Hlavní Testy

Kdo je v potratu: příčiny a rizikové faktory

V současné době hraje velkou roli výchova mladých lidí o potřebě plánování počátečního těhotenství, aby se minimalizovalo riziko potratu. Je důležité pochopit, že příčiny škodlivého účinku na embryo jsou různé. Každý z nich se může stát impulsem k jeho smrti. Statistické úřady v posledních letech stále častěji registrují nevyvíjející se těhotenství. Takže musíte vědět o nepříjemném jevu důkladně. Anomálie se může projevit v jakékoli fázi. Matka si vždy nevšimne zmrazení embrya a jeho smrt okamžitě, zejména pokud jde o počáteční fáze těhotenství. Proto je nutná včasná registrace ženy a pečlivé sledování odborníků. Hodně záleží na vážnosti přístupu budoucí ženy při porodu k průběhu těhotenství a na harmonickém vývoji dítěte..

Jaký druh těhotenství se nazývá nevyvíjející se

Neotevřené těhotenství se nazývá po jeho vyblednutí, ke kterému došlo v důsledku smrti embrya. Teoreticky může plod umřít kdykoli během jeho vývoje. Nejčastěji však těhotenství v určitých časových obdobích zamrzne. Tyto zahrnují:

 • Doba implantace plodu (7-12 dní po oplodnění);
 • Období tvorby embryí (3-8 týdnů po početí);
 • Období formace placenty (do 12. týdne od začátku těhotenství).

Při studiu příčin nevyvinutého těhotenství se dospělo k závěru, že škodlivý stav se vyskytuje hlavně v prvním trimestru, i když se může vyskytnout i v jiných obdobích. Lékaři připisují tento vzorec nedostatečné ochraně embrya v časném těhotenství. Ochranná membrána plodu, která později hraje roli placenty, se stále formuje, a proto není schopna zajistit izolaci dítěte od negativního vlivu vnějších faktorů. Ale někdy je činící faktor tak silný, že ani plně formovaná membrána není schopna chránit plod, ačkoli snižuje riziko infekcí a chorob přenášených z matky na plod..

Důvody pro nevyvinuté těhotenství - od A do Z

Až dosud nebyly příčiny nevyvinutého těhotenství důkladně studovány. Doktor navíc není vždy schopen určit, který z nich se stal násilným ukončením těhotenství násilím. Mezi faktory patří:

 • genové mutace a patologie;
 • infekční choroby;
 • hormonální změny, v důsledku kterých se hladina androgenních hormonů u ženy může výrazně zvýšit nebo se hladina progesteronu v těle může snížit.
 • nemoci hematopoetického systému. Antifosfolipidový syndrom je známý, v důsledku čehož krev sražuje ucpané cévy, což vede k úmrtí dítěte.
 • toxické, záření, alkoholické účinky na plod.
 • špatné návyky;
 • nevyvážený stres, nedostatek klidu a podvýživy.

Kromě výše uvedených důvodů pro nevyvinuté těhotenství existuje mnoho rizikových faktorů. Proto je velmi důležité rok před početí dítěte opustit škodlivé návyky, špatná životní rutina, pokud je to možné, eliminovat jakékoli škodlivé účinky na tělo matky zvnějšku. Rodiče by měli navštívit odborníky v oblasti genetiky a porodnictví, absolvovat studie doporučené lékaři a řídit se doporučeními vydanými na konci vyšetření.

Jak se dozvědět o nevyvinutém těhotenství - příznaky

Hlavní příznaky a příznaky, kterými můžete diagnostikovat mrtvé těhotenství v děloze, jsou:

 1. Zastavení hladin hCG na stejné úrovni nebo snížení hladiny hormonu v krvi. Důležitá pozitivní dynamika hormonu, udávající normální stav věcí. Neustálé sledování hCG se neprovádí u všech těhotných žen. Ukazatel je sledován u žen, které jsou náchylné k nevyvinutému těhotenství a hrozbě potratu. Ambulantní dárcovství krve může být nahrazeno jednoduchým těhotenským testem doma. Test nedá 100% výsledek, ale někdy pomáhá sledovat spontánní ukončení těhotenství. Kvůli poklesu hCG je na zkoušce namísto dříve patrných dvou vyznačena jedna lišta.
 2. Nezapomeňte navštívit všechna vyšetření doporučená vaším gynekologem. Gynekologické vyšetření může ukázat nevyvinuté těhotenství, nepřítomnost růstu dělohy a nesoulad jeho velikosti s deklarovaným termínem. Faktorem obav je také nízké umístění dělohy. U takových příznaků je doporučení pro další vyšetření povinné..
 3. Buďte zvlášť opatrní, pokud se toxikóza, která vás pronásledovala dříve, náhle přestala projevovat. Samozřejmě u těhotné ženy je taková reakce těla se zvýšením doby těhotenství možná, ale častěji se projevuje postupně. Den za dnem klesá nevolnost na vnějších podnětech. Pokud se toxikóza náhle zastavila, je důvod dávat si pozor a provést neplánovanou návštěvu u lékaře. Rovněž se vyplatí zkontrolovat mléčné žlázy. Během těhotenství jsou oteklé, mírně bolestivé a objemné. Během nevyvinutého těhotenství ztrácí prsa bolestivost a vlastní odlévání.
 4. Hrozný předzvěst nevyvinutého těhotenství spatří vaginální výtok a krvácení, které se postupem času zesiluje. Příznaky jsou doprovázeny bolestivými křečemi v dolním břiše a v bederní oblasti. Při prvním výskytu takových příznaků je nutné zavolat sanitku a zavolat lékaře provádějícího pozorování. Krvavý výtok není vždy 100% příznakem ztráty plodu, ale neměli byste čekat a čekat, až příznaky ustanou. Tím se sníží šance na úspěšné řešení případů..
 5. Dobrým ukazatelem nevyvinutého těhotenství je bazální tělesná teplota, měřená budoucí ženou v porodu prostřednictvím konečníku. Během života embrya teplota obvykle přesahuje 37 stupňů. Pokud se snížila, je důvod konzultovat s lékařem.
 6. Další metodou diagnostiky nevyvinutého těhotenství je ultrazvuk. Po uplynutí 6. týdne života by měl být na zařízení slyšet tep srdce. Bez klepání existuje vážný důvod k poplachu. V medicíně se objevují případy, kdy se při pohledu na plodové vejce ukázalo, že je prázdné. Toto je embryo, když plod umírá v rané fázi vývoje.

