Hlavní Analýzy

Dieta a ochutnejte menu pro 9 měsíců staré dítě

V 9 měsících je dětská výživa spíš jako dieta dospělých. Je lepší, když většina stravy 9měsíčního dítěte je založena na kojení, což udržuje psychoemocionální vztah mezi matkou a dítětem. V tomto věku se však často vyskytují umělá výživa. Během tohoto období se musí dítě rozvinout mentálních a fyzických schopností.

Normy hmotnosti dítěte v 9 měsících

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je hmotnost dítěte v rozmezí 6,5 až 11 kg. Praxe domácích pediatrů ukazuje, že tento rámec je poněkud užší: od 7,5 do 10,5 kg. Zároveň stojí za zvážení pohlaví dítěte, protože normy pro ně se mírně liší.

Kolik by měli chlapci a dívky vážit (tabulka od domácích pediatrů)

Hmotnost (kg) / pohlaví dítěteKluciDívky
Sečteno a podtrženo7.97.5
Horní hranice10.59.7

Jak se živí a co by mělo dítě v tomto věku dělat

Musíte pít dítě z šálku, nechat ho držet sami, měli byste jej pouze podporovat. Nechte ho zkusit lžíci a jíst. Samozřejmě, že ty děti, které byly neustále kojeny, nevykazují velkou touhu pokusit se jíst nebo pít samy, mateřské mléko je dražší a chutnější. Některé ženy si myslí, že 9 měsíců je na nezávislost příliš brzy, ale musíte to zkusit.

Dětská strava: kdy a kolikrát potřebujete jíst a pít

 • Dítě v 9 měsících by mělo být krmeno 5krát denně, zatímco ráno a večer by mělo být kojeno nebo upraveno mléko.
 • Nejsou žádné zvláštní rozdíly v nabídce dítěte ohledně kojení a umělého krmení, s výjimkou prvního a posledního jídla. V prvním případě dáte dítěti ranní a noční mateřské mléko, ve druhém - směs.
 • Pokud dítě během dne sníží s záviděníhodnou chutí a jeho hmotnost je v normálních mezích, zkuste ho v tomto věku odstavit od požadavku jíst v noci..
 • Existují určité standardy pro stravu po celý den. Zde jsou.
  ČasJíst
  6,00první snídaně
  10,00oběd
  14:00večeře
  18:00večeře
  10 večer.pozdní večeře
 • Nezapomeňte, že si můžete doplnit režim výživy svého dítěte ve věku 9 měsíců na základě vlastností vašeho maličkého, protože pokud se dítě ráno probudí v 7, nemá cenu ho probudit v 6 letech a do něj vložit mléko nebo směs..
 • Kolik by mělo dítě jíst za 9 měsíců? Pokud vezmeme průměrné ukazatele, pak je denní hmotnost spotřeby ⅛-1/9 hmotnosti dítěte. Podrobnější údaje o gramech jsou uvedeny v následujících oddílech..
 • Pití drobky může být přesně to, co potřebuje, za předpokladu, že je čištěna a připravena na vodu pro děti. Hmotnost ostatních nápojů je regulována.

Čím více příležitostí k vlastnímu krmení dáte svému dítěti, tím dříve se naučí doplňkové potraviny.

Dieta v 9 měsících: jaká jídla by měla být v nabídce

Protože je dieta dítěte v 9 měsících rozšířena, je velmi důležité důsledně sledovat zdravotní stav. Nabídka týdne zahrnuje tyto produkty a jídla:

 • šťouchaná zelenina používající téměř veškerou zeleninu,
 • strouhaná kaše (kukuřice, pohanka, rýže, oves),
 • žloutek,
 • nakrájené maso,
 • králičí nebo kuřecí maso,
 • telecí játra,
 • rybí polévka s nízkým obsahem tuku,
 • mléčné výrobky (tvaroh, kefír),
 • sušenky, sušenky,
 • ovocné šťávy a šťouchané hrnce ve sklenicích.

Neexistuje žádná záruka, že drobky budou šťastně jíst játra nebo pít kefír, ale ten chutný sýr se mu bude opravdu líbit a bude ho schopen jíst každý den. Z tohoto důvodu se doporučuje sestavit menu individuálně s přihlédnutím k doporučení pediatra.

Není nutné nutit krmení, je lepší počkat na hladovou pauzu, pak se chuť k jídlu rychle objeví.

Jak správně krmit dítě: s čím kombinovat během dne

 • Nezapomeňte, že ranní a večerní krmení by mělo být co nejjednodušší..
 • Tvarovka by měla být ráno nebo večer.
 • Je lepší dát maso na oběd.

Když si vezmete lžíci od dítěte, nedáte mu hlavní věc - existují příležitosti ve formě hry, kde se můžete učit sami

Slavný lékař Komarovsky doporučuje trochu jinou stravu. Radí mléčné výrobky, které mají být podávány ráno, a cereálie večer nebo v noci. Výběr stravovacího režimu závisí na matce.

Nabídky na 9 měsíců s gramy jídla

Všechna jídla z dětského menu po 9 měsících bude lepší a korektnější vařit samostatně. Pak si budete jisti dodržováním technologie vaření a čerstvostí všech produktů. Jako příklad nabídky na den můžete použít následující.

Denní graf krmení

Časy jídlaJídelní lístek
6 hodin ráno.mateřské mléko nebo směs 200 g
10 hodin ráno.kaše 170 g + šťáva 30 g nebo čaj 50 g
14:00mleté ​​maso / pyré 50 g + zeleninové pyré 180 + 1/2 vařeného žloutku + šťáva 30 g
18:00ovocné pyré smíchané 1 až 1 s tvarohem 100 g + mateřské mléko nebo kefír 100 g + sušenky 5 g
10 večer.mateřské mléko nebo směs 200 g

Pokud potřebujete podrobnější údaje, můžete použít jinou tabulku nápovědy. Strava v ní je označena 6krát, to však nebrání tomu, aby dítě najedlo komplex druhého a třetího jídla najednou.

Příklad týdenního přídělu (tabulka)

Pokud vaše dítě nezná některé výrobky, pomůže vám tabulka pro zavádění nových produktů do dětské stravy.

Zavádění doplňkových potravin do 1 roku života dítěte

Toto jsou doporučení pro menu, hlavní věc, kterou byste měli udělat, po nezávislé konzultaci s pediatrem. Kdykoli můžete provést úpravy, které budou způsobeny jednotlivými charakteristikami..

