Hlavní Bolest

Lidové léky na zácpu během těhotenství

Období těhotenství je obzvláště překvapivé, někdy nepředvídatelné a pokaždé jedinečné pro ženu. Bohužel to zdaleka není vždy doprovázeno výjimečně pozitivními emocemi a živými vzpomínkami. Nastávající matka na každém rohu čeká na různá nepříjemná „překvapení“. Podle některých zpráv více než 70% těhotných žen ve druhém a třetím trimestru těhotenství trpí zácpou, i když nikdy nevěděly, o jakou retenci ve stolici dříve došlo. Zácpa je považována za nepřítomnost střevních pohybů déle než 3 dny, výkaly jsou příliš suché a tvrdé, málo, a po odchodu na záchod nedochází k úlevě.

Existuje mnoho důvodů pro tuto podmínku. Domů - těhotenský hormon progesteron. Podporuje dělohu a zároveň uvolňuje svaly střev. Tato skutečnost zase potvrzuje, že nejčastěji zácpě během těhotenství nelze zabránit. Proč je to pro matku a její dítě nebezpečné? Mezi hlavní obavy patří předčasný porod a intoxikace obou organismů v důsledku zpoždění střev výkalů..

Na základě výše uvedeného jsme dospěli k závěru: neměli byste čekat, až všechno projde, ale musíte něco udělat. Je zřejmé, že během těhotenství se každá matka snaží používat „chemii“ co nejméně, proto je mnoho projímadel zakázáno. Co říká tradiční medicína? Ano, existuje mnoho nástrojů, které pomáhají zmírnit nepříjemný stav. Recepty babičky zahrnují obrovské množství různých přírodních ingrediencí. Je ale všechno vhodné, když je žena v zajímavém postavení? Bohužel, většina lidových léků během těhotenství je kontraindikována, zejména u bylin, které mají projímavý účinek.

V tomto článku budeme hovořit o metodách, které mohou být použity v období porodu dítěte, beze strachu o jeho zdraví.

Obecná doporučení

Začněme jednoduchým, protože je vždy důležité zahájit léčbu včas. Nečekejte, až bude zpoždění v křesle tak dlouhé a nesnesitelné, že již ovlivní celkovou pohodu. Jakmile cítíte, že něco není v pořádku (šli na toaletu tvrdě, nutkání klesala, výkaly vyschly a hustě) - jednat.

A co je nejdůležitější, zkontrolujte svou stravu, protože tento faktor také ovlivňuje zácpu. Zároveň mějte na paměti, že pomocí určitých potravin můžete „léčit“ zácpu. Co je tedy možné a nutné:

 • Potraviny bohaté na vlákninu, zejména zelenina a ovoce. Mohou být konzumovány syrové i parní. Pod zákazem zelí, cibule, špenát, šťovík, luštěniny, protože zvyšují tvorbu plynu.
 • Sušené ovoce. Vyrábají domácí „sladkosti“, odvary, infuze, čaje a také jako obvykle jedí. Sušené švestky jsou zvláště užitečné při zácpě (na základě toho jsou odvary okamžité).
 • Cereálie. Pohanka, oves, perlička, prosa přispívají k relaxaci stolice, ale rýže a krupice naopak stolici fixují.
 • Chléb s otrubami. Zneužívání nestojí za to, ale je zcela nežádoucí vyloučit, pod zákazem pouze bílý chléb a všechny housky.
 • Mléčné výrobky. Jejich podíl tuku by neměl být příliš vysoký a je lepší je jíst v odpoledních hodinách. Výjimkou je tvrdý sýr (se zácpou je kontraindikován).
 • Voda. Pitný režim je velmi důležitou podmínkou pro prevenci zácpy. Den, kdy potřebujete vypít až 2 litry vody, pokud nemáte otoky a srdeční problémy. Každé ráno na lačný žaludek vypijte sklenici nebo dvě čisté vody při pokojové teplotě. Také ve stravě by měly být tekuté polévky, ovocné šťávy, nouveau, želé, ale silný čaj a káva jsou nejlepšími „přáteli“ zácpy..
 • Odstraňte sladkosti, zejména čokolády, příliš slané, uzené a smažené ze stravy. Takové jídlo vám rozhodně nepřidá zdraví a sílu.

Laxativní pro těhotné ženy v raných pozdních fázích: co se dá dělat doma

Jak laxativum ovlivňuje těhotnou ženu?

Běžné projímadla pro těhotné ženy by měly být léčeny s maximální opatrností. Účinek těchto léků je zpravidla zaměřen na uvolnění svalů střeva. Tato akce se také může rozšířit na svalová vlákna dělohy, což již může vést k hrozbě potratu.
Při výběru metody řešení tohoto delikátního úkolu byste proto měli zvolit nejbezpečnější prostředky pro matku i dítě. Kromě toho neléčte sami. Jakýkoli problém týkající se zdraví ženy a jejího nenarozeného dítěte by měl být vyjádřen v kanceláři lékaře, který pozoruje těhotenství..

Laxativa, jejichž účinek je zaměřen na změkčení výkalů, při dlouhodobém používání snižují schopnost střev absorbovat vitaminy rozpustné v tucích (A, D, E, K). Nedostatek těchto látek může vést k nezvratným důsledkům ve vývoji dítěte.

Například nedostatečné množství vitamínu D vede k rozvoji nemoci, jako jsou vrozené křivice. Nedostatek vitaminu A často vede k problémům se zrakem atd..

Léky na zácpu se používají k usnadnění vyprazdňování při chronické funkční atonii.

Laxativní léky přitahují zkapalnění vnitřního obsahu v lumenu zažívací trubice, zvyšují jeho motor, funkce evakuace, urychlují střevní pohyby. Farmaceutický účinek léčiv je reflexní. Způsobují podráždění speciálních receptorů, které jsou odpovědné za senzitivitu střeva..

Stimulace kontraktility svalové vrstvy stěny střeva (tenkého nebo tlustého střeva) v místě působení léků.

Laxativa při těhotenství:

 1. Ovlivňuje celé střevo.
 2. Jednat výhradně na tenkém střevě.
 3. Selektivně pro tlusté střevo.

Laxativa (silná) mohou stimulovat kontraktilitu dělohy. Projímadlo pro těhotenství by měl být předepsán lékařem.

Časté nežádoucí účinky:

 • závislost;
 • ztráta iontů, elektrolytů;
 • snížená pohyblivost;
 • křeče bolesti;
 • tenesmus - bolestivé nutkání k defekaci;
 • fekální inkontinence;
 • alergické reakce;
 • děložní reflexní kontrakce.

Před použitím si pečlivě přečtěte složení léku.

Způsob aplikace

Před použitím rektálních čípků je nutné provést hygienické postupy: umyjte se a důkladně si umyjte ruce. Procedura se nejlépe provádí ležící na posteli na levé straně. Levou rukou lehce roztáhněte hýždě a pravou rukou vložte čípek do konečníku. Před zavedením není třeba ošetřovat řiť tukem. Zůstaňte v této poloze, držte hýždě rukama po dobu nejméně dalších 10-15 minut, zabráníte tak toku změkčených součástí..

Touhy po pohybu střev při použití glycerinových čípků obvykle nastávají do půl hodiny po podání, v případě čípků rakytníkových v noci se pohyby střev nejčastěji provádějí ráno.

