Hlavní Analýzy

Zadávání doplňkových potravin po 5 měsících (pro děti IV)

Zavedení doplňkových potravin během tohoto období proto spočívá v rozšíření dostupné stravy a přidání nových užitečných produktů. O pět měsíců se ukáže, zda je dítě náchylné k alergiím, zda nesnáší žádné látky.

Vlastnosti doplňkových potravin za 5 měsíců

Do této doby už většina umělých dětí láká. Jedná se o ovoce a zeleninu ve formě bramborové kaše nebo tekuté polévky. Pokud je ze zdravotních důvodů dítěti podáváno doplňkové jídlo ve věku pěti měsíců, vyplatí se také začít se zeleninou a ovocem. Ze zeleniny je lepší vybrat cuketu, květák a brokolici, dýně. Z ovoce jsou to jablka, hrušky, tj. Šťouchané brambory a džusy z nich. Se zavedením každého produktu musíte pečlivě sledovat, jak dítě reaguje.

Vyloučit produkt ze stravy, pokud nutně vyvolává negativní reakci. Můžete to zadat znovu opatrně, po nějaké době - ​​3-6 týdnů.

Co lze zahrnout do stravy?

Ze zeleniny můžete přidat mrkev, bramborovou kaši.

Pokud dítě již vyzkoušelo ovoce a zeleninu po 4 měsících, mohou být do návnady vneseny kaše, zejména bez mléka, protože jsou méně alergické než kaše mléčné.

Doporučujeme začít s pohankovou kaší. Stejně jako zeleninové a ovocné pyré se zavádějí do stravy počínaje lžičkou a každý den zvyšují objem. Dále můžete zadat rýži (nezapomeňte, že rýže ztvrdne), kukuřici, ovesné vločky a pšeničnou kaši.

Poprvé se doporučuje vybrat si ovesnou kaši ne od výrobců, na které jste zvyklí sami, ale speciální dětské obiloviny, které již mají drcenou strukturu a jsou očištěny od všech nečistot a nečistot..

Rostoucí tělo potřebuje protein. Jeho zásoby můžete doplnit za podmínek aktivní spotřeby pomocí tvarohu. Měla by to být pečlivě mletá hmota, homogenní, aby ji dítě mohlo snadno spolknout, nebo speciální dětská tvaroh od známých výrobců..

Časový plán zavedení produktů (zelenina, ovocné cereálie) jeden za týden navíc s největší pravděpodobností odloží zavedení sýřeniny až do tohoto věku dítěte..

Výživový deník ve fázi zavádění nových produktů pomůže přesně sledovat reakce na nové prvky stravy a v případě potřeby určí, na co tělo reagovalo.

Výměna krmení

Pokud dítě dostává doplňkové potraviny od čtyř měsíců věku, pak po pěti měsících může být jedno krmení nahrazeno ovocem nebo zeleninou (doporučeno). Druhé krmení může být nahrazeno například ovesnou kaší. Měl by mít polotekutou konzistenci. Kaši můžete dát před obvyklým krmením v malém množství. Postupné zvyšování objemu a následné krmení lze zcela nahradit. Platnou možností pro nahrazení druhého krmení je sýr ovocný nebo zeleninový tvaroh. Tvaroh nemusí být považován za samostatný zdroj. Lze jej přidat do ovesné kaše bez mléka nebo do šťouchané zeleniny, ovoce.

Možné reakce na doplňkové potraviny za 5 měsíců

Odpovědí na doplňkové potraviny může být rozrušená stolice, hlen ve stolici, alergie na potraviny. Alergická reakce se projevuje ve formě vyrážek, dermatitidy na tvářích a hýždích a dalších nepříjemných reakcí. V tomto případě je nutné ze stravy odstranit produkt, který způsobil potíže. Doporučujeme jej znovu zavést nejdříve po 3–4 týdnech, protože tělo dítěte ještě není připraveno k zavedení tohoto produktu..

Návnada od 5 měsíců

Doplňkové krmení od 5 měsíců je dobrovolné. Některá batolata potřebují další jídlo již od třetího měsíce, protože mateřské mléko jiných matek je dost a v šestém měsíci života. To vše je individuální, a proto se před rozhodnutím o doplňkových potravinách poraďte se svým pediatrem.

Od 5 měsíců by se do doplňkových potravin měly zahrnout nejnutnější potraviny pro výživu dítěte. Abyste je mohli začít zavádět do stravy, musíte pečlivě dodržovat pravidla pro zavádění doplňkových potravin.

Pravidla pro zavedení doplňkových potravin

 • Odstupňování a dávkování. Pětiměsíční dítě by mělo dostat trochu potravy, stále si musíte zvykat na nové jídlo.
 • Pravý čas. Aby nedošlo k vynechání alarmující reakce, mělo by být krmeno 5měsíční dítě ráno a večer.
 • Pomocí lžíce. „Dospělé“ jídlo by mělo být podáváno s „příborem pro dospělé“ - to je výhodné a usnadňuje měření dávky.
 • Teplota a konzistence. Pro dítě, které zná pouze mateřské mléko, je důležité, aby jídlo bylo tekuté a teplé (36–37 stupňů)..

A možná hlavní pravidlo - ujistěte se, že je dítě zdravé. Podmínky pro sledování reakce na nové potraviny by měly být ideální - pokud bylo dítě očkováno, počkejte alespoň týden.

Výživa od 5 měsíců: správné produkty

U pětiměsíčního dítěte by denní příjem potravy měl být téměř kilogram. Toto množství zahrnuje mateřské mléko, recepturu a doplňková jídla. Nejčastěji je dítě v tomto věku pětkrát nebo šestkrát denně. První krmení obvykle sestává z mléka nebo směsi (pro děti na umělém krmení), během druhého nebo třetího dítěte jsou nabízeny doplňkové potraviny. Poslední „jídlo“ před spaním zahrnuje také použití mléka nebo směsi.

Výživa po 5 měsících - kaše

V případě podváhy se doporučuje kaše jako potrava pro 5měsíční dítě. Tento produkt je skvělý pro pomoc malému dítěti dostatek malého množství jídla. Je lepší začít doplňovat tradiční jídla: ovesné vločky, pohanka, rýže a kukuřice. Právě tyto druhy obilovin jsou v dětském jídelníčku vedoucí, protože mají vyváženější obsah vitamínů, stopových prvků a vlákniny..

