Hlavní Výživa

Krátké děložní hrdlo během těhotenství

Nejkrásnějším a nejzajímavějším obdobím v životě každé ženy je těhotenství a narození dítěte. Někdy se vyskytují poruchy na našem těle, na genetickém pozadí nebo po lidské operaci, což nevede k nejlepšímu konci. V takových případech existuje zvýšená pravděpodobnost potratu a předčasného porodu nebo úplná absence příležitosti otěhotnět. Je také možné vyvíjet patologie přímo u dítěte.

Je realistické úspěšně vydržet a porodit zdravé dítě s diagnózou „krátkého děložního čípku“?

Krátké děložní hrdlo během těhotenství, což znamená toto onemocnění

Poloha dělohy je lokalizována v pánevní oblasti. Má hruškovitý tvar, plod bude v něm celé těhotenství až do narození.

Normální velikost dělohy je od 3 do 5 cm, s délkou 2 cm je diagnostikována krátká děložní čípek.

Tento stav je diagnostikován po vyšetření na gynekologickém křesle a dalším potvrzením na vaginálním ultrazvuku.

Způsobuje výskyt krátkého děložního hrdla během těhotenství

Běžnou příčinou krátkého děložního hrdla během těhotenství je chirurgický zákrok, jako je mechanický potrat, a taková děloha může být již od narození. Zejména hormonální poruchy během těhotenství mohou vést ke zkrácení dělohy. V tomto případě existují nebezpečná období od 1 do 27 týdnů a nejnebezpečnější je 16 týdnů.

Jak zjistit, zda je děložní čípek během těhotenství krátký

V případě, že krátký děložní čípek je vrozeným rysem a dívka pravidelně navštěvuje svého gynekologa z období puberty, bude taková diagnóza identifikována předem a bude zohledněna při plánování těhotenství..

K diagnostice krátkého děložního hrdla těhotné ženy stačí vyšetření na židli gynekologem. Pokud lékař zjistí odchylku od normy, určitě vás odkáže na transvaginální ultrazvuk pro další vyšetření a potvrzení nebo vyvrácení diagnózy.

Důsledky krátkého děložního hrdla během těhotenství

 • Tento stav dělohy přispívá k rozvoji nedostatečnosti děložního čípku na východě, kdy je děloha fyzicky neschopná odolat rostoucí a přibývající hmotnosti plodu, která je plná předčasného porodu nebo potratu..
 • Stěny dělohy pod vysokým tlakem předčasně zjemňují a otevírají, což umožňuje přístup k infekcím, které se mohou dostat k plodu.
 • Je důležité, aby při časném otevření dělohy došlo k rychlému porodu, během kterého dojde k přerušení. Léčí se po dlouhou dobu, dokonce i ve stavu úplného odpočinku, a po narození dítěte to není vždy možné.

Pokud je žena těhotná s několika dětmi najednou nebo jen s velkým dítětem, velkým množstvím vody, riziko se výrazně zvyšuje.

Co dělat s krátkým děložním hrdlem

Nejprve musíte pravidelně navštívit svého gynekologa. Faktor, jako je krátké děložní čípky, bude určitě zaznamenán a budou přijata opatření k diagnostice příčin.

V současné době se medicína vyvíjí velmi rychle a existuje několik řešení tohoto problému v závislosti na příčině jeho výskytu..

Pokud je vaše děloha zkrácena kvůli hormonální nerovnováze, pak existuje metoda léčby hormonálními drogami.

Aby se předešlo předčasnému porodu, je možné umístit stehy, které budou odstraněny před začátkem porodu, jedná se však o radikální opatření. Cervikální serovvyaz se provádí v celkové anestezii, přičemž se vybere s přihlédnutím ke všem znakům těhotné ženy a termínu.

Existuje další metoda k eliminaci rizika předčasného porodu a otevření dělohy. Na děložní čípek je položen pesar, další gynekologický prstenec, který udržuje dělohu ve stabilním stavu.

Existují případy normálního porodu dítěte bez všech těchto postupů, ale taková šance je velmi malá. Stojí za to riskovat život dítěte? Podle doporučení lékaře, pokud trvá na tom, musíte projít všemi opatřeními pro úspěšné těhotenství.

Váš stav mohou ovlivnit nejen lékaři, ale i vy sami. Snažte se vyhnout stresu, naplánujte si den a nedejte si příliš mnoho fyzické námahy. Zúčastněte se speciální gymnastiky a bazénu, pouze pokud to váš gynekolog dovolí..

Krátké děložní čípky v týdnu těhotenství

20. - 25. týden s krátkým děložním hrdlem

Krátké děložní hrdlo během 20 týdnů těhotenství vyžaduje pečlivé sledování gynekologem. V tomto okamžiku začíná růst dělohy, což zvyšuje riziko předčasného porodu. Ve 20. týdnu už matka cítí aktivní kopy svého dítěte v bříšku a protože děloha začne mačkat pobřišnici, pupek vyčnívá. Krátké děložní hrdlo a po 25 týdnech lze také charakterizovat stejnými vlastnostmi..

30. týden s krátkým děložním hrdlem

Krátký děložní čípek během těhotenství po dobu 30 týdnů má vysoké procento předčasně narozených. Dnes, po narození, mohou děti v tomto období žít pod správným dohledem lékařů. Je však nejlepší plod nést před termínem. Takže v tomto bodě jen relaxujte. Nemysli na špatné, všechno je v pořádku. Omezte se na jakékoli přetížení, fyzické i emoční.

32. týden s krátkým děložním hrdlem

Krátké děložní hrdlo během těhotenství trvající 32 týdnů vyžaduje odpovídající hodnocení gynekologem. V tuto chvíli je provedeno ultrazvukové vyšetření, které je poslední. Dítě v této době je téměř připraveno na zrození světa a pak se dobře vyvíjí. Je ovšem nutné, aby se narodil ve lhůtě předepsané lékařem. Nejčastěji, po 32 týdnech, lékaři nabízejí hospitalizaci pro pečlivé sledování pacienta a jejího dítěte, soulad s odpočinkem v posteli, protože doma to není vždy možné. Více spánku a míru bude přínosem pouze.

Děložní tón

Jak již víme, krátké děložní čípky představují riziko předčasného narození nebo potratu. Tento stav je často spojen s tonem dělohy..

Příznaky zvýšeného tonusu dělohy:

 • Bolest břicha;
 • Krvavé problémy;
 • Pocit pevného žaludku;
 • Nevolnost, závratě.

Lékař může diagnostikovat takový stav pomocí ultrazvuku, a podle uvedených příznaků může nastávající matka sama pochopit její stav a včas kontaktovat specialistu a požádat o včasnou pomoc. Pokud je tón dělohy kombinován se zkrácením, pak procentuální podíl předčasného porodu nebo potratu jasně stoupá. V takových případech lékaři doporučují, aby byli sledováni při hospitalizaci..

Děložní tón se objevuje v případě onemocnění spojených s ledvinami, játry, hypertenzí, kardiovaskulárním systémem nebo maligním formováním. Velmi důležitý je emoční stav ženy. To v jakém prostředí je. Například u těch, kterým je poskytována péče a porozumění od jejich rodiny, je méně pravděpodobné, že jim bude hrozit riziko děložního tónu, než ti, kteří jsou pod neustálým stresem..

Pokud zjistíte příznaky zvýšeného tonusu dělohy, měli byste se okamžitě poradit s gynekologem. Pokud to z nějakého důvodu nemůžete naléhavě udělat, doporučujeme zaujmout pohodlnou polohu při ležení a zcela uvolnit tělo a svaly. Není třeba myslet na špatné a starosti, mluvit s dítětem, uklidnit se, pohladit bříško, poslouchat tichou měkkou hudbu. Zbavte se všech dráždivých faktorů, které vás mohou nervózní nebo ovlivnit váš psycho-emoční stav. S největší pravděpodobností vám lékař předepíše užívání hormonu na bázi progesteronu. Takové opatření je nezbytné, aby se zabránilo předčasnému porodu.

Na co je progesteron?

