Hlavní Zdraví

Proč bolest v zádech během časného těhotenství

Změny hormonálních hladin, tělesný stres, relaxace kloubů křížové kosti a stehen vedou k tomu, že ženy mají bolesti v zádech v časných stádiích těhotenství. Zatížení vazů páteře se zvyšuje, mění se poloha těžiště. Nepohodlí v dolní části zad je způsobeno nedostatkem vitamínů a minerálů, nepohodlnými postoji při práci a nevhodnými botami.

Povaha a lokalizace bolesti

Bolest během prvního trimestru se vyskytuje v důsledku mnoha přírodních procesů v těle těhotné ženy, které nezpůsobují špatné následky.

 1. V první fázi po početí (1-3 týdny) vajíčko opouští vaječník a fixuje se na sliznici dělohy. Žena cítí bolest v kostrči nebo na levém a pravém břiše. Tyto pocity jsou přirozené a brzy pominou..
 2. V období 3–4 týdnů se vytvoří chorion - tkáň, která následně slouží jako základ pro vytvoření placenty. V této fázi může bolest v dolní části zad.
 3. Po 5-6 týdnech se změní velikost kanálku cév, které živí embryo, žíly zhoustnou a napnou. Vytváří se přirozená obrana, jsou oslabeny svaly, zvyšuje se průtok krve. Rush způsobuje bolavou bolest v boku na levé nebo pravé straně dolní části zad.
 4. V týdnu 7–9 se syntetizuje hormon relaxin, který se objevuje ve vaječnících a chorionu. Tento proces vede k mírnému bolavému zádům v pánevní oblasti.
 5. Po devíti týdnech a s přechodem na desátou svalovou tkáň roste, děloha se několikrát zvětšuje. Fyzické změny vedou k tomu, že usrkává dolní část zad a večer a ráno se stav vrátí do normálu.
 6. V 11. - 12. týdnu přichází konec prvního trimestru, od 13. týdne začíná druhý. V posledním dvanáctém týdnu jsou zaznamenány kontrakce dělohy kvůli zvýšenému tónu, žaludek může bolet, bolest bude neustále dávat spodní části hřebene.

Ve druhém měsíci se mohou objevit nepříjemné pocity v oblasti ledvin, což je známkou zvýšení zátěže na orgán a práce ve velké zátěži. Žena často chce vyprázdnit močový měchýř, při pohybu se vyvinou ostré bolesti, takže během této doby je lepší lhát nebo sedět a nechodit.

Příčiny bolesti v časném těhotenství

Hormonální změny mohou způsobit, že dolní část zad bude tažena brzy na začátku těhotenství. Koncentrace progesteronu v těle se zvyšuje. Vysoká úroveň vede k relaxaci svalů a pánevních vazů, takže je snadné porodit, ale má negativní vliv na stabilitu kostní tkáně. Z tohoto důvodu, zadní část těla hoří, nízký v kostrči.

Těhotenství je stres pro ženské tělo, zejména u těch, kteří na ni dlouho čekali nebo používají postup IVF. Se zkušenostmi se uvolňuje hormon kortizol, který mění stav nervového a vylučovacího systému, nadledvinky. Zvýší se chuť k jídlu, pozornost se zhoršuje, žena přibírá na váze, cítí touhu po spánku, apatii. Kortizol ovlivňuje stav kloubů a obratlů, takže dolní část zad bolí během těhotenství v prvním trimestru.

Pozice těla se mění, protože těžiště se pohybuje, těhotné ženy se při chůzi odchylují. To způsobuje další zátěž na zádech, způsobuje ztuhlost svalů, vede k bolesti. Nadměrná váha také načte páteř, obratle pracují ve vylepšeném režimu.

Hodnoty maximálního přípustného přírůstku na váze v závislosti na hmotnosti před těhotenstvím:

 • hmotnost menší než standard - obvykle získejte až 18 kg;
 • tělesná hmotnost odpovídá normě - není to děsivé získat zpět o 15 kg;
 • je-li norma překročena o něco - 11 kg;
 • pro obezitu - povoleno 9 kg.

Příčinou bolesti je diastáza - divergence svalů. Tento proces oslabuje svaly korzetu a vede k bolesti zad. Zvětšující děloha tlačí na velký sedací nebo femorální nerv, což způsobuje sevření zánětem. Bolest se projevuje v hýždích a je přenášena na nohy, proto se nedoporučuje delší sezení a chůze.

Kdy dávat pozor

Bolest v dolní části zad je považována za normální během časného těhotenství, pokud se vyskytne během fyziologického vývoje embrya a není patologií. Někdy se tyto pocity stanou nepříjemnými, objevují se alarmující příznaky a žena onemocní. Musíte navštívit porodníka s gynekologem, aby provedl diagnózu na základě anamnézy, dalších testů a ultrazvuku..

Projevy vyžadující pozornost:

 • Silně bolavý záda a bolestivé spodní břicho, stejně jako před menstruací, naznačuje hrozbu potratu. Pokud se objeví hnědý výboj, měla by být zahájena léčba. Někdy hrozí přerušení bez uvolnění krve, signálem je ostrá bolest.
 • Bedra reaguje s bolestí v případě zmeškaného těhotenství. K zánětu dochází uvnitř dělohy, proces ovlivňuje stěny orgánu. Vyznačuje se zvýšením teploty, může se cítit špatně, žena se cítí špatně.
 • Těžká bolest naznačuje mimoděložní těhotenství, když je plod v jedné z trubek. V pokročilém stavu, horečka, nevolnost a zvracení způsobené intoxikací, je nutná okamžitá hospitalizace.
 • Při vzácném bublinovém driftu degeneruje fetální tkáň a pozoruje se degenerace. Těhotná žena cítí bolest v zádech, dolní části břicha, vyvíjí se toxikóza, bolí ji hlava.
 • Nepříjemné pocity se objevují v křížové kosti v případě rychlého růstu děložních fibroidů, které během období těhotenství dítěte začínají rychlým vývojem. Alarmující zvýšení krevního tlaku.

Problémy s močovým systémem mohou vést ke zhoršení pyelonefritidy, cystitidy, urolitiázy v důsledku zvýšení kyselosti. U žen jsou pozorovány otoky končetin, změna barvy moči.

Jak ulevit a zabránit bolesti

Objevení se příznaků silné a ostré bolesti je příležitost k okamžité konzultaci s lékařem, zejména pokud došlo k dřívějším poraněním páteře. Odborník zjistí příčinu odchylky a předepíše účinnou léčbu. Posílení korzetu páteře před těhotenstvím a v prvním trimestru pomůže zabránit vzniku nepříjemných symptomů. Pro zmírnění stavu je nutné provést proveditelnou cvičební terapii, slabé strie.

Aby se záda neobtěžovala, postupujte podle těchto doporučení:

 • chodit pouze v botách s nízkými podpatky;
 • měnit polohu těla každých 15 až 20 minut tak, aby nedošlo ke stagnaci krve;
 • spát na boku s podšívkou mezi nohama ve formě polštáře, aplikovat podpůrné korzety, obvazy a pásy;
 • neprovádějte práci ohýbáním v polovině, provádějte čištění koštětem a mopem s dlouhou rukojetí;
 • udělat výživnou stravu, dodržovat pravidla zdravé výživy, nezískat nadváhu;
 • provádět pravidelnou masáž;
 • aplikovat léky předepsané gynekologem a neuropatologem.

