Hlavní Testy

Jak se pánevní kosti ženy během těhotenství liší, co je považováno za normu a jaká je odchylka: příčiny, příznaky patologie, rizika a normy

Těhotenství není jen úžasné a vzrušující čas pro dítě čekat, ale také období velkých změn v těle a nastavení hormonální rovnováhy. To vše společně ovlivňuje celkový stav nastávající matky.

Změny v těle těhotné

Ne všechny ženy snadno snášejí těhotenství, často tato nebo ta rizika vyvstávají. Během tohoto období se choroby vyvolané procesy, které se vyskytují během tvorby a vývoje plodu, zhoršují a probouzejí. Blíže k narození dochází k nesrovnalostem v kostech. Nepříjemný a nepříjemný proces. Co způsobuje bolest? Jaké patologie mohou vyvolat?

Rozpor pánevních kostí k narození

Rozdíl v pánevních kostech s porodem nastává v důsledku zvětšení dělohy. V normálním stavu je orgán držen sadou vazů, které dosud nebyly nataženy. Během těhotenství se hormon relaxin vylučuje v těle, což podporuje pružnost vazů, takže mohou držet zvětšující se dělohu. Jedná se o nepříjemný proces a dokonce i bez patologií a zdravotních problémů se v ochlupení vyskytují nepříjemnější pocity.

Během porodu se pánevní kosti liší kvůli husté chrupavce - syfýze, která umožňuje hlavě dítěte vyjít ven. S akutním nedostatkem vápníku se však kostrče a pánevní kosti rozšiřují nad normu - syfyzitida. Jedná se o závažnou patologii, která vyžaduje pečlivé sledování odborníky. U této nemoci žena pociťuje bolest v ochlupení, potíže s chůzí, v některých případech je přirozený porod zakázán, pouze císařský řez.

 • bolesti v ochlupení, zejména pohybem;
 • neustálé nepohodlí v zádech, kyčlích;
 • bolest při pohlavním styku;
 • těžkost při chůzi;
 • někdy se defekace změní.

Když se pánevní kosti začnou lišit

Příroda je koncipována tak, že ženské tělo je schopné porodit a porodit dítě. Pánevní kosti v určitém okamžiku ukazují pohyblivost a umožňují dítěti projít porodním kanálem. Ale ne vždy všechno jde jen tak, často se objevují odchylky a patologie. Proto musíte být opatrní při jakýchkoli změnách stavu.

Při prvním těhotenství

Pánevní kosti se začnou lišit na konci druhého trimestru. V současné době je děloha velká a začíná tlačit nebo přemisťovat vnitřní orgány, vazy. To je normální stav. Samozřejmě je takový jev doprovázen nepříjemnými pocity, ale nejsou stálé a tolerantní. Pokud se však z nich vyvinuly chronické a přinášejí nepohodlí, musíte se poradit s lékařem.

V prvním těhotenství se takový proces vyskytuje přesně stejným způsobem jako v následujících. Samozřejmě, pokud existuje riziko rozvoje symfýzy, je tomu věnována největší pozornost. Specialisté neidentifikují konkrétní data, kdy začíná kostní nesrovnalost, protože je to individuálně.

S opakovaným těhotenstvím

Každé těhotenství u téže ženy má charakteristické rysy, takže neexistuje přesná časová osa pro možnost nesrovnalostí v pánevních kostech. Obvykle se to však děje ve třetím trimestru v důsledku přípravy těla na porod, a pokud je dítě velké, začne si klást hlavu na vnitřní orgány matky.

V přítomnosti syfyzitidy v předchozích těhotenstvích by měla pacientka před novou početí podstoupit vyšetření, vypít kurs posilujících vitamínů, koordinovat s pozorujícím lékařem, aby nedošlo k problémům.

Od kterého týdne začíná pánev nebo perineum bolet?

Nepříjemné pocity v perineu se obvykle objevují na konci druhého trimestru, kdy děloha začne vyvíjet tlak na vnitřní orgány a zdá se, že může vypadnout.

To přispívá k nárůstu hmotnosti a zvyšuje se a zatížení kostry. Ale neexistují žádná přesná období a data, kdy bolest začíná. Závisí to na mnoha faktorech, například na stupni změkčení chrupavky, pružnosti vazů, vápníku a individuálních vlastnostech těla.

Pro zmírnění bolesti lékaři doporučují:

 • přijetí vitaminových komplexů;
 • v druhé polovině těhotenství - vést klidný životní styl;
 • konzumovat potraviny obsahující vápník
 • nosit speciální obvaz;
 • nosit pohodlnou obuv;
 • provádět lehkou gymnastiku.

Jak určit normální nesrovnalost kostí před porodem

Pomocí ultrazvuku je možné určit, jak správně probíhá těhotenství a dochází k nesrovnalostem v kosti. Během těhotenství specialista monitoruje stav ženy při porodu a plodu, pečlivě sleduje změny v kostře. Proto je důležité podstoupit ultrazvuk včas, neignorovat doporučení lékaře.

Patologie

Patologie nesrovnalostí v pánevních kostech je - silné změkčení chrupavky - symfýza. Za abnormalitu se považuje expanze o více než 0,5 cm. Při této patologii je nutný neustálý lékařský dohled.

Způsob doručení může být přirozený a při použití císařského řezu záleží na souvisejících faktorech:

 • velikost plodu;
 • nemoci pacienta;
 • jiné těhotenské komplikace.

Pokud je rozšíření pánevních kostí větší než dva centimetry, doporučuje se císařský řez. Operace sníží možná rizika a komplikace v procesu porodu, zachová zdraví žen a dětí.

Během těhotenství dochází k normální divergenci pánevních kostí, která je doprovázena nepříjemnými pocity. Pokud se však bolesti stanou chronickými, měli byste se poradit s lékařem, abyste vyloučili vývoj patologie.

Příznaky a léčba syfyzitidy během těhotenství

Žádná těhotná žena není v bezpečí před symfýzou. Tento bolestivý a nebezpečný stav může výrazně komplikovat poslední měsíce porodu dítěte. V tomto materiálu vám řekneme, jak rozpoznat a léčit syfyzitidu během těhotenství.

Co to je?

U žen i mužů jsou stydké kosti spojeny malou vertikální symfýzou. Toto spojení probíhá přímo ve středu, močový měchýř je umístěn za symfýzou a vnější genitálie jsou umístěny níže. Normálně je tato sloučenina docela mobilní, což je fibro-chrupavkovitý disk se štěrbinovou tekutinovou dutinou uvnitř.

Pánevní kosti mohou být pevně drženy díky vazům rostoucím na disku. Nejsilnější z nich jsou horní a dolní. Přední a zadní vazy jsou o něco slabší. Stabilita pánevních kostí zajišťuje stydký kloub (pubická syfýza).

Během těhotenství se zatížení všech anatomických složek pánevní zóny zvyšuje několikrát. Ligamenty, svaly, kosti procházejí změnami, včetně „getů“ a symfýzy. Příroda je koncipována tak, aby pánevní kosti, které tvoří vizuální prstenec, při porodu neměly chybět hlavě dítěte. Aby to bylo možné, zjemnění symfýzy a ochlupení kostí se staly mobilnějšími. Někdy během tohoto procesu nastane zánět, pánevní kosti se začnou lišit. To je fenomén, který v medicíně dostal název symfýza.

Do stejné míry navštěvují všechny těhotné ženy v pozdějších stádiích nové, ne vždy příjemné pocity v ochlupení. Ale ne každá nastávající matka je diagnostikována se syfyzitidou..

