Hlavní Bolest

Jaká tělesná teplota může být v časném těhotenství

Od začátku oplodnění není v prvních týdnech vyloučena zvýšená nebo snížená teplota během těhotenství v raných stádiích, která je způsobena změnami v těle ženy. Je-li sloupec rtuti v rozmezí 37–37,5 stupně, je to přípustné a nejedná se o patologie. Pokud se vyskytnou další příznaky a pokud vysoká míra trvá dlouho, měli byste být opatrní - to může způsobit potrat nebo být známkou jakékoli infekce.

Co je těhotenská teplota

Kolik stupňů by měla být teplota během těhotenství? U zdravé ženy se hladina teploměru pohybuje mezi 36,6-37,7 ° С. Takže tělo reaguje na změny v hormonálním pozadí. Ukazatel se zvyšuje ve druhé fázi cyklu během produkce hormonálního progesteronu, který se objevuje během těhotenství a je zodpovědný za uchování fetálního vajíčka. Teplotní značka asi 37 ° C v počátečních stádiích těhotenství se považuje za normální. Pokud je subfebrilní teplota doprovázena horečkou, může to být příznakem nachlazení nebo nebezpečné infekce..

Bazální teplota během těhotenství

BT, nebo bazální teplota, řekne hodně o zdraví žen: ukazují plodné dny (nejpříznivější pro početí), přítomnost ovulace, její absence, určení těhotenství. S jeho pomocí je hodnocena práce vaječníků, vývoj těhotenství je sledován v počátečních stádiích (12-14 týdnů). BT opatření:

 • vaginálně;
 • orálně;
 • rektálně (v konečníku, ihned po probuzení, aniž by vstal z postele).

Období od prvního dne menstruačního cyklu do začátku ovulace se považuje za první fázi cyklu. BT by měla být kolem 36,2 a 36,8 ° C. Během druhé fáze cyklu mohou kolísat teploty v malém rozmezí 37-37,5 ° C. 2-3 dny před menstruací je zaznamenáno snížení bazální teploty na 36,2-36,9 ° C. Pokud nedojde k prudkému poklesu indikátoru a zůstane kolem 37,5 stupně - je to známka těhotenství. Zvýšená teplota bude pozorována až do 4 měsíců těhotenství.

V raných fázích

K připevnění oplodněného vajíčka ke stěně dělohy je zapotřebí progesteron. Když se hladina důležitého hormonu v těle zvýší, bazální teplota během těhotenství v časných stádiích vzroste na 37,3 ° C. Měření může pokračovat až do 16. týdne každý den. Norma hodnot je považována za podmíněnou a neměla by přesně opakovat obecně přijímaný plán. Mírné zvýšení neznamená patologii. Bazální teplota v časném těhotenství může být následující:

 • 3. týden - od 37 do 37,7 ° C;
 • 4. týden - 37,1-37,5 ° C;
 • od 5 do 11 týdnů - vysoká, ale pokud je bazální teplota vyšší než 38 ° C, okamžitě vyhledejte lékaře;
 • 12. týden - ne méně než 37,0 a ne více než 38 ° С.

Časná horečka během těhotenství

Hypertermie doprovází těhotenství od samého začátku. V prvním trimestru je tento stav vysvětlen změnami ženského těla. Přenos tepla se zpomaluje a teplota stoupá. Gynekologům se doporučuje provádět měření dvakrát denně - ráno a večer. Můžete tak určit denní dynamiku změn. V prvním trimestru se tělesná teplota během těhotenství v časných stádiích zvyšuje na 37,2 ° C, což je normální. Po celou dobu může zůstat kolem 37 ° С - není nutné snižovat teplotu.

Teplota 37,5

Abychom věděli, jaká je teplota těhotných žen v raných stádiích, lékaři používají 3 metody: měření pomocí elektronického teploměru, rektálně a v podpaží. Pomocí elektronického teploměru změřte indikátor v ústech (normální - 37,2 ° C). V podpaží by teplota neměla přesáhnout 37 ° C. Teploměr ukazuje 37,5 ° C při měření rektální teploty v konečníku. Pokud těhotenství nastane bez odchylek, změna ukazatelů je následující: z 37,1 na 37,5 ° C.

Teplota 38 během těhotenství

Významné zvýšení ukazatele v prvním trimestru těhotenství je považováno za nebezpečné. Příčinou onemocnění jsou ve většině případů zánětlivá onemocnění, avšak nevylučují se závažné stavy, které vyžadují okamžitou lékařskou pomoc. Teplota v časném těhotenství nad 38 se nepovažuje za normální. Abyste nepoškodili sebe a nenarozené dítě, měli byste okamžitě zavolat lékaře. Všechny poruchy, které se vyskytují v těle od těhotenství, ovlivňují vyvíjející se plod.

Příčiny horečky

Vysoká míra indikuje genitourinární nebo střevní infekce, akutní respirační virové infekce a další nemoci. Zvýšení obsahu rtuti může dosáhnout 38,5 a může být doprovázeno příznaky nemocí: nárůst lymfatických uzlin, vyrážka, bolest v křížové kosti a další onemocnění. Kromě horečky je ARVI indikována symptomy nachlazení: kašel, rýma, bolesti hlavy. SARS v počátečních stádiích vede k zánětu středního ucha, pneumonii, tracheitidě.

U střevních infekcí je hypertermie u těhotné ženy doprovázena příznaky horečky, poruch stolice. Nemoci genitourinárního systému (cystitida, pyelonefritida) jsou zaznamenány zimnicí, tažením, bolestí zad, celkovou intoxikací, bolestivým močením. Vyrážky na kůži v počátečních stádiích těhotenství ukazují na zarděnky, neštovice nebo spalničky. Zvýšený ukazatel na teploměru je také známkou mimoděložního těhotenství..

Možné důsledky

Zvýšení teploty je ochrannou reakcí těla, ale výrazné překročení normálních hodnot v počátečních stádiích vede k nevratným komplikacím. Prvním trimestrem je období tvorby vnitřních orgánů nenarozeného dítěte, pokládání kardiovaskulárního, trávicího a nervového systému. Včasná návštěva u lékaře rychle určí, zkontroluje příčinu a zahájí léčbu. Zvýšení teploty u těhotné ženy má následující důsledky:

 • zvýšit tón dělohy;
 • výskyt malformací u dítěte ze strany očí, čelistí, patra a rtů;
 • těžká časná toxikóza;
 • narušená syntéza proteinů;
 • snížení přísunu krve do placenty;
 • zaostávání ve vývoji mozkové činnosti;
 • může vyvolat potrat v důsledku krevních sraženin, ucpávání cév placenty;
 • předčasný porod v důsledku předčasného oddělení placenty;
 • hrozba potratu, protože se zvyšuje frekvence stahů děložních svalů;
 • intoxikace těla, což vede k patologii v činnosti kardiovaskulárního systému.

Co dělat při vysoké teplotě

Je-li teplota na začátku těhotenství, v pozdějších stádiích - po 37,5, je odůvodněné používat metody snižování obsahu rtuti. Pokud jde o použití finančních prostředků, vždy se poraďte s lékařem, který vám předepíše bezpečné ošetření. Samoléčení je nebezpečné pro zdraví dítěte, které se brzy narodí. Léky, které lze předepsat těhotným ženám:

 • Paracetamol;
 • Panadol
 • Viburkol (homeopatické čípky).

Je zakázáno užívat léky, jako je aspirin. Pokud je hypertermie způsobena infekčním onemocněním, je třeba léčit chladem. Lékaři doporučují používat nefarmakologické metody, které nezpůsobují nežádoucí účinky:

 1. S hypertermií spojenou s vazodilatací je nutné místnost ventilovat a na čelo navlhčit obklad. Nepoužívejte alkohol, ocet, studenou vodu.
 2. Pokud v důsledku vasospasmu vznikne hypertermie a ruce a nohy jsou chladné a suché, pomůže vám zahřátí těla a pití velkého množství horkých nápojů..

Nízká teplota

Nízká teplota v časném těhotenství je ukazatelem pod 36,0. Tento stav je způsoben různými patologiemi nebo snadno eliminovatelnými situacemi. K těm patří: podvýživa nastávající matky, přepracování, stres, stres. Pokud žena plně sní, ale v krvi je nízká hladina cukru, indikátor nízké teploty - to ukazuje na vývoj diabetu. Mezi další důvody vedoucí ke snížení teploty u těhotné ženy patří:

 • snížená imunita;
 • přenesené virové infekce;
 • nízký hemoglobin;
 • zmeškané těhotenství;
 • chronická onemocnění.

Video

Našli jste v textu chybu? Vyberte to, stiskněte Ctrl + Enter a my to vyřešíme!

Horečka může být časným příznakem těhotenství

Každá žena přemýšlí o tom, jak určit těhotenství v raných stádiích dříve nebo později. Ti, kteří plánují potomstvo, se nemohou dočkat, až se dozvědí o početí brzy. Ti, kteří se bojí těhotenství, chtějí být také v tom..

Existuje mnoho příznaků těhotenství a teplota je jedním z nich. Rektální měření jsou zejména informativní. Takové testování se provádí denně a netrvá dlouho..

Když se první počet těhotenství objeví po početí

Hormonální pozadí ženy má významný vliv na tělesnou teplotu. Pod vlivem estrogenu a progesteronu dochází k jeho oscilacím. Ne každá potenciální nastávající matka si tuto nerovnováhu všimne. Během oplodnění jsou často zvýšené dávky ignorovány a žena začíná hledat přesnější symptom. Koneckonců, u všech nastávajících matek se nezvyšuje. A jeho vzestup je obvykle zanedbatelný - 37-37,3 stupně.

Začátek nového života lze očekávat již týden po ovulaci. Během tohoto období dochází k implantaci embrya. Žena může cítit mravenčení, „lechtání“ v děloze a vidět krvavé vypouštění z genitálního traktu (nemusí to však být). Takové příznaky netrvá dlouho, nezanechávají žádné stopy po 2-3 dnech. Stanovení těhotenství těmito příznaky není vždy možné, protože žena jim prostě nemusí věnovat pozornost.

Vezměte si krátký online těhotenský test za pár minut a získejte odpověď - jste těhotná nebo ne.

Zvýšení tělesné teploty jako známky těhotenství není vnímáno. Mnoho žen spojuje tento stav s virovou infekcí nebo nachlazením. Zvýšená tělesná teplota však často znamená přesně novou polohu. Nevšimnuté příznaky těhotenství až do prodlení jsou doplněny sekundárními příznaky až po 4-5 týdnech od poslední menstruace. Podle nich může žena nepřímo potvrdit své nové postavení:

 • nevolnost a ranní zvracení;
 • zvýšené nutkání k defekaci a zvýšené nadýmání;
 • citlivost mléčných žláz a bolestivost bradavek;
 • bolesti hlavy;
 • slabost a ospalost;
 • obecná nevolnost;
 • emoční nestabilita.

Teplota při početí může být doprovázena rýmou a celkově špatným zdravotním stavem. V takové situaci žena začíná intenzivně léčit nachlazení, aniž by měla podezření, že tělo pro ni znamená nové postavení. Pokud se objeví první známky těhotenství - teplota je jedním z nich - musíte odmítnout užívat léky bez lékařského předpisu.

Bazální teplota (BT) během těhotenství

O tom, jaká by měla být teplota během těhotenství, můžete mluvit navždy. Nejprve je třeba si uvědomit, že měření se provádí v různých částech těla. U podpaží se mohou ukazatele po početí během dne mírně zvyšovat nebo snižovat. Hodně záleží na životním stylu pacienta, jejím emocionálním stavu a přenosu tepla..

Rektální měření bude více indikativní. Bazální teplota 37, která trvá několik dní před očekávanou menstruací a po zpoždění, může znamenat dokončenou koncepci. Hodnota se zvyšuje v důsledku poruchy progesteronu, která roste po ovulaci, a získává ještě větší hodnoty během implantace. Bazální teplota během těhotenství se pohybuje od 36,9 do 37,5 stupňů. Tyto ukazatele jsou dány měřením provedeným bezprostředně po probuzení. Teplota po početí je uvedena v grafu pro pohodlí autodiagnostiky..

Měření prováděné během dne není indikativní, protože nadmořská výška teploměru v konečníku se může zvýšit v důsledku fyzické aktivity a emočních výkyvů na 38..

Teplota jako známka těhotenství

Zvýšená tělesná teplota u těhotných žen je přirozeným stavem, pokud neexistují žádné další příznaky nemoci. Ke změnám teploměru dochází pod vlivem hormonálního pozadí. Den před ovulací se teplotní indikátory snižují, což vyvolává produkci LH (luteinizačního hormonu). To je zvláště patrné při denním měření v konečníku. Den, kdy vejce opouští vaječník, se také vyznačuje nízkými hodnotami.

Pokud žena hledá známky těhotenství, teplota je první věc, kterou musíte věnovat pozornost. Znatelný vzestup je patrný již po ovulaci, ale ještě nehovoří o nové pozici. Den po početí se tělesná teplota zvyšuje díky aktivní produkci progesteronu. Až do okamžiku implantace budou patrné kolísání odečtů na teploměru o desetiny stupně..

Ihned po připojení vajíčka plodu zjistíte, že hladina teploměru je udržována kolem 37. Silná hypertermie není pozorována. Žena nesmí mít podezření na těhotenství, než odloží její období, ignoruje tento příznak. Další příznaky se mohou objevit ve formě obecné malátnosti.

Podezření na těhotenství u budoucí matky také vzniká s nachlazením, ke kterému došlo po početí. Během tohoto období dochází k poklesu imunitní obrany, což příroda zajistila pro úspěšné uchycení vajíčka plodu. Tělesná teplota během těhotenství stoupá v důsledku virové infekce nebo zůstává kolem 37 stupňů. Žena může navíc pociťovat zimnici, bolesti hlavy nebo bolesti svalů, slabost a ospalost. Předpokládá se, že během těhotenství se tělesná teplota ne vždy zvyšuje..

BT však zůstává během prvního trimestru stabilně vysoká. Pokud nastávající matka zaznamená pokles BT (méně než 36,8 stupně), měli byste se určitě poradit s lékařem. Gynekolog by měl být informován, pokud ukazatele v podpaží klesly pod 36 stupňů.

Teplota na začátku těhotenství: co by mělo vyvolávat obavy

Zkušené dívky se mohou podle teploty dozvědět o koncipované koncepci. Ti, kdo poprvé začali sledovat hodnoty teploměru, mají otázky. Ženy se zajímají o to, zda ukazatel na teploměru během těhotenství vždy stoupá nebo ne. Zvýšení hodnot teploměru je skutečně nepřímým ukazatelem přítomnosti plodu v děloze. Nárůst je způsoben progesteronem, bez kterého je vývoj těhotenství nemožný. Lze tedy tvrdit, že nová podmínka se často projevuje mírnou hypertermií. Ale to se vždy nestane. Některé nastávající matky v raném těhotenství si nevšimnou žádných výrazných změn jejich stavu.

Nicméně výkyvy na teploměru, které se odchylují od obecně uznávaných norem, jsou důvodem k obavám..

Zvýšeno

Hodnoty vyšší než 37,5 stupně by měly ženu upozornit. V tomto případě musíte hledat příčinu zvýšení tělesné teploty. Takový vzestup často způsobuje virovou infekci nebo exacerbaci chronického onemocnění, které se objevuje v důsledku snížení imunitní obrany těla. Pacient někdy nezažívá zjevnou malátnost a nestěžuje si. Infekci vyvolávající hypertermii lze lokalizovat v nosohltanu, dolních částech dýchacího systému a urogenitálu. Je důležité najít příčinu a odstranit ji..

Je důležité si uvědomit, že hypertermie je nebezpečná pro vyvíjející se plod. Když se hodnota teploměru blíží 38, je nutné vyvstávat otázku užívání antipyretik. Když teploměr ukazuje více než 38 stupňů, měli byste okamžitě vyhledat lékaře.

Snížené

V případě zvýšené tělesné teploty u žen obvykle nevznikají žádné otázky. Zde je vše velmi jednoduché: teplota by se měla mírně zvyšovat, ale ukazatele nad 37,5 stupňů vás obezřetní.

Pochybnosti nastávají u nastávajících matek za nízké ceny. Je-li početí naplánováno, ale krátce před očekávanou menstruací bt klesá, lze s velkou pravděpodobností tvrdit, že k těhotenství nedošlo. Pokud již byla nová pozice potvrzena a teploměr najednou klesl, je to příležitost obrátit se na lékaře. Okamžitá naléhavost by měla být vyvolána, pokud dojde ke snížení bazální teploty, což je doprovázeno:

 • tažení bolestí ve spodní části pobřišnice;
 • časté stoličky;
 • špinění z genitálního traktu;
 • pre-synkop;
 • snížení krevního tlaku.

Nízká teplota pod paží (36-36,3) obvykle není známkou ohrožení, pouze BT je indikativní. Stabilní pokles však může naznačovat endokrinní problémy, například hypotyreózu. Pokud jde o nízkou teplotu, musíte to říct lékaři při dalším vyšetření.

Komentář lékaře

- Pochybné příznaky těhotenství se objevují úplně první a ve spojení se zpožděním menstruace naznačují nástup těhotenství. Citlivé nebo sněné těhotné ženy však vykazují časné známky těhotenství ještě před prvním dnem očekávané menstruace. Jedním z těchto příznaků je mírné zvýšení tělesné teploty na 37,1 - 37,3.

Mírné subfebrilní stavy spolu s jevy časné toxikózy, slabosti a emoční lability patří mezi první příznaky těhotenství a přetrvávají 10 až 12 týdnů. Neměli byste se bát mírného zvýšení teploty - to je reakce těla na změněné hormonální pozadí. Progesteron, který se po implantaci vajíčka začíná produkovat ve velkém množství, ovlivňuje centrum termoregulace v mozku, zvyšuje se produkce tepla a snižuje se přenos tepla, což vysvětluje mírné zvýšení teploty. Ale v případě nárůstu teploty na 38 stupňů nebo více, výskytu modřin, rýmy, bolestí hlavy a svalů, zimnice, žízně, bolestí v krku, měli byste okamžitě vyhledat lékaře, tyto příznaky naznačují ARVI, což může negativně ovlivnit vývoj těhotenství. Pokud je podezření na virovou infekci, je zakázáno užívat jakékoli léky, zejména antivirová a antipyretická léčiva a používat lidová léčiva.

Pokud je teplota na začátku těhotenství udržována kolem 36 stupňů a pod, je také nutné se poradit s lékařem. U zdravých žen se může vyskytnout podchlazení a také naznačit hypotyreózu, anémii, diabetes mellitus, fyzickou a duševní únavu, podvýživu.

Zvýšení ukazatelů teploty není spolehlivým příznakem těhotenství, stejně jako snížení neznamená přerušení procesu formování nového života. S teploměrem může žena mít podezření na početí, které se uskutečnilo před očekávaným dnem menstruace. Pokud je zvýšení teploty doprovázeno zpožděním, pak je s největší pravděpodobností těhotenství. Těhotná zkouška spolehlivě potvrdí novou pozici..

Jaká je teplota během raného těhotenství

V prvních týdnech těhotenství není vyloučeno snížení nebo zvýšení tělesné teploty ženy. Tato změna je způsobena změnami v ženském těle. Pokud indikátor teploměru zamrzne na čísle 37–37,5, lze to považovat za normu, nikoli za patologii. Ale musíte být opatrní, pokud se objeví nějaké další příznaky a teplota neklesne po dlouhou dobu. Tyto faktory mohou naznačovat přítomnost infekce a způsobit potrat..

Teplota těhotenství

Známka teploměru u zdravé ženy se může pohybovat v rozmezí 36,6–37,7 stupně. Tělo tak reaguje na změny v hormonálním pozadí. Ukazatel se zvyšuje v druhé fázi cyklu během produkce hormonu progesteronu, který se projevuje v době porodu dítěte a je odpovědný za bezpečnost ovocného vajíčka. Mnoho žen se zajímá o to, jaká teplota v časných stádiích těhotenství je považována za normální. Odborníci říkají, že norma je 37 stupňů.

Pokud horečka doprovází subfebrilní teplotu, pak to může znamenat nebezpečnou infekci i běžné nachlazení.

Bazální teplota

Bazální teplota může hodně říci o zdraví žen. S jeho pomocí můžete:

 1. Identifikujte těhotenství.
 2. Přítomnost nebo nepřítomnost ovulace.
 3. Určete nejvýhodnější dny pro početí.
 4. Posoudit funkci vaječníků.
 5. V počátečních fázích sledujte vývoj těhotenství (12–14 týdnů).

Změřte bazální teplotu následujícím způsobem:

 1. Rektálně (nevstávání z postele okamžitě po probuzení v konečníku).
 2. Orálně.
 3. Vaginálně.

Za první fázi cyklu se považuje období od prvního dne menstruačního cyklu do příchodu ovulace. Bazální teplota by měla být v rozmezí 36,2 - 36,8 stupně. V období druhé fáze se však může pohybovat v rozmezí 37–37,5. Snížení ukazatelů začíná 2 nebo 3 dny před nástupem menstruace. V tomto okamžiku mohou být ukazatele 36,2–36,9. Pokud nedojde k prudkému poklesu ukazatele a bude se pohybovat kolem 37,5 stupně, stane se žena brzy matkou. Teplota zůstane zvýšená po dobu prvních 4 měsíců těhotenství.

Hormon progesteron je potřebný k tomu, aby se oplodněné vajíčko mohlo upevnit na stěnu dělohy. Když hladina tohoto hormonu stoupá, tělesná teplota stoupá přibližně na 37,3 stupně. Může být měřena až 16 týdnů těhotenství denně. Norma je považována za podmíněnou a neměla by přesně opakovat obecně přijímaný rozvrh. Malé zvýšení nenaznačuje přítomnost patologie. V časných stádiích těhotenství může být základní teplota následující:

 1. Ve třetím týdnu - 37–37,7 stupňů.
 2. Na čtvrté - 37,1 - 37,5.
 3. Od pátého do jedenáctého je teplota vysoká, ale neměla by přesáhnout 38 stupňů. Pokud k tomu dojde, okamžitě kontaktujte odborníka.
 4. Dvanáctý týden - 37–38 stupňů.

Včasná propagace

Zvýšení tělesné teploty v časných stadiích těhotenství se objevuje od prvního týdne. Tento jev v prvním trimestru je způsoben změnami, které se vyskytují v ženském těle. Přenos tepla se zpomaluje a hodnoty na teploměru stoupají. Gynekologové doporučují provádět měření dvakrát denně - ráno a večer. Pouze tak lze sledovat denní dynamiku změn. Tělesná teplota v prvním trimestru nošení dítěte stoupá na 37,2 stupně. A to lze považovat za normu.

Po celou dobu těhotenství může zůstat kolem 37 stupňů. A není třeba ji srazit.

Abychom věděli teplotu těhotné ženy v prvních měsících, odborníci používají tři metody měření:

 1. V podpaží by teplota neměla být vyšší než 37 stupňů.
 2. Rektální indikace by měla být v rozmezí 37,5.
 3. Pomocí elektronického teploměru se měří odečty v ústní dutině. Norma je 37,2.

Pokud během těhotenství nedochází k odchylkám, je značka teploměru v rozmezí 37,1 - 37,5.

Avšak významné zvýšení teploty v prvních měsících těhotenství je považováno za nebezpečné. Hlavní příčinou jsou zánětlivá onemocnění, není však vyloučeno, že existuje závažný stav, který vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. Nelze považovat za normu v počátečních fázích těhotenství, tělesná teplota 38 stupňů. Abyste nepoškodili sebe a dítě, zavolejte lékaře. Všechny poruchy, které se vyskytují během těhotenství v těle, ovlivňují vyvíjející se plod.

Proč roste teploměr

Velké indikátory indikují přítomnost zánětlivého procesu v těle, akutních virových infekcí dýchacích cest a dalších onemocnění v těle. Zvyšování teploty může dosáhnout 38,5 stupně. Spolu s tím mohou existovat příznaky, jako jsou: bolest v křížové kosti, vyrážka, oteklé lymfatické uzliny a další.

Kromě ARVI lze kromě teploty pozorovat i další příznaky běžného nachlazení: bolesti hlavy, výtok z nosu a kašel. V počátečních stadiích může ARVI vést k tracheitidě, pneumonii, zánětu středního ucha..

Hypertermie u těhotných žen se střevními chorobami je doprovázena poruchami stolice a příznaky horečky. Ale s onemocněním genitourinárního systému (pyelonefritida, cystitida), bolestivým močením, obecnou intoxikací v těle, stahováním bolesti zad, lze pozorovat zimnici.

Vyrážka na kůži během prvních měsíců těhotenství naznačuje, že jsou přítomny spalničky, neštovice nebo zarděnky. A nahuštěná čísla na teploměru mohou znamenat mimoděložní těhotenství.

Efekty

Zvýšení teploty je ochrannou funkcí těla. Pokud jsou však v počátečním stádiu čísla příliš vysoká, může to vést k vážným komplikacím. První trimestr je období tvorby orgánů drobků, pokládání nervového, trávicího a kardiovaskulárního systému. Pokud včas kontaktujete specialistu, můžete určit příčinu a zahájit správnou léčbu.

Vysoká teplota v časném těhotenství - možné důsledky:

 1. Intoxikace těla vede k patologii v činnosti kardiovaskulárního systému.
 2. Hrozba potratu v důsledku zvýšení frekvence kontrakce svalů dělohy.
 3. V důsledku předčasného odloučení placenty je možné předčasné narození..
 4. Potrat kvůli krevním sraženinám, které ucpávají cévy placenty.
 5. Dítě zaostává ve vývoji mozku.
 6. Snížení přísunu krve do placenty.
 7. Porucha syntézy proteinů.
 8. Těžká časná toxikóza.
 9. Výskyt malformací rtů, patra, čelisti a oční bulvy u dítěte.
 10. Děložní tón.

Nízká teplota

Nízké během časného těhotenství se považuje za známku nižší než 36 stupňů. Tento stav může být vyvolán snadno odstranitelnými situacemi (stres, stres, přepracování, nedostatečná výživa matky) nebo různými patologiemi. Pokud je výživa ženy kompletní, ale její hladina cukru v krvi a teploměr jsou nízké, naznačuje to vývoj diabetu.

Důvody nízkého ukazatele na teploměru mohou být:

 1. Chronická onemocnění.
 2. Zmrazené těhotenství.
 3. Nízký hemoglobin.
 4. Přenesené virové infekce.
 5. Snížená imunita.

Léčba

Zvýšenou tělesnou teplotu lze léčit pomocí tradiční medicíny nebo léků..

Léky

Pokud je značka nad 38 stupňů, měly by být zobrazeny obavy týkající se ukazatele vysoké teploty. Pokud spolu s tím existují další negativně ovlivňující příznaky, je nutné okamžitě zahájit terapii.

V této situaci je třeba užívat léky. Po prohlídce pacienta by však měl být předepsán pouze odborníkem. Nepoužívejte samoléčivé přípravky, protože mnoho léků negativně ovlivňuje zdraví plodu.

Pravidla pro předepisování léků v prvních měsících těhotenství:

 1. Antipyretika se předepisují, pouze pokud známka překročila 38 stupňů.
 2. Specialisté často předepisují současné podávání několika léků. Mezi nimi jsou možná antibiotika..
 3. Může být předepsán komplex léčiv a vitamínů, které zvyšují ochrannou funkci imunitního systému.
 4. Ve vážných případech je možné pod dohledem lékaře během těhotenství užívat kontraindikace.

Nejbezpečnější a nejúčinnější v raných stádiích jsou léčiva obsahující paracetamol. Neberte to však více než 4krát denně. A to vše díky skutečnosti, že při dlouhodobém používání má špatný účinek na játra. A je také možné užívat antipyretické homeopatické léky. Patří mezi ně Viburkol. Má rostlinnou základnu a podává se rektálně. Nemůžete předepsat dávku sami. Toto je povoleno pouze vaším odborníkem..

Indomethacin, aspirin, ibuprofen - tyto látky mohou mít negativní vliv na stav plodu a mají také mnoho vedlejších účinků..

etnoscience

Alternativní medicína je velmi vítaná.

 1. Při zvýšených teplotách je velmi užitečné otřít octem nebo citronovou šťávou. Lisuje ze zelí čerstvé listy a bohatý nápoj může pozitivně ovlivnit.
 2. Pokud je příčinou ARVI, musíte připravit mléko nebo čaj s medem. Dvě lžičky medu by měly být rozpuštěny v teplém mléku. Taková směs se musí vypít dvakrát denně ve 1 sklenici ve velkých doušek. Nepijte horké nápoje.
 3. Brusinková šťáva. K jeho přípravě potřebujete 2,5 litru vody a 400 gramů čerstvých bobulí. Rozdrťte bobule na koktejl a vytlačte výslednou šťávu. Nalijte cukr a dobře promíchejte. Výsledná směs se mírně zředí vodou a zahřeje se, aby se účinek hojil.
 4. Limetový čaj. K vaření je nutné použít sušené lipové květy. Nalijte 1 polévkovou lžíci nasekaných sušených květin s 1 litrem vroucí vody a počkejte, až vychladne. Teprve pak můžete pít takový lék.
 5. Kořen zázvoru Mohou snadno nahradit čaj z lipových květů. Chcete-li jej uvařit, oloupejte a nasekejte kořen tenkou slámou. Vařte 1 litr vody a cukrového sirupu. Přidejte do něj připravený kořen. Nalijte nápoj na dvě hodiny na tmavém místě. Měl by být opilý v teplé nebo chlazené formě..
 6. Malinové listy Dobře je umyjte, nasekejte a zalijte vroucí vodou. Po 20 minutách přelijte čaj a přidejte do něj nějaký cukr nebo med (volitelné). Můžete pít 2 nebo 3 šálky denně.

Prevence chladu

Během těhotenství se u ženy často vyskytuje rýma, malátnost a další projevy akutních infekcí dýchacích cest. A v této situaci není nic překvapivého. Koneckonců, její imunita je oslabena. Aby se předešlo infekcím a komplikacím, je nutné dodržovat řadu jednoduchých doporučení:

 1. Musíte být opatrní a pokusit se nekontaktovat nemocné lidi.
 2. Není třeba navštěvovat místa, kde se shromažďuje mnoho lidí: městská hromadná doprava, divadlo, kino, veřejná místa, kde existuje velké riziko nákazy.
 3. Nezanedbávejte všechna známá a jednoduchá preventivní opatření..
 4. Větrejte místnosti v domě a pravidelně provádějte mokré čištění.
 5. Zůstaňte venku venku, dodržujte správnou hygienu a konzumujte více vitamínů. To přinese výsledky. Čerstvý vzduch pomůže zlepšit vaši náladu..
 6. Kloktat a nos, umývat si ruce častěji.

Je důležité si uvědomit, že je lepší pokusit se předcházet nemocem všech 9 měsíců, než se vypořádat s jejich následky později..

Do večera během těhotenství teplota stoupá

Související a doporučené otázky

3 odpovědi

Hledání na webu

Co mám dělat, když mám podobnou, ale jinou otázku?

Pokud jste nenašli potřebné informace mezi odpověďmi na tuto otázku nebo pokud se váš problém mírně liší od uvedeného, ​​zkuste položit lékaři další otázku na stejné stránce, pokud se jedná o téma hlavní otázky. Můžete také položit novou otázku a po chvíli na ni naši lékaři odpoví. Je to zdarma. Na této stránce nebo na stránce vyhledávání na webu můžete také vyhledat relevantní informace o podobných problémech. Budeme velmi vděční, pokud nás doporučíte svým přátelům na sociálních sítích.

Lékařský portál 03online.com poskytuje lékařské konzultace v korespondenci s lékaři na místě. Zde získáte odpovědi od skutečných odborníků ve vašem oboru. V současné době poskytuje stránka poradenství v 50 oblastech: alergolog, anesteziolog, resuscitátor, venereolog, gastroenterolog, hematolog, genetik, gynekolog, homeopat, dermatolog, dětský gynekolog, pediatrický neurolog, pediatrický urolog, pediatrický chirurg, pediatrický chirurg, pediatrický chirurg, pediatrický chirurg, pediatr, specialista na infekční choroby, kardiolog, kosmetolog, logoped, ENT specialista, mamolog, lékařský právník, narkolog, neurolog, neurosurgeon, nefrolog, výživový odborník, onkolog, onkolog, ortopedický trauma chirurg a, oftalmolog, pediatr, plastický chirurg, proktolog, psychiatr, psycholog, pulmonolog, revmatolog, radiolog, androlog, zubař, tricholog, urolog, lékárník, fytoterapeut, flebolog, chirurg, endokrinolog.

Odpovídáme na 96,71% otázek..

Teplota v těhotenství: nižší nebo počkejte?

Často se stává, že během těhotenství není možné vyhnout se chorobám spojeným s horečkou. A samozřejmě, nastávající matky se obávají, zda horečka negativně ovlivní stav dítěte a během těhotenství, zda je nutné během těhotenství okamžitě snížit teplotu a jakým způsobem je to možné..

Nina Abzalová
Lékařský porodník-gynekolog, Ph.D. Miláček. Sciences, Altai State Medical University, Barnaul

Stálost tělesné teploty je nezbytnou podmínkou pro normální průběh všech fyziologických procesů v těle. Je zajištěna rovnováhou mezi produkcí tepla (procesy tvorby tepla v těle) a přenosem tepla (prováděné kůží, plícemi a ledvinami). Centrum termoregulace, které je odpovědné za udržování normální tělesné teploty, se nachází v mozku - v hypotalamu. Za nepříznivých podmínek vstupuje tělo z vnějšku nebo vytváří speciální biologicky aktivní látky - pyrogeny, které působením na termoregulační centrum způsobují zvýšení tělesné teploty - hypertermie.

Nebezpečí horečky během těhotenství?

Zvýšení teploty je fyziologická ochranná reakce těla, ale vysoká teplota během těhotenství může mít nepříznivý vliv na vyvíjející se plod..

Zvýšení teploty během těhotenství o méně než 38 ° C zpravidla nepředstavuje riziko pro průběh těhotenství. Pokud teplota stoupne nad 38 ° C a trvá 2-3 dny nebo déle, považuje se to za nepříznivý faktor.

Obzvláště nebezpečný je nárůst teploty během těhotenství v časných stádiích (zejména v prvních 6 týdnech), protože v této době existuje velmi zodpovědný proces pokládky všech orgánů a systémů nenarozeného dítěte. Prvních 12 týdnů vývoje plodu je považováno za kritické období těhotenství, protože v této době je plod mimořádně citlivý na účinky vnějších škodlivých faktorů, z nichž jedním je hypertermie. Ve velmi raných stadiích těhotenství je zákon „všeho nebo nic“ naprogramován moudrou povahou. To znamená, že pokud dojde k škodlivému účinku na embryo, zemře, pokud utrpí negativní účinek bez následků, jeho růst a vývoj bude pokračovat zcela normálně.

Proč je horečka během těhotenství nebezpečná?

Vysoká teplota během těhotenství narušuje syntézu bílkovin a způsobuje krevní sraženiny a blokování placentárních cév těmito krevními sraženinami, což může vést k tvorbě malformací (defekty centrálního nervového systému, přední břišní stěny, zhoršený vývoj paží a nohou) a dokonce i intrauterinní smrt. Vystavení vysoké teplotě během těhotenství během prvních čtyř týdnů může způsobit zhoršenou tvorbu mozkových a obličejových kostí, například rozštěp rtu a patra.

Kromě toho pomáhá hypertermie zvýšit kontraktilitu svalu dělohy, což může vést k předčasnému ukončení těhotenství.

Nastávající matky jsou bohužel v zóně zvýšeného rizika nakažení infekční nemocí se všemi následnými důsledky, protože imunita je oslabena během těhotenství. Snížení aktivity imunity během těhotenství je nezbytné pro úspěšné těhotenství, protože fetální vajíčko je matce pouze poloviční a 50% nese cizí genetické informace od papeže. Aby nedošlo k předčasnému odmítnutí napůl cizí látky, a během těhotenství je potlačena imunita, což činí tělo budoucí matky obzvláště zranitelným bakteriemi a viry..

Jaké nemoci během těhotenství zvyšují teplotu?

Chřipka a SARS během těhotenství

Vzhledem k výše popsaným znakům imunity je riziko rozvoje ARVI během těhotenství, zejména během sezónních epidemií, poměrně vysoké. Nepříznivým okamžikem je zvýšené riziko komplikací způsobených virovou infekcí, jakož i možnost negativního účinku viru chřipky na vývoj plodu, zejména pokud je žena infikována v prvním trimestru (až 12 týdnů).

Projevy chřipky během těhotenství se neliší od běžných: onemocnění začíná akutně, se zvýšením teploty na vysoké počty (39–40 ° C) a se závažnými příznaky intoxikace - slabost, apatie, bolesti hlavy, bolesti svalů, bledá kůže, ospalost. 2. - 3. den po nástupu onemocnění se intoxikace oslabí a poté se objeví výtok z nosu, bolest v krku, suchý kašel.

Stává se, že SARS během těhotenství komplikuje pneumonie, zánět středního ucha (zánět středního ucha), hrtanotracheitida (zánět hrtanu a průdušnice), sinusitida (zánět vedlejších nosních dutin, nejčastěji je zánět lokalizován v maxilárních dutinách), což velmi komplikuje stav těhotné ženy. A pro plod je SARS během těhotenství ohrožena rozvojem hypoxie (hladovění kyslíkem), s pronikáním viru přes placentu je možná nitroděložní infekce dítěte, vznik malformací a dokonce i ukončení těhotenství..

Se zvýšením teploty během těhotenství, bez ohledu na jeho velikost, vzhled nosní kongesce, výtok z nosu, bolest v krku, je nutné zavolat lékaře všeobecně. Naléhavě zavolejte sanitku, pokud:

 • na pozadí projevů chřipky se objevila dušnost (časté namáhavé dýchání, pocit nedostatku vzduchu)
 • po odeznění některých příznaků chřipky je zaznamenáno opakované zvýšení tělesné teploty a zvýšené kašel, což může být známkou komplikace chřipky - pneumonie;
 • závratě, zvracení se objevilo na pozadí vysoké teploty.

Akutní pyelonefritida během těhotenství

Pyelonefritida je infekční a zánětlivé onemocnění ledvin, které se často vyskytuje během těhotenství. Faktem je, že těhotenství predisponuje nejen k exacerbaci pyelonefritidy, která existovala dříve, ale také vyvolává výskyt této choroby poprvé při čekání na dítě. Taková predispozice k pyelonefritidě u těhotných žen je způsobena obtížemi v odtoku moči z ledvin v důsledku stlačení močovodů zvětšující se děloží, jakož i snížením tónu močového ústrojí vlivem těhotenského hormonu progesteronu. Moč v rozporu s jejím odtokem je dobrým živným místem pro patogeny.

U pyelonefritidy stoupá tělesná teplota, která může být doprovázena zimnicí a známkami intoxikace. V průběhu vývoje nemoci se místní příznaky o něco později spojují - lokální bolesti v bederní oblasti, což dává horní části břicha, stehna, tříselné oblasti, časté bolestivé močení, výskyt zakalené nebo obarvené moči krví. Pyelonefritida u těhotných žen je zákeřná v tom, že lokální příznaky (tj. Známky poškození ledvin) mohou být velmi mírné, což ztěžuje diagnostiku.

Výskyt pyelonefritidy během těhotenství může nepříznivě ovlivnit její průběh, což predisponuje ke vzniku komplikací, jako je pozdní gestóza (komplikace druhé poloviny těhotenství, doprovázená výskytem otoků, zvýšeným tlakem a výskytem bílkovin v moči), hrozba ukončení těhotenství. Pyelonefritida může negativně ovlivnit stav plodu - dítě se může nakazit in utero, placenta, která mu dodává kyslík a živiny, může být narušena, což často vede k nedostatku kyslíku a zpomalenému růstu plodu. Pokud je zvýšení tělesné teploty na jakoukoli hodnotu kombinováno s taháním, bolestí v bederní oblasti, problémy s močením (křeče, časté nutkání), pak během následujících 24 hodin musíte navštívit porodníka nebo praktického lékaře. Pro stanovení přesné diagnózy vám budou předepsány krevní a močové testy, ultrazvuk ledvin.

Zavolejte sanitku, pokud:
- teplota vzrostla nad 38 ° C s chlazením (zejména pokud se během dne hypertermie a zimnice opakovaně opakují po nezávislém snížení teploty na normální čísla);
- podél močovodu (na pravé nebo levé straně břicha) se objevily ostré bolesti, které mohou být doprovázeny nevolností a zvracením;
- po období zvýšení teploty je pozorován její pokles na normální hodnoty, doprovázený celkovou slabostí, rychlým dýcháním a palpitacemi.

Jak snížit teplotu během těhotenství?

Před zahájením léčby je třeba mít na paměti, že zaprvé, zvýšená teplota během těhotenství je pouze projevem určitého onemocnění, a proto je léčba odsouzena k neúspěchu, aniž by byla ovlivněna příčina onemocnění. Za druhé, je nutné snížit tělesnou teplotu, když stoupne nad 38 ° С.

V žádném případě byste neměli sami medikovat po vyslechnutí rady příbuzných a přátel, kterým pomohla určitá droga, nebo důvěřovat médiím, která doporučují různé léky. Nezapomeňte, že jste zodpovědní nejen za sebe, ale také za budoucí dítě:

 • Chcete-li předepsat léčbu, poraďte se s lékařem, protože pouze on bude schopen zjistit příčinu nemoci a posoudit poměr rizika užívání léků a přínosů jejich užívání a také předepsat lék, který je povolen během těhotenství.
 • Pokud existuje taková příležitost, použijte k léčbě nefarmakologické látky. Aby se snížily účinky intoxikace při absenci kontraindikací, vypijte více tekutin (až 2 litry denně) ve formě horkých ovocných nápojů s malinami, kalina, lipový květ, květy heřmánku, čaj s citronem, mléko s medem, teplý kuřecí vývar. Horké nápoje s diaforickým účinkem pomáhají snižovat přehřátí a urychlují vylučování infekce z těla.
 • Pokud se neobejdete bez užívání drog, pak ke snížení zvýšené teploty během těhotenství jsou nejbezpečnější přípravky obsahující paracetamol. Musíte si však uvědomit, že tyto prostředky můžete použít nejvýše 4krát denně, 1 tableta, s intervaly mezi dávkami alespoň 4 hodiny a pouze v případě, že existují důkazy. Při nepřetržitém dlouhodobém užívání léku se vyskytly případy poškození ledvin (nefrotoxicita) a jater (hepatotoxicita), snížení hemoglobinu (což vede k rozvoji anémie) a hladin krevních destiček v krvi (což vytváří riziko krvácení). U nenarozeného dítěte existuje riziko vzniku onemocnění dýchacích cest.

Proč teplota stoupá?

Hypertermie je důležitým ochranným mechanismem v boji proti infekci, protože v tomto případě dochází ke zvýšení rychlosti biochemických reakcí v těle, vylučování škodlivých látek je urychleno zvýšeným potením, zvýšeným močením, imunitním systémem a tvorbou ochranných protilátek. Horečka sama o sobě navíc přispívá ke smrti mikrobů..

Je důležité vědět, že kromě exogenních pyrogenů (které vstupují do těla z vnějšího prostředí), které jsou nejčastěji bakteriemi a viry, mohou endogenní pyrogeny produkované v těle také zvyšovat tělesnou teplotu. Proto lze pozorovat zvýšení teploty nejen během infekčních procesů - endogenní pyrogeny se mohou tvořit při změnách hormonálního pozadí, neurologických onemocnění a některých typů alergických reakcí.

Během těhotenství dochází k významnému zvýšení hladiny hormonu progesteronu, který hraje hlavní roli ve vývoji a udržování těhotenství, zatímco je endogenním pyrogenem. Vzhledem k těmto charakteristikám si některé těhotné ženy všimnou zvýšení tělesné teploty při absenci bolestivých projevů. Budoucí matky někdy pociťují návaly horka, když se v horních částech těla (v oblasti obličeje, krku, hrudníku) pravidelně objevuje pocit tepla, který může být doprovázen zvýšeným pocením. Proto těhotné ženy jen zřídka pociťují nachlazení - zpravidla se budoucí matky stěžují, že jsou horké. Normální možností je zvýšení tělesné teploty na 37,4 ° C v prvním trimestru těhotenství. Ve druhém a třetím trimestru by měla být teplota obvykle pod 37 ° C.

Pozornost!

Aspirin, používaný ke snižování teploty, je během těhotenství kontraindikován, zejména v prvním trimestru, protože existují důkazy o teratogenním (vyvolávajícím malformačním) účinku. Při užívání tohoto léku se zvyšuje riziko spontánního potratu a chromozomálních abnormalit.

Teplota předčasného těhotenství

Teplota během těhotenství může obtěžovat každou ženu, která má dítě. Zdraví nastávající matky je důležitý faktor, který vám umožní porodit dítě bez odchylek. Pojďme zjistit, co dělat, když těhotné ženy mají horečku a jaké jsou její standardní ukazatele.

Foto: Ivanova L.V. Těhotenství. Porod. První rok života. Otázky a odpovědi. - Petrohrad.: Neva 2007. - 400 s.

Teplota během těhotenství: příčiny zvýšení

Někdy je obtížné vyhnout se škodlivým mikrobům a virům. Mnoho naivně věří, že optimální teplota u těhotných žen by neměla být vyšší než 36,6 ° C. Ve skutečnosti se měření ukazatelů u zdravého člověka pohybuje v rozmezí 35,2–37,2 ° C.

Od 1. do 13. týdne těhotenství teplota u těhotných žen někdy překračuje přípustný práh. Podobný proces je spojen se zvýšenou tvorbou progesteronu - hormonu, který je zodpovědný za stabilní těhotenství.

Hlavní důvody teplotního skoku:

 • Studený;
 • zánět
 • střevní infekce;
 • alergie;
 • individuální poruchy v těle;
 • problémy s dýchacím systémem;
 • narušení fungování štítné žlázy;
 • stres;
 • nadměrná fyzická aktivita;
 • mimoděložní těhotenství.

Teplota během těhotenství, která ukazuje na možné nebezpečí pro matku a dítě, je 37,4 ° C. Zvláště, pokud během několika dnů nezmizí. Během porodu dítěte je oslabena imunita ženy, nastávající matka může snadno chytit nachlazení nebo chřipku. V takových situacích teplota 38 během těhotenství není maximální. Může dosáhnout i 40 ° C.

Foto: Laurent O. B., Sinyakova L. A., Mitrokhin A. A., Plesovsky A. M., Steinberg M. L., Vinarova N. A. „Moderní pohled na problém intersticiální cystitidy“ / Lékařská rada. - 2011.

Osobně se u těhotných žen často setkávám s cystitidou. U zánětlivých procesů podobné povahy může být indikátor v rozmezí od 37,5 ° C do 38 ° C. Mnoho lékařů tvrdí, že existují případy, kdy bolest při močení je známkou zánětu ledvin.

U pyelonefritidy se teplota zvyšuje až na 39-40 ° C. Moji kolegové A.T. Toksanbaev, R. V. Kadyrbaev a další odborníci studovali rysy průběhu tohoto onemocnění u těhotných žen. Podívejte se na výsledky v článku odborníků z Kazašské národní lékařské univerzity.

Při prvních projevech horečky a dalších příznakech, jako je bolest v krku, výtok z nosu, reflexy roubíků, ospalost, bolesti těla, byste měli okamžitě navštívit lékaře. Pouze lékař může stanovit správnou diagnózu a zajistit odpovídající léčbu..

Teplota během těhotenství: co je nebezpečné?

Po početí začíná žena globální restrukturalizaci těla. Zvyšuje se hladina progesteronu, která chrání plod a napomáhá jeho rozvoji. Všechny orgány a systémy těla nastávající matky se přizpůsobují nové poloze.

V důsledku hormonálních změn se přenos tepla zpomaluje. To je důvod, proč zvýšení teploty během těhotenství může dosáhnout úrovně 37,1 ° C. Takový ukazatel je normou a neměl by vyvolávat paniku, pouze pokud neexistují žádné další známky nemoci..

Zvláštním nebezpečím pro zdraví těhotné ženy a nenarozeného dítěte je skok na tělesné teplotě nad 37,5 ° C po dobu 4-14 týdnů. S takovými příznaky v prvním měsíci těhotenství se doporučuje okamžitě zavolat záchrannou službu. Nedoporučuje se návštěva lékaře bez doprovodu, protože těhotná žena může ztratit vědomí.

Foto: Mantha V.R.R., Vallejo M.C., Ramesh V., Phelps A.L., Ramanathan S. Hyperthermia u žen v porodu s bolusem a konstantní epidurální analgezií, 2008. - S. 27-35.

Vědci z University of Pittsburgh Medical School provedli studii, která ukázala: horečka během těhotenství může nepříznivě ovlivnit zdraví nenarozeného dítěte, takže v této situaci to nemůžete udělat bez konzultace s lékařem. Výsledky můžete vidět ve vědeckém článku.

V mé praxi se vyskytlo mnoho případů, kdy nastávající matky zanedbávaly své zdraví a začaly stav. Takový postoj samozřejmě vedl k vážným důsledkům pro ženu samotnou i pro dítě. Poslechněte si zkušené odborníky, kteří mají tituly a zkušenosti na ochranu sebe a dítěte před problémy. Navštivte odborníky včas, proveďte potřebné testy a vydržte až na poslední chvíli.

Můj kolegové z KazNMU E.U. Kuandykov, R.T. Dzhumasheva, S.K. Almukhambetova a M.Zh. Zhumagul napsat vědecký článek vážné riziko pro matku a dítě při vysoké teplotě v časném těhotenství. Ignorování doporučení odborníků a zanedbávání terapie může vyvolat potrat nebo závažnou patologii plodu. V případě narušení produkce bílkovin u budoucího dítěte mohou nastat následující následky:

 • problémy s centrálním nervovým systémem a srdcem;
 • narušení vývoje oční bulvy a čelisti;
 • patologie při tvorbě prstů na horních a dolních končetinách;
 • abnormální vývoj břišní oblasti.

Vysoké teploty ohrožují matku i dítě. Například může dojít k selhání oběhu v placentě, což vede k výskytu trombózy a fetální hypoxie. Kromě toho se u těhotné ženy může zvýšit kontraktilita děložních svalů, což se často stává příčinou odmítnutí embrya..

Teplota během těhotenství: jak snížit

Zvýšená teplota je nebezpečným signálem pro těhotné ženy i běžné lidi, což ukazuje na zdravotní problémy. Kromě nežádoucí reakce na mikroorganismy zažívá žena i exacerbaci onemocnění chronické formy. Mezi hlavní faktory, které způsobují skokovou teplotu v počátečních fázích těhotenství, patří:

 • dlouhodobé vystavení slunci nebo nepříznivé mikroklimatické podmínky v místnosti;
 • SARS, pneumonie;
 • pronikání virových agens;
 • výskyt spalniček nebo zarděnek;
 • zánět v močovém systému;
 • pravidelný pobyt ve stresových situacích, nadměrné cvičení.

Pokud máte vysokou horečku a jiné projevy jakéhokoli onemocnění, navštivte svého lékaře. V žádném případě nemedikujte. Takové události mohou poškodit nejen nastávající matku, ale i dítě.

Foto: V.K. Tatochenko, M.D. Bakradze. Antipyretika. - M.: Vědecké centrum pro zdraví dětí RAMS, 2011.

Některé těhotné ženy neznají bezpečné metody, které pomáhají snižovat teplotu před příjezdem lékařů. Pro pozitivní efekt postupujte podle následujících tipů:

 • otevřete okna pro větrání místnosti;
 • používat zvlhčovač nebo pověsit mokré ručníky po místnosti;
 • zaujměte vodorovnou polohu, ale nezakrývejte se přikrývkou;
 • převlékněte se do bavlněného oblečení, aby tělo mohlo vydávat nadměrné množství tepla;
 • pít teplý čaj;
 • dejte si obvaz na čelo;
 • otřete celé tělo vlhkým ručníkem.

S takovými lidovými recepty můžete snížit teplotu před přijetím sanitky:

 1. Pivte zelený čaj s citronem a malinami, které jsou přírodním antipyretikem.
 2. Vytvořte tinkturu 2 lžíce. l lipové listy. Nalijte je 500 ml vroucí vody a nechte působit 30 minut. Napněte vývar sítem a spotřebujte celý den.
 3. Rozpusťte ve sklenici teplého mléka s obsahem tuku 1 polévková lžíce. l Miláček. Vezměte prosím na vědomí, že nápoj by se neměl pít, pokud jste alergičtí na použité složky..
 4. Připravte kuřecí vývar.
 5. Brew 1 lžička. nasekanou bílou vrbovou kůrou se sklenicí vroucí vody. Trvejte asi 60 minut v chladné místnosti. Napijte nápoj gázou a vypijte 1 polévkovou lžíci před jídlem. l během dne.

Ovoce a ovocné nápoje vyrobené z čerstvých brusinek nebo třešní pomohou snížit teplotu. To je názor odborníci z Kazakh National Medical University. Takové techniky jsou naprosto neškodné jak pro dítě, tak pro matku..

Byl jsem svědkem, když podle doporučení pomohla ženě porodit úplně zdravé dítě. Můj pacient měl horečku. Těhotenství pak pokračovalo snadno a klidně, navzdory rané fázi. Okamžitě hledala pomoc.

Podle mého odborného názoru chytila ​​virus, který vyvolal skok. Okamžitě jsem napsal její pokyny pro analýzu, abych se ujistil o spolehlivosti mých předpokladů. Testování potvrdilo mou teorii a schválil jsem jí vhodný způsob léčby. V nejkratší době se dívka začala zotavovat a po zbývající dobu porodu se s podobným problémem nikdy nesetkala.

Chcete-li se vyhnout horečce během těhotenství, jezte správně, relaxujte a pozitivně nalaďte.

Pozornost! Materiál slouží pouze pro informaci. Neměli byste se uchýlit k metodám léčby, které jsou v ní popsány, bez předchozí konzultace s lékařem.

Zdroje:

 1. E.U. Kuandykov, R.T. Dzhumasheva, S.K. Almukhambetova, M.Zh. Zhumagul. Těhotenství a drogy // Bulletin Kazakh National Medical University. Lékařství a zdravotnictví. - 2018. - S. 462-467.
 2. G.M. Savelyeva, V.I. Kulakov. Porodnictví. - M.: Medicine, 2000 ---- 816 s..
 3. NA. Toksanbaev, R.V. Kadyrbaev, A.S. Tashenov, A.E. Nartaeva, R.U. Tanekeev, G.K. Amirov, T.I. Khurov, B.Zh. Yesenkulov. Zvláštnosti kurzu, diagnostika a léčba těhotné pyelonefritidy v GKP na PVC „GBSNP“ // Bulletin Kazakh National Medical University. Klinické lékařství. - 2013. - S. 1-4.
 4. Mantha VRR, Vallejo MC, Ramesh V., Phelps AL, Ramanathan S. Hypertermie u žen v porodu s bolusem a permanentní epidurální analgézií // Nemocnice Magee-Womens, University of Pittsburgh School of Medicine, Pittsburgh, AJ Palumbo School of Business Administration, Duquesne University, Pittsburgh, PA, USA. - 2008. - S. 27–35.

Autor: Anna Ivanovna Tikhomirova, kandidátka na lékařské vědy

Recenzent: Kandidát na lékařské vědy, profesor Ivan Georgievich Maksakov

Články O Neplodnosti