Hlavní Bolest

Krční slzy během porodu

Veškerý obsah iLive je kontrolován lékařskými odborníky, aby byla zajištěna co nejlepší přesnost a soulad se skutečností..

Máme přísná pravidla pro výběr zdrojů informací a máme na mysli pouze seriózní stránky, akademické výzkumné ústavy a pokud možno i ověřený lékařský výzkum. Upozorňujeme, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou interaktivními odkazy na takové studie..

Pokud si myslíte, že některý z našich materiálů je nepřesný, zastaralý nebo jinak pochybný, vyberte jej a stiskněte Ctrl + Enter.

Roztržení dělohy je porušení integrity stěny jejího těla na jakémkoli oddělení během těhotenství nebo při porodu.

Ve Velké Británii je ruptura dělohy poměrně vzácnou komplikací (1: 1 500 narození), zejména ve srovnání s jinými zeměmi (1: 100 v některých regionech Afriky). V tomto případě je úmrtnost matek 5%, úmrtnost plodu - 30%. Ve Spojeném království je asi 70% případů ruptury dělohy způsobeno nekonzistencí jizev z předchozího císařského řezu (pooperační jizvy ze sekcí dolního děložního segmentu jsou roztrhávány mnohem méně často než u klasických tělesných řezů). Mezi další predispoziční faktory patří komplikované dodání ve vícečetných, zejména při použití oxytocinu; historie chirurgického zákroku na děložním čípku; vysoká dodávka kleští, vnitřní porodnická rotace a extrakce plodu za pánevním koncem.

Faktory rizika dělohy

Skupina těhotných žen, které mohou během těhotenství a při porodu podstoupit děložní rupturu, zahrnuje:

 • těhotné ženy s jizvou na děloze, po operaci na děloze (císařský řez, enukleace myomatózních uzlin se sešíváním postele, enukleace uzlů s koagulací postele po endoskopickém zásahu, sešívání děložní stěny po perforaci, tubektomie pro těhotenství intramurální trubice);
 • těhotná po mnoha potratech, zvláště komplikovaných zánětlivými procesy dělohy;
 • těhotná žena;
 • těhotná s plodem s velkou tělesnou hmotností;
 • těhotné ženy s patologickým zavedením hlavy (čelní, vysoká přímá);
 • těhotné ženy s patologickým postavením plodu (příčné, šikmé);
 • těhotná se zúženou (úzkou) pánví;
 • těhotné ženy s kombinací zúžené pánve a velké fetální hmoty;
 • těhotné ženy, kterým byly předepsány kontrakce dělohy (oxytocin, prostaglandiny) v důsledku jizvy na děloze v důsledku morfologických změn v děložní stěně a v celém močovém měchýři, polyhydramniózy, mnohočetné těhotenství, předchozí mnohočetné potraty, porody;
 • těhotné ženy s anatomickými změnami v děložním čípku v důsledku zjizvení po diatermocoagulaci, kryodestrukce, plastické chirurgii;
 • těhotné ženy s nádory dělohy, které blokují výstup z pánve. Pokud u těhotných žen s jizvou na děloze došlo k přirozenému porodu
 • porodní kanál, je nutná ruční revize děložní dutiny z hlediska její integrity ihned po izolaci placenty. Při auditu dělohy se zvláštní pozornost věnuje vyšetření levé stěny dělohy, kde se při manuálním vyšetření dutiny dělohy nejčastěji přeskočí slzy..

Příznaky a příznaky ruptury dělohy

U většiny žen dochází k porodu dělohy během porodu. Pouze občas se může vyskytnout ruptura před porodem (obvykle v důsledku odchylky jizev z předchozí císařské sekce). Současně mají některé ženy mírnou bolestivost a citlivost na dělohu, zatímco jiné mají velmi silnou bolest. Intenzita vaginálního krvácení se také liší. Může to být dokonce zanedbatelné (pokud je většina krve nalita do břišní dutiny). Dalšími projevy ruptury dělohy jsou nevysvětlitelná tachykardie a náhlý vývoj šoku u matky, zastavení děložních kontrakcí, vymizení základní části z pánve a syndrom distres plodu. V období po porodu je ruptura dělohy indikována prodlouženým nebo konstantním krvácením, navzdory dobře kontrahované děloze, pokračujícím krvácením, navzdory šití krčních prasklin; Pokud se u matky náhle objeví stav šoku, měla by se zvážit ruptura dělohy.

