Hlavní Analýzy

Může se břicho po početí zranit a zranit?

Pocity v břiše v časném těhotenství mohou být pro ženu důležitým vodítkem. Podle některých příznaků lze ještě před zpožděním očekávat vznik nového života. K tomu je třeba neustále naslouchat. Nejlepší čas pozorovat „chování“ břicha je ráno a večer. Během dne je nastávající matka zaneprázdněna prací, domácími pracemi a každodenním ruchem. Při tomto tempu bude velmi obtížné si všimnout drobných změn..

První známky těhotenství po početí

Plánovaná žena může cítit, zda je těhotná nebo ne, a to i poté, co se pokusila otěhotnět. Můžete podezření na novou pozici neobvyklými znameními. Po početí se může charakter výboje změnit. Charakteristické změny se mohou objevit v grafu bazální teploty, pokud ho dívka vedla. Zároveň nastávající matka poznamenává, jaké pocity zažívá nyní. To vše může být náznakem pro netrpělivější.

Těhotenství v raných stádiích však lze spolehlivě určit pouze krevním testem (analýza na hCG). Laboratorní analýza poskytuje nejen odpověď na vzrušující otázku, ale také pomáhá zhruba vypočítat, kdy došlo k oplodnění..

Udělejte si na našem webu během několika minut krátký online těhotenský test a dostanete odpověď - jste těhotná nebo ne.

Pocity v břiše v časných stadiích těhotenství před zpožděním se prakticky nemění. Žena si může všimnout drobných tažných bolestí, mravenčení. Tento příznak však může také naznačovat blížící se menstruaci. První příznaky nové situace zahrnují drobné krvácení. Vyskytuje se při implantaci oplodněného vajíčka. Tento příznak se vyskytuje přibližně 3 až 7 dní po početí..

Ještě před zpožděním menstruace si může žena všimnout, že se její vkus změnil (přečtěte si o tom, jak pochopit, že se jedná o PMS nebo těhotenství).

Progesteron, který ovlivňuje dělohu a střeva, je zodpovědný za to, že žaludek bolí po početí. To může být příznakem bezprostřední menstruace nebo možná úplného oplodnění vajíčka. U každé třetí těhotné ženy je zaznamenána slabost a ospalost, horečka a známky akutních virových infekcí dýchacích cest. Všechny tyto příznaky mohou být nepřímou známkou toho, že vyhláška se blíží..

Pocity v břiše během ovulace a početí

V závislosti na prahu citlivosti mohou být pocity před ovulací a během fertilizace u žen odlišné. Tažná bolest v dolním břiše uprostřed cyklu naznačuje, že vajíčko bude brzy uvolněno. Nepohodlí trvá 1-2 dny a je to naléhavá bolest..

Žena má pocit, že na jedné straně břicha je něco velkého. Takže se projevuje růst dominantního folikulu. Den před ovulací dosáhne své maximální velikosti. Stává se, že v jednom vaječníku rostou současně dva folikuly. V takové situaci jsou roztržení pocity jasnější. Uvolnění vajíčka může být doprovázeno mírnou bolestivostí. Ovšem ne každá žena může cítit ovulaci, mnoho z nich nezažije nic neobvyklého uprostřed cyklu.

Během oplodnění se neobjeví žádné pocity ani u nejcitlivějších žen. Velikost vajíčka a spermií je tak malá, že není možné cítit jejich splynutí.

Břišní pocity v časném těhotenství se mohou velmi lišit. Často jsou velmi přitažliví, protože žena se snaží hledat příznaky těhotenství. Skutečnost, že došlo k početí (nebo spíše implantaci fetálního vajíčka), může být indikována mírnou bodnou bolestí v děloze. Připojení vajíčka je doprovázeno poškozením sliznice. Embryo „vykope“ díru samo o sobě v endometriální vrstvě. Způsobuje také poškození malých krevních cév a výskyt hnědých sekretů (ale ne vždy).

Pokud dojde k početí a žena má bolesti při žaludku během pohlavního styku, může to znamenat zánětlivý proces v pánvi nebo jiných nemocech. Pravidelně se opakující nepohodlí by mělo upozornit a být příležitostí kontaktovat gynekologa. Dolní břicho po početí se může lehce táhnout a bolet, protože děloha přichází v tónu. Tento stav je vyvolán různými faktory:

 • implantace embrya;
 • střevní problémy;
 • nedostatek progesteronu;
 • fyzická aktivita.

Akutní bolest po početí, lokalizovaná v dolním břiše, by neměla být normální. Pokud k takové úzkosti dojde ještě před nástupem menstruace, musíte se poradit s lékařem. Možná je to příznak patologického procesu. Všechny ženy, které hledají známky těhotenství, by měly vědět, že během početí nemůže žaludek špatně ublížit. Drobné nepohodlí, tahání nebo drcení pocitů, mravenčení nezpůsobuje velké obavy a během několika dní se předává sám. Důvodem je jakákoli ostrá, nesnesitelná bolest, která porušuje obvyklý rytmus života.

Jak se žaludek mění po početí

Některé ženy se z jejich žaludku poučí o nové pozici. Po početí v oblasti mezi pubis a pupkem mají stěží znatelný tmavý pruh. K takové pigmentaci dochází během těhotenství, ale obvykle později, po zpoždění. Navíc utváření temné oblasti nemůže být spolehlivým znakem nové situace, jedná se pouze o nepřímý důkaz.

Po početí se děloha zvětší. Pokud porovnáme se začátkem menstruačního cyklu a velikostí po menstruaci, genitální orgán roste přibližně jednou a půlkrát. Postupem času bude růst pokračovat. Velikost dělohy po početí je srovnatelná s pěstmi. Na dotek (během gynekologického vyšetření) je napětí. Krk zůstává měkký a získává namodralý nádech. Zbarvení sliznice je spojeno se zvýšeným krevním oběhem v pánevní dutině.

Břicho během těhotenství v počátečních fázích nemění svou velikost. Některé ženy si však myslí, že se zvyšuje. Je to proto, že lze pozorovat mírný otok tkání. Vyplývá to z restrukturalizace hormonálního pozadí. Ze stejného důvodu se během těhotenství může stolice změnit před zpožděním..

Aktivní syntéza progesteronu je nezbytná k udržení vhodného děložního tónu. Tento hormon je určen k uvolnění reprodukčního orgánu, aby se zabránilo odmítnutí vajíčka. Má také relaxační účinek na střeva. V důsledku toho dochází k inhibici peristaltiky. Zpožděné výkaly způsobují kvašení, v souvislosti s nímž se nadýmání zvyšuje. Nastávající matka může oslavovat nové pocity: kňučení, dunění, zvýšené nadýmání (jednoduchým způsobem, plyny). Během tohoto období mají ženy pocit, že se nevejdou do neformálního oblečení kvůli zvýšenému růstu břicha. Ve skutečnosti není nepohodlí spojeno s rychlým nárůstem dělohy, ale je to pouze důsledek střevní nepokoje..

Příznaky, které lze přičíst nepřímým příznakům těhotenství:

 • táhne spodní břicho;
 • v průřezu se tvoří stěží viditelný pigmentový pás;
 • dochází k nadýmání, doprovázenému plynatostí;
 • žaludek bobtná a nezapadá do obvyklého oblečení;
 • děloha se stává napjatou, postupně se zvětšuje;
 • děložní čípek zůstává klidný (zůstává měkký a uvolněný).

Proč bolesti žaludku v časném těhotenství

Ještě před zpožděním si může žena všimnout, že v břiše se objevují zvláštní procesy. Budoucí matka je může spojit s novým postavením a najít úplné příznaky početí. Po zpoždění jsou její podezření oprávněna domácím testem, krevním testem nebo ultrazvukem..

Stejně jako před přesným stanovením těhotenství a po něm může mít žena bolesti žaludku. Pocit nepohodlí spočívá v tahání, drcení, prasknutí, ostrém řezání. Projevy se vyskytují dočasně (v závislosti na vlivu vnějších faktorů) nebo jsou trvale přítomny.

Pokud se žaludek táhne po početí, pak pro vaše vlastní pohodlí, musíte se poradit s gynekologem. Eliminuje možné problémy a stanoví, že těhotenství je děloha, pacient dostane seznam povolených léků pro zastavení nepříjemných pocitů. Každá druhá nastávající matka, která vyhledává lékařskou pomoc kvůli bolesti břicha v raných stádiích, má patologii. Čím dříve ji odstraníte, tím větší bude šance na příznivou předpověď.

Bolest v bolesti, jako při menstruaci

Kreslení bolesti v dolní části břicha po početí naznačují zvýšený tón dělohy. Dočasné pocity, které nejsou doprovázeny uvolňováním krve, se mohou objevit v důsledku fyzické námahy, únavy, nervového napětí. Téměř všechny nastávající matky čelí těmto projevům..

Horší je, když po početí žaludek neustále bolí. Pacient se navíc obává stížností na dolní části zad a špinění. Tyto příznaky naznačují hypertonicitu a vyžadují povinné ultrazvukové monitorování. Během vyšetření objevuje sonolog hematom vytvořený mezi vajíčkem plodu a stěnou dělohy. Otevření vychází ve formě krvavého výboje hnědé barvy. Vzhled červené krve je ještě nebezpečnější známkou..

Tažení dolního břicha v důsledku hypertonicity může být způsobeno nedostatečnou syntézou progesteronu. Tento stav může být stanoven pomocí krevního testu pro stanovení hladiny tohoto hormonu. Pokud dojde k bolesti, jako u menstruace, je pacientovi předepsána udržovací terapie. Léčba zahrnuje odstranění příčin hypertonicity a doplnění nedostatku hormonu corpus luteum. Takovou bolest břicha jako znamení těhotenství nelze vzít. Alarmující příznak je nebezpečný stav a může vést k potratu..

Ostrá bolest v oblasti třísel

Křečovitá bolest břicha může být příznakem mimoděložního těhotenství. Tato podmínka je nebezpečná pro život ženy, proto netrpí otálením. Mimoděložní těhotenství je charakterizováno připevněním embrya na nevhodném místě. Většina těchto případů se nachází v oblasti vejcovodů. Méně často je vajíčko plodu připojeno k vaječníku nebo pobřišnici.

Je třeba si uvědomit, že takové těhotenství nelze udržet. Růst vajíčka bude trvat až 5-8 týdnů, poté se zastaví. V tomto případě může prasknout vejcovod nebo vaječník, což je plné s úplným odstraněním pohlavních orgánů a dokonce smrtí. Pokud se na jedné nebo druhé straně břicha objeví silná bolest, musíte se poradit s gynekologem, abyste vyloučili patologický stav..

Akutní bolest břicha může být známkou zánětu slepého střeva. Statistiky ukazují, že asi 10% nastávajících matek čelí této podmínce. Patologii doprovází horečka, nevolnost, zhoršená stolice. Pro vyloučení je nutné konzultovat chirurga, provést krevní a močový test.

Pocit tlaku a plnosti v perineu

Žaludek může po otěhotnět z důvodu podvrtnutí. Díky rychlému růstu dělohy fungují svaly pánevního dna. Ligamenty, které drží úsek genitálních orgánů, způsobují lumbago a tlak v perineu. Často k tomu dochází během dlouhého těhotenství, kdy děloha přesahuje pánevní.

Tlak a prasknutí mohou být vyvolány střevní funkcí. Jak víte, fungování progesteronu ovlivňuje fungování trávicího traktu. Konzumace velkého množství nekompatibilních produktů (což není neobvyklé v raných stádiích) způsobuje roztržení v žaludku.

Není vždy možné odlišit jejich pocity a rozlišit fyziologické nepohodlí od patologických nepohodlí samy o sobě. Abychom rozptýlili pochybnosti a zbavili se starostí, je nutné konzultovat gynekologa.

Snížení bolesti břicha v časném těhotenství: příčiny a první pomoc

Počáteční fáze těhotenství se vyznačují četnými změnami v těle ženy. Různé nepříjemné pocity, které jsou lokalizovány nejen v dolní části zad, ale na pravé a levé dolní části břicha, často dělají budoucí matku výstrahou.

Některé pocity mohou naznačovat fyziologické procesy, které žena zažívá. Pokud ale bolesti táhnou, jsou ostré, silné, křeče nebo neustále bolavé, jsou pro ženu alarmujícím signálem k návštěvě u lékaře. Opravdu, kromě hormonálních změn a exacerbace jakýchkoli chronických onemocnění, může bolest v dolním břiše v časném těhotenství naznačovat závažnou patologii, která vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. V každém případě by žena měla kontaktovat odborníky a podrobně popsat její stav.

Charakter

Předčasné těhotenství je obvykle charakterizováno gynekologickou a negynekologickou bolestí. V prvním případě může být bolest tažná i bolestivá a ostrá, silná a křečovitá. To může naznačovat normální procesy v těle těhotné ženy a patologii související s jejím průběhem. Non-gynekologické pocity jsou výsledkem patologie, která se může vyvinout v jiných orgánech břišní dutiny. Bolest lze lokalizovat v horním nebo dolním břiše, vpravo nebo vlevo.

Žena by se neměla bát, pokud je povaha onemocnění následující:

 1. Kresba, intenzivní bolest, která se vyskytuje vlevo nebo vpravo. Někdy je lze pozorovat po celém břiše. To znamená, že vazy, na kterých je děloha natažena
 2. Ostré bolesti, které jsou spasmodické povahy, jsou však občasné a neintenzivní. Hovoří o hormonálních změnách
 3. Slabá intenzita s malým vypouštěním krevních kapek naznačuje připojení oplodněného vajíčka ke stěně dělohy. V tomto případě může být bolest lokalizována vpravo nebo vlevo, což ukazuje, kde byla fixována.

Vážná gynekologická patologie má zvláštní syndrom:

 1. Silná bolest může proniknout celou břišní dutinou
 2. Silné tažné paroxysmální pocity podobné kontrakcím se mohou vyskytovat často nebo zřídka
 3. Silnou ostrou bolest může doprovázet ztráta vědomí, výskyt mírného krvácení, když dojde k prasknutí nebo roztržení vejcovodu..

Mimoděložní těhotenství není vždy doprovázeno ostrou, ostrou bolestí v okamžiku prasknutí trubice. Kreslení ženy v dolní části břicha a dolní části zad, které má křečovitou povahu, může zažít měsíc od chvíle početí.

Pokud jsou pocity non-gynekologické povahy, mohou se tahat za pravé nebo levé břicho, v dolní části zad, což naznačuje projev zánětlivých procesů jiné povahy, které jsou doprovázeny chronickými nemocemi.

Vážná úzkost a okamžitá lékařská péče by měla způsobit ostrou, paroxysmální bolest, doprovázenou celkově špatným zdravím. Non-gynekologické bolesti nejsou nikdy doprovázeny špinením. S nimi může dojít ke zvýšení tělesné teploty, ostré bolesti hlavy, nevolnosti, závratě, poklesu nebo zvýšení krevního tlaku.

Možné důvody

Bolest v dolní části břicha během těhotenství je běžná, ale jejich příčiny se mohou lišit. Někteří z nich by neměli ženu obtěžovat, jiní představují vážnou hrozbu pro matku a plod.

Fyziologické bolesti při tažení mohou být na pravém nebo levém břiše nebo se mohou objevit ve spodní části zad. Označují, že:

 • Do endometria se zavádí hnojené vajíčko s mikroskopickým poškozením sliznice nebo krevních cév, což může dokonce způsobit krvácení z několika kapek. K tomu dochází během prvního týdne těhotenství a žena jim nevěnuje pozornost, protože pocity jsou podobné premenstruačnímu syndromu
 • Dochází k hormonální restrukturalizaci, zvyšuje se množství progesteronu v krvi
 • Ligamenty, na kterých je děloha natažena
 • Těžiště těla se mění.

Fyziologická bolest, označující závažnou patologii, je nejčastěji způsobena:

 • Při mrtvém těhotenství, kdy plod z různých důvodů zemře, tělo ženy odmítne a děloha se začne stahovat. Akutní, postupně rostoucí bolest bude doprovázet krvácení
 • Mimoděložní těhotenství, když je oplodněné vajíčko upevněno v jedné z trubek. To způsobuje bolest kvůli skutečnosti, že dýmka praská s rostoucím plodem. Problém je doprovázen těžkým krvácením, ostrou bolestí, která je lokalizována na určitém místě vpravo nebo vlevo, nevolností nebo zvracením, ztrátou vědomí
 • Při odpojení vajíčka nebo placenty existuje riziko potratu. Příznaky se mohou lišit a bolest v horním břiše je horší. Krvácení může být mírné nebo hojné, není vždy doprovázeno vzrušení, ale spíše tažením
 • Cysta corpus luteum, která se vyvíjí místo praskajícího folikulu. Korpusové luteum jako dočasný orgán je určeno k produkci progesteronu v časném těhotenství, dokud není vytvořena placenta. Někdy se vyvíjí patologicky, hromadí se tekutina sama o sobě a zvětšuje se velikost. Tento stav se vyznačuje tažením bolesti v dolním břiše, které je lokalizováno na konkrétním místě..

Non-gynekologické bolesti jiné povahy, od mírných po akutní, mohou být nezávislým problémem nebo vznikají na pozadí vyvíjejícího se těhotenství. Jsou způsobeny problémy břišních orgánů:

 • Cystitida, která je doprovázena častým močením a ostrým nepohodlím v podbřišku. Tento problém je způsoben infekcí a vyžaduje léčbu pod lékařským dohledem.
 • Pyelonefritida, zánětlivé onemocnění ledvin a močového systému, kdy bakteriální infekce může být poražena pod dohledem lékaře s drogami
 • Apendicitida. Jeho projev je doprovázen kromě ostré bolesti na pravé straně i dalších symptomů. Tento problém vyžaduje neodkladnou operaci
 • Cholecystitida, když je bolest lokalizována na pravé straně. Je to způsobeno problémem s fungováním zažívacích orgánů a žlučovodů, používáním mastných potravin a vysokým obsahem cholesterolu.
 • Nadměrné nadýmání nebo střevní obstrukce, které často provázejí časné těhotenství. Bolest lze lokalizovat na různých místech břicha, vpravo, vlevo, dole, shora, mají tažnou povahu. Křečové bolesti ve střevech často vyvolávají velké obavy. K vyřešení problému pomáhá konzultace s lékařem, změna stravy a dieta.

První pomoc

Mnoho žen se ptá, kdy navštívit lékaře nebo zavolat sanitku..

Brzy těhotenství někdy končí smrtí plodu z různých důvodů. Žena by měla mít na pozoru své zdraví a jakékoli bolestivé projevy..

Důvodem k obavám mohou být výrazné pocity, které mají:

 • Rostoucí charakter
 • Obsedantní stav
 • Přísná lokalizace
 • Slabý nebo těžký výtok krve.

Konzultace s lékařem a následné vyšetření hardwaru s dodáním testů pomohou objasnit klinický obraz.

Léčebné metody

Fyziologické změny nevyžadují léčbu, ale konzultace s lékařem a sledování stavu ženy. Identifikovaná chronická, zánětlivá, infekční onemocnění vyžadují léčbu léky pod přísným dohledem lékaře.

Diagnostikovaný závažný problém gynekologické nebo negynekologické povahy, který ohrožuje zdraví budoucí matky a dítěte, by měl být vyřešen pouze v nemocniční jednotce. Často vyžaduje chirurgický zákrok a následnou rehabilitaci.

Může žaludek bolet v prvních dnech po těhotenství?

Mnoho nastávajících matek se ptá: Může žaludek bolet v prvních dnech těhotenství? Ano, z mnoha důvodů. Některé bolesti jsou přirozené a nejsou důvodem k obavám, ale existují příznaky, při kterých je nutné neprodleně konzultovat porodníka. V každém případě je téměř nemožné určit příčinu bolesti sami, je lepší konzultovat lékaře, kterému důvěřujete.

Bolesti v prvních dnech těhotenství jsou:

 • fyziologický;
 • patologické;
 • negynekologická povaha.

Bolesti na začátku těhotenství jsou fyziologické. Připomínají menstruaci, když je žaludek tažen. Bederní oblast může také bolet. Kromě toho je možné špinění. Pokud bolest nezintenzivňuje, vylučuje se jen několik kapek krve, není třeba se obávat.

Co způsobuje fyziologickou bolest u těhotných žen?

Faktem je, že do týdne po oplodnění se plod úmyslně pohybuje vejcovou trubicí a zaměřuje se na dělohu, která ji připravuje. V současné době se děloha v důsledku působení hormonů zvětšuje. Vaziva použitá k fixaci v pánvi se také zvětšují a trochu protahují.

Uběhne jen týden po početí a oplodněné vajíčko pronikne do endometriální vrstvy. V důsledku tohoto přirozeného procesu se objevuje mikrodamáž na sliznici (někdy krevní cévy). Z tohoto důvodu se žaludek táhne na začátku těhotenství. Začátek těhotenství je charakterizován bolestí implantátu..

Kromě toho všeho se hormonální rovnováha těhotné ženy mění ve směru zvyšování hladiny progesteronu v krvi. Současně může také bolet dolní část břicha..

Těhotenství je důkladná restrukturalizace celého organismu od prvních týdnů po početí. Změna života všech orgánů a systémů vede k chvění, které může způsobit určité nepohodlí.

V důsledku toho není důvod k panice, ale je lepší neztratit ostražitost a stále konzultovat lékaře.

Existují patologické bolesti. Od chvíle, kdy embryo vstoupí do dělohy a s ním spojené projevy implantace, je třeba se velmi pečlivě sledovat. Následná bolest u těhotné ženy může být alarmem.

Opatrné bolesti, které mohou naznačovat kontrakce dělohy, a tím i riziko potratu, by měly ženy upozornit v raných stádiích..

S výskytem ostré bolesti a špinění, rozmazání narůžovělého nebo jasného šarlatu, jako při menstruaci, je naléhavé zavolat sanitku. Tento stav je skutečnou hrozbou potratu. Zvláštní pozornost by měla být věnována fragmentům endometria, tj. Aktivnímu oddělení vajíčka plodu.

Před příjezdem posádky sanitky je indikován přísný odpočinek. Nepoužívejte samoléčivé přípravky: neaplikujte led nebo horkou topnou podložku, neužívejte léky. Můžete si vzít jen prášek na léky proti bolesti (No-spa).

Hrozba potratu kvůli změnám v hormonálních hladinách

Jednou z pravděpodobných příčin potratu je nedostatek hormonálního progesteronu produkovaného vaječníky a aktivní podpora těhotenství během prvního trimestru. Progesteron je určen k potlačení svalových kontrakcí dělohy. Předepsat umělé analogy progesteronu (nejčastěji Duphaston nebo Utrozhestan).

Hormonální rovnováha může být narušena a může vést k hrozbě potratu, pokud žena uvolní nadměrné množství mužských hormonů - androgenů. Potlačují ženské pohlavní hormony (progesteron a estragon) a mohou vyvolat opakované potraty.

V raných stadiích těhotenství jsou předepsána laboratorní vyšetření, včetně hormonálních testů, za účelem regulace hormonálního pozadí.

Mutační změny v embryu

Mutační změny ve vajíčku plodu jsou dalším důvodem, proč lze plod odmítnout. Mohou nastat z dědičných důvodů nebo v důsledku jediné vnější expozice. Neživotaschopný plod umírá kvůli přirozeným zákonům výběru. Takovému potratu nebude možné zabránit.

Moderní genetická centra zkoumají dědičné problémy a genetické poruchy, které mohou ovlivnit průběh těhotenství..

Nekompatibilita, strukturální vlastnosti dělohy a změny v luteu corpus

Další běžnou situací je hrozba potratu v důsledku genetické inkompatibility žen a mužů nebo neshoda Rh faktorů rodičů. V tomto případě bude děloha vnímat plod jako cizí těleso, a proto jej odmítne.

Některé ženy mají své vlastní vlastnosti: děloha může mít tvar bicorn nebo sedla. To je pozorováno v důsledku jeho nesprávného vývoje a může to vést ke skutečnosti, že vajíčko plodu je obtížné implantovat a zůstat v endometriu..

Důvodem, proč se žaludek táhne na začátku těhotenství, je cysta corpus luteum. Korpusové luteum je formace, která se dočasně objevila na místě bývalého folikulu a je určena k produkci stejného progesteronu, dokud není placenta zcela vytvořena. Proces jeho vývoje může jít s odchylkami: v corpus luteum je možná akumulace tekutin, což povede ke zvýšení jeho velikosti.

Je třeba mít na paměti, že taková cysta sama o sobě není nebezpečnou patologií a neohrožuje těhotenství. Pouze jeho prasknutí může vést ke krvácení a akutní bolesti. Aby se tomu zabránilo, doporučuje se ženám s tímto vzděláním vyhnout se intenzivnímu a dlouhodobému stresu v raných fázích těhotenství..

Mimoděložní těhotenství

Mimoděložní těhotenství může také způsobit časnou bolest břicha..

Bohužel, u některých žen, oplodněné vajíčko z nějakého důvodu nedosahuje dělohy a je fixováno v polovině (ve vejcovodu). Embryo se stále více rozšiřuje zkumavku, čímž vyvolává bolestivé pocity. Krvácení začíná, když se trubice praskne. To je doprovázeno závratěmi, nevolností, zvracením, mdloby..

Při mimoděložním těhotenství je prakticky nemožné vyhnout se chirurgickému zákroku (pouze ve velmi raných stádiích je možné podstoupit lékařský potrat). Včasná odhalená patologie zachrání vejcovod před prasknutím a komplikacemi. Proto musíte pečlivě sledovat svůj stav, zejména pokud máte podezření na těhotenství.

Bolest negynekologické povahy

Nadýmání může také způsobit bolest, protože střevní poruchy během těhotenství nejsou neobvyklé.

Mohou se objevit i závažnější příčiny nemynekologické povahy. Například apendicitida, pyelonefritida, cystitida se projevují také příznaky bolesti. Musíte si to pamatovat a sledovat umístění a povahu bolesti u těhotné ženy.

Musíte navštívit porodníka-gynekologa včas, mluvit o všem, co vám vadí. Lékař vám pomůže vyrovnat se s bolestí a poskytne včasnou pomoc nebo vás odkáže na ty správné odborníky..

Nižší bolest břicha v časném těhotenství

Možné příčiny bolesti břicha v časném těhotenství

Bolest v dolním břiše v časném těhotenství může být neškodnou „normou“ a příznakem vážného onemocnění nebo gynekologické patologie. Zvažte tedy nejčastější příčiny tohoto příznaku..

Těhotenství

Ano, právě ona, nebo spíše hormonální změny v těle, jsou hlavními příčinami bolesti v podbřišku. Tyto křeče nepotřebují léčbu a nejsou příliš bolestivé pro předepisování léků. S rostoucím gestačním věkem obvykle periodická bolest zmizí.

Kromě toho může nastat bolest v důsledku banálního otoku, který u těhotných žen není vzácný. V takovém případě můžeme pouze doporučit vaši stravu odstraněním potravin, které z ní vyvolávají nadýmání. Například dušené zelí, sycené nápoje atd..

Potrat nebo zmeškané těhotenství

Je docela jiné, jestli se vyskytnou také špinění, nevolnost, zvracení a stoupá teplota. K tomu může dojít spontánním potratem. Několik hodin / dní před tím může žena přestat cítit známky těhotenství. Například toxikóza může prudce zmizet, mléčné žlázy opět měknou, analýza hCG ukazuje výsledky za danou dobu pod normou. Ultrazvuk odhalil absenci srdečního rytmu v embryu. To znamená, že takové bolesti v podbřišku během časného těhotenství a další příznaky naznačují zastavení vývoje embryí, jeho smrt. V prvních týdnech není tato situace neobvyklá a vyskytuje se nejčastěji v důsledku akutní infekce nebo chromozomálních abnormalit embrya. Ve většině případů je zmrazený plod spolu se všemi membránami po určité době sám vyloučen z dělohy, ale v Rusku a zemích SNS je v takových případech obvyklé okamžitě vyléčit dutinu dělohy kyretáží jako prostředek prevence zánětu..

Další věc je, pokud je embryo stále naživu, ale bolí v dolním břiše v časném těhotenství a je špinění. V takových případech je žena naléhavě hospitalizována. Pokud je cervikální kanál zcela otevřen, oddělení vajíčka je v oblasti velké, nelze se potratu vyhnout.

Mimoděložní těhotenství

První známkou toho se obvykle stává bolest v podbřišku, někdy se objevují skvrny od vagíny. Vzniká však pouze ze strany vejcovodu nebo vaječníku, kde bylo vajíčko plodu implantováno. Navíc hCG vykazuje nízký výsledek, ultrazvuk nevykazuje známky fetálního vajíčka v děloze. K krvavému výboji obvykle dochází v okamžiku prasknutí orgánu, kde se embryo vyvinulo. Současný vývoj embryí v děloze a mimo dělohu je velmi vzácný. Přibližně 1 případ na 30 000 těhotenství.

Léčba mimoděložního těhotenství je obvykle chirurgická (odstranění vejcovodu s vajíčkem nebo odstranění pouze vajíčka). Ale v některých případech (nízká hladina hCG, malé vajíčko), to může být lék (s pomocí léku methotrexátu). Lék je velmi toxický, může způsobit průlomové krvácení. Je nemožné otěhotnět do 3 měsíců po léčbě.

Gynekologická onemocnění a patologie močových cest

Cysta corpus luteum - ve skutečnosti to není ani patologie, ale velké corpus luteum (až 6 centimetrů). Léčba je nutná pouze v individuálních případech (zkroucení nohou cysty nebo její roztržení). Obvykle se cysta spontánně vymizí během prvního trimestru těhotenství.

Nastávající matky mají často problémy s močovým systémem, zvláště často ve druhé polovině těhotenství, kdy děloha komprimuje orgány kolem ní, plus účinky hormonu progesteronu na receptory močových cest, což je důvodem, proč se vyskytují problémy. Například cystitida je zánět sliznice močového měchýře.

Nezaměňujte však skutečnou cystitidu s fyziologickým zvýšením močení nastávajících matek. U cystitidy se nejen bolesti vyskytují ve spodní části břicha a v dolní části zad, ale také se objevuje pocit prázdného močového měchýře, když je ve skutečnosti prázdný, močení je bolestivé. Cystitida je léčena antibiotiky schválenými pro použití těhotnými ženami. Ale je lepší nepít bylinky, protože mnoho z nich je kontraindikováno pro nastávající matky. Nechte urologovi předepsat léčbu.

Prevence cystitidy může sloužit jako dodržování intimní hygieny (správné mytí + použití bezpečných, hypoalergenních látek), včasné ošetření kandidózy, kolpitidy a dalších nemocí reprodukčního systému. Kromě toho se musíte naučit, jak se oblékat podle počasí, nepřepařovat.

Ještě nebezpečnější příčinou bolesti v podbřišku v časných stadiích těhotenství a později je pyelonefritida. Dalšími příznaky jsou nepříjemné pocity ve spodní části zad, rychlé močení, otoky na obličeji a těle, a to i ráno. Nastávající matky s tímto onemocněním jsou považovány za zvýšené riziko potratu, gestózy. Diagnóza je stanovena na základě klinického obrazu a výsledku analýzy moči, kde je stanoven zvýšený počet bílých krvinek. Příčinou pyelonefritidy (zánětlivé onemocnění ledvin) je také bakteriální infekce. Léčba se provádí antibiotiky, vůči nimž je v nemocničním zařízení citlivost (stanovená analýzou). Kromě toho se doporučuje, aby více času leželo na straně naproti nemocné ledvině, pilo se více, aby se rychle odstranily infekční patogeny..

Chirurgická patologie

Patří k nim například apendicitida - zánět slepého střeva. Obvykle se bolest vyskytuje v dolním břiše na pravé straně, ale může se šířit do celého pobřišnice. Léčba je pouze naléhavou operací, provádí se pomocí bezpečné anestezie, s řízením fetální srdeční činnosti, nej šetrnějším způsobem.

Další možnou příčinou je cholecystitida (zánět žlučníku). Hlavním příznakem zde samozřejmě není tolik bolesti v podbřišku kvůli silné tvorbě plynu (to je jeden z hlavních příznaků), ale tupá nebo ostrá (v případě akutní cholecystitidy) bolest v pravé hypochondrii, nevolnost, zvracení. Tyto příznaky se mohou podobat otravě. Léčba je nejprve konzervativní, chirurgická - pouze ve vážných případech. Žena je předepsána speciální jemná strava, která vylučuje mastná jídla, čokoládu, kávu, čaj, konzervované potraviny a další obsahující velké množství uhlohydrátů. Doporučené obiloviny, drůbež a ryby (nízkotučné odrůdy), nízkotučný tvaroh. Lékař může také doporučit přísné pití určité minerální vody za hodinu..

A dalším možným důvodem, proč jsou bolesti v dolní části břicha v časných stádiích těhotenství, je střevní obstrukce. Hrozná patologie, která vyžaduje urgentní chirurgický zásah, tj. Chirurgický zákrok. Kromě bolesti břicha se žena často cítí nevolně, objevuje se zvracení a není zde žádná stolice..

Jen se nesnažte diagnostikovat sami sebe. Důvěryhodní lékaři!

Proč žaludek bolí během těhotenství a jak zmírňuje bolest

Bolest břicha během těhotenství - norma a patologie

V ženském životě je těhotenství samozřejmě velmi zodpovědné období. Proto je velmi důležité vždy poslouchat svůj stav, abyste v případě potřeby včas vyhledali lékařskou pomoc. Poměrně často během těhotenství existují bolesti, které způsobují nepohodlí, ale ne vždy naznačují žádné patologie a hrozby.

Je třeba si uvědomit, že během těhotenství se velmi často vyskytuje bolest břicha kvůli zažívacím potížím, takže je třeba sledovat stravu. Na pozadí hormonálních změn může být proces trávení narušen. Mezi další příznaky může patřit pálení žáhy a ztráta chuti k jídlu..

Kromě toho se vyskytuje tažná bolest v souvislosti s růstem dělohy. Orgán vyvíjí tlak na okolní tkáně, které způsobují výrony a svaly. Během pohybu se takové nepohodlí může prohloubit, ale nepředstavuje hrozbu pro těhotenství. Bolest může nastat v důsledku pohybů plodu..

Bolest břicha během těhotenství v počáteční fázi je ve většině případů považována za normu. Ale někdy bolest signalizuje nebezpečí.

Nebezpečné příčiny bolesti břicha u těhotné ženy

Příčiny bolesti břicha během těhotenství se mohou velmi lišit, ale následující příznaky jsou nebezpečné:

 • Křečovité bolesti krvavým výtokem, které ukazují na placentární narušení a spontánní potrat, který začal. Patologii lze vyvolat zvýšenou fyzickou aktivitou, traumatem břicha nebo hypertenzí. V takovém případě můžete dítě zachránit pouze s neodkladnou lékařskou péčí..
 • Kreslení konstantní bolesti se sklonem k zesílení. Jsou hrozbou potratu..

Proč v časných stadiích těhotenství bolí spodní břicho

Příčiny bolesti v počáteční fázi těhotenství lze rozdělit do následujících typů:

 • Porodnictví, které přímo souvisí s těhotenstvím.
 • Neporodnické, které jsou způsobeny patologiemi jiných orgánů.

První bolest břicha během těhotenství se může objevit týden po oplodnění. Syndrom bolesti obvykle není silný a je často spojen s premenstruačním syndromem. Nejčastější příčinou mírné bolesti v podbřišku v počátečním stádiu těhotenství je hormonální restrukturalizace. Jinými slovy, bolest je spojena se zvýšením progesteronu v krvi..

Bolest žaludku může být způsobena mimoděložním těhotenstvím. K tomu dochází, když se vajíčko plodu připevní ve vejcovodech, nikoli v děloze. Proces růstu vajíček je doprovázen tažnými bolestmi. Pokud mimoděložní těhotenství není včas detekováno, následuje prasknutí vejcovodu. Patologie vyžaduje operaci.

Pokud má žena ovariální cystu, může také vyvolat bolest, i když obvykle nepředstavuje hrozbu pro těhotenství. V tomto případě to bolí na jednom místě a bolest se zesiluje po dlouhých procházkách, zvedání závaží nebo sportu.

Protože imunita ženy během těhotenství je oslabena, mohou nastat exacerbace chronických onemocnění a na pozadí různých infekcí se mohou vyvíjet zánětlivé procesy. Nejčastěji se bolesti břicha během časného těhotenství vyskytují v dolní části břicha s cystitidou. Dalším příznakem cystitidy je časté bolestivé močení. Snížení imunity může také vést k exacerbaci pyelonefritidy. S touto patologií vyzařuje bolest v bederní oblasti dolní část břicha.

Kreslení bolesti v podbřišku ve druhém a třetím trimestru těhotenství

Kreslení bolesti ve druhém a třetím trimestru jsou často považovány za normu. Jsou spojeny s protahováním muskulo-vazového aparátu, který podporuje dělohu v normálním umístění. Navíc se zvýšením dělohy se zvyšuje zatížení střev a dalších orgánů trávicího systému. To může způsobit narušení trávicího procesu, zácpu, nadýmání, nadýmání, což vyvolává bolest v podbřišku. Také bolest žaludku se může objevit na pozadí fyzického a nervového přetížení.

Nebezpečným stavem je hypertonicita dělohy, ke které může dojít v druhé polovině těhotenství. Tato podmínka je nebezpečná z důvodu rizika potratu nebo předčasného porodu. Při vyšetření není možné detekovat bolest při tahu, a proto, když se žena stěžuje na nepohodlí, je předepsán ultrazvuk.

Co dělat, když těhotná žena má bolesti žaludku

Velmi často vyvstává otázka, co dělat v případě bolesti břicha během těhotenství. Nejprve si uvědomte, že při silných bolestech musíte naléhavě vyhledat lékaře. Pouze včasná pomoc zachrání dítě. Ve všech ostatních případech se musíte pokusit zjistit příčinu bolesti.

V případě otravy, přejídání nebo toxikózy

Pokud během těhotenství dojde k otravě, je třeba zavolat sanitku. Před příjezdem lékaře byste měli vzít sorbent (aktivní uhlí, Smecta, Enterosgel atd.) A pokusit se vypít co nejvíce vody..

Předehřívání během těhotenství je nepřijatelné. Může nejen vyvolat nepříjemné příznaky, včetně bolesti břicha, ale může také vést ke zvýšení celkové hmotnosti plodu, což zrození zkomplikuje. Proto by se neměla vyvstávat otázka, co dělat při přejídání.

Při toxikóze se doporučuje jíst často, ale ve velmi malých porcích. Kromě toho byste měli minimalizovat fyzickou aktivitu, ale často chodíte na čerstvý vzduch. Chcete-li očistit tělo toxinů, zkuste pít co nejvíce čisté vody..

Bolest břicha s nadýmáním

Zvýšená nadýmání během těhotenství může způsobit bolest v podbřišku. Kromě toho, s nadýmáním se krevní tlak může zvyšovat, dochází k rychlému tepu a dušnosti. To jsou docela nepříjemné příznaky, které mohou výrazně zhoršit pohodu ženy..

Ke snížení nadýmání by měla být strava normalizována kvalitativně i kvantitativně. Během těhotenství by menu mělo obsahovat potraviny obsahující vlákninu. Předehřívání, jak již bylo uvedeno, by mělo být vyloučeno. Dobrým způsobem, jak normalizovat trávicí systém, je cvičení. Takový komplex by měl vytvořit lékař v souladu s individuálními charakteristikami ženy. Díky gymnastice bude možné zlepšit pohyblivost střeva a zbavit se zácpy.

Tréninkové zápasy

Tréninkové zápasy probíhají v posledním trimestru. Připravují tělo k porodu a nenesou hrozbu potratu. Normálně nejsou doprovázeny bolestí, i když se v přírodě křečí. Vzhledem k individuálním charakteristikám těla si některé ženy nemusí všimnout falešných kontrakcí. Může to být způsobeno tím, že napínání svalů břicha je v posledním měsíci těhotenství znepokojivější. Ke stabilizaci stavu během tréninků by si měly lehnout a pokusit se uvolnit svaly. Pokud napětí přetrvává, doporučuje se teplá sprcha..

Co absolutně nelze udělat těhotným

Po potvrzení těhotenství byste měli nejprve opustit špatné návyky, normalizovat životní styl a začít sledovat stravu. Kouření, užívání drog a alkoholu by mělo být zcela vyloučeno. Škodlivé návyky zpožďují vývoj plodu a vedou ke vzniku vrozených anomálií u dítěte.

Všechna zpracovaná jídla a konzervanty by měla být z nabídky vyloučena. Uzené maso by mělo být ve stravě minimalizováno a snížena spotřeba čaje a kávy. Kromě toho během těhotenství nemůžete navštívit solárium, osprchovat se a rentgenovat. Nežádoucí létají v letadle.

Prevence je klíčem ke zdraví matky a dítěte

Hlavní prevencí rozvoje mnoha patologií je správný životní styl. Během těhotenství je třeba mít na paměti odpovědnost za život a vývoj nové osoby.

To znamená, že potřebujete:

 • Minimalizujte fyzickou aktivitu a vyhněte se únavě a přepracování.
 • Sledujte možné komplikace chronických onemocnění.
 • Pravidelně navštěvujte gynekologa a proveďte všechny potřebné testy, dodržujte lékařský předpis.
 • Jezte správně.
 • Rychle léčte nachlazení.

Bolest v těhotenství v raných stádiích: příčiny, diagnostika, možné odchylky, léčba

Bolest v břiše a dolní části zad často způsobuje paniku těhotné ženy. Podle statistik je v prvním trimestru riziko potratu a rozvoje dalších patologických chorob obzvláště vysoké. Mezitím lékaři poznamenávají, že bolest v časném těhotenství mohou být způsobeny fyziologickými faktory, které nepředstavují žádné nebezpečí pro matku a plod. O tom, jak lze vyvolat nepohodlí, jak se s nimi vypořádat a kdy konzultovat s lékařem, budeme tento článek diskutovat.

Bolí žaludek v raných fázích těhotenství? Norma nebo patologie?

Od početí dítěte s budoucí matkou dochází k mnoha zdánlivě neviditelným změnám. V důsledku toho může dojít k nepohodlí v dolní části břicha nebo v dolní části zad, více o tom je dobře popsáno v článku https://www.syl.ru/article/329277/bolit-poyasnitsa-na-rannem-sroke-beremennosti-prichinyi-i -lechenie. Ale ne vždy to signalizuje nebezpečí. Je otázkou, zda žaludek v prvních týdnech těhotenství bolí, nejčastěji žena spěchá na předporodní kliniku spolu s pozitivním výsledkem testu. Pouze lékař může určit, co způsobuje stávající nepohodlí a jak je odstranit..

Bolest během těhotenství je rozdělena na porodnické a ne-porodnické. V prvním případě mohou být způsobeny fyziologickými vlastnostmi těla nebo různými patologiemi. Mezi ně patří mimoděložní těhotenství, předčasné oddělení placenty, spontánní potrat. Neporodnická bolest je spojena s poruchou orgánů, které nesouvisejí s reprodukčním systémem. Fyziologická bolest nízké intenzity lze nazvat variantou normy. Nejsou nebezpeční pro ženu a plod. Mezitím jsou situace, kdy těhotná žena může potřebovat pohotovostní lékařskou péči..

Kdy navštívit lékaře?

Okamžitá pomoc odborníka může být nezbytná, pokud v časných stádiích těhotenství bolí žaludek nebo bolest je spojena s následujícími příznaky:

 • bolest je akutní, roste v přírodě a nezmizí po zaujetí ležení;
 • bolestový syndrom je doprovázen kontrakcemi různých intenzit;
 • je zde nauzea, zvracení, poruchy fungování gastrointestinálního traktu, ztráta chuti k jídlu;
 • objevily se skvrny z genitálního traktu;
 • bolest se zvětšuje s palpací.

Výše uvedené příznaky nelze přičíst fyziologické normě. Označují patologické procesy probíhající uvnitř těla..

Fyziologické důvody

Pocity bolesti způsobené následujícími faktory nejsou pro matku a plod nebezpečné:

 1. Implantace plodu. Bolest v dolním břiše může nastat několik dní před začátkem údajné menstruace, dokonce před zpožděním. Nejpravděpodobnější příčinou nepohodlí je zavedení oplodněného vajíčka do tkáně dělohy..
 2. Podvrtnutí dělohy. V tomto případě je bolest pozorována blíže ke konci prvního trimestru. Do této doby se děloha zvětšuje a mírně mění své umístění (stoupá).
 3. Zvýšené hladiny progesteronu v těle. Bez tohoto hormonu není možné normálně nést plod, protože právě on dělá pružné vazy a klouby. K bolesti dochází v důsledku hormonálních změn v těle.
 4. Ranní nevolnost. Toxikóza (zejména zvracení) je jedním z běžných důvodů, proč spodní břicho bolí v časném těhotenství..
 5. Zácpa. Těhotenství ovlivňuje nejen lidský reprodukční systém, ale i trávicí systém. V důsledku toho nadýmání a potíže s defekací.

Patologická povaha bolesti v prvních týdnech těhotenství

Bohužel ne všechny ženy nesoucí dítě dokážou zabránit nepříjemným pocitům v břiše, které se vyskytují v raných stádiích. Pokud se objeví bolest, je důležité včas posoudit možná rizika následujících patologií:

 1. Hypertonicita dělohy. Tento stav je nejčastější příčinou bolesti břicha v časném těhotenství. S hypertonicitou se děloha stává „kamenitou“, je zdeformována a narušuje správné umístění embrya v děloze. To zase může vést k potratu. Hypertonicita dělohy vyžaduje léčení a neustálé sledování lékařem.
 2. Anembryony. Tento problém čelí asi patnáct žen ze sta. S anembryem se dítě stane životaschopným v prvních týdnech těhotenství. Žena může kromě bolesti cítit i nevolnost, nevolnost, zvracení, ale příznaky jako toxikóza, otok mléčných žláz zmizí.
 3. Mimoděložní těhotenství. Při předčasné diagnóze může mít tento stav negativní důsledky pro ženské tělo a zpochybnit další pokusy otěhotnět.

Mimoděložní těhotenství: nebezpečné příznaky

Pokud dojde k implantaci oplodněného vajíčka do jedné z vejcovodů, bude mít ženský syndrom bolesti následující charakteristické rysy:

 • bolesti křeče, jednostranné, jsou konstantní nebo periodické;
 • bolest dává levé rameno (s prasknutím trubice a krvácení);
 • silné krvácení nebo špinění (v závislosti na tom, zda se trubka praskla nebo jen zlomila);
 • silná prošívací bolest pronikající do břišní dutiny.

Na samém začátku těhotenství může být bolest tažná. Tento stav může trvat několik dní až měsíců. Mimoděložní těhotenství však vždy končí smrtí vajíčka, prasknutím vejcovodu a chirurgickým zákrokem.

Non-těhotné příčiny bolesti břicha

Během porodu dítěte se zvyšuje zatížení všech orgánů a systémů těla. Současně dochází k poklesu imunity, což může vyvolat zhoršení chronických onemocnění:

 1. Pyelonefritida. Při zánětu ledvin se žena cítí tažením bolesti v dolním břiše, vyzařující k dolní části zad. Toto onemocnění je často doprovázeno horečkou, ale někdy je asymptomatické. Pyelonefritida může být detekována pomocí obecného testu moči..
 2. Cholecystitida. U této choroby je bolest pozorována na pravé straně břicha. Zároveň je těhotná žena zvracena zvracením.
 3. Cystitida. Zánětlivé onemocnění močového měchýře je pro dítě nebezpečné, protože škodlivé mikroorganismy přes reprodukční trakt mohou proniknout přímo do plodu a narušit jeho vývoj. Cystitida je při močení doprovázena častým močením a bolestí.
 4. Gastritida. U tohoto onemocnění, které je charakteristické pro druhý trimestr, ale často se vyskytuje v časných stádiích těhotenství, je bolest v horním břiše pociťována bolestí v důsledku mačkání žaludku rostoucím dělohy..
 5. Apendicitida. Bolest nastává, když je zanícený orgán. V této situaci je nutná lékařská pomoc a chirurgický zákrok..

Patologická diagnostika

Pokud se v počátečních stádiích těhotenství objeví bolest jakékoli povahy a intenzity, měla by se žena poradit s gynekologem o konzultaci, vyšetření a léčbě (pokud je to nutné). Pro přesnou diagnózu bude poslána na:

 • ultrazvukové vyšetření pánevních orgánů - pomůže identifikovat mimoděložní těhotenství, novotvary a další děložní patologie;
 • pro vyšetření krve a moči - odhalí patologické procesy mimo reprodukční systém.

Nezakrývejte informace svého lékaře o předchozích potratech, potratech, mimoděložních těhotenstvích a nemocech. Tím se vyhnete komplikacím a zvolíte účinnější terapii..

Léčba bolesti břicha během těhotenství

Pokud se po vyšetření a ultrazvuku ukáže, že nepříjemné pocity jsou fyziologické povahy, může lékař doporučit ženě další relaxaci, procházky na čerstvém vzduchu, dobrou výživu. Léčba drogy v tomto případě není nutná. Pokud příčina bolesti spočívá v patologických procesech v těle, ve zhoršení chronických onemocnění, bude těhotné ženě předepsána nezbytná léčba:

 • s hypertonicitou dělohy - antispasmodická léčiva;
 • v případě mimoděložního těhotenství chirurgický zásah následovaný hormonální terapií;
 • při zánětlivých a infekčních onemocněních - léky, které neovlivňují normální nitroděložní vývoj plodu.

Bolesti zad a jejich příčiny

S nástupem těhotenství v ženském těle začíná významná restrukturalizace všech systémů. Z tohoto důvodu je v počátečních stádiích možný výskyt lehké bolesti nejen v dolní části břicha, ale také v dolní části zad. Nejčastěji tento druh nepohodlí významně neovlivňuje stav budoucí matky.

Pokud bolí dolní část zad v časném těhotenství, doporučuje se ženě:

 • chodit více na čerstvý vzduch;
 • relaxujte při nejbližším pohodlí;
 • držte se zdravé výživy, abyste předešli problémům se střevem.

Je-li bolest zad silná, doprovázená závratěmi a malátností, je to vážný důvod, proč se poradit s lékařem. Podobné příznaky mohou znamenat nebezpečné onemocnění močových cest..

Prevence bolesti během těhotenství

Následující tipy vám pomohou zmírnit stav ženy s nepohodlím v dolní části břicha a dolní části zad:

 • Nepři přejídat se;
 • trávit nejméně čtyři hodiny denně na čerstvém vzduchu;
 • zahrnout do stravy potraviny, které snižují zátěž trávicího systému, jater a ledvin;
 • neužívejte léky, doplňky stravy ani vitamíny bez lékařského předpisu.

Stojí za zmínku, že všechna výše uvedená doporučení lze použít, pouze pokud je identifikována příčina bolesti v časných stádiích těhotenství a jsou vyloučeny všechny druhy patologií a chronických chorob.

Články O Neplodnosti