Video: stanovisko Svazu pediatrů Ruska o výživě dítěte ve věku 9–12 měsíců

Jaká jídla vařit drobky za 9 měsíců: recepty

Protože nejzdravější jídlo pro dítě připravuje mladá matka sama, recepty na jednoduchá a zdravá jídla dobré výživy pro devítiměsíční drobenku.

Zeleninová kuřecí polévka

 • kuřecí řízek - 50 g;
 • malé brambory - 1 ks.;
 • mrkev - 30 g;
 • půl malé cibule.

V pozdějším věku dítě nemůže pečlivě brousit ingredience polévky

 1. Vložte filé do pánve s vodou, nechte ji vařit a vařit asi další hodinu. Je lepší nepřidávat sůl. Připravený filet jemně nasekejte.
 2. Když je filé vařené, vložte strouhanou mrkev a nakrájenou cibuli do jiného hrnce s vroucí vodou. Voda by měla být o 1 cm vyšší než nasekaná zelenina. Vařte 20 minut, poté jemně nasekané brambory promíchejte a vařte dalších 20 minut..
 3. Nakrájenou filetu přidejte do zeleniny a výslednou směs vařte dalších 5 minut.
 4. Výslednou polévku nalijte do mixéru. Rozemele kompozici, dokud není zcela homogenní.
 5. Výsledné šťouchané brambory přiveďte k varu a položte na talíř, přidejte trochu zeleniny nebo másla (viz normy v tabulkách výše).

Rýžová kaše s jablky

 • rýže - 3 lžíce. l.,
 • voda - sklenice (250 ml),
 • máslo - ½ lžičky.,
 • malé zelené jablko.
 1. Rýže nalijte vodu.
 2. Přidejte oloupané a nakrájené jablko.
 3. Vařte ovesnou kaši po dobu 15 minut, poté ji rozmělněte v mixéru, dokud není hladká, a přidejte olej (volitelné).

V případě potřeby přidejte mateřské mléko nebo směs..

Rybí parní kotlety

 • rybí filé (pouze bílé ryby bez kostí: treska, štikozubec, treska atd.) - 200 g,
 • mrkev - 50 g,
 • polovina cibule,
 • 1 polévková lžíce. l ovesné vločky (strouhané bylinky).

Na základě tohoto receptu můžete vařit kojenecké a králičí kotlety

 1. Mleté rybí filé a cibuli v mixéru do mletého masa.
 2. Vhoďte jemně nastrouhanou mrkev a ovesné vločky do mletého masa. Pokud to vyjde příliš těsně, měli byste uvést složení do správné konzistence přidáním vody.
 3. Připravte si malé masové kuličky, vložte do mísy dvojitý kotel a vařte 20 minut.
 4. Je lepší hnětit výsledné kotlety před podáváním vidličkou, ale nemíchejte je mixérem! Dítě se tedy učí rychle přijímat pevná jídla, zejména pokud kojení bylo do 6 měsíců výhradně..

Poslední chvíle: zvyknout dítě na nezávislou výživu, buďte trpěliví. Budete jej muset mnohokrát vyčistit, ale je to lepší, protože učení ke stolu v pozdějším věku bude delší. Hodně štěstí při krmení, nechte své dítě zdravé!

Článek byl aktualizován v únoru 2017.

Dětské menu v 9 měsících: vybíráme ty nejlepší produkty a připravujeme chutné pokrmy

Každá matka má obavy o výživu dítěte. Jak nakrmit dítě? Kdy začít s doplňkovými potravinami? Jak uspořádat stravu? Na všechny tyto otázky kladou všichni rodiče. Pediatr na klinické schůzce není vždy schopen, na omezenou dobu, odpovědět na tyto otázky. Konverzace je zpravidla krátká a neinformativní. Odpovědi na všechny otázky týkající se výživy a nabídky dítěte v 9 měsících proto naleznete v tomto článku..

Jak nakrmit dítě za 9 měsíců

Nejostřejší vyvstává otázka nabídky dítěte ve věku 9 měsíců. Lure již byl představen, dostává pravidelně větší počet produktů. Matky se proto zajímají o to, jak diverzifikovat jídlo?

Jak zralý je trávicí systém dítěte 9 měsíců

Někteří rodiče ve spěchu převádějí své dítě na „dospělý“ stůl. Není však třeba spěchat, protože existuje nebezpečí poškození trávicího systému dítěte. Do 9 měsíců není zažívací trakt plně rozvinut. Navzdory skutečnosti, že drobky měly do této doby dost zubů, je velmi opatrné zavést tuhé jídlo.

Žaludek u 9letého dítěte je v těsné poloze pro dospělého. Sekreční funkce však stále není dostatečně rozvinutá. Jako enzymatický systém jater a slinivky břišní. Střeva dítěte také nejsou schopna absorbovat velké množství látek.

Jaké potraviny jsou vyžadovány ve stravě devíti měsíční dítě

Než se rozhodnete, které produkty jsou pro dítě nové, je důležité pochopit, co by mělo dítě jíst do 9 měsíců věku. Zpravidla začínají zavádět doplňkové potraviny ve věku 4,5–6 měsíců. Počínaje homogenními obilovinami bez mléka nebo zelenými jednozložkovými rostlinnými pyré.

Po zavedení obilovin a zeleniny se postupně zavádí masové pyré. Pak můžete začít zkoušet ovocné pyré a džusy. Se zavedením doplňkových potravin v závislosti na přítomnosti alergických reakcí můžete vyzkoušet mléčnou kaši. K hlavním produktům je důležité přidat žloutek, zeleninu a máslo.

Dodržujte správné množství spotřebovaného jídla. Během svačinu mohou být dítěti nabízeny sušenky nebo sušenky. Pak byste se měli pokusit dát šťouchané ryby, stejně jako kefír a tvaroh.

Co je přísně zakázáno dát dítěti v 9 měsících

Je přísně zakázáno dávat dítěti celoroční kravské mléko do jednoho roku!

Vyrábíme menu pro devítiměsíční dítě z „hotových“ produktů

Ready-made menu pro 9-měsíční dítě je zachránce pro rodiče. Dětem mladším než jeden rok se doporučuje používat průmyslové výrobky, protože jsou bezpečné a obohacené o základní vitamíny a minerály. Každý si vybere společnost „hotového“ produktu s ohledem na individuální vlastnosti těla dítěte. Od 9 měsíců věku mohou být dětem nabízeny potraviny s malými kousky, které jim umožní žvýkat.