Nemoc je, když rozdíl v kostech dosáhne určitých hodnot a je doprovázen zánětem.

Příčiny výskytu

Jak již bylo zmíněno, změkčení ochlupení je veřejné a nezbytné pro normální průběh porodu. Rozšíření pánve je příprava ženského těla na nadcházející důležitou událost - narození nové osoby. Hlavní otázkou je, proč u některých žen tento proces probíhá bez rysů, v rámci programu stanoveného přírodou, zatímco u jiných se stává bolestivým a nebezpečným stavem..

Skutečné příčiny, které vedou k symfýze, vědě a medicíně, nejsou dnes známy. Existuje však několik verzí, které jsou stále považovány za pravděpodobné předpoklady:

 1. Prvním je nedostatek vápníku. U těhotných žen tento minerál jde hlavně do struktury dětských kostí, mnoho nastávajících matek, zejména ve druhé polovině těhotenství, má výrazný nedostatek vápníku.
 2. Druhou pravděpodobnou příčinou je nadměrná produkce relaxinu. Tento hormon, jak název napovídá, je určen k změkčení kostí, pánevních vazů před porodem. Vyrábí se placentou a také v některých množstvích vaječníky nastávající matky. Pokud se z nějakého důvodu produkuje hormon více, než je nutné, klouby, vazy a chrupavky zjemňují do větší míry, což v kombinaci se zatížením pánve způsobeným těhotenstvím dítěte, které již bylo velké, dává takový nepříjemný účinek.

V první polovině těhotenství je plod malý, nevyvíjí silný tlak na kosti pánve. Čím blíže k porodu, tím větší je jeho hmotnost. Čím blíže je datum narození, tím silnější je dítě tlačeno hlavou k východu z malé pánve, takže se zvyšuje tlak na ochlupení.

Riziková skupina

Žena může být v předstihu upozorněna na pravděpodobnost vzniku symfýzy. A to vše proto, že nejčastěji dochází k rozporům v pánevních kostech s bolestivým zánětem u určitých kategorií těhotných žen.

Dlouhé roky sledování budoucích matek umožnily lékařům utvořit si představu o rizikové skupině. To zahrnovalo:

 • Ženy s onemocněním pohybového aparátu. To zahrnuje jak získaná onemocnění, tak dědičné patologie - vrozenou slabost kostí, zvýšenou křehkost kostí, nedostatek kolagenu.
 • Ženy porodící více než 2krát. Čím více narozených v historii, tím vyšší je pravděpodobnost nestability symfýzy. Obzvláště nebezpečné jsou situace, ve kterých je doba mezi narozením krátká - ne více než tři roky.
 • Ženy, které utrpěly poranění pánve. Jakékoli zlomeniny, dislokace, praskliny v pánevní oblasti, pokud se vyskytly v minulosti, zvyšují šance na rozvoj symfýzy. Taková zranění jsou často spojena s dámami, které se profesionálně zabývají atletikou (běh).
 • Ženy, které v minulosti trpěly syfyzitidou. Pokud se během předchozího těhotenství u ženy vyvinula podobná patologie, je pravděpodobnost recidivy téměř 100%.
 • Těhotné, sedavé. Pokud se nastávající matka fyzicky nezatěžuje a pokouší se lhát nebo sedět více, vyhýbá se chůzi, nedělá gymnastiku, pak je velmi pravděpodobné, že se v pozdějších fázích objeví.
 • Nastávající matky s velkým nebo obřím plodem. Velký se považuje za dítě, jehož odhadovaná tělesná hmotnost při narození bude více než 4 kilogramy. Dítě se nazývá obří, které podle předběžných odhadů při narození váží více než 5 kilogramů.

Pokud je žena ohrožena, neznamená to, že by se nutně musela objevit symfýza. Musí existovat shoda rizikových faktorů, například nesení velkého plodu na pozadí nedostatku vápníku nebo pánevního poškození v minulosti proti zvýšené produkci relaxinu.

Příznaky a příznaky

Symptomitida se projevuje spíše charakteristickými vjemy, které není těžké určit. Obvykle to začíná silnou bolestí. Čím dále, tím více bolesti. Ženy si stěžují na bolest v ochlupení. V noci se stane silnějším, když se žena uvolní a během dne poněkud otupí. S progresí onemocnění začíná syndrom bolesti přetrvávat ve dne.

Divergence pánevních kostí vede k bolesti v bederní a sakrální oblasti. Žena si může stěžovat na výskyt nepříjemné bolesti v kyčelních kloubech. Chůze začíná být obtížná. Objeví se stejná „kachní“ chůze, ve které se žena při chůzi výslovně valí ze strany na stranu a sama se během kroku cítí „klikání“ v kloubech pánve..

Symptitidu můžete diagnostikovat tak, že požádáte ženu, aby jí roztáhla nohy do stran. Po zředění se bolest v ochlupení zvyšuje.

Nejobtížnější je, aby žena se syfyzitidou vystoupala po schodech a naklonila se dopředu. Prakticky neexistuje způsob, jak zvednout rovné nohy z polohy na zádech. Všechny pokusy o to mají za následek silnou akutní bolest a pocit omezeného pohybu. Bolest se může objevit i při sexu. Někdy má žena problémy s pohybem střev - bolí to tlačit, dochází k zácpě. Většina nastávajících matek se syfyzitidou může vstát z postele pouze z polohy na straně v několika krocích, nezávislé zvedání z vodorovné polohy na zádech je nemožné.

Na začátku zánětlivého procesu v oblasti ochlupení je možné vizualizovat otok. Čím více byla nemoc opomíjena, tím větší byl otok. Při nesrovnalosti v kostech se v dolním břiše objevuje pocit těžkosti. Mnoho budoucích matek ho vezme za hrozbu předčasného porodu a z tohoto důvodu se obrátí na lékaře.

Po dlouhém pobytu ve vzpřímené poloze je závažnost výraznější. Pokud si lehnete, dočasně se mírně sníží.

Nejčastěji se první příznaky symfýzy vyskytují v období 28–36 týdnů nebo později. V některých případech se symptomatologická charakteristika tohoto onemocnění vyvíjí před 28 týdny, ale je to velmi vzácné. Také první příznaky symfýzy se mohou objevit po porodu, a pak se výskyt problému bude spojovat s traumatem kloubu v průběhu průchodu porodním kanálem dítěte..

Více než 70% nastávajících matek se vyznačuje nepříjemnými pocity v oblasti ochlupení v posledních 2-3 měsících těhotenství, nezaměňujte je se symfýzou. Skutečná symphysitida se liší od fyziologicky oprávněných bolestivých nepříjemných pocitů v tom, že se objevuje omezený rozsah pohybů, bolesti se stávají netolerovatelnými.

Druhy onemocnění a forma

Problémy s divergencí ochlupení pánve mohou být spojeny s těhotenstvím a porodním obdobím. Existuje několik stupňů, které jsou určeny velikostí nesrovnalosti:

 • Rozdíl od 5 do 9 mm vám umožňuje nainstalovat symfýzu prvního stupně.
 • Rozdíl od 10 do 19 mm - základ pro stanovení symfýzy druhého stupně.
 • Třetí stupeň syfyzitidy je rozdíl 20 mm.