Je možné pít projímadla během těhotenství a jak často

Naštěstí však dnes existuje řada léků, které jsou pro těhotné ženy velmi bezpečné. Jejich cílem je uvolnit výkaly a usnadnit jejich pohyb střevy. Tato laxativa obsahují deriváty celulózy a polysacharidů, přitahují tekutinu z okolních tkání do střev, nejčastěji se takové léky neabsorbují, nevstoupí do krevního řečiště a jsou relativně neutrální v akci na celé tělo.

Nejčastěji se zácpou jsou těhotným ženám předepisovány Duphalac. Existuje také mnoho dalších léků, které zkapalňují stolici a stimulují pohyb střev: Tranzipec, Forlax, Normolact, Prelax a další.

Nezapomeňte však, že uchýlit se k lékům je nezbytné pouze v extrémních případech, v přítomnosti dědičných nebo získaných onemocnění gastrointestinálního traktu. A příslušnou léčbu by měl předepisovat pouze odborník.

Pokud trpíte zácpou, zkuste dodržovat doporučení, která vám pomohou problém odstranit nebo alespoň s ním vyrovnat. A nejrozumnější bude samozřejmě předem myslet na prevenci retence stolice během těhotenství.

Měli byste se více pohybovat, vyloučit fixaci potravin ze stravy a namísto toho zvýšit množství vlákniny v nabídce.

Znalost etiologie zácpy pomáhá posoudit potřebu užívání drog v různých časech. Příčiny zácpy:

 1. Toxikóza v raných stádiích způsobuje dehydrataci, tvorbu hustých výkalů.
 2. Gastrointestinální vytěsnění v důsledku růstu dělohy.
 3. Změna obsahu ženských pohlavních hormonů (progesteronu) v krvi.
 4. Oslabení peristaltiky.
 5. Multivitaminová léčba.
 6. Stres.

Během těhotenství není použití projímadel kontraindikováno. Je lepší dát výhodu korigování domácího jídla, diety. Časté užívání drog je spojeno s rozvojem dehydratace, porušením rovnováhy voda-elektrolyt.

Do nabídky přidejte řepu, švestky, meruňky, dýně a další přírodní produkty bohaté na přírodní vlákno. Při absenci dědičné fermentopatie použijte živiny obsahující kyselé mléčné bakterie (kefír, tvaroh).

Nabízíme vám, abyste si přečetli skvělé metamorfózy: od početí po narození

Zahrňte do své stravy rostlinné oleje. Budou sloužit jako profylaxe zácpy, poskytnou tělu dostatečné množství polynenasycených mastných kyselin, vitaminů rozpustných v tucích (E, A). Tokoferol zabraňuje možnému potratu.

Obtížné vyprázdnění během těhotenství zhoršuje zdravotní stav. Časté tenesmus způsobuje nepohodlí, bolest žaludku a závažnost. Mohou vyvolat kontrakce. Akumulace, stagnace fekálií jsou společníkem análních trhlin (kvůli hemoroidům).

Gynekologové předepisují projímadla zaměřená na odstranění fyziologického problému. Jejich příjem v různých týdnech těhotenství je jiný.

Lidové léky během těhotenství je lepší nepoužívat. Výjimkou je červená řepa. K přípravě budete potřebovat: 2-3 sušené švestky, 1 červená řepa, 2 litry vody. Strouhaná řepa se sušeným ovocem se vaří po dobu jedné hodiny. Cool, filtr. Takový čaj musí být v noci opilý.

1 trimestr

První trimestr trvá od 1 do 13 porodnických týdnů, což je důležité období. Působení léku může ovlivnit tvorbu zárodečných vrstev, pokládání vnitřních orgánů. Laxativum pro těhotné ženy v raných stádiích by mělo splňovat kritéria:

 1. Minimální dopad na tělo matky, plod.
 2. Mají malé spektrum vedlejších účinků.
 3. Nemají teratogenní vlastnosti.
 4. Stimulujte střeva.
 5. Neovlivňujte obsah elektrolytů.
 6. Není návykové.

Vzhledem k vlastnostem stadia, aby se během těhotenství zabránilo zvýšení tonusu dělohy, je použití silných tablet kontraindikováno. Pro nastávající matky je lepší používat tablety obsahující laktulózu.

Osmotické látky zadržující vodu

Forlax. Léčivou látkou je makrogol. Funkce - nedostatek absorpčního účinku, pro budoucí matky je tento lék bezpečný. Vyprázdnění nastává 24-48 hodin po podání. Jednoduché na přenos.

Kontraindikováno při doprovodných zánětlivých onemocněních gastrointestinálního traktu.

Dufalac (laktulóza). Vykazuje hyperosmotický účinek, podporuje vylučování amonia. Během těhotenství se bezpečně používá jako projímadlo..

Mukofalk. Obsahuje vlákna rostlinných semen, která mohou zadržovat vodu, změkčit výkaly. K dispozici pro časté použití. Terapeutický účinek nastane do 2 hodin. Kontraindikace: OKN (akutní střevní obstrukce), zánětlivé procesy v gastrointestinálním traktu. Nežádoucí účinky se vyskytují při předávkování, časté používání: spastická bolest, plynatost.

Dávejte pozor na osmotické projímadlo (solný roztok). Síran sodný může způsobit narušení rovnováhy voda-sůl - plný dehydratace.

V prvním trimestru těhotenství je zakázáno používat jako projímadlo ricinový olej (stimuluje kontrakce dělohy - kontrakce).

2 trimestru

Ve druhém trimestru (14. – 27. Týden), tvorba placenty - bariéra mezi krví matky, plodu. Hrozba potratů je snížena. Dostupné léky pro celý trávicí trakt.

Změkčovadla:

 1. Čípky s glycerinem. Mají mírný dráždivý účinek, následovaný reflexní defekací.
 2. Při dlouhodobém používání rektálních čípků je možné podráždění ampulární části konečníku..
 3. Klystýry jsou k dispozici jako jediné použití v pozdějších fázích. Projímadlo Microlax během těhotenství je schopné vytlačit vodu z distálního tlustého střeva. Nedochází k nepříjemnému podráždění. S hrotem jsou problémy. Před použitím se poraďte se svým lékařem. Účinek nastane během 20 minut.

Kontraindikace pro těhotné ženy - individuální nesnášenlivost s mikroklysterovými složkami.

Vedlejší účinek: alergie prvního typu (kopřivka).

3 trimestru

Během třetího trimestru (27-40 týdnů) se na střevní smyčky přitlačí děloha. V důsledku zácpy jsou často pozorovány..

Prebiotika, Nutraceutika

Fytomucil. Na základě přírodních surovin (švestkový extrakt, plantážní semeno). Podmínky akce:

 • zadržuje tekutinu;
 • zvyšuje pohyblivost;
 • obnovuje mikroflóru.

Doporučeno během těhotenství pro prevenci, normalizaci stolice.

Pokud projímadlo v pozdních stádiích způsobuje nežádoucí účinky - přestaňte s užíváním drogy, požádejte o pomoc lékaře. Samoléčení je zakázáno.

Proč jsou těhotné ženy často zácpy??

