Hlavní Testy

Spalničky Spalničky

Vakcína proti spalničkám je nejlepším preventivním opatřením, které může chránit před závažným infekčním onemocněním..

Mnoho neočkovaných dospělých trpí dětským onemocněním. Můžete se nakazit vzdušnými kapičkami při kontaktu s nositelem nemoci nebo nemocným. Někdy člověk ještě nemusí vědět, že má spalničky, protože inkubační doba trvá asi 2 týdny..

Nástup nemoci lze snadno zaměnit se SARS nebo chřipkou. Vyskytují se katarální jevy, teplota stoupá vysoko, může se objevit zánět spojivek. Poté se připojí otok obličeje, skvrny na sliznici v ústech a třetí den se obvykle objeví vyrážka..

Vzhled skvrn v ústech je charakteristickým znakem spalniček (Filatov-Koplik skvrny na vnitřní straně tváří a enantém na hltanu sliznice). Kožní vyrážka je charakterizována sekvenčním vzhledem a vymizením v různých částech těla. Nejprve jsou vyrážky lokalizovány na hlavě, obličeji, krku a poté padají na tělo. Do 3 dnů zmizí ve stejném pořadí, v jakém vznikly..

Léčba je symptomatická. Antivirová terapie nebyla vyvinuta.

Nebezpečí spalniček pro dospělé

V dospělosti jsou spalničky velmi obtížné. Toto onemocnění dramaticky snižuje imunitu pacienta a způsobuje komplikace ve formě pneumonie, hepatitidy, sinusitidy, otitidy, bronchitidy, pyelonefritidy, meningitidy a meningoencefalitidy, keratitidy, eustachitidy.

Všechny komplikace mohou vést k nepředvídatelným následkům, ale nejnebezpečnější jsou meningoencefalitida, která postihuje nervový systém, a encefalitida, která vede ke smrti ve čtvrtině všech případů.

Vakcinace je jediný způsob, jak se chránit před spalničkami a ne dostat se do dětství nebo dospělosti..

Kdy a kde získají vakcínu proti spalničkám?

Pro dospělé se vakcíny proti spalničkám podávají podle harmonogramu specifického pro danou zemi. Do věku 35 let má každá osoba nárok na bezplatné očkování, pokud nebyla nemocná a nikdy nebyla očkována proti spalničkám. Bez ohledu na věk je očkování proti spalničkám zdarma také pro ty, kteří měli kontakty s infikovanými lidmi, ale dosud nebyli nemocní nebo očkovaní..

Pokud byla osobě v dětství podána pouze jedna vakcína, je očkována stejným způsobem jako dospělý, který nebyl nikdy proti této nemoci očkován - dvakrát s tříměsíčním intervalem mezi podáními. Takto získaná imunita je rezistentní na virus po dobu 12 let..

Vakcína proti spalničkám se podává dospělým pod kůží nebo intramuskulárně v horní třetině ramene. Vzhledem k velkému množství tuku v hýždě nejsou očkovány, protože v jiných částech těla jsou náchylné k tvorbě tuleňů..

Cestovní doporučení

Pokud chcete cestovat po světě, lékaři doporučují, aby se dozvěděli o epidemiologické situaci v konkrétní zemi. Během posledních 5 let se epidemie spalniček rozšířila v Německu, Turecku, Singapuru, Thajsku a Itálii. Před návštěvou jiných zemí můžete být okamžitě očkováni alespoň měsíc před očekávaným datem odjezdu.

Pokyny k očkování proti spalničkám

Pokud je očkování provedeno v souladu se všemi pravidly, má se první očkování podat dítěti ve věku od jednoho do půl roku, ale v zemích se zvýšeným prahem nemocnosti mohou být děti očkovány od 6 měsíců.

Druhá dávka vakcinace se podává za účelem konsolidace výsledku první, rozvoje další imunity v případě její nedostatečné tvorby a v případě, kdy byla první vakcína z nějakého důvodu vynechána..

Data očkování proti spalničkám se shodují se stejnými daty pro zarděnky a příušnice. Proto se někdy tyto očkování provádí komplexně a chrání děti jednou injekcí najednou před třemi vážnými infekcemi.

Vakcinační akce

Vakcína proti spalničkám tvoří imunitu proti této nemoci po dobu 20 let. Ve věku šesti let je však třeba přeočkovat, protože některé děti byly necitlivé na virus zavedený ve věku jednoho, některé oslabily imunitu proti spalničkám, proto jsou pro lepší ochranu dvakrát očkovány.

Během třetího očkování, které se obvykle vyskytuje v období dospívání ve věku 15–17 let, lidé nejčastěji dostávají vícesložkové očkování, protože v předvečer porodu potřebují dívky a chlapci ochranu před zarděnkami a příušnicemi a složka spalniček jednoduše posiluje již vytvořenou ochranu.

Druhy vakcín proti spalničkám

V Rusku se dnes používá několik typů vakcín proti spalničkám. Všechny jsou rozděleny na mono-vakcíny zaměřené pouze na boj proti spalničkám a kombinované vakcíny, které pomáhají chránit tělo před dalšími těžkými viry současně..

Monovakcíny registrované a používané v Rusku zahrnují:

 1. Vakcína proti spalničkám.
 2. Francouzská vakcína Ruvaks (Aventis Pasteur).

Mezi kombinovanými vakcínami (vícesložkovými) jsou:

 1. Ruská vakcína proti spalničkám a příušnicím.
 2. Třísložková americká vakcína MMP II.
 3. Třídílná belgická vakcína Priorix.

Vícesložkové vakcíny, které chrání současně proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám, lze zakoupit samostatně pouze ve vakcinačních centrech nebo lékárnách. Ruské vakcíny proti spalničkám jsou dostupné na běžných klinikách.

Je důležité si uvědomit, že jednosložkové vakcíny se podávají výhradně do ramen nebo lopatek, zatímco dovezené vícesložkové přípravky lze také podávat intramuskulárně podle pokynů.

Každý si může vybrat vakcíny pro sebe nebo své dítě. Nejčastěji však pro zavádění vícesložkových vakcín, které nejsou stanoveny ministerstvem zdravotnictví, budou muset být zakoupeny samostatně.

Monovaccines (pouze součást spalniček)

ZhKV (živá vakcína proti spalničkám)

Živá domácí spalničková monovakcina je účinným opatřením ochrany proti spalničkám již 28. den po injekci. Během následujících 18 let může být člověk v klidu vůči imunitě vůči této infekci..

Mezi hlavní kontraindikace takové jediné vakcíny lékaři nazývají exacerbaci chronických onemocnění, akutních virových a bakteriálních infekcí, rakoviny, HIV, alergických reakcí na složky léčiva pro injekci. Není také možné použít ZhKV společně s imunoglobulinem a séry.

Ruvax (Aventis Pasteur, Francie)

Francouzská vakcína proti viru Ruvax pomáhá zabránit infekci spalničkami 2 týdny po vakcinaci. Účinek očkování trvá 20 let. Lékaři doporučují Ruvax k očkování kojenců, v podmínkách zvýšeného epidemiologického stavu nebo v jiných případech očkování do 1 roku věku. Kontraindikace pro očkování Ruvaks jsou stejné jako u vakcíny ZhKV a Ruvaks nelze použít pro ty, kteří podstupují ozáření, kortikosteroidy, aplikují cytostatika.

Kombinované vakcíny

MMP II (spalničky, zarděnky, příušnice)

Americká vakcína proti třem vážným infekcím MMP-II je v moderní imunologické praxi velmi dobře zavedena. Může být podávána současně s vakcinací vakcínou DTP, DTP, vakcínou proti dětské obrně nebo proti planým neštovicím, přičemž každá injekce bude provedena v různých částech těla..

Mezi hlavní kontraindikace pro injekci MMP-II lékaři rozlišují těhotenství, HIV, exacerbaci různých chronických onemocnění, alergie na neomycin a slepičí vejce.

Priorix (spalničky, zarděnky, příušnice)

Druhou populární vakcínou proti trojité infekční hrozbě je Priorix, vyráběná stejnou farmaceutickou společností jako slavná DTP - Infanrix. Míra očkování této společnosti je velmi vysoká, takže reakce na očkování je méně výrazná.

Kontraindikace při podávání přípravku Priorix jsou úplně stejné jako u MMP-II, a navíc tuto vakcínu nelze podávat s kontaktní dermatitidou neomycinu a akutními fázemi onemocnění žaludku.

Vakcína proti příušnicím (Rusko)

Dvousložková ruská vakcína proti spalničkám příušnic se podává lidem podle očkovacího plánu schváleného státem ve věku 1 a 6 let a poté s revakcinací dospělých..