Kojení dítěte a umělé dítě

Nabídky kojených dětí a „umělých dětí“ se mírně liší. Rozdíly jsou pouze v ranním a večerním krmení.

Příklady menu pro děti od 9 měsíců:

 • První ranní krmení - mateřské mléko nebo upravená mléčná výživa 200 ml;
 • Snídaně - mléčná kaše s ovocem nebo ovocem 180 g, žloutek 1/2 dílu, ovocná šťáva 30 ml;
 • Maso z obědové kaše 70 g, zeleninové pyré 130 g, ovocná šťáva 40 ml;
 • Snack - sušenky 5 g;
 • Večeře - ovocné pyré 130 g, tvaroh 50 g + doplňkové krmení mateřským mlékem nebo upravenou mléčnou směsí;
 • Krmení před spaním - mateřské mléko nebo upravená mléčná výživa 200 ml.

Vaření sami

Správná volba produktů

Pro venkovské obyvatele je snazší najít kvalitní potraviny pro doplňkové potraviny. Matka, která ve své zahradě pěstuje zeleninu a ovoce, si může být jistá svou bezpečností. V ostatních případech byste měli nakupovat produkty na důvěryhodných místech. Při nákupu byste měli věnovat pozornost vzhledu zboží a také se snažit vzít sezónní produkty.

Před vařením by měl být produkt důkladně omyt tekoucí vodou pomocí speciálních dětských výrobků pro mytí zeleniny a ovoce. Před pečením maso opláchněte. Pokud chce maminka vařit polévku, musíte ji vařit na sekundárním vývaru.

Pravidla kulinářského zpracování produktů pro kojence

Výrobky musí být plně připraveny. Pak by měl být rozdrcen na požadovanou konzistenci, je důležité nechat malé kousky, které dítě může žvýkat.

Nádobí na vaření a krmení

Nádobí na vaření a krmení by mělo být čisté, nejlépe nové a mělo by se používat pouze pro dítě. Nádobí je třeba umýt speciálním čisticím prostředkem, který lze používat od 0 měsíců.

Jak diverzifikovat dětské menu po 9 měsících

Dětská strava v 9 měsících je již docela různorodá. Nezapomeňte však, že každý den si můžete vytvořit jedinečnou nabídku. K snídani, kukuřice, pohanka, rýže, ovesné vločky bude dělat. Neměli byste se zapojit do manny, protože v ní není nic cenného, ​​kromě uhlohydrátů.

Do ovesné kaše lze přidávat různé druhy ovoce a bobulovin. Nezapomeňte však na alergickou reakci, která se může objevit u konkrétního nového produktu. Jakékoli maso je povoleno po 9 měsících (krůtí, kuřecí, hovězí, telecí, vepřové, králičí). Může být použit jak ve formě bramborové kaše, tak i ve formě malých masových kuliček. Zeleninové pyré vhodné pro ozdobu.

Za 9 měsíců, kromě zelené zeleniny, můžete zavést brambory, mrkev, dýně. Ovoce se také v tomto věku konzumuje téměř všechny. Mohou být dány dítěti ve formě bramborové kaše nebo přes hubičku (speciální zařízení s okem, které zabraňuje vstupu pevných kusů do úst). Jako nápoj jsou vhodné kompoty, džusy, kefír. Tvaroh může být také smíchán s ovocem nebo ovocem..

Jak pochopit, že strava dítěte ve věku 9 měsíců je dobře vybrána

Pokud již byla jasná otázka, jak krmit dítě ve věku 9 měsíců, je těžší pochopit, že dítě jedí a jídlo je dobře tráveno. Dítě v tomto věku může vyvinout preference vkusu. Může odmítnout nějaký produkt. V tomto případě by maminka měla počkat s tímto produktem a představit jej o něco později. Stejný algoritmus účinku by měl být v případě alergických reakcí.

Jak se bude dítě vyvíjet fyzicky a neuropsychicky, záleží na výživě dítěte po 9 měsících. U dětí po 6 měsících je akutní nedostatek vitamínů a minerálů. Samotné mateřské mléko nestačí, proto se zavádějí doplňková jídla. Pozdní zavedení masa může u dítěte vyvolat výskyt anémie z nedostatku železa.

Normální ukazatele krevních a močových testů naznačují úplnou pohodu v těle dítěte. A také místní pediatr volá každý měsíc schůzku, aby vyhodnotil fyzický vývoj (měření výšky a tělesné hmotnosti). V 9 měsících je průměrná délka těla u chlapců 71,11 cm až 74,48 cm, u dívek 69,44 cm až 73,95 cm. Tělesná hmotnost chlapců je přibližně 8,97 - 10,24 kg, v dívky - 8,52 - 9,71 kg.

Neuropsychický vývoj dítěte závisí také na správné výživě. Dítě ve věku 9 měsíců už může odlišit cizince od své vlastní, směje se. Někteří už mohou jít na podporu, pít z šálku. Opakujte některé jednotlivé slabiky..

Jaká jídla mohou být do stravy zavedena v 9. až 10. měsíci života dítěte

V zásadě by všechny produkty měly být představeny devítiměsíčnímu dítěti. Výjimkou je kravské mléko. Potraviny, které dříve vyvolaly alergické reakce, lze znovu zavést, ale měli byste také pamatovat na postupné používání..

A znovu o kravském mléce

Je přísně zakázáno podávat celé kravské mléko dítěti mladšímu než 1 rok. Právě v tomto věku se na proteinu kravského mléka vyvíjí téměř 90% alergických reakcí. Nebezpečí takových reakcí je, že mechanismus vývoje závažných alergických onemocnění, jako je atopická dermatitida, bronchiální astma, alergická rinitida, může začít.

Porovnejte hotová jídla a vařená maminkami. Co je lepší

Průmyslová výroba by samozřejmě měla být pro matky prioritou. Protože tyto výrobky podléhají pečlivému sledování před jejich uvolněním do polic, a jsou proto bezpečné. A také jsou obohaceny o všechny nezbytné látky, které jsou pro dítě tak důležité.

Závěr

Výživa dítěte v 9 měsících by měla být úplná a vyvážená. Tyto požadavky odpovídají „hotovým“ výrobkům průmyslové výroby. Skutečně uvařené jídlo se z toho nemůže pochlubit. V každém případě si každý vybere, co a kdy dát dítěti.

Dieta dětí v 9 měsících

Návnada řemeslníků proto začíná mnohem dříve a do devíti měsíců již aktivně jedí potraviny, s nimiž se děti v GV teprve začínají seznamovat.

