Hlavní Výživa

Doplňkové krmení. Kojení

Prvním jídlem v životě každého dítěte by mělo být mateřské mléko nebo speciální směs. Právě z těchto produktů může dítě během prvního roku života získat všechny potřebné látky a vitamíny. S věkem však vyvstává nový problém: dítě nemá dost toho, co mu rodiče dávají. Dítě začíná projevovat velký zájem o jídlo a touhu ochutnat všechno. V tomto článku se dozvíte, jaké jsou režimy krmení pro kojení. Zjistíte, kde začít seznámit dítě s jídlem pro dospělé. Za zmínku také stojí, co podle Komarovského tvoří doplňková jídla.

Zavádění potravin pro dospělé do dětské stravy

Existuje velké množství názorů na to, kdy přesně musíte začít zavádět dítě do jídla pro dospělé. Někteří dětští lékaři trvají na tom, že dítě musí dávat první produkty od věku tří měsíců. Jiní říkají, že můžete plně čekat na okamžik, kdy dítě dosáhne jednoho roku. Doplňkové krmení zahrnuje seznámení s novou stravou nejdříve ve věku šesti měsíců. Většina moderních pediatrů v Rusku zastává stejný názor. Před zavedením dítěte do konkrétního jídla je třeba zvážit několik pravidel:

 1. Před zavedením nového produktu musí být dítě naprosto zdravé..
 2. Dítě nemá alergické reakce.
 3. Dítě má zájem o jídlo pro dospělé.
 4. Ke krmení se používá pouze lžíce..
 5. Jednosložkový produkt by měl být podáván do krmiva..
 6. Musíte začít s doplňkovými potravinami s minimálními dávkami.
 7. Ráno je představeno nové jídlo.

Kde začít vábit?

Tuto otázku často slyší pediatrové z nově mumií. Ženy se obávají, že by se jejich děti měly nejprve pokusit. Existuje několik způsobů, jak své dítě představit novým potravinám. Režim krmení je vybrán s ohledem na celkový stav dítěte a jeho hmotnostní kategorii. Je také nutné zvážit možnost alergií..

Někteří lékaři jsou si jisti, že seznámení s novou stravou by mělo začít s používáním obilovin. Jiní pediatrové tvrdí, že by měla být upřednostňována zeleninová jídla. Babičky a matky říkají mladým ženám, že stojí za to začít šťávou a žloutkem. Co stojí za to? Kde začít s doplňkovými potravinami? Zvažte několik schémat zavádění dospělého jídla do dětské výživy.

První schéma: kaše s doplňkovými potravinami

Tato metoda je zvolena, když má dítě nízkou váhu. Zavádění obilovin by se mělo začít nejdříve u dětí, které jsou na umělém krmení. Pokud zvolíte tento druh doplňkových potravin, obiloviny by nejprve neměly být přidány do mléka. Pokud kojíte dítě, můžete do jídla přidat jídlo známé pro dítě.

První návnada kaše by měla zahrnovat následující: pohanka, rýže, kukuřice. Právě tyto obiloviny jsou nejvíce alergenní. Všichni je třeba vařit na vodě. Teprve poté přidejte mateřské mléko.

První den musíte dát dítěti půl lžičky tohoto nového produktu. V tomto případě je vhodné pečlivě sledovat reakce těla po celý den. Druhý den nabídněte dítěti celou lžičku kaše. Postupně uveďte produkt na 50 až 100 gramů za dva týdny.

Když si dítě zvykne na ovesnou kaši, musíte začít zavádět zeleninu a teprve potom ovoce, džusy a mléčné výrobky.

Druhé schéma: krmení zeleniny

Toto schéma krmení spočívá v tom, že se nejprve dítěti nabídnou jednosložkové zeleninové pyré. Tato taktika by měla být vybrána pro matky, jejichž děti mají normální váhu. První zelenina na drobky by měla být následující: květák, cuketa, brokolice, dýně a mrkev.

První den dejte dítěti nový produkt na špičku lžičky. Taková část je vybrána, aby se zajistilo, že nemá alergickou reakci. Pokud vše proběhlo hladce, dejte dítěti po dni dávku, která se zdvojnásobí. Denně přidejte malý produkt a do konce druhého týdne upravte spotřebovaný objem na 100 mililitrů.

Poté musíte zavést kaši výše popsaným způsobem, ovoce a mléčné výrobky.

Třetí režim: doplňkové potraviny

Tato dětská výživa by měla být vybrána pouze v případě, že existuje tendence k nadváze. První produkty by měly být jablka, hrušky a banány. Teprve poté lze uvést citrusové a exotické ovoce.

První den nabídněte dítěti několik kapek jablečné šťávy. Posoudit reakci trávicího traktu na produkt. Pokud je vše v pořádku, můžete za den nabídnout dítěti půl lžičky jablečné omáčky. V případě potřeby můžete nové jídlo zředit obvyklým mateřským mlékem nebo směsí. Během měsíce zvyšte denní dávku a přiveďte ji na 100 gramů.

Poté se doplňkové potraviny dítěte mohou měnit s jinými produkty. Mohou to být mléčné výrobky, cereálie a šťouchaná zelenina.

Doplňkové krmení

Tento slavný pediatr vytvořil vlastní schéma zavádění doplňkových potravin. Za zmínku stojí: lékař říká, že začátek doplňkových potravin by neměl být prováděn dříve než ve věku šesti měsíců. Také výrazně nezdržujte známost dítěte s novým jídlem. Jinak bude v budoucnu pro dítě velmi obtížné přejít na novou stravu.

Dr. Komarovsky říká, že prvním produktem v dětské stravě by měl být kefír. Teprve poté lze zavést tvaroh a jogurt. Dále je třeba uvést strouhance na kaše a teprve poté pro něj připravit zeleninové polévky a dušené maso. Podívejme se podrobně na to, jak Komarovsky zavádí doplňkové potraviny..

Schéma zavedení produktu

První den nabídněte dítěti tři lžičky kefíru. V tomto případě musí být produkt nemastný. Po dni dejte dítěti šest lžiček. Tímto způsobem zvyšte dávku, dokud ji nepřesáhnete 150 mililitrů za den.

Dále je vhodné uvést dítě do tvarohu. Je lepší vařit toto jídlo sami. Nicméně, pokud chcete, můžete si koupit obchod produkty. První den dejte dítěti čajovou lžičku složení. Hmotnost misky bude přibližně 5 gramů. Po dni dejte dítěti dvě lžíce nového jídla. Tato metoda by měla zvýšit objem na 30 gramů (6 lžiček). Když dítě dosáhne věku 8 měsíců, dávka se může rovnat 10 polévkovým lžičkám jídla.

