Hlavní Výživa

První známky těhotenství před menstruací a po menstruaci

První měsíc těhotenství je důležité a velmi vzrušující období v životě každé nastávající matky. V praxi se ukazuje, že po většinu tohoto nádherného období položení nového života tráví žena nevědomostí nebo pochybnostmi, zda se jí podařilo otěhotnět.

Pruhovaný test se dvěma pruhy a nepřítomnost další menstruace jsou zjevné příznaky těhotenství, ale opravdu chci vědět od prvního dne, že dlouho očekávané dítě je již koncipováno a prochází nejobtížnějším způsobem formování plnohodnotné osoby..

Ženské tělo začne dávat signály o začátku vývoje těhotenství mnohem dříve než zastavení menstruace, o kterém se budeme bavit v tomto článku. Úplné první známky těhotenství před menstruací nelze označit za stoprocentní a nejsou vždy pozorovány a ne všechny, nicméně mají místo, kde mohou být a jsou sledovány u nejchudších matek.

Subjektivní pocity ženy

První známky těhotenství před zpožděním, pociťované subjektivně, si může každá nastávající matka všimnout na začátku těhotenství, protože v těle již dochází k neuvěřitelným změnám, které jsou pro oko neviditelné, ale rozdávají se jako určité rysy pocitů. Mnoho z uvedených příznaků se může objevit u žen trpících PMS (viz příznaky premenstruačního syndromu a rozdíl od těhotenství), ale po početí mohou být takové příznaky a změny pociťovány téměř okamžitě. Navíc, pokud žena netrpí PMS, mohou být takové změny považovány za neobvyklé.

NevolnostOnemocnění prvních dnů těhotenství lze zaměnit za mírné nachlazení, pouze bez respiračních příznaků. Únava a únava jsou zaznamenány.
Emoční destabilizaceSlza, následovaná euforií, radostí a slzami, jsou častými společníky vyvíjejícího se těhotenství, zejména u emocionálních a působivých žen.
Ospalost a neklidný spánekOspalost a pocit nedostatku spánku jsou příznaky těhotenství v prvních dnech. Neustále touží spát, ale ani 12hodinový spánek nepřináší pocit, že žena spala. Vyznačuje se náhlým probuzením brzy ráno a neschopností znovu usnout
Libido se měníKe změně libida, buď směrem nahoru nebo dolů, může dojít během těhotenství a začíná od 2-3 týdnů
Pánevní těžkostPocit plnosti v pánevní oblasti v důsledku zvýšení průtoku krve do struktur malé pánve je mnoha ženami vnímán jako pocit jejich vlastní dělohy.
Děložní brněníJe zaznamenáno periodické neintenzivní brnění v oblasti dělohy.
Bolesti dolní části zad se táhnou až k nohámPravidelně se vyskytuje bolest v dolní části zad podle typu lumbago, která sahá až k nohám
Bolesti hlavy, migrényBolesti hlavy mohou převládat po celý den a ustupovat pouze v noci
Zvýšení nebo změna citlivosti prsuNadměrná citlivost mléčných žláz, projevující se jako reakce na sebemenší dotek, je u většiny těhotných žen zaznamenána bolest. V některých případech se žena stěží dotkne jejího prsu - tyto nepříjemné pocity jsou tak silné. Ztráta citlivosti je pozorována u těhotných žen, které dříve měly menstruaci zvýšenou citlivost prsu
Pocit tepla a chladuPocity, když se najednou vrhne do horečky, a poté se začne třást, překonat ženu několikrát denně. Tyto pocity jsou navíc vnitřní a nezávisí na vnějších faktorech (počasí, oblečení, okolní teplota)
Zvýšená chuť k jídlu nebo silná touha po určitých potravináchMnoho žen slaví brutální chuť k jídlu a doslova se nemůže vzdálit od ledničky, protože jídlo, které jedí, nedává pocit plnosti. Touha po určitých potravinách a nápojích začíná již na začátku těhotenství a není možné si toho nevšimnout, protože těhotné tělo si často vybere ty, které dříve ve stravě chyběly, jako prioritní produkty.
NevolnostÚtoky nevolnosti, zejména ráno, které mohou zvednout zvracení. Charakteristické odmítnutí jakýchkoli specifických produktů, jejichž vzpomínky automaticky způsobují nevolnost
Přecitlivělost na pachy a zvrácení čichových vjemůOdmítnutí a dokonce averze k dříve známým zápachům - parfémy, vařené jídlo, tělo manžela atd. Na tomto pozadí se může objevit přitažlivost k chemickým zápachům (benzín, aceton). Je zajímavé, že některé ženy začnou atypicky cítit produkty, například vůni oleje z ovoce. Tyto první příznaky těhotenství se objevují 3-5 dnů po početí, žena okamžitě zaznamená neobvyklé čichové pocity
Těžké nepohodlíDoslova od prvních dnů těhotenství je pro budoucí matku obtížné najít pohodlnou polohu v sedu, pocit, že něco ruší, neopustí ženu, která ji nutí, aby se pohladila na židli a změnila svou pozici

Vnější změny

Tělo dává první zvony vznikajícího života, které se mění zvnějšku. Žena si tyto změny často nevšimne, ale ty kolem ní si mohou všimnout některých vlastností vzhledu budoucí matky.

Otok obličeje a rukou, nohouJe zaznamenána mírná otoky obličeje - celý den vypadá tvář, jako by se žena nedávno probudila. Otok rukou je patrný, pokud se je pokusíte zmáčknout do pěst. Je těžké obléknout si večer volné boty.
AknéPrudká hormonální restrukturalizace vede k tomu, že ženy, které ještě nikdy netrpěly akné, objevují tyto kožní jevy
NadýmáníOd prvních dnů těhotenství se střevo stává „líným“ a plní svou funkci pomaleji, což vede k zácpě. Zvýšená produkce hormonů navíc vede k otoku střevních stěn. To vše se projevuje viditelným nadýmáním.
Posílení žilní struktury na hrudiExistuje znatelná žilní síť, která sahá přes jemnou pokožku hrudníku
Zvětšení prsouPrsa se vylévají, velkolepě. U některých žen se v prvním měsíci těhotenství zvětší prsa o 1-2 velikosti
Zatemnění kůže kolem bradavekMůže to být sotva patrné, ale u typu pigmentace může být jasné.
Zčervenání obličejeKvůli zvýšenému krevnímu oběhu se na kůži objevuje kvetoucí červenání. Toto znamení se zvláště jasně projevuje večer
Změna pigmentace bílé linie břichaPodmíněná linie směřující od pupku dolů se stává pigmentovanou a postupně ztmavne

Fyziologické a laboratorní změny

Změny fyziologického plánu někdy děsí ženu a nutí ho navštívit lékaře. Ve skutečnosti to mohou být signály, že první fáze těhotenství přišly a tělo se intenzivně mění v zájmu nového života..

