Hlavní Neplodnost

Sazby plodu za týden

Hmotnost plodu je velmi důležitým kritériem pro hodnocení jeho vývoje. Spolu s dalšími diagnostickými parametry umožňuje lékaři dojít k závěru, jak probíhá těhotenství, zda se v zásadě vyvíjí a zda je dítě vystaveno patogenním faktorům. Například, hmotnostní zpoždění může znamenat „hladovění“ dítěte (kyslík, který je pozorován u kuřáků i těhotných žen, a výživný, když žena nedostává dostatek živin), její zpoždění ve vývoji (které se může vyskytnout mnoha způsoby). důvody) a dokonce i o zmrazení plodu. Nadměrná hmotnost dítěte je také nefunkčním signálem o některých porušováních.

Dítě roste v matčině lůně velmi rychle, což je možné díky výraznému nárůstu dělohy ženy, která se stala jeho dočasným domovem. Z orgánu o průměru 7-8 centimetrů se do konce tohoto období změní na téměř 40 centimetrů a objem se zvýší téměř 500krát! Hmotnost dělohy před porodem dosahuje 1200 g, zatímco na začátku těhotenství váží pouze 50-60 g. Všechny tyto transformace poskytují rostoucímu dítěti prostor, ochranu a normální podmínky pro vývoj a růst.

Hmotnost plodu v týdnu těhotenství bude sledována pokaždé, když žena podstoupí ultrazvukové vyšetření. Tato metoda je velmi spolehlivá a s vysokou přesností vám umožní vyhodnotit toto kritérium. K pozdějšímu datu určí gynekolog hmotnost plodu po týdnech „okem“ - měřením výšky děložního fundusu a obvodu břicha. Tato metoda je však postupně nahrazována první z důvodu nízké objektivity a velké chyby ve výpočtu.

Stanovení hmotnosti plodu podle týdnů těhotenství umožňuje identifikovat pravděpodobný problém nebo zpoždění v jeho vývoji a opravit situaci v případech, kdy je to možné. Vyhodnocuje se v kombinaci s dalšími ukazateli (růst, parametry částí těla, palpitace) a koreluje s gestačním věkem..

Velikost plodu. Velké ovoce

Velké ovoce

Velké břicho během těhotenství ještě neznamená. Že určitě budete mít velké dítě. Existuje však několik známek, podle nichž je to možné určit s vysokou mírou jistoty..

V prvním trimestru, přibližně v 8. až 12. týdnu těhotenství, nastávající matka podstoupí první plánovaný ultrazvuk. V této studii odborník vyjasňuje gestační věk, měří délku plodu v centimetrech a přesněji jeho velikost v kocyceal-parietalu (CTE). Od této chvíle pro vás malé stvoření získá specifický tvar. Před námi je několik měsíců, během nichž se dítě bude vyvíjet, bude silnější a připraví se na zrození světla.

Diagnóza velikosti plodu

Je možné provádět předpovědi o velikosti plodu pouze od středu třetího trimestru. Lékař bude věnovat pozornost zvýšení objemu břicha. Pokud velikost pasu přesáhne 100 cm, bude mít lékař podezření, že váš hrdina roste. A určitě vás pošle na ultrazvukové vyšetření, které určí velikost a obvod hlavy plodu, stejně jako velikost jeho břicha a hrudníku. Poté lékař vypočítá odhadovanou hmotnost plodu podle vzorce, který zohlední všechny tyto parametry.

Ovládejte se: vážte se každý týden a dodržujte plán nárůstu hmotnosti. A nezapomeňte si je vzít s sebou, když jdete na schůzku s lékařem. Do 20. týdne můžete přidat maximálně 700 g týdně, od 20. do 30. - asi 400 g a po 30. - pouze 300-350 g.

Celkový přírůstek hmotnosti po celé těhotenství je individuální a závisí na vaší ústavě. Zjistěte svou rychlost. Štíhlé ženy v době narození mohou získat až 15 kg. Pokud máte průměrnou postavu, měl by být nárůst 10-12 kg. Pokud jste považováni za „knedlík“, buďte zvláště ostražití: horní hranice přírůstku hmotnosti je přibližně 7 kg. Nepřehánějte to, takže nebudete litovat později!

Velikost plodu po týdnu

Velikost vaší pánve určí lékař při vaší první návštěvě při registraci. Potřebné parametry (pět z nich) se měří pomocí tazomeru na zádech a na boku a také při vaginálním vyšetření. Pokud je alespoň jedna z velikostí o 1,5-2 cm menší než norma, mluví o anatomicky úzké pánvi. Vyskytuje se u 5-7% žen.

Indikací císařského řezu je funkčně (klinicky) úzká pánev. Taková diagnóza se provádí, když existuje nesoulad mezi velikostí hlavy plodu a pánví budoucí matky. Tyto případy tvoří pouze 1-2% všech narozených. Stává se však, že anatomicky úzká pánev je funkčně dostatečná pro přirozené porod.

Tabulka velikosti plodu (KTR) podle týdne

Těhotenský týdenHmotnost plodu, gKTR plodu, cm
dvacet32025
2470032
28130037
32200042
34275047
40350053

Velké dítě

Velké dítě se může narodit kvůli některým onemocněním nastávající matky nebo kvůli nevhodnému chování během těhotenství.

Nesprávně připravená strava může nepříznivě ovlivnit zdraví plodu. Nejčastěji se rodí velké dítě u žen, které nesprávně kombinují výrobky a milují velké porce. Chcete-li jíst správně, postupujte podle našich doporučení a vytvořte nabídku pro každý den.

Dědičnost je druhým nejvlivnějším faktorem vedoucím k vývoji velkého plodu. Pokud jste se vy nebo váš manžel narodili velcí, buďte připraveni na zrození hrdiny.

Těhotná cukrovka způsobuje zvýšení hladiny glukózy u dítěte, což stimuluje nadměrnou sekreci inzulínu v jeho těle. Je známo, že tento hormon je růstový faktor. V tomto případě budete potřebovat neustálý lékařský dohled. Proto budete muset do nemocnice jít předem, nejpozději do 32. týdne. Lékaři budou sledovat hladinu cukru v krvi a moči a pomáhají vám včas.

