Hlavní Testy

Mimoděložní těhotenství

To si nepřejete žádné ženě. Tato zpráva je určitě šokující. Takové diagnózy jsou vždy vnímány na emoce. Spěcháme vám však co nejvíce utěšit: mimoděložní těhotenství není věta.

Ve skutečnosti není mimoděložní připojení vajíčka tak vzácné: není to příjemné, ale vzhledem k četnosti výskytu se lékaři již naučili, jak rychle stanovit mimoděložní těhotenství a přijmout nezbytná opatření k předcházení rizikům a minimalizaci následků. Prognózy pro budoucnost ženy však budou záviset na řadě faktorů.

Velice důležité je, jak dlouho se mimoděložní těhotenství cítí a jak přesně. Bohužel v 5-10% všech případů žena již nemůže mít děti. Přijaté včasné kroky však pomáhají vyhnout se mnoha problémům, včetně zachování funkčnosti ženského reprodukčního systému. Hlavní věcí tedy není nechat si ujít čas.

Proč vejce není v děloze?

Když spermie oplodní vajíčko, začne se vajíčko pohybovat podél vejcovodu a na konci cesty je připojeno ke stěně dělohy pro další vývoj a růst - dochází k implantaci. Tak začíná normální těhotenství, během kterého se vajíčko vylepšuje, neustále se dělí, vytváří se plod, z něhož na konci tohoto období vyroste plnohodnotné dítě, připravené na život mimo lůno. K tomu, aby tento složitý proces probíhal, je nezbytný určitý „domov“ pro vejce a prostor pro jeho růst. Děložní dutina - ideální.

Stává se však, že vejce nedosáhne svého cíle a usadí se dříve. V 70% případů je připojen k vejcovodu, ale jsou možné i jiné možnosti: k vaječníkům, děložnímu hrdlu, k některému z břišních orgánů.

Příčiny mimoděložního těhotenství

Existuje několik důvodů, proč se vajíčko nemůže dostat do dělohy:

 • Porušení stavu zdí a fungování vejcovodů (pokud jsou špatně zkráceny a nejsou schopny vejce dále posouvat). K tomu často dochází v důsledku předchozích onemocnění pánevních orgánů, jakož i chronických zánětlivých onemocnění pohlavních orgánů, zejména pohlavně přenosných chorob..
 • Anatomické rysy vejcovodu (například infantilismus): příliš úzká, spletitá, zjizvená nebo zjizvená trubice ztěžuje a zpomaluje postup vajíčka.
 • Předchozí operace pro vejcovody.
 • Předchozí potraty, zejména pokud bylo první těhotenství ženy uměle přerušeno.
 • Sperm Zpomalení: vajíčko „čeká“ oplodnění, a proto nemá čas dostat se na správné místo v čase, tj. Do dělohy - hlad ho nutí, aby se dříve usadil.
 • Hormonální poruchy v těle těhotné ženy.
 • Nádory na děloze a přídavky.
 • Změňte vlastnosti vajíčka.
 • Žena na sobě antikoncepční nitroděložní zařízení.
 • Některé technologie umělé inseminace.
 • Neustálé nervózní vzrušení ženy, zejména její strach z otěhotnění a nespolehlivé metody ochrany jí neumožňují relaxovat, kvůli čemuž jsou vejcovody stísněné.

V ideálním případě je samozřejmě nutné ve fázi plánování vyloučit všechny možné příčiny vzniku mimoděložního těhotenství..

Příznaky mimoděložního těhotenství

Jak vědět, že těhotenství je mimoděložní? Ve skutečnosti „rozeznat“ to není snadné. Příznaky tohoto těhotenství jsou úplně stejné jako u normálního fyziologického: další menstruace se nevyskytuje, prsa se vylévá, děloha roste a může popíjet, toxikóza, změna chuti k jídlu a preference chuti atd. Jsou možné. Ale něco může ještě způsobit nějaké podezření..

U mimoděložního těhotenství lze od prvních dnů pozorovat špinění špinavé barvy. Stává se, že k další menstruaci dochází včas nebo s malým zpožděním, pouze výtok je slabší než obvykle. V tomto případě, tažná bolest v dolním břiše dává konečníku, a pokud praskne vejcovod, stane se nesnesitelně silným, akutním, až do ztráty vědomí, začíná krvácení. S vnitřním krvácením jsou slabost a bolest doprovázeny zvracením a nízkým krevním tlakem. V takových případech musí být žena neodkladně převezena do nemocnice pro urgentní chirurgický zákrok.

Mimoděložní těhotenství je nejsnadněji zaměněno s hrozbou potratu. Ale to je přesně to, co se cítí: začíná to přerušovat, k čemuž obvykle dochází po 4-6 týdnech. Aby nedošlo k tomu nejhoršímu, je nutné stanovit diagnózu včas. A jakmile zjistíte, že jste těhotná, okamžitě projděte vyšetřením gynekologa a ultrazvuku. To vám umožní klidně spát, protože v takových případech je umístění fetálního vajíčka okamžitě známo (ve většině případů).

Jak zjistit mimoděložní těhotenství?

Úspěch vyřešení situace s mimoděložním těhotenstvím bude záviset na tom, v jaké fázi vývoje je diagnóza stanovena. Těhotné ženy jsou registrovány ve druhém nebo třetím měsíci, a to je příliš pozdě... Proto, jakmile máte sebemenší podezření na něco, je špatné - je třeba okamžitě ověřit existenci problému nebo jej odstranit. To se děje prostřednictvím vyšetření..

Nejprve se musíte ujistit, že těhotenství skutečně nastalo. Nejjednodušší a nejrychlejší způsob, jak udělat domácí těhotenský test. Spolehnutí se pouze na test však v žádném případě nestojí za to: gynekolog bude moci potvrdit odhady o početí, které se konají během celodenního vyšetření. To však není vždy případ: pokud období není dostatečně dlouhé nebo je vajíčko stále příliš malé, pak jediným způsobem, jak spolehlivě zjistit, zda došlo k těhotenství nebo ne, bude pánevní ultrazvuk se zavedením transvaginálního senzoru a krevním testem na hCG..

Pokud je příliš těžké odhadnout - všechny známky ruptury trubice nebo krvácení v břiše jsou evidentní - okamžitě zavolejte sanitku: takový stav ohrožuje život! A v žádném případě sami neprovádějte žádné kroky: nepijte léky proti bolesti, nedávejte ohřívače ledu, nedávejte klystýry!

Mimoděložní těhotenství: časné příznaky

Mimoděložní těhotenství je patologický stav těhotenství, ve kterém je oplodněné vajíčko fixováno ve vejcovodech nebo v břišní dutině (ve vzácných případech).

Podle lékařských statistik je mimoděložní těhotenství zaznamenáno u 2,5% případů z celkového počtu těhotenství, v 10% případů se vyskytuje opakovaně. Tato patologie patří do kategorie zvýšeného rizika pro zdraví ženy. Bez lékařské pomoci může vést k úmrtí..

Podle statistik je zvýšení četnosti projevů mimoděložního těhotenství spojeno se zvýšením počtu zánětlivých procesů vnitřních pohlavních orgánů, zvýšením počtu chirurgických operací pro kontrolu porodu, použitím intrauterinních a hormonálních antikoncepcí, léčbou určitých forem neplodnosti a umělou inseminací.

Co to je?

Mimoděložní těhotenství je patologie těhotenství, ve které je oplodněné vajíčko implantováno (připojeno) mimo dutinu dělohy. Toto onemocnění je mimořádně nebezpečné, protože hrozí poškození vnitřních pohlavních orgánů ženy s rozvojem krvácení, proto vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc.

Místo vzniku mimoděložního těhotenství závisí na mnoha faktorech a ve velké většině případů (98 - 99%) padá na vejcovody (jako oplodněné vajíčko jimi prochází na cestě z vaječníků do dutiny dělohy). Ve zbývajících případech se vyvíjí na vaječnících, v břišní dutině (implantace na střevní smyčky, na játrech, omentu), na děložním čípku.

Níže budeme zkoumat první příznaky mimoděložního těhotenství v raných stádiích, jakož i moderní metody diagnostiky a léčby.

Statistika

Za posledních 30 let se četnost mimoděložního těhotenství v některých zemích zvýšila 4-6krát, a to jak ve vztahu k počtu narozených, tak ve vztahu k celkovému počtu těhotenství. Největší procento této patologie se vyskytuje u žen ve věku 35 a více let. V Ruské federaci patří mimoděložní těhotenství na seznam příčin úmrtnosti matek a řadí se mezi 5-6. U 7–22% pacientů operovaných z tohoto důvodu se mimoděložní těhotenství opět vyvíjí. Větší procento (90–98%) je tubální těhotenství, 3,2% je těhotenství vaječníků, 1,3% je břicho, 0,15% je děložní.

Zvýšení frekvence mimoděložního těhotenství je částečně způsobeno zlepšením schopnosti diagnostikovat dříve. V současné době jsou detekována mimoděložní těhotenství, která dříve zůstala klinicky nediagnostikovaná a mohla by vést k potratu nebo prasknutí zkumavky..