Klinické příznaky hrozící ruptury dělohy s nerovnováhou mezi plotem a pánví porodu (klinicky úzká pánev) jsou nadměrná práce, nedostatečná relaxace dělohy po kontrakcích, ostrá bolestivá kontrakce, úzkost ženy při porodu, bolest mezi kontrakcemi v dolním segmentu dělohy, bolest na palpaci dolní části děložní segment, nepřítomnost nebo nadměrná konfigurace hlavy plodu, abnormality inzerce a prezentace hlavy (včetně zadního pohledu na týlní prezentaci) atd. předčasné předčasné vypuštění plodové vody, zvýšení bezvodé mezery, neproduktivní silná aktivita s úplným nebo téměř úplným otevřením děložního hltanu, neúmyslné pokusy proti vysoké hlavě plodu, otoky děložního hrdla, vagíny a vnějších genitálních orgánů, rodný nádor na hlavě plodu, který postupně vyplňuje pánevní dutinu, potíže s močením; s prodlouženým průběhem porodu - výskyt krve v moči; děloha ve formě přesýpacích hodin, zhoršení plodu, špinění z děložní dutiny, pozitivní příznak Genkel-Vasten.

Histopatická ruptura dělohy se vyznačuje nepřítomností jasných symptomů, „tichým“ průběhem. Mezi klinické příznaky hrozící ruptury dělohy na pozadí morfologických změn v myometriu (histopatický) patří patologické předběžné období, slabá práce, nedostatečný účinek rhodostimulace, nadměrná práce po slabosti porodních sil v reakci na stimulační terapii lidu, možný syndrom bolesti, výskyt konstantní bolesti a místní bolestivost po kontrakcích v oblasti jizvy na děloze nebo dolním segmentu, bolest konstantní povahy nejasné lokalizace po kontrakcích a vyzařování v hrudníku, předčasné, ruptura membrán, intrapartální infekce (chorioamnionitida, endomyometritida) intrapartální hypoxie, smrt plodu.

Klinickými příznaky ruptury dělohy jsou zastavení porodu, změny v obrysech a tvaru dělohy, bolestový syndrom (bolest různé povahy: bolest, křeče v dolní části břicha a křížové kosti, prudká bolest, která se objevuje ve výšce úsilí, na pozadí dlouhodobých neproduktivních pokusů o úplné otevření děložního hrdla, se změnou polohy těla, prasknutí bolesti v břiše; bolest v epigastrické oblasti s prasknutím dělohy ve spodní části, která je často doprovázena nevolností a zvracením).

Během palpace břicha dochází k ostré obecné a místní bolesti; nadýmání, ostrá bolest na palpaci a přemístění dělohy, výskyt ostře bolestivé formace podél děložního žebra nebo nad lůnem (hematom), příznak zablokovaného fundusu dělohy, zrození plodu do břišní dutiny (palpace jeho částí břišní stěnou), vnější, vnitřní, vnější nebo kombinované krvácení, zvyšující se příznaky hemoragického šoku, fetální smrt.

Mezi příznaky ruptury dělohy, která je diagnostikována v časném poporodním období, patří krvácení z porodního kanálu, chybějící známky odloučení placenty, silná bolestivost všech částí břicha, silná bolest na palpaci dělohy, břicho, nauzea, zvracení, příznaky blokády dělohy, příznaky hemoragického šoku. stupňů. Při hmatu podél děložního žebra se stanoví formace (hematom). Byla pozorována hypertermie.

Vše o mezerách a poraněních při porodu: typy, důsledky, jak se šít, preventivní opatření

Mezery v porodu vznikají z důvodů v závislosti na strukturálních vlastnostech perineu a genitálií, taktice porodu, poloze a velikosti nenarozeného dítěte. Porodníci se snaží minimalizovat rozsah poškození prováděním chirurgických zákroků a vysvětlující práce s těhotnými ženami.

Proč dochází k děložním slzám??

Roztržení děložního čípku během porodu má tři stupně závažnosti, v závislosti na velikosti poškození a jejich velikosti v centimetrech. První stupeň je charakterizován dvěma centimetrovými jednoduchými prasklinami, ve druhém stupni jsou větší, ale nedosahují vaginálních oblouků a ve třetím přecházejí do dělohy.

Ruptura dělohy během porodu nastává v průměru v jednom případě na tisíc žen, které rodí samy. Tento stav vyžaduje urgentní chirurgický zákrok v celkové anestézii..

