Hlavní Testy

Očkování proti spalničkám a těhotenství: lze očkovat, plánování početí

Mnoho žen nepřipravuje svá těla předem na těhotenství - nechodí k lékaři, neprochází testy. Existují však dívky, které k tomu přistupují velmi důkladně..

Lékaři říkají, že před počátkem dítěte je důležitým krokem očkování ženy proti spalničkám. Mnozí se ale zajímají také o otázku, zda je možné očkovat proti spalničkám během těhotenství..

Budoucí koncepce a očkování

Ve fázi plánování těhotenství hraje hlavní roli očkování proti různým nemocem. To vám umožní chránit nastávající matku a její dítě před vývojem mnoha závažných patologických procesů infekční povahy.

Mezi důležité vakcinace patří:

 1. Od planých neštovic. Většina z více dané nemoci je v dětství. Pokud žena není nemocná, musí být očkována 30 dní před těhotenstvím.
 2. Proti zarděnkám. Tento virus je považován za jeden z nejnebezpečnějších pro spravedlivý sex a očekává dítě. Nebezpečí spočívá nejen ve výskytu závažných komplikací pro mámu, ale také v narušení nitroděložního vývoje.
 3. Z hepatitidy B. K přenosu viru dochází pohlavním stykem nebo krevním řečištěm. Když se těhotná žena nakazí, významně se zvyšuje riziko přenosu viru na plod. Zavádění vakcíny se provádí ve 3 fázích. První 2 vakcinace se podávají šest měsíců před domnělou početí a poslední - po narození dítěte.
 4. Proti příušnicím. Když je žena infikována virem, je náchylná k rozvoji nebezpečných komplikací, sterilita není výjimkou. Při diagnostice onemocnění v prvním trimestru může dojít k potratu. Aby se těmto důsledkům zabránilo, musí být vakcinace provedena 90 dní před očekávaným těhotenstvím.
 5. Z tetanu, záškrtu a dětské obrny. Očkování se provádí jeden měsíc před početí. Podruhé - každých deset let.
 6. Proti chřipce. Je poměrně obtížné léčit nemoc během porodu dítěte, protože použití většiny léčivých přípravků je zakázáno. Mezi hlavní komplikace patří předčasný porod, potrat a proniknutí infekce na plod v děloze.

Jak víte, inkubační doba je od 10 do 12 dnů. Vyrážky se ve většině případů mohou objevit na konci druhého týdne po infekci. Proto není vždy možné diagnostikovat nemoc okamžitě.

Pokud byla nastávající matka infikována virem spalniček, zvyšuje se riziko potratu. Pokud by se zabránilo závažným následkům, pak by patogen mohl nepříznivě ovlivnit vývoj dítěte. Je ovlivněn nervový systém a mozek..

Před počátkem dítěte musíte projít všemi druhy vyšetření. V případě nepřítomnosti protilátek proti viru v těle je očkování podle současného plánu očkování povinné.

Žena může odmítnout podat vakcínu.

Je však třeba si uvědomit, že v období přenášení dítěte, zejména v raných stádiích, oslabuje ochranný systém těla, což vede k „probuzení“ a množení patogenů, což může vyvolat svévolné potraty, potraty nebo malformace ve vývoji nenarozeného dítěte:

 • zápal plic;
 • slepota
 • mentální retardace;
 • fetální hypoxie;
 • hluchota
 • srdeční selhání;
 • nedostatečný rozvoj horních a dolních končetin;
 • hydrocefalus.

Před plánováním početí proto musí být všechny ženy očkovány proti různým chorobám..

Kolik můžete otěhotnět po očkování?

Před plánováním těhotenství by měla žena provést krevní test k identifikaci protilátek proti nemoci. V případě jejich nepřítomnosti je očkování povinné.

Protože si tělo vyvine imunitu do tří měsíců, doporučuje se naplánovat těhotenství po vakcinaci nejdříve 120 dnů.

Po poslední vakcinaci odborníci doporučují používat antikoncepci po dobu 3 měsíců, aby se zabránilo potratům..

V případě neplánovaného těhotenství, pokud k infekci došlo v prvních dvou trimestrech, může být dítě narozeno s abnormalitami. Aby se ve většině případů zabránilo komplikacím, doporučuje se ukončení těhotenství. Ve srovnání s jinými infekčními chorobami však spalničky nejsou definitivním ukazatelem potratu..

K tomuto opatření se přistupuje až po důkladném vyšetření pacienta a zvážení všech možných rizik.

Když nastávající matka onemocní v 16. týdnu, prognóza je méně děsivá. Koneckonců, je to přesně takové období, kdy je placenta plně formována, čímž chrání plod před negativními účinky viru spalniček..

V posledních fázích těhotenství se riziko komplikací opět zvyšuje, což nevylučuje předčasný porod, infekci dítěte během průchodu porodním kanálem..

Navíc se může začít vyvíjet encefalitida nebo pneumonie. V tomto případě jsou matka a dítě izolovány na samostatném oddělení. Dítě je výhradně kojeno, což mu umožňuje přijímat potřebné množství protilátek od jeho matky.

Mohu se očkovat během těhotenství

Vzhledem k tomu, že ve vakcíně jsou přítomny živé mikroorganismy, je očkování těhotných žen kontraindikováno. Zavedením séra lze vyvolat odmítnutí plodu. Pokud k tomu nedojde, je pravděpodobné, že novorozenec bude mít mnoho vedlejších účinků, které byly popsány výše.

Je těžké přesně říci, jaké to bude mít důsledky, protože takové děti nebyly vědci podrobeny výzkumu.

Pravděpodobnost nakažení virem se také zvyšuje, pokud existuje dítě, které bude v blízké budoucnosti očkováno proti spalničkám. Navzdory minimální dávce je třeba přijmout všechna bezpečnostní opatření a používat speciální masku..

Co kdyby byla dívka očkována, a teprve poté, co zjistila, že je těhotná

Pokud žena zjistí, že po očkování otěhotněla, doporučuje se o tom informovat ošetřujícího lékaře. V tomto případě není nutné těhotenství ukončit, dívka klidně dítě nese.

Stále však existuje teoretické riziko, že vakcína může být škodlivá. Takové případy komplikací a potratů však nebyly zaznamenány..

Naopak byla prokázána bezpečnost očkování během těhotenství, kdy nebyla zohledněna přítomnost těhotenství.

