Hlavní Testy

První program doplňkového krmení Komarovsky pro kojení: pravidla zavedení a podrobné tabulky za měsíc

V prvních šesti měsících života dítěte potřebuje jeho tělo speciální vyváženou stravu. Mateřské mléko dokonale splňuje tento úkol a uspokojuje všechny potřeby živin, vitamínů a minerálních látek dítěte. Během této doby v těle drobků dozrávají trávicí a enzymové systémy a vzniká nezbytná střevní mikroflóra. Po 5-6 měsících už mateřské mléko nestačí. Díky včasnému zavedení doplňkových potravin pro HS a schématu doporučenému Evgeny Komarovskou si dítě rozvíjí preference potravin. Také dodává tělu vlákninu a další minerály nezbytné pro fyzickou aktivitu, proporcionální růst a duševní vývoj..

Včasné správné krmení umožňuje dítěti aktivně se vyvíjet a uvádět ho do nových produktů

Základní principy doplňkových potravin Komarovsky

Aby bylo zavádění doplňkových potravin bezpečné pro kojence a méně stresující pro rodiče, je třeba dodržovat několik pravidel:

 • Jakákoli inovace v potravinách by měla být postupná. Nejprve dejte jen pár lžiček / doušek a krmte mlékem nebo mléčnou směsí.
 • Posouzení reakce dítěte na nový produkt, který zahrnuje sledování chování, spánku, stolice a vyrážky na kůži. Množství přiváděného produktu je možné zvýšit, pouze pokud nedochází k negativní reakci.
 • Pokud existují bolestivé projevy, musí být zavedení přípravku dočasně zastaveno a nesmí být přeneseno na jiné jídlo, které není pro dítě neznámé, dokud nezmizí následky negativní reakce..
 • Neměli byste dávat drobky něco nového, abyste vyzkoušeli, zda je nemocný nebo během preventivního očkování, tři dny před a po zákroku.
 • Pokud odmítne nový produkt, neměli byste dítě donutit jíst. Jeho tělo si nejlépe uvědomuje, co mu chybí..
 • Až 6 měsíců není pro krmení dítěte potřeba nic jiného než mléko. Toto pravidlo platí pro kojence při přirozeném krmení. U řemeslníků je doba zahájení doplňování potravin 5-5,5 měsíce, což je vysvětleno dřívějším dokončením tvorby enzymatického systému..
 • Lžíce, bryndáčky a další zařízení se hodí, protože doplňková jídla jsou přechodem z úplně tekutého na hustší a heterogennější jídlo s hrudkami a dalšími inkluzemi.

Při kombinovaném krmení doplňkové krmivo Dr. Komarovsky doporučuje začít také s fermentovanými mléčnými výrobky, protože mléčná směs spolu s mateřským mlékem navíc plní pankreas a trávicí systém (doporučujeme si přečíst: jak správně krmit smíšené krmení podle Dr. Komarovského?).

Šestiměsíční věk

Komarovsky ve většině případů zavádí doplňkové potraviny ve věku šesti měsíců (doporučujeme si přečíst: jak správně podávat doplňkové potraviny po 6 měsících?). Pořadí pěti jídel denně pro dítě za šest měsíců je uvedeno v tabulce:

Čas krmeníStrava
06:00 - 07:00mateřské mléko nebo kojenecká výživa
10:00 - 11:00nízkotučný kefír pro děti - 150 ml a tvarohový sýr - 30 mg
14:00 - 15:00mateřské mléko nebo kojenecká výživa
18:00 - 19:00mateřské mléko nebo kojenecká výživa
22:00 - 23:00mateřské mléko nebo kojenecká výživa

Lhůty se mohou lišit v závislosti na charakteristikách kojeneckého režimu, ale měly by se krmit nejméně 5krát denně. Jedno z krmiv je nahrazeno mléčnými výrobky..

Po 6 měsících je kefírem nahrazeno pouze jedno krmení, zbytek je držen v mateřském mléce nebo směsi

Vstup do kefíru v dětském menu se provádí postupně. Zpočátku se podává pouze 3 až 4 lžičky a zbytek dítěte jí mateřské mléko. Je lepší to udělat ráno a sledovat, jak tělo dítěte reaguje na nový potravinový produkt. Pokud by stav drobků zůstal v tomto dni normální a po užití kefíru nebyly pozorovány žádné negativní důsledky, může být jeho den následující den zdvojnásobena a dále podle schématu pokaždé, když se dítě krmí mlékem nebo směsí:
(doporučujeme přečíst: v jakém věku můžete dát kefír malému dítěti?)

 • první den - 10-15 ml;
 • druhý den - 20-30 ml;
 • třetí den - 40-60 ml;
 • čtvrtý den - 80 - 120 ml.

Když jedna porce kefíru dosáhne 150 - 160 ml, měla by se začít přidávat tvaroh i postupně. První den, pouze jedna lžička, druhý - 2, a pak na podobném principu, dokud množství nedosáhne 30 gramů, a to je norma tvarohového sýra pro děti za 6-8 měsíců, po 8 se zvyšuje na 50 gramů. V závislosti na chuťových preferencích dítěte může být podobná směs tvarohu a kefíru připravena s přídavkem malého množství cukru. Výsledkem je, že jedno z krmení se stává zcela běžným jídlem. Až do 7 měsíců byste měli dodržovat tento rytmus krmení..

Když se tělo přizpůsobí první fázi, můžete dát dítěti „buničinu“ kefíru a tvarohu

Sedmiměsíční věk

Do 7 měsíců není čas přejít na jiné krmení mateřským mlékem. Nejlepší je pokusit se nahradit poslední jídlo před spaním (doporučujeme si přečíst: jak nahradit mateřské mléko po roce - Komarovsky názor). Níže je tabulka pěti jídel denně pro sedmiměsíční dítě:

Čas krmeníStrava
06:00 - 07:00mateřské mléko nebo kojenecká výživa
10:00 - 11:00nízkotučný kefír pro děti - 150 ml a tvarohový sýr - 30 mg
14:00 - 15:00mateřské mléko nebo kojenecká výživa
18:00 - 19:00mateřské mléko nebo kojenecká výživa
22:00 - 23:00mléčná kaše - 200 ml

Použití k prvnímu krmení by mělo obiloviny obilovin vařené v mléce. Komarovsky považuje pohankovou, ovesnou kaši a rýžovou kaši za nejvhodnější pro krmení (doporučujeme si přečíst: jak vařit pohankovou kaši pro první krmení?).

Pro správnou přípravu mléčné kaše bude dítě potřebovat:

 • mléko - 100 ml;
 • rýže, pohanka nebo ovesné vločky - 10 gramů, to je asi 1,5 lžičky;
 • vařená voda - 20-30 ml;
 • cukr - půl lžičky, můžete a trochu více chutnat.
Postupně se zavádějí také doplňkové potraviny na bázi mléčné kaše - to je důležité pro odstranění alergií na bílkoviny krav a různých obilovin.