Příčiny

Během porodu se mohou vyskytnout mezery v důsledku následujících faktorů:

 • Změny ve struktuře krku:
  • nedostatečné cervikální otevření;
  • jizvy z předchozích zranění;
  • nedostatečný vývoj tkání z genetických důvodů;
  • změny po zánětlivých procesech.
 • Poruchy práce spojené s intenzivním vyloučením plodu.
 • Velký plod nebo změny v jeho prezentaci a vložení do pánve.
 • Tahání dítěte kleštěmi, vysavačem.

Jak často

Cervikální vnitřní ruptury během porodu představují čtvrtinu všech komplikací, které se vyskytly během porodu. Rizikovou skupinou jsou ženy ve věku od narození poprvé, jakož i ženy, které podstoupily různé chirurgické zákroky na děložním čípku. Je třeba věnovat pozornost sledování žen při porodu s velkým plodem a nestandardním projevem a zasunutím hlavy dítěte do pánve..

Je velmi důležité poslouchat porodní asistentku, která rodí

Efekty

Důsledky prasknutí děložního hrdla během porodu:

 • ztráta krve s rozvojem posthemoragické anémie;
 • jizvy, které mohou vyvolat deformaci a převrácení krku;
 • vznik eroze, pseudoeroze a vředů;
 • infekční a zánětlivé procesy;
 • riziko onkopatologie;
 • riziko potratu v důsledku ischemicko-cervikální nedostatečnosti.

Všechny výše uvedené důsledky se často vyvíjejí v důsledku předčasného šití a pomoci ženě při porodu, což je v moderních podmínkách porodnické péče nepravděpodobné..

Roztržení rozkroku

Perineální ruptura během porodu nastává s nedostatečnou elasticitou a protahováním tkání během průchodu dítěte porodním kanálem. Tato komplikace často doprovází zrychlené tempo rychlého dodání. Velké dítě, pánevní prezentace, kleště se slabou prací zvyšuje riziko prasknutí.

Stupeň poškození perineální tkáně:

 • první je porušení integrity kůže a vaginální stěny, aniž by došlo k poškození svalů;
 • druhým je svalové poškození rektálního svěrače;
 • třetí je nejzávažnější, ovlivňující svěrač a stěnu konečníku.

Po narození je perineální mezera sešita. Aby se zabránilo otevření švů, je zakázáno ženě sedět asi dva týdny před vyléčením zranění. V takovém případě by mělo být dítě krmeno vleže a jíst jídlo stojící u vysokého stolu jako bar. Přirozené potřeby lze ovládat od prvního dne, ale bez náhlých pohybů a nadměrného svalového napětí.

Vaginální ruptura

Vaginální ruptura během porodu se často vyskytuje v kombinaci s jinými zraněními (krk a perineum). K tomu přispívají následující faktory:

 • věk nad 35 let;
 • časté zánětlivé procesy;
 • cicatricial deformity stěn pochvy;
 • rychlé dodání;
 • nesprávné pokusy;
 • velké ovoce;
 • pánevní prezentace;
 • genitální malformace.

Kolik krve

Krvácení z děložní dutiny po normálním porodu je přirozený jev. Krevní výtok může být přítomen až šest týdnů..

Kolik krve jde po porodu s mezerou závisí na stupni poškození a mechanismech hojení tkáně. Pokud se infekce nepřipojila, byly stehy aplikovány kvalitativně a včas, pak by trvání krvácení nemělo přesáhnout jeden a půl měsíce.

Jak šít

Mezery po porodu jsou sešity, jakmile si všimnou jejich přítomnosti, a prozkoumají porodní kanál ženy. Vnitřní poranění postihující děložní hrdlo a vaginální stěnu jsou sešívány pomocí katgutu, vicrylu, PHA, které se samy vyřeší během maximálně deseti dnů a poskytují rychlé hojení tkání.

Perineální kůže bez poškození svalů se šije v jedné vrstvě s kapry nebo hedvábí pod lokální anestetiky. Pokud jsou svaly pánevního dna roztrženy, provede se šití ve vrstvách s povinnou anestézií. Kožní švy se odstraňují v průměru šestý den. Dvakrát denně jsou léčeny antiseptickými roztoky.

Jak dlouho to trvá

Ženy, které utrpěly intrapartální poranění genitálu, se zajímají o to, jak dlouho se mezery po porodu léčí. Tato otázka je důležitá kvůli poklesu kvality života a možnostem péče o dítě, protože nemohou být v sedu. Pokud zapomenete na zákaz a posadíte se, může se vnější šev snadno rozpadnout.

