Hlavní Testy

Cholestáza těhotných žen, nebo proč svědění nohou u nastávajících matek

Svědění nohou během těhotenství je nepříjemným příznakem, s nímž se ženy často setkávají při porodu dítěte. Svědění způsobuje nepohodlí, obtěžuje ženu, může vyvolat stres nežádoucí během těhotenství.

Svědění nohou během těhotenství: příčiny

Příznaky svědění jsou velmi podobné příznakům plísňových onemocnění nohou. Přesná diagnóza může být stanovena specialistou na infekční choroby nebo dermatologem. Protože ženy v této situaci procházejí změnami v celém těle, je obtížné stanovit skutečnou příčinu svědění samy o sobě.

Hlavní příčiny výskytu svědění u těhotných žen jsou identifikovány:

 • hormonální změny;
 • zhoršená funkce jater, například cholestáza;
 • alergické reakce;
 • zvýšené pocení;
 • kožní choroby.

Podle statistik se v 94,6% případů objevuje svědění nohou u těhotných žen v důsledku nadměrné akumulace tekutin v těle a zvýšení objemu těla. A pokud výsledky vyšetření vylučují onemocnění jater a závažné alergické reakce, pak by dítě nemělo poškodit svědění na nohou během těhotenství.

Léčení svědění doma

Jakákoli léčba závisí na jasně stanovené diagnóze. Pokud se svědění objeví v důsledku otoku těla, začněte s místní terapií. Svědění nohou během těhotenství pomůže zmírnit následující doporučení:

 1. Koupel nohou s kaštanovou tinkturou, mořskou solí, heřmánkovým vývarem.
 2. Naneste na nohy speciální zvlhčovač a lék proti bolesti.
 3. Používejte bavlněné ponožky. Syntetické produkty vyvolávají alergickou reakci.
 4. Vypijte správné množství tekutiny. Pijte nejméně 1,5 litru vody denně.
 5. Zkuste vyloučit ze stravy citrusové plody a další potraviny, které mohou vyvolat alergickou reakci - mořské plody, med, arašídy.

Tato doporučení pomáhají dočasně zmírnit příznaky svědění. Nakonec svědění zmizí až po porodu a zotavení těla.

Metody prevence a prevence příznaků svědění

Svědění na nohou se může vyskytnout u každé osoby. Můžete se však pokusit regulovat faktory, které ovlivňují jeho vzhled, jako je fyzický a psychoemocionální stav. Nastávající matky:

 1. Nezůstávejte dlouho na nohou ani v sedu. V takových případech dochází k narušení krevního oběhu, což vyvolává znecitlivění horní kůže.
 2. Musíte jít více na čerstvý vzduch. To je užitečné pro matku jako profylaxi anémie, protože krev je nasycena kyslíkem. Tím se zlepší krevní oběh, aktivuje se mozková aktivita a nastane psychoemotivní stav..
 3. Vezměte si kontrastní sprchu. Pokud vaše tělo není zvyklé na takové postupy, zkuste to udělat pouze na těch částech těla, kde dochází ke svědění.
 4. Navštivte masážní místnost. Někdy svědění v nohou zmizí, když se masíruje. Masáž lze také provádět doma..

Svědění na nohou je nepříjemným příznakem, ale lze mu zabránit nebo zmírnit dodržením výše uvedených doporučení..

Svědění během těhotenství

Svědění kůže je symptom vyžadující povinnou návštěvu u lékaře. Pokud chodidla během těhotenství svědí, je nejprve nutné vyloučit patologické stavy, které ohrožují vývoj plodu. Je důležité identifikovat příčinu svědění kůže v čase a zahájit léčbu - jediný způsob, jak zabránit vzniku komplikací.

Proč jsou svědění nohou?

Možné příčiny svědění kůže:

  Alergická reakce. Pruritus je charakteristický příznak alergií. Vyskytuje se v reakci na kontakt s dráždivým prostředkem. Může se jednat o výrobky pro péči o pokožku nohou, sprchových gelů, hydratačních olejů atd. Oblečení vyrobené z nekvalitních syntetických materiálů může také způsobit alergie. Svědění je doprovázeno výskytem červených nebo růžových skvrn v místě kontaktu s alergenem. Po odstranění provokujícího faktoru dojde ke zlepšení během 2-3 dnů. Je zaznamenán výrazný peeling kůže..