Mezi hlavní kontraindikace pro použití takové dvousložkové vakcíny patří:

 • období těhotenství a kojení;
 • anafylaktický šok, alergie;
 • onkologie;
 • závažné reakce a komplikace z předchozího použití této vakcíny;
 • různé nemoci v akutním stadiu.

Vakcína proti spalničkám

Ruská dvousložková vakcína proti spalničkám a zarděnkám je zcela podobná vakcíně proti příušnicím a spalničkám. Je důležité si uvědomit, že při použití dvoukomponentních vakcín je také nutné zakoupit monovakcínu s chybějící ochrannou složkou pro úplnou imunitu proti běžným virovým infekcím.

Obecná pravidla pro rodiče

V předvečer jakéhokoli navrhovaného očkování musí být dítě chráněno před kontakty třetích stran, aby se zabránilo infekci jakýmikoli infekcemi. Kromě toho není nutné očkovat dítě k podchlazení dítěte, ozáření na slunci, přehřátí nebo aklimatizaci. Imunitní systém je velmi citlivý na všechny stresy, které mají všechny výše uvedené účinky, a očkování je také stresovým faktorem imunity. Při kombinaci stresových reakcí je možné selhání při tvorbě protilátek a narušení produkce požadované imunity..

Očkování dětí podle plánu očkování

Aby se předešlo všem možným komplikacím, patologii nervového systému a dalším vážným důsledkům spalniček, měly by být všechny děti proti spalničkám očkovány podle očkovacího plánu platného v dané oblasti. V současné době je minimální věk dítěte pro očkování proti spalničkám 9 měsíců, protože až do tohoto okamžiku musí mateřské protilátky dítě chránit. Imunita novorozence je dostatečně slabá, aby tolerovala očkování a vytvořila nezbytné protilátky. I ve věku 9 měsíců po zavedení vakcíny proti spalničkám se imunita vyskytuje pouze u 90% dětí. Se zavedením takové vakcíny za 12 měsíců se imunita vytvoří téměř u všech očkovaných.

Za optimální období pro počáteční vakcinaci se tedy považuje lidský věk 1 rok. V regionech s obtížnou epidemiologickou situací se však doporučuje začít s očkováním dětí dříve, z čehož vychází 9měsíční ukazatel. V tomto případě se přeočkování provede za 15-18 měsíců.

V zemích s klidným epidemiologickým obrazem je obvyklé očkovat děti poprvé ve věku 1 roku a následně znovu očkovat v 6. Tato vakcinační taktika odstranila ohniska spalniček v mnoha regionech.

Očkování dospělých

Dospělí podléhají očkování proti spalničkám s plánovaným zavedením vícesložkového očkování proti spalničkám, příušnicím, zarděnkám, v případě nouze před cestou do zemí, kde existuje nestabilní epidemický obraz, v kontaktu s nemocnými, pokud nebyla vakcína podána dříve. V této situaci je možné očkovat tři dny po nebezpečném kontaktu. Ale před cestou do jiné země musí být očkování provedeno předem - nejméně 1 měsíc před odjezdem.

Očkování proti spalničkám a těhotenství

V období porodu dítěte je infekce spalničkami velmi nebezpečná, může vést k potratu a různým malformacím plodu. Vzhledem k tomu, že vakcína proti spalničkám obsahuje živé viry, je během těhotenství kontraindikována. Žena se musí před plánováním těhotenství postarat o svou vlastní bezpečnost a získat potřebné očkování.

Spalničky Alergie Alergie

Většina moderních vakcín se vyrábí z vaječných bílků. Pokud existuje alergie na bílkoviny ve vejcích v různých obdobích života dítěte, vyjádřená jako Quinckeho edém, kopřivka, anafylaktický šok, nemělo by se dítěti podávat vakcína proti spalničkám..

Chcete-li zjistit, zda existuje riziko takové alergické reakce, musíte:

 • navlhčete čistý prst v syrovém vaječném bílku;
 • pomocí prstu pomazejte vnitřní povrch rtu dítěte;
 • s mírným otokem rtů během příštích 5 minut, stojí za to dojít k závěru, že vakcinace standardními vakcínami není možná.

Pokud jsou alergie identifikovány, je nutné, aby lékař vybral náhradu za standardní vakcínu a očkoval jiným lékem..

Vakcinační kontraindikace

Mezi kontraindikace pro očkování u dospělých se rozlišují akutní respirační virové infekce nebo chronická onemocnění, která se v době navrhované vakcinace zhoršují. S těmito příznaky lékaři odkládají očkování v průměru o měsíc.

U dospělých existují absolutní kontraindikace pro očkování, mezi nimiž lékaři nazývají stejnou alergii na ptačí vejce, alergické reakce na antibiotika, předchozí očkování, těhotenství a kojení..

U dětí jsou kontraindikace pro injekce proti virovým infekcím:

 • jakékoli onemocnění v akutním stadiu;
 • primární imunodeficience;
 • AIDS;
 • použití krevních přípravků, imunoglobulinů v předvečer;
 • komplikace spojené s předchozím očkováním;
 • nesnášenlivost na aminoglykosidy, protein;
 • onkologie.

Možné očkovací reakce

V normálním průběhu očkování proti spalničkám u dospělých způsobuje:

 • mírné zarudnutí místa vpichu;
 • teplota až 37,5 stupňů;
 • katarální jevy;
 • bolest kloubů.

Je však také možné výskyt velmi nebezpečných nežádoucích účinků - alergický šok, kopřivka, Quinckeho edém. Také ve zvláště vzácných a závažných případech u dospělých se může objevit encefalitida, pneumonie, meningitida, myokarditida. Aby se předešlo těmto důsledkům, mělo by být očkování provedeno, když je zcela zdravý, a v předvečer události je nutná konzultace s imunologem a použití antihistaminik.

Vakcinační odpověď u dětí

Mezi běžné dětské reakce na očkování proti spalničkám lékaři říkají:

 • otok a zarudnutí v místě vpichu;
 • některé jevy kataru;
 • výskyt kožní vyrážky;
 • nechutenství;
 • zvýšení teploty během prvních 6 dnů po vakcinaci.

Kromě toho se všechny výše uvedené příznaky mohou projevovat v různé míře. Teplota se může mírně zvyšovat a může dosáhnout úrovně 39-40 stupňů, mohou se objevit další symptomy nebo mohou chybět, ale zároveň by se všechny měly postupně vymizet 16 dní po vakcinaci.

Nežádoucí reakce po očkování

Komplikace různých příznaků a vedlejších účinků vakcín proti spalničkám nejsou běžné. Někdy se může jako vedlejší účinek zvýšit teplota, někdy je možná zánět spojivek nebo vyrážky. Všechny příznaky jsou typické po dobu 5 až 18 dnů po podání léčiva. Takový průběh po vakcinaci se považuje za přirozený..

Mezi komplikace očkování patří lékaři:

 • všechny druhy alergických reakcí, kterým lze předcházet antihistaminiky před a po vakcinaci;
 • febrilní křeče u dětí způsobené velmi vysokou teplotou, což lze také očekávat přijetím paracetamolu na začátku horečky;
 • v jednom případě dochází k milionu závažných lézí nervového systému.

Je důležité pochopit, že všechny komplikace, které se vyvinou v důsledku očkování, jsou výrazně slabší než ty, které se mohou vyskytnout při přenosu skutečných spalniček.

Mohu po očkování onemocnět

V zásadě, ačkoli vakcína obsahuje živé viry, jsou tak oslabené, že nejsou schopny vyvolat plnohodnotné onemocnění. Vakcína může často způsobovat spalničky ve velmi slabé formě, takové reakce probíhají snadno a odezní samy o sobě, maximálně po 18 dnech po injekci. Člověk v tomto stavu není nakažlivý k ostatním..

Vakcinace však někdy nezpůsobuje imunitu proti nemoci a člověk se může při očkování plně vyvinout spalniček. Tento jev v medicíně se nazývá selhání vakcinační imunity a lze jej pozorovat u malého procenta všech lidí.

Která vakcína je lepší

Se zcela odlišným složením domácích a dovážených vakcín jsou všechny vysoce účinné při kontrole spalniček. Mezi těmito vakcinací jsou 2 významné rozdíly. Zaprvé se domácí vakcíny připravují na základě křepelčích vajec a cizí analogy se vyrábějí na základě slepičích vajec. Pokud jste alergický na některou z těchto složek, musíte si zvolit jinou vakcínu..

Za druhé, dovážené vakcíny mají vícesložkové složení a okamžitě chrání před třemi infekčními chorobami - spalničkami, příušnicemi a zarděnkami, což je z hlediska vakcinace velmi výhodné. Při výběru domácích vakcín bude nutné očkování provést 2-3krát v každém období života. Ale na místní klinice můžete získat pouze tuzemskou vakcínu zdarma, takže musíte přistupovat vědomě k očkování, zvážit výhody a nevýhody.