Nadměrné vystavení těhotenství také vede k nadváze plodu. Koneckonců, pro stále roste, navzdory zmeškané nejlepší době narození. Váš lékař se tomu pokusí zabránit a včas přijme nezbytná opatření..

Zdravé stravování

Milujete sladké housky a den bez cookies a čokolády? Nezapomeňte, že nadbytek sacharidů vede k nadváhy. Ve vaší pozici se oba zotavujete. Současně dítě postrádá živiny nezbytné pro normální růst a vývoj. A další gramy jsou uloženy v rezervě. Věřte mi, že je lepší to teď sledovat, než bojovat s nadváhou, když se narodí.

 • Jezte více čerstvé zeleniny a ovoce. Připravte si saláty, přidejte do nich zelení a osolte rostlinným olejem.
 • Vyhněte se smaženým jídlům. Jděte na dušené maso, vařené a pečené pokrmy.
 • Omezte příjem soli (to je skvělý způsob, jak zabránit otokům!) A koření.
 • Dobré housky vyčleněné pro budoucnost. Kupujte žitný chléb nebo celozrnnou mouku.
 • Připravte si různé čerstvé ovocné nápoje. Vařte nesladěné kompoty, vymačkejte šťávy, připravte koktejly.
 • Nezapomeňte na mléčné výrobky. Vytvářejí střeva, obohacují tělo vápníkem a bílkovinami.

Řiďte se těmito jednoduchými pravidly - a dítě bude zdravé, než se narodí. A porod bude úspěšný!

Velikosti dítěte v týdnu těhotenství

Když se ve vás objeví nový život a rychle se vyvíjí, je velmi zajímavé vědět, jaká je velikost dítěte, kolik váží a jak dlouho to je. Pro každý nový týden dítě rychle roste, zejména pro první trimestr, kdy každých sedm dní dítě roste téměř dvakrát. V tomto článku naleznete standardní velikosti dítěte podle týdne těhotenství.

Velikost batole týdně

Až do 19 týdnů je v níže uvedené tabulce uvedena délka dítěte od koruny po kostní kost a od 20 týdnů je uvedena délka dítěte od koruny po paty. Z důvodu jasnosti je velikost uvedena ve srovnání s obilím, ovocem a zeleninou. Díky tomu si můžete jasně představit, jaká je vaše velikost v tuto chvíli. Velikosti se uvádějí od třetího a čtvrtého týdne z toho důvodu, že se gestační gestační věk počítá od prvního dne poslední menstruace a že samotná početí nastane uprostřed ovulace během ovulace..

 • 3. a 4. týden Velikost: Makové semeno; Hmotnost: 0 g; Délka: 1 mm;
 • 5. týden Velikost: Sezamové semeno; Hmotnost: 0,1 g; Délka: 2 mm;
 • 6. týden: Velikost: rýžové zrno; Hmotnost: 0,2 g; Délka: 6 mm;
 • Týden 7. Velikost: Blueberry Berry; Hmotnost: 0,5 g; Délka: 1,3 cm;
 • 8. týden Velikost: Raspberry Berry; Hmotnost: 1 g; Délka: 1,6 cm;
 • 9. týden Velikost: bobule hroznů; Hmotnost: 2 g; Délka: 2,3 cm;
 • 10. týden: Velikost: Datum; Hmotnost: 4 g; Délka: 3,1 cm;
 • 11. týden: Velikost: Obr; Hmotnost: 7 g; Délka: 4,1 cm;
 • 12. týden Velikost: Švestka; Hmotnost: 14 g; Délka: 5,4 cm;
 • 13. týden: Velikost: Qiwi; Hmotnost: 23 g; Délka: 7,4 cm;
 • 14. týden Velikost: Broskev; Hmotnost: 43 g; Délka: 8,7 cm;
 • 15. týden Velikost: Hruška; Hmotnost: 70 g; Délka: 10,1 cm;
 • 16. týden Velikost: Avokádo; Hmotnost: 100 g; Délka: 11,6 cm;
 • 17. týden: Orange; Hmotnost: 140 g; Délka: 13 cm;
 • 18. týden Velikost: Granátové jablko; Hmotnost: 190 g; Délka: 14,2 cm;
 • 19. týden Velikost: Grapefruit; Hmotnost: 240 g; Délka: 15,3 cm;
 • 20. týden Velikost: Mango; Hmotnost: 300 g; Délka: 25,6 cm;
 • 21. týden Velikost: Cantaloupe; Hmotnost: 360 g; Délka: 26,7 cm;
 • 22. - 24. týden. Velikost: Lilek; Hmotnost: 430 - 600 g; Délka: 28-30 cm;
 • 25. - 28. týden. Velikost: Papaya; Hmotnost: 660 - 1 000 g; Délka: 34-37 cm;
 • 29. - 32. týden. Velikost: dýně; Hmotnost: 1150 - 1700 g; Délka: 38-42 cm;
 • 33-36. Týden. Velikost: Muškátový oříšek; Hmotnost: 1900 - 2600 g; Délka: 43-47 cm;
 • 37. - 40. týden. Velikost: Meloun; Hmotnost: 2800 - 4000 g; Délka: 48-52 cm;

Za pouhých 40 týdnů dítě vyroste z beztížného „makového semene“ na ovoce o velikosti skutečného melounu. Velmi křehký, cenný a sladký meloun srdce. Během těchto čtyřiceti týdnů se hmotnost dítěte zvyšuje 3 miliardykrát, a to je skutečný zázrak!

Od mák po novorozence: velikost plodu pro každý týden těhotenství

Den co den, týden po týdnu vaše budoucí dítě roste, mění se, „vyrůstá“. Po dobu 40 týdnů se stane skutečný zázrak: z embrya s ocasem se z něj stane dítě, připravené k narození. Doporučujeme, abyste s námi tento proces následovali..