Dalším známým bude kaše. Je lepší představit produkt před spaním. Dejte dítěti lžičku jídla. Druhý den zdvojnásobte dávku. Do dvou týdnů přiveďte porci na 200 mililitrů. Současně nezapomeňte dát dětskému kefíru a tvarohu.

Zelenina se zavádí jako doplňková jídla následujícím způsobem. První den stojí za to dát dítěti 30 gramů produktu. Současně sledujte reakci střev a žaludku. Dále dejte dítěti 10 lžiček jídla. Pokud vše proběhne hladce, můžete stejným způsobem zadat další zeleninu. Poté začněte dávat dětskou polévku.

Maso by mělo být zavedeno do dětské stravy jako poslední. Současně by mělo být sledováno fázování. Nejprve dejte drobky maso pyré v množství 2-3 gramů. Následující den zdvojnásobte dávku. Přiveďte porci na 50 gramů za dva nebo tři týdny.

Ovoce lze podle Dr. Komarovského zavést až po tvarohu nebo na samém konci. Totéž platí pro ovocné šťávy. Je třeba si uvědomit, že musí být naředěna běžnou pitnou vodou.

Shrnutí a krátký závěr

Takže nyní znáte základní vzorce výživy pro kojence. Nezapomeňte, že nejvhodnější věk pro zkoumání potravin pro dospělé je šest měsíců. V tuto chvíli může dítě již sedět samo a projevuje velký zájem o stravu svých rodičů.

Do roku můžete nahradit všechna každodenní jídla běžným jídlem. Zároveň by dítě mělo mít zuby pro pohodlí mletí produktů. Pamatujte, že doplňková jídla nezruší kojení. Dítě by mělo stále dostávat mateřské mléko nebo speciální směs.

Umění štěstí na mateřské dovolené!

Online časopis pro maminky, které chtějí být šťastné, krásné a milované

Vlastní izolace v Rusku byla prodloužena do 12. května 2020: kam směřuje svět?

Zdravím, má drahá! Jak je váš život v izolaci? Ruský prezident Vladimir Vladimirovič Putin to znovu prodloužil - nyní

Jak se zbavit lupů doma rychle a efektivně?

Ahoj všichni, drahá! Dnes s vámi mluvíme o naléhavém problému týkajícím se 90% všech lidí na Zemi - o lupinách.

Jak se rychle zbavit akné (akné) doma?

Zdravím, má drahá! Dnes zvážíme otázku, která je pro mnoho mých čtenářů důležitá a která se týkají rychlého odstranění akné u různých

Jak zažádat a obdržet platbu 5 000 rublů pro děti do 3 let? podrobné pokyny

Zdravím, má drahá! V souvislosti s pandemií coronavirus nařídil ruský prezident Vladimir Vladimirovič Putin příspěvek ve výši 5 000 rublů

Příběh o strachu, který Olga porazila

Autor: Julia Lavrenchenko Kdysi dávno byla malá holčička Olya, která se velmi bála temnoty. Když padla noc a máma a táta zhasli světla

Evgenia Kryukova, Denis Savelyev „100+ hacků pro internetové obchodníky“: moje recenze a jak mi to pomohlo

Dobrý den všem, drahá! Dnes vám řeknu o skutečném nálezu pro bloggery a SMM - knihu E. Kryukové

Perlová ječmenná polévka s kuřecím masem a zeleninou v pomalém sporáku - můj domácí recept

Zdravím, má drahá! Dnes se s vámi podělím o funky dietní recept na perlovou polévku se zeleninou v kuřecím vývaru. jestli ty

Sarah Gio „Všechny květiny v Paříži“: moje recenze, stojí za přečtení této knihy

Dobrý den všem, drahá! Dnes jsem konečně přečetl nový dlouho očekávaný román americké spisovatelky a novinářky Sarah Gio „All Flowers

Vepřové špízy s octem a cibulkou - nejchutnější a šťavnaté recepty

Zdravím, má drahá! Vepřové špízy s cibulí a rajčatovou omáčkou - to je možná klasika, kterou nemůžete odmítnout

Grilování v troubě na cibulovém polštáři - vynikající recepty na vaření masa kebab, aniž byste museli opustit domov

Zdravím, má drahá! Dnes zkusíme s vámi kebab na cibulovém polštáři, který lze také vařit v troubě. Před

První program doplňkového krmení Komarovsky pro kojení: pravidla zavedení a podrobné tabulky za měsíc

Prvním jídlem v životě každého dítěte by mělo být mateřské mléko nebo speciální směs. Právě z těchto produktů může dítě během prvního roku života získat všechny potřebné látky a vitamíny. S věkem však vyvstává nový problém: dítě nemá dost toho, co mu rodiče dávají. Dítě začíná projevovat velký zájem o jídlo a touhu ochutnat všechno. V tomto článku se dozvíte, jaké jsou režimy krmení pro kojení. Zjistíte, kde začít seznámit dítě s jídlem pro dospělé. Za zmínku také stojí, co podle Komarovského tvoří doplňková jídla.

Zavádění potravin pro dospělé do dětské stravy

Existuje velké množství názorů na to, kdy přesně musíte začít zavádět dítě do jídla pro dospělé. Někteří dětští lékaři trvají na tom, že dítě musí dávat první produkty od věku tří měsíců. Jiní říkají, že můžete plně čekat na okamžik, kdy dítě dosáhne jednoho roku. Doplňkové krmení zahrnuje seznámení s novou stravou nejdříve ve věku šesti měsíců. Většina moderních pediatrů v Rusku zastává stejný názor. Před zavedením dítěte do konkrétního jídla je třeba zvážit několik pravidel:

 1. Před zavedením nového produktu musí být dítě naprosto zdravé..
 2. Dítě nemá alergické reakce.
 3. Dítě má zájem o jídlo pro dospělé.
 4. Ke krmení se používá pouze lžíce..
 5. Jednosložkový produkt by měl být podáván do krmiva..
 6. Musíte začít s doplňkovými potravinami s minimálními dávkami.
 7. Ráno je představeno nové jídlo.

Kdy zavádět doplňkové potraviny

Bývalo to, že krmení lze podávat 2–3 měsíce. Moderní lékaři a specialisté však tvrdí, že až 6 měsíců dítě dostane všechno, co potřebuje z mateřského mléka. Totéž platí pro upravenou mléčnou směs, obsahuje vitamíny a minerály, které jsou pro malé dítě naprosto dost. V některých případech je však nutné zavádět doplňkové potraviny brzy - od 4 do 5 měsíců pro děti na IV. To se týká špatného přírůstku hmotnosti nebo alergických reakcí na směs..