Kolik výstřelků spalniček je potřeba

Počet očkování proti spalničkám po celý život je určen věkem, kdy byla osoba poprvé očkována. Jakmile bude očkování zahájeno po 9 měsících, bude muset člověk v životě snášet 4-5 podání vakcíny: po 9 měsících, po 15 měsících, po 6 letech, po 16 a 30. Při počátečním očkování za rok se počet následných injekcí sníží o 1.

Není-li očkování ve věku jednoho, mělo by být první očkování vyzkoušeno co nejdříve - ve 2–4 letech, a další by mělo být provedeno podle plánu ve věku šesti let v předvečer školy. Během primární vakcinace u osoby starší 6 let je mu podána dvojitá dávka léčiva v intervalu 1-6 měsíců.

Kolik imunizace spalničkami funguje

Minimální doba po vakcinační imunitě proti spalničkám dosahuje 12 let. Pokud byla osoba řádně očkována dvakrát, může její ochrana trvat až 25 let, ale je obtížné ji ověřit.

Hlavním cílem imunizace je ochrana předškoláků, jejichž spalničky jsou zvláště obtížné. V dospělosti můžete provádět následné očkování každých 10-15 let.

Někdy dokonce očkovaní lidé dostávají spalničky. V tomto případě je však riziko komplikací zanedbatelné a nemoc postupuje snadno a rychle..

Více čerstvých a relevantních zdravotních informací na našem telegramovém kanálu. Přihlásit se k odběru: https://t.me/foodandhealthru

Specialita: specialista na infekční choroby, gastroenterolog, pulmonolog.

Celkem zkušeností: 35 let.

Vzdělání: 1975-1982, 1MI, San Gig, vyšší kvalifikace, specialista na infekční choroby.

Vědecký titul: doktor nejvyšší kategorie, kandidát lékařských věd.

Výcvik:

 1. Infekční choroby.
 2. Parazitární nemoci.
 3. Nouzové podmínky.
 4. HIV.

Jsou vakcíny proti spalničkám podávané dospělým?

Vakcína proti spalničkám je zahrnuta do národního vakcinačního kalendáře jako komplexní vakcína současně s zarděnkami a příušnicemi. Podle harmonogramu se podává dětem ve věku 1, 6 a adolescentů ve věku 15–17 let bez lékařské kontraindikace..

Pokud osoba dosud nebyla očkována, může dostat vakcínu v souladu se smlouvou o povinném zdravotním pojištění až do 35 let, po dosažení tohoto věku bude muset za postup zaplatit. V případě epidemie spalniček je však imunizace pro všechny zdarma..

Musím získat vakcínu proti spalničkám??

Po několika dnech se na obličeji a na horním krku objeví vyrážka.

Hlavním úkolem očkování je postavit tělo k boji s touto chorobou. Díky klinickým studiím byly vytvořeny léky, které zaručují tvorbu ochranných protilátek. Jak ukazují statistiky, očkování je jediným způsobem, jak uniknout vážným onemocněním..

Interval mezi vakcinací a přeočkováním spalniček

Injekce se podávají dvakrát v intervalu 3 měsíců. Vakcína trvá 10–12 let, resp. Revakcinace se doporučuje každých 10 let.

Moderní vakcíny chrání tělo spolehlivěji a snáze se přenášejí.

Co jsou vakcíny proti spalničkám?

Existuje několik možností očkování proti spalničkám:

Kulturní živá vakcína proti spalničkám;

Divacin (spalničky, příušnice).

Zvažte složení každého z léků podrobněji.

Vakcína proti spalničkám Ruvax

Účinkem tohoto léčiva je tvorba imunitních protilátek, které chrání tělo před spalničkami. Vakcína obsahuje živý atenuovaný virus a neomycin (antibiotikum), pěstované na základě kuřecího proteinu. Produkce - Francie.

Preorixová vakcína proti spalničkám

Priorix je kombinovaná vakcína proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím. Viry v přípravku jsou oslabené, aby se na ně tělo mohlo přizpůsobit:

Kmen Schwartz, alespoň 103TCID50;

kmen RIT 43/85, ne méně než 103,7TCID50;

Kmen Wistar RA 27/3, alespoň 103TCID50;

neomycin B sulfát, ne více než 25 mcg;

pomocné látky: laktóza, sorbitol, mannitol, aminokyseliny.

Vakcinace spalniček příušnic domácí

Divacin se vyrábí v Rusku pomocí kuřecích embryí, přispívá k vytváření imunity proti spalničkám a příušnicím. Ve složení vidíte:

virus spalniček - alespoň 1 000 (3,0 lg) tkáňových cytopatogenních dávek (TCD50);

virus příušnic - alespoň 20 000 (4,3 lg) TCD50;

stabilizátor - směs 0,08 ml vodného roztoku LS-18 * a 0,02 ml 10% roztoku želatiny;

gentamicin sulfát - ne více než 20 mcg.

Kultivační vakcína

Další domácí vakcína byla zaměřena na rozvoj rezistence na spalničky. Vyrábí se na křepelčích embryích. Jedna dávka (0,5 ml) zahrnuje:

nejméně 1 000 TCD50 (tkáňové cytopatogenní dávky) viru spalniček;

stabilizátor - sorbitol - 25 mg, želatina - 12,5 mg.

Jak zjistit, zda byla podána vakcína proti spalničkám?

Informace o očkování jsou uvedeny v osvědčení o očkování, které se nachází ve zdravotnickém zařízení v místě bydliště. Pokud takový dokument neexistuje, nebo si nejste jisti, zda byla vakcína proti spalničkám již podána, musíte ji podat. Tento postup nepoškodí tělo, s výjimkou možných obvyklých reakcí na lék.

Spalničky odezva

Protože injekce zahrnují inaktivované kmeny viru, jsou možné některé běžné reakce po očkování spalničkami. Zde je to, co se považuje za normální:

kožní vyrážka (trvání 1-2 dny);

zarudnutí v místě vpichu;

Jsou vakcíny proti spalničkám podávány těhotným ženám??

Aby se předešlo zvýšenému riziku předčasného porodu a vzniku patologií u plodu, nejsou těhotné ženy očkovány proti spalničkám. I po injekci je třeba se na měsíc chránit.

Vše o spalničkách. Jak zacházet, kde získat dospělou vakcínu a jak zjistit, zda byla očkována v dětství

Minulý týden bylo ve Volkovysku potvrzeno pět případů spalniček. Oksana Romanova, hlavní nezávislá specialistka na dětské infekční nemoci ministerstva zdravotnictví a vedoucí oddělení dětských infekčních nemocí Běloruské státní lékařské univerzity, řekla Oksaně Romanové, jak je tato nemoc léčena, proč je důležité být očkována a jak to správně udělat..

Jak můžete získat spalničky??

- Spalničky jsou přenášeny vzduchovými kapičkami. Abychom onemocněli, stačí být ve stejné místnosti s někým, kdo je již nemocný, za předpokladu, že nejste očkováni a nemáte imunitu. Virus se přenáší během kašle a kýchání. I když nemocný vstoupil na verandu a sousedé nebyli očkováni proti spalničkám nebo jej dříve nedostali, mohou onemocnět. Z tohoto důvodu je důležité prostory ventilovat.

Inkubační doba onemocnění - od okamžiku infekce po nástup příznaků - může trvat 7 až 21 dní.

Jak se spalničky?

- První příznaky spalniček se podobají respirační infekci. Osoba má horečku, rýmu, kašel, oči zčervenají a zčervenají a dochází k slzení. Čtvrtý den nemoci se na tváři a krku objeví vyrážka, která se šíří po celém těle. Za šest dní vyschne a zmizí.

Jaké mohou být komplikace spalniček?

- Nejhorší komplikací je meningoencefalitida, tj. Zánět mozkových membrán. Nejčastěji je to pneumonie, méně často konjunktivitida, zánět středního ucha, uveitida (zánět cévnatky), iridocyclitida (zánět duhovky a řasnatého těla oční bulvy), kolitida a pustulární kožní léze.

Jak často vede fatální výsledek?

- K tomu dochází velmi zřídka a pouze v případě závažného průběhu onemocnění, kdy dochází k poruchám v imunitním systému a bakteriální infekce.

Jak se léčí spalničky??

- Je nutné dodržovat pitný režim, a pokud dítě nepije, je indikována infuzní terapie, nebo jednoduše kapátka. V případě vysoké teploty (nad 38,5 stupně) jsou předepisována antipyretika, v závažných případech onemocnění je nutná hospitalizace. V případě podezření na bakteriální flóru je třeba zvážit předepisování antibiotik. V nemocnici s těžkým průběhem onemocnění může být předepsáno zavedení lidského imunoglobulinu.

