Hlavní Výživa

Přibližná nabídka dítěte 9 měsíců pro každý den a týden

O 9 měsíců se výživa dítěte stává velmi různorodou, pokud drobky nemají alergické reakce: poruchy trávení, vyrážky a jiné příznaky.

Foto: depositphotos.com. Zaslal: tan4ikk.

V tomto věku již výživa sestává nejen z mateřského mléka matky nebo speciálně upravené mléčné výživy (pokud je dítě kojeno). Ve stravě je mnoho jídel: obiloviny, zelenina, ovoce, mléčné výrobky, mléčné výrobky, moučné výrobky, ryby, maso, vejce (obvykle žloutek), ovocné a zeleninové šťávy.

Máma by měla určit, který produkt v dětské nabídce má dítě nejraději. Pokud se jedná o guláš z cukety nebo ze směsi zeleniny, měl by být kombinován s masem, vývarem, rybami. Postupně se projeví procento vašeho oblíbeného jídla a různých doplňků. Je tak možné dosáhnout důsledného zavedení nových produktů a zdravých a chutných jídel z nich připravených do stravy..

Výživové funkce za 9 měsíců

Strava se skládá z 5 krmení. Interval mezi jídly je asi 4 hodiny. V případě potřeby můžete použít občerstvení, sušenky, ovocné pyré. Míchejte nebo mateřské mléko pijte ráno a večer. Některá batolata potřebují kojení během dne, jiná se v noci probouzejí..

Důležité! Musíte učit děti jíst kousky. K tomu není třeba projít jídlo přes mixér, můžete hnětet vidličkou. Na samém začátku tréninku dejte dětským mikrodávkám - malé kousky, které připomínají zrno. Pokud dítě kopíruje, brzy můžete zvětšit velikost díla. Pokud tomu tak není, nespěchejte, hlavní věc - nezapomeňte nabídnout. Totéž platí pro všechny nové produkty. Pokud dítě odmítne, není třeba ho nutit, krmit silou - to povede k narušení zájmu o jídlo.

Reakce dítěte by měla být sledována při zavádění nových produktů do stravy, věnujte pozornost povaze stoličky a sledujte vyrážky na kůži. V takovém případě odložte konzumaci potravin, zbavte se příznaků a zkuste to znovu.

Příklady receptů

Nabízím nějaké recepty pro vaše dítě.

Zeleninové pyré

K vaření si vezměte kvalitní zeleninu bez vad.

Pro toto jídlo potřebujete brambory a mrkev (každá po 50 gramech), 100 gramů cukety a brokolice, stejně jako třetinu lžičky oleje (zeleniny).

 1. Nejprve je třeba všechny zeleniny důkladně omýt a oloupat.
 2. Rozdrťte všechno na kostky.
 3. Na oheň položte hrnec vody, po uvaření je třeba do ní nakrájet mrkev.
 4. Když je tato zelenina napůl připravena, přidejte na pánvi brokolici a brambory.
 5. Cuketa se přidává jako poslední, protože se vaří nejrychleji.
 6. Po vroucí vodě by mělo trvat asi 20 minut, než budou nádobí zcela připravené. Je však lepší nezávislou kontrolu provést propíchnutím zeleniny vidličkou. Pokud se vaří, přidejte olej (zeleninový) a pár minut vařte.
 7. V závislosti na tom, jak vaše dítě už sní, rozemele nebo rozemele hotové jídlo.
 8. Ochlaďte a dejte dítěti.

Pohanka v mléce

Musíte vzít 50 gramů pohankové mouky nebo obilovin, 400 ml mléka, třetinu lžičky másla (smetany).

 1. Vařte mléko.
 2. Přidejte krupici (při použití mouky je nutné ji nejprve kombinovat s malým množstvím mléka).
 3. Vše přiveďte k bodu varu a poté vařte na mírném ohni asi 20 minut (pod krytým víkem).
 4. Do hotové misky přidejte olej.
 5. Ochlaďte a dejte dítěti.

Dýňové pyré s jablky

Budete potřebovat 1 jablko, 100 gramů dýně, 5 gramů granulovaného cukru.

 1. Omyjte, loupejte jablko a dýně ze slupky a jádra (semeno).
 2. Rozdrťte všechno ve velkých kostkách.
 3. Vložte ingredience do dvojitého kotle. Posypeme cukrem.
 4. Vaření tohoto pokrmu trvá asi 20 minut..
 5. Drtit na vaření cenově dostupným způsobem pro pohodlí dítěte.
 6. Ochlaďte a dejte drobky.

Doporučuji vám snít s různými pokrmy, udělat si jídlo zábavnějším. Dítě by si mělo pochutnat na jídle.

Nezapomeňte udělat nabídku svého maličkého ještě rozmanitější. Zvykněte si na hustší a pevné jídlo. Nechte jeho stravu nutně zahrnovat zeleninu, obilné ovoce, ryby, maso a mateřské mléko (směs). Každá skupina těchto produktů je velmi důležitá při vývoji drobků. Vyhněte se nočnímu krmení, vaše dítě je již dost staré.

Dieta v 9 měsících

Devět měsíců staré dítě vyzkoušelo mnoho potravin. Do této doby není rozdíl ve výživě dětí při kojení a umělém krmení. Jedinou věcí je, že řemeslníci mohou začít zkoušet některá jídla o něco dříve, aby doplnili svou zásobu nezbytných živin..

Nová jídla ve stravě

Dětské menu na 10 měsíců

Nabídka v 9 měsících je velmi různorodá. Je nutné zavést do potravin následující potraviny za předpokladu, že je dítě nezačalo dříve jíst:

 • Žloutek. Při jednom jídle by dítě nemělo dostat více než ¼ produktu, je lepší smíchat s jiným jídlem: bramborovou kaší nebo kaší. Je bohatý na vitamíny, minerály, aminokyseliny, antioxidanty. Pomáhají tělu bojovat se škodlivými účinky na životní prostředí, obsahují látku - lecitin, která je nezbytná pro rozvoj nervového systému a fungování mozkové činnosti.
 • Mléčné výrobky. Jsou to sraženina, jogurt, kefír, biolakt. Jsou zdrojem bílkovin a podporují trávení díky prospěšným bakteriím, které tvoří jejich složení..
 • Maso. Nejprve zadejte krůta, králíka, pak kuře, hovězí maso, telecí maso. Kuře je alergenní produkt, je lepší odložit jeho použití. Sledujte reakci dítěte, pokud dobře reaguje na krůty a králíka, můžete vyzkoušet i jiné masné výrobky. Nedoporučuje se dávat přípravek v čisté formě, musí být smíchán s jinými potravinami, například se šťouchanou zeleninou.
 • Ryba. Musíte začít s nejméně mastným: je to treska, štikozubec, pollock. Vstupte poté, co si dítě zvykne na maso. Nahraďte je rybami doporučenými 1-2krát týdně. Raději dát ráno. Před obědem je produkt snáze stravitelný, a pokud se objeví alergie, mohou být přijata opatření. Ryby jsou bohaté na mastné kyseliny, vápník, jód a další minerály. Ale je považován za alergenní produkt, mnoho dětí se mu nelíbí. Proto musíte pečlivě a pečlivě připojit dítě k nabídce ryb.

