Hlavní Zdraví

Jak se zotavit z porodu

Jak obnovit zdravotní a psychickou rovnováhu ženy po porodu?

Do formuláře se vracíme po porodu

Přináší krásu zpět do vlasů

Fyzické zotavení

Co stojí za vaší pohodu: hormonální změny

Příroda nedovoluje matkám nudit se a poskytuje jim změnu nálad a pocitů. Musí se s nimi zacházet s porozuměním, a nikoli s panikou. Nejprve je důležité vědět, co se děje a jak..

Po porodu tělo prochází rychlou „změnou síly“: rovnováha chemických látek se dramaticky mění. Tato „restrukturalizace“ zřídka probíhá hladce. Nejčastěji ostré uvolňování hormonů nevede k velkému zdraví, nárůstu hmotnosti, stresu a dokonce ani k depresi. Žádná panika! Všechny matky procházejí tímto procesem do stejné míry..

Během těhotenství jsou těhotné matky testovány a mnoho, podobně jako abeceda, si pamatuje jména hormonů: progesteron, estrogen, hCG. Hormony pomáhají porodit zdravé dítě, připravují nás na porod a potom na kojení a dokonce i na testování v noci bez spánku..

Ihned po narození dítěte prudce klesá hladina „hlavních těhotenských hormonů“, progesteronu a estrogenu, stejně jako hladina hormonu štítné žlázy..

Nyní oxytocin a prolaktin začínají vynikat. Pokud dítě pravidelně kojí, pak tato akce sama o sobě přispívá k produkci jmenovaných hormonů, které jsou nezbytné pro tvorbu mléka a jeho odstraňování z hrudníku, jakož i pro snížení dělohy..

A to je skvělé! Oxytocin způsobuje během krmení pozitivní emoce v matce a umožňuje, aby mléko nestagnovalo, což usnadňuje sání dítěte a snižuje riziko laktostázy a mastitidy..

Jsi nejkrásnější! Nezapomeňte na to a nepřiznávejte velký význam dočasným změnám, které se vám teď nemusí líbit. Tělo odvádí ohromnou práci při vytváření nové hormonální rovnováhy. Tělo se aktivně mění, probíhají v něm složité procesy, jejichž konečným cílem je vytvoření nového života vaším tělem. I když nejste spokojeni se svým odrazem v zrcadle - nezapomeňte, že všechny problémy jsou pouze dočasné.

Jak zjistit, zda došlo k závažné hormonální poruše.

Mnoho matek také čelí vážnějším problémům a není vždy dost prostředků, aby si s nimi poradily samy. To je normální! Pro jejich řešení již byly vyvinuty efektivní metody: nesnažte se zacházet sami se sebou, ale okamžitě využijte zkušeností a podpory odborníků, kteří existují jen proto, aby vám pomohli.

Zde jsou hlavní známky vážného hormonálního selhání:

 • Časté nemotivované výkyvy nálad, podrážděnost, apatie;
 • Trvalé poruchy spánku - ospalost nebo naopak nespavost;
 • Ostré výkyvy hmotnosti;
 • Náhlé změny stavu pokožky - náhlá suchost nebo naopak mastná pleť;
 • Opakující se migrény;
 • Skoky v krevním tlaku;
 • Vzhled otoku;
 • Náhlé problémy se zrakem;
 • Přetrvávající svědění kůže;
 • Atypický růst vlasů;
 • Zvýšené pocení.

Nepanikařte, to vše jsou řešitelné problémy! Stačí vědět, že současné projevy několika těchto příznaků jsou příležitostí k okamžité konzultaci s lékařem. Lékař s největší pravděpodobností předepíše vyšetření, které bude zahrnovat obecný krevní test, krevní test na hormony, ultrazvuk vaječníků, štítné žlázy a mléčné žlázy. Poté lékař předepíše nezbytnou léčbu.

Ihned po porodu: co potřebujete vědět o sekrecích

Po narození se děloha neprotáhne okamžitě. Postupně se zmenšuje. Současně se tyto pocity podobají menstruačním bolestem - jedná se o naprosto normální reakci těla. Do 4 až 6 týdnů se uvolní děloha - lochie. První nebo dva týdny - ve formě krve a poté - nažloutlá bílá barva. Do 6. týdne se absolutní výboj vrátí do normálu. Doporučení v tomto období:

 • Často dejte dítě na hrudník - sání způsobuje intenzivní kontrakci dělohy;
 • Často jděte na klidnou procházku - čerstvý vzduch je pro tělo dobrý a chůze pomáhá děloze vrátit se do předchozí velikosti;
 • Alespoň 15 - 20 minut denně leží na břiše, a pokud je to možné, pak spát v této poloze.

Jak se vypořádat s bolestmi zad, svalů a kloubů

Klouby a kosti po narození nejsou snadné. Podívejme se, co je příčinou nepohodlí, které uběhne za pár týdnů.

Za prvé, během těhotenství a po porodu se zvyšuje hmotnost. Po dobu 9 měsíců žena obvykle získá 12 až 18 kg a často i více; ihned po narození matka ztratí 6 - 7 kg hmotnosti a během prvního týdne další 2 - 3 kg.

Z toho vyplývá zatížení kostry, vazů a svalů, což vede k bolesti v křížové kosti a dolní části zad.

Za druhé, během těhotenství se mění gravitační centrum ženy. Svaly krční, hrudní a bederní páteře, kolena a kyčle jsou unavené a přetížené.

Zatřetí, těhotenský hormon - relaxin - zjemňuje vazy a chrupavku kostry, což často vede k mírnému posunu obratlů a sevření nervových zakončení.

Dobrou zprávou je, že po porodu se kosti, obratle, svaly a klouby postupně vracejí do režimu „před těhotenství“. Zůstává jen čekat, až si na něj tělo znovu zvykne, a pomůže vám vyrovnat se s nepohodlím a bolestí.

Za tímto účelem byla vynalezena terapeutická gymnastika. Můžete jej spustit měsíc po narození. A předtím pomůže protizánětlivé masti - přesně po konzultaci s lékařem. Někdy je pro usnadnění pohody předepisována mladá matka fyzioterapie. V případě silné bolesti může odborník poskytnout doporučení k vyšetření MRI, aby se ujistil, že neexistuje meziobratlová kýla.

 • Vyhněte se zvedání závaží po dobu šesti měsíců po porodu;
 • Sledujte váhu. Extra libry zvyšují bolest zad a zpomalují regeneraci těla;
 • Pravidelně provádějte lehká terapeutická cvičení;
 • Eliminujte náhlé zvedání z křesla nebo postele a vyhýbejte se rovným sklonům;
 • Najděte si pohodlné krmení;
 • Vyberte si pohodlnou tvrdou matraci.