Když se dítě začne pohybovat dovnitř, matka cítí své chvění v žaludku dobře. Nebezpečným znakem je ukončení takové činnosti během několika dnů. Okamžitě se musíte poradit s lékařem a podstoupit ultrazvukové vyšetření.

Co dělat s nevyvinutým těhotenstvím

Žena, která se ocitla v situaci spontánního potratu tělem, neví, co má dělat, a panice se oddává. Když to neděláte, nestojí to za nic, zlá zkušenost může být jediná v životě. Ve většině případů to neovlivní následné těhotenství. Věřte posudku odborníka, který dohlížel na těhotenství a přesně dodržujte doporučení lékaře.

Co dělat, když potvrdíte nevyvinuté těhotenství - jděte na potrat nebo počkejte, až tělo vyloučí mrtvé embryo? V tomto případě rozhoduje pouze lékař. Podle statistik jsou lékaři v zahraničí častěji dodržováni nastávající taktiky. Neúspěšná žena v porodu je předepisována týdenní návštěvy gynekologie a stabilní ultrazvukové vyšetření k identifikaci nástupu zánětu. Pokud je detekována infekce v těle, stává se to důvodem k operaci. V Rusku je praxe poněkud odlišná od činnosti zahraničních kolegů. Žena je okamžitě požádána o potrat bez známek spontánního potratu.

Jako léčba nevyvinutého těhotenství v počátečních stádiích se používá medikační metoda vyvolání potratu. Lékař předepisuje specializované léky, po kterých tělo odmítne mrtvé embryo. Používá se také vakuové aspirace - druh sání trubicí obsahu dělohy. Procedura není příliš bolestivá, takže lokální anestézie je dostačující k provedení. Lékaři se snaží znovu nepoužívat celkovou anestezii. V pozdějších fázích se používá kyretáž nebo stacionární čištění dělohy. Pokud po zákroku neexistují žádné komplikace, žena odejde z anestézie na několik hodin, poté se vrátí domů.

Jaké komplikace po nevyvinutém těhotenství jsou možné

Mezi komplikace patří infekce membrán, jakož i děložní sliznice, která způsobuje zánětlivý proces - endometritidu. Pokud je embryo po dlouhou dobu uvnitř matky a po smrti se rozloží v lůně, může se začít sepse nebo peritonitida matky. Pokud se cítíte slabí, horečka a horečka, musíte se poradit s lékařem. Stává se, že po špatně provedeném potratu zůstávají kousky fetální tkáně v děloze. Vyvolávají proces rozpadu a následné infekce okolních sliznic.

Prevence nevyvíjejícího se těhotenství

Je velmi důležité identifikovat příčiny, které vedly k nevyvinutému těhotenství a vyvolaly smrt embrya. Po jejich stanovení by měly být všechny síly nasměrovány k jejich neutralizaci nebo snížení vlivu. Pro preventivní účely může lékař předepsat opatření, včetně:

 • screeningové testy urogenitální infekce;
 • odborná rada;
 • hormonální terapie;
 • detekce autoimunitních poruch.

Aby se stabilizovalo psychoemocionální pozadí, doporučuje se ženě navštívit psychologa a neurologa.

Přežilo nevyvinuté těhotenství? Co bude dál?

Po neúspěšném pokusu o těhotenství se doporučuje užívat antikoncepci po dobu nejméně šesti měsíců, aby se zabránilo opětovnému početí, dokud nebudou odstraněny příčiny úmrtí plodu. Individuálně vybrané léky jsou navrženy tak, aby chránily vajíčko před oplodněním a stabilizovaly hormonální rovnováhu v ženském těle.

Pokud ze zdravotních důvodů není výběr perorálních antikoncepčních přípravků možný, je nutné při pohlavním styku používat bariérové ​​metody ochrany, z nichž nejčastější je kondom. Až do ukončení léčby předepsané lékařem a opětovného vyšetření na připravenost k otěhotnění se těhotenství vysoce nedoporučuje. V případě jejího předčasného nástupu existuje vysoké riziko opakování negativního scénáře, se kterým se matka dříve setkala.

V praxi gynekologické léčby je potřeba druhého vyšetření po jeho ukončení diktována opakovanými případy nevyvinutého těhotenství v anamnéze pacienta. V této situaci je poslána darovat krev, moč, stěr, ultrazvuk. Potřebujete konzultaci s gynekologem, endokrinologem, genetikou. Při plánování početí v následujícím období je pacientovi předepsána zvýšená dávka jodidu draselného a kyseliny listové.

Aby se předešlo opakovanému výskytu spontánního ukončení těhotenství, odborníci doporučují naplánovat druhou koncepci nejdříve 6 až 8 měsíců po neúspěšném pokusu o plod. Ještě lepší je, když od potratu nebo potratu uplynul rok a půl. Během tohoto období se oba rodiče podrobí vyšetření a terapii. Budoucí matka dá tělu čas na uzdravení. Žena bude silnější, odrazí se a bude fyzicky připravena na porod dítěte.

Je velmi důležité nevychutnat si zoufalství a nepropadat panice během nevyvinutého těhotenství. I když se vám poprvé nepodařilo čekat na šťastné řešení, určitě se to stane příště. Věřte názoru odborníků, vyberte si vysoce kvalifikovaného lékaře, kterému můžete zcela důvěřovat a jehož názor budete vnímat bez ohledu na okolnosti. A pak se váš sen splní! Třásl si dítětem v náručí, je nepravděpodobné, že si budete pamatovat, s jakými problémy jste se setkali při přenášení do bříšku.