Tento hormon je důležitou součástí těhotenství od početí do porodu. Vyrábí se nejprve vaječníky a poté placentou. Nedostatek tohoto hormonu přispívá k tomu, že ženské tělo nepřijme DNA někoho jiného a odmítne ji jako cizí tělo. Kromě toho progesteron řídí růst dělohy, výskyt mleziva a mateřského mléka, růst endometria, který je základem pro úspěšné připojení plodu k děloze a jeho další vývoj, pomáhá zabránit hypertonicitě. S pomocí progesteronu se ve vaječnících vytvářejí vajíčka a uvolňují se pro další oplodnění.

V případě nedostatku progesteronu v těle těhotné ženy s krátkým děložním čípkem, spolu se šitím a gynekologickým prstencem nelze hormonální terapii upustit, aby se chybějící hormon obnovil..

Příjem Utrozhestanu během těhotenství krátkým děložním hrdlem

Analogem přírodního progesteronu je lék Utrozhestan, který zahrnuje:

 • Syntetický analog progesteronu;
 • Slunečnicový olej;
 • Sójový lecitin;
 • Želatina;
 • Glycerol;
 • Oxid titaničitý;
 • Burákové máslo.

Tento lék může být užíván s jinými drogami, protože neobsahuje látky, které se dobře nekombinují s jinými drogami..

Nedostatek progesteronu se může projevit v nejranějších fázích, dokonce i ve fázi plánování. V tomto případě nemůže vejce kvůli silné membráně folikulu opustit vaječník a připojit se k děloze pro další vývoj. Tento jev se nazývá dysfunkce vaječníků. Nejnebezpečnější věcí v nedostatku tohoto hormonu je odmítnutí embrya tělem. V 1-2 trimestru těhotenství užívání přípravku Utrozhestan neublíží, ale bude velmi užitečné v případě nedostatku progesteronu. Ve 3. trimestru však musíte zrušit užívání této drogy. V takovém čase to není úbytek, který může způsobit újmu, ale nadbytek tohoto hormonu.

Utrozhestan žádným způsobem neovlivňuje hmotnost nastávající matky. Má schopnost uvolnit dělohu a učinit půdu příznivou pro připojení vajíčka, tělo bez problémů přijme plod a v budoucnu se bude normálně vyvíjet.

Stejně jako jiné léky má i Utrozhestan kontraindikace:

 • Neúplný potrat;
 • Porphyria;
 • Krvavé problémy;
 • Alergické reakce při užívání léku;
 • Selhání jater;
 • Zhoubná onemocnění reprodukčních orgánů.

Po užití přípravku Utrozhestan se doporučuje zůstat doma a relaxovat. Tento lék má vedlejší účinky ve formě závratě, ospalosti, letargie. Počet tobolek a režim by měl stanovit přímo lékař, protože dávka závisí na individualitě každé ženy a situacích.

Pokud máte nedostatek progesteronu a navíc krátkou dělohu, stejně jako příznaky děložního tónu, v žádném případě nemedikujte. Jak již víme, tato podmínka zvyšuje riziko potratu několikrát. Pokud máte podezření na konkrétní diagnózu, okamžitě kontaktujte odborníka a před touto dobou zkuste být nervózní a uvolnit se. Na zajímavém místě je zakázáno zdůrazňovat ženy. Pamatujte si to a udělejte maximum pro budoucnost svého dítěte..

Na co jsme přišli

Podmínka, jako je krátký děložní čípek, přináší mnoho nebezpečí. Musíte navštívit gynekologa ve vyznačeném čase a nechat si ujít jednu schůzku. Čím dříve je taková diagnóza diagnostikována, tím snazší bude přijmout opatření k zachování zdravého plodu a dále k jeho normálnímu vývoji a narození.

Pokud se však ukázalo, že děloha byla zkrácena již v průběhu těhotenství, musíte okamžitě navštívit lékaře a podstoupit další diagnostiku, provést všechny schůzky a postupy a dodržovat jeho doporučení. V žádném případě byste sami neměli podnikat žádná opatření a předepisovat si léky. To může vést k nejděsivějším důsledkům. Můžete ublížit nejen sobě, ale i vašemu dítěti, což se nedoporučuje.

Snažte se vyhnout tlaku v břiše a těžké fyzické námaze, musíte se vzdát sexu až do samého narození, pokud jste příliš emotivní, užívejte přirozené sedativa:

 • Tinktura mateřské mladiny;
 • Kozlík lékařský;
 • Poplatky s balzamem citronu, mátou a heřmánkem;
 • Levandulový a santalový olej, citron a pomeranč;
 • Jehličnaté oleje.

Ale nezneužívejte takové prostředky. Pokud si pamatujete, že se bez nich dokážete obejít, je lepší jejich používání opustit.

Vždy poslouchejte své tělo, někdy to dává úžasné signály, ukazující, jaké procesy se aktuálně odehrávají, neignorujte tyto příznaky, mohou se stát varovným zvonkem.

Žena, která chce otěhotnět, úspěšně porodit dítě, porodit v označeném čase, je připravena na cokoli. Hlavní věcí není být naštvaná, být plná optimismu a připravenosti, řídit se všemi pokyny svého gynekologa a najít skutečné štěstí tím, že porodíte takový malý zázrak a stanete se matkou..

Jaká je nebezpečí zkráceného děložního hrdla během těhotenství v raných stádiích a jak je napravit lékařsky, rychle, konzervativně

Mít zdravé dítě je snem každé ženy. Jeho ztělesnění je však ohroženo, pokud během těhotenství vzniknou potíže. Jednou z těchto komplikací je změna délky děložního krku (ve směru redukce) během těhotenství. Při diagnostice odchylek v raných stádiích je prodloužení těhotenství úspěšné. Prevalence problému je však poměrně široká..

Krátké děložní hrdlo během těhotenství - spolehlivé řešení problému

Většina žen nemá podezření, že děložní čípek není dostatečně dlouhý. Tato závažná patologie má vliv na zdraví žen. Její příznaky jsou zvláště nebezpečné v období porodu dítěte. Diagnóza je známa přímo během těhotenství. K tomu je řada studií pomocí ultrazvuku a lékařského vybavení.

Délka před těhotenstvím

Cervix je hustý svalový prsten. To je lokalizováno mezi děloha a vagina. U ženy před těhotenstvím se za normu považuje délka 30 mm, hltan v uzavřeném stavu. Jeho standardní délka je definována jako 1/3 celkové velikosti dělohy.

Jaká by měla být délka děložního hrdla během těhotenství

Během těhotenství se mění délkové odchylky, konzistence děložního krku a také - velikost otevření hltanu se mění. V raných fázích by délka neměla být menší než 35-40 mm (12-37 týdnů). Zkrácení děložního čípku Pouze do 38. týdne těhotenství by měl být děložní krček zkrácen - to se považuje za normální. K významné změně délky dochází krátce před nástupem práce - do 15 - 10 mm.

Během této doby krk zaujímá centrální polohu v pánvi. Pokud dojde ke zkrácení děložního hrdla do 30 mm, je třeba věnovat zvláštní pozornost. Pro ženu, jejíž délka se snížila na 15-20 mm, je lepší být neustále sledován v nemocnici.

Pokud je děložní čípek krátký, je to nebezpečné?

Pokud je taková diagnóza provedena, její důsledky jsou velmi závažné - žena má 50% riziko porodu v následujících 2 týdnech. Hrozba potratu, předčasného porodu je vyvolána zkráceným krkem. V tomto stavu nemusí plnit důležitou funkci - udržovat dělohu společně s neustále rostoucím plodem.

Velkou hrozbou je infekce plodu ložiska v důsledku nedostatečné ochrany. Těhotné ženě hrozí rychlý vývoj porodu. Výsledkem toho se často stávají slzy pochvy, krku a perineum. Diagnostika problému v rané fázi těhotenství vám umožní správně určit metodologii léčby patologie.

Důvody zkrácení

Důvody, proč se děložní krk podrobuje redukci, jsou různé. Často se vyskytují tyto faktory:

 1. Přirozená abnormalita struktury dělohy (nedostatečně rozvinutý cervikální kanál; malformace, které vznikají během vývoje dělohy; přítomnost infantilismu genitálií).
 2. Hyperandrogenismus (přítomnost nadměrného množství androgenů - pohlavní hormony charakteristické pro muže).
 3. Hormonální poruchy, které se vyskytly během těhotenství (bez příznaků). Poškození způsobené předchozím porodem.
 4. Poranění způsobená chirurgickými zákroky, potraty.
 5. Patologie orgánu způsobená dysplázií pojivové tkáně.