Základní produkty představené dříve

Kromě nových produktů by se dítě ve věku 9 měsíců mělo seznámit s bramborovou kaší a zeleninou, obilovinami. V bankách si můžete koupit hotovou bramborovou kaši. Jsou vhodné k použití, mají různé chutě a jsou určeny pro skladování v lednici na jeden den.

Dodatečné informace. Doporučuje se zahřát obsah nádoby na 40 stupňů. To se nejlépe provádí ve vodní lázni. Při předběžném posunutí misky použijte samostatnou misku.

Kaše může být také nabídnuta dítěti průmyslové výroby. Nevyžadují vaření, vaření, stačí nalít vodu. Mnoho výrobců však přidává cukr a maltodextrin, jehož použití je pro dítě do jednoho roku nežádoucí. Můžete mlít obyčejné cereálie a vařit až do řízení. Mnoho dětí je v tomto věku schopno jíst obiloviny bez mletí..


Rozbité hrnce ve sklenicích

Je módní přidat do dětských jídel olej, který je zdrojem mastných kyselin. Užitečné je olivové, sezamové. Můžete dát kompoty, ovocné nápoje. Džusy nejsou zakázány, ale obsahují cukr. Jako svačinu lze použít sušenky, chléb, sušenky. Chcete-li dát ovoce nejen ve formě bramborové kaše, zkuste nabídnout malé kousky. Je lepší začít s banánem, je měkké, snadno se žvýká. Přítomnost zubů neovlivňuje schopnost vypořádat se s kousky jídla. Děti to dokážou perfektně.

Důležité! Jídla je třeba vařit pro pár, vařit nebo dušit. Máma pomáhá z dvojitého kotle. Teplota jídla by měla být asi 40 stupňů. Jídlo můžete jíst při pokojové teplotě, ale těžší je trávit. Věnujte pozornost receptům na smažená jídla. Do polévek nepřidávejte převařenou zeleninu. Vývar pro ně použít druhý. Polévku můžete uvařit ve vodě a poté přidat jemně nakrájené maso.

Recepty v prasátko

Maminky se často ptají, jak diverzifikovat dětské menu? Jak mohou stejné produkty diverzifikovat stůl? Pomůžeme vám s tipy a triky pro přípravu dietních a výživných jídel..

Masové kuličky s mrkví - plné jídlo

Složení:

 • mrkev - 1 ks.
 • mleté ​​telecí maso - 500 gr
 • kuřecí vejce - 1 ks..
 • tvrdý sýr - 50 g
 • česnek - 1 hřebíček
 • sůl podle chuti

Oloupejte mrkev a česnek, tři na jemném struhadle. Nalijte směs s mrkví a přidejte vajíčko. Z mletého masa vytváříme malé kuličky a vaříme je ve slané vodě po dobu 1-2 minut. Odstraňte masové kuličky a do tohoto vývaru vložte nakrájený sýr. Vařte za stálého míchání, dokud není hladký..


Poté vložte masové kuličky do pekáče a nalijte na sýr. Nastavte troubu na 180 stupňů a pečte 20–25 minut. Chutné a výživné!

Jáhlová prosa (skvělá alternativa k tradiční kaši)

Složení:

 • proso krupice - 1 polévková lžíce.
 • mléko - 1 lžíce.
 • cukr - ½ lžičky.
 • vanillin - na špičku nože
 • ovocné pyré - 1 polévková lžíce.

Proso přelijeme vroucí vodou, vypusťte vodu, abyste se zbavili možné hořkosti. Nalijeme opařenou proso vroucím mlékem a vaříme, dokud pod pokličkou nekroutíme. Rozdrťte kaši mixérem, přidejte vanilin a ovocné pyré. Vydatná a chutná snídaně je připravena!

Bramborová a cuketová polévka s krůtí

Složení:

 • brambory - 6 ks..
 • krůtí filé - 300 gr
 • cuketa - 2 ks.
 • sůl podle chuti
 • petržel, kopr volitelný

Jemně nasekejte krůtí filé, vařte ve slané vodě. Když se krůtí vaří, nasekané cukety nakrájíme na brambory. Nejprve přidejte brambory, poté cukety. Vařte polévku pod víkem na mírném ohni, dokud se nevaří. Na samém konci vaření přidejte petržel, kopr. Je připraven čerstvý, lehký a velmi výživný oběd.

Naučit se vařit chutná a neobvyklá jídla z omezeného seznamu produktů je celkem jednoduché. Diverzifikujte nabídku svých devítiměsíčních drobků pomocí nových forem vaření známých produktů. Je velmi snadné zajistit výživu dítěte ve věku 9 měsíců pomocí jednoduchých principů, které jsme vám nabídli.

Příznaky správně podávaných doplňkových potravin

Nabídka 5měsíčního dítěte na umělém krmení

Pokud dítě jí jídla, která mu byla nabídnuta s potěšením, nedochází ke rušivým změnám ve stolici, alergickým reakcím na kůži, takže rodiče dělají vše správně. Stává se, že děti odmítají nové výrobky, odstrkují lžíci, odvrátí se. Možná to není čas, zkuste to nabídnout později. Pediatrům se doporučuje, aby si vedli diář s jídlem. Tam musíte zaznamenat produkty zavedené do dětské stravy a jejich množství. Když se tedy objeví alergie, můžete určit složku, která ji způsobila. Produkty přidávejte do stravy postupně, počínaje jednou lžičkou. Nepřidávejte současně více než jednu komponentu. To se nejlépe provádí ráno. Při absenci reakce zvyšte podávání.

Poznámka! WHO vyvinula tabulku obsahující normy hmotnosti dětí podle měsíce. Sazby pro dívky a chlapce se mírně liší. Musíte se s těmito doporučeními seznámit. Důležitý je také ukazatel - index tělesné hmotnosti, zobrazující poměr hmotnosti k hmotnosti dítěte. Pokud jsou všechny hodnoty a indikátory normální, je s doplňkovými potravinami vše v pořádku. Dítě dostává potřebné množství potravin a živin.

Pokud má dítě vývojové abnormality, známky křivice, chudokrevnost, pak mu pravděpodobně chybí živiny. Hlavním důvodem je pozdní zavedení doplňkových potravin, špatná strava. Dítě nedostává všechny prvky, které potřebuje pro normální vývoj. V takovém případě je třeba poradit se s pediatrem.