Prevence neplodnosti

Neplodnost je běžným problémem naší doby, který je diagnostikován nejen u žen, ale iu mužů. Způsobuje fyzické a psychické nepohodlí. Léčba patologie se provádí různými způsoby, ale je lepší se pokusit nedovolit její vzhled vůbec. Prevence neplodnosti začíná v raném dětství.

Příčiny neplodnosti

Neschopnost mít děti pochází odnikud. Je to vyvoláno vnějšími a vnitřními negativními faktory. Diagnóza se provádí, pokud pár nedokázal otěhotnět dítě do 1 roku od pravidelné sexuální aktivity bez ochrany.

Příčiny neplodnosti žen

Příčinou ženské neplodnosti je:

 • abnormální vývoj genitálií;
 • vrozená patologie reprodukčního systému;
 • endokrinní nebo hormonální poruchy;
 • genitourinary trauma, stejně jako historie chirurgie;
 • pohlavně přenosná infekce;
 • potrat (u mladé dívky se po poškození sliznice dělohy vyvíjí neplodnost);
 • benigní nebo maligní nádor;
 • radiační expozice;
 • stres, zvýšená emotivita;
 • časný nástup menopauzy;
 • nedostatek výživy, dodržování přísných diet (vedou k narušení ovulace).

Pokud žena nemůže otěhotnět, je třeba zjistit důvody co nejdříve. Po 35 letech se šance na otěhotnění přirozeně snižují. Proto je prevence neplodnosti u žen ve fázi dospívání důležitá..

Příčiny mužské neplodnosti

Bezdětnost je problém nejen pro spravedlivou polovinu lidstva, ale také pro muže. Existují důvody:

 • endokrinní a hormonální problémy;
 • nemoci vnitřních orgánů (reprodukčního i jiného systému);
 • genetické poruchy;
 • dědičná predispozice;
 • expanze žil ve varlatech a spermatická šňůra (mužská neplodnost, stupeň neplodnosti závisí na funkčnosti těchto orgánů a při přehřátí se kvalita spermatu zhoršuje);
 • genitální poranění;
 • zánětlivá onemocnění a sexuálně přenosné infekce;
 • předčasná ejakulace nebo erektilní dysfunkce;
 • absolvování chemoterapie;

Špatné návyky mohou vyvolat zhoršení reprodukční schopnosti. Rozvoj neplodnosti však lze zabránit, pokud u mužů provedete včasnou prevenci.

Prevence ženské neplodnosti

Prevence neplodnosti u žen by měla být prováděna od dětství. Tato opatření by měla být dodržována..

 1. Nepoužívejte pohlavní styk s různými partnery, protože mohou být infikováni pohlavně přenosnými infekcemi nebo dokonce HIV.
 2. Dodržujte každodenní osobní hygienu (totéž platí pro sexuální intimitu).
 3. Nepoužívejte sex během menstruace (výtok je v tomto případě hozen zpět do dělohy, což způsobuje rozvoj endometriózy).
 4. Přestaňte kouřit, nezneužívejte alkohol.
 5. Používejte léky pouze po předepsání lékařem v uvedené dávce..
 6. Jezte správně a vyváženě.
 7. Vyhněte se stresovým situacím, silným emočním výbuchům nebo nervovému napětí.
 8. Včas léčte všechna infekční a zánětlivá onemocnění reprodukčního systému - mohou způsobit neplodnost dělohy.
 9. Vyhněte se příliš intenzivní fyzické aktivitě, protože destabilizují menstruační cyklus.
 10. Nedotýkejte se chemikálií.
 11. Užívejte antikoncepci předepsanou lékařem, abyste předešli nechtěnému těhotenství a snížili riziko potratu.
 12. Mít pravidelnou prohlídku u gynekologa (dvakrát ročně).

Nedovolte nadměrné zvýšení nebo ztrátu tělesné hmotnosti. To vyvolává hormonální nerovnováhu a neplodnost. Jako preventivní opatření můžete také omezit příjem kávy po celý den..

Prevence neplodnosti u dívek

Zde prevence neplodnosti a nemoci ženských pohlavních orgánů spočívá v prevenci patologických stavů, jako jsou spalničky, šarlatová horečka, zarděnky, chřipka, záškrt. Všechny negativně ovlivňují tvorbu folikulů, tvorba reprodukčního aparátu z dětství je narušena. Za tímto účelem se očkují děti. Imunitu je třeba posílit také pomocí vitamínů se stopovými prvky..

Je důležité léčit zánětlivé procesy v mozkové kůře, aby nedošlo k traumatickým poraněním mozku. Rodiče dívky musí věnovat pozornost formování časných sexuálních charakteristik, zpoždění menstruačního cyklu. Pokud první krvácení začalo u dívky ve věku 10 nebo 16 let - musí být prokázána lékaři. Tato situace může naznačovat problémy s vývojem reprodukčního systému, který v pozdním věku povede k neplodnosti..

Musíte být ostražití, pokud je výtok příliš silný nebo skromný, menstruace je nepravidelná, doprovázená silnou bolestí. V období dospívání kladou dívky přísné požadavky na svůj vzhled a sedí na různých dietách, což je absolutně nemožné. To vede nejen ke ztrátě tukové tkáně, ale také ke zúžení dělohy a ke snížení vaječníků. O těhotenství v tomto případě nemluvíme. Rodiče jsou v tomto případě plně zodpovědní za prevenci neplodnosti..

Neměli byste dopustit, aby dívky měly pohlavní styk před dosažením 18 let, protože jejich sexuální aparát nebyl až do této doby plně formován. Zde je důležitý rodičovský kontakt..

Jak se vyhnout neplodnosti v dospělosti

Prevence ženské neplodnosti je důležitá nejen v mladém věku. Možnost početí se může ztratit, i když již manželé mají děti. Brzy menopauza představuje zdravotní riziko. Nedostatečné léčení nemocí vaječníků a vejcovodů, může k tomu vést přítomnost polypů v děloze, které se často vyvíjejí ve věku nad 40 let..