Faktor předčasného těhotenstvíJedná se o zvláštní látku, která se nachází v krvi těhotných žen nebo hlenu děložního hrdla 28–48 hodin po početí. Podle mezinárodních studií je tento faktor nalezen v 67% případů těhotenství. Jeho růst je pozorován během prvního trimestru. Tato diagnóza zatím nenašla široce rozšířenou praktickou aplikaci, ačkoli ji někteří lékaři používají.
Růst hormonu hCG - lidský chorionický gonadotropinSpeciální testy nebo analýzy určují zvýšení hladiny hCG, což naznačuje přítomnost těhotenství a jeho normální průběh. Je důležité, aby tento indikátor rostl před zpožděním menstruace:

 • 1–2 týdny - 25–156 mU / ml;
 • 2-3 týdny - 101-4870 mU / ml;
 • 3-4 týdny - 1110-31500 mU / ml;
 • 4-5 týdnů - 2560-82300 mU / ml;
 • 5-6 týdnů - 23100-151000 mU / ml;
Skvrny od vagínyNormálně je obtížné je nazývat sekrecemi, je to spíše nátěr nebo malé kapičky nažloutlého nebo růžového výboje. Jejich začátek padá na 7-12 dní po početí a naznačuje, že embryo je fixováno v děložní dutině. Krvácení děložního čípku může také krvácet, pokud je v historii eroze - zvýšený krevní oběh během těhotenství vede ke zvýšenému krvácení
Exacerbace hemoroidůSe zvyšujícím se průtokem krve do pánevních orgánů se hemoroidy mohou v prvních týdnech zhoršovat
Zvýšená bazální teplotaPrvní týdny těhotenství, před fungováním placenty, se vyznačují zvýšenou bazální teplotou o více než 37 ° C (37,1 - 37,5) - před menstruací, v případě, že nedošlo k početí, klesá bazální teplota z 37, 2 - 37,3 na 36 6-36,8 a následující den dochází k menstruaci. A pokud se teplota udržuje nad 37 ve dnech další menstruace - může to být důsledek těhotenství nebo jednoduše zpoždění v důsledku pozdní ovulace.
Křeče v lýtkových svalechTento jev se vyskytuje v noci a nutí ženu, aby se probudila.
Nízký tlakZejména je patrný pokles tlaku u hypotenzních pacientů, protože jejich počet dosahuje 90/60 mm Hg. a nižší, což vede k závratě, slabosti a dokonce omdlení. Tento jev vyvolává dlouhodobý pobyt ve vzpřímené poloze, pobyt v dusné místnosti a transport
Stahování implantace bazální teplotyŽeny, které vedou graf bazální teploty, uvádějí jednodenní pokles teploty ve druhé fázi
Snížená imunitaSnížení imunity se projevuje jako mírná nachlazení ve formě rýmy a faryngitidy
Zvýšené sliněníČasto se kombinuje s nevolností a zhoršuje průběh toxikózy.
Zvýšený vaginální výtokKrevní zásobení pánevních orgánů vede ke zvýšené sekreci vagíny
DrozdProtože vylučování vagíny obsahuje velké množství vodíkových iontů, stává se vynikajícím prostředkem pro množení plísní Candida. Typický zkřivený výtok s svěděním naznačuje drozd, který je třeba ošetřit
Zvýšená frekvence močiZvýšená hladina hormonů, příval krve do pánve a zvýšené fungování ledvin vedou ke zvýšenému močení, jak ve dne, tak v noci.
Menstruační zpožděníAbsence pravidelné menstruace je nejzjevnější známkou těhotenství. Během této doby již test na autodiagnostiku ukazuje dva vzácné pruhy

Všechny tyto příznaky jsou samozřejmě relativní a ani zpoždění menstruace s pozitivním těhotenským testem, které se může následně ukázat jako falešně pozitivní, nezaručuje její nástup. Všechny výše uvedené příznaky nemají žádné významné věkové ani etnické vlastnosti.

Jediná věc, kterou lze poznamenat, je, že ženy se zvýšeným emocionálním pozadím si samy o sobě mnohem pravděpodobněji všimnou příznaků těhotenství než vyvážené a „studené“ dámy. Zřetelnější příznaky jsou zaznamenány během prvního těhotenství, v následujících budoucích matkách nemusí být jejich dlouhodobá situace známa, je také obtížné určit její nástup podle příznaků u žen s menstruačními nepravidelnostmi.

Naopak ženy s chronickými gynekologickými chorobami (adnexitida, salpingooforhoritida) mohou pociťovat počátek početí více než zdravé ženy, protože se může objevit bolest v dolní části zad a přívěsek..

Příznaky početí po zpoždění menstruace

Každá žena, která objevila zpoždění menstruace, se samozřejmě zajímá o otázku - do jaké míry se první příznaky těhotenství stanou zaručeným důkazem jejího nástupu. Tato otázka způsobí, že nastávající matky okamžitě přistoupí k gynekologovi a požádají o registraci. Lékaři však toto chování opravdu vítají a s největší pravděpodobností pošlou nastávající matku, aby počkala další 2-3 týdny. Bohužel početí nezaručuje těhotenství a období 4 až 6 týdnů je nejnebezpečnější, pokud existuje vysoká pravděpodobnost spontánního potratu..

Následující první příznaky těhotenství po zpoždění menstruace lze nazvat přesnými projevy početí, které se vyskytly, což naznačuje, že plod roste a třepotá:

 • Pozitivní těhotenský test provedený nejméně třikrát s přestávkou na několik dní. Vysoce citlivý diagnostický test začíná „stripovat“ první den zpoždění, ale je lepší počkat asi 7 dní - pak bude spolehlivější.
 • Vyšetření gynekologem na křesle. V období 6 týdnů je děložní čípek měkčí a získává namodralý nádech díky zvýšenému krevnímu oběhu. Istmus mezi tělem a děložní změkčuje, nachází se zvětšená děloha.
 • Zvýšená hladina hCG nalezená v krvi a moči ženy naznačuje nejen nástup těhotenství, ale je také indikátorem jejího průběhu u lékaře. HCG zpočátku roste velmi rychle, zdvojnásobuje se každé 2 dny v prvním měsíci, pak se zdvojnásobení sazby objeví po 3,5-4 dnech.
 • Ultrazvuk dělohy v časném období asi 5 týdnů detekuje implantované fetální vajíčko (nebo několik pro vícenásobné těhotenství), ve kterém se nachází embryo a žloutkový vak.