3 týdny těhotná

Nyní je vaše dítě velikostí máku. Velikost embrya je pouze 2 mm. Právě v této fázi těhotenství začíná jeho malé, ale velké srdce bít. Pokud přijdete na ultrazvuk, bude lékař schopen posoudit stav vašeho nenarozeného dítěte srdečním tepem.

4 týdny těhotná

Na konci prvního měsíce vývoje plodu se dítě zvyšuje asi 3krát. Navíc je stále velmi malý: délka embrya je pouze 3 mm. Ve velikosti je to jako sezamové semínko. V současné době leží vnitřní orgány: plíce, žaludek, játra, slinivka břišní, endokrinní žlázy.


5 týdnů těhotenství

V pátém týdnu těhotenství má dítě velikost slunečnicového semene. Jeho délka je pouze 5 mm. Na konci tohoto týdne dojde k úžasné události: vytvoří se embryonální gonoblasty - prekurzory zárodečných buněk (spermie u chlapců a vajíčka u dívek). Jen si představte: již nyní má vaše nenarozené dítě začátky budoucích dětí, vašich vnoučat!


6 týdnů těhotenství

V šestém týdnu těhotenství se vytvoří tvář a prsty vašeho nenarozeného dítěte a začíná se tvořit vnější ucho a oční bulvy. Na konci tohoto týdne je již embryo velikosti hrachové cizrny! Jeho délka je 10-12 mm. Malé kolibříky kladou vejce této velikosti.


7 týdnů těhotenství

V sedmém týdnu těhotenství má vaše dítě velikost boby. Jeho délka je již 16 mm. Právě se formují jeho malé ruce a nohy. Dítě volně plave v plodové vodě, v mikrokosmu. Asi polovina malého těla je hlava.


8 týdnů těhotenství

Na začátku osmého týdne těhotenství je již embryo dlouhé 15-20 mm. Jeho tělo se začíná narovnat. Nostrily, ušnice, oči se tvoří a do konce týdne se vytvoří víčka. Pořád se necítíš, ale dítě pohne rukama a nohama. Rychlý vývoj mozku pokračuje. Počínaje tímto obdobím se rozlišuje mozková kůra, která již má poměrně značné množství spletení. Délka plodu do konce osmého týdne je 40 mm a váží vaše dítě jako lobule, pomeranč - asi 5 gramů...

Nyní vaše dítě má velikost nezralé olivy. Jeho délka je 2,4 cm. Tato velikost byla Thumbelina.


9. týden těhotenství

Nyní vaše dítě má velikost velké hroznové víno. Jeho délka je pouze 3,1 cm. Přibližně k takovému růstu byl Boy-with-Finger v pohádce. Devěttýdenní embryo se zcela stává malým mužem. Od této chvíle se již nazývá ne zárodkem, ale plodem. Vaše budoucí dítě dobrovolně saje prst. Jeho srdce dělá 130 až 150 tepů za minutu. Postarej se o něj: už je schopen cítit bolest.

10 týdnů těhotná

Nyní vaše dítě má velikost bonbónu. Jeho délka je 4 až 6 cm, váží asi 10 až 15 g. Na konci desátého týdne svého vývoje je vývoj bránice dokončen - brzy se aktivně podílí na dýchání. Místo „ocasu“ se vyvine hýždě. V reakci na podněty (světlo, zvuk) otočí hlavu.


11 týdnů těhotenství

Meruňkové dítě tento týden. Délka plodu je 5-7 cm. Váží asi 14 g. Poměr těla nenarozeného dítěte je stále neobvyklý: má velkou hlavu, malé tělo, dlouhé paže a krátké nohy. V jedenáctém týdnu placenta pracuje na plnou kapacitu: zajišťuje nepřetržitý průtok krve do plodu, obohacený o živiny a kyslík a vylučuje metabolické produkty plodu a oxidu uhličitého.

12 týdnů těhotenství

Ve 12 týdnech těhotenství je dítě již hráškem. Jeho délka je 7-8 cm. Váží asi 23 g. Ve dvanácti týdnech těhotenství dítě reaguje na světlo, teplo, hluk a dotek. Dítě je stále velmi malé, ale má víčka, nehty, je konečně utvořen a všechny orgánové systémy tohoto malého organismu začaly fungovat. Od tohoto věku plod dělá vzácné rytmické pohyby svalů hrudníku, jako by dýchal. Takže vaše dítě trénuje, než se zhluboka nadechne...

13. týden těhotenství

Nyní vaše dítě má velikost figy. Jeho délka je 8 cm a do konce týdne to bude 11 cm. Váží asi 30–40 g. Jako kuře sotva vylíhlé. Vaše dítě má plně tvarovanou tvář, uši a nos jsou jasně viditelné. Zajímalo by mě, jak vypadá?


14 týdnů těhotná

Ve čtrnáctém týdnu má vaše dítě velikost hrušky. Jeho délka je 10 cm. Váží asi 70 g jako narozené malé kotě. Vývoj svalového systému plodu pokračuje, jeho motorická aktivita se zintenzivňuje. Dělá pohyblivé pohyby, zatáčky a zatáčky. Citlivý ultrazvuk může již ukázat pohlaví vašeho budoucího dítěte.


15 týdnů těhotná

Nyní vaše dítě má velikost avokáda. Jeho délka je 11,6 cm, váží asi 100 g, jako novorozená panda. Srdeční rytmus dítěte je již při poslechu stetoskopem jasně viditelný.


16 týdnů těhotenství

Nyní je délka dítěte, stejně jako průměrná mrkev, 13 cm. Tělesná hmotnost je asi 170 g. Naučí se ovládat ruce a nohy, spolkne okolní vodu a potěší prstem.


17 týdnů těhotná

Nyní vaše dítě má velikost brambor. Jeho délka od horní části hlavy k ocasu je 14,2 cm a hmotnost 190 g, stejně jako u novorozeného labradorského štěněte. Tento týden se koná důležitá událost: nenarozené dítě reaguje na zvuky.