Příčinou svědění během těhotenství může být vysušení kůže. Změna hormonálního pozadí nastávajících matek vede ke skutečnosti, že kůže (včetně nohou) se stává příliš citlivou na účinky negativních faktorů prostředí. Je zaznamenána suchost, je pozorováno mírné svědění a těsnost pokožky. Po porodu se situace normalizuje a stav kůže se zlepší..

Co dělat, když noha svědění?

 • Péče o kůži. Nejprve je nutné vyloučit nejviditelnější důvod výskytu svědění - suchou pokožku. Zvlhčovač by měl být aplikován na kůži nohou dvakrát denně - ráno a večer. Krém musí být aplikován po postupech vody.
 • Vyloučení alergenů. Pokud můžete spočítat zdroj problému, nepříjemné příznaky zmizí během několika dnů. Než zjistíte příčinu svědění kůže, měli byste opustit jakoukoli kosmetiku (krémy, oleje, gely), s výjimkou zvlhčovače. Do ukončení terapie se doporučuje nosit oděvy a prádlo pouze z přírodních tkanin..
 • Kontrola hmotnosti, diuréza a krevní tlak. Svědění kůže, která se objevila uprostřed otoku nohou, může být prvním projevem gestózy. Tato patologie je doprovázena zvýšením krevního tlaku a hrozí ukončení těhotenství..
 • Zvýšená poloha nohou. Pomáhá vyrovnat se s příznaky křečových žil: svědění kůže, otoky a bolesti nohou. Vykládání žil dolních končetin by mělo být podáváno denně (večer). K úlevě dochází při nošení kompresního punčochového zboží. Výběr prádla a třídy komprese provádí flebolog.

Další taktika bude záviset na příčině svědění kůže:

 • Při alergické reakci jsou antipruritická činidla předepisována externě. Podle indikací se uvnitř používají antihistaminika.
 • U infekční kožní léze je použití antibiotik nebo antimykotik oprávněné. Častěji předepsané vnější přípravky ve formě mastí, krémů, gelů.
 • Autoimunitní onemocnění jsou léčena praktickým lékařem nebo revmatologem. Terapie se volí s ohledem na délku těhotenství.
 • U křečových žil dolních končetin je indikována venotonika a nošení elastického úpletu. Dodávka probíhá v kompresním prádle.
 • S rozvojem preeklampsie na pozadí edému dolních končetin jsou předepisována léčiva, která zlepšují průtok krve v děloze a snižují krevní tlak.
 • V případě cholestatické hepatózy jsou zrušeny všechny léky, kromě těch nezbytných. Provádí se léková podpora jater, kontrola krevního tlaku a funkce jater..

Je důležité vědět: svědění kůže na jakémkoli místě může být známkou patologie vnitřních orgánů. K této symptomatologii dochází v případě narušení štítné žlázy a pankreatu, některých metabolických poruch a dalších stavů. Když se objeví první příznaky patologie, těhotná žena by měla konzultovat lékaře - gynekologa nebo terapeuta.

Proč se otoky objevují během těhotenství a co dělat?

Skutečnost, že v období porodu může dítě bobtnat nohy, ruce, obličej, to ví mnoho nových těhotných žen. A zdá se, že je to normální, protože k tomu dochází často. Ale proč tedy lékaři pečlivě sledují testy a rozhodně věnují pozornost tomu, zda jejich oddělení je oteklé? Opravdu „těhotný“ edém může být něčím nebezpečným?

Otok je stav, kdy se v tkáních shromažďuje přebytečná tekutina. Všimli jsme si toho ve formě otoku, který se primárně projevuje na tváři a nohou, ale také během těhotenství se mohou otoky rukou, břicha, dolní části zad..

Ve skutečnosti je otok během těhotenství běžným jevem a má svá vlastní vysvětlení. Zaprvé, potřeby tekutin v těle neustále rostou, takže čím více žena chce pít, tím více chce. Významná část hmotnosti získané během těhotenství je jen tekutina. Za druhé, sodík se hromadí v ženském těle - v krevních cévách a ve všech tkáních kromě kosti. A sodík, jak víte, přitahuje sebe a tím zadržuje vodu v těle. Takže jsou otoky.