Výživové funkce za 9 měsíců

Potřeba směsí a mateřského mléka postupně klesá. Je samozřejmě příliš brzy na jejich zrušení. Děti v HB jsou stále aplikovány na prsa ráno a v noci a mohou také pít nové výrobky s obvyklým mlékem.

Umělci dostávají směs i ráno a večer před spaním. Nabídka dítěte se stává čím dál více jídlem pro dospělé.

Do devíti měsíců se strava dětí na IV a HB stane přibližně stejná ve složení jídel. Hlavní rozdíl spočívá pouze v počtu určitých komponent. Například, pokud je vaječný žloutek považován za známý, dlouho známý produkt pro dítě s IV, pak s HS jej začnou uvádět. Totéž platí pro mléčné výrobky a maso. Tyto produkty se objevují ve stravě drobků při kojení za pouhých devět měsíců..

Nové produkty v dětské nabídce 9 měsíců

Při umělém krmení není nabídka dětí v tomto věku doplňována novými produkty. Odrůda je dosažena prostřednictvím nových kombinací, pokrmů, počtu prvků.

Přirozeně krmená kojenci nedostávají doplňková jídla po dobu až šesti měsíců, takže o devět měsíců se jejich nabídka stává rozmanitější. Nové produkty jsou:

 • Žloutek. Žloutek se obvykle mísí s ovesnou kaší nebo se přidává do polévek. Je zdrojem bílkovin, zdravých tuků a stopových prvků..
 • Výrobky z kyselého mléka, tvaroh. Tyto produkty lze samostatně krmit a doplňovat z nich ovoce, pyré a džusy. Tvaroh - důležitý zdroj bílkovin, jogurtů a kefíru - pomáhá trávení, prospěšné bakterie pro střeva drobků.
 • Kravské mléko. Používá se pro obiloviny. Nepoužívá se celé nezředěné mléko. Obvykle se zředí na polovinu vodou, aby se vytvořily kaše, aby se zabránilo alergiím a obtížným trávením..
 • Maso. Uvádí se ve formě lichotníku v kombinaci se zeleninou, takže textura je dítěti známa. Je lepší začít s Tureckem. Kuře může způsobit alergie a telecí maso často způsobuje zažívací potíže. Je lepší zavést tyto druhy masa o něco později, když je dítě už zvyklé na masitá jídla..

Ukázkové menu

Pro dítě, které jedlo pouze šest měsíců mateřského mléka:

 • První ráno a páté krmení - mateřské mléko.
 • Druhým jídlem je mléko nebo kaše bez mléka s přídavkem másla a ovocného pyré. Kaše může být pohanka, kukuřice, oves, rýže, příležitostně krupice.
 • Třetí krmení se skládá z rostlinných a masných složek. Může to být rostlinné pyré s přídavkem rostlinného oleje, žloutku. V nabídce je také šťouchané maso, džus a krajíc chleba, nejlépe pšenice. Dobrým řešením by také byla zeleninová polévka, do které můžete přidat maso.
 • Čtvrtým krmením je fermentované mléko. Například tvaroh s ovocným pyré nebo plátky (je-li ovoce měkké), kefír nebo jogurt.

K diverzifikaci jídelního lístku během týdne stačí střídat obiloviny, zeleninu na polévky a bramborovou kaši, přidávat máslo nebo rostlinný olej. Místo zeleninové polévky dejte lehký masový vývar a zeleninové pyré.

Pro dítě s umělým krmením:

 • Směs.
 • Druhé krmení - mléčná kaše s máslem, polovina žloutku, šťáva nebo ovocné pyré.
 • Třetí jídlo je rostlinné pyré s rostlinným olejem, masovým pyré, džusem a plátkem pšeničného chleba.
 • Čtvrté krmení - tvaroh, ovoce nebo džus, jogurt nebo kefír, sušenky nebo sušenky.
 • V noci opět směs.

Obecná doporučení

Od plně homogenizovaného jídla musíte hladce přecházet k více „dospělým“ možnostem. To znamená, že od zpracování v mixéru a mletí přes síto, můžete postupně přistoupit k hnětení vidličkou, tření na struhadle atd..

Nové výrobky stále vyžadují pozornost, protože tělo dětí na ně může reagovat velmi ostře.

Nucení dítěte za to nestojí. Pokud nechce produkt vyzkoušet, měli byste počkat nebo se pokusit o jeho smíchání se známým produktem, jako je mateřské mléko nebo směs.

Vývoj dítěte po 9 měsících

Pro rodiče je důležitý každý nový měsíc novorozence. Ale po 9 měsících přichází zvláštní datum. Koneckonců, roste a vyvíjí se mimo lůno matky po tolik času, kolik strávil v matčině bříšku. Vývoj dítěte nabývá zvláštností, které budeme v našem článku zvažovat.

Dětská výživa v 9 měsících

Dětské menu se stává rozmanitější. Dítě se již pokouší něco ukrást z jídla z jídla. Nejlepší je, aby celá rodina dodržovala správnou a zdravou stravu. To je výhodné pro maminku, nemusíte trávit spoustu času vaření a dítě bude mít méně zákazů jídla. Zkusme zjistit, jaká by měla být výživa dítěte po 9 měsících.

Dietní funkce

Hlavní dietou dítěte je stále mléko nebo umělé mléko. Aby bylo možné zjistit, kolik by dítě mělo jíst, je nutné provést následující výpočet:

 • Rozdělte hmotnost dítěte na osm až devět a získejte věkovou normu množství jídla za den.

V tomto věku se podává pět jídel denně. Pokuste se udržet interval mezi nimi asi 4 - 5 hodin. Pokud však matka kojí dítě na požádání, režim se může mírně lišit a může se lišit v závislosti na požadavcích dítěte..

Strava také velmi závisí na tom, jak ostatní děti a rodiče jedí v rodině. Pokud má rodina starší děti, může se dítě s některými pokrmy seznámit mnohem dříve, než bylo plánováno. Neboj se toho příliš.

Ne bez důvodu dnes existuje metoda pedagogického krmení. Z toho plyne, že sama holčička pomalu zkouší vše, co je snědeno u společného stolu..

Postupně si své dítě zvykněte na pevné jídlo. V noci se mohou děti stále probouzet a prosit o prsa. Není to proto, že mají hlad. Děti potřebují matku a klidněji spí, pokud neustále cítí přítomnost své matky poblíž, na kterou je zvyklý.

V závislosti na typu hlavního krmení se výživa dítěte může výrazně lišit.