Nezapomeňte však, že v této situaci odborníci důrazně nedoporučují očkování žen.

Může být vakcína proti spalničkám podána těhotnému manželovi?

Mnoho žen se také zajímá o otázku, zda je možné očkovat manžela, když je jeho žena uvnitř.

Protože vakcína obsahuje živé protilátky, riziko infekce virem u neočkované dívky je velmi vysoké. V tomto případě se očkování nedoporučuje..

Nyní však odborníci lékařských zařízení ve větší míře používají přípravky, ve kterých jsou přítomny oslabené mikroorganismy.

Takové viry nemohou být přeneseny z očkované osoby na jiné osoby. Jinými slovy, tito lidé nejsou nebezpeční pro ostatní a infekce je nemožná..

Závěr

Spalničky jsou závažné onemocnění, které může být nebezpečné nejen pro matku, ale i pro její nenarozené dítě. Proto se musí každá žena před plánováním koncepce pečlivě připravit a složit všechny potřebné testy.

Teprve po absolvování úplné prohlídky si můžete být jisti, že se dítě narodí zdravě.

Každá žena se sama rozhodne, kterou vakcínu si vybere, doveze nebo doma. Hlavní věc, kterou je třeba mít na paměti, je, že aby se předešlo vážným následkům, těhotenství by mělo být plánováno nejdříve 3 měsíce po očkování.

Potřebuji před těhotenstvím očkování proti zarděnkám, spalničkám, planým neštovicím, chřipce, hepatitidě?

Autor: Rebenok.online · Zveřejněno 13.3.2017 · Aktualizováno 02.14.2019

Během porodu dítěte je ženské tělo náchylné k rozvoji různých nemocí. Důvodem je významné snížení imunity. Aby byla žena a její dítě chráněny před možnými problémy v budoucnosti, měla by být žena před těhotenstvím očkována.

Jaká očkování by měla být podána při plánování těhotenství?

Těhotné nemoci mohou zanechat otisk zdraví dítěte. Odborníci doporučují, aby se o preventivních opatřeních staralo předem. Patří mezi ně očkování proti určitým chorobám. Žena může provést očkování před těhotenstvím kontaktováním prenatální kliniky v místě bydliště.

Pro každou vakcínu je stanoven nejvhodnější čas. Při plánování těhotenství by měla být očkována proti chorobám..

Vakcína proti rubeole před těhotenstvím

Rubeola je onemocnění, jehož hlavním příznakem je mnohočetná vyrážka po celém povrchu kůže. Inkubační doba trvá 13 až 23 dní. V této době je tato osoba již nositelem nemoci.

Rubeola je přenášena vzduchovými kapičkami, takže je velmi snadné ji nakazit. Během těhotenství je vývoj tohoto onemocnění extrémně nežádoucí.

Jsou zaznamenány dvě hlavní odrůdy nemoci - typická a atypická. Ve druhém případě není charakteristický vzhled kožní vyrážky. Žena může detekovat zarděnky podle následujících příznaků:

Pohybující se v raných stádiích má zarděnka v 90% případů negativní důsledky. Nejčastěji dochází k potratu. Při zachování plodu mohou nastat následující vývojové vady:

  úplná nebo částečná hluchota;

Vakcína proti zarděnkám před těhotenstvím pomáhá předcházet vzniku nemoci a komplikacím, které přináší. Měla by být očkována nejméně tři měsíce před očekávaným datem početí. Toto období je nezbytné, aby vakcína neměla na plod nepříznivý účinek. Vakcína nakonec obsahuje živé viry, i když jsou oslabené, což může také ovlivnit vývoj dítěte. Pokud jste těhotná, tato vakcína se nedoporučuje..

Očkování proti planým neštovicím

Kuřecí neštovice je běžné onemocnění přenášené vzduchem. V dětství je tolerována docela snadno. Charakteristickým příznakem nemoci je velká vyrážka rozšířená po celém těle. Během těhotenství se plané neštovice přenášejí přesně stejným způsobem jako v normálním stavu. Obecná pohoda se zhoršuje, stoupá teplota, zimnice.

Přenos planých neštovic během těhotenství je nežádoucí. Blaho ženy ovlivňuje stav dítěte. Kromě toho má infekce schopnost proniknout placentou a inhibovat vývoj plodu.

Pokud k infekci došlo bezprostředně před porodem, měli byste se nejprve zbavit nemoci a teprve potom vyvolat porod.

Očkování by mělo být provedeno předem - nejdříve 4 měsíce před údajným těhotenstvím. Pokud žena měla tělesný kontakt s pacientem s planými neštovicemi, měla by být injekce podána nejpozději do 96 hodin.

Spalničky Spalničky

Spalničky jsou závažné virové onemocnění, které může vést ke zdravotním komplikacím. Jakmile je člověk jednou překoná, dostane imunita proti nemoci. Inkubační doba obvykle trvá jeden týden. Poté se začnou objevovat příznaky nemoci..

Spolu s obecným zhoršením začíná pacient na těle hledat bělavé skvrny. Ve fázi plánování těhotenství se ženám doporučuje stanovit přítomnost protilátek proti nemoci v krvi. Pokud není k dispozici, vhodné očkování.

Během těhotenství nemůžete očkovat. To může způsobit odmítnutí plodu. Proto je rozumné o tom uvažovat předem, vakcína proti spalničkám před těhotenstvím se provádí asi tři měsíce před početí. Sérum namířené proti příušnicím a zarděnkám se někdy kombinuje v injekcích spalniček..

Vakcína proti příušnicím

Příušnice nebo příušnice jsou virové onemocnění. Ovlivňuje nervový systém, žlázové orgány a pankreas. Ve většině případů nemoc zmizí bez komplikací. Nejobvyklejším důsledkem je tvorba zánětlivých procesů v mozku.

První vakcína se podává v dětství ve věku 1 roku. Opakovaná injekce se provádí po 6 letech. Toto onemocnění přináší komplikaci neplodnosti, která postihuje muže i ženy..

Pro těhotnou ženu je velmi obtížné vydržet nemoc. Je to kvůli obecnému zhoršení pohody. Kromě toho se ve slinných nebo mléčných žlázách objevuje otok. Dítě, které je v lůně, je chráněno před tímto typem infekce. Ale v některých případech je potrat možný kvůli intoxikaci ženského těla.