Oteklý nos během těhotenství

Na ženské tváři se nejprve objevuje zadržování tekutin v tkáních: je zakulacená, oční víčka bobtná a zrakem jsou oči užší a menší. Často s otokem na obličeji začíná opuch ledvin, který vyžaduje léčbu, která je o něco nižší.

Nos mimo jiné nabobtná. Není však vůbec vyloučeno, že takový symptom má jinou povahu. Problémy s nosním dýcháním - jev poměrně běžný u žen v pozici. Často mluvíme o „rýmě těhotných žen“, která je způsobena hormonálními změnami. V tomto případě se nazální sliznice zvětšuje, dýchání nosem je obtížné, svědění a sucho v nosu se objevují - žena zažívá vážné nepohodlí.

Těhotná rýma se může objevit v různých denních dobách (například pouze večer a v noci nebo během dne), v různých dobách av některých případech doprovázet celé těhotenství. Ale po porodu tento nepříjemný společník zmizí. Nyní je hlavní hledat účinný bezpečný lék na nachlazení a nachlazení. Samotná rýma těhotných žen není nebezpečná, ale může vést k nedostatečnému přívodu kyslíku do plodu, což je velmi nežádoucí.

Otok nosu během těhotenství může být alergickým projevem. Analyzujte všechny své nedávné akce a zhodnoťte pravděpodobnost: může být nutné najít zdroj alergenu (nový prací prášek, kvetoucí rostliny atd.)

Někdy se otoky nosu a rtů objevují od prvních týdnů těhotenství jako první známky, i když mnohem častěji se takové nosní otoky objevují již v posledních týdnech těhotenství. Obecně je vše zcela individuální: tolik nastávajících matek nic takového nezažívá.

Oteklé ruce a prsty během těhotenství

Ruce a prsty během těhotenství bobtnají mnohem častěji. Žena cítí pocit brnění v prstech, pálení v zápěstí, znecitlivění rukou. Jasné známky otoků lze považovat za otoky prstů do stavu, kdy je nemožné prsten odstranit. Dalším způsobem, jak zkontrolovat otok, je stisknutí prstu na kůži ruky: pokud existuje zub, pak můžeme mluvit o otoku.

Vznik otoku rukou během těhotenství je náchylnější k ženám, které hodně pracují s počítačovou myší a klávesnicí nebo dělají jiné věci, které vyžadují opakované opakování stejných akcí, například pletení nebo sochařství. V tomto případě se vyvíjí tzv. Syndrom tunelu: tekutina, která se hromadí v zápěstí, vyvíjí tlak na nervy, které zde procházejí, což způsobuje bolest.

Tělocvična na ruce a více odpočinku vás nijak neublíží.

Pokud je otok rukou a prstů během těhotenství kombinován s jiným otokem - zády, křížem, dolním břichem - měli byste informovat svého lékaře.

Oteklé nohy během těhotenství

Nohy však nejčastěji během těhotenství bobtnají. Znatelně bobtnají, je neuvěřitelně obtížné obléknout si staré boty, zejména pokud jste hodně chodili a sundali si boty. První známkou otoku nohou může být značka kotníku z dásní ponožek..

Ve většině případů se otok nohou během těhotenství objeví ve třetím trimestru a nepředstavuje nebezpečí. Téměř každá těhotná žena zažívá otoky nohou v různých stupních, takže se toho nebojte. Mohou však být také jedním z příznaků pozdní toxikózy - stav, který je určitě nebezpečný pro dítě i pro ženu. Tuto skutečnost také nelze ignorovat a v žádném případě by neměla být. Poraďte se se svým lékařem o tom, jak předcházet otřesům nohou a jak je odstranit - to je opravdu snadné dělat doma..

Pokud ráno nedochází otok nohou a ruce, obličej, břicho a dolní část zad se otáčí spolu s nohama, měli byste okamžitě navštívit lékaře.

Edém během těhotenství: lidové léky

Obvykle, pokud odstraníte příčinu výskytu otoku u těhotné ženy, zmizí samy za pár dní. K tomu je nutné výrazně snížit spotřebu stolní soli, nikoli přepracovat, zajistit normální odpočinek a vyloučit vystavení slunci.