Úplně první známky počínání u chlapce

Jaké jsou první známky těhotenství ve prospěch početí chlapce? Tyto projevy můžete sledovat již v prvních dnech od početí početí, stačí si jen pozorně naslouchat. To samozřejmě nemusí být 100% příznaky, ale většina matek popsala jejich stav tímto způsobem, když nosily chlapce.

VzhledViditelné zlepšení vzhledu ženy, která doslova kvete, získává broskev, matnou pleť, silné a krásné vlasy a nehty
Teplota končetinSnížená teplota pokožky dolních končetin na pozadí pocitu vnitřního tepla (studené nohy s pocitem tepla)
ChuťVýrazné zvýšení chuti k jídlu od prvních dnů těhotenství. Maso a masné výrobky se staly oblíbeným jídlem pro nastávající matky
NevolnostNedostatek nevolnosti nebo mírná mírná nevolnost
NáladaDobrá nálada, vysoká pracovní kapacita a dokonce znatelné zvýšení aktivity obecně
žaludekZaoblení dolního břicha ve formě mírného vyklenutí. Je těžké si toho všimnout od prvních týdnů, ale velmi pozorné ženy mohou zachytit tento nepatrný rozdíl ve 1-2

Počáteční známky těhotenství u dívky

Těhotenství dívkou má také své charakteristické rysy, které lze vysledovat již v prvních týdnech po početí, opět s výhradou, že to má většina žen, ale existují výjimky.

VzhledZměna vzhledu k horšímu (někde kolem 3. týdne těhotenství). Tvář, jako by ztratila své atraktivní vlastnosti. Tvář ženy ukazuje, že je těhotná (její rty nabobtnávají, její kůže je bledá a oteklá atd.)
Teplota končetinZvýšená teplota kůže dolních končetin na pozadí zimnice (teplé nohy s pocitem vnitřních zimnic)
ChuťSnížení nebo dokonce nedostatek chuti k jídlu od prvních dnů těhotenství. Z preferencí v potravinách je patrná chuť na sladkosti a citrusové plody
NevolnostRanní nevolnost, poněkud uklidňující večer, je charakteristická pro téměř všechna těhotenství u dívek
NáladaNepředvídatelnost jednání, častá změna nálady, zmatení myšlenek a jednání svědčí na straně početí dívky
ŽaludekBřicho se vizuálně nezvětšuje, spíše mírně klesá, což je spojeno se špatnou chutí k jídlu kvůli nevolnosti

První známky vícenásobného těhotenství

Pojetí dvou nebo více dětí je některými považováno za dar shora a některé volají před soudem. V každém případě je tato zpráva pro rodiče vždy trochu šokující. Můžete očekávat takové těhotenství podle následujících příznaků:

První známky těhotenství

První příznaky a příznaky těhotenství před a po zpoždění menstruace

První známky těhotenství po početí se zpravidla objevují 2 týdny po oplodnění vajíčka spermatem. To znamená těsně před začátkem zpoždění menstruace. Pojďme se podívat na nejčastější jevy spojené s pojetím..

Opožděná menstruace a propouštění

Ano, je to tento příznak, který se stává hlavním příznakem, který nutí ženu, aby šla do lékárny na těhotenský test. Menstruace chybí po všechny měsíce porodu dítěte. Nicméně, někdy první známky těhotenství jsou propuštění. Navíc, krvavá, ale velmi, velmi slabá. Mnoho vnímá tyto sekrece jako začátek nového menstruačního cyklu, a pak, pokud těhotenství spontánně nepřeruší, ukáže se, že to bylo malé oddělení endometria. A proto, milé dámy, pečlivě sledujte svou menstruaci. Nezapomeňte v kalendáři označit červené dny. Mimochodem, toto je první věc, kterou od vás gynekolog žádá o vyšetření, neobviňujte.

Ve všech trimestrech je normální vzhled bělavého, průhledného a protahovacího výboje v malém množství. Pokud jejich vzhled vyvolá jakoukoli infekci, ukáže to výsledek gynekologického nátěru, a pokud je nátěr čistý, je vše v pořádku.

Pozitivní těhotenský test, zvýšení hCG

V zásadě jej lze také považovat za známku zajímavé situace. Moderní testovací proužky jsou velmi pohodlné. Pracujte téměř okamžitě. Již 10 minut po použití, nebo dokonce dříve, budete znát spolehlivý výsledek. Chyby během testování jsou velmi vzácné. Někdy se stává, že se objevují první známky těhotenství v raných stádiích, ale test je negativní. K tomu může dojít, pokud jsou ostatní příznaky velmi přitažlivé nebo mají jiné příčiny, během zmrazeného nebo mimoděložního těhotenství (pokud je hCG pod normálem, proto test neodpovídá). A také pokud nebyl test proveden podle pokynů (před plánovaným termínem, byl výsledek vyhodnocen příliš brzy nebo příliš pozdě). Ve vzácných případech může být test nekvalitní. Řekněte po lhůtě splatnosti.

Mnoho dívek ví, že testy můžete používat 1-2 dny před začátkem zpoždění, výsledek bude také správný. Možná je pouze pruh nakreslen slabší. Přesnějším způsobem však není hledat první příznaky těhotenství 1–2 týdny po početí, ale okamžitě provést krevní test na obsah hormonu produkovaného chorionem (pokud existuje) - chorionický gonadotropin. Tato metoda umožňuje získat přesné informace o vaší situaci dříve než ostatní - již 8 až 10 dní po oplodnění vajíčka. Opravdu to bylo tehdy, když tento, stále velmi malý organismus, pronikl a fixoval se v endometriu dělohy a začaly se globální změny v těle, i když to oko ještě nebylo vidět. Od tohoto okamžiku začíná HCG růst. Testovací záznamy však zvýšily hCG později než krevní test. Samozřejmě je viditelnější pod mikroskopem.

Někdy se však takové první příznaky těhotenství před zpožděním vyskytují u žen, které nejsou v poloze, u dětí a také u mužů. Takový nesmysl zpravidla označuje onkologická onemocnění. Také hCG zůstává zvýšená u žen, které přežily několik dní před analýzou potratu nebo spontánního potratu, mimoděložního nebo opomenutého těhotenství, cystického unášení nebo porodu..

Důležitou roli hraje úroveň hCG. V prvních týdnech těhotenství roste rychle. Pokud jsou hodnoty nižší než normální, provede lékař další vyšetření ženy, aby zjistil příčinu pomalého růstu chorionického gonadotropinu. To může být nedostatek progesteronu (mimochodem, jedna z běžných příčin spontánních potratů v raných stádiích) nebo patologické těhotenství (zmrazené, mimoděložní, cystické driftování).

