Diagnostická metoda

  Pokud je předepsán těhotenský ultrazvuk, pak se provede srovnání mozkové hemisféry, studuje se symetrie a zjistí se její objemy. Určují srdeční komory, stav koronárních cév. Délka tubulárních kostí, jaká je velikost břicha. Stejně jako jsou umístěny vnitřní orgány. Po dokončení postupu je měření porovnáno s uvedením norem pro příslušné časové období, kdy dochází k vývoji, a také se podívají na výsledky biochemie a hormonální normy. Tato instrumentální technika vždy detekuje přítomnost hrubých anomálií, v případě, že stále existuje možnost bezpečného ukončení patologického těhotenství.

  To vše není důležité, proto, pokud existuje diagnóza nějaké odchylky, pak odborníci předepíší opakovaný postup, jakož i další metody, aby se stanovila přesná diagnóza a přijala vhodná opatření k včasné eliminaci. K tomu je zapotřebí ultrazvukové vyšetření. Výsledek analýzy, jakož i norma všech ukazatelů, odborník zpravidla vždy zváží, s ohledem na to, jak dlouho těhotná žena má.

  Dojde-li k odchylkám od norem normy, znamená to, že došlo k diagnostickému příznaku, zejména pokud spolu s analýzou ultrazvuku.

  Když lékař při zpracování získaného indikátoru odhalí, že těhotenství probíhá normálně, je na kartě zaznamenáno, že první vyšetření prošlo negativním indikátorem. Když je zjištěna anomálie, její výraz se zpravidla objeví na stupnici rizika. Pokud je tato stupnice vysoká, lékař předepíše další vyšetření. Tento soubor opatření zahrnuje opakovaný screening, který je předepsán, když je druhý a třetí trimestr těhotné ženy. Pokud existuje taková potřeba, pak je předepsán hluboký typ vyšetření pro přesnou diagnózu, jakož i důvody pro projev odchylky od normy ukazatele..

  Mohou existovat odchylky od placenty?

  Ultrazvuk ukazuje, kde je „dětské místo“ připevněno, jak je zralé, zda existují patologie a další. Nejlepší možností je připojit se k zadní části dělohy. Placenta však může „lpět“ dopředu a dokonce i na dno. Nemělo by se však překrývat s vnitřním hltanem dělohy. Tento stav se nazývá chorion, neboli centrální placenta previa. V tomto případě sledují, zda se situace změní, a pokud ne, pak provedou císařský řez pro dodání. Pokud hltan není zcela blokován, nazývá se to neúplná prezentace; porod se provádí obvyklým způsobem.

  Pokud se placenta „usadí“ poblíž východu (méně než 70 mm), jedná se o nízkou previa. Protože se může stát hrozbou krvácení, doporučuje se těhotným ženám méně aktivní režim. Pak pozorujte, zda placenta stoupá. Pokud se tak stane po 32–36 týdnech, nehrozí žádné nebezpečí a žena porodí obvyklým způsobem.

  Zralost placenty v tomto období je 0. „laloková“ placenta je druhým stupněm zralosti a v takové situaci je nutné konzultovat lékaře. Vklady vápenatých solí se nazývají kalcináty. Norma se považuje za přítomnou v placentě prvního stupně zralosti.

  Pokud část „dětského místa“ zemře, nazývá se to infarkt placenty. V takovém případě je nutné naléhavě konzultovat lékaře, aby zjistil příčinu a předepsal léčbu, protože pokud k tomu bude nadále docházet, bude mít dítě nedostatek kyslíku a látek nezbytných pro jeho vývoj..

  Dvanáctý týden těhotenství

  Gestační věk 12 týdnů je považován za první neoficiální výročí dítěte. Toto je třetí cesta od početí po porod, konec nejzodpovědnějšího a nejobtížnějšího trimestru. V tuto chvíli je nutné se zaregistrovat a přijít k ošetřujícímu lékaři jednou nebo dvakrát měsíčně. Pohoda se zlepšuje a ovoce rychle roste. 12 týdnů těhotenství je doba, kdy toxikóza ustupuje a jídlo je potěšením. Ano, a močení, aby se stal méně častým. Střeva však fungují stejně špatně, takže pravděpodobnost zácpy zůstává vysoká. Zrychlený krevní oběh zvyšuje puls a zátěž srdce, plic a ledvin, takže byste neměli přepracovávat, přejídat se a narušovat denní režim. Ve 12 týdnech těhotenství jsme se dozvěděli, co se stane s matkou, a co se stane s dítětem?

  Co se děje uvnitř? Co cítí dítě?

  Jsou vytvořeny všechny orgány dítěte. Od této chvíle se budou rozvíjet a zlepšovat..

  V těle dítěte dochází k následujícím změnám:

  • horní vrstva kůže se odlupuje;
  • štítná žláza produkuje jód;
  • na prstech se objevují hřebíky;
  • ledviny začnou fungovat;
  • hypofýza produkuje hormony, játra - žluč;
  • funguje nervový systém.

  Dítě může sát prst, aktivně se pohybovat, reagovat na dotyk žaludku, hluk, ale nastávající matka to ještě necítí. Dítě cítí bolest, rysy obličeje se formují. Ovoce o velikosti citronu (hmotnost 14 g. Výška 12,5 cm) se stává jako malý člověk. Přečtěte si více o tom, co se děje v ženském těle ve 12. týdnu →

  Ultrazvuk po dobu 12 týdnů


  V zásadě se postup provádí dvěma způsoby: transvaginálně (přes vaginu pomocí speciálního senzoru) a transabdominálně (přes kůži břicha). Ta je běžnější a první je předepisována ne všem ženám v dané situaci, ale pouze některým z nich v případech:
  - pokud je placenta (nebo chorion) připojena nízko;

  - je-li přítomna isthmicko-cervikální nedostatečnost a její stupeň musí být posouzen;

  - pokud existují příznaky zánětu cyst a přívěsků (za účelem přesného stanovení diagnózy), nebo jsou uzliny děložních myomů velmi lokalizovány a metoda č. 2 vykázala jen málo informací;

  - při hodnocení límcové zóny dítěte nebo měření správné velikosti, které je obtížné provést, protože plod není umístěn tak, jak by měl, nebo je podkožní tkáň břicha velmi silná.

  Studie se provádí následujícím způsobem: žena leží v kolenou a ohýbá nohy; lékař vloží ultrazvukovou sondu do pochvy, na kterou je nasazen jednorázový kondom. Obvykle se všechno dělá s velkou přesností, takže těhotná žena necítí bolest.

  Transabdominální vyšetření se provádí ve stejné poloze. Veškerý vzduch mezi senzorem a pokožkou nebude vytlačen, takže jsou možné nesprávné výsledky. Chcete-li co nejvíce snížit pravděpodobnost chyby, použijte speciální gel, který se nanáší na žaludek. Postupně pohybujte senzorem po břiše, abyste viděli orgány dítěte, stejně jako dělohu a placentu matky. Ultrazvuk je pro plod zcela bezpečný a nezpůsobuje mu žádné poškození.

  Jak probíhá studie a jak dlouho?

  Pro získání spolehlivých výsledků je první vyšetření předepsáno mezi jedenáctým a třináctým týdnem těhotenství. Dříve nebo později než v tomto období není možné podstoupit kontrolu, v opačném případě je možné patologii nevidět.

  Během těhotenství je možné odmítnout rutinní vyšetření, ale toto bude považováno za nedbalost pro vaše zdraví. Takové rozhodnutí pro dítě představuje riziko. Odmítnutím plánovaných inspekcí žena ohrožuje svůj život.

  Postup se skládá ze dvou fází:

  1. Diagnostika ultrazvukem;
  2. Biochemie krve.

  Existují pravidla pro absolvování ultrazvukového vyšetření - nastávající matka musí hodinu a půl před vyšetřením vypít půl litru obyčejné, čisté a neperlivé vody. Měchýř během ultrazvuku by měl být plný, aby odborník mohl lépe posoudit polohu plodu a jeho stav. Místo pitné vody nemůžete močit tři hodiny před vyšetřením.

  Pokud odborník používá transvaginální metodu vyšetřování plodu, senzor se vloží do vagíny, takže výše popsaná příprava nebude nutná. Je však vhodné před tím jít na záchod..

  Po ultrazvuku se provede krevní biochemická zkouška. Takový příkaz je povinný, protože krevní obraz se může velmi rychle změnit, ale pokud před tím provedete ultrazvukové vyšetření, můžete snadno zjistit stav dítěte.

  Těhotná žena by měla podstoupit krevní test s výsledky ultrazvukového vyšetření, kde bude uveden gestační věk. Bohužel, někdy ultrazvuk vykazuje regrese nebo vyblednutí těhotenství, pak již nebude zapotřebí dárcovství krve. Chcete-li se připravit na odběr krve, musíte pít pouze čistou vodu, vyloučit jídlo a jakékoli nápoje - odběr krve se provádí na lačný žaludek.


  Specialista provede ultrazvukové vyšetření, jehož výsledky potvrdí nebo zamítnou přítomnost patologií

  Články O Neplodnosti