Asi polovina žen, které mají dítě, si stěžuje na zácpu. Důvodů je několik:

 1. Zvýšení hladiny hormonu progesteronu, který je určen k uvolnění svalů dělohy, aby se zabránilo předčasnému porodu. Má však stejný účinek na gastrointestinální trakt, protože hladká vlákna střevních svalů jsou podobná děloze. Výsledek - zpomalující pohyblivost.
 2. Tlak rostoucí dělohy na konečník, zejména v sedové poloze, vede k poškození stolice. Čím je situace horší, tím delší je termín.
 3. Dalším viníkem zácpy je zvýšení železa v těle. Denní potřeba železa u těhotných a kojících žen je 27 mg, což je dvojnásobek běžné dávky. Z tohoto důvodu se doporučuje užívat doplňky železa během těhotenství a po porodu. Vysoký obsah železa v těle však může vyvolat zácpu..
 4. Zvýšená úzkost, úplný nedostatek pohybu a nízkovláknová strava.

Výskyt zácpy během těhotenství je vysvětlen fyziologickými procesy v těle ženy. Příčiny pohybů střev u těhotných žen:

 • Vysoká koncentrace progesteronu. Hormon je zaměřen na udržení těhotenství. Pomáhá uvolnit dělohu. Jeho účinek se však vztahuje i na další orgány a systémy. V důsledku působení progesteronu se kontraktilita střeva snižuje, v tomto ohledu je proces produkce stolice komplikovaný.
 • Rostoucí děloha. Děloha s každým týdnem těhotenství se zvětšuje a začíná vyvíjet tlak na okolní orgány, včetně střev. To je nejvíce patrné od konce druhého trimestru.

 • Nedostatek tekutin. Výkaly ztvrdnou a ztratí, pokud ve střevech není dostatek tekutiny. Nedostatek vody v těle může být spojen s toxikózou, projevující se nauzeou a zvracením, nebo s úmyslným snížením spotřeby nápojů v důsledku otoku..
 • Jíst potraviny s vysokým obsahem železa. Jedním z vedlejších účinků velkého přílivu tohoto prvku do těla je ztuhnutí výkalů.
 • Snížená motorická aktivita.
 • Nesprávná výživa. Pokud žena spotřebovává málo vlákniny, trávení a pohyby střev jsou narušeny.
 • Hemoroidy a trhliny v konečníku. Pro nepříjemné pocity je pro ženu obtížné zcela vyprázdnit její střeva, stolice stagnuje a ztvrdne.
 • Léčba drogy

  Pro těhotné ženy farmaceuti vyvinuli jemné projímadlo - prebiotika na bázi laktulózy, inulinu nebo fruktooligosacharidů. Řada těchto léčiv je zaměřena na detoxikaci a zvýšení střevní motility.

  Zveme vás k návštěvě Antibiotika pro těhotné ženy s bronchitidou - dětské bonbóny

  Zároveň se takové léky neabsorbují do matčinyho těla, což znamená, že nevstupují do krevního oběhu dítěte přes pupeční žílu s krevním oběhem. Prebiotika navíc normalizují a obnovují střevní mikroflóru..

  Přípravky pro změkčení stolice jsou vhodné také pro ženy během těhotenství: „Dufalac“, „Prelax“, „Forlax“.

  Také mikclystry, například mikrolaxe, přijdou na pomoc těhotným ženám při řešení problému zácpy. Po 15 minutách začne lék působit. V tomto případě léčivo nemusí procházet jícnem, žaludkem a celými střevy, což omezuje jeho vstřebávání.

  Laxativní, které se užívá ústně - „Dufalac“

  Mezi nejvíce inzerované produkty, které se nacházejí v mnoha lékárnách, je nejoblíbenější Dufalac, což je léčivý sirup. Jeho účinek je následující: zaprvé, toto mírné projímadlo během těhotenství je smícháno s vodou, v důsledku čehož střevní hmota nabobtná, a podle toho i jejich změkčení.

  Pro dosažení nejlepšího účinku je zpravidla dostačující pouze 1 dávka 15-20 ml léku. Pokud si přečtete pokyny k tomuto nástroji, najdete v něm informace, že po testování na zvířatech nebyly zjištěny žádné negativní účinky na plod. Vycházel z toho, Dufalac dostal kategorii „B“ na plod, z čehož vyplývá, že těhotné ženy ji mohou docela klidně pít..

  Lidové projímadla pro těhotné ženy

  Ve skutečnosti je alternativní léčba zácpy během těhotenství založena hlavně na použití přípravků s projímavými a kvazativními vlastnostmi. Protože i přes obrovský arzenál léčivých rostlin, které jsou schopny účinně bojovat proti zácpě a mají výrazný projímavý účinek, je použití všech nastávajícími matkami zakázáno.

  Pokud je problém se zácpou „čerstvý“, zpoždění stolice ještě není kritické a lékař vám předepíše léky nebo vy sami se nechcete uchýlit k pomoci lékárnických léků, pak musíte využít služeb některých potravinářských výrobků. Aktivace střevní motility, stimulace pohybu střev a změkčení stolice budou podporovány těmito produkty:

  • sušené švestky: stačí jíst několik bobulí dušené švestky nebo ji přidat do řepy a připravit chutný a zdravý salát. Ale infuze prořezávání je nejúčinnější: večer nalijte 5–6 bobule předem omytých švestek se sklenicí vroucí vody a nechte trvat na tom, až do rána. Ráno na kompost vypijte prázdný žaludek a vezměte si ho s plody;
  • řepa: kromě salátu s švestkami lze syrovou nebo vařenou řepu kombinovat s různými druhy zeleniny a ovoce, jíst samostatně nebo jako doplněk k hlavním pokrmům;
  • jablko: každý den konzumované syrové jablko usnadní pohyb střev a diverzifikuje vaši stravu;
  • kiwi: toto malé tropické ovoce je známé velmi výrazným projímavým účinkem, a proto by mělo být během těhotenství kiwi pečlivě - lék z kategorie silných;
  • vařit: sušený ovocný kompot je vysoce koncentrovaný vitaminový nápoj. Pokud však vaříte ze sušených jablek a třešní (na 1 litr vody - 1 sklenici ovoce), pak takový kompot pomůže také v boji proti zácpě. A bobule po naléhání ve vroucí vodě by se měly jíst;
  • kefír: pouze čerstvý kefír, připravený před více než 2-3 dny, má projímavý účinek a dnešní nejlepší. Naopak „starší“ nápoj posiluje, proto by se tento kefír neměl konzumovat, pokud trpíte zácpou. Je užitečné pít kefír se zácpou v noci i ráno na lačný žaludek;
  • mléko: kravské mléko samo o sobě nepomáhá při zácpě, i když vysoké procento tuku stále stolici změkčuje. V tradiční medicíně však tento produkt v kombinaci s ostatními pomáhá v boji proti zadržování stolice. Vařte 2 nakrájené fíky ve sklenici mléka a vezměte tento „lék“ 4krát denně - čtvrtinu šálku najednou. A můžete to udělat snáze: jen rozpusťte ve třetině sklenice mléka půl lžíce medu a pijte v noci;
  • brambor: vymačkejte šťávu ze dvou syrových brambor (můžete použít odšťavňovač nebo strouhaný) a zředit napůl převařenou vodou. Výsledný nápoj se musí vypít 60 minut před jídlem;
  • lněný olej: velmi bohatý a plný užitečných látek, a pokud používáte lžíci oleje na lačný žaludek každé ráno, přispěje to také k mírnějšímu přirozenému pohybu střev. Je užitečné použít různé oleje: olivový, kukuřičný, dýňový, ořechový.