Nebezpečí a důsledky

Symptomitida není pro dítě vůbec nebezpečná. Ve větší míře ohrožuje zdraví ženy, protože po porodu může zůstat zdravotně postižená. Je-li rozdíl menší než 1 centimetr, jsou prognózy nejpříznivější, s takovou syfyzitidou je dokonce povolen přirozený porod. Symphysitida 1. stupně - nejjednodušší, a proto snadno léčitelná.

Rozdíl více než 1 centimetr, který odpovídá 2 a 3 stupněm, nezpůsobuje takové optimistické prognózy lékařů. Vše záleží na tom, jak rychle se tato vzdálenost zvětšuje. Obvykle se pro ženy doporučuje císařský řez..

Nadměrná divergence symfýzy může vést k prasknutí vazů, což je považováno za vážnou patologii muskuloskeletálního systému. Žena, která přežila mezeru, nemůže stát, zvednout nohy, chodit. Může mít postižení.

Za nejnebezpečnější se považuje nesrovnalost větší než 5 centimetrů. V tomto případě, kromě traumatu stydké kosti, mohou hrany kostí poškodit močový měchýř, močovou trubici. V oblasti kyčelních kloubů dochází ke krvácení. Později téměř vždy vede k rozvoji artritidy..

Roztržení může nastat v době dodání, pokud je chrupavkový disk příliš vyčerpán. Z tohoto důvodu je přirozený porod s odchylkou větší než centimetr (11 mm, 12 mm atd.) Považován za nežádoucí. Císařský řez zabraňuje možnému roztržení ochlupení.

Pravděpodobnost přerušení je ovlivněna povahou narození. S rychlým a rychlým doručením se pravděpodobnost zvyšuje. Za rizikové faktory nežádoucích následků se považuje také přirozený porod u ženy se syfyzitidou, těhotnými dvojčaty nebo trojčaty. Takový anatomický rys jako úzká pánev je také faktorem, který vyvolává prasknutí dělohy..

Ruptura se nejčastěji vyskytuje během porodu postupně a můžete uhodnout, že se to stalo 2-3 dny po narození dítěte. Bolest se zvětšuje a schopnost pohybu zmizí. Mnohem méně často dochází k náhlému roztržení, pak žena v procesu porodu slyší charakteristický zvuk doprovázející poškození vazů.

Žena po přestávce se nemůže samostatně převrátit po boku. Má přístup k jediné póze, ve které cítí určitou úlevu - tzv. "Žabí póze"..

Pokud dojde k poranění močového měchýře, pak je výtok moči obtížný, objevují se otoky a projevy intoxikace..

Diagnostika

Pokud má žena charakteristické příznaky a potíže, měla by se rozhodně poradit s lékařem. Pokud je podezření na syfyzitidu, je předepsáno vyšetření. Faktem je, že velikost divergence stydkého kloubu není vždy přímo spojena s intenzitou bolesti. Při malém rozporu může žena zažít poměrně silný syndrom bolesti a při velkém rozporu může být bolest zanedbatelná. Proto je důležité zjistit, co přesně je tento nesoulad a do jaké míry odpovídá symfýze.

Za tímto účelem se provádí ultrazvuk stydkého kloubu. Diagnózu provádí externí senzor, který vám umožní změřit nesoulad a určit, zda budoucí matka má známky zánětu. Po vyšetření je možné zvolit další taktiku těhotenství a zvolit optimální a bezpečný způsob porodu pro zdraví ženy.

Významně více diagnostických informací může poskytnout takové metody, jako je radiografie a MRI. Těhotné ženy však ze zřejmých důvodů nejsou předepsány. Tyto diagnostické metody jsou široce používány po porodu, pokud příznaky symfýzy nezmizí nebo pokud existuje podezření na zlomený kloub..

V procesu diagnózy u těhotných žen je důležité, aby lékař odlišil symfýzu od některých jiných patologických stavů, které se projevují podobně. Bolest v oblasti ochlupení může být způsobena problémy se sedacím nervem (ischias), bolestmi páteře (lumbago), infekcemi genitourinárního systému a tuberkulózními lézememi kostí.

Léčba

Obvyklá nekomplikovaná syfyzitida nevyžaduje zvláštní lékařské ošetření. Sám se přenáší několik měsíců po narození, méně často přetrvávají klinické příznaky zmírnění symfýzy první rok po narození dítěte. Je však bezpodmínečně nutné léčit rupturu stydké kosti, pokud k ní došlo. Bez řádné a včasné terapie může žena zůstat po celý život postižená. Mezera je léčena výhradně chirurgickým zákrokem a dlouhodobou fixací (na několik měsíců). Cílem operace je rekonstrukce postižených vazů..

U symfýzy během těhotenství je terapie primárně zaměřena na úlevu od bolesti a prevenci ruptury vazů dělohy. Léčebný režim může zahrnovat analgetická protizánětlivá léčiva - antispasmodika, jako je No-Shpa, Baralgin, Paracetamol. Je povoleno užívat je pouze v dávkách schválených lékařem a pouze v případech, kdy žena musí trávit dlouhou dobu ve svislé poloze. Nekontrolované a časté léky proti bolesti mohou být návykové..

Často se doporučují nesteroidní protizánětlivá léčiva ve formě mastí, například masti indometacinu. Používá se lokálně k úlevě od bolesti a otoku v oblasti ochlupení..

Bez ohledu na stupeň onemocnění je těhotné ženě předepsán relativní mír. Stydký kloub by neměl trpět těžkými břemeny. Při mírném stupni symfýzy může být doporučeno snížit obvyklou zátěž, u 2 a 3 stupňů je často předepsán klid na lůžku. Nastávajícím matkám s podezřením na symfýzu nebo potvrzené onemocnění se nedoporučuje chodit nahoru a dolů po schodech, dlouhé sezení, stojící v jedné poloze, dlouhé chůze.

Ženám se doporučuje, aby kromě vitaminů, které užívá, užívaly multivitaminy, komplexy vytvořené speciálně pro nastávající matky s vysokým obsahem vápníku nebo přípravků s obsahem vápníku. Libovolně začít užívat vápník v jakékoli formě znamená ohrožení dítěte, protože přebytek tohoto minerálu v těle nastávající matky může dítě poškodit, zejména ve třetím trimestru těhotenství. Nedoporučuje se brát vápník vůbec před několika týdny po narození..

S nepatrným stupněm symfýzy stačí ke stravě přidat potraviny s vysokým obsahem minerálů - mléko, tvaroh, kuřecí vejce, špenát, čerstvé bylinky, ořechy.

Pokud je stanovena diagnóza syfyzitidy, bude vyžadována pečlivější kontrola hmotnosti. Nadměrný přírůstek hmotnosti zvyšuje zatížení oslabeného ochablého kloubu, riziko roztržení se úměrně zvyšuje. Ženám se doporučuje univerzální strava pro těhotné ženy, správný pitný režim a dny nalačno. Od 6-7 měsíců těhotenství může žena nosit prenatální bandážový korzet, podpoří rostoucí břicho a sníží zátěž na záhybu. Obvaz si můžete koupit v jakékoli lékárně nebo ortopedickém salonu.

Po porodu budete potřebovat další obvaz, jehož nošení je určeno ke zmenšení vzdálenosti mezi kostmi pánve. Lze ji zakoupit také v ortopedickém salonu. V některých případech se doporučuje ženě po porodu chodit s oporou na hůl nebo berle..

Fyzioterapeutickému účinku, například magnetoterapii, není zdaleka poslední místo v odstraňování bolestivých a bolestivých příznaků symfýzy. Ale gynekolog a ortoped dá doporučení k těmto postupům pouze v případě, že budoucí matka nebude mít hrozbu ukončení těhotenství a jiných kontraindikací.