Klasifikace

Klasifikace uvažované patologie závisí na umístění vajíčka ve vejcovodech. Gynekologové rozlišují několik typů mimoděložního těhotenství:

 • vaječník - vajíčko nepřekračuje vaječník a v něm se začíná vyvíjet;
 • břišní - oplodněné vajíčko je „tlačeno“ vaječníkem, ale nevstoupí do dělohy, ale připojuje se k pobřišnici;
 • zkumavka - embryo roste a vyvíjí se přímo ve vejcovodech;
 • základní - těhotenství se vyvíjí v základním procesu dělohy.

Ovariální těhotenství je velmi zřídka diagnostikováno, ale za určitých okolností se může plně rozvinout a končit narozením zdravého dítěte - to je samozřejmě výjimka, ke které dochází.

Vaječník je charakterizován vysokou úrovní pružnosti stěn orgánu, takže růst vajíčka plodu pokračuje po dlouhou dobu naprosto asymptomatický pro ženu - jsou spojeny pouze standardní příznaky nástupu početí. Včasná registrace těhotné ženy u gynekologa a úplné vyšetření lze tedy nazvat jedinou příležitostí pro včasnou diagnostiku mimoděložního těhotenství ovariálního typu. Ultrazvukové vyšetření ukáže prázdnou dutinu dělohy a nadrozměrný vaječník - to slouží jako bezpodmínečný základ pro diagnostiku patologického těhotenství vaječníků.

Břišní těhotenství je také považováno za vzácnou patologii, ale v poslední době se stále častěji diagnostikuje s IVF. V tomto případě mluvíme o primárním nebo sekundárním mimoděložním mimoděložním těhotenství:

 • primární - oplodněné vajíčko se nepřipevňuje v děložní dutině, ale v retroperitoneálním prostoru - v omentu, střevě;
 • sekundární - tubální mimoděložní těhotenství se původně vyvinulo, pak došlo k prasknutí / roztržení vejcovodu a vajíčko plodu spadlo do retroperitoneální oblasti.

Ve světě jsou známy případy úspěšného ukončení abdominálního těhotenství - zdravé děti se narodily chirurgickým zákrokem.

Mimoděložní těhotenství vyvíjející se v základním oddělení (rohu) dělohy vždy končí smrtí plodu. Dochází k přetížení zdí rohového rohu a jejich prasknutí.

Tubální těhotenství je nejčastěji diagnostikováno - ze 100% pacientů je 87% tohoto patologického těhotenství fixováno.

Příčiny mimoděložního těhotenství

Existuje několik důvodů, proč se vajíčko nemůže dostat do dělohy:

 1. Porušení stavu zdí a fungování vejcovodů (pokud jsou špatně zkráceny a nejsou schopny vejce dále posouvat). K tomu často dochází v důsledku předchozích onemocnění pánevních orgánů, jakož i chronických zánětlivých onemocnění pohlavních orgánů, zejména pohlavně přenosných chorob..
 2. Anatomické rysy vejcovodu (například infantilismus): příliš úzká, spletitá, zjizvená nebo zjizvená trubice ztěžuje a zpomaluje postup vajíčka.
 3. Předchozí operace pro vejcovody.
 4. Předchozí potraty, zejména pokud bylo první těhotenství ženy uměle přerušeno.
 5. Sperm Zpomalení: vajíčko „čeká“ oplodnění, a proto nemá čas dostat se na správné místo v čase, tj. Do dělohy - hlad ho nutí, aby se dříve usadil.
 6. Hormonální poruchy v těle těhotné ženy.
 7. Nádory na děloze a přídavky.
 8. Změňte vlastnosti vajíčka.
 9. Žena na sobě antikoncepční nitroděložní zařízení.
 10. Některé technologie umělé inseminace.
 11. Neustálé nervózní vzrušení ženy, zejména její strach z otěhotnění a nespolehlivé metody ochrany jí neumožňují relaxovat, kvůli čemuž jsou vejcovody stísněné.

V ideálním případě je samozřejmě nutné ve fázi plánování vyloučit všechny možné příčiny vzniku mimoděložního těhotenství..

Proč vejce není v děloze?

Když spermie oplodní vajíčko, začne se vajíčko pohybovat podél vejcovodu a na konci cesty je připojeno ke stěně dělohy pro další vývoj a růst - dochází k implantaci. Tak začíná normální těhotenství, během kterého se vajíčko vylepšuje, neustále se dělí, vytváří se plod, z něhož na konci tohoto období vyroste plnohodnotné dítě, připravené na život mimo lůno. K tomu, aby tento složitý proces probíhal, je nezbytný určitý „domov“ pro vejce a prostor pro jeho růst. Děložní dutina - ideální.

Stává se však, že vejce nedosáhne svého cíle a usadí se dříve. V 70% případů je připojen k vejcovodu, ale jsou možné i jiné možnosti: k vaječníkům, děložnímu hrdlu, k některému z břišních orgánů.

Příznaky mimoděložního těhotenství

Následující příznaky mohou naznačovat příznaky mimoděložního těhotenství v raných stádiích:

 1. Menstruační nepravidelnosti (opožděná menstruace);
 2. Krvavá, „rozmazaná“ povaha propouštění z genitálií;
 3. Bolest v dolní části břicha (tažná bolest v oblasti připojení vajíčka plodu);
 4. Zranění prsu, nevolnost, zvracení, nedostatek chuti k jídlu.

Přerušené tubální těhotenství je doprovázeno příznaky intraabdominálního krvácení v důsledku odtoku krve do břišní dutiny. Charakteristická je ostrá bolest v dolním břiše, která dává konečníku, nohám a dolní části zad; po nástupu bolesti je zaznamenáno krvácení nebo hnědé skvrny z pohlavních orgánů. Klesá krevní tlak, slabost, častý puls slabého plnění, ztráta vědomí. V raných stádiích je mimořádně obtížné diagnostikovat mimoděložní těhotenství; protože klinický obraz není typický, hledání lékařské pomoci by mělo být pouze s rozvojem určitých komplikací.

Klinický obraz přerušeného tubálního těhotenství se shoduje s příznaky apoplexie vaječníků. Pacienti se symptomy „akutního břicha“ jsou urgentně dopraveni do zdravotnického zařízení. Je nutné okamžitě zjistit přítomnost mimoděložního těhotenství, provést chirurgický zákrok a vyloučit krvácení. Moderní diagnostické metody umožňují pomocí ultrazvukového vybavení a testů stanovit hladinu progesteronu ("těhotenský hormon") k prokázání přítomnosti mimoděložního těhotenství. Veškeré lékařské úsilí je zaměřeno na zachování vejcovodu.

Aby se předešlo vážným následkům mimoděložního těhotenství, je třeba při prvním podezření na těhotenství pozorovat lékaře..

Diagnostika

Diagnóza vyvíjejícího se procesu patologické lokalizace v počátečních stádiích je obtížná z důvodu chybějících zjevných specifických symptomů. K podezření na mimoděložní těhotenství může dojít:

 • přítomnost rizikových faktorů;
 • opožděná menstruace a přítomnost pochybných a spolehlivých známek samotného těhotenství;
 • dokonce i mírná bolestivost nad ňadrem nebo zejména vzhled špinění.

Ukáže test mimoděložní těhotenství? Existují různé expresní testy určené pro domácí použití. Jsou založeny na stanovení hCG (lidského chorionického gonadotropinu) v moči. Ale „domácí“ expresní metoda je pouze kvalitativní, nikoli kvantitativní testování, to znamená, že určuje pouze přítomnost zvýšeného množství hCG, nikoli jeho číselnou hodnotu. Tato metoda proto nemůže sloužit jako zdroj naznačující přítomnost ektopické implantace vajíčka.

Kvantitativní krevní test na hCG během mimoděložního těhotenství může sloužit jako důležité objektivní potvrzení jeho vývoje. Lidský chorionický gonadotropin je hormon produkovaný fetální membránou embrya a poskytuje vztah mezi ženou a jejím nenarozeným dítětem. Jeho koncentrace v krvi je obvykle nižší než 5 IU / L. Začne stoupat ve velmi počátečních stadiích těhotenství. Od 6. do 8. dne po oplodnění do konce třetího týdne se hCG zvyšuje z 5,8 na 750 IU / l a do 8. týdne dosahuje 155 000 IU / l..

Množství hormonu mezi druhým a pátým týdnem normálního těhotenství se zvyšuje dvakrát za 36 hodin. Jeho stanovení v krvi je nejspolehlivější z hlediska diagnostiky jeho raných stadií.

Pokud je počáteční obsah hormonu v krvi nižší než norma odpovídající gestačnímu věku nebo je zvýšení jeho koncentrace ve 3 studiích pomalejší než je obvyklé, pak by to pravděpodobně naznačovalo přítomnost mimoděložní implantace a vývoj embrya, hrozba přerušení, placentární nedostatečnost, nevyvíjející se těhotenství. Informační obsah metody je 96,7%.