Samotný proces je poměrně jednoduchý:

 • rozpustit vhodnou mouku a cukr ve vroucí vodě při pokojové teplotě;
 • výsledná směs postupně nalijte do vroucího mléka, ale nepřestávejte ji míchat;
 • vařte 3 minuty - je připravena lahodná kaše.

Osmiměsíční věk

Ve věku osmi měsíců je čas vyměnit třetí krmení. Kromě toho lze již množství tvarohu zvýšit na 50 gramů. Použití tabulky ukazuje pět jídel denně v tomto věku:

Čas krmeníStrava
06:00 - 07:00mateřské mléko nebo kojenecká výživa
10:00 - 11:00nízkotučný kefír pro děti - 150 ml a tvarohový sýr - 30 mg
14:00 - 15:00zeleninová polévka nebo bramborová kaše - 200 ml
18:00 - 19:00mateřské mléko nebo kojenecká výživa
22:00 - 23:00mléčná kaše - 200 ml

Je vhodné začít zavádět zeleninové pokrmy do nabídky drobků během doplňkového období, kdy má alespoň jeden zub. Pokud se dítě v tomto věku nemůže chlubit jediným mléčným zubem, měli byste počkat trochu se zavedením zeleniny, nicméně přítomnost zubů není nutnou podmínkou.

Za prvé, při krmení je třeba se pokusit krmit drobky zeleninovým bujónem podle známého vzoru: 20-30 gramů poprvé a ve druhém podávání dvakrát. Tímto způsobem můžete snadno zjistit reakci dítěte na zeleninu. Pokud těstina drobků vzala odvar normálně, je dovoleno dávat zeleninové polévky a bramborovou kaši, postupně zvyšovat jejich počet na plnou porci jednoho krmení.

Zeleninové pyré jsou skvělé pro krmení dítěte, ale vyžadují také pečlivé zavedení stravy

Po 2-3 týdnech krmení zeleninovými pokrmy můžete zkusit zavést maso. Měli byste začít vařením polévek na masovém vývaru. Kuřecí maso je ideální pro první vývar. Poté, pokud nedošlo k žádné negativní reakci, by se mělo jemně nakrájené maso přidat přímo do polévky a po čase 1/5 žloutku vařeného kuřecího vejce. Je důležité vědět, že do 12 měsíců se pro dítě nedoporučuje více než polovina žloutku.

Recepty zeleninového vývaru a bramborové kaše

Na internetu je snadné najít mnoho receptů s videi nebo jednoduše pomocí podrobných pokynů pro krmení dětí v souladu se zásadami zavádění nových produktů Komarovsky. Mezi nimi je zeleninový vývar. K jeho přípravě potřebujete brambory, mrkev, cibuli, zelí. Musíte vzít množství zeleniny v poměru 50 gramů zeleniny na 100 ml vody. Udělat zeleninu odvar není obtížné:

 1. Jemně nasekejte všechny ingredience.
 2. Nalijte je vroucí vodou a nechte je pod víkem. Pokračujte ve varu, dokud není celá vařená zelenina úplně vařena.
 3. Kmen s gázou. Přiveďte znovu k varu.
 4. Připravený vývar nalít do láhve.

Chcete-li hýčkat drobky s lahodnou šťouchanou zeleninou, musíte:

 • zelenina - 100 gramů, z toho brambory - 20 gramů;
 • mléko - 25 gramů;
 • rostlinný olej - 3 gramy.

Postup vaření je následující:

 1. Jemně nasekejte různé druhy zeleniny. Přidejte k nim trochu vroucí vody a vložte dušené maso.
 2. Při hašení pokaždé, když se voda vaří, přidejte vroucí vodu.
 3. Zeleninová kaše dušená vidličkou, dokud není hladká.
 4. Do připravené směsi nalijte horké mléko a sůl. Zamíchejte a přiveďte k varu.
 5. Do výsledného pyré přidejte trochu rostlinného oleje.

Od devíti měsíců do roku

Do roku je konečný přechod na běžné jídlo, ale do 12 měsíců je lepší nechat alespoň jedno kojení. Po tomto období neexistuje zvláštní biologický smysl pro krmení dítěte mateřským mlékem, podle Komarovského, ale složení mléčného mléka může pokračovat až jeden a půl až dva roky. Následuje pětinásobné jídlo ve věku 9 měsíců až rok:

Čas krmeníStrava
06:00 - 07:00mateřské mléko nebo kojenecká výživa
10:00 - 11:00nízkotučný kefír pro děti - 150 ml a tvarohový sýr - 30 mg
14:00 - 15:00zeleninová polévka nebo bramborová kaše - 200 ml
18:00 - 19:00mateřské mléko nebo kojenecká výživa
22:00 - 23:00mléčná kaše - 200 ml

Při zavádění doplňkových potravin a jakýchkoli nových produktů je důležité dodržovat obecná pravidla, aby nedošlo k poškození zdraví dítěte. Podle Dr. Komarovského je lepší odložit experimenty s jídlem během doplňkových potravin na později, protože čím je dítě starší, tím méně jsou nebezpečná jídla s neobvyklými produkty, zejména ty, které jsou geneticky nepůvodní.

První návnada pro smíšené krmení - kdy zavést

Zavádění doplňkových potravin je pro mladé rodiče dlouho očekávaným okamžikem. Každá těhotná žena, která chodila kolem regálů s dětským zbožím, si představovala, že přijde den, kdy koupí své dítě nejmódnější sklenice a krabice s jídlem. Stále více žen však v době zavedení doplňkových potravin odmítá tovární pyré a cereálie, přičemž dává přednost domácímu vaření.

Co je směsné krmení?

Smíšené krmení na základě samotného názvu znamená kombinaci některých produktů pro dítě. Ve skutečnosti je to: smíšené krmení je druh krmení dítěte, ve kterém není dostatek mateřského mléka, a dítě musí být krmeno:

 • dárcovské mléko,
 • upravená mléčná receptura,
 • mléko skotu (kráva nebo koza).

WHO doporučuje zvolit z možných možností upřednostňování upravených mléčných receptur. Doplnění dítěte dárcovským nebo kravským mlékem předpokládá jeho povinné vaření, což znamená zničení většiny vitamínů a minerálů.

Při správném řízení smíšeného krmení by měla žena nejprve nabídnout oběma dětem jedno po druhém, a pokud není nakrmena, nakrmit ho směsí lahví.

Pozornost! Smíšené krmení s účastí kravského nebo kozího mléka lze provést pouze tehdy, pokud je pro finanční situaci rodiny pro rodiče jednodušší a výhodnější mít v domě každý den hospodářská zvířata než drahá směs.