Příprava dětské kaše několika způsoby: můžete ji uvařit z běžných cereálií a poté protřít sítem, nebo můžete před vařením mleté ​​cereálie připravit na mouku. Druhá metoda poskytuje mnohem rovnoměrnější hmotnost hotového produktu. Ve věku 7 měsíců je již možné zavést do dětské výživy obiloviny vařené ve vývaru, zatímco matka připravuje dítě zředěným mlékem nebo vodou. Přidávání cukru a soli do obilovin se pro kojence nedoporučuje. Kaši můžete osladit vložením ovoce nebo mrkvového pyré. Dýňová kaše smíchaná s ovesnou kaší je dobře diverzifikovaná. K hotové kaši se přidá malý kousek másla. Jeho denní sazba, která je součástí doplňkových potravin od 5 měsíců, je 2,5 gramu.

V pátém měsíci mohou být do návnady zahrnuty nejen zeleninové nebo ovocné pyré. Během tohoto období přicházejí na první místo obiloviny: ovesné vločky a pohanka.

Rostlinné doplňkové potraviny po 5 měsících

Také v dětském jídelním lístku po 5 měsících se může zelenina již odehrávat - samozřejmě ve formě bramborové kaše. Cuketa, květák nebo brokolice a brambory jsou v tomto věku nejlepší volbou pro objevování zeleniny. Existuje také názor, že můžete začít s doplňkovými potravinami s mrkví, ale měli byste být opatrní s pestrobarevnou zeleninou a ovocem - mohou vyvolat potravinové alergie..

Vezměte prosím na vědomí, že doplňková jídla by měla být čerstvá - zatímco je dítě v malých porcích, matka může dobře připravit konzervované brambory. Pokud se rozhodnete vařit sami, dávejte přednost místní zelenině - čerstvé nebo zmrazené. Nezapomeňte na hotovou zeleninu důkladně rozmělnit mixérem nebo nabrusit jemným sítem. Začněte jednosložkovými jídly, abyste mohli sledovat reakci dítěte na určitou zeleninu.

Ovocná návnada od 5 měsíců

Mnoho pediatrů je toho názoru, že nejlepší první návnadou pro dítě jsou ovocné šťávy, které mohou být nabízeny svému dítěti od 3 měsíců věku. Pokud dítě již zná zelenou jablečnou šťávu, můžete mu nabídnout další chutě: šťávu z mrkve, broskve, meruňky a černého rybízu. Objem denní dávky je 50 - 70 ml. Přibližně stejné množství by mělo být v ovocném pyré z nabídky. Dobrou volbou pro objevování „tvrdého“ ovoce může být pečené jablko, čerstvý banán a hruška. Nezapomeňte, že jak šťávu, tak i pyré by dítě mělo získat z lžíce - to bylo diskutováno o něco výše.

Každá matka chce vyrůst v zdravé a silné dítě. Důležitou roli ve správném vývoji dítěte je výživa. Doplněk výživy ve věku 5 měsíců by měl být pro dítě prospěšný..

20 komentářů

 • Komentáře 20
 • Pingbacks 0

Doplňkové potraviny jsem začal uvádět brzy, od 3 měsíců. Do 5. měsíce byla strava již velmi rozmanitá: bramborová kaše, dětské sušenky namočené do mléka, dýňové pyré, dýně + vařené jablko, dýně + brambory, brambory + mrkev, jablko, švestka, mrkvová šťáva, jablko a banánové pyré. Zároveň pokračovala v kojení.

Kaše je velmi chutná! Dítě je velmi miluje! Obzvláště ovesné vločky. Chutné i zdravé! A pohanka - oběd!

Začal jsem se krmit od 5 měsíců. Náš pediatr doporučil začít s cereáliemi, protože jsme nezískávali na váze dobře..

Naše první kaše je pohanka. A vyrobil jsem si sýr z kefíru (abych si byl stoprocentně jistý přirozeností). Chcete-li to provést, zahřejte směs kefíru s mlékem, dokud se tvaroh nezačne krmit na povrchu. Kmen - a tvaroh je připraven!

Také jsme začali krmit kaši od 5 měsíců, mléko začalo chybět. Sinul je okamžitě neměl rád a zkusil to!

Přestože pediatrové doporučují zavádění doplňkových potravin přesně od 5 do 6 měsíců, udělal jsem to ve 4 letech a lituji. Všechno v dítěti je úžasné.

Začal jsem také zavádět doplňkové potraviny od 5 měsíců a okamžitě s obilovinami, protože tam byly problémy s hmotností. Na kaši moje dcera rychle vyrostla).

Po 3,5 měsíci jsem začal dávat ovocné pyré, od 5 měsíců dávám ovesnou kaši, pouze přírodní šťávy, čerstvě vymačkané

Doplňkové potraviny s organickou hvězdou jsme začali před třemi měsíci na doporučení pediatra. Ekologická výživa znamená, že je pravděpodobně hypoalergenní. Jíme jablko, hrušku. Pah-pah žádné alergie!

Nedávno se dozvěděl o značce Marmaluzi. Litevská domácí kojenecká výživa. Podle chuti se zdálo, že moje babička vaří. Můj syn je už rok a dva, vyzkoušeli bramborovou kaši s rybami (což bylo překvapením, že Nick viděl skutečné kousky ryb, žvýkal je s nebývalým potěšením) a šťouchanou králíkem + rýži + cuketu. Náš malý aristokrat byl s králíkem obecně potěšen, jako můj manžel a já. Skutečně šťouchané brambory mají opravdu domácí chuť a šťávy se zdají být dušené. Doporučuji všem matkám, které se snaží dítěti vštípit chuť přírodních produktů, bez nečistot, katalyzátorů nebo jiných umělých odpadků.

Naše návnada začala před třemi měsíci. Začali jsme s Hippem, ale kolika a zvracení začaly a já jsem se rozhodl vyzkoušet Organic Star, kterou moje přítelkyně živí. Jedli jsme déle než měsíc, začali jsme s hruškami, teď jsme přidali jablečnou mrkev, druhá chuť klesla na chuť Andryushky stejně jako ta první. Neexistuje alergie, bříško je normální! Stále je organický organický, jak bylo znovu potvrzeno..