Žena s odhalenou symfýzou by neměla spát na velmi tvrdém povrchu, zatímco spí, ujistěte se, že jí pod nohy položíte malý polštář nebo polštář a malou přikrývku nebo koberec srolovanou „trubicí“..

Stejně tak je zvednuta pánevní oblast - pod hýždě je také umístěn polštář.

Těhotné ženě je předepsána sada speciálních gymnastických cviků účinných pro symfýzu. Mohou snížit bolest:

 • Kočičí pozice Žena na rovném povrchu zaujímá polohu kolenního lokte. Pak ohne záda a ramena, narovná je a ohne v oblouku. V tomto případě brada klesne a břišní svaly se mírně napnou. Toto cvičení by se mělo opakovat 10 až 15krát..
 • Gymnastika v Kegelu. Tato cvičení jsou zaměřena na trénink svalů pánevního dna. Žena musí ležet na zádech a napnout si pánevní svaly, jak se to stane, když se snaží udržet močení. Napětí by mělo být udržováno několik sekund, pak se svaly uvolní. Cvičení se provádí 15 až 20krát za každou gymnastickou lekci.
 • Póza "mostu". Žena, ležící na zádech, by měla ohýbat kolena, zvedat pánev a držet ji v této poloze po dobu několika sekund, poté pomalu a opatrně spusťte. Cvičení se opakuje 10-15krát za hodinu.

Taková gymnastika by měla být prováděna pouze se svolením lékaře a pouze v případě, že třídy nezpůsobují zvýšení bolesti.

Pokud se bolesti zesílí, měli byste odmítnout provádět tato cvičení, v žádném případě byste se neměli nutit k tomu, abyste dělali gymnastiku.

Prevence

Neexistují žádná specifická opatření pro prevenci syfyzitidy během těhotenství. Dokonce i ty nastávající matky, které vykonávají všechny lékařské prohlídky, navštěvují pravidelně svého porodníka a procházejí všemi nezbytnými testy na „zajímavém místě“, existuje riziko vzniku onemocnění. Kupodivu, správné plánování těhotenství pomůže snížit pravděpodobná rizika. Pokud žena měla onemocnění pohybového aparátu, pánevní poranění, má metabolické problémy, měla by se zvláštní pozornost věnovat plánování těhotenství..

Nezapomínejte na návštěvu u lékaře při přenášení dítěte. Teprve na první pohled jsou tyto návštěvy zbytečné - zváženy, změřeny v žaludku a uvolněny. Ve skutečnosti při každém jmenování lékař kontroluje hmotnost, měří velikost pánve, počáteční symfitida neunikne profesionálnímu vzhledu.

Od prvních týdnů těhotenství by se žena měla ujistit, že její strava je správná - s nízkým obsahem uhlohydrátů, s dostatečným obsahem vápníku, hořčíku a dalších látek a vitamínů nezbytných pro zdravé kosti a klouby. Nemůžete se přejídat a „krmit“ dítě do velkých a gigantických velikostí.

Neomezujte svou fyzickou aktivitu, pokud se problémy s ochlupením stydké kosti ještě neprojevily. Žena potřebuje pro nastávající matky zvláštní gymnastiku, můžete udělat jógu, plavat se, chodit na půl hodiny na čerstvý vzduch. Mírná fyzická aktivita pomůže udržovat všechny svaly a vazy, včetně ochlupení, v dobrém stavu..

Pokud je práce ženy spojena s prodlouženým sezením na jednom místě, je třeba každou hodinu uspořádat malá cvičení. Je však třeba upustit od těžkých břemen a také pěšky po schodech, zejména ve druhém a třetím trimestru těhotenství..

Pokud se přesto objevila symphysitida a lékař doporučil císařský řez, netrvejte na přirozeném porodu - rizika prasknutí jsou příliš velká.

Recenze

Recenze přenesené symfýzy často zanechávají mladé matky. Většina z nich popisuje jejich stav jako spojenou s těžkou bolestí, která jim bránila ve spánku, chůzi a oblékání. Existují však případy, kdy žena neměla žádné stížnosti před porodem, a při porodu došlo k prasknutí symfýzy..

Podle recenzí lékaři nejčastěji předepisují tablety a masti s obsahem vápníku a indomethacinu. Po porodu bolest většiny matek, které zanechaly své recenze, zmizela asi po 1-2 měsících.

Recenze skutečných lidí o symfýze během těhotenství, viz následující video.

lékařský pozorovatel, specialista na psychosomatiku, matka 4 dětí

Nesrovnalost pánevní kosti v těhotenství: příznaky snižování bolesti a prevence

Fyziologie ženského těla je jedinečná. Umožňuje vám přirozeně přenášet a rodit dítě. Aby se dítě mohlo snadno narodit, po druhém trimestru těhotenství se pánevní kosti začnou rozcházet, zatímco se stanou měkčí a pružnější. Během porodu dosahuje expanze stydkého kloubu svého vrcholu. Jsou chvíle, kdy dochází k nadměrnému změkčení pánvových kostí. V medicíně se to nazývá syfyziopatie. Někdy patologie jde do zánětlivého stádia - syfyzitida. Důvodem může být nadměrné zatížení hrudníku, nedostatek vápníku, hormonální léky atd. Abyste předešli nežádoucím účinkům, měli byste dodržovat lékařská doporučení a vyvážit stravu.

Jak je ženská pánev

Během puberty získává ženská pánev normální tvar a velikost při porodu. Tento proces ovlivňují různé faktory:

 • nedostatek patologií během vývoje plodu;
 • prevence křivice;
 • zdravá a výživná výživa;
 • absence poranění pánevních orgánů;
 • hormonální rovnováha.

Oblast pánve je tvořena čtyřmi kostmi: dvěma pánevními, křížovými a ocasními kostmi. Pánevní nebo prstencová kost u dívek a mladých dívek sestává ze tří částí spojených chrupavkou. Potom se chrupavka osifikuje, roztaví a vytvoří jednu kostní strukturu. Iilium zahrnuje tělo a křídlo.

Na rozdíl od mužů je ženská pánev menší, širší a větší. Kříž je méně konkávní a symfýza je krátká a široká. V oblasti mysu křížové kosti je malý zářez. Výstup z pánevní dutiny a ochlupení jsou široké, vzdálenost mezi ischiálními hlízami je větší.

Změny pohybového aparátu těhotné ženy

Během těhotenství prochází kosterní systém ženy výraznými změnami. V těle se posouvá těžiště, zvyšuje se zátěž páteře, vápník se vymývá z kostní tkáně. Kromě toho se zvyšuje produkce relaxinu - hormonu, který pomáhá změkčit kosti pánve, dělohy a sakrococcygeal kloubu.

Raná data

V prvních měsících došlo k řadě významných změn ve struktuře muskuloskeletálního systému. Tělo se připravuje na následný růst a tvorbu plodu. To se odráží v pohodě žen. Nastávající matka je překonána únavou a slabostí. Neustále chce spát, protože tělo potřebuje sílu, aby uneslo dítě.

Od druhého trimestru se pod vlivem hormonů zjemňují klouby stydké kosti. Během porodu to usnadní průchod dítěte přes porodní kanál a zabrání zranění.

V horní části těhotné ženy se hrudník rozšiřuje. Kostelní oblouky jsou umístěny vodorovněji a spodní část hrudní kosti sahá až k páteři. Změny vedou k vytvoření charakteristické „kachny“ chůze.