Načasování zavedení doplňkových potravin během krmení

Dnes má každá žena příležitost najít na internetu velké množství blogů věnovaných výchově a výchově dětí, na nichž jsou informace o načasování zavedení nových produktů velmi odlišné: některé doporučují krmení od jednoho měsíce věku, jiné ve 4-5 měsících.

Kojící máma výživa

Nejdůležitější věcí pro ženu je přemýšlet o tom, jak obohatit vlastní stravu tak, aby mateřské mléko mělo co nejvíce výhod pro zdraví dítěte. Je mnohem bezpečnější a výhodnější jíst rozmanitou kojící matku, dokud dítě není šest měsíců staré, než experimentovat s jídlem a jeho vlivem na stav dítěte..

Doporučení WHO

Podle otevřených údajů z oficiálních webových stránek Světové zdravotnické organizace nepotřebují děti před dosažením věku šesti měsíců biologicky žádné potravinové výrobky kromě mateřského mléka nebo upravené kojenecké výživy. První doplňkové krmení během smíšeného krmení se neliší, pokud jde o krmení dětí v mateřském mléce, za předpokladu, že dítě je krmeno upraveným mléčným přípravkem a dítě se narodilo včas. Předčasně narozené děti jsou krmeny podle individuálního schématu.

Podle pediatra, lékaře nejvyšší kategorie, Komarovsky E.O., pokud si rodina nemůže dovolit koupit vysoce kvalitní směsi a je donucena vařit kravské nebo kozí mléko pro dítě, můžeme přemýšlet o doplňkových potravinách dříve, protože takové dítě nedostává vitamíny a minerály z důvodu tepelné zpracování porce jídla. V tomto případě je riziko střevní bolesti, rozrušení stolice a alergických reakcí výrazně zvýšené..

Základní pravidla pro zavádění doplňkových potravin

Doplňkové nebo kojení by mělo být zavedeno postupně v malých dávkách. Je velmi důležité nemíchat několik složek najednou, protože v případě alergických reakcí nebude možné jednoznačně určit produkt, který musíte dočasně opustit.

Vývoj dítěte k zahájení krmení

Při pozorování stovek dětí každý rok si pediatři mohou všimnout, že ve věku šesti měsíců se dítě začíná měnit, připravuje se na dospělost a výživu:

 • objeví se první zuby;
 • některé děti se snaží sedět s podporou;
 • objevují se dovednosti držet lžíci a dát ji do úst.

Musím vědět! Prodloužené (více než minuta) sezení dítěte do 7-8 měsíců s podporou může nepříznivě ovlivnit zdraví páteře v dospělosti. Proto se nespěchejte, abyste dali dítě na vysokou židli.

Bezpečná polosedací poloha

Technika krmení

Jakýkoli produkt by měl být podán 2-3 čajové lžičky 1krát v první den krmení. Je moudřejší to udělat ráno, například při druhé snídani. Lékaři to vysvětlují tím, že v případě negativní reakce ze zažívacího traktu je dost času na přijetí souboru opatření k normalizaci trávení. Pokud krmíte dítě před spaním nového produktu, existuje riziko, že se v noci ocitnete bezesné noci kvůli bolesti v žaludku dítěte.

Když byla ochutnávka prvních 2-3 lžiček úspěšná, složka může být považována za bezpečnou a postupně zvyšovat porci, pokaždé vynásobením předchozího objemu 2. Takto dochází k hladké substituci jednoho krmení doplňkovými potravinami. Zbývající jídla zůstávají stejná: při smíšeném krmení je to mateřské mléko z levého a pravého prsu, doplněné směsí nebo analogem.

Substituce jednoho krmiva by měla trvat až 8 měsíců. Během této doby bude možné zkontrolovat toleranci všech dostupných produktů tělem dítěte, vybrat bezpečné dávkování a porozumět preferencím chuti dítěte. Od 8 měsíců věku můžete přistoupit k nahrazení dvou krmiv doplňkovými potravinami. Nyní, když jsou nebezpečné složky známy, můžete se rozhodnout, co bude dítě jíst v noci.

Na poznámku. Výživné poslední krmení poskytne dítěti a jeho rodičům dlouhý a zdravý spánek.

V jakých případech je to nemožné

Pediatrové nedoporučují zavádění nových produktů do výživy kojenců:

 • je-li porušen celkový stav dítěte v souvislosti s touto chorobou;
 • 3 dny před plánovaným očkováním a během prvních 3 dnů po něm;
 • pokud dítě odmítne krmit, dává přednost pouze matce kojení a doplňkovému krmení.

Preventivní očkování se provádí u dětí s neporušeným obecným stavem, protože k rozvoji imunity by mělo dojít, když tělo není vystaveno žádné další zátěži. Imunitní systém často reaguje na zavedení vakcíny s alergickou kožní reakcí. Pokud tělo kromě očkování přijme zátěž ve formě potravinového alergenu, bude pro lékaře obtížné pochopit skutečnou příčinu reakce, což znamená, že nebudou schopni náležitě pomoci tělu a předvídat možné reakce na následné očkování..

Schéma prvního krmení

Pediatrové nesouhlasí, který produkt je lepší začít doplňovat potraviny. Někteří jsou přesvědčeni, že zelenina je tím nejlepším řešením, jiní trvají na fermentovaných mléčných výrobcích. Rostlinné pyré z hlediska nasycení živinami, minerály a mikroelementy jsou mnohem užitečnější než jídla z kyselého mléka. Avšak drastická změna složení potravin může způsobit rozrušení střev. Proto velký počet lékařů trvá na tom, že doplňkové potraviny začínají fermentovanými mléčnými výrobky, protože nemají tak velké rozdíly ve složení s mlékem.

Pozornost! Kefir se doporučuje zavést jako jednu z prvních, protože obsahuje velké množství bakterií užitečných pro střevo, které jsou schopny bojovat proti vznikajícím střevním infekcím a pomáhají tělu při trávení, což je velmi důležité pro břicha malých dětí..

Týdenní podávací stůl

Na základě doporučení pediatrů je snadné sestavit tabulku pro zavedení doplňkových potravin pro šestiměsíční dítě.

Zavádění doplňkových potravin

1 den2 dny3 dny4 dny5 dní6 dní7 dní
1. týden2-3 lžičky kefír3-6 lžička kefír30 ml kefíru60 ml kefíru80 ml kefíru100 ml kefíru120 ml kefíru
2 týdny1 lžička tvaroh smíchaný se 100 ml kefíru2 lžičky tvaroh smíchaný se 100 ml kefíru3 lžičky tvaroh se 100 ml kefíru4 lžičky tvaroh se 100 ml kefíru5 lžička tvaroh se 100 ml kefíru6 lžička tvaroh a 100 ml kefíru7 lžička tvaroh a 100 ml kefíru
3,4 týdneNe více než 30 g tvarohu a 150 ml kefíruNe více než 30 g tvarohu a 150 ml kefíruNe více než 30 g tvarohu a 150 ml kefíruNe více než 30 g tvarohu a 150 ml kefíruNe více než 30 g tvarohu a 150 ml kefíruNe více než 30 g tvarohu a 150 ml kefíruNe více než 30 g tvarohu a 150 ml kefíru

Stejně tak po 7 měsících můžete zavést zeleninové pyré, počínaje 2-3 lžičkami, bez míchání s čímkoli. Jako doplněk použijte mléko. Když má dítě 8 měsíců, můžete zadat obilné cereálie a nahradit tak další krmení. Do roku bude dítě schopno plně přejít na alternativní výživu.