Přibližná denní rutina pro dítě do 1 roku

V devátém měsíci života je hlavní dietou dítěte mateřské mléko, ale nestačí kompenzovat spotřebovanou energii.

Dítě musí zavést další potraviny:

 • Poskytuje tělu základní živiny a vitamíny.
 • Uspokojení zvýšené zátěže žvýkání vyvíjením čelistí a napomáháním proražení zubů.
 • Formativní preference potravin.

Denní rutina dítěte v devíti měsících se příliš neliší od všech předchozích věků: mění se pouze čas strávený na konkrétní akci:

 • Spát.
 • Bdělost.
 • Krmení.
 • Hry a zábava.
 • Hygienické postupy.

Ukázková tabulka harmonogramu denního režimu vypadá takto:

ČasAkt
6-00Probuzení
6-05První krmení
6-20Hygienické postupy
6-35Komunikace s vnějším světem
9-00Spát
11-00Při druhém krmení můžete diverzifikovat stravu pomocí zeleninových pyré a ovoce
11-20 - 13-00Vycházkové vzdělávací hry
13-00Spát
15-00Třetí krmení
15-20 - 17-00Komunikace s blízkými, hry, procházky
17-00Spát
19-00Čtvrté krmení
19-20 - 20-30Klidné hry
20-30Večerní hygienické postupy
21-00 - 6-00Spát
23-00Pátý GW nebo IV

Poznámka! Navrhovaný harmonogram má poradní povahu. Každé dítě je individuální a při jeho sledování si můžete vytvořit vlastní schéma vhodné pro dítě.

Dětské menu na 9 měsíců

Menu pro 6 měsíční kojení dítěte

Výživa dětí morčat a umělé krmení v 9 měsících se prakticky neliší. Ráno a večeře se liší.

Kojení

První snídaně se doporučuje v 6 ráno. To je mateřské mléko. Pak následuje hlavní snídani, v 10 hodin ráno. Obvykle se skládá z ovesné kaše. Ve věku 9 měsíců by se dítě mělo seznámit s pohankou, rýží a kukuřicí. Ovesné vločky se nacházejí poslední, je obtížné strávit. Rýže může způsobit rozrušení stolice, zejména zácpu. Pokud k těmto problémům dojde, mělo by být jejich použití odloženo..

Pro děti je nejužitečnější kaše pohanka. Obsahuje vitamíny, kyselinu listovou, hořčík a další prvky nezbytné pro křehké tělo. V tomto věku můžete dávat krabicovým dětským cereálím do mléka a ředit je vodou. Pro výrobu obilovin neobsahujících mléko se doporučuje používat mateřské mléko. Pokud dítě není plné, nabídněte ovocné pyré, mateřské mléko.

Po 4 hodinách je třeba krmit drobky oběd. Vhodné jsou bramborová kaše z cukety, květáku, brokolice nebo zeleninová polévka s masovými kuličkami. Svému dítěti můžete podávat dušené masové placičky. Sůl je lepší nepřidávat do jídla, i když jen velmi málo, aby poskytla chuť. Jednou nebo dvakrát týdně nahraďte masové jídlo rybou. Do polévky se doporučuje přidat čtvrtinu žloutku, ne každý den.

Po spánku je čas na odpolední svačinu nebo na ranní večeři. V tuto chvíli můžete dát dětský tvaroh, ovocné pyré. Můžete nabídnout kompot s cookies nebo kefirem. Před spaním po koupání by mělo být dítě naneseno na hruď. Je to pozdní večeře.

Každé jídlo by mělo být 200 - 250 gramů. Ale nemusíte nutit dítě, aby jedlo celou porci. Snad zítra bude dítě jíst tolik, kolik včera nemohlo.

Umělé krmení

U umělého krmení se seznam doporučených jídel neliší. Směsí se nahrazuje pouze mateřské mléko. Mělo by být přizpůsobeno věku a dítě by ho mělo snáze snášet. Děti, které používají směs, musí nabídnout vodu. 80 procent mateřského mléka je voda.

Strava devítiměsíčního dítěte

Mnoho devítiměsíčních dětí je zvykáno jíst pravidelně. Krmení je důležité pro správný růst a vývoj. Pokud to striktně dodržujete, pak nebudou mít problémy s trávicím traktem na pozadí podvýživy nebo přejídání.

Denní rutina také disciplíny dítě. Dítě si zvykne na jídlo v určitou dobu. Proto rodiče obvykle nemají problémy s krmením.

Strava devítiměsíčních dětí má následující vlastnosti:

 • snížení počtu krmení. Jídlo, které tyto děti dostávají pětkrát denně;
 • nedostatek občerstvení v noci;
 • prodloužené intervaly mezi jídlem.

Některé děti ve věku devíti měsíců mohou stále požádat o prsa v noci. Nedoporučuje se jim odmítnout krmení. Možná dítě nejedlo předchozí porci. Pokud je nálada spojena s nedostatkem pozornosti, je lepší nabídnout místo hrudníku vodu, nemoci z pohybu a uklidnit dítě.

Umělci obvykle nesnídí v noci. Devětměsíční děti jsou krmeny každé 4 hodiny. Přibližná strava pro kojence tohoto věku je uvedena v následující tabulce.

Druh krmeníČas jídlaFunkce napájení
dítěumělý
První snídaně6 hodin ráno.mateřské mlékoupravená směs
Oběd10 hodin ráno.návnadanávnada
Večeře14:00návnadanávnada
Večeře18:00návnadanávnada
Pozdní večeře10 večer.mlékomléčná směs
Noční občerstvení2:00 - 16:00mléko (na vyžádání)-
Celkový počet krmení5-65

Menu 9 měsíců staré dítě na týden

Tabulka ukazuje přibližné menu 9měsíčního dítěte na kojení a umělé kojení. Není nutné jej přesně reprodukovat, jedná se o informace zjišťující fakta, které vám pomohou orientovat se a diverzifikovat výživu vašeho dítěte. Který produkt si musíte vybrat, musíte se rozhodnout na základě preferencí dítěte.