Pozdní data

Třetí trimestr je cílová čára, která vyžaduje nejpečlivější a nejpečlivější postoj ženy ke zdraví. Hmotnost dítěte vyvíjí silný tlak na bederní oblast. Aby se kompenzovalo posunuté těžiště, záda se ohýbá ještě více. Příznaky zvětšení pánve v pozdním těhotenství:

 • bolesti zad;
 • nepohodlí v bocích;
 • slabé vazy;
 • rychlá únava.

Najít pohodlnou polohu se žaludkem není snadné. Chcete-li se cítit pohodlně, měli byste použít speciální polštáře a válečky. Z obuvi v tomto období je lepší dát přednost ortopedickým výrobkům.

Příznaky Symphysiopathy

Stává se, že změkčení kostí v pánevní oblasti nenastává, jak je zamýšleno přírodou. Patologický proces se nazývá symphysiopathy. Příznaky nemoci:

 • pubická bolest;
 • ochlupení při hmatu, pohybu;
 • neschopnost zvednout nohu z polohy na zádech;
 • neschopnost vylézt.

Nepohodlí je doprovázeno výraznou „kachní“ chůzí a narušuje provádění známých akcí. Neustále je cítit silný tlak na pubis.

Symphysiopathy je důsledkem kroucení a komprese v ochlupení. To je zase spojeno s napětím měkkých tkání a vazů křížové kosti, obecným zkreslením pánve a omezením pohyblivosti v kloubech této zóny..

Jak snížit bolest, když se stydké klouby rozcházejí

V závislosti na individuálních charakteristikách těla je ochlupení během těhotenství jiné povahy. Může být ostrý a ostrý, bolavý a vysilující, prošívání, stříhání nebo pulzování. Někdy je v slabinách, na zadní straně stehna a na spodní části zad nepohodlí. Doporučení, která pomohou snížit bolest, když se stydké klouby rozcházejí:

 • Vyvarujte se těžkých břemen, náhlých pohybů a držení těla, které vyvolávají bolest.
 • Používejte speciální obvaz. Je určen k přerozdělení zátěže na celý pohybový aparát. Tím se sníží komprese na pánevních kostech a normalizuje se jejich stav. Je však velmi důležité vybrat produkt s fyzioterapeutem, protože přichází v různých tvarech a velikostech. Alternativou k obvazu je široká pásová křídla. Jsou svázány kolem bederní oblasti a upevněny na bocích, aby se uvolnilo zatížení z problémových oblastí.
 • Jako vynikající analgetikum se myostimulátor prosadil. Přístroj působí na nervové zakončení pomocí elektrických impulsů, zastavuje bolest a přináší příjemné pocity.

Pro dosažení nejlepších výsledků by přístup k eliminaci bolesti v pánevních kostech měl být komplexní. Můžete kombinovat obvaz, cvičení a akupunkturu. Doporučuje se více odpočívat, častěji na čerstvém vzduchu a vyhýbat se stresům, nervovým šokům.

Pelvic cvičení

Cvičení je zaměřeno na uvolnění svalů a uvolnění napětí. Provádějte je denně, každý opakujte alespoň 10krát.

 1. Postavte se rovně, šířka ramen od sebe, ponožky mírně od sebe. Když vdechujete, stáhněte pánev a zadek pomocí břišních svalů. Vydržte několik sekund. Vydechněte a uvolněte se.
 2. Lehněte si na záda. Stiskněte svaly pánevního dna a co nejvíce přitlačte kříž na podlahu. Počkejte několik sekund, uvolněte se.
 3. V poloze na břiše ohněte kolena a umístěte nohy na šířku ramen. Stiskněte svaly hýždí a pánve a zvedněte je. Podržte po dobu 2-3 sekund a jemně spusťte umyvadlo na podlahu.
 4. Pojďte na všechny čtyři. Ohněte dolní část zad a nakloňte hlavu zpět nahoru. Potom se mírně ohněte opačným směrem a pohybujte hlavou dolů.

Léčebné metody

Chcete-li stanovit nebo vyvrátit diagnózu symfýzy, měli byste kontaktovat prenatální kliniku, traumatologa nebo chirurga. Odhalená patologie nemá specifický léčebný režim. Hlavním cílem terapie je zmírnění bolesti a normalizace pohybového aparátu.

Pokud je expanze pánve během těhotenství větší než obvykle, zahrnuje konzervativní léčba:

 • příjem vitamínových komplexů s vysokým obsahem vápníku;
 • užívání protizánětlivých léků;
 • nošení obvazu nebo těsného obvazu;
 • terapeutická cvičení na posílení svalů pánve, dolní části zad a boků;
 • fyzioterapie;
 • osteopatický efekt.

V některých případech postačují pouze gymnastika a léky proti bolesti, v jiných je vyžadován integrovaný přístup. O tom, který lék je pro vás vhodný, rozhodne lékař.

Nemůžete otálet s návštěvou lékaře. Dlouhodobý nedostatek terapeutických opatření je spojen s porušením mikrocirkulace krve, otoků, zánětů, ještě většího podráždění receptorů bolesti, roztržení ochlupení.

Díky kompetentní a včasné terapii syfyziopatie žena pohodlně snáší přirozený porod. V případě komplikací je předepsána operace - císařský řez. Důvody pro chirurgický zákrok zahrnují:

 • odchylka pánevních kostí větší než 1 cm;
 • zachování akutní bolesti v pozdějších stádiích;
 • ovoce o hmotnosti vyšší než 4 kg;
 • úzká anatomická struktura pánve.

Období zotavení po císařském řezu trvá 7-10 dní. Optimální období do příštího těhotenství je 2-3 roky.

Preventivní opatření

Doporučuje se zahájit prevenci syfyziopatie několik měsíců před těhotenstvím. Nejprve ze všeho nejdříve zkontrolujte tělo pomocí rentgenového záření a poraďte se s ortopedem. Spolu s odborníky můžete vyvinout individuální přípravný program pro početí a porod dítěte.

Nejběžnější preventivní opatření:

 • Příjem vitamínových komplexů. Na základě výsledků krevních testů lékař předepíše léky, které kompenzují nedostatek vitamínů skupiny B a vápníku.
 • Vyvážená strava. Strava budoucí matky by měla sestávat z čerstvé zeleniny, bylin a ovoce, nízkotučné maso, mléčné výrobky, ořechy. V době plánování těhotenství a porodu je lepší opustit kávu, silný černý čaj. Mohou být nahrazeny minerální vodou bez plynu, přírodních šťáv, kompotů, zelených a bylinných čajů.

Při plánování těhotenství je užitečné, aby se ženy zapojily do plavání, jógy, aerobiku, protahování. Mírné zatížení zlepšuje pružnost svalů a vazů, má příznivý vliv na pohybový aparát jako celek.

Když se pánevní kosti po porodu sbíhají

Divergence pánevních kostí po porodu je dočasným jevem. Postupně se vracejí do své přirozené polohy. Tato doba trvá asi 6-8 týdnů. Lékaři to nazývají desátým měsícem.

Kromě změn v muskuloskeletálním systému se po porodu obnovují i ​​hormonální změny pozadí, vnitřní orgány a reprodukční systém..