Jak dlouho mezery během hojení porodu závisí na tom, který orgán je poškozen a na stupni poškození:

 • Vnitřní švy pro katgut se rozpustí po deseti dnech, aniž by způsobovaly nepohodlí;
 • materiál vnějšího švu se odstraní po 5 až 6 dnech, přičemž se vyšetří perineum na hojení, které se plně projeví po 2 až 4 týdnech;
 • cicatricial zhrubnutí v nepřítomnosti zánětlivé komponenty může obtěžovat měsíc.

Poškození stydkého kloubu

Běžně se žena, která rodí, pánevní kosti liší v důsledku změkčení tkáně chrupavky pod vlivem hormonů. Tento proces pomáhá k narození dítěte bez roztržení měkkých tkání genitálií matky. Roztržení ochlupení během porodu je doprovázeno silnou bolestí, když se snaží zvednout horní končetiny, a při závažných nesrovnalostech způsobují jakékoli pohyby bolest.

Příčiny narušení integrity chrupavky jsou:

 • rychlé dodání;
 • velké dítě;
 • nestandardní prezentace a zasunutí hlavy;
 • použití kleští a vakuové odsávání;
 • nedostatek vitamínu D, kolagenu, vápníku a hořčíku;
 • úzká pánev;
 • skeletální malformace.

Ruptura puberty 1. stupně během porodu na rentgenových snímcích se vyznačuje nesrovnalostí až devíti milimetrů. Při 2 stupních je tato vzdálenost 10-20 mm. S třetím stupněm se zvětší o více než dva centimetry, což vyžaduje chirurgickou léčbu.

Jak porodit bez slz a řezů?

Vnitřní mezery po porodu se lze vyhnout nebo minimalizovat, pokud jsou dodržována následující pravidla:

 • Do gymnastiky zlepšit krevní oběh a napnout svaly perineum:
  • Kegelovo cvičení - střídání komprese a relaxace svalů a svěračů pánevního dna;
  • pomalý dřep s nohama širokým od sebe a rovným hřbetem;
  • střídání nohou zpět s podporou na židli nebo zdi.
 • Pěší turistika na čerstvém vzduchu po dobu nejméně půl hodiny.
 • Použití lehké masáže perineu od třicátého týdne těhotenství masážním olejem po dobu deseti minut pomáhá zlepšit průtok krve a pružnost struktur.
 • Zúčastněte se psychologického výcviku s vysvětlením mechanismů narození, pojmu bolesti a pravidel chování během kontrakcí a v rušném období..
 • Naučte se techniky správného dýchání v různých fázích porodu, což pomůže soustředit se na proces porodu a dát sílu.
 • Jezte správně s vysokým obsahem zeleniny, ovoce, ořechů a obilovin - to vše přispívá ke zvýšení pružnosti perineum.
 • Chcete-li regulovat přírůstek na váze, který s přebytkem jídla roste nejen u matky, ale také u dítěte, což je riziko komplikací při porodu.

Narozeniny přestávky

Je možné se tomu vyhnout?

Mnoho nastávajících matek se bojí přestávek během porodu. Jak zvuk jsou tyto obavy? Je možné těmto zraněním zabránit nebo alespoň minimalizovat jejich riziko?

Vera Pykhtina
Porodník-gynekolog, Petrohrad

Mezery v porodu jsou poškození měkkých tkání porodního kanálu: děložního čípku, vagíny, perineu a vnějších genitálií. Nejčastěji dochází k zlomeninám v patologickém průběhu porodu, zatímco u primogenních žen jsou tyto komplikace častější než u žen, které porodily dříve.

Podle statistik má každá šestá žena v porodu nějaké poškození měkkých tkání porodního kanálu. Počet perineálních ruptur se však v posledních desetiletích významně snížil, protože lékaři se častěji uchýlili k epiziotomii - chirurgické disekci perineálních tkání, aby se zabránilo jejich spontánnímu ruptury během porodu. Cervikální slzy se vyskytují přibližně u jedné z deseti žen.

Proč dochází k přestávkám?

Příčiny ruptury měkkých tkání porodního kanálu mohou být následující:

Porod je velké (více než 4 kg) nebo obří (více než 5 kg) ovoce. Se zvětšenou velikostí hlavy plodu je výrazně zvýšen tlak na tkáně porodního kanálu, což vede ke zvýšenému riziku prasknutí..