Je to po 6 měsících, kdy dítě potřebuje různé živiny. A příroda sama o sobě nám umožňuje pochopit, že je čas začít hutnější jídlo - zuby se začínají objevovat u dítěte.

Až 6 měsíců je zavádění některých produktů dokonce nebezpečné. Například zavedení mléčné kaše do 6 měsíců může vést k alergické reakci na bílkoviny krav ak obezitě z velkého množství uhlohydrátů.

Kde začít vábit?

Tuto otázku často slyší pediatrové z nově mumií. Ženy se obávají, že by se jejich děti měly nejprve pokusit. Existuje několik způsobů, jak své dítě představit novým potravinám. Režim krmení je vybrán s ohledem na celkový stav dítěte a jeho hmotnostní kategorii. Je také nutné zvážit možnost alergií..

Někteří lékaři jsou si jisti, že seznámení s novou stravou by mělo začít s používáním obilovin. Jiní pediatrové tvrdí, že by měla být upřednostňována zeleninová jídla. Babičky a matky říkají mladým ženám, že stojí za to začít šťávou a žloutkem. Co stojí za to? Kde začít s doplňkovými potravinami? Zvažte několik schémat zavádění dospělého jídla do dětské výživy.

Připravenost č. 1

Dítě často chápe (i když ne vždy vědomě), že je připraveno na první krmení a ve všech možných ohledech naznačuje jeho matce „jeho zralost“. Je pouze důležité, aby žena tyto příznaky správně chápe a dešifrovává.

Zde jsou nejčastější signály dítěte, že nastal čas pro první lžíci nového jídla:

 • Jedním z hlavních ukazatelů je schopnost dítěte volně sedět, držet hlavu a nepadnout lžíci. Tyto dovednosti zaručují, že bude hlavním účastníkem procesu prvního krmení, což znamená, že mu dá důvěru a připravenost.
 • Absence tlačícího reflexu u dítěte naznačuje fyziologickou připravenost na krmení. To znamená, že nyní nebude okamžitě plivat a vytlačit neznámé jídlo z úst. Nejčastěji se dítě zbaví již tak zbytečného reflexu asi o 6 měsíců, ale nezapomeňte na úžasnou osobnost každého dítěte.
 • Signál připravenosti na krmení je příznivou reakcí na zažívací systém dítěte. Produkt pro první krmení je vždy vybrán jako bezpečný a hypoalergenní, proto by během dozrávání trávení dětí nemělo docházet k negativní reakci (kolika, tvorba plynu, průjem)..
 • Podívejte se na výrazy obličeje vašich drobků: pokud ví, jak protáhnout spodní ret, je připraven vyzkoušet svou první lžíci.
 • Při rodinném jídle věnujte pozornost chování dítěte. Jeho zvědavost a skutečný zájem mohou způsobit jídlo ve vašich talířích. Nepřisahejte tedy, pokud se dětské pero najednou dostane do dospělé misky polévky: je to jen jasný náznak připravenosti na krmení.
 • Když se maličko zajímá o vaše jídlo a aktivně o něj tvrdí, může být obtížné rozptýlit ho jinou hrou. Pokud je dítě ve své žádosti kategorické a nepřestává chtít dospělé jídlo, je čas!

První schéma: kaše s doplňkovými potravinami

Tato metoda je zvolena, když má dítě nízkou váhu. Zavádění obilovin by se mělo začít nejdříve u dětí, které jsou na umělém krmení. Pokud zvolíte tento druh doplňkových potravin, obiloviny by nejprve neměly být přidány do mléka. Pokud kojíte dítě, můžete do jídla přidat jídlo známé pro dítě.

První návnada kaše by měla zahrnovat následující: pohanka, rýže, kukuřice. Právě tyto obiloviny jsou nejvíce alergenní. Všichni je třeba vařit na vodě. Teprve poté přidejte mateřské mléko.

První den musíte dát dítěti půl lžičky tohoto nového produktu. V tomto případě je vhodné pečlivě sledovat reakce těla po celý den. Druhý den nabídněte dítěti celou lžičku kaše. Postupně uveďte produkt na 50 až 100 gramů za dva týdny.

Když si dítě zvykne na ovesnou kaši, musíte začít zavádět zeleninu a teprve potom ovoce, džusy a mléčné výrobky.

Strava kojící matky

Výživa matky je pro dítě hlavním zdrojem příjmu látek nezbytných pro vývoj.

Co jíst a pít:

 • Maso a ryby (nemastné);
 • Mléčné a kyselé mléčné výrobky (mléko, fermentované pečené mléko, kefír atd.);
 • Zelenina a ovoce: třešně, meloun, hrozny, jablka, hrušky, meruňky. Také jsme četli: ovoce s HS a zelenina s HS;
 • Sušené ovoce (sušené meruňky, rozinky) a kompot z nich;
 • Zeleň;
 • Zelený čaj;
 • Nesušené nebo solené ryby;
 • Dušená, pečená a vařená jídla.

Četli jsme také: co může kojící matka jíst - seznam produktů

Nejezte a nepijte:

 • Mastná jídla (včetně mastných vývarů);
 • Káva;
 • Pikantní, slaná, kyselá jídla;
 • Uzená a smažená jídla;
 • Všechny typy ochrany;
 • Kakao a kakaové výrobky (sladkosti a čokolády);
 • Sladkosti obsahující krém na máslo;
 • Hrách;
 • Citrusové plody (pomeranče, mandarinky, citrony);
 • Pečení kvasinek;
 • Červené bobule;
 • Houby.

Také jsme četli: co by nemělo být jedeno kojící matkou

Denní strava by měla obsahovat nejméně 0,5 kg čerstvého ovoce. Pokud je máma docela štíhlá a může si to dovolit, doporučuje Komarovsky na noc jíst talíř krupice. Všechny produkty, které matka učí dítě během těhotenství a při kojení, bude dítě s potěšením vnímáno, protože to je obvyklé jídlo.

Nutriční doporučení

Čteme zde podrobný článek o výživě kojící matky

Známý pediatr doporučuje být velmi opatrný, pokud jde o přítomnost exotického ovoce nebo dovážených produktů ve stravě. Takové jídlo je pro náš trávicí systém zjevně neznámé a jeho asimilace tělem může být neúplná. Výskyt zátěže jater nebo slinivky břišní nepříznivě ovlivňuje mateřské mléko.

Lékař dává několik dalších tipů:

 • Vyhněte se přejídání. Bude to užitečnější trochu podceňovat;
 • S posedlou touhou jíst něco zakázaného můžete „porazit“ malé množství tohoto produktu;
 • Pochybnosti o produktu by měly způsobit jeho úplné odmítnutí;
 • Nejezte v noci;
 • Jsou-li okolnosti nuceny pít alkohol, pak je přijatelné malé červené víno;
 • Příjem komplexů vitamínů by měl být pravidelný.