Kojení

Nabídka 9měsíčního kojeného dítěte se může velmi lišit v závislosti na tom, jak dlouho jste krmili. Pokud jste doplnkové jídlo zahájili za šest měsíců, je pravděpodobné, že budete muset v tomto věku pokračovat v zavádění nových produktů.

Uvedení nového produktu

 1. Žloutek. Zavedeno do druhého krmení. Nejlepší kombinace s ovesnou kaší..
 2. Tvaroh a mléčné výrobky. Zavedeno ve čtvrtém krmení jako odpolední svačina.
 3. Kaše v kravském mléce. Vstupujte opatrně.

Umělé krmení

Nabídka 9měsíčního dítěte na umělém krmení již pravděpodobně obsahuje produkty, které jsme uvedli výše. Ve skutečnosti takové děti často začínají jíst doplňkové potraviny dříve. Pokud jste je ještě nezadali, udělejte to stejným způsobem..

Chcete-li zjistit, jak moc musí dítě v tomto věku smíchat při jednom jídle, vydělte denní množství jídla počtem krmení..

Dětské menu

Pokud jste již v nabídce pro dítě zadali všechny hlavní produkty, již víte, jak dítě nakrmit. Postupně zavádějte do své stravy jídla připravená ze směsi různých druhů zeleniny a obilovin z různých obilovin.

Pojďme analyzovat přibližné menu dítěte po 9 měsících.

 • Zeleninové pyré (150 - 180 g);
 • Ovocné pyré nebo ovoce (50 - 80 g);
 • Kaše (až 180 gr); Maso (do 50 g);
 • Žloutek (až 2krát týdně);
 • Tvaroh, kefír (do 40 g);
 • Pšeničný chléb (5 g);
 • Olej (5 g);
 • Šťáva (do 80 gr).

Vždy pamatujte, že to, co dítě může, je určeno vy, jako rodiče. Znáte své dítě lépe než kdokoli jiný. Pokud dítě nesnáší určité potraviny, mějte na paměti. V případě potřeby vyhledejte pomoc kvalifikovaného odborníka.

Osvojené dovednosti

Co by mělo dítě v tomto věku dělat? Tato otázka se nejčastěji obává mladých rodičů. Na to neexistuje žádná jednoznačná odpověď, protože každé dítě je individuální. Ale zkusme zjistit, jaké základní dovednosti by dítě mělo mít, a také, zda existují rozdíly ve vývoji mezi chlapcem a dívkou v tomto věku..

Co může dítě udělat za 9 měsíců

Dívky a chlapci se vyvíjejí přibližně ve stejném věku. Ale můžeme zaznamenat malý rozdíl ve vývoji dětí různých pohlaví.

 • Dívky se více zajímají o komunikaci, mají zájem o další děti. Některé dívky začnou vyslovovat první slova, protože jejich slovní zásoba je naplněna rychleji než chlapci. Dívky lépe rozvíjejí periferní vidění.
 • Chlapci se více zajímají o hračky a různé předměty než o jiné lidi. Jsou lhostejní k lidským hlasům a různým zvukům, takže doplňují svou slovní zásobu pomaleji. Chlapci rozvíjejí lepší prostorové vidění.

Co může dítě udělat za 9 měsíců:

 • Sedět na vlastní pěst;
 • Stoupání na nízké povrchy;
 • Procházka po podpoře;
 • Použijte uchopení dvěma prsty;
 • Vyslovit slabiky (pa, ma, ba);
 • Ukázat různé emoce;
 • Ukažte prstem na předměty, které ho zajímají;
 • Postupujte podle slovních pokynů (odpovězte na jméno, ukažte perem);
 • Aktivně manipulujte s objekty.

Nezapomeňte, že záleží na vás, jak rychle vaše dítě upevní nové dovednosti. Hry s dítětem, rozvoj emoční sféry při komunikaci s rodiči - dá silný impuls k přeměně vašeho dítěte z dítěte na relativně nezávislého člověka.

Denní rutina

Denní rutina dítěte v 9 měsících se již může mírně lišit od režimu před měsícem. Zdravé děti v tomto věku zůstávají vzhůru až 4 hodiny v řadě.

Spánek dítěte v 9 měsících trvá od 12 do 14 hodin denně. Dítě by mělo mít dva denní spaní. Denní sny mohou trvat až dvě hodiny. Noční spánek je přibližně 10 hodin.

Rutina dětského dne do značné míry závisí na způsobu, jakým zbytek rodiny žije. Snažte se dodržovat stanovený plán každý den, a pak snadno dáte své dítě spát.

 1. Ranní snídaně.
 2. Hygiena, hry, masáže.
 3. Chůze a spánek.
 4. Jíst.
 5. Nabíjení her.
 6. Jíst.
 7. Spát.
 8. Hry.
 9. Jíst.
 10. procházka.
 11. Komunikace s rodinou, tiché hry, plavání.
 12. Jíst.
 13. Spát.

Jak si hrát s dítětem v tomto věku

Hraní v životě dítěte je nanejvýš důležité. A v prvním roce života je velmi důležité, aby si rodiče hráli se svými dětmi. Zkusme zjistit, které vzdělávací hry jsou nejlepší hrát, a jaké hračky budou pro vaše dítě v tomto věku nejužitečnější.

Vzdělávací hry pro děti od 9 měsíců:

 1. Hry v oblečení. Naučte ho nosit a sundávat z jeho šatníku nejjednodušší věci - klobouky, ponožky atd..
 2. Hry, které rozvíjejí motorické dovednosti. Naučte se s dítětem trhat papír. Vyzvěte ho, aby do lahve vložil žaludy, dýňová semínka a další drobné předměty (včetně lžíce). Pozvěte ho, aby připravil slané těsto. Pokuste se malovat s tím prstem barvy.
 3. Hry s vodou. Při plavání dejte dětským kontejnerům různé tvary a velikosti. Ukažte mu, jak nalít vodu. Naučte své dítě umýt si obličej, umýt si ruce.
 4. Skrýt a hledat hry. Děti se rádi schovávají, stejně jako ostatní. Pojďte s různými formami skrýt a hledat. Můžete skrýt hračky. Vložte svou oblíbenou hračku do krabice a zeptejte se dítěte, kde to je? Dítě udělá vše pro to, aby se pokusilo otevřít krabici.