Porod narozeným plodem (narození dítěte po 42 týdnech těhotenství). Při přeskupování kostí lebky plodu již nejsou vůči sobě tak mobilní. Proto když dítě s příznaky přesahu prochází porodním kanálem, nemůže být jeho hlava konfigurována, to znamená, mít tvar co nejblíže tvaru porodního kanálu v důsledku posunutí kostí lebky vůči sobě. Hlava má tedy relativně velkou velikost a zvyšuje se tlak na měkké tkáně porodního kanálu, proto se zvyšuje riziko prasknutí.

Rychlé a rychlé dodání. Během takového porodu se také zvyšuje tlak na měkké tkáně; tkáně navíc nemají čas se přizpůsobit tlaku, který na ně působí intenzivní práce, a proto jsou náchylnější k poškození.

Trpící práce. Při dlouhodobé práci se často stává, že hlava plodu je nainstalována na určitém místě po dlouhou dobu a v této oblasti komprimuje tkáň. V důsledku dlouhodobé komprese v této oblasti dochází k narušení přísunu krve a krevního toku do tkání, díky čemuž jsou snadno poškozeny..

Nesprávné vložení plodu. Pokud je hlava správně vložena (vstupuje do porodního kanálu s jeho nejmenší velikostí), což přispívá k největší shodě mezi velikostí hlavy a velikostí porodního kanálu, zranění plodu a matky jsou minimalizována. Při nesprávném zasunutí hlava vstupuje do porodního kanálu s větším obvodem. V tomto případě je jeho velikost větší než velikost porodního kanálu a zvyšuje se tlak na měkké tkáně. Kromě toho se při nesprávném zasunutí hlavy prodlouží porod.

Jízdní změny v tkáních. Pokud dříve byly měkké tkáně porodního kanálu podrobeny jakýmkoli zásahům (například v předchozím porodu byly slzy, které byly sešity nebo byla provedena operace na děložním čípku), pak je v těchto oblastech běžná tkáň nahrazena pojivovou tkání, která nemá dostatečnou elasticitu a ne vždy vydrží tlak vyvíjený během porodu.

Zánětlivá onemocnění pohlavních orgánů. Se zánětem se tkáně ztenčí, uvolní se. V tomto stavu jsou velmi snadno poškozeny..

Předčasné pokusy. Touha tlačit ženu do práce vzniká, když hlava plodu již klesla dostatečně nízko a vyvíjí tlak na konečník. K tomuto pocitu může dojít ještě před úplným otevřením děložního čípku. Pokud začnete tlačit, když se krk ještě neotevřel, vynucený dopad na tkáň krku povede k jeho prasknutí.

Diagnóza a léčba

Po porodu je každá žena vyšetřena měkkými tkáněmi porodního kanálu. Pomocí speciálních nástrojů (vaginálních zrcadel a svorek) se postupně vyšetřuje děložní hrdlo, vaginální stěny, vulva (vnější genitálie) a perineum. Pokud dojde k poškození, jsou chirurgicky korigovány - slzy jsou sešity.

Vyšetření měkkých tkání porodního kanálu se provádí bez anestézie, zatímco žena při porodu cítí mírné tažení v podbřišku a v perineu. Pokud se zjistí mezery, provede se jejich chirurgická korekce v lokální anestézii. V případě závažných zranění, která vyžadují dlouhodobou fixaci, anesteziolog provede krátkodobou intravenózní anestézii. Pokud byla při porodu použita epidurální anestézie (metoda, při níž je anestetikum injikováno mezi dura mater zakrývající míchu a obratle injekcí do bederní oblasti), pak během vyšetření může anestetik přidat lék proti bolesti do epidurálního katétru a všechny manipulace budou provedeny. bezbolestný.

Nevyšívané mezery při porodu jsou spojeny s vývojem poporodní hemoragie, přidáním infekce a komplikacemi, které se mohou v budoucnu vyvinout. Například nešité slzy perineum a vagíny v budoucnu mohou vést k rozvoji prolapsu pánevních orgánů. Nešité krční trhliny vedou k vytvoření ektropionu děložního čípku („odvrácení“ krčku děložního čípku, ve kterém se objevuje vnitřní výstelka tkáně děložního hrdla (krční kanál); v této oblasti se často vyvíjí chronický zánět). Kromě toho je v podobných případech během následných těhotenství možná tvorba istmicko-cervikální nedostatečnosti (ICI). V tomto stavu děložní čípek nedostatečně plní svoji blokovací funkci a mírně se otevírá, což může vést k ukončení těhotenství.