18 týdnů těhotenství

V osmnáctém týdnu má vaše nenarozené dítě velikost velkého rajče a váží až 240 g. Jeho délka od vrcholu hlavy po kostní kost je 15 cm. Malý Niels, který se vydal na úžasnou cestu s divokými husy, byl v takové výšce. Osmnáctý týden znovu těhotné ženy začnou jasně pociťovat pohyb plodu.

19 týdnů těhotenství

Nyní vaše dítě váží asi 300 g. Jeho délka od horní části hlavy po paty je 24-25 cm, jako velký banán. Tělo nabírá obvyklé proporce. 19. týden je čas na zlepšení dýchacího systému. Plíce plodu provádějí asi 40 rytmických respiračních pohybů za minutu. Vaše bříško se stane viditelným. V tuto chvíli často provádějí druhý ultrazvuk.


20 týdnů těhotenství

Plod je již plně formován. Kůže plodu v tomto okamžiku je stále velmi tenká, ale není tak průhledná. Oči plodu mají dobře tvarovaná víčka, řasy. Ve dvacátém týdnu vývoje plodu již má mrkající reflex. Vaše dítě váží asi 360 g, jako malý zajíc. Jeho délka od horní části hlavy po paty je 26-27 cm.

21 týdnů těhotná

Napůl cesta prošla! Vaše dítě spí 16-20 hodin denně, zbytek času je vzhůru. Máte pocit, že je doslova zběsilý, protože děloha je stále docela prostorná. Může být v poloze vzhůru nohama, na chvíli se posadit nebo přesunout na stranu. Tento týden můžete zaznamenat zvýšenou chuť k jídlu. Vaše dítě váží 430 gramů jako velké mango ovoce. Jeho délka je přibližně 27-28 cm. Dunno měl takovou výšku.

22 týdnů těhotná

Vaše dítě váží asi jako vejce tučňáka císaře. Je to více než 500 g. Jeho délka od horní části hlavy po paty je 29 cm. Dítě již vnímá zvuky a je připraveno poslouchat příjemnou hudbu a vaše ukolébavky. Na konci dvacátého druhého týdne je páteř plně formována. Pro dítě je mnohem snazší ovládat své tělo.


23 týdnů těhotná

Vaše dítě má velikost kukuřice. Jeho délka od horní části hlavy po paty je 30 cm. Váží asi 550 g. - Jako průměrný novorozený medvídek. Tvář budoucího dítěte se nám stává stále více známou: tvar nosu je jasně viditelný, uši jsou umístěny v místě, kde jsou umístěny u dospělého (v dřívějších fázích vývoje plodu byly jeho uši mnohem nižší, blízko krku), víčka jsou plně tvarovaná, ale téměř po celou dobu jsou pevně stlačeny. Drobky již mají obočí..

24 týdnů těhotenství

Vaše dítě váží asi 660 gramů, asi jako zelený kokos. Jeho délka od horní části hlavy po paty je 34-35 cm. Ve dvacátém čtvrtém týdnu vývoje plod zabírá téměř celý prostor děložní dutiny, je trochu přeplněný. Stále se však může převrátit a změnit polohu..


25 týdnů těhotenství

V této fázi těhotenství váží vaše dítě asi 700 g jako novorozený bílý medvídek. Délka plodu od hlavy až k patám je přibližně 35 cm. Tento týden začínají neobvykle důležité procesy spojené se zráním plicní tkáně. Plicní strom je již téměř zcela vytvořen, proces vývoje alveol, nejmenších vesikul, v nichž se po narození dítěte uskuteční proces výměny plynu - krev je nasycena kyslíkem a krev je uvolňována z oxidu uhličitého. Alveoli se podobají vypuštěným balónkům. V tomto stavu zůstávají až do prvního dechu novorozence.


26 týdnů těhotenství

Vaše dítě nyní váží přibližně jako brokolice. Je to asi 750 g. Délka od horní části hlavy po paty je 36 cm. Smyslové orgány vašeho dítěte jsou již dobře vyvinuté: dotek, koordinace (pocit polohy těla v prostoru), sluch, zrak a dokonce i vůně.
Bylo zjištěno, že plod rozlišuje zvuky, které jsou mnohem lepší nízko, takže si dobře pamatuje hlas svého otce - lepší než hlas své matky. Pokud váš manžel mluví k dítěti láskyplně, uslyší je a dokonce i pozitivně zareaguje a po narození bude mezi otcem a dítětem navázán užší kontakt.
Ale nejdůležitější zvuk, který vaše dítě neustále slyší, je zvuk vašeho srdce. Klidné bití částečně zajišťuje klid dítěte.

27 týdnů těhotenství

Nyní vaše dítě má velikost pomelo, váží více než 1 kg. Jeho délka od horní části hlavy po paty je přibližně 37 cm. V této fázi vývoje vaše nenarozené dítě vytváří typ metabolismu, který je pro něj jedinečný a který určí všechny procesy, které se v jeho těle vyskytují po celý život. To znamená, že právě v těchto minutách se utváří tělo dítěte, schopnost asimilovat určité složky potravin, jeho odolnost vůči infekcím, typ reakce na stres a mnohem více.


28 týdnů těhotenství

Vaše dítě váží téměř 1,2 kg. Jeho délka od vrcholu hlavy po paty je přibližně 38 cm - růst novorozené tygří mládě. Dítě prozkoumává své tělo a prostor kolem: cítí pupeční šňůru, stěny dělohy zevnitř. Již v tomto věku upřednostňuje pravou nebo levou ruku - podle toho, na které hemisféře mozku bude dominovat.

29 týdnů těhotná

Tento týden dosáhlo vaše dítě velikosti velké hlavy zelí. Váží asi 1,3 kg jako pštrosí vejce. Jeho délka od horní části hlavy po paty je 39-40 cm.
Vaše dítě je již dostatečně velké a v dutině dělohy je přeplněné. Určitě máte pocit, že pohyby dítěte již nejsou tak chaotické a aktivní jako předtím. V podstatě vás tlačí lokty, koleny nebo paty. Kvůli nedostatku volného prostoru je plod nucen zaujmout určitou pozici v děložní dutině - tato pozice je zpravidla vzhůru nohama.