Hračky pro děti od 9 měsíců:

 1. Hračky na kolečkách. Může to být vozík - chodec, kočár, velký vůz nebo kůň, na kterém můžete sedět.
 2. Hudební hračky. Jakékoli hračky, kliknutím na tlačítka, z nichž dítě slyší všechny druhy hudby nebo zvuků.
 3. Pyramidy, hnízdící panenky, třídiče, velké hádanky.
 4. V létě hračky do pískoviště (formy, lopaty, kbelíky).
 5. Různé tiskoviny (barvy prstů, pastelky, voskové tužky).
 6. Velké designéry, kostky. Z nich se dítě naučí stavět věže a další struktury.
 7. Panenky s velkými funkcemi. Takové panenky vám pomohou říct svému dítěti o částech lidského těla..
 8. Měkké hračky na spaní.
 9. Hračky mají stejnou funkci, ale v různých velikostech a barvách. Auta, míče, kostky. Porovnání těchto hraček vám pomůže naučit se s malými barvami a konceptem více - méně.

Pokud nevíte, jak se vyvíjí dítě, nebo se v této záležitosti necítíte dostatečně sebevědomě, můžete zkusit najít nedaleký vývojový klub. V těchto klubech se pořádají kurzy s dětmi již od tohoto věku. Pod vedením zkušených učitelů pro vás budou třídy s dítětem skutečným potěšením.

Přečtěte si o technikách raného vývoje

Fyzický vývoj dítěte

Lékaři často děsí rodiče, protože jejich dítě nevstoupí na chodby norem fyzického vývoje. Ve skutečnosti, pokud vidíte, že se dítě cítí dobře, je aktivní během dne a uklidňuje se ve spánku, neměli byste se příliš soustředit na lékařské standardy. Vždy pamatujte, že všechny děti jsou individuální..

 • V průměru je růst dítěte od 70 do 72 centimetrů. Během tohoto měsíce se vaše dítě pravděpodobně natáhne o dalších 1,5 - 2 centimetry.
 • Hmotnost dítěte se může lišit od 8,5 do 9 kilogramů. Za měsíc získá hmotnost 400–400 gramů..

S vědomím, jak velká váha by měla být, můžete upravit stravu svého dítěte. Pokud je dítě malé a zároveň přibírá na svůj věk velmi malou váhu, zkuste pro něj vybrat speciální nabídku. Nezapomeňte se s tímto problémem poradit s pediatrem..

Možné problémy v tomto věku

Rodiče, kteří vychovávají své prvorozené, čelí všem problémům poprvé. Jakýkoli problém týkající se zdraví se proto jeví jako velmi závažný a je třeba jej okamžitě vyřešit..

Budeme analyzovat hlavní problémy, kterým mladí rodiče čelí:

 • Dítě nesedí 9 měsíců.

Nezapomeňte, že každé dítě má individuální vývojovou cestu. A pokud si dítě v 9 měsících nesedne samo, nemusí to být vždy alarm. S ohledem na věkové normy však stále stojí za to.

 1. Dítě je slabě vyvážené.
 2. Nelze chytit položky.
 3. Má podváhu.
 4. Má slabý svalový tonus.
 5. Bojí se bez zjevného důvodu.

Bližší pohled na dítě, a pokud si všimnete těchto rušivých příznaků, poraďte se s odborníkem.

Rodiče by měli vědět, že ne všechny děti se plazí. Pokud vaše dítě zmeškalo tento krok a okamžitě vstalo, je to normální. Ale můžete se pokusit rozvíjet tuto dovednost u dítěte. Koneckonců, díky lezení se posiluje svalový korzet dítěte.

 • Dítě stojí na nohou.

Nejčastěji se v tomto věku dítě ráda chodí po nohou. To ho baví, protože je čím dál vyšší. Kromě toho chce vyzkoušet všechno nové, včetně neobvyklého stavu svého těla v prostoru. Avšak jen v případě, že potřebujete vyloučit svalový tonus, musíte se poradit s kompetentním specialistou.

Masáž je nutná pro posílení svalového korzetu a pro přípravu dítěte na nezávislou chůzi. Můžete se obrátit na profesionální masážní terapeut. Pokud však nemáte příležitost to udělat, nebojte se. Koneckonců, masáž je jen pomocným mechanismem při vývoji dítěte. Kromě toho jsou dovedné ruce matky také schopné. V současné době existuje na internetu mnoho pokynů. Dělejte malé tahy dítěte, nezapomeňte na každodenní cvičení - a profesionální masáž bude pro vás zbytečná.

Děti v tomto věku nespí dobře v noci z následujících důvodů: nadměrné nervové soustavy, strach ze ztráty matky, úzkost ze zubů. V každém případě se jedná o normální možnosti. Pokud si myslíte, že vaše dítě špatně spí z nějakého jiného důvodu, kontaktujte svého pediatra..

Toto je varianta normy. Neměli byste se tím bát.

 • Co dělat, když dítě brouší zuby.

Většinou děti v tomto věku zašpiní zuby kvůli úzkosti z kousání zubů. S kroucením samotný problém zmizí. Broušení zubů však může být také ovlivněno: nervovým napětím, nedostatkem nezbytných vitamínů, malocclusion. Broušení zubů může negativně ovlivnit jejich stav (ničení skloviny, vzhled třísky, zubní kaz). Proto je užitečné v každém ohledu odvádět dítě od této činnosti..

Pokud má vaše dítě horečku, nejprve zavolejte lékaře. Zjistí důvody a předepíše vhodné zacházení. Mějte na paměti, že každé dítě toleruje teplotu jinak. Pokud teplota dítěte v podpaží vzroste nad 38,5 - 39 stupňů, stojí za to použít antipyretikum. Totéž by mělo být provedeno, pokud zjistíte, že dítě začíná mít silnou horečku (i když je teplota nižší než 38,5).

O tom, jak zacházet s dětským kašlem pro dítě tohoto věku, se můžete poučit pouze od svého lékaře, protože příčiny kašle mohou být úplně odlišné..

V každém případě může pomoci bohatý nápoj a časté větrání místnosti.

Tento příznak by se měl velmi týkat rodičů. Průjem je nebezpečný při těžké dehydrataci. Jakmile zavoláte lékaře, začněte dítěti dávat vodu. Je lepší pít v malých doušcích. Je také možné použití adsorbčních činidel. Všechno ostatní vyžaduje povinnou konzultaci s odborníkem.

Dítě v tomto věku se rychle mění. Už to není dítě, které celé dny bezmocně leželo a volalo po své matce. Dítě začíná být aktivní. Rodiče proto musí být trpěliví a také zajistit prostor pro dítě. Je to láska a péče o rodiče, která dítěti nejvíce pomůže při vývoji tohoto světa.