Očkování proti příušnicím se nejčastěji provádí v kombinaci s jinými séry. Injekce se provádějí předem, než žena zjistí, že je na svém místě.

Vakcína proti hepatitidě typu B

Hepatitida je onemocnění, které postihuje jaterní buňky. Pokročilá nemoc může být fatální. V této skupině můžete získat hepatitidu pouze krví. Přesto by se žena měla pojistit vakcínou..

Vakcína proti hepatitidě zahrnuje tři kroky. První injekce se podává absolutně každý den. Druhé očkování se provádí po měsíci. Třetí fáze začíná až o šest měsíců později. Během tohoto období se nedoporučuje otěhotnět. Manipulace by měla být 7-8 měsíců před plánovaným těhotenstvím.

Tato vakcína je nezbytná při přípravě na těhotenství. Hepatitida může být přenášena na dítě během porodu. Přestože je nemoc léčitelná, prognóza pro nemocné není nejpříznivější.

Vakcína proti chřipce

Existuje mnoho druhů chřipky. Každá vakcína chrání před konkrétním virem. Proto neposkytuje stoprocentní záruku, že žena onemocní. Stále však musíte být očkováni, existují pro to dobré důvody.

Očkování proti chřipce se provádí již za přítomnosti těhotenství, po 14 týdnech. Uprostřed epidemie je očkování nežádoucí. Je lepší to udělat předem, na základě doporučení lékaře. Pokud žena dostane chřipku, bude narušena následujícími příznaky:

Důsledky spalniček během těhotenství a jak se chránit

Funkce infekce

Spalničky způsobují virus, jehož infekce pochází od nemocného prostřednictvím jemných kapiček slin a nosní sliznice. Asymptomatický transport viru není zaregistrován. Zemře pod vlivem ultrafialového záření, nevydrží sušení, ale na povrchu předmětů při pokojové teplotě může trvat 1-2 dny.

Nemoc pokračuje se živými příznaky. Inkubační doba trvá 7-14 dní. Pacient je nakažlivý 1-2 dny před jeho koncem. Poté se patogen začne uvolňovat do životního prostředí, které trvá 4 dny po objevení se vyrážek na kůži..

Navzdory možnosti konzervace viru na povrchu objektů nemá distribuční cesta kontaktu v domácnosti žádný epidemiologický význam.

K infekci dochází vdechováním vzduchu v blízkosti kýchajícího a kašlejícího člověka.

Virus proniká do epitelu dýchacího systému a šíří se krví v celém těle. Má tropismus pro epitelové buňky, takže projevy onemocnění jsou pozorovány na kůži, spojivkách a ústní sliznici. Buňky ovlivněné virem jsou nekrotické. Tím se otevírají brány pro bakteriální infekce. Někdy je zaznamenáno poškození mozku s vývojem spalničkové encefalitidy..

Jak se projevuje u těhotných žen

Virus spalniček představuje největší nebezpečí pro malé děti a neočkované dospělé. Často je to fatální. Příznaky spalniček během těhotenství jsou zřetelné a jsou uváděny. Objeví se obecná nevolnost, bolest hlavy, chuť k jídlu se může snížit. Později teplota stoupne na 40 °. Mezi příznaky intoxikace patří zimnice, únava, nespavost.

Objevují se příznaky kataru:

 • suchý kašel;
 • mukopurulentní výtok z nosu;
 • zánět spojivek.

Submandibulární a cervikální lymfatické uzliny se mohou výrazně zvýšit. Podráždění a slzení způsobuje jasné světlo..

3-5 dnů po objevení příznaků intoxikace jsou pozorovány první vyrážky. Jsou patrné za ušima, na zadní straně nosu, postupně pokrývají celou tvář a pohybují se ke zbytku těla. U dětí mohou být vyrážky bledé a mírné. Na kůži dospělých se objevuje velké množství jasných skvrn, které mají tendenci se spojovat a vytvářet velké hyperemické ložiska, často doprovázené krvácením.

Těhotná žena se zhoršuje v období vyrážky, zákalu vědomí, halucinace mohou být dokonce zaznamenány. Ale po 3-4 dnech začíná vylepšení, vyrážka se rozjasní a přechází do pigmentace. Změny na kůži se objevují v obráceném pořadí: na začátku se vyrážka na tváři zbledne, i když se na těle stále objevují čerstvé skvrny. Později jsou na pažích a trupu pigmentované vyrážky.

U pacientů jsou v prvních několika dnech na vnitřní straně líc naproti molárům pozorovány charakteristické Koplik-Filatov-Belsky skvrny. Připomínají vzhled krupice.

Regenerace po spalničkách trvá 7-10 dní, ale u těhotných žen může být toto období zpožděno. V místě pigmentace dochází k odlupování kůže. Imunita po spalničkách během těhotenství je významně snížena, což může vést k připevnění bakteriální infekce.

Proč jsou spalničky nebezpečné pro ženu a plod?

Největší riziko infekce v raných stádiích těhotenství. Během této doby se placenta dosud nevytvořila, plod dostává výživu přímo z mateřské krve. V prvním trimestru vede porážka viru embryonální tkáně k úmrtí vajíčka plodu. Může dojít k nevyvinutému těhotenství nebo k potratu. Pokus o zachování takového embrya je nepřiměřený, plod bude mít i nadále vážné malformace neslučitelné se životem.

Ve druhém trimestru je plod chráněn placentou, takže virus přetrvává ve svých cévách. Důsledky se mohou projevit ve formě narušené funkce placenty a vývoje následujících podmínek:

 • fetoplacentální nedostatečnost;
 • intrauterinní zpomalení růstu;
 • Ohrožených potratů;
 • prenatální fetální smrt.

Pokud virus prochází placentou, infikuje rychle rostoucí orgány. Nejčastěji je to nervový systém. Dítě je ovlivněno mozkem, hydrocefalem, tvoří se cysty.

Ve třetím trimestru, krátce před narozením, infekce spalničkami vede ke vrozeným spalničkám. V posledních letech byly na celém světě hlášeny epizody vrozených spalniček kvůli vypuknutí choroby. Dítě je těžce tolerováno, je atypické. Vyrážky se objevují několik dní po narození dítěte. Reakce na virus může být minimální, někdy teplota zůstává v normálním rozmezí nebo mírně stoupá.