30 týdnů těhotenství

Na konci tohoto týdne plod rostl na 37 cm a měl tělesnou hmotnost přibližně 1400 gramů, jako šestiměsíční kotě. Tento týden se nervová spojení v těle dítěte i nadále aktivně rozvíjejí. V reakci na náhlý intenzivní zvuk dělá plod určité pohyby rukama a nohama, otevírá oči. Pokud opakujete stejný zvuk znovu, motorická reakce plodu bude méně výrazná (pohyby budou mít menší výkon a amplitudu).


31 týdnů těhotná

Nyní vaše dítě váží jako novorozená lvíčata - asi 1,5 kg. Jeho délka od horní části hlavy k patám je 41,1 cm. Tento týden se nervová spojení v těle nadále aktivně rozvíjejí. To se projevuje tím, že plod reaguje na nějaký druh podráždění nejen se změnou motorické aktivity, ale její reakce se stává složitější. Například, v reakci na náhlý intenzivní zvuk, plod dělá určité pohyby s rukama a nohama, otevře oči.


32 týdnů těhotná

Nyní vaše dítě váží asi 1,7 kg. Jeho délka od vrcholu hlavy po paty je 40-42 cm - růst, jako malý modrý tučňák (nebo tučňák elf). Od tohoto věku začíná fetální imunitní systém fungovat aktivněji. Speciální imunitní buňky, B-lymfocyty syntetizují imunoglobuliny speciální třídy G. Pouze mají jedinečnou schopnost proniknout placentární bariérou, čímž poskytují antibakteriální ochranu. Hlava dítěte roste, stává se těžkou a nakonec „převáží“, takže dítě může zaujmout správnou pozici před porodem.


33 týdnů těhotná

Vaše dítě váží téměř jako ananas - asi 1,9 kg, vydělává 220 - 230 gramů týdně. Jeho délka od horní části hlavy po paty je 43,7 cm. V mozku plodu dochází k grandiózním změnám. Je již plně formován. Nyní je hlavním úkolem jeho vývoje vytvoření nervových center, které jsou zodpovědné za řízení určitých důležitých procesů v těle. Tak se vytvoří například respirační centrum, termoregulační centrum, regulační centrum krevního oběhu (kardiovaskulární centrum). Můžete si všimnout, že dítě má svůj vlastní režim: v určitých hodinách je aktivní.

34 týdnů těhotenství

Nyní vaše dítě dosáhlo velikosti malého melounu a váží asi 2,1 kg. Jeho délka od horní části hlavy po paty je 44-45 cm. Srdeční rytmus vašeho dítěte je jasně slyšet pomocí stetoskopu. Frekvence jeho srdečního rytmu je dvakrát vyšší než u dospělého a je 120 až 140 tepů za minutu. Často a s potěšením cucí prst, díky čemuž se svaly účastnící se sání dobře vyvíjejí. To platí zejména pro svaly umístěné v tloušťce tváří. Proto mají tváře novorozence pěknou pěknou kulatost..

35 týdnů těhotenství

Nyní vaše dítě váží asi 2200-2400 gramů, jako průměrná dýně. Délka dítěte od hlavy po paty je asi 46 cm, jako ozdobná orchidej. Vaše dítě je již připraveno k narození, ale zbývající čas využívá k přibírání na váze: to je důležité, protože u některých žen se mléko objeví o něco později, 2-3 dny po porodu. Dítě bude muset být trpělivé a mít více kalorií.


36 týdnů těhotenství

Tvář plodu byla zaoblená, objevily se nafouklé tváře a vrásky a vrásky zmizely. Zpravidla je plod v této době umístěn hlavou dolů v dutině dělohy. Stává se stále více přeplněným. Kosti lebky plodu jsou velmi měkké, mezi nimi jsou úzké štěrbiny a fontanely plné elastické pojivové tkáně. Jak mu to pomůže při porodu? Nyní vaše dítě váží přibližně 2500-2600 gramů. Jeho délka od horní části hlavy po paty je asi 47 cm jako klasická růže.


37 týdnů těhotná


Ovoce aktivně roste. Do konce tohoto týdne se jeho růst zvýší na 48-49 cm (výška duhovky) a zvýší jeho hmotnost na 2800-2900 gramů. Připravujete věno pro dítě a případně chodíte na těhotenské kurzy, kde se během porodu naučíte správně dýchat. Vaše dítě se také učí dýchat. Dělá konstantní rytmické dechové pohyby, připravuje plíce, mezikontální svaly a bránici na nadcházející první dech.

38 týdnů těhotná

Tento týden je významný v tom, že právě teď jsou všechny orgány a systémy plodu naprosto zralé a připravené na mimomaternicovou existenci. Od této doby začíná přímá příprava matky a dítěte na porod. Nyní vaše dítě váží více než 2,7 - 3 kg, jako hlava sýra. Jeho délka od horní části hlavy po paty je 49,8 cm.


39 týdnů těhotná

Vaše dítě se připravuje na narození. Na začátku tohoto týdne klesá hlava plodu (s prezentací hlavy) a lpí na kostech pánve matky. Pravděpodobně budete cítit úlevu, když máte pocit, že děloha již netlačí na bránici. Počínaje touto dobou může děloha pravidelně provádět malé kontrakce. Přispívají k ještě většímu snížení hlavy plodu a připravují dítě k porodu.
Vaše dítě váží méně než 2800 - 3300 g. Jeho výška od horní části hlavy po paty je přibližně 50 cm; zajímavé je, že se delfín rodí se stejnou délkou těla.


Více informací o prenatálním vývoji vašeho dítěte najdete v naší službě „Těhotenský kalendář“.