K objasnění diagnózy se provádí ultrazvukové vyšetření, pomocí kterého je stále nemožné přesně určit polohu plodu vajíčka. Skenování však poskytuje příležitost pro nepřímé známky naznačující přítomnost patologie. Pokud je to nutné, provádí se diagnostická laparoskopie k přesnějšímu určení místa implantace oplodněného vajíčka.

Je možné mít dítě s mimoděložním těhotenstvím??

Jediným orgánem v ženském těle, který může zajistit dostatečný vývoj plodu, je děloha. Připojení vajíčka plodu k jakémukoli jinému orgánu je plné podvýživy, strukturálních změn, jakož i prasknutí nebo poškození tohoto orgánu. Z tohoto důvodu je mimoděložní těhotenství patologií, ve které je nemožné rodit a mít dítě.

V medicíně dosud neexistují žádné způsoby, které by umožnily mimoděložní těhotenství. Literatura popisuje několik případů, kdy bylo možné pomocí této patologie děti přenést do období slučitelného se životem v externím prostředí. Za prvé, takové případy jsou možné pouze za mimořádně vzácných okolností (jeden případ pro několik set tisíc mimoděložních těhotenství), za druhé, jsou spojeny s extrémně vysokým rizikem pro matku, a za třetí, existuje pravděpodobnost vzniku fetálních vývojových patologií..

Tudíž porod mimoděložního těhotenství a porod není možné. Protože tato patologie ohrožuje život matky a je neslučitelná s životem plodu, nejracionálnějším řešením je ukončení těhotenství ihned po diagnóze.

Konzervativní léčba

Methotrexát - lék potlačující buněčný růst, je aktivně používán onkology.

Intramuskulární injekce methotrexátu způsobuje smrt ženského plodu a jeho organizaci v ženském těle. Toto ošetření se provádí za následujících podmínek:

 • velikost vajíčka plodu není větší než 3,5 cm;
 • nedostatek známek vnitřního krvácení;
 • hladina hCG nižší než 5 000 mIU / ml, vyšší hladiny jsou relativní kontraindikací;
 • žádné známky ruptury potrubí - důkaz ruptury potrubí je absolutní kontraindikací

Po injekci může pacient okamžitě jít domů, ale lékař předepíše pravidelné krevní testy, aby vyhodnotil účinnost léku.

Žena musí používat spolehlivou antikoncepci nejméně 3 měsíce po léčbě. To je způsobeno skutečností, že methotrexát může být pro plod škodlivý, pokud se v této době objeví děložní těhotenství..

Chirurgická operace

Navzdory možnostem nechirurgické terapie je chirurgická léčba stále hlavní metodou řízení žen s mimoděložním těhotenstvím. Chirurgická intervence je indikována u všech žen, které mají mimoděložní těhotenství (vývoj i přerušení).

Volba chirurgické taktiky je založena na následujících faktorech:

 • věk pacienta;
 • touha mít těhotenství v budoucnosti;
 • stav vejcovodu ze strany těhotenství;
 • stav vejcovodu z opačné strany;
 • lokalizace těhotenství;
 • velikost vajíčka;
 • objem ztráty krve;
 • stav pánevních orgánů (adheze).

Na základě těchto faktorů je vybrána chirurgická operace. Při značné míře ztráty krve, vážném celkovém stavu pacienta a při vývoji některých komplikací se provádí laparotomie - operace se širokým řezem, která umožňuje chirurgovi rychle zastavit krvácení a stabilizovat pacienta. Ve všech ostatních případech se používá laparoskopie - chirurgický zákrok, při kterém se pomocí malých řezů v přední břišní stěně do břišní dutiny zavádějí manipulátory a optický systém, což umožňuje řadu procedur.

Rehabilitace po mimoděložním těhotenství

V pooperačním období je nutné dynamické sledování stavu pacienta v nemocničním prostředí. Nezapomeňte provést infuzní terapii ve formě kapátků, abyste obnovili rovnováhu vody a elektrolytů po těžké ztrátě krve (krystaloidní roztoky, reopoliglyukin, čerstvě zmrazená plazma). Pro prevenci infekčních komplikací se používají antibiotika (Cefuroxim, Metronidazol). Rehabilitace po mimoděložním těhotenství by měla být zaměřena na obnovení reprodukční funkce po operaci. Patří sem: prevence adhezí; antikoncepce; normalizace hormonálních změn v těle.

Pro prevenci adhezí se používají intramuskulárně enzymové přípravky (Lidase).

Období rehabilitace zpravidla probíhá hladce. Po operaci by měl pacient dodržovat speciální dietu - doporučuje se frakční výživa (cereálie, masové kuličky, vývary). Pro rychlé zotavení je týden po operaci indikován průběh fyzioterapie (magnetoterapie, elektroforéza, laserová terapie).

Fyzioterapeutické metody v rehabilitačním období:

 • nízkofrekvenční střídavé pulzní magnetické pole,
 • nízkofrekvenční ultrazvuk,
 • supratonální proudy (ultratonoterapie),
 • laserová terapie s nízkou intenzitou,
 • elektrická stimulace vejcovodů;
 • Terapie UHF,
 • elektroforéza zinku, lidáza,
 • pulzní ultrazvuk.

V průběhu protizánětlivé terapie a další 1 měsíc po ukončení léčby se doporučuje antikoncepce a otázka její délky se rozhodne individuálně v závislosti na věku pacienta a charakteristice její reprodukční funkce. Samozřejmě je třeba vzít v úvahu touhu ženy zachovat reprodukční funkci. Trvání hormonální antikoncepce je také přísně individuální, ale obvykle by nemělo být kratší než 6 měsíců po operaci.

Po laparoskopii jsou předepsány přibližně 4-5 dní po operaci a po laparotomii po 7-10 dnech. Pooperační stehy jsou odstraněny 7-8 dní po operaci.

Doporučuje se, aby všichni pacienti, kteří měli mimoděložní těhotenství, byli chráněni před těhotenstvím následujících šest měsíců po operaci, aby se zabránilo opakovaným relapsům mimoděložního těhotenství a aby se tělo připravilo na normální těhotenství..

Po dokončení rehabilitačních opatření, před doporučením pacientky naplánovat další těhotenství, je vhodné provést diagnostickou laparoskopii, která umožní posoudit stav vejcovodu a dalších pánevních orgánů. Pokud během kontrolní laparoskopie nebyly zjištěny žádné patologické změny, může pacient naplánovat těhotenství v dalším menstruačním cyklu.

Komplikace

Mimoděložní těhotenství je spojeno s následujícími komplikacemi:

 • posthemoragická anémie (téměř u všech pacientů);
 • hemoragický šok způsobený masivní ztrátou krve a smrtí ženy s předčasnou pomocí (s prasknutím potrubí);
 • adhezivní onemocnění (závisí na operativním přístupu, době trvání a objemu operace, ztrátě krve);
 • neplodnost (po odstranění jedné zkumavky nebo vytvoření adhezí);
 • mimoděložní mimoděložní těhotenství (10-30%).

Prevence

Mimoděložní těhotenství nelze předvídat - existuje příliš mnoho faktorů, které mohou vést k takovému vývoji událostí. Lékaři však vyvinuli specifická preventivní opatření:

 • od začátku sexuální aktivity pravidelně navštěvujte gynekologa pro preventivní vyšetření a včasnou diagnostiku zánětlivých / infekčních chorob;
 • vést kalendář menstruačního cyklu a konzultovat s gynekologem drobné nepravidelnosti;
 • neprodleně a plně léčit veškeré patologie orgánů reprodukčního systému, včetně zánětlivých a infekčních chorob;
 • naplánovat těhotenství - například před početí podstoupit úplné vyšetření lékařů obecných a úzkých specialit.

Mimoděložní těhotenství je považováno za poměrně složitou a nebezpečnou patologii. Pokud však byla lékařská opatření provedena v rané fázi patologie nebo byla přijata příslušná opatření, když praskla vejcovod, bude prognóza příznivá. Moderní pokroky v medicíně mohou ženě nejen zachránit život, ale také jí poskytnout příležitost mít v budoucnu děti.

První známky mimoděložního těhotenství

Ne každé těhotenství končí při porodu, přibližně 1–2% z nich je mimoděložních a přeruší se po dobu 6–10 týdnů. Pokud včas nezjistíte mimoděložní těhotenství a nezajistíte lékařskou pomoc, je možné vyvinout hojné krvácení, hemoragický šok, který povede k úmrtí ženy.

Téměř 10% úmrtnosti matek je způsobeno právě vývojem mimoděložního těhotenství. Diagnóza onemocnění včas je docela obtížná. Každá žena by proto měla znát první příznaky mimoděložního těhotenství, aby mohla navštívit lékaře.

obecná informace

K mimoděložnímu těhotenství dochází v důsledku patologického připojení vajíčka plodu mimo děložní dutinu. Může se připojit k sliznici, vaječníku, v břišní dutině, nebo jít dolů do děložního čípku. Nejčastěji dochází k lokalizaci potrubí (98%). Kromě toho se vajíčko může připojit jak v ampulární, tak v isthmické části trubice, poblíž rohu dělohy..