Dívky, dítě 5 měsíců, chci představit doplňková jídla, ale náš pediatr zatím zakázal, protože se bojí intususcepce. Dcera je umělá výživa od narození. Chce jí nakrmit něco chutného a žádá

Kojím, chci představit doplňková jídla, máme 5 měsíců, ale nevím, co přesně

Za pět měsíců můžete šťávu 40-50 ml., Ovocné pyré 40 - 50 g. Zeleninové pyré 10 - 100 g. Udělal jsem to 6,00 - směs nebo mléko
10,00 - mléko nebo směs + ovocné pyré
14,00 - mléko nebo směs + šťáva
18.00 - Zeleninové pyré + šťáva
22,00 - směs nebo mléko
Ale zavést šťávy a šťouchané brambory postupně a do konce měsíce může být jedno krmení nahrazeno šťouchanými bramborami. Prvních pár dní jsem vařila ovesnou kaši, ale na sypané sypání na dítě, a pak jen na mateřskou kaši rostly. Nakupujeme prostřednictvím baby1care. com, vezměte tam směs) Po šesti měsících jsem přidal kaši a tvaroh k snídani a zvýšil objem k večeři.

A ani nevím, jestli stojí za to zavést doplňková jídla, 9,5 kg dětí za 5 měsíců)) možná pokud snížíte množství mléka a přidáte zeleninu, dítě nezíská tak rychle na váze?

Takže mám malý 5 měsíců na IV dnes dal poprvé jablečný džus, také hmotnost není malá 9 kg

Máme 5 měsíců a nechceme jíst nová jídla.

Doplňkové potraviny jsem začal zavádět od 4 měsíců. Bramborová kaše: prořezejte dýňový jablečný broskev

Je nám také 5 měsíců, ale nechceme nic jiného než mléko.

Krmení dětí mléčnými výrobky od šesti měsíců začíná s cílem pomoci vytvořit mikroflóru. V těle dítěte není dostatek bakterií pro normální asimilaci doplňkových potravin s obilovinami nebo masem, takže dochází k nadýmání a zácpě. Tehdy nám opravdu pomohly startovací kultury Bakzdrav pro fermentované mléčné výrobky, které jsem sám připravoval doma - kefír a tvaroh. Takové startovací kultury obsahují speciální kmeny probiotických kultur pro tělo dítěte, doporučují se od šesti měsíců věku.

Dětská výživa: co přidat do stravy po 5 měsících

Vaše dítě neroste mílovými kroky. A teď pro něj samo mléko nestačí. Je čas zavést do dětské výživy další potraviny. Jak to udělat, kdy začít, co může a nemůže být - o tom vše si přečtěte v našem článku..

Již od 6 měsíců můžete začít dávat dítěti obiloviny, ovoce a zeleninu ve formě šťáv a bramborové kaše, masa a dalších produktů.

Vezměte prosím na vědomí, že můžete zadat 1 produkt a postupně zvyšovat množství jídla. Například po dobu 2 týdnů připravujete kaši, poté přidáte tvaroh, po rozdrceném masu a tak dále. A nezapomeňte se poradit s pediatrem.

Přibližný harmonogram doporučený pro doplňkové potraviny:

 • 5 měsíců - ovocné pyré
 • 5,5 měsíce - kaše
 • 6 měsíců - tvaroh
 • 6,5 měsíce - zeleninové pyré
 • 7 měsíců - maso
 • 7,5 měsíce - vaječný žloutek
 • 8 měsíců - šťáva

Jak přidat doplňková jídla

Ovocné pyré

 • Začněte s 50 g bramborové kaše denně. Apple je perfektní. Postupně zvyšujte hlasitost.
 • Do roku dosáhne objem asi 100 g za den.
 • Rozmačkejte se bez přísad.
 • Vhodný banán, hrušky (předpečené nebo vařené), kiwi.

Ovesná kaše

 • Tato návnada nahradí 1 kojení nebo recepturu..
 • Kaše zřeďte vodou, mateřským mlékem nebo směsí. Mělo by to být důsledně jako bramborová kaše..
 • Upozorňujeme, že do 8 měsíců se doporučuje pouze kukuřice, pohanka nebo rýže..
 • Začněte s krmením 20 ml a každý den zvyšte objem.
 • Nejlepší ráno.
 • Po 8 měsících by celková kaše měla dosáhnout 150 ml.
 • Kaše vyměňujte každé 1-2 dny.
 • Po 8 měsících můžete do stravy přidat krupici, ovesné vločky nebo směs obilovin.

Tvaroh

 • 1/2 lžičky je dost pro první krmení.
 • Do 8 měsíců by měl objem dosáhnout 50 g.
 • Pokud se dítě nelíbilo tvarohu, zkuste jej smíchat s ovocným pyré.

Zeleninové pyré

 • Začněte 1 zeleninou - cuketou.
 • Přidejte 1 zeleninu každý den v následujícím pořadí: květák, brambory, mrkev atd..
 • Nedoporučuje se cibule, paprika, okurky, houby, lilek, rajčata, sůl.
 • Vyberte si žlutou a zelenou zeleninu.
 • Můžete přidat rostlinný olej.

Maso Puree

 • Přidejte do zeleninového pyré.
 • Vyberte si hovězí, libové vepřové, kuřecí a krůtí.
 • Začněte 1 lžičkou a postupně zvyšte hlasitost.

Žloutek

 • Přidejte do zeleninového pyré.
 • Nemíchejte s tvarohem.
 • Začněte dávat po částech až 2 shodné hlavy. Pozorně sledujte alergickou reakci.
 • Pokud je vše v pořádku, do roku můžete dát 1 žloutek.

Šťáva a kompot

 • Nakoupenou šťávu zřeďte převařenou vodou 1: 1.
 • Vařit sušené ovoce kompot. Nepoužívejte rozinky a cukr.

Jak správně představit první návnadu

Obecná informace

Otázka, jak je první krmení dítěti zavedeno v určitém období, je pro každou matku velmi důležitá. Informace o tom, jak dochází k zavedení prvního krmení dítěte, se velmi liší. Kromě toho se informace na internetu zásadně liší od toho, o čem mluví starší lidé..

Ale bez ohledu na to, kolik doporučení obdrží mladá matka, je důležité, aby první krmení dítěte bylo zavedeno co nejpřesněji. Proto se musíte seznámit s doporučeními, která vám umožní získat odpovědi na nejdůležitější otázky. Například v jakém věku můžete dát dítěti vodu, kolik měsíců můžete dát tvaroh a podobně.

Každá matka se musí s těmito informacemi podrobně seznámit, aby mohla poskytnout dítěti krmení, které bude správně zavedeno. To zase zaručí, že kojené dítě i umělé dítě budou mít správný trávicí systém.

První návnady pro kojení, obecná pravidla

Mladé matky mají vždy spoustu otázek o tom, jak správně podávat doplňkové krmení, zda je třeba dávat vodu atd. Nejprve je důležité vzít v úvahu, že s plným kojením je to, že pokud matka dodržuje plán krmení, dítě aktivně roste, krmí se před šesti měsíci dítě nepotřebuje.