Ultrazvuk týdně během těhotenství

13 minut Autor: Irina Bredikhina 692

Ultrazvuk (ultrazvuk) během těhotenství je nejjednodušší, nejdostupnější a neškodná metoda. Proto bylo nedávno předepsáno v každém trimestru, a v případě potřeby ještě častěji, sledovat aktuální stav žen v roce 2008.

Nikdo samozřejmě znovu neprovede ani bezpečné vyšetření těhotné ženy, ale téměř každá nastávající matka touží vědět, jak její dítě vypadá a jak se mu již podařilo dosáhnout parametrů. Není vůbec nutné chodit na ultrazvukovou diagnostiku téměř každý týden, jen abychom zjistili, jak dítě rostlo.

Můžete se seznámit s obecně uznávanými standardy, které charakterizují velikost plodu do týdne těhotenství ultrazvukem, a budoucí rodiče budou schopni porozumět tomu, co to je jako semeno nebo švestka. Ale později dostanou příležitost cítit malé tělo, i když se jednoduše dotknou žaludku matky.

Embryo v 1. trimestru

Proces porodu a vývoje dítěte je podmíněně rozdělen do tří období, které se nazývají trimestry. První trimestr (prvních 12 týdnů) je tedy velmi důležitý: v této fázi dochází k rychlému dělení buněk, jejich počet rychle roste a v závislosti na specializaci se dělí. Díky tomuto jevu se vyvíjejí různé orgány a systémy, v důsledku čehož se embryo stává téměř plnohodnotným člověkem. V tuto chvíli se začne tvořit placenta - dětské místo, které zajišťuje výživu a pohodlný pobyt plodu v lůně.

1. týden

V porodnictví se gestační věk považuje za první den menstruace před početím. Ukazuje se tedy, že ve skutečnosti do 1 týdne početí ještě nepřišlo a ženské tělo se na to připravuje. Vaječník dozrává ve vaječníku a po asi 12-14 dnech vyjde (dojde k ovulaci) a setká se se spermatem. Z toho vyplývá, že v tuto chvíli nemohou být žádné známky.

2 týdny

2 týdny, stejně jako 1 není ve skutečnosti začátek těhotenství - pouze příprava probíhá v těle. Hladina hormonů zodpovědných za zachování vajíčka plodu se zvyšuje, neexistují žádné známky početí. Ultrazvuková diagnostika se v tomto období využívá pouze tehdy, je-li nutné určit, zda došlo k ovulaci v situacích, kdy je těhotenství plánováno předem..

3 týdny

Takže 3 týdny těhotenství podle porodního kalendáře odpovídá 1 týdnu od početí. Teprve v této fázi se vajíčko oplodní. Dalších 30 hodin je intenzivní rozdělení zygotu uvnitř sebe na buňky. Po dosažení dělohy se vajíčko plodu připojí a poté se začne tvořit placenta. Embryo stále vypadá jako buněčná látka. Jeho velikost není větší než 0,15 mm, ale je již vybaven veškerým genetickým materiálem.

4 týdny

V tuto chvíli lze embryo nazvat embryo. Samozřejmě je nyní ještě daleko od lidského vzhledu - vypadá to spíše jako plochý disk se třemi listy - endoderm, mesoderm a ektoderm. Následně se z vnitřních (endoderm), vnitřních a kostních a svalových systémů ze středu (mesoderm) vyvinou vnitřní orgány a z vnějšího (ektoderm) se vytvoří mim embryonální orgány - žloutkový vak, chorion a amnion. Embryo parametry jsou nyní 1 mm široké a 0,36 mm dlouhé, tj. Ne více než mák.

5 týdnů

Nyní formování vnitřních orgánů a systémů embrya pokračuje, on sám již dosáhl velikosti sezamového semínka. Vývoj plodu vyžaduje velké množství vitamínů a minerálů, takže maminka musí dobře jíst.

6 týdnů

Plod znatelně rostl a nyní na ultrazvukovém snímku bude vypadat přibližně se semenem granátového jablka. Tato velikost umožní diagnostikovi určit místo fixace vajíčka a pochopit, zda existuje nebezpečí mimoděložního těhotenství. V této fázi se formují obličeje dítěte - jsou nastíněny počátky očí, nosu, brady, tváří a uší. Ukázalo se, že slyší tep a později vyhodnotí jeho frekvenci.

7 týdnů

Růst a vývoj dítěte je v plném proudu - nyní má velikost 3 mm. Vytvářejí se základní části mozku, postupuje se kardiovaskulární a nervový systém, končetiny a gonády se začínají tvořit. Ultrazvuk v této době určuje aktivitu a fázi vývoje embrya a pomocí speciálního senzoru může diagnostik slyšet jeho srdeční rytmus.

8 týdnů

Toto období je charakterizováno tvorbou pohlavních orgánů a syntézou hormonů potřebnou pro jejich normální fungování. Optický nerv dítěte je položen, kosti a svaly se dále vyvíjejí, chuťové pupeny se objevují na jazyku a čich v nose. V 8. týdnu se dítě už stává velikostí průměrného hroznu - jeho hmotnost dosahuje 0,25 ga výšky asi 7-8 mm.

9 týdnů

Embryo aktivně roste, žábry již zmizely a ocas brzy zmizí. Tělo postupně přestává být klenuté. Vývoj vnitřních orgánů a zlepšování systémů podporujících život.

Tepová frekvence (srdeční frekvence) dosahuje maximálně 175 tepů za minutu. Na ultrazvuku jsou končetiny jasně viditelné a dokonce můžete vidět prsty. Délka jeho těla je přibližně 8–9 mm.

10 týdnů

Embryo na sekundu nezpomaluje svůj růst a nazývá se již plod. Je to velikost průměrné jahody a stále více se podobá člověku. Vznikají sluchové a zrakové orgány - nos a uši jsou již na ultrazvuku vidět. Malé zuby jsou položeny. Nyní dítě již vyvinulo nohy a paže, objevily se svaly, aby mohl dokonce stisknout pěst. Na začátku týdne má délku 15–20 mm a na konci dosahuje 40 mm a váží již 5 g.