  Všechny tyto prostředky lze během těhotenství bez obav použít. Musíte si však také uvědomit, že nejlepší z nich bude vždy voda - jednoduchá, vyčištěná, živá (ne vařená a ne destilovaná). Ujistěte se, že denně konzumujete dostatek vody. Je užitečné pít 1-2 sklenice 40-60 minut před každým jídlem.

  Z mnoha receptů tradiční medicíny na zácpu není těhotná žena vhodná pro každého. Při výběru receptu byste se neměli okamžitě uchýlit k bylinkovým přípravkům.

  Nabízíme vám seznámit vás s tablety na začátku těhotenství selhání Ukrajina

  Nejlepší lék na zácpu během těhotenství je dodržovat dietu. Pokud se problém objeví jen pravidelně, rychle a rychle zmizí, pak jednoduše upravte stravu:

  • jedno jablko denně usnadní proces vyprazdňování;
  • kompot ze sušeného ovoce, kromě vysokého obsahu vitamínů, také pomůže rychle zvládnout zácpu;
  • Kiwi je univerzální silné projímadlo, proto během těhotenství musíte být s tímto výrobkem opatrní;
  • kefír normalizuje střeva. Měla by však být čerstvá (1-2 dny). Kefír „starší“ je schopen situaci jen prohloubit;
  • bramborová šťáva zředěná vodou;
  • saláty z čerstvé zeleniny - řepa, zelí, mrkev. Zeleninový guláš také upraví peristaltiku;
  • 1 čajová lžička lněného oleje ráno na lačný žaludek zázraky. Ostatní oleje (kukuřice, oliva) také pomohou zbavit se zácpy..

  Zácpa během těhotenství je docela běžná. A hlavním důvodem je dehydratace. Je logické předpokládat, že dehydratace je ošetřena zavedením velkého množství tekutin. Jednoduše řečeno, doporučuje se vypít více vody..

  V raných stadiích těhotenství stále neexistují kritické opuchy, takže si žena může snadno dovolit vypít jeden a půl až dva litry čištěné vody během dne.

  Jak vyměnit projímadlo

  Velmi často jsou úpravy výživy a životního stylu dostačující k boji proti zácpě během těhotenství, takže gynekolog před předepisováním projímadel doporučuje vyzkoušet následující metody:

  1. Strava s vysokým obsahem vlákniny, která zahrnuje čerstvé ovoce, zeleninu a plodiny (celozrnný chléb, pšeničné otruby).
  2. Zvyšte množství tekutiny, kterou pijete, až na 2 litry denně. Je žádoucí, aby to byla čistá voda. Je také nutné omezit příjem soli, aby nedošlo k otoku. Více o edému →
  3. Cvičte 2-3krát týdně a po dobu 20-30 minut. Může to být chůze, plavání nebo jóga..
  4. Pokud je třeba užívat doplňky železa, rozdělte denní příjem na menší dávky pro spotřebu během dne a pijte s vodou.
  5. Probiotika (v potravinách nebo farmacích) pomáhají normalizovat střevní mikroflóru a zlepšují gastrointestinální funkce.
  6. Pravidelné používání toalety při prvním nutkání.

  Jídlo s projímavým účinkem lze připravovat z švestek, sušených meruněk, řepy.

  Zácpa během těhotenství je normální fyziologický jev, který lze léčit. Nejprve se doporučuje změnit stravu a životní styl, ale pokud nedojde k pokroku, měli byste se poradit s gynekologem, který doporučuje bezpečné léky..

  Jaký druh projímadla je možný během těhotenství, je obtížná otázka, protože některé léky mohou způsobit kontrakce dělohy nebo snížit absorpci živin. Nejbezpečnější jsou změkčovače stolice a objemové projímadla. Pokud jim nepomohli, vezměte osmotické projímadla, ale pouze v krátkém kurzu. Během těhotenství se nedoporučují stimulanty a maziva.

  Kontraindikace

  Některé standardní lidové recepty jsou pro těhotné ženy přísně kontraindikovány. Tyto metody zahrnují:

  • rebarbora;
  • pikosíran sodný;
  • Ricinový olej;
  • seno;
  • šťáva z aloe;
  • joster;
  • řešetlák;
  • bisacodyl.

  Dokonce i přijatelný lék na zácpu má tendenci se hromadit v těle při dlouhodobém užívání nebo si tělo vyvine závislost na drogě, takže byste se neměli nechat unést jen jedním z léků.

  Zácpa během těhotenství může nastat nejen kvůli hormonálním změnám v těle, ale také ze standardních důvodů, tj. Z důvodu nedostatečné motorické aktivity během dne, podvýživy. Každodenní procházky pomohou situaci napravit, jedí pouze čerstvé a vysoce kvalitní produkty.

  Léky se doporučují pouze pod dohledem lékaře..

  Druhy čípků

  K zácpě se používá klasifikace čípků:

  • Vytváření plynů;
  • působí jako projímadlo;
  • obsahující glycerin.

  Pro těhotné ženy jsou povoleny projímadla a čípky glycerinu. Nejčastěji používanými čípky jsou glycelax a glycerin. První lék obsahuje jak glycerin, tak i rakytníkový olej, což nejen usnadňuje pohyb střev, ale také zlepšuje hojení při poškození. Pomáhá s hemoroidy. Pokud je však proces v pokročilém stadiu, jsou tyto léky neúčinné.

  "Bisacodyl"

  Takové projímadlo během těhotenství může zvýšit objem hlenu ve střevech. Lék je svíčka, kterou lze prodat v množství 10–12 kusů nebo tablet. Navzdory skutečnosti, že takový nástroj lze zakoupit bez lékařského předpisu, stojí za to být s jeho použitím velmi opatrný. Specialisté předepisují tyto léky pouze v extrémních případech.

  "Bisacodyl" není jemný a docela agresivní, ale účinně ovlivňuje střeva po dobu několika hodin. V případě zácpy ve třetím trimestru těhotenství byste měli být opatrní před tímto lékem. Zpravidla se předepisuje výhradně před císařským řezem. To znamená, že můžete užívat lék pouze v obtížných situacích..

  Jak zjistit složení stravy

  Aby byla strava užitečná a pomohla se zácpou, je nutné určit typ zácpy.

  Přidělení atonické a spastické retence stolice.

  1. První typ se projevuje oslabením střevní motility v důsledku snížení tónu svalové stěny střeva. Je doprovázena únavou, tažením a bolestmi v dolním břiše, pocitem plnosti střeva..
  2. V případě spastické zácpy dochází k „těsnosti“ střeva v důsledku nadměrné peristaltiky. Bolest je paroxysmální, což dává tříslové oblasti, pravou stranu břicha. Nedostatek chuti k jídlu, nervozita, nevolnost, podrážděnost.

  Níže uvedená tabulka pomůže odlišit atonickou zácpu od spastické zácpy a zvážit složení stravy..

  Povaha výkalů

  Akt defekace je doprovázen hojností výkalů. Nejprve mají hustý, velký vzhled. Pohyb střeva končí volnými stoličkami (kašovitými) v malém množství.

  Pohyb střeva probíhá ve fázích po celý den. Výkaly vyjdou v malých porcích, podobně jako trus králíka, ovce. Má hustou konzistenci.

  Po defekaci dochází k slzám sliznice stěn střeva, což vede ke vzniku krve na povrchu stolice..

  Je doprovázeno nadýmáním, nadýmáním. Žádné krvácení.