Dětská výživa v 9 měsících: užitečné tipy a recepty

Vaše dítě roste velmi rychle - on brzy zestárne. Dítě již ví, kolik: zvedá se, plazí se, stojí, drží se opory, chodí, drží se za ruce dospělého.

Některé děti se snaží chodit bez podpory. Nyní se jednotlivé vlastnosti jeho postavy projevují všemi možnými způsoby. V tomto věku se aktivně formuje jeho osobní jedinečnost. Dítě již vědomě vyslovuje některé slabiky, například „ma“, „pa“, „on“, kopíruje zvuky zvířat, například pes: „Av!“ Obecně platí, že jak fyzický, tak duševní vývoj probíhá rychle. Spolu s tím se každodenní rutina mění: dítě během dne spí pouze dvakrát a bdělá doba se zvyšuje na 4 hodiny. V souladu s tím by se dieta dítěte 9 měsíců měla mírně změnit. Pokud dříve dítě jedlo každé 3 hodiny, nyní by mělo být schopné klidně vydržet 4 hodiny. Bude velmi výhodné přepnout na pětinásobné krmení. Optimální interval mezi krmením, dietou 9 měsíců, přibližným menu a řadou receptů - všechny užitečné tipy na správnou výživu jsou shrnuty v tomto článku..

Změny v krmení

U většiny dětí nezahrnuje dieta 9 měsíců noční krmení. Spí celou noc a ráno otevírají oči, vyžadují matku nebo láhev. Pokud dítě sní velmi pozdě večer nebo dokonce uprostřed noci, má během dne dobrou chuť k jídlu a přibírá na váze, musíte noční krmení odmítnout. Ve zvyku jíst dítě v noci často často viní sama matka - dítě nemělo čas se probudit, matka mu nabídne láhev nebo hrudník, aby neplakal. Už to nemusíte dělat. Pro někoho bude snadné odmítnout noční krmení - probuzení v noci, dítě se trochu pokroutí a usne. Jiné dítě může vyžadovat mléko k pláči. V tomto případě to můžete trochu napumpovat, nabídnout mu trochu vody, po nějaké době mládě usne. Poprvé může plakat i 20 nebo 30 minut, ale po několika dnech bude klidně spát až do rána.

Dětská výživa v 9 měsících

Během tohoto období je nutné postupně snižovat množství mateřského mléka nebo kojenecké výživy. Jíst dítě ve věku 9 měsíců zahrnuje pestrou nabídku, včetně obilovin, zeleniny, ovoce, masa, ryb, mléčných výrobků. O dietě si promluvíme později. Dítě by mělo dostávat třikrát denně pevné jídlo a dvakrát - ráno a večer - mateřské mléko nebo směs.

Kdy se krmí

Tuhá jídla tráví trávení a dodávají energii déle než tekuté mléko (nebo mateřské mléko) déle. Čas mezi jídly by se proto měl prodloužit. Děti samy často odmítají další krmení a jedí s chutí k jídlu po hodině. Proto, pokud by první krmení mlékem bylo v 6 hodin ráno, další by bylo v 9 hodin, pak by měl být oběd přesunut z 12 na 13, pokusně naplánovat svačinu na 5 hodin a poslední krmení nechat v 9 hodin..

Rozšiřování stravy

Dětská výživa po dobu 9 měsíců zahrnuje mnoho jídel z různých produktů. Děti v tomto věku již znají ovocné šťávy, ovocné a zeleninové pyré, tvaroh, vařený žloutek, kefír, cereálie, masové pyré, chléb a sušenky. Devítiměsíční dítě je vybaveno potravou zvanou doplňková jídla, která poskytuje všechny potřebné složky potravin, které již v mateřském mléce nebo mléčných formách nejsou dostatečné, konkrétně proteiny, uhlohydráty, vitamíny, tuky a minerály. Strava dítěte s 9 měsíci by měla být pokud možno rozšířena. Musíte si však uvědomit, že je důležité zavádět nové produkty opatrně, počínaje malou porcí a pozorovat dítě několik dní. Pokud je vše v pořádku, dítě je v klidu, nedochází k alergickým reakcím na novou stravu po 9 měsících, nabídka může obsahovat nové produkty, ale ne dříve než o týden později můžete vyzkoušet něco nového. Devítiměsíční dítě už dlouho muselo zvyknout na vařené maso, dobře nasekané. Toto maso je králík, telecí maso, hovězí maso, krůta. Strava dítěte 9 měsíců může zahrnovat kuře, stejně jako játra, s výhodou hovězí nebo králičí, srdce a jazyk. Tyto droby jsou bohaté na železo a vitamíny, což je zvláště nutné pro děti s nízkým hemoglobinem. Je nesmírně nežádoucí používat mleté ​​maso - vše musí být připraveno rukama. Můžete použít konzervované dětské výživy. Mohou být pouze maso nebo smíchány se zeleninou a obilovinami. Můžete také použít konzervované ovoce a zeleninu.

Je však lepší nechat průmyslovou kojeneckou výživu v případě výletů nebo mimo sezónu některých produktů. To se týká hlavně zeleniny, ovoce a bobulovin. Při krmení dítěte je třeba dodržovat zásadu - vše je čerstvě připraveno z produktů, o nichž není pochyb. Jíst dítě mimo jiné zahrnuje mimo jiné zahrnutí libové bílé ryby do stravy. Tohle je candát, treska, platýs, štikozubec. Maso můžete nahradit jednou týdně rybou. Nejprve byste měli dát vařenou rybu se zeleninou a přílohou, později, až si dítě zvykne na chuť ryb, bude možné vařit rybí pudinky a kotlety. Odděleně bych rád zdůraznil zeleninu a máslo - pokud ještě nejsou v miskách, vyplatí se to zahrnout. Rostlinný olej musí být přidán do rostlinných pyré a másla - v obilovinách a oboje - v množství 5 gramů na porci..

Otřete nebo hněte

Jíst dítě ve věku 9 měsíců je založeno na učení dítěte jíst bohatá jídla. Pokud nezavedete pevné jídlo do návnady včas, může po roce dojít k problémům - dítě takové jídlo jednoduše odmítne. Hematogenní jídla se postupně nahrazují šťouchanou, když je dítě ve věku 9 měsíců. Vývoj, výživa dítěte se posouvá do nové fáze. Jeho žvýkací aparát se aktivně vyvíjí a pro stimulaci vývoje trávicího systému je nutné změnit strukturu doplňkových potravin. To musí být provedeno opatrně a postupně. V zásadě děti ve věku 9 měsíců dobrovolně jedí vidličkovou kaši. Kromě toho může dítě s velkou radostí vytáhnout kousky do úst a žvýkat je. Je hezké dát svému dítěti plátek jablka, hrušky, sušenky nebo krustě bílého chleba. Do konce 9. měsíce můžete nabídnout svému dítěti plátky vařeného ovoce nebo zeleniny. Maso musí být utíráno nebo drceno mixérem až do hematogenní hmoty.