Zvýšená bazální a tělesná teplota

Podle pravidel lze základní teplotu měřit na třech místech: v podpaží, v rektálním otvoru nebo v pochvě. Druhá metoda však získala díky své spolehlivosti největší popularitu. Prvními příznaky těhotenství v prvních dnech jsou bazální teploty nad 37 stupňů. Pokud je to pozorováno na konci cyklu a navíc stále existují některé příznaky zajímavé situace, je čas se dostat k lékaři. Často se však při měření BT vyskytují chyby, které kazí celý obrázek. Nedoporučuje se proto příliš důvěřovat výsledkům těm dívkám, které poprvé změřily bazální teplotu, tj. Nezkušené..

BT se zvyšuje v důsledku změn v hormonálních hladinách. A ona zůstává vychována téměř všech 9 měsíců porodu. Nemusíte ji však neustále měřit, abyste se vyhnuli zbytečnému stresu. Protože snížení BT neznamená vždy, že něco ohrožuje dítě.

Základní pravidla pro měření BT.

1. Čas měření - ráno, ihned po probuzení.

2. Nepijte alkohol a nemilujte se 12-24 hodin předem..

Přesnost výsledků je ovlivněna léky a doplňky stravy..

Mimochodem, může se také zvýšit tělesná teplota. Je známo, že hodnoty subfebrilů mezi 37–37,5 stupně způsobují mírné zimnice a celkovou slabost. Ale snížit takovou teplotu antipyretiky se nedoporučuje. Pokud máte horečku a myslíte si, že se jedná o první příznaky těhotenství před zpožděním, zkuste se oblékat do lehčích oděvů vyrobených z přírodních tkanin a pokoj řádně větrejte. Někdy se tento stav může objevit v důsledku přepracování a nervózního přetížení. Dávejte pozor na své zdraví.

Bolest dělohy

Mírný, ne pravidelný, může být křeče a bolí. Velmi podobné premenstruálním. To je pozorováno u mnoha nastávajících matek. Říká se, že se jedná o první příznaky těhotenství v prvních dnech po početí. Ale pokud se kromě bolesti objeví špinění z pochvy, pak se to zastaví spíše jako potrat nebo patologie, jako je mimoděložní nebo zmrazené těhotenství. Pokud bolest odezní sama během několika sekund bez užívání léků, nedochází k žádnému výboji, pak to lze považovat za normální.

Toxikóza

Nevolnost a zvracení. Tyto první známky těhotenství před menstruací se objevují poměrně zřídka. Obvykle toxikóza překonává druhý nebo více týdnů po zpoždění menstruace. Všechno to začíná sotva znatelnou ranní nemocí, která je přičítána rozrušení žaludku / střev nebo otravě jídlem. Ale čím delší je toto období, tím horší může být situace. Některé ženy nemohou vůbec jíst ani pít, vše se okamžitě vrací. V takových závažných případech je nezbytná neodkladná lékařská péče. V nemocnici se těmto pacientům podávají vitaminy, kapátka se umísťují do roztoků určených k nasycení těla vlhkostí a živinami a odstraňují toxiny. Ve velmi ojedinělých případech nemohou lékaři pomoci ženě a potom je vyzvána k ukončení těhotenství umělým způsobem. To je, když není absorbována ani voda, ani jídlo..

V mírnějších případech můžete bojovat proti nevolnosti alternativními metodami. Například skvělý způsob, jak se zbavit zvracení nevolnosti, je trochu okyselená citronovou vodou, ještě lépe pokud má mátou nebo meduňkový balzám. Je vhodné pít tuto odvar nebo čaj (protože je vhodnější ho nazvat) ihned po probuzení, kdy se nejčastěji vyskytují nepříjemné pocity.

V některých případech může toxikóza způsobit vážné hubnutí a anémii. V tomto případě lékaři předepisují ženě komplexní vitamíny a doporučují výživnou stravu. Sama paní by měla pravidelně darovat krev a moč na testy a navíc se ujistit, že první příznaky těhotenství přetrvávají a nezmizí ostře. Koneckonců, toxikóza někdy způsobuje spontánní potrat. Aby se zabránilo anémii s nedostatkem železa, doporučuje se používat potraviny bohaté na železo, například hovězí játra, pohanková kaše, granátové jablko atd. Poměrně krátce tolerovat. Toxikóza přechází do druhého trimestru těhotenství.

Bolest v mléčných žlázách

Téměř všechny nastávající matky cítí bolest na hrudi. Důvodem jsou všechny stejné hormonální změny, které vyvolávají růst žlázové tkáně v mléčné žláze. Prsa se připravuje na nadcházející kojení. Ze stejného důvodu si můžete všimnout, jak se bradavky během těhotenství stávají konvexnější. U některých žen z nich kolostrum dokonce začíná vystupovat v druhé polovině těhotenství. Změny v mléčných žlázách jsou také znatelné první příznaky těhotenství v prvních dnech po početí.

Zvětšená děloha

Sama žena a její spolupracovníci si toto znamení v prvním trimestru nevšimnou. To může stanovit pouze lékař při gynekologickém vyšetření. Děloha se začíná zvětšovat od prvních dnů opožděné menstruace. Přesná diagnóza může být provedena po přibližně 2 týdnech zpožděné menstruace. Kromě zvětšené dělohy je patrná cyanóza děložního čípku, vagíny, pysků.

Ultrazvukové stanovení plodu

Na ultrazvuku je vajíčko plodu viditelné téměř od samého začátku zpoždění. Poté, co se začnou objevovat první známky těhotenství v prvním týdnu počátku zpoždění, dítě přesněji, zatímco vajíčko plodu, dorůstá na 2-4 mm. Embryo však na ultrazvuku ještě není vidět. Pokud je hCG výrazně nad nulou, zpoždění již začalo a v děloze není plod, lékař může mít podezření na mimoděložní těhotenství. Nebo spontánní potrat, pokud žena spatřila genitální trakt.

Časté močení

Tento jev je pozorován u nastávajících matek v různých obdobích, jedná se o první příznaky těhotenství - první týden pro mnoho žen je plný ne vždy příjemných překvapení. Téměř každá dáma alespoň jednou v životě čelila takovému obtěžování jako cystitida - zánět močového měchýře. Mezi jeho hlavní příznaky patří bolest při močení a častější výlety na záchod; v závažnějších případech - celková malátnost, bolest v podbřišku, horečka. U všech nastávajících matek existuje predispozice k této nemoci. Ale o čem mluvíme (příznaky těhotenství), příčina výskytu je jiná, nikoli patologická. Jde o to, že zvýšení progesteronu (hormonu, který pomáhá zachovat a rozvinout život plodu), vyvolává určitou relaxaci svěrače močového měchýře, a proto ženy chtějí chodit na záchod častěji, přestože je močový měchýř prázdný. Pokud se spolu s tím také objevila bolest, pak záležitost není v příznakech a musíte vyhledat pomoc lékaře. Nedoporučujeme samoléčení, je to plné.

Toto jsou první známky těhotenství v prvních dnech početí a po nástupu opožděné menstruace. Pomocí nich můžete docela snadno určit, co se s vámi děje, kdy se bát a jít k lékaři a jaká je norma.

První známky těhotenství po zpoždění

"Možná jsem těhotná?" - nejčastější otázka položená ženou, která má zpoždění v jejím období. Současně je nepřítomnost menstruace zdaleka jediným příznakem, který určuje těhotenství. V prvních dnech po zpoždění se ženy často často cítí „nějak ne tak obvyklým způsobem“. Ráno pocit slabosti... Vůně kávy je nepříjemná... Příliš líná práce... Každopádně - charakter se zhoršil. Pokud tomu tak je, je pravděpodobné, že se vaše rodina doplní. Pojďme však ještě jednou analyzovat, jaké příznaky jsou charakteristické pro těhotenství po zpoždění menstruace?

Hlavní příznaky těhotenství po zpoždění

Je důležité si uvědomit, že nejpřesnější příznaky těhotenství zpravidla ustupují po 5-6 týdnech těhotenství. Proto argumentovat, že některé změny v těle před zpožděním menstruace naznačují, že budoucí potomci je velmi obtížné. Pokud jste však v posledních šesti měsících měli pravidelná období a poté náhle zmizeli a dokonce i pohlaví v předvečer nebylo chráněno, doporučujeme vám věnovat pozornost následujícím znakům.

Možné příznaky těhotenství:

 • nedostatek menstruace;
 • ranní nebo večerní nevolnost, která se projevuje v prvních několika měsících po početí;
 • často močení, které se projevuje od pátého týdne po početí;
 • bolest na hrudi, zvýšená citlivost bradavek, ztmavnutí dvorce, které se objevují v prvních měsících po zpoždění.

Velmi pravděpodobné známky těhotenství po prodlení:

 • bolest dolní části zad, zejména v dolní části břicha, která je charakteristická pro první trimestr těhotenství;
 • zvýšená ospalost a únava;
 • podrážděnost, slznost;
 • změna gastronomických preferencí.

Spolehlivé příznaky těhotenství po zpoždění:

 • zvětšení dělohy s uzavřeným krkem, které je určeno fyzickým vyšetřením;
 • vzhled věkových skvrn na obličeji a tmavé linie uprostřed břicha;
 • zvýšená chuť k jídlu.

Všechny výše uvedené příznaky se mohou vyskytovat v různých kombinacích a v různé míře „závažnosti“. Tyto příznaky však mohou také naznačovat přítomnost hormonálního selhání, stejně jako neléčených nemocí a dokonce i reakci na přijatá léčiva. Proto se před provedením závěrů ujistěte, že přítomnost například slabosti, nevolnosti a horečky není známkou otravy jídlem nebo nachlazením. Povaha těhotenství je skutečně taková, že ne všechny ženy dokážou „odhalit“ stav těhotenství v nejranějších stádiích „zajímavé“ situace. Budoucí matka na několik měsíců nemusí mít často podezření, že je těhotná.

Proto, abychom rozptýlili pochybnosti a určili vaši „zajímavou“ pozici, stále doporučujeme používat přesnější metody pro určení těhotenství.

Pokud jste si všimli jednoho nebo více výše uvedených příznaků, ale přesto pochybujete o svém těhotenství, podívejte se na metody pro stanovení těhotenství, jako například:

 • vyšetření v gynekologickém křesle;
 • těhotenský test;
 • analýza moči a krve;
 • Ultrazvukové vyšetření.

Došli jsme tedy k závěru, že některé z identifikovaných fyzických příznaků těhotenství po zpoždění mohou naznačovat jak přítomnost těhotenství, tak jeho nepřítomnost. Abychom získali spolehlivější informace, měly by být všechny dostupné příznaky potvrzeny těhotenským testem nebo lékařským vyšetřením.

V každém případě přejeme, abyste byli s výsledky spokojeni.!

Úplně první, nejdříve - vše o příznacích těhotenství před a po zpoždění

Ať už byla tato koncepce dlouho očekávaným zázrakem nebo neplánovaným překvapením, každá dívka o tom chce vědět co nejdříve. Ženy proto mají rádi sdílení popisů prvních příznaků těhotenství. Koneckonců testy slibují výsledky až po zpoždění. Ale stále se musíte držet toho! A co by dívka měla jíst zvědavostí, nadějí nebo úzkostí?

Varujeme vás hned: vědět o těchto znacích je užitečné, ale neměli byste jim přikládat příliš velký význam. Protože jsou velmi subjektivní a mohou sloužit jako příznaky zcela odlišných podmínek.

Když se první počet těhotenství objeví po početí

Samičí vajíčko je schopno oplodnit prvních 12 hodin po ovulaci. Pokud žena sleduje svůj cyklus a přesně ví, kdy vyšlo vajíčko, může určit, zda došlo k početí po aktu nebo ne..

Příznaky těhotenství v prvních dnech po početí jsou podobné příznakům PMS různé závažnosti. Faktem je, že v luteálním období se ženské tělo vždy připravuje na těhotenství - pro jistotu. A procesy, které v něm probíhají po uvolnění vajíčka, jsou vždy stejné po dobu asi dvou týdnů, bez ohledu na to, zda k početí došlo nebo ne.

Korpus luteum zbývající ve vaječníku po ovulaci produkuje hormon progesteron, proto ženy bobtnají a stávají se citlivými prsy, existuje podrážděnost, ospalost, únava, často chtějí jít na záchod atd. Pokud těhotenství skutečně přišlo, příznaky pokračují, zesilují se a stanou se charakterističtějšími, a pokud ne, dojde k menstruaci.

Proto před začátkem menstruace si mnoho žen v sobě všimne určitých příznaků, které jsou často považovány za známky početí. Jejich přítomnost, závažnost a síla závisí na vlastnostech těla. Nejsou vůbec povinné - ani v případě těhotenství, ani v případě jeho nepřítomnosti.

Mnoho příznaků může být způsobeno nejen PMS, ale běžnou nemocí nebo stresem. Spoléhání se na takové známky početí proto 100% nestojí za to. Ale je dobré je znát - alespoň pro svůj vlastní klid.

Pokud obvykle u ženy druhá fáze cyklu prochází bez výrazných symptomů, může přítomnost takových příznaků sloužit jako druh „majáku“ a umožňuje podezření na zajímavou pozici.