Ti, kteří se aktivně věnují sportu, by měli snížit intenzitu, aby se snížilo zatížení kostí a svalového systému. Těhotným ženám doporučujeme plavat, procházet se v klidu, vodní aerobik, cvičit na fitball - speciální zařízení ve formě velké koule pro gymnastiku a fitness.

V šatní skříni jsou vyloučeny korzety, pevné opasky, kalhoty a sukně s řezacími pásy, je lepší nosit sluneční šaty a šaty. Podprsenky se širokými rameny jsou vybrány, aby se snížilo napětí na páteři.

Výživa

Konzumované produkty ovlivňují stav pohybového aparátu. Vápník přispívá k tvorbě kostí, je zodpovědný za regeneraci tkání, proto je důležité konzumovat mléčné výrobky. V tvarohu, kefíru, zakysaná smetana obsahuje vitamín D, bez kterého se vápník neabsorbuje.

Minerály se v těle přeměňují ultrafialovým zářením, proto je důležité užívat sluneční koupele. Doporučuje se to pouze za šikmých paprsků ráno a večer..

Správná výživa neléčí nahromaděné změny v podpůrném systému, ale slouží jako vynikající prevence oddálení bolesti zad při přenášení dítěte. Vápník se nachází v rybách, ořechech, masu, zelení. Lékař předepisuje vitaminy v tabletách k doplnění minerálních rezerv.

Výživa během vývoje plodu ovlivňuje kognitivní tvorbu embrya a určuje tendenci přibývat na váze v průběhu života, vzhledu onemocnění srdce a cév a alergických reakcí těla.

 • Nejezte v žaludku pocit těžkosti a nevynechávejte snídani, oběd a večeři, nejíst ovoce a zeleninu jako svačinu;
 • k snídani vařte pohanka, ovesné vločky, kukuřičnou kaši, které obsahují stopové prvky, vitamíny a snadno stravitelné, diverzifikujte potraviny po celý den;
 • veverky k jídlu v době oběda a na večeři jsou kysaná mléka a zeleninová jídla.

Doporučení pro těhotné ženy se zažívacími problémy jsou dány odborníkem na výživu. Používání zásady zdravé výživy pomáhá zmírňovat bolesti zad.

Bandáž a opěrný pás

Ortopedické pomůcky jsou elastické pásy různých velikostí, včetně kravat, upevňovacích prvků, pelotů, které udržují břicho a zabraňují strie na pobřišnici během těhotenství.

Bandáže se nosí před dodáním. Výrobky pokrývají žaludek a snižují tlak na páteř. Děloha je umístěna nízko v pánevní oblasti a tlačí na dolní dutou venu, přes kterou se krev vrací z dolního těla. S relaxací ochablého kloubu se rozvíjí syfyzitida, což způsobuje nepohodlí. To se děje ve třetím trimestru, ale nošení vzpěry zabraňuje změnám v oblasti pánve, odstraňuje bolest v kostech, slabinách, stehnech a křížové kosti.

Polotuhý a tuhý obvaz uvolňuje klouby kyčelního kloubu a snižuje riziko opakovaného poranění při pohybu, pokud to bylo předtím. Při přenášení dítěte trpí sacro-bederní oblast, což vede k primárním problémům s páteří. Osteoporóza u těhotných žen je zřídka diagnostikována, ale křehkost kostí vede ke zlomeninám páteře, pánevních a tubulárních kostí.

Během opakovaného těhotenství je na jizvách na děložní stěně po předchozím řezu císařským řezem indikován zpevňující pás. Pohodlí dítěte netrpí použitím obvazu. Příslušenství je upevněno v poloze pro ležení, takže plod a děloha jsou ve správné poloze. Pás se odstraní po každé třetí hodině a v noci.

Fyzioterapie

Realizovatelné kurzy gymnastiky jsou vedeny odborníkem na fyzioterapeutická cvičení s dodatečným výcvikem ve sportovní medicíně, a nikoli trenérem fitness. Instruktorka má zkušenosti s prací s těhotnými ženami a správně rozděluje zátěž v různých časech s ohledem na přítomné patologie. Sada cvičení připraví ženské tělo k porodu a zmírní bolest zad při nošení dítěte.

Pravidla pro nabíjení v prvním trimestru:

 • je povoleno malé zatížení kloubů, doba obsazení je asi 30 minut;
 • třídy začínají zahříváním a zahrnují pravidelné přestávky po každé desáté minutě;
 • nedoporučená cvičení zahrnující úplné skládání těla, například dotýkat se rukou špiček prstů tak, aby nedošlo k roztažení svalů zadní femorální plochy a zad;
 • aktivní aerobik je nahrazen lehkým plaváním, cvičením na stacionárním kole a chůzí;
 • proveditelný aerobik se provádí na textilním podkladu, který zabraňuje sklouznutí nohou;
 • Nedoporučuje se nadměrně zatěžovat svaly dolní části zad a abs cvičeními, jako jsou hluboké dřepy, pumpování abs a současně zvedání obou nohou z podlahy v náchylné poloze..

Terapeutická cvičení podporují emoční stav, zlepšují spánek, posilují svaly páteřního korzetu, udržují tón na určité úrovni, urychlují dodávku kyslíku s krví do orgánů.

Masáž

Poloha pacienta přispívá k relaxaci, nezpůsobuje nepříjemnosti. Žena může ležet na boku, zádech, sedět na všech čtyřech. Opatrně se udržuje břicho pod tlakem..

 • snížení bolesti zad, nohou;
 • snížení zatížení kloubů a svalů;
 • zlepšení přísunu živin do vnitřních orgánů v důsledku zrychleného krevního oběhu;
 • zbavit se únavy a stresu.

Masáž pro těhotné ženy nemá téměř žádné kontraindikace, ale vlastnosti volby vybavení mají svá specifika. Masáž se používá samostatně pro límec, chodidla, záda nebo celé tělo, kromě břicha. Hladí, tře, hnětí měkké pohyby.

Kontraindikace pro masáž:

 • zvýšení krevního tlaku a teploty;
 • infekční choroby;
 • chronická onemocnění v akutním stadiu;
 • ložiska podráždění na kůži;
 • epilepsie, toxikóza, křečové žíly, astma.

Sada technik se provádí ručně. V oblasti krku, zad, lze použít hardwarový efekt. Používejte masážní oleje, kadidlo, mast, pokud je žena vnímá normálně. Vylučují se teplotní efekty ve formě parního efektu nebo kryomasáže.

Léky

Účinek mnoha léků na plod nebyl dosud zkoumán. pokusy jsou klasifikovány jako nelidské. Informace byly získány z přímého výzkumu v důsledku náhodného příjmu léčiv.

Léky působí nejen na plod, ale také vedou ke změnám v těle ženy, což nepřímo ovlivňuje průběh těhotenství. Pro bolest dolní části zad se léky proti bolesti používají ke zmírnění pohody a zmírnění zánětu..