  Ke stimulaci střevní motility se spotřebuje velké množství vlákniny. Během těhotenství se doporučuje následující projímadlo:

  • otruby;
  • Žitný chléb;
  • zelenina;
  • ovoce;
  • čerstvé kysané mléko;
  • obiloviny (pohanka, perlový ječmen, pšenice).

  Sledujte příjem vody. Pijte nejméně 2 litry tekutiny denně. Pokud je těhotná žena náchylná k otokům, sníží se množství na 1-1,5 litru denně.

  Spotřeba rostlinných vláken je minimalizována.

  • dušená zelenina ve formě bramborové kaše;
  • sušené ovoce;
  • libové maso, ryby ve formě mletého masa, pudinky;
  • kefír na noc;
  • švestky.

  Jídla jsou drcená, dusená, vařená.

  Vláknina je obvykle součástí stravy pro zácpu během těhotenství. Zvyšuje střevní motilitu, odstraňuje toxiny z těla a stimuluje trávení..

  Před distribucí nabídky byste se měli poradit se svým lékařem, abyste zjistili typ zácpy. Nakonec, pokud má těhotná žena spastickou retenci stolice, použití rostlinných vláken bude muset být minimalizováno, dokud nebude fungovat střeva..

  Terapeutická strava během těhotenství nebude účinná, pokud nemonitorujete fyzickou aktivitu a vyloučíte špatné návyky. Nastávající matka potřebuje časté procházky na čerstvém vzduchu, procvičování autorizovaného sportu, pohodlný psycho-emoční stav.

  Těhotné ženy jsou nejzranitelnější kategorií pacientů, která je ohrožena téměř u všech patologií vnitřních orgánů a infekčních chorob. I zcela zdravé ženy čelí nepříjemným symptomům a zdravotním problémům při porodu dítěte. Mohou pociťovat nevolnost, pálení žáhy a další zažívací potíže. Téměř polovina žen během těhotenství poprvé pociťuje otoky a vysoký krevní tlak, mnohé mají poruchu denní diurézy. Zácpa je však tradičně považována za nejčastější patologii těhotných žen..

  Zácpa u těhotných žen nastává ze dvou důvodů. Prvním z nich je anatomický rys spojený s umístěním dělohy. Jeden z hlavních orgánů reprodukčního systému je umístěn mezi střevem a močovým měchýřem a jak roste děloha a plod, jsou počáteční části střeva stlačeny, což způsobuje potíže s průchodem stolice do konečníku. Druhým důvodem je změna hormonálního pozadí ženy, pod vlivem které se všechny základní funkce těla zpomalují, včetně trávení potravy a jejího evakuace z těla. Aby se předešlo zácpě, lékaři doporučují hodně pohybovat, konzumovat dostatek tekutin a začlenit zažívací pomůcky do stravy. Budou diskutovány níže..

  Výrobky pro zácpu během těhotenství

  Potraviny, které by neměly být konzumovány se zácpou

  Terapeutická strava pro zácpu během těhotenství zahrnuje vyloučení určitých potravin z potravy. Lékaři doporučují odstranit sladká, moučná, mastná, kořenitá a uzená jídla.

  Mezi produkty pro uchovávání stolice patří:

  • rýže;
  • Bílý chléb;
  • cookies;
  • muffin;
  • cukroví;
  • zelené banány;
  • čokoláda;
  • silný čaj;
  • tomel;
  • lilek.

  Uvedené produkty během těhotenství by v nabídce neměly chybět úplně. Normálně konzumují denně hodně vlákniny, pomalých uhlohydrátů, minima bílkovin a tuků..

  Recenze o Dufalac

  Takové projímadlo během těhotenství je jedním z nejvíce mluvených na webu. To není překvapivé, protože tento nástroj skutečně obdržel nejpříznivější recenze od nastávajících matek. Mnozí si všimnou jeho měkkého, akčního a jemného složení, které nepoškodí tělo ženy a plod.

  Na rozdíl od mnoha jiných projímadel během těhotenství má Dufalac příjemnou chuť a nezpůsobuje zvracení. Jak víte, toxikóza je běžný problém, takže tato vlastnost je velmi užitečná..

  Jediný problém, který si mnozí všimli, je, že v některých případech lze očekávat účinný účinek až do 2 dnů. To však opět potvrzuje měkký účinek léku na tělo nastávající matky.

  Kromě toho stojí za to, že nemůžeme vstoupit do krevního řečiště, respektive nebude schopen proniknout do plodu. Pokud mluvíme o názorech odborníků, doporučují tento nástroj kdykoli. Proto je povoleno používat toto projímadlo během časného těhotenství..

  Pokud mluvíme o dávkování, vše závisí na konkrétní situaci a strukturálních vlastnostech ženského těla. Pro některé stačí 15 mg léku a jiné ženy potřebují mnohem více - až 45 miligramů. Jedinou věcí, kterou stojí za pozornost, je předávkování. Některé ženy si stěžují na příliš časté nadýmání po užití vysokých dávek.

  Co jíst: Jaká jídla mohou zabránit zácpě?

  Správně sestavené menu během těhotenství je klíčem nejen k normálnímu fungování střev, ale také k prevenci možných komplikací a problémů se zdravím matky a plodu. Pokud žena dodržuje pravidla zdravé výživy od začátku těhotenství, pravděpodobnost zácpy a jiných poruch trávení bude minimální, protože práce gastrointestinálního traktu závisí na produktech, které těhotná žena konzumuje. Níže jsou uvedeny produkty, které mohou pomoci normalizovat střevní peristaltickou aktivitu a zabránit zácpě..

  Zásady prevence a léčby zácpy během těhotenství

  Zdroje rostlinných vláken

  Vláknina - hrubá rostlinná vlákna, která nejsou trávena trávicími enzymy, ale jsou zpracovávána mikroflórou. Vlákno se nazývá „střevní kartáč“, protože absorbuje všechny alergeny, toxiny a další škodlivé látky a odstraňuje je z těla beze změny, obnovuje střevní motilitu a čistí krev toxických produktů. Rostlinná vláknina se nachází ve všech druzích ovoce a zeleniny. V bobulích, bylinách a cereáliích se nachází velké množství vlákniny, takže každodenní zařazení do nabídky těchto produktů zajišťuje prevenci zácpy a normálního fungování zažívacího traktu..

  Je lepší vybrat ovoce sezónní: jablka, banány, hrušky. Ženy, které jsou náchylné k alergiím, je lepší upřednostňovat žluté a zelené odrůdy, protože plody jasně červené barvy obsahují velké množství barvícího pigmentu, který může vyvolat patologickou reakci. Můžete jíst jakoukoli zeleninu, ale v hlavní nabídce je důležité sledovat obsah škrobové zeleniny. Nejužitečnějšími plody jsou angrešt, bílý a červený rybíz, třešně.

  Typické příznaky zácpy během těhotenství

  Aby potraviny bohaté na vlákninu přinášely maximální výhody, je nutné je během těhotenství používat správně. Postupujte podle doporučení specialistů uvedených níže.

  1. Vysoká hladina cukru v krvi (gestační diabetes) je jedním z běžných problémů těhotných žen, takže by se ovoce s vysokým obsahem ovocných cukrů (například hrozny a tomel) nemělo konzumovat častěji 1-2krát týdně.
  2. Maximální podíl sušeného ovoce by neměl přesáhnout 5-6 kusů.
  3. Škrobová zelenina (brambory, řepa) může negativně ovlivnit střevní funkci a způsobit nadýmání, takže by se neměla konzumovat více než 200 g denně.