Tabulka možností jídla pro dítě

Čas1 den2 dny3 dny4 dny5 dní6 dní7 dní
6 hodin (první snídaně)Mateřské mléko nebo směs - 200 ml
10 hodin (snídaně)Pohanková kaše - 150 g, hruškový protlak - 50 g.Rýžová kaše - 150 g, želé - 100 g.Kukuřičná kaše - 150 g, jablková omáčka - 50 g.Pohanková kaše - 150 g, řepné pyré - 50 g.Kaše jáhly - 150 g, meruňkové pyré - 50 g.Ovesná kaše - 150 g, kompot - 100 g.Krupicová kaše - 150 g, želé - 100 g.
14 hodin (oběd)masový vývar - 50 ml, brokolicové pyré s kuřecím masem - 100 g, kompot - 100 mlŠťouchaná zelenina a maso - 150 gr., Šťouchaná jablka - 50 gr.Polévka s masovými kuličkami - 150 g, želé - 100 mlMasový vývar - 50 ml, bramborová kaše s játry - 100 g, žloutek, ovocné pyré - 50 g.Cuketa a hovězí pyré - 150 g., Kompot - 100 mlSouffle z masa - 50 g, bramborová kaše - 100 g, kompot - 100 mlŠťouchaná zelenina - 100 g., Parní kotlety z ryb - 50 g., Želé - 100 ml
18 hodin (odpolední občerstvení)Kefír (biolakt) - 150 ml, tvaroh - 40 gr., Sušenky - 5 gr.Tvaroh s ovocem - 50 g, želé 100 ml, sušenky - 5 g.Ovocné pyré - 150 g., Kompot - 100 mlKefír (biolakt) - 150 ml, tvaroh - 40 gr., Sušenky - 5 gr.Kefír (biolakt) - 150 ml, tvaroh - 30 g., Ovocné pyré - 50 g.Tvarohový kastrol s mrkví - 100 g, kompot - 100 mlKefír (biolakt) - 150 ml, tvaroh - 40 gr., Sušenky - 5 gr.
22 hodin (večeře)Mateřské mléko nebo směs - 200 ml

Základní pravidla krmení

Dítě jí až 6krát denně každé 3-4 hodiny. První a poslední jídlo je vždy mateřské mléko nebo upravená kojenecká výživa. Po zbytek jídla je dítěti nabídnuto menu složené z jídel „dospělého“ stolu.

Jídlo se podává ve speciálních dětských jídlech - světlé a nerozbitné. Veselé obrázky, obrázky známých pohádkových hrdinů přinesou prvky jídla do jídla.

Při krmení vyprávějte dětem vtipné příběhy, hrajte „letadlo“, zpívejte vtipné písně.

Dítě neroste skoky a mezemi?

Nabídka pro dítě od 10 měsíců.

Doporučení pro odmítnutí krmení

Děti jsou konzervativci a velmi pochybují o všem novém. To platí také pro vznik nových potravin ve stravě. Někdy musíte dítěti nabídnout jídlo více než jednou, než si ho dítě zvykne a ochutná. Stává se, že dítě nemá náladu, a on prostě nechce jíst nebo nechce tento konkrétní produkt. U dospělých se také stává, že není chuť jíst pohankovou kaši nebo brokolici. Kromě toho má každý své vlastní preference: někdo miluje ovoce více, někdo miluje zeleninu. Pokud dítě pláče, je zlobivé, unavené, je lepší mu nenabízet doplňková jídla, zejména pro nová jídla.

Možná má dítě špatné vztahy se lžičkou, například pije hořkou medicínu. Proto se nyní, při pohledu na příbory, začíná dítě nervózně a nechce jíst. V tomto případě musíte vyměnit lžíci a vše bude fungovat. Možná je příliš chladno nebo horko. Chcete-li se zahřát, musíte ji před zahájením jídla snížit do doplňkových potravin. Je-li horký, držte ho pod tekoucí studenou vodou.

Nemůžete krmit dítě násilím, rozptylovat ho a dávat jídlo do úst, když dítě civí. Krmení při sledování karikatur je zvláště škodlivé. To naruší trávicí proces a může přispět k přejídání v budoucnosti..

Můžete dát dítěti lžíci v ruce, možná si chce jídlo vyzkoušet sám. Bude zájem, touha se učit, zkusit to udělat sám. Nejprve nechte dítě dělat všechno špatně, ne úhledně, ne bez něj. Je nutné uvázat bryndáček s dítětem a dát mu svobodu při jídle. Ujistěte se, že jste v blízkosti, v tomto věku se děti nejedí dobře, mohou se dusit velkým množstvím jídla.

Děti se často zajímají o obsah talířů svých rodičů a snaží se chytit kus. Proto rodiče potřebují jíst správně. Po chůzi je lepší nabídnout doplňková jídla. Čerstvý vzduch a aktivita podporují chuť k jídlu. Pokud dítě nejedí dobře v základních jídlech, nedávejte mu občerstvení. Možná jich je příliš mnoho a dítě je sní. Děti milují chválu, povzbuzují je k novým úspěchům, takže musíte děkovat dítěti za jedlé kousky.


Máma živí dítě

Nejdůležitější věcí není být nervózní, nezvyšovat hlas, zůstat klidný. Nedívejte se dítěti do úst a nedělejte si starosti s každým kousnutím, najednou se sytiče dítěte. Mámin strach bude přenesen na dítě, bude se bát jídla.

Vaření sami

Abychom rozšířili známou nabídku dítěte o délce 9 měsíců, nabízíme následující užitečné a chutné recepty.

Domácí jogurt


Skvělý produkt podporující trávení. Je velmi užitečná při stravování dětí v prvním roce jejich života. Skutečný jogurt obsahuje prospěšné bakterie, které napomáhají rozvoji střevní mikroflóry. Důrazně nedoporučujeme nákup jogurtů, které by krmily děti v obchodě, protože téměř všechny obsahují konzervační látky, barviva a stabilizátory. Chcete-li vařit jogurt a nakrmit dítě zdravým produktem, budete potřebovat.

 • nízkotučné vařené mléko;
 • kváskový jogurt (prodává se téměř v každé lékárně);
 • termoska, pomalý vařič nebo jogurt.

Jídla, ve kterých budete vařit, by měla být sterilní, můžete ji opařit vroucí vodou. Před přidáním mléka do kysaného těsta nechte vychladnout. Do jogurtu nepřidávejte cukr, pokud jej chcete sladit, do hotového výrobku rozemele hrušku nebo jablko. Hlavní podmínkou úspěšné přípravy přírodního jogurtu je udržování stabilní teploty, která nepřesáhne 40 stupňů. Ponecháte-li fermentované mléko přes noc, ráno můžete své dítě nakrmit čerstvým produktem.

Otevíráme otázku: Zavedení doplňkových potravin po 4 měsících IV

Brusinkový nápoj

K přípravě zdravého a chutného nápoje potřebujete 4 lžičky brusinek, 4 lžičky fruktózy a 250 ml vody. Vše vařte na mírném ohni po dobu 20 minut, vymačkejte brusinky a projděte jemným sítem. Je příjemnější pít chlazený nápoj.