Pro zachování možnosti početí je třeba dodržovat následující preventivní opatření:

 • vyhýbejte se negativním emocím, držte se dál od stresu;
 • dodržujte denní intimní hygienu;
 • po 35 letech je žádoucí udržovat pravidelný sexuální život, ale časté změny partnerů jsou kontraindikovány;
 • pravidelně podstupovat vyšetření gynekologem, i když nic neuškodí;
 • Chcete-li kontrolovat proces ovulace, a když utlumí, poraďte se s lékařem.

V chladném počasí je nutné se vřele oblékat a po dlouhou dobu nesmí být v průvanu.

Prevence mužské neplodnosti

Problémy s počátkem dítěte se často objevují u mužů. To je usnadněno nedostatkem spermií, které se vyznačují dobrou mobilitou a nesou neporušený genetický materiál. Abychom přesně věděli příčinu této situace, potřebujeme výsledky testů a analýz, abychom zabránili neplodnosti u mužů.

Mužské neplodnosti můžete zabránit, pokud budete postupovat podle těchto doporučení:

 • vyhnout se promiskuitnímu pohlavnímu styku;
 • sledovat stravu, vyloučit z ní pivo a jiné alkoholické nápoje (nepříznivě ovlivňují kvalitu spermií);
 • vystavovat tělo každodenní fyzické aktivitě (měly by být mírné);
 • vzdát se cigaret;
 • Neužívejte horké koupele příliš často;
 • vyhýbejte se stresovým situacím, nadměrnému nervovému napětí;
 • Nepokládejte nohu na nohu v sedu;
 • od raného dětství, aby se zabránilo příušnicím očkováním;
 • Včasně provádějte testy během rutinního vyšetření a také u příznaků infekční patologie;
 • odpočinek a spánek by měly být plné;
 • mít pravidelný sex se stabilním partnerem (každé 3-5 dní).

Žena i muž musí sledovat svou tělesnou hmotnost. Porušení reprodukční funkce přispívá k nošení těsného spodního prádla, takže je lepší ji odmítnout.

Léčba a její vlastnosti

V závislosti na příčině neplodnosti je pacientovi předepsána léčba. Může to být lékařské nebo chirurgické. V některých případech stačí upravit tělesnou hmotnost a životní styl, abyste dostali příležitost otěhotnět (endokrinní systém se zlepšuje).

Úspěch roste s včasnou léčbou infekčních chorob u manželů, dokud nezpůsobí komplikace. Pokud problém přirozeného těhotenství přetrvává, mohou být párům předepsány následující postupy:

 • stimulace ovulace léky;
 • inseminace (pravděpodobnost úspěchu - 17%) - přímý přenos spermatu partnera nebo dárce do děložní dutiny;
 • oplodnění in vitro (40–60%) je nejúčinnější metodou, když se do ženy implantuje hotové embryo;
 • použití dárcovského vejce;
 • využití náhradních mateřských služeb.

Tyto metody se používají, pokud jsou šance na přirozené hnojení výrazně sníženy..

Co nelze udělat

Pacientům je přísně zakázáno používat léky ke stimulaci ovulačního procesu sami. Takže můžete ještě více narušit funkčnost endokrinního systému, vyvolat syndrom vyčerpání vaječníků. Nepoužívejte různé lidové prostředky, pokud není prokázána příčina neplodnosti.

Alternativní metody

Pokud je problém neplodnosti vyvolán porušením menstruačního cyklu, nervovým šokem, pak s jeho zvládnutím pomohou alternativní metody prevence a léčby..

 1. Homeopatické léky. Pacientovi jsou nabízeny výtažky z bylin a minerálů. Některé z nich jsou předepsány ke stimulaci ovulačního procesu, zatímco jiné uklidňují nervový systém..
 2. Akupunktura.
 3. Reflexologie. Zde je masáž aktivních bodů na nohou. Pacientova pohoda se zlepšuje, funkčnost reprodukčního systému se normalizuje.

Nemůžete se spolehnout pouze na alternativní metody terapie. Budou účinné pouze v komplexním léčebném režimu..

Kdy a ke kterému lékaři jít

Je nutné jít k specialistovi již v době, kdy do šesti měsíců společného života pár nedokáže otěhotnět přirozeně (za předpokladu, že nebyly použity žádné antikoncepční prostředky). Pokud se objeví příznaky infekčního nebo zánětlivého procesu ovlivňujícího reprodukční systém, poraďte se s odborníkem..

Budou muset být vyšetřeni různí odborníci: urolog, gynekolog, androlog, endokrinolog, reproduktolog. Je nutná konzultace s dalšími lékaři: terapeut, venereolog, odborník na výživu. Pouze komplexně je ve většině případů možné porazit neplodnost. Ale včasná profylaxe neplodnosti je více „prospěšná událost“.

Prevence neplodnosti

Tato onemocnění mohou také ovlivnit tvorbu folikulů ve vaječnících a zrání matric reprodukčních orgánů vede k nástupu neplodnosti prvního typu. I traumatická poranění mozku a infekce meningů mohou vést k neplodnosti..

Doporučení pro dívky

Možné problémy nebo první známky možné neplodnosti u dívky lze určit ve velmi raném věku. Pokud tedy menstruace začala příliš brzy, před deseti lety nebo naopak, příliš pozdě, po šestnácti, musíte vydat poplach. V případě dostatečně silné menstruace trvající déle než jeden týden nebo naopak, spíše krátce - až dva dny, se dívka musí také poradit s gynekologem. Důvodem může být jak poměrně silná bolest během menstruace, tak i porušení cyklu.

Dnes je však mimořádně naléhavým problémem strava, kterou mladé dívky mají rádi. Poté, co se zbavili tukové tkáně, mohou často ztratit menstruaci. Protože důležité hormony jsou koncentrovány v tukové tkáni, jako jsou například estrogeny. Rovněž z důvodu diet je zúžena děloha a vaječníky, což může v budoucnu vést k neplodnosti..

V moderní době je velmi populární začít sexuální aktivitu poměrně brzy, když puberta právě prochází, protože je plná neplodnosti. Normální věk, kdy je ženské tělo konečně připraveno k sexu, je osmnáct let.

Jak se vyhnout neplodnosti?

Proto je nutné včas detekovat a léčit různé zánětlivé procesy ženských pohlavních orgánů, které mohou vzniknout v důsledku selhání potratů, operací pánevních orgánů, porodu. Koneckonců, pokud tyto symptomy jen vyléčíte, v budoucnu to může mít za následek proces adheze v děložních přílohách a zhoršení průchodnosti vejcovodů.

Pokud dojde k narušení anatomické struktury nebo pouze ke zpoždění ve vývoji pohlavních orgánů dívky, může to také sloužit jako riziko neplodnosti..

Přenos různých gynekologických onemocnění však také ovlivňuje dysfunkci reprodukčního systému dívky. Proto je prevence neplodnosti pro ženu tak důležitá. Pro prevenci gynekologických chorob je nutné dodržovat následující tipy:

 • je třeba se vyvarovat všech stresů a nervových poruch;
 • vytvořit výživu a jíst pouze zdravé jídlo ve vaší stravě;
 • alkoholické nápoje, pokud existují, by se měly konzumovat střídmě;
 • při sexuální aktivitě musí být dodržována hygiena;
 • a musíte dodržovat obvyklá hygienická pravidla.

Příčiny problémů:

 • pravidelné potraty, způsobené kyretáží, které mají jizvy, a celá řada komplikací, po kterých je nesmírně obtížné otěhotnět;
 • mít sex během menstruace;
 • vaginální ošetření různými chemickými látkami;
 • užívání antikoncepčních prostředků bez konzultace s lékařem;
 • častá výměna partnerů;
 • nevylučující sexuální existenci.

Proto neodkládejte rehabilitační terapii do dlouhého boxu. Je nutné podstoupit veškerý nezbytný průběh léčby co nejdříve, aby se zabránilo strašlivým následkům a nikdy neslyšeli nepříjemnou diagnózu neplodnosti. Koneckonců existují zcela opomíjené fáze neplodnosti, jejichž výsledkem byl pozdější odvolání k specialistovi. Ale v moderní době není prakticky nemožné a dokonce iu nejsložitějších typů neplodnosti existují takové metody jako IVF a pomoc náhradní matky..

Proto naléhavé doporučení - nezdržujte cestu k lékařům, nebojte se jich a navštěvujte několikrát ročně. Protože je to právě díky včasné návštěvě gynekologa, který vás zachrání před těmi nejvíce zanedbávanými možnostmi, a bude mít šanci problém úplně vyléčit.

Proto se před vinením dědičnosti pokuste respektovat a starat se o své tělo, milovat jej a vyplatí vám to.

Příčiny poruch IVF

In vitro metoda oplodnění je stále běžnější a umožňuje mnoha párům najít radost z toho, že jsou rodiči, protože diagnostika neplodnosti je stále častěji diagnostikována na gynekologických klinikách. Co je to IVF, protože tuto zkratku často slyšíme, ale ne každý chápe její význam a aby pochopil problémy selhání IVF, musíte znát podstatu této manipulace.

Co je IVF??

In vitro fertilizace je technika, která je založena na oplodnění vajíčka spermatem mimo tělo ženy. Budoucí rodiče provádějí odběr vzorků zárodečných buněk a umisťují je do zvláštního prostředí, kde dochází k oplodnění, po kterém je embryo umístěno do děložní dutiny pro těhotenství.

Technika IVF se uchyluje k neplodnosti ve dvojicích, když se vajíčko a spermie nemohou setkat v přirozeném prostředí, to je v důsledku pohlavního styku. Jako příklad lze uvést překážku ve vejcovodech nebo jejich nepřítomnosti.

Fáze IVF

Postup zahrnuje 5 hlavních kroků:

 • Získávání vajíček u žen.
 • Mužské spermie.
 • Oplodnění in vitro.
 • Embryo kultivace.
 • Implantace embryí do děložní dutiny nastávající matky.

Důvody neúspěšných pokusů o IVF

Bohužel ne všechny pokusy o IVF vedou k takovému požadovanému těhotenství, procento neúspěšných pokusů je velmi vysoké a liší se podle různých zdrojů.

Poměrně často jsou příčiny selhání IVF spojeny s neživotaschopností embryí, jejich sníženou schopností dělit se.

Kromě toho existují i ​​další důvody, které zahrnují:

 1. Po úspěšném oplodnění zastaví vývoj embryí.
 2. Patologické změny v endometriu (chronická zánětlivá onemocnění endometria, endometriální polypy, hyperplázie, onkopatologie).
 3. Tubální nemoci.
 4. Infekční a zánětlivá onemocnění reprodukčního systému.
 5. Genetická patologie u budoucích rodičů, jakož i genetické abnormality embrya.
 6. Individuální neslučitelnost manželů.
 7. Patologie imunitního systému (protilátky v ženském těle, které brání těhotenství).
 8. Endokrinní patologie (hormonální disrupce).
 9. Metabolické poruchy (obezita).
 10. Špatné návyky (kouření, alkohol, drogy).
 11. Žena nedodržuje pokyny reprodukčního lékaře a porušuje léčebný režim.
 12. Nevýhody diagnostiky souběžné patologie.
 13. Vejce nevhodná pro oplodnění.
 14. Spermie se sníženou kvalitou.
 15. Chronická doprovodná patologie (játra, ledviny, gastrointestinální trakt, dýchací systém, genitálie).
 16. Lékařské chyby.

Jiné faktory, které by mohly vést k úmrtí embrya, nejsou vyloučeny. Velmi důležitým aspektem v této záležitosti je zdravotní stav a fyziologické rezervy těla nastávající matky, schopnost jejího těla implantovat embryo a otěhotnět. Jak se liší IVF těhotenství od normálu? Kromě metody, jak dostat embryo do děložní dutiny, ve skutečnosti nic.