11 týdnů

Nyní má dítě čich a on už může cítit jídlo, které jeho matka jí. Jeho délka je asi 50 mm, může se protahovat, chová se aktivně - reaguje na náhlé pohyby matky, zakrývá si tvář držadly, odtáhne stěny dělohy a převrátí 360 stupňů. Ale zatímco žena necítí jeho pohyby - to se stane později.

12 týdnů

Dítě už dorostlo do 60 mm, váží 9–14 g a svou velikostí připomíná malé mučenky. Má nehtové postele, samotný začátek nehtů a genitálií, ale stále nedokáže určit své pohlaví..

13 týdnů

Během této doby dítě dorůstá na 68-70 mm a váží asi 15 g. Objevují se první, stále nepravidelné respirační pohyby. Už může zívat a polykat plodovou vodu. Střeva a ledviny začínají fungovat..

Vývoj plodu ve 2. trimestru

Ve 2. trimestru již mnoho vnitřních orgánů plodu začíná plnit své funkce. Jeho mozek je téměř stejně citlivý jako novorozenec. Pohyby dítěte se každým dnem stávají rozmanitějšími a maminka začíná cítit jeho chvění. To jí umožňuje ještě více si uvědomit těhotenství a zacházet s dítětem jako s oddělenou bytostí..

14 týdnů

Nyní se kvalitativní změny neobjeví až v prvních 3 měsících, ale dítě stále roste a všechny orgány se postupně zlepšují. Jeho tělo dosáhlo délky 78 mm a hmotnosti - 19 g. Dítě je aktivní, vyvíjí klouby a pohyby se více koordinují. Objeví se první chloupky.

15 týdnů

V 15. týdnu je výška dítěte 10 cm a hmotnost asi 30 g. Nyní je snadné změřit průměr jeho stehna a hrudníku, které jsou 12 a 24 mm. Dítě již vytvořilo 20 mléčných zubů, které čekají na svůj čas. Dobře spolkne a může dokonce vylučovat moč, slyší hluk a reaguje na světlo.

16 týdnů

Všechny parametry dítěte rostou úměrně - jeho hmotnost je již 50-60 ga jeho výška je asi 12,5 cm. Délka stehna (DB) dosahuje 1,6 cm a průměr hrudníku (DHA) je 2,6 cm. Fáze fetálního těla začne růst rychleji než hlava. Tělo dítěte je pokryto jemnou chmýří - lanugo.

17 týdnů

Dítě dosáhne velikosti pěst dospělého - jeho výška je 13-14 cm a hmotnost - 70-100 g. Tvorba imunitního systému je dokončena. Malé srdce může pumpovat až litr krve za hodinu, v játrech se produkuje žluč a na hlavě rostou vlasy.

18 týdnů

V 18. týdnu dítě dosáhne délky 15–16 cm a jeho hmotnost je 110–150 g. Pohyby plodu jsou již dokonalejší - může uchopit ruku, stisknout mu prsty a tvář nabývá různých výrazů. Kromě toho je schopen reagovat na emoční stav matky.

19 týdnů

Nyní je výška dítěte 18–19 cm a hmotnost může dosáhnout 160–190 g. Je již dostatečně silný, aby vytlačil stěnu dělohy a převrhl se. Ale teprve potom si ho maminka začne všímat jeho pohybů. Dítě je zpravidla aktivní a za hodinu provádí desítky různých pohybů. V období 19–20 týdnů dosáhne plod dostatečně velké velikosti, což umožňuje určit jeho pohlaví.

20 týdnů

Nyní dítě už dorostlo na 19–20 cm a váží asi 190–200 g. Aktivně gesty uchopí pupeční šňůru rukama a může je složit. A pokud pečlivě sledujete ultrazvukovou studii, můžete vidět jeho úsměv. 20. týden je charakterizován začátkem formování prostorové organizace mozku.

21 týdnů

Rozměry dítěte jsou 22–23 cm na délku a tělesná hmotnost je 270–310 g. Jeho kůže je hustší, žlázy vytvářejí zvláštní tajemství, které chrání pokožku před poškozením a bakteriemi, jakož i plodovou vodou v těle. Již je možné určit krevní typ a Rh faktor plodu.

22 týdnů

Ve 22 týdnech je dítě dlouhé 23-24 cm a má hmotnost 310 až 350 g. Dítě reaguje na dotek žaludku matky a má ho rád. Ale ostré poznámky rozrušily a on se odvrátil. Objevuje se schopnost rozlišovat zvuky a zvýrazňovat hlasy blízkých.

23 týdnů

V této době je délka těla plodu 25–26 cm a váží asi 400–500 g. Slezina je spojena s činností orgánů vytvářejících krev, což se stalo jakýmsi skladištěm pro lymfocyty, které plní ochrannou funkci. Dítě se může pohybovat různými směry a na jeho tváři jsou obočí patrné.

24 týdnů

Nyní dítě dorostlo na 27–28 cm a jeho tělesná hmotnost je 500–600 g. Díky vývoji mozku, vestibulárního aparátu a pohyblivosti aktivně ovládá své tělo. Toto období se vyznačuje tvorbou dvou vrstev kůže - povrchní a hlubší.

25 týdnů

Ukazatele růstu dítěte nyní dosahují 29–30 cm a tělesné hmotnosti - 600–700 g. Tentokrát se již dokáže zamilovat do hlasu své matky a má výrazný výraz obličeje - úsměvy, zamračení, otevření a zavření očí. Mozkové buňky zlepšují lépe.

Vývoj dítěte ve 3. trimestru

Toto období je velmi obtížné a důležité pro ženu i její dítě. Plod rychle přibírá na váze, aktivně se vyvíjí orgány a reflexy. Už dokáže dokonale polykat, chytat, sát, postupně se zlepšují schopnosti slyšet, cítit a vidět. Čas je již rozdělen na období spánku a bdělosti a máma to vidí velmi dobře pohybem dítěte.