Jaterní polévka

Budete potřebovat 130 gramů jater, jeden brambor, malou mrkev a cibuli. Nakrájejte játra na kostičky a zeleninu na malé kousky, všechny ingredience vařte, dokud se zcela nevařily, a poté polévku namíchejte v mixéru nebo ji jemně rozemelete.

Mléčná nudlová polévka


K vaření potřebujete 1,5 litru mléka, 0,5 litru vody, 25 gramů másla, napůl vařeného žloutku. 6 polévkových lžic nudlí. Vařte nudle ve vroucí vodě asi 10 minut, pokud jsou tenké nudle, pak méně. Vypusťte vodu. Do nudlí přidejte vařené mléko a vložte do polévky polovinu šťouchaného žloutku z kuřecího vejce.

Dětská výživa v 9 měsících

Strava devítiměsíčního dítěte je téměř stejně rozmanitá jako nabídka pro dospělé, s výjimkou některých produktů. Postupné doplňkové krmení, které začalo kojením dítěte, od šesti měsíců a umělým krmením - od tří měsíců, umožnilo výrazně rozšířit nabídku dostupných a zdravých jídel. Je však veden seznam nebezpečných produktů, které mohou způsobit střevní dysfunkci nebo alergické reakce..

Základní pravidla

Denní množství jídla spotřebovaného devítiměsíčním dítětem je v průměru 1 litr a podíl mateřského mléka nebo směsi je snížen na 25-30% očekávané stravy, čímž se uvolňuje nová jídla. Po devátý měsíc dítě získá řádným krmením a dodržováním některých pravidel přibližně 450 g váhy:

 1. dítě potřebuje šest jídel denně;
 2. strava musí nutně zahrnovat obiloviny, maso, ryby, zeleninu, ovoce a mléčné výrobky;
 3. sůl by měla být používána opatrně, protože její přebytek má negativní vliv na rostoucí organismus;
 4. vařená zelenina (brambory, mrkev) není třeba mlít na šťouchané brambory, můžete je nakrájet na malé kostky, které dítě snadno žvýká dásněmi;
 5. musíte své dítě naučit jíst samy, sedět u zvláštního stolu a místo láhve dávat šálek;
 6. pokud dítě potřebuje svačinu, můžete nabídnout dětské sušenky, které se snadno rozpustí ve slinách a zabrání tak udušení dítěte. Rovněž zmírňuje podráždění a bolest z oteklých dásní..

Být u stolu s dospělými už dítě chápe, že stravování není jen fyziologická potřeba, ale tradice, která podporuje lidskou komunikaci. Proto by mu také měly být poskytnuty příbory (nejlépe speciální děti) a krásné světlé pokrmy (nejlépe keramické). Stůl na týden pomůže vytvořit užitečnou a vyváženou stravu pro dítě od 9 měsíců:

Snídaně (07:00)Oběd (10:00)Odpolední svačina (12:00)Oběd (15:00)Večeře (18:00)Druhá večeře (20:00)
mléko nebo směskaše + bramborová kaše (jablko)šťouchaná polévka (kuře + zelenina)šťáva (mrkev)bramborová kaše (zelí) + sušenkamléko nebo směs
IIkaše (rýže) + žloutek (1/2)+ džuspečené jablkobramborová kaše (brambory + špenát)
IIIkaše (ovesné vločky) + krakováníbramborová kaše (zelenina) + kotlety (kuře)Jablečný džus)tvaroh + ovoce
IVPohanka s dýní + šťáva (bobule)dýňové řízečky + šťouchané maso (telecí)sušenky + kefírbramborová kaše (květák)
PROTIovesné vločky + šťávaryba + kaše (rýže) + kompot (hruška)želé (jahoda)zeleninové pyré
VIkaše (krupice) + křepelčí žloutekvařená cuketa + telecí + kompot (jablko)bramborová kaše (dýně + jablko)kastrol (mrkev + tvaroh)
VIIkaše (rýže) + ovocné pyrébramborová kaše (brambory) + karbanátekšťáva (jablko + mrkev)kefír

V závorkách jsou uvedena doporučení pro výrobky pro kojence, ale mohou být nahrazeny analogy, například kuřecím masem - krůtí nebo králík, ovesné vločky - pohanka atd..

Při krmení je důležité dodržovat potřeby dítěte: neměli byste dovolit hlad, ale neměli byste donucovat dítě k jídlu proti vůli.

Protože dítě je již dost staré a jeho trávicí systém je silnější, zbývá jen velmi málo „zakázaných“ obilovin. Cereálie se nasycují sacharidy, tuky a vitaminy a stávají se hlavním zdrojem energie pro kojence. Podle stupně užitečnosti pro devítiměsíční dítě jsou na podstavci tyto obilniny:

 1. Pohanka - velmi snadno se vstřebává a pozitivně ovlivňuje vývoj všech vnitřních orgánů. Je nej výživnější, obsahuje největší množství železa, draslíku, fosforu a hořčíku ve srovnání s jinými obilovinami;
 2. ovesné vločky - britská oblíbená kaše je nižší než pohanka pouze v množství obsaženého rostlinného tuku. Ovesné vločky, na rozdíl od pohanky, lze snadno připravit sladké a chutné přidáním ovocného pyré, díky němuž bude pro dítě atraktivnější;
 3. rýže - i přes svou výživnou hodnotu obsahuje méně minerálů a vitamínů. Rýžová kaše se doporučuje podávat kojencům jednou týdně, protože časté používání může způsobit retenci stolice.

Řezané krupice (ječmen a žito) se doporučují dětem trpícím zácpou nebo nadváhou.

Z „zakázaných“ obilovin zůstává kukuřice a pšenice, protože jsou těžko stravitelné a obsahují méně užitečných stopových prvků ve srovnání se „zlatými třemi“..

Mnoho pediatrů se hádá o návnadě, i když v sovětských dobách to bylo první jídlo pro novorozence po mateřském mléce. Nyní lékaři říkají, že tato záď má velmi málo živin a živin, ale hodně mukopolysacharidu gliodinu, což způsobuje nekrózu střevních klků. Podle odborníků časté používání krupice vede k narušení mikroflóry gastrointestinálního traktu. V důsledku toho je narušena absorpce vápníku a vitamínu D, což zvyšuje riziko vzniku kolitidy, chronické gastritidy, křivice a dokonce i rakoviny..

Na základě toho lékaři doporučují začít krmit krupici pouze jednoletým dítětem a před tímto věkem je dovoleno „zředit“ její stravu pouze dvakrát měsíčně, zejména proto, že nutriční hodnota této cereálie je poměrně nízká. Stojí za zmínku, že tento lékařský názor není oficiální.

Děti s diatézou musí jíst kaši s přídavkem rostlinného oleje.