Neúspěch po IVF není větou a často trvá několik pokusů o dosažení požadovaného těhotenství. Pro mnoho párů je udržení naděje a emoční stability po neúspěšném pokusu o oplodnění in vitro obtížným úkolem, proto by se měl tento problém také zvážit..

Příprava na IVF

Jak se chovat mezi pokusy? Existuje několik základních doporučení, mezi něž patří:

 1. Před pokusem a během přestávky mezi nimi je lepší si odpočinout, a to i mentálně. Vydejte se na cestu, naučte se nový koníček, přečtěte si zajímavou knihu.
 2. Vezměte lehké cvičení, zejména ty, které zlepšují průtok krve v oblasti pánve, plavání, aerobik.
 3. Poraďte se s lékařem a podrobte se kompletní prohlídce všech systémů a orgánů, je to nezbytné, aby se minimalizovalo riziko opakovaného neúspěšného pokusu.
 4. Přidejte do své stravy co nejvíce potravin bohatých na vitamíny a minerály..
 5. Veďte sexuální život. V tuto chvíli odmítněte od samého nápadu otěhotnět, mít sex podle libosti a ne podle plánu a předpisu.
 6. Stabilizujte svůj psychický stav, protože stres snižuje vaše šance na otěhotnění.

Existuje mnoho důvodů pro selhání oplodnění in vitro, ale mnoho z nich lze poměrně snadno napravit a jejich dopad minimalizovat. Je také důležité si uvědomit, že proces IVF by měl být prováděn kvalifikovanou gynekologicko-reprodukční metodou, která vám pomůže snadno otěhotnět a nést takové požadované dítě..

Co určuje pravděpodobnost úspěchu?

Úspěch IVF procedury závisí na mnoha faktorech a ne všechny mohou být kontrolovány. Nicméně řada správných rozhodnutí, která jste učinili vy a váš lékař, zvýší pravděpodobnost těhotenství a úspěšného porodu.

Výběr kliniky

To je hlavní faktor, který mohou kontrolovat samotní pacienti. Všechno ostatní nezávisí ani na sobě, ani na lékaři.

Na různých klinikách se ukazatele výkonnosti IVF značně liší. V předních centrech Moskvy dosahuje frekvence těhotenství na jeden přenos 50–55% (u žen mladších 35 let s tubulární faktorovou neplodností). Zatímco celosvětový průměr je jen 25-30% těhotenství na 1 převod. Je zřejmé, že existuje mnoho klinik, které stahují tyto statistiky dolů. Pravděpodobnost těhotenství u nich je pouze 20-25% a u některých kategorií pacientů (věk po 35 letech, neplodnost děložního faktoru) je mnohem menší

Existuje několik důvodů, proč otěhotní často na jedné klinice a zřídka u jiných:

Kvalifikace lékařů. Více autoritativní instituce mohou přilákat ty nejlepší odborníky, kteří sem přicházejí hledat profesní růst a slušnou odměnu za svou práci. Záleží na lékaři, zda bude stimulační program zvolen správně, na provedených postupech (punkci folikulů, přenos embryí). Připraví endometrium, rozhodne se přenést embrya nebo odložit tento postup do dalšího cyklu. Kvalifikace reproduktora je pro IVF kritickým faktorem úspěchu.

Zařízení. Dobře vybavená embryologická laboratoř, použití nejnovějších médií, kvalitní spotřební materiál - to vše zvyšuje náklady na klinické služby, ale zvyšuje účinnost IVF.

Nové přístupy. Dobré kliniky pravidelně vysílají své lékaře na evropské a americké konference, sympozia. Cestují do předních světových reprodukčních center, kde si vyměňují zkušenosti. Proto ze Západu přicházejí nové technologie a techniky, které zvyšují účinnost IVF a bezpečnost tohoto postupu.

Plná diagnostika. Neúspěšný IVF nebo potrat může být příčinou podvyšetření pacienta. Neúplná diagnostika hormonálního profilu, krevního koagulačního systému, endometriálního stavu, infekčních chorob atd. vede k postupu se zjevně malými šance na úspěšný výsledek.

Výběr dobré kliniky je to nejlepší, co může pacient udělat, aby zabránil selhání IVF. Musíte se rozhodnout ne pro cenu, ne pro blízkost místa od domu nebo vhodnou stanici metra. Je lepší kontaktovat renomovanou kliniku s dobrou statistikou. Statistiky jsou často zveřejňovány na webových stránkách zdravotnického zařízení. Pokud tomu tak není, je velmi pravděpodobné, že se na klinice nemá co chlubit - nikdo nechce inzerovat špatné statistiky. Možná bude statistika poskytována na vyžádání..

Životní styl

Dalším faktorem kontrolovaným pacienty je jejich životní styl. Co musíte udělat s léčbou neplodnosti:

 • přestat kouřit;
 • normalizovat tělesnou hmotnost, je-li nadměrná;
 • zvýšit množství ovoce a zeleniny ve stravě, snížit spotřebu tukových potravin živočišného původu;
 • nepijte nadměrné množství alkoholu, často 3krát týdně;
 • vyloučit jakékoli drogy a psychoaktivní látky;
 • vést aktivní životní styl, cvičit fyzickou aktivitu po dobu nejméně 45 minut denně;
 • vyloučit jakýkoli mimomanželský sex, aby se zabránilo infekci pohlavními infekcemi.

To vše pomůže normalizovat imunitní odpověď, krevní srážlivost, krevní zásobení genitálií, odstranění toxických látek z těla..

Identifikace a léčba nemocí

Ve většině případů je žena pečlivě vyšetřena, aby zjistila důvody neúspěšné léčby neplodnosti až po dvou neúspěšných pokusech o IVF nebo po dvou po sobě jdoucích spontánních potratech. Do této doby se potrat nebo absence těhotenství po přenosu embrya považuje za prvek náhody..