Jak jsou vakcíny proti spalničkám vyráběny a zda budou chránit?

- Očkování je plánováno - po 12 měsících a 6 letech - a nouzové.

V souladu s hygienickými normami a pravidly z prosince 2013 č. 130 se očkování proti spalničkám provádí proti spalničkám u kontaktů ve věku 9 měsíců a starších, které neměly spalničky a které nemají doložené důkazy o profylaxi spalniček nebo laboratorně potvrzených výsledcích ochranné imunity proti spalničky.

Pokud očkování proběhlo podle pravidel, měla by imunita člověka teoreticky chránit až do konce života. Chcete-li to zkontrolovat, můžete provést krevní test a zjistit hladinu protilátek proti spalničkám. Musí být nad 40 jednotek, pak jste chráněni.

Ve vzácných případech se ale stane, že člověk, kterému byly podány obě očkování - ve věku 12 měsíců a 6 let - může onemocnět. Takže něco nefungovalo a v imunitním systému jsou určité vady.

Jaké jsou kontraindikace vakcín proti spalničkám??

- Není tolik kontraindikací. Jedná se o závažnou kombinovanou imunodeficienci, infekci HIV během stadia AIDS, těhotenství a přítomnost alergie na vaječnou bílou, pokud je živá vakcína kontraindikována. Také kontraindikace zahrnují exacerbace chronického onemocnění.

Je možné získat vakcínu proti spalničkám pro dítě do 1 roku, například, když má 11 měsíců?

"Nemůžeš, protože je to živá vakcína." Aby toho bylo dosaženo, musí se imunitní systém dítěte rozvinout na určitou úroveň. To je do roku dítě začne vyvíjet imunoglobuliny M a A, které pomáhají vytvářet imunitu proti osýpkám sám. Pokud je to však infekce (zdroj infekce okolním územím v rámci možné existence mechanismu přenosu patogenů), můžete začít očkovat děti od 9 měsíců.

Jak zjistit, zda jste očkováni proti spalničkám nebo ne?

- Každá osoba má v anamnéze vývoj dítěte s údaji o očkování. Můžete jít na dětskou kliniku a požádat, tj. O výpis. Všechny údaje o historii vývoje z dětské kliniky by však měly být přeneseny na kliniku pro dospělé. Pokud neexistují žádné údaje, můžete provést krevní test a stanovit hladinu protilátek proti spalničkám.

Může být v Bělorusku tolik případů spalniček, jako na Ukrajině, kde účet jde na stovky?

- To je u nás nemožné. Míra výskytu závisí na imunitě v zemi: čím více očkovaných, tím vyšší imunita. Podle Republikánského centra pro hygienu, epidemiologii a veřejné zdraví jsme očkovali 97–98%.

Může dospělý dostat vakcínu proti spalničkám nyní a jsou tam nějaké vakcíny?

- Pokud osoba měla kontakt s pacientem s spalničkami a má strach, že onemocní, musí se během prvních 72 hodin po kontaktu očkovat. Na všech dětských klinikách je v současnosti belgická vakcína proti spalničkám, zarděnkám a epiparotitidě (Priorix). A pokud není na klinice pro dospělé, můžete se obrátit na imunizační kancelář na dětské klinice a řeknou, jak se nechat zaočkovat a kde to udělat.

Rovněž stojí za očkování těch, kteří nezískali spalničky, nedostali očkování v dětství a kteří mají nízké hladiny protilátek proti spalničkám, než odcestují do zemí, kde je nyní dostávají často. Toto je Ukrajina, Litva a Itálie..

Kolikrát je třeba očkovat dospělého, pokud neexistují žádné údaje o očkování?

- U dospělých stačí jedno očkování. Pět let poté se můžete nechat otestovat na protilátky proti spalničkám a zjistit, zda je třeba znovu očkovat.

Pokud si všimnete chyby v textu zprávy, vyberte ji a stiskněte Ctrl + Enter

Očkování dospělých spalniček: kdy a kolikrát?

Spalničky jsou nebezpečnou infekcí. Z toho nejčastěji postihuje děti do 5 let. Můžete být nakaženi „dětskou nemocí“ v každém věku. Spalničky jsou zvláště nebezpečné pro těhotné ženy a osoby s chronickými nemocemi. Pravděpodobnost infekce při kontaktu s pacientem je 98–100%. V roce 2018 bylo v naší zemi zaznamenáno zvýšení incidence. Proto lékaři doporučují očkování proti spalničkám pro dospělé.

Mechanismus účinku a názvy vakcín proti spalničkám

Virus spalniček je mobilní, snadno se pohybuje na velké vzdálenosti. Přenáší se vzduchem nebo ve styku s pacientem. Nejprve je infikován nosohltán a potom celé tělo. Infekce může zabránit pouze očkování. Imunizace proti spalničkám probíhá po celém světě již více než 50 let..

Jak vakcína funguje? Jakmile se virus spalniček dostane dovnitř, setkává se s buněčnou imunitní reakcí: tělo okamžitě začne „útok“ na nepřátelský proteinový materiál a produkuje specifické protilátky, které během času neutralizují virus a zůstávají v krvi po mnoho let. Existují monovalentní (obsahují jeden typ antigenu) nebo kombinované léky (z několika infekcí).

Imunizace spalničkami se provádí živými vakcínami. To znamená, že virus v jejich složení je speciálně oslaben (ale ne zabit). Nemůže tedy infikovat tělo, ale dokáže v něm vyvolat množství protilátek nezbytných pro stabilní imunitu.

V naší zemi jsou licencovány a používány:

 • Korejská vakcína proti spalničkám (Rusko).
 • Divactin - příušnice a spalničky (Rusko). Doporučeno pro přeočkování u dospělé populace;
 • Priorix - třísložkový přípravek - spalničky, příušnice, zarděnky. Vyrábí se v Belgii;
 • Ruvax (Francie). Monopreparace. Účinek injekce trvá až 20 let;
 • MMR II - 3-valentní vakcína (USA). Pro rutinní a nouzovou imunizaci.

Všechny vakcíny proti spalničkám jsou vysoce účinné. Po druhé injekci je imunita stanovena u 98% pacientů a trvá 25 let!

Kdy, kolikrát a v jakém věku je vakcína proti spalničkám podávána dospělým?

Dospělí méně často než děti dostávají spalničky, ale pokud se to stane, patologie je velmi obtížné tolerovat. Pro dospělé se používají stejné injekce jako pro děti. Rozdíl v načasování přeočkování.

V naší zemi je všem občanům do 35 let včetně (podle harmonogramu) poskytována bezplatná imunizace spalničkami, pokud tato osoba nebyla dříve očkována a neměla tuto infekci v dětství.

Bez ohledu na věk se poskytuje bezplatné očkování, pokud byl pacient v kontaktu s pacientem s spalničkami, ale dosud nebyl nemocný nebo očkován. Imunizace bude sestávat ze 2 po sobě jdoucích injekcí s rozdílem 3 měsíců.

Pro vakcíny proti spalničkám neexistují žádné věkové limity. Ale pokud je procedura zdarma do 35 let, musíte být za peníze očkováni.

U následujících kategorií osob je očkování proti spalničkám indikováno u lidí ve věku 36 až 55 let, kteří nebyli nemocní, nebyli očkováni nebo byli očkováni jednou, kteří nemají žádný důkaz o přítomnosti nebo neexistenci vakcín proti spalničkám..

Kategorie: zaměstnanci zdravotnických organizací (zaměstnanci), zaměstnanci vzdělávacích organizací, zaměstnanci obchodních organizací, pracovníci dopravních společností, pracovníci v komunálním a sociálním sektoru, zaměstnanci pracující v organizacích na rotačním základě, zaměstnanci státních kontrolních orgánů na kontrolních stanovištích přes státní hranici Ruské federace.

Vakcinace se důrazně doporučuje:

 • ženy plánující těhotenství. Je velmi nebezpečné dostat osýpky „v pozici“;
 • turisté před návštěvou místa s nebezpečnou epidemiologickou situací. V poslední době byly v Turecku a Thajsku, Singapuru a Itálii pozorovány ohnisky spalniček. Před návštěvou země musíte být okamžitě očkováni (nejlépe měsíc před datem očekávaného odjezdu);
 • lidé narození v roce 1957 a později v nepřítomnosti imunity (málo protilátek). Doporučuje se alespoň jedna injekce;
 • občané ve věku 15–35 let, kteří nebyli dříve očkováni a nebyli nemocní, pokud jsou ohroženi: zdravotnický personál, studenti, učitelé;
 • neplánovaná imunizace se provádí také v případě, kdy osoba měla přímý kontakt s infikovanou osobou. Injekce by měla být provedena naléhavě - během prvních 3 dnů po domnělé infekci.