Důsledky infekce ovlivňují stav mozku. Ale u novorozenců má vysokou plasticitu a dokáže se zotavit.

Nebezpečí pro novorozence je proniknutí viru do jater a rozvoj hepatitidy. Tím se snižuje možnost adaptace v období po porodu. Vrozené spalničky mohou také vést k:

Těhotné ženy trpí horší horečkou, při infekci virem spalniček potřebují hospitalizaci. U HIV infikovaných mohou spalničky během těhotenství skončit fatálně.

Metody léčby a prevence

Analýzy podezřelých spalniček jsou předepsány pro celkové posouzení stavu těhotné ženy. Někdy je prováděna PCR diagnostika šrotů ze sliznice. Analýza vám umožní detekovat DNA viru.

Specifická léčiva působící na virus spalniček nebyla vyvinuta. Léčba je zaměřena na snížení nepříjemných symptomů a snížení rizika důsledků patologie. Používají se tyto skupiny drog:

 • nesteroidní protizánětlivé látky - pro snížení teploty a příznaků zánětu jsou povoleny paracetamol a ibuprofen;
 • mukolytika jsou nezbytná ke zlepšení vykašlávání;
 • kapky s antibiotiky jsou potřeba, aby se zabránilo infekci očí, když se objeví příznaky zánět spojivek;
 • Vitamin A - k úlevě od příznaků, snížení rizika komplikací.

Systémová antibiotika pro spalničky se nepoužívají. Jsou nezbytné pouze s přidáním bakteriálních komplikací. Ošetření pokožky roztokem taninu pomáhá v boji proti svědění. Některé těhotné ženy vypláchnou ústa roztokem heřmánku nebo chlorhexidinu, aby se snížily známky zánětu. V závažných případech se k udržení tělesných funkcí používají glukokortikoidy..

Aby se nedostaly spalničky, musíte být očkováni. Očkování je součástí národního kalendáře většiny zemí světa. Očkování spolehlivě chrání před infekcí, i když někdy dochází k infekci vakcínou. Ale nemoc v tomto případě pokračuje v mírné formě. Pokud žena nebyla v dětství očkována, lze tak učinit při plánování těhotenství.

Ženy během porodu by se měly vyhnout návštěvě přeplněných míst, aby se chránily před infekcemi přenášenými vzduchem. Jakékoli virové onemocnění v raných stádiích je pro plod nebezpečné a dětské infekce u dospělých jsou mnohem závažnější.

Těhotenské plánovací testy a očkování

Když plánujete těhotenství a chcete minimalizovat rizika, doporučuje se budoucím rodičům (ženám i mužům) podstoupit lékařskou prohlídku, včetně provedení testů a očkování. Které z nich - řekneme ve svém materiálu!

Důležité!

 1. Jakékoli testy, očkování a jiné postupy se provádějí pouze po osobní konzultaci s lékařem: terapeutem a gynekologem! A v přítomnosti nějaké chronické choroby - další specialisté.
 2. Seznam uvedený v materiálu má obecnou poradenskou povahu a není povinný.
 3. Doporučuje se provádět testy a očkování nejméně 3–6 měsíců před navrhovaným počátkem, nejpozději však 1 rok. Jejich výsledky tedy neztratí relevanci a pokud bude zjištěn jakýkoli zánět nebo infekce, bude na léčbu dostatek času.
 4. Téměř všechny testy lze provádět na okresních klinikách podle povinné zdravotní pojistky. Pro tento účel je však nutné mít doporučení lékaře. Mnoho komerčních lékařských center nabízí budoucí výzkumný program (včetně nezbytných minimálních testů) pro budoucí rodiče.
 5. Doporučuje se absolvovat testy a navštívit lékaře nejen nastávající matce, ale také nastávajícímu otci!

Analýzy pro oba partnery

 1. Obecná analýza moči.
 2. Klinický krevní test.
 3. Krevní chemie.
 4. Studie k určení přítomnosti nebo nepřítomnosti latentních pohlavně přenosných infekcí.
  Minimální program zpravidla zahrnuje: mykoplazmózu, kapavku, chlamydii, gardnerelózu, ureaplasmózu, lidský papilomavirus, kandidózu.
 5. Krevní test na infekci HIV (AIDS) - protilátky proti HIV.
 6. Krevní test na syfilis - Wassermanova reakce (RW).
 7. Krevní test proti hepatitidě A - protilátky proti viru hepatitidy A, anti HAV.
 8. Krevní test na hepatitidu C - protilátky proti viru hepatitidy C, proti HCV.
 9. Krevní test ke stanovení krevní skupiny a faktoru Rh.
 10. Krevní test na TORCH - komplex.

Název TORCH je z počátečních písmen anglických slov označujících infekce: T - toxoplasmóza (Toxoplasmóza), O - jiné infekce (ostatní), R - zarděnka (Rubeola), C - cytomegalovirus (Cytomegalovirus), H - herpes (Herpes Simplex Virus).

Analýzy na nastávající matku

 • Koagulogram.
 • Analýza nátěru z pochvy, děložního hrdla, močové trubice na mikroflóře.
 • Cytologická roztěrová analýza.

Očkování pro nastávající matku

Žena, která plánuje těhotenství, může být požádána o očkování..

Nejprve mluvíme o očkování proti zarděnkám. Důrazně se doporučuje učinit, pokud podle výsledků studie nebyly protilátky proti nemoci nalezeny v krvi. Pokud žena ani neprováděla analýzu, ale je si jistá, že dříve neměla rubeolu, je vakcína o to důležitější. Bohužel, toto virové onemocnění během těhotenství může způsobit velmi závažné malformace plodu. Vzhledem k tomu, že vakcína je „živá“ a vyžaduje si čas, aby se vyvinula imunita, doporučuje se, abyste se chránili a odložili početí alespoň o 2-3 měsíce.