Je chybou předpokládat, že musíte pít co nejméně. Dnes už lékaři nedoporučují těhotným ženám snižovat příjem tekutin v případě otoku. Koneckonců, bez tekutiny nyní neexistuje žádný způsob, je to prostě nezbytné pro normální vývoj těhotenství a ostré snížení jeho množství povede k opačnému účinku: tělo začne hromadit vodu v rezervě. Takže byste měli stále pít dost - nejméně jeden a půl litru, kromě polévek a ovoce. Nejlepší je pít čistou vodu, můžete přidat citronové, brusinkové a brusinkové ovocné nápoje, které jsou také velmi užitečné (mají diuretický účinek). Ale teď se vzdej kávy.

Odstraňte všechny spouštěcí faktory. Jezte méně než nasolené (nejprve vyloučte zelí, okurky, sledě, černý chléb, okurky, olivy), koření, sycené nápoje, potraviny obsahující hodně sodíku (rajčata, semena, ořechy), smažte odpadky uzený. Místo toho zvyšte množství bílkovin ve vaší stravě. Jednou týdně můžete strávit vykládací den na jablkách a šťávě.

Nejezděte v žáru, nepřepracovávejte, nezůstávejte příliš dlouho v jedné póze, provádějte fyzická cvičení (samozřejmě, pokud neexistují kontraindikace). Velký význam má dobrý odpočinek a procházky na čerstvém vzduchu. Při spánku položte nohy na kopec. Pro usnadnění stavu pomůže přijetí pozice koleno-loket po dobu 5-10 minut.

Svědění během těhotenství

Poslední aktualizace: 01/22/2020

Obsah článku

Svědění kůže na nohou je nepříjemným problémem, který může pro nastávající matku způsobovat mnoho problémů a zastíní šťastnou dobu těhotenství. Tento nepříjemný stav se vyskytuje u těhotných žen velmi často. A ne vždy neškodné, jak se zdá na první pohled.

Proč svědí nohy během těhotenství

V důsledku protažení kůže. Přírůstek na váze je přirozený stav v průběhu těhotenství. Při blížícím se porodu těhotné ženy se pánevní kosti rozšiřují, zvyšuje se objem podkožního tuku ve stehnech, hýždích, pažích a nohou. Kůže je napnutá, což vede k tomu, že během těhotenství svědí nohy, ruce.

Není obtížné určit, že s touto konkrétní příčinou jsou spojeny nepříjemné pocity: obvykle se při nadměrném roztahování kůže na povrchu kůže vytvářejí strie - kožní vady podobné jizvám.

Se změnou hormonální rovnováhy. V těle nastávající matky dochází k významným změnám a zvyšuje se progesteron a estrogen - „těhotenské hormony“. Množství produkovaného mazu je obvykle sníženo, což je obvykle zodpovědné za zvlhčení pokožky. To ovlivňuje stav pokožky: stává se suchou, příliš citlivou a tenkou.

Pokud se nestaráte o pokožku a zvlhčujete ji, pocit těsnosti bude brzy doplněn svěděním.

Jako projev alergií. Změny, které nastanou během těhotenství, ovlivňují mimo jiné imunitní systém nastávající matky - jinak nemohla dítě jednoduše porodit. Navenek se to může projevit ve formě neočekávané reakce na zdánlivě známé věci: jídlo, kosmetiku, domácí chemikálie, dokonce i vodu a slunce.

Alergie se často projevuje přesně na končetinách: ruce a nohy začínají svědit, objevují se červené skvrny, kůže se stává citlivou a odlupuje se.

Pro problémy s játry. Cholestáza je běžná diagnóza u těhotných žen, ve skutečnosti spojená s jejich stavem. Genetické faktory, nadměrná produkce estrogenu, charakteristické pro období porodu dítěte, nepříznivě ovlivňují činnost žlučníku. Rostoucí žaludek vytlačuje vnitřní orgány a neumožňuje jim plně fungovat. Výsledkem je stagnace žluči, s níž se játra nemohou vyrovnat.