Vulvar Slzy

Vulva se nachází v předvečer vagíny: je tvořena malými a velkými stydkými pysky, klitorisem a vnějším otvorem močové trubice. Roztržky vulvy se vyskytují nejčastěji u minie labia a klitorisu. Zpravidla jsou předkládány ve formě slz nebo trhlin.

Roztržky v klitorisu jsou obvykle doprovázeny významným krvácením, protože tato oblast má hojný přísun krve. Takové praskliny se sešívají v lokální anestézii (anestetikum se injikuje do tkáně poblíž místa prasknutí) a močový katétr (měkká trubička) se musí vložit do močové trubice. Tato manipulace se provádí tak, že při šití nepoškodí močovou trubici, protože je umístěna velmi blízko klitorisu.

Výsledné ruptury minie stydkých pysků se také přišijí v lokální anestézii, proto se používá sprej s anestetikem. Pokud jsou mezery malé, není vždy nutné šití. Protože textilie v této oblasti jsou velmi tenké a jemné, někdy může být samotný postup šití traumatičtější než roztržení..

V oblasti vulvy jsou stehy vyrobeny ze samozhášivého materiálu; nemusí se odstraňovat - sami „zmizí“ 5–7 dní po narození a v místě šití zůstává tenká jizva, která se postupem času stává téměř neviditelnou.

Vaginální slzy

Vagina je svalová trubice sahající od genitální mezery po děložní hrdlo. Nejčastěji se poranění vaginální poranění vyskytuje v jeho vnější třetině, tj. Blíže genitální trhlině. Střední a horní třetina mají větší schopnost protahování, takže trhliny v těchto oblastech jsou mnohem méně běžné. Vaginální slzy často přecházejí na perineum. Slzy uvnitř pochvy jsou sešity absorbovatelnými stehy, nemusí být odstraněny. K hojení dochází rychle, protože vaginální sliznice má rychlou schopnost regenerace, tj. Obnovení.
Někdy se vaginální poranění vyskytují tak, že jeho sliznice zůstává neporušená, ale současně jsou rozdrceny základní tkáně. Pokud je krevní cévka poškozena v submukózní vrstvě krvácením, vytvoří se hematom: vaginální stěna v této oblasti se postupně zvyšuje, bobtná. Žena v práci cítí rostoucí pocit prasknutí. Aby zastavil krvácení a zbavil se hematomu, musí lékař udělat malý řez nad místem, kde se hromadí krev, zastavit krvácení a sešívat poškozenou tkáň.

Rozkrokové slzy

Rozkrok je oblast od zadní stěny vagíny po vnější otvor konečníku. V perineu jsou svaly, vazy, tuková tkáň, krevní cévy a nervy, stejně jako konečník. Perineální slzy se dělí na 3 stupně v závislosti na hloubce poškození tkáně:

při prasknutí prvního stupně je poškozena pouze perineální kůže, mezera přechází do vaginální sliznice;
při prasknutí druhého stupně jsou poškozeny nejen kůže, ale také svaly perineum;
s prasknutím třetího stupně, kromě svalů, je poškozen svěrač (kruhový sval) konečníku a někdy i konečník sám.

Perineální slzy prvního a druhého stupně se sešívají, obvykle v lokální anestézii nebo při dlouhodobé epidurální anestézii (pokud k tomu došlo během porodu). V případě poškození svalové vrstvy se na svaly nejprve aplikují stehy ze samo-absorbovatelného materiálu a poté se na kůži aplikují individuální stehy z neabsorbovatelného materiálu: to zajistí optimální přizpůsobení tkáně. Stehy z neabsorbovatelného materiálu se zpravidla odstraňují pátý den po narození.

Pokud jsou perineální slzy malé, mohou se na kůži aplikovat také samo-vstřebatelné stehy. Někteří lékaři praktikují aplikaci vnitřního stehu na kůži, pak velmi elegantní, téměř neviditelné jizvy. V tomto případě žena nepociťuje další nepohodlí při odstraňování švů, rychlé hojení bude provedeno kvůli hojnému přívodu krve do perineu po porodu.