Příznaky ve druhém trimestru

Detekce patologických projevů děložního čípku je možná během druhého trimestru pomocí ultrazvuku nebo gynekologického vyšetření. Vaginální vyšetření těhotných žen se obvykle provádí jen zřídka, ale u stížností ženy je to povinné.

Při porodu plodu by si žena měla být vědoma příznaků, jako jsou:

 1. Vzhled brnění v pochvě.
 2. Výskyt křečových bolestí v dolní části břicha, v dolní části zad.
 3. Přítomnost neobvyklého výboje - hustý hlen, krvavá, vodnatá sekrece se zvláštní vůní.

Vzhled posledně jmenovaného (kapalina s charakteristickým zápachem) naznačuje, že plodová voda vytéká ven. Vývoj takových příznaků je pozorován od 22 týdnů. Pokud se některý z těchto příznaků objeví, měli byste okamžitě kontaktovat svého gynekologa.

Co hrozí zkrácení délky

Patologie ohrožuje spontánní potrat, předčasný porod. Důvodem je skutečnost, že na vyvíjející se dítě je tlak a krk se může předčasně otevřít. Vyvolává se oslabení ochrany plodu před infekcemi. Pokud porod vznikl včas, pak tento stav orgánu způsobuje rychlý průběh událostí. Mohou být doprovázeny rupturami nejen děložního čípku, ale také perineum.

Deformace děložního krku je jedním ze známek ICI (East-Cervical insuficience). V tomto stavu existuje riziko selhání těhotenství v důsledku fyziologických problémů spojených s udržením plodu v děloze. Krk a isthmus jsou pod neustálým tlakem vyvíjejícího se dítěte.

Je-li úzký a krátký

Nejvhodnějším řešením by bylo systematické pozorování gynekologa, pokud se zjistí, že délka krku byla snížena. Nezapomeňte zůstat v klidu, starat se o sebe a řídit se pokyny odborníka. Je nutné věnovat pozornost tónu, který ovlivňuje předčasné zrání krku, ovlivňuje zkrácení jeho délky, odhalení.

Fyzická aktivita je omezená. Doporučujeme nosit obvaz. Pokud je tato patologie detekována, bude ženě nabídnuta nápravná léčba. Lékař volí taktiku, záleží na období, důvodech porušení. Nejčastější chybou žen je strach z procedur.

Jak prodlužovat nebo léčit

Z klinického obrazu a období těhotenství je vybrána metoda léčby patologie. Může být profylaktický, konzervativní nebo vyžadovat chirurgický zákrok. Pokud je to nutné, provede se úprava použité metody..

Pokud je kritická délka krku (30 mm) stanovena na 20 týdnů, je to příležitost, aby se žena dostala pod povinnou kontrolu. V této situaci bude muset navštívit gynekologa podle zvláštního rozvrhu. Pro prodloužení orgánu je předepsán nechirurgický cerclage - používají se nosné porodnické pesary, které mají různé vzory. Místem jejich instalace je děložní čípek.

Pokud se na konci druhého trimestru děložní hrdlo zkrátilo - až na 20 mm, použije se chirurgický zákrok. Pro tyto účely mohou:

 • posílit svaly stěn pomocí mechanické metody;
 • uzavření vnějšího hltanu sešitím;
 • zúžte vnitřek hltanu pomocí mechanické volby.

Můžete použít chirurgickou metodu od 1. trimestru. Pokud jsou problémy zjištěny v rané fázi (7. týden), můžete operovat. Žena musí být klidnější, snížit její aktivitu, je možné použít odpočinek na posteli. Léky se používají ke snížení tonusu dělohy.

Každá z těchto 3 metod pomáhá těhotné ženě porodit plnohodnotné dítě..

Předpověď

Správně provedená léčba má pozitivní prognózu. To je usnadněno použitím účinných metod, které jsou zaměřeny na snížení tónu, spolehlivé zadržení plodu v děložní dutině. Nejběžnějšími metodami jsou instalace porodního pesaru a šití.

Velmi důležité je včasné zahájení terapie a přísné dodržování všech lékařských doporučení. Terapie umožňuje eliminovat výskyt komplikací a prodloužit těhotenství. Opatření zaměřená na prodloužení těhotenství by měla být přijata včas. To je možné pouze v případě, že žena musí absolvovat všechny nezbytné zkoušky. Diagnóza může být stanovena pomocí ultrazvuku, který se provádí po 15-17 týdnech.

Běžným problémem je zkracování děložního hrdla během těhotenství. Je důležité dodržovat všechna doporučení lékaře - opustit příliš aktivní život, nosit obvaz. V případě potřeby se ošetřete. Poté, s touto diagnózou, bude žena schopna porodit dítě a porodit ji na vlastní pěst. Narodí se úplně zdravé dítě.

Krátké děložní hrdlo během těhotenství

Příčiny, prevence a léčba krátkého děložního hrdla během těhotenství

Krátké děložní hrdlo během těhotenství je celkem běžná patologie. Je to nebezpečné, protože může způsobit potrat nebo předčasný porod, protože děložní čípek není schopen držet dítě uvnitř dělohy, otevírá se pod svou hmotností. Pokud však žena pravidelně navštěvuje gynekologa a provádí ultrazvukové vyšetření, lékař si tuto patologii krku určitě všimne a přijme opatření k prodloužení těhotenství..

Proč se krk otevírá brzy a diagnostika patologie

Tato patologie se z lékařského hlediska nazývá isthmicko-cervikální nedostatečnost (ICI). Její příznaky: předčasné zkrácení, změkčení a otevření krku. Tyto příznaky jsou nejčastěji diagnostikovány po 15–20 týdnech, kdy u plodu začíná rychlý nárůst tělesné hmotnosti a během děložního čípku dochází během těhotenství k velkému stresu. Lékař si může všimnout narušení během gynekologického vyšetření a ultrazvukového vyšetření. Samotná nastávající matka si může všimnout hojného vodnatého nebo krvavého výboje. Ve většině případů však neexistují žádné příznaky.

Existuje mnoho důvodů pro tuto patologii. Tato a různá poranění způsobená rupturami děložního hrdla během porodu, lékařským potratem, conizací, porodními kleštěmi atd. Mnohočetné těhotenství, polyhydramnióza, velký plod zhoršují situaci.

ICI může být také vrozená a může být způsobena hormonálními poruchami, díky nimž se délka děložního hrdla během těhotenství začíná snižovat dlouho před datem narození.

Všechny ženy s poraněním děložního čípku a se špatnou anamnézou (potraty ve druhém trimestru těhotenství) jsou pod přísným dohledem lékaře..

Metody prevence a léčby

Spolehlivé antikoncepci lze připsat včasné prevenci, která zabrání potratům. Na druhém místě je pravidelná, nejméně jednou ročně návštěva gynekologa. Preventivní lékařské vyšetření pomůže včas identifikovat patologii krku a konzervativně ji vyléčit. A konečně, plánování těhotenství. To platí zejména pro ženy, které v minulosti měly špatný výsledek těhotenství, a ztráta těhotenství se objevila po dlouhou dobu..

Pokud je během těhotenství detekována krátká děložní čípek, je léčba předepsána v závislosti na tom, zda se objevuje, a také přímo na gestačním věku. Připomeňme, že ten krátký je menší než 2,5 - 3 cm. Ve skutečnosti jsou léčebné metody 2: šití a porodnický prsten pesar. Šicí materiály se aplikují až do období 27 týdnů, a čím dříve je opatření účinnější, tím dříve. Švy vám pomohou, i když je krk pootevřený. Mezitím, jako konzervativní metoda - prsten, se nosí spíše pro profylaktické účely, když nedochází k významnému zkrácení, ale lékař má podezření na ICI u pacienta.

Kromě toho se doporučuje sledovat, že děloha během těhotenství nebyla v dobrém stavu, protože to také vyvolává zrání krku. Doporučená minimální fyzická aktivita a obvaz.

Stehy jsou odstraněny v případě, že plodová voda odešla, porod nebo krvácení začalo. Pokud je vše v pořádku, pak se plánovaným způsobem švy odstraní za 38 týdnů. Pokud je naplánován císařský řez, švy se ve většině případů vůbec neodstraní.

Uvědomte si, že isthic-cervikální nedostatečnost není verdiktem, pokud jsou včas přijata opatření k zabránění další dilataci děložního čípku a dodržujte doporučení lékaře.