Přečtěte si také: Top 10 výživových pravidel pro kojící matku

Druhé schéma: krmení zeleniny

Toto schéma krmení spočívá v tom, že se nejprve dítěti nabídnou jednosložkové zeleninové pyré. Tato taktika by měla být vybrána pro matky, jejichž děti mají normální váhu. První zelenina na drobky by měla být následující: květák, cuketa, brokolice, dýně a mrkev.

První den dejte dítěti nový produkt na špičku lžičky. Taková část je vybrána, aby se zajistilo, že nemá alergickou reakci. Pokud vše proběhlo hladce, dejte dítěti po dni dávku, která se zdvojnásobí. Denně přidejte malý produkt a do konce druhého týdne upravte spotřebovaný objem na 100 mililitrů.

Poté musíte zavést kaši výše popsaným způsobem, ovoce a mléčné výrobky.

Co nelze udělat, pokud dítě nejí doplňkové potraviny

Můžete rozptýlit a pokusit se dítě přežít, bavit ho a bavit se.

Ale kategoricky nemůžete udělat násilné krmení. Jakékoli násilné činy proti nepřiměřenému malému dítěti jsou hloupé, zbytečné a nepřijatelné.

Člověk však musí číst jednoduše divoké příběhy, když nějaká matka téměř váže dítě a tlačí do něj jídlo skrze sílu a slzy. Už z takových příběhů jsou goosebumpové, brr!

Takové nevhodné chování rodičů je plné drobků s řadou vážných problémů, od poruchy příjmu potravy až po těžké psychologické trauma po celý život.

Pokud bylo vše v pořádku, ale dítě najednou přestalo jíst doplňkové potraviny, musíte si pamatovat, co se v poslední době stalo neobvyklé. Možná jste uvedli nový produkt, který se kategoricky nelíbil dětem. Nebo možná chytil nachlazení a v zásadě nemá čas na jídlo. Pospěšte si v takové situaci nemělo být. Bude správné si dát pauzu a po několika dnech zkuste znovu nabídnout již známé jídlo, které dítě dříve bez problémů snědlo.

Pokud nemůžete zavést doplňková jídla, nedostanete se do kontaktu s pediatrem, sledujte, nabízejte znovu a znovu, vyzkoušejte různé metody a různá jídla. Dříve nebo později začne dítě jíst. Nejsou žádné děti, které chodí do školy a stále jsou na GV. Znamená to jen, že nyní není čas. Zachraňte nervy, dívejte se na všechno s optimismem, milujte sebe a dítě, pak můžete překonat jakékoli potíže!

Třetí režim: doplňkové potraviny

Tato dětská výživa by měla být vybrána pouze v případě, že existuje tendence k nadváze. První produkty by měly být jablka, hrušky a banány. Teprve poté lze uvést citrusové a exotické ovoce.

První den nabídněte dítěti několik kapek jablečné šťávy. Posoudit reakci trávicího traktu na produkt. Pokud je vše v pořádku, můžete za den nabídnout dítěti půl lžičky jablečné omáčky. V případě potřeby můžete nové jídlo zředit obvyklým mateřským mlékem nebo směsí. Během měsíce zvyšte denní dávku a přiveďte ji na 100 gramů.

Poté se doplňkové potraviny dítěte mohou měnit s jinými produkty. Mohou to být mléčné výrobky, cereálie a šťouchaná zelenina.

Důvody pro odmítnutí jídla

Od narození dítěte je známé mateřské mléko nebo teplá směs s podivnou chutí. Toto jídlo bylo s ním po dlouhou dobu a nyní jeho množství klesá a jeho místo je nahrazeno novými, nepochopitelnými chutí kaše a bramborovou kaší.

Je třeba vzít v úvahu následující skutečnost: hodně záleží na tom, jaký druh krmení bylo dítě v prvních měsících života před zavedením doplňkových potravin - použil mateřské mléko nebo umělou směs. Předvolby a chutě se liší v závislosti na jídle spotřebovaném dítětem dříve a ovlivňují důvody, proč nechce jíst doplňková jídla.

Při zavádění nových produktů do stravy je třeba pečlivě zkontrolovat jejich chuť a teplotu. Příliš studená / horká strava, která se podává jednou, může dítě trvale vytlačit z krmení.

Funkce výživy kojenců a umělých

Děti rostoucí z mateřského mateřského mléka si na nové jídlo zvyknou mnohem rychleji. Koneckonců, každý den v první polovině života se seznámili s různými chutěmi mléka. Maminka pečlivě dodržovala dietu a jedla různá jídla a představila dítě novým mateřským mlékem. U kojenců je lépe utvářena střevní mikroflóra. Spolu s aromatickými tóny cereálií, džusů a bramborovou kaší se do těla dítěte dostávají enzymy, které podporují lepší trávení. A v případě, že doplňkové potraviny nezpůsobí nepříjemné pocity v žaludku, dítě začne s potěšením další den sáhnout po nové porci..

Umělci, zvyklí na jednotnou chuť směsi, ne vždy vnímají nové jídlo pro dospělé dobře. A zvyk používání neobvyklé látky ve formě směsi od prvních měsíců života nezachrání při zavádění doplňkových potravin. Nové chutě často děsí dítě a vytrhávají ho z obvyklého trávicího světa. Také nové výrobky jsou méně vstřebávány tělem dítěte. Ovoce a zelenina se pro dítě někdy zdají být příliš kyselé / svíravé a sladké cereálie z krabičky s dětskou výživou jsou podle vašeho vkusu. Umělci, kteří nejsou zvyklí na různé chutě, rádi vnímají sladká jídla, ale častěji odmítají maso, ryby, vejce, tvaroh, ovocné pyré a džusy připravené doma bez přidání chemie. Podobné výrobky se pro dítě zdají být příliš kyselé a nepochopitelné.

Jak naučit dítě krmit

Při výběru prvního a následného jídla pro dítě je třeba vzít v úvahu možné preference a vlastnosti při jídle. Kojícím dětem se doporučuje, aby podávaly doplňkové potraviny podle tabulek, včetně měsíčních požadovaných složek ve stravě. U řemeslníků je nejlepší začít s bramborovou kaší, obilovinami a různými dalšími pokrmy. Pro dítě budou snáze pochopitelné. V průběhu času dítě připraví a vyzkouší neobvyklé domácí jídlo.