Maso a ryba

Některé formule obilovin a mléka nejsou schopny poskytnout tělu devítiměsíčního dítěte dostatečné množství bílkovin a aminokyselin, které hrají důležitou roli ve vývoji svalů, kostí a imunitních systémů. Proto by měla být v dětské stravě každý den přítomna ryba nebo maso (beztukové, nesolené). Maso (kuře, krůtí, telecí maso, králík) lze vařit a poté pečit v troubě, čímž dává misce chutnou chuť. Při výběru konzistence jídla je třeba mít na paměti, že pro dítě je výhodnější jíst masové kuličky a dobře rozemleté ​​maso, ale v devátém měsíci můžete maso „roztrhnout“ na malé kousky.

Podle statistik asi třetina dětí neochotně jedí rybí pokrmy. Proto si nejprve můžete dát bramborovou kaši smíchanou se zeleninou (brambory nebo zelí). Postupně si dítě zvykne na chuť ryb a mořské plody neodmítne. Nejlepší je koupit říční ryby s nízkým obsahem tuku (kapr nebo candát), které musí být uvařeny, odděleny od kostí a nasekané dvakrát v mixéru nebo mlýnku na maso.

Při vaření ryb je třeba házet do vroucí vody. Šťávy se uchovávají pod kůrou ostře zkráceného proteinu, díky čemuž bude jatečně upravená těla šťavnatější a jemnější.

Zelenina a ovoce

Při uvažování, jak nakrmit dítě ve věku 9 měsíců, je třeba poznamenat, že prakticky neexistuje zakázaná zelenina, o níž nelze říci ovoce. Stále existuje riziko alergií, takže citrusové plody i červené bobule (maliny, jahody) mohou být nebezpečné. Doporučuje se zavádět do stravy postupně a v malých dávkách. Hrozny mají zakázáno dávat až dva roky, protože způsobují fermentaci ve střevech, která je plná plynu a narušuje mikroflóru.

Doporučuje se obohatit dětskou výživu o 9 měsíců zelení (petržel, kopr, hlávkový salát a dokonce i zelená cibule), kterou lze přidat do obilovin a zeleninových pyré. Pomáhá zmírnit zácpu a průjem..

Tabulka vám pomůže určit, která jídla mohou způsobit narušení stolice a která jídla ji opraví:

PřipevnitOslabit
Zelenina a ovoceDalší jídlaZeleninaOvoce
 • lilek;
 • nezralé hrušky a banány;
 • tomel;
 • bramborová kaše (brambory a jablko)
 • cookies;
 • maso a vývar;
 • Bílá rýže;
 • chléb;
 • Černý čaj)
 • hrách;
 • zelí (vařené);
 • cuketa;
 • mořská kapusta;
 • fazole;
 • špenát;
 • rajčata
 • meruňky
 • přezrálé banány a hrušky;
 • třešeň;
 • meloun;
 • švestky
 • jablka (šťáva)

Puree nejrychleji uspokojí hlad, protože okamžitě obalí stěny žaludku. Zápach však může způsobit právě tato konzistence. Mléko také drží stoličky. Při zácpě lékaři doporučují dávat dítěti více tekutin: vodu, džusy a nekoncentrované bylinné čaje. Při výběru posledně jmenovaného musíte konzultovat odborníka. Například máta peprná a heřmánkový čaj jen zhorší choulostivý problém..

Mléčné výrobky

Množství bílkovin v těle dítěte může v budoucnu způsobit různé problémy, zejména poruchy metabolismu a vysoký krevní tlak. Proto je zavedení fermentovaných mléčných výrobků do doplňkových potravin šestiměsíčnímu dítěti nepřiměřené. Výživa dítěte po 9 měsících, kdy již zná zeleninu, cereálie a ovoce, může zahrnovat tvaroh, kefír a fermentované pečené mléko, avšak s některými výhradami:

 1. dávat tato jídla je nejlepší na večeři;
 2. krmení tvarohem začíná od 3-5 g a do konce devátého měsíce můžete dávku zvýšit na 15 g denně a o rok staré - až 50 g;
 3. buď si můžete koupit speciální dětský sýr, nebo ho vařit sami: kyselé (připravené z 1% kefíru) nebo kalcinované (připravené z chloridu vápenatého, který se prodává v lékárně);
 4. Krmení Kefirem začíná 20 ml a postupně se zvyšuje na 100 ml denně..

Doplnění nabídky dítěte po 9 měsících mléčnými výrobky musíte pečlivě sledovat jeho stav. Pokud má dítě ráda tato jídla a alergické reakce nejsou pozorovány, může být jejich spotřeba postupně zvyšována..

Přibližný denní režim dítěte v 9 měsících

Stejně jako mnoho dětí se moje devítiměsíční dítě stalo velmi aktivním a zvídavým. Což ovlivnilo jeho sen. Již v tomto věku chtěl místo spánku prozkoumat svět a procvičit si nové dovednosti. Ale věděl jsem, že každodenní rutina v tomto věku je velmi důležitá pro zdravý vývoj mého dítěte. Podívejme se, jak tento měsíc správně uspořádat režim! Doporučení jsou vhodná jak pro kojící, tak kojící děti..

Denní rutina

9 měsíců

Denní rutina vašeho dítěte bude přibližně stejná jako po 8 měsících. Děti tohoto věku vyžadují 11-12 hodin nočního spánku. Probuzení při krmení do tohoto měsíce již obvykle odchází a děti začnou spát celou noc.

Vaše dítě s největší pravděpodobností již spí dvakrát denně. V tomto případě by měl být režim prováděn hodinami, nikoli časem bdělosti. Pokud se dítě probudí v 6–7 ráno, uspořádejte první sen asi v 9:00 a druhý sen asi v 13:00. Je důležité začít spát v „melatoninových oknech“ - během těchto období má dítě možnost snadněji usnout. Celkový počet hodin denního spánku je 2-3 hodiny. Sledujte své hodiny bdění před odchodem do noci. Pamatujte, že interval mezi posledním denním a nočním spánkem by neměl být delší než 3,5–4 hodiny.

Tento režim dne se stává konstantní a trvá dostatečně dlouho - až 15–18 měsíců. Se stárnutím dítěte se změní pouze čas večerní pokládky. Ale v každém případě je lepší pokládat v noci nejpozději do 20 hodin. Pamatujte, že v prvním roce života není dítě dosud fyzicky připraveno na režim s jedním denním spánkem. Pokuste se udržet dva sny tak dlouho, jak je to možné, pokud se devítiměsíční dítě jednoho z nich vzdá.

V tomto režimu ještě není spánek dítěte dokonalý?