Někdy matky, věřící, že dítě nedostává dostatečné množství mateřského mléka, začnou krmit směsí. Většina pediatrů, včetně Komarovského, se však domnívá, že není nutné krmit dobře vyvinuté děti. Kdy se má směs dodat dodatečně a zda by se to mělo udělat, je lepší se zeptat pediatra.

Jak praktikovat zavádění nového produktu, každá matka pomůže pochopit tabulku nebo schéma zavádění doplňkových potravin během kojení. Tato tabulka jasně popisuje, kdy zavádět doplňková jídla pro kojení po dobu měsíců a která jídla by měla být podávána v konkrétním čase.

Začátek procesu zavádění doplňkových potravin však vyvolává mnoho otázek o tom, jak a kdy začít dítěti dávat konkrétní produkt. Například je květák nebo kukuřičná kaše „správným“ produktem, který se může začít krmit, je možné dát švestky šestiměsíčnímu dítěti, kdy dát novorozence vodu, atd..

V ideálním případě by každá matka měla studovat nejen literaturu, ale také pravidelně konzultovat s pediatrem. Je to on, kdo bude jasně odpovídat na otázky o tom, zda je možné mít dýně na hepatitidu B, zda je možné brokolici atd., A také upraví režim krmení, který chcete praktikovat..

Kdy kojencům představit doplňková jídla?

Existuje spousta doporučení, kdy začít s krmením dítěte. A podle zkušeností babiček by měl být začátek krmení proveden co nejdříve.

Nicméně všechny otázky, které trápí mladou matku ohledně toho, kolik měsíců můžete krmit své dítě a co stojí za to ho začít krmit, musíte se nejprve zeptat dětského lékaře..

Ve skutečnosti se v posledních letech výrazně změnil přístup k tomu, jak začít s krmením dítěte, kde začít lépe. A pokud moderní babičky z velké části skutečně zastávají názor, že například kaše pro děti ve třech měsících nebo tvaroh pro děti ve věku 4 měsíců, je to normální, pak lékaři věří jinak.

Všechny vědecké studie prováděné moderními vědci a lékaři potvrzují, že odpověď na otázku, v jakém věku může být dítě krmeno, je následující: pokud se praktikuje pouze kojení, pak by dítě nemělo být krmeno nejdříve 6 měsíců. Podobná doporučení se týkají toho, kolik měsíců můžete krmit dítě, které roste na umělém krmení: těmto dětem je podávána doplňková strava o měsíc dříve, ale je také přijatelné začít se seznamovat s „dospělou“ potravou od 6 měsíců.

Je velmi důležité zvážit všechny nuance: co, kdy, kolik dát dítěti. Pokud se věk dítěte blíží šesti měsícům, měli byste se zeptat lékaře na všechny relevantní otázky: kdy dát žloutek, zavést brambory. Stejně důležité je vědět, kdy zavést maso do dětské výživy a jaké maso začít. V zájmu řádného vedení procesu zavádění doplňkových potravin a seznámení se s jeho vlastnostmi se rodiče rovněž vyzývají ke studiu speciální moderní literatury..

Proč by se návnada neměla podávat dříve?

Rodiče, kteří chtějí vzít v úvahu všechna důležitá pravidla doplňkového krmení, by měli pochopit, že pro kojence mladší než 6 měsíců není jiné jídlo než mateřské mléko nebo umělá výživa nejen zdravé, ale také škodlivé.

Zavádění kojenecké výživy se neprovádí dříve, protože dítě nemá potřebné enzymy pro trávení nových druhů potravin až do šesti měsíců. Proto, pokud jsou pravidla porušena a dítě přijímá určitá jídla dříve (i když jsou to dýňová nebo jiná „lehká“ jídla), nebude se vstřebávat a nepřinese tělu výhody. A pokud jídlo nebude tráveno, pak je nevyhnutelné vážné zatížení těla, a dokonce i malé množství jakéhokoli jídla způsobí zatížení. To je důvod, proč postup zavádění doplňkových potravin podle Komarovského, jakož i na doporučení jiných odborníků, stanoví určitou sekvenci zavádění zeleniny a dalších produktů..

Kdy a jak správně začít, záleží na tom, co dítě jí. První krmení během umělého krmení je zavedeno o něco dříve, protože enzymové systémy u těchto dětí dozrávají o něco dříve. Existuje speciální tabulka pro zavádění doplňkových potravin během umělého krmení, což může značně usnadnit zavádění nových potravin. Existují však určitá obecná doporučení nejen o tom, kdy začít, ale také o tom, jak je správně zadat: schéma podávání stanoví, že každé nové jídlo se začíná dítěti podávat v množství 5 g denně. Postupně se množství jídla zpravidla zvyšuje každý den, na týden a výsledkem je zvýšení na 100 nebo 150 g.

Přesto se stále doporučuje, abyste se poradili se svým lékařem v jakém věku přesně zavést nové jídlo a kdy zavést tento nebo tento produkt s umělým krmením.

Doporučuje se zavádět doplňková jídla se smíšeným krmením i umělým krmením - přibližně od pěti měsíců. Správné zavedení smíšeného krmení zajišťuje, že dítěti se zpočátku podává jeden z druhů zeleniny a každý den po dobu 1-2 týdnů zvyšuje počet gramů krmiva.

Pro kojené, kojené nebo smíšené krmení je k dispozici speciální krmný stůl. Má mít speciální režim pro zavádění doplňkových potravin, jsou zde informace o tom, kde začít, atd. Podobné programy, jak je doplnění zavedeno, navrhují Dr. Komarovsky a další specialisté..

Krmný stůl pro děti na kojení a umělém krmení

Věk (měsíce)produkty
6Brokolice, květák, mrkev, cuketa, dýně.
7Kaše: kukuřice, rýže, pohanka. Kaše musí být bez mléka.
8Maso: králík, krůta, kuře, telecí maso, jehněčí. Brambor, žloutek.
9Výrobky z kyselého mléka: tvaroh, kefír.
10Ovoce: švestky, hruška, jablko.

Moderní tabulka zavádění doplňkových potravin WHO (podle věku dítěte)

Dětský věk678910jedenáct12
Ovocné pyréZpracoval: Marina Stepanyuk - lékárník, lékařský novinář Specialita: Lékárník více

Vzdělání: Vystudoval základní lékařskou fakultu Rivne State Basic s titulem Pharmacy. Vystudovala Státní lékařskou univerzitu Vinnitsa. M.I. Pirogov a stáž na něm založená.