Kategorické odmítnutí dítěte určitým pokrmem a nikoli touha po jídle slouží jako příležitost k dočasnému návratu k již známým možnostem jídla. A když se dítě trochu uklidní, zkuste mu dát další jídlo. Možná, že správně vybraná mísa v experimentální verzi pomůže vyhnout se pravidelnému odmítnutí „potravy pro dospělé“ a překonat rozmary dítěte.

Jak pomoci matkám a otcům, vstupní pravidla, jídla a recepty:

 • Měsíční krmení pro kojence (výrobky uvádíme ve správném pořadí)
 • Od kolik měsíců můžete dát vašemu dítěti šťouchané brambory (+ recept)
 • Jak vařit cukety pro první krmení
 • Apple pyré pro kojence: recept
 • Je žloutek potřeba a v jakém věku
 • Kaše pro první krmení: seznam

Rodinné obědy na krmení

Aby dítě mohlo s potěšením přejít na jídlo pro dospělé a začít pravidelně používat doplňková jídla, měla by být jeho matka trpělivá a ne panikařit. Je třeba také zvážit, že každé dítě je individuální. Některá batolata jsou rádi, že si vezmou lžíci a dychtivě jedí doplňková jídla od raného života. Zbytek se přitahuje k „potravě pro dospělé“ od pozdějšího věku, například od 7 do 8 měsíců.

Zjištění, zda je dítě připraveno ke krmení, je snadné chováním:

 1. Dítě, sledující rodinné jídlo, projevuje zájem o jídlo pro dospělé v talířích. Natáhne se po jídle, chce se ho dotknout, táhne si ho do úst.
 2. Dítě nemohlo jídlo vyzkoušet a je nespokojen. Dítě může sáhnout po chlebu, těstovinách, bramborách a jiném jídle na dospělé stolní jídlo a vytáhnout ho do úst.

Ve většině případů maminka bere „dospělé“ jídlo od dítěte. Brambory nakonec nejsou rozdrceny a chléb je příliš hustý. Ale v takovém jídle není pro dítě nic smrtelného. Dítě si může vložit kousek brambor do úst, zjemnit jej dásněmi a jazykem jej převrátit na ústa. Chléb lze rozpustit a produkt vstoupí do jícnu v měkké verzi.

Někdy dítě nechce jíst doplňkové potraviny, odmítá měkká a tekutá jídla, ale rádi žvýká žvýkačky na pevných jídlech. Neměli byste se nechat unést a dát syrové mrkvové plátky, velký kus masa. Ale pokud má malý zájem, nabídnout mu celou loupanou mrkev není zločin.

Takové experimenty jsou povoleny v případě, že dítě rolí jídlo v ústech, což umožňuje jeho rozpuštění a rozdrcení slin a dásní. Pokud dítě okamžitě spolkne jídlo a sytiče, je lepší nabídnout více tekutých možností jídla nebo velké celé ovoce, jejich drobky se nebudou moci úplně vplést do úst.

Tyto dovednosti a preference, zájem o jídlo se projevuje u dětí, pokud jsou pravidelně u stolu se svými rodiči při rodinném jídle. Při sledování akcí příbuzných se dítě snaží je kopírovat a opakovat. Při zavádění doplňkových potravin je důležitou podmínkou pokusit se uspořádat přítomnost dítěte u společného stolu.

Doplňkové krmení

Tento slavný pediatr vytvořil vlastní schéma zavádění doplňkových potravin. Za zmínku stojí: lékař říká, že začátek doplňkových potravin by neměl být prováděn dříve než ve věku šesti měsíců. Také výrazně nezdržujte známost dítěte s novým jídlem. Jinak bude v budoucnu pro dítě velmi obtížné přejít na novou stravu.

Dr. Komarovsky říká, že prvním produktem v dětské stravě by měl být kefír. Teprve poté lze zavést tvaroh a jogurt. Dále je třeba uvést strouhance na kaše a teprve poté pro něj připravit zeleninové polévky a dušené maso. Podívejme se podrobně na to, jak Komarovsky zavádí doplňkové potraviny..

Vařit nebo koupit: co radí Dr. Komarovsky

Mnoho matek se často zajímá o to, jaké jídlo je lepší dávat dítěti - obchod nebo vařené vlastníma rukama v jejich vlastní kuchyni? Evgeny Olegovich věří, že je mnohem lepší koupit hotové výrobky výrobců dětské výživy, které získaly důvěru mezi rodiči, aby se ušetřilo čas a úsilí matky.

Současně však lékař chápe, že pro mnoho rodičů může být stálý nákup uzavřených nádob a obalů se suchými obilovinami z finančního hlediska příliš nákladný. Také doma připravená jídla lze připravovat pouze doma, takže pokud jdete na návštěvu s dítětem, které ještě nejedí u společného stolu, nejlepší možností je vzít sklenici s připraveným pokrmem.

Naproti tomu připravené nádoby nejsou vhodné na začátku zavedení doplňkových potravin. Koneckonců, jakýkoli kontejner s bramborovou kaší po otevření je vhodný k použití pouze do 24 hodin. A když dítě sní půl lžíce, většina produktu bude v koši.

Předpokládá se, že domácí bramborová kaše není tak chutná jako u brambor. Ale to je mýtus, to vše závisí na individuálních preferencích dítěte. Cukr se často přidává do zeleninových pyré ze sklenice, proto jsou děti šťastné, že mohou jíst nové dobroty. Ale nemůžete vařit nic horšího.

Při šlehání přidejte trochu mléka. To pomůže dítěti nejen rychle se přizpůsobit neobvyklé léčbě, ale také výrazně zlepší chuť jídla.

Schéma zavedení produktu

První den nabídněte dítěti tři lžičky kefíru. V tomto případě musí být produkt nemastný. Po dni dejte dítěti šest lžiček. Tímto způsobem zvyšte dávku, dokud ji nepřesáhnete 150 mililitrů za den.

Dále je vhodné uvést dítě do tvarohu. Je lepší vařit toto jídlo sami. Nicméně, pokud chcete, můžete si koupit obchod produkty. První den dejte dítěti čajovou lžičku složení. Hmotnost misky bude přibližně 5 gramů. Po dni dejte dítěti dvě lžíce nového jídla. Tato metoda by měla zvýšit objem na 30 gramů (6 lžiček). Když dítě dosáhne věku 8 měsíců, dávka se může rovnat 10 polévkovým lžičkám jídla.

Dalším známým bude kaše. Je lepší představit produkt před spaním. Dejte dítěti lžičku jídla. Druhý den zdvojnásobte dávku. Do dvou týdnů přiveďte porci na 200 mililitrů. Současně nezapomeňte dát dětskému kefíru a tvarohu.