Lákat s potěšením

Pokud nespěcháte a kompetentně nereagujete na jakékoli negativní reakce zrušením produktu, budete moci do stravy zavést různá jídla bez poškození zdraví dítěte. Pokud se vyskytnou alergické reakce, neměli byste být naštvaní, prostě odložte provokátora produktu na několik měsíců a poté zkuste znovu. Většina časných alergií, které může dítě vyrůst v důsledku vývoje jater.

Dokorm a doplňkové potraviny Komarovsky

Pokud není dostatek mateřského mléka, krmí se dítě buď mléčnou směsí, nebo dárcovským mlékem, nebo mlékem hospodářských zvířat (kráva, koza). Všechny tyto výrobky jsou doplňkovými potravinami. Zásadní postavení: doplňkové krmení je, když mateřské mléko nestačí, to znamená, že doplňkové krmení probíhá pouze při smíšeném krmení.

Vše, co dítě prvního roku života dostává kromě mléka a mléčných směsí - jedná se o doplňkové potraviny. To znamená, že dítě je vědomě krmeno, připraveno na dospělost a na jídlo pro dospělé.

S ohledem na výše uvedené definice lze téma doplňkového krmení považovat za vyčerpané. S tím, co dát, jsme již přišli.

Nyní více o doplňkových potravinách. Skutečnou podstatou doplňkových potravin je, že nebudete celý den krmení matkou..

Kdy začít s doplňkovými potravinami?

Rodiče, jak jsme již zmínili, budou opakovaně (od zdravotnických pracovníků, od přátel a sousedů a prarodičů) naslouchat radě o myšlence, že je čas dát šťávu, šťouchané brambory, žloutky... rada ve věku jednoho měsíce a ve dvou měsících atd. Čím starší dítě, tím více lidí kolem bude vyjadřovat své rozhořčení a upozorní na své rodiče svou chamtivost, lenost a pedagogické selhání. Jiní nejsou na vině - všichni chtějí to nejlepší. Musíte jen vědět, že samotná praxe krmení kojenců šťávami a žloutky vznikla v dobách, kdy bez tohoto nebylo možné zajistit výživné výživě dítěte..

V nedávné minulosti (asi před 30–40 lety!), V případě neexistence nebo nedostatku mateřského mléka, dítě dostalo různá ředění kravského nebo dárcovského mléka. První i druhé bylo třeba zpracovat - nejprve vařit. Většina vitamínů byla zničena. Není divu, že za těchto podmínek se nedostatek vitamínů, železa a minerálních solí velmi rychle projevil ve formě různých nemocí - hypovitaminóza [1], pokles hemoglobinu, špatný přírůstek hmotnosti, křivice a vývojové zpoždění. A v reakci na to vyvstaly kompetentní a rozumná doporučení pro ty časy - o šťávách, o zeleninových pyré, o žloutku ao rybím oleji.

Nesmíme zapomenout, že nutriční charakteristiky obyvatel země vítězného socialismu vždy neumožňovaly poskytnout ošetřující matce úplné, vysoce kvalitní a rozmanité produkty. V podobné situaci - když mateřské mléko jednoduše nedokázalo uspokojit všechny potřeby dětí - bylo včasné přiřazení šťáv, šťouchaných brambor a žloutků k dítěti docela logické a zcela odůvodněné.

Znovu opakujeme:

pokud si kojící matka může dovolit plnohodnotnou a rozmanitou stravu (tj. zeleninu, ovoce, maso, chléb a ryby), pokud rodiče dokáží pro své dítě koupit kvalitní mléčnou směs přizpůsobenou kvalitě, takže pokud podmínky

Dokud dítě nedosáhne věku šesti měsíců, není nutné nic krmit.

Pokud jde o načasování začátku doplňkových potravin, několik dalších odstavců jako informace k posouzení.

Názor autora se může zdát kontroverzní, zejména s ohledem na skutečnost, že v nás již citovaný „Průvodce po dětské dietetice“ naznačuje: jablečná šťáva by měla být podávána od měsíce stará a od čtyř měsíců zeleninová vývar..

Studiem takových pokynů neustále zažíváte nejhlubší pochybnosti. Je zcela nepochopitelné, jak ostatní savci stále dokážou existovat. Ne, samozřejmě, můžeme připustit, že vlčí matka používá nějakou neznámou trávu, aby pomohla mláďatům vlků na nohy (přesněji na jejich tlapách). Po přečtení sci-fi si dokonce dokážete představit, jak dvoutýdenní vlčí mládě Papa Wolf přináší z lovu hodnotnou zeleninu obsahující vitamín. Ale i při maximálním stresu duševní činnosti člověk nemůže pochopit - kde polární medvěd „vytáhne“ vitamíny? Proč inteligentní příroda tolik trestala lidské mláďata, odkud tato podřadnost pochází? Proč všechna ostatní zvířata mohou žít bez zeleninových polévek a naše děti nemohou? Ale připustit, že Stvořitel byl omylem, autor nemůže.

 • Věda o vitaminech, jejich nedostatku a potřebě upravit přirozené krmení vznikla před mnoha lety, kdy nikdo nikdy neslyšel o upravených mléčných formách.
 • Předělávání stávajících pokynů a zpochybňování akademických názorů na výživu bylo vždy obtížným úkolem..
 • Pamatujte: šťávy, zeleninové pyré, ovocné cereálie nejsou jen doplňkovými potravinami. To je velmi vážná věc..
 • V chudé rozvojové zemi, kdy kojící matka hladoví a / nebo jedí monotónně (například pouze rýže, nebo jen data, nebo pouze ryby, nebo pouze chléb), je docela vhodné dávat dítěti vitamíny..
 • Pokud si za týden můžete koupit jedno kuřecí vejce za týden, je docela logické dát čtvrtměsíční strouhanku čtvrtinu žloutku. Ale pokud si můžete koupit tucet vajec - pak je lepší, když kojící matka sní vejce se třemi očima.
 • Není možné vidět výhody včasného krmení. Obecně řečeno, rodiče jednoduše vložili klíště do vlastního svědomí, říkají, že jsme udělali všechno správně. Ale tisíce vidí poškození - výskyt nebo zesílení alergických reakcí, rozrušení stolice. Stručně řečeno, jde o všechno: akademici píší pokyny, průmysl vyrábí šťávy, pediatrové doporučují šťávy, matky dávají šťávy, děti pijí šťávy, pediatrové léčí průjem a alergie, matky kupují léky a jiné šťávy - „hlavní věcí jsou chlapi, nezestárněte srdcem“.

