Hlavní Bolest

Fyziologická žloutenka novorozenců

Žloutenka novorozenců je výskyt ikterického zabarvení kůže a sliznic u dětí v prvních dnech jejich života v důsledku narušení metabolismu bilirubinu. U zdravých dětí nastává fyziologická žloutenka novorozence v důsledku nezralosti jaterních enzymových systémů.

Existují také geneticky determinované (dědičné) enzymopatie - přechodná familiární hyperbilirubinémie a další. Žloutenka novorozenců může nastat také v souvislosti se zvýšeným rozpadem červených krvinek: vrozená (dědičná) hemolytická žloutenka novorozenců, která je snadnější podstoupit (Minckova nemoc) Shoffar, pojmenovaný podle fyziologa O. Minkowského a francouzského lékaře A. Schoffarda, který popsal tuto patologii v roce 1900), žloutenka s masivním krvácením během rody (cefalohematom, retroperitoneální hematom a m. p.), akutní a chronické infekce bakteriálního a virového původu, vrozený deficit enzymu glukóza-6-fosfát dehydrogenázy, který se podílí na metabolismu bilirubinu.

Tato skupina také zahrnuje hemolytické onemocnění novorozence, ke kterému dochází, když je krev matky a plodu nekompatibilní. Žloutenka u novorozenců může být způsobena mechanickou retencí žluči (vrozená síně žlučových cest, nádory jater a slinivky břišní atd.) Nebo poškozením parenchymu jater (hepatitida, cytomegalie, sepse, syfilis, toxoplazmóza atd.). Léčba se provádí v závislosti na příčině žloutenky. Fyziologická žloutenka novorozenců nevyžaduje léčbu.

Někdy je žloutenka kůže nazývána iktericita (od ikterů - žloutenka). Rodiče často od ošetřujícího lékaře slyší, že kůže a sklera dítěte jsou „ikterické“, což znamená, že jsou ikterické. Vývoj žloutenky je spojen se zvýšeným obsahem zvláštní látky ze skupiny žlučových pigmentů zvaných bilirubin (z bilisbile a rubin - red) v krvi. Tento červený žlučový pigment je hlavním pigmentem žluči a produktem metabolismu hemoglobinu, je to právě on, kdo dává žlu charakteristickou zlatou žlutou barvu. Po odštěpení molekuly železa od molekuly hemoglobinu se také oddělí globin (proteinová část látky). Pod vlivem oxidačních činidel dochází k řadě biochemických reakcí, v jejichž důsledku zůstává bilirubin, který neobsahuje protein ve své molekule. Takový bilirubin se nazývá nepřímý nebo volný. Tato frakce bilirubinu vstupuje do krevní plazmy, „váže se“ na albumin a cirkuluje v krvi v této formě. Nepřímý bilirubin není rozpustný ve vodě, toxický a neprochází renálním filtrem a není vylučován ledvinami. V jaterní buňce jsou dvě molekuly látky zvané kyselina glukuronová připojeny k nepřímé molekule bilirubinu a tvoří se další frakce bilirubinu - přímý bilirubin nebo vázaný. Je netoxický, rozpustný ve vodě, prochází renální bariérou a vylučuje se močí. Je to přímý bilirubin, který dobře proniká do tkání a způsobuje ikterické zabarvení kůže, skléry, sliznic.

Fyziologická žloutenka (žloutenka novorozenců) - přechodná (dočasná) konjugační žloutenka, která se vyskytuje u většiny zdravých novorozenců v prvních dnech života, protože červené krvinky plodu obsahují zvláštní typ hemoglobinu (hemoglobin F je plod) a tyto červené krvinky jsou zničeny. Novorozenci mají navíc nedostatek speciálního proteinu, který zajišťuje přenos bilirubinu přes membrány jaterních buněk. Přispívá k nadměrné akumulaci bilirubinu se zpožděným zráním enzymatických systémů jater zapojených do přeměny nepřímého bilirubinu na přímý. Dalším faktorem ovlivňujícím rychlost vylučování bilirubinu z těla je nízká vylučovací schopnost jater u novorozenců..
Fyziologická žloutenka novorozenců se projevuje zbarvením pokožky nažloutlou ve 3. až 3. den po narození. Játra a slezina se nezvyšují, neexistují žádné známky zvýšeného rozkladu (hemolýzy) červených krvinek a anémie. Jak se systém sekrece bilirubinu zlepšuje a přebytek krevních buněk zmizí z krevního řečiště, žloutenka zmizí (obvykle po 1 až 2 týdnech) a nepoškodí dítě. Při těžké žloutence se někdy používá intravenózní infuze roztoků glukózy, kyseliny askorbové, fenobarbitalu, choleretika k urychlení vylučování bilirubinu..

Žloutenka u předčasně narozených dětí je častější než v dlouhodobém horizontu, je výraznější a trvá déle - až 3–4 týdny. Hladina přímého bilirubinu s touto formou žloutenky dosahuje maxima 5. až 6. dne života dítěte. V případě intenzivní žloutenky se navíc používají léky a fototerapie (světelná terapie ze speciální lampy). Pod vlivem světla dochází ke strukturální izomerizaci bilirubinu a vzniká tzv. Lumirubin, který má jinou cestu vylučování, rychle proniká do žluči a moči.
Závažnost zvýšení hladiny bilirubinu v krvi předčasně narozených dětí nezávisí na tělesné hmotnosti při narození, ale je přímo závislá na stupni fetální dospělosti a přítomnosti matek během těhotenství..

Hemolytické onemocnění novorozenců, fetální erytroblastóza (erytroblasty jsou mladé formy červených krvinek), onemocnění, které se projevuje od okamžiku narození nebo od prvních hodin života dítěte, nejčastěji s mateřskou a fetální nekompatibilitou krve v důsledku Rh faktoru. Hemolytická nemoc novorozence se projevuje v edematózní formě (nejzávažnější), v ikterické formě a ve formě vrozené anémie. Nejběžnější forma ikteriky. Žloutenka, která často končí smrtí, je již dlouho známa, ale příčina hemolytického onemocnění novorozence byla prokázána až v letech 1931-1940, kdy rakouský lékař K. Landsteiner a americký lékař A. Wiener našli u 85% lidí v červených krvinkách zvláštní látku, která se vyskytuje také u všech opic. plemeno rhesus, a proto se nazývá faktor rhesus.

Pokud žena, jejíž krev neobsahuje faktor Rh (Rh negativní), má těhotenství od Rh pozitivního manžela a plod zdědí Rh pozitivní krev od jejího otce, pak se obsah Rh protilátek postupně zvyšuje v krvi matky. Tyto protilátky pronikají placentou do krve plodu a ničí červené krvinky plodu a poté červené krvinky novorozence. Hemolytická nemoc novorozence se může také vyvinout se skupinovou nekompatibilitou krve manželů, když dítě zdědí krevní skupinu otce; obvykle v těchto případech má matka skupinu I (0) a dítě má II (A) nebo III (B). S nekompatibilitou krve matky a dítěte faktorem Rh je u dětí narozených od 2–3 let a následných těhotenství obvykle pozorováno hemolytické onemocnění novorozence, protože obsah protilátek Rhesus v těle matky roste pomalu. Nemoc se však může vyvinout také u dítěte narozeného od prvního těhotenství, pokud matka během těhotenství dostávala krevní transfúze nebo byla krev intramuskulárně injikována, aniž by se zohlednil faktor Rh. Hemolytické onemocnění novorozenců se vyvíjí v průměru ve 2 až 5 z 1 000 novorozenců a předchozí potraty také přispívají k výskytu závažné formy hemolytického onemocnění novorozenců. Potrat provedený během prvního těhotenství již vede k tvorbě protilátek a zvyšuje možnost hemolytického onemocnění u novorozenců. Ikterická forma hemolytického onemocnění novorozence je charakterizována včasným výskytem žloutenky (v prvních hodinách nebo prvním dni po narození) s intenzivním zvýšením zbarvení v následujících dnech (tzv. Fyziologická žloutenka novorozenců pozorovaná u zdravých dětí se obvykle objevuje 3–4. Den po narození). Žloutenka je způsobena uvolňováním bilirubinu do krevní plazmy, která se vytváří během ničení červených krvinek dítěte. V následujících dnech se stav dítěte obvykle zhoršuje, anémie se zvyšuje, dítě se stává letargickým, špatně saje a často může dojít ke křečím v důsledku poškození nervového systému. Děti, které zažily hemolytické onemocnění novorozence ve formě těžké žloutenky, s nedostatečnou léčbou, někdy ve vývoji zaostávají. S edematózní formou (běžný vrozený edém plodu) je plod pravděpodobně narozen předčasně, mrtvý nebo zemře v prvních hodinách života. Toto onemocnění se projevuje opuchem kůže, podkožní tkáně, hromaděním tekutin v dutinách hrudníku a břicha, zvětšením jater a sleziny, výraznou anémií. Nejmenší forma hemolytického onemocnění novorozenců - vrozená anémie novorozenců se projevuje bledostí kůže v kombinaci s nízkým množstvím hemoglobinu a červených krvinek, obvykle postupuje příznivě a včasnou léčbou končí v uzdravení.

Léčba. Pro nejrychlejší odstranění toxických produktů z ničení červených krvinek a protilátek Rh z těla novorozence se používá první den po narození výměna krevní transfuze (nahrazení 70-80% krve dítěte Rh-negativní dárcovskou krví), což se někdy opakuje. Předepisujte léky, které zlepšují funkci jater. Obvykle jsou během prvních 2 týdnů děti s hemolytickým onemocněním novorozence krmeny mlékem exprimovaným jinou ženou, protože V této době mateřské mléko obsahovalo Rh protilátky, které byly škodlivé pro dítě. Po zmizení protilátek přejdou na krmení dítěte mateřským mlékem. Děti trpící hemolytickým onemocněním novorozenců potřebují pečlivou péči, správné krmení.

Prevence Všechny těhotné ženy se podrobují krevnímu testu na identifikaci Rh negativních žen, které by měly být registrovány na prenatální klinice. Rh-negativní těhotné ženy jednou za měsíc, a pokud je to nutné, častěji, stanovují Rh protilátky v krvi. Je důležité udržet těhotenství. Pokud jsou v krvi přítomny protilátky, doporučuje se ženám, aby mezi těhotenstvími prodělaly delší přestávky, např s každým dalším těhotenstvím se titr protilátek zvyšuje v krvi. Každé dítě narozené matce s Rh-negativní krví je v prvních hodinách života podrobeno pečlivému sledování a povinnému vyšetření na obsah bilirubinu, Rh faktoru, krevní skupiny v krvi.

Žloutenka u novorozenců

Žloutenka u novorozenců je fyziologický nebo patologický stav, který je způsoben zvýšením hladiny bilirubinu v krvi a projevuje se ikterickým zbarvením kůže a sliznic.

Podle statistik se v prvních týdnech života žloutenka vyvíjí přibližně v 60% případů v plné délce a v 80% případů u předčasně narozených dětí. Nejčastěji (60–70%) je u novorozenců diagnostikována fyziologická žloutenka, která se objevuje, když hladina bilirubinu v krvi vzroste na 70–90 µmol / l v plné délce a více než 80–120 µmol / L (v závislosti na hmotnosti dítěte) u předčasně narozených dětí. Ve většině případů se žloutenka objevuje v prvních třech dnech života dítěte a nevyžaduje léčbu.

V případě včasné adekvátní léčby patologické žloutenky je prognóza příznivá, zhoršuje se vývoj neurologických komplikací.

Bilirubin je jedním z hlavních žlučových pigmentů v lidském těle. Normálně je tvořen rozkladem proteinů (cytochrom, hemoglobin a myoglobin), které obsahují heme. V krvi je bilirubin obsažen ve dvou frakcích - volný a vázaný. Přibližně 96% bilirubinu v krvi je nerozpustný nepřímý bilirubin, který tvoří komplexy s albuminem. Zbývající 4% se vážou na polární molekuly, zejména kyselinu glukuronovou. Nepřímý (nevázaný) bilirubin se tvoří hlavně při ničení červených krvinek a rozpadu hemoglobinu, nerozpouští se ve vodě, rozpouští se v lipidech a je zcela toxický díky schopnosti snadno pronikat do buněk a mít nepříznivý vliv na jejich životní funkce. Nepřímý bilirubin se váže na krevní albumin a je transportován do jater. Přímý (vázaný) bilirubin je nízko toxický podíl celkového bilirubinu, který se tvoří v játrech. V kombinaci s kyselinou glukuronovou se bilirubin stává rozpustným ve vodě. Nejpřímější bilirubin vstupuje do tenkého střeva, z něj se odštěpuje kyselina glukuronová a bilirubin se redukuje na urobilinogen. V tenkém střevě je část urobilinogenu reabsorbována a vstupuje do jater skrze portální žílu. Zbytek urobilinogenu vstupuje do tlustého střeva, je obnoven na stercobilinogen, ve spodních částech tlustého střeva je oxidován na stercobilin a vylučován z těla výkaly, což mu dává charakteristickou hnědou barvu. Malé množství stercobilinogenu je absorbováno do krevního řečiště a poté vylučováno močí..

Vylučovací funkce jater novorozeného dítěte je významně snížena v důsledku anatomické nezralosti a dosahuje vylučovací (tj. Vylučovací, odebírací) schopnosti jater dospělého do konce prvního měsíce života.

Mezi důsledky žloutenky u novorozenců, které se vyvinuly na pozadí patologického procesu, patří jaderná hyperbilirubinémie s toxickým poškozením mozku, hluchota, dětská mozková obrna.

Charakteristiky střevního metabolismu žlučových pigmentů u novorozenců určují částečný návrat nepřímého bilirubinu do krve a zvyšují nebo udržují zvýšenou hladinu bilirubinu. 80-90% bilirubinu u novorozenců představuje nepřímou frakci. Když enzymové systémy v těle začnou plně fungovat, barva kůže dítěte se vrátí do normálu.

Příčiny žloutenky u novorozenců a rizikové faktory

Okamžitou příčinou žloutenky u novorozenců je zvýšení hladiny bilirubinu v krvi.

Fyziologická žloutenka může být způsobena následujícími důvody:

 • rychlá destrukce fetálního hemoglobinu;
 • nedostatečný přenos bilirubinu membránami hepatocytů;
 • nezralost jaterních enzymových systémů;
 • nízká vylučovací schopnost jater.

Příčiny patologické žloutenky u novorozenců jsou:

 • těžký diabetes u těhotné ženy;
 • Rhesusův konflikt matky a plodu;
 • asfyxie, porodní trauma;
 • Gilbertův syndrom;
 • nemoc štítné žlázy;
 • infekční léze jater dítěte (virová hepatitida, herpes, toxoplazmóza, cytomegalovirus, listerióza atd.);
 • srpkovitá anémie, thalassémie;
 • membranopatie erytrocytů;
 • cystická fibróza;
 • toxické septické poškození jater;
 • porušení vylučování bilirubinu (syndrom žlučové kondenzace, intrauterinní onemocnění žlučových kamenů, střevní obstrukce, pylorická stenóza, stlačení žlučových cest novotvarem nebo infiltrátem z vnějšku);
 • přítomnost mateřských estrogenů v mateřském mléce, které inhibují vazbu bilirubinu;
 • nestabilní laktace a relativní podvýživa dítěte;
 • užívání některých léků (sulfonamidy, salicyláty, velké dávky vitaminu K).

Žloutenka je obvykle určována neonatologem během dětského pobytu v porodnici..

Mezi rizikové faktory patří příliš dlouhé intervaly mezi kojícími kojenci, prematurita, stimulace porodu, opožděné upnutí pupeční šňůry.

Formy nemoci

Žloutenka u novorozenců může být fyziologická (přechodná) a patologická. Patologické na etiologickém základě se dělí na následující typy:

 • konjugace - vyvíjí se na pozadí narušení procesů přeměny nepřímého bilirubinu;
 • hemolytické - kvůli intenzivní hemolýze červených krvinek;
 • mechanické (obstrukční) - vznikají v přítomnosti mechanických překážek odtoku žluči do dvanáctníku;
 • jaterní (parenchymální) - vyvíjí se s lézemi jaterního parenchymu s hepatitidou různých etiologií, dědičnými metabolickými poruchami, sepse.

Podle původu je žloutenka dědičná nebo získaná.

V závislosti na laboratorních kritériích může žloutence u novorozenců dominovat přímý (více než 15% celkového) nebo nepřímý (více než 85% celkového) bilirubinu.

Nebezpečné a nezávadné příčiny žloutenky u novorozenců. Příznaky, diagnostika a léčba různých forem

Téměř každé druhé dítě je diagnostikováno žloutnutím kůže různé intenzity v prvních dnech života. Viditelné sliznice a sklera očí se také často zbarví na žlutou. Tato podmínka může způsobovat úzkost mezi rodiči. Ve většině případů je žloutenka způsobena fyziologickými důvody a nevyžaduje zvláštní ošetření. Mohou však existovat choroby, při kterých je léčba nezbytná. Jejich příznaky jsou specifické a dramaticky se liší od nezdravých forem žloutenky u novorozenců..

Druhy žloutenky u novorozenců

Podle statistik se žloutenka vyvíjí u více než 60% u novorozenců a asi 80% u předčasně narozených dětí. Tento stav je často fyziologický (až 70% všech případů), ale je také možná patologická žloutenka. Dlouhodobé zvyšování hladiny bilirubinu u dětí v každém případě vede k toxickému poškození mozkové tkáně, a proto monitoruje stav dítěte a sleduje hladinu bilirubinu i u nebezpečných forem žloutenky..

Žloutenka novorozenců je dědičná a získaná, fyziologická a patologická.

Fyziologická žloutenka

Fyziologická žloutenka je rozdělena podle několika kritérií:

 • dědičný (například Gilbertův syndrom);
 • u kojených dětí (tzv. pregnan);
 • způsobené léčbou drogy (při předepisování chloramfenikolu, vysokých dávkách vitamínu K a některých dalších léků).

Důležité: Děti narozené včas a předčasně narozené děti mají různé hladiny bilirubinu v krvi.

Novorozenecká žloutenka

Nejběžnější druh, který se nachází ve většině případů a je spojen s fyziologickými vlastnostmi těla novorozence.

Fetální (nebo fetální) hemoglobin převládá v krvi nově narozeného dítěte. Poté, co dítě začne dýchat v plicích, mění se složení krve, fetální hemoglobin je zničen a nahrazen tzv. Živým hemoglobinem. V důsledku rozkladu krevních bílkovin se vytváří bilirubin, který vstupuje do žluči a je vylučován z těla..

Enzymatický systém dítěte není dostatečně vyvinut, proto dochází často k hromadění bilirubinu, který se projevuje žloutnutím kůže, viditelnými sliznicemi a sklerou očí. Tento stav se netýká nemocí a nevyžaduje léčbu, ale pouze neustálé monitorování rodiči a pediatrem, pravidelné sledování hladin bilirubinu v krvi, aby se předešlo komplikacím ve formě hyperbilirubinémie.

Těhotná žloutenka

Vyvíjí se u 1–2% novorozenců během prvních 7 dnů života nebo ve druhém týdnu, trvá až 6 týdnů. Předpokládá se, že tento typ žloutenky se vyskytuje pouze u kojených dětí a je spojen s přítomností ženských hormonů estrogenů v mateřském mléce.

Dítě je klidné, chuť k jídlu a spánek nejsou narušeny, je pozorován přírůstek hmotnosti. Taková žloutenka není nebezpečná pro novorozence, prochází nezávisle. Dokud příznaky zcela nezmizí, lékaři sledují bilirubin v krvi novorozence.

Poznámka: Nejčastější chybou je odstavení dítěte, když její matka zjistí, že její mléko se stalo příčinou žloutenky. Nemusíte to dělat. Když jsou mateřské hormony vylučovány tělem, vše se vrátí k normálu..

Patologické formy žloutenky a jejich příznaky

Žloutenka u novorozenců patogenní povahy se vyskytuje z následujících důvodů:

 • virové poškození jater (hepatitida, herpes, toxoplazmóza, cytomegalovirus, listerióza);
 • metabolické onemocnění;
 • poškození jater, žlučových cest, žlučových cest během porodu;
 • malformace vnitřních orgánů;
 • neslučitelnost Rh faktoru matky a dítěte nebo krevního typu rodičů.

Každá z těchto podmínek je nebezpečná, protože se sama nedokáže vyřešit. Pro úspěšnou léčbu a prevenci komplikací je důležité včas určit příčinu. Každý z patologických stavů má své specifické specifické příznaky..

Hemolytická žloutenka

Nejčastěji se vyvíjí kvůli nekompatibilitě krve matky a dítěte, je pozorován u žen s negativním Rh faktorem nesoucím dítě s pozitivním Rh faktorem. Inkompatibilita v krevní skupině matky s krevní skupinou I a otec s krevní skupinou II nebo III také v některých případech způsobuje u novorozence hemolytickou formu žloutenky.

Vzácně se vyskytují případy, kdy je příčinou onemocnění krve matky nebo užívání některých léků během těhotenství.

Mechanismus vývoje onemocnění spočívá v proniknutí Rh antigenů dítěte do mateřské krve placentární bariérou. Tělo ženy, vnímající takové cizí antigeny jako cizí, odmítá plod, ničí játra a kostní dřeň, jakož i krevní buňky.

Ikterická forma hemolytického onemocnění může být tří typů: mírná, střední a těžká. První dvě se vyznačují mírným zvýšením jater a sleziny, zánětem lymfatických uzlin, malou, rychle procházející žloutnicí kůže.

Při těžké žloutence se pokožka novorozence rychle zbarví do prvních hodin po narození. Některé ženy mají nažloutlý nádech plodové vody. Index bilirubinu rychle roste, kůže zůstává žlutá po dobu několika týdnů. Pokud není poskytnuta včasná péče, dojde k hyperbilirubinemii, hrozí jaderná žloutenka.

Video: Hemolytická nemoc novorozence a jak tomu zabránit

Obstrukční nebo mechanické

Je to způsobeno porušením odtoku bilirubinu žlučí. K tomuto stavu dochází při malformacích jaterních kanálků, zahušťování žluči, stlačování žlučovodů nádorem a dalších patologiích.

Kůže novorozence získává bohatý žlutý odstín, játra se zvětšuje, stává se hustou, stolice se zbarví, moč získává cihlový odstín. Objevuje se po 2 týdnech života dítěte. Obvykle se léčí chirurgicky.

Endokrinní žloutenka

Projevuje se často u dětí s deficitem štítné žlázy, u nichž se při narození diagnostikuje hypotyreóza. Objevuje se 3. den života a může trvat až 3 měsíce. Doprovodnými příznaky jsou letargie, nízký krevní tlak a bradykardie (snížená srdeční frekvence), zhoršená stolice (hlavně zácpa). Takové děti rodí s velkou váhou, s výrazným edematózním syndromem, hrubým hlasem. Je zaznamenán vysoký cholesterol. Hladina hormonu stimulujícího štítnou žlázu v krvi se zvyšuje, hormon T4 obsahující jód. Všechny metabolické procesy jsou zpomaleny. Při včasné diagnostice a hormonální terapii se metabolismus bilirubinu vrací k normálu..

Při zhoršeném metabolismu glukózy u novorozenců je maturace jaterních enzymů zpožděna. U tohoto typu žloutenky je pozorována hypoglykémie (snížení hladiny glukózy v krvi), může se rozvinout diabetes.

Při střevní obstrukci je bilirubin reabsorbován ze střeva. K vývoji takové žloutenky u novorozence dochází postupně. Rodiče by měli být varováni před nedostatkem stolice u dítěte na jeden den nebo i několik dní.

Jaderná žloutenka

Se stabilně vysokou nebo progresivní koncentrací nepřímého bilirubinu se usazuje v hlubokých (bazálních) jádrech mozku, což způsobuje extrémně nebezpečný stav - bilirubinová encefalopatie.

Převažují příznaky intoxikace bilirubinem: ospalost, letargický stav, neustálý monotónní výkřik bez zjevného důvodu, hojná regurgitace a zvracení, putující pohled. Ve svalech krku a těla je napětí, křeče, bezdůvodné agitace, otoky a vystupování fontanelu, potlačení sání reflexu, bradykardie.

Tyto příznaky jsou pozorovány po dobu několika dnů, během kterých dochází k nevratnému poškození nervového systému. Potom se stav dětí stabilizuje, ale již ve věku 3 měsíců se objevují neurologické poruchy (ztráta sluchu, ochrnutí, epilepsie).

Příznaky žloutenky u novorozenců

Kromě specifických zvláštních typů žloutenky, které jsou vypláceny hlavně lékaři a které jsou diagnostikovány v laboratoři, existují i ​​běžné příznaky, které jsou patrné rodičům. Hlavním příznakem je zbarvení kůže a viditelných sliznic nažloutlé barvy, což je vysvětleno hromaděním bilirubinu, s nímž se vylučovací systém dítěte nemůže vyrovnat, v podkožním tuku.

Fyziologická žloutenka se vyskytuje u novorozence 2 nebo 3 dny po narození, vrchol projevů se týká 4–5 dnů. Výkaly a moč novorozence nemění barvu, játra se nezvyšují, což odlišuje fyziologickou žloutenku, například od toxické, mechanické nebo virové. Kůže je nažloutlá, viditelná v dobrém světle, zatímco žloutnutí nepřesahuje pod pupek.

Zpravidla se stav dítěte nemění, ale pokud je bilirubin výrazně zvýšen, jsou možné projevy intoxikace: letargie, poruchy spánku, snížený sací reflex, časté plivání, ztráta chuti k jídlu a zvracení. Při správném krmení a řádné péči není nutná zvláštní léčba, žloutenka přechází sama po 7-10 dnech.

U předčasně narozených dětí se žloutenka objevuje dříve (po dobu 2-3 dnů), trvá déle (až 3 týdny) a dosahuje vrcholu v den 7. Důvodem je pomalejší zrání jaterních enzymových systémů. Vzhledem k vyššímu obsahu nepřímého bilirubinu v krvi mají tyto děti extrémně vysoké riziko vzniku intoxikace bilirubinem.

Existuje několik stupňů žloutenky, v závislosti na žloutence na kůži dítěte

Stupeň projevu žloutenky

Žloutnutí kůže

Krev Bilirubin

Příčiny a léčba žloutenky u novorozenců

Žloutenka u novorozenců je obvykle normální stav, který nemá žádné nebezpečné následky. To se však týká dětí, u kterých došlo v novorozeneckém období (trvá až 28 dní od narození) k barvení kůže a očních proteinů na pozadí změn složení krve. Embryonální hemoglobin je nahrazen dospělým a je přeměněn na nepřímý bilirubin. Díky prodlouženému oběhu v krevním řečišti se změní barva kůže. U některých dětí je tento proces asymptomatický..

Klasifikace a příčiny žloutenky u novorozenců

Žloutenka novorozenců je fyziologická a patologická.

Novorozenec

Hyperbilirubinémie u novorozenců je přechodná (dočasná). To je normální rys těla. Není léčena. Vyskytuje se při narození a zmizí po týdnu. Příznaky se projevují co nejvíce třetí den, začnou mizet čtvrtý den.

Příčina přechodné žloutenky: volný bilirubin v krevním řečišti se zvyšuje rychlostí 1,7–2,6 μmol / l / h.

Žloutenka z mateřského mléka

Přesná příčina mléčné žloutenky není známa. Vědci a lékaři naznačují, že se objevuje u novorozence, když je v jeho těle překročena norma pregnandiolu (nalezená v mateřském mléce). Složka zpomaluje proces vazby a vylučování bilirubinu z krve. Z tohoto důvodu se kůže a sklera dětských očí zbarví na žlutou. Těhotná hyperbilirubinémie není nebezpečná. Trvá 3–6 týdnů.

Hemolytická nemoc

Patologická žloutenka u novorozenců se objevuje z několika důvodů:

 • Rhesusův konflikt matky a dítěte (běžný výskyt);
 • nesoulad v krevním typu (vzácnost).

Hemolytická žloutenka se snadno diagnostikuje. Barva kůže a očních bílkovin u dítěte je abnormální ihned po narození. Letargia, ospalost, zvětšená játra - to jsou známky toho, že dítě potřebuje naléhavou léčbu.

Nejnebezpečnějším důsledkem nemoci je jaderná žloutenka, při které je pozorováno poškození mozku..

Mechanický

Podmínkou je výsledek poranění nebo dědičnosti. Žloutnutí kůže může vyvolat:

 • ucpání žlučových cest;
 • zánět žlučníku;
 • zhoršená funkce jater.

Příznaky žloutenky mechanického typu se objevují 2-3 týdny po narození.

Žloutenka u novorozenců je poměrně častým jevem, je pozorována u 50–60% u dlouhodobých a 80% u předčasně narozených dětí.

Vnějším rozlišujícím příznakem je, že zažloutlá kůže má zelený odstín. K potvrzení diagnózy je přiřazen ultrazvuk..

Dědičný

Benigní hyperbilirubinémie (Gilbertův syndrom). Je to způsobeno porušením struktury genu, který je zodpovědný za produkci enzymu, který přeměňuje nepřímý (volný) bilirubin na přímý. Ošetřená látka opouští tělo moči a výkaly. To, co játra nedokázaly zpracovat, je zachyceno jeho buňkami. Poté vstupuje do krevního oběhu, kde cirkuluje po dlouhou dobu, což způsobuje příznaky žloutenky u novorozence.

Syndrom se projevuje buď bezprostředně po narození, nebo ve vyšším věku, na pozadí příznivých faktorů (podvýživa, dlouhodobé užívání léků).

Žloutenka předčasně narozených dětí

IKTerický syndrom se často projevuje u novorozenců, kteří se narodili o několik týdnů dříve, než je stanovený čas. Nezralá játra nejsou schopna zajistit vylučování volného bilirubinu z těla. Hladina žlučového pigmentu v krevním řečišti může dosáhnout 105-200 mikromol / L. Ukazatel závisí na stupni předčasnosti dítěte. Čím dříve se dítě narodí, tím více žlučového pigmentu v krvi.

Lingering

Dětská vleklá žloutenka je nejčastěji výsledkem onemocnění jater a slinivky břišní nebo nitroděložní infekce. Může to trvat dva nebo více měsíců. Pokud při dlouhodobé hyperbilirubinémii hladina bilirubinu dosáhne 300 mikromolů / l, pak je v případě neexistence lékařské péče o novorozence narušena nervová soustava. K ošetření se používá UV lampa, kapátka s Essentiale, No-spea a glukóza.

S hypotyreózou nebo diabetem u matky

Poporodní žloutenka u novorozenců se objevuje na pozadí endokrinních chorob. Do rizikové skupiny patří děti s vrozenou hypotyreózou (onemocnění štítné žlázy), charakterizované narušením metabolických procesů v těle. Žloutenka se vyvíjí 2-3 dny po narození. Zmizí za 3-5 měsíců.

Pokud matka trpí cukrovkou, může kůže dítěte zožloutnout okamžitě po narození kvůli snížení hladiny glukózy nebo zvýšené kyselosti krve (acidóza). Žloutenka trvá 3-5 měsíců.

Po poranění

Prodloužené kyslíkové hladovění plodu lokalizovaného v lůně vyvolává při porodu zadušení (udušení). To vede ke snížení aktivity a traumatu, protože dítě nemůže samostatně projít porodním kanálem. Výsledkem je zpoždění ve vývoji enzymatických mechanismů s následným výskytem hyperbilirubinémie.

S hemoragickým syndromem

K takové hyperbilirubinemii dochází při krvácení z pupku, kůže, žaludku nebo střev. Bez léčby děti umírají. Patologie je způsobena nedostatkem vitaminu K v těle novorozence. Látka je produkována játrovými buňkami, poskytuje produkci proteinů zodpovědných za koagulaci krve. Do rizikové skupiny patří děti, u kterých došlo ke žloutnutí kůže v důsledku nemoci / nezralosti jater a žlučových cest. Okamžitě po narození dítěte se zbarví kůže a skléra očí.

Jaké je nebezpečí žloutenky u novorozenců

Přechodná hyperbilirubinémie málokdy má vážné následky. Novorozenci se v tomto období stali ospalými a náladovými. Vysoká hladina volného bilirubinu (toxický žlučový pigment) má škodlivé účinky na nervový systém, který nejprve postihuje mozek.

Patologická hyperbilirubinémie se může u dítěte změnit na postižení a smrt.

Kdy lze očekávat patologickou formu

S nebezpečnou formou žloutenky je kůže novorozence žlutá se zeleným nádechem. V obtížných případech to vypadá skvrnitě. Fialové a červené skvrny se objevují v důsledku subkutánního krvácení, což naznačuje selhání jater a špatnou koagulaci krve. Výkaly u dítěte zblednou, moč ztmavne.

Jak léčit žloutenku u novorozenců

Fyziologická žloutenka prochází samostatně. Žloutnutí kůže u předčasně narozených dětí je léčeno fototerapií. Léčba patologické žlutosti závisí na příčinách, které ji způsobily. Pokud je nemoc vyvolána nekompatibilitou v krevní skupině nebo Rh faktoru, provede se krevní transfuze. Při selhání jater a příliš vysoké koncentraci bilirubinu je dítěti podáno kapátko glukózy s kyselinou askorbovou. Podávají choleretika, která chrání játra a snižují bilirubin ve formě kapek: Hofitol, Galstena, Ursofalk.

Léčba žloutenky u novorozenců doma je nežádoucí. Existuje riziko ztráty času a dítě utrpí mozek.

Nebezpečí a důsledky

Patologická žloutenka u novorozence trvá déle než měsíc. Bez léčby se jeho stav těla zhoršuje. Vysoká koncentrace nepřímého bilirubinu otráví tělo. Látka se hromadí v mozkových buňkách, což má za následek bilirubinovou encefalopatii a její důsledky:

 • ztráta sluchu
 • mentální retardace;
 • snížená svalová síla;
 • dětská mozková obrna;
 • vegetativně-vaskulární dystonie.

Ve věku 1 měsíce je nutné pečlivě sledovat novorozence, kterým byla diagnostikována vrozená hyperbilirubinémie (Gilbertův syndrom). To pomůže eliminovat zánik životně důležitých tělesných systémů..

Odpovědi na důležité otázky

Rodiče novorozenců se chtějí dozvědět více o žloutence a stavu, v jakém jsou jejich děti.

Je žloutenka nakažlivá u novorozenců?

Fyziologická hyperbilirubinémie není nebezpečná. Zdravé dítě může být infikováno žloutenkou pouze od osoby s infekcí:

 • mononukleóza - virová infekce postihuje lymfatické uzliny, hltan, játra;
 • leptospiróza - bakteriální infekce, leptospira lokalizovaná v malých cévách, játrech, ledvinách.

Kolik žloutnutí prochází kůží?

U zdravého novorozence příznaky fyziologické žloutenky zmizí během 1-3 týdnů. U dítěte, které se narodilo předčasně, je nažloutlá kůže pozorována déle než měsíc. Trvání patologické formy žloutenky závisí na tom, jak rychle je odstraněna příčina jejího vzhledu. Kůže zůstává žlutá, dokud se bilirubin nevymyje z krve (až 6-7 měsíců).

Potřebuji léčbu?

Patologická žloutenka musí být léčena pod dohledem lékařů. Může způsobit infekci u jiných dětí, vyvolat postižení následnou smrtí.

Jak je žloutenka spojena s vakcínou podanou v nemocnici?

V prvním dni života je novorozenec očkován proti virové hepatitidě B (přenášené krví, ničí játra). Vakcína se snadno snáší a nemá nic společného se žloutenkou.

Proč se žloutenka objevuje u novorozenců

Dítě bylo v lůně všech devět dlouhých měsíců, ve kterých roste a vyvíjí se. Porod je velmi silným stresem pro drobky těla, protože nyní budou všechny orgány a systémy muset pracovat ve zcela jiném režimu. Velmi často je jedním z těchto účinků stresu žloutenka u novorozenců. Tento stav je charakterizován žloutnutím kůže, sliznic a očí dítěte a je považován za přirozený fyziologický proces, který probíhá nezávisle. Stává se však, že žloutenka u novorozeného dítěte je vážným signálem o patologiích, které se vyskytují v jeho těle.

Příčiny žloutenky

Když je dítě v lůně, „dýchá“ speciální hemoglobin (plod). Tento hemoglobin saturuje fetální krev potřebným kyslíkem. V okamžiku narození, kdy se dítě poprvé nadechne, se složení jeho krve rychle mění a skutečný (živý) přichází jako náhrada fetálního hemoglobinu. V důsledku toho se tělo dítěte zbavuje zbytečného hemoglobinu, v důsledku čehož se rozkládá na bilirubin (žlučový pigment).

Novorozenecká žloutenka není nakažlivá pro ostatní děti a dospělé, jedinými výjimkami jsou infekční onemocnění jater, jako je hepatitida B.

Odstranění bilirubinu z dětského těla je velmi obtížný úkol. Nejprve se pigment dostane do jater, kde se váže na speciální jaterní enzymy, a teprve poté je vyčištěný bilirubin vylučován z těla spolu s močí a stolicí dítěte. Pokud se však hromada takového bilirubinu hromadí, začne novorozenec žloutenku.

1. Fyziologická žloutenka se objevuje z několika důvodů, z nichž nejčastější jsou:

 • Rhesusův konflikt s krví dítěte s mateřskou krví;
 • raná práce;
 • nesoulad krevních skupin.

Žloutenka u novorozenců se často objevuje právě z důvodu předčasného porodu, kdy tělo dítěte ještě není připraveno na život mimo děloze. Zřídka může být žloutenka pozorována v důsledku nekompatibility krevních skupin a konfliktu faktorů Rh mezi ženou a dítětem. V každém případě fyziologická žloutenka u novorozence naznačuje silné přetížení jeho jater.

Příznaky fyziologické žloutenky jsou zvýšená hladina bilirubinu, dítě obvykle začíná žloutnout 2 až 3 dny po narození, žlutá barva kůže pouze na obličeji a těle dítěte (pupku), vysoký obsah bilirubinu začíná klesat po krátké době. Fyziologická žloutenka nezpůsobuje dítěti nepříjemné pocity, dítě zůstává aktivní, chuť k jídlu není snížena, spánek je normální.

Důležité! Přestože je tento typ žloutenky považován za přirozený a bezpečný, je stále nutné pozorovat drobky, jinak můžete přeskočit závažnější příznaky, kvůli kterým se fyziologická žloutenka stane patologickou.

2. Patologická žloutenka se vyvíjí, když se objeví následující příčiny:

 • v důsledku různých zranění, která byla utrpěna během procesu porodu;
 • patologie vývoje dítěte vyplývající z genetického původu;
 • když virová infekce vstupuje do těla dítěte (během porodu nebo dlouho předtím, než začnou);
 • závažné patologické stavy jater;
 • onemocnění žlučových cest.

Příznaky patologické žloutenky jsou velmi snadno rozpoznatelné, dokonce i matka dítěte to dokáže. Měli byste věnovat pozornost, pokud příznaky jako: dítě zožloutlo krátce po narození, dítě je velmi ospalé, nemá chuť k jídlu nebo naopak, dítě je náladové, často pláče a křičí. Je také užitečné věnovat pozornost takovým příznakům, jako je: moč dítěte (ztmavla), stolice je téměř bezbarvá, kůže zčervenalá, obsah bilirubinu se v krvi zvyšuje a orgány jako slezina a játra jsou značně rozšířeny.

Patologická žloutenka nezmizí po několika dnech, protože je fyziologická, proto je třeba přijmout naléhavá opatření, která dítěti pomohou.

3. Žloutenka mateřského mléka.

Existuje další druh žloutenky, který se projevuje v důsledku kojení. Když je v mateřském mléce mnoho ženského hormonu (estrogen), tělo dítěte jej začne aktivně odstraňovat a teprve potom dosáhne bilirubin. Proto má kojené dítě žloutenku. Můžete se toho zbavit, pokud přestanete podávat dětské mateřské mléko a přenesete jej do umělé směsi, ale potom dítě nedostane všechny potřebné živiny, které se nacházejí v mateřském mléce. Nemá se čeho bát - žloutenka přechází sama za 3 měsíce.

Norma bilirubinu u dětí

V závislosti na dnech života dítěte má několik ukazatelů normy žlučového pigmentu.

Dětský věkUkazatel celkového bilirubinu μmol / l
Po narození50 až 60
Od 2 dnů do 7 dnů věkuAž 250
3 týdny věku8,5 až 20
Starší než 1 měsíc8,5 - 20

Jak je vidět z tabulky, dítě má po narození mírně zvýšenou hladinu bilirubinu. Do třetího dne života dítěte se výrazně zvyšují pigmentové indexy, což ukazuje na aktivní odstranění bilirubinu z těla. 21. den života se bilirubin obvykle vrátí do normálu. Pokud k tomu nedojde, potřebuje dítě hospitalizaci a lékařskou péči.

Toto video vám řekne více o žloutence a důvodech jejího výskytu..

Druhy žloutenky u novorozenců

Jak je uvedeno výše, žloutenka má dva typy: fyziologický a patologický. První typ není život ohrožující dítě, prakticky nezpůsobuje příznaky a přechází sám o sobě třítýdenním dítětem.

 • Fyziologická žloutenka je tří typů:
 1. Karoten - vyskytuje se, když matka jí příliš mnoho potravin obsahujících karoten (dýně, pomeranče, mrkev).
 2. Žloutenka z mateřského mléka - vzniká, když je v mateřském mléce příliš mnoho estrogenového hormonu a játra dítěte se nejprve snaží zbavit tohoto hormonu, a poté bilirubin.
 3. Novorozenec - je považován za nejčastější typ žloutenky, není život ohrožující dítě a předává se sám.
 • Patologická žloutenka je nebezpečím pro zdraví dítěte, lze ji pozorovat několik dní po narození dítěte a dělí se na několik typů.
 1. Nukleární - vyskytuje se, když je hodnota bilirubinu v krvi velmi vysoká a pigment proniká do mozku a má na něj neurotoxický účinek. Příznaky tohoto typu žloutenky jsou odmítnutí jídla, hlasitý pláč dítěte, naklápění hlavy, celková letargie, nedostatek sání reflexu. Tato žloutenka je velmi nebezpečná pro život dítěte a, pokud není přijata naléhavě, může dítě zemřít.

  Důležité! Pokud je detekována jaderná žloutenka, může dítě potřebovat krevní transfúzi a při cirhóze jater transplantaci orgánů.

 2. Hemolytika - je tvořena v důsledku nekompatibility v krevní skupině, stejně jako v Rh konfliktu mezi matkou a dítětem. Způsobuje problémy v krevním systému a je patrné jen několik hodin po narození dítěte. Hemolytická žloutenka je poměrně vzácné onemocnění, doprovázené příznaky, jako jsou: zvýšení velikosti jater a sleziny, letargie a nadměrná ospalost dítěte, žlutá barva kůže a bílkoviny oční bulvy krátce po narození.
 3. Mechanická - tento typ žloutenky lze pozorovat 2 týdny po narození dítěte. Toto onemocnění se objevuje v důsledku zranění při porodu, poruch na genetické úrovni a vyznačuje se obtížným odtokem žluči. Příznaky obstrukční žloutenky jsou žlutá barva pokožky dítěte, trochu se nazelenalým nádechem, i když dosáhnou věku 3 týdnů, tmavé moči a téměř bezbarvé výkaly.
 4. Konjugace - bilirubin kvůli nízkému stupni funkce jater nepodléhá zpracování a není vylučován z těla. Doprovázeno letargií, nedostatkem chuti k jídlu, křečemi hlavy.
 5. Jaterní - v důsledku pronikání bakterií a virů do jaterních buněk je diagnostikována jaterní žloutenka. Dítě doprovází zabarvení kůže žlutě, zhoršená chuť k jídlu, často křičí.

Efekty

Patologická žloutenka se stane příčinou velmi vážných následků pro zdraví dítěte, pokud nebudou přijata žádná lékařská opatření. Nejzávažnějším stavem je jaderná žloutenka, protože způsobuje vstup bilirubinu do mozku a vede k následujícím následkům:

 • dítě se následně špatně vyvíjí mentálně i fyzicky;
 • těžká forma poškození centrálního nervového systému;
 • hluchota;
 • smrt.

Také u jiných typů žloutenky lze zaznamenat důsledky, jako jsou časté křeče v končetinách a těle, zhoršená koordinace pohybu, těžké otravy a těžké intoxikace těla. Navzdory příznivému výsledku léčby patologické žloutenky to často vede ke komplikacím, jako je rakovina a cirhóza. Mohou trpět další důležité orgány..

Diagnostika

Pokud máte podezření na patologickou žloutenku, je velmi důležité provést včasnou diagnostiku těla dítěte a poskytnout dítěti nezbytnou pomoc. Pro diagnostiku se používají následující metody:

 1. Analýza vzorků jater (krev je testována na bilirubin, ALT a AST).
 2. Provádí se ultrazvukové vyšetření sleziny a jater dítěte..
 3. Vyšetření dítěte se provádí v plném rozsahu..

Při diagnostice je nutné věnovat pozornost některým příznakům potvrzujícím přítomnost jakékoli formy patologické žloutenky.

Léčba

Fyziologická žloutenka nevyžaduje zvláštní ošetření, protože se předává samostatně, aniž by způsobovalo jakékoli komplikace pro zdraví dítěte. K urychlení procesu fyziologické žloutenky můžete použít následující metody:

 • nejlépe ihned po narození dítěte, položte ji na matčino ňadro. Mlezivo v matčině hrudi má projímavý účinek a může zahájit proces odstraňování bilirubinu z těla dítěte;
 • musíte dítě neustále aplikovat na hrudník, je lepší nepoužívat umělé krmení;
 • matka novorozence by měla dodržovat zvláštní stravu, aby její dítě nemělo trávicí potíže;
 • v teplém počasí by dítě mělo být vycházeno na čerstvý vzduch tak často, jak je to možné, na opalování. Vitamín D obsažený v ultrafialovém prostředí, rychlejší ničí bilirubin a odstraňuje ho z těla dítěte.

Pokud je žloutenka způsobena patologickým procesem, měla by být léčba vybrána pečlivěji. Tento typ žloutenky je léčen léky a různými postupy..

Léčba drogy

 1. S vysokou mírou bilirubinu je dítěti předepsán lék, jako je Ursofalk. Lék je suspenze, jejíž účinek je zaměřen na normální fungování jater.
 2. "Hofitol" je přípravek ve formě roztoku, jehož hlavní látkou je přírodní extrakt z artyčoku. Tento lék zlepšuje tok žluči a pomáhá játkům normálně fungovat..
 3. Neméně důležitý v léčbě je příjem sorbentů. U žloutenky jsou předepsány Enterosgel, Polyphepan, aktivní uhlí atd..
 4. Uvnitř je dáno roztoku glukózy ke zlepšení funkce jater. Kromě toho je u fototerapie povinné stanovení glukózy.
 5. Vitaminové a minerální komplexy - přijímání různých doplňků je velmi důležité pro patologickou žloutenku. Dítě předepisuje různé vitaminy rozpustné v tucích a stopové prvky..
 6. Odvar šípku - rostlina má schopnost zvýšit enzymatickou práci jater, má protizánětlivé vlastnosti, obsahuje vitamín C. Dávkování novorozence s odvarem šípky bude dobrým doplňkem k léčbě patologické žloutenky..

Fototerapie

Tato léčebná metoda spočívá v působení ultrafialových lamp na tělo novorozence. Pod ultrafialovým paprskem je nepřímý bilirubin ničen mnohem rychleji a přirozeně opouští tělo dítěte. Při fototerapii je dítě obnaženo nahé, ponechává na něm pouze plenu, na oči jsou položeny speciální obvazy a ochranné brýle, které jsou pevně připevněny k hlavě dítěte.

Dítě bude pod lampou několik hodin, s vážnějšími případy žloutenky - den. Během fototerapie musí být dítěti podán roztok glukózy k pití, který doplní rovnováhu vody v těle a pomůže játkům správně fungovat. Vedlejšími účinky fototerapie může být peeling kůže, drobné popáleniny a opalování.

Žloutenka u novorozenců je normální fyziologický proces, ke kterému dochází u většiny kojenců. Pokud je však žloutenka zpožděna nebo se objeví zvláštní příznaky, je naléhavé diagnostikovat a předepsat léčbu. Fyziologická žloutenka by měla být také pečlivě sledována, aby nedošlo k vynechání prudkého zvýšení hladin bilirubinu, což může vyvolat vývoj patologické žloutenky..

Příznaky a terapie novorozenecké žloutenky

Pokud dítě potemnělo a dokonce nažloutlo kůži, jsou skléry a sliznice obarveny ve stejné barvě, u novorozenců bude diagnostikována žloutenka. Pro vysvětlení existují fyziologické důvody. Přibližně polovina dětí narozených včas a dvě třetiny dětí narozených předčasně se mohou během prvních dnů života zbarvit. To není nemoc. To jsou rysy adaptačního období, které je posíleno dočasným selháním jater a enzymových mechanismů.

Příčiny žloutenky u dětí

Fetální hemoglobin (druhé jméno je plod) od okamžiku, kdy dítě začne plicní dýchání, přestane plnit své funkce a začne se zhroutit. Když se rozpadne, v krvi se vytvoří přebytek bilirubinu, který by se měl proměnit v rozpustnou formu a vyloučit močí (nebo stolicí). Játra, která dosud plně nevyzrála, se s takovou zátěží vyrovná - její první závažný test.

V důsledku toho se množství bilirubinu v krvi zvyšuje nad normální hodnoty, což se projevuje žloutnutím kůže, skléry, sliznic. Tyto příznaky však mohou být patologické a nebezpečné.


Zaznamenává se za přítomnosti následujících rizikových faktorů:

 • konflikt s faktorem Rhesus nebo s krevním typem matky a dítěte;
 • predispozice dědičnosti;
 • infekční toxický proces;
 • vrozené hormonální patologie;
 • mechanické poškození jater (například v důsledku zranění);
 • selhání žlučových cest.

Přesná identifikace příčiny vám umožní včasně vytvořit nezbytnou lékařskou taktiku a zacílit na vaši matku určité akce.

Druhy žloutenky

Provádějí diferenciální diagnózu mezi normální a patologickou formou onemocnění, nejprve analyzují příznaky žloutenky u dětí.

Fyziologický

Příznaky se objevují od 2. do 5. dne po narození. Povrch kůže se stává nažloutlým. Proces začíná obličejem, postupně zachycuje paže, hrudník těla. Stejná pigmentace je pozorována na bílých očích. Ale na břiše, nohách a nohách obecně je zřídka pozorováno žloutnutí.

Obecně se novorozenec cítí uspokojivě. Jeho výkaly nemění své zbarvení a bilirubin je v rozmezí 256 μmol / l.

Při předpovídání, kdy by novorozenci měli podstoupit nezdravou žloutenku, bude lékař nezbytně brát v úvahu individuální charakteristiky těhotenství, závažnost porodu a genetickou dědičnost dítěte..

Patologické

Tento stav nelze označit jako bezpečný. Podle lékařských statistik je výskyt patologie 70 na 1000 novorozenců. Předispoziční faktory k tomu jsou:

 • projev žlutosti v prvních hodinách po narození;
 • zvýšení laboratorního ukazatele bilirubinu nad hladinu 256 μmol / l;
 • ztmavnutí moči s paralelním vyčištěním výkalů;
 • přerušovaný spánek, ale prodloužený;
 • nechutenství.

Pozornost! V tomto stavu jsou nezbytná nouzová opatření, protože bilirubin nemůže být vylučován do krevního řečiště dítěte. Potom bude existovat skutečné nebezpečí rozvoje encefalopatie vhodné povahy (jiné jméno je jaderná žloutenka).

Novorozenec

Termín "novorozená žloutenka" se týká stavu novorozeného dítěte, které je doprovázeno zažloutnutím kůže, ale nevyžaduje lékařský zásah. Je také pravda, že játra dítěte jsou ve stresu, což to signalizuje změnami barvy dermis. Proto pediatr vždy dává doporučení, aby se usnadnilo adaptační období dítěte.

Klasifikace

Patologické formy novorozené žloutenky mají své vlastní charakteristiky a rizikové faktory. Závažnost průběhu je ovlivněna hladinou bilirubinu v krvi, stupněm zralosti jater a žlučových cest, dědičnou predispozicí k nemocem.

Nukleární

Bilirubinová encefalopatie (nebo jaderná žloutenka) se vyvíjí, když bilirubin vstupuje do vláken nervového systému. V tomto případě pediatr poznamenává:

 • vzhled konkrétního výkřiku (jako by na jedné notě);
 • křečový symptom;
 • seskočit krevní tlak;
 • kóma.

Příčinou těchto závažných příznaků je to, že bilirubin má toxický účinek na mozkové buňky. Čím je mladší, tím hmatatelnější je výsledek. Proto je nejčastější formou onemocnění charakteristika předčasně narozených dětí.

Přechodné

Taková žloutenka je dočasná a je formou fyziologického projevu. Bilirubin, který se hromadí v krvi, zbarví kůži během prvního týdne. Játra a slezina zůstávají normální. K urychlení rozkladu červených krvinek nedochází. Laboratorně určený indikátor nemá čísla vyšší než 200 μmol / l.

Infekční

Virová povaha onemocnění je možná. Tato forma má infekční vzhled. Je způsobena různými viry hepatitidy, včetně virů s parenterálním nebo fekálně-orálním přenosovým mechanismem. U tzv. „Krevních“ nozologických forem (B a C) může být dítě infikováno transplacentně nebo při průchodu porodním kanálem ženy. Infekce během císařského řezu je možná, pokud není dodržen dezinfekční režim. Dalším přenosovým mechanismem je poskytování lékařských injekcí, ale vzhledem k dlouhé inkubační době jeho projevy nebudou dříve než za měsíc.

Je důležité to vědět! Hepatitida A (nakažlivá forma) je výsledkem nemoci matky během těhotenství. Diagnóza tohoto typu se provádí identifikací vhodných protilátek v krvi dítěte.

Pregnanova

Žloutenka způsobená mateřským mlékem se nazývá pregnanova. Vyvíjí se u asi 2% dětí. Podle lékařů je vzhled této formy určován přítomností pregnandiolu v krvi matky. Je to on, kdo interferuje s očištěním těla dítěte od bilirubinu.

Aby se zabránilo této formě žloutenky, doporučuje se dát dítěti prsa co nejdříve. Kolostrum je důležité mezistupeň mezi intrauterinní výživou a mateřským mlékem.

Hemolytické

Asi 1% dětí s patologickou žloutenkou novorozenců představuje hemolytické onemocnění. Nekompatibilita matky a plodu pomocí faktoru Rhesus nebo krevních skupin jej může předisponovat. Charakteristickým diferenciálním znakem je výskyt této formy nemoci téměř v době narození nebo krátce po něm. Zároveň dítě ztrácí vitalitu, vypadá vyčerpaně.

Palpační vyšetření odhalí zvětšenou játra a slezinu. Lékařská pomoc by měla být poskytnuta okamžitě.

Mechanický

Pokud je kůže žlutá se nazelenalým nádechem, jedná se o mechanickou formu patologie. Vyvíjí se kvůli problémům s močovým měchýřem u dítěte. Může to také ovlivnit snížená průchodnost žlučových cest a onemocnění jater. Výskyt těchto rizikových faktorů je pozorován v důsledku poranění při narození nebo přítomnosti genetické patologie.

Tato forma se neobjeví okamžitě, ale přibližně ve druhém nebo třetím týdnu života. Výkaly jsou prakticky zbarveny, slezina je zvětšena a játra jsou hustá a citlivá. K diagnostice této formy je nutné provést ultrazvuk.

Jaterní

Pokud je příčinou onemocnění selhání orgánů při plnění detoxikačních funkcí, vyvíjí se jaterní forma (podle klasifikace - konjugace) žloutenky. V tomto případě se enzymy nemohou vázat na cirkulující bilirubin a jeho množství se prakticky nesnižuje. Je třeba zvláštní ošetření.

Žloutenka s nekompatibilitou s Rhesus

Patologická forma žloutenky se vyvíjí v důsledku konfliktu Rh faktorů. K takové nemoci dochází, pokud matka a plod mají různé Rh antigeny. Když dítě proniká do krve, je vnímáno jako cizí tělo. Proto se v něm vytvářejí specifické protilátky..

Klinický obrázek

Klinické formy mají řadu společných rysů. Mezi ně patří nažloutnutí kůže, očí a sliznic. V některých případech je to však kompenzováno za dva týdny, v jiných je zpoždění. Pokud existuje potřeba, musíte provést krevní test na bilirubin. Samotný bilirubin však není stoprocentní zárukou diagnózy..

Patologická forma je klinikou také rozlišována. Žloutnutí, které vzniklo bezprostředně po narození, po 72 až 96 hodinách, se v této fázi stává jasnějším a trvá déle než měsíc. Průběh nemoci je navíc charakterizován vlněním, s četností změn v závažnosti procesu.

Zhoršení příznaků žloutenky u dětí je indikováno nazelenalým tónem pleti, změnou barvy stolice a ztmavnutím moči. Sací reflex je potlačen a může se objevit křečovitý syndrom.

Je nutné správně rozlišit nemoc od žloutnutí karotenu. Vyskytuje se v důsledku nadměrného příjmu karotenu v těle. Kůže v tomto případě může mít oranžově-žluté skvrny..

Diagnostické postupy

Diagnóza novorozené žloutenky začíná sledováním dítěte v poporodním období a určováním hladiny bilirubinu. Kromě toho jsou v laboratorních testech důležité: Coombsův test, jaterní testy, obecná klinická analýza moči a krve.

Infekční povaha je potvrzena enzymovým imunotestem nebo PCR. V budoucnu budete možná potřebovat ultrazvukové vyšetření, vyšetření úzkých specialistů, panoramatické rentgenové snímky, FGDS, cholangiografii MR.

Diagnóza začíná v porodnici, pokračuje - místním pediatrem po propuštění. Stupeň intenzity a známky žloutenky se hodnotí pomocí Cramerovy stupnice.

Metody korekce stavu

Účel metod korekce stavu závisí na příčině, která ji způsobila. Zejména konflikt Rhesus je normalizován krevními transfuzemi, mechanickými - chirurgickými metodami k obnovení patologie, fyziologickými - tím, že pomáhá dítěti vyrovnat se s jeho vlastními problémy, například tím, že aplikuje prsa co nejdříve a přísně dodržuje denní režim.

Novorozenecká žloutenka je stav, při kterém je kojení nezbytné, a to i ve stadiu, kdy je stále kolostrum. To zrychlí odstranění bilirubinu z těla, posílí imunitní systém a pomůže dítěti vyrovnat se s příznaky, jako je ospalost, špatná chuť k jídlu, nervozita..

Je-li žloutenka závažná, předepíše neonatolog glukózu a aktivní uhlí. To je nezbytné pro zahájení plného fungování jater a sorpci toxických látek s jejich následným odstraněním z těla.

Při volbě vhodných korekčních metod se berou v úvahu anamnéza těhotenství a porodu, výsledky krevních testů a ultrazvuk. Konzultace úzkých specialistů umožní vyloučit virovou povahu patologie a provádět příslušnou detoxikační terapii.

Terapie může být prováděna v nemocnici nebo (po dohodě s lékařem) lidovými prostředky. Předepsané tablety: „Ursofalk“, „Hofitol“. Co je efektivnější, určí lékař.

Fototerapie

Souběžně s kojením se často doporučuje intenzivní fototerapie - ozáření dítěte speciální lampou nebo jasným slunečním světlem. V takovém případě musí být oči zakryty ubrouskem a sledovat stav kůže (kůže může začít vysychat a odloupávat se). Volným výsledkem takového „léku“ jsou navíc volné stolice. Účinek fototerapie, včetně baktericidního, je vysvětlen aktivní produkcí vitamínu D v těle, což pomáhá zbavit se bilirubinu.

Možné důsledky

Je těžké si představit možné důsledky žloutenky na začátku jejího vzhledu (například v porodnici). K nápravě stavu je nutné správně diagnostikovat a zvolit správnou taktiku. Nejprve přichází pozorování dítěte, počínaje okamžikem prvních příznaků. Pokud je dítě letargické, špatně spí, rozvine ztrátu sluchu, objeví se porucha jeho pohybů, je třeba pečlivě posoudit barvu jeho kůže, skléry, sliznic. Ještě nebezpečnější je výskyt křečí a monotónní výkřik.

Není vždy možné jednoznačně určit, kolik fyziologické žloutenky novorozenců prochází. Může to záviset na individuálních charakteristikách dítěte. Častěji, aniž by vyžadovala léčbu, sama obvykle kompenzuje 2-3 týdny.

Patologické formy žloutenky u novorozenců s příčinami, které je způsobily, nejsou tak bezpečné. Kromě toho mohou vést k následnému rozvoji jaterní cirhózy..

Podle analýzy má 90% dětí, které měly patologickou žloutenku, negativní dopad na jejich zdraví (pravděpodobně v dospělosti). A takové formy, jako je jaderná energie, mohou vyvolat rysy: ztráta sluchu a dokonce i úplná hluchota. U dětí není mentální retardace a ochrnutí neobvyklé.

Rada! Vzhledem k existenci několika variant tohoto stavu se nesnažte čekat na čas sami. Žloutenka u novorozenců může mít různé příčiny a důsledky. Nejlepší taktikou v tomto případě je vyhledat radu odborníka a získat jeho názor na to, jak nebezpečná je forma a doporučení pro terapii.

Pokud není důvod k obavám, vydejte se na delší procházku, vedete aktivní životní styl, předcházejte infekcím a krmte dítě mateřským mlékem (pokud neexistují kontraindikace). Pokud je potřeba speciální oprava, spusťte ji okamžitě. Každou minutu zpoždění hrozí komplikace po žloutence u dětí a přechod procesu do zdlouhavé fáze.

Články O Neplodnosti