Jak urychlit konvergenci kostí

Odkládání poporodní gymnastice nestojí za to. Pravidelný trénink urychlí proces sbližování pánevních kostí, zabrání prolapsu dělohy a rychle přivede tělo zpět do původní podoby. Základní pravidla tříd:

 • pravidelnost, 1-2krát denně po dobu 10-15 minut;
 • pohodlné oblečení a sportovní obuv;
 • dobře větraná oblast;

Nezačněte trénovat ihned po krmení. Před spuštěním navštivte toaletu. Až budete připraveni, pokračujte 5 efektivními cvičeními:

 1. Lehněte si na záda, ohněte kolena a přitiskněte nohy k podlaze v šířce ramen. Položte dlaně na břicho. Zhluboka se nadechněte a vydechněte co nejvíce, vtažte se do žaludku. Počkejte 3-4 sekundy a poté jemně vdechněte novou část kyslíku. V následujících cvičeních zvyšte čas po výdechu, dokud nedosáhnete 10 sekund.
 2. Lehněte si na záda a narovnejte si nohy. Zvedněte každou končetinu po jedné. Cvičte pomalu při zachování rovnoměrného dýchání..
 3. Postavte se rovně, šířka ramen od sebe. Proveďte hluboké dřepy tak, aby vaše boky byly kolmé na vaše dolní končetiny. Vytáhněte ruce dopředu na každém dřepu. Nakonec lehce pružte na ohýbaných nohách, abyste zvýšili statické zatížení..
 4. Vezměte si koleno-loket pozice. Když vydechujete, zvedněte pravou ruku a pravou nohu, nižší, když vdechujete. Totéž proveďte pro levou stranu..
 5. Lehněte si na tvrdý povrch. Položte polštář pod hlavu. Ohněte si nohy na kolena a nohy upevněte. Zatáhněte za dolní břišní svaly, několik sekund podržte a pak ohněte záda v oblouku.

Nezapomeňte na relaxaci, každodenní rutinu a zdravé stravování. Zatímco dítě je malé a spí po většinu času, můžete věnovat volný čas svému tělu a snadno obnovit svou postavu.

JAK DLOUHÉ VAŠE PELVICKÉ KOSTY ZAČÍNÁ?

Komentáře uživatelů

Pouze napůl sedí jako FROG nohy od sebe !

Totéž mám na 27. týdnu a čím více bolestivější. Co to může být? lékaři říkali, že to může být také hrozba. Čistí ji a poté cesare.

a četl jsem, že po 10-11 týdnech se děloha rozšiřuje, tlačí na sedací nerv, takže se vyskytují bolesti v pánvi, hýždě.

když jsem porodil první, měl jsem bolavé kosti celou noc, nemohl jsem spát a po té noci mi nikdo nemůže prokázat, že se neodchylovali, a tuk v této oblasti se takovou rychlostí nezvyšuje, pokud se pravidelně měří

Během celého těhotenství jsem nezískal ani jeden kilogram a mé boky se rozšířily a moje břicho vyčnívalo trochu dopředu

dívky! Mám stejnou situaci: neustálé nepohodlí v pánevní oblasti, ne v dolní části zad, ne ve výšce, ani v dolní části, konkrétně tam! a včera jsme s manželem chodili hodinu, takže stěží vstávám z postele a je uveden každý krok ((((a jak se více pohybovat)?!

Nesrovnalost pánevní kosti během těhotenství

Léčba na naší klinice:

 • Konzultace s lékařem zdarma
 • Rychlé odstranění bolesti;
 • Náš cíl: úplné obnovení a zlepšení narušených funkcí;
 • Viditelná vylepšení po 1-2 sezeních; Bezpečné nechirurgické metody.

Proces nesrovnalostí v kostech během těhotenství je fyziologicky určený přípravný program pro porod. V těle ženy na konci druhého trimestru se začíná tvořit hormon relaxin. Tato látka je zodpovědná za změny ve struktuře chrupavky v oblasti symfýzy sakrálních a ochlupení kloubů ilium pánve. Působením relaxinu se chrupavkové klouby stávají měkčími a pružnějšími pro deformaci. To je nezbytné, aby během porodu mohla hlava plodu volně jít ven.

Fyziologický nesoulad pánevních kostí je přijatelný do 3 - 5 mm. Všechny změny, které tyto hodnoty překračují, se vztahují k patologiím. Jejich léčba vyžaduje lékařskou péči. Pokud není léčba prováděna, může po fyziologickém porodu dojít k částečné nebo úplné paralýze dolních končetin. Ke ztrátě pohyblivosti dochází také v případě úplného rozporu mezi ochlupením kostí v oblasti ochabnutí a sakrálním..

Abyste předešli rozporům v pánevních kostech během těhotenství, můžete nosit speciální prenatální bandáž. Také za účelem posílení svalů zad a přední břišní stěny se provádějí kurzy terapeutické gymnastiky a kinezterapie. Počínaje 20. týdnem těhotenství je indikována ruční terapie, která vám umožní bezpečně a efektivně snášet těhotenství a připravit tělo na porod..

Příčiny nesrovnalosti pánevní kosti během těhotenství

Divergence pánevních kostí, jak je uvedeno výše, je přirozený proces, při kterém příroda připravuje porodní kanál. Ale s fyziologickou divergencí pánevních kostí během těhotenství žena nemá silné tažné bolesti a to nevede k tomu, že ztrácí schopnost sedět, volně vstávat nebo chodit..

Selhání programu a patologická kostní nesrovnalost během těhotenství mohou nastat z mnoha důvodů. Mezi nimi je třeba uvést následující patogenetické faktory vlivu:

 • nadměrná tělesná hmotnost těhotné ženy - vytváří nadměrné zatížení na ochlupení;
 • těžký edematózní syndrom proti preeklampsii - zvýšení tělesné hmotnosti v důsledku zadržování tekutin v mezibuněčném prostoru;
 • nedostatek vápníku a některých dalších minerálů;
 • dehydratace chrupavkové tkáně ochlupení v oblasti pubity v důsledku narušení mikrocirkulace krve na pozadí expanze žil v pánevní dutině;
 • porušení držení těla;
 • nesprávné nastavení chodidla;
 • deformace kyčle.

Předispoziční faktory mohou zahrnovat užívání hormonálních léků (včetně těch, které jsou zaměřeny na zachování těhotenství), nošení těsného oblečení a nesprávně vybraných bot, polyhydramnií a vícenásobného těhotenství.

Vývoj symfyopatie začíná primárním změkčováním chrupavkové tkáně. Pokud se těhotenství vyvíjí normálně, nemá žena zvýšenou zátěž na pánevní klouby kostí, pak celý nesoulad zůstává v parametrech 5 mm. Pokud je plod velký nebo není jeden, zvyšuje se tlak na pánevní dno s každým dalším dnem. Pánevní kosti se začnou lišit více, než je nutné pro normální proces porodu. Když se kosti liší o více než 10 mm, začíná nevratný proces destrukce chrupavkového kloubu. Může existovat riziko vzniku úplného rozporu v pánevních kostech. Jedná se o hrozbu pro budoucí postižení žen.

Onemocnění ochlupení během těhotenství

U žen, které se rozhodnou porodit své první dítě starší 30 let, se může vyskytnout riziko nesrovnalostí v ochlupení. Obvykle v tomto věku již existují předpoklady pro rozvoj primární osteoporózy na pozadí akumulovaných patologických změn v chrupavce a kostní tkáni. Proto je důležité provést úplné vyšetření i v období plánování těhotenství. Zejména pečlivě zkontrolujte stav metabolismu fosforu a vápníku a obsah chemického složení krve v vitamínu D.