Lze to považovat za pozitivní účinek:

 • paracetamol, ibuprofen k úlevě od bolesti a tepla; Nurofen je od třetího trimestru zakázán;
 • proti virům pít Viferon, Arbidol, Anaferon;
 • pálení žáhy zmírňují Almagel a Fosfalugel;
 • drotaverin se používá jako antispasmodikum;
 • s průjmem, toxikózou a otravou se používají Smecta, Enterosgel, Neosmectide.

Nekontrolované užívání drog může způsobit smrt embrya, abnormální růst a vývojové zpoždění. Léky by proto měl předepisovat pouze lékař, samoléčení není povoleno.

Nízké bolesti zad během těhotenství

Lékařské odborné články

Bolest v dolní části zad během těhotenství může nastat kdykoli, zatímco bolest se může lišit v charakteru a intenzitě. Blíže k začátku porodu může taková bolest nastat v důsledku skutečnosti, že hlava dítěte vyvíjí tlak na bederní oblast páteře. Alarmujícím znakem bolesti dolní části zad je předčasné zkracování děložního hrdla a otevření jeho hltanu. Bolest dolní části zad ve třetím trimestru těhotenství se vyskytuje přibližně v polovině případů. Často je to způsobeno zvýšenou zátěží bederní a oslabené břišní svaly v důsledku jejich protažení. Taková bolest se objevuje, obvykle v pozdějších stádiích, a zmizí po porodu. Bolest se může zvětšovat po fyzické aktivitě, dlouhém pobytu ve stoje nebo v jedné poloze a také pokrývat dolní končetiny. V důsledku změkčení vazů může být cítit bolest v oblasti pubis, boků a kyčelních kloubů. Pro zmírnění stavu se doporučuje, aby těhotné ženy vyvážily svou stravu, zavedly potraviny bohaté na vápník, ořechy, ryby, petržel, kopr atd. Při pravidelné bolesti je možné použít vápenatou sůl kyseliny mléčné nebo uhličitanu vápenatého. Těhotné ženy by měly omezovat zátěž beder, nedoporučuje se ohýbat, aby se nenatahovalo spodní část zad. Když sedíte na židli, je vhodné se opřít o záda, lépe spát na polotuhém povrchu, neměli byste nosit boty na vysokém podpatku. Lehká gymnastika, fyzioterapeutická cvičení mají pozitivní vliv na bolesti zad. Lékař by měl zvolit soubor postupů s ohledem na povahu stížností a obecné příznaky nemoci.

Co může během těhotenství způsobit bolest zad?

Radikulitida a osteochondróza

Příčinou bolesti zad může být ischias nebo osteochondróza bederní oblasti. Léčba takových nemocí během těhotenství je komplikována skutečností, že mnoho léků pro těhotné ženy je nežádoucí užívat kvůli riziku negativních účinků na plod. U příznaků radikulitidy nebo osteochondrózy je třeba, aby ženy co nejvíce omezily fyzickou aktivitu. Aby se předešlo nemoci před těhotenstvím a během těhotenství, vzpírání, hypotermie, nemělo by být dovoleno fyzické přetížení.

Symphysitis

Z důvodu hormonálního selhání a nedostatku vápníku v těle těhotné ženy může dojít zejména ke změkčení kostních tkání a protažení v oblasti ochlupení pod vlivem hormonového relaxinu. Tento proces v těhotenství je zcela normální, avšak při silném otoku a silném roztažení ochlupení se dá hovořit o takovém onemocnění jako je syfyzitida. Existuje názor, že dědičná predispozice a poruchy pohybového aparátu mohou také ovlivnit jeho vývoj. Symfitida způsobuje bolestivý syndrom při palpaci stydkého kloubu, může se rozšířit na třísla, stehna, pánev, dolní část zad. Žena má drtivou chůzi, v poloze na zádech je velmi obtížné narovnat její nohy a při lezení po schodech také vznikají potíže. Pokud se nemoc během porodu zhorší, může se jednat o císařský řez. Je nepravděpodobné, že by se toto onemocnění během těhotenství úplně zbavilo, existuje však několik způsobů, jak zmírnit jeho příznaky. V prvním a druhém trimestru těhotenství jsou ženám předepsány přípravky obsahující vápník a vitamín-minerální komplexy. V některých případech je možné předepsat protizánětlivé léky. S největší pravděpodobností bude nutné nosit obvaz, nemůžete dovolit fyzické přetížení, můžete provádět pouze speciální posilovací cvičení. Se syfyzitidou je nežádoucí sedět nebo ležet na tvrdých površích, stejně jako zůstat v sedu déle než jednu hodinu, stát po dlouhou dobu, chodit po schodech.

Nemoc ledvin

Během těhotenství může být bolest dolní části zad důsledkem onemocnění ledvin. S pyelonefritidou, usazováním kamene, glomerulonefritidou může bolest vyzařovat do dolní části zad. Souběžné příznaky mohou zahrnovat problémy s močením, křeče, snížení moči, vylučování zubního kamene. Diagnóza onemocnění v tomto případě nutně zahrnuje takové postupy, jako jsou krevní a močové testy, ultrazvuk, palpace bolestivé oblasti..

Falešné kontrakce

S Brexton-Hicksovým syndromem se může během těhotenství objevit bolest zad. Tyto tzv. Falešné kontrakce se mohou vyskytnout u ženy po dvaceti týdnech těhotenství. Je třeba mít na paměti, že falešné kontrakce nejsou doprovázeny otevřením děložního hrdla. Pokud očekávané datum narození ještě nenastalo, alarmujícími příznaky jsou vaginální výtok, bolest spodního břicha, krátký interval mezi kontrakcemi. V tomto případě můžeme hovořit o riziku potratů. Proto je nesmírně důležité okamžitě konzultovat lékaře s případnými příznaky, které se vyskytnou. Falešné kontrakce jsou vzácné a nejsou pravidelné. Kontrakce dělohy mohou trvat asi šedesát vteřin a jako takové nezpůsobují bolest. Proč se tyto příznaky vyskytují, zůstává neprozkoumaný. Jedním z důvodů, proč lékaři nazývají nadměrnou děložní vzrušení.

Hypertonicita dělohy

Bolest dolní části zad během těhotenství se může objevit na pozadí děložní hypertonicity, což může být následkem hormonálních změn v těle a zhoršené funkce vaječníků, jakož i nadměrné produkce mužských pohlavních hormonů. Děloha může být v dobrém stavu s onemocněním pánevních orgánů zánětlivé povahy, stejně jako v přítomnosti novotvarů, například s myomem dělohy. Vyprovokovat stav, jako je hypertonicita dělohy, může během těhotenství způsobit stres a depresi. Hlavními příznaky této poruchy jsou bolest v oblasti ochlupení, prasknutí bolesti v dolní části břicha, tažení bolesti v dolní části zad. Při léčbě hypertonicity by měl být v první řadě eliminován faktor emočního stresu, měl by být dodržen klid v posteli, neměli byste být nervózní a ustaraní. Z léků je možné předepsat antispasmodická léčiva.