Neméně nebezpečná je nemoc, jako je hepatitida B. Pokud jste proti ní dříve nebyli očkováni, doporučuje se ji provést před údajným těhotenstvím. Zejména proto, že se zvyšuje riziko kontrakce a také kvůli možné krevní transfúzi. Vakcinace proti hepatitidě typu B probíhá v několika fázích. Standardní schéma je následující: první injekce ve vybraný den, druhá injekce - o měsíc později, třetí - 6 měsíců po první. To je v ideálním případě začít „očkovat“, potřebujete alespoň šest měsíců před „pokusem“ otěhotnět. Pravda, schéma se může trochu změnit. Třetí očkování se provádí v rozmezí 6 až 12 měsíců po druhé (s imunitou po prvních dvou injekcích nebude více než rok). Nejčastěji k tomu dochází 5-9 týdnů po narození. Pokud se před těhotenstvím podaří provést pouze jedno očkování, pak se ochrana, bohužel, vůbec nevytvoří. Proto bude po porodu, bude-li to žádáno, nabídnuta žena, aby zahájila očkování od samého začátku.

Také těm, kteří plánují těhotenství, se někdy doporučuje očkovat proti:

 • plané neštovice (pokud se protilátky proti nemoci nenacházejí v krvi a žena je v ohrožení, tj. má starší děti, které navštěvují mateřské školy a školy nebo s nimi pracují);
 • příušnic a spalniček (pokud to nebylo dříve provedeno a v krvi ženy nebyly nalezeny žádné protilátky proti nemocem);
 • záškrtu a tetanu (pokud dojde k revakcinaci);
 • obrna (pokud nebyla dříve provedena, pouze inaktivovaná vakcína, tj. „neživá“);
 • chřipka (pokud plánované těhotenství upadne na tzv. „chřipkové“ období).

Pokud těhotenství nenastane?

Bohužel, požadované těhotenství nemusí nastat. Spíše to často nepřichází, jakmile si to oba partneři přejí. Co dělat? Nejdůležitější věcí není panikařit a nezoufat. A pamatujte, že pouze lékař provede diagnózu neplodnosti po provedení určitých studií, v případě, že pár nebyl chráněn po dobu nejméně jednoho roku (šest měsíců - pokud je žena starší 35 let), a početí se nestalo. Také jmenuje další vyšetření, aby zjistil příčinu a pokusil se ji odstranit.

Nejprve se mužovi i ženě doporučuje provést následující testy:

 • obecná analýza moči;
 • klinický krevní test;
 • krevní test na pohlavní hormony (tzv. „hormonální stav“). Zejména kontrola hladiny FSH, LH, progesteronu, testosteronu, DHEA-S, DHEA, estradiolu, prolaktinu.
  Rovněž se doporučuje předat ji ve fázi plánování všem ženám starším 35 let, jakož i stávajícím problémům s ložiskem nebo nepravidelným menstruačním cyklem;
 • krevní test na hormony štítné žlázy. Zejména kontrola hladiny T3, T4, TSH, protilátek proti TSH. Některé z nich lze doporučit i ve fázi plánování těhotenství;
 • studie určující přítomnost nebo nepřítomnost latentních pohlavně přenosných infekcí. „Minimum“ je stejné jako ve fázi „plánování“.

Mužovi bude také nabídnuta složit obecnou analýzu ejakulátu nebo spermogramu, aby bylo možné posoudit jeho fertilizační schopnost. Tato studie se doporučuje také ve fázi plánování těhotenství..

Plánování těhotenství - vše, co potřebujete vědět o vakcíně proti spalničkám

Podle vědeckých studií se o těhotenství náhodou dozví asi 40% žen. Vzhledem k tomu, že nastávající matka nemá příležitost se předem starat o své zdraví, může těhotenství vést k negativním důsledkům, které mohou mít vliv na ženu i dítě..

Co dělat, pokud o očkování nic nevíte?

Pokud existují pochybnosti o předchozích infekcích nebo vakcinacích, lékař vyjasní situaci a navrhne screening na přítomnost protilátek proti nim v krvi. V tomto případě jsou v krvi stanoveny imunoglobuliny tříd G a M. Jedná se o speciální proteiny, které uchovávají informace o kontaktu s jakýmkoli konkrétním virem nebo bakterií. Imunoglobuliny M indikují akutní proces; detekce imunoglobulinů G ukazuje na přítomnost imunity vůči nemoci (po onemocnění nebo očkování). Pokud je jejich úroveň dostatečná, není třeba vakcinovat. Pokud takové protilátky neexistují, bude očkování v budoucnu chránit ženu před onemocněním..

Příznaky a příznaky spalniček, infekce

Hlavní přenosovou cestou pro virus spalniček je vzdušná cesta. RNA virus se šíří z nemocného při rozhovoru, kašli nebo kýchání. Zdrojem infekce je tedy osoba infikovaná virem. Citlivost těla na virus dosahuje téměř 100%.

Inkubační doba onemocnění je asi 7-14 dní, po kterých můžete pozorovat první příznaky:

 1. Obecná nevolnost, slabost a únava.
 2. Horečka a horečka do 39 ° C.
 3. Rýma doprovázená hnisavým výtokem.
 4. Těžký kašel bez sputa.
 5. Paroxysmální bolesti hlavy a zvýšená fotocitlivost.
 6. Zánět spojivek.
 7. Ztráta chuti k jídlu nebo její úplná absence.
 8. Vyrážka po celém těle.
 9. Bílé nebo červené skvrny lokalizované v ústní dutině.
 10. Otok obličeje.

Je třeba poznamenat, že příznaky spalniček u dospělých jsou výraznější než u dětí.

Komu a kdy se nemá očkovat?

Nedoporučujeme očkování proti spalničkám pro:

 • vysoká individuální citlivost na antibiotika řady aminoglykosidů;
 • primární imunodeficience;
 • aktivní forma tuberkulózy;
 • zhoubné nádory;
 • maligní krevní patologie;
 • násilná vakcinační reakce - s tělesnou teplotou vyšší než 40 ° C, místní zánět o průměru 8 centimetrů nebo více v místě vpichu - na předchozí podání vakcíny proti spalničkám.

Odklad imunizace spalničkami se doporučuje pro:

 • akutní onemocnění a relapsy chronických patologií - před nástupem remise nebo úplného zotavení;
 • těhotenství - s ohledem na údajné riziko pro plod;
 • zavedení krevních produktů, včetně imunoglobulinů - očkování se provádí tři měsíce po jejich použití;
 • léčba vysokými dávkami kortikosteroidů - měsíc po jejich zrušení;
 • terapie imunosupresivy - 4-6 měsíců po jeho ukončení.

Vakcína proti spalničkám se vyrábí pomocí křepelčích (v Rusku) nebo kuřecích (v zahraničí) embryí. V případě násilné alergické reakce na bílkovinu vejce jednoho nebo jiného druhu ptáka se pro očkování vybere domácí nebo dovážený přípravek..

Pokud neexistují žádné klinické příznaky alergie, ale imunoglobuliny proti ptačímu proteinu cirkulují v krvi, provádí se očkování proti spalničkám plánovaným způsobem na pozadí desenzibilizační terapie..

V případech, kdy má žena absolutně lékařské vyřazení z očkování proti spalničkám, se doporučuje, aby její členové rodiny byli očkováni, aby nesloužili jako zdroj infekce pro těhotnou ženu a následně pro novorozence..

Specifická profylaxe: očkování, přehled vyrobených vakcín

Spalničkám lze zabránit několika způsoby. Nejoblíbenějším postupem prevence infekčního onemocnění je očkování. Obsahuje živý nebo oslabený virus. Nemůže způsobovat nemoc, ale rozvíjí imunitu vůči ní..

Vakcína proti spalničkám se podává dvakrát. Jako vakcína se nejčastěji používají následující léky:

 • Ruvax (Francie).
 • MMR (Kombinovaná vakcína proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, USA).
 • ZhKV (Monovaccine).
 • Vakcína proti příušnicím a spalničkám (Rusko).
 • Priorix (Velká Británie).

Pokud má osoba kontraindikace na výše uvedené léky, dostane imunoglobulin.

Kolik můžete otěhotnět po očkování??

Vakcína proti spalničkám obsahuje živé viry, jejichž reakce na účinky, které se během čtyř až pěti týdnů v těle vytvoří aktivní imunita.

Oslabené patogeny spalniček nepředstavují pro ženu hrozbu, ale jsou pro plod nebezpečné, a proto, dokud nejsou imunitním systémem úplně zničeny, je zabráněno těhotenství..

Zahraniční odborníci doporučují očkování žen měsíc před plánovanou koncepcí. Ruští lékaři se domnívají, že ode dne posledního očkování by mělo uplynout nejméně tři měsíce.

Kontraindikace pro očkování proti spalničkám

Vakcína proti spalničkám je kontraindikována v následujících případech:

 1. Těhotenství a kojení.
 2. Přítomnost alergické reakce na slepičí nebo křepelčí vejce bílé.
 3. Přítomnost maligních onemocnění.
 4. Antibiotická nesnášenlivost.
 5. AIDS.
 6. Tuberkulóza.

Za těchto podmínek by očkování proti spalničkám nemělo být prováděno..

Časné těhotenství po vakcíně proti spalničkám: možná rizika pro plod

Obzvláště nebezpečná infekce v raných fázích. Ve 20% případů může infekce virem v prvním trimestru vést k potratu nebo rozvoji patologií:

 • centrální nervový systém (např. encefalitida);
 • vývoj demence;
 • bakteriální pneumonie (až do smrti plodu).

Aby se předešlo rozvoji komplikací, doporučuje se ženám potrat. Spalničky, na rozdíl od řady jiných infekčních chorob, však nejsou definitivním ukazatelem potratu.

V případě, že se žena rozhodne zachránit dítě, musí podstoupit řadu vyšetření. Nejprve je nutné provést krevní test na přítomnost protilátek proti viru spalniček. Poté se provede ultrazvukové vyšetření. V případě potřeby může lékař předepsat další biochemické testy a vyšetření. Potvrzení o potratu lze provést po důkladném prozkoumání a zvážení všech možných rizik..

Pokud se těhotná žena nakazila virem spalniček po 16 týdnech, předpovědi nejsou tak děsivé. V posledních fázích těhotenství se však rizika mnohokrát opět zvyšují:

 • zvyšuje se pravděpodobnost předčasného porodu;
 • při průchodu porodním kanálem výrazně zvyšuje šanci na spalničku plodu od matky. V tomto případě se dítě narodí s vrozenou chorobou a vyrážkou na těle;
 • zvyšuje se možnost rozvoje bakteriální pneumonie a encefalitidy.

Ženy plánující těhotenství se tedy musí předem starat o své zdraví a podrobit se všem nezbytným vyšetření. Pouze v tomto případě si může být jistá zdravým vývojem svého dítěte.

Pokud žena nemyslí na včasné očkování, existuje vysoká pravděpodobnost potratu, předčasného porodu a rozvoje patologií. I když matka může porodit normálně po těžkých infekčních nemocech, které utrpěly během těhotenství, riziko vzniku poruch imunitního systému dítěte zůstává, což povede k častým onemocněním.

Jak dlouho po očkování je povoleno otěhotnět

Před plánováním těhotenství musí žena darovat krev na přítomnost protilátek proti viru spalniček. Pokud analýza neodhalí přítomnost protilátek, musí být nastávající matka očkována.

Těhotenství po očkování proti spalničkám lze naplánovat po třech měsících. Důvodem je skutečnost, že vakcína obsahuje živý nebo oslabený virus, který může nepříznivě ovlivnit plod..

Vakcína proti dětské obrně pro plánování těhotenství

Poliomyelitida je virové onemocnění, které způsobuje velmi závažné neurologické poruchy. Riziko výskytu přirozeně se vyskytujícího „divokého“ viru dětské obrny v Rusku je zanedbatelné, ale v tisku se stále více objevují zprávy o ohniskách ve střední Asii. Kromě toho se revakcinace dětí provádí perorální živou vakcínou (kapkou do úst), po které se virus vakcíny rozmnoží ve střevech dítěte a uvolní se do životního prostředí. Pokud je těhotná žena infikována takovým vakcinačním virem, existuje potenciální riziko, že se virus dostane do formy fetálních malformací. Proto existuje pravidlo, že děti, jejichž matky jsou těhotné, nejsou očkovány živou vakcínou. Za účelem ochrany těhotné ženy před rizikem infekce virem „divoké“ i vakcíny proti dětské obrně se při přípravě na těhotenství v několika zemích doporučuje očkování inaktivovanou vakcínou. Vakcína se podává intramuskulárně do ramene, jedna taková vakcína je dostačující k tomu, aby imunitnímu systému připomínala existenci viru. Poliová složka může být také součástí komplexní vakcíny spolu s vakcínou proti záškrtu a tetanu. Vakcína proti dětské obrně může být kombinována ve stejný den s jakýmkoli očkováním, ale jako samostatná injekce.