Ukázkové menu

Jak vidíte, dítě má po 9 měsících velmi rozmanitou stravu. Nabídka pro děti je velmi podobná nabídce pro dospělé.

 1. První snídani: mléko (mateřské mléko nebo směs), pokud dítě nenamítá, požadující ráno obvyklé mléko, můžete dát kefír - 180-200 gramů.
 2. Druhá snídaně: kaše (pohanka, rýže, ječmen) mléko nebo bez - 150 gramů, ovocné pyré - 40 gramů, šťáva, mléko nebo čaj - 30 gramů.
 3. Oběd: zeleninový pyré - 150 gramů, masové pyré nebo ryby - 50 gramů, krajíc chleba, džusu nebo kompotu - 50 gramů.
 4. Občerstvení: tvaroh - 50 gramů, ovocné a zeleninové pyré - 50 gramů, kefír - 100-120 gramů.
 5. Večeře: mléko (prsa nebo směs) - 200 - 210 gramů.

Recepty

Dítě (9 měsíců) by mělo dostávat pouze čerstvě připravené jídlo. Níže uvedené recepty popisují, jak vařit základní dětská jídla. Složky z receptů mohou být nahrazeny nebo přidávány v závislosti na tom, jak různorodá je dieta dítěte. Není to špatné, pokud je v domě dvojitý kotel. To výrazně usnadňuje práci mámy a potraviny lépe zadržují živiny. Ale můžete to udělat bez dvojitého kotle - vařte dítě v pánvi s malým množstvím vody pod uzavřeným víkem.

Zeleninové pyré

 • brambory - 50 gramů;
 • mrkev - 50 gramů;
 • brokolice - 100 gramů;
 • cuketa - 100 gramů;
 • rostlinný olej - třetina lžičky.

Zelenina se musí umýt, oloupat a nakrájet na střední kousky. Nejprve posíláme mrkev do vroucí vody. Vařte do poloviny připravené a poslat brambory a brokolici na pánev. Poslední cuketa je umístěna. Když je zelenina hotová, musíte do pánve přidat rostlinný olej a po 2 minutách vaření ji vypnout. Pokud dítě jí šťouchané jídlo - hnětení, stále šťouchané - setřete objem. Nechte trochu protáhnout. Můžete také dát dítěti kousek mrkve nebo zelí v peru - bude s radostí žvýkat.

Pohanková kaše

 • pohankové krupice (nebo mouka) - 50 gramů;
 • mléko - 400 mililitrů;
 • máslo - třetina lžičky;
 • sůl, cukr - můžete to sevřít, nemůžete použít vůbec.

Mléko je posláno do sporáku. Když se vaří, přidá se k tomu pohanka nebo mouka. Pokud se použije mouka, musí být nejprve smíchána s malým množstvím mléka. Přiveďte k varu, snižte teplo na minimum, přikryjte a vařte, dokud se nevaří 20 minut. Na konci vaření přidejte olej, v případě potřeby můžete do kaše přidat sůl a cukr..

Telecí polévka se zeleninou

 • telecí - 60 gramů;
 • brambory - 50 gramů;
 • mrkev - 40 gramů;
 • cibule - 10 gramů;
 • květák - 60 gramů;
 • rostlinný olej - třetina lžičky;
 • zelení podle chuti.

Telecí maso musí být nakrájeno na plátky, nalijeme studenou vodu a vaříme do poloviny. Poté se střídavě přidává zelenina, nejprve mrkev, potom cibule, brambory, květák. Až bude vše připraveno, doplňte olej a vypněte jej. Při podávání musíte přidat zelení.

Bez ohledu na to, jak dlouho je maso vařené, zůstává pro dítě drsné. Proto je lepší nasekat polévku mixérem nebo klikat pouze maso a zeleninu rozmělnit.

Rýžová kaše s jablky

 • rýže - 12 gramů;
 • mléko - 100 gramů;
 • voda - 30 mililitrů;
 • jablka - 1-2 kusy;
 • máslo - třetina lžičky.

Rýže musí být tříděna a promyta několikrát. Vařte mléko a přidejte do něj vodu. Za stálého míchání musíte do tekutiny poslat rýži. Při nízkém žáru musíte konzistenci dosáhnout homogenní hmoty. Jablka musí být loupaná a středová, nakrájená na malé kousky, přidejte do pánve k ovesné kaši. Pokud jsou jablka kyselá, lze v případě potřeby přidat i sůl a cukr. Vařte dalších pět minut za stálého míchání. Do hotové kaše přidejte máslo.

Krupicová kaše s dýní

 • krupice - 10 gramů;
 • dýně - 100 gramů;
 • mléko - 100 mililitrů;
 • máslo - třetina lžičky;
 • sůl - 0,5 g;
 • cukr - 5 gramů.

Dýně je třeba očistit od semen a kůry, nakrájet na malé kousky. Vařte třetinu mléka a duste do ní dýně, dokud nezměkne. Po hromadění setřete v homogenní konzistenci. Smíchejte krupici s cukrem, solí a dýňovou hmotou, přidejte zbývající mléko a duste na mírném ohni, dokud se nevaří. Na konci vaření přidejte máslo.

Domácí tvaroh

 • Dětský kefír - 250 mililitrů.

Kefir se nalije do smaltovaných jídel a vloží do vodní lázně. Po několika minutách se sérum začne separovat. Pak musíte hodit tvaroh na síto nebo sýr. Syrovátkové odtoky, lahodné jemné tvarohové zbytky.

Může to být připravené ovoce nebo ovocné a zeleninové pyré.

Dýňové a jablečné pyré

 • jablko - 1 kus;
 • dýně - 100 gramů;
 • cukr - 5 gramů.

Dýně je třeba očistit od semen a kůry a nakrájet na malé kostky. Vyčistíme také jablko ze semen a kůry a nakrájíme na větší kostky. Rozložte do dvojitého kotle, posypte cukrem trochu navrch. Vařte pár minut 25. Na konci vaření můžete hnětet vidličkou nebo protřít sítem.

Články O Neplodnosti