Začátek rozporu mezi ochlupeními kostí se objevuje na konci druhého trimestru těhotenství a dochází k následujícím procesům:

 • poloha femorálních hlav v dutině acetabula se mění;
 • šířka nastavení chodidel při chůzi se zvyšuje;
 • změny držení těla s vyhlazením lumbosakrálního ohybu páteře (stává se téměř plochým);
 • to má za následek změnu sakroiliakálního kloubu kostí;
 • pak se uvolní hormon relaxin a sloučeniny chrupavky změknou.

Celý proces divergence pubické kosti během těhotenství u žen s dobře připraveným tělem pro porod je zcela bezbolestný a téměř nepostřehnutelný. Bolest při divergenci kostí ochlupení kloubů během těhotenství lze určit v oblasti kyčelních kloubů, ocasu a ochlupení. Pro diagnostiku se používá ruční výzkum. Nedoporučuje se pořizovat rentgenovou fotografii před narozením dítěte.

Nesrovnalost ve stydké kosti během těhotenství

Divergence pubické kosti je jednou z variant této patologie. Objevuje se v období 30 - 35 týdnů. Bolest v oblasti ochlupení je doprovázena otokem a hyperémií měkkých tkání. Při pokusu sedět na tvrdé židli se bolest zesiluje. V poloze na zádech je bolest snížena.

Významná nesrovnalost v pubické kosti během těhotenství vyvolává patologii močového měchýře. Může dojít k hyperaktivitě, doprovázené únikem moči a mírnou inkontinencí. Bolest může vyzařovat do tříselné oblasti a šířit se podél vnitřního stehna ke kolennímu kloubu..

Této patologii stydkého kloubu lze zabránit pouze integrovaným přístupem. Je nezbytné použít vzpěru, která podpírá přední břišní stěnu. Doporučuje se také, aby byl při zjištění nedostatku vitamínu D užíván ve formě olejových kapek v přísném souladu s lékařským předpisem..

Pocity, příznaky a známky divergence pánevních kostí během těhotenství

Nepříjemné pocity s divergencí pánevních kostí během těhotenství, pokud tento proces nepřekročí fyziologickou normu, prochází poměrně rychle. Žena se doporučuje více relaxovat, zažít méně fyzické námahy atd..

Klinické příznaky kostní nesrovnalosti během těhotenství se začnou intenzivně projevovat, jakmile proces dosáhne 6-7 mm. V tomto případě žena začne pociťovat následující pocity:

 • konstantní tlak na pánevní dno;
 • časté nutkání vyprázdnit močový měchýř;
 • nepravidelná stolice, střídavý průjem a zácpa;
 • silná bolest v oblasti ochlupení, kyčelního kloubu a křížové kosti;
 • omezení mobility při pokusu o otočení jedním nebo druhým směrem;
 • bolest v podbřišku a dolní části zad.

Přitěžující příznaky divergence pánevních kostí během těhotenství jsou indikací císařského řezu. Přirozené narození s touto patologií je kontraindikováno, protože existuje vysoká pravděpodobnost úplného prasknutí chrupavkového kloubu symfýzy ochlupení lícních a iliakálních kostí.

Zvláštní nebezpečí představují případy nesrovnalostí v artikulaci křížové kosti a ilium. To může způsobit kompresi radiálních nervů, protažení vazivového aparátu a vytvoření nestability v poloze obratlových těl. Takové patologie často vedou k dalšímu ničení chrupavky bederní páteře.

Klinické příznaky kostní nesrovnalosti během těhotenství se mohou projevit bolestivostí při projekci kyčelních kloubů, kolen a kotníku. To je způsobeno skutečností, že s výraznou syfysopatií se femury liší a nastavení nohou se mění. To vede k nesprávnému rozdělení odpisového zatížení na dolní končetiny a páteř..

Co dělat s nesrovnalostí kostí během těhotenství?

První věc, kterou musíte udělat, když se pánevní kosti během těhotenství rozbíhají, je okamžitě navštívit lékaře. Zkušený odborník provede nezbytné vyšetření a určí stupeň patologických změn. Je-li symphysopatie ve fyziologické normě, provádí se světelná korekce stravy, doporučuje se ženě nosit prenatální obinadlo.

Můžete také použít terapeutická cvičení a kinezoterapii. Tyto techniky pomohou připravit svalový systém na další těhotenství a porod. Ruční terapie může být použita po dosažení 20 týdnů těhotenství. Dříve nebylo použití takových technik žádoucí.

Pokud syfyzopatie dosáhne 6 mm nebo více, je nutná vážnější léčba. Může zahrnovat osteopatii a speciální terapeutickou masáž. Aktivací procesů mikrocirkulace krve v oblasti chrupavkových kloubů je možné zvýšit elasticitu tkání a zabránit riziku úplné separace.

Průběh prevence a léčby je vždy rozvíjen individuálně. Doporučujeme, abyste se zaregistrovali k první bezplatné konzultaci s chiropraktikem na naší klinice. Během jmenování lékař provede vyšetření, provede diagnózu a dá veškerá nezbytná doporučení pro prevenci a léčbu.

Pamatovat! Samoléčení může být nebezpečné! Navštivte lékaře

Jaká je nebezpečí nesrovnalosti pánve v těhotenství?

V pozdějších stádiích těhotenství zažívá mnoho žen pánevní bolest. To není patologie. Tělo se tak připravuje na porod, takže dítě může snadno přijít na svět. Normální nesoulad pánevních kostí během těhotenství je 5-6 mm, pokud tato hodnota překračuje limit, pak se v tomto případě tento proces nazývá syfyziopatie a může vést k negativním důsledkům a dokonce i k postižení.

Příčiny nesrovnalostí v kostech

Porodní kanál, kterým dítě prochází, je tvořen pánevními kostmi a měkkými tkáněmi. Iilium, ochlupení a ischium jsou spojeny do prstence za křížem prostřednictvím vazů a vpředu je symfýza (formace dvou ochlupení spojených s chrupavkovým diskem). Uprostřed je malá kloubní dutina a tekutina. Kolem je vazový aparát, který ho drží v určité poloze.

Jak děloha roste během těhotenství, začnou na ně vyvíjet tlak, který neustále roste. V současné době je dobře znám mechanismus, jak se pánevní kosti během těhotenství liší..

Ve druhé polovině období začíná žena (placenta a vaječníky) intenzivně produkovat relaxin. Působí na vazy a šlachy a činí pohybové plochy kloubů v pánvi mobilnější. Pokračuje tedy přirozená syfyziopatie doprovázená tupou bolestí pánve. Obvykle jsou tolerantní a nemají tendenci se zvyšovat..

Pokud na pozadí fyziologických změn existuje řada faktorů, které mění stav symfýzy ochlupení kosti, může dojít k nadměrné divergenci a zánětu (syfyzitida)..

Důvodem je:

 • slabost svalů břišní stěny, která nemůže poskytnout další odpor kloubů;
 • narušení rovnováhy vápníku a fosforu v těle nastávající matky;
 • nedostatek vitamínu D a vápníku;
 • narušení metabolismu minerálů se špatnou funkcí ledvin;
 • osteoporóza;
 • akutní nebo chronická urogenitální infekce;
 • strukturální rysy osteoartikulárních tkání, které jsou zděděny.

To je důležité! Rozpor může být způsoben zraněním pánevních kostí, předchozím nebo těžkým narozením v historii.