Zpravidla se ani po 1 týdnu těhotenství nepovažuje za těhotenství. V tuto chvíli se oplodněné vajíčko pohybuje trubicemi do dělohy, kde bude muset získat oporu a strávit dalších 9 měsíců. V těchto dnech nejsou pozorovány žádné zjevné příznaky, i když se mohou objevit výboje, které nejsou pro fázi cyklu charakteristické, vyvolávající pocity v břiše, ospalost, bolesti hlavy a podrážděnost. Pro mnoho žen však celou druhou fázi doprovázejí tyto příznaky - od nich notoricky známý PMS.

První známky se obvykle objevují kolem 8 až 10 dnů po početí. To do značné míry závisí na vlastnostech těla každé konkrétní ženy, na její pozornosti a úrovni citlivosti. Teprve po 2 týdnech čelí část nastávajících matek fenoménu, jako je implantační krvácení.

Po oplodnění vajíčka se přesune do dělohy a je upevněn v jedné ze svých stěn. V tomto případě se mohou objevit mikrotrhliny cév a kapilár, které jsou doprovázeny krvácením. Tento jev se vyskytuje pouze u 20-30% všech těhotenství a někdy se považuje za menstruaci, která začala dříve.

Není však obtížné odlišit krvácení během implantace embrya od normální menstruace. Trvá to jen několik hodin, méně často celý den. Navíc je jeho intenzita slabá a nezvyšuje se. Barva výboje je světle hnědá, jasně červená nebo růžová. Analýza hladiny hCG v této době není zatím poučná, protože změny se teprve začínají.

Příznaky těhotenství po 3 týdnech jsou již výraznější. Pocity na hrudi zesilují - bolestivost, citlivost, brnění, místa kolem bradavek ztmavnou. Chuťové preference a reakce na pachy se mění, chronická onemocnění se zhoršují. Zpravidla je v této době již zjištěno zpoždění menstruace, takže je čas provést test nebo darovat krev na hCG.

Jak rozpoznat rané těhotenství

Přesné rozpoznání těhotenství před zpožděním je nereálným úkolem. Koneckonců, hlavní spolehlivou známkou je absence krvácení v den X. Existuje však určitá symptomatologie, která říká ženě, že s ní něco není v pořádku. Jak je však uvedeno výše, na to se nemůžete plně spolehnout.

Zvýšené BT

Ženy, které pravidelně měří bazální teplotu, vědí, že po ovulaci se vždy prudce zvedne o několik desetin stupně. Obvykle to trvá asi dva týdny a před menstruací se teplota vrátí do normálu. Pokud dojde k těhotenství, zůstane teplota nad 37 ° C ještě další dva měsíce.

Předpokládá se, že známkou početí po ovulaci je zvýšení BT na 37 až 37,5 stupně na samém konci. To je známo mnoha matkami, ačkoli není k dispozici přesné potvrzení tohoto jevu. Po 1 týdnu těhotenství to přispívá k vysoké hladině progesteronu produkovaného corpus luteum.

Nespavost a nervozita

Při hormonální nerovnováze způsobené změnami v ženském těle mnoho systémů a orgánů pracuje novým způsobem. To velmi ovlivňuje emoční pozadí ženy. Proto se první příznaky těhotenství mohou projevit také ve formě podrážděnosti, nervozity, která vede k nespavosti.

Ospalost, únava, nízký krevní tlak

V prvních dnech těhotenství je někdy pocit ospalosti, žena je unavená rychleji a cítí se unavená i po dlouhém odpočinku. Začne se cítit závratě kvůli nízkému krevnímu tlaku. Tyto příznaky těhotenství jsou také subjektivní a nespolehlivé, mohou se vyskytnout v důsledku obvyklého přepracování.

Nepohodlí v břiše a dolní části zad

Příznaky sekundárního těhotenství se také projevují ve zvláštních pocitech v břiše nebo v dolní části zad. Na začátku těhotenství se zvyšuje přísun krve do pánevních orgánů, takže ženy často pociťují těžkost a mačkání, nepohodlí v sedě.

Tažnou bolest v dolní části zad lze cítit, i když je to často známka problémů s ledvinami. Ale rostoucí bolest v podbřišku může varovat před mimoděložím nebo hrozbou potratu. Změny dělohy někdy způsobují pocit brnění, i když to ne všechny dívky cítí. Další známkou těhotenství ve druhém týdnu, a to i později, je nadýmání. Hormonální změny vedou k uvolnění střevních svalů a nadýmání.

Bolest hlavy

První známky těhotenství před menstruací zahrnují spontánní bolesti hlavy. Jsou způsobeny hormonálními výkyvy. Současně neexistují žádné vnější důvody pro migrénu - dívka nezachytila ​​nachlazení, spala dostatečně, neseděla v dusné místnosti.

"Zhor" nebo nedostatek chuti k jídlu

Po početí se metabolismus zrychluje, takže příznaky těhotenství také zahrnují zvýšenou chuť k jídlu.

Lze pozorovat přesný obrázek - žena nemůže lžíci spolknout. Je to zpravidla kvůli změnám ve vnímání chuti a vůně jídla.

Nesnášenlivost některých vůní

Během těhotenství se mnoho žen stává velmi citlivými na pachy a chutě. To platí nejen pro potraviny, ale také pro vše, co obklopuje ženu - čisticí prostředky, kosmetika, parfémy, květiny. Živě cítí a chutná, kterým dříve nevěnovala pozornost. Nebo nečekaně „přestala milovat“ ty, které měla ráda dříve.

Trávicí rozrušení

Hormonální změny jsou často doprovázeny změnami zažívacího traktu. Dívky mohou trpět zácpou nebo průjmem, říhání, pálení žáhy. Nevolnost a zvracení související s prvními příznaky těhotenství se před menstruací vyskytují jen zřídka. Obvykle začíná toxikóza přibližně za 4 týdny.

Horečka, nachlazení

Aby tělo neodmítlo plod, který je pro něj cizím, po početí klesá imunita ženy. Proto je jedním z běžných příznaků těhotenství nachlazení (ARVI).

Zvýšení tělesné teploty na 37 stupňů je však v zásadě charakteristické pro první měsíce těhotenství a v důsledku hormonální nerovnováhy je žena někdy vržena do tepla nebo chladu.

Akné

Poté, co žena otěhotní, její tělo začne ve velkém měřítku hormonální restrukturalizaci, takže si mnoho z prvních příznaků těhotenství všimne vyrážky na kůži - akné, černé tečky. Obzvláště stojí za to věnovat pozornost těm, kteří předtím nebyli takovými příznaky obtěžováni. Je třeba si uvědomit, že akné často doprovází druhou fázi cyklu, takže symptom je subjektivní a nespolehlivý.

Hnědé skvrny na tváři a ztmavnutí bradavek

Mnozí považují výskyt různých pigmentových skvrn nebo ztmavnutí dvorce prsu na obličeji za známku oplodnění vajíčka. Tyto znaky jsou také subjektivní a nemohou sloužit jako spolehlivý průvodce. U některých žen jsou již začátky tmavší již v prvním měsíci těhotenství, zatímco jiné si to nevšimnou až do konce. Tělo každé ženy je jedinečné, takže narození nového života se vždy trochu liší od ostatních.

Časté močení

Těhotenství před zpožděním může být také určeno četností chodit na toaletu malým způsobem. Časté nutkání je spojeno se zvýšeným průtokem krve do ženských orgánů, s hormonální bouří. A lze je vysvětlit zhoršenými zánětlivými procesy, například cystitidou.

Existuje rané těhotenství bez příznaků

Pokud je dítě dlouho očekávané, nastávající matka úzkostlivě sleduje nejmenší známky a změny v jejím těle. Stává se však, že žena se o své nové pozici dozví až po zpoždění. A pokud je cyklus nepravidelný a její periody jsou pravidelně pozdě, pak i později. Stává se, že těhotenství je detekováno až ve třetím nebo pátém měsíci po početí, kdy žaludek již roste. Od té doby neexistovaly žádné příznaky. Občas i menstruace (nebo spíše to není menstruace, ale krvácení) může přetrvávat v prvních 1-2 měsících. To se samozřejmě stává občas..

Zpravidla jsou příznaky těhotenství v prvním týdnu po početí téměř neviditelné nebo dokonce chybí, což je normou. V této době se změny v ženském těle ještě nenaplnily v plné síle a v podstatě se shodují s obvyklými pocity ve druhé fázi cyklu nebo se symptomy PMS.

Příznaky těhotenství

Skutečné příznaky těhotenství v prvním měsíci zahrnují charakteristické příznaky, které se objevují několik týdnů po oplodnění. Časem jejich vzhledu je zpravidla třetí nebo čtvrtý týden těhotenství, kdy restrukturalizace v těle matky nabývá na síle. Jejich vzhled může říct ženě, že došlo k početí. Ale ne všechny z nich se nutně objeví: nepřítomnost kteréhokoli z těchto příznaků je pouze individuálním rysem těla.

Zpoždění menstruace

Opožděná menstruace je jedním z nejslavnějších a opravdových známek početí. Ale pouze v případě, že žena má více či méně pravidelný cyklus a netrpí chorobami, které způsobují dlouhé zpoždění.

U zdravé ženy se menstruace zpravidla objevuje současně, i když může docházet k mírným výkyvům po dobu 1–2 dní v jednom nebo druhém směru, které jsou spojeny s nemocí nebo stresem. Proto je již 4denní zpoždění pečlivým poslechem pocitů a provedením těhotenského testu.

Pokud cyklus není příliš pravidelný, pak zpoždění až 5–6 dní, které není doprovázeno dalšími příznaky, nemůže ještě sloužit jako spolehlivé znamení těhotenství. V takovém případě je vhodné test odložit o 7–8 dnů zpoždění, protože dříve může dát buď falešně pozitivní nebo falešně negativní výsledek.

Příznaky těhotenství v prvních dnech zpoždění jsou již výraznější, takže pokud je absence menstruace doprovázena bohatým bílým výtokem, zvýšenou únavou a ospalostí, bolestí na hrudi a nevolností, může žena dobře přemýšlet o své zajímavé poloze..

Otok prsu

Dalším charakteristickým příznakem jsou změny v mléčných žlázách. Mohou bobtnat, být bolestivé, citlivé, dvorce ztmavne - i když to vše se týká nespolehlivých příznaků. Zvýšená sekrece progesteronu spojená s početí zpravidla způsobuje znatelné zvětšení velikosti prsou a projevy tuberkulóz na bradavkách. Někdy vytéká kolostrum.

Pigmentový pásek na břiše

Téměř všechny těhotné ženy si všimnou vzhledu tmavého pigmentového proužku na břiše - jde to od pupku k ochlupení. Někdy se tento příznak těhotenství objevuje i v raných stádiích, obvykle se však objevuje později - asi 4-5 měsíců.

Nevolnost

Mnoho žen čeká těhotenství se strachem, když slyšelo hrůzy toxikózy. Samozřejmě se také stává, že nevolnost a zvracení jednoduše vyčerpají nastávající matku a z vůně některých produktů se doslova otočí naruby. Ale pro mnoho dívek ranní nevolnost prochází rychle, téměř bez jakýchkoli potíží. A některé ženy říkají, že nezažily toxikózu vůbec..

Jak zjistit předčasné těhotenství

Diagnóza těhotenství v raných stádiích je možná, počínaje dnem údajného zpoždění menstruace. Nejdříve je desátý den po početí, před tímto obdobím nikdo nedá spolehlivý výsledek.

Diagnostické metody zahrnují:

 • Těhotenský test. Ponorné proužky proužků dávají skutečný výsledek 2-3 dny po zpoždění. Doporučuje se je provádět nejméně třikrát, s přestávkou na několik dní. Dražší inkoustové testy lze použít dříve - několik dní před zpožděním nebo bezprostředně po něm. Tyto výhody pomáhají určit těhotenství doma a zaregistrovat se včas na LCD displeji..
 • Gynekologické vyšetření. Pokud má žena podezření na těhotenství, pak i s negativním testem můžete získat vyšetření gynekologem. Zná známky těhotenství v raných stádiích a po prozkoumání děložního čípku pochopí, že došlo k početí;
 • Krevní test HCG. Pokud vyšetření ještě není informativní, může lékař nařídit ženě, aby darovala krev na HCG. Hladina tohoto hormonu řekne nejen o tom početí. Ale také o tom, zda těhotenství probíhá normálně. V prvních čtyřech týdnech se hladina hCG zdvojnásobuje každé dva dny a poté se její rychlost mírně snižuje - indikátor se zdvojnásobuje každé 4 dny. Tato analýza je nejinformativnější 13. - 14. den těhotenství;
 • Ultrazvuk dělohy. Ultrazvukové vyšetření umožňuje stanovení oplodnění po dobu 3 týdnů, ale přesnější výsledky lze získat za 5 týdnů.

Žena, která čeká na těhotenství, může mít za příznaky jakékoli projevy a reakce svého těla. Proto nákup testu se ztrátou chuti k jídlu stále nestojí za to, je lepší počkat na zpoždění. Kromě toho je mnoho známek pouze sekundárních a subjektivních. Jsou způsobeny hormonem progesteronem, který je aktivně produkován ve druhé fázi cyklu, bez ohledu na to, zda k početí došlo nebo ne.