Jak začít s doplňkovými potravinami?

Každé nové jídlo je zahrnuto do stravy postupně a opatrně. Nejprve několik lžiček (možnost - několik doušek) a krmte obvyklým jídlem (mateřské mléko, směs). Ohodnoťte reakci - chování, vyrážku, spánek, stolici. Pokud je vše v pořádku, zvyšte dávku. Něco není v pořádku - s tímto produktem chvíli počkejte a nezačínejte novými experimenty, dokud nezmizí bolestivé projevy. Nikdy nekrmte své dítě nic nového, pokud onemocní, a také do tří dnů před a tři dny po preventivním očkování.

Pokud dítě jakékoli krmení odmítne, netrvejte na tom! Jeho tělo samo ví lépe než vy, zda je to nutné nebo ne. I když je to klamání přírody snadno. Po mandarinkové šťávě (například) se dítě jistě usmívá. To je až příliš pravděpodobné, že po nějaké době se všichni členové rodiny nebudou smát.

Rovněž je třeba vzít v úvahu, že doplňkové potraviny nejsou pouze změnou složení potravin, ale také změnou jejich fyzických vlastností - to znamená, že z výlučně tekutých potravin přecházíme na hustší a často heterogenní - se všemi druhy hrudek a dalšími vměstky. Z toho vyplývá potřeba lžíce, podbradníků, šálků, talířů atd..

Krmení produktů: Kde začít a jak pokračovat?

Pediatrové ani vědci v oboru dietologie nemají v této věci jednotný a dohodnutý názor, ačkoli složení a možné možnosti produktů jako celku jsou definovány a obecně uznávány..

2) tvaroh a mléčné výrobky;

3) mléčné cereálie;

4) masitá (rybí) jídla a žloutek.

Každý konkrétní autor jakýchkoli „výživných“ doporučení docela přesvědčivě zdůvodňuje správnost svého konkrétního schématu. Zvažte následující příklad. Podle množství železa, minerálních solí a vitamínů jsou zeleninové pyré znatelně lepší než například mléčné výrobky. Závěr naznačuje, že začíná - šťouchaná zelenina. Na druhé straně dítě netoleruje ostré změny ve složení potravin. Je zřejmé, že rozdíl mezi mlékem a mléčnými výrobky je znatelně menší než mezi mlékem a zeleninou. V důsledku toho jsou rostlinné pyré teoreticky užitečnější a vhodnější, ale v praxi bude pravděpodobnost střevních poruch zase znatelně vyšší. Autor jako lékař nabízí čtenářům konkrétní možnost. Hlavní, opět praktický plus této konkrétní možnosti je nejnižší pravděpodobnost nežádoucích reakcí.

Takže strategie a taktika doplňkových potravin, nebo jednodušeji konkrétní sled akcí s vysvětlením a komentářem.

 • Znovu zdůrazňujeme (mohou mi čtenáři odpustit opakované opakování, ale vzhledem k významu otázky to prostě nefunguje jinak): do šesti měsíců není téma dalšího krmení. Nic! Vůbec ne! Krmíme mámu - kvalitativně a rozmanitě. Žádné nebo nedostatečné mléko - namáháme materiální zdroje rodiny a kupujeme vhodnou směs mléka. Nezáleží na tom, jak se tato směs nazývá, a na tom nezáleží, je to směs, tedy, standardní nebo speciální směs pro problémové dítě - sója, nízká laktóza [2], hypoalergenní, pro předčasně narozené děti atd. Pokud má dítě problémy před šesti měsíci, vyžadující použití speciálních směsí, znamená, že jsme zastavili výběr na nich (ty směsi, které přišly) a neprovádíme žádné experimenty.
 • Začněme fermentovanými mléčnými výrobky: optimální - kefír s nízkým obsahem tuku nebo kefír z dětské mléčné kuchyně. Nejlepší čas je druhé krmení (interval, pokusně, od 9:00 do 11:00). Proč fermentované mléčné výrobky? Protože neexistuje jen zásadní rozdíl ve složení ve srovnání s mléčnými výrobky. Protože a je již nezbytné, aby všechny výrobky z kyselého mléka obecně a zejména kefír obsahovaly bakterie z kyselého mléka. Kyselé mléko, bakterie, zaprvé, antagonisté (jinými slovy nepřátelé) mnoha škodlivých mikrobů, které mohou způsobit střevní infekce, a za druhé, tvoří látky, které se aktivně účastní procesu trávení, a v důsledku toho jej zlepšují (trávení); zatřetí snižují zátěž na nejslabší a nezralý orgán dítěte - na játra.
 • Poprvé dáme trochu - dvě nebo tři lžičky (a dáme to lžičkou). Pak doplníme obvyklým produktem - mateřským mlékem z prsu nebo směsí z láhve. Během dne budeme mít příležitost pozorovat. Za předpokladu, že je vše v pořádku, druhý den dávku zdvojnásobíme a tak dále. Toto, jak si vzpomínáte z kurzu školní matematiky, se nazývá geometrická progrese. Zvláštností je, že vše roste velmi rychle: první den - 10 - 15 ml, druhý - 20 - 30 ml, třetí - 40 - 60 ml, čtvrtý - 80 - 120 ml. Stop. Pokud se vyskytnou nějaké problémy nebo podezření na problémy - pauza. Dávka by se neměla zvyšovat, možná ani snižovat, ale pokud vás problémy skutečně trápí, zastavte ji úplně..
 • Čtvrtý nebo pátý den nanášení kefíru přidejte přímo tvaroh a dobře promíchejte. Tvaroh lze vyrobit sami (věda je malá), můžete si ji koupit. Hlavní věc: důvěra v kvalitu - čistota a trvanlivost. První den je jedna lžíce, druhá je dvě atd., Celkové množství ve věku od šesti do osmi měsíců je 30 g, po osmi měsících je to 50 g. Do jogurtu a do směsi tvarohu s kefírem lze přidat trochu cukru. Rozhodnutí přidat nebo ne závisí na chuti samotného kefíru a na tom, zda dítě souhlasí s tím, že bude jíst nesladěný kefír..

Jakékoli zákazy používání tvarohu (nejčastější motivací je rychlé přerůstání fontanelu, nemůžete mít hodně vápníku, ale je mnoho vápníku v tvarohu) nemají logický základ. V 30 g tvarohu je množství vápníku přibližně 47 mg, respektive v 50 g, 78 mg. Srovnejte se: ve 100 g kravského mléka - 120 mg, ve 100 g lidského mléka - 35-50 mg.