Toto poměrně nebezpečné onemocnění se vyvíjí v posledním trimestru těhotenství a probíhá téměř bez příznaků. Svědění je jen jedním z mála.

Pokud budoucí matka v pozdních stádiích těhotenství v noci zintenzivňuje chodidla, prsty na nohou, ruce a svědění - je to příležitost informovat lékaře o jejím stavu a provést analýzu množství žluči.

S odchylkami v práci vnitřních systémů těla. Svědění je ve skutečnosti příznakem poměrně velkého počtu vnitřních poruch a nemocí. Pokud svědění vašich rukou a nohou, to může signalizovat vývoj diabetu, problémy s štítnou žlázou (hypotyreóza). Včasná diagnóza je důležitá, aby vývoj nemoci nepoškodil matku a dítě.

Jako příznak kožního ekzému. Během těhotenství mohou nastat kožní onemocnění. Ohroženy jsou ženy, které zažily podobné problémy jako své postavení. Na pozadí hormonálních změn a oslabené imunity se však někdy u žen, které se s nimi dosud nikdy nesetkaly, vyskytují kožní choroby.

Kromě svědění jsou kožní choroby doprovázeny dalšími příznaky. Proto, pokud vaše nohy během těhotenství svědí, měli byste hledat vyrážky, oblasti suché a šupinaté kůže, mokré rány v místech svědění..

Jako reakce na stres. Je normální, když nastávající matka v očekávání dítěte zažívá vzrušení, zejména během prvního těhotenství. Je špatné, pokud na pozadí stresu začne mít problémy se spánkem, svěděním, kožní vyrážkou. V tomto případě pomůže pouze psycholog.

Svědění pod koleny během těhotenství: příčiny

Specifický problém, který je typický pro nastávající matky, zejména v pozdějším těhotenství: často svědění nohou po 37–39 týdnech. V této době žena získala maximální hmotnost po celou dobu těhotenství a dítě již dospělo a je připraveno k narození. Poslední týdny jsou obzvláště fyzicky obtížné tolerovat a často trpí nohy, které mají velkou zátěž.

V důsledku křečových žil dochází v oblasti nohou a kotníků k otokům dolních končetin. V důsledku hromadění tekutin dochází k přetížení kůže a dochází k tvorbě mikrotraumy. Tento stav se nevyhnutelně projevuje ve formě svědění a pronásleduje ženu až do narození.

Svědění kůže na nohou během těhotenství: co dělat?

Nejprve je důležité pochopit, že pokud je svědění způsobeno nemocemi vnitřních orgánů nebo kůže, podvýživou, stresem, pak se neléčí samo. Je nutné vyřešit problém, kvůli kterému nohy a paže svědění během těhotenství.

Nepříjemné pocity na kůži způsobené samotným stavem těhotné ženy však lze odstranit pomocí následujících jednoduchých doporučení:

 • Diuretické bylinné přípravky pomáhají otoku nohy (bez samoléčení - pouze po konzultaci s lékařem!), Kompresní pletenina.
 • Pro suchou a citlivou pokožku je lepší zvolit intenzivní zvlhčující a vyživující péči..
 • Dodržování režimu, správná a vyvážená strava, přiměřený odpočinek - to vše pomůže eliminovat možné stavy, jako je únava, stres, alergie.
 • Odmítnutí dekorativní kosmetiky s nepřirozeným složením a pečlivým používáním domácích chemikálií, jakož i ochrana pokožky před sluncem nebo mrazem na ulici sníží riziko alergií a kožních chorob..

La Cree léky jsou skvělými pomocníky při svědění nohou během těhotenství

Výrobky La Cree poskytují komplexní péči o citlivou pokožku náchylnou k suchu, loupání, zarudnutí, podráždění a svědění.

Veškerá kosmetika pro péči o pleť La Cree je vyvinuta na základě přírodních ingrediencí: výtažků z léčivých rostlin, olejů a panthenolu, které jsou pro pokožku cenné. Neobsahuje vůně, barviva, parabeny a hormony, takže je ideální během těhotenství.

Klinické výzkumy

Klinické studie prokázaly účinnost, bezpečnost a snášenlivost produktů TM "La Cree". Výrobky jsou vhodné pro každodenní péči o dětskou pokožku s mírnou až střední atopickou dermatitidou a pro remisi, doprovázené snížením kvality života pacientů.