Zánět příloh

Během zánětu dělohy může dojít k ozáření bolesti dolní části zad během těhotenství. Současně může být žena obtěžována bolestmi v podbřišku, horečkou, nevolností, vaginálním výtokem, zimnicí. Je také možný asymptomatický průběh nemoci. Léčba adnexitidy (zánět děložních přídavků) zahrnuje antibakteriální a antivirovou terapii přísně podle indikací a předpisu lékaře, protože mnoho léků je kontraindikováno pro těhotné ženy, stejně jako vyloučení podchlazení..

Bolest v páteři během těhotenství: pochopení příčin

Jeden se obává, proč záda bolí během těhotenství. Každý samozřejmě ví, že tělo nastávající matky během tohoto období pracuje se zvýšenou zátěží a zajišťuje normální vývoj plodu. V takových podmínkách se téměř všechny slabosti zdraví žen cítí. Například v důsledku růstu plodu se posunuje těžiště těhotné ženy, což má za následek bolest v páteři, nejčastěji v dolní části zad. Musíte pochopit, jak můžete tělu pomoci s obtížemi..

Příčiny bolesti

Období těhotenství určitým způsobem ovlivňuje femorálně-sakrální klouby. Pokud dříve byli nehybní, začali se během těhotenství pod vlivem zvláštního hormonu uvolňovat. Účelem těchto změn je usnadnit průchod dítěte během porodu. Tato relaxace v kombinaci s rostoucím břichem narušuje rovnováhu, a proto musí žena ohnout krk a zatáhnout ji za ramena. Výsledkem je, že žaludek vyčnívá ještě více, což situaci jen zhoršuje. V důsledku toho se páteř silně ohýbá, svaly dolní části zad jsou neustále napjaté, což vede k bolesti.

Určitou rizikovou skupinu tvoří ženy, které i před těhotenstvím měly onemocnění pohybového aparátu, jako je osteochondrosa, zakřivení páteře, nedostatečný vývoj svalů, které se podílejí na sklonu pánve. V těchto případech bolí záda a po porodu.

V jakém období bolest v zádech během těhotenství??

Vzhled bolesti u různých žen se objevuje v různých bodech těhotenství. Zpravidla se záda začíná bolet od 20-21 týdnů. Bolest se však může objevit dříve. Vše záleží na tom, jaký životní styl žena vede. Na konci těhotenství se záda začíná bolet více. To je přibližně 34, 35, 36 a 37 týdnů. Důvodem v tomto případě není jen nadváha, ale také skutečnost, že dítě začíná vyvíjet tlak na dolní část zad. Kolem tentokrát tělo začne s přípravou, v důsledku čehož se některé nastávající matky cítí docela intenzivní a silná bolest, i když jiné je nemusí cítit vůbec. V tomto případě můžete vidět, že se břišní stěna někdy sama napíná a stává se znatelně těžkou. To je jasně vidět, když se žena musí fyzicky vykonávat, nebo když se zlobí, ale to se děje bez důvodu..

Bolest v pozdním těhotenství (38, 39 a 40 týdnů)

U mnoha žen byla v takových časech pozorována bolest zad. Nejčastěji je jeho vzhled způsoben vysokou zátěží páteře a skutečností, že v důsledku nadměrného roztahování břišní svaly oslabují. Jinými slovy, v tomto případě se záda začíná bolet od 27 týdnů do narození. Může být podán do nohy, zesílen po dlouhé procházce, fyzické aktivitě nebo jen po dlouhém pobytu ve stoje. V tomto případě se může objevit bolest v ochlupení a sakroiliakálním kloubu, což je způsobeno přirozeným změkčováním vazů. Vypořádat se s takovou bolestí je docela možné, pokud dodržujete jednoduchá pravidla. V první řadě vám v tom pomohou potraviny bohaté na vápník: mléčné výrobky, ryby, ořechy, zelenina, maso. Pokud bolest pravidelně trápí, pak má smysl začít brát vápník. Je nutné omezit pohyby, které mohou zvýšit zátěž na zádech. Chcete-li například něco vyzvednout z podlahy, nemusíte se ohýbat, ale dřepět. V tomto případě se svaly končetin a ramen, ale nikoli zad, napnou. Musíte sedět opřený o záda, zatímco sedíte úhledně a jemně, a ne „spadnout do židle“, protože v tomto případě se zvyšuje zatížení meziobratlových plotének a jsou křehké. Pro spánek je lepší použít polotuhou ortopedickou matraci. Například, když záda bolí během těhotenství v noci - to je chyba matrace. Polštář by měl být vybrán střední velikosti, ideálně anatomický, který zohledňuje všechny ohyby páteře. Boty se stabilním a nízkým podpatkem by také měly být upřednostňovány a měli byste dočasně zapomenout na jehlové a vysoké podpatky. Velmi užitečná bude různá fyzická cvičení, která posilují svaly zad, břicha, hýždí a stehen, jako je plavání a aerobik..

Horší je, když příčinou bolesti je celá řada neurologických onemocnění, jako je radiculitida, herniovaný disk a tak dále. V tomto případě mohou problémy začít již v 14-15 týdnech těhotenství, zatímco záda bude bolet špatně. Taková onemocnění však mohou ovlivnit pozdní těhotenství. V takovém případě je nutné stanovit odpočinek postele, použít měkký korzet nebo obvaz. Lze použít léky proti bolesti, ale výjimečně.

Pokud v průběhu těhotenství bolest břicha a zad, zatímco je bolest prodloužena a je patrná porucha chůze, může se jednat o příznak symfopatie. Toto onemocnění je dědičné, je spojeno s nadměrným změkčováním ochlupení, které způsobuje krvácení. V podobné situaci se provádí lůžková léčba, lékař musí přísně sledovat celý průběh těhotenství.

Bolest dolní části zad může být doprovázena děložním napětím. Jedná se o tzv. Falešné Braxton-Hicksovy kontrakce, druh tréninku těla před porodem. Zvláštní pozornost by jim měla být věnována, pokud začaly dříve než 37 týdnů. S nimi se výtok objeví z genitálního traktu, bolest je cítit ve spodním břiše a intervaly mezi následujícími kontrakcemi se postupně snižují. To může naznačovat možné ukončení těhotenství. Okamžitě navštivte lékaře..

Jiné příčiny bolesti

Existuje řada problémů, které mohou vést ke vzniku takové bolesti..

Pankreatitida

Toto onemocnění je zánět slinivky břišní. Samozřejmě, že takové onemocnění je docela vzácné, ale to je s tím, že záda bolí i v časném těhotenství. Vývoj této choroby je usnadněn porušením odtoku žluči, konzumací alkoholu, špatnou stravou (dostatek mastných a masitých potravin), stresem a dědičnou predispozicí. Pankreatitida v akutní fázi se projevuje akutní bolestí v dolní části zad a v horní části břicha, zatímco bolest je herpes zoster. Často doprovázena zhoršenou stolicí, zvracením, snížením krevního tlaku. V této situaci musíte naléhavě jít do nemocnice.

Diagnóza tohoto onemocnění vyžaduje řadu laboratorních testů moči a krve, je nutné podstoupit ultrazvukové vyšetření, zobrazení magnetickou rezonancí. Ve většině případů musí být léčba prováděna v nemocnici. Lékař předepisuje přísnou stravu, řadu léků, které by měly normalizovat pankreas, léky proti bolesti a protizánětlivé léky. Pokud se situace nezlepší, musíte se uchýlit k operaci.