Pracovní zkušenosti: Od roku 2003 do roku 2013 - pracoval jako lékárník a manažer lékárenského kiosku. Za mnoho let svědomité práce jí byly uděleny dopisy a vyznamenání. Články o lékařských tématech byly publikovány v místních publikacích (novinách) a na různých internetových portálech.

Komentáře

Ano, a právě začal brokolicí a cuketou. Heinzovi se to líbilo nejvíc, i když vyzkoušeli jiné. Nejpodobnější k přirozenému složení a chuti)))

Než přinesete informace masám, musíte zkontrolovat jejich relevanci a zjištění nedávných studií v oboru pediatrie. Jaký žloutek. Dříve byl také dáván rybí olej. Žloutek byl jediným zdrojem vitamínu D. Aby se zabránilo rozvoji křivice, byl zaveden žloutek, a to i přes riziko alergické reakce. V současné době je k dispozici vitamín D a téměř každá máma má smartphone s aplikací Weather, kde můžete sledovat UV index.

Až 4 měsíce jsme nepřemýšleli o doplňkových potravinách, uměli jsme) Používali jsme izraelské mateřské směsi a později nám bylo doporučeno přemýšlet o doplňkových potravinách, máme kaši a bramborovou kaši. Takže na konci šesti měsíců jsme se seznámili s jablečným pyré a rýží a kukuřičnou kaší)) Řekli nám také o kompotu, dali nám velmi dobrý recept, takže občas mletí kaši na kompotu - dítě nemůžete odtrhnout. Do 10 měsíců jsme již vyzkoušeli 6 různých druhů obilovin, ze všeho nejvíc milujeme ovesné vločky s ovocem a směsí obilovin)) Doporučuji všem, aby jedli tuto společnost, tam jsem si jistý kvalitou! Pokud v létě můžete vařit bramborovou kaši sami, pak v zimě jsou všechny plody solidní GMO a věříme matčině věci) Zkontrolováno! Doporučujeme!

Dítě v 5 měsících. Je čas zavést doplňkové potraviny? Ukázkové menu

5 měsíců! Čas letí rychle? Co už ví pětiměsíční dítě? Kolik to váží? A je čas zavést doplňkové potraviny? Přečtěte si o všem níže..

5 měsíční hmotnost a výška dítěte

Stejně jako obvod hlavy a hrudníku

Parametr
Váha (kg6.2-8.65,8-7,7
Výška, cm61,9-69,661-67,8
Obvod hrudníku, cm40,1-46,240,5-44,6
Obvod hlavy, cm41,2-4539,9-44,4

Hmotnostní přírůstek po 5 měsících je 700 g, růstový růst - 2 cm.

Jaké dovednosti dítě získalo za 5 měsíců

Dítě začíná rozlišovat mezi cizími a blízkými: nechodí do rukou neznámých strýců, tety, začíná plakat při jmenování doktorem. Každá matka slaví tento zlom, že se nejprve na všechny usmála, ale teď pláče.

Rozlišuje tón, se kterým je osloven: usmívá se, pokud s ním mluvíte laskavě, mračí se, pokud jste něčím naštvaní nebo zmateni. Proto, mluvit s dítětem, ujistěte se, že úsměv, takže drobeček vám dává úsměv.

Volně se otočí zezadu do žaludku - oko a oko pro takové dítě. Stojany bez ohýbání nohou s podporou podpaží. Dlouho ležel na břiše, držel trup vysoko a opřel se s rukama téměř narovnanými.

Vědomě a jasně si vezme hračku, která je nad ním. Dlouhé procházky. Povzbuzujte chodit, povzbuzujte, vstupujte do „konverzace“ s ním. Koneckonců, je to důležitá fáze ve formování řeči.

Dítě ve věku 5 měsíců sundá jídlo z lžíce svými rty a jazykem nevytlačuje polotuhou hmotu z úst - to je indikátor připravenosti dítěte na krmení.

Zobrazit informace pro další měsíce:

5měsíční režim den dítěte

Každodenní rutina je důležitou součástí vývoje každého dítěte. Poslouchejte své dítě, protože jen on vám pomůže, jak to opravit. Pětiměsíční noční spánek dítěte je obvykle 10–11 hodin, polovina dětí má stále noční krmení. A to je normální, zvláště u kojenců. Odpoledne dítě spí také 3-4krát, asi 1,5–2 hodiny.

Během bdělosti, a to je 1,5–2 hodiny po spánku, aktivně trávte čas s dítětem. Masáže, aktivity s chrastítkem, říkají říkanky, zpívají dětské písničky.

Koupání vašeho dítěte v horkých letních dnech je lepší denně. V zimě můžete za 1-2 dny. Koupání může být dobrý noční rituál.

Je čas zavést doplňkové potraviny?

Podle mého názoru, 5 měsíců, nejoptimálnější věk pro zavedení doplňkových potravin. A v národním programu optimalizace krmení dětí v prvním roce života Ruské federace se to říká. Ale jen dítě vám řekne, kdy je opravdu čas. Hlavním znakem připravenosti dítěte na krmení je zájem o jídlo. Když se dítě začne dívat do úst, je čas.

První návnada může být šťouchaná zelenina nebo cereálie. Kde začít s ovesnou kaší nebo zeleninou závisí na individuálních vlastnostech dítěte. V případech, kdy má dítě sklon ke zácpě nebo příliš rychle přibírá na váze, měla by být upřednostněna zelenina. Malý přírůstek na váze, nestabilní stolice, pravděpodobnost vzniku anémie - indikace pro zahájení zavádění doplňkových potravin s obilovinami.

Krmení dítěte po 5 měsících je 5krát denně po 4 hodinách.

Přibližná nabídka dítěte po 5 měsících

Objem jednoho krmení je v průměru 200 ml.

Příklad menu, pokud jsou doplňková jídla zavedena po 5 měsících.

6:00 mateřské mléko nebo kojenecká výživa, 200 ml.

10:00 jednosložková kaše bez mléka (pohanka, rýže nebo kukuřice), 100 gr. a doplnění mateřským mlékem nebo kojeneckou výživou, 100 ml.

14:00 mateřské mléko nebo kojenecká výživa, 200 ml.

18:00 mateřské mléko nebo kojenecká výživa, 200 ml.

22:00 mateřské mléko nebo kojenecká výživa, 200 ml.

V tomto provedení může být kaše nahrazena zeleninovým pyré (cuketa nebo květák nebo brokolice).

Přibližná nabídka dítěte po 5 měsících, pokud byla doplňková strava zavedena po 4 měsících.

6:00 mateřské mléko nebo kojenecká výživa 200.0.