26 týdnů

Dítě už dorostlo do 31–21 cm a přibývalo na váze až 700–800 g. Pravidelně dýchá. Buňky zodpovědné za myšlení zrají v mozku a spánkový cyklus se postupně usazuje..

27 týdnů

V této době je délka plodu 32–33 cm a jeho hmotnost je 800–900 g. Jeho svaly a kostra se stále posilují, nervové spojení se stává aktivnějším, hormony se syntetizují v hypofýze, ztmavují vlasy děla a ve střevech se tvoří meconium - první stolice.

28. týden

Nyní dítě dorostlo na 33–34 cm a váží 900–1 000 g. Je schopen rozlišovat mezi chutí a vůní všech látek a produktů, které vstupují do těla matky. Často si dítě z tohoto věku zvykne na oblíbená jídla své matky. Oči a oční víčka dítěte jsou natolik vyvinutá, že může mrkat.

29 týdnů

Dítě už získalo značnou velikost, jmenovitě růst - 35–36 cm a hmotnost - 1100–1200 g. Má po staletí řasy, docela dobrý sluch a reaguje na zvuky, otřásá se nebo bliká. Tlukot srdce lze slyšet i bez stetoskopu..

30 týdnů

Na konci 7. pravidelného měsíce se růst dítěte zvýší na 36–37 cm a tělesná hmotnost je 1200–1300 g. Nyní je v plném proudu vývoj nervového systému a psychiky, objevují se jasně sledovaná období spánku a bdělosti. Kůže se nezvrásní, jako dříve, a pod ní se vytvoří tuková vrstva.

31 týdnů

Po 31 týdnech dítě dosáhlo délky 38 cm a nyní váží 1400–1500 g. Aktivně se připravuje na svůj mimoměstský život - přibírá na váze, svalové hmotě a všechny orgány postupně dokončují proces formování. Díky tukové vrstvě a svalům se plod stává více zaoblený a přizpůsobený budoucí existenci.

32 týdnů

Nyní se dítě rozrostlo na 39–40 cm a váží 1600–1700 g. Je již stísněné a v blízké budoucnosti potřebuje zaujmout správné místo pro porod. Hlava tedy rychle roste i mozek. Velké velikosti vedou k jejímu vážení dolů a dítě se otočí do požadované polohy.

33 týdnů

Délka těla je 41–42 cm a hmotnost je 1700–1800 g. V této fázi by se plod již měl obrátit vzhůru nohama, což se nazývá správná prezentace. Podkožní tuk se nadále tvoří, mozek se zlepšuje a plíce začínají vylučovat povrchově aktivní látku - směs, která zevnitř obaluje plicní váčky..

34 týdnů

Nyní je dítě vysoké 42–43 cm a váží 1900–2000 g. Jeho kůže je vlhká, pokrytá tenkými chlupy a je pomačkaná a červená. Srdeční tepy jsou výborně slyšet a jejich frekvence je 120 - 140 tepů za minutu. V tuto chvíli se vytvoří váš vlastní metabolismus..

35 týdnů

V této fázi dítě dorostlo na 43–44 cm a váží 2100–2300 g. Svaly jsou ještě silnější, podkožní vrstva se hromadí. Už může aktivně reagovat na jasné světlo a dokonce i škytavka. U chlapců by měla varlata v tuto chvíli sestoupit do šourku..

36 týdnů

Výška dítěte již dosahuje 44–45 cm a jeho tělesná hmotnost je 2 400–2500 g. Naučí se dýchat nosem, protože předtím to musel udělat ústy, dokáže rozlišovat chuťové odstíny a pamatuje si, co slyšel.

37 týdnů

Ovoce má velikost asi 46–47 cm a váží 2 700–2 800 g. Jeho pokožka se rozjasní a chmýří z těla zmizí. Zlepšení imunitního, endokrinního a centrálního nervového systému. Dobře tvarované srdce a dítě se aktivně připravuje na první dech.

38 týdnů

Nyní je dítě již velmi velké a váží 3 kg a jeho výška dosahuje 47 cm. Plíce jsou připraveny k nezávislému dýchání. Postupně se dítě pohybuje dolů a dolů do pánevní oblasti matky.

39 týdnů

Dítě vyrostlo a nyní má délku 48–49 cm a jeho hmotnost je asi 3 200 g. Hlava klesla níže a opřela se o vchod do malé pánve. Spodní část dělohy klesá a to usnadňuje mamince dýchat. V těle dítěte se vytváří kortizol, který zajišťuje konečnou tvorbu plic. Kůže dítěte zčervená.

40 týdnů

Do této doby se dítě již plně formovalo - dosáhlo hmotnosti 3–3,5 kg a rozrostlo na 50–55 cm. Díky jeho pohybům v matčině žaludku lze snadno hádat, kde jsou záda a kde jsou nohy nebo hýždě. Při správné prezentaci je hlava cítit těsně nad pubis a někdy matka cítí údery končetin v močovém měchýři. Kyslík a výživa dítěte se zvyšují a placenta už je nedokáže plně poskytnout. Proto se očekávané narození stane pravděpodobně druhý den.

41 týdnů

Pohodlný život dítěte končí dříve nebo později a je čas opustit známé místo. Vzhledem k hrubým odhadům odhadovaného dne narození může dojít k období 37–42 týdnů. A bude to považováno za naprosto normální.

42 týdnů

42 týdnů, které určují porodnický kalendář, je poslední datum, kdy žena může porodit sama. Později se lebka dítěte znecitliví a přirozené narození může mít za následek zranění matky i plodu. Proto v takových situacích netahejte, ale sbírejte věci a ultrazvukové snímky a jděte do nemocnice.

Samozřejmě, že každá nastávající matka má velký zájem vědět, jak se vyvíjí její dítě, ale i takové neškodné vyšetření, jako je ultrazvukové vyšetření, je lepší neproniknout mnohokrát. Při normálním těhotenství stačí tři screeningové testy, aby bylo zajištěno, že s dítětem je vše v pořádku.

Články O Neplodnosti