  Jaká jídla by měla být zahrnuta do nabídky zácpy

  Poznámka! Ženy s kolitidou, gastritidou, duodenitidou a dalšími onemocněními gastrointestinálního traktu se doporučuje jíst pečené ovoce.

  Polévky a první kurzy

  Odborníci na výživu z různých zemí se stále nemohou dohodnout, zda by polévka měla být považována za povinnou denní nabídku. Přesto všichni lékaři během těhotenství doporučují zahrnout do stravy polévku, protože toto jídlo umožňuje další příjem tekutin a zeleniny a zabraňuje zácpě způsobené dehydratací nebo nedostatečným příjmem vlákniny..

  Užitečné a škodlivé přípravky během těhotenství

  Polévky během těhotenství se nejlépe připravují ze zeleniny s minimálním přídavkem brambor a těstovin. Může to být zelná polévka, boršč, vegetariánská polévka. Šťouchané polévky jsou zvláště užitečné, například dýňová polévka se smetanou nebo květák polévka se strouhaným nesoleným sýrem. Ženy, které se používají k přidávání zakysané smetany do polévky, se nemohou vzdát zvyku, je však důležité přísně kontrolovat množství produktu a jeho obsah tuku: zakysaná smetana by neměla mít obsah tuku vyšší než 15% a denní množství konzumovaného produktu by nemělo být více než 1 polévková lžíce. Doporučené množství polévky pro těhotné ženy je 280-300 ml denně. Při časté zácpě lze do misky přidat nasekané čerstvé bylinky a některé žitné sušenky.

  Poznámka! Některé ženy, které se snaží omezit příjem tuku, odmítají přidávat do polévky smažení. To by se nemělo dělat, protože vitamíny A a E obsažené v cibuli a mrkvi jsou téměř úplně absorbovány pouze tuky. Masové a rybí vývary musí být naředěny převařenou vodou v poměru 1: 1.

  Pokyny pro výživu těhotenství

  Mléčné výrobky a mléčné výrobky

  Pasterizované mléko, nízkotučný sýr, tvaroh, přírodní jogurt - všechny tyto produkty jsou nezbytné nejen pro prevenci zácpy, ale také pro zajištění dostatečného přísunu vápníku, který je nezbytný pro růst muskuloskeletálního korzetu plodu a pro zdraví kostí a kloubů těhotné ženy. Výběr mléčných výrobků na pultech obchodů je obrovský, proto by při sestavování jídelního lístku měla být zohledněna doporučení lékařů.

  1. Celé kravské mléko může negativně ovlivnit střevní motilitu, takže během těhotenství je lepší ho nahradit kozím nebo pasterizovaným mlékem s obsahem tuku 2,5% až 3,2%.
  2. Denní norma tvarohu v těhotenství je 100 - 150 g. Je lepší jej naplnit acidofilem nebo jogurtem.
  3. Jogurty by se měly kupovat pouze přírodní. Takový produkt by neměl obsahovat barviva, příchutě, konzervační látky ani jiné chemické přísady. Perfektní složení přírodního jogurtu: odstředěné mléko a kvásk.

  Posílení a oslabení produktů

  Poznámka! Trvanlivost přírodních mléčných výrobků je 3 až 7 dní.

  Laxativní během těhotenství

  Lékařské odborné články

  Projímadlo během těhotenství je považováno mnoha ženami s dítětem za jeden z nejúčinnějších způsobů řešení střevního problému, jako je zácpa..

  Ve skutečnosti během těhotenství dochází k zácpě systematicky, ale není to vždy spojeno s podstatou výživy. Zácpa je tedy podporována zvýšenou syntézou hormonů štítné žlázy a hormonu hypofýzy - prolaktinu, sníženou funkcí nadledvin, intenzivní absorpcí tekutin v tlustém střevě a nedostatečnou fyzickou aktivitou těhotných žen. A samozřejmě nedostatek vlákniny v konzumovaných potravinách. Jak se vypořádat se zácpou a je možné pít projímadlo během těhotenství?

  Laxativa během těhotenství

  Kromě toho musí být zodpovězena ještě jedna otázka: pomůže projímadlo během těhotenství? K již zmíněným důvodům pro porušení motility střeva a jeho obtížného vyprázdnění je třeba přidat takový specifický faktor: těhotenský hormon progesteron, uvolnění svalů dělohy, zpomalení pohybu potravy v tenkém střevě a snížení kontrakcí (pohyblivosti) tlustého střeva..

  Anémie může přispět k zácpě: některé přípravky železa používané k léčbě způsobují střevní problémy. Kromě toho, pokud trpíte pálením žáhy a berete prostředky, které obsahují vápník a soli hliníku v jejich složení, zvyšuje se pravděpodobnost zácpy..

  Nezapomeňte, že s vývojem těhotenství děloha roste a nevyhnutelně tlačí na pánevní orgány, což také způsobuje zácpu a potřebu použít projímadlo během těhotenství.

  Jaké projímadlo je možné během těhotenství?

  Nejprve by těhotné ženy neměly být užívány k léčbě zácpy. Například laxativa během těhotenství, jako je Guttalax - podle oficiálních pokynů pro léčivo - jsou kontraindikována (v prvních třech měsících těhotenství). Neexistují žádné údaje o studii účinku Guttalaxu na těhotné ženy, nicméně „v předklinických studiích neexistovaly teratogenní účinky na reprodukci“ a „dlouhodobé zkušenosti s užíváním neprokázaly negativní účinek léku na těhotenství.“ Výrobce proto uvádí standardní formulaci: užívání léku v druhé polovině těhotenství „je možné pouze podle pokynů lékaře“.

  Bisacodylové tablety, které stimulují nervové zakončení sliznice tlustého střeva, jsou podle pokynů předepsány těhotným ženám s opatrností... To znamená, že je nemusíte pít.

  Zkušený lékař nikdy předepíše pilulku na zácpu během těhotenství! Například, laxativní tableta Senade v tabletě během těhotenství (stejně jako tablety Senadexinu) obsahující extrakt sena je kontraindikována. Během těhotenství samozřejmě nemůžete brát laxativní Sennu. Proč? Protože tato rostlina obsahuje kempferol, který má estrogenní aktivitu, a také fytosteroly, které mají stimulační účinek na imunitní odpovědi těla.

  Protože čaje na zácpu sestávají z listu sena a lékořice (kořen lékořice), je zakázáno používat tyto projímadla v těhotenství. Bylinný čaj „Laxative“, který se prodává v lékárnách, obsahuje zelený čaj, list senny, kůru rakytníku, kořen lékořice, květy heřmánku, fenyklové plody, lístky máty a kukuřičné stigmy. O Senně již bylo řečeno, ale pokud jde o kořen lékořice (nebo lékořice), zadržuje tekutinu a tím vede k otokům a zvýšenému krevnímu tlaku. Tato léčivá rostlina také snižuje obsah draslíku v těle a způsobuje svalovou slabost. A také (kvůli obsahu steroidů) může lékořice narušit nadledvinky a syntézu glukokortikoidů, které se podílejí na metabolismu. Je tedy jasné, proč rostliny, které jsou během těhotenství součástí projímavých čajů, jsou škodlivé pro nastávající matky.