10:00 jednosložková kaše bez mléka (pohanka nebo rýže nebo kukuřice), 100–150 a doplňkové krmení mateřským mlékem nebo kojeneckou výživou 50–100,0.

14:00 Zeleninové pyré (například squash), 100–150,0 a doplňkové krmení mateřským mlékem nebo kojeneckou výživou 50–100,0.

18:00 mateřské mléko nebo kojenecká výživa 200 ml.

22:00 mateřské mléko nebo kojenecká výživa 200 ml.

Se zavedením doplňkových potravin potřebuje dítě další přísun tekutin. Ale pouze na žádost dítěte. Koneckonců, dítě se může dobře opít mateřským mlékem nebo směsí, v tomto věku je stále v dostatečném množství. Pokud dítě dychtivě pije, nechte to být jen voda. Odkládání sladkých nápojů (ovocné šťávy, kompot) odložte na rok.

Masírujte dítě po 5 měsících

Návštěva kliniky

Po 5 měsících bude muset být vyšetřen pouze pediatr. Lékař nejen váží a měří dítě, ale také vyhodnocuje neuropsychický vývoj, vylučuje mnoho nemocí a provádí jejich prevenci.

Očkování

Pokud bylo očkování provedeno v souladu s národním kalendářem očkování, očkování se za 5 měsíců neprovádí.

Výživa od 5 měsíců

Zavedení doplňkových potravin je volitelné pro všechny děti ve věku pěti měsíců. Při kojení mohou děti jíst mateřské mléko až po dobu šesti měsíců. Při smíšeném nebo umělém krmení může pediatr doporučit, aby rodiče začali uvádět nové produkty od věku pěti měsíců. Režim krmení od 5 měsíců spočívá v tom, že dítěti se nejprve nabídne půl lžičky nového jídla. Při dobré reakci dítěte na nové jídlo dochází postupně v průběhu týdne ke zvýšení objemu misky na celou porci..

Vložení nových jídel může být pro dítě stresující, protože v jeho stravě se objevují potraviny, které se zásadně liší od mateřského mléka nebo upravené směsi. Mladí rodiče musí být dobře obeznámeni s otázkou, jak podávat první doplňková jídla, což zabrání problémům se zdravím dítěte.

První výživové produkty

Pediatr by měl doporučit první produkty pro pětiměsíční dítě mladým rodičům, přičemž by měl brát v úvahu fyzický vývoj a hmotnost dítěte a zralost jeho zažívacího systému. Specialista také pomůže rodičům vymalovat nový jídelní plán..

Nabídka pětiměsíčního dítěte, kromě mléčné výživy a mateřského mléka, může zahrnovat zředěné ovocné šťávy, ovocné a zeleninové pyré, cereálie a rostlinný olej.

Režim krmení pětiměsíčního dítěte

Pro testování je dítěti dána část, jejíž objem je v první polovině dne půl lžičky, což vám umožní sledovat reakci dítěte na nové jídlo. S pozitivním výsledkem se část misky denně zvyšuje o 100%. Za týden lze objem nových jídel zvýšit na doporučenou věkovou normu..

Proto se dítěti do 5 měsíců denně doporučuje následující velikosti porcí:

 • Ovocná šťáva 40 - 50 ml.
 • Ovocné pyré 40 - 50 gr.
 • Zeleninové pyré nebo kaše 80 - 100 g.

Je důležité si uvědomit, že hlavním produktem výživy dítěte by mělo být mateřské mléko nebo upravená směs.

Šťávy by měly být zadávány opatrně, doporučuje se začít zelenou jablečnou šťávou. Nemůžete dát dítěti čerstvě vymačkanou šťávu, měla by být smíchána s vodou ve stejném poměru. Představení tohoto produktu začíná několika kapkami. Při absenci alergických reakcí a poruch trávení u dítěte se množství šťávy denně zdvojnásobuje.

Pokud bylo rozhodnuto zahájit doplňkové potraviny s ovocnými pyré, pak je nejlepší zelené jablko - nejlépe se vstřebává tělem dítěte a riziko alergií je minimální. Первого lžička bude stačit poprvé. Dávka by se měla postupně zvyšovat tak, aby byla až do konce 5. měsíce na objem 50 ml za den.

Cuketa, květák a brokolice jsou nejlepší pro objevování zeleniny ve věku 5 měsíců..

Pokud se k prvnímu krmení použije dětská výživa zakoupená v obchodě, měli by rodiče pečlivě prostudovat její složení. Kromě zeleniny a vody se v potravinách často vyskytuje rýžová mouka a kukuřičný olej. Tyto přísady jsou pro kojence nežádoucí..

Recepty rostlinných pyré pro kojeneckou výživu jsou velmi jednoduché. Zeleninu důkladně opláchněte, oloupejte a znovu opláchněte. Připravený produkt se musí nakrájet na malé kousky a připravit v malém množství vody nebo napařit. Hotová zelenina by měla být umístěna do mísiče a uvedena do homogenního stavu.

Rostlinné pyré lze připravit předem a zmrazit pomocí ledových forem nebo silikonových pekáčů.

Užitečné tipy pro maminky: PRVNÍ PODÁVÁNÍ

Děti mají různé vkusové preference. Pokud se tomu dítěti nebo té zelenině nelíbilo a on to odmítl jíst třikrát za sebou, rodiče by měli dítěti nabídnout další jídlo.

Pro první seznámení dítěte s obilovinami je nejlepší použít ovesnou kaši nebo ovesnou kaši bez mléka, protože neobsahují lepek, který narušuje plynulý chod žaludku. Nejvhodnější je použití obilovin pro kojeneckou výživu zakoupených v obchodě, které se před použitím ředí vodou..

Pohanka a rýžová kaše pro krmení pětiměsíčního dítěte lze připravit samostatně. Aby to bylo možné, musí být promytá zrna nalita do mlýnku na kávu a mleta do stavu mouky. Poté musí být velká lžíce získané mouky opláchnuta ve 100 ml vody a ochlazena.

Existuje další možnost výroby obilovin pro dítě: připravená pohanka nebo rýže se šleží mixérem do svěží hmoty, zředí se mateřským mlékem, směsí nebo vodou a nabídne se dítěti.

Jakmile část rostlinného pyré nebo obilovin dosáhne věkové normy, měl by se k ní přidat rostlinný olej v množství 1-3 ml.

Návnada od 5 měsíců v prvním týdnu.