První známky těhotenství

Přestože těhotenské testy a ultrazvuk jsou jedinými způsoby, jak přesně určit těhotenství, existuje řada příznaků a symptomů, které stojí za to věnovat pozornost. Mezi první známky těhotenství patří nejen absence menstruace, ale také únava, citlivost na pachy a ranní nevolnost. Je třeba si uvědomit, že všechny tyto jsou možné příznaky těhotenství, mohou se objevit jak u těhotných žen, tak u těhotných žen a jsou spojeny s ovulací a menstruací..

Kdy se objeví příznaky??

Kupodivu je první týden těhotenství určen datem poslední menstruace.

Vaše poslední menstruace je považována za první týden těhotenství, i když ve skutečnosti nejste těhotná. Přibližné datum narození se bere v úvahu od prvního dne poslední menstruace.

Domácí těhotenský test je nejdostupnější a nejjednodušší způsob, jak zjistit, zda jste těhotná. Nezapomeňte, že domácí těhotenské testy měří hladinu hormonu zvaného lidský chorionický gonadotropin (hCG) v moči a obvykle obsahuje méně v moči než v krvi.

Test poskytuje nejpřesnější výsledky od okamžiku opožděné menstruace..

Menstruační cyklus se považuje za opožděný, pokud menstruační období nezačne do 5 nebo více dnů po dni jejich očekávaného začátku..

Je však třeba si uvědomit, že i v den po odhadovaném zpoždění má více než třetina žen takové domácí testy negativní výsledek, a pokud provedete test příliš brzy, může být výsledek negativní, i když jste již těhotná. Po několika dnech můžete udělat další test doma, abyste získali přesnější výsledek..

Příznaky a příznaky těhotenství

Pokud jste těhotná poprvé, možná si nevšimnete těchto prvních příznaků těhotenství nebo si je zaměříte se symptomy hrozící menstruace..

Neměli byste trávit dlouhé hodiny hledáním odpovědí na fórech ve zkušenostech, v žádném případě váš výzkum nezmění to, co se již stalo nebo se nestalo, ale nálada a spánek mohou zcela zkazit.

Mírná bolest v podbřišku a špinění1-4 týdny
Nedostatek menstruace4 týdny
Únava4-5 týdnů
Nevolnost4-6 týdnů
Otok prsu4-6 týdnů
Časté močení4-6 týdnů
Zácpa4-6 týdnů
Závratě při pohybu5-6 týdnů
Změny nálady6 týdnů
Změny teploty6 týdnů
Vysoký krevní tlak8 týdnů

Bolest a mírné krvácení

Od 1 do 4 týdnů dochází ke změnám v těle ženy dosud na buněčné úrovni. Oplodněné vajíčko vytváří skupinu buněk naplněných tekutinou zvanou blastocysta, která se po těhotenství bude muset proměnit v orgány a části těla plodu..

Asi 10 až 14 dní po početí (4 týdny) se blastocysta připojí k endometriu, které pokrývá stěny dělohy. Tento proces může způsobit mírné krvácení, které může být zaměněno s mírnou menstruací..

Zde jsou některé známky takového krvácení:

 • barva může být červená, růžová nebo hnědá
 • krvácení: obvykle srovnatelné s běžnou menstruací, obvykle jednodušší
 • bolest
 • obvykle trvá asi tři dny

Nedostatek menstruace

Poté, co je blastocysta připojena ke stěnám dělohy, tělo začne produkovat hormon zvaný lidský choriový gonadotropin, který říká tělu, že je čas zastavit uvolňování vajíčka každý měsíc. Nejčastěji po početí menstruace zmizí po 4 týdnech těhotenství.

Pokud máte zpoždění, měli byste udělat domácí těhotenský test, zejména pokud máte nepravidelný menstruační cyklus..

Únava

Únava se může objevit kdykoli během těhotenství. Během těhotenství se hladiny progesteronu zvyšují a tento hormon může způsobit ospalost. Pokud se cítíte unavení, pak se ujistěte, že spíte dost.

Ranní nevolnost a zvracení

Nauzea a ranní zvracení se obvykle vyvíjejí ve 4 až 6 týdnech těhotenství. Ve skutečnosti se tyto příznaky mohou objevit nejen ráno, ale obecně kdykoli během dne. Tento příznak je charakteristický pro prvních 12 týdnů těhotenství. Pokud se často cítíte nemocní, musíte se ujistit, že pijete dostatek vody, aby nedošlo k dehydrataci.

Otok prsu a něha

Změny prsu mohou začít 4 až 6 týdnů těhotenství. Jsou také spojeny se změnami hladin hormonů. Nejčastěji prsa poněkud bobtná a stává se citlivější než obvykle. Obvykle tyto příznaky vymizí později, když si tělo zvykne na změněné hormonální pozadí..

Časté močení

Během těhotenství se zvyšuje průtok krve, což vede ke skutečnosti, že ledviny zpracovávají více tekutin než obvykle, což může způsobit časté močení i v časných stadiích těhotenství.

Zácpa a nadýmání

Tento příznak je podobný typickému příznaku během menstruace a je také způsoben hormonálními změnami, které mohou zpomalit trávicí procesy, které způsobují nadýmání a zácpu..

Vysoký krevní tlak a závratě během těhotenství

Nejčastěji v ranných stádiích těhotenství u žen klesá krevní tlak, což může způsobit pocit závratě v důsledku expanze mozkových cév. Vysoký krevní tlak během prvních 20 týdnů těhotenství obvykle znamená, že se vyskytují některé zdravotní problémy, které se vyskytují souběžně s těhotenstvím. Takový příznak může být přítomen bez povšimnutí před těhotenstvím, ale může se také vyvinout během procesu. V takových případech je obzvláště důležité sledovat tlak a konzultovat se svým lékařem..

Změny nálady

Vzhledem k tomu, že hladina estrogenu a progesteronu se během těhotenství zvyšuje, může to vést ke změnám emočního pozadí a můžete být citlivější než obvykle. Mohou způsobit takové intenzivní pocity, jako je deprese, podrážděnost, euforie a úzkost..

Zvýšená bazální tělesná teplota

Bazální tělesná teplota je nejnižší tělesná teplota, kterou dosahuje během odpočinku nebo spánku. Stanoví se měřením teploty v časných ranních hodinách zavedením teploměru do konečníku. Normální tělesná teplota se může také zvýšit, zejména během horka nebo fyzické aktivity. V takových případech je důležité konzumovat dostatečné množství tekutiny. Ujistěte se, že nespíte horkě.

Články O Neplodnosti