Jak se to projevuje

Když se pánevní kosti začnou během fyziologického procesu přípravy k porodu lišit, může dojít k menší bolesti. V průběhu času se nezvyšují a po nočním nebo denním odpočinku ve vodorovné poloze úplně přecházejí. Tento jev je pozorován na konci druhého nebo začátku třetího trimestru. Lékař obvykle ví, jak se pánevní kosti před porodem liší a provádí vyšetření, a pokud je to nutné, předepíše studii.

Patologický stav s divergencí symfýzy je doprovázen zvýšením bolesti při růstu dělohy těhotné ženy. Mohou být tak silní, že žena může ležet pouze před porodem, protože sezení a stojící bolest zhoršuje. "Žába" představuje bolest trochu snazší, když nastávající matka sedí s koleny od sebe a její paže se otočily ven..

Příznaky odchylky jsou také:

 • ostré zhoršení při jakékoli změně polohy;
 • otoky v ochlupení a suprapubice;
 • bolestivost této zóny během palpačních studií s ozářením v pochvě a předně;
 • nepohodlí při pohlavním styku;
 • výskyt křupnutí v důsledku zvýšené pohyblivosti kloubu.

Pokud příznaky neustále rostou, je důležité přesně určit míru nesrovnalosti. Pro potvrzení diagnózy předepisuje odborník ultrazvukové vyšetření. Studie stanoví míru odchylky:

 1. Když syfyziopatie dosáhne 6 až 10 mm, dá se druhý stupeň.
 2. Pokud ultrazvuková diagnostika ukáže vzdálenost 10 mm nebo více, pak tento proces patří do třetího stupně.

Se 3 stupni nesrovnalosti se můžete obejít bez dalšího výzkumu. Samotný lékař určí zahájenou patologii, když jeho prst během vyšetření spadne do dutiny rozšířeného kloubu.

Nepříjemné pocity se objevují u žen a v kloubním řečišti. Malá kost, která je coccyx, může zabránit dítěti ve vstupu na světlo, a proto se s rostoucí periodou začíná odchýlit. Bolest horší při sezení.

A tady o "Golden Ball" pilulky na hubnutí.

Jaké je nebezpečí

Patologie se zdá být nebezpečná s výrazným rozporem. V případě, že vzdálenost mezi kostmi je 20 mm nebo více, patologická odchylka končí potřebou dlouhé rehabilitace po dobu delší než 8 měsíců.

Pokud bolest v symfýze začíná dříve než 37 týdnů, může tento příznak znamenat vysokou pravděpodobnost předčasného porodu. V tomto případě nosit obvaz pomáhá, které odborníci doporučují nosit od 20 týdnů, zejména pokud nastávající matka má změnu stavu pojivové tkáně.

Nejzávažnějším důsledkem je ruptura stydkého kloubu během porodu nebo po porodu. To vede k postižení a nepohyblivosti žen. Současně dochází k poškození močového měchýře, krvácení a zánět.

Jak zacházet

S fyziologickým rozdílem nejsou nutná opatření. Všechny procesy v tomto případě jsou reverzibilní a kosti klesnou zpět na své obvyklé místo dva měsíce po dodání.

Někdy se pro urychlení procesu doporučuje nosit obvaz a vyvarovat se fyzické námahy. Určitá úleva pochází ze spaní na ortopedické matraci, aby se uvolnila záda..

Druhý nebo třetí stupeň patologie vyžaduje lékařskou korekci, fyzioterapeutická cvičení a použití speciálního obvazu. Úkolem všech těchto aktivit je pokusit se přiblížit kosti pánve a držet je v této poloze. Pokud je nesrovnalost v pubické artikulaci velmi velká, pak je dítě včas odstraněno císařským řezem.

Léky

Z těchto léků by měla nastávající matka užívat antibakteriální látky, protizánětlivé léky proti bolesti. Ale vzhledem k tomu, že všechny léky v těchto skupinách mají na dítě řadu mimořádně nežádoucích účinků, měly by být použity pouze jako poslední možnost, pouze podle pokynů lékaře.

Po naplánované analýze moči a krve se používají doplňky vápníku v přítomnosti hypokalcémie. U těhotné ženy se však používají pouze s těžkou nedostatečností, takže nedochází k včasné osifikaci kostry plodu. Obvykle se doporučuje udržovat normální hladinu u multivitaminů s minimálním množstvím stopových prvků (draslík, vápník, hořčík).

Pokud je v pánvi bolest, lékař doporučuje, aby žena omezila svou fyzickou aktivitu a odpočívala co nejvíce. Zároveň ale nemůžete neustále trávit čas ve vodorovné poloze. Pro posílení břišních svalů a snížení pravděpodobnosti divergence pánevních kostí by měla být provedena doporučená sada cviků, která je vybrána lékařem fyzikální terapie individuálně.

Bolest lze odstranit několika typy cvičení:

 1. Pohyb „kočka“. Když vdechujete všechny čtyři osoby, musíte se ohnout zády a zároveň snížit hlavu. Zůstaňte v této poloze několik sekund. Když vdechujete, uvolněte se a zvedněte hlavu. Několikrát opakujte pohyb.
 2. Ležící na zadní straně chodidla vede k hýždím s ohnutými koleny. Několikrát rozředit a snížit kolena pružnými pohyby.
 3. Pozice, jako v předchozím cvičení. Proveďte mírný pánevní výtah a pohyb několikrát opakujte.

Extrémní přísnost syfyziopatie vyžaduje pozorování pacienta, použití speciálního obvazu při sezení, stání a chůzi nebo vázání plachty na úrovni stehen. Je také důležité sledovat klid v posteli, který trvá až 3–4 měsíce po porodu.

Prevence

Zdraví budoucí matky a samotného dítěte závisí na jejím životním stylu, je vhodné si předem naplánovat těhotenství a připravit se na něj. Pro snížení pravděpodobnosti nesrovnalosti v pánvové kosti by měla být přijata následující opatření:

 1. Poskytněte tělu během těhotenství všechny potřebné vitamíny a minerály.
 2. Proveďte opalování v teplém čase, abyste posílili vazy a kosti.
 3. Pokračujte v mírné fyzické aktivitě od prvního měsíce do konce těhotenství.
 4. Ve stadiu plánování početí by mělo být dokončeno úplné vyšetření a léčba chronických infekcí genitourinárního systému.
 5. Správně si vyberte obvaz a noste jej až do doby porodu (na doporučení specialisty).
 6. Při přenášení dítěte přepněte na pohodlnou obuv bez podpatku. Modelové boty neustále posouvají těžiště a mohou vést k nevratným důsledkům. Kromě toho je velmi obtížné udržovat rovnováhu s vysokým podpatkem s rostoucím břichem, což pravděpodobně povede k pádu..
 7. Pokud je zjištěn výrazný nesoulad, netrvejte na přirozeném porodu, ale souhlaste s císařským řezem. V tomto případě se můžete vyhnout pravděpodobnosti rozvoje ochrnutí a zhoršení motorické aktivity..

Podle referenčních receptů na výrobu domácích peelingů pro strie a celulitidu.

Závěr

Prognóza divergence pánevních kostí během těhotenství, a to i v případě syfyziopatie, je obvykle příznivá. Ale pouze v případě, že se žena okamžitě stěžuje na lékaře, který ví, co přesně dělat, pokud se pánevní kosti rozšířily před nebo po porodu. Proto pokud máte bolesti v symfýze nebo kostrči, zejména v raných stádiích, měli byste vyhledat lékařskou pomoc u kvalifikovaného lékaře..

Články O Neplodnosti