Hlavní Analýzy

8 povinných očkování, které musíte udělat před těhotenstvím

Každá žena ví, že při plánování těhotenství je třeba pečlivě zvážit otázku očkování. Očkování je ochrana nejen pro budoucí matku, ale také pro její dítě před vážnými a často život ohrožujícími infekcemi. Bohužel však ne všechno v životě se děje podle plánu a ne každé těhotenství nastává „podle plánu“. O tom, které vakcíny mohou být podávány těhotným ženám a které jsou přísně zakázány během doby čekání na dítě, si přečtěte náš článek.

30. října 2015 · Text: Olesya Butuzova · Fotografie: GettyImages

Nejprve bych chtěl mluvit o třech základních pravidlech pro očkování těhotných žen:

 1. Očkování pod zákazem v prvním trimestru těhotenství - v tomto období má dítě pokládku vnitřních orgánů, proto může očkování vyvolat porušení těchto procesů a v důsledku toho i malformace.
 2. Očkování se provádí pouze tehdy, je-li pravděpodobnost infekce velmi vysoká a důsledky onemocnění jsou nebezpečnější než očekávané účinky vakcíny na tělo matky a jejího dítěte.
 3. Pokud je očkování nezbytné, měly by být použity pouze inaktivované vakcíny a přípravky obsahující živé nebo dokonce oslabené viry jsou přísně zakázány

Nyní pojďme přímo k vakcínám..

Chřipková střela

Jaké je nebezpečí chřipky během těhotenství:
Chřipka je zvláště nebezpečná v prvním trimestru těhotenství, kdy dítě pokládá vnitřní orgány. Virus chřipky může způsobit malformace plodu nebo způsobit potrat. V pozdějším těhotenství, chřipka zvyšuje pravděpodobnost předčasného porodu, může způsobit hladovění kyslíkem (nebo, vědecky, hypoxie), a dokonce i opožděný vývoj plodu.

Mohu být očkován:
Očkování proti chřipce během těhotenství je možné, protože potenciální riziko očkování je mnohem nižší než u infekce. V naší zemi se používají následující vakcíny: Monogrippol, Influvac a Vaksigripp. Očkování může být provedeno v kterékoli fázi těhotenství. Je pozoruhodné, že imunita je vytvářena nejen u matky, ale také u jejího dítěte, které ho chrání před chřipkou do šesti měsíců po narození.

Možné komplikace:
Stejně jako u jiných očkovacích látek existuje možnost nežádoucích účinků - alergie, zarudnutí a otok v místě vpichu. Zpravidla předávají samy sebe a nevyžadují pomoc lékaře.

Spalničky Spalničky

Jaké je nebezpečí spalniček během těhotenství:
Infekce může v nastávající matce způsobit radikální pneumonii a také negativně ovlivnit plod. Takže v raných stadiích těhotenství v důsledku infekce spalničkami se formují malformace plodu. Infekce v posledním trimestru nejčastěji vede k tomu, že dítě bude mít vrozenou infekci, což představuje vážné ohrožení života dítěte.

Mohu být očkován:
Očkování proti spalničkám bohužel během těhotenství není povoleno. Proto je při plánování těhotenství velmi důležité si pamatovat - pokud nastávající matka nebyla v dětství nemocná, je nutné včasné očkování. Po očkování, například pomocí Priorix, se musíte po dobu 3 měsíců zdržet početí.

Vakcína proti rubeole

Jaká je nebezpečí zardění v těhotenství:
Rubella je možná jedna z nejzávažnějších chorob těhotné ženy. Faktem je, že infekce v časných stadiích těhotenství způsobuje u dětí vážné patologie vnitřních orgánů - srdeční vady a poškození mozku, poruchy sluchu a zraku.
Riziko problému se snižuje a mizí téměř úplně ke konci těhotenství.

Mohu být očkován:
Očkování bohužel nelze provést, zatímco dítě čeká. Proto je několik měsíců před početí nutné provést krevní test na protilátky proti zarděnkám. Určuje, zda žena měla tuto infekci v dětství a zda má imunitu. Pokud studie ukáže, že neexistovala žádná zarděnka, je velmi důležité být očkována ve stadiu přípravy na těhotenství a po dobu 3 měsíců od početí.

Vakcína proti příušnicím

Jaké je nebezpečí příušnic během těhotenství:
Příušnice nebo příušnice jsou nebezpečné v prvním trimestru těhotenství, protože patogen proniká hematoencefalickou bariérou přímo k plodu - to může způsobit potrat. Pokud se nakazíte později, existuje riziko přenosu infekce na dítě během porodu.

Mohu být očkován:
Těhotenství je kontraindikací pro očkování proti příušnicím.

Vakcína proti záškrtu

Jaká je nebezpečí záškrtu během těhotenství:
Nebezpečí onemocnění je způsobeno toxinem, který záškrty vylučují. Způsobuje poškození nervového systému a představuje vážné ohrožení života. Bohužel v první polovině těhotenství má záškrtu velmi špatnou prognózu. Při infekci ve třetím trimestru lze zpravidla uchovat těhotenství, zatímco se dítě narodí s dočasnou imunitou vůči této nemoci.

Mohu být očkován:
Rutinní očkování se u těhotných žen nedoporučuje. Výjimkou je však úzký kontakt s infikovanými lidmi. V této situaci je potenciální poškození vakcínou mnohem menší než samotné onemocnění. Očkování může být provedeno pomocí ADS-M nebo AD-M-toxoidu.

Možné komplikace:
Mírná nemoc, malátnost, mírná horečka.

Očkování během těhotenství

Je nebezpečné dostat očkování během těhotenství?

Tuto otázku položilo mnoho žen. Těhotenství samozřejmě vyžaduje speciální přípravu, která může zahrnovat očkování proti řadě nemocí. Ale i když těhotenství není plánováno, může být očkování v určitých situacích jednou z metod ochrany zdraví matky i nenarozeného dítěte..

Pokud je riziko onemocnění příliš vysoké a možná infekce by mohla vážně poškodit matku a dítě, může být nutné očkování..

Během těhotenství je povoleno podávání vakcín: záškrtu-tetanu, proti chřipce, proti vzteklině (indikace pro zavedení očkovacích látek určuje vždy lékař).

Existuje také řada očkování, která jsou za určitých podmínek přijatelná..

Lékař může zvážit očkování těhotné ženy proti hepatitidě B, má-li tuto infekci někdo z jeho blízkých..

Očkování proti meningokokové infekci může lékař také doporučit během těhotenství v případě vypuknutí meningokokové infekce nebo v případě výletu do oblasti endemické pro meningokokovou infekci.

Možnost očkování těhotné ženy proti pneumokokové infekci může lékař zvážit u žen, které mají chronické respirační onemocnění během trimestrů II-III těhotenství.

Aby se snížilo riziko vzniku infekcí u sebe a nenarozeného dítěte během těhotenství, doporučuje se, aby žena plánující těhotenství prodiskutovala s lékařem možnost očkování proti některým infekcím ve fázi plánování těhotenství..

Musím být během těhotenství očkován?

Existuje řada očkování, která by bylo dobré udělat před plánovaným těhotenstvím. Jedná se například o vakcínu proti zarděnkám (nejméně 2 měsíce před) nebo proti hepatitidě B (ideálně 3 očkování 6 měsíců před). A existují i ​​takové, které lze a měly by se dělat během těhotenství.

Chápeme, že samotný koncept očkování může alarmovat a dokonce vyděsit těhotné ženy, ale zatím je očkování hlavním způsobem, jak zabránit šíření mnoha infekčních chorob. V ideálním případě by každá osoba měla být očkována proti většině kontrolovaných infekcí, ale bohužel jen zřídka dospělý vážně řeší tento problém..

Co potřebujete vědět o očkování během těhotenství

Imunizace matky chrání matku i plod před rizikem nakažení kontrolovanou infekcí (studie). Může také poskytovat pasivní ochranu (mateřské imunoglobuliny jsou přenášeny z mateřského mléka) na novorozence před těmito infekcemi..

Důležité: výhody imunizace během těhotenství by měly převyšovat rizika pro matku a plod.

Infekční rizika budou výrazně nižší, pokud je žena očkována proti tetanu, záškrtu, černému kašlu a chřipce. Tyto vakcíny jsou bezpečné pro těhotné ženy, mohou poskytnout novorozence pasivní ochranu a nejsou spojeny s potratem..

Ale pokud jste před těhotenstvím nechránili sebe a nenarozené dítě pomocí „živých“ vakcín proti spalničkám, příušnicím, zarděnkám a neštovicím kuřat, nemohou být během těhotenství dále používány: pro plod jsou nebezpečné.

Lékaři mohou předepsat vakcíny pro těhotné ženy podle epidemiologických indikací, pokud byla žena v kontaktu s nemocnou osobou nebo pokud bylo v místě bydliště těhotné ženy, stejně jako při cestách do epidemiologicky znevýhodněných oblastí, zaznamenáno ohnisko infekce..

Po porodu mohou ženy užívat jakékoli doporučené vakcíny. Kojení není kontraindikací..

Rám z filmu „Crybaby“.

Chřipka střílel během těhotenství

Chřipka během těhotenství je nebezpečná. Může to vést k spontánnímu potratu a různým malformacím plodu: srdeční vady, rozštěp měkkého patra, poruchy vývoje nervového systému (více na webových stránkách WHO). WHO věří, že očkování inaktivovanou („zabitou“) vakcínou rozhodně stojí za to (článek na webových stránkách WHO).

Chřipková střela nejen snižuje všechna tato rizika, ale také přenáší pasivní imunitu na plod. To je: těhotná žena nemůže během chřipky dostat chřipku, ale pokud nebude očkována a dostane virus, mohou být důsledky pro její zdraví a zdraví plodu velmi závažné..

Samostatně je třeba říci o vakcíně proti černému kašlu: tato vakcinace se doporučuje pro všechny těhotné ženy od 27 do 36 týdnů každé těhotenství. To bude chránit dítě před potenciálně život ohrožující infekcí v časném kojeneckém období..

Očkování během těhotenství: je možné očkovat těhotné?!

Některé infekce, které má žena během těhotenství, mohou poškodit zdraví nastávající matky a jejího dítěte. Očkování pomáhá chránit tělo před všemi druhy infekcí, takže včasné očkování je velmi důležité. Vakcíny vám poskytují imunitu, kterou během těhotenství předáváte svému dítěti. To pomáhá chránit dítě i během prvních několika měsíců života, dokud nejsou očkována..

V dětství jste s největší pravděpodobností byli očkováni proti všem nebezpečným infekčním onemocněním, která by mohla ovlivnit těhotenství. Bohužel ne všechny vakcíny vám mohou poskytnout celoživotní imunitu. Navíc se v naší době objevilo mnoho dalších vakcín, které neexistovaly, když jste byli malí.

Mějte však na paměti, že ne všechna očkování jsou v bezpečí, když jste na svém místě! Před schválením očkování během těhotenství se proto ujistěte, že je tato vakcína schválena pro těhotné ženy!

Sestavili jsme seznam konkrétních očkování, která by měla být podávána pouze před nebo po těhotenství a která jsou povolena během těhotenství, pokud je nastávající matka potřebuje.

Jaké očkování se doporučuje před těhotenstvím?

Ministerstvo zdravotnictví doporučuje, aby žena před otěhotněním provedla všechny nezbytné posilovací dávky. Pokud plánujete otěhotnět, měli byste podstoupit před těhotenskou prohlídku, během níž se u svého lékaře poraďte, pokud potřebujete očkovat.

Pokud máte kopii děrné karty obsahující záznamy všech očkování, které jste dostali, ukažte ji gynekologovi. Pokud nemáte kopii, dostanete jednoduchý krevní test, abyste zjistili, jaké očkování potřebujete. Pokud dostanete jakékoli očkování, počkejte 1 až 3 měsíce, než se pokusíte otěhotnět (přesný čas, o který by mělo být těhotenství odloženo, lékař vám to řekne).

Zde jsou některé vakcíny doporučené před těhotenstvím:

1. Proti chřipce - provádí se jednou ročně během chřipkové sezóny (říjen až květen), tj. Tato vakcína chrání před sezónní chřipkou. Pokud dostanete chřipku během těhotenství, je méně pravděpodobné, že než neočkovaní lidé budou mít závažné komplikace, zejména zápal plic..

2. Proti HPV - tato vakcína chrání před lidským papilomavirem - infekci, která způsobuje genitální bradavice. Infekce může také vést k rakovině děložního čípku. Tato vakcína se doporučuje všem ženám mladším 26 let..

3. CCP - Tato vakcína vás chrání proti spalničkám, příušnicím (příušnicím) a zarděnkám. Nejnebezpečnější těhotenství mezi těmito infekcemi je zarděnka, což je lékařská indikace k potratu. Spalničky mohou způsobit smrt plodu a často vedou k potratu..

4. DTP - Tato vakcína zabraňuje infekci pertussis, záškrtu a tetanu. Černý kašel se snadno šíří a je pro dítě velmi nebezpečný. Pokud plánujete otěhotnět, měli byste dostat DTP vakcínu na ochranu svého dítěte..

5. Proti planým neštovicím. Kuřecí neštovice se šíří snadno a mohou způsobit vrozené vady plodu, pokud jej během těhotenství chytíte. Pokud jste nikdy neměli plané neštovice a uvažujete o těhotenství, zajistěte si vakcínu.!

Jaké očkování je povoleno během těhotenství?

Těhotné ženy mohou během těhotenství provádět dvě vakcinace:

 1. Proti chřipce, pokud žena nebyla očkována před těhotenstvím;
 2. DTP, ale pouze mezi 27. a 36. týdnem.

Pokud jste však byli vystaveni určitým chorobám nebo pokud máte velmi vysoké riziko vzniku infekce, lékař může během těhotenství doporučit další očkování. Tyto zahrnují:

 1. Antrax;
 2. Japonská encefalitida;
 3. Obrna;
 4. Vzteklina;
 5. Žlutá zimnice.

Jaké očkování se během těhotenství nedoporučuje?

Existuje několik vakcín, které by se těhotným ženám neměly podávat:

 • BCG (proti tuberkulóze);
 • proti meningokokové infekci;
 • CCP (spalničky, zarděnky, příušnice);
 • proti ovčím neštovicím;
 • proti tyfu.

Po každém z těchto očkování musíte počkat alespoň 1 měsíc, než se pokusíte otěhotnět.

Jaké očkování se doporučuje po těhotenství?

Pokud jste nebyli očkováni před nebo během těhotenství, udělejte to po porodu. To vám může pomoci ochránit vás před onemocněním v budoucích těhotenstvích..

Pokud jste DTP neměli před těhotenstvím nebo v jeho průběhu, můžete to udělat ihned po porodu. Toto očkování vás ochrání před získáním černého kašle a jeho předáním vašemu dítěti. Vaše dítě bude také muset dostat první DTP vakcinaci ve věku 3 měsíců. Dítě však nebude mít dobrou imunitu, dokud nedostane tři dávky této vakcíny..

Pokud kojíte, můžete bezpečně podstoupit očkování doporučené dospělými. Pokud máte pochybnosti nebo máte nějaké dotazy, můžete se obrátit na svého lékaře..

Kdy mohu otěhotnět po očkování proti spalničkám, tetanu, ovčím neštovicím, záškrtu nebo černému kašlu a stojí za to udělat během těhotenství mantouxový test

Období těhotenství je velmi zodpovědné za každou ženu. Rutinní nebo neplánované očkování nejsou vždy k dispozici. V takových případech je vhodné odmítnout očkování těhotné ženy?

Očkování během těhotenství: hlavní výhody a nevýhody

Většina lidí se rutinně očkuje již v dětství a dospívání. V době těhotenství tedy žena již má seznam provedených očkování..

Co dělat, pokud je u některých ukazatelů nutné nouzové podání vakcíny?

Mnoho z těchto léků je kontraindikováno při porodu dítěte. Co dělat v tomto případě a co si o tom odborníci myslí?

Je to možné nebo ne během těhotenství?

Problém očkování je stále nejžádanější. Dnes existuje obrovské množství ohnisek infekčních chorob, za účasti mutovaných kmenů patogenů. Dřívější očkování tedy nezlepšuje imunitní odpověď a tělo nemůže patogenu plně odolávat. Virus rubeoly je považován za nejnebezpečnější onemocnění pro ženy během těhotenství. V tomto případě se zvyšuje riziko potratu nebo narození dítěte s patologiemi.

Dnes pokračují diskuse o očkování při porodu dítěte. Mnoho odborníků doporučuje vzdát se tohoto postupu, kdykoli je to možné..

Důvodem je skutečnost, že po zavedení vakcíny se imunita ženy prudce snižuje, stává se náchylnou k infekčním onemocněním. V důsledku toho se zvyšuje riziko vzniku nežádoucích komplikací. Doporučuje se proto rutinní očkování dlouho před plánováním těhotenství..

Bezpečné očkování: je možné to udělat během těhotenství

Imunologové sestavují zvláštní plán rutinního očkování, podle kterého je každá osoba očkována ve vhodném věku. U některých stačí jedna injekce, u jiných je nutná revakcinace. Pokud žena pečlivě dodržovala tento plán před těhotenstvím, pak v době těhotenství by nemělo být nutné neplánované očkování. Existují však některé typy očkování, které lékaři doporučují těhotným..

Z klíště

Tento hmyz je nositelem takového vážného onemocnění, jako je encefalitida nebo borelióza (Lymeova choroba). Klíšťata se aktivují v období jaro-léto a žena si ani nemusí všimnout přítomnosti hmyzu.

Proto, pokud se těhotná žena často nachází ve svých stanovištích (parky, lesy, travnaté oblasti atd.), Lékaři doporučují očkování proti klíšťové encefalitidě. Tato injekce nemá žádné přímé kontraindikace během těhotenství, používá se jako profylaxe onemocnění způsobených virem encefalitidy.

Je možné dělat z rubeoly

Tento typ vakcíny je „živý“, proto je kontraindikován u těhotných žen. Každý zástupce spravedlivého pohlaví dostává první dávku zarděnky ve věku 12 měsíců, po níž následuje přeočkování po 6 a 18 letech. Zpravidla je toto množství dostatečné k tomu, aby si vytvořilo přirozenou imunitu proti viru..

Pokud žena v dětství neměla rubeolu, lékaři doporučují očkování nejpozději 2 měsíce před údajným těhotenstvím.

Během tohoto období si tělo vyvine dostatečný počet protilátek proti viru.

Pokud tak neučiníte, pak se při kontaktu s potenciálním pacientem riziko rozvoje patologií u dítěte zdvojnásobí.

Je přísně kontraindikováno vakcinovat již během nástupu těhotenství.

Z tetanu během těhotenství

Toto onemocnění se vyvíjí po poranění nebo octu zvířete, když do těla proniknou patogenní bakterie. Očkování proti tetanu je při porodu zakázáno.

Od spalniček a černého kašle

Očkování proti spalničkám není během těhotenství povoleno. Pokud žena trpí touto nemocí během těhotenství, pak má zvýšené riziko předčasného porodu nebo potratu. Pokud je nutné provést neplánované očkování proti spalničkám, je těhotným ženám ve většině případů obvykle předepsán potrat.

V případě černého kašle mají negativní důsledky pravděpodobně větší vliv na zdraví dítěte. Vakcína proti černému kašlu je považována za relativně bezpečnou a je povolena během těhotenství. Poslední trimestr je považován za optimální, v této době mateřské tělo produkuje dostatečné množství protilátek a předává je na placentě dítěti.

Z vztekliny

Virus se přenáší poté, co byl infikován infikovaným zvířetem. Riziko vzniku negativních důsledků je téměř 100%, takže žena je naléhavě injikována vakcínou proti vzteklině. Jsou klasifikovány jako relativně bezpečné, protože se skládají z inaktivovaných složek. Důležité! Odmítnutí očkování je smrtelné.

Proti chřipce

Pokud období porodu dítěte klesne na zimní a jarní období roku, kdy je zaznamenán největší počet ohnisek chřipky, lékaři doporučují ženám neplánované očkování proti chřipce. Pomůže to posílit imunitu a zabránit možné infekci. Vakcína neposkytuje 100% záruku, protože kmen chřipky mutuje a mění tvar..

Z záškrtu

Pokud byla poslední injekce podána nejméně 5 let před těhotenstvím, imunita ženy proti této nemoci zůstala. Očkování je předepsáno v případě nouze, ve většině případů se k prevenci používají injekce nespecifického imunoglobulinu.

Je možné udělat hepatitidu

Hepatitida A nebo B může být infikována cestou kontaktu v domácnosti. Složky těchto vakcín jsou inaktivovány, a proto se považují za bezpečné pro těhotné ženy. Neplánované očkování se však podává, pouze pokud existují přísné indikace..

Od planých neštovic

Plané neštovice je dětská nemoc, většina z ní trpí i v předškolním věku. V tomto případě se u člověka vyvine celoživotní imunita, proto není nutné očkování.

Pokud však žena v této situaci onemocněla tímto onemocněním, pak má zvýšené riziko problémů s průběhem těhotenství a vývojem patologií nitroděložního vývoje. Proto se doporučuje, aby nemocné pacientky dostaly dvě injekce planých neštovic (v intervalu jednoho měsíce) před těhotenstvím.

Pravidla a požadavky

Poté, co byl konzultován porodníkem-gynekologem, je nezbytné zmínit, jaké nemoci měla žena předtím. To platí zejména pro zarděnky a plané neštovice. Rovněž se doporučuje mít vlastní dětskou lékařskou kartu (pokud je to možné), kde se provádí očkování jasně předepsané. V této fázi specialista rozhodne o neplánovaném očkování.

To se nevztahuje na mimořádné případy (tetanus nebo vzteklina), kdy se provádí očkování, aniž by se zachoval život matky a jejího dítěte. Před očkováním je třeba zvážit všechna potenciální rizika a používat pouze inaktivované typy vakcín..

Pokud je očkována brzy

Včasné očkování několikrát zvyšuje šance na potrat, zejména u „živých“ vakcín. V prvním trimestru těhotenství se placenta ještě úplně nedozrála, takže plod zůstává nechráněn před účinky negativních faktorů.

Pokud byla žena očkována po dobu až 24 týdnů, porodník-gynekolog by měl pečlivě sledovat průběh těhotenství, vyhledat pacienta k laboratorním testům (aby bylo možné včas zjistit vývoj možných defektů plodu). V případě potřeby je umístěna v nemocnici, aby si udržela současné těhotenství..

Očkování těhotných žen je velmi odpovědným postupem. Očkování je zakázáno kvůli přítomnosti „živých“ virových forem ve složení. Některé vakcíny jsou povoleny a dokonce předepsány pro neplánované podání (chřipka, vzteklina atd.). Jakékoli manipulace se provádějí podle pokynů lékaře a při absenci potenciálního rizika pro zdraví matky a jejího nenarozeného dítěte.

Očkování během těhotenství

Jaká očkování jsou nebezpečná pro těhotné ženy

Ne všechny vakcíny jsou povoleny těhotným ženám. Léky obsahující oslabené mikroorganismy (tzv. Živé vakcíny) se zpravidla během těhotenství nepovolují, protože existuje možnost, že se nakazí plod zbavený vlastní imunity. Nebezpečné jsou zejména vakcíny proti chorobám, jako jsou spalničky, zarděnky, příušnice, plané neštovice a tuberkulóza. Použití živých vakcín je také vysoce nežádoucí po dobu 3 měsíců před těhotenstvím.

Kromě přísně nedoporučených existují vakcíny, jejichž bezpečnost pro těhotné ženy nebyla prokázána. Je také lepší takové očkování odmítnout. Patří mezi ně hepatitida A, žlutá zimnice, pneumokok, poliomyelitida, tyfus, cholera, encefalitida a mor. Místo živých vakcín se těhotným ženám obvykle podávají inaktivované nebo, je-li naléhavě nutné chránit ženu před infekcí, je lidský imunoglobulin lék vyrobený z krevních bílkovin a obsahuje hotové protilátky.

Pokud je potřeba očkování, je nejlepší to udělat ve druhém nebo třetím trimestru. V prvním případě je embryo příliš citlivé na vnější vliv..

Případy, kdy budoucí matka potřebuje očkování

Očkování během těhotenství by mělo být provedeno pouze tehdy, existuje-li vysoká šance na nákazu: došlo k kontaktu s pacientkou nebo v nepříznivé epidemiologické situaci. Bez naléhavé potřeby vakcinace to nestojí za to - jeho účinek na vývoj plodu nebyl dosud dostatečně studován. Ale v případech, kdy hrozba vážného onemocnění a tím téměř jistě poškození dítěte je vyšší než malé riziko komplikací po očkování, nemůžete odmítnout další imunizaci.

Nouzová imunizace bude nutná v následujících případech:

• Kousnutí zvířete s vzteklinou. Vzteklina je nevyléčitelná a vždy vede ke smrti oběti, a proto nelze infekci zabránit všemi prostředky. Pokud si určitě zjistíte, zda zvíře bylo nemocné nebo ne, je to nemožné, je lepší hrát na něj bezpečně a také se očkovat.

• V případě silných otěrů, poranění, kousnutí a jiných poranění kůže se důrazně doporučuje podat tetanický toxoid, pokud k poslední vakcinaci došlo před více než 5 lety, protože tetanus je extrémně nebezpečná nemoc s vysokým rizikem úmrtí. Stejné pokyny platí pro vakcínu proti záškrtu..

• Vakcína proti hepatitidě A a hepatitidě B se obvykle podává, když těhotná žena přijde do kontaktu nebo měla kontakt s nemocnou osobou (nejčastěji jde o členy domácnosti). Vyžaduje se okamžité podání vakcíny a přednostně specifického imunoglobulinu.

• Injekce lidského normálního imunoglobulinu je nutná, pokud dáma v poloze překročila pacienty s spalničkami nebo příušnicemi. Tato onemocnění jsou pro plod nebezpečná a musí být vyloučena možnost infekce.

• Ještě horší je možnost rozvoje zarděnky, což vede k patologii nitroděložního vývoje v 50–70% případů. Nouzové podání imunoglobulinu je nutné první den po kontaktu s pacientem a ani toto opatření neposkytuje 100% záruku. Spolehlivá ochrana bude zajištěna pouze očkováním ve stadiu plánování těhotenství, předchozím onemocněním nebo úplnou izolací od možných nosičů infekce.

• V mnoha zemích se před sezónní epidemií chřipky doporučuje očkování těhotných žen ve druhém a třetím trimestru. K očkování se samozřejmě používá pouze inaktivovaný virus, který není schopen způsobit onemocnění ani ve slabé formě. Pokud žena trpí chronickými onemocněními srdce nebo plic, může jí v prvním trimestru dostat vakcínu kvůli vysokému riziku komplikací po chřipce..

• Je povoleno používat vakcínu proti meningokokové infekci, která často vede k meningitidě. Je účinný týden po kontaktu s pacientem.

• Ochrana proti pneumokokové infekci je obvykle vyžadována pouze u těhotných žen, které jsou ohroženy cukrovkou, srdečními chorobami a plícemi. Očkování lze provést pouze ve třetím trimestru.

Jakékoli očkování během těhotenství je extrémním opatřením, kterému se lze vyhnout, pokud se budete předem imunizovat. Pokud se vám z nějakého důvodu nepodařilo očkovat před početí, nejspolehlivějším způsobem, jak se chránit a dítě, které uvnitř roste, je snížit počet sociálních kontaktů, zejména během epidemie. Zkuste používat veřejnou dopravu méně, navštěvovat velká nákupní centra, být s velkým počtem lidí v uzavřené místnosti. Na podzim a na jaře neváhejte použít lékařskou masku, která se chrání před viry přenášenými vzduchovými kapičkami. Pokud je někdo v rodině nemocný, zkuste někoho svěřit, aby se o něj staral, neriskujte. Pamatujte, že i ta nejhorší chřipka, na kterou zapomenete za pár týdnů, může vážně poškodit vaše dítě!

Očkování těhotenstvím a spalničkami: je možné očkovat a jaké komplikace by si měly být vědomy?

Těhotenství je fyziologický proces, během kterého se v ženské děloze vytvoří nové lidské tělo, které se objevilo v důsledku oplodnění. Během tohoto období si matky dávají pozor na své zdraví. Je to kvůli strachu o život dítěte.

Nikdo není v bezpečí před nouzovým očkováním. Tím se zabrání výskytu nebezpečného a někdy i smrtelného onemocnění. Někdy se potřeba očkovat objeví, když je žena v kterémkoli měsíci těhotenství.

Je samozřejmě žádoucí, aby bylo nezbytné očkování podáno před těhotenstvím. Pokud však jde o zdraví a život matky, musíte se uchýlit k tomuto opatření. Očkování proti spalničkám a těhotenství - jsou tyto pojmy kompatibilní?

Mohu dostat vakcínu proti spalničkám během těhotenství??

Při porodu dlouho očekávaného dítěte se každá žena snaží chránit nejen své vlastní, ale také své zdraví. Pokud jde o užívání různých léčivých přípravků, je na pozoru..

Během tohoto období je žádoucí minimalizovat příjem různých léků, pokud to není naléhavě nutné. Předepisovat je může pouze ošetřující lékař. Samoléčení je přísně zakázáno, protože to může vážně poškodit zdraví plodu..

Pokud žena na zajímavém místě našla rušivé příznaky, musíte naléhavě navštívit lékařskou ordinaci. Provede vyšetření, diagnostiku a poté určí příčinu onemocnění. Léčbu může předepsat pouze specialista.

Mnoho lékařů se domnívá, že riziko, kterému je dítě vystaveno, když je těhotná žena naléhavě očkována, je teoretičtější. To ale nezjistí matky, které se starají o své budoucí dítě. Může se takové riziko stát skutečností?

V tomto ohledu se názory mnoha odborníků liší. To je důvod, proč se očkování u žen v zajímavém postavení často provádí pouze tehdy, je-li pravděpodobnost, že dojde k nebezpečnému onemocnění, poměrně vysoká.

Očkování je indikováno, pokud infekce může vážně poškodit zdraví matky a jejího dítěte. Jsou situace, kdy je nutné nouzové očkování. To platí pro případy, kdy má osoba kontakt s původcem nemoci..

To vyvolává otázku okamžité prevence. Je třeba si uvědomit, že vakcína je účinná pouze tehdy, je-li podávána včas (pro každý lék má svůj vlastní).

Ve většině případů se obecně uznává, že těhotenství je kontraindikací pro zavedení jakýchkoli léků, zejména různých živých virových vakcín. Ve skutečnosti existuje určité riziko (byť malé).

Existuje možnost přenosu oslabeného viru na nenarozené dítě. Existuje riziko vzniku různých intrauterinních infekčních patologických stavů. Pokud je nutná nouzová profylaxe spalniček (například po úzkém kontaktu s pacientem), nepodávejte vakcínu, ale používejte hotové protilátky (například imunoglobulin)..

Tím se zabrání poškození, které může být způsobeno na zdraví nenarozeného dítěte. Ale ve vztahu k inaktivovaným (zabitým) vakcínám jsou lékaři mnohem méně kategoričtí.

V případě naléhavé potřeby se používají, ale s mimořádnou opatrností. V každém případě, pokud žena během prvních několika měsíců po podání vakcíny otěhotněla, nebo pokud již během těhotenství vznikla potřeba nouzového očkování, musí po konzultaci s lékařem určitě zvážit klady a zápory.

Ale lékař je zase povinen upozornit nastávající matku na pravděpodobné důsledky injekce. Je třeba podrobněji zvážit nejznámější očkování a rysy jejich implementace v případech, kdy je nezbytné chránit ženské tělo v zajímavém postavení.

V tomto článku musíte podrobně zvážit takovou patologii, jako jsou spalničky. Moderní vakcíny, které zabraňují vzniku této infekce, stejně jako jakékoli živé vakcíny, jsou přísně kontraindikovány u žen v zajímavém postavení..

Neúmyslné očkování však stále není považováno za indikaci ukončení těhotenství. V kontaktu s osobou, která má spalničky, musí těhotná žena vstoupit do normálního lidského imunoglobulinu co nejdříve.

Proč je vakcína proti spalničkám nebezpečná během těhotenství??

Nemůže se předem zbavit existujících patologických chorob infekční povahy, čímž eliminuje různé zánětlivé procesy, které se v těle vyskytují. Také nemá čas přestat kouřit.

Proto to dělá, když už je těhotná, dokud lékař neoznámí dobrou zprávu. Jsou chvíle, kdy je žena v zajímavém postavení očkována příušnicemi spalniček-zarděnek. To často negativně ovlivňuje plod..

Přestože těhotenství je jednou z dočasných kontraindikací pro očkování, většina odborníků je přesvědčena, že potrat v tomto případě není vůbec nutný..

Téměř každá pátá žena to však dělá kvůli pravděpodobnosti potratu. Zavedení třísložkové vakcíny vyžaduje ochranu před nechtěným těhotenstvím po dobu čtyř měsíců. To platí pouze pro ženy. Muži mohou být očkováni kdykoli..

Důsledky očkování pro těhotnou ženu

Mnoho žen v plodném věku je kategoricky proti očkování. Zejména jsou proti použití tříkomponentního očkování..

Je tomu tak proto, že každá pracovní látka představuje vážné nebezpečí. Vakcína proti spalničkám zvyšuje riziko potratu. Navíc se to může stát jak brzy, tak pozdě. Proto je pravděpodobné, že i poté, co dítě vezmete do šesti nebo sedmi měsíců, bude těhotenství přerušeno.

Vliv vakcíny proti spalničkám na plod

Spalničky jsou akutní virové onemocnění. Je považován za jeden z nejvíce nakažlivých onemocnění. Dítě může dostat spalničky, i když právě navštívil místnost, kde byl člověk s touto infekcí pár hodin předtím.

Kontraindikace při použití vakcíny naznačují těhotenství. Je to kvůli teoretickému riziku pro nenarozené dítě. Mimochodem, zavedení živého viru do těla budoucí matky má extrémně negativní vliv na stav ženy a plodu. Důvodem je skutečnost, že těhotenství již významně oslabuje všechny tělesné systémy.

Slabá a nestabilní imunita umožňuje viru napadnout tělo, po kterém se pomalu vyvíjí. I když se z ní nevyvinou spalničky, vážná újma bude způsobena nejen matce, ale i plodu.

Z tohoto důvodu je důležité předem naplánovat těhotenství. Tím se zabrání nechtěnému očkování během těhotenství. Očkování by mělo být zacházeno s maximální opatrností..

Mohu být očkován během plánovacího období pro početí dítěte?

To by se nemělo dělat, protože zavedení vakcíny může nepříznivě ovlivnit vývoj plodu..

Související videa

Jaké vakcíny mohou být podávány těhotným ženám a které nemohou? Odpovědi ve videu:

Před plánováním těhotenství by měla být provedena všechna povinná očkování, která minimalizují pravděpodobnost nebezpečné a fatální infekční choroby, jako jsou spalničky. Měla by být naplánována koncepce dítěte..

Mateřství by mělo být připraveno předem, aby těhotenství pokračovalo bez závažných komplikací pro zdraví a život nenarozeného dítěte. Musíte se také zbavit všech špatných návyků..

Dobrý den, pomozte mi prosím. 28/19/19 let jsem byl závislý na LCD a ADM ao dva dny později jsem zjistil, že jsem těhotná. Zdravé dítě se nenarodí žádná potologie

© 2018–2020 - Nezávislý vakcinační portál. Všechna práva vyhrazena

Kopírování materiálů je povoleno pouze s uvedením zdroje.

Tato stránka je pouze informativní. Nikdy nemedikovat..

Pokud máte jakékoli příznaky nemoci, kontaktujte svého lékaře..

Články O Neplodnosti
OčkováníPřed těhotenstvímBěhem těhotenstvíPo těhotenství