Hlavní Zdraví

Antipyretika při kojení: jak snížit teplotu bez poškození dítěte

Nikdo není z této choroby v bezpečí. Kojící matky nejsou výjimkou. Organismus oslabený porodem může infekci snadno chytit. Co dělat v tomto případě s kojením? Je možné krmit dítě mateřskou teplotou mateřským mlékem? Co dělat v takové situaci, pokud je pro dítě jediným zdrojem výživy?

Kojení a vysoká horečka

Teplota matky během kojení

Vysoká teplota kojící ženy je vážným důvodem k obavám. Zaprvé, špatné zdraví matky velmi komplikuje péči o dítě. V takové situaci se často nelze obejít bez pomoci blízkých - je nutné provádět hygienické postupy, chodit a hrát si s dítětem a dělat domácí práce. Tyto každodenní činnosti v přítomnosti vysoké teploty se proměňují v tvrdou práci. Za druhé, a co je nejdůležitější, vyvstává otázka bezpečnosti mateřského mléka pro dítě. Situace je obzvláště kritická, když dítě ještě nemá jeden rok a mateřské mléko pro něj je jedinou nebo hlavní složkou výživy. Je tedy možné krmit dítě teplotou, nebo je to příležitost k zastavení laktace?

Příčiny horečky

Před rozhodnutím o ukončení kojení je třeba pochopit příčinu nástupu horečky. Není to nemoc sama o sobě, je to jen jeden z příznaků. V zásadě nemedikujte, ale pokud je aplikována na kojící matku, je to prostě nebezpečné. Teplota může stoupat z několika důvodů:

 • virová infekce nebo nachlazení jsou nejčastější příčinou, zejména pokud existuje skutečný nosič virů (táta, přicházející babička nebo starší dítě přivezené z mateřské školy nebo školy);
 • poporodní zánětlivá onemocnění, pokud uběhlo méně než měsíc od narození dítěte - zánět nebo divergence stehu;
 • exacerbace chronických infekcí (pyelonefritida, herpes);
 • mastitida - bakteriální zánět mléčné žlázy;
 • bakteriální choroby nosohltanu a mandlí - tonzilitida, angína, sinusitida;
 • otrava jídlem;
 • patologie vnitřních orgánů.

O možnosti laktace během léčby onemocnění by měl rozhodnout lékař po vyšetření a vyšetření.

Nejčastější příčinou horečky jsou virové infekce.

Proč pokračovat v kojení?

Dítě je odstaveno z prsou v nejextrémnějších případech, kdy jsou léky nekompatibilní s kojením nebo existuje-li riziko přenosu infekce do mateřského mléka. Často existují situace, kdy přínosy kojení pro dítě převyšují možná rizika, takže lékaři doporučují pokračování a udržování laktace během léčby a dokonce i hospitalizace. Aby bylo možné krmit dítě z láhve, je nutné pokračovat v krmení nebo pravidelně vylučovat mléko.

Důležitá informace! Pokud je léčba prováděna antibiotiky, můžete na chvíli přestat krmit, přenést dítě do směsi, ale je důležité exprimovat mléko až 6krát denně (podle počtu krmení). Tím se zabrání stagnaci mléka a obnoví se krmení po ošetření.

Vliv teploty na laktaci

Z nějakého důvodu se věřilo, že se zvýšením tělesné teploty se mateřské mléko koaguluje, stává se kyselým nebo hořkým, a také mění strukturu a barvu a nemůžete se tímto mlékem krmit. To jsou předsudky.

Jediným rizikem této choroby je požití léků, které jsou zakázány pro použití u kojenců, jakož i otrava těla dítěte toxiny, které jsou produkovány při některých nemocech. Při zvýšených teplotách způsobených akutními respiračními virovými infekcemi nebo akutními respiračními infekcemi se v mléce produkují ochranné protilátky. Pravidelným přijímáním mléka zlepšuje dítě imunitu. Během tohoto období je důležité pít více tekutin. Tělu se doplní úbytek tekutin a sníží se riziko stagnace mléka v žlázách.

Musím snížit teplotu

Je-li teplota vyšší než 38 stupňů, je nutné teplotu snížit. Až do tohoto bodu, při normálním zdravotním stavu kojící matky, může být tělu umožněno vyvinout protilátky, které se s touto chorobou vyrovnají. Měli byste také přijmout opatření ke snížení teploty, i když i mírné zvýšení způsobuje extrémně špatné zdraví. Vzhledem k tomu, že péči a krmení dítěte vyžaduje sílu, je to odůvodněné.

I při nepřítomnosti nemoci může být teplota kojící matky vyšší než akceptovaná norma 36,6 stupňů a dosáhnout 37 nebo dokonce 37,5 stupňů.

Důležitá informace! Během laktace by měla být teplota v podpaží měřena 30-40 minut po krmení nebo vyjádření. Před měřením otřete pot.

Správné měření teploty

Jaké tepelné léky jsou bezpečné pro laktaci

Pokud se teplota nekriticky zvýšila a celkový stav je uspokojivý, stabilní, bez zhoršení, můžete pozorovat tělo po dobu 1-2 dnů. Příčinou zvýšení teploty může být chronická únava způsobená nedostatkem spánku. Je nutné revidovat denní režim, vyčlenit dostatek času na odpočinek a spánek. Je možné, že tato opatření normalizují stát.

Pokud se objeví souběžné příznaky charakteristické pro akutní respirační virové infekce, jako je výtok z nosu a kašel, měla by se jako léčba užívat hojný nápoj. Pro tyto účely jsou ideální ovocné nápoje z brusinek a brusinek. Nejlepší lidový lék na teplotu je malinový džem, který pomáhá potit se. Před jídlem musíte pít hodně teplé tekutiny. Kromě toho by se v podmínkách kojení neměli dostat uneseni, aby dítě nemělo alergii.

Pravidelné vypláchnutí nosu solným roztokem, inhalace páry a kloktání pomáhají dobře. Je také nutné dodržovat teplotu a vlhkost v místnosti, kde se nachází dítě a matka. Chladný vlhký vzduch neumožňuje zhuštění hlenu v nosohltanu.

Lidové domácí opravné prostředky

Důležitá informace! Pokud je mastitida, silné pití kontraindikováno, způsobí prudký příliv mléka, což zhorší stav.

Pokud je dynamika negativní a nedochází ke zlepšení 3 dny po nástupu příznaků nemoci, je nutné vzít antipyretikum. Za předpokladu, že laktace pokračuje, lze léky povolit pouze léčiva založená na dvou účinných látkách:

Přestože pronikají do mateřského mléka, jejich účinek je pro dítě bezpečný. Jsou to tyto léky ve formě sirupů a čípků, které jsou pro přímé podávání dětmi povoleny. Dávka pro dospělého musí být vypočtena na základě hmotnosti. Je nutné brát lék ihned po krmení, takže při další koncentraci účinné látky je již minimální. Ve dne, kdy je naléhavě nutné snížit teplotu, je doporučenou formou léků tablety a sirup, v noci použijte svíčku. Délka čípku je delší a léčivo v této formě minimálně proniká do mateřského mléka.

Schválené léčivé přípravky pro kojení

Během laktace je přísně zakázáno užívat léky na bázi aspirinu a také šumivé tablety. Riziko negativních důsledků pro dítě po užití těchto léků kojící matkou je velmi vysoké. Mozek a játra jsou ohroženy. Nejsou-li doma povoleny žádné léky, je lepší používat domácí metody: jedná se o studené obklady a utírání než o užívání látek, které ohrožují život dítěte.

Když by mělo být kojení přerušeno

Rozhodněte se o pokračování u morčat nebo o dočasné přestávce po lékařském vyšetření. Je nutné posoudit a zvážit rizika, která jsou možná pro dítě s matkou nemocí a užívající léky.

Pokud je kojení povoleno

U následujících onemocnění doprovázených horečkou (zvýšená v přiměřené míře až na 38 °) může a měla by být laktace zachována:

 • U akutních respiračních infekcí a akutních respiračních virových infekcí se někdy nazývají „nachlazení“, kojící matka v těsném kontaktu s dítětem mu v každém případě předala virus. Jak teplota stoupá, ženské tělo již začíná produkovat interferon pro boj s virem. Protilátky pronikají do mléka, takže dítě buď onemocní, nebo nemoc snadno přenese a vyvine ochrannou imunitu pro budoucnost;
 • Laktostáza, mastitida v časném stádiu (není hnisavá) nejsou důvodem k přerušení hepatitidy B, naopak pro úspěšnou léčbu je nutná pravidelná léčba vyprazdňování prsou; v opačném případě hrudník přeteče a způsobí ještě vyšší teplotu;
 • Střevní infekce v mírné formě prochází po úplném očištění zažívacího traktu od toxinů. Stává se to denně po jídle. Krmení by mělo pokračovat v produkci protilátek v mléce pro infekci..

Když je třeba kojení zastavit

Většina nemocí nepředstavuje pro dítě žádné riziko a laktace může pokračovat. Existuje však řada chorob, u kterých bude nutné dočasně přerušit krmení. Tyto zahrnují:

 • zápal plic;
 • purulentní angína;
 • hnisavá mastitida;
 • cystitida;
 • těžká střevní infekce;
 • úplavice.

Vzhledem k vážnému stavu matky s takovými chorobami se produkce mléka může snížit, přesto je pro ni nezbytné dostatečné množství energie. Proto je v první řadě nutné ošetření. Významné zvýšení teploty je způsobeno bakteriálními infekcemi, které jsou léčeny antibiotiky. Samy o sobě jsou zřídka kompatibilní s kojením, mohou způsobit alergie a dysbiózu. Nemoci jsou také nebezpečné pro dítě v důsledku toxinů pronikajících do mléka. U novorozence to bude mít nepříznivý vliv na stav.

Jak udržet laktaci během léčebného období

Pokud vám nemoc umožňuje udržovat laktaci, musíte pokračovat v krmení jako obvykle, což bylo před onemocněním. V situaci, kdy lékař předepsal dočasné přerušení laktace na dobu terapie, by se mělo pravidelně vyjadřovat. Takže mléko nezmizí, protože to nesnižuje potřebu. Po zotavení můžete pokračovat v úspěšném podávání.

Není to tak dávno, kdy bylo v době nemoci doporučeno matce vařit exprimované mléko a po tepelném zpracování dát dítěti lahvičku. Moderní pediatrové kategoricky trvají na tom, že to nedělají, protože po varu zmizí všechny užitečné stopové prvky z mléka a nemá biologickou hodnotu.

Pokud matka užívá léky, které nejsou kompatibilní s krmením, nebo je infekce závažné bakteriální povahy, mělo by se nalít mléko. Po tuto dobu musí být dítě převedeno na umělou výživu a krmeno kojeneckou výživou. Po zotavení a konzultaci s ošetřujícím lékařem ohledně termínu úplného stažení léků z těla může kojení pokračovat..

Kmen na laktaci

Zvýšení teploty v kojící matce není vždy příležitost přerušit nebo dokonce zastavit kojení. Někdy dítě může a mělo by být nadále krmeno vysokou teplotou. To mu usnadňuje přenos infekce a rozvoj ochranné imunity. Do diagnostiky onemocnění, jehož příznakem je hypertermie, by měl být zapojen kvalifikovaný lékař..

Vysoká horečka při kojení, co dělat ?

Zvýšení teploty je překvapením během kojení pro mladou matku, s níž mnoho žen začíná panikařit. Pro tento jev může být mnoho vysvětlení a kterou z příčin způsobených hypertermií lze pochopit kontaktováním lékaře. Tělo matky je během kojení zranitelné a teplota se může zvýšit v důsledku laktostázy, zánětlivých procesů, nachlazení nebo exacerbace chronických onemocnění. Je nutné určit příčinu tohoto jevu, rozhodnout o dalším krmení a užívání léků (ošetřující lékař by měl rozhodovat o lécích).

Příčiny horečky

Teplota během laktace může stoupnout z mnoha důvodů, přičemž hlavní je bakteriální infekce. Během chřipkové epidemie, jejíž vrchol je období jaro-podzim, můžete chytit nachlazení. Pokud žena během krmení zachytila ​​infekci, riskuje to, že nakazí své dítě, takže byste měli okamžitě vyhledat lékaře a zahájit léčbu.

Odmítnutí kojení kvůli ARVI se nedoporučuje, protože mateřské mléko začíná produkovat imunitní sloučeniny, které vstupují do těla dítěte a zvyšují jeho odolnost vůči infekcím. Díky těmto protilátkám, pokud je dítě infikováno matkou, bude patologie probíhat v mírné formě.

Seznam faktorů, které ovlivňují zvýšení teploty během kojení:

 • jevy stagnace v mléčných žlázách a vývoj zánětlivě purulentní mastitidy;
 • bakteriální infekce krku a nosu (angína, faryngitida, sinusitida);
 • exacerbace patologií v chronické formě, z nichž žena trpí;
 • komplikace po císařském řezu (zánět nebo divergence stehů);
 • otravy a střevní infekce;
 • zánět endometriální vrstvy dělohy;
 • nemoci vnitřních orgánů.

Pozornost! Samoléčení se zvýšením teploty je škodlivé pro zdraví matky a dítěte, o otázce potřeby drog a vhodnosti ukončení kojení rozhoduje lékař po diagnostických postupech.

Laktostáza a mastitida

V mnoha případech je při kojení pozorováno zvýšení teploty v důsledku mastitidy a lakostázy. Mnoho matek nezná techniku ​​kojení, díky čemuž je prasklá kůže bradavek, do kůže se dostávají patogenní bakterie, například Staphylococcus aureus, vyvíjí se hnisavá mastitida. K léčbě tohoto onemocnění je nutná antibiotická terapie a někdy i chirurgický zákrok. Aby se zabránilo rozvoji mastitidy, měli bychom se naučit správnou techniku ​​krmení, dodržovat hygienu prsu, vyhýbat se trhlinám bradavek a podprsenkám železa.

Laktostáza je méně nebezpečná patologie, ve které dochází ke stagnaci mléka v žláze. K tomu dochází, když dítě během krmení mírně saje kojení, zatímco produkuje více mléka, než dítě potřebuje. V žláze se objevují těsnění, teplota stoupá, bolest je cítit.

Zánětlivé procesy po porodu

Pokud má matka během kojení teplotu 39 ° C, má lékař podezření na vývoj zánětlivého procesu. Vyvolává divergenci a hnisání stehů na břiše po císařském řezu nebo stehy umístěné na děložním čípku nebo perineu (během přirozeného porodu a epiziotomie). Aby se předešlo komplikacím, lékaři doporučují pečlivě pečovat o stehy, a když teplota stoupne, vyhledejte pomoc a neléčte se sami. Pokud jsou zánětlivé procesy v období po porodu doprovázeny prudkým skokem teploty, může být zapotřebí antibiotická terapie, lékař a žena se společně rozhodnou pokračovat v krmení..

Poporodní endometritida je zánětlivý proces, který ovlivňuje epiteliální vrstvu dělohy, která se vyvíjí, když infekce vstoupí do děložní dutiny. Manuální kyretáž a oddělení placenty během porodu vyvolávají rozvoj endometritidy. Při závažných symptomech zánětu je nutná okamžitá pomoc - ultrazvuk, antibiotika, čištění a mytí děložní dutiny antiseptiky v nemocnici.

Pokud během kojení teplota matky vzroste, může být příčinou virová infekce. Tělo ženy po porodu je slabé a zranitelné, takže snadno zachytí infekce, zejména při jejich šíření. Infekce ARVI není důvodem k přerušení krmení, naopak mléko v tuto chvíli obsahuje zvýšené množství protilátek, které přispívají k rozvoji imunity u dítěte. Při virové infekci, chřipce, nachlazení a zvýšení teploty nad 38,5 ° C budete muset užívat antipyretika, která vám lékař předepíše..

Nemoci vnitřních orgánů

Dalším důvodem prudkých teplotních skoků u kojících matek jsou střevní infekce, které vznikají v důsledku podvýživy, požití patogenních bakterií a chronických onemocnění gastrointestinálního traktu. Příznaky otravy jídlem:

 • nevolnost a zvracení;
 • volné stoličky;
 • slabost, ztráta síly;
 • bolesti hlavy a břišní křeče;
 • zvýšení teploty až o 38-40 о С.

Je důležité to vědět! Kojící matka by měla okamžitě navštívit lékaře s infekčním onemocněním, aby vybral sorbenty, obaly léků a, pokud je to uvedeno, antibiotika, a také předepsat stravu, aby nepoškozovala zdraví dítěte..

Doporučení pro kojící matky

Kojení a horečka nejsou vždy důvodem paniky. Měli byste sledovat signály těla a chovat se klidně, možná se nic špatného neděje, panika zhorší stav ženy a pouze ublíží. Algoritmus pro zvýšení teploty během podávání je následující:

 1. Stanovení příčiny hypertermie. Je nutná kvalifikovaná lékařská pomoc, i když kojící matka zná příznaky nemoci, kvůli níž teplota vyskočila, odborník si všimne změn, které unikly ženskému pohledu, a dá nezbytná doporučení.
 2. Pokračující krmení. Nemůžete přerušit krmení sami bez dobrého důvodu, a to ani při skoku v teplotě, protože mléko je nejlepší imunomodulátor pro děti.
 3. Skutečné měření teploty. Důvodem paniky může být nesprávný proces měření teploty, protože během krmení ukazuje teploměr v podpaží vyšší hodnoty v důsledku produkce mléka žlázami.
 4. Užívání antipyretik. Lékař vám pomůže vybrat nejbezpečnější.
 5. Dodržování pitného režimu. Při zvyšování teploty během krmení by měla žena vypít každou hodinu 250 ml vody, aby se snížilo riziko laktostázy a odstranily z těla toxiny a škodlivé látky.

Rada! Ne každou teplotu je třeba srazit, stojí za to okamžitě navštívit lékaře a užívání léků proti teplu by mělo být užíváno pouze s teploměrem nad 38,5 ° C. Tělu by mělo být umožněno vyrovnat se s problémem.

Jak správně měřit teplotu

Aby bylo možné správně měřit teplotu během kojení, musí mladá matka umístit teploměr do oblasti mimo podpaží, například do ohybu lokte. Tato skutečnost je vysvětlena skutečností, že příval mléka do žláz přispívá ke zkreslení indikátorů v oblasti podpaží, v důsledku toho se značky zvyšují a měření je považováno za nespolehlivé. Limity 36,4 ° C až 37,3 ° C jsou považovány za normální ukazatele pro kojící ženu, neměli byste panikařit a považovat taková čísla za patologii.

Vliv teploty na mléko - krmivo nebo ne

Co mám dělat, když teplota mé matky během kojení stoupne - je vhodné připravit dítě o mléko? Tento problém je velmi důležitý pro ženy, protože mateřské mléko je zdrojem živin a vitamínů pro drobky a nechcete mu připravovat cennou výživu. Seznam patologických stavů, u nichž je lepší kojení ukončit:

 • onemocnění ledvin a urogenitálního systému;
 • tetanus;
 • pokročilá mastitida;
 • otevřená tuberkulóza;
 • syfilis;
 • těžká krevní onemocnění;
 • antrax.

Toxiny z těla se mohou dostat do mléka a poškodit dítě. Infekční onemocnění jsou považována za relativní kontraindikace, pro tyto případy existuje řada doporučení:

 1. Během léčby antibiotiky předepsanými pro chřipku, angínu a pneumonii by mělo být krmení prováděno v obvazovém gázu a zbytek času by matka neměla být vedle dítěte.
 2. S spalničkami, planými neštovicemi a šarlatovou horečkou v matce je dítě očkováno a krmení není přerušeno.
 3. U úplavice, tyfu a paratyfu by mělo být krmení přerušeno, pokud se vyskytnou patologie v mírné formě, může se mléko vyjádřit a vařit před krmením.

Na poznámku! I při otravách a infekčních chorobách dítě potřebuje mateřské mléko, slouží jako zdroj protilátek a antitoxinů, které posilují imunitní systém a pomáhají dítěti onemocnět.

Jak snížit teplotu

Jak můžete snížit teplotu během kojení? Tradiční způsob, jak zlepšit stav, zbavit se bolesti, zánětu a horečky, je vzít lék ze seznamu antipyretik a nesteroidních léků, které budou popsány později. Lékař může doporučit další léky v závislosti na příčině horečky. Jedná se o antibiotika různých skupin (tetracykliny, peniciliny, cefalosporiny, makrolidy) - jsou předepisována pro bakteriální infekce a zánětlivá onemocnění, jako je endometritida a mastitida.

V případě otravy střevem jsou indikovány sorbenty, komplexy laktobacilů a bifidobakterií, antidiaroika a obaly. Terapie je vybrána s ohledem na závažnost patologie a závažné příznaky. Léčba akutních respiračních virových infekcí a chřipky zahrnuje současné antivirové a imunomodulační účinky s antipyretiky.

Léky

Zvýšenou teplotu je nutné během kojení snížit až po dosažení teploměru značky 38,5 ° C a před tím, než se tělo dokáže vypořádat s touto chorobou samo. Během tohoto boje se vytvářejí protilátky a toxické látky, které jsou prospěšné pro matku a dítě.

Co můžete pít z teploty během kojení:

Seznam se skládá pouze ze dvou položek, zbývající léčiva včetně antibiotik jsou předepisována v extrémních případech a pouze na doporučení lékaře. Je třeba podrobněji říct o těchto dvou lécích, které jsou schváleny pro použití během krmení..

Paracetamol je jedním ze základních léků, které můžete pít od teploty kojícím ženám. Byly provedeny testy léku, během nichž bylo možné prokázat bezpečnost účinné látky pro tělo dítěte - Paracetamol nepoškozuje dítě ani během vývoje plodu, ani během laktace u matky.

Ibuprofen je léčivo ze skupiny protizánětlivých nesteroidů, které snižuje teplotu, zmírňuje zánět a zmírňuje bolest a febrilní syndrom. Výrobek je považován za kompatibilní s kojením, nepoškozuje tělo dítěte a trvání protizánětlivého účinku je 8 hodin.

Během kojení byste měli užívat antipyretika v dávkách doporučených lékařem. Závisí na typu onemocnění a klinických příznacích, ale průměrná dávka Paracetamolu je 300 - 350 mg najednou, pro Ibuprofen - 200 mg. Pijte léky 3-4krát denně, dokud nedosáhnete pozitivních výsledků..

Tradiční medicína

Při teplotě matky během kojení mohou být použity recepty z prasete alternativní medicíny, jsou bezpečné a účinné:

 • použití odvarů bylin s protizánětlivým účinkem - heřmánek, šalvěj, měsíček, máta;
 • pít šípkovou infúzi - zvyšuje odolnost těla vůči infekcím a nasycuje vitamínem C;
 • připravit ovocné nápoje z čerstvých bobulí (brusinky, červený rybíz, brusinky);
 • chladit obklady na čele;
 • třete tělo směsí připravenou z vody a stolního 9% octa.

Užitečné informace! Chcete-li zvýšit pot, můžete pít čaj s plátkem citronu a lžičkou medu, pouze pokud u dítěte neexistují alergické reakce. Léčba lidovými prostředky by měla být prováděna ve spojení s přijetím finančních prostředků předepsaných lékařem.

Jaké léky nelze s HB užívat

Seznam léků na teplotu během kojení není tak rozsáhlý, ale existují i ​​fondy, které nelze kategoricky použít. Patří sem aspirin, který je založen na kyselině acetylsalicylové. Užívání aspirinu během kojení vyvolává srdeční problémy, zhoršuje funkci trávicího systému u matky. Tělo dítěte je vystaveno toxickým lézemím - trpí játra a mozek. V případě nuceného používání kyseliny acetylsalicylové by mělo být mléko dekantováno a kojení dočasně pozastaveno..

Také byste neměli užívat kombinované léky, jako jsou Teraflu, Coldrex, Antigrippin, Rinza. Obsahují nejen paracetamol, schválený k použití během krmení, ale také další látky, které nebyly zkoumány v souvislosti s účinkem na tělo dítěte a mohou vyvolat nebezpečné vedlejší účinky..

Zvýšená teplota během kojení je alarmujícím příznakem, který je třeba brát vážně. Neměli byste předepisovat léky nebo ignorovat špatné zdraví. Jak se ukázalo, horečka může být způsobena nejen běžným nachlazením, ale také řadou nebezpečných chorob, jako je endometritida, hnisavá mastitida, zánět vnitřních stehů. V období po porodu by měla kojící matka dbát na to, aby její zdraví a zdraví jejího dítěte bylo konzultováno s lékařem bez čekání na nebezpečné komplikace..

Teplota kojící matky

Jak snížit teplotu kojící matky

Teplota na kojící matce, co mám dělat, musím naléhavě kontaktovat nemocnici, pokud jsem z ní byl nedávno propuštěn, zavolat lékaře doma nebo zavolat sanitku? Jak nebezpečné to může být? Teplota kojící matky 38,5 ° C vyžaduje pozornost. Musíte zjistit, co je jeho příčinou. Možná je to jen reakce těla na instalaci laktace, nebo možná začíná mastitida, nebo se v těle vyskytuje infekční proces.

Je možné krmit dítě, pokud má kojící matka teplotu 37, 38 a dokonce 39 ° C, nebo je to nebezpečné? Opět to vše záleží na příčině. S největší pravděpodobností nehrozí nebezpečí pro dítě. Samotná matka to však prostě nemůže udělat. Koneckonců, zdravotní stav během horka je velmi špatný. Pro kojení lze použít antipyretika. Například Paracetamol, Nurofen. Mohou být použity v různých formách - tablety nebo sirupy. Ale někdy je krmení dítěte nebo čerpání účinnější. To je v případě, že kojící matka má horečku způsobenou laktostázou.

Pokud zavoláte sanitku, budete pravděpodobně upozorněni, abyste změřili teplotu nikoli v podpaží, ale v lokti. Faktem je, že je často vyvýšen místně, v oblasti mléčných žláz. Nejlepší léčbou je pak pravidelné krmení dítěte. A pokud existují těsnění, pak jejich dekantace, případně manuální nebo pomocí odsávací pumpy.

Pokud problém není v hrudníku, ale vyvstala otázka, jak snížit vysokou teplotu 39 ° C kojící matky, pak musíte určitě vyhledat lékařskou pomoc. Pokud neexistují žádné známky akutních respiračních virových infekcí nebo akutních respiračních infekcí, jedná se pravděpodobně o infekční proces v děloze. Akutní poporodní endometritida. Mezi další příznaky patří přetrvávající výtok z dělohy s nepříjemným zápachem a bolestí v břiše a dolní části zad..

V tomto případě budete pravděpodobně muset vypláchnout dutinu dělohy antiseptickými roztoky. A je možné provést antibiotickou terapii. Jakmile je zánět odstraněn, teplota se rovněž normalizuje.

A samozřejmě, každá matka si musí být vědoma prevence nachlazení u kojící matky, protože imunita ženy, která nedávno porodila, je stále slabá. A pokud k infekci virovou infekcí stále došlo, musíte snížit teplotu, pokud stoupla nad 38,5 stupně. Pokud je teplota v ošetřovatelství 37,5 ° C, bude existovat dostatek alternativních způsobů zlepšení pohody, symptomatické léčby.
Jak mimochodem, lidé uvolňují teplo? Bez pilulek? Ano, je možné, pokud teplota není příliš vysoká. Mnoho lidí na otázku, jak snížit teplotu během kojení bez drog, věří slavnému dětskému lékaři Komarovskému. Poskytuje doporučení pro léčbu dětí, ale lze je snadno použít i pro dospělé..

1. Snižte pokojovou teplotu. Ideální je až 18 stupňů. Pokud však budete chladit, můžete se uchýlit. Chvění může způsobit horečku. Je důležité jen dýchat chladný vzduch. Je to velmi účinný nástroj, než snížit teplotu kojící matky..

2. Koupel, ve které by voda měla mít teplotu rovnou normální tělesné teplotě. Tím dochází k výměně tepla mezi vodou a pokožkou..

3. Pijte teplé kompoty, ovocné nápoje, slabý čaj. To podpoří potení. Kůže se ochladí, teplo zmizí. Co pít při teplotě ošetřovatelství z nápojů - tak jako tak. Hlavní věcí není silný čaj nebo káva, aby nedošlo k nervovému vzrušení dítěte (konec konců kofein přechází do mateřského mléka). A samozřejmě ne alkoholické nápoje.

4. Navlhčete pokožku. Než srazíte teplotu nějakým lékem - například paracetamol, když kojíte, nebo něčím jiným - zkuste zvlhčené exponované části těla vodou. Nezapomeňte na obličej a krk, pokud je to možné, na tělo. Po setření není možné. Vlhkost se musí odpařit. V tomto případě dostaneme účinek podobný tomu, co se stane při pití teplé tekutiny.

Teplota s HS u mámy: důvody, jak snížit a co můžete

U HB se často zvyšuje teplota matky. Důvody mohou být fyziologické (kvůli laktaci) a patologické (různá onemocnění). Teplota během kojení není kontraindikací pro další krmení dítěte mateřským mlékem. Pouze u těžkých forem některých nemocí by mělo být přerušeno po dobu trvání hepatitidy B.

Chcete-li vědět, zda můžete i nadále kojit své dítě, musíte zjistit příčinu zvýšení tělesné teploty..

Proč má kojící matka horečku

U žen se v prvních dnech po porodu, zvláště často, zvyšuje tělesná teplota z 37,1 na 37,4. Tento stav je způsoben přetečením prsu. Toto není začátek nemoci, ale fyziologická norma. V tomto případě teplota stoupne před krmením.

Horečka nízké úrovně je často signálem nástupu nemoci. Pro kojící matky jsou charakteristické zejména:

 • Mastitida je zánětlivý proces doprovázený bolestí na hrudi;
 • Laktostáza je stagnací mléka a vyznačuje se výskytem tuleňů v mléčných žlázách.

V prvních stádiích nemoci krmení mlékem nepoškodí dítě a pomůže mamce co nejdříve se zotavit. stagnace mléka s mastitidou podporuje množení infekce a zvyšuje pouze zánětlivý proces. Léčba nemocí by měla být zahájena okamžitě, aby se nemoci nezačalo. V posledních fázích mléko změní své složení a může dítě poškodit.

Je důležité to vědět! Matky, které mají dítě sát téměř všechna mléko z prsou, nemají lakostázu.

Kromě toho může teplota stoupat v důsledku běžných onemocnění. Jako:

 • nachlazení;
 • zánětlivé procesy v těle;
 • otrava.

Pokud teplota kojící matky vzroste, v intervalech mezi krmivy se nesnižuje, měla by být zahájena léčba (měli byste kontaktovat místního lékaře a podstoupit vyšetření). V některých případech musíte dítě přestat krmit. HB může být také škodlivá, pokud matka má velmi vysokou teplotu a je třeba ji snížit.

Jak a co snížit teplotu během kojení

Teplota musí být snížena, pokud je nad 38,4. Můžete to udělat s léky, které nejsou kontraindikovány u HB:

Před použitím léků byste se měli vždy poradit se svým lékařem. Pouze odborník předepíše léčbu a uvede požadované dávkování léků.

Při přirozeném krmení se doporučuje ženám snižovat teplotu pomocí lidových prostředků, a to pouze tehdy, pokud nepomáhají používat léky..

Jedním z nejúčinnějších způsobů snižování teploty je studená komprese. Na čelo můžete připojit speciální gumovou topnou podložku naplněnou ledovou vodou. Nebo navlhčete ručník několikrát složený speciálním roztokem (voda a 9% ocet v poměru 1: 1).

Různé horečky a infuze pomohou vyrovnat se s horečkou:

 • brusinková šťáva;
 • šípkový vývar;
 • šťáva z červeného rybízu.

Používejte lidová léčba k léčbě opatrně, protože dítě může mít alergii.

Při vysokých teplotách nepřestávejte krmení. U kojenců se jejich vlastní imunita nevyvíjí, takže mateřské mléko obsahující protilátky jim pomáhá nemoci a rychleji se zotavuje. A pouze u některých onemocnění hepatitidy B je kategoricky kontraindikován.

Mohu kojit?

HBV u chorob matek může být u některých velmi závažných onemocnění zcela kontraindikována.

Kontraindikace pro krmení:

 • onemocnění ledvin a močových cest;
 • mastitida (pokud je nemoc zahájena)
 • těžká krevní onemocnění;
 • otevřená forma tuberkulózy;
 • tetanus;
 • syfilis;
 • antrax.

U těchto onemocnění je pravděpodobnost požití toxinů mlékem v těle dítěte vysoká. Co podle toho ublíží dítěti.

Také u některých nemocí existují relativní kontraindikace na hepatitidu B:

 1. U anginy, chřipky, pneumonie, pokud matce nebyla předepsána antibiotika, by mělo být dítě krmeno obvazem. Po zbytek času je lepší izolovat matku od dítěte.
 2. U spalniček, šarlatové neštovice a neštovic kuřat lze pokračovat v krmení se současnou imunizací dítěte gama globulinem (očkovat dítě).
 3. Pokud má matka úplavici, tyfus nebo paratypoid těžké formy HB na chvíli zastavit. S mírnou formou je dítě krmeno exprimovaným vařeným mlékem.

Při jiných nemocech, a to i při těžké otravě, pomáhá kojení dítěti onemocnět. Mateřské mléko obsahuje protilátky a antitoxiny, které zvyšují imunitu dítěte. Byla provedena řada experimentů, které prokazují, že kojená kojence jsou méně náchylná k nemoci, rychlejší zotavení.

HB by měla být dočasně přerušena, pokud je matka předepsána:

 • "Tetracyklin";
 • Tavegil
 • Parlodel
 • narkotika;
 • protirakovinové léky;
 • antimetabolity;
 • imunosupresiva;
 • Cyklosporin
 • přípravky obsahující lithné, zlaté, jodové soli.

Tyto léky jsou u pacientů s HB přísně kontraindikovány. V době užívání těchto léků byste měli své dítě krmit dříve zmrazeným mateřským mlékem nebo speciálními směsmi. Aby kojení nepřestávalo, musíte se neustále vyjadřovat.

Existuje řada léků, které je lepší nepoužívat pro kojící matky. Patří sem aspirin, některá projímadla, hormony a antibiotika (více o antibiotikách pro HB).

S opatrností by měl být používán "Paracetamol", anestetika, svalová relaxancia, snižování krevního tlaku, antikonvulziva, srdeční, antialergická léčiva. V každém případě byste se měli před použitím drog poradit s odborníkem.

Pokud má kojící matka během kojení horečku, měli byste se poradit s lékařem. Zjistí příčinu horečky, předepíše potřebné léky, aby ji snížil a zároveň nepoškodil dítě.

Je důležité to vědět! Pokud je teplota způsobena infekčním onemocněním, kojení by nemělo být zastaveno. Při krmení dítěte je nutné nosit obvaz s gázou a zabránit infekci dítěte.

Co dělat, když má kojící matka horečku?

Po narození by měla žena pečlivě sledovat své zdraví, protože je neustále v těsném kontaktu s novorozencem. Patologický proces doprovázený zvýšením tělesné teploty může vyžadovat izolaci dítěte od matky a ukončení přirozeného krmení.

Ne ve všech situacích by mělo být kojení opuštěno a dítě by mělo být zbaveno imunologických účinných látek, které jsou přítomny v mléce. Proto musíte vědět, jak správně změřit teplotu a zjistit příčiny jejího výskytu.

Jak změřit teplotu během kojení?

Tvorba mléka v ženské hrudi vede v této oblasti ke zvýšení tělesné teploty. Z tohoto důvodu, pokud do podpaží vložíte teploměr, indikátor přesáhne přípustnou normu. Při kojení bude teplota měřená v této oblasti asi + 37... + 37,6 ° C. Ukazatel tepelného stavu těla v podpaží klesá 20-30 minut po krmení nebo vyjádření, ale může také překročit přípustnou normu.

Pro sledování zdravotního stavu ženy se doporučuje měřit teplotu během laktace v lokti nebo ve třísle. Pokud se k odběru indikátoru použije infračervený teploměr, odešle se na čelo nebo ušnici.

Kojící žena může měřit teplotu v ústní dutině nebo konečníku. Vezměte prosím na vědomí, že po obdržení těchto údajů je norma pod jazykem + 37,3 ° C a v konečníku - + 37,9 ° C. Tepelný ukazatel stavu těla můžete také zjistit, pokud měříte čerstvě odebranou moč (normální - + 37,9 ° C).

Příčiny horečky

Teplota během laktace může vedle fyziologického procesu tvorby mléka vyvolat tyto důvody:

 • rotovirové infekce;
 • ARI a ARVI;
 • exacerbace chronických chorob;
 • otrava jídlem;
 • endometritida;
 • nemoc štítné žlázy;
 • patologie nadledvin;
 • hormonální nerovnováha;
 • nedostatek vitamínu C;
 • komplikace po těžké práci;
 • infekce kloubů (po císařském řezu);
 • mastitida.

Nadměrná aktivita ženy může vyvolat zvýšení ukazatele tepla. Z tohoto důvodu by měl být teploměr nastaven po 20-30 minutách klidu (odpočinek), aby se ověřila spolehlivost údajů.

U mnoha žen je příčinou zdravotních problémů stagnace mléka v potrubí. Patologický proces se nejčastěji vyvíjí v prvních týdnech po porodu. S lakostázou je horečka doprovázena zhutněním a něhou hrudníku.

Vliv zvýšené teploty na kvalitu mléka a to, zda je možné pokračovat v kojení

S nachlazením, exacerbací chronického onemocnění, endometritidou a dalšími zdravotními problémy není vysoká teplota důvodem k odmítnutí kojení. Mléko lze dekantovat a podávat z láhve nebo krmit dítě aplikací na prsa. Pokud je nemoc bakteriální nebo infekční, měla by matka nosit lékařskou masku. Mléko není pro dítě nebezpečné. Obsahuje protilátky, které pomáhají tělu dítěte odolávat běžnému nachlazení nebo skupině, se kterou je matka nemocná..

Aby nedošlo k infikování dítěte kontaktem, je nutné přísně dodržovat pravidla osobní hygieny.

Při diagnostice laktostázy ženy se mění chuť mléka. Získá slanou chuť, ale to nesnižuje jeho nutriční hodnotu a nezpůsobuje to pro dítě nebezpečné. Při blokování kanálů se doporučuje nevyjadřovat pomocí odsávačky, ale dát nemocnému prsu dítě. Tímto způsobem je možné rychle řešit stagnaci. Pro usnadnění procesu sání se doporučuje nanést teplou sprchu, natáhnout hrudník a sami vyjádřit několik kapek mléka.

S mírnou formou intoxikace HB pokračuje. Při diagnostice závažné formy otravy by mělo být přirozené krmení zlikvidováno. U takových zdravotních problémů je nutná hospitalizace. Aby mléko během léčby nezmizelo, je nutné se pravidelně vyjadřovat.

Kojení by mělo být zlikvidováno, pokud žena během nemoci bere léky, které mohou pronikat do mléka. Dalším důvodem, proč je dítě přeměněno na umělé směsi, je uvolnění hnisu z bradavek. Pokud mléko získává zelený nebo jiný odstín, který je odlišný od normy, mělo by se také zlikvidovat přirozené krmení..

Způsoby, jak snížit teplotu

Když se u kojící matky objeví teplota, lékař by měl doporučit, co by v této situaci měla žena dělat. Zjistí příčinu patologického procesu a předepíše odpovídající léčbu. Z teploty bude kojící matce předepsána antipyretika, která jsou povolena pro HB. Samoléčení je nebezpečné nejen pro zdraví ženy, ale také pro dítě.

I když se žena během horečky cítí chladně, nedoporučuje se nosit teplé oblečení nebo se zabalit do přikrývky. Místnost by také neměla být horká. Pokud necháte tělo vychladnout venku, bude obtížné snížit vnitřní teplotu těla.

Povolené drogy

Ke snížení teploty se nejčastěji doporučuje ženám Paracetamol nebo Ibuprofen. Tyto léky mohou v malém množství projít do mateřského mléka (až 1%), ale nepředstavují nebezpečí pro dítě. Denní dávka paracetamolu by neměla překročit 650 mg a ibuprofenu - 1200 mg. Pokud má žena po ukončení působení opilé pilulky normální teplotu, neměla by si vzít druhou (pro prevenci).

Tyto léky pomáhají pouze odstranit příznaky, ale neléčí patologii, která vyvolává horečku..

Pokud tepelný index chřipky těla nebo nachlazení nepřesáhne + 38,5 ° C, nedoporučuje se užívat antipyretickou ženu. Pijte lék pouze v případě, že teplota přesáhne tuto značku. Když teploměr ukazuje méně, imunitní systém těla samostatně bojuje proti patogenní mikroflóře.

Tablety se vypijí ihned po krmení. Tento rozvrh vám umožňuje snížit koncentraci léku až do další aplikace dítěte na hrudník.

Pokud je horečka způsobena otravou, může kojící žena pít sorbent, jako je aktivní uhlí nebo Polysorb. Pro odstranění toxinů ze střev a snížení jejich škodlivých účinků na tělo můžete použít klystýr. Je vyroben z 1,5-2 litrů teplé vody.

Bez ohledu na příčinu horečky by žena měla pít více tekutin. Tím se zabrání dehydrataci a sníží se produkce mléka..

Tradiční medicína a pitný režim

Tradiční medicína se často doporučuje ženám během laktace jako alternativa k lékům. Alternativní terapie pomáhá snižovat teplotu, ale používání těchto ošetření horečky může být také nebezpečné. Z tohoto důvodu byste se před použitím lidového léčiva měli poradit s lékařem.

Chcete-li snížit teplotu během kojení, můžete si připravit čaj vyrobený z listů maliny. Kapalina normalizuje rovnováhu vody a odstraní toxiny z těla. Maliny mají také antipyretické vlastnosti. Obsahuje přírodní kyselinu salicylovou, která pomáhá snižovat tělesnou teplotu. Z malin můžete kompot vařit nebo použít v čerstvém stavu. Nevýhodou této metody je, že při kojení může bobule u dítěte vyvolat alergickou reakci.

Dekorace mají také dekorace:

Léčivé byliny nejen snižují teplotu těla, ale mají také protizánětlivé vlastnosti.

Svoji pohodu můžete zlepšit otíráním těla studenou vodou a octem. Můžete použít obklad na čelo. Tato technika snižuje tepelný index pouze povrchu kůže.

Vitamín C má antipyretické vlastnosti. Kojící žena může pít z vody a citronové šťávy. Mějte na paměti, že nadbytek vitamínu C může vést k alergické reakci u matky a dítěte..

Teplotu můžete snížit bramborovou kompresí. Zelenina jemně nasekaná nebo nastrouhaná a aplikovaná na chodidla. Zabalte se do přilnavé fólie a oblékněte si ponožky. Cibuli můžete používat stejným způsobem..

Vysoká horečka může pomoci ženě snížit její zábal. K tomu budete muset připravit řebříček vývar (2 lžíce L. byliny ve 1 sklenici vody). Mokrý ručník nebo povlak v tekutině (materiál tkaniny by měl být jednoduchý) a tělo zabalte.

S klystýrem můžete bezpečně snížit teplotu. V 1 sklenici teplé vařené vody (nemůžete použít studenou vodu) by měla být 1 lžička rozpuštěna. sůl. Zadejte maximálně 2 šálky kapaliny. Solný roztok snižuje teplotu a zabraňuje vstřebávání vody a toxických látek, které jsou v konečníku.

Je možné kojit při teplotě: co dělat, když kojící matka nebo dítě onemocní

Vysoká teplota během kojení činí matky docela nervózní. Jak si pomoci v případě nemoci a poškození dítěte? Není to tak dávno, kojení při teplotě bylo nežádoucí. Doporučili buď zastavit hepatitidu B, nebo exprimovat a vařit mléko. Ačkoli jsou dnes lékaři proti takovým doporučením, stále trvají na tom, že samoléčení u kojící matky není přípustné.

Nejprve se musíme vypořádat s příčinou tepla. Pouze ve výjimečných případech jde o přerušení kojení. Lékař musí provést přesnou diagnózu a předepsat léky, které lze kombinovat s kojením..

Kojení při teplotě: informace pro kojící matku

Mateřské mléko je nejlepším produktem pro zdraví dítěte. Samotný proces krmení je však také výhodný pro ženu. Přirozené krmení pomáhá předcházet mastitidě, zvyšuje odolnost vůči stresu a snižuje riziko rakoviny prsu o 50%.

Ale co když má kojící matka horečku?

Teplo je příznak, který ukazuje na poruchu v těle. První věc, kterou musíte udělat, je vypořádat se s příčinou zvýšení teploty. Léčebný režim, který nepoškodí dítě, bude záviset na přesné diagnóze..

Americká akademie pediatrie tvrdí, že ve většině případů není nutné přestat kojit při vysokých teplotách. Mléko obsahuje protilátky, které chrání dítě před infekcí. Kromě toho může náhlé zastavení hepatitidy B způsobit matitidu v matce a zbavit dítě přirozené ochrany, protože kojenecká výživa neobsahuje protilátky.

Mohu kojit s nachlazením

Nejčastěji je příčinou tepla v matce ARVI a ARI. V tomto případě byste neměli vylučovat dítě z prsu a musíte se i nadále nakrmit na vyžádání. Pokud se dítěti podařilo získat virus od jeho matky, pak mu protilátky v mléce pomohou zotavit se rychleji a snáze snášet nemoc..

Když navštívíte lékaře nebo lékárnu, měli byste určitě říci, že kojíte. V tomto případě vám budou předepsány léky, které jsou kompatibilní s krmením vašeho dítěte. Předpokládejme například, že berete ibuprofen nebo paracetamol, pokud teplota stoupá s HB.

Kojící matka by také měla dodržovat hygienická pravidla pro ARVI:

 • umýt ruce po ulici, jít na záchod, vyměnit plenky;
 • po kýchnutí si umyjte ruce, vyfoukněte nos a kašel, před a po krmení;
 • větrejte a navlhčujte místnost.

Vysoká teplota (nad 38 ° C) nemá vliv na produkci a kvalitu mateřského mléka. Ale v každém případě musíte konzultovat se svým lékařem získat kvalitní pomoc a zabránit komplikacím.

Kromě toho byste neměli přerušovat kojení při teplotě způsobené mastitidou, pokud to není komplikováno purulentním procesem. Při absenci silné bolesti a hnisu může kojení pokračovat.

Přínosy kojení někdy překračují možná rizika, takže lékařům se vždy nedoporučuje opustit GV během dlouhodobé léčby nebo hospitalizace matky. V prvním případě existují léky a dokonce i antibiotika, která jsou kompatibilní s kojením. Ve druhém případě - je možné mléko vyjmout a zmrazit pro krmení z láhve.

Ale s mírnými akutními respiračními infekcemi as vážnějšími onemocněními, která jsou doprovázena vysokou horečkou, byste se měli určitě poradit s lékařem.

Obavy spojené s užíváním léků pro kojení a těhotenství rozptýlí slavný dětský lékař Yevgeny Komarovsky ve svém programu „School of Doctor Komarovsky“

Jak správně měřit teplotu během kojení

 1. Pokud změříte teplotu během krmení nebo bezprostředně po něm, pak teploměr ukáže 37,1-37,3 ° C, a to iu zdravé ženy. Proto je pro spolehlivé informace lepší měřit teplotu 25-40 minut po krmení.
 2. Musíte také otřít pot v podpaží, protože voda absorbuje teplo.

I když je kojící matka nemocná, kojení se ve většině případů nezruší. V mateřském mléce se stále vytvářejí ochranné protilátky, které brání dítěti v tom, aby chytilo nachlazení nebo průjem. Ale žena v tuto chvíli potřebuje další pomoc a péči, aby se vypořádala s touto nemocí a krmila dítě. Náhlé zrušení hepatitidy B naopak negativně ovlivní stav dítěte a zdraví matky.

Při kojení při teplotě je třeba vyřadit:

 • teplota vzrostla nad 38 ° C;
 • hnisavá mastitida;
 • exacerbace chronických onemocnění vnitřních orgánů;
 • spalničky, otrava krve, tuberkulóza - s infekcemi přenášenými mateřským mlékem:
 • předepisování antibiotik;
 • chemoterapie.

Na radu lékaře bude nutné buď dočasně přestat kojit, nebo přejít na kojeneckou výživu.

Mohu kojit při teplotě dítěte?

Výjimečnost mateřského mléka spočívá v tom, že nejde jen o jídlo pro rostoucí dítě, ale také o lék. Zvýšení teploty u kojence se proto nestává příležitostí ke zrušení kojení. Kromě velkého množství živin pomáhá mateřské mléko svému dítěti bojovat s infekcí nebo virem. V tom se vytvářejí ochranné enzymy, bílé krvinky a protilátky..

Nejúžasnější a uklidňující věc pro matky je to, že u dětské nemoci se složení mléka mění, aby se rychle zotavilo. Zvyšuje hladinu bílých krvinek, které posilují imunitní systém dítěte.

Nemluvě o tom, že proces kojení je obdobím úzké komunikace pro matku a dítě. Pomáhá nemocnému dítěti uklidnit se a utěšit se..

Mateřské mléko nedovoluje dehydrataci dítěte, takže nepřestávejte krmení rotovirovou infekcí nebo žaludeční nevolností..

Tipy pro kojení, pokud je dítě nemocné:

 • krmte častěji, na vyžádání;
 • změnit polohu během krmení, pokud má dítě ucpaný nos.

Zvýšení teploty u kojící matky nebo dítěte není důvodem k odmítnutí kojení, které je i nadále přirozenou obranou jejich zdraví. Vyžaduje však lékařskou pomoc a selektivnější předepisování léků.

Články O Neplodnosti