Očkování může zahrnovat jednu nebo dvě injekce (podle potřeby). Imunizace živými drogami se provádí buď současně nebo ve 4týdenních intervalech. Vytvořená ochrana je stejná v případě použití nezávislé vakcíny proti spalničkám a jako součást polydrugů.

Kdo by neměl být očkován?

Imunizace je nepřijatelná při absolutních kontraindikacích, kdy existuje ohrožení života. Patří sem: dědičná imunodeficience nebo AIDS, alergie na vajíčko bílé, závažná reakce na předchozí očkování. Typické příznaky: velký otok místa vpichu se závažnou hyperémií, vysoká horečka. Nedoporučuje se u pacientů s tuberkulózou s leukémií a lymfomem, což je těžká alergie na dříve zavedený podobný lék..

Zvláštní téma pro očkování proti spalničkám jsou těhotné ženy. Podle statistik, pokud se plod narodí během infekce, je ve 20% případů těhotenství ukončeno. Kromě toho je nemožné očkovat proti spalničkám pro nastávající matky během těhotenství kvůli možným negativním důsledkům, což znamená, že musíte vyvinout veškeré úsilí k imunizaci ve fázi plánování těhotenství..

Existují však kontraindikace, když je postup odložen - až do zotavení z ARVI, chronických patologií, po transfuzi krve. Před očkováním by měl lékař získat kladné stanovisko. U existujících chronických patologií bude nutné další vyšetření specializovanými odborníky. Negativní příznaky lze odstranit, pokud se v předvečer zákroku poraďte s lékařem.

Musím být očkován, když onemocním v dětství?

V tomto případě není nutné očkovat. Faktem je, že tělo již vytvořilo obranu.

Může se nakažená osoba nakazit?

Pokud profylaxe vakcíny prošla podle všech pravidel, měla by být imunita u člověka zachována po celý život. Jak to zjistit? Musíte určit, jaká je vaše současná hladina protilátek..

Jak získat vakcínu proti spalničkám pro dospělého na klinice?

Vakcíny používané ve vládních klinikách jsou obvykle domácí produkcí. Nejčastěji se jedná o jednotlivé drogy, někdy - Divacin. Pokud je rozhodnuto o očkování, musíte nejprve kontaktovat ošetřovnu kliniky v místě bydliště.

Zde se dozvíte o plánu očkování. Následuje povinná návštěva terapeuta.

Po prohlídce vaší anamnézy a po prohlídce lékař buď učiní kladné rozhodnutí o očkování, nebo nabídne další vyšetření. Může být vyžadováno EKG nebo rentgen..

Všechny nezbytné postupy a analýzy by měly být prováděny nezbytně. Pokud máte alergickou reakci, informujte svého lékaře. To je jediný způsob, jak se vyhnout negativním příznakům po injekci. Důležitým stavem je být zdravý v době očkování..

Mohu se očkovat po očkování??

Správné chování pacienta po injekci je důležitou podmínkou pro vyloučení možných komplikací. Pokud jde o vodní postupy po očkování spalničkami, nejsou zakázány..

Arkhangelsk centrum pro lékařskou prevenci

Vakcína proti spalničkám: kdy se provádí a kolikrát

Spalničky jsou vysoce nakažlivé onemocnění. Podle lékařů, když neočkované dítě přijde do kontaktu s nemocným, pravděpodobnost infekce se blíží 100%. Kromě toho je přenos nemocí u kojenců velmi obtížný a často končí mnoha komplikacemi v kardiovaskulárním systému i ledvinách. Vakcinace je nejlepším způsobem, jak zabránit infekci. Kdy a kolikrát je vakcína proti spalničkám podávána dětem?

Frekvence očkování proti spalničkám

 1. Poprvé je vakcína proti spalničkám podána ve věku 12–16 měsíců, během této doby dítě ztrácí imunitu přenesenou na něj po narození od matky;
 2. Podruhé, kdy je vakcína proti spalničkám podána ve věku 6 let, dochází k přeočkování ještě před tím, než dítě chodí do školy, protože během této doby dítě neustále kontaktuje s velkým počtem dalších dětí, což zvyšuje riziko infekce. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) není druhý výstřel nutný, ale doporučený. Byl zařazen do obecného kalendáře, protože u některých očkovaných dětí (do 5%) se imunita nevyvíjí a druhé očkování je určeno k pokrytí těch dětí, jejichž tělo na první očkování neodpovídalo správně. Opakované očkování vám umožní vyvinout stabilní permanentní imunitu proti viru spalniček.

Interval mezi první a druhou revakcinací podle vakcinačního kalendáře je 5 let. Pokud však dítě z nějakého důvodu vynechalo první očkování ve věku 12–16 měsíců a je očkováno později, například ve věku 3–4 let, mělo by být druhé očkování provedeno v kratším intervalu, tj. Není ve věku 8–9 let., a ve věku 6 let. Minimální interval mezi první a druhou revakcinací je 6 měsíců u dospělých i dětí.

V některých zemích je očkování proti spalničkám ještě dříve - mezi 3 a 6 měsíci věku. V tomto věku jsou komplikace spojené s očkováním pravděpodobnější (ale jejich procentuální podíl je stále velmi nízký), ale během tohoto období je nemoc mnohem závažnější.

Co když dítě z nějakého důvodu nedostalo vakcínu ve věku 12 měsíců nebo 6 let? Může to udělat později? Ano, můžete, dodržovat minimální interval mezi očkováním.

Vakcinační odpověď

Komplikace po očkování jsou nepravděpodobné. Nejčastěji má dítě jen mírné zvýšení tělesné teploty (po dobu 4 až 12 dnů), stejně jako místní reakci ve formě zarudnutí, svědění. Vážnější důsledek může být pouze v případech, kdy je imunita dítěte příliš slabá nebo je alergický na bílkovinu kuřecího albuminu, v tomto případě je možná alergická reakce. Před provedením očkování však musí lékař provést reakční test a prostudovat zdravotní záznamy dítěte. Pokud je uvedeno, lékař může předepsat antihistaminika.

Vakcína není nebezpečná a může být podávána společně s jinými vakcinací, s výjimkou BCG. Jedinou námitkou je předchozí krevní transfuze nebo injekce plazmy (provádí se primárně během chirurgických zákroků).

Ve velmi vzácných případech existuje pravděpodobnost komplikací ve formě krátkodobé ochrnutí centrálního nervového systému nebo poškození zraku. Podle statistik k tomu dochází pouze u 1 z milionu dětí. V Rusku je po celou dobu očkování oficiálně registrováno 3 takové případy.

Ale stojí za zvážení, že všechny tyto reakce jsou mnohem jednodušší a snáze přenášitelné tělem dítěte, než skutečné onemocnění spalničkami, zejména u kojenců mladších než 2 roky, u nichž se do 4 dnů po infekci objeví na orgánech až 3 až 5 ložisek těžkého zánětu..

Přijatelné přípravky

V současné době se ve všech evropských zemích (včetně Ruské federace) používá 5 očkovacích látek;

 • Vakcína proti spalničkám (vyrobená v Rusku a dovážená do okolních zemí);
 • Ruvaks (kombinované očkování, vyrobené ve Francii);
 • Vakcína proti příušnicím a spalničkám (vyráběná také v Rusku, ale v současnosti se prakticky nepoužívá);
 • MMPII (kombinovaný, z USA, který také zahrnuje atenuovaný virus zarděnek);
 • Priorix (také aktivně používán na klinikách veřejného zdraví, kombinovaná vakcína).

Reakce všech z nich je relativně stejná, takže jakékoli očkování proti spalničkám pro děti je dobře tolerováno a prakticky nemá žádné vedlejší účinky..

Jak se dělá vakcína proti spalničkám??

Očkování pro kojence (tj. Až 18 měsíců) se aplikuje intramuskulárně do oblasti ramene (také je povoleno v oblasti stehen). Po 6-7 letech může být vakcína podávána podobně nebo pod lopatkou (v závislosti na použitém léku). Injekce není bolestivá, je snadno tolerovatelná, i když ve vzácných případech existuje pravděpodobnost krátkodobé lokální reakce (během několika následujících hodin sama odejde).

Pokud dítě dříve nebylo z nějakého důvodu očkováno a je mu podáno po 10–12 letech, pak se vakcína podává hlavně subkutánně do oblasti lopatky nebo pěst (kde je minimum tukové tkáně). V některých zemích se vakcinace podává prostřednictvím speciálních „kulometů“ na krk, ale tam se používá jiná koncentrace oslabeného viru..