Plodové vajíčko začíná růst, což vede k protahování a následnému prasknutí zkumavky s výskytem krvácení. Při lokalizaci v ampulární oblasti může fetální vajíčko spadnout do břišní dutiny - jedná se o takzvaný potrat zkumavky. V každém případě je nutný chirurgický zásah k zastavení krvácení a odstranění zbytků embrya.

Příčiny mimoděložního těhotenství

 • akutní zánětlivá onemocnění, včetně infekcí, endometriózy;
 • chirurgické zákroky v pánevní oblasti, potrat;
 • adhezivní procesy v břišní dutině.

Faktory přispívající k rozvoji patologie:

 • neplodnost, léčba s ní, například stimulace ovulace;
 • použití nitroděložního zařízení s jinými metodami antikoncepce je riziko významně sníženo;
 • kouření s použitím více než 1,5 balení cigaret denně zvyšuje riziko čtyřikrát;
 • zdvojení vagíny zvyšuje riziko 2krát.

Je také třeba poznamenat, že u pacientů mladších než 25 let je mimoděložní těhotenství detekováno třikrát častěji.

Klinický obraz choroby

Kurz závisí na lokalizaci a typu rozvoje. Při prasknutí dýmky se příznaky objevují náhle, silná bolest, doprovázená krvácením do břišní dutiny, hemoragickým šokem. Pokud je vajíčko plodu umístěno v krku, pak jsou hlavní projevy patologie špinavé, až do hojného krvácení z pochvy, ale bolest obvykle chybí. Při tubálním potratu, kdy je plod umístěn v ampulární části a vhozen do břišní dutiny, je bolest mírná nebo chybí.

K implantaci však nedochází vždy správně a pokud se embryo připojí jinde, vyvíjí se patologie. Plod se nemůže plně vyvinout mimo děložní dutinu, kde jsou pro něj vytvořeny příznivé podmínky. Mukózní membrána zkumavek, děložního čípku, břišní dutiny a vaječníků nemá endometrium, jehož klky pronikající krevními cévami živí embryo. To znamená, že vývoj embrya bude zpomalen kvůli nedostatku živin.

Kromě toho se děloha po početí může mnohonásobně zvětšit a prodloužení trubice nebo krku je omezené, to znamená, že existuje riziko ruptury orgánů. U žen s vývojovými patologiemi, například s děložní rohovkou nebo rohovkou rohovkou, se těhotenství vyvíjí také jako mimoděložní..

Pokud je vejce umístěno ve větším rohu, stále existuje šance, že se při roztažení dělohy jeho tvar změní a bude možné dítě přinést alespoň do bezpečné doby. Když se plod připojí k základnímu rohu, jeho růst může vést k prasklinám dělohy, a pak je z lékařských důvodů zapotřebí kyretáž..

V každém případě je u takové patologie nutná lékařská péče. Spočívá v odstranění vajíčka plodu, zastavení krvácení a v boji proti hemoragickému šoku. Při tubulární lokalizaci je vejcovod buď disekován (salpingotomie) nebo odstraněn (salpingoektomie). V některých případech, pokud nelze krvácení zastavit, je nutné odstranit dělohu (hysterektomii nebo extirpaci)..

Ale pokud objevíte mimoděložní těhotenství včas, je zde možnost lékařsky zastavit vývoj plodu a zabránit komplikacím. Existují léky, které působí na buňky rostoucí placenty a ničí je, například Methotrexát. Když jsou odebrány, fetální buňky odumírají a postupně se rozpadají, to vám umožní držet zkumavku neporušenou.

Avšak ženy, které prošly mimoděložním těhotenstvím alespoň jednou, jsou ohroženy. S následnými pokusy otěhotnět, dokonce i po chirurgických zákrokech zachovávajících orgány, je možnost relapsu patologie více než 40%. To neznamená, že normální početí není možné, i když v takových případech, aby se zabránilo nebezpečí, které představuje patologie, lékaři doporučují provádět oplodnění in vitro.

Příznaky mimoděložního těhotenství

Opožděná menstruace způsobuje, že žena si myslí, že je těhotná, a od prvních projevů je obtížné pochopit, zda bylo oplodněné vajíčko implantováno do děložní dutiny nebo mimo něj..

Příznaky mimoděložního těhotenství lze rozdělit do dvou skupin. První zahrnuje příznaky, které jsou u těhotných žen normální. Jsou vyjádřeny nebo ne. Některé těhotné ženy se necítí vůbec. Že uvnitř se vyvíjí nový život, jiní mají měnící se chuť, objevuje se toxikóza.

 • nedostatek pravidelné menstruace.
 • propadnutí mléčných žláz, bolestivost, ztmavnutí bradavek;
 • změna chuti jídla;
 • přecitlivělost na pachy;
 • únava, ospalost;
 • časté močení.

Abychom přesněji určili, že jste těhotná, pomáhá analýza hCG. Po implantaci embrya se jeho hladina rychle zvyšuje. Můžete samozřejmě použít test, ale je lepší vzít analýzu na kliniku, abyste se ujistili, že v těle vznikl nový život..

Ultrazvuk může potvrdit vývoj embrya v děloze nejpřesněji, provádí se transvaginální metodou. Ale vidět plod v raných stádiích není vždy možné a ženy nejdou okamžitě na předporodní kliniku.

Příznaky mimoděložního těhotenství se mohou objevit ještě před jejím ukončením, ke kterému obvykle dochází 6-10 týdnů s nebo bez prasknutí zkumavky, takže ženy by měly být velmi opatrné, aby se včas poradily s lékařem.

Absence menstruace od několika dnů do několika týdnů a výskyt bolesti břicha u žen v reprodukčním věku jsou příznaky mimoděložního těhotenství a důvodem konzultace s lékařem.

Bolest je lokalizována v dolním břiše, častěji na jedné straně. V některých případech se vyskytují bolesti při močení, vyprázdnění, pokud vajíčko plodu přitlačí na močový měchýř. Bolest je pozorována u 95% pacientů, ale existují i ​​případy, kdy, když se hromadí velké množství krve v břišní dutině, u pacientů není bolest.

Při prasknutí dýmky je bolest akutní, těžká, netolerantní. Může vyzařovat do dolní části zad a dolních končetin. Když krev proudí do břišní dutiny, objeví se diafragmatický reflex, vyjádřený ostrou bolestí v rameni, v krku. V tuto chvíli bolestivost pokrývá celé břicho. Akumulace krve (hemoperitoneum) způsobuje bolest v konečníku.

Vaginální výtok

Druhým důležitým příznakem je špinění z pochvy. Obvykle jsou vzácné, mají šířící se charakter. Objeví se u 50–80% pacientů. Ale někdy jsou hojné, obsahují husté tkáně, jako například při potratu, když jsou lokalizovány v základním rohu nebo v intersticiálním umístění vajíčka. Pokud se výtok z pochvy stane šarlatovým, znamená to velké krvácení. Nejčastěji se to děje s cervikální lokalizací. V tomto případě je nutná okamžitá lékařská pomoc..

Závratě a mdloby

Závratě a mdloby jsou projevy hemoragického šoku. Mdloby se mohou vyskytnout také na pozadí nesnesitelné bolesti, ale pokud je žena závratě, její kůže zbledne, na dotek je vlhká - tento stav naznačuje ztrátu krve, vnitřní krvácení. Při vyšetření se puls stává častým, slabým, krevní tlak klesá. To vše znamená vážný stav, a protože není možné zastavit krvácení doma, měli byste pacienta rychle přivést do nemocnice.

Závažnost projevů závisí na mnoha faktorech, zejména na úrovni citlivosti ženy na bolest, lokalizaci. Existují případy, kdy během tubálního potratu vypadne plod z ampule do břišní dutiny a nadále se vyvíjí. Žena, pokud se předtím nepřihlásila na prenatální kliniku, si myslí, že je těhotná. Ale porodit dítě je samozřejmě nemožné. Tato situace může vést k ještě větším komplikacím a smrti pacienta.

Proto je velmi důležité pro opožděnou menstruaci, pozitivní test, jakmile je to možné, kontaktovat prenatální kliniku, být vyšetřen a registrován.

Ve videu můžete vidět další podrobnosti o projevech nemoci:

Diagnostika

Diagnóza mimoděložního těhotenství v raných stádiích je obtížná, ale podle některých ukazatelů lze předpokládat, že k implantaci nedošlo správně a začalo se hledat vajíčko plodu. Při diagnostice se používají následující metody:

 • Historie. Během rozhovoru se lékař snaží zjistit, zda existují předpoklady pro výskyt ektopické implantace embrya (operace, zánětlivé procesy atd.).
 • Inspekce Jsou prováděny jak obecné, tak gynekologické. Pokud je stav ženy závažný (hemoragický šok, hojné krvácení), je vyšetření provedeno v rozmístěném operačním sále. Při vyšetření pacient odhalí příznaky peritoneálního podráždění, ve vážném stavu známky hemoragického šoku. Bimanální gynekologické vyšetření ukazuje, že děloha je zvětšená, ale její velikost je zaostávající a neodpovídá termínu. Při hmatu lze detekovat formaci v oblasti příloh. V zrcadlech je vidět přesah zadní vaginální fornix s hromaděním krve v břišní dutině. A s umístěním vajíčka plodu v děložním hrdle se zvětšuje velikost krku.
 • Ultrazvuk. Na ultrazvuku chybí fetální vajíčko v děloze, ačkoli jeho umístění v rohu s děrou se dvěma rohatkami nebo hluboké ponoření do myometria je považováno za patologické. Děloha, přívěsky se zvětšují, endometrium je hyperplastické, za dělohou je v břišní dutině stanovena tekutina.
 • Stanovení hladiny beta-hCG v krevním séru. U těhotných žen se hCG obvykle zvyšuje o 60–65%, při ektopické lokalizaci je růst hCG zpomalen. Je to kvůli podvýživě embrya. HCG 1500-2000 IU / l označuje nevyvíjející se fetální vajíčko, a více než 2000 IU / l, v případě, že plod není ultrazvukem, je to vysoká pravděpodobnost ektopické implantace. Krevní progesteronový test se v současnosti nepoužívá, protože je méně informativní než hCG.
 • Punkce zadního vaginálního fornixu (culdocentéza). Provedeno k detekci vnitřního krvácení, ke kterému dochází při prasknutí potrubí..
 • Diagnostická laparoskopie. Umožňuje nejen detekovat patologii, ale také provádět chirurgické ošetření.

Nejtěžší je diagnostikovat mimoděložní těhotenství, pokud žena implantovala 2 embrya, z nichž jedno je v děloze. Všechny indikátory naznačují, že žena je těhotná a detekce plodu v děloze to potvrzuje. To se stává zřídka, v jednom případě na 10-30 tisíc.

Kdy navštívit lékaře

Jakmile si všimnete prvních příznaků, měli byste okamžitě vyhledat lékaře a podstoupit vyšetření. Pokud je bolest nesnesitelná, došlo k mírnému nebo velkému krvácení, měla by být žena převezena do nemocnice. Navíc je lepší to udělat se sanitkou, protože hemoragický šok se může vyvinout velmi rychle a lékaři sanitky to během přepravy pomohou udržet.

Prevence

Je někdy nemožné zabránit rozvoji mimoděložního těhotenství, protože se vyskytuje také u naprosto zdravých žen s normální vejcovody. Co přesně se v takových případech stává predispozičním faktorem, je stále neznámé. Ale jako prevence nemocí, porodníci-gynekologové doporučují vyloučit predispoziční faktory, pokud je to možné.

 1. zabránit infekci pohlavně přenosnými chorobami, infekcemi, podchlazení;
 2. pravidelně vyšetřováno gynekologem;
 3. přestat kouřit;
 4. při výběru antikoncepčních prostředků se poraďte s lékařem, protože IUD jsou predispozičním faktorem, přestože jsou vhodné k použití;
 5. nepoužívejte douching.

Během chirurgických zákroků do břišní dutiny u mladých žen, pokud je to možné, zkuste použít laparoskopii, zvedněte ji dříve z postele, abyste zabránili tvorbě adhezí.

Mimoděložní těhotenství je nebezpečná patologie, která může vést k úmrtí. Každá žena by měla znát projevy této choroby, aby mohla včas konzultovat lékaře. Máte-li zpoždění a předpokládáte, že jste těhotná, nezapomeňte navštívit porodníka-gynekologa, abyste potvrdili implantaci embrya do dělohy, proveďte nezbytná vyšetření a zaregistrujte se.

Příčiny mimoděložního těhotenství

Čas čtení: min.

Proč je mimoděložní těhotenství: důvody

Mimořádně se vyskytuje mimoděložní těhotenství v normálním zdravotním stavu ženy i v nepřítomnosti nemocí a patologií vnitřních orgánů malé pánve. Jaké jsou důvody vzniku mimoděložního těhotenství v raných stádiích? K tomuto jevu vede pouze 2-3% početí. Na druhou stranu, s výskytem komplikujících faktorů může toto nebezpečí narůstat 5-10krát. Proč je mimoděložní těhotenství, důvody jsou zcela odlišné, ale téměř všechny z nich vedou ke stejnému výsledku. Embryo se začíná vyvíjet ve vejcovodech, protože se váže na svůj povrch, místo na povrch děložní dutiny. Floplopian trubice nejsou určeny pro vývoj embryí v nich, protože nemají tak vysokou elasticitu. To může vést k vážným komplikacím..

Proč nastává mimoděložní těhotenství: příčiny

Tento jev může způsobit mnoho možností. Všechny jsou sloučeny do několika hlavních skupin, podle kterých můžete posoudit riziko této komplikace. Nejběžnější příčiny mimoděložního těhotenství v raných stádiích jsou následující:

 • Nemoci močového měchýře, samotné dělohy nebo jejích příloh, které jsou způsobeny chlamydií, ureaplasmou nebo mykoplazmou. Tato infekční onemocnění mají vážný dopad na zdraví reprodukčního systému. Mohou způsobit zánět vaječníků. Spolu s minulými potraty nebo komplikacemi během porodu se negativní účinek zvyšuje. Při delším vystavení infekci začíná zánět a po něm jsou již na povrchu vejcovodů jizvy, fibróza a adheze. To je zužuje a prakticky je zbavuje funkčnosti. Transportní funkce zmizí a ciliární epitel ztrácí svoji účinnost. To vše vytváří velké obtíže při pohybu vajíčka trubicemi. Současně se spermie pohybují docela normálně, což vede k oplodnění a neschopnosti přemístit plod do dělohy. Infekční onemocnění, z tohoto důvodu může být mimoděložní těhotenství, mohou také zahrnovat endometriózu - zánět sliznice na stěnách dělohy..
 • Chirurgická operace Téměř každý chirurgický zákrok ve vnitřních orgánech pánve může způsobit komplikace. Pokud se jedná o postupy přímo zaměřené na sterilizaci, jako je ligace vejcovodů, je to pochopitelné, protože ligace nemusí být úplně úspěšná a žena může otěhotnět. Ale někdy operace na močovém měchýři, děloze nebo jiných orgánech umístěných vedle vejcovodů mohou vést k adhezím a tvorbě polypů.
 • Další hlavní příčinou mimoděložního těhotenství u žen může být vrozené zaostávání vejcovodů. Lze jej připsat infantilismu, kdy vejcovody zůstávají ve stejném stavu jako před pubertou. Vaječníky fungují dobře. Trubky dokonce nezačnou fungovat, protože nemají správný tvar. Kromě toho může být ve vejcovodech vysoká délka nebo kroucení. Tím se zabrání normálnímu dosažení vajíčka z dělohy..
 • Hormonální změny. Hormony často ovlivňují funkčnost orgánů souvisejících s reprodukčním systémem. V tomto případě snižují peristaltiku trubek a mohou ovlivnit jejich vůli. To je nejčastěji způsobeno endokrinními poruchami. Ženy mohou také užívat hormonální léky, které negativně ovlivní následné těhotenství. Do této oblasti také patří léky, které zvyšují plodnost a stimulují ovulaci, hormonální pozadí se mění v důsledku psychoemotivního přetížení. V tomto ohledu mohou existovat psychologické důvody mimoděložního těhotenství..
 • Proč je mimoděložní těhotenství získáno, důvody mohou spočívat v použití spirál jako antikoncepce.
 • Vzhled nádorů. To zahrnuje jak benigní, tak maligní druhy. Snižují průchodnost potrubí a ne vždy úplně.

Je tedy jasné, co způsobuje mimoděložní těhotenství, důvod může být velmi předvídatelný, a pokud existuje riziko, že se dostane do kategorie, která je nejvíce ohrožena, je lepší se vyhnout plánování těhotenství, než zmizí tato hrozba. Je také zřejmé, že příčina mimoděložního těhotenství v důsledku muže nemůže nastat. Člověk může ovlivnit pouze to, že vajíčko může být oplodněno nebo nemůže. Se špatnou pohyblivostí spermií nebudou schopni dosáhnout konce zkumavky, aby oplodnili vajíčko mimo dělohu..

Faktory mimoděložního těhotenství

Moderní gynekologie identifikuje určité faktory, které mohou vést ke vzniku těhotenství mimo dělohu:

 1. genitální a extragenitální formy endometriózy;
 2. historie chirurgických potratů;
 3. hormonální antikoncepční prostředky;
 4. stimulace ovulace léky;
 5. přenesené zánětlivé procesy a chirurgické zákroky v přílohách;
 6. případy mimoděložního těhotenství v minulosti;
 7. nádory těla dělohy a přívěsky;
 8. abnormality ve vývoji reprodukčních orgánů;
 9. adheze ovlivňující pánevní oblast.

Mimoděložní těhotenství: psychologické důvody

Základem všeho zde je vzrušení, vina a morální nepřipravenost na těhotenství. V tomto případě žena nemá žádné kontraindikace ani nemoci. K početí dochází normálně, ale podvědomý strach, že žena se stane matkou, je stále přítomen, i když se nemusí objevit navenek. Vnitřní poruchy a blokády způsobují ztrátu funkčnosti vejcovodů.

Ve vážnějších případech se situace mění v hormonální poruchy, narušení cyklu a problémy s dozráváním vajíčka. To vede ke skutečnosti, že těhotenství nemusí nastat vůbec. Mírná forma však může vést k mimoděložnímu těhotenství. K početí dochází, ale díky kombinaci všech psychologických faktorů vejcovody nepřesunují vajíčko do dělohy. Plod se tak začíná vyvíjet přímo v samotných zkumavkách.

Mechanismus výskytu a progrese děložního těhotenství

Progresi zdravého těhotenství je možné pouze v děložní dutině. Ženská reprodukční buňka, nazývaná vajíčko, je oplodněna spermatem v jedné z vejcovodů. Dále postupuje směrem do děložní dutiny a neustále se dělí. Sliznice dělohy vytváří všechny nezbytné příznivé podmínky pro růst embrya.

Přesný gestační věk může být diagnostikován podle umístění a objemu dělohy. Děloha je lokalizována v pánevní oblasti mezi dvěma orgány: močovým měchýřem a konečníkem. Normálně má relativně malou velikost: šířku přibližně pět centimetrů a délku přibližně osm centimetrů.

Když dojde k děložnímu těhotenství, dochází k postupnému zvyšování svalového orgánu. Od šesti týdnů může být těhotenství diagnostikováno již mírným zvýšením objemu dělohy. Do osmého týdne těhotenství lze jeho objem porovnat s velikostí průměrné pěst. Jak těhotenství postupuje, tělo dělohy stoupá. V šestnáctém týdnu se svalový orgán nachází mezi pupkem a lůnem. Po osmi týdnech je děloha srovnatelná s pupkem a po čtyřech týdnech může být její dno diagnostikováno nad touto oblastí. Před narozením je tělo dělohy lokalizováno mezi pupkem a procesem, který se nazývá xiphoid.

Výpočet gestačního věku a odhadovaného kalendářního data narození zahrnuje několik ukazatelů. Těhotenství se počítá podle posledních kritických dnů, data prvních hmatatelných pohybů, objemu a výšky dělohy..

Příznaky mimoděložního těhotenství

Příznaky a příznaky mimoděložního těhotenství závisí na délce progrese těhotenství a oblasti připojení vajíčka. V časných stadiích 5 až 6 týdnů probíhá mimoděložní těhotenství téměř bez příznaků a charakteristických příznaků..

Příznaky mimoděložního těhotenství jsou stejné jako během fyziologického těhotenství: prvním příznakem je zpoždění menstruace, roztržení prsu, příznaky časné toxikózy.

Příznaky a příznaky mimoděložního těhotenství se mohou sblížit s příznaky jiných patologií.

Jaké jsou příznaky mimoděložního těhotenství v raných stádiích, které si ženy mohou všimnout samy o sobě. Prodloužení mimoděložního těhotenství je charakterizováno:

 • opožděná menstruace;
 • drobné „špinění“ nebo hojné špinění;
 • bolesti v podbřišku, které mohou mít jednostrannou lokalizaci a dodávat konečník;
 • citlivost mléčných žláz;
 • zhoršující se celkové zdraví, projevující se nevolností.

Příznaky mimoděložního těhotenství v raných stádiích jeho porušení. Při neexistenci včasné chirurgické péče se v pobřišnici objevují známky krvácení. Tyto příznaky jsou způsobeny odtokem krve do břišní oblasti a vyskytují se:

 • náhlá silná bolest v podbřišku, vyzařující do konečníku a křížové kosti;
 • krvácení nebo tmavé skvrny;
 • hypotenze,
 • obecná slabost,
 • rychlý puls;
 • ztráta vědomí.

Jaké jsou příznaky mimoděložního těhotenství v raných stádiích?

Prakticky neexistují žádné známky mimoděložního těhotenství v raných stádiích, takže je docela obtížné zjistit výskyt mimoděložního těhotenství. Klinický obraz před vývojem charakteristických komplikací není typický, což vede k předčasnému vyhledání pomoci.

Lze však rozlišit řadu příznaků mimoděložního těhotenství v raných stádiích:

 • přetrvávající mírné bolesti v podbřišku vám mohou říct o podvrtnutí děložní trubice;
 • mírný menstruační průtok v přítomnosti pozitivního těhotenského testu (jako jakýkoli hnědý a načervenalý výtok mimo menstruaci);
 • křeče v břiše - často znamenají rupturu vajcovodu;
 • jasným znakem přítomnosti vnitřního krvácení v důsledku oddělení a smrti embrya je vážná slabost a těžká bledost.

Včasná diagnostika mimoděložního těhotenství

Diferenciální diagnostika mimoděložního těhotenství: tabulka

Přesná diagnóza může být provedena pouze vyšetření laparoskopem. Ale okamžitě použít tuto metodu je nepraktické, takže je vhodné předem prozkoumat všechny možné příznaky a známky, které mohou naznačovat přítomnost plodu ve vejcovodech. To zahrnuje i další typy analýz. Diferenciální diagnostika mimoděložního těhotenství v časných stádiích se stává jediným způsobem, jak včas rozpoznat nebezpečí a přijmout příslušná opatření..

Diagnostické termíny mimoděložního těhotenství začínají 6 týdnů, kdy je plod detekován ultrazvukem. Předtím, jakýmkoli způsobem, s výjimkou laparoskopie, je nemožné rozlišovat mezi těhotenstvím dělohy a mimoděložním těhotenstvím. Nepřímé známky toho, že se plod nevyvíjí v děloze, ale ve vejcovodech je, že žena má:

 • V břiše se pravidelně objevují ostré bolesti;
 • Krevní tlak stoupá;
 • Ostrý nástup slabosti;
 • Dizzy až omdlévá.

Před zpožděním nejsou žádné známky mimoděložního těhotenství. V případě podezření na mimoděložní těhotenství se na klinice provádí řada studií pro diagnostiku. Podezření často začíná po výše uvedených příznacích u ženy a jde k lékaři, pokud dříve neexistovaly žádné jiné podmínky. Ultrazvukové vyšetření se stává jedním z hlavních prostředků diferenciální diagnostiky. Faktem je, že když se objeví závažné příznaky, plod je již dostatečně vyvinut, aby detekoval jeho umístění tímto způsobem. To se zpravidla projevuje ve druhé polovině prvního trimestru. V tomto případě může menstruace pokračovat, což se nevyskytuje u jejího standardního projevu, ale ve formě krvavého výboje v důsledku reakce endometria na přítomnost embrya ve vejcovodu.

Metody diagnostiky mimoděložního těhotenství: typy diagnózy

Tento scénář bohužel vždy nejde dokonale. V závislosti na vývojových funkcích nemusí být fetální vajíčko pro ultrazvuk detekovatelné. Poté použijte nepřímé diagnostické metody. Je nutné zkontrolovat expanzi vejcovodu, pokud v jedné z nich dojde ke zjevným změnám ve velikosti, můžeme mít podezření, že je tam embryo. Můžete to také určit přítomností volné tekutiny v pánevní oblasti. Jedním z problémových bodů je to, že v časných stadiích těhotenství mohou být krevní sraženiny a vnitřní akumulace tekutin zaměněny za fetální vajíčko v děloze..

Stanovení úrovně lidského chorionického gonadotropinu, která se objevuje během vývoje embrya, může také sloužit jako druh testu. Metoda používající měření hCG je taková, že v normálním průběhu těhotenství, kdy se plod vyvíjí v děloze, se hladina hormonů během 48 hodin zvyšuje téměř dvakrát. Pokud je embryo umístěno mimo dělohu, pak bude zvýšení hladiny hormonu v mnohem menším množství. Přítomnost samotného hormonu tedy indikuje přítomnost těhotenství a jeho nízkou úroveň problémů s jeho průchodem.

Pokud má pacient mimoděložní těhotenství, pomůže diferenciální diagnóza zkušenými odborníky co nejrychleji určit toto. Moderní technologie vám to umožňuje již v pátém týdnu těhotenství, zatímco dříve to v takových časech nebylo k dispozici. Nedostatek včasné diagnózy mimoděložního těhotenství může být smrtelný pro život poctivého sexu..

Diagnóza přerušeného mimoděložního těhotenství

Vývoj plodu mimo dělohu není zdaleka úspěšný, dokud nezačne poškozovat ženské tělo. Někdy je těhotenství ukončeno v raných stádiích. Může být také sledována diagnózou, ale nejčastěji to žena cítí, zhoršováním pohody. Hlavními faktory jsou zastavení růstu těhotenských hormonů a nástup menstruace. Lékaři často trvají na umělém ukončení takového těhotenství, protože existuje velká šance na špatné zdraví. Přerušení může být provedeno chirurgicky nebo lékařsky.

Mimoděložní těhotenství je závažná patologie, která může u žen způsobit řadu nebezpečných komplikací. Je charakterizováno zavedením a následným vývojem oplodněného vajíčka mimo dělohu. Nesprávná implantace je možná v peritoneu, vaječníku nebo děložní trubici. Recidiva patologie může vést k vývoji tubulární neplodnosti a životu ohrožujícího rupturu vnitřních orgánů.

Mimoděložní těhotenství a jeho odrůdy

Pod vlivem určitých faktorů se oplodněné vajíčko nedostane do děložní dutiny. Implantace oplodněného vajíčka mimo dělohu způsobuje nástup a progresi mimoděložního těhotenství. Zavedení vajíčka může být diagnostikováno ve vejcovodech, vaječnicích nebo pobřišnici, což příroda neposkytuje..

Existuje několik druhů mimoděložního těhotenství, které jsou způsobeny oblastí připojení vajíčka:

 • trubka;
 • vaječník;
 • břišní
 • krční;
 • rudimentární děložní roh;
 • intraligamentární;
 • heterotopický.

Většina mimoděložních těhotenství se vyznačuje zavedením vajíčka plodu do oblasti zkumavky. Tento druh představuje více než 90% případů a obvykle je oplodněné vajíčko umístěno v ampulární části nebo uprostřed zkumavky. Je také možné připevnit do děložní části. Někdy se v oblasti fimbriových trubic vyvíjí těhotenství.

Mimoděložní těhotenství, které se vyskytuje ve vaječnících, pobřišnici, děložním čípku a rohovce rohovky dělohy, je zřídka diagnostikováno..

Ovariální těhotenství je:

 1. intrafollikulární. Tato patologie se vyvíjí, když je vajíčko po ovulaci oplodněno uvnitř folikulu..
 2. vaječník. Tento druh je charakterizován připoutáním k vaječníku.

Mimoděložní těhotenství může postupovat v břiše. Tento proces je pozorován při zavádění vajíčka do střeva, pobřišnice nebo jiných vnitřních orgánů. Po IVF se může objevit břišní těhotenství.

S vrozenými anomáliemi ve struktuře děložního těla může dojít k otěhotnění v takzvaném pomocném rohu. V tomto případě jsou stanoveny příznaky ruptury dělohy.

Intraligamentární těhotenství nastává, když integrita nebo prasknutí zkumavky a následné připojení oplodněného vajíčka mezi širokými vazy dělohy.

Heterotopické těhotenství se vyvíjí po zákroku IVF a projevuje se zavedením jednoho oplodněného vajíčka do dělohy a druhého za.

V posledních letech došlo ke zvýšení mimoděložního těhotenství. Výskyt relapsů je charakteristický pro čtvrtinu žen s danou patologií v anamnéze, která následně způsobuje sekundární neplodnost. Podle statistik je těhotenství mimo dělohu často lokalizováno na pravé straně.

Metody používané k diagnostice mimoděložního těhotenství

Ruptura potrubí se obtížně rozlišuje s akutním apendicitidou, apoplexií vaječníků a dalšími patologiemi, které se vyvíjejí v pánvi. V případě narušení integrity vejcovodu dochází ke krvácení, které ohrožuje život ženy. Lékař musí okamžitě určit přítomnost patologie, která je možná pomocí určitých diagnostických metod:

 1. ultrazvukové vyšetření pánevních orgánů. Tato výzkumná metoda umožňuje vizualizovat fetální vajíčko ve vejcovodu a přítomnost tekutiny v břišní dutině..
 2. Analýza hCG. Metoda laboratorní diagnostiky vám umožňuje určit úroveň chorionického gonadotropinu, který je tělem intenzivně vytvářen od samého začátku těhotenství. Na základě získaných údajů lze posoudit možné těhotenství, které se vyvine mimo dělohu.
 3. laparoskopie. Chirurgická metoda se používá jako diagnóza mimoděložního těhotenství a následné léčby..
 4. Diagnóza přerušeného mimoděložního těhotenství je založena na vyšetření ženy na gynekologickém křesle a provedení vpichu zadního vaginálního fornixu a ultrazvuku.

Má mimoděložní těhotenský test

Když ženy zjistí své těhotenství, okamžitě shromáždí veškeré informace, které mohou být pro ně užitečné, a konzultují s lékařem možné problémy. Jedním z běžných problémů, které způsobují vážné zdravotní riziko, je mimoděložní těhotenství. Podle její pohody nemůže žena okamžitě určit, zda je vše v souladu s vývojem plodu, zejména v raných stádiích. V souladu s tím vyvstává logická otázka, zda se mimoděložní těhotenství u zkoušky projeví nebo ne. K tomu je třeba se seznámit s názorem odborníků.

Vykazuje test mimoděložní těhotenství, pokud bylo provedeno později

Mnoho lidí chce vědět, zda je poloha plodu v současné době normální nebo zda se nachází ve vejcovodech pomocí těhotenského testu. Zkouška určuje mimoděložní těhotenství a děložní těhotenství - dvě skupiny. Zvláštností fungování tohoto zařízení je, že rozpoznává přítomnost chorionického gonadotropinu v ženském těle. Tento hormon se objevuje pouze u těhotných žen, když se plod vyvíjí. Bez ohledu na to, kde se fetální vajíčko nachází, bude tedy reagovat pouze na stav těhotenství. Obyčejné testy dokonce neukazují obsah hormonů, i když to může tento problém vyřešit..

Bude výsledek testu pozitivní při mimoděložním těhotenství? Mimoděložní těhotenství vykazuje při testu stejné hodnoty jako normální. Pro stanovení jakýchkoli změn je nutné provést analýzy, ve kterých bude viditelná hladina hormonu, a nejen jeho obsah. Mimoděložní mimoděk se dokonce nemůže zdát jako těhotenství vzhledem k tomu, že hladina chorionického gonadotropinu nedosahuje hodnoty, při které by měla být udržována po děložním těhotenství. mimoděložní těhotenský test nemusí ukazovat nic, pokud používáte spíše běžné analyzátory než speciální lékařské vybavení. Negativní test na mimoděložní těhotenství je vysvětlen nízkým zvýšením hCG během mimoděložního těhotenství. Test ukazuje mimoděložní těhotenství v rané fázi, kdy je jeho citlivost vysoká, což znamená, že cena je také.

Přesnější a srozumitelnější pro odborníky bude test na úroveň chorionického gonadotropinu, který nelze provést doma. Principem tohoto testu je, že růst hormonu s vývojem fetálního vajíčka se bude lišit podle jeho normálního umístění v děloze a abnormální ve zkumavkách nebo na vaječníku. Pokud je ve standardní situaci růst pozorován velmi ostře, pak přibližně každé dva dny se zvýší o 100%. Pokud je plod umístěn mimo dělohu, pak se hladina tohoto hormonu zvýší, ale mnohem nižší rychlostí.

Progesteronový test určuje mimoděložní těhotenství podle stejného principu. Růst tohoto hormonu s normálním vývojem těhotenství je také mnohem vyšší, ale ve srovnání s hCG testy existuje jeden vážný rozdíl. Progesteron je v těle a v běžném stavu, když žena ještě nepochopila. Pro něj existují standardy podle věku a fáze menstruace, které je třeba vzít v úvahu pro srovnání. Pokud by došlo k odchylkám od normy, není možné přesně určit, jak se hladina zvýšila nebo snížila. K tomu musíte provést několik testů.

Jak funguje mimoděložní těhotenský test?

Většina těhotenských testů je založena na počtu moči, ve kterých může být v krvi obsažen i hormonální choriový gonadotropin. To je nejrychlejší způsob, jak určit těhotenství. Na zkušebním povrchu jsou močí překonány 3 vrstvy:

 • Protilátky, proteiny ve tvaru U, které zachycují hCG hormony, jsou umístěny v první, nejvyšší zóně. Spolu s protilátkami fungují enzymy, které přispívají k zbarvení povrchu v barevném proužku, pokud je úroveň dostatečně vysoká.
 • Moč přechází do druhé vrstvy s vybranými enzymy, které také vstupují do oblasti, kde je počet protilátek ve tvaru U ještě větší. Zde jsou hormony sevřeny a usazeny na další vrstvě, přičemž se barví viditelný vzorec pro pozitivní test. Při absenci potřebného hormonu prochází moč bez překážek a barvení se neprovádí. Tudíž těhotenský test pro mimoděložní těhotenství může vykazovat zápornou hodnotu nebo proužek bude mírně zbarven.
 • Poslední zóna je testem samotné analýzy. Na něm jsou umístěna barviva, která budou v každém případě aktivována enzymy moči. Tím se získá úplně druhý proužek, který může být jediný, pokud je test negativní.

To vše pomáhá pochopit, zda test ukazuje mimoděložní těhotenství v raných stádiích, protože od samého začátku může žena již mít nízký obsah hormonů, a pokud je plod umístěn mimo dělohu, bude trvat mnohem déle než v běžném stavu..

Mimoděložní těhotenství, test ukáže nebo ne: možné chyby

Což má chybu s pozitivním výsledkem:

 • Užívání léků, které mohou obsahovat MHP;
 • Příliš krátce po potratu;
 • Nádory.

Následující faktory mohou ovlivnit chybný negativní výsledek:

 • Před testováním používejte diuretika nebo pijte příliš mnoho tekutin
 • Patologie kardiovaskulárního systému nebo ledviny, které neumožňují normální sekreci hormonu močí;
 • Proveďte test, než bude moci pracovat podle svých údajů.

Léčba mimoděložního těhotenství

Téměř každá léčba tohoto stavu je charakterizována zastavením krvácení, pokud dojde k této fázi, obnovením hemodynamických parametrů, pokud byly narušeny, a navrácením normální funkčnosti reprodukčního systému..

Brzy mimoděložní těhotenství

Pokud je mimoděložní těhotenství diagnostikováno, závisí délka léčby na tom, v jaké fázi je. Například léky pro mimoděložní těhotenství jsou vhodnější pro případy, kdy se vše najde v raných stádiích a můžete to udělat bez chirurgického zákroku. Termíny pro léčbu mimoděložního těhotenství touto metodou jsou velmi omezené..

Patologii lze léčit chirurgickými metodami. Jejich objem a rozmanitost závisí na umístění vajíčka a souvisejících komplikacích.

Chirurgické ošetření mimoděložního těhotenství

V moderní gynekologii se pro diagnostikovanou mimoděložní těhotenství používají následující typy chirurgických zákroků:

K léčbě tubálního těhotenství se široce používají operace pomocí laparoskopu:

 1. tubektomie. Během operace dochází k amputaci zkumavky..
 2. tubotomie. Intervencí je odstranění vajíčka při zachování zkumavky.

Operace zachování orgánů jsou prioritou v oblasti moderní chirurgie. Zachovaná vejcovod však může v budoucnu představovat riziko recidivy..

Volba metody chirurgické léčby závisí na určitých faktorech, mezi něž patří:

 1. přítomnost reprodukčních plánů u žen;
 2. ovlivněná funkčnost trubice;
 3. relaps mimoděložního těhotenství v konkrétní zkumavce;
 4. progrese těhotenství v intersticiální oblasti zkumavky;
 5. výskyt rozsáhlého procesu lepení, což zvyšuje riziko recidivy.

Způsoby léčby mimoděložního těhotenství

Pokud je diagnostikováno progresivní mimoděložní těhotenství, pak se nejčastěji provádí operace k odstranění zkumavky, ve které se embryo vyvíjí. To nebude fungovat normálně a pokračující vývoj může vést k hemoragickému šoku. Tato operace se nazývá tubektomie..

Pokud je důležité zachovat reprodukční funkci, například pokud je to poslední zkumavka u ženy nebo druhá ztratila svou funkčnost v důsledku nemoci, může být použita konzervativní plastická chirurgie. Jeho cílem je vytlačit vajíčko. To lze provést, pokud se nachází v oblasti fimbrií.

Pokud se vajíčko plodu nachází na vaječníku, provede se jeho resekce..

Pokud se těhotenství objeví v základním rohu dělohy, jednoduše se odstraní spolu s plodem.

Pokud je mimoděložní těhotenství diagnostikováno, může být léčba v raných stádiích prováděna metodou konzervativního léku. To se stalo dostupným teprve v posledních letech, protože se tato technologie pro pacienta stala studovanou a bezpečnější..

Přítomnost několika metod dává široký výběr, díky kterému si můžete vybrat individuální ošetření pro každý případ. Základem je zachování zdraví pacienta, protože potrat není obtížný, a to jak u léků, tak u chirurgických nástrojů. Je mnohem obtížnější přimět pacientku, aby znovu otěhotněla a normálně dítě porodila, a také nemá komplikace v jiných oblastech zdraví, s výjimkou reprodukce. V uplynulých letech dosáhla medicína v této oblasti významného pokroku a odborníci se mohou vyrovnat i se složitými případy, kdy fáze mimoděložního těhotenství dosáhne svého vrcholu vývoje..

Léčba po mimoděložním těhotenství

Proces ošetření se skládá z několika fází. Pokud se s diagnózou vyjasní všechno a zbavení plodu také nezpůsobí žádné zvláštní problémy, pak se období zotavení může v této věci stát nejdelší a nejobtížnější. To je docela logické, protože si lze jen těžko představit, na co se všechno může proměnit.

Léčba zkumavek po mimoděložním těhotenství, kdy byla odstraněna operativní metodou, vyžaduje zvláštní péči. Operace jsou vždy spojeny s rizikem komplikací, výskytem jizev a adhezí. To vše pouze zvyšuje šanci na opakovanou situaci. Chcete-li minimalizovat šance, musíte zajistit co nejlepší dobu zotavení. Někdy potřebujete plastovou část potrubí, která by se mohla během operace poškodit. Zkušenost lékaře hraje velkou roli, protože interference s vnitřními orgány pánve má negativní vliv na reprodukční systém. Léčba umožňuje obnovit ztracené funkce.

Co je efektivní metoda prevence mimoděložního těhotenství?

Prevence tohoto jevu je třeba řešit již od dětství, protože vývoj orgánů reprodukčního systému to ovlivňuje. Je obtížné říci, která metoda prevence mimoděložního těhotenství je účinná, takže je lepší použít všechny dostupné. To zahrnuje řadu dietních a hygienických podmínek pro vývoj ženského těla. Absence zánětlivých procesů a operací také pomáhá minimalizovat šanci na takový problém. Při plánování těhotenství by nemělo být zapomenuto ani předběžné vyšetření.

Opakované mimoděložní těhotenství: je to možné?

Preventivní opatření k prevenci mimoděložního těhotenství

Jako prevence těhotenství mimo děložní dutinu se doporučuje:

 • vyhnout se zánětlivým procesům v reprodukční oblasti;
 • včasná diagnostika a léčba infekcí a souvisejících patologií pohlavních orgánů;
 • používat metody antikoncepce doporučené lékařem, zabránit chirurgickému ukončení těhotenství;
 • aplikovat metody šetrného potratu, mezi nimiž lze rozlišovat mini-potrat a lékařské potraty;
 • po operaci podstoupit kompletní léčbu léky;
 • včas navštívit gynekologa a podstoupit vyšetření v požadovaném objemu.

V období zotavení po léčbě mimoděložního těhotenství se doporučuje přísné dodržování lékařských předpisů. Zvláštní pozornost by měla být věnována prevenci zánětů a adhezí v pánvi. Pro zachování reprodukční funkce je nezbytné dynamické monitorování gynekologem a gynekologem a endokrinologem. S příznivým průběhem rehabilitačního období lze těhotenství naplánovat nejdříve o šest měsíců později.

Jaká je pravděpodobnost opakovaného mimoděložního těhotenství

Ženy, které takovou patologii utrpěly, chtějí znát riziko opakovaného mimoděložního těhotenství. Odborníci poznamenávají, že výskyt mimoděložního těhotenství je jednou z hlavních příznaků, že se může vyskytnout i ve druhém. Jaká je pravděpodobnost opakovaného mimoděložního těhotenství lze říci až po zjištění důvodů pro první a po zvážení důsledků, k nimž vedla.

Riziko reektomického těhotenství

Riziko stále zůstává, zejména během operací k ošetření. Pokud bylo fetální vajíčko chirurgicky odstraněno, pak se na povrchu zkumavek mohly vytvořit jizvy a mohly se tvořit adheze. Také část povrchu by se po tom všem mohla ukázat jako nefunkční. Každý z těchto faktorů vede k tomu, že vajíčko plodu není opět v děloze.

V některých případech mohou lékaři po vyřešení problému s prvními případy okamžitě říci, jak vysoké je riziko opětovného výskytu. Pokud je riziko velmi velké, doporučuje se odstranit potrubí, protože i při pojetí se všechno může proměnit v komplikaci. Pokud současně zůstane druhá normální zkumavka, pak se pacient nemá čeho bát.

Může dojít k opakovanému mimoděložnímu těhotenství: příčiny

Příčiny výskytu zde zůstávají téměř stejné jako při prvním projevu. Pouze se stávají přitěžujícími a mnoho z nich se zesiluje. Mezi hlavní důvody opakovaného mimoděložního těhotenství patří:

 • Infekce pánve
 • Abnormální struktura nebo nedostatečný vývoj vnitřních orgánů reprodukčního systému;
 • Příjem nikotinu v těle;
 • Nesprávný sexuální život, který vyvolává výskyt infekcí;
 • Lékové a chirurgické zákroky;
 • Přítomnost nitroděložního zařízení;
 • Stárnutí, které snižuje účinnost vejcovodů, které vajíčko propagují.

V mnoha případech je vše komplikováno psychologickými faktory. Koneckonců, jakmile jednou zažila takový problém, žena na podvědomé úrovni se bojí jejího opakování. Všechny starosti a úzkosti mohou ovlivnit normální fungování reprodukčního systému, což vede k dalším problémům.

Jak se vyhnout opakovanému mimoděložnímu těhotenství

Vyhnout se opakovanému mimoděložnímu těhotenství je docela obtížné. Při dodržení stanovené taktiky však můžete snížit riziko takového vývoje událostí..

Při opakovaném početí je vhodné sledovat, jak se žena cítí opakovaným mimoděložním těhotenstvím, protože příznaky a příznaky budou stejné jako při první vrbě. To je nezbytné pro včasnou pomoc, protože podruhé již důsledky začínají být vážnější.

Články O Neplodnosti