 • K úplné výměně jednoho krmiva je tedy třeba v průměru sedm až deset dní - 150 g kefíru + 30 g tvarohu. A všechna ostatní krmiva jsou stále hlavním produktem: mateřské mléko nebo upravená kojenecká výživa. A v tomto režimu, aniž by se škubaly a tvrdohlavě odrazovaly útoky poradců, je vhodné strávit tři až čtyři týdny.
 • Začneme nahrazovat další krmení - nejlépe poslední, před nočním spánkem. Používáme mléčné obiloviny. Nejracionálnější jsou tři typy - pohanka, oves, rýže. Kaši lze zakoupit - v prodeji je obrovské množství mléčné kaše pro kojeneckou výživu, ale můžete ji vařit sami. Pro vlastní vaření používáme mouku (rýže, pohanka, ovesné vločky); Pokud jste mouku nekoupili, vyrobíme ji pomocí běžného mlýnku na kávu. Jako hlavní rozpouštědlo se nejčastěji používá běžné kravské mléko. Mouka a cukr se přidávají do mléka. Je třeba poznamenat, že namísto kravského mléka je mnohem lepší používat mléčné receptury určené dětem starším než šest měsíců (velmi „následující receptury“ s číslem 2, o kterých jsme již psali).

Recept: Kaše

10 g (přibližně 1,5 lžičky) odpovídající mouky (pohanka, rýže, ovesné vločky) a 1/2 lžičky cukru se rozpustí ve 20-30 ml vařené vody při pokojové teplotě. Výsledný roztok nalijte za stálého míchání do vroucího mléka (množství mléka - 100 ml). Vařte 3 minuty. Hotovo. Protože cukr není standardní, možná budete muset přidat trochu víc.

Pokud jde o přípravu kaše na základě směsi. Vaříme kaši z odpovídající mouky ve vodě a když zchladne, přidáme směs v polovičním poměru: to znamená, že pokud jsou zapotřebí 3 polévkové lžíce směsi na 100 g vody, pak 1,5 polévkové lžíce na 100 g ovesné kaše. To je vše moudrost.

Čtenáři pravděpodobně budou překvapeni, že v seznamu doporučených produktů nenajdou krupicovou kaši. Ale je to právě kaše ze semoliny, která se používá nejčastěji a dříve, a možná i nyní, a zůstává nejoblíbenější, skutečně lidovou kaší pro děti. Všechno v něm je dobré: cena, snadná příprava, textura, chuť. A děti ji milují. Jeden malý problém: krupice je bohatá na lepek. Glutenový protein - v inteligentním lékařském jazyce se nazývá gliadin - někdy vyvolává výskyt vážných střevních onemocnění. K tomu dochází v situacích, kdy je nesnášenlivost gliadinu. S ohledem na tyto informace bychom však neměli popřít krupici. Je bezpečnější krmit ostatní obilninami a mannu trochu později - po osmi měsících.

 • Už nám je osm měsíců. Jíme čtyři až pětkrát denně: jednou kefír, jednou kaše a dvakrát až třikrát hlavní jídlo - směs nebo mateřské mléko. Přišlo dlouho očekávané období ovoce a zeleniny. Něco přišlo, ale ještě jsme nezjistili, zda máme zuby nebo ne. Pokud existuje ještě jedna - žádné otázky, spusťte zeleninu. Pokud ne, což se stává zřídka, počkejte trochu déle. Začněme testovacím krmením, jak naše dítě bude obecně reagovat na zeleninu. Vaření zeleninového vývaru. První den nabízíme 30-50 g, druhý - dvakrát tolik. Pokud je vše v pořádku, přecházíme na zeleninovou polévku nebo na zeleninové pyré a postupně zvyšujeme dávku, jedno z krmiv zcela nahradíme zeleninou.

Recept: VEGETABLE BREW

Brambory + mrkev + cibule + zelí: jemně nasekané, nalijeme vroucí vodou, přikryjeme pokličkou a vaříme, dokud se zcela nevaří. Filtrujte přes sýr, přiveďte k varu a nalijte do láhve. Předběžně je tento poměr následující: pro 50 g zeleniny, 100 ml vody.

Recept: VEGETABLE PURE

Řezáme různé druhy zeleniny, přidáme trochu vroucí vody a dusíme; jako vroucí voda přidat vroucí vodu. Otřete horkou zeleninu připravenou k jídlu přes síto, přidejte horké mléko a špetku soli. Porazte dobře a přiveďte k varu. Do hotové misky přidejte rostlinný olej. Zelenina - 100 g (brambory - nejméně 20 g); mléko - 25 g; rostlinný olej - 3 g.

 • Dva nebo tři týdny krmíme zeleninové jídlo (polévka nebo bramborová kaše, nikoliv zásadně), poté analogicky se zeleninou provedeme test na maso - polévku vaříme ne ve vodě, ale v masovém vývaru (ideálně kuře). Pokud by nebyly žádné problémy - přidáme pyré přímo do polévky, o pár dní později, opět přímo do polévky - strmě vařeného žloutku z kuřecího vejce - nejprve 1/5 dílu, pak další. V žádném případě není před rokem zapotřebí více než polovina žloutku.
 • Nyní o ovoci. Dáme jim ten den, když uvidíme první „šrafovací“ zub. A pokud se tento zub ukáže až šest měsíců, tolerujeme to. Začínat šťávami není vůbec nutné - ovocné pyré nebo maso pečeného jablka nejsou o nic horší. Džusy a ovocné pyré nenahrazují hlavní jídlo, jsou podávány navíc po krmení směsí prsou nebo mléka.
 • Ve věku devíti měsíců jsou tři krmiva zcela nahrazena doplňkovými potravinami. Opakujeme: jednou kefír + tvaroh, jednou kaše, jednou polévka. Kaše je nejrozmanitější. Polévky jsou nejrozmanitější: jak ve složení zeleniny, tak ve druhu masa, ne-li jen velmi mastné. Už jíme žloutek i rostlinný olej. Pijeme džusy - 30-50 g.
 • Co víc můžete udělat? Do kefíru a tvarohu přidejte drcené sušenky. Bramborová kaše s mlékem a šťouchaným masem. Pečené jablko. Strouhanka na chleba v polévce a chléb kůrka a plátek jablka mohou být podávány v ruce - sát (hlodat). Od 10 měsíců můžete vařit polévku ne na maso, ale na rybí vývar.
 • A co hlavní jídlo, které se zdá, že ve věku 9-10 měsíců přestává být hlavním jídlem? Je zřejmé, že máme na mysli upravené mléčné formule a (nebo) mateřské mléko. Pokud má matka mléko, je vhodné dítě krmit alespoň jednou denně. Po roce to již nemá zvláštní biologický význam [3]. Vysoce kvalitní mléčné směsi, které rozhodně nejsou složení horší než kravské mléko, mohou být podávány až na dva a až na tři roky.