Zelenina se zavádí jako doplňková jídla následujícím způsobem. První den stojí za to dát dítěti 30 gramů produktu. Současně sledujte reakci střev a žaludku. Dále dejte dítěti 10 lžiček jídla. Pokud vše proběhne hladce, můžete stejným způsobem zadat další zeleninu. Poté začněte dávat dětskou polévku.

Maso by mělo být zavedeno do dětské stravy jako poslední. Současně by mělo být sledováno fázování. Nejprve dejte drobky maso pyré v množství 2-3 gramů. Následující den zdvojnásobte dávku. Přiveďte porci na 50 gramů za dva nebo tři týdny.

Ovoce lze podle Dr. Komarovského zavést až po tvarohu nebo na samém konci. Totéž platí pro ovocné šťávy. Je třeba si uvědomit, že musí být naředěna běžnou pitnou vodou.

Pravda o tvarohu

Komarovsky nezačal dělat pravidla doplňkových potravin „antidemokratickými“ a nevyžadoval udržování dětí ve své škole ve škole. A pro ty, kteří se staví proti předčasnému zavedení tvarohu (říkají například, že v dítěti je už příliš mnoho vápníku), je zodpovězeno v jazyce čísel.

POZNÁMKA! Skvělý článek o tvarohu v dětské nabídce.

Tento chemický prvek v 50 gramech tvarohu je pouze 78 miligramů. Pro srovnání: ve 100 gramech lidského mléka asi 25 mg vápníku, ve stejném množství krav - 60 mg. A protože se podle pravidel trochu zavádí tvaroh, pak se za 7-10 dní nahradí jeden standard (mléko) krmící sadu kyselého mléka (150 g kefíru, 30 g tvarohu)..

V tomto případě všechna ostatní jídla znamenají obvyklý „dětský“ stůl (kojení nebo směs).

Co říká Komarovsky o kojení

Evgeny Olegovich opakovaně zdůrazňuje, že kojení je to nejlepší, co může žena dát dítěti. S mateřským mlékem dostává dítě všechny potřebné živiny pro růst a vývoj, u těchto dětí se u gastrointestinálních nemocí méně pravděpodobně vyvine. Kojení má navíc řadu výhod:

 1. Pro ženy je kojení pohodlnějším způsobem krmení dítěte. Na přípravu směsi nemusí trávit mnoho času, zahřívat láhev.
 2. Při přirozeném krmení se mladá matka po narození zotavuje rychleji. Stimulace bradavek reflexivně aktivuje svalové kontrakce v děloze, což urychluje zotavovací období.
 3. S mateřským mlékem vstupuje většina imunoglobulinů, což u novorozence vytváří stabilní imunitu.
 4. Mateřské mléko má vyvážené složení. Podle něj je nezralý trávicí trakt dítěte přizpůsoben, což, jak říká Komarovsky, snižuje riziko alergií již v dětství.

Komarovsky tvrdí, že kojení rychleji a efektivněji odpovídá potřebám dítěte v prvním roce života. Tento typ krmení si vybírají matky, které jsou zvyklé cestovat, protože na silnici není možnost vaření, ohřívání směsi, je snazší dát dítěti prsa.

Důležité! Kojení přiblíží dítě a mladou matku. Komarovsky zdůrazňuje, že dítě svou matku rychleji rozpoznává, rychleji odráží reflexy. Takové děti méně často sají prsty, méně často se vytvářejí špatné návyky.

Co říká Komarovsky o doplňcích během kojení

Podle Komarovského je mateřské mléko jedinou potravou, kterou novorozenec potřebuje v prvních 5 měsících života. Je vyvážené ve složení, při správném použití a režimu krmení, mateřské mléko plně uspokojuje všechny potřeby dítěte. Dítě přibírá na váze a nepotřebuje další krmení směsí.

Pokud dítě neztrácí na váze nebo se sníží laktace, pouze v tomto případě je nutné myslet na krmení. Zde jsou tipy, které slavný pediatr dává mladé matce, pokud dítě při kontrolních váženích nezískává potřebnou hmotnost:

 • Nepřestávejte kojit, aby nedošlo k zastavení laktačního procesu. Zkontrolujte správné použití novorozence na prsu: kojte v přítomnosti zdravotní sestry nebo lékaře, abyste od nich získali radu a identifikovali chyby při aplikaci.
 • Stimulace bradavek vede k aktivaci laktace a ke zvýšení produkce mléka, takže pokračujte v kojení nejméně tři dny po kontrolním vážení.
 • Pokud se po třech dnech nezvýšilo množství mléka a dítě se stále necítí dobře, přidejte doplňkové jídlo s umělou směsí.
 • Se zlepšením stavu novorozence normalizace stolice - pokračujte v kojení až do věku pěti měsíců.

Nejdůležitější věc, jak poznamenává Komarovsky, aby se maminka během tohoto období neznervózněla, bude to dále snižovat laktaci. Příznivé psychologické zázemí a pozitivní postoj matky jsou klíčem k úspěšnému řešení problému.

Doplňkové krmení

Lékařské odborné články

V poslední době se Komarovsky stal velmi populárním tématem rozhovoru mezi těhotnými ženami a šťastnými matkami dětí. Dr. Komarovsky se proslavil jako jeden z nejlepších a charismatických post-sovětských pediatrů. Jeho rady poslouchají nejen mladé matky, ale i ty, které se rozhodly mít druhé nebo dokonce třetí dítě. Má vlastní názor na to, jak správně začít s krmením dětí. Za prvé, doporučuje to udělat nejdříve v šestém měsíci života dítěte. Zadruhé, je přesvědčen, že pro matku je důležitější věnovat pozornost vlastní výživové rovnováze než zavádění potravin pro dospělé ve čtvrtém měsíci (jako většina rodičů)..

Zavedení doplňkových potravin podle Komarovského

Než se podíváte do diagramů a tabulek, které Dr. Komarovsky nabízí mladým rodičům, musíte pochopit, jaké doplňkové potraviny jsou. Mnoho matek zcela nerozumí významu tohoto slova, zejména proto, že pediatři mu obvykle říkají jakékoli další krmení. Například, pokud má žena příliš málo mléka a je jí nabízena kojenecká výživa, nejedná se o doplňková jídla, ale o doplňková jídla. Mimochodem, v tomto případě můžete mléčnou směs bezpečně nahradit mléko domácích zvířat.

Pokud se snažíte přidat do dětské stravy „dospělé jídlo“, které doplní mléko, jedná se již o doplňková jídla. Podle Komarovského se to musí stát včas. Kromě toho je důležité zvolit správnou výživu, aby bylo dítě lépe odstaveno z hrudníku.

Zavádění doplňkových potravin podle Komarovského musí začít ve věku šesti měsíců, a to i přesto, že mnoho dospělých (a dokonce i pediatrů) doporučuje zvyknout si na běžné jídlo co nejdříve. Pokud si však přejete zdraví svého dítěte, měli byste zapomenout na zastaralé výživové programy a držet krok s dobou..

Proč doplňkové potraviny začaly teprve před 20–30 lety dříve? Dr. Komarovsky to dává jasné a jednoduché vysvětlení. Faktem je, že když v sovětských dobách došla žena mléku, bylo do dítěte přidáno zvířecí mléko nebo různé směsi. Z hygienických důvodů byly vařeny, což vedlo k odpařování všech potřebných vitamínů a minerálů. Díky tomu bylo dítě nezdravé, vyvinula se hypovitaminóza a nedostatek váhy. Ani ty kojící matky, které měly dostatek mléka, nejedly v té době dobře, aby poskytly svému dítěti vše potřebné. Proto se pokusili začít doplňkové potraviny i za dva nebo tři měsíce.

Komarovsky doplňkové potraviny je třeba začít používat s malým množstvím produktů, protože opatrnost zde nebude bolet. Nezapomeňte krmit jídlem, které je pro dítě považováno za známé (kojenecká výživa nebo mateřské mléko). Měli byste pečlivě sledovat reakci malého organismu: existuje vyrážka, dítě spí dobře a tak dále. Pokud neexistují žádné negativní projevy, můžete postupně zvyšovat dávku. Pokud se vyskytnou problémy, je lepší se poradit s lékařem a odložit návnadu.

Nezapomeňte, že je lepší nezačínat přidávat nové produkty bezprostředně po dětském onemocnění nebo po očkování. Nenuťte dítě a krmte jídlo násilím.

Komarovsky doplňkové potraviny měsíce

Doplňkové potraviny Komarovsky po celé měsíce musí být prováděny přesně podle schématu. Je také důležité sledovat reakci vašeho dítěte..

Doplňkové krmení

V prvních měsících života potřebuje dítě pouze mateřské mléko nebo, pokud není kojení možné, upravenou směs. Dospělý arašíd již potřebuje rozšíření stravy, která se nazývá doplňková jídla. Podívejme se na zavedení doplňkových potravin do výživy kojenců v prvním roce jejich života z pohledu slavného pediatra E. Komarovského.

Rozdíly mezi krmením a doplňkovými potravinami

Tato dvě slova mohou způsobovat zmatek kvůli podobnosti, ale znamenají různé věci. Pokud dítě nemá dostatek mateřského mléka a je mu podáváno mléčné mléko nebo zvířecí mléko nebo mléko dárkyně, pak se takové jídlo nazývá doplňkové jídlo. V tomto případě se krmení dítěte nazývá smíšené. Výrobky, které dávají dítěti v prvním roce života, jako doplněk k mateřskému mléku nebo směsi, se nazývají doplňkové potraviny. Jsou navrženy tak, aby zvykly dítě na výživu dospělých..

Early Lure - Benefit or Harm?

Mladí rodiče se potýkají s radami přátel, rodiny a dokonce i poskytovatelů zdravotní péče, aby začali s doplňkovými jídly mnohem dříve, než doporučuje moderní medicína. Čím je dítě starší, tím častěji se doporučují dávat dětskou šťávu, žloutek, bramborovou kaši a další jídlo.

Moderní rodiče by měli pochopit, že včasné zavedení doplňkových potravin v minulosti bylo způsobeno hlavně skutečností, že kojenci byli jen zřídka kojeni a náhražky mateřského mléka byly nižší..

Nejčastěji dostaly děti rozvedené kravské mléko, které bylo vařeno. Vitaminy v takové stravě byly zničeny a dítě nedostávalo mnoho užitečných látek. Abychom se vypořádali s hypovitaminózou, zpožděním v přírůstku hmotnosti a vývojem, anémií a dalšími problémy, byla vydána doporučení dávat šťávy, plátky žloutku, šťouchanou zeleninu od prvního měsíce života. Nezapomeňte také, že prodej džusů, různých obilovin, bramborové kaše a jiné dětské výživy je docela vážný obchod. Známky na obalech, které mohou být uvedeny na výrobku po dobu tří nebo čtyř měsíců, jsou proto výhodné zejména pro výrobce.

V současné době, pokud kojící matka jí vyváženou a rozmanitou stravu, nebo pokud dítě dostane upravenou směs jako náhradu za mateřské mléko, není nutné dítěti mladšímu než 6 měsíců dávat doplňkové potraviny. Pokud jsou drobky menší, má smysl směřovat úsilí rodičů nikoli k zavádění doplňkových potravin, ale ke zlepšení výživy matky nebo k nákupu kvalitní směsi.

Prakticky neexistuje žádný užitek z dřívějšího krmení dítěte jinými výrobky kromě mléka nebo směsi, ale mnoho rodičů vidí poškození. Nejprve to jsou alergické reakce a poruchy trávení. Proto by rodiče měli zvážit otázku načasování začátku krmení velmi podrobně a vyváženě..

Úvodní pravidla

 • Jakýkoli nový potravinový produkt by měl být do dětské výživy zařazen velmi pečlivě a postupně. Začínáme jedním douškem a jednou lžičkou, poté krmíme obvyklým jídlem (mateřské mléko nebo směs). Po vyhodnocení reakce - stolice, spánku, stavu kůže, chování - lze dávku zvýšit.
 • Pokud je něco obezřetné, měli byste s výrobkem chvíli počkat..
 • V případě, že se projeví bolestivé projevy, nemohou být nové produkty uvedeny na trh, dokud nezmizí.
 • Během nemoci, stejně jako v období před očkováním (3 dny) a po něm (do 3 dnů) nemůžete dítěti dát nový produkt..
 • Pokud dítě některý produkt odmítne, není třeba na tom trvat.

S jakým produktem chcete přilákat??

Názory odborníků na výživu a pediatry týkající se skupiny produktů, které by měly být do dětské výživy poprvé zavedeny, se velmi liší. Navrhovatelé zavedení prvního pyré ze zeleniny tvrdí, že jsou bohatí na minerální soli a vitamíny. Příznivci krmení fermentovaným mlékem trvají na tom, že děti reagují špatně na náhlé změny ve výživě a fermentované mléčné výrobky se liší od mléka mnohem méně než zelenina.

Komarovsky strategie doplňkového krmení

Zavádění doplňkových potravin během přirozeného krmení a krmení směsi je stejné. Známý pediatr nabízí praktický přístup k zavádění nového jídla do dětského menu, což pomáhá zabránit nežádoucím reakcím těla dítěte na nové jídlo na maximum:

 • Pokud dítě ještě nemá pět měsíců, nepotřebuje žádné doplňkové potraviny. Měli byste se starat o kvalitní výživu matky, a pokud v matčině hrudi není dostatek mléka, dejte dítěti vhodnou směs..
 • Po pěti měsících začnou děti, které špatně přibírají na váze a také s nízkým hemoglobinem, začít s krmením. Pokud je dítě v dobrém zdravotním stavu a také s vývojem, je začátek doplňkového krmení odložen o 6 měsíců. O něco později také stojí za to začít s krmením dětí, které měly případy potravinových alergií nebo používaly speciální směsi.
 • Můžete začít s mléčnými výrobky, jako je kefír. Nejoptimálnější produkt bude určen pro kojeneckou výživu. Představíme ji do druhého krmení, které se vyskytuje mezi 9 a 11 ráno. Tento produkt se vstřebává nejen lépe než jiná doplňková jídla, ale také dává tělu dítěte prospěšné bakterie kyselého mléka..
 • Poprvé stačí tři až čtyři lžičky kefíru. Poté musí dítě dát směsi matku prsa nebo láhev. Při sledování dítěte do konce dne si okamžitě všimneme, zda je možné dávku zvýšit. Poté, co se ujistíte, že je vše v pořádku, se následující den zdvojnásobí množství kefíru. Ukazuje se, že první den dítě dostane 15 až 20 ml kefíru, druhý den již od 30 do 40 ml, další - od 60 do 80 ml a čtvrtý den plnou dávku od 120 do 160 ml. V případě, že se něco dne změní s dítětem a matka má podezření, že je kefír, pozastavíme se. Nezvyšujeme dávkování produktu a někdy dokonce snižujeme.
 • Od čtvrtého nebo pátého dne krmení kefíru se k němu může přidat tvaroh. Může se jednat o zakoupený produkt nebo o jeho výrobu samostatně. Na první den stačí jedna lžíce, na druhý den dejte dvě polévkové lžíce. Takže postupně zvyšujte množství na 30-40 g pro dítě 6-8 měsíců. Kefír i jeho kombinace s tvarohem lze osladit cukrem. Vše záleží na chuti originálního produktu a přání dítěte jíst produkt bez cukru.
 • Během jednoho týdne bude jedno krmení nahrazeno směsí kefíru (v průměru 150 ml) a tvarohu (30–40 g). Ve všech ostatních krmivech bude dítě stále dostávat mateřské mléko nebo mléčnou formu. Tento režim udržujte po dobu dalších 3-4 týdnů, poté pokračujeme v nahrazování jiného krmení.
 • Při příštím krmení, ve kterém představíme doplňkové potraviny, je lepší si vybrat druhé (krmení před spaním). Zavádíme do ní kaši, nejlépe pohanka, rýže nebo ovesné vločky. Kaše může vařit maminka z mouky nebo ji lze zakoupit v obchodě. Vaříme kaši v mléce (běžná kráva), i když nejlepší volbou by byly směsi pro kojence starší než šest měsíců. Vzhledem k tomu, že krupice je zdrojem gliadinových bílkovin a může způsobit střevní onemocnění, pokud je netolerantní, doporučuje se ji po osmi měsících zavést do dětské výživy..
 • Do 8 měsíců bude dítě úplně vyměnit dvě krmiva. Dostává kefír a tvaroh v jednom krmení, ovesnou kaši v jiném a několikrát směs nebo mléko z prsou své matky. Je nutné zjistit, zda má dítě alespoň jeden zub. Pokud existuje zub, představíme zeleninu. Pro testování krmení zeleniny připravujeme pro dítě odvar. Mletá mrkev, brambory, zelí a cibule, nalijte vroucí vodu (asi 50 gramů zeleniny bude potřebovat asi 100 g vody), zavřete víko a vařte, dokud nebude zelenina zcela vařena. Po přefiltrování vývaru jej znovu vařte a nalijte do láhve. První den dáme dítěti takovou odvar z 30 na 50 g, druhý den - dvakrát tolik.
 • Pokud dítě dobře reaguje na zeleninu, začneme dávat polévku nebo bramborovou kaši a také dávkování neustále zvyšujeme, dokud nevyměníme jedno krmení. U bramborové kaše vařte jinou zeleninu ve vroucí vodě, poté otřete, přidejte trochu soli a horkého mléka (25 ml je dost na 100 g zeleniny), poté je musíte porazit a znovu přivést k varu. Do hotového pyré musíte přidat 3 g rostlinného oleje.
 • Po dvou až třech týdnech krmení zeleniny se pokusíme zavést maso. Místo vody přidejte do zeleniny masový vývar (nejlépe kuře), poté přidejte maso do polévky nebo bramborové kaše, která bude v pyré. Po několika dnech lze do stejné polévky nebo do bramborové kaše přidat 1/5 žloutku z vařeného vejce.
 • Ovoce také začíná být zavedeno po objevení prvního zubu. Pokud ještě nejsou zuby, dejte dětským džusům. Používají se jako doplněk výživy nebo kojení a nejsou určeny k nahrazení krmení. Starší děti mohou do kaše přidat ovoce, dát ovocné pyré a sát velké kousky.
 • Za 9 měsíců nahradí doplňková jídla 3 krmiva. V jednom z nich dostane dítě ovesnou kaši, která se může velmi lišit. Při dalším krmení je dáno dítěti polévky nebo zeleninová jídla s přídavkem libového masa, žloutku a rostlinného oleje. Po krmení dítě dostane šťávu. Dalším krmením je kefír s tvarohem, do kterého již můžete přidat dětské sušenky. V tuto chvíli může být dítěti nabídnuto kousek chleba a od 10 měsíců věku používat polévku, nikoli rybí maso, ale ryby.

Výživa a zdraví

Když rodiče experimentují s kojeneckou výživou, měli by si vždy pamatovat zdraví svého dítěte. Čím je dítě starší, tím snazší bude přinášet novinky do nabídky. Měli byste být velmi opatrní u produktů, které nerostou ve vašem regionu a nejsou charakteristické pro stravu ve vašem regionu..

Je také důležité nezapomenout, že u dětí je játra spíše slabým a zranitelným orgánem. Plně „dozrává“ pouze ve věku dvanácti let. A proto výrobky, na které dítě reagovalo dříve, jak zraje játra, dítě začíná být běžně vnímáno dítětem. Jak říkají babičky, dítě „vyrůstá“. Takže pokud vaše dítě reaguje negativně na čokoládu nebo mandarinky, neznamená to, že se bude muset po celý život zdržovat konzumace těchto produktů..

Další podrobnosti o všech těchto nuancích najdete v programu Dr. Komarovského.

Články O Neplodnosti