Vlastnosti produktů ТМ „LA-KRI“ jsou potvrzeny klinickými zkouškami

Recenze spotřebitelů

Ks92 o produktech La Cree (otzovik.com)

„Výrobky La Cree jsou vynikající kvality, skládají se z mnoha přírodních složek a výtažků z léčivých bylin, bez vůní a barviv. Vzal jsem krém na citlivou pokožku dítěti k léčbě vyrážky, když jsem vyzkoušel téměř všechny inzerované značky, ale nic nepomohlo. Po první aplikaci je pokožka dítěte úplně čistá, poprvé! Pro mě nebylo třeba žádných velkých argumentů, je škoda, že jsem to prostě předtím nenašel. Za tuto kvalitu je cena mnohem nižší než u jiných prostředků prodávaných v lékárnách, ruské výrobě Vertex. Může být také použit pro jiné účely: zmírnění svědění a podráždění, zarudnutí kůže, každodenní péče o pokožku. “.

Marina Mironova o čistícím gelu La Cree (otzyvru.com)

"Stalo se tak, že můj manžel a já jsme alergičtí, a alergie našeho syna se začala objevovat dokonce i z nemocnice, byla to podivná vyrážka, pak kůže vyschla, bála jsem se používat dětský olej a protože už několik let používám produkty La - Cree, potom to dítě nepraktikovalo, a pro koupání začalo používat gelové čištění La Cree. Líbí se mi, že je bez chemikálií a hormonů a čistí dobře jemnou pokožku a nepoškozuje, což je pro děti velmi důležité. A tento gel používám k mytí - poté, co nemám svědění, žádný peeling kůže, je tento gel nyní naší běžnou rodinnou léčbou. “.

 1. Churoolinov Petr, Fytoterapie v dermatologii a kosmetice, lékařství a tělesná výchova, 1979.
 2. Schneiderman Paul, Grossman Mark, diferenciální diagnostika v dermatologii. Atlas, Beanom, 2017.
 3. Sukolin Gennady Ivanovich, Klinická dermatologie. Rychlý odkaz na diagnostiku a léčbu dermatóz, Notabene, 2017.

Oteklé nohy během těhotenství v pozdějších fázích. Jaká opatření je třeba přijmout

Poměrně často všechny nastávající matky čelí takovým problémům, jako je otoky nohou. Toto onemocnění se zcela jasně projevuje v posledních měsících těhotenství. Na obličeji a rukou lze pozorovat otoky. Nejčastěji se však objevují na nohou. V dolních končetinách žena obvykle pociťuje těžkost a bolest. V důsledku toho je pro ni obtížnější pohybovat se a stát na jednom místě po dlouhou dobu. Otok nohou během těhotenství není normou. Proto byste měli tento problém pečlivě zvážit. Výskyt otoku v době těhotenství může naznačovat přítomnost onemocnění u matky nebo plodu. Obecně bude tento článek věnován problematice oteklých nohou u těhotné ženy a jak se této nemoci zbavit.

Proč dochází k otoku nohou

Otok nohou u těhotných žen je fyziologický jev, který se vyskytuje velmi často. To se děje v důsledku hormonálních změn v těle ženy. Těhotné ženy by měly pít hodně tekutin. Zároveň si sodík, který je v cévách a tkáních, zadržuje vodu. Výsledkem je otok. Vzhled, který je spouštěn sodíkem. Edém se může objevit v kterékoli části těla. Budou připomínat otoky. Na dolních končetinách se tento příznak objevuje velmi často. Důvod je následující: děloha vyvíjí vážný tlak na cévy pánevních žil. Proto krev v žilách stagnuje, což vede k výskytu otoků. U žen v poloze může střídavě nabobtnat pravá nebo levá noha. Důvodem je skutečnost, že rostoucí děloha tlačí vlevo, poté na pravou stranu..

Příčiny otoku nohy během těhotenství

Proč těhotné nohy bobtnají? Na tuto otázku je pravděpodobně mnoho odpovědí. Níže uvádíme názvy příčin tohoto onemocnění.