Obnovte krásu a zdraví pokožky

Vaše pleť je individuální a není známo, jak se bude chovat po porodu. Ať už čte a posloucháte cokoli, neexistují žádné vzory. Může se zlepšit stav kůže - tmavé skvrny, které se objevují po těhotenství, mohou samy odeznít. Stejně jako akné, které trápilo mnoho let. A někdo má vyrážky nebo cévní sítě. Známá kosmetika může způsobit podráždění a na břiše a hrudi se mohou objevit strie..

Nedělejte si s tím starosti: hormonální hluk postupně ustupuje a pokožka se vrátí do normálu.

Tyto tipy vám pomohou regenerovat vaši pleť:

 • Zkuste pít více vody a zahrnout studené lisované rostlinné oleje do stravy;
 • Vezměte si kontrastní sprchu s tvrdou žínkou, použijte zvlhčovače (můžete si je půjčit od svého dítěte - jedná se o nejbezpečnější hypoalergenní drogy);
 • Zkuste se omýt studenou vodou;
 • Prvních několik měsíců po narození se snažte nebýt na otevřeném slunci nebo chránit pokožku opalovacím krémem;
 • K boji proti mastné pleti používejte jílové masky;
 • Kefírové masky s přídavkem okurkové buničiny přispívají ke snížení stárnutí skvrn;
 • A co je nejdůležitější, zůstaňte v klidu - uvidíte, že je to nejlepší lék na jakékoli kožní problémy.

A co lze očekávat od postpartum strie? Pokud se objeví, odejdou? I zde je vše individuální. Červené nebo bílé čáry na břiše, hrudi, někdy na bocích a hýždích se objevují dokonce během těhotenství nebo se stanou patrnými po narození dítěte. Za prvé, strie mohou mít vínovou barvu, pak se rozjasní a stanou se téměř neviditelnými. Kosmetičky nabízejí řadu metod, jak se s nimi vypořádat..

Je důležité si uvědomit, že zdravá strava, dostatečné množství nápoje, stejně jako tření za studena a masáže, a to i s olivovým olejem, mohou výrazně zlepšit tón a vzhled pokožky. A co je nejdůležitější - strie nezkazí vaši krásu vůbec a nezvýší jejich význam.

Vlasy jsou opět ve tvaru

Mladé matky vědí, že není snadné najít čas na umytí vlasů. A vypadávání vlasů je nepříjemným překvapením. Neboj se! Každá maminka se s tímto problémem vypořádává a ona postupně odchází. Vaše vlasy budou opět silné a lesklé.

Odkud pramení vlasy? Opravdu, během těhotenství, kvůli vysoké hladině estrogenu, vlasy prakticky neklesly. Po porodu se však tělo „ztratí“ pro ztracený čas a dokonce i ztráta až 500 vlasů denně během tohoto období se považuje za normu. Pamatujte, že po několika měsících se tato intenzivní ztráta zastaví. I když se struktura vlasů může změnit a někteří majitelé rovných vlasů se náhle zvlní.

Chcete-li urychlit proces obnovy vlasů, musíte vědět, že kromě hormonů je jejich stav ovlivňován i rovnováhou mikroprvků v ženském těle. Neměli byste být bez železa, síry, kyseliny listové, zinku a vitaminu B12. Proto je vhodné zahrnout do vaší stravy potraviny s vysokým obsahem těchto látek.

Jak pomoci vlasy vrátit se do předchozí podoby:

 • Nepoužívejte kovové hřebeny a kartáče, které poškozují vlasové kořínky;
 • 2 - 3krát denně masírujte pokožku hlavy štětcem jemnými přírodními štětinami;
 • Zkuste používat fén méně často, vyhýbejte se přímému slunečnímu záření;
 • Věnujte pozornost chemickému složení produktů pro voly - je lepší dát přednost těm, které obsahují přírodní složky.

Mimochodem, pro ty, kteří se obávali nadměrného růstu vlasů na jejich obličeji a těle během těhotenství, přišel šťastný čas: tělo se pravděpodobně zbaví zbytečného „zakrytí“ v příštích šesti měsících.

Zesílení zubů

Kojící matky mohou při čištění zubů zaznamenat krvácení dásní a dokonce se může zdát, že jejich zuby jsou volné. Nikdy se neboj. Jedná se pouze o dočasný jev - a to kvůli skutečnosti, že tělo matky během kojení ztrácí vápník. První pomoc při problémech s dásněmi a zuby:

 • Vytvořte stravu.
 • Vyberte si měkký zubní kartáček.
 • Používejte speciální zubní gely, které obnovují zubní sklovinu (po konzultaci s lékařem).
 • Vyloučte pasty s antibakteriálními složkami.

Pokud si myslíte, že vaše zuby potřebují další pomoc, měli byste se poradit se svým zubním lékařem. Zjistí, zda je nutné další vyšetření a pomůže tělu přizpůsobit se hormonálním změnám..

Problémy se zrakem jsou dočasné.

Po narození dítěte si mnoho matek všimlo, že se začaly zhoršovat. Nebojte se - zmizí do 3 až 4 měsíců po otoku tkání po odeznění těhotenství..

Ale co když netolerance obvyklých kontaktních čoček? K tomu také dochází poměrně často a je to způsobeno hormonálními změnami tkání. A to je také dočasné. Můžete odmítnout čočky ve prospěch brýlí - a za pár měsíců je budete moci znovu použít.

Pokud váš zrak „hodně spadl“, pokud vidíte skvrny před očima nebo jste ztratili periferní vidění, musíte podstoupit vyšetření u specialisty. Pomůže vyřešit tento problém..

Co se stane s velikostí chodidla

U mnoha lidí se velikost nohou v průběhu času mírně zvyšuje. U žen po porodu je to také běžný jev. Je to všechno o hormonech, které jsou zodpovědné za měkkost vazů a svalů, jakož i za pohyblivost kloubů před porodem. Přírůstek hmotnosti během těhotenství způsobuje, že chodidlo je o něco větší. Bylo také prokázáno, že podobný účinek je způsoben nošením příliš úzkých bot a vysokých podpatků během těhotenství..

Někdy po těhotenství mohou nastat problémy s klouby nebo se mohou vyvinout ostruhy - nevydržte nepohodlí ani nemaikajte. Ortopedický specialista vám pomůže vyřešit problémy..

Břicho po porodu - vracíme formulář

Kdy půjde žaludek? Jak se zbavit břicha po porodu? Chcete-li to provést, provést jednoduchá cvičení a chvíli počkat. Mělo by to trvat asi měsíc, než se děloha znovu dostane do svých předešlých rozměrů, protože děloha se neprodává ihned po narození. Potom trvá několik měsíců, než se žaludek postupně vrátí do normálu a svaly se natáhnou po dobu 9 měsíců, aby znovu získaly svůj tón. A naším úkolem je jim v tom pomoci. Obnovujeme tvar břicha po porodu:

 • Pro udržení břišních svalů se doporučuje používat poporodní obvaz;
 • Po 1 - 1,5 měsíci po porodu můžete přistoupit k lehké gymnastice;
 • 2 měsíce po porodu, můžete začít kroucení obruč - asi 10 minut denně;
 • Pro obnovení pružnosti pokožky použijte masáž se smetanou;
 • Naučte se bránice dýchat a zkuste to pravidelně cvičit.

Krásná prsa po porodu

Během kojení je prsa těžší, zvyšuje se zátěž vazů a kůže. Změní svůj tvar po porodu? Všechno je zde individuální. Závisí to na stavu kůže a svalů před porodem, jakož i na velikosti prsu..

Věděli jste ale, že po porodu se díky přílivu mléka na chvíli nejen zvětší prsa, ale často i hrudník? V pozdějších měsících těhotenství stoupá část vnitřních orgánů nad normální. 2 měsíce po narození se hrudník vrátí do normálního objemu.

Lékaři doporučují, aby matky během těhotenství a po něm nosily speciální spodní prádlo. Někdo to nemusí vůbec potřebovat - v závislosti na svých preferencích, stavu a velikosti hrudníku si může mnoho žen zvolit pevné košile nebo trička, sportovní podprsenky nebo běžné podprsenky se širokými pásky a pohodlnými šálky. Je důležité, aby vybrané prádlo bylo vyrobeno z přírodních tkanin (hedvábí nebo bavlna), nemačkalo a nestahovalo hrudník a nezpůsobovalo žádné nepohodlí.

 • K zvlhčení pokožky použijte speciální krémy (zpravidla je pokožka hrudníku suchá) a proti strie;
 • Jemně masírujte hrudník po sprše pomocí osušky;
 • Používejte pohodlné spodní prádlo vyrobené z přírodních tkanin;
 • Dodržujte dietní a pitný režim;
 • Vyhněte se průvanům a podchlazení hrudníku;
 • Při hygienických procedurách se vyhýbejte agresivním detergentům (jako je například běžné mýdlo) - používejte dětské koupelové gely nebo speciální kojící výrobky.

Během kojení nejsou vyžadovány žádné zvláštní hygienické postupy pro péči o prsu. Stačí dodržovat obvyklý hygienický režim - například sprchovat se každý den a vyměňovat si spodní prádlo. Samozřejmě v případě problémů - jako jsou praskliny v bradavkách, mastitida nebo zánět mléčných žláz - bude lékař určitě vydávat doporučení, včetně doporučení týkajících se hygieny prsu..

Jak řešit intimní problémy

Mnoho žen se může setkat s jemnějšími problémy, které postupně zmizí, jako je například problém s inkontinencí. Je způsobeno zátěží močového měchýře během porodu, v některých případech zraněnými nervy v této oblasti. Jen se snažte chodit na toaletu tak často, jak je to možné, i když nemáte velkou touhu. Postupem času bude vše obnoveno.

Hemoroidy a zácpa také nejsou neobvyklé po porodu. Zde opět přijde na záchranu velké množství pitné vody (nehybné a studené). A samozřejmě také vyvážená, zdravá strava bohatá na vlákninu.

V případě inkontinence a hemoroidů je vhodné postupovat podle několika tipů:

 • Odmítněte příliš těsné spodní prádlo;
 • Pravidelně provádějte cvičení zaměřená na posílení svalů pánevního dna (cvičení Kegel - zde je článek věnovaný těmto tématům: http://agulife.ru/calendopedia/pregnancy-9-month/health/94771/);
 • Dodržujte hygienická pravidla - odstraňte tvrdý a nejlépe jakýkoli toaletní papír a po každé návštěvě toalety omyjte studenou vodou;
 • Zavádění pravidelných procházek do praxe - chůze zlepšuje krevní oběh v pánevní oblasti.

Psychologické zotavení

Zvládání poporodní deprese

Proč může po porodu dojít k depresi? Jak se s tím vypořádat a jak zjistit, že tuto podmínku opravdu máte a je čas na její léčbu?

Je důležité pochopit, že tyto stavy jsou hormonální povahy, to znamená fyziologicky stanovené. Nejde jen o psychologii! Během těhotenství byl do ženské krve pravidelně vstřikován koncentrovaný „hormonální koktejl“, který nastávající matku uvedl do stavu hladkého klidu..

A když se změní chemické pozadí, nervový systém to rozpozná jako nedostatek nebo nedostatek. Můžeme říci, že chemicky podmíněná radost se nyní skutečně snížila.

Mladá matka cítí výkyvy nálad, depresi, podrážděnost, úzkost, neustálou únavu a slzu. A zde vůbec není žádná kritika, a tím spíše narážky na skutečnost, že „je špatná matka“, rady „přitáhnout se k sobě“ jsou zcela nevhodné..

Zde jsou některé lékařské statistiky: přibližně každá sedmá žena trpí poporodní depresí.

Nenechte se mučit sebevědomím, nepovažujte se za „špatnou“ mámu a co je nejdůležitější, najděte odvahu hledat pomoc neuropsychiatra nebo psychiatra. Deprese je nemoc, kterou je třeba brát a léčit. Ale dobrovolné úsilí se s tím nedokáže vyrovnat a ani komunikace s dítětem zde nepomůže. Koneckonců, vaše dítě není univerzálním lékem na zoufalství, ale jednou z jeho příčin. A musíte jen získat svou dobrou náladu a klid.

Co se žena cítí při poporodní depresi

Poporodní deprese se může objevit v prvním měsíci po narození a v některých případech to zmizí od 6 měsíců do roku..

Proč k tomuto stavu dochází? Mladá matka se může cítit, jako by „ztratila právo“ na svůj čas, svobodu, budoucnost, dokonce i na své vlastní tělo, protože nyní je jeho úkolem pomáhat dítěti růst. Zároveň lidé v okolí vždy nechápou, co je to obrovské dílo, a věří, že žena se věnuje přirozenému podnikání pro sebe. Je zřejmé, že nyní nebude fungovat, aby udělal, co chcete, a svobodně naplánoval váš život. Prozatím. Uvědomuje si, že dítě je navždy, a pro některé ženy je taková zkušenost jako šok. A i když je tato podmínka dočasná, její řešení není snadné..

Mladé matky se často jednoho nebo druhého bojí. Jak je to - poprvé se vykoupat, zavrtat a nakrmit? Pak je to snadné! Ale nejprve je děsivé udělat chybu. Bojí se upustit dítě, poslouchat jeho dýchání ve snu, bojí se, že se při koupání nebo krmení dusí. Stres brání dobrému odpočinku a spánku.

Lékaři se domnívají, že pokud si do 2 týdnů všimnete minimálně 5 příznaků z tohoto seznamu a jeden z nich „vede“, musíte kontaktovat specialistu - čím dříve zahájíte léčbu, tím dříve se budete cítit mnohem lépe!

Jak to zjistit: je to únava nebo poporodní deprese?

 • Špatná nálada („vedoucí“ symptom);
 • Letargie („vedoucí“ symptom);
 • Nedostatek chuti k jídlu;
 • Poruchy spánku (nespavost nebo ospalost, "nedostatek spánku" a "zaspání");
 • Nemůžete si užít něco, co bylo dříve zaručeno potěšit;
 • Pesimismus;
 • Nízké sebevědomí;
 • Nedostatek pocitů („nic necítím“);
 • Myšlenky na smrt nebo sebevraždu;
 • Obtížnost soustředění;
 • Zpomalení nebo naopak prudkost (chaotická motorická aktivita);
 • Neustálá únava, nedostatek energie;
 • Plačtivost;
 • Podrážděnost.

Co dělat v první řadě: domluvte si schůzku s lékařem a před použitím použijte tyto prostředky:

 • Využijte pomoc blízkých - babiček, sester, kamarádek nebo najatých profesionálů (rozdělit břemeno odpovědnosti a omezit strach z omylu);
 • Dbejte na denní režim, který by měl zahrnovat 4 až 5 pravidelných jídel a 2 až 3 periody spánku; spát se svým dítětem - správná volba;
 • Uspořádejte procházky na čerstvém vzduchu;
 • Dočasně ignorujte každodenní problémy - nechte byt nějakou dobu nesvítit, ale vaše oči svítí;
 • Komunikujte a překonejte izolaci a protein v syndromu kol.

Pokud je váš případ poporodní deprese, nezapomeňte, že nejste „vadní“ a „špatní“. Jste citliví. To se děje a vaše vina tam rozhodně není. Mimochodem, podle studií je riziko, že příští narození bude mít za následek i poporodní depresi, mnohem nižší.

Komfortní režim - především

Chcete-li se cítit dobře, je důležité dodržovat správnou denní rutinu a pokusit se vytvořit režim spánku, kdykoli je to možné:

 • Pokuste se trávit co nejvíce času na čerstvém vzduchu a dejte svému tělu měkkou fyzickou aktivitu;
 • Dodržujte dietu - zcela vyloučte ze stravy veškerá „otravná“ jídla a nápoje (káva, alkohol, jakékoli konzervy, potraviny obsahující chemické přísady);
 • Neberte si však příliš přísně - zkuste, kdykoli je to možné, jednat se zdravým dezertem;
 • Získejte podporu svých blízkých - určitě přijdou na pomoc a uvolní vám pár minut navíc „jen pro sebe“;
 • Nezapomeňte, že jste obvykle šťastní, nezapomeňte, že vaše štěstí je klíčem k míru a zdraví vašeho milovaného dítěte.

Nezáleží na tom, jaké změny se vám po narození stanou. Nechte odborníky vyřešit všechny problémy a jste v klidu a důvěřujte procesům, které jsou zcela přirozené, i když ne vždy příjemné.

Uplyne trochu času a všechny nepříjemné vzpomínky spojené s porodem a první měsíce po nich budou zapomenuty beze stopy. Gratulujeme k narození dítěte!

Po porodu - od prvních hodin do prvních týdnů

Komova Olga Alexandrovna
Plánování a řízení jednoduchého a komplikovaného těhotenství

Zaregistrujte se na schůzku s lékařem

Jednou z nejčastějších iluzí budoucí matky je, že bezprostředně po porodu těhotenství, které trvalo 9 měsíců, zcela skončí a ženské tělo se okamžitě vrátí do původního stavu. To, co se vrátí, je bezpochyby, ale bezprostředně po porodu je klam, který vyžaduje podrobnou analýzu a „expozici“. Faktem je, že po narození a vyrůstání dítěte každý den začne pro jeho matku odpočítávání - postupný návrat do stavu „před těhotenství“ překonáním nepříjemných pocitů, na které je třeba se připravit. Vyzbrojeni znalostí bude překonání tohoto obtížného období mnohem snazší..

Poporodní období začíná okamžikem narození placenty a pokračuje až do doby ukončení revoluce (reverzní vývoj, tj. Obnovení) všech orgánů a systémů, které prošly změnami v souvislosti s těhotenstvím a porodem.

Uvidíme, jak se události vyvíjejí - od prvních hodin do prvních týdnů.

První 2 hodiny po narození (před přesunem na poporodní oddělení)

V prvních několika hodinách po ukončení porodu zůstává žena pod porodem zdravotnického personálu v porodnici, protože během této doby jsou možné různé komplikace, například krvácení, horečka, změny krevního tlaku.

Počáteční fáze zotavení po porodu je v každém případě spojena s následujícími manipulacemi.

Nejprve zkoumají stav dělohy: ihned po narození by měla být děloha hustá. Pokud je uvolněná, porodní asistentka provádí vnější masáž, jejímž účelem je odstranit krevní sraženiny nahromaděné v děloze a obnovit kontraktilitu svalů dělohy. Masáž přední stěnou břicha.

Bezprostředně po narození se aplikuje ledový měchýř na spodní část břicha a na perineum. Děje se tak pro aktivní redukci malých krevních cév a zastavení krvácení. Udržujte led ne déle než 20 minut.

Po porodu vyprázdněte močový měchýř co nejdříve. Děje se tak, aby se předešlo urologickým infekcím, zhoršilo svalový tonus močového měchýře v důsledku nadměrného roztažení a krvácení v důsledku skutečnosti, že zvětšený močový měchýř interferuje s normální kontrakcí dělohy po porodu. Za tímto účelem se žena ihned po porodu umístí do katétru.

Je obvyklé pozorovat odpočinek v mateřských nemocnicích během prvních 6-8 hodin po porodu. Neměli byste vstávat a chodit dříve než v tomto období, i když se zdá, že se cítíte dobře. Za prvé, ženské tělo prošlo velkým stresem a potřebuje odpočinek, a za druhé, během tohoto období jsou závratě a dokonce mdloby často spojeny s prudkým poklesem krevního tlaku, což může vést k poklesu a vážnému zranění. Nemocnici možná nebude dovoleno jít na záchod - místo toho budete muset použít loď. A pokud máte stále dovoleno jít na záchod, pak byste tam neměli jít sami.

Císařský řez je zvláštní případ. Během prvních dnů po operaci je mladá matka na zvláštním poporodním oddělení (nebo jednotce intenzivní péče) pod neustálým dohledem: je korigována na ztrátu krve, antibiotická terapie je zahájena s cílem zabránit pooperačním infekčním komplikacím a jsou stimulována střeva.

Hlavní příznaky, které se objevují během několika prvních hodin po porodu

 • Chlad, hlad a žízeň.
 • Ihned po narození mírně zahřívejte - pravděpodobně kvůli dehydrataci.
 • Těžká únava, zvláště pokud porod byl dlouhý nebo obtížný.
 • Bolest v místě stehu a poté znecitlivění v této oblasti, pokud jste měli císařský řez (zejména pokud byl první) nebo po epiziotomii.

První dny po porodu (porodnické oddělení)

Nejčastěji se první pohled do zrcadla nelíbí - po porodu mladá matka často vypadá, jako by byla v boji, - červené oči na tváři - četné hnědé tečky, které vypadají jako krtci. Pokusy během obtížné druhé fáze porodu mohou vést k prasknutí krevních cév v očích a kolem nich, díky nimž oči zčervenají a kolem nich se dokonce mohou objevit modřiny. To je nejpravděpodobnější, pokud žena zadržuje dech a na vrcholu své snahy její krevní tlak v cévách hlavy prudce stoupá. Co dělat s takovou „krásou“?

Chladné obklady na očích (každý po 10 minutách), které se provádějí několikrát denně, budou mít uklidňující účinek a urychlí zotavení, které přijde maximálně za 6-10 dní. Asi za týden se objeví také krvácení na obličeji..

Důsledkem porodu je přirozeně lochie - alokace zbytkové krve, hlenu a tkáně z dělohy. V prvních třech dnech po narození jsou obvykle stejně hojné (a někdy i hojnější) jako při menstruaci - jejich celkový objem může být asi 300 ml. V prvních dnech po porodu je hlavní složkou lochie krev z krevních cév, které se roztrhly v místě připojení placenty, takže výtok je intenzivně červený. Zvýšené sekrece při vstávání a další pohyby jsou normální.

Po porodu může být žena v různých částech těla také obtěžována bolestmi svalů. Které konkrétní svaly nejvíce bolí, záleží na tom, kterou konkrétní skupinu jste při porodu nejvíce namáhali: bolest se může soustředit na hrudník, záda, nohy a dokonce i ramena. Pokud má bolest skutečně svalovou povahu, měla by během několika příštích dnů postupně zmizet. Pro snížení nepohodlí mohou doporučit teplo (ve formě horkých koupelí nebo vyhřívacích polštářků) nebo předepsat léky proti bolesti.

Křečovité bolesti břicha, zhoršené kojením, jsou způsobeny normálními poporodní kontrakcí dělohy, která je zaneprázdněna důležitou prací: stlačuje krevní cévy, které se roztrhly během oddělení placenty, a vrací se na velikost, kterou měla před těhotenstvím. Poporodní bolestivé kontrakce se projevují především u žen, u kterých byly svaly dělohy výrazně napjaty, což je typičtější pro opakovaný porod a dvojčata. Mnoho matek porodících své první dítě si takové bolesti ani nevšimlo. Bolestivé kontrakce jsou zvláště patrné při kojení, protože při sání se uvolňuje hormon oxytocin, který stimuluje kontrakci dělohy. Nejprve pomůže lék proti bolesti, bolest obvykle zmizí během dvou až sedmi dnů. Pokud k tomu nedojde nebo pokud prostředek proti bolesti nepomůže, informujte svého lékaře.

Bolest v perineu a nepohodlí s ním spojené jsou také normální, protože je nereálné očekávat, že 3–3,5 kilogramové dítě projde perineem bez jakýchkoli následků. I když jste se při porodu vyhýbali slzám a neměli jste epiziotomii (perineální řez), tato oblast byla stále natažená, vymačkaná, tj. byl zraněn. Bolest zmizí za pár dní.

V případě epiziotomie se může bolest zvýšit, zejména se smíchem, kašlem, kýcháním a pohybem střev. Stejně jako u každé rány se místo epiziotomie neléčí okamžitě - obvykle trvá 7 až 10 dní. V této době je ženě zakázáno sedět, aby se švy neotevřely. Zároveň mohou sedět na záchodě a na tvrdé židli 5. dne v hýždě, kde není šev.

Když jste na porodnici, sestra bude pravidelně kontrolovat vaše stehy na zánět nebo jiné známky infekce. Výskyt infekce v souladu s hygienickými pravidly je však nepravděpodobný. Z hygienických pravidel je třeba přísně dodržovat: po každé návštěvě toalety je nutné perineum umýt teplou vodou, bez mýdla. 2krát denně se osprchujte.

Poprvé po porodu se z prsu uvolní pouze mlezivo - hustá nažloutlá tekutina a mléko se objeví ve 2. až 3. dni. Během období začátku laktace se mléčné žlázy často stávají přecitlivělé, někdy na hrudi praskne bolest, „ztuhne“. Při výrazném prohloubení prsou může lékař doporučit omezení množství spotřebované tekutiny, při nadbytku mléka a výrazném prohloubení prsou může být nutné pumpování. Pro prevenci prasklin bradavek a jejich výskytu je mast BEPANTEN užitečná.

Během prvních dnů po porodu má mnoho žen potíže s močením. Někteří prostě nemají nutkání k močení; jiní cítí potřebu, ale nemohou vyprázdnit močový měchýř. Někdo jiný může močit, ale zároveň pociťuje bolest a pálení - to jsou příznaky zánětu močové trubice, o kterých byste měli rozhodně informovat lékaře. Přes všechny obtíže je nutné, aby močový měchýř byl prázdný během prvních 6-8 hodin po porodu. To se provádí tak, aby zvětšený močový měchýř neporušoval normální kontrakci dělohy po porodu. V extrémních případech, pokud není možné vyprázdnit močový měchýř do 4 hodin po porodu, může mít žena katétr. Po porodu musíte bez ohledu na touhu močit alespoň jednou za 4 hodiny. Funkce močového měchýře normalizuje po 3-7 dnech.

Příčiny problémů se stolicí mohou být způsobeny několika faktory, fyzickými i psychologickými. Zaprvé se břišní svaly, které se během porodu účastní stolice, natáhly a začaly pracovat méně efektivně. Za druhé, konečník, stejně jako močový měchýř, také zažil tlak postupujícího plodu a nemohl se okamžitě normalizovat. Navíc je relativně prázdný kvůli zvýšené aktivitě na začátku porodu, sníženému příjmu potravy a případně snížené chuti k jídlu na začátku poporodní periody spojené s agitací nebo únavou. Nejčastější bariérou pro pohyb po porodu je strach, že se stehy otevřou. Vytvoření práce střev je zřídka snadné a rychlé, bude to trvat několik dní. Zahrňte do své každodenní stravy více vlákniny: otrubový chléb, čerstvé ovoce a zelenina, sušené ovoce a ořechy, vařené švestky - a zvyšte příjem tekutin. To zjemní stolici, ale ujistěte se, že mezi ovocem a zeleninou nejsou žádné alergeny: pamatujte, že byste neměli pít hodně tekutin dříve, než dorazí mléko a je stanoveno laktace. Pokuste se pohybovat více, pokud to stav umožňuje. A nebojte se, že se vaše švy otevřou - k tomu nedojde. Vzhledem k tomu, že žena je často před porodem očištěna klystýrem, v prvních 2-3 dnech stolice není zpravidla žádná.

Aby se předešlo závratě, po porodu vstávejte z postele jemně, klidně, prudce nevstávejte. Zejména by toto doporučení měli přijmout ženy s nízkým krevním tlakem, které ztratily během porodu hodně tekutin a které se cítí velmi slabé. Spánek a ležení po porodu je lepší na břiše: v této poloze se děloha stahuje rychleji.

Po porodu nemá žaludek okamžitě svůj původní tvar, protože jeho svaly a kůže potřebují čas, aby se stáhly, stejně jako svaly dělohy. K rychlému návratu do původní podoby, bezprostředně po narození, po prvním vyšetření u lékaře, můžete použít speciální poporodní obvaz a také dechová cvičení (tradiční gymnastiku lze provádět pouze 6 až 8 týdnů po porodu). Dechová cvičení dýchají v žaludku: když vdechujete, nafoukněte žaludek, zatímco vydechujete - vyfoukněte ho. Opakujte 10-20 krát, 4-5krát denně.

Císařský řez: první den po operaci pijte pouze vodu s citronovou šťávou. Ale již druhý den je matka převedena na poporodní oddělení, kde okamžitě začíná vést aktivní životní styl - vstává a chodí, živí své dítě.

Hlavní příznaky, které se mohou objevit první den po narození:

 • Skvrny od vagíny.
 • Bolestivé kontrakce dělohy po porodu, dokonce i po dni.
 • Nepohodlí nebo bolest v perineu (zvláště pokud máte stehy).
 • Nepohodlí při chůzi, pokud máte stehy.
 • Bolest svalů v celém těle.
 • Kapilární ruptura (v očích, na obličeji).
 • Obtížné močení.
 • Obtížné a nepříjemné pohyby střev v prvních několika dnech; zácpa.

První týden po porodu

Vaginální výtok pokračuje: do 1 až 2 týdnů po porodu výtok postupně zafarbí do růžově, poté do hnědé a nakonec nažloutlé bílé. Během tohoto období používejte hygienické vložky (spíše než tampóny: mohou vyvolat zánětlivá onemocnění dělohy a přívěsky). Přidělení se může zastavit po dvou týdnech a může trvat až 6-8. Někdy se v nich objevuje malá příměs krve. Při obnovování špinění musíte konzultovat lékaře. Pokud máte po prvním týdnu něco vážnějšího než klesající špinění, například silné špinění nebo výtok s nepříjemným zápachem nebo horečkou, měli byste se poradit s lékařem - možná část placenty zůstává na stěně dělohy. V tomto případě bude k odstranění zbytků placenty nutná hospitalizace a případně kyretáž dělohy. Měli byste se také poradit s lékařem, pokud nahnědlá nebo nažloutlá lochie přetrvává déle než 6 týdnů, protože to může být důsledkem infekce, zejména pokud je provázena horečkou nebo bolestí, jakož i zvýšenou citlivostí v břiše..

Stehy ponechané po epiziotomii musí být udržovány suché a čisté. Nejpravděpodobněji budou muset být zpracovány i po propuštění z nemocnice a když se osprchujete, ujistěte se, že do vagíny nevstoupila voda. Vnější genitálie a perineum můžete umýt odvarem heřmánku, měsíčku, eukalyptu. První tři měsíce po narození budete muset lehce vstát z postele, předtím, než se otočíte na bok, obejdete polohu sezení (sníží se tím tlak na svaly perineum) a nakrmíte dítě ležící na boku nebo napůl; nebude možné zvedat závaží.

Narození dítěte je pro ženu velmi významnou událostí, a to nejen fyzicky, ale také psychologicky. Za prvé, porod sám o sobě vyčerpává mladou matku, a za druhé, během a po změně produkce hormonů při porodu. Je tedy přirozené, že v této době nastává období duševní nestability. Nejtypičtějším pocitem v prvních dnech po porodu jsou vysoké nálady, ale v následujících dnech a někdy i týdnech se některé ženy stanou smutnými, nudnými, sebezáchovnými a apatickými; často trpí pocitem viny, že se při narození dítěte necítí příliš nadšeni. Stojí za zmínku, že se jedná o emoce normální pro období po porodu, spojené s normalizací hormonálního pozadí. Rada - více chodit, relaxovat, soustředit se nikoli na negativní, ale na pozitivní emoce.

Do 7 dnů po císařském řezu (před odstraněním švů) sestra denně zpracovává pooperační šití antiseptickými roztoky (například jód, „zelená“) a mění obvaz. Kolem 7. dne po operaci se vytvoří jizva kůže; jen týden po císařském řezu se můžete zcela osprchovat. Jednoduše si nemyjte šev žínkou - to lze provést za další týden. Propuštěn z porodnice v nepřítomnosti komplikací 7. až 10. den po chirurgickém porodu. Protože bolest v jizvě může trvat až několik týdnů, může být pro ženu obtížné se ohýbat, takže je snazší si sednout a ohýbat nohy v kolenním a kyčelním kloubu. Při krmení je racionální používat pózy, ve kterých dítě neleží na břiše (netlačí na jizvu), například když dítě leží pod podpaží..

Hlavní příznaky v prvním týdnu po porodu

 • Nepohodlí a otok mléčných žláz mezi druhým a pátým dnem po porodu (někdy později).
 • Bolestivé bradavky.
 • Probíhající výboj.
 • Míchání nebo deprese.
 • Pocit bezmoci a strachu, když přemýšlíte o své roli matky, o kojení (pokud krmíte).

Mějte na paměti, že časové období pro zotavení po porodu je přibližně 6 až 8 týdnů. V prvním týdnu po porodu můžete najednou zažít všechny výše popsané fyzické a emoční následky a můžete si všimnout pouze některých z nich. Můžete mít také jiné, nikoli běžné příznaky. Nahlaste všechny neobvyklé nebo velmi závažné příznaky sestrám nebo poskytovateli zdravotní péče..

Aby bylo po propuštění z nemocnice vaše zotavení v plném proudu, nezapomeňte se poradit s lékaři v nemocnici a získat informace, které potřebujete, o následujících otázkách: jak zacházet s perineem, jak se chovat po operaci (včetně ošetření šití, pokud jste měli císařský řez), jak po porodu provádět jednoduchá fyzická cvičení, jak kojit a pečovat o bradavky (při kojení), jak pečovat o dítě.

Telefonické jmenování odborníků telefonním centrem: +7 (495) 636-29-46 (metro Schukinskaya a 1905 Goda Ulitsa). Můžete si také domluvit schůzku s lékařem na našem webu, zavoláme vám zpět!

Jak se zotavit z porodu? Výživa, cvičení, psychologie

Téměř každá žena prochází procesem porodu. Během těhotenství a při porodu pracuje tělo mladé matky v „expresním režimu“. Metabolické procesy se zrychlují, zátěž se podobá zátěži, kterou zažívají atleti během intenzivního tréninku. Je přirozené, že ženské tělo je schopné pracovat zrychleným tempem „pro dva“ po omezenou dobu. Po porodu je tělo oslabeno, svaly ztrácejí tón, žena zažívá úzkost a únavu. Jak normalizovat všechny „systémy“ těla, je možné to udělat doma a kdy je potřeba odborná pomoc? Toto bude diskutováno v tomto článku..

Tělo ženy po porodu

Poporodní změny v ženském těle lze nazvat globální. Ve skutečnosti jde o organismus, který pracuje podle nových pravidel a současně je přeneseným rodným testem oslaben. „Viditelná“ změnám oka způsobuje nepohodlí ženy a cítí se „podřadná“ a ošklivá:

 • Stretch značky na břiše;
 • Oslabené, ochablé svaly abs a nohou;
 • "Špatné" zuby, vypadávání vlasů, křehké nehty;
 • Snížené nebo chybějící libido.


Kromě těchto zjevných problémů se uvnitř oslabeného těla skrývá ještě mnohem více poruch. Nízká imunitní obrana - žena se stává zranitelnou vůči virovým onemocněním a nachlazením. V prvních měsících po narození je vysoká pravděpodobnost zánětlivých onemocnění reprodukčního systému.

Kromě fyziologických problémů zažívá žena emocionální „syndrom vyhoření“, je možné poporodní deprese. Ve zvláště závažných případech se vyskytuje poporodní horečka nebo psychóza. To je přímý údaj o hospitalizaci a léčbě drogami. V mírných případech, s podporou příbuzných, s využitím doporučení psychologů a školitelů specializujících se na gymnastiku po porodu, se žena dokáže vyrovnat s obtížemi bez užívání drog.

„Vina“ většiny poruch je hormonální pozadí, které se během těhotenství mění a po porodu je nuceno znovu se budovat. K „úpravě“ laktace a kojení dochází u ženy téměř okamžitě, ihned po porodu. Během krmení se děloha v důsledku produkce oxytocinu v těle postupně vrací k normálu.

Svalové zotavení po porodu

Během porodu se často vyskytují praskliny pochvy nebo děložního čípku. To se stane, pokud je dítě příliš velké nebo svaly porodního kanálu nejsou dostatečně „vyškolené“ a připravené. Lékaři přišly slzy přímo při porodu, zatímco žena nepociťovala bolest - v pochvě nejsou receptory bolesti. Léčení kloubů nevyžaduje mnoho úsilí. Je důležité dodržovat hygienu a vyloučit fyzickou aktivitu. Douching během zotavovacího období lze použít pouze na doporučení gynekologa.

Bohužel je jedním z nejčastějších problémů po porodu strie na břiše a ochablé kůži. Stává se, že rysy pokožky se tomuto problému nemohou vyhnout ani při dobré fyzické prenatální přípravě. Ve většině případů však krémy a oleje pomáhají, které je třeba otřít téměř od prvních měsíců těhotenství. Postupně zvyšují pružnost pokožky a s růstem břicha se napíná bez trhlin..

Doslova dva dny po porodu můžete začít dělat Kegelovo cvičení. Spočívá v rytmické kompresi a expanzi svalů vagíny a konečníku. Tato praxe pomáhá rychlému zotavení svalů pánevního dna a porodního kanálu. Po narození jsou svaly oslabeny, možná dokonce močovou a fekální inkontinencí. Pokud problém přetrvává několik měsíců po narození, musíte se poradit s lékařem.

Speciální cvičení pomohou obnovit oslabené svaly abs a záda. V ideálním případě je nejlepší poradit se s trenérem trénujícím svalový trénink po porodu. Ženy po císařském řezu se nedoporučují začít cvičit na posílení svalů abs dříve než 3-4 měsíce po narození.

Jak obnovit emoční rovnováhu po porodu?

Žena, která nedávno získala status „matky“, se vyznačuje pocity a strachy pro své dítě. Její starost je pochopitelná. Mladá matka se bez zkušeností obává, že se jejím dítěti může něco stát. Zvlášť pokud nebude poblíž. Dusí se, pokud se zaplete do přikrývky, utopí se, pokud se náhle začne plivat vleže. To jsou jen některé z „vymyšlených“ myšlenek ustarané matky. V případě těchto obav si vezměte speciální notebook. Všechno, co vás trápí, by mělo být napsáno a napsáno způsoby, jak vyřešit každý problém písemně. Například po nějakou dobu nenechávejte dítě v postýlce, ale ležel v kolébce - omezuje pohyb dítěte, nevypadne a je nepravděpodobné, že by se zapletl do pleny nebo přikrývky. Můžete nainstalovat chůvičku tak, aby v prvních sekundách dětské úzkosti uslyšela jeho pláč nebo kňučení.

Pokud by porod byl obtížný, žena by se mohla obtěžovat myšlenkou, že během průchodu porodním kanálem by si dítě mohlo něco poškodit. Bojí se, že se s porodem dobře nevyrovná, chce všechno vrátit a udělat to jinak. Nebo je uražena urážkou otce svého dítěte, které je podle jejího názoru v čele „všech potíží“. Je dobré, když tyto obavy postupně ustupují samy o sobě a ustupují každodenní starosti o dítě. Pokud se však úzkosti a obavy vyvinou v neurózu, žena přestane normálně spát a je, porouchá se na své příbuzné, musíte se poradit s psychologem. Jen několik sezení pomůže „upgradovat“ a vrátit psychický stav zpět do normálu. Je důležité promluvit, prožít vše, co trápí. Psycholog pomůže vyrovnat se s záchvaty paniky a šokovým traumatem po bolestivém porodu.

Někdy stačí „rameno“ milovaného člověka, kterému lze důvěřovat. Cry, řekni o všem, co trápí. Diskutujte, poslouchejte odpovídající názor - a bude to mnohem snazší, neuróza ustoupí.

Pro ženské introverti, kteří se nemohou otevřít ani milovanému, může osobní deník pomoci. Pokud je v praxi „viník“ - manžel nebo lékař, pomůže modelování požadovaných situací. Předepište všechny dialogy, vyjádřete všechny nároky, mentálně plácněte, odpusťte a pusťte.

Skvělým způsobem je auto-trénink. Najdete pro něj čas, i když je dítě velmi neklidné a málo spí. Požádejte o pomoc od blízkých, přesuňte péči o dítě alespoň na krátkou dobu k otci nebo babičce a dejte si půl hodiny klidu.

Samozřejmě musíte chodit na čerstvý vzduch, zkusit vidět svět kolem - krásu stromů, ptačí pták, modrou oblohu. Je důležité se nezaměřovat na problémy a starosti o dítě. Je dobře motivováno porozuměním, že život pokračuje, a je krásný ve všech jeho projevech..

Normalizace střev po porodu

Střevní dysfunkce ve formě zácpy způsobuje nepohodlí a někdy neguje veškeré úsilí ženy o dosažení emoční harmonie. Toto je bohužel běžný poporodní problém. Velká „poporodní“ děloha, která tlačí na střevo, brání normálnímu fungování, zasahuje. Obvykle, s postupným stahem dělohy, zácpa také zastaví. Pokud však problém přetrvává, doporučuje se zvýšit příjem tekutin a můžete použít projímadla, která zahrnují laktulózu. Tato látka „funguje“ pouze ve střevě, aniž by ovlivnila složení mléka. Když je dítě starší, měla by matka postupně do svého „menu“ zahrnout ovoce a zeleninu, hrubou vlákninu, kterou si nemohla dovolit v prvních měsících krmení.

Naštěstí příroda v každém ženském těle položila „program“ uzdravení. Po několika měsících se hormonální hladiny vrátí do normálu, což ovlivňuje náladu a libido žen. A s dalším úsilím samotné ženy, prací na těle, ovládáním emocí se její obvyklý zdravý stav vrátí mnohem rychleji.

Pozornost! Užívání jakýchkoli léčivých přípravků a doplňků stravy, jakož i použití jakýchkoli terapeutických metod, je možné pouze se souhlasem lékaře.

Poporodní období

Obecná informace

Tato doba trvá 6 týdnů. Ve většině případů postupuje normálně, ale někdy vznikají nebezpečné komplikace, které vyžadují naléhavou léčbu.

Změny v těle ženy po porodu

Bezprostředně po narození po porodu se děloha začne silně stahovat a po několika minutách nabude zaoblený tvar. Stěna dělohy se stává hustou a zúžené cévy placentárního místa jsou stlačeny. Po 2 týdnech odpovídají jeho rozměry těhotné děloze. Během několika dnů po narození je povrchová vrstva vnitřní děložní membrány deskvamována a vylučována ve formě krvavého výboje. Epitelizace dělohy končí 2-3. Týden po porodu.

Na konci prvního týdne se děložní hrdlo vrátí do normálního stavu. Ale stěny pochvy po dobu 3-4 týdnů po narození zůstávají edematózní.

Změny hormonálního stavu, které nastanou po porodu, stimulují nástup laktace. V prvních třech dnech vylučují mléčné žlázy kolostrum, které se liší od mléka ve vyšším obsahu bílkovin a imunoglobulinů. Není to moc, ale je to 10krát výživnější než mléko. Proto i malé množství mleziva stačí na krmení dítěte. Aby bylo v budoucnu dostačující množství mléka, nejdůležitější je pravidelně dát dítě na hrudník a nic mu nekrmit. Obvykle mléko končí na konci 3, na začátku 4 dnů po narození. Žlázy mléčné žlázy ztuhnou během několika hodin, zvýší se objem, budou bolestivé a teplota se zvýší. Tyto projevy postupně mizí při správném režimu krmení..

Pozorování po porodu

V porodnici ihned po porodu všechny puerperky vyšetřují děložní hrdlo a měkké tkáně porodního kanálu pomocí zrcadel. Pokud je zjištěno trauma tkání porodního kanálu, musí být šity.

V prvních 24 hodinách po porodu by měl být puerperan na porodnici pod stálým dohledem lékaře a porodní asistentky. Důvodem je skutečnost, že nejčastěji se komplikace spojené s patologií kontraktility dělohy po porodu, jakož i s abnormalitami připevnění placenty, objevují jako krvácení v prvních hodinách po porodu..

Jedním z hlavních úkolů adekvátní léčby poporodního období je prevence hnisavých zánětlivých chorob u matky a novorozence. Na porodním oddělení by měl být porodník denně sledován lékařem a porodní asistentkou. Současně se vyhodnocuje celkový stav pacienta, měří se puls, krevní tlak, tělesná teplota (dvakrát denně), sleduje se stav vnějších genitálií, děloha, mléčné žlázy, charakter výtoku a fyziologické funkce..

V normálním průběhu poporodního období může být pacient propuštěn z porodnice po očkování dítěte BCG na 3–4 dny pod dohledem poradního lékaře.

Poporodní hygiena

Měli byste se sprchovat denně a umývat 2-3krát denně. Je lepší zvolit spodní prádlo a povlečení z bavlněné tkaniny. Prádlo musí být vyměněno každý den a vložky kalhotek nesmí být menší než každé 4 hodiny. Pamatujte, že v poporodním období je koupání a koupání v přírodních rezervoárech kontraindikováno. Nezapomeňte si u svého lékaře ověřit, jaké metody hygieny a léčby perineu jsou v konkrétním případě nezbytné..

Možné problémy

Můžete být narušeni vaginálním výtokem. Jak jsme řekli, je to normální. První 2-3 dny propouštění jsou docela hojné, jako v prvních dnech menstruace. Poté se zmenšují, získají hnědo-hnědou barvu. Běžné příznaky poporodní periody jsou křeče nebo tažení bolesti v podbřišku. Kontrakce dělohy jsou vždy doprovázeny nějakou bolestí. Bolest se může zvyšovat s kojením. Obvykle bolest zmizí za 4-7 dní po narození.

Provádějte poporodní cvičení - pomáhají snižovat bolest. Pokud je pro vás těžké tuto bolest snášet, můžete použít léky proti bolesti. Bolest v perineu je obzvláště znepokojující u žen, které mají při porodu perineální slzy. Léčení obvykle trvá 7-10 dní. Máte-li silnou bolest, požádejte svého lékaře o anestézii..

V prvních dnech po porodu, zejména při prodlouženém nebo provázeném chirurgickém zákroku, se po porodu ženy často setkávají s močí. V tomto případě je moč uvolňována katétrem.

První stolička u ženy v porodu je obvykle 2-3 dny po narození. Provádění fyzických cvičení pomáhá normalizovat funkci střev. Pokud ve 4. den není žádná stolice, můžete použít projímací svíčku.

Po prvním krmení se u žen mohou objevit trhliny bradavek. Abyste tomu zabránili, musíte během prvních 2-3 dnů po narození dát dítě na hrudník déle než 5-7 minut. K prevenci prasklin bradavek můžete použít speciální krém. Před každým krmením si umyjte ruce mýdlem. Je také nutné umýt mléčné žlázy teplou vodou dětským mýdlem před a po každém krmení, počínaje bradavkou a končící podpaží, a sušit sterilní plenkou. Po krmení musí být zbývající mléko dekantováno až do úplného vyprázdnění prsu, aby nedošlo ke stagnaci. To pomáhá zlepšit laktaci a je prevencí infekce mléčných žláz..

Články O Neplodnosti