Uzavření mezer třetího stupně se provádí na operačním sále v celkové anestézii. Hlavním úkolem chirurga s takovými přestávkami je zajistit integritu svěrače rekta a samotného konečníku, pokud byl poškozen. Poté se obnoví integrita svalové vrstvy a poté kůže.

Epiziotomie

Chirurgická disekce perineum v přítomnosti určitých indikací se nazývá epiziotomie. Tento zásah se nejčastěji provádí s hrozbou spontánního prasknutí perineu, jehož příznakem je maximální napínání a ztenčení tkání. V tomto případě jsou tkáně bělavé a mírně lesklé. To je způsobeno tím, že na tkáň působí nadměrný tlak, jsou zúženy krevní cévy a dochází k krvácení tkání.

Pokud porodník-gynekolog zjistí, že dojde k prasknutí perineum, odřízne perineum mírně na stranu střední linie. Epiotiotomie je považována za výhodnější než spontánní perineální ruptura: rána s hladkými hranami aplikovaná chirurgickým nástrojem se snadněji opravuje a hojí rychleji než rána rány, často s rozbitými hranami, jak se stane, když se roztržení rozkroku.

Epiziotomie se provádí také v situacích, kdy je nutné zkrátit druhé (porodní) období porodu, tj. Urychlit narození plodu. To je nezbytné pro akutní hypoxii plodu, kdy z nějakého důvodu začíná trpět nedostatkem kyslíku; s gestózou (komplikace těhotenství, která je doprovázena zvýšením krevního tlaku, výskytem bílkovin v moči a otokem), může při oddálení porodu zhoršovat stav plodu i matky, jakož i určitá doporučení optometristy nebo terapeuta. Indikace pro provádění epiziotomie různými odborníky jsou zaměřeny na maximalizaci snížení stresu během pokusů. Jinými slovy, v některých situacích se ženě nedoporučuje aktivně tlačit. To nelze provést s vysokým krevním tlakem, kardiovaskulárními patologiemi, zvýšeným nitroočním tlakem.

Uzavření rány po epiziotomii se provádí podle stejného principu jako uzavření perineálních slz. Nejprve jsou na svalovou vrstvu naneseny absorbovatelné stehy a poté na kůži odstraněny několik neabsorbovatelných stehů, které jsou odstraněny na pátý den poporodní periody..

Krční slzy

Podle hloubky poškození se rozlišují 3 stupně cervikální trhliny:

první stupeň je délka mezery menší než 2? cm;
druhý stupeň - mezera větší než 2? cm, nedosahující vaginálního fornixu, tzn. na konec děložního čípku, oblast jeho vnitřního hltanu;
třetí stupeň - mezera dosáhne vaginálního fornixu nebo k němu přechází (ve skutečnosti je děložní čípek roztržen po celé své délce). Ruptura děložního čípku třetího stupně je velmi nebezpečná, protože může dojít k prasknutí dělohy..

Při vyšetřování měkkých tkání porodního kanálu se chirurgicky obnovují praskliny děložního čípku prvního a druhého stupně. Anestezie se v tomto případě zpravidla nevyžaduje: tkáně děložního čípku nemají receptory bolesti a žena zažívá při manipulaci tažení dolního břicha. Šicí materiály se nanášejí ze savých materiálů a nelze je odstranit. Při správném přizpůsobení tkáně nezůstane na děložním čípku žádná jizva a během několika dnů dojde k uzdravení.

Pokud je nutná cervikální ruptura třetího stupně, je nutné vyloučit rupturu dolního děložního segmentu manuálním vyšetřením děložní dutiny. Tato manipulace se provádí v krátkodobé intravenózní anestézii. Lékař vloží ruku do děložní dutiny a zkontroluje integritu svých stěn. Pokud nejsou poškozeny stěny dělohy, je sešita hluboká prasklina děložního čípku. Pokud je diagnostikována prasknutí stěn dělohy, je nutná chirurgie břicha s vyšetřením místa poškození a rozhodnutím o další taktice. Bohužel, v případě praskliny dělohy, je nejčastěji odstraněna, protože praskliny dělohy jsou nebezpečné při život ohrožujícím krvácení. Pokud je však mezera malá a je možné zastavit krvácení, lékaři vynaloží veškeré úsilí na zachování orgánu.