Pozornost! Po očkování proti dětské obrně lze plánovat těhotenství po 3 měsících.

Příprava na těhotenství: Očkování

Příprava na těhotenství je prvním krokem na cestě k šťastnému rodičovství. Skutečnost, že stojí za to se starat o plánování (s tím, co předem), nikdo nemá žádné otázky. Koneckonců, zdraví budoucího dítěte přímo závisí na zdraví jeho rodičů. Příprava na těhotenství zahrnuje řadu opatření, jako je správná výživa, vzdání se špatných návyků, sledování výsledků testů, přijímání vitamínů atd. Dnes budeme při plánování těhotenství věnovat pozornost tématu očkování.

V období přípravy na těhotenství je nutné předcházet nejen nachlazením nebo existujícím chronickým onemocněním, ale také se chránit před rizikem nebezpečných chorob, které mohou negativně ovlivnit průběh těhotenství a nitroděložní vývoj dítěte. Za tímto účelem se provádí očkování..

Příprava na těhotenství: co očkování dát?

Je zřejmé, že vakcíny by neměly být podávány v řadě. Ale jak určit, které vakcíny jsou stále potřeba?

Někdy možná nebudeme vědět, zda byla některá onemocnění přenesena (například zda byla v raném dětství nebo došlo k latentní formě) a zda bylo provedeno očkování..

K objasnění situace můžete provést krevní test na přítomnost protilátek proti infekcím (například spalničky, zarděnky, plané neštovice). Imunoglobuliny třídy G a M budou detekovány v krvi (ukládají informace o kontaktu s jakoukoli bakterií nebo virem).

Imunoglobuliny třídy M označují akutní proces, tj. v době vyšetření bylo v ženském těle nalezeno onemocnění akutní, současné povahy.

Imunoglobuliny třídy G ukazují, že žena jednou trpěla touto nemocí a má vůči ní imunitu. Pokud jsou u jakékoli infekce detekovány protilátky třídy G, není třeba proti ní očkovat. Pokud takové protilátky nejsou detekovány, může očkování chránit před onemocněním v budoucnu..

Kromě toho existují infekce, které jsou očkovány v dětství (například záškrtu, dětské obrně), ale každých 10 let potřebuje imunitní systém přeočkování, protože ochrana proti těmto onemocněním časem oslabuje.

Příprava na těhotenství: Vakcína proti rubeole před těhotenstvím

Rubella je nebezpečná nemoc pro dítě během jeho nitroděložního vývoje. Virus rubeoly může procházet placentou a způsobit vážné malformace.

Nejčastěji jsou děti zarděnek nemocné. Rubeola je přenášena vzduchovými kapičkami, latentní doba je 2–3 týdny.

Pokud je nastávající matka nakažena, zejména v raných stádiích (až 16 týdnů), mohou to mít smutné následky: pravděpodobnost vrozených patologií a deformit je vysoká. Virus zarděnek může způsobit ztrátu sluchu nebo hluchotu, poškození zraku, srdeční vady, vývoj mozku a mentální retardaci.

V prvním a druhém trimestru je zarděnkami indikace k potratu. V takových situacích lékaři informují ženu o pravděpodobných důsledcích a ponechávají jí právo rozhodnout se. V pozdějších fázích je riziko negativního dopadu viru minimální, protože už není schopen vyprovokovat vážné malformace.

Přítomnost imunity vůči této infekci může být ověřena stanovením protilátek proti zarděnkám v krvi. Krevní test není předpokladem pro očkování. Pokud tedy není možné zkontrolovat přítomnost protilátek proti zarděnkám v krvi, lze vakcínu podat, i když jsou přítomny v krvi: vakcína posílí imunitu vůči zarděnkám.

Vakcína proti zarděnkám se podává pouze jednou, chrání tělo po dobu nejméně 20–25 let.

Vakcína obsahuje živý oslabený virus, který se může vyvíjet a žít v ženském těle nějakou dobu, nezpůsobí nemoc, ale má potenciál infikovat nenarozené dítě. Proto je vakcína proti zarděnkám před těhotenstvím podávána 3-6 měsíců před plánovaným početím. Po očkování proti zarděnkám by měly být před těhotenstvím chráněny nejméně 3 měsíce..

Příprava na těhotenství: vakcína proti hepatitidě typu B

Virus hepatitidy B je odolný vůči životnímu prostředí: může přetrvávat po dlouhou dobu varem, mrazem, sušením.

Hepatitida B se přenáší krví: během transfúze krve a jejích složek, léků vyrobených na základě krve, při lékařských manipulacích, injekcích, prostřednictvím nástrojů na manikúru, dentálních nástrojů, pohlavně přenosných infekcí, může dojít k riziku infekce dítěte matkou během těhotenství nebo při porodu.

Během těhotenství a porodu často provádějí různé lékařské manipulace, proto se zvyšuje riziko infekce.

Skrytý průběh nemoci až do prvních příznaků může zmizet během 2-6 měsíců.

Vakcína proti hepatitidě B je indikována nejen v případě přípravy na těhotenství, protože virus představuje nebezpečí pro každou osobu, proto se doporučuje očkování pro každého.

Standardní vakcinační plán se skládá ze 3 fází. Druhá vakcína se podává měsíc po první a třetí šest měsíců po první. Vakcína proti viru hepatitidy B se nejlépe podává 7 měsíců před očekávaným těhotenstvím..

Pokud není možné dodržet tyto lhůty, pak je možný zrychlený režim: třetí vakcína je podávána 1-2 měsíce po druhé. V takových situacích je vhodné vzít čtvrtou vakcínu za rok, aby se vytvořila silnější ochrana těla.

Pokud bylo před těhotenstvím možné provést pouze 2 očkování, pak se třetí převede na období po porodu a provádí se rok po prvním očkování..

Po očkování proti viru hepatitidy B je nutné se na měsíc chránit.

Příprava na těhotenství: Očkování proti planým neštovicím

Plané neštovice je virové onemocnění přenášené vzduchovými kapičkami. Latentní období vývoje infekce je 7-21 dní.

Plané neštovice zpravidla postihují děti ve věku od šesti měsíců do 7-8 let. V dětství je nemoc snadno tolerována. Dospělí s planými neštovicemi trpí méně pravděpodobně, ale onemocnění je velmi obtížné.

Abychom zjistili, zda existuje imunita vůči ovčím neštovicím, můžete darovat krev na protilátky proti neštovicím. Pokud žena neměla plané neštovice, měla by být očkována jako pokud se nakazíte během prvních 4 měsíců těhotenství, pak existuje riziko vrozeného syndromu planých neštovic u dítěte (existuje vysoké riziko malformací mozku, končetin, pneumonie a poškození zraku).

Očkování se provádí ve dvou fázích, přičemž interval mezi nimi je 6-10 týdnů. Vakcína obsahuje živý virus, který může v těle žít až měsíc. Po druhé fázi očkování by těhotenství mělo být chráněno po dobu jednoho měsíce.

Příprava na těhotenství: chřipka

Chřipka je akutní infekční onemocnění způsobené chřipkovým virem a přenášené vzduchovými kapičkami. Latentní doba průběhu nemoci je od několika hodin do 3 dnů (obvykle 1-2 dny).

V průběhu těhotenství je chřipka nebezpečná z důvodu komplikací, spontánních potratů a předčasných porodů, a existuje také riziko uzavření dítěte..

Očkování se doporučuje jeden měsíc před plánovaným početím, pokud jsou k dispozici vakcíny, které jsou přizpůsobeny aktuální sezóně a obsahují aktualizované složení antigenů. Obvykle se takové vakcíny objevují v září..

Očkování při plánování těhotenství: proti záškrtu, tetanu, dětské obrně

Téměř všechny z nich jsou očkovány proti těmto infekcím v dětství, ale přeočkování je nutné každých 10 let, protože imunita vůči těmto nemocem časem oslabuje.

Záškrt je infekční onemocnění způsobené záškrtu bacilem a přenášené vzduchovými kapičkami. Příznaky se nejčastěji projevují ve formě zánětu sliznic úst a nosohltanu, poškození kardiovaskulárního, vylučovacího a nervového systému, celkové intoxikace těla.

Během doby čekání dítěte záškrtu vede k riziku závažných komplikací, potratu nebo předčasnému porodu.

Tetanus je infekční onemocnění způsobené bakteriemi Clostridia a přenášené kontaktem. Tetanus způsobuje poškození nervového systému se současným vývojem záchvatů.

Bakterie Tetanus tvoří docela silné toxiny, na druhém místě pouze botulotoxiny. Toxiny tetanu mohou pronikat placentou a mohou ovlivňovat dítě (obvykle nervový systém). U dítěte narozeného s tetanovou chorobou matky se někdy mohou první den vyskytnout záchvaty. Statistiky zklamaní - úmrtnost novorozeného tetanu dosahuje téměř 100%.

Revakcinace proti tetanu a záškrtu se provádí každých 10 let, používá se vakcína ADS-M, která se skládá z přečištěných záškrtu a toxinů tetanu.

Po očkování musí být měsíc chráněn.

Polio je virové onemocnění, které ovlivňuje nervový systém a vede k ochrnutí. Virus se přenáší fekální orální cestou (ze střev infikovaného člověka do půdy, a poté ústy na jinou osobu v důsledku nemytých rukou nebo jídla), je pravděpodobně přenos ve vzduchu.

Existuje inaktivovaná a živá vakcína. Když je do těla zavedena živá vakcína, virus může zůstat ve střevech po dlouhou dobu (to má potenciální riziko nitroděložní infekce dítěte a rozvoje vad v něm). Takové očkování se při plánování těhotenství nedoporučuje. V případě plánování těhotenství se podává inaktivovaná vakcína..

Po inaktivované vakcíně proti dětské obrně je nutné se na měsíc chránit.

Očkování pro plánování těhotenství: proti spalničkám a příušnicím

Spalničky je virové infekční onemocnění přenášené vzduchovými kapičkami a vyskytující se v latentní formě po dobu 8-14 dnů. Vyrážka se objeví ve 4. až 5. dni nemoci, nejprve na obličeji, za ušima, na krku, na další den - vyrážky na těle, třetí den - v ohybu rukou a pod koleny.

Dospělí trpí nemocí velmi těžce, často doprovázenou pneumonií a různými komplikacemi.

Infekce v časných stádiích těhotenství je nebezpečná kvůli riziku spontánního potratu, jsou pravděpodobné malformace plodu - postižený nervový systém, snížená inteligence, demence.

Můžete provést krevní test na protilátky proti spalničkám, abyste zjistili přítomnost imunity vůči tomuto onemocnění. V případě potřeby proveďte očkování, které se skládá ze 2 fází s intervalem 1 měsíce.

Těhotenství by se mělo zabránit do 3 měsíců po očkování..

Příušnice (příušnice) jsou virové infekce přenášené vzduchovými kapičkami, které ovlivňují submandibulární a příušní slinné žlázy. Skryté období - 11–23 dní.

Toto onemocnění je nebezpečné z důvodu jeho komplikací: riziko poškození mozku, které vede k jeho zánětu (encefalitida, meningitida), ovlivňuje klouby, pankreatickou tkáň, postihuje vaječníky nebo varlata u dospělých (což může způsobit neplodnost).

Infekce prasatem v prvním trimestru je nebezpečná, protože vysoké riziko potratu.

Na rozdíl od zarděnek, spalniček nebo planých neštovic jsou příušnice méně nakažlivé a při kontaktu s pacientem nedávají 100% šanci na infekci.

Přítomnost protilátek proti příušnicím může být také detekována krevním testem..

Po očkování proti příušnicím, které se podává jednou, je třeba se chránit po dobu 3 měsíců.

Monokomponentní vakcíny (obsahují oslabené viry pouze spalniček nebo příušnic),

· Dvousložková (obsahuje oslabené viry spalniček a příušnic),

Třísložková (spalničky, zarděnky, příušnice).

Více vakcín se podává jednou.

Očkování proti spalničkám a příušnicím má výhodu - protilátky proti příušnicím a spalničkám jsou přenášeny na novorozence a chrání jeho tělo před infekcemi během prvního roku života.

Příprava na těhotenství je klíčem ke zdraví nastávající matky a jejího dítěte, stejně jako k normálnímu průběhu těhotenství a porodu. Očkování při plánování těhotenství pomůže snížit riziko výskytu nebezpečných chorob, očkování by mělo být postaráno předem.

Články O Neplodnosti