Po očkování dítěte se můžete vykoupat a při chůzi s dítětem neexistují žádná omezení..

Odmítnutí očkování

Odmítnutí očkování proti spalničkám je povoleno, ale nedoporučuje se. Za prvé, potom může být dítěti zamítnuto přijetí do mateřské školy (stát, během možné epidemie) a zatím jim nebude vydáno povolení ke vstupu do některých zemí. I když dnes nehrozí žádné riziko epidemie spalniček, v některých zemích již v letech 2010–2014 došlo k ohniskům..

Samotná vakcína se relativně snadno snáší. Současně se imunita rozvíjí navždy. Nejlepší je provést očkování kombinovanými drogami (vyráběnými v Rusku, USA a jsou k dispozici na veřejných i soukromých klinikách).

Pamatujte, že pouze lékař může stanovit správnou diagnózu, nemedikovat se bez konzultace a stanovení diagnózy kvalifikovaným lékařem.

Očkování proti spalničkám

Pro vypracování odpovědí byla použita normativní dokumentace Ruské federace a mezinárodní doporučení..

Prevence spalniček není tématem online konzultací. Nejlepší řešení je kontaktovat specialistu na plný úvazek.

Kde se mohu dozvědět o výskytu spalniček v konkrétní oblasti Ruské federace?

O epidemiologické situaci spalniček se můžete dozvědět v oddělení Rospotrebnadzor ve vašem městě nebo regionu kontaktováním webových stránek organizace nebo voláním oddělení epidemiologického dozoru.

Když Rusko začalo očkovat lidi proti spalničkám?

V SSSR bylo v roce 1968 zavedeno jediné očkování proti spalničkám pro děti od 15 do 18 měsíců, od roku 1986 - od 12 měsíců.

V Ruské federaci byla v roce 1997 zavedena revakcinace proti spalničkám (zarděnkám, příušnicím) ve věku 6 let..

Jaký je aktuální plán očkování proti spalničkám v Ruské federaci??

Podle současného národního preventivního očkovacího kalendáře se rutinní očkování proti spalničkám (současně s očkováním proti zarděnkám a příušnicím) provádí dvakrát: ve věku 12 měsíců (kdy mateřské protilátky k nim procházely placentou obvykle mizí u kojenců) a po 6 letech (před vstupem do školy).

Rutinní očkování proti spalničkám je zajištěno také pro děti ve věku 15–17 let a pro dospělé do 35 let věku, kteří nebyli dříve očkováni, nemají informace o očkování proti spalničkám a dříve neměli osýpky. Provádí se v souladu s pokyny pro použití vakcín dvakrát v intervalu nejméně 3 měsíců mezi očkováním.

Jednotlivci, kteří byli dříve očkováni, jsou mezi očkováním podrobeni jediné imunizaci s intervalem nejméně 3 měsíců

Podle epidemiologických indikací kontaktní osoby z ložisek nemoci, které nejsou nemocné, nebyly očkovány a nemají informace o preventivním očkování proti spalničkám, jakmile byly očkovány bez omezení věku.

Proč je v národním očkovacím kalendáři uvedena věková hranice pro očkování proti spalničkám - 35 let? Starší, ale nevakcinovaní a nemocní lidé to již nepotřebují?

Věk 35 let - podmíněná linie, podle údajů v očkovacím kalendáři se uvádí, že plánované očkování proti spalničkám je financováno státem pouze pro osoby mladší 35 let..

To neznamená, že lidé starší 35 let nepotřebují očkování proti spalničkám..

Pokud chce osoba starší 35 let být očkována proti spalničkám, může tak učinit na vlastní náklady.

Bez věkových omezení by se očkování nevakcinovaných (nebo jednou očkovaných) a nemocných, kteří byli v kontaktu s pacientem s spalničkami, mělo provádět na státní náklady. Tato událost se nazývá epidemické očkování a platí ji stát..

Jaké dokumenty upravují očkování proti spalničkám (zarděnkám, příušnicím) v Ruské federaci?

- Vyhláška Ministerstva zdravotnictví a sociálního rozvoje Ruské federace ze dne 21. března 2014 N 125н „Po schválení národního kalendáře preventivních očkování a kalendáře preventivních očkování podle epidemických indikací“ - Sanitární a epidemiologická pravidla SP 3.1.2952-11 „Prevence spalniček, zarděnky a příušnic“

Mezinárodní doporučení pro prevenci spalniček (zarděnky, příušnice).

- Vakcíny proti spalničkám (Pozice Světové zdravotnické organizace - dokument v ruštině, 2009) www.who.int/immunization/WER_35_Measles_Position_paper_Russian_23Sep_09.pdf

- Doporučení Poradního výboru pro imunizaci (USA, anglické dokumenty) Prevence spalniček, zarděnky, vrozené zarděnky a příušnic (červen 2013) - „Prevence spalniček, zarděnky, vrozeného syndromu zarděnky a příušnic“

Jaké vakcíny proti spalničkám se používají v Rusku?

V Rusku se v současnosti používají vakcíny ruské a zahraniční produkce.

- kombinovaná vakcína proti spalničkám a příušnicím

- kombinovaná vakcína proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám

Mohu získat vakcínu proti spalničkám současně s jinými vakcínami??

Znění Národního kalendáře preventivních očkování zní: „Je povoleno podávat vakcíny (s výjimkou vakcín pro prevenci tuberkulózy) používaných v národním kalendáři preventivních očkování ve stejný den s různými injekčními stříkačkami v různých částech těla.“.

Proto může být očkování proti spalničkám provedeno současně (ve stejný den) s jinými kalendářními a mim kalendárními vakcínami (živými i inaktivovanými), s výjimkou BCG.

Je možné podávat současně s vakcínou proti neštovicím?

Vakcíny proti spalničkám (zarděnkám, příušnicím) lze podávat současně s vakcínou proti planým neštovicím. V ekonomicky vyspělých zemích se pro rutinní vakcinaci pro rutinní očkování dětí již používá čtyřsložková vakcína pro současné očkování proti spalničkám, zarděnkám, příušnicím-ovčím neštovicím (již v Ruské federaci chybí)..

Pokud vakcína proti spalničkám (zarděnkám, příušnicím) nebyla podána současně s jinými očkovacími látkami, po jak dlouho lze podat jiné vakcíny??

Interval podávání dalších vakcín po očkování proti spalničkám (zarděnkám, příušnicím) závisí na doporučeních uvedených v pokynech pro konkrétní očkovací látky proti spalničkám (zarděnkám, příušnicím). Pokyny pro jednu vakcínu uvádějí, že jakékoli další očkování lze podat nejdříve o 1 měsíc později. Jiné pokyny k očkování proti spalničkám ne..

Mezinárodní doporučení a doporučení z rozvinutých zemí uvádějí, že pokud nebyly vakcíny podány současně, interval mezi dvěma živými vakcínami by měl být alespoň 4 týdny, a pokud je inaktivovaná vakcína podávána po živé vakcíně, může být interval jakýkoli (Obecná doporučení pro imunizaci) - Doporučení Poradního výboru pro postupy imunizace (ACIP) » www.cdc.gov/mmwr/pdf/rr/rr6002.pdf ).

Vzhledem k tomu, že vakcína proti spalničkám (zarděnkám, příušnicím) je tedy živou atenuovanou vakcínou, měla by být podle mezinárodních doporučení podána jiná živá vakcína nejdříve 4 týdny po ní a inaktivované vakcíny - v jakémkoli intervalu.

Diagnostika tuberkulinu (test Mantoux) a očkování proti spalničkám (zarděnky, příušnice) - jaké jsou intervaly?

Diagnostika tuberkulinu (Mantouxův test) není vakcína, ale diagnostický test.

Pokud je diagnostika tuberkulinu provedena před plánovaným očkováním, pak v souladu s nařízením Ministerstva zdravotnictví Ruské federace ze dne 21. března 2003 N 109 „O zlepšení opatření proti tuberkulóze v Ruské federaci“ (Příloha N 4 Pokyny pro použití tuberkulinových testů) - „..5.1... Zdravé děti a dospívající infikovaní MBT, jakož i pozitivní (pochybná) po vakcinační senzitivita na tuberkulin a děti s negativní reakcí na tuberkulin, ale nepodléhající revakcinaci BCG, lze provést všechna preventivní očkování okamžitě po vyhodnocení výsledků testu Mantoux... "

V případech, kdy se Mantouxův test neprovádí dříve, ale po různých preventivních očkováních, stejný dokument uvádí, že „.. tuberkulinová diagnostika by měla být provedena nejdříve 1 měsíc po očkování.“

Některé pokyny pro specifické vakcíny proti spalničkám (zarděnky, příušnice) naznačují, že tuberkulinová diagnostika by měla být prováděna 4–6 týdnů po podání této vakcíny..