  A přesto, jaké projímadlo je možné během těhotenství? Ten, který nezpůsobuje nežádoucí účinky, nestimuluje kontrakce střevní stěny.

  Laxativum ve formě sirupu Duphalac (synonyma - laktóza, normáza, Portalac) působí na jiném principu: při smíchání s vodou bobtná ve střevě, zvyšuje objem výkalů a ředí jej. To pomáhá snížit zácpu. Lék se užívá jednou denně (ráno) - 15-20 ml. Je třeba poznamenat, že během těhotenství je Dufalac bezpečný: kategorie účinků na plod je B podle klasifikace Food and Drug Administration (USA). To znamená, že „studie reprodukce na zvířatech neodhalila riziko pro plod a kontrolovaná studie u těhotných žen nebyla provedena. Nebo nežádoucí účinky při pokusech na zvířatech nebyly v kontrolovaných studiích u žen potvrzeny. ““.

  Laxativa během těhotenství

  Většina porodnických gynekologů doporučuje používat laxativní čípky během těhotenství - běžné rektální čípky s glycerinem nebo čípky Glycerin. S jejich zavedením (jedna svíčka denně, čtvrt hodiny po snídani) dochází nejen ke změkčení výkalů, ale také k jejich reflexnímu vylučování z tlustého střeva.

  Podle lékařského předpisu mohou být ženám v těhotenství předepsány kombinované projímadlo pro rektální použití Microlaxu (roztok v mikrolytrech 5 ml). Aktivní složky tohoto léčiva - citrát sodný a laurylsulfoacetát a roztok sorbitolu - zvyšují objem střevního obsahu a přispívají k jeho změkčení. Podle recenzí laxativ během těhotenství, již asi 10 minut po podání, Microlax prokazuje svůj projímavý účinek...

  Mimochodem, britští porodníci také doporučují rektální laxativní čípky během těhotenství Colace (Kolas). Jedná se o svíčky na bázi povrchově aktivní látky - dokusátu sodného, ​​který se používá k zjemnění obsahu tlustého střeva ak zamezení napětí během pohybu střev. Po zavedení čípku je výsledek dosažen nejpozději 20 minut. Máme tento lék s obchodním názvem Norgalax.

  Těhotné projímadla

  Laxativní během těhotenství je extrémním opatřením v boji proti zácpě. Bez toho se můžete obejít, pokud budete jíst určitá jídla..

  Těhotné projímadla jsou potraviny s vysokým obsahem vlákniny: obiloviny a obloha z celých zrn, celozrnný nebo otrubový chléb, ořechy, semena, luštěniny (fazole, čočka), zelenina (zelí, květák a růžičková kapusta, brokolice, řeřicha, špenát, mrkev, řepa, celer, okurky) a samozřejmě ovoce.

  Seznam užitečných produktů zahrnuje projímadlo během těhotenství, jako jsou jablka, hrušky, švestky, pomeranče, grapefruity, mandarinky, fíky. Vynikající projímadlo během těhotenství jsou sušené švestky a sušené meruňky. Každé ráno by se mělo jíst šest dušených sušených plodů a s pohybem střeva nebudou problémy.

  Kromě toho musíte denně vypít nejméně 1,5 litru vody a váš den by měl začít šálkem teplé vody s plátkem citronu - 20–25 minut před snídaní. A k snídani jezte salát nebo syrovou zeleninu ochucenou rostlinným olejem.

  Ve Velké Británii je velmi populární tzv. Přírodní projímací směs.

  "Beverley-Travis" (Beverley-Travis). Chcete-li ji připravit, musíte vzít ve stejných proporcích (například sklenici) rozinky, sušené švestky (fíky), fíky, data (fíky), rybíz a hustou švestkovou šťávu. Všechny pevné přísady rozemelte v mlýnku na maso nebo mixéru, dobře promíchejte s přidáním šťávy, vložte do nádoby do víka a uložte do chladničky. Dávka - lžíci dvakrát denně, v závislosti na frekvenci stolice, můžete dávku zvýšit nebo snížit.

  Lidové projímadlo během těhotenství

  Nejúčinnějším lidovým projímadlem během těhotenství jsou velká rostlinná semínka, setí lněná semínka a lněný olej.

  Semena jitrocelu obsahují hlen, který po nabobtnání dokáže zadržovat vodu ve střevech. Výsledkem je, že v přítomnosti dostatečného množství tekutiny se stolice změkčí a během pohybu střev se mnohem snáze vylučují. Semena lze konzumovat dvěma způsoby. Metoda jedna: nasekejte lžičku semen (můžete mlít v třecí misce nebo mlýn v mlýnku na kávu), vařit vařící vodu (půl sklenice) a trvat na víku, dokud vychladne. Vezměte celou částku najednou.

  Druhá metoda: ráno a večer použijte rozdrcená semínka rostlin na čajovou lžičku, vypijte hodně vody. Obecně platí, že pokud používáte toto lidové projímadlo během těhotenství, měli byste pít více vody během dne.

  Lněná semena jsou bohatá na vlákninu a jsou alternativou ke semenům rostlin. Ale příliš mnoho lněných semen může způsobit průjem. Proto je optimální dávka lžička denně a musíte ji vypít se sklenicí vody.

  Lněný olej obsahuje polynenasycené mastné kyseliny (triglycerid kyseliny linolenové) a má dobrý účinek na celý gastrointestinální trakt. Olej se doporučuje jako projímadlo: každý večer na dezertní lžíci.

  Závěrem doporučujeme všem ženám, které očekávají, že si doplnění v rodině pamatují: bez ohledu na to, jaké drzé recenze na projímadla během těhotenství čtete na internetu, všechny zdravotní problémy by měly být projednány se svým lékařem.

  V každém případě by všechny nastávající matky neměly předepisovat žádné léky, včetně projímadla během těhotenství..

  Těhotné projímadla

  Dietní přípravky pro zácpu během těhotenství nejen pomáhají obnovit stolici, ale také normalizovat práci celého gastrointestinálního traktu. Problémy s vyprazdňováním při přepravě dítěte jsou bohužel docela běžné. Většina drog, včetně projímadel, je kontraindikována pro nastávající matky, proto je otázka výživy v tomto období obzvláště důležitá.

  Vyprazdňování problémů během těhotenství

  Špatné vyprázdnění těhotných žen často doprovází celé období jejich zajímavé situace. Zácpa se často začíná trápit krátce po početí a neprojde až do narození. Ale ne všechny ženy to jen dělají, některé z nich si stěžují na nepřítomnost defekace pouze v polovině těhotenství a někdo úplně na konci těhotenství. Proč se to stane?

  Hlavní příčiny zácpy u těhotných žen jsou:

  • hormonální změny;
  • růst dělohy;
  • chyby ve výživě;
  • snížená motorická aktivita;
  • nedostatek tekutin v těle.

  V prvním případě se uvolňování stolice zastaví v důsledku velkého uvolňování hormonu progesteronu. Největší množství v ženském těle je pozorováno po oplodnění vajíčka. Progesteron je nezbytný pro normální průběh těhotenství. Jeho hlavní funkcí je relaxace hladkých svalů dělohy a dalších orgánů, včetně střev. To způsobuje zácpu, zejména u žen, které v minulosti trpěly nedostatkem progesteronu..

  Ve druhém případě dochází k zácpě v důsledku vymačkávání střev s dělohou. Jedná se o přirozenou změnu těhotného těla, takže zotavení stolice by mělo být prováděno výhradně v souladu s doporučeními gynekologa..

  Pokud jde o podvýživu a nedostatek pohybu, zácpa z důvodu jejich důvodu se nejčastěji rozvíjí v pozdních stádiích těhotenství. Totéž platí pro nedostatek tekutin, ke kterému obvykle dochází v důsledku eliminace otoku u těhotných žen..

  Typ zácpy u těhotných žen a dieta v souladu s nimi

  Existuje mnoho druhů zácpy, ale pokud jde o období těhotenství, v tomto případě je nejčastěji spastická a atonická forma střevní dysfunkce..

  Důvodem vzniku spastické fekální stagnace u těhotných žen je vymačkání tlustého střeva. To se může stát nejen kvůli rostoucí děloze, ale také v nestabilním psychoemocionálním stavu. Tyto střevní problémy jsou doprovázeny paroxysmální bolestí v levém břiše a úplnou absencí fekálního výboje po dobu delší než 2-3 dny.

  Atonická zácpa během porodu se vyvíjí v důsledku velkého uvolňování progesteronu, které potlačuje tón střevní svalové stěny a peristaltiku. Taková dysfunkce nejčastěji doprovází ženu v prvním trimestru. Ve druhém a třetím trimestru dochází k atonickému typu zácpy v důsledku nutričních chyb, nečinnosti a nedostatku tekutin v těle.

  Výživa pro spastické zácpy

  V případě spastické zácpy by strava těhotné ženy měla obsahovat potraviny s minimálním množstvím hrubé vlákniny. Doporučuje se ženě dodržovat následující doporučení:

  • jíst více vařenou zeleninu, sekat je před rozmačkáním před použitím do stavu šťouchaných brambor;
  • přidat malé množství rostlinného oleje k hotovým pokrmům (ne více než 1 polévková lžíce za den);
  • pít mléčné výrobky;
  • sledovat režim pití;
  • existují pouze odrůdy ryb a masa s nízkým obsahem tuku (vařené nebo dušené).

  Kromě spastické formy zácpy by měla být strava naplněna „něžnou“ vlákninou, což je docela hodně v sušených plodech, jako jsou švestky, sušené meruňky a fíky..

  V žádném případě by stolice neměla být obnovována pomocí projímadel, protože mohou způsobit kontrakci dělohy, což má za následek spontánní přerušení. Totéž platí pro klystýr. Pokud nutriční úprava nepomůže vyrovnat se se zácpou, mělo by být další ošetření prováděno pod dohledem lékaře.

  Výživa pro atonickou zácpu

  Vzhledem k atonické rozmanitosti zácpy během porodu musí být ženská strava naplněna potravinami s vysokým obsahem vlákniny, jako jsou vláknina, celulóza a balastové látky. Jejich hlavní funkcí je adsorpce kapaliny a zvýšení objemu střevního obsahu..

  Všechny produkty trávení určené k zácpě během těhotenství by měly být čerstvé a dobré kvality. K obnovení střev a zabránění opakované zácpě se doporučuje nastávající matka:

  • zahrnují otruby ve stravě;
  • jíst výhradně žitný chléb;
  • jíst čerstvou zeleninu a ovoce denně, zejména mrkev, řepa, dýně a jablka;
  • pít čerstvě vymačkané šťávy a čištěnou vodu;
  • odmítají smažené a mastné.

  Před použitím je třeba otruby vždy opláchnout vroucí vodou, aby absorbovaly tekutinu a bobtnaly. Mohou být přidány do hotových jídel a kyselých mléčných nápojů. Počáteční norma denně je 2-3 lžičky, po kterých můžete denně zvýšit o 1 lžičku. Přípustné bezpečné dávkování hrubých otrub - ne více než 2 lžíce. l denně. Trvání použití ne více než 6 týdnů.

  Správná výživa během těhotenství zlepšuje nejen funkci střev, ale také ovlivňuje celkovou pohodu nastávající matky a dítěte. Proto musí být přípravky proti zácpě během těhotenství pečlivě vybírány, vyjma ze stravy nejen to, co může způsobit problémy se stolicí, ale také to, co negativně ovlivňuje zdraví.

  Hlavní produkty pro zácpu během těhotenství

  K výživě během těhotenství je třeba přistupovat se vší odpovědností. Pro snížení pravděpodobnosti problematického vyprazdňování je nutné vyloučit použití produktů, které mohou způsobit nadýmání a zácpu:

  • nezralé banány;
  • plnotučné mléko;
  • tomel;
  • hrušky
  • čokoláda;
  • brambory (kromě pečených);
  • želé;
  • rýžová kaše;
  • vařená vejce;
  • luštěniny;
  • zelená jablka.

  S opatrností je třeba jíst okamžité cereálie, protože jsou často příčinou chudých stolic. Silný čaj, káva a kakao by neměly být zneužívány, je nejlepší je úplně odstranit z potravy, preferujíc šťávy z buničiny a bobulovin.

  Co je relativně užitečné pro gastrointestinální trakt, pak by mělo být ve stravě co nejvíce. Zde jsou některé potraviny, které pomáhají zmírnit zácpu během těhotenství, pokud se používají pravidelně:

  • dýně;
  • cuketa;
  • švestky
  • sušené meruňky a fíky;
  • řepa a mrkev;
  • švestky
  • broskev;
  • kefír, jogurt a domácí jogurt (bez zahušťovadel);
  • lněná semínka;
  • kopr;
  • rostlinné oleje;
  • Miláček.

  Těhotné ženy těží z uhlohydrátů, jako je pohanka, otruby, zralé banány a rande. Pokud mluvíme o bílkovinných potravinách, měly by to být výhradně odrůdy s nízkým obsahem tuku.

  Je třeba mít na paměti negativní dopad uzeného masa, okurek a sladkostí na střeva. Pokud je těhotenství doprovázeno častou zácpou, je nejlepší opustit jejich spotřebu.

  Dieta jako prevence zácpy nastávajících matek

  Nejlepší je nebránit se zácpě během těhotenství, ale nezabránit jejich výskytu. Jakmile se žena dozví o své situaci, musí okamžitě upravit svou stravu a upravit stravovací režim pro těhotenství.

  Mnoho potravin pro zácpu během těhotenství by mělo být z potravy vyloučeno. Takže můžete snížit pravděpodobnost problémové stolice tím, že opustíte nápoje obsahující kofein a čokoládu. Totéž platí pro čerstvé pečivo, sladkosti a perlivou vodu..

  Doporučení pro prevenci zácpy:

  • Nejezte suché jídlo, občerstvení na cestách;
  • ve stravě by mělo být více tekuté a polotekuté jídlo;
  • vyvážení stravy pro vitamíny, minerály a živiny;
  • jíst více vlákniny;
  • pít nejen džusy a kompoty, ale také nutně běžnou čištěnou vodu;
  • zahrnout do stravy fermentované mléčné výrobky;
  • jíst sušené ovoce.

  Samotná strava musí být správná po dobu všech 9 měsíců. Ženy by se v žádném případě neměly přejídat a vaření je lepší napařením nebo pečením v troubě. Pokud to není možné, můžete produkty zradit k vaření, ale ne- smažte.

  Jezte v malých porcích 5-6 krát denně. S toxikózou si můžete vzít malé občerstvení a vypít dostatečné množství tekutin.

  Články O Neplodnosti