DenŠťouchaná zelenina a obilovinyOvocné džusyOvocné pyré
11/2 čajové lžičky (5 g);Několik kapek1/4 čajové lžičky
21 čajová lžička (10 g);1/4 čajové lžičky½ lžičky
320 g½ lžičky10 ml
420-30 g10 ml20 ml
540-60 g20 ml30 ml
670 až 75 g30 ml40 ml
775 - 100 g40-50 ml50 ml

Co nelze do 5 měsíců zavést do dětské výživy

Trávicí soustava pětiměsíčního dítěte není dobře vyvinutá, proto existuje několik omezení, která platí pro pokrmy pro první krmení.

Podle zákazu pro dítě ve věku pěti měsíců:

 • jídla se solí, cukrem, kořením;
 • citrusové a exotické ovoce;
 • světlá zelenina;
 • cukrovinky a čokoláda, polotovary, výrobky, které neobsahují přírodní složky;
 • oves, krupice, pšeničná kaše obsahující lepek;
 • smažená jídla.

Až donedávna pediatrové doporučovali dětem sýr a kefír pro první krmení. Mléko bezpochyby obsahuje značné množství vápníku nezbytného pro růst těla dítěte. Rusští pediatrové však dnes nedoporučují nedávat dětským výrobkům obsahujícím mléko, dokud nedosáhne šesti měsíců. Důvodem je, že mléčný protein může vyvolat alergie a může přispět k onemocnění ledvin..

Přibližná strava pětiměsíčního dítěte po doplňkovém krmení:

JístNádobí
SnídaněMateřské mléko nebo směs 200 ml
ObědKaše na vodě 100 g, šťávy nebo ovocné pyré 30 - 50 ml (g.)
VečeřeRostlinné pyré 100 g., Rostlinný olej 1-3 g., Mateřské mléko nebo směs 100 ml
Večeře a pozdní večeřeMateřské mléko nebo směs 200 ml

Režim krmení pomáhá správně zavádět nová jídla do dětské výživy. Pokud je to nutné, můžete jej na základě doporučení odborníka změnit.

Jak začít s doplňkovými potravinami od 5 měsíců?

Úplně první měsíce života dítěte jsou pozadu. Od věku 4–5 měsíců matky stále více přemýšlejí o tom, kdy by se v nabídce dítěte měly objevit nové produkty, které dítě postupně přizpůsobí jídlu pro dospělé a vytvoří žvýkací aparát. Postup zavádění doplňkových potravin do dětské výživy je nejednoznačný.

Za 5 měsíců vám představíme možnosti, jak by se doplňkové potraviny měly doplňovat.

Není to brzy za pět měsíců...

Se všemi různými verzemi a doporučeními je jedinou správnou možností doplnění kojení dítěte do 6 měsíců věku, pokud množství mateřského mléka a jeho nutriční hodnota jsou pro dítě dostačující. Tak říká slavný pediatr Komarovsky.

Pokud je vaše dítě na umělém krmení nebo se počet kojení významně zvyšuje kvůli skutečnosti, že dítě nespokojí hlad s množstvím mléka v matčině hrudi, můžete po konzultaci s pediatrem vstoupit do prvního krmení za 5 měsíců.

Co si vybrat?

Jaký produkt bude správné dávat prvnímu dítěti během kojení? Může to být mléčná kaše nebo zeleninové pyré.

Ale Dr. Komarovsky docela logicky a rozumně doporučuje zahájit vytváření pestré nabídky pro děti s kvašenými mléčnými výrobky, protože co do složení jsou co nejblíže mateřskému mateřskému mléku nebo směsím umělého mléka.

Kromě toho kyselé mléčné bakterie podle Komarovského dokonale ničí mnoho mikrobů způsobujících různé infekce a jsou velmi užitečné pro umělé krmení.

Ať už učiníte jakékoli rozhodnutí, nezapomeňte:

 • první návnada může začít, pouze pokud je dítě zcela zdravé;
 • nové produkty by neměly být podávány, pokud má být očkování provedeno, pokud byla vakcína právě podána;
 • krmte dítě pouze čerstvě připraveným produktem;
 • začít vytvářet dětské menu pouze s jednosložkovými formulacemi;
 • konzistence kaše nebo bramborové kaše je polotekutá a zcela homogenní;
 • doporučuje se zavádění nových produktů do ranního krmení, aby bylo možné během dne sledovat stoličku dítěte a možné vyrážky na kůži;
 • první část v nabídce by neměla být větší než 1 čajová lžička;
 • je důležité vstoupit do každého následujícího produktu v dětském menu pouze týden po zadání předchozího;

dokud se část krmení postupně nezvýší na 100–150 g, aby se dítě stalo jedním úplným krmením, musí být dítě krmeno mateřským mlékem nebo obvyklými mléčnými směsmi pro děti na umělém krmení..

Jaké jsou možnosti?

Mléčné výrobky

Pokud se, jak radí Dr. Komarovsky, rozhodnete začít s fermentovanými mléčnými výrobky:

 • je nutné dát čerstvý kefír bez jeho osladění;
 • první porce jsou 1 - 2 lžičky;
 • hmotnost se postupně upraví na 100 až 150 g;
 • struktura kefíru by měla být naprosto homogenní;
 • týden po zavedení kefíru můžete začít dávat tvarohový sýr přidáním 1 čajové lžičky do jogurtu a důkladným mícháním, dokud nebude zcela homogenní;
 • podíl tvarohu se v průběhu měsíce postupně zvyšuje na 30 g;
 • za měsíc můžete začít vykrmovat obilovinami.

Pro pětiměsíční dítě na umělém krmení je lepší začít rozšiřovat stravu obilovinami.

 • Úvodní tabulka Světové zdravotnické organizace (WHO) pro první krmení doporučuje přípravu prvních obilovin z rýže, pohanky, ovsa nebo kukuřičné krupice, pečlivě rozemletou v mlýnku na kávu nebo v mixéru.
 • Kaše by měla být tekutá a teplá..
 • Nepřidávejte cukr.
 • Je lepší okamžitě dát dítěti příležitost zvyknout si na kaši z lžíce (sterilní a teplé, nejlépe z individuálního dětského nádobí).
 • Seznámení s ovesnou kaší začíná 1-2 čajovými lžičkami, které postupně zvyšují porci.
 • Na rozdíl od kefíru s tvarohem a zeleninovým pyré se kaše nejlépe podává před spaním. Podle Dr. Komarovského pomůžou dobře nasýtit dítě a bude klidně spát až do rána.

Zeleninové pyré

Mnoho matek se rozhodlo začít diverzifikovat menu svého dítěte zeleninovými pyré. Tabulka WHO téměř jednomyslně nedoporučuje zavádět zeleninu s umělým a přirozeným krmením do 6 měsíců do stravy dětí, které jedí mateřské mléko. Kojenci, kteří jsou kojeni do věku 5 měsíců, však již potřebují další produkty, které aktivně rostoucímu a vyvíjejícímu se dítěti poskytnou důležité mikroelementy a vitamíny..

Tabulka priorit pro vstup zeleniny do dětské výživy vám pomůže určit první zeleninu pro vaše dítě. V každém případě by měla být zelená nebo bílá zelenina, neutrální v chuti, nezpůsobující alergii. Zpravidla je to cuketa nebo květák. Po přijetí rozhodnutí dodržujte následující pravidla:

 • pro výrobu bramborové kaše vyberte pouze čerstvou a zralou zeleninu; důkladně je umyjte a oloupejte;
 • je lepší vařit zeleninu v dvojitém kotli, můžete péct nebo vařit, máčení již ve vroucí vodě;
 • po rozemletí bramborové kaše v mixéru rozemele jemné síto, aby se zničila všechna vlákna a hrudky;
 • dosáhnete polotekuté konzistence přidáním mateřského mléka nebo zeleninového vývaru do zeleninové hmoty;
 • doporučuje se přidávat olivový nebo kukuřičný rostlinný olej po kapkách do zeleninového pyré a postupně zvyšovat jeho množství na 1 lžičku;
 • kategoricky nelze solit;
 • krmte své dítě vždy čerstvé a teplé bramborovou kaší, ale ne horké;
 • doplňte stravu novou zeleninou až poté, co si plně zvyknete na předchozí.

Ovocné pyré

Mnoho babiček trvá na tom, aby první návnady byly ve formě ovocných šťáv a bramborových kaší. Dr. Komarovsky a většina odborníků WHO jsou však přesvědčeni, že ovoce je pro kojence do 8 měsíců nesmírně nežádoucí. Koneckonců, všechny ovocné nástrahy je třeba dát syrové a žaludek a střeva dítěte, které stále dostává mateřské mléko nebo je krmeno, stále není připravena na asimilaci a zpracování takových potravin. Proto začněte doplňovat krmení obilovinami, kefírem a šťouchanou zeleninou. Připraví malé organismy pro bezbolestnou asimilaci ovoce v jakékoli formě..

Úvodní tabulky

Jaké jsou změny v práci gastrointestinálního systému dítěte?

Jakmile je dítě doplněno prvním krmením, je aktivována funkce jater dítěte, začnou se vytvářet nové enzymy. A to se okamžitě projeví ve změně stolice: v něm lze pozorovat greeny a hlen. Pokud se dítě zároveň cítí normálně (klidné, pozitivní, nebojí se otoku a koliky), nebojte se. Židle se musí normalizovat do 5-7 dnů. Neměli byste se bát, pokud první bramborová kaše vyjde bez trávení tělem. Je to zcela přirozený proces, jak si střeva zvyknou na inovace..

Nezapomeňte, že vláknina v zelenině má tendenci uvolňovat stolici a některé ovoce ji drží na svém místě..

Organismus každého dítěte je individuální. Proto se rozhodování, že vaše dítě přišlo k dalšímu krmení:

 • nezapomeňte se poradit s lékařem;
 • pečlivě sledujte náladu a chování dítěte;
 • prostudovat tabulky pořadí vstupu různých produktů do stravy kojenců;
 • poslouchat doporučení předních pediatrů, včetně Komarovského;
 • Buďte trpěliví: pokud dítě okamžitě nepřijme žádný produkt, zkuste to znovu a znovu nebo se k němu po 1-2 týdnech vraťte;
 • jídlo, které vyvolává alergické reakce, okamžitě odmítněte.

Potřebuje dítě 5 měsíců?

V prvních měsících života dítě konzumuje výhradně mléko - buď z mateřského prsu, nebo ve formě mléčné směsi, pokud není možné kojit. Dospělé dítě už takové jídlo dostává. Je možné začít s krmením dítěte do 5 měsíců, pokud je to odůvodněné, jaké produkty představit a jak sestavit denní menu pro dítě?

Mateřské mléko jako nejlepší jídlo

Mléko z mateřského prsu je to nejlepší jídlo pro každé dítě. Toto jídlo je ideálně vyvážené svým složením, které obsahuje nejen uhlohydráty, tuky, vitamíny a bílkoviny, které se také nacházejí v jakékoli směsi, ale také speciální látky, které ve směsích neexistují. Jedná se o imunoglobuliny, které posilují zdraví dítěte a chrání dítě před infekcemi a speciálními faktory odpovědnými za zrání střeva, hormonálními látkami a různými enzymy.

To je důvod, proč lékaři doporučují krmit kojence do 6 měsíců věku pouze mateřské mléko. Doplňkové krmení by mělo být zahájeno dříve, než v tomto období, pouze pokud není možné kojit, v případě nemoci dítěte (například s křivicí nebo anémií), jakož i s hypogalaktií u matky.

Nové produkty ve výživě dítěte na umělém krmení

Kojenci, kteří jsou krmeni směsí, se začnou živit již po 4 měsících a doporučuje se seznámit se s zeleninovými pyré.

Ve věku 5 měsíců se podíl zeleniny mírně zvyšuje a zavádějí se nové produkty:

 • Ovesná kaše. Doplňkové cereálie začínají rýží nebo pohankou. Můžete také vyrobit kukuřičnou kaši.
 • Ovoce. Pro první ovocné pyré se doporučuje vzít jablka, banány nebo hrušky.
 • Rostlinný olej. Začne se přidávat do šťouchané zeleniny o hmotnosti 1 gram, což zhruba odpovídá 1/5 lžičky.

Zavedení stejných produktů se doporučuje ve stravě dětí, kterou matka nemůže plně kojit. U těchto dětí se kojení začíná nahrazovat doplňkovými potravinami o něco dříve - od 4 do 5 měsíců.

Kolik by mělo dítě jíst?

Celkové množství jídla za den u pětiměsíčního dítěte se počítá na základě jeho tělesné hmotnosti. Hmotnost dítěte je rozdělena na 7 a dostávají celkové množství jídla, které je třeba dítěti dát za den. Vydělením počtu jídel zjistíte objem jednoho krmení. V průměru pět měsíců děti jedí 800–1 000 ml jídla denně. Pro jedno krmení obdrží dítě tohoto věku 160-200 ml potravy.

Pokud jde o umělá jídla zavedená do stravy 5měsíčníků, jejich normy budou následující:

Produkt

Maximální částka pro dítě je 5 měsíců

Články O Neplodnosti