Mnoho klinik však provádí úplné vyšetření pacienta ještě před vstupem do prvního protokolu IVF. To zvyšuje procento úspěchu. Ve skutečnosti, v případě detekce patologických stavů (infekční onemocnění urogenitálního traktu, chronická endometritida, poruchy hemostatického systému), je léčba nutná, než žena může otěhotnět a porodit dítě..

Další diagnostika samozřejmě vyžaduje další čas a peníze. Nejsou však srovnatelné s náklady na stejné zdroje, které pár utrácí za opakované a neúspěšné pokusy otěhotnět a snášet těhotenství. Nenechte se proto pobouřit, že vám bylo předepsáno příliš mnoho testů. Je lepší vyloučit zpočátku všechny pravděpodobné příčiny selhání IVF.

Co dělat s 2 nebo více neúspěšnými pokusy?

Doporučené akce pro dva nebo více neúspěšných pokusů:

 1. Zvažte změnu zdravotnického zařízení. Možná jste si vybrali nejlevnější kliniku, ne nejlepší..
 2. Pokud důvěřujete své klinice a lékaři, měli byste jít na třetinu a možná na čtvrtý pokus. Je však důležité analyzovat příčiny selhání. Za tímto účelem se provádí průzkum..
 3. Jsou zapojeny další postupy, které zvyšují účinnost IVF. Které z nich závisí na diagnostických výsledcích.

1-2 neúspěšné pokusy jsou běžnou událostí, ke které může dojít i bez udání důvodu. Jen ne všechny ženy mají štěstí, že hned otěhotní. Ne každý přenos embrya do dělohy končí těhotenstvím, dokonce ani na nejlepších klinikách na světě.

Maximální šance na těhotenství jsou pozorovány u žen mladších 35 let s faktorem endokrinní nebo děložní neplodnosti. Na dobré klinice pravděpodobnost úspěchu dosahuje a někdy mírně přesahuje 50%. I v tomto případě však každá druhá žena po prvním pokusu o IVF neotěhotní a každá čtvrtá žena po dvou pokusech. Ale IVF není loterie. Pouze metoda léčby neplodnosti by neměla být zpočátku považována za jednorázový postup. Nalaďte se na několik pokusů, protože pokud vezmete obecnou statistiku pro všechny kategorie pacientů, pouze jedna žena ze tří otěhotní poprvé. Většina vyžaduje 2-3 pokusy a někdy i více.

Každé selhání léčby však vyžaduje analýzu. Po dvou a někdy i po jednom pokusu reproduktolog a embryolog vyhodnotí, jak postup probíhal. Zkoumají, co lze zlepšit, aby se dále zvýšily šance na úspěšný výsledek..

Další asistované reprodukční technologie

IVF není standardní postup, který se provádí na všech klinikách a u všech pacientů podle jediného algoritmu. Obecný princip je jeden. V rámci IVF se však používají různé stimulační schémata, různé přístupy k oplodnění a přenosu embryí. Používá se velké množství dalších technologií asistované reprodukce, které zvyšují pravděpodobnost těhotenství.

Co mohou reproductologové udělat, aby se v dalším cyklu zvýšila pravděpodobnost těhotenství a riziko spontánního potratu je nižší:

SKŘÍTEK. Technika lepšího výběru spermií ve srovnání s ICSI, kde embryolog vybere samčí reprodukční buňku pouze na základě morfologických charakteristik (tj. Okem). Během PICSI se vyhodnocuje stupeň interakce spermatu s kyselinou hyaluronovou. V důsledku toho je vybrána samčí reprodukční buňka, u které je vysoce pravděpodobné, že nese normální genetický materiál. Po oplodnění vajíčka takovým spermatem se embryo vyvíjí normálně a je velmi pravděpodobné, že ženské tělo nebude krátce po přenosu odmítnuto..

Pomocné líhnutí. Procedura se provádí hlavně u starších žen. Na skořápce vajíčka jsou provedeny laserové řezy. Mohou být také prováděny pomocí jiných technologií. Řezy na membráně usnadňují líhnutí embrya, proto mírně zvyšují šance na implantaci a těhotenství.

PGD. Preimplantační genetická diagnostika vám umožňuje zkontrolovat embrya před jejich přenosem na přítomnost genetických mutací a chromozomálních aberací. V důsledku takové studie je část embryí odmítnuta. Přenášejí se pouze ty z nich, u nichž nebyly nalezeny žádné genetické abnormality. Přenos mnoha neživotaschopných embryí, která by vůbec nezakořenila v děloze, nebo pokud by došlo k těhotenství, by tedy byl přerušen během prvních týdnů nebo měsíců vývoje..

Mělo by se převést více embryí??

Někdy v případě opakovaných selhání IVF lékař skutečně doporučuje zvýšit počet přenesených embryí. Děje se to však jen ve výjimečných případech. Podle evropských standardů se ve velké většině cyklů nepřenáší více než 2 embrya. Převod tří je možný pouze po 35 letech za přítomnosti určitých indikací. Ve většině případů se snaží přenést jedno embryo, aby se zabránilo vícenásobnému těhotenství.

Tento přístup dodržují lékaři z nejlepších klinik v Rusku. Nedávné studie ukazují, že se zvyšujícím se počtem embryí se pravděpodobnost těhotenství mírně zvyšuje. Protože to, zda je fixováno v děloze, závisí do větší míry na stavu endometria. S netrénovaným endometriem lze přenášet mnoho embryí a žádné z nich se nepřipojí. Současně jeho správná příprava umožňuje úspěch i při selektivním přenosu jednoho embrya.

Dobří lékaři věnují velkou pozornost stavu endometria. V případě selhání IVF se provede biopsie s histologickým vyšetřením. Pokud jsou identifikovány známky endometritidy, je indikována léčba. Po odstranění zánětlivého procesu se šance na těhotenství významně zvyšují.

Lékaři také monitorují přípravu normálního endometria k přenosu. Jeho kvalita je určena ultrazvukem (dostatečná tloušťka, třívrstvá struktura). V posledních letech se také stalo běžným hodnocením hladin progesteronu během punkce folikulů. Pokud je příliš vysoká, znamená to předčasné uzavření „implantačního okna“ - období, kdy je endometrium připraveno embryo přijmout. Tím se snižuje šance na těhotenství v jednom a půl až dvakrát. Proto je přenos často zrušen a embrya jsou zmrazena.

Existuje mnoho důvodů, proč může IVF selhat. Možná je to nehoda. Ale těhotenství někdy brání nemoci reprodukčního systému. V tomto případě musí být identifikovány a ošetřeny. Poté je velmi pravděpodobné, že IVF uspěje. Chcete-li zvýšit šance na těhotenství, měli byste si vybrat dobrou kliniku, i když náklady na služby v ní jsou vyšší. Protože pravděpodobnost úspěchu ve vedoucích reprodukčních centrech může být mnohonásobně vyšší než v jiných zdravotnických zařízeních, kde je IVF levnější.

Jak žít po neúspěšném těhotenství

Život je drsný a bohužel ne všechno se děje tak, jak chceme. Stávají se různé potíže, které se snadno zvládnou a nestojí o nich mluvit, ale pro ženy je nejtěžší ztratit dlouho očekávané a nenarozené dítě..

Plánování těhotenství a jeho průběh jsou vždy spojeny se spoustou pozitivních emocí, žena žije ve snech a představuje si, jak bude dítě vypadat, komu bude vypadat spíš. Budoucí rodiče si s úctou a pečlivě vyberou jméno dítěte a často se nezdržují příjemných nákupů pro své dítě, které se právě připravuje na narození. S nástupem těhotenství se objevuje známý životní styl rodiny, objevují se nové starosti a práce, které potěší všechny členy rodiny čekající na doplnění. A jednoho dne se žena, podobně jako modrý závoj, dozví, že dítě v ní zemřelo, že těhotenství se zastavilo, zastavilo, dítě se už nebude hýbat a nikdy se nebude moci hýbat. Toto neštěstí může nastat v různých stádiích těhotenství - a na samém začátku, kdy a později. Důvody jsou také různé: těhotenství často mrzne kvůli přítomnosti vážných malformací v embryu, které nejsou slučitelné se životem, nebo kvůli zdravotním problémům, které má žena, u kterých se těhotenství nemůže dále rozvíjet. Mluvit o důvodech, které vedly ke ztrátě těhotenství, je pro ženu trochu kruté v době, kdy potřebuje více morální podpory. Není také nutné přinést neúspěšnou matku přesvědčivým argumentem, že se jedná o život a přirozený výběr fungoval - sama si je dobře vědoma této hořké a kruté pravdy.

Bolest ze ztráty je silná, pouze ti, kteří to již zažili, mohou rozumět duševnímu stavu takové rodiny. Zdá se, že život je zkrácený. Ale není tomu tak. Pokračuje. Stále přichází ráno, svítí slunce a lidé chodí do práce. Bez ohledu na to, jak tvrdě a bolestně jste teď, musíte se k sobě přitáhnout a žít dál. Několik tipů níže pomůže zmírnit dobu zotavení po neúspěšném těhotenství:

 1. Věřte, že budete v pořádku a narodí se zdravé dítě. Všechno bude, ale o něco později: až přijde čas, až budete psychicky i fyzicky připraveni na nové těhotenství. A teď musíte přestat myslet na nenarozené dítě, přestat počítat, jaký týden jste teď, přestat kopat do sebe a obviňovat sebe nebo lékaře za to, co se stalo.
 2. Nezamykejte se, nezatlačujte se. Pokud je velmi bolestivé a nemožné omezit tok hořkých slz - plakat, bude to tolik, slzy pomáhají, neudržujte tyto emoce v sobě. Zároveň nezapomeňte na rodinu, na jejího manžela - je to pro něj také obtížné. Nepřestávejte se od něj komunikovat, protože společně, navzájem se podporujeme, je mnohem jednodušší vypořádat se s touto bolestí.
 3. Pokud se ve vašem bytě nahromadilo mnoho dětských věnocí, je lepší si to všechno vzít pryč, aby opět nějaký chrastítko nebo roztomilé šmejdy nezpůsobily smutné vzpomínky. A ještě nechodte na dětská hřiště, se slzami v očích při pohledu na děti jiných lidí.
 4. Nevzdávejte se obvyklého života. Naopak, starejte se o sebe, jděte do kadeřnictví a vytvořte nový účes, manikúru, aktualizujte svůj šatník.
 5. Nepokoušejte se začít plánovat nové těhotenství co nejdříve. Nechte trochu času, a pak vy sami pochopíte, až budete na to připraveni.
 6. Když to bude trochu snazší, postarejte se o své zdraví. Hodně záleží na správném lékaři, protože se musíte pečlivě připravit na následné těhotenství a vyloučit všechny možné nepříznivé faktory. Dobrý lékař důkladně prozkoumá vaši situaci, předepíše chybějící testy a vyšetření a v případě potřeby provede požadovanou léčbu. Kromě návštěv u gynekologa se ujistěte, že máte jít na vyšetření zubního lékaře, ošetřete si zuby, a kromě toho, pokud často trpíte nachlazením, má smysl posílit imunitní systém. Doporučuje se také, aby se vaše tělo tvarovalo a zhublo, pokud máte další libry.
 7. Pijte vitamíny, jděte na sport, častěji vystupujte z domu na večerní procházky se svým manželem.

Neúspěšné těhotenství je pro ženy obtížné, přestože je to pro vás nyní velmi obtížné, musíte věřit, že mateřství bude určitě v blízké budoucnosti, pouze musíte získat trochu síly a trpělivosti. Tento test přežijete a dostanete dlouho očekávané dítě jako odměnu. Nalaďte se na další úspěšné těhotenství a snadné porod - vše bude fungovat a bude to v pořádku!

Články O Neplodnosti