Prevence

Hlavní prevencí mezer při porodu je koordinovaná práce porodní asistentky, lékaře a ženy při porodu. V závislosti na stupni otevření děložního čípku nebo úrovni hlavy plodu v malé pánvi, může porodník požádat ženu, aby netlačila, když jsou již pokusy cíteny, ale aby dýchala kontrakcemi nebo naopak tlačila v určitém bodě. Faktem je, že s předčasnými pokusy velmi často dochází k prasklinám krčku. Při významném, ale ne úplném otevření děložního čípku, se hlava plodu začne postupně snižovat a vyvíjí tlak na konečník. Žena tak pokusy cítí, ale krk se ještě úplně neotevřel. Pokud v tuto chvíli začnete tlačit, pak takový vynucený postup hlavy může poškodit děložní hrdlo, které se ještě úplně neotevřelo. A příliš časné pokusy mohou vést k nadměrnému tlaku na tkáně porodního kanálu, což přispívá k jejich drcení.

Pokud cítíte drtivou touhu tlačit, ale děložní hrdlo se dosud neotevřelo, porodník vás požádá, abyste boj „dýchali“. K tomu potřebujete časté vdechování a vydechování ústy (někdy nazývané „dýchání u psa?“). Takové dýchání zajišťuje hyperventilaci plic, nadbytek kyslíku vstupuje do krve. Výsledkem je, že pocit bolesti a plnosti je tupý a touha tlačit oslabuje. Kromě toho se zaměřením na konkrétní metodu dýchání budete rozptylovat od nepříjemných pocitů. Pokud se vám podaří lépe dýchat, děložní hrdlo se postupně otevírá a hlava plodu se bude jemně pohybovat podél porodního kanálu a dá se zabránit prasklinám děložního hrdla..

Během porodu navíc porodní asistentka provádí tzv. Techniky ochrany perineum. Současně postupně natahuje perineum prsty, takže tkáně jsou „zvyklé“ na protahování. Když je plodová hlava připravena proříznout genitální trhlinu, porodní asistentka provádí určité akce, aby chránila integritu perineum. Při krčení hlavy nastává okamžik, kdy porodní asistentka také žádá ženu, aby v práci nepůsobila, ale aby v boji dýchala. K tomu dochází, když hlava prochází genitální trhlinou s největší velikostí a další síly mohou způsobit prasknutí perineu..

I přes to, že porodům je zabráněno rupturami, by měla být opatření k zabránění této komplikace přijata již během těhotenství.

Zaprvé, pokud má žena zánět pochvy, musí být léčena před porodem, protože zanícené tkáně jsou náchylnější k prasknutí než zdravé. Zánětlivý proces může také vést k rozvoji vzestupné infekce (přechod infekce z pochvy na dělohu).

Zadruhé, aby byly svaly perineu pružnější a snáze snášely nadměrné protažení během porodu, doporučuje se provádět Kegelova cvičení. Spočívají ve střídání a uvolňování svalů perineu, jako když omezují nutkání močit. Při pravidelném cvičení se perineální svaly posilují a zlepšuje se prokrvení v perineu. To zase zlepšuje trofickou tkáň, což snižuje riziko jejich poškození při porodu.

Cvičení s Kegelem se mohou začít provádět již po 26–28 týdnech těhotenství. Nejlepší je provádět je 2-3krát denně za 70–100 redukcí. Je užitečné pokračovat ve cvičení i po porodu: pomohou svaly perineu rychleji se zotavit.

Po přestávce

Pokud však při porodu došlo k slzám nebo došlo k epiziotomii a zranění byla chirurgicky napravena, v poporodním oddělení se zašívají stehy na kůži perineum a vnějších genitáliích, aby se nevyvíjely infekční komplikace. Pokud je vše v pořádku, jsou neabsorbovatelné stehy odstraněny 4. - 5. den po dodání.

Pro rychlé uzdravení poporodní ruptury je třeba dodržovat následující pravidla:

Nejprve se nedoporučuje sedět, protože švy se mohou rozdělit a musíte je položit. V závislosti na stupni a velikosti poškození může toto období trvat od několika dnů do dvou týdnů, v závislosti na druhu materiálu na šití a způsobu šití.
Měli byste nosit bavlněné spodní prádlo a používat speciální poporodní polštářky nebo polštářky vyrobené z přírodních tkanin: nenarušují cirkulaci vzduchu, a tak zabraňují infekci.
Pro intimní hygienu je vhodné použít speciální prostředky, protože nevysychají pokožku a nezpůsobují další podráždění.
Po každém močení a pohybu střeva se doporučují hygienické postupy..

Články O Neplodnosti