Pyelonefritida

Jedná se o onemocnění ledvin, u kterého se projevuje bolest tažné a bolestivé povahy. V tomto případě, během těhotenství, záda bolí v bederní oblasti vlevo nebo vpravo. Ještě horší je, když se musíte vypořádat s renální kolikou, která je spojena s pohybem kamene do močovodu z ledvinové pánve. S kolikou během těhotenství bolí dolní část zad, nepracuje tak, že najde polohu, ve které bude bolest oslabovat. Bolest se může šířit směrem k močové trubici nebo slabině. Dalším znatelným příznakem je to, že moč je docela zakalená, někdy si můžete všimnout příměsi krve. V tomto případě teplota stoupne.

Za účelem stanovení diagnózy lékař pošle pacienta na ultrazvukové vyšetření, provádí se laboratorní vyšetření moči a krevní testy. Při léčbě pyelonifrity jsou předepisována antibakteriální léčiva, která jsou vybírána jednotlivě. Nezapomeňte vzít v úvahu citlivost mikroorganismů, které se staly příčinou vzniku zánětlivého procesu. Léčba se v některých případech provádí ambulantně, ale je vhodnější ji léčit v nemocnici. U ledvinových kolik, antispasmodik a léků proti bolesti se používá ke snížení bolesti, předchází se určitému zánětu.

Materiály, které mohou pomoci těhotným ženám s bolestmi zad:

 • Lekce zdarma pro léčbu bolesti dolní části zad od certifikovaného lékaře v pohybové terapii. Tento lékař vyvinul jedinečný regenerační systém pro všechny části páteře a pomohl více než 2000 klientům s různými problémy se zády a krkem.
 • Chcete se naučit, jak zacházet se sevřenými nervy? Pak pozorně sledujte video na tomto odkazu.
 • 10 základních složek výživy pro zdravou páteř - v této zprávě zjistíte, jak by měla vypadat vaše každodenní strava, abyste byli vy a vaše páteř vždy v zdravém těle a duchu.
 • Obnova kolenních a kyčelních kloubů s artrózou - videozáznam zdarma z webináře, který provedl lékař cvičení a sportovní medicíny - Alexander Bonin
 • Máte osteochondrózu? Poté doporučujeme studovat efektivní metody léčby bederní, krční a hrudní osteochondrózy bez drog.

Proč těhotné ženy mají bolesti zad a jak ji léčit

Asi 90% těhotných žen má větší nebo menší bolesti v zádech. Bederní bolest se může objevit v jakémkoli gestačním věku a vyžaduje objasnění příčiny, která je způsobila, a přijetí nezbytných opatření. Bolest dolní části zad je nejčastěji problémem pro těhotné ženy, které vedou sedavý životní styl, trpí nadváhou nebo trpí onemocněním, ke kterému dochází před početím..

Fyziologické příčiny bolesti

Povaha bederní bolesti je odlišná, může být bolestivá, tažná nebo křečovitá, střílí, stříhá atd. Příčiny bederní bolesti lze podmíněně rozdělit na fyziologické a patologické, ale výskyt syndromu bolesti v každém případě vyžaduje lékařskou péči.

Mezi fyziologické faktory, které způsobují bederní bolest, patří:

 • Změna těžiště. Během těhotenství se hmotnost ženy zvyšuje o 10 - 16 kg, což v důsledku toho zvyšuje zatížení páteře a dolních končetin a způsobuje bolest v dolní části zad. Rostoucí děloha se napíná a ztrácí také tón břišních svalů, což zvyšuje zátěž svalů zad a způsobuje posun těžiště těhotné ženy. Pro udržení rovnováhy si žena namáhá svaly na zádech, vezme jí ramena zpět, nakloní krk a vystrčí břicho dopředu. Výše uvedené ještě více zvyšuje napětí svalů dolní části zad a vyvolává syndrom bolesti.
 • Rostoucí plod. Rostoucí plod způsobuje růst dělohy, což vede ke stlačení bránice, krevních cév a nervových zakončení poblíž páteře, což způsobuje nepohodlí a bolest v dolní části zad. Tento stav je nejtypičtější pro pozdní těhotenství, a to zejména tehdy, když těhotná žena leží na zádech.
 • Hormonální změny. Od okamžiku implantace plodu se v těle nastávající matky začnou intenzivně vytvářet hormony progesteron (odpovědné za udržování těhotenství) a relaxin (způsobující změkčení vazů v kloubech kostní pánve a páteře). Produkce relaxinu připravuje ženské tělo pro plod, aby během porodu procházelo kostí pánve, aniž by jej poškodilo. Změkčení vazů a chrupavek se zvětšenou dělohu dále zvyšuje zatížení kostí pánve a páteře, což způsobuje bederní bolest.
 • Tréninkové zápasy. Nazývají se také boje Braxton Hicks. Objevují se blíže ke konci těhotenství a vyznačují se nepravidelnými a nezvyšujícími se křečemi v podbřišku a bolestmi v bederní oblasti. Tréninkové kontrakce připravují mateřské tělo k porodu, nejsou považovány za patologii, ale mohou těhotenství způsobit nepohodlí.
 • Nesprávně vybrané boty. Nosit těsné, nevhodné velikosti (příliš malé nebo naopak velké) boty, a zejména preference pro boty s vysokými a tenkými podpatky, dále zvyšují svalové napětí v zádech, zhoršují posun těžiště, což zvyšuje menší bolest v dolní části zad nebo způsobuje jejich vzhled bez bolesti.
 • Snížení předchůdce plodu. Charakteristika pro pozdní těhotenství. Hlava nebo pánevní konec se snižuje a je tlačen ke vchodu do malé pánve, rozdrtí nervové zakončení a vyvolává bolest v dolní části zad.

Co dělat s fyziologickou bolestí

Dodržování jednoduchých pravidel pomůže zastavit nebo alespoň zmírnit bolesti zad:

 • Anténní bandáž. Měl by se nosit od druhé poloviny těhotenství. Je důležité zvolit správnou velikost obvazu a jeho použití podpoří rostoucí žaludek, sníží zatížení páteře a upraví rovnováhu. Nosit obvaz je zvláště užitečné pro nastávající matky, které hodně pracují nebo chodí.
 • Obuv. Správně vybrané boty hrají důležitou roli v těhotenství, zejména ve druhém a třetím trimestru. Je vhodné si vybrat boty z přírodních materiálů, na malých (do 5 cm) a širokých podpatcích, volné, ale nespadající z vašich nohou, se širokými a pevnými popruhy. S patologií páteře a kloubů je efektivní nošení ortopedických vložek.
 • Pracovní činnost. Pokud je práce těhotné ženy spojena s dlouhodobým sezením, například u počítače nebo stolu, měla by se přestávka konat každých 15 minut, vstávat, chodit, provádět jednoduchá fyzická cvičení. Například zvedněte ruce, nadechněte se, pomalu vydechněte, sklopte ruce. Při delším stání během provozu je nutné pravidelně přenášet hmotnost z jedné nohy na druhou.
 • Procházky. Dlouhé procházky na čerstvém vzduchu přispívají k produkci vitamínu D v těle (i za oblačného počasí), což je nezbytné pro normální metabolismus vápníku (vápník posiluje kosterní systém a zuby).
 • Omezte fyzickou aktivitu během záchvatu bolesti. Pokud je to možné, lehněte si a relaxujte po dobu 15 - 20 minut.
 • Masáž. Lehké hladení dolní části zad a nohou sníží bolest. Pro masáž chodidel je povoleno používat masážní podložky, míče.
 • Spát. Pro těhotnou ženu je důležitý spánek. K úlevě od bolesti zad se doporučuje spát na boku se dvěma extra polštáři. Jeden je sevřen nohama, druhý je umístěn pod žaludek. Pokud je to možné, je vhodné zakoupit speciální ortopedický polštář.
 • Cvičte stres. Každému nastávajícímu matce, zejména těm, které pociťují bolest v dolní části zad, se doporučuje provádět každodenní speciální cvičení pro těhotné ženy. Je třeba se vyhnout ostrým ohybům a zatáčkám (je možné sevření hřbetního kořene), odmítat zvedat závaží. Pokud potřebujete něco zvednout z podlahy, měli byste si dřepnout, vzít předmět a postavit se narovnaným zadem.
 • Výživa Těhotná žena musí jíst racionálně, jídlo by mělo obsahovat všechny živiny, vitamíny a minerály. Obzvláště důležité je používání mléčných výrobků, ořechů, bylin, ryb (jako zdroje vápníku)..
 • Teplá sprcha / vana. Teplá sprcha nebo teplá koupel pomůže zmírnit bederní bolest. Pro úplnou relaxaci doporučujeme do vody přidat éterické oleje, soli nebo odvar uklidňující byliny..

Patologické příčiny bolesti

Patologické faktory, které způsobují bederní bolest u těhotných žen, zahrnují:

 • Hrozba potratu. Může se vyskytnout v každém gestačním věku. Výskyt tažení nebo bolavé bolesti v dolní části zad a břicha do 22 týdnů naznačuje hrozbu potratu. Progresivní hrozba přerušení je doprovázena krvavým nebo hnědým výtokem z genitálního traktu, bolest je nahrazena spastickou. V pozdějších stádiích může dojít k hrozbě předčasného porodu, který je také doprovázen tažnými bolestmi v dolní části zad, zvýšeným tónem dělohy, zvýšenými sekrecemi sliznic (výtok sliznice).
 • Pyelonefritida. Exacerbace chronické pyelonefritidy před těhotenstvím nebo nástup nemoci během těhotenství je doprovázen bolestí nebo tažením dolní části zad. Žena se kromě bolesti obává i horečky, poruch močení (bolest při vyprazdňování močového měchýře, časté močení), příznaků intoxikace (slabost, letargie, ztráta chuti k jídlu)..
 • Urolická kolika. To nastane, když jsou ledvinové kameny. Doprovázené jednostrannými nebo oboustrannými ostrými, spastickými bolestmi dolní části zad, dysurickými jevy.
 • Neurologická patologie. U meziobratlové kýly jsou obratle porušeny na meziobratlové ploténce, u lumbosakrální radikulitidy - dochází k porušení hřbetních kořenů. Bolesti jsou ostré, střílí v přírodě, dávají do nohy, doprovázené problémy s pohybem (ohýbání, chůze).
 • Myositis. Lokální zánět bederních svalů je doprovázen akutní bolestí, možná střelecké povahy, zhoršenou nakloněním a zatáčkami. Je také zaznamenáno zvýšení tělesné teploty, hyperémie kůže dolní části zad. Myositida kvůli podchlazení.
 • Symphysitis. Zánětlivý proces v ochlupení kloubu je způsoben pohyblivostí a drobivostí chrupavky v ochlupení kloubu a doprovodným zánětem svalů a kostí pánve. Vyznačuje se silnou bolestí v hrudi a dolní části zad, problémy s pohybem (trapné a ohromující chůze), bolestí při hmatu dolní části zad a protahováním nohou..
 • Pankreatitida Zánět slinivky břišní je způsoben poruchou odtoku žluči, chybami ve stravě (stravování mastných, kořenitých, smažených potravin), stresem a zatížením dědičností. Nemoc je charakterizována bolestí opasku v dolní části zad, rozrušenou stolicí, nevolností a zvracením, horečkou.

Léčba patologické bolesti

Terapie bederní bolesti během těhotenství v důsledku patologie je určována příčinou, která je způsobila:

 • Pyelonefritida. Toto onemocnění vyžaduje hospitalizaci a jmenování protizánětlivých léků, uroantiseptik a antibiotik s ohledem na citlivost přidělené mikroflóry. Pacientovi je zobrazen klid na lůžku, těžké pití, šetrná strava. Bolest je zastavena jmenováním antispasmodiků a analgetik. Při těžké intoxikaci se provádí infuzní terapie.
 • Hrozba přerušení. Všechny těhotné ženy s podezřením na hrozící potrat nebo předčasný porod jsou naléhavě hospitalizovány. Pro zmírnění hypertonicity dělohy se předepisují antispasmodika a tocolytika. V některých případech je indikováno užívání hormonálních léků s obsahem progesteronu (utrozhestan, duphaston). Předepsán je také přísný odpočinek na lůžku a sedativa rostlinného původu (mateřská, valeriánská)..
 • Útok ledvinové koliky. Léčba je netrpělivá, bolest je zastavena jmenováním antispasmodik a analgetik, v obtížných případech u omamných látek. Zachování šetrné stravy s rozvojem zánětlivého procesu uroantiseptik a antibiotik.
 • Sciatica, meziobratlová kýla. Ambulantní léčba. Těhotné ženě je předepsán přísný odpočinek v posteli, na sobě korzet nebo obvaz. Při intenzivní bolesti jsou předepisovány léky proti bolesti. Po zastavení bolesti se na bederní oblasti projeví teplo, fyzioterapeutická cvičení.
 • Myozitida svalů bederní. Léčba se provádí ambulantně. Lokálně předepsané oteplovací masti pro bederní region, přičemž se bere v úvahu kontraindikace pro jejich použití během těhotenství. Léčbu monitoruje lékař nebo neurolog.
 • Symphysitis. Léčba je ústavní. Těhotným ženám jsou předepsány přípravky na bázi vápníku a hořčíku, vitamíny, obvaz a sada speciálních cviků, které posilují svaly pánve, boků a dolní části zad. Potraviny s vysokým obsahem vápníku a hořčíku.
 • Pankreatitida Léčba je ústavní. Předepisuje se přísná šetrná strava (omezení kořenitých a slaných, vyloučení mastných a smažených potravin, odmítnutí masných výrobků). Bolest je zastavena jmenováním léků proti bolesti. Předepsány jsou také protizánětlivé a enzymatické látky. Při absenci pozitivní dynamiky je indikováno předčasné porod (až 36 týdnů) nebo lékařský potrat (až 12 týdnů).

Prevence

Aby se předešlo výskytu bederní bolesti během těhotenství, pomůže dodržování následujících doporučení:

 • Udržování aktivního životního stylu. Dlouhé procházky, každodenní cvičení pro těhotné ženy, sport (plavání, jóga).
 • Omezení vzpírání (ne více než 3 kg).
 • Dodržování vyvážené stravy. Měla by být přítomna jídla bohatá na vápník, hořčík a vitamíny..
 • Používejte vhodnou obuv. Vyloučte příliš těsné nebo volné boty a vysoké podpatky.
 • Vyloučení náhlých pohybů (skoky, ohyby a zatáčky).
 • Udržování správného držení těla (narovnání, záda).