Hlavní problémy, se kterými se můžete setkat, jsou:

Dítě nechce usnout odpoledne. Důvodem může být nevhodná doba spánku. V tomto případě se zaměřte na doporučené hodiny snášky a na stav dítěte - zkuste dítě nepřepracovat. Postupně tak najdete nejlepší čas, jak začít denní sny a jít do noci

Dítě se často probouzí v noci. Existuje mnoho důvodů pro špatný noční spánek - dítě je horké, chladné, existují negativní souvislosti se spánkem - ale častěji je noční spánek způsoben nesprávnou denní rutinou.

Dítě se v noci probudí. Pokud si všimnete, že dítě nemá hlad, když se probudí, ale přesto vyžaduje láhev nebo hrudník, může to být zvyk a znamení, že dítě neví, jak samo usnout. Možná si uvědomte, že stojí za to vzdělávat dítě, aby nezávisle usnulo, aby se dobře spalo a snížil počet nočních probuzení. Také probuzení při krmení někdy naznačuje, že dítě nejedí během dne a v noci se vyrovnává s hladem. V takovém případě zkontrolujte dietu dítěte a krmte dítě v klidném prostředí..

Dítě se učí nové dovednosti - aktivně se plazí, probudí se, aby chodil a „mluvil“. To vše také ovlivňuje spánek dítěte. Musíte být trpěliví a čekat na tuto dobu. A tak, aby si dítě rychle zvyklo na nové dovednosti, praktikujte to společně při probuzení během dne. Za týden nebo dva bude spánek obnoven. Pokud nové dovednosti brání spánku ve spaní, stojí za každých 10 minut přístup a položení dítěte. Aby to nevnímal jako hru „vanka-get-up“.

Tabulka ukazuje přibližný režim pro devítiměsíční dítě:

Dětská strava

9 měsíců

Dětská strava se již stává rozmanitější, ale mateřské mléko nebo kojenecká výživa ji stále tvoří. Až 10 měsíců doplňkového krmení je pouze informativní..

Nyní je dětské menu postaveno spíše na principu zvyšování rozmanitosti známých produktů než na zvyšování objemu porcí. Na začátku každého krmení byste měli dát prsu nebo část směsi, protože v tomto věku dítě stále dostává hlavní živiny.

Prsa je dítěti nabídnuto ráno po probuzení a před odchodem do noci, stejně jako mezi jídly pro dospělé. Na snídani, oběd a odpolední svačinu si můžete dát doplňková jídla, tj. Odpoledne se nabízí jídlo pro dospělé.

Kromě rostlinných a ovocných pyré, obilovin, dítě jí maso, mléčné výrobky, vaječná jídla.

Při zavádění nového produktu sledujte reakci dítěte.

Vývoj dítěte

Myslící

Devětměsíčníka již rozumí významu slova „ne“ a může se na žádost rozloučit. Dítě ví, jak poukazovat na různé předměty, a tím ukazuje svůj zájem o ně. Například oblíbená hračka nebo jeho oblíbené jídlo, když chce jíst..

Sdělení

Batole kopíruje gesta. Když se na něj rodiče podívají a požádají ho, aby gesto opakoval, dítě si uvědomí, že se k němu obracejí. Při komunikaci používá první zvuky a snaží se slova opakovat.

Provoz

Do 9 měsíců se dítě obvykle volně vplíží a sedí sebejistě. Také dítě je již podporováno a jedno z dětí dokonce provede první kroky.

Hra se stává důležitou součástí bdělosti devítiměsíčního dítěte. Během hry dejte drobeček jednoduché pokyny: „předejte míč mámě“ nebo „hodte mi to“ a uveďte místo. Společné hry rozvíjejí kognitivní a fyzické schopnosti dítěte..

 • Číst knihy. Devět měsíců staré děti milují živé obrázky. Čtení stimuluje vidění dítěte.
 • Pravidelně chodit na procházku. Řekněte svému dítěti o okolních objektech.
 • Diskuse - přejděte na objekt a popište jej. Ukažte gesta a řekněte dítěti, co tím myslí.

Podělte se o komentáře, s jakými problémy a problémy jste se setkali při organizaci režimu dítěte na 9 měsíců?

Funkce výživy dítěte po 9 měsících

Výživa dítěte v 9 měsících se stále více přibližuje výživě dospělých. Během tohoto období je mateřské mléko stále velmi důležité, ale nabídka dítěte se stává rozmanitější.

V tomto věku už dítě pije z šálku. Snažím se jíst lžičkou.

To pro něj samozřejmě nefunguje dobře, ale již začal ovládat první úspěšné pokusy samostatně jíst.

Esenciální potraviny v dětské stravě

Protože v tomto věku se dětská strava výrazně rozšiřuje, je velmi důležité sledovat, jak se dítě po jídle cítí.

Jaká jídla preferuje a kategoricky nechce jíst.

Do 9 měsíců v jeho stravě by měl být přítomen:

 • různá zelenina ve formě bramborové kaše;
 • cereálie;
 • tvaroh a kefír;
 • maso ve formě mletého masa nebo nasekané v mixéru;
 • játra, je lepší, když je to kuře nebo hovězí maso;
 • jazyk;
 • žloutek;
 • ovocné pyré nebo šťáva;
 • cookies;
 • sušenky.

Samozřejmě, že ne všechno bude podle chuti dítěte, ale během této doby jsou kladeny hlavní vkusové preference a je důležité, aby si dítě v této fázi zvyklo na základní jídlo.

Nikdy byste neměli spěchat - všechny nové produkty dávají drobky, počínaje malými porcemi, 1-2 lžičkami.

A teprve poté, co je dítě na nové jídlo plně zvyklé, můžete jej během 7–10 dnů dát v plné výši.

Je také třeba vzít v úvahu, že každý produkt, který dítě ještě nezkusilo, je zaveden do stravy nejdříve 7 dní po předchozím.

V tomto věku již není nutné po výrobě ovesné kaše přerušovat provoz v mixéru.

Dítě má 2-4 zuby a on je již schopen kousat a pokusit se žvýkat.

Kaše se proto dobře vaří, přidejte máslo nebo mléko.

Pro zlepšení chuti můžete přidat také ovocné nebo zeleninové pyré.

Vařené maso je nezbytný produkt, který by děti měly jíst každý den.

Je lepší, když se jedná o králíka, kuře nebo hovězí maso. Tyto druhy masa jsou nejužitečnější pro děti tohoto věku..

Je velmi dobré, pokud dítě miluje droby a jazyk.

Obsahují hodně železa, což je pro dítě velmi důležité, zvláště když má nízký hemoglobin.

Při vaření není třeba mlít maso na bramborovou kaši.

S příchodem zubů můžete použít mleté ​​maso a vařit masové kuličky a parní kotlety.

Nedávejte dítěti zakoupenou nádivku. Konec konců není možné přesně vědět, co a v jakém množství se tam nachází. Plnění musí být připraveno nezávisle a pouze z kvalitního čerstvého masa.