Jak krátké děložní hrdlo během těhotenství ovlivňuje plod plodu a porod

Cervix nebo cervikální kanál, válcový orgán, který spojuje dutinu dělohy s vaginou. Průměrná délka je 3-4 cm. Otvory v isthmu se otevírají při odběru spermatu nebo vylučování menstruační krve.

Co funguje

Během těhotenství děložní hrdlo plní následující funkce:

 1. Bariéra. Krční kanál brání patogenům v vstupu do děložní dutiny;
 2. Tajný vývoj;
 3. Zapojení reprodukčního systému.

Patologie děložního čípku vedou k nemožnosti normálního průběhu těhotenství. Mezi takové nemoci patří zkracování děložního isthmu..

Co znamená krátké děložní hrdlo během těhotenství

Krátký děložní čípek je zkracování děložního hrdla z několika důvodů. Požadovaná délka CC přispívá k implementaci základních funkcí hltanu. A zkrácení brání procesu těhotenství.

Nemoc nemá žádné klinické příznaky. Porodník-gynekolog ji může během vyšetření identifikovat.

Průběh těhotenství je občas komplikovaný potvrzením diagnózy.

Změna délky hltanu na menší stranu je pro plod ohrožující.

Příčiny patologie

 • Abnormální struktury pánevních orgánů, včetně nedostatečný rozvoj isthmového kanálu;
 • Patologický vývoj dělohy;
 • Dědičnost na ženské straně (od babičky po matku atd.);
 • Poruchy endokrinního systému během těhotenství;
 • Hormonální poruchy;
 • Poranění krku v důsledku porodu, během kyretáže stěn děložní dutiny, dalších chirurgických zákroků;
 • Dysplazie epiteliální vrstvy;
 • Během těhotenství to může být placenta previa;
 • Vícečetné těhotenství nebo porodení velkého dítěte;
 • Jizvy na děloze;
 • Polyhydramnios (množství plodové vody překračující normu).

Je možné zjistit příčinu s důkladným vyšetřením a provedením historie.

Zkrácení může být dvou typů:

 1. Mírná změna délky - namísto položených 4 cm může být 2,8, ale ne méně než 2,5 cm;
 2. Výrazné zkrácení na 2 cm a méně.

Je možné identifikovat „krátký“ cervikální kanál dříve než 11 týdnů těhotenství.

Příznaky

Při absenci těhotenství si žena neuvědomuje přítomnost této patologie. Nemoc nemá klinické projevy, což je hlavní nebezpečí.

Některé ženy s krátkým děložním hrdlem zaznamenaly následující příznaky:

 • Bolest v dolní části břicha (netahající);
 • Drobné vypouštění posvátné přírody;
 • Vodnatý výtok sliznice.

Tyto příznaky mohou naznačovat další patologické stavy, proto byste se měli obrátit na svého lékaře..

Krátký krk během 20 týdnů těhotenství je nebezpečným obdobím při porodu dítěte. Po překonání rovníku těhotenství se plod začne pohybovat aktivně. Má fyzický účinek na okolní orgány, včetně děložního kanálu, který kvůli jeho zkrácení není schopen dítě zadržet.

Dvacettýdenní dítě není v prenatálním prostředí životaschopné. Přežít, v případě předčasného porodu, nebude možné.

Krátký krk během 30 týdnů těhotenství je druhé nebezpečné období těhotenství. Vícečetné těhotenství a porod velké dítě vyžadují zvláštní sledování..

Jak je diagnostikována krátká děložní čípek?

Gynekolog je schopen detekovat nemoc až po osobním vyšetření v gynekologickém křesle a na závěr odborníka na ultrazvukovou diagnostiku s děložním hrdlem.

Diagnostické postupy pro potvrzení diagnózy zahrnují:

 • Průchod krční kanálky „prstovou metodou“ také určuje průchodnost hltanu;
 • Ultrazvuková diagnóza pro detekci ishmicko-cervikální nedostatečnosti;
 • Cervikometrie.

Doporučené laboratorní testy:

 • Mikroskopické vyšetření výpalků z děložního hrdla;
 • Výsev zad;
 • Krevní test na intrauterinní infekce;
 • Žilní krevní test pro kvantifikaci hormonů;
 • Definice koagulačního systému;
 • Steroidní močový test.

Nebezpečné důsledky patologie

Zkrácení ústředního výboru hrozí vážným komplikacím pro matku i dítě:

 1. Zvýšené riziko předčasného a rychlého porodu;
 2. Riziko fetální infekce v důsledku zhoršení funkce cervikální bariéry;
 3. Obvyklý potrat v raných stádiích;
 4. Mezery a zranění při porodnické péči;
 5. Hypoxie novorozence způsobená únikem plodové vody, která nedrží kvůli slabosti hltanu.

Léčba

Krátký krk dělohy není známkou ukončení těhotenství. Patologický stav je přístupný terapii. Existují supertechnologické metody, které přispívají k prodloužení těhotenství s tak vážnými diagnózami..

Metoda léčby je ovlivněna několika faktory:

 1. Gestační věk;
 2. Porodnická historie;
 3. Stupeň zkrácení;
 4. Hrozba přerušení (ano nebo ne).

Chirurgické metody

Sešívání děložního čípku (cerclage cervikálního kanálu).

Operace se provádí nejdříve 14 a nejpozději 25 týdnů. Cervix je sešitý, aby se zabránilo jeho expanzi;

Konzervativní léčba

 1. Instalace pesaru je jednou z běžných metod. Na krční kanál je umístěn speciální prsten, který je vybrán podle individuální velikosti.
 2. Léčba léčivem je indikována pro neexprimované zkrácení orgánů. Léky jsou předepisovány ošetřujícím lékařem, on také volí dávkování.
 • Sedativní a sedativní;
 • Hormonální terapie (tablety a čípky);
 • Vitaminová terapie;
 • Přípravky, které vylučují tón dělohy (hořčíkové přípravky, ginipral).

Léčba drog je zaměřena na zachování těhotenství. To znamená zabránit rizikům nežádoucích následků.

Zachování těhotenství s krátkým děložním hrdlem

Pro udržení těhotenství a jeho normálního průběhu se doporučuje, aby těhotná žena sledovala odpočinek v posteli. Ve vážných případech je indikována hospitalizace..

Je nutné navštívit gynekologa podle zavedeného schématu, aby bylo možné splnit všechna jmenování a doporučení.

Při přenášení dítěte by těhotné ženy s krátkým děložním krkem neměly být stresovány a úzkostné.

V případě potřeby proveďte další diagnostické metody:

Cvičení a těhotná s nadváhou situaci zhoršují. Nedoporučuje se však zcela opustit cvičení a jít na dietu.

Cvičení může být nahrazeno jógou pro těhotné ženy. A v souladu s tělesnou hmotností - odmítají jíst mastné potraviny, moučné výrobky a velké množství uhlohydrátů.

Nemůžete poslouchat názor "jíst pro dva". Velký plod se zkráceným cervikálním kanálkem nepříznivě ovlivňuje orgán a proces těhotenství.

V přítomnosti pesaru nebo chirurgických stehů musí být dodrženy všechny tyto kroky.

Pro snížení zátěže použijte obvaz.

Intimita není kontraindikací krátkého zívání. Měl by být omezen, pokud existují klinické příznaky a první dny po šití.

Porod s odhalenou patologií

S diagnózou by těhotná žena měla jít do nemocnice před porodem.

Pokud byl nainstalován pesar, odstraňují ho lékaři i švy. V časných stádiích těhotenství je těhotenství prodlouženo. Pokud se přiblíží 38 týdnů, může těhotná žena porodit.

Složitý porod nebo jejich rychlý vývoj by měl být pod dohledem lékařů.

Císařský řez pro nemoc tohoto typu se provádí podle následujících ukazatelů:

 • velké ovoce;
 • špatná práce;
 • děložní jizva.

Při provádění operace lékaři berou v úvahu historii pacienta a možnou přítomnost alergické reakce (s anestézií).

V těžkých případech může těhotná žena porodit před datem splatnosti. Například s neúčinností lékové terapie nebo s těžkou gestózou.

Taktiku léčby a porodnictví určuje lékař.

Prevence

Patologii děložního čípku nebo spíše jeho zkrácení nelze zabránit. Aby se však snížila závažnost onemocnění během těhotenství nebo po něm, je důležité dodržovat některá pravidla:

 • Neignorujte návštěvy gynekologa;
 • Vezměte osvědčené antikoncepční prostředky;
 • Neléčte sami s hormonální nerovnováhou;
 • Plán těhotenství;
 • Léčit „ženské“ patologie včas “.

Pro tento druh patologie neexistují žádné léky. Vitaminová terapie se však nestane překážkou. Pro nervozitu jsou indikovány doplňky hořčíku s vitaminem B6..

Krátký krk během těhotenství: příčiny a důsledky

Krátké děložní hrdlo během těhotenství není tak vzácným problémem a hlavním rysem tohoto patologického stavu je absence výrazných klinických příznaků po dlouhou dobu. Zjistit zkrácení děložního čípku může být porodníkem-gynekologem při pozorování nastávající matky.

Je důležité pravidelně navštěvovat porodníka-gynekologa

Zkrácení cervikálního kanálu je nebezpečná patologie, která může mít negativní vliv na uložení plodu. Proto byste během těhotenství měli pravidelně navštěvovat lékaře a včas identifikovat situace, které vyžadují korekci. Je důležité znát pravděpodobné příčiny, jakož i známky zkrácení a údajné komplikace, které mohou být způsobeny tímto patologickým stavem..

ICD-10 kód

Podle mezinárodní klasifikace nemocí ICD-10 má patologie kód O34.4 a odkazuje na jiné cervikální abnormality vyžadující poskytování lékařské péče nastávající matce.

Příčiny krátké děložního čípku

Zkrácená délka děložního čípku může nastat vlivem takových provokujících faktorů:

 1. Vrozené poruchy v anatomické struktuře orgánů ženského reprodukčního systému (genitální infantilismus, vývojové abnormality, nedostatečný vývoj cervikálního kanálu).
 2. Poruchy endokrinního systému vyvolané těhotenstvím.
 3. Hyperandrogenismus - nadměrná biosyntéza androgenů, což jsou mužské pohlavní hormony.
 4. Poranění děložního čípku během operací, kyretáž, potrat.
 5. Poškození děložního hrdla během předchozí dodávky.
 6. Dysplastické změny pojivové tkáně.

Krátký děložní čípek se častěji vyskytuje v časovém intervalu od 15 do 20 týdnů těhotenství. V této době došlo k aktivnímu nitroděložnímu vývoji. Hmota plodu rychle roste, zvyšuje se zatížení děložního hrdla. V důsledku hormonálních změn je děložní čípek zkrácen, stává se měkčí, což se může stát provokatérem včasného odhalení, což je pro dítě velmi nebezpečné.

Patologie může způsobit potrat nebo předčasné porodnictví na základě načasování těhotenství.

Příznaky krátkého děložního čípku

Zkrácení děložního čípku vede k rozvoji ICI - isthmicko-cervikální nedostatečnosti. Tento stav vede ke skutečnosti, že plod nemůže být držen v děložní dutině. Otevře se cervikální kanál, který vyvolá potrat nebo brzký nástup porodu, nebo zrychlený dodací proces. Navíc tento strukturální znak snižuje stupeň ochrany plodu před patogeny, protože je narušena funkce bariéry.

Nastávající matka nejčastěji neví o zkrácení děložního čípku, protože patologie nemá výrazné příznaky. Diagnóza se provádí během vyšetření a dalšího vyšetření, včetně ultrazvuku a děložního hrdla. Ve 20% klinických situací se však objevují známky, které naznačují přítomnost problému. Jejich seznam zahrnuje:

 • vodní nebo krvavý výboj;
 • menší bolest v podbřišku.

Důležité! Přítomnost takových příznaků je naléhavý signál k okamžitému kontaktu se specialistou! Včasné odhalení problému zvyšuje účinnost opatření k jeho nápravě..

První známky

Prvními příznaky, které se objevují při změkčení nebo začátku otevření krátkého krku, jsou bolest v pochvě pronikavého charakteru, ke které je často spojen syndrom křečových bolestí v bederní oblasti a v podbřišku. Kromě toho se může objevit krvavé vypouštění, které signalizuje hrozbu potratu nebo předčasného začátku procesu dodání.

Nezávislé stanovení patologie je nemožné, protože pro stanovení této diagnózy jsou nezbytné instrumentální techniky a lékařské vyšetření.

Velmi krátké děložní čípky

Zkrácení děložního čípku nemusí způsobit nepříjemné pocity ženy, ale přesto je tato situace patologická kvůli skutečnosti, že krátký děložní kanál neopraví uzavřený stav dělohy správně. Z tohoto důvodu, když je problém zjištěn, by měla být žena pravidelně sledována odborníky pro sledování stavu.

Velmi krátká délka děložního čípku (méně než dva centimetry) je extrémně nebezpečná, protože vyvolává potrat nebo rychlý porod. Pro korekci ICI je ženě předepsána glukokortikoidová léčiva a v případě potřeby jsou na dělohu aplikovány dočasné stehy. Dalším způsobem, jak to napravit, je použít pesar. Cvičení by také mělo být omezeno..

Jakékoli léky se užívají až po jmenování odborníkem.

Komplikace a důsledky

Komplikace s nedostatečnou délkou děložního čípku mohou zahrnovat potraty, patologické porody, časný porod nebo jejich rychlý průběh. To vše negativně ovlivňuje zdraví matky a dítěte..

Včasná detekce problému vám umožní určit opatření pro korekci ICI včas. Je důležité dodržovat všechny předpisy lékaře a dodržovat všechna doporučení. V průběhu těhotenství je délka děložního čípku stanovena během ultrazvukové kontroly, což vám umožní detekovat jakékoli odchylky co nejdříve.

Diagnóza krátkého děložního čípku

Zkrácení děložního čípku lze zjistit po 11 týdnech těhotenství. Diagnostika zahrnuje:

 • digitální vyšetření vagíny pro stanovení délky děložního hrdla, průchodnosti a stavu děložního hrdla;
 • ultrazvuk, což je hlavní způsob identifikace a instrumentální kontroly ICI;
 • kontrola v zrcadlech, aby se stanovil stav vnějšího hltanu.

Diagnostická kritéria ICI - délka orgánu je 20-25 milimetrů a otevření kanálu je více než 9 milimetrů. Tato situace vyžaduje okamžité zahájení nápravných opatření..

Důležité! Přirozené odhalení děložního hrdla je možné bezprostředně před porodem, ale ne dříve, než je čas, který je předurčen přírodou.

Analýzy

K objasnění diagnózy a stanovení celkového zdravotního stavu nastávající matky jsou předepsány další laboratorní testy:

 1. Identifikace bakteriálních pohlavně přenosných infekcí (nátěry, krev).
 2. Stanovení nitroděložních infekčních patologií - herpes, zarděnka, toxoplasmóza, cytomegalovirus (krev).
 3. Stanovení hladiny chorionického gonadotropního hormonu, testosteronu, estrogenu a progesteronu, jakož i hormonů štítné žlázy v krvi.
 4. Ketosteroidní močový test.
 5. Koagulogram.
 6. Stanovení lupusového antikoagulantu.
Laboratorní testy jsou důležité pro určení zdravotního stavu ženy.

Instrumentální diagnostika

Seznam nezbytných instrumentálních diagnostických metod zahrnuje:

 • transvaginální ultrazvuk;
 • Tokografiya, která je implementována za účelem zjištění tónu dělohy a kontrakcí;
 • dynamická sonografie, která je důležitá v případě hrozby potratu;
 • Dopplerův krevní tok (děložní placenta a plod);
 • kardiomonitoring.

Zkracování děložního hrdla během těhotenství

Zkrácení děložního čípku je nebezpečný stav, který vyžaduje přísné dynamické monitorování a včasná opatření v případě potřeby korekce. Krátká délka kanálu mimo ložisko nepředstavuje pro ženu hrozbu, ale během těhotenství se plod může stát provokatérem vážných zdravotních problémů pro matku i dítě..

Co může způsobit krátké děložní hrdlo během těhotenství?

Tento patologický stav v raných stádiích představuje hrozbu potratu a potratu, a v pozdějších - rychlý průběh porodu nebo jejich předčasný nástup. Zkrácený děložní čípek není schopen držet dělohu s rostoucím dítětem. Kromě toho se v důsledku krátké délky děložního hrdla zhoršuje funkce bariéry a zvyšuje se riziko nitroděložní infekce dítěte..

Abyste předešli problémům během těhotenství, musíte pravidelně navštívit lékaře. V současné době existují účinné způsoby, jak napravit centrální nervový systém a zabránit negativním důsledkům tohoto stavu..

Porod a krátké děložní hrdlo

V případě negativní dynamiky vyžaduje sledování ženy s ICI hospitalizaci. Negativní směr dynamiky znamená ostrý pokles délky a vyhlazení děložního čípku. Hospitalizace je také vhodná, pokud žena měla v anamnéze předčasný porod. Po přijetí do nemocnice jsou eliminovány projevy předčasného porodu a pacient je převeden na patologické oddělení k další léčbě.

Pokud byla žena šita pro možnost porodit ženu, lékař ji před porodem odstraní. Protože s krátkým cervikálním kanálem existuje vysoké riziko rychlého porodu, měla by být žena v porodu neustále sledována odborníky, aby se předešlo mezerám a dalším komplikacím procesu porodu..

Léčba krátkého děložního čípku

V případě drobných změn děložního čípku postačují konzervativní terapeutická opatření. Nastávající matka předepisuje léky, které zmírní nadměrný tón dělohy a vrátí děložní hrdlo do přijatelného stavu. K tomu se intravenózně podávají léky, jako je magnézia a ginipral.

V řadě klinických situací mohou být vyžadována operační nápravná opatření. Jejich seznam by měl obsahovat:

 1. Mechanické zúžení vnitřního hltanu (nejpřijatelnější technika).
 2. Sutura vnějšího hltanu.
 3. Posílení svalových struktur podél bočních stěn děložního hrdla k zúžení kanálu.

Chirurgický zákrok lze předepsat, pokud se v minulosti vyskytly potraty a předčasně narození, s intenzivním vývojem ICI. Chirurgická korekce však může být kontraindikována v patologických stavech kardiovaskulárního systému, játrech, ledvinách, dědičných a duševních patologických stavech, neopravitelné zvýšené dráždivosti děložních stěn, krvácení, abnormality vývoje dítěte.

Operaci lze provést v období od 13 do 27 týdnů porodu dítěte. Aby se zabránilo přenosu infekce směrem vzhůru, lze provést zásah od 7 do 13 týdnů. V případě kontraindikací se provádí konzervativní terapie, doporučuje se odpočinek v posteli a snížení medikace v excitabilitě dělohy..

Existují také nechirurgické metody pro nápravu stavu. Vyznačují se bezpečností, neinvazivitou a snadností provádění ambulantně. Patří mezi ně instalace pesary nebo Golgiho prstence. Tyto korekční metody ukazují účinnost v případě nízké závažnosti projevů patologie. Tyto techniky jsou však vhodné i po chirurgické korekci, aby se snížil tlak na krk rány.

Prevence

Zkrácení děložního čípku je nejčastěji detekováno, když je žena zaregistrována k řízení procesu těhotenství. Po všech diagnostických testech by měl lékař při určování hrozby potratu zvolit soubor opatření k zachování těhotenství.

Abyste předešli následkům této patologie, musíte pochopit důležitost včasných preventivních opatření. Cílem prevence by mělo být provádění těchto doporučení:

 1. Pravidelnost návštěv gynekologa pro včasnou diagnostiku patologických stavů reprodukčního systému a jejich včasná korekce.
 2. Používání spolehlivých antikoncepčních prostředků k ochraně před nechtěným těhotenstvím, potraty a infekcemi.
 3. Správný přístup k plánování narození dítěte, zejména u žen, které mají v minulosti potraty nebo předčasné narození.
 4. Zdravý životní styl, včetně jeho intimní sféry.
 5. Sledování zdravotního stavu a včasný přístup k odborníkovi v případě rušivých příznaků.

V případě zjištění zkrácení po těhotenství by měla žena dbát na své zdraví a dodržovat všechna lékařská ustanovení a doporučení. Je důležité omezit fyzickou aktivitu, obvaz a zdržet se aktivního sexuálního života.

Krátký děložní čípek

Veškerý obsah iLive je kontrolován lékařskými odborníky, aby byla zajištěna co nejlepší přesnost a soulad se skutečností..

Máme přísná pravidla pro výběr zdrojů informací a máme na mysli pouze seriózní stránky, akademické výzkumné ústavy a pokud možno i ověřený lékařský výzkum. Upozorňujeme, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou interaktivními odkazy na takové studie..

Pokud si myslíte, že některý z našich materiálů je nepřesný, zastaralý nebo jinak pochybný, vyberte jej a stiskněte Ctrl + Enter.

Krátký děložní čípek se u žen vyskytuje poměrně často a hlavním rysem této patologie je to, že se dlouho nevyskytuje..

Ve většině případů se žena dozví o tomto problému od porodníka-gynekologa při přenášení dítěte.

ICD-10 kód

Příčiny krátké děložního čípku

Krátký děložní čípek je velmi nebezpečná patologie, která má negativní vliv na proces porodu dítěte. Přitěžujícími okolnostmi tohoto stavu jsou velký plod, polyhydramnióza a mnohočetné těhotenství. Mnoho žen, kterým byla diagnostikována tato skutečnost, se zajímá, jaké faktory vyvolávají vývoj patologie..

Důvody krátkého děložního čípku mohou být různé:

 • Vrozené malformace dělohy kvůli dědičnosti (genitální infantilismus, malformace dělohy nebo nedostatečný vývoj děložního hrdla).
 • Hormonální poruchy v ženském těle způsobené těhotenstvím (asymptomatické).
 • Hyperandrogenismus (nadměrná produkce androgenů v ženském těle - mužské pohlavní hormony).
 • Cervikální poranění (mechanická) způsobená chirurgickým zákrokem, diagnostickým ketetáží nebo potratem atd..
 • Poškození orgánu při předchozích narozeních.
 • Dysplazie pojivové tkáně (patologický relaxin relaxin).

Bohužel, dlouho, většina žen nemá podezření, že mají zkrácenou děložní čípek. Obvykle je tato patologie detekována 15 až 20 týdnů těhotenství. Skutečností je, že právě v tomto období byl zaznamenán nitroděložní vývoj dítěte. Plod začíná rychle přibírat na váze, což zvyšuje zátěž na isthmus a děložní krk. V důsledku hormonálních změn v těle těhotné ženy je krk zkrácen a měkčí, což přispívá k jeho otevření. To je přirozeně nebezpečné pro dítě, protože existuje riziko spontánního potratu a v pozdějších fázích - předčasný porod.

Patogeneze

Odchylka ve formě krátkého děložního čípku může způsobit spontánní potrat nebo nástup porodu dříve, než se očekávalo. Důvodem je ICI (isthmicko-cervikální nedostatečnost) - stav, ve kterém zkrácený děložní čípek nevydrží trvale rostoucí zatížení v důsledku tlaku plodu a plodové vody. I při včasném porodu vede krátký krk ve většině případů ke zrychlení práce.

Kořenovou příčinu lze považovat za genetickou abnormalitu, tj. přirozená struktura dělohy, vrozená vlastnost ženského těla. Pokud byla s touto patologií diagnostikována těhotná žena, je nutná opakovaná konzultace s gynekologem, aby bylo možné učinit správné rozhodnutí.

Krátký děložní čípek se stává jasnou „bariérou“ normálního porodu dítěte, protože způsobuje řadu komplikací, které mohou vyvolat potrat nebo předčasný porod.

Patogeneze jako soubor vzájemně propojených procesů, které určují průběh daného onemocnění, může záviset na interních i externích faktorech. Vrozené anomálie patří k vnitřním (což se děje poměrně zřídka), k vnějším - různé agresivní intervence (kyretáž, potrat, hysteroskopie). Nejčastěji se zkrácený děložní krk stává výsledkem mechanického poškození a chirurgických operací.

Pouze zkušený gynekolog může během vaginálního vyšetření diagnostikovat krátké děložní hrdlo. V tomto případě bude konečná diagnóza záviset na názoru specialisty, který provede ženu ultrazvukem pomocí speciálního vaginálního senzoru.

Taková patologie může být způsobena buď nedostatečným vývojem nebo narušenou strukturou dělohy nebo hormonálním selháním, - skutečnou příčinu patologie stanoví lékař. Pokud gynekolog stanoví zranitelnost krčku dělohy u těhotné ženy, bude jí předepsána léčba.

Zkrácení krku je velmi často způsobeno porušením hormonálního pozadí, které je pozorováno u těhotné ženy přibližně od 15. týdne. Nadledvinky začínají aktivně fungovat u nenarozeného dítěte, v důsledku čehož probíhá proces syntézy androgenů (mužských pohlavních hormonů). Je to kvůli zvýšenému množství těchto hormonů, které děložní hrdlo může změkčit a otevřít, aniž by to způsobilo zvýšení děložního tónu.

Příznaky krátkého děložního čípku

Který krk je považován za krátký? Pokud má tento orgán obvykle délku 3,5–4 cm, pak je tento indikátor s patologií menší než 2,5 cm. Tvar děložního čípku je podobný zkrácenému válci nebo kuželu. Obvykle může být rozdělen do dvou částí: vaginální a vaginální. Třetina orgánu se skládá ze silné svalové tkáně, která vám umožňuje během těhotenství držet plod v děloze.

Proč je zkrácený děložní čípek nebezpečný? To je jeden z důvodů rozvoje ischemicko-cervikální nedostatečnosti během těhotenství. Tento patologický stav vede k tomu, že neustále rostoucí plod není schopen zůstat v dutině dělohy. Děložní čípek nevstane a neotevře se, což způsobí potrat v raných stádiích a v pozdějších stádiích předčasnou nebo zrychlenou práci. Navíc díky této anatomické vlastnosti není plod dostatečně chráněn před působením infekčních agens a různých mikroorganismů, protože je narušena bariérová funkce.

Krátký děložní čípek se nejčastěji neobjevuje, tj. žena necítí žádné zdravotní problémy. Obvykle jí nic nebrání a diagnózu stanoví gynekolog během vyšetření a dalšího výzkumu (ultrazvuk, cervikometrie). Někdy (v 20% případů) však existuje řada příznaků označujících zkrácený děložní čípek.

Příznaky se vyskytují hlavně na pozadí probíhajícího těhotenství, - nastávající matka může v sobě najít vodnatý nebo krvavý výtok z pochvy, stejně jako menší bolest břicha (níže). S těmito příznaky musí žena co nejdříve kontaktovat svého lékaře, aby vyšetřila, konzultovala a určila hlavní příčinu zdravotních problémů. Je možné, že kvůli krátkému krku se vyvinula isthmicko-cervikální nedostatečnost - stav charakterizovaný neschopností krku udržet rostoucí plod v dutině dělohy. To může vést k nejhoršímu - potratu nebo předčasnému porodu, což je pro ženu a její dítě velmi nežádoucí.

Včasná léčba léky pomůže odstranit problém a zachovat těhotenství. Proto by těhotná žena neměla zanedbávat rady svého lékaře a plánovaná vyšetření - to může situaci ušetřit včas.

První známky

Krátký děložní čípek je patologie, která prakticky nedává žádné známky, tj. ženy ve většině případů nevědí o existenci tak vážného problému. Vážné, protože hrozí negativními komplikacemi, primárně ovlivňující zdraví ženy, která čeká dítě. Diagnóza se obvykle provádí během těhotenství, kdy nastane nebezpečný stav v důsledku slabého zkráceného krku - cervikální nedostatečnosti, v důsledku čehož nastávající matka může ztratit dítě.

Prvními příznaky změkčení nebo otevření zkráceného děložního krku jsou mravenčení v pochvě, paralelně se mohou „sepnout“ také křeče v dolní části zad a v břiše..

Kromě toho se u těhotné ženy může objevit špinění, což signalizuje hrozbu potratu. Bez ohledu na příznaky (bolest, výtok z genitálního traktu, mravenčení v pochvě) by se žena měla okamžitě poradit s gynekologem a v případě potřeby zavolat sanitku.

Patologii bohužel nelze identifikovat sami - k tomu budete potřebovat cílenou studii pomocí ultrazvuku a speciálního zdravotnického vybavení. Čím dříve bude diagnostikována patologie, tím dříve budou přijata opatření k udržení těhotenství.

Velmi krátké děložní čípky

Krátký děložní čípek nezpůsobuje nepohodlí ženy, samozřejmě je to patologie, protože při zavření dělohy ještě horší. Tento problém je obzvláště akutní v období porodu dítěte. Proto, pokud je diagnóza provedena u těhotné ženy, měla by být neustále sledována jejím porodníkem-gynekologem, protože je v ohrožení.

Velmi krátký děložní čípek (méně než 2 cm) je primárně nebezpečný, protože se může stát hlavní příčinou potratu a rychlého porodu. S isthmic-cervikální nedostatečností, která se vyvíjí v důsledku hormonálních změn v těle, mohou být ženě předepsány glukokortikoidy, aby korigovaly stav děložního krku. Pokud se stav zhorší, lékař umístí na dělohu dočasné švy. Nastávající matce je ukázáno omezení fyzické aktivity a stresu.

Patologii lze zjistit pomocí transvaginálního ultrazvuku, na základě kterého lékař vyvodí závěry o stavu krku a nezbytných opatřeních k zabránění nebezpečným následkům. Speciální gynekologický prsten, pesar, pomáhá udržovat stabilní stav krku a zabraňuje jeho předčasnému otevření. Ošetřovací metody jsou v každém případě určeny výsledky lékařských studií.

formuláře

Krátký děložní čípek se stává příčinou různých komplikací, zejména při přenášení dítěte. Je proto důležité včas identifikovat patologii a přijmout příslušná opatření v závislosti na situaci..

Mezinárodní klasifikace nemocí X, která je považována za normativní dokument a používá se k účtování incidence, zahrnuje třídu XV pod názvem „Těhotenství, porod a šestinedělí“..

S ohledem na tento problém je třeba věnovat pozornost kódu pro mikrobiální počet 10 O34.3 - „Isthmicko-cervikální nedostatečnost“, jakož i kódu O34.4 - „Jiné cervikální anomálie...“.

Komplikace a důsledky

Krátký děložní čípek se vyskytuje u žen poměrně často, avšak skutečné nebezpečí takové patologie je, že v běžném životě se neprojevuje, nezpůsobuje nepohodlí a nemá žádné výrazné příznaky. Porodník-gynekolog může tento problém během lékařského vyšetření identifikovat pouze v případě, že žena otěhotní.

Důsledky diagnózy bohužel mohou být velmi závažné. Především se jedná o hrozbu potratu (v raných stádiích) nebo předčasného porodu na pozadí příliš krátkého krku, který není schopen držet dělohu rostoucím plodem. Proto je nesmírně důležité diagnostikovat problém v rané fázi, aby byla přijata včasná opatření k jeho vyřešení, tj. stanovit správné zacházení.

Pro zahájení účinné léčby je nutné identifikovat předpoklady ICN - stav, při kterém je pozorována dilatace děložního čípku. Kromě hrozby potratu a předčasného porodu je třeba si uvědomit takové důsledky této patologie, jako je infekce plodu v důsledku jeho nejistoty a rychlého porodu, které jsou nejčastěji doprovázeny prasknutím krku, perineu a vagíny.

Aby se předešlo možným důsledkům, měla by nastávající matka pravidelně navštěvovat prenatální kliniku v souladu se stanoveným harmonogramem. Pouze v tomto případě bude ICI diagnostikována včas. Je také velmi důležité, aby každá žena, která plánuje porod zdravé dítě, byla vyšetřena před početí, které zahrnuje ultrazvuk dělohy a pánevních orgánů. Diagnóza zkráceného krku se provádí, je-li délka orgánu v průměru menší než 2 cm a vnitřní hltan je od 1 cm nebo více. V tomto případě je nastávající matka ohrožena, lékař ji podrobí zvláštní kontrole a také monitoruje životní styl, aby se předešlo zvýšení zátěže a zabránilo se zvýšení děložního tónu..

Komplikace

Krátký děložní čípek je jedním z hlavních rizikových faktorů ovlivňujících potrat (potrat) nebo potrat. Pokud v běžném životě tato patologie nezpůsobí ženě žádné problémy, hrozí během těhotenství různými komplikacemi až do rychlého porodu s jejich negativními důsledky a ztrátou dítěte.

Komplikace se mohou týkat odmítnutí plodu, patologického porodu, předčasného porodu, což samozřejmě negativně ovlivňuje zdraví dítěte a duševní stav ženy. Jak zabránit možným komplikacím? Krátký děložní čípek může být při vyšetření detekován gynekologem, počínaje 11. týdnem, ale nejčastěji je tato změna diagnostikována později.

Nejčastější komplikací je isthmicko-cervikální nedostatečnost, která je s včasnou detekcí úspěšně léčena a blokována. Je důležité jednoduše postupovat podle pokynů lékaře a nenechat situaci náhodou. Neustálé sledování porodníka v průběhu těhotenství a včasné ošetření umožní ženě informovat dítě a bezpečně porodit. Pokud se krk začne dlouho před obdobím 37–38 týdnů zkracovat, potřebuje těhotná žena neustálé sledování a zvláštní sledování. Délka krku dělohy se sleduje během těhotenství. Při každém ultrazvukovém vyšetření provádí lékař povinné měření, protože úspěch těhotenství závisí na tomto indikátoru.

Diagnóza krátkého děložního čípku

Krátký děložní čípek je patologie, která může ženě během porodu dítěte způsobit velké potíže. Z tohoto ukazatele (velikost jeho délky) určí zdraví matky a dítěte, jakož i výsledek těhotenství.

Diagnóza krátkého děložního čípku se obvykle provádí od 11. týdne, kdy je žena vyšetřena gynekologem a je registrována pro těhotenství. Hlavní problém takové patologie (když je krk menší než 2 cm) spočívá v nebezpečí spontánního potratu (v prvních měsících těhotenství) nebo předčasného porodu. Komplexní diagnostika zahrnuje:

 • digitální vyšetření vagíny (pomáhá posoudit délku krku, průchodnost a stav děložního hrdla);
 • Ultrazvuk (považován za hlavní způsob diagnostiky a kontroly vývoje ICI);
 • zrcadlové vyšetření krku (umožňuje určit stav vnějšího hltanu);

Příznaky ICI (nebezpečný stav, při kterém je pozorováno předčasné změkčení krku), je snížení délky orgánu na 25-20 mm, stejně jako otevření cervikálního (cervikálního) kanálu o více než 9 mm. Taková patologie vyžaduje okamžitý zásah (jmenování účinných metod léčby), protože je to špatný diagnostický znak, který ohrožuje ztrátu dítěte. Je třeba poznamenat, že k přirozenému otevření krku dochází pouze bezprostředně před porodním procesem, ale ne dříve, než je čas stanovený přírodou.

Analýzy

Krátký děložní čípek je patologie, kterou lze detekovat pouze při vaginálním vyšetření (nejčastěji transvaginálním ultrazvukem). V běžném životě žena takový problém ani netuší, a pouze v průběhu těhotenství může být porodník-gynekolog schopen provést diagnózu na základě vyšetření (přesnější výsledek lze získat v období 18–22 týdnů, kdy se ICI vyvine v důsledku zkráceného krku)..

Testy potřebné k objasnění nebezpečného stavu (hrozba potratu kvůli ICI) předepisuje lékař. Obvykle se jedná o komplexní vyšetření, které zahrnuje:

 • roztěr a krevní test na různé bakteriální infekce genitálií (chlamydie, kapavka, mykoplazmóza atd.);
 • krevní test na protilátky proti hCG a intrauterinním infekcím (herpes, virus zarděnek, cytomegalovirus, toxoplasmóza);
 • analýza moči na ketosteroidy;
 • stanovení hladiny hormonů v krvi těhotné ženy (estrogen, testosteron a progesteron);
 • koagulogram (stanovení úrovně krevní srážlivosti);
 • krevní test na hladiny antikoagulancií a hormonů štítné žlázy.

Takové komplexní lékařské vyšetření je nezbytné k identifikaci a objasnění přesné příčiny hrozby potratu, z nichž jednou může být krátká děložní čípek (vrozená nebo získaná). Isthicic-cervikální nedostatečnost, která vede k předčasnému zkrácení a otevření krku, nastane, pokud je délka orgánu menší než 2 cm a průměr vnitřního hltanu není větší než 1 cm. Tento stav je vysvětlen fyziologickou neschopností krku udržet rostoucí plod v děloze dutina.

Obecně je diagnóza takového nebezpečného stavu založena na klinických, lékařských, instrumentálních a laboratorních datech. Podezření na krátký krk je výskyt u ženy s hojným vodním výtokem během těhotenství (často s příměsí krve), stejně jako bolest v podbřišku..

Instrumentální diagnostika

„Krátký děložní čípek“ - taková diagnóza může být stanovena během gynekologického vyšetření pomocí zrcadel, jakož i vaginálního vyšetření prstu. Pokud u nulliparous žen dojde k uzavření vnějšího hltanu, pak u těhotných žen s vývojem ICI je zaznamenána expanze děložního hrdla a vnitřního hltanu, stejně jako prolaps močového měchýře. Takové výzkumné metody jsou dostatečné pro identifikaci patologie, ale ve sporných případech je ženě předepsán ultrazvuk děložní dutiny..

Instrumentální diagnostika zahrnuje následující metody výzkumu:

 • transvaginální ultrazvuk;
 • tokografie pro stanovení tónu dělohy a přítomnosti kontrakcí;
 • transvaginální ultrazvuk ke stanovení délky krku (s ukazatelem až 2-2,5 cm existuje nebezpečí potratu nebo předčasného porodu);
 • dynamická sonografie (provádí se, pokud existují známky nebezpečí potratu);
 • kardiomonitoring (určený k určení nitroděložního stavu plodu);
 • Dopplerův krevní tok (fetální a uteroplacentální) - provádí se ke stanovení stavu plodu.

V důsledku předčasného zmenšení krčku dělohy v prvním trimestru těhotenství se riziko potratu výrazně zvyšuje. Cervix, který nesplňuje standardy, prakticky nechrání plod před infekcí. Proto je velmi důležitá včasná identifikace patologie a použití účinných opatření zaměřených na řešení problému.

Diferenciální diagnostika

Krátký děložní čípek je nebezpečný, protože může způsobit vývoj nebezpečného stavu při porodu dítěte. Mluvíme o isthmicko-cervikální nedostatečnosti, která má za následek spontánní potrat nebo předčasný porod, což je pro nastávající matku velmi nežádoucí. Je téměř nemožné provést diagnózu sami. Někdy jsou symptomy tak mírné a neviditelné, že je může pacient i lékař ignorovat. Je velmi důležité provést komplexní vyšetření, které zahrnuje palpaci a vyšetření děložního čípku v gynekologických zrcadlech..

Diferenciální diagnóza se používá jako technika zaměřená na eliminaci možných onemocnění u pacienta, která nejsou vhodná pro žádné příznaky, a stanovení jediné správné diagnózy. Úspěch takové diagnózy je určen pouze důkladným komplexním vyšetřením.

Diferenciální diagnostika takové patologie se provádí s dalšími faktory, které vyvolávají hrozbu potratu. Takže při hmatu je zaznamenáno změkčení a zkrácení děložního krku na 25 až 20 cm, jakož i rozšíření krční kanálky ve tvaru písmene V. Je však třeba poznamenat, že u žen, které poprvé otěhotnily, lze zaznamenat uzavření vnějšího hltanu, což při provádění diagnózy matuje lékaře. V tomto případě je nutný další výzkum ve formě ultrazvuku s transvaginálním senzorem..

U hrozby předčasného porodu se provádí diferenciální diagnostika s patologiemi břišních orgánů: zejména cystitida, akutní apendicitida, septická kolitida, nemoci močových cest. Tento nebezpečný stav se také liší podle toxikózy z potravin, akutní pyelonefritidy, střevních a renálních kolik a přítomnosti fibroidů dělohy. Pro přesnost diferenciální diagnostiky (při pozorování doprovodných patologií), často vyžaduje kvalifikovanou pomoc od lékařů jiných specialit. Hospitalizace těhotné ženy se provádí na pozadí negativní dynamiky děložního čípku (ostré zkrácení a vyhlazení), jakož i anamnézy předčasného porodu. Po zastavení příznaků předčasného porodu je pacient převeden na patologické oddělení k další léčbě.

Články O Neplodnosti