Video: Bolesti zad v průběhu těhotenství. Nízké bolesti zad během těhotenství

Pozornost! Tento článek je pouze informativní a za žádných okolností není vědeckým materiálem nebo lékařskou radou a nemůže sloužit jako náhrada osobní konzultace s profesionálním lékařem. Pro diagnózu, diagnostiku a léčbu kontaktujte kvalifikovaného lékaře!

Příčiny bolesti dolní části zad během časného těhotenství

Uvažovaný příznak se vyskytuje u velké většiny žen v různých stádiích porodu dítěte. Bolest v dolní části zad během těhotenství v počátečních stádiích se tak často neprojevuje. Blíže k době narození, dospělý plod vyvíjí tlak na bederní a sakrální části páteře, což způsobuje bolest jednoho nebo druhého druhu síly, trvání a povahy.

Jak se vypořádat s bederní bolestí, pokud je většina léků pro těhotné ženy kontraindikována? Jak odlišit běžnou bolest zad od závažnějších onemocnění vnitřních orgánů a systémů? Kdy a který lékař je nejlepší kontaktovat budoucí matku?

Původ bolesti v prvním trimestru těhotenství

První trimestr je důležitý a důležitý čas pro matku i nenarozené dítě, jehož trvání je od 1. do 12. týdne. Toto je období položení orgánů a systémů dítěte a přizpůsobení budoucí matky novému stavu.

Bolest v bederní a sakrální páteři je porodníky považována za zcela fyziologický stav.

Stejné „normální“ bolesti a změny během těhotenství zahrnují:

 • Brnění a otok mléčných žláz;
 • Změny z vnějších genitálií - cyanóza a otoky způsobené zvýšeným průtokem krve do krevních orgánů do pánevních orgánů;
 • Močení se může zvýšit;
 • Zvýšená únava, ospalost;
 • Nevolnost a zvracení - zejména ráno;
 • Závrať;
 • Změny ve smyslových orgánech - čich je ostřejší než před těhotenstvím. Ochutnejte změny.

Mobilitu kostí zajišťuje hormon těhotných žen - relaxin. Syntetizuje ho vaječníky a místo dítěte (placenta). Díky jeho vývoji získají pojivové tkáně (vazy) zvýšenou elasticitu, stávají se mobilnějšími než pánevní kosti. Bolest zad může být způsobena pohybem těžiště.

Změny v těle žen v prvním trimestru

První 4 týdny pro těhotnou ženu většinou ztichnou. Ze strany státu dochází k drobným změnám - změny nálady, častá únava. Zdraví těhotné ženy se mění tím více, čím déle nese plod.

V 6-7 týdnech často dochází k zácpě, ze které se může v dolním břiše objevit bolest. V takových případech se doporučuje přezkoumat těhotnou stravu - pít více a jíst dostatek vlákniny.

Děloha roste, vyvíjí tlak na močový měchýř, což způsobuje nejen časté močení, ale někdy i bolest v podbřišku a dolní části zad.

Po 10-12 týdnech dochází k bolesti zad v důsledku příliš natažených děložních šňůr - speciálních vazů, na nichž je orgán zavěšen.

Obecně se dolní část zad v prvním trimestru zřídka cítí - bolesti jsou mírné a krátké a často do 20. až 21. týdne často úplně vymizí..

Co může říci bolest v zádech v raných stádiích?

Těhotenství neovlivňuje citlivost těla na infekční agens. Pokud ne naopak - riziko zánětlivých onemocnění u těhotných žen je vyšší, protože bariérové ​​funkce těla jsou sníženy. Zánětlivá onemocnění infekční povahy se mohou objevit bez ohledu na gestační věk. Podle jejich klinického obrazu mají symptomy, jako je bolest zad. Mezi onemocnění pánevních orgánů infekční povahy patří cystitida, pyelonefritida, z orgánů reprodukčního systému - vaginitida, vulvovaginitida.

Pouze odborník pomůže stanovit konečnou diagnózu po předepsání komplexní diagnózy - série laboratorních a instrumentálních výzkumných metod, které jsou schváleny pro použití u těhotných žen.

U pyelonefritidy je kromě bolesti dolní části zad pozorováno časté močení, horečka, zimnice, otoky měkkých tkání. Zákal moči je vážně narušen přítomností bakteriálních buněk v něm.

Vyšetření můžete zahájit návštěvou porodníka, ve kterém jste pozorováni. To lze provést podle plánu, ale s akutní bolestí nebo komplikacemi konzultujte pacienta s obratem nebo zavolejte nouzovou situaci. Na recepci informujte lékaře podrobně o povaze a lokalizaci bolesti. Po lékařské anamnéze se porodník rozhodne, zda vás doporučí k další diagnóze specializovaným odborníkům.

Pokud je zjištěno zánětlivé onemocnění, jsou těhotným ženám předepisována antibiotika. Po úplném průběhu antibakteriální léčby zmizí příznaky zánětu, včetně bolesti dolní části zad.

Nezánětlivá bolest

Rostoucí bolesti v dolní části zad a dolní části zad by měly upozornit nastávající matku a stát se vážným důvodem pro návštěvu lékaře, protože v raných stádiích těhotenství existují podmínky, které ohrožují nejen její zdraví, ale také zdraví nenarozeného dítěte. Předčasné těhotenství je často komplikováno mimoděložním těhotenstvím a potratem..

Hrozba předčasnosti

Riziko tohoto stavu stoupá u žen starších 30-40 let, které již měly těhotenství s podobnými komplikacemi nebo které mají zatíženou gynekologickou anamnézu. Studie ukazují, že ve více než polovině případů dochází k potratům v důsledku vrozených malformací, které se u plodu vyvíjejí..

Tělem ženy je vnímána jako cizí předmět, po kterém je vyloučena z děložní dutiny dlouho před jejím úplným formováním. Příčiny hrozby potratu mohou být následující faktory:

 1. Rhesusův konflikt matky a plodu;
 2. Genetický nebo dědičný faktor;
 3. Fetální malformace;
 4. Hormonální nerovnováha v matce;
 5. Nesprávná anatomická struktura dělohy.

K objasnění diagnózy a provedení vhodné terapie musíte neprodleně kontaktovat prenatální kliniku nebo jinou specializovanou instituci. Krvácení je hrozbou pro život nejen pro plod, ale také pro nosící ženu.

Mimoděložní těhotenství

Další komplikace, při které plod nevstoupí do děložní dutiny, ale pokračuje ve svém vývoji ve vejcovodech. Jak se plod vyvíjí, bolest břicha ženy zesiluje a získává akutní, dýku. V případě předčasné léčby těhotné ženy u lékaře dochází k prasknutí vejcovodu - komplikaci, která představuje riziko pro život. Bolest při prasknutí vejcovodu někdy vyzařuje na krk a ramena. Kromě hlavního klinického příznaku - bolesti - při prasknutí dýmky dochází ke krvácení, podobně jako při menstruačním krvácení. Pokud se objeví jeden z těchto příznaků, doporučuje se neprodleně vyhledat lékaře.

Původ bolesti ve druhém trimestru

Bederní bolest ve druhém trimestru se vyskytuje mnohem častěji než v prvním. To je způsobeno zvýšením zátěže páteře a posunem těžiště těla těhotné ženy. Vzhledem k tomu, že žaludek začíná růst a vyčnívat dopředu, se dolní část zad ohýbá, což způsobuje další zatížení beder. Jiné příčiny bederní bolesti mohou zahrnovat:

 • Hormonální nerovnováha;
 • Zvýšená zátěž na jednotlivé svalové skupiny;
 • Zvýšená tělesná hmotnost těhotné ženy;
 • Exacerbace chronických onemocnění již v těle, které žena měla před těhotenstvím - patologie páteře, ischias.

Typy syndromů bolesti dolní části zad

Bolest doprovázená děložním tónem se nazývá falešná nebo kontrakce Brexton Hicks. Takové „tréninkové“ kontrakce se považují za přípravu ženského těla k porodu. Je třeba věnovat pozornost intervalům mezi děložními stresy..

Lordóza - bederní křivka páteře - je ještě zakřivená, protože s růstem plodu zátěž padá na jiné oblasti než před těhotenstvím. Bolest v dolní části zad ve druhém trimestru se táhne, prodloužená, může se objevit i v noci. Příčinou tohoto syndromu bolesti může být také rostoucí tělesná hmotnost těhotné ženy, otoky měkkých tkání, střídavá práce břišních svalů.

Bederní bolest v křížové kosti je také častým výskytem druhého trimestru. Signálem zvýšené a dlouhodobé zátěže je bolest tupé nebo bolavé povahy, střední síla, s ozářením (zpětným rázem) v hýždích, dolních částech zad a femorálních kloubech.

Bolest dolní části zad v různých týdnech druhého trimestru

 1. Od 13. do 15. týdne - pokud kromě bolestí břicha a dolní části zad dochází ke krvácení různých intenzit, měli byste okamžitě vyhledat lékaře. Křeče a bolesti břicha v tomto období mohou mluvit o tónu dělohy. Pokud je bolest přítomna bez dalších komplikací, doporučuje se nosit pohodlnou obuv a s větší pravděpodobností odpočívat nastávající matku.
 2. Od 16. do 19. týdne - charakteristická bolest zad se projevuje zvýšeným podvrtnutím a namáháním na zádech. Děloha roste rychlým tempem, a proto se zvyšuje zatížení páteře. Pokud těhotná žena zaznamená i drobné krvácení doprovázené akutní a dlouhodobou bolestí v břiše, měli byste okamžitě vyhledat pomoc.
 3. Od 20. do 25. týdne - s výjimkou 24. týdne doprovázející nastávající matka provází bolest dolních zad, která sahá až do kostrče a hýždí. To vše se děje ze stejného důvodu - intenzivní růst dělohy, hmotnost těhotné.
 4. Od 26. do 28. týdne - těžiště se neustále posouvá, matka již cítí pohyby dítěte uvnitř dělohy. Také bolest může nastat na břiše - je to způsobeno zvýšeným napětím vazů dělohy. Ostré, paroxysmální bolesti na konci 2. trimestru se mohou stát příznaky nástupu předčasného porodu - v tomto případě je nutná okamžitá konzultace se specialistou.

Metody zvládání bolesti

Při kontaktu s porodníkem je důležité vysvětlit povahu a frekvenci bolesti. Pokud existují důkazy, pošle nastávající matku na konzultaci s neurologem. Při použití CT nebo MRI bude diagnostikovat a předepisovat léčbu, přičemž bude posuzovat účinky léků a fyzioterapie na matku i plod..

Léčba a prevence bolesti dolní části zad ve druhém trimestru spočívá v dodržování režimu práce a odpočinku, správné stravy (udržení hmotnosti v normálních mezích) a omezení zvýšeného zatížení nastávající matky. Doporučuje se provádět měřené gymnastické zátěže (speciální sady cvičení pro těhotné ženy), opouštět vysoké podpatky a nosit pouze pohodlné boty. Kromě uvedených metod léčby bolesti dolní části zad je uvedeno:

 • Masáž;
 • Akupunktura;
 • Aromaterapie
 • Reflexologie;
 • Osteopatie;
 • Použití homeopatických léků;
 • Použití lokální expozice s anestetickým účinkem;
 • Na sobě korzet nebo obvaz.

Všechny výše uvedené metody musí být koordinovány s porodníkem, kterého jste pozorováni.

Bederní bolest ve 3. trimestru

Během této doby je zátěž bederní kosti vyšší než ve zbytku, protože děloha spolu s plodem dosáhne své maximální velikosti na konci těhotenství. Vzhledem k tomu, že někteří novorozenci blíže k porodu dosáhnou 5 kilogramů, můžeme předpokládat, že taková hmotnost při stálé expozici představuje pro páteř značné zatížení.

Tři týdny před narozením díky vysokému obsahu těhotných hormonů v krvi jsou kosti pánve a jejích kloubů (ochlupení, sakrální klouby) ještě pružnější a pohyblivější. Tím se zajistí normální průběh plodu prostřednictvím porodního kanálu a eliminuje se riziko komplikací během porodu..

Takové procesy však nejsou pro matku vždy příznivé - zvýšená měkkost kloubů (disků) může způsobit rozvoj kýly páteře a osteochondrózy. Tyto stavy se vyskytují s těžkou a dlouhodobou bolestí..

Patologie dolní části zad

Substituce kostní tkáně chrupavky nebo pojivové tkáně s kompresí na kořenech nervů v důsledku proliferace se nazývá osteochondrosa. Příčiny jeho výskytu jsou často s nadváhou (během těhotenství je lepší dodržovat dietu) a také nedostatek pohybu.

U osteochondrózy u těhotných žen je možné použít konzervativní terapii, ale ve zvláště pokročilých případech, kdy je zahájen proces ničení kořenů, je indikována operace. Prvním z nich je císařský řez za účelem ochrany plodu, druhý je zaměřen na dekompresi kořenů míchy..

Skolióza, která se vytvořila dokonce ve školním věku, může způsobit těhotným ženám závažné komplikace..

Od zátěže plodu na bederní bednu se začíná vyvíjet ještě rychleji, poškozuje okolní tkáně a způsobuje syndrom přetrvávající bolesti.

Kýla je porušením integrity meziobratlové ploténky. Objevují se charakteristické vyvýšeniny, jejichž kontakt s nervovými vlákny způsobuje ostré, střelecké bolesti. Syndrom bolesti se zvyšuje s rostoucí tělesnou hmotností těhotné ženy. Léčba závisí na období - v případě těhotenství 37–38 týdnů se provede císařský řez. Teprve poté lze operaci provést na zádech. Konzervativní léčba zahrnuje podávání léků proti bolesti a protizánětlivých léků s přihlédnutím k možnosti použití u těhotných žen.

Aby se předešlo nežádoucím komplikacím ve třetím trimestru a během porodu, je důležité navštívit lékaře včas.

Články O Neplodnosti