Jaké kontraindikace (dočasné nebo trvalé) pro očkování proti spalničkám (zarděnky, příušnice)?

Dočasné kontraindikace jsou:

- akutní infekční a neinfekční onemocnění nebo exacerbace chronických onemocnění (očkování je odloženo do zotavení nebo remise),

Trvalé kontraindikace jsou:

- závažné alergické reakce na aminoglykosidy,

- pro kuřecí nebo křepelčí bílkoviny (v závislosti na typu specifické vakcíny, je-li vyrobena z kuřecích nebo křepelčích vajec),

- maligní onemocnění krve a novotvary,

- závažná reakce (hypertermie nad 40 ° C, hyperémie nebo otoky o průměru více než 8 cm v místě vpichu) nebo komplikace předchozího podání vakcíny proti spalničkám

Infekce HIV není kontraindikací k očkování.

Osoba (dítě, dospělý) je alergická na slepičí nebo křepelčí vejce, je možné být očkována?

Jen potravinová alergie na kuřecí nebo křepelčí bílkovinu není kontraindikací k očkování. Neměli byste být očkováni lidmi, kteří mají závažné reakce na bílkoviny kuřecích nebo křepelčích vajec / masa (anafylaktický šok, generalizovaná kopřivka, Quinckeho edém)..

Pro informaci, ani Americká akademie pediatrie (AAP, „Červená kniha“) ani Poradní výbor pro imunizaci USA (ACIP) nepovažují alergii na vejce za kontraindikaci vakcín proti spalničkám a zarděnkám a doporučují rutinní očkování lidí s alergiemi na vejce bez použití protokolů zvláštní přípravy nebo znecitlivujících postupů.

Které vakcíny proti spalničkám se vyrábějí z vajec a které?

- proti spalničkám ruské produkce - na křepelčích embryonálních buňkách

- proti spalničkám příušnic ruské produkce - na křepelčích embryích

- Vakcína GlaxoSmithKline proti spalničkám, příušnicím-zarděnkám - kmen spalniček pěstovaných na kuřecích buňkách

- Vakcína proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám vyráběná společností MSD Pharmaceuticals - kmen spalniček pěstovaných na kuřecích embryích.

Vakcíny proti spalničkám obsahují vejce?

Vakcíny proti spalničkám neobsahují žádná vejce, byly vyrobeny na buněčné kultuře embryí kuřat nebo křepelek a následně kvalitativně očištěny. Žádná purifikace nemůže zcela odstranit stopy těchto proteinů, proto mohou být přítomna stopová, extrémně mikroskopická množství tohoto proteinu.

Nepamatuji si, jestli jsem byl v dětství očkován, jak na to?

Pokud neexistují žádné zdokumentované informace o předchozích očkovacích látkách proti spalničkám, je nutné očkovat, požádat zdravotníky, aby provedli odpovídající zápis do očkovacího certifikátu, uchovat si toto osvědčení u sebe a v případě dotazů jej předložit zdravotníkům.

Pokud byly vakcíny proti spalničkám dříve podány, ale neexistují žádné záznamy, je bezpečné podat další očkování?

Bezpečně. Ve skutečnosti nastane stejná situace, jako kdybyste byli v kontaktu s divokým virem spalniček. Pokud po dříve zavedených očkovacích látkách existuje ochranná imunita, pak jednoduše inaktivuje vakcinační viry, jako by tomu bylo u divokého viru. Pokud nedošlo k žádné vakcinační imunitě, nebo pokud vybledla, vytvoří se ochranná úroveň pro zavedení vakcinačních antigenů.

Stejně jako u jakékoli jiné vakcíny se někdy mohou vyvinout místní nebo obecné reakce..

Pokud osoba dříve údajně utrpěla spalničky, ale neexistují žádné zdokumentované důkazy, je bezpečné být očkována proti spalničkám?

Bezpečně. Ve skutečnosti nastane stejná situace, jako kdybyste byli v kontaktu s divokým virem spalniček. Pokud je po spalničkách ochranná imunita, pak jednoduše inaktivuje vakcinační viry, jako by tomu bylo u divokého viru. Pokud nedošlo k imunitě spalniček, pak vývoj vakcinačních antigenů vyvolá ochrannou imunitu.

Stejně jako u jakékoli jiné vakcíny se někdy mohou vyvinout místní nebo obecné reakce..

Plánování těhotenství a očkování ženy proti spalničkám.

V pokynech pro použití vakcín proti spalničkám a spalničkám-příušnicím je těhotenství kontraindikací k očkování, ale není stanoveno konkrétní období pro prevenci těhotenství..

Pokyny k použití tříkomponentních vakcín proti příušnicím spalniček a zarděnkám ukazují, že žena ve fertilním věku po očkování musí být chráněna po dobu 3 měsíců..

Například v USA se ženám doporučuje zdržet se těhotenství 4 týdny po zavedení třísložkové vakcíny proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím.

Očkování spalničkami proti spalničkám během plánování těhotenství.

Nemá vliv na očkování jejího manžela žádnými vakcínami při plánování těhotenství.

Plánování těhotenství a očkování lidí v okolí (dětí, dospělých)

Neexistuje žádný negativní účinek očkování ostatních vakcínami na ženu plánující těhotenství. Naopak, tito očkovaní lidé nebudou zdrojem infekce pro těhotnou ženu (a poté pro novorozence), která z nějakého důvodu nebyla očkována nebo nebyla dříve nemocná a novorozenec není očkován kvůli věku.

Těhotná žena byla očkována proti spalničkám (spalničky, zarděnky, příušnice). Je to nebezpečné a mělo by být těhotenství ukončeno?

Těhotné ženy by neměly být očkovány proti spalničkám, těhotenství je dočasná kontraindikace. Ale někdy se stane, že žena neví, že je v době očkování těhotná, takové případy jsou popsány v lékařské literatuře. Zveřejnění výsledků pozorování takových žen ukazuje, že tyto vakcíny nijak neovlivnily plod.

Ve vyspělých zemích světa a v Rusku neexistují žádná oficiální doporučení pro lékaře na potrat kvůli očkování. Ti, kteří dávají doporučení o ukončení těhotenství právě kvůli očkování těhotné ženy, se nebezpečně mýlí..

Jsem těhotná a byla očkována blízká osoba nebo starší dítě. Je to bezpečné pro těhotnou ženu a plod??

Neexistuje žádný negativní účinek očkování ostatních vakcínami na ženu plánující těhotenství. Naopak, tito očkovaní lidé nebudou zdrojem infekce pro těhotnou ženu (a novorozence), která z nějakého důvodu nebyla očkována nebo nebyla dříve nemocná a novorozenec není očkován kvůli věku.

Jak brzy mohou být očkovány spalničky?

Očkování proti spalničkám (spalničky, zarděnky) se může provádět kdykoli po porodu.

Mohu dostat očkování proti spalničkám (zarděnkám, příušnicím) pro kojící ženu?

Kojení není kontraindikací k očkování. Očkování kojící matky na kojící dítě mlékem nemá vliv.

Pokyny pro použití některých vakcín proti spalničkám výrobcem však uvádějí, že laktace je kontraindikací.

Proto při vakcinaci ženy s kojením proti spalničkám by měly být použity vakcíny, v návodu k použití, jejichž kojení není kontraindikací.

Dítě bylo očkováno proti spalničkám (spalničky, zarděnky, příušnice), je to nebezpečné pro ostatní, včetně dalších dětí, které nejsou očkovány.?

Vakcinační virus neuznává ostatní, je nemožné získat z očkovaných spalniček, zarděnek a příušnic.

A pokud má vakcína proti spalničkám (zarděnkám, příušnicím) po očkování reakci ve formě vyrážky atd., Nebude také nakažlivá?

Vakcinovaná osoba v přítomnosti nebo nepřítomnosti reakcí na vakcínu proti spalničkám (zarděnky, příušnice) není v žádném případě infekční..

První vakcína proti spalničkám byla podána s domácí vakcínou, je nyní možné očkovat dítě přípravkem Priorix nebo jinou vakcínou??

Ano, vakcíny proti spalničkám (zarděnkám, příušnicím) jsou zaměnitelné.

Pokud je dítě již rok a předchozí očkování dosud nebylo dokončeno (například DTP dosud nebylo dokončeno atd.) Nebo vůbec nezačalo, je možné nejprve očkovat proti spalničkám (zarděnkám, příušnicím) a poté zahájit další očkování. Někteří lékaři nedostanou vakcínu proti spalničkám, dokud nebudou mít všechny dávky DTP.