 • Otok nohou v pozdním těhotenství je fyziologický jev. Další tlak na dolní končetiny působí děloha, rostoucí plod a plodová voda. V důsledku toho se žena cítí v nohou: únava, bolest a otok.
 • V případě, že nastávající matka má nemoc, jako jsou křečové žíly, může se situace zhoršit. Těhotenství bude ještě více tlačit na ženské žíly.
 • Poruchy ledvin těhotné ženy také vedou k otokům. Během nošení dítěte v těle ženy pracují všechny orgány intenzivně. To může způsobit otok..
 • Nevhodné oblečení a boty vedou ke zhoršenému průtoku krve. V takovém případě mohou boty, které mají vysoký podpatek, způsobit vážné poškození. Proto by budoucí matky měly opustit tuto možnost boty. Úzké boty mohou také vést k otoku nohou. Současně se nohy v kotnících bobtnají. Proto se v nohou objevují těžkosti a další související příznaky. Například: ospalost, trávení a únava.
 • Střevní nemoc. Stojí za povšimnutí, že v důsledku poruchy funkce střev může dojít také k otoku.
 • Gestóza může také způsobit otoky. Tato patologie je velmi vážná. Vyžaduje to neustálé sledování lékařem. Je třeba vědět, že toto onemocnění je hrozbou pro matku a dítě.

Vnější faktory, které způsobují otoky:

 • Otok dolních končetin může být také způsoben vnějšími faktory. Zejména to může být: dlouhé sezení, dlouhé postavení.
 • Sedavý obraz a nadváha také vedou ke vzniku otoků..
 • Otok se může objevit v důsledku toho, že je v létě dusno.
 • Nesprávná strava a pití velkého množství vody vede ke vzniku otoků.
 • Opuchy mohou také vyvolat kouření. Důvodem je skutečnost, že nikotin nepříznivě ovlivňuje krevní cévy..

Příznaky edému

Během těhotenství je pozorován velmi rychlý nárůst tělesné hmotnosti. Tento jev je považován za normální. Na pozadí tohoto jevu je však docela obtížné si všimnout otoky. Nejprve se na chodidlech a kotnících objeví otoky. Kolena a telata se mohou ještě dále zvětšit. Abychom si všimli otoku v čase, je třeba si pamatovat některé příznaky, které budou popsány níže:

Náhle se boty stísnily. Mnoho lidí si myslí, že se to stalo v důsledku nadváhy. Ale není tomu tak. Ukázalo se, že chodidla nemohou hromadit tuk. Tam se zpravidla hromadí přebytečná tekutina.

Malý test. Tato manipulace rychle odhalí toto onemocnění. V tomto případě je nutné přitlačit prst na spodní nohu. Pokud se během lisování vytvoří zub, který nemůže vyřešit dlouho, je to známka edému. Pokud ani stopy po špičce dásně neprošly dlouhou dobu, jedná se o známku otoku.

Změna barvy kůže je také známkou otoku. Nahromaděná tekutina zabarví kůži v bledém stínu, který není zdravý. Kůže vypadá natažená a bude mít lesk..

Rychlé přibírání na váze. Otok může být indikován rychlým přírůstkem na váze, a to i při správné výživě..

Pokud se z těla uvolní malé množství tekutiny, kolik se spotřebuje. To také znamená otok..

Na konci dne je vidět dostatek příznaků otoku nohou. Při delším postavení se také objevuje otok. Edém se u ženy zpravidla snižuje, jakmile si dobře odpočine.

Edém v časném těhotenství

Tento článek vám poskytne odpověď na otázku, co dělat v případě otoku nohou u těhotných žen. Zpravidla je tento symptom snadno pozorovatelný pouhým okem v prvních stádiích těhotenství. Ale v prvním trimestru těhotenství je otok extrémně obtížný. Hlavní příčiny otoky v raných stádiích jsou:

 • Zvýšená hmotnost dělohy, která tlačí na cévy a žíly umístěné v pánvi.
 • Změna stravy. Nadměrná konzumace sladké a slané vede ke vzniku tohoto příznaku..
 • Otok na nohou není normou. To lze považovat za signál, který ukazuje na poruchu vnitřních orgánů. Nejprve ze všech otoků vyplývá selