Hlavní Neplodnost

Hypertonicita dělohy

Hypertonicita dělohy - stav nebezpečný pro plod, který se často vyskytuje během těhotenství.

Jedná se o druhý nejnebezpečnější stav těhotných žen po gestóze, resp. Nejzávažnějších formách jejího projevu, preeklampsie a eklampsie.

Závěr

 • hypertonicita dělohy je nebezpečný stav, který může vést k předčasnému ukončení těhotenství;
 • příčiny hypertenze jsou rozmanité, léčba závisí na tom, co přesně je tento stav způsoben;
 • prevence hypertonicity je psychohygiena - schopnost zůstat v klidu externě i interně;
 • během těhotenství je nutná strava zaměřená na správné a pravidelné fungování gastrointestinálního traktu.

Jaká je hypertonicita dělohy během těhotenství

Hypertonicita je aktivní kontrakce dělohy. Tento stav orgánu je nezbytný během porodu, kdy vytlačuje plod z těla matky..

Během těhotenství může takový stav, pokud není zastaven, vést k předčasnému ukončení těhotenství, to znamená k potratu. V pozdějších fázích hrozí předčasné narození.

Příznaky a důsledky zvýšeného tonusu dělohy

Hypertonicita se projevuje tažením nebo křečovitými bolestmi v dolní části břicha, v perineu nebo v dolní části zad. Intenzita bolesti může být různá: od stěží pozorovatelné po silnou, akutní a prodlouženou. Ve střední a pozdní fázi může žaludek změnit tvar, ztvrdnout.

Pravděpodobné špinění z pochvy. Poslední příznak naznačuje, že situace je nebezpečná a je třeba naléhavě vyhledat lékařskou pomoc..

I když hypertonicita nevede k potratu, kontrakční děloha narušuje krevní oběh mezi tělem matky a placentou a plod trpí nedostatkem kyslíku, což je nezbytné pro každou živou tkáň.

Její nedostatek během embryonálního vývoje může vést k úmrtí embrya nebo rozvoji patologií, které ovlivní zdraví nenarozeného dítěte..

Léčba hypertonicity dělohy

V závislosti na stupni excitace myometria může být léčba ústavní nebo ambulantní. V mírných případech může sama žena a její dítě pomoci i bez léků.

Léčba drogy

Léky v tomto stavu předepisuje pouze porodník-gynekolog. Ve vážných případech je po propuštění nutná nemocnice a někdy i postel.

Jak odstranit hypertonicitu dělohy během těhotenství

S drobnými křečemi se můžete pokusit obejít metodami domácí léčby. Nejprve se musíte uklidnit, lehnout si, udržovat se v teple (zejména vaše nohy!) A zkuste se uvolnit. Pokud bolest přetrvává, měli byste užívat antispasmodikum - papaverin nebo no-shpu.

Během těhotenství je užívání drog nežádoucí, ale výrazně zvýšený tón je pouze v případě, kdy přínosy pro matku a plod výrazně převyšují pravděpodobné poškození. Pokud to nepomůže, zavolejte sanitku. V sázce je zdraví, nebo dokonce život dítěte.

Podporuje normální děložní tón

Není bez důvodu, aby těhotné ženy nebyly nervózní. Tělo reaguje na akutní stres uvolňováním určitých hormonů - adrenalinu a norepinefrinu. Oba omezují krevní cévy a tonizují genitálie, včetně dělohy.

Evolučně byly tyto hormony zodpovědné za přežití, umožňují člověku shromažďovat a používat skryté zdroje těla, protože dříve byly vylučovány hlavně v případě ohrožení života.

V takové situaci se ženské tělo domnívá, že podmínky pro nesení potomka jsou nepříznivé a dají dítěti dar. Nyní musíme odolat evoluci.

Chcete-li to provést, musíte se naučit, jak se uklidnit rychle, a je lepší se ani neznepokojovat: pokud adrenalin vynikne, bude to nějakou dobu fungovat.

Naučte se techniku ​​auto-tréninku a při sebemenším známce hypertonicity ji používejte.

Převezměte kontrolu a fyziologické důvody. Všechny duté orgány v těle podléhají křečím, proto je nutné během těhotenství sledovat stav střeva: jeho křeče, zácpa a nadýmání mohou vyvolat myometriální vzrušení..

Abyste se vyhnuli zbytečným provokacím, musíte dodržovat dietu a vést aktivní životní styl: nedostatek pohybu může vést k zácpě.

Jak zjistit hypertonicitu dělohy

Gynekologové určují tento stav palpací, pociťují napjatou stěnu dělohy a zároveň cítí těhotné břicho. Stupeň jeho závažnosti je určen pomocí ultrazvuku.

Příčiny hypertonicity dělohy

Existuje několik důvodů, které mohou způsobit tento druh patologie. Podívejme se na ně podrobněji..

Infekce

Jakákoli infekce způsobuje imunitní odpověď těla. Imunitní systém je aktivován a plod, protože je geneticky odlišný od matky, lze vnímat jako cizí organismus, od kterého se tělo musí zbavit. V tomto případě se vyvine hypertonicita..

Hormonální poruchy

Tento důvod je častější v prvním trimestru. Hormon progesteron v kombinaci s estrogeny je zodpovědný za těhotenství v těle. Pokud tělo tyto látky neprodukuje dost, může dojít k hypertonicitě dělohy..

Nedostatek progesteronu může být spojen s nedostatečnou hormonální aktivitou corpus luteum a placentou a malá produkce progesteronu placentou může způsobit dočasně, ale velmi důležitý orgán oběhové poruchy..

Zvýšení tónu může být spojeno nejen s nedostatkem těhotenských hormonů, ale také s nadbytkem mužských pohlavních hormonů, které jsou svým působením protikladem progesteronu. Tyto stavy mohou nastat při onemocnění nadledvin.

Jakákoli endokrinologická onemocnění těhotné ženy mohou vést ke snížení produkce progesteronu: diabetes mellitus, hypo- a hypertyreóza a mnoho dalších.

Proto je nesmírně důležité, aby ženy, které jsou v průběhu těhotenství pozorovány endokrinologem, pečlivě sledovaly svůj stav a splňovaly všechny schůzky lékaře..

Strukturální změny ve stěnách dělohy

Pokud má žena v anamnéze fibroidy, endometriózu, potrat, císařský řez - to vše může ovlivnit současné těhotenství, protože se mění stěny dělohy..

Příčiny spojené s plodem

V trimestru III je hypertonicita často spojena s přetížením dělohy polyhydramniemi, velkým těhotenstvím, vícenásobným těhotenstvím.

Chronická onemocnění

S exacerbací jakéhokoli chronického onemocnění u těhotné ženy se může zvýšit tonus dělohy. Tento stav může způsobit jakýkoli důsledek základního onemocnění, od nedostatku kyslíku v tkáních až po stresující účinky bolesti.

Děložní malformace

U příliš malých (kojeneckých), dvou-rohatých dělohy a dalších anomálií vývoje tohoto orgánu je pravděpodobnost rozvoje hypertonicity výrazně vyšší, než když má normální strukturu..

Sociálně-ekonomické faktory

Neustálé stresy, poruchy spánku, neschopnost uvolnit se a získat pozitivní emoce - to vše vede k nadměrnému namáhání nervového systému a uvolňování stresových hormonů, které jsou svým působením protikladné k těhotenským hormonům a v důsledku toho k rozvoji hypertonie.

Ovlivňuje tón dělohy a těžkou fyzickou námahu. Přestože je nutné, aby se těhotné ženy pohybovaly, ale zvedání závaží, pracovní sklon není činností, která je bezpečná při čekání na dítě.

Komplikace skutečné těhotenství

Patologická hypertonicita sama o sobě je komplikací těhotenství. Častěji se však vyskytuje, pokud existují problémy s placentou nebo plodem, například částečné oddělení placenty, velkoplodé atd..

Příznaky děložního tónu během těhotenství

Hypertonicita se projevuje tažením bolesti v podbřišku, v perineu, v dolní části zad. Někdy není bolest, je to jen pocit kontrakce. Normálně se hypertoničnost pravidelně objevuje v trimestru II, náhle začíná a rychle prochází.

Nejedná se o nemoc, ale o výcvikové boje: děloha se připravuje na tvrdou práci při porodu předem. Je-li tón trvalý déle než hodinu nebo pokud je otvor na krku, musíte zazní zvukový signál.

Diagnóza děložního tónu

Diagnózu by měl provádět porodník-gynekolog, rozlišující normální fyziologický stav a patologii a hodnotící nejen závažnost hypertonicity, ale také otevírání děložního hrdla..

V případě patologie je nutné identifikovat příčinu, která způsobila růst tónu, a působením na ni zastavit stav, zabránit jeho relapsům.

Co se děje v raných fázích

Známky hypertenze v časném a pozdním těhotenství jsou si navzájem podobné, ale v časném období jsou křeče bolesti necharakteristické.

Co je nebezpečná hypertonicita dělohy

Mimo těhotenství není hypertonicita dělohy nebezpečná a může nastat před menstruací nebo během ní. Výrazná hypertonicita nebo její výskyt v jiných fázích cyklu je však příležitostí ke konzultaci s gynekologem.

Jaká je nebezpečí hypertonicity dělohy během těhotenství?

Spasmodické stěny dělohy komprimují placentu, a tím narušují krevní oběh v ní. To vede k nedostatku kyslíku u dítěte. Pokud se děložní čípek otevře, existuje riziko potratu.

Prevence

Mimo těhotenství nemá smysl předcházet hypertenze. Jako prevenci lze uvažovat o pravidelných vyšetřeních gynekologem.

Během těhotenství

Nejdůležitější bod v prevenci:

 • denní režim;
 • dávkována fyzická aktivita;
 • eliminace stresu a přetížení;
 • vlákniny bohatá na stravu.

Recenze

Nelly, 27 let. Rostov na Donu:

V průběhu prvního těhotenství existovala hypertenze, dokud nešla na mateřskou dovolenou. Pracoval 12 hodin, nervózní práce. Byly ošetřeny papaverinem, magnézií a uloženy. Přijíždí do nemocnice - ostřeji lépe. Šel jsem do práce - znovu... Drogy jsou stejné, ale pracují v nemocnici, ale ne doma. Explicitní spojení s nervy. A podruhé, hned jsem skončil. V dohledu nebyl žádný nadměrný tón.

Margarita, 22 let. Novosibirsk:

Na plánovaném ultrazvuku našli tón, lékař řekl, že hrozba je malá, můžete být léčeni doma. A byl jsem frustrovaný, vrátil jsem se domů, vzal léky, ale pro mě je to horší a horší. Zavolal jsem sanitku, dal do nemocnice. Náš pokoj vedla zkušená starší porodní asistentka. Dívky jsou nervózní, bojí se potratu. A doktor mi řekl tak tiše: „Neposlouchej nikoho, uklidni se, všechno je v pořádku s tebou. Přivedla se a teď posloucháš ostatní a zkoušíš na sebe. Čím rychleji se uklidníte, tím rychleji to napíšu. “ Diskutovali jsme o tom s dívkami a rozhodli jsme se, že budeme mluvit jen o dobru. A pusťte se!

Olze Ivanové, 32 let. Volgograd:

To mi také bylo diagnostikováno během druhého těhotenství. Neustále prováděly kontroly, 2krát ležel na zachování. Pokud budete mít vše pod kontrolou, pak s tím není nic špatného..

Léčba hypertonicity dělohy

Děloha je v tónu, hypertonicita dělohy, zvýšený tonus dělohy. Pravděpodobně každá žena, která se chystá stát se matkou, slyšela tyto podmínky alespoň jednou po celou dobu těhotenství. Pojďme mluvit o tom, co je děložní hypertonicita, jaké jsou hlavní příčiny jejího výskytu a jak se s nimi vypořádat.

Jasmina Mirzoyan
Lékařský porodník-gynekolog, MD.

Jak víte, děloha je dutý svalový orgán, který se skládá ze tří vrstev:

 1. serózní membrána neboli „perimetrie“ je tenká „fólie“, která pokrývá vnější stranu dělohy;
 2. svalová vrstva neboli „myometrium“ je střední vrstva dělohy, nejmocnější, která se skládá z vláken hladkého svalstva a pojivové tkáně. Svalová vlákna v myometrii nejsou umístěna v jednom směru: existují vertikální (vnější), spirálová (střední) a kruhová (uvnitř) vlákna;
 3. vnitřní sliznice nebo "endometrium" lemuje děložní dutinu zevnitř.

Svalová vlákna se vyznačují kontraktilitou. V souvislosti s touto vlastností svalové tkáně mluví o tónu dělohy. Během těhotenství je stav děložních svalů normální, když se nesnižují, jsou zcela uvolněné: pak mluvíme o normotonusu. Když se svaly ve vzrušeném, stahovaném stavu, svalová vrstva dělohy stahuje, její tón se zvyšuje a v důsledku toho i tlak v děložní dutině, mluví o zvýšeném tónu (hypertonicitě). Svalová vrstva, která reaguje na vnější a vnitřní podněty, je „odpovědná“ za tón dělohy.

Děloha se během těhotenství zvyšuje, postupně roste a do konce těhotenství zabírá celou břišní dutinu. Ke zvýšení dělohy dochází v důsledku zvýšení počtu (množství) a zvýšení hmotnosti a objemu svalových vláken. Každé svalové vlákno je prodlouženo 10-12krát, zahušťuje 4-5krát. Ve stěně dělohy se zvyšuje obsah vápníku, stopových prvků, glykogenu, enzymů nezbytných pro kontrakci; Syntéza aktomyosinu, proteinu, který je zodpovědný za kontrakce dělohy, se zesiluje. Takto se děloha připravuje na nadcházející narození.

Mechanismy normálního děložního tónu

Děloha má mnoho nervových receptorů, impulsy, z nichž vycházejí spojení centrálního nervového systému (CNS) a autonomního nervového systému matky. Od okamžiku těhotenství vstupuje pulzace do mateřského centrálního nervového systému, což vede k vytvoření dominantního těhotenství v mozkové kůře. V okolí dominantního těhotenství se vytváří zóna inhibice nervových procesů, v důsledku čehož se do pozadí ztrácejí další zájmy, které nesouvisejí s těhotenstvím. Se strachem, silným emočním přetížením, vážným stresem v centrální nervové soustavě se mohou objevit další ložiska vzrušení, které mohou oslabit dominanci těhotenství, v důsledku toho se může zvýšit tón dělohy.

V průběhu těhotenství (až 39 týdnů) je snížena excitabilita receptorů míchy a dělohy, což zajišťuje správný průběh těhotenství. Vzrušení mozkové kůry dosahuje svého největšího stupně v době narození, vzrušení určitých struktur mozku a míchy se zvyšuje.

Až do 10 týdnů těhotenství hraje ženský hormon progesteron, který je ve vaječníku produkován corpus luteum (VT), které se tvoří v místě ovulovaného vajíčka, místo ve vaječníku, kde vajíčko opouští a vstupuje do vejcovodu a poté do děložní dutiny, hraje hlavní roli při udržování těhotenství.. Ovarian VT během těhotenství se mění na VT těhotenství, intenzivně syntetizuje hormony progesteron a estrogeny až do 9-10 týdnů těhotenství. Potom VT začíná zvrátit vývoj a produkce progesteronu klesá. Do té doby byl vytvořen fetoplacentální systém (FPS), sestávající z kůry nadledvin a těhotných jater, jakož i placenty, kůry nadledvin a fetální játra. Hlavním hormonem FPS je estriol, který reguluje uteroplacentální cirkulaci. Estriol je produkován v placentě z hormonu, který se tvoří v nadledvinách plodu a matky.

Dysfunkce FPS vede k narušení vývoje plodu, potratu nebo těhotenství.

Progesteron, který je produkován ve vaječníku, a poté v placentě, pomáhá snižovat kontraktilitu dělohy, a také snižuje tonus střeva (způsobuje zácpu u těhotných žen), močovodům (z tohoto důvodu se může vyskytnout močová stáza - faktor predisponující k infekcím močových cest). Má také inhibiční účinek na centrální nervový systém, který poskytuje určitou letargii, ospalost.

Excitabilita a mechanická aktivita neuromuskulárního aparátu dělohy jsou do jisté míry závislé na stupni propustnosti buněk pro ionty (kladně nebo záporně nabité částice). Aktivujte aktivaci iontů vápníku excitací dělohy. V normálním průběhu těhotenství si těhotné hormony udržují správnou úroveň propustnosti pro tyto ionty..

Hlavní příčiny hypertonicity dělohy

V časných stadiích těhotenství mohou hormonální poruchy reprodukčního systému vést ke zvýšení tonusu dělohy. Nejčastější příčinou zvýšeného tonusu dělohy jsou stavy spojené se sníženou tvorbou hormonu těhotenství - progesteronu.

Nedostatek progesteronu brání zavedení oplodněného vajíčka do děložní sliznice (endometria). Při nedostatku progesteronu přichází děloha do tónu, v důsledku čehož může dojít k potratu.

Deficit progesteronu se vyskytuje v následujících případech:

 • Hyperandrogenismus (zvýšená produkce mužských pohlavních hormonů v ženském těle - androgeny vaječníky nebo nadledvinami). V klasické verzi, s tímto stavem před těhotenstvím, jsou menstruační nepravidelnosti charakteristické pro typ zpožděné menstruace, zvýšený růst vlasů, porézní mazovou kůži, pustuly na kůži obličeje, záda, která se vyskytují nebo se zesilují během menstruace. U latentních forem neexistují žádné vnější známky hyperandrogenismu, cyklus je normální; pouze s hormonální krevní test je tento stav diagnostikován. Velmi často s hyperandrogenismem je nedostatek ovulace - vajíčko opouští vaječník (což vede k neplodnosti v důsledku nedostatku zralého vajíčka schopného oplodnění) nebo stav, ve kterém dochází k ovulaci, ale může dojít k potratu kvůli snížené syntéze progesteronu ve vaječníku.
 • Genitální infantilismus je nedostatečný vývoj genitálií. U infantilismu genitálií může být zvýšení tónu také způsobeno skutečností, že se nedostatečně vyvinutá malá děloha stahuje v reakci na přetížení s postupujícím těhotenstvím..
 • Hyperprolaktinémie Prolaktin je hormon, který je syntetizován mozkovou hypofýzou a přímo ovlivňuje reprodukční systém ženy a mléčné žlázy. Se zvýšením obsahu prolaktinu je také nedostatek produkce progesteronu. V této situaci je neplodnost pravděpodobnější než potrat. S hyperprolaktinémií před těhotenstvím mohly být detekovány menstruační nepravidelnosti, jako je zpoždění a uvolňování kapiček mléka z bradavek..

Neplodnost hormonálního původu před těhotenstvím, děložní myomy, endometrióza naznačuje hormonální poruchy v těle matky. Tyto poruchy mohou během těhotenství způsobit zvýšený tonus dělohy..

Dalším důvodem mohou být strukturální změny ve stěně dělohy:

 • Děložní myomy - benigní nádor dělohy.
 • Endometrióza - proliferace vnitřní výstelky dělohy - endometrium v ​​místech, kde to není charakteristické.
 • Zánětlivá onemocnění dělohy a přívěsky dělohy, přenesené před těhotenstvím a zjištěné během těhotenství. To je způsobeno skutečností, že jakýkoli zánětlivý proces dělohy způsobuje, že její stěna je horší, neschopná protahování. Zánět vaječníků vede k nedostatku hormonů.

Také může dojít ke zvýšení tonusu dělohy s přetížením svalů dělohy způsobeným vícenásobným těhotenstvím, polyhydramniemi, velkým plodem.

Důvodem zvýšeného tonu dělohy může být narušení centrálních mechanismů pro udržení tónu dělohy, to znamená, poruchy funkce centrálního nervového systému, regulace svalového tónu. To se děje s těžkou fyzickou prací, chronickými stresovými situacemi v práci nebo doma, s jakýmkoli akutním infekčním onemocněním (chřipka, akutní respirační infekce, angína, pyelonefritida, zejména se zvýšením tělesné teploty atd.).

Hypertonické rizikové faktory

 1. Lékařské rizikové faktory pro potrat: patologie těhotenství; nemoci vnitřních orgánů a pohlavních orgánů; genetické faktory. Lékařské faktory zahrnují potrat, anamnézu zánětlivých onemocnění pohlavních orgánů, onemocnění štítné žlázy, jiná endokrinní onemocnění, akutní respirační virové infekce, chřipku během těhotenství atd..
 2. Ženy mladší 18 let a starší 30 let Ve věku 35 let a starších se hypertonicita dělohy, která přetrvává dlouhodobě, vyskytuje 3krát častěji než ve věku 20–29 let, což je spojeno s velkým počtem potratů a gynekologických chorob před těhotenstvím jak ženy stárnou.
 3. Škodlivé výrobní faktory: chemické látky, každodenní práce, služební cesty, pozdní přechod na snazší práci.
 4. Špatné rodinné vztahy: rozvedení manželé, psychologická neslučitelnost manželů.
 5. Krátký spánek.
 6. Špatné návyky (kouření, alkohol atd.).

Diagnostika

Hypertonita dělohy je příznakem hrozícího potratu nebo předčasného porodu. Při rozhovoru s těhotnou ženou lékař vždy zjistí, zda ji trápí její bolesti v podbřišku, v dolní části zad nebo v křížové kosti. Hypertonicita dělohy se vyznačuje tažením bolesti (v 60% případů) v dolním břiše, v dolní části zad, v křížové kosti. V pozdějším těhotenství může dojít ke křečím, žena si může stěžovat, že děloha je „zkamenělá“.

Bolest spojená se zvýšením tónu myometria (děložních svalů) zmizí při požití nebo intramuskulární injekci spasmolytik (NO-HPA zmírňuje nebo snižuje bolest).

K diagnostice hypertonicity dělohy se používají následující metody:

 • Inspekce, palpace (palpace). Ve velkých stádiích těhotenství, kdy děloha opouští pánevní oblast, lze prostřednictvím přední břišní stěny stanovit zvýšený tonus. Normálně je děloha v uvolněném stavu, břicho je měkké a s hypertonicitou je děloha zhutněná, napjatá až do pocitu kámen po ruce. Palpace břicha se provádí v těhotné poloze na zádech, s nohama ohnutými v kyčelním a kolenním kloubu, což eliminuje napětí přední břišní stěny a přispívá k lepšímu prohmatání orgánů břišní dutiny a zejména dělohy a plodu v ní umístěného. Kromě stanovení velikosti dělohy se hodnotí její stav: zda existuje tón, napětí během palpace, stejně jako poloha plodu v děloze a prezentace plodu (lékař určí, zda část plodu směřuje k výstupu z dělohy - hlava nebo pánevní konec).
 • Ultrazvuk je definovaný lokální (na jednom místě - například část na přední nebo zadní stěně) nebo celkové zesílení svalové vrstvy dělohy (celé dělohy). Místní tón dělohy je definován jako lokální zesílení svalové vrstvy dělohy, což žena nemusí cítit. Celkový tón dělohy (když je celá děloha napjatá) si těhotná žena všimne sama. Pokud ultrazvuk určuje tón podél stěny, na které je připojena placenta nebo chorion (dřívější data), existuje nebezpečí oddělení placenty (chorion).
 • Tonometrie: Pro tento postup se používá přístroj ke stanovení tónu dělohy; proto je na žaludek těhotné ženy aplikován speciální senzor.

Těhotenské komplikace spojené s hypertonicitou dělohy

Pokud není léčena hypertonicita dělohy, může dojít ke křečím, což povede k potratu nebo předčasnému porodu..

Hypertonita dělohy může také vést k prudkému poklesu toku krve dělohy placentou v důsledku zúžení lumenu děložních cév, a proto s prodlouženou hypertonicitou, fetální hypoxii (nedostatek kyslíku) a / nebo hypotrofii (zpomalení růstu) plodu v důsledku nedostatku kyslíku, živin z krev plodu.

Léčba

Bez ohledu na příčiny hypertenze se všem těhotným ženám doporučuje odpočinek v posteli, sedativa, antispasmodika, léky snižující aktivitu dělohy..

Hospitalizace se provádí ve všech případech, kdy je zvýšení děložního tónu doprovázeno tažením nebo křečovitými bolestmi v dolní části břicha nebo v dolní části zad.

Postel je poskytována buď ve stacionárních podmínkách, nebo (ve vzácných případech) doma.

Léčba sedativy je povinná, protože strach ze ztráty dítěte jen zhoršuje existující hypertonicitu. Obvykle se používá tinktura mateřské a tinktury valeriánu. Pokud je matka a valerián neúčinná, lékař předepíše SIBAZOL, NOZEPAM, TRIOXAZINE atd..

V případě zvýšeného tonusu v prvním trimestru těhotenství, je-li příčinou hrozby zvýšeného tonusu nedostatek progesteronu, předepisují se progesteronové přípravky - DUFASTON, UTROZHESTAN.

K odstranění zvýšeného tónu se obvykle používají spasmolytika: BUT-SHPA intramuskulárně nebo orálně, PAPAVERIN v čípcích atd. Tyto prostředky mohou být použity při projevu zvýšeného tónu a samostatně. V tomto případě se doporučuje vzít 2 tablety NO-SHPA a / nebo použít svíčku s PAPAVERINEM.

Se zvýšeným tónem dělohy se předepisují léky, které snižují aktivitu dělohy:

 • 25% roztok síranu hořečnatého, který se podává intramuskulárně nebo intravenózně kapáním;
 • PARTUSYSTEN, BRICANIL, GINIPRAL. Tyto léky se nepoužívají až do 16 týdnů těhotenství. Při podávání těchto léků se mohou objevit nežádoucí účinky: bušení srdce, pokles krevního tlaku, třes, rozrušení, nevolnost, zvracení, bolesti hlavy atd..

Léčba je řízena krevním tlakem, srdeční frekvencí a hladinou cukru v krvi.

Pokud vás znepokojují bolesti v podbřišku, v dolní části zad, v sakrální oblasti, neignorujte je - včas kontaktujte odborníky. Možná se jedná o projevy hrozby potratu nebo předčasného porodu. Pouze lékař, který s vámi mluvil, vás vyšetřil, prohmatal žaludek, provedl nezbytná vyšetření, určil příčinu bolesti a v případě potřeby předepsal léčbu.

Pokud jste po léčbě neplodnosti otěhotněli, měli jste hormonální poruchy, fibroidy, endometriózu, zánětlivá onemocnění ženských pohlavních orgánů, potraty, spontánní potraty, předčasný porod, pravděpodobnost hypertenze dělohy, a tedy i riziko potratu, je vysoká. Proto se musíte zaregistrovat od brzkého data a jasně dodržovat všechny pokyny svého porodníka, abyste předešli komplikacím.

Důležitou roli hraje životní styl těhotné ženy: starat se o sebe, vyhýbat se stresu, služební cesty, přejít na snazší práci v čase, jít spát v čase.

9 důvodů pro zvýšený tonus dělohy během těhotenství

Co je to hypertonicita dělohy?

Hypertonicita je patologický stav, který charakterizuje přítomnost diagnózy hrozby ukončení těhotenství až do 22 týdnů, a poté - hrozba předčasného porodu. Jak rozlišit tón dělohy během těhotenství od hypertonicity? Jak pochopit, že děloha je v dobré kondici a tento stav je fyziologický?

Nejdůležitější rozdíly v tónu jsou:

 • Nedostatek bolesti.
 • Absence dlouhé periody tónu dělohy (ne více než jedna minuta).
 • Děložní tón až 5krát denně.
 • Absence produktivních kontrakcí, které vedou ke zkrácení děložního hrdla, jakož ik jeho klínovité transformaci. Tato položka je nejdůležitější v diagnostice zvýšeného tonusu dělohy.

Zda souhlasit s hospitalizací?

Ženy mají často otázku: jak nezbytná je hospitalizace? Obvykle je tato otázka položena těmi, kteří mají starší děti, nebo těmi, kteří se obávají ztráty zaměstnání kvůli dlouhé nepřítomnosti, říkají, že dítě musí být nakrmeno, musí se vydělat peníze, ale no-shpu a papaverin lze vzít doma.

Bohužel jediná správná odpověď zde není. Vše záleží na konkrétní situaci: jak velké je riziko potratu nebo předčasného porodu, jak silný je tón atd. Žena musí pochopit, že odmítá hospitalizaci na vlastní nebezpečí a riziko, a především riskuje své nenarozené dítě. Stojí práce například za riziko? A starší dítě může být požádáno, aby se staralo o svého manžela, příbuzné nebo blízkého přítele. Situace existuje téměř vždy.

Příznaky děložního tónu

Důležitým bodem je otázka „jak zjistit tón dělohy během těhotenství?“ Abychom pochopili, kdy těhotenství nastává fyziologicky a kdy je nutné vyhledat lékařskou pomoc, je nutné pochopit, jak nezávisle určit tón dělohy. Poměrně často nemohou těhotné ženy pochopit, co tento stav zahrnuje. Níže uvádíme hlavní příznaky, které pomáhají najít odpověď na otázku „jak porozumět tónu dělohy“..

 • Pocit „těsnosti“, ztuhlosti v dolním břiše více než 5krát denně.
 • Pocit „kamenné dělohy“ po dlouhou dobu.
 • Pocit tažné bolesti v podbřišku, pocit „těžkosti“, v některých případech se bolest stává křečí.
 • Při tlaku na močový měchýř si ženy mohou stěžovat na rychlé močení.
 • Nepřímým příznakem hypertonicity dělohy může být špinění z pohlavního ústrojí, které vyžaduje diferenciální diagnostiku s dalšími těhotenskými komplikacemi..

Další tipy a informace

Chcete-li strávit celé období těhotenství, nikdy se necítíte nervózní, nezvednete jediný pytel ani nevyzvednete infekci. Ale musíte se pokusit strávit tento čas co nejpohodlněji..

Následující opatření pomohou dobře:

 • dodržujte denní režim: dostatek spánku, jen odpočívat, nepřepracovávat;
 • částečně převést domácí úkoly na jiné členy rodiny;
 • zamezit kontaktu s nemocnými lidmi, zejména při nachlazení, epidemií chřipky a SARS;
 • Nejezte střevní dráždivé potraviny;
 • nepoužívejte tonické nápoje: energetické nápoje, silný čaj a kávu - stimulují činnost všech svalů;
 • být mírný během pohlavního styku;
 • jíst dobře a rozmanité.

S hypertonicitou se musíte vypořádat poměrně často, ale včasnými opatřeními tento stav rychle a bez následků prochází.

Diagnóza děložního tónu během těhotenství

Při vyšetření lékařem těhotné ženy se stanoví děloha se zvýšeným tónem, která se vyznačuje hustou konzistencí. V tomto případě je ženský reprodukční orgán dobře ovládán přední stěnou břicha a je v tomto stavu po dlouhou dobu. Ultrazvuk se používá k diagnostice hypertenze, během níž lze detekovat hypertonicitu zadní stěny dělohy i přední. Tento příznak však nemusí vždy mluvit o hrozbě ukončení těhotenství. Děloha může přijít v tónu jako odpověď na průchod ultrazvukové vlny jeho stěnou. Také při ultrazvukovém vyšetření, při provádění děložního hrdla (měření délky děložního čípku), isthmicko-cervikální nedostatečnost (zkrácení děložního hrdla, otevření jeho vnitřního hltanu).

Jak se děložní tón projevuje v kardiotocografii? (CTG)

Zvýšený tón dělohy lze určit kardiotocograficky. Na výsledném filmu bude graficky znázorněna křivka rovnoběžná s křivkou srdeční frekvence plodu, která ukazuje na hypertonicitu..

Hypertonicita. Kdy se bát?

Děloha se skládá ze svalů a sliznic. Jakékoli svaly mají schopnost stahovat, svaly dělohy nejsou výjimkou. Obvykle je uvolněná..

Příležitostně se sval stahuje na 1-2 sekundy, například kvůli kýchání, kašli, smíchu nebo celkovému tělesnému napětí. Krátkodobé slabé napětí nezpůsobuje nepohodlí ani nepohodlí, je pro dítě zcela bezpečné.

Normální tón není nijak pociťován. I během těhotenství to není nebezpečné..

Další věc je, když je zvýšena kontraktilita a děloha je dlouhá a často v napětí. Nebo se děloha nebude napínat na pár sekund, ale na několik minut.

Tento stav způsobuje bolest, nepohodlí. Poté mluví o zvýšeném tónu (nebo hypertonicitě) dělohy - je nutná konzultace s lékařem, vyšetření, je zapotřebí řada terapeutických opatření.

Někdy je hypertonicita pozorována několik dní před narozením. Jedná se o cvičný boj, který je považován za variantu normy. Na konci těhotenství se děloha připravuje na nadcházející porod, takže jejich svaly se „zkoušejí“.

Příčiny tonusu v prvním trimestru

Děložní tonus v raných stádiích může být způsoben různými faktory, mezi nimiž je 80% přiděleno vrozeným malformacím. Ženy by si měly být této skutečnosti vědomy a při zachování těhotenství v nemocničním zařízení musí k pokračování v těhotenství dát písemný souhlas. Tón dělohy v časném těhotenství může být také způsoben hormonální dysfunkcí ve formě nedostatku progesteronu, vlivem stresových faktorů na ženské tělo.

Způsoby ovlivnění stavu

Diagnóza děložního tónu není obtížná. Na základě vyšetření může lékař určit změnu tvaru břicha, tvrdou dělohu, která při dotyku ještě více bolí. Během krátké doby je tón diagnostikován během ultrazvuku. Nejčastěji se jedná o místní proces podél přední nebo zadní stěny.

Po dobu 27 týdnů je použití CTG přístroje informativní. Má dva senzory. Jeden odráží srdeční rytmus plodu a druhý - děložní kontrakce. To nám umožňuje vyhodnotit nejen sílu a trvání děložních kontrakcí, ale také reakci dítěte na ně. Výrazné snížení srdeční frekvence, které se po dlouhou dobu vrací k normálu, hovoří o utrpení plodu.

Lékařská doporučení, jak odstranit děložní tón, závisí na gestačním věku.

Raná data

Příčinou patologického stavu je často nedostatek progesteronu a důsledkem je hrozba přerušení. Proto se k léčbě používají hormonální léky, které mohou kompenzovat nedostatek hormonů. Nejčastěji předepsaný „Duphaston“. Ale pro některé ženy je vhodnější Utrozhestan, který lze užívat orálně nebo vaginálně. Vaginální forma je nezbytná pro známky toxikózy - silné zvracení ráno.

Léčba antispasmodiky je doplněna. Můžete použít tablety „No-Shpa“ (analogový „Drotaverin“). Při častém zvracení jsou předepsány papaverinové čípky, které jsou nejlépe položeny na noc.

V nemocničním prostředí mohou být Vikasol a Dicinon předepsáni k zastavení krvácení. Můžete si uklidnit nervy tinkturou mateřské. Ale neměli byste se zapojit: do svého složení ethylalkohol.

Léčba děložního tonusu v časném těhotenství zahrnuje změnu životního stylu pacienta. Žena má přiřazen sexuální odpočinek. V některých případech hospitalizace. Doporučuje se normalizovat režim práce a odpočinku, spát v noci, ale také jít přes den přes den odpočívat na hodinu. Výrobky, které podporují tvorbu plynů, stejně jako káva, silný čaj, se odstraňují z potravin. Pokud trpí zácpou, je nutná laxativní strava..

Střední těhotenství

Přístupy k odstranění tonusu v tomto období jsou odlišné. U některých žen s nedostatkem progesteronu je Duphaston užíván až do 20 týdnů (s následným postupným snižováním dávky). Pomoc při léčbě antispasmodik. V případě potřeby se používají ve formě injekcí.

Ale řešení magnézie je hlavní droga, která rychle snižuje lokální tón děložního čípku a generalizovaný křeč. Používá se ve formě kapátka. Síran hořečnatý pomáhá uvolňovat svaly a uklidňuje nervový systém. Roztok snižuje krevní tlak, zlepšuje diurézu, která se používá pro gestózu. Jmenování je kontraindikováno u bradykardie, nízkého počátečního krevního tlaku a závažného onemocnění ledvin.

Volba jiných léků závisí na průvodních patologiích, které by mohly způsobit zhoršení.

Po propuštění z nemocnice jsou ženám předepsány „hořčík B6“ ve formě tabletového léku. To je nezbytné ke zlepšení stavu fetoplacentálního komplexu. Těhotná žena může doma provádět dechová cvičení, která pomáhají uklidnit se ve stresových situacích. Někteří dělají jógu pro těhotné ženy, ale mělo by to být lehké ásan, což eliminuje zvedání rukou a napětí břicha. Nutriční doporučení zůstávají stejná jako v předchozím trimestru.

Lékaři doporučují při tónování správně ležet. Je nutné upřednostnit polohu na boku nebo na zádech, umístění válce pod pravou stranu. Je důležité, aby nedocházelo ke stlačování dolní duté veny.

Od 7 měsíců

V této době děloha také reaguje na zavedení magnézie. Zvyšuje však počet receptorů, které mohou být ovlivněny pomocí léku Ginipral. Patří do skupiny sympatomimetik a dokáže snížit tón a kontraktilitu myometria. K dispozici ve formě tablet a roztoků. Nejčastěji se však droga používá v nemocnicích pro tokolýzu - odstraňuje kontrakce u předčasně narozených dětí nebo během komplikovaných porodů.

K eliminaci tónu používají také blokátory vápníkových kanálů Nifedipin. V některých případech fyzioterapie, kurzy s pomocí psychoterapeuta..

Omezte tón dělohy pouze do 35 týdnů. Po tomto období jsou pravidelné tréninky, které nezasahují do obecné pohody, považovány za výcvik.

Jak se jistě vyhnout zvýšení tónu, ne jediný lékař řekne. Existují však metody prevence, které snižují riziko vzniku takové choroby. Žena potřebuje dostatek odpočinku, správnou výživu. Podle recenzí, plavání v bazénu, speciální gymnastika pro těhotné ženy pomáhají mnoha.

Zvýšený tón dělohy během těhotenství neznamená vždy vážnou patologii, ale musíte poslouchat doporučení lékaře. Někdy může být těhotenství uloženo pouze v nemocnici.

Příčiny tonusu v trimestru III

Bohužel, ve třetím trimestru je zvýšený tón dělohy u těhotných žen. K jeho příčinám patří nízká hladina progesteronu, která může být zhoršena rozvojem placentární dysfunkce, stárnutím, protože právě placenta produkuje hlavní množství progesteronu. Když dojde k porušení, trpí také jeho hormonální funkce. Polyhydramnie, vícenásobné těhotenství, infekční faktory mohou sloužit jako spouštěč při vývoji komplikací, jako je hrozba předčasného porodu. V jakémkoli gestačním období může být příčinou hypertenze také přítomnost souběžných těhotenských patologií, jako jsou děložní myomy, endokrinní choroby, hematologické patologie.

Děloha, strukturální rysy

Je velmi snadné si představit, jak k početí dochází s následným těhotenstvím. Po splynutí vajíčka a spermií se vytvoří zvláštní buňka - zygota. Je to ona, kdo je základem všech budoucích vnitřních systémů a orgánů. Týden po oplodnění se amniotické vajíčko připojí k děloze.

Toto tělo se skládá ze 3 vrstev. Perimetrie - vnější skořápka, myometrium - svalová tkáň, která provádí takové nebezpečné kontrakce a endometrium - vnitřní vrstva, během těhotenství budou její cévy součástí placenty, aby dodávaly dítěti kyslík a živiny.

A jaký je tón dělohy? Jedná se o svalové kontrakce, které jsou pozorovány dříve, než je doba navrhovaného porodu. Jak plod roste, hlavní reprodukční orgán se zvětší, o 40 týdnů jeho hmotnost dosáhne 2 kg. Příroda pochopila, že stres se vyskytuje pouze během menstruace, když nedošlo k oplodnění a endometriální částice (krevní cévy) jdou ven.

Po začátku početí by měla být děloha normálně v uvolněném stavu po dobu 9 měsíců. Také tón se zvýší těsně před porodem, za 1-2 týdny, takové podmínky se nazývají tréninkové kontrakce, nepředstavují nebezpečí.

Co je to nebezpečný tonus dělohy a hypertonicita?

Ženy docela často neberou vážně zvýšenou tonus a nepřijímají žádná opatření k jeho zastavení. Důvodem je neznalost spravedlivého sexu, protože tón dělohy je nebezpečný. Mezi ohromné ​​komplikace myometriální hypertonicity patří:

 • Hrozba potratu, spontánní potrat - ukončení těhotenství do 21 týdnů a 6 dnů.
 • Hrozba předčasného porodu a samotného předčasného porodu - konec těhotenství v období od 22 do 36 týdnů a 6 dnů těhotenství. Důsledky předčasného porodu jsou respirační poruchy u novorozence, tkáňová hypoxie, nezralost všech orgánů a systémů, což má za následek mnoho patologických stavů spojených s předčasně narozenými. Smrt dítěte není vyloučena.
 • Odpojení normálně lokalizované placenty je patologický stav charakterizovaný masivní ztrátou krve a nebezpečím pro život těhotné ženy i plodu. V prvních minutách po výskytu tohoto patologického stavu je nutná lékařská pomoc.
 • Krvácení končí u děložní hypertonicity u žen s diagnózou centrální placenty previa, marginální a nízké placentace.
 • Když dojde k hypertenzi, otevření vnitřního hltanu, oddělení okraje placenty a výskyt krvácení.
 • Hypoxie plodu způsobená zvýšeným tonem dělohy a rozvojem placentární dysfunkce, která může být charakterizována zhoršeným průtokem krve nebo jeho uchováním. Důsledkem takových placentárních poruch je zpoždění vývoje plodu.

Klíčová doporučení

Chcete-li snížit riziko hypertenze, postupujte podle několika základních pokynů:

 1. Vypijte nejméně 2,5 litru čisté pitné vody.
 2. Neprovádějte dlouhé přestávky mezi jídly.
 3. Vyhledejte pomoc od osteopatů. Dobrý odborník nejen uchrání těhotnou ženu před nepříjemnými pocity, ale také v raných fázích pomůže vyhnout se hypertonicitě.
 4. Zvyšujte stravu bohatou na hořčík. Zasahuje do svalových kontrakcí. Jezte greeny, banány, zelenou zeleninu, udělejte z nich smoothies a čerstvé šťávy. Užitečné jsou také ovesné vločky a pohanka, fazole, mandle. Podívejte se na knihu Tajemství správné výživy pro nastávající matku >>>
 5. Pozorujte sexuální odpočinek v době malátnosti.
 6. Pamatujte: pokud se matka bojí a starosti, uvolněný hormon adrenalin ovlivňuje dělohu, tón se zvyšuje. Proto nebuďte nervózní!
 7. Zkuste vytvořit. Zbarvení ve stylu „antistresové“, a to zejména u těhotných žen, je nyní na vrcholu popularity. Bylo prokázáno, že snižují úzkost a pomáhají nastávajícím matkám relaxovat..
 8. Pokuste se pohnout, protože nečinnost nepříznivě ovlivňuje pohyblivost střev, zácpa je častější. Jako výsledek - nadýmání a bolesti břicha, které jsou mylně považovány za tón nebo hrozbu potratu. Více o nadýmání během těhotenství >>>
 9. Dávejte pozor na jmenování lékařem. Například kapátka s magnesií a ginipralem, které jsou obvykle předepisovány pro ženy s tonusem, mohou následně vést k tomu, že se děloha nemůže sama stahovat a odhalit slabost v práci u ženy v práci. Shpa a svíčky s papaverinem však také nelze nazvat neškodnými antispasmodiky, protože mají mnoho vedlejších účinků. A pokud nehrozí skutečné potraty, přemýšlejte o tom, zda je třeba všechny tyto léky použít k zajištění?

Těhotenství je skvělý čas. Obklopte se milými lidmi, poskytněte si příjemný zážitek, nechte se hýčkat a pak nic nezkazí všech 9 měsíců radostného očekávání dítěte.

Jak odstranit děložní tón léky?

 • Zásadní význam má psycho-emoční klid těhotné ženy. Zachování této podmínky je dosaženo jmenováním lehkých sedativ ve formě valeriána, mateří.
 • Výrazný sedativní účinek má hořčík ve formě tablet (Magne B6, Magnelis).
 • Povinné je jmenování antispasmodických léků ve formě Platifillinu, Spazmalgonu, Drotaverinu. Antispasmodika může být předepsána ve formě rektálních čípků (čípky s papaverinem, Viburkol).
 • V přítomnosti prokázaného nedostatku progesteronu, terapie pomocí Utrozhestanu, Dufastonu.
 • Pokud je hypertonicita doprovázena krvavým výtokem z genitálního traktu a vyloučeny jsou patologie, jako je placentární abrupce, použijí se hemostatika ve formě dicinonu, ethamylátu, kyseliny tranexamové..
 • Ve druhém a třetím trimestru se při předepisování takových léků, jako je Ginipral, Nifedipin, Traktotsil, používají akutní schémata tokolýzy.
 • Spolu s tocolytic terapií, povinné místo je prevence respirační tísně syndromu plodu zavedením Dexamethasone, Betamethasone v jistých dávkách a vzorcích použití.
 • Pokud intrauterinní infekce sloužila jako etiologický faktor při výskytu myometriální hypertonicity, jsou přijata opatření k její eliminaci předepisováním antibakteriální, antivirové a imunomodulační terapie.

Preventivní opatření ve vývoji hypertonicity dělohy jsou:

 • Včasná léčba extragenitální patologie, která může ovlivnit období těhotenství.
 • Eliminace patologických stavů spojených s ženskou reprodukční sférou (léčba fibroidů dělohy, pohlavně přenosné infekce, hormonálně závislé patologické stavy).
 • Správná příprava na těhotenství, včetně užívání 400 mikrogramů kyseliny listové denně, aby se zabránilo rozvoji defektů nervové trubice plodu.
 • Vytvoření hladkého psycho-emocionálního pozadí během těhotenství.
 • Normalizace výživy, protože práce střeva přímo závisí na konzumované potravě.
 • Absence patologické střevní motility zabraňuje výskytu patologického děložního tónu.
 • Vyloučení jakékoli fyzické aktivity na těle těhotné ženy.
 • Včasná účast na prenatální klinice k identifikaci a léčbě patologických stavů v raných stádiích jejich výskytu.

Pokud dojde k příznaku patologického těhotenství, měli byste okamžitě vyhledat pomoc od zdravotnického zařízení!

Prevence

Prevence hypertenze je velmi jednoduchá záležitost. Hlavní věcí je vyhnout se zbytečné fyzické námaze a stresu. Je také užitečné jíst správně a dodržovat denní režim: jít spát a vstávat přibližně ve stejnou dobu. V tuto chvíli je velmi důležitý dobrý odpočinek a zdravý spánek.

Samostatně stojí za zmínku řada špatných návyků, jako je pití alkoholu a kouření. Jak víte, zvyšuje se to i další, včetně rizika děložního tónu, a dalších, ještě nepříjemnějších patologií. Proto je lepší se vzdát tabáku a alkoholu ve fázi plánování těhotenství..

Pro prevenci a včasnou detekci má velký význam neustálé monitorování gynekologem a včasný průchod milníků souvisejících studií: analýzy, ultrazvukové vyšetření úzkých specialistů atd. To platí zejména v případě, že žena patří do jedné z rizikových skupin.

A co je nejdůležitější, méně si dělat starosti. Zvláště pokud jste ještě neuložili. Tón dělohy samozřejmě není věta. V naprosté většině případů lze těhotenství zachovat, důsledky pro dítě jsou minimalizovány. Ale vzrušení v žádném případě nepomůže zlepšit stav těhotné ženy s tonem dělohy.

Editorial: Mama66.ru, Lada Sergeeva, praktikující gynekolog

Důsledky a komplikace těhotenství s hypertonicitou dělohy

Jak je vidět z výše uvedeného, ​​hlavními důsledky zvýšeného tonusu dělohy jsou stavy, které zhoršují průběh daného těhotenství a mohou vést k úmrtí plodu při narození se známkami hluboké předčasnosti a ke smrti samotné ženy, pokud mluvíme o oddělení normálně umístěné placenty nebo centrální prezentaci. kvůli výskytu patologického tónu dělohy.

Tlak dělohy během těhotenství se může proměnit ve vážné následky, jejichž příznaky musí znát každá těhotná žena, aby se chránila sebe a své nenarozené dítě před komplikacemi tohoto stavu.

Příčiny

Existuje mnoho důvodů pro výskyt tónu. Jsou spojeny se stavem těla a vnějšími faktory. Existují takové příčiny děložního tónu:

 • snížené množství hormonu progesteronu, který uvolňuje hladké svaly;
 • těžká toxikóza se zvracením, způsobující svalovou kontrakci;
 • zvýšené hladiny prolaktinu a mužských pohlavních hormonů;
 • patologie štítné žlázy;
 • abnormality dělohy;
 • Rhesusův konflikt s krví rodičů;
 • infekční choroby;
 • patologie placenty;
 • děložní myomy;
 • zánětlivé procesy reprodukčních orgánů.

Hypertonita dělohy během těhotenství provokuje:

 • psychologické problémy;
 • konstantní stres;
 • tělesné cvičení;
 • dlouhé cesty;
 • sportovat;
 • letecká doprava;
 • nedostatek spánku;
 • silná tvorba plynu;
 • podvýživa;
 • obezita;
 • věk po 35 letech;
 • nesprávná poloha plodu;
 • porušení střevní motility;
 • děložní distenze během vícenásobného těhotenství;
 • polyhydramnios nebo velká velikost dítěte;
 • sex před 12 týdny těhotenství;
 • předchozí potraty;
 • nádory;
 • potraty.

produkty

Nesprávná výživa může vyvolat zvýšený tón. Existují produkty, které způsobují tento stav. Tyto zahrnují:

 • luštěniny, zelí, vyvolávající zvýšenou tvorbu plynu;
 • modrý sýr obsahující houbu nebezpečnou pro těhotné ženy;
 • káva, rychlé odstranění tekutiny z těla, zvýšení tlaku;
 • syrová vejce, která mohou způsobit vývoj salmonel - doporučuje se tepelné ošetření;
 • černý čaj obsahující hodně kofeinu.

Zvýšení tonusu dělohy je způsobeno kořením. Lékaři doporučují během těhotenství omezit používání bazalky, bobkového listu, fenykl, skořice, muškátového oříšku a kmínu. Nebezpečí jsou jídla, která nebyla podrobena dlouhému tepelnému ošetření. Mohou se stát zdrojem infekčních chorob. Tyto zahrnují:

 • masové steaky s krví;
 • pochoutky sušené na slunci;
 • pasty;
 • rychle vařená játra;
 • sushi;
 • Tlustý.

Kontraindikace při použití papaverinu

Navzdory příznivému účinku přetrvávají kontraindikace a omezení používání papaverinu. Například těhotné ženy s nízkým krevním tlakem by ji neměly užívat, protože léčivo má výrazný hypotenzní účinek.

V jakých případech je během těhotenství zakázáno užívat hydrochlorid papaverinu:

 • jestliže žena trpí glaukomem;
 • s tachykardií a srdečními arytmiemi;
 • pokud existuje atrioventrikulární blok;
 • při selhání ledvin nebo jater;
 • s alergiemi na jakoukoli složku léčiva;
 • s opatrností by rektální čípky hydrochloridu papaverinu měly být používány pro problémy s nadledvinami, zhoršenou funkci hypofýzy a diagnózu hypotyreózy;
 • během kojení se nedoporučuje používat papaverin, ačkoli v pokynech k tomu nejsou žádná varování; pokud v průběhu laktace potřebujete i nadále používat rektální čípek, je lepší zásobit si plechovku mateřského mléka předem a na krátkou dobu přerušit kojení;
 • a samozřejmě nepoužívejte papaverinové čípky příliš často: dodržujte přesná doporučení a dávky lékaře, abyste se vyhnuli negativním důsledkům.
 • Expert
 • poslední články
 • Zpětná vazba

O odborníkovi: + MOM

Jsme nejpřátelštější web pro maminky a vaše nejmenší. Otázky a odpovědi na ně, jedinečné články lékařů a spisovatelů - to vše u nás

 • Drozd v ústech dítěte - 29/29/2019
 • Jak dýchat při kontrakcích a porodu - 11.28.2019
 • Co jíst s kojením - 11.26.2019
 • Jak odstavit dítě od kojení - 25.11.2019
 • Plánování těhotenství - 21/21/2019
 • Alokace po porodu a císařském řezu - 21/21/2019
 • Děložní tón během těhotenství - 11/20/2019
 • Přidělení během těhotenství - 19/19/2019
 • Pupeční kýla u novorozenců - 15.11.2019
 • Hemoroidy po porodu - 11.11.2019

První pomoc

Při projevech těžkých křečí je vhodné nejprve se uklidnit, a nikoli podlehnout panice. Žena by měla zaujmout pozici pohodlnou pro ni - posaďte se nebo si lehněte a uvolněte se. Musíte dýchat rytmicky, v plné hrudi, pokusit se trochu zadržet dech, a pak pomalu vydechovat.

Můžete si vzít antispasmodikum (No-shpa, Drotaverin, Papaverine (čípky)).

I když se křeče zastavily, musíte se poradit s lékařem.

Cvičení

Lékař může doporučit jak snížení fyzické aktivity, tak její zvýšení. Pokud jde o hypertonicitu dělohy, často se doporučuje druhá možnost.
Zvýšení fyzické aktivity se doporučuje především těm lidem, kteří se aktivně věnují sportu a jsou vystaveni fyzické aktivitě..

Díky těhotenství tato kategorie lidí dramaticky mění svůj životní styl z aktivního na pasivní, díky čemuž je aktivován tón dělohy. Aby tomu předešli, lékaři doporučují více se pohybovat, konkrétně:

 • spontánní pohyby doma s příjemnou hudbou;
 • chůze na čerstvém vzduchu;
 • plavání v bazénu;
 • kurzy jógy;
 • dechová cvičení.

Zatížení by mělo být zábavné, v takovém případě povede k pozitivním změnám v těle těhotné

Léčba lidovými prostředky

Navzdory skutečnosti, že některé lidové metody lze použít k uvolnění napětí myometria během těhotenství, je velmi důležité před zahájením užívání konzultovat s lékařem..

 • Aromaterapie Chcete-li zmírnit stres, můžete vdechovat vůně aromatických olejů, relaxovat v lázních a přidat několik kapek těchto olejů. Je však nutné zvolit tu správnou vůni, protože některé z nich mohou naopak způsobit stres. Můžete použít tyto oleje: jasmín (zklidňuje), růže (zmírňuje stres a napětí), vanilka (zmírňuje stres), lotus (zmírňuje únavu), máta peprná (zklidňuje).
 • Uklidňující čaj. Připravuje se z máty, meduňky, valeriánu (každá po 2 dílech) a mateří (1 díl). Vezměte 1 lžičku. nalijte 200 ml vody a namísto čaje vypijte med. Nástroj pomůže uklidnit a uvolnit svalové napětí. Po přijetí takového léku si musíte lehnout a odpočinout si alespoň půl hodiny.

Správná výživa


Díky zdravé stravě bude možné zvýšit celkovou pohodu těhotné ženy a mít příznivý vliv na tón dělohy. Některé věci způsobené špatnou stravou mohou vést k průjmům, nadýmání a zácpě. Právě tyto jevy nejčastěji vyvolávají tón pohlavních orgánů.
Nastávajícím matkám se doporučuje podstoupit regenerační cyklus bakteriální střevní flóry

Do stravy se doporučuje zahrnout potraviny obsahující vitamínové komplexy a minerály. Je vhodné se chránit před smaženými potravinami a potravinářskými potřebami.

Lékaři doporučují jíst zdravou stravu po celou dobu těhotenství. Měli byste se také chránit před špatnými návyky: pití alkoholu a kouření. To bude mít příznivý vliv na stav budoucí matky a jejího nenarozeného dítěte.

Hypertonické rizikové faktory

 1. Lékařské rizikové faktory pro potrat: patologie těhotenství; nemoci vnitřních orgánů a pohlavních orgánů; genetické faktory. Lékařské faktory zahrnují potrat, anamnézu zánětlivých onemocnění pohlavních orgánů, onemocnění štítné žlázy, jiná endokrinní onemocnění, akutní respirační virové infekce, chřipku během těhotenství atd..
 2. Věk žen je mladší 18 let a starší 30 let. Ve věku 35 let a více trvá hypertonicita dělohy, která přetrvává dlouhou dobu, třikrát častěji než ve věku 20–29 let, což je spojeno s velkým počtem potratů a gynekologických chorob před nástupem těhotenství se zvyšujícím se věkem ženy..
 3. Škodlivé výrobní faktory: chemické látky, každodenní práce, služební cesty, pozdní přechod na snadnější práci.
 4. Špatné rodinné vztahy: rozvedení manželé, psychologická neslučitelnost manželů.
 5. Krátký spánek.
 6. Špatné návyky (kouření, alkohol atd.).

Hypertonicita na přední stěně je stanovena, pokud svalová vlákna přední stěny dělohy jsou v napětí, což je jasný signál komplikací. Při absenci kvalifikovaného a včasného ošetření může dojít ke krvavému propuštění a mohou se zesílit bolesti a přímé známky hrozby potratu. Nouzová pomoc spočívající v hospitalizaci se doporučuje ženě, pokud je na přední stěně v 1. i 2,3 trimestru tón.

Tón na zadní stěně často nemá výrazné příznaky, nastávající matka nemusí cítit snížení. V některých případech je nepohodlí při chůzi, po fyzické námaze nebo emoční zážitky. Někdy těhotná žena cítí tlak ve vagíně nebo konečníku, pokud došlo k porodu, pocity podobné pokusům.

Aplikace svíček s papaverinem

Jako jedno z hlavních léků, které mohou uvolnit hladké svaly dělohy, lékaři doporučují použití antispasmodického papaverin hydrochloridu. Tento lék je schválen pro použití během těhotenství, proto ho ženy často používají samostatně..

Papaverin je k dispozici v různých formách, ale u těhotných žen se obvykle doporučuje používat rektální čípky: nepříznivě neovlivňují plod a pokud existuje riziko potratu, rychle snižují jak zvýšený průtok krve v placentě, tak hypertonitu dělohy. Někdy lékaři předepisují k použití nikoli svíčky, ale intravenózní injekce papaverinu, ale výhradně v nemocnici a pod dohledem.

Během těhotenství se mnoho žen často uchyluje k papaverinu. Někteří jej pravidelně používají ke snížení hypertonicity dělohy, zatímco jiní jej jen zřídka používají ke snížení účinků stresu a únavy (zejména pokud je práce těhotné ženy spojena s dlouhodobým pobytem). V takových případech papaverin rychle pomáhá, zmírňuje hypertonicitu a eliminuje možná rizika..

Pro zajištění bezpečnosti a účinnosti produktu je nutné pečlivě prostudovat jeho návod k použití. Nezmiňuje se negativní účinek léku na těhotnou ženu a plod. I přesto byste si však neměli sami předepisovat papaverin, poraďte se se svým lékařem o možnosti jeho pravidelného používání..

Účinek hydrochloridu papaverinu na organismus je antispasmodický, zatímco léčivo působí nejen na hladké svaly dělohy, ale také na svaly ostatních orgánů dýchacího, reprodukčního, močového systému a také na hladké svaly gastrointestinálního traktu. Droga je schopna rozšířit cévy hladkých svalů, což pomáhá snižovat krevní tlak a stabilizovat krevní tok. Během těhotenství je papaverin předepisován za účelem zmírnění křečí z vnitřních orgánů, jakož iz periferních cév a mozkových cév, ke zlepšení průtoku krve v placentě a odstranění hypertonicity dělohy. Musíte vědět, že před použitím rektálních čípků se doporučuje očistit střeva.

Než začnete používat papaverin během těhotenství, měli byste se poradit se svým lékařem ohledně přesné dávky léku. Obvyklé dávkování je použití čípků 2krát denně, ale v některých případech to musí být 4krát ve stejných časových intervalech. V závislosti na stavu těhotné ženy a přetrvávání příznaků, lékař určí, jak dlouho by měla léčba pokračovat: v jednom případě může terapie vyvolat účinek za den, v druhém - léčba bude trvat déle než měsíc.

Rektální čípek okamžitě vstoupí do konečníku a rozpustí se pod vlivem tělesné teploty. V tomto případě se z něj uvolňuje účinná látka, proniká do krevního řečiště a skrze ni se dodává do všech orgánů a současně ovlivňuje cévní systém. Papaverin pomáhá redukovat tón z děložních svalů, zmírňuje napětí a bolest, snižuje krevní tlak - v pozdním těhotenství mnoho žen potřebuje tento druh pomoci.

Je zakázáno používat lék vaginálně, proto si těhotná žena musí pamatovat na její výhradně rektální použití.

Efekty

Pokud je zvýšení tónu bez těhotenství způsobeno premenstruačním syndromem, nemá tento stav negativní důsledky. Brzy začne nový cyklus a za několik dní bude nepříjemný pocit. Hormonální pozadí ženského těla zajišťuje pravidelnost takových změn.

Pokud jsou onemocnění příčinou zvýšené aktivity, mohou být důsledky nepříznivé. Každá patologie má své vlastní komplikace, ale za hlavní nebezpečí se považuje narušení reprodukční funkce. Neplodnost může vést k endometrióze, velkým fibroidům, chronickému zánětu, nádorům a dalším příčinám hypertenze..

Klasifikace

Tón dělohy je koncept, který charakterizuje stupeň napětí tohoto orgánu. V gynekologii jsou takové varianty stavu děložních svalů určeny:

 • Hypotonický - patologický stav, kdy jsou svaly dělohy příliš uvolněné. Může se vyskytnout v období po porodu. S tímto stavem může dojít k hypotonickému krvácení z dělohy..
 • V normotonu je to fyziologický stav, když je svalstvo v klidu. Charakteristika těhotné a těhotné dělohy.
 • Zvýšený tón - svaly jsou napjaté. Může to být jak dočasný (například během kontrakcí), tak i konstantní stav.
 • Hypertonicita - je fixována během porodu, kdy se během 10 minut objeví více než 4 kontrakce. Tato klasifikace znamená, že definice hypertonicity dělohy ve vztahu ke zvýšení tonusu dělohy je nesprávná. Většina lékařů ji však v této souvislosti stále používá..

Tento stav je také rozdělen na lokální hypertonicitu dělohy a celkem.

 • Místní hypertonicita myometria - projevuje se na jednom konkrétním místě.
 • Celkem - zachycuje všechna jeho oddělení.

Diagnóza nemoci

Stanovení přítomnosti zvýšeného tónu není obtížné. Ve většině případů se stanoví během gynekologického vyšetření nebo na základě analýzy stížností pacienta. Pro potvrzení diagnózy je provedeno ultrazvukové vyšetření pánevních orgánů, pomocí kterého můžete určit stav děložních svalů. Je také možné provést speciální studii, která určuje přítomnost kontrakce v myometrii.

Nemocniční péče

"Domy a zdi se léčí." U žen nesoucích dítě není tato víra vždy vhodná. Protože u tonusu je položen první odpočinek. Domácí práce však mohou ženu donutit, aby zbytečně hýbala. Proto může být ústavní léčba v této záležitosti nejlepším řešením..

Kromě krátkých procházek po chodbě zde není co dělat. Lékaři často doporučují jíst v místnosti. Z nucené nečinnosti těhotná žena hodně spí, což je považováno za nejlepší lék.

Ale zpočátku, aby se určila závažnost symptomu, těhotná žena musí projít všemi testy, podstoupit ultrazvukové vyšetření a tonometrii. Po posouzení stavu dělohy, přítomnosti hormonů, psychologického přístupu, lékař předepíše vhodné léčebné režimy. Je to uklidňující, konzervační nebo podpůrné léčivo..

Další výhodou lůžkové léčby jsou kapátka. Intravenózní injekce hořčíku nebo magnézie jsou rychlejší a účinnější než tablety. Také lékaři jsou neustále s pacientem, který v případě potřeby bude schopen včas poskytnout odbornou pomoc. A skutečnost, že je pod kontrolou odborníků, uklidňuje ženu.

Jak určit zvýšený tón sami

Při pečlivém přístupu k jejím pocitům je žena schopna pochopit, že je narušena stav dělohy. Když je cítit tlak pod břichem nebo v bederní oblasti. Ve druhé polovině těhotenství se žaludek stane kamenným.

Pokud k tomu dojde zřídka, při změně polohy nebo po fyzické námaze, jedná se o normální fyziologický proces. Možná byla žena nervózní, hodně chodila nebo měla pohlavní styk.

při častých křečích nebo výboji jsou tyto příznaky již patologické povahy, a v tomto případě by se měl určitě objevit specialista.

Články O Neplodnosti