Při provádění „výživných“ testů a inovací nezapomeňte:

naším hlavním úkolem je chránit zdraví dítěte a čím je dítě starší, tím méně nebezpečné jsou jeho nutriční experimenty.

Ale vždy buďte velmi opatrní u geneticky nepůvodních potravin (nezapomeňte, v kapitole „Těhotenství“ - kterou prababička nejedla a my ji nemusíme). U dětí v rodinách s nízkými příjmy je méně pravděpodobné, že onemocní především proto, že na zámořské pochoutky není dostatek finančních prostředků.

Dětská játra jsou jedním z nejslabších orgánů a dokonce iu absolutně zdravého a normálně se vyvíjejícího dítěte konečně „zraje“ a stává se, stejně jako u dospělých, někde kolem 12 let. Jakékoli nestrávené částice (ty, které způsobují alergie) musí být neutralizovány a odstraněny z těla. A játra mají v tomto procesu hlavní roli. Jak dítě roste, mnoho produktů, které dříve způsobovaly těžkou alergii, se začalo tolerovat docela normálně - játra zraje. Babičky říkají: „vyrostlé“. Říkají to správně. Pokud má dítě známky alergie na čokoládu, jahody nebo pomerančový džus (vyrážka, svědění, naštvaná střeva při normální tělesné teplotě), neznamená to, že dítě je odsouzeno k oddělení od čokolády až do konce svých dnů. Buď trpělivý. A neohlížejte se a řve: „Proč je to možné pro všechny, ale moje ne?“

Každý pediatr ví: v pondělí děti častěji onemocní. Víš proč? Protože v neděli chodí navštívit babičky a jídlo je bohužel v nás považováno za měřítko lásky.

Pravidla pro zavedení doplňkového krmení se směsným krmením

Smíšené krmení je běžný systém krmení pro malé děti. Dítě s nedostatkem mateřského mléka dostává doplňkové krmení. Ideálně je to přizpůsobená mléčná směs vhodná pro věk. Ale nastává okamžik, kdy je třeba diverzifikovat stravu. Jde o doplňková jídla. Toto je jedno z významných stádií v životě dítěte a je důležité se jím správně projít.

Načasování zavedení doplňkových potravin na doporučení WHO

Podle Světové zdravotnické organizace nepotřebují děti po dobu až 6 měsíců další jídlo. Ale při smíšeném krmení mohou být doplňková jídla podávána od 4,5 do 5 měsíců, pokud je to nutné, od přesně 4 měsíců. Až do tohoto věku tělo nevytváří potřebné enzymy, trávicí systém není připraven na změnu stravy.

Co doporučuje WHO:

 1. V první řadě je mateřské mléko. Docorm se podává po sytosti, vábení je určeno k rozvoji chuťových pohárků a je dáno dítěti k hrudi. To znamená, na lačný žaludek.
 2. Je důležité sledovat fyzický stav dítěte, aktivitu a náladu. Účinek nového produktu na tělo může být neočekávaný..
 3. Pokud dítě na to ještě není zralé, neměli byste jim dávat doplňková jídla. Příznaky připravenosti jsou určovány chováním, výživným zájmem, schopností přijmout nebo odmítnout lžíci.

Důležité! Na balení dětské výživy najdete věkové známky „od 3 měsíců“ nebo „od 4 měsíců“, ale toto by nemělo být vodítko. V tak raném věku je mnoho produktů kontraindikováno. To platí zejména pro kyselé lisované jablečné šťávy. Inteligentní obchodní pohyby výrobce by neměly mít vliv na zdraví dítěte.

Video: Dr. Komarovsky o načasování zavedení doplňkových potravin

Jak zavést doplňkové potraviny

Výběr správného času je klíčem k úspěšnému seznámení s novým jídlem. Dítě musí být naprosto zdravé, nemůžete provádět experimenty se stravou po dobu dalších 2 týdnů po onemocnění. Pokud máte v úmyslu očkovat nebo vidět kousání zubů, je třeba odložit také seznámení s novým jídlem. Horké počasí nebo změna klimatu vyžaduje zpoždění. Každopádně lepší později než dříve..

Jak zavádět doplňkové potraviny:

 1. Z jednoho produktu. To je obzvláště důležité na samém začátku cesty. Pokud okamžitě zavedete vícesložkové pyré nebo vícezrnnou kaši, tělo bude reagovat s poruchami trávení, alergiemi, zvracením se může otevřít nebo se může objevit průjem..
 2. Z malých porcí. Poprvé musíte dát dítěti maximálně 1 lžičku. nádobí bez ohledu na jeho typ. Zvyšuje se velikost zobrazení.
 3. Bez koření. Cukr nelze přidat. Až donedávna nebyla sůl také dána do dětského nádobí, ale Dr. Komarovsky věří, že několik krystalů na porci dítě neublíží.
 4. Žádné vývary. Bramborové brambory, cereálie nebo polévky nemůžete vařit na kuřecích, rybích, masových vývarech. Vývary jsou nezávislá jídla, obsahují rozpuštěné tuky, chrupavku a další látky, které jsou pro tělo dítěte obtížné a jsou zpožděny až později.

Neméně důležitý je čas jídla. Je lepší dát ráno doplňkové jídlo. Pokud necháte nové jídlo na večer, pak bude obtížné sledovat reakci, v noci se mohou objevit alergie, bolest žaludku nebo průjem, což je nežádoucí. Ve dne je to všechno jednodušší, v případě potřeby se můžete poradit s lékařem.

První výživové produkty

Výběr produktu pro první krmení je jedním z nejdůležitějších bodů. Nemůžete se soustředit na svůj vkus, osobní preference nebo rady babiček. Nejprve musíte posoudit zdraví dítěte, identifikovat potřeby těla. Pokud je obtížné si vybrat sami, doporučuje se poradit se s pediatrem.

Co ovlivňuje výběr produktu:

 1. Hmotnost dítěte. Pokud je to nadbytečné, pak se do stravy dostane jako první lehká zelenina. S malou tělesnou hmotností začíná známost uspokojováním obilovin. Obvykle dávají ovesnou kaši na vodě, teprve potom chodí do mléčných jídel.
 2. Židle. Pokud dítě trpí zácpou, je zelenina také první, která se dostane do stravy. Vlákno pomáhá normalizovat funkci střev, zlepšuje trávení. Dr. Komarovsky doporučuje mléčné výrobky, které také pomohou problém vyřešit..
 3. Přítomnost alergií. Tato otázka vyvstává obzvláště ostře a každý rok se problém týká stále více dětí. Můžete zadat zeleninu, cereálie, ovoce, ale zakázáno jsou pouze hypoalergenní, bezlepkové cereálie, červené produkty, ryby a kuře jsou přesunuty do pozdějšího data.