Neexistují žádná doporučení pro lékaře, že nemůžete podat vakcínu proti spalničkám (zarděnky, příušnice), dokud nebudou podána předchozí očkování. Pokud dítě již dosáhlo věku 1 roku, může být vakcína proti spalničkám (zejména v případě epidemického tísně) podána kdykoli, současně s jakýmikoli vakcínami (kromě BCG) nebo samostatně. V tomto případě se pořadí podávání (první DTP, poté vakcína proti spalničkám) uvedené v očkovacím kalendáři již nedodržuje, protože dítě dosáhlo věku, kdy může být vakcína podána..

Je možné po očkování chodit a umýt dítě?

Můžete chodit a umýt dítě okamžitě po očkování, pokud se cítí normálně. Zákaz chůze a praní je klam.

Mohu po očkování vzít alkohol??

Alkohol a vakcíny nejsou ve spojení..

Proč je potřeba druhý výstřel spalniček?

Asi u 2% až 5% lidí se po jedné vakcinaci nevyskytuje ochranná imunita proti spalničkám. To se děje z různých důvodů. Druhá vakcína poskytuje příležitost vyvinout ochrannou imunitu proti spalničkám těm lidem, kteří neměli imunitní odpověď na první vakcínu..

Proč se podle standardního schématu první vakcína podává ve věku 1 roku a druhá ve věku 6 let?

První vakcína proti spalničkám (zarděnky, příušnice) se podává ve věku 12 měsíců, protože v tomto věku dítě obvykle ztrácí ochranné mateřské protilátky získané během těhotenství placentou. Děti někdy nedostávají ochranné protilátky od matky během těhotenství, protože je matka sama nemá (nebyly dříve nemocné nebo nebyly očkovány).

Druhá vakcína se zavádí ve věku 6 let, protože toto je doba přijetí do školy (nebo přípravy do školy), kdy dítě chodí do školy (v novém týmu).

Jaký je minimální věk pro podání první a druhé dávky spalniček??

Standardní minimální věk pro první očkování proti spalničkám (zarděnkám, příušnicím) je 12 měsíců. Minimální věk pro druhou vakcínu je 6 let.

Pokyny pro vakcíny proti spalničkám také naznačují, že děti narozené séronegativním vakcínám (u kterých nebyly laboratorními metodami zjištěny imunita vůči spalničkám) ve věku 8 měsíců, poté ve věku 14–15 měsíců a ve věku 6 let. V národním kalendáři očkování a sanitárním a epidemiologickém řádu neexistuje takové přímé doporučení, ale uvádí se v něm, že imunizace se provádí vakcínami v souladu s pokyny pro jejich použití. Pokud se tedy najednou ukáže, že žena nemá protilátky proti spalničkám (séronegativní reakce), může být její dítě očkováno proti spalničkám již ve věku 8 měsíců..

Druhé očkování by nemělo být podáno dříve.

Pokud již byla zavedena první vakcína, jaký je interval druhé?

Při standardním očkovacím plánu je interval 5 let - po 12 měsících a druhý vakcinaci po 6 letech.

V případě porušení vakcinačního plánu však může být tento interval mnohem kratší, hlavní věc je, že druhá vakcína by neměla být podávána ve věku 6 let..

Například pokud dítě dostalo první očkování proti spalničkám (zarděnkám, příušnicím) ve věku 4 let, nemělo by být další očkování uděleno po 5 letech, ale ve standardním věku 6 let..

Jaký je minimální interval pro očkování proti spalničkám, když se vakcinační plán mění u dětí a dospělých?

Pokyny k očkování proti spalničkám uvádějí nejméně 6 měsíců.

Podle současného Národního kalendáře preventivních očkování jsou osoby očkované proti spalničkám, které byly dříve jednou, podrobeny jedné imunizaci s intervalem nejméně 3 měsíců mezi očkováním.

Například, pokud dítě dostalo první očkování proti spalničkám (zarděnkám, příušnicím) ve věku 6 let, může mu být po 6 měsících podáno druhé očkování. Totéž pro dospělé.

V mezinárodních doporučeních je v případě porušení harmonogramu, očkování minimální interval mezi první a druhou vakcinací proti spalničkám (zarděnkám, příušnicím) 4 týdny.

Dítě bylo omylem podrobeno druhému očkování proti spalničkám (zarděnkám, příušnicím) mladším 6 let, ať už je třeba podruhé očkovat po 6 letech?

Očkování provedené dříve, než je doporučený věk, by se nemělo započítávat a mělo by se předávat ve vhodném věku.

Pokud existují 2 vakcinace, je nutné zkontrolovat intenzitu imunitní odpovědi, aby bylo možné posoudit, zda vakcinace fungovala nebo ne? Přítel, který obdržel 2 očkování proti spalničkám, testoval imunitu v laboratoři - laboratoř nenalezla ochrannou imunitu.

Nedoporučuje se konkrétně kontrolovat přítomnost post-vakcinační imunity u dvakrát očkovaných.

V hygienických a epidemiologických pravidlech SP 3.1.2952-11 „Prevence spalniček, zarděnky a příušnic“ se uvádí, že „odstavec 7.3. Za účelem posouzení stavu populační imunity vůči spalničkám, zarděnkám a příušnicím se v souladu se zavedeným postupem provádí studie napětí imunity u očkovaných jedinců. Ti, kteří jsou detekováni sérologickým monitorováním, kteří jsou imunní vůči spalničkám nebo zarděnkám nebo příušnicím, jsou imunizováni. “

Proto se v Rusku doporučuje toto provádět pouze v rámci státních programů epidemiologického dohledu..

Současně mezinárodní doporučení a doporučení vyspělých zemí obecně nedoporučují testovat protilátky dvakrát očkované proti spalničkám kvůli pravděpodobnosti falešně negativní reakce - není jasné, jak interpretovat takovou analýzu. A neexistují žádná doporučení pro opětovné očkování těch spolehlivě dvakrát očkovaných proti spalničkám, u nichž byl zjištěn negativní výsledek.

Jejich doporučení rovněž uvádějí, že „..Jestli byla osoba zdokumentována 2 očkováním spalničkami, neměly by se podávat žádné další dávky. Jakýkoli diagnostický test má potenciál pro falešně pozitivní a falešně negativní výsledky. “

Co dělat, když dojde ke kontaktu s pacientem s spalničkami?

Akce se řídí hygienickými a epidemiologickými pravidly SP 3.1.2952-11 „Prevence spalniček, zarděnek a příušnic“.

5.10. Podle epidemiologických indikací je imunizace spalniček vyžadována u lidí, kteří byli v kontaktu s pacientem (pokud je podezření na nemoc), neměli dříve spalničky, nebyli očkováni, nemají žádné informace o vakcínách proti spalničkám a ti, kteří byli očkováni proti spalničkám jednou - žádná věková hranice.

Imunizace spalničkami podle epidemiologických indikací se provádí během prvních 72 hodin od okamžiku, kdy je pacient identifikován. S rozšířením hranic fokusů spalniček (na pracovišti, ve studiu, v okrese, v osadě) lze imunizační období prodloužit až na 7 dní od okamžiku, kdy je v ohnisku identifikován první pacient..

5.12. Děti, které nejsou očkovány proti spalničkám nebo příušnicím (které nedosáhly věku očkování nebo nebyly očkovány kvůli lékařským kontraindikacím nebo odmítnutí očkování), dostanou normální lidský imunoglobulin (dále jen „imunoglobulin“) v souladu s kontaktem pacienta nejpozději 5 dnů po kontaktu s pacientem. s návodem k použití.

5.14. Kontaktní osoby z spalniček, zarděnek nebo příušnic, které nebyly očkovány nebo dříve nemocné těmito infekcemi, nesmějí být hospitalizovány v neinfekčních zdravotnických organizacích a sociálních organizacích po celou dobu lékařského pozorování podle odstavce 5.7 těchto hygienických předpisů.

Hospitalizace těchto pacientů při lékařském dohledu nad neinfekčními chorobami je prováděna zdravotnickými organizacemi podle vitálních indikací, zatímco v nemocnici jsou organizována další hygienická a protiepidemická (preventivní) opatření, která zabraňují šíření infekce.

Co je to spalničkový imunoglobulin a kdo to platí?

Imunoglobulin proti spalničkám, biomedicínský přípravek získaný z krve dárců, obsahuje připravené protilátky proti spalničkám. Určeno pro nouzovou profylaxi kontaktů, které z jakéhokoli důvodu dosud nebyly očkovány proti spalničkám (selhání, kontraindikace nebo nedosáhly věku vakcíny).

Tvoří takzvanou pasivní imunitu, která je krátkodobá. Dárcovské protilátky jsou z těla eliminovány během několika týdnů, nenechávejte po sobě žádnou ochranu.

Články O Neplodnosti