Obchod nabízí mnoho druhů šťouchaného masa, speciálně připravené pro děti různého věku..

Rozbité hrnce v bankách jsou kvalitním produktem, ale neměli byste ho zneužívat. Je to spíše jídlo, pro použití ve vzácných případech, kdy je třeba dítě krmit někde mimo dům nebo matka nemá čas na přípravu večeře.

Velmi užitečným produktem jsou bílé odrůdy ryb s nízkým obsahem tuku. Pokud je to platýz nebo štikozubec.

Druhy mořských ryb obsahují jód, což je také prospěšné pro dítě. Dejte jej 1-2krát týdně ve vařené formě. Můžete také vařit rybí koláče nebo masové kuličky.

Máslo

Použití másla a rostlinných olejů je velmi důležité pro harmonický vývoj dítěte.

Ve skutečnosti kromě vitamínů a minerálů obsahují mastné kyseliny, což je velmi užitečné pro rostoucí tělo.

Z rostlinných olejů jsou nejlepší: olivový, sezamový a lněný. Do kaše se přidává máslo v poměru 1 čajová lžička na porci.

Tvaroh a kefír

Veškeré mléčné výrobky se zavádějí postupně. Ne všechny děti si kefír užívají s radostí, proto je lepší ho nabídnout, když je dítě hladové a méně náladové.

Ale tvaroh, děti jedí s velkou chutí k jídlu. Kefir se podává od 20 gramů a postupně se upravuje na 180-200 gramů.

Tvaroh se doporučuje přivést až do 50 gramů. Dítě by nemělo dávat více, i když může jíst víc.

Slavný Dr. Komarovsky tvrdí, že mléčné výrobky jsou ideální pro krmení, protože jsou deriváty mléka.

Soubory cookie, chléb

V tomto věku mohou být již dítěti dány sušenky. Je velmi hustá a obsahuje minimum tuku a cukru..

Soubory cookie jsou poskytovány několikrát denně. Vzhledem k tomu, dásně velmi svědění, když zuby rostou, bude nejen svědění uklidnit, ale také naučit používat zuby.

Vzhledem k tomu, že se dítě bude pokoušet kousnout do kousnutí, měli byste být obzvláště opatrní, abyste jej při jídle nenechali na chvíli na pokoji.

Místo sušenky jsou dítěti nabízeny krekry pečlivě sušené jejich matkou v troubě.

Žloutek

Kuřecí žloutek se vaří. Lze jej přidat do kaše, polévky, zeleninového pyré. Vše záleží na preferencích dítěte..

Co nakrmit

O 9 měsíců, dítě jí 5krát denně. Prvním a posledním krmením je stále mateřské mléko nebo kojenecká výživa.

Pokud se dítě vyvíjí normálně, výživa během kojení se příliš neliší od umělých.

Jediným rozdílem je, že s GV ráno a v noci dítě dostává mateřské mléko as umělým krmením - směs.

Pokud má dítě dobrou chuť k jídlu a váhu, normální pro jeho věk, pak byste se ho měli pokusit v noci odstavit od krmení. V 9 měsících by mělo dítě spát celou noc, aniž by se probudilo.

Není nutné dodržovat režim „šablony“ vytvořený jedním pro všechny. Koneckonců, každé dítě je individuální.

Znát své dítě, kolik času se probudí a jde do postele, maminka nezávisle určuje stravu.

Nejlepší je, když se jedná o 5 samostatných jídel v pravidelných intervalech, například 4 hodiny.

Je třeba mít na paměti, že na den dítě jí produkty přibližně 1 9 jeho hmotnosti. Toto množství je optimální pro dítě. S menším množstvím jídla může hladovět a mít větší váhu.

Dítě je krmeno čerstvě připraveným jídlem. Nepřidávejte ani neoslazujte jídlo.

V produktech je dostatek soli a chuti, takže dítě by s potěšením nalákalo.

Užitečné tipy pro maminky: POTRAVINY PRO MĚSÍCE

Je velmi dobré, pokud má dům kastrol s funkcí dvojitého kotle, bude to hmatatelná síla mladé matky. Koneckonců musíte trochu vařit, ale často.

Rozvrh krmení

Vzhledem k tomu, že v 9 měsících je dítě krmeno 5krát, z nichž 2 jsou mateřské mléko nebo mléčná směs, pak se doplňkové potraviny dostávají 3x.

Kaše je uspokojivějším produktem, takže interval krmení 4 hodiny je oprávněný.

Snídaně

Po probuzení je dítěti nabídnuto mateřské mléko. Pokud je dítě na umělém krmení, pak má snídani s mléčnou výživou.

Máma si musí pamatovat, že mateřské mléko je v této fázi velmi důležité pro normální vývoj dítěte.

Oběd

Nejlepší volbou je kaše. Nejcennější je pohanka. Může být dáno dítěti až třikrát týdně.

Kromě toho je velmi užitečné ovesné vločky. Bude skvělé, když se dítě zamiluje do kukuřičné kaše.

Ale s rýží musíte být opatrní. Je nutné monitorovat stolici dítěte. Pokud negativně ovlivňuje trávení, je lepší na chvíli rýži odmítnout..

Nízkotučná polévka se strouhaným masem nebo karbanátkem bude v tuto chvíli velmi užitečná. Je také možné použít zeleninový pyré s karbanátkem nebo karbanátek s masem nebo droby..

Jednou nebo dvakrát týdně by dítě mělo jíst maso místo masa.

V tuto chvíli si dítě zvykne na pestré menu a pro udržení zdraví dítěte v dobrém stavu je nutné, aby bylo správně.

V tuto denní dobu nemusíte drobky dávat příliš výživné. K večeři se nejlépe hodí tvaroh a ovocné pyré..

Můžete také dát kefir, cookies.

Po jídle byste neměli trávit čas příliš aktivně. Koneckonců, pokud bude mít dítě do konce dne hodně emocí, pak už nebude mluvit o tichém spánku.

Druhá večeře

Před spaním dítě dostane mateřské mléko nebo, pokud není přítomno, mléčná výživa.

Tabulka přibližné nabídky dítěte po 9 měsících

Tabulka ukazuje možnosti výživy pro dítě na týden. Na základě doporučení může matka provést vlastní opravy a měnit komponenty, v závislosti na preferencích dítěte.

Můžete nahradit: želé šťávou, mléko směsí nebo jednu ovesnou kaši druhou.

Hlavní věc, která musí dodržovat základní pravidlo výživy:

 • První a poslední GV výživa nebo směs.
 • Maso nebo ryby na oběd.
 • Tvaroh nebo kefír - na večeři.
Články O Neplodnosti