Pokud je obtížné určit si správný produkt sami, můžete se poradit s pediatrem nebo kojícím specialistou. S normálním vývojem dítěte, tělesnou hmotností, nedostatkem reakcí můžete začít s jakýmikoli povolenými bramborami nebo obilovinami, ale je nežádoucí volit ovoce, i když mohou být od 4 do 5 měsíců. Po příjemné chuti a seznámení se se sladkostí je nepravděpodobné, že by dítě chtělo cuketu nebo pohanka..

Tabulka norem pro věk při smíšeném krmení

Produkt

Věk (měsíce)

4

5

6

7

8

9

10

11-12

Kterou lásku si vybrat

Sortiment dětské výživy je obrovský, police jsou plné nejrůznějších nádob a balení, které jsou drahé. Stále existuje spousta kontroverzí, což je lepší: hotová doplňková jídla nebo domácí. Ve skutečnosti neexistuje jednoznačná odpověď. Vše záleží na schopnostech rodiny, ročním období, dostupnosti volného času, věku dítěte. Ideální možností je kombinace zakoupených doplňkových potravin a domácích potravin..

Jaký je rozdíl mezi průmyslovou dětskou výživou:

 1. Rozmanitost. Králičí nebo krůtí maso, brokolice nebo květák nejsou vždy k dispozici. Ale v každém obchodě jsou sklenice se zajímavou návnadou.
 2. Bezpečnost. Veškerá dětská výživa se připravuje v souladu s GOST, nejpřísnější kontrola se provádí ve výrobě. Toto je jedno z nejvíce kontrolovaných odvětví: Pravidelně se provádějí kontroly a hodnocení kvality..
 3. Cena. Náklady na sklenici, pokud jde o suroviny, jsou obrovské, zejména rozdíl je patrný v období, kdy je ovoce a zelenina na policích levné.

Hotová jídla jsou však velmi pohodlná. Pomáhá šetřit čas, pomáhá v obtížných chvílích, je vhodnější vzít si s sebou na cesty sklenice a balíčky, než četné syrové potraviny nebo domácí kontejnery. Kromě toho jsou ovocné a zeleninové pyré uzavřeny a za normálních podmínek dokonale skladovány několik dní..

O domácím krmení

Není velmi obtížné připravovat bramborovou kaši nebo kaši pro krmení doma, potřebujete pouze výrobek, pánev a cenově dostupný chopper. Používalo se síto, ale nyní můžete vzít mixér, který je ještě pohodlnější a rychlejší.

Přednosti doplňkových potravin:

 1. Kvalitní ingredience. Pouze čerstvá zelenina, místní ovoce, žádné zmrazené nebo mleté ​​maso.
 2. Čistota. Nádobí, hrnce, příbory pro doplňková jídla je třeba důkladně umýt speciálními prostředky bez vůní.
 3. Data vypršení platnosti. Domácí jídlo by nemělo být skladováno v lednici déle než jeden den, bezpečnější je vždy vařit čerstvé jídlo.

Prsa mohou do hotového pyré k krmení přidat mateřské mléko. Při smíšeném krmení to může být směs, ale pouze čerstvá, zředěná speciálně pro tuto misku.

Pokud dítě nechce brát doplňková jídla

Odvrací se dítě od lžíce, vytáhne jazyk, pláče a nechce jíst nové jídlo? Možná čas ještě nenastal, dítě by mělo být zralé na doplňková jídla. Důvodem selhání je také často samotný produkt. Pokud bylo poprvé představeno sladké ovoce nebo cereálie, bude velmi obtížné vštípit lásku k zelenině. V každém případě nemusíte přestat zkoušet, pro každý produkt by mělo být nejméně 5-8. Pokud nedojde ke změnám, dítě stále odmítá, pak počkejte trochu déle nebo změňte vzhled bramborové kaše, obilovin.

 1. Příčina hladu. Je obtížné dávat doplňkové krmivo pro dítě při smíšeném krmení, pokud je již plné. Musíte si dát přestávku mezi jídly alespoň 3 hodiny a začít podle pravidel s novým výrobkem, poté kojit nebo míchat.
 2. Vzbudit zájem. Nechte lžíci proměnit se v malé letadlo a misku na velké jezero. Dítě je stále malé, bude ho zajímat změna zvuků, jednoduché hry.
 3. Dejte si s sebou dítě. Pro společnost je mnohem zajímavější a příjemnější.
 4. Vyměňte jídlo. Pokud před dítětem bylo šťastné jíst kaši nebo cuketu, ale teď to nechce, pak si musíte udělat přestávku 1-2 týdny.
 5. Nebuď nervózní. Děti se cítí, když jsou jejich rodiče naštvaní nebo se obávají, nikdo to nepotřebuje. Lure je krok, dříve nebo později to prochází každý. Viděl někdo 2-3leté dítě, které vůbec nic nejí?

Důležité! Nemůžete potrestat ani nadávat dítě, které otočilo talíř jídla nebo láhev, něco upustilo. Stravování by nemělo být spojeno s negativitou. Rodiče se musí předem postarat o vhodné nádobí: misku s přísavkou, sklenici, bezpečnostní lžíci.

Jiné problémy s krmením a řešení

Kromě opuštění doplňkových potravin se mladí rodiče mohou setkat s řadou dalších problémů. V každém případě se na ně musíte připravit, abyste mohli v různých situacích jednat správně. Ideální možností je navštívit lékaře nebo alespoň získat telefonickou konzultaci. Pro odborníka je snazší porozumět hloubce problému, možná to nesouvisí s doplňkovými potravinami a všechny starosti jsou marné.

 1. Alergická reakce. Výživa je vybrána z nejbezpečnějších produktů, ale existuje individuální nesnášenlivost. Reakce se může objevit neočekávaně u brambor nebo mrkve, některých druhů ovoce, obilovin. V tomto případě musíte dát antihistaminikum, poraďte se s pediatrem.
 2. Bolest břicha, rozrušení stolice. Tyto příznaky mohou přímo souviset s doplňkovými potravinami. Musíte okamžitě dát svému dítěti lék na bolest v životě a založit stoličku.
 3. Zvýšení teploty. Tento problém je zřídka spojen s doplňkovými potravinami, pokud to není otrava. Pokud se dítě necítí dobře, cítí se špatně, je lepší odložit nový produkt, přeskočit o 1-2 dny. V případě průjmu zavolejte pediatrovi, po hodinách - „sanitka“.

V každém případě musíte zavádění doplňkových potravin okamžitě zastavit, dokud nebude problém úplně vyřešen. Pokud se jedná o alergickou reakci, musíte si udělat přestávku alespoň dva týdny, pak vybrat nejbezpečnější produkty. Trávicí systém dítěte a pokožka se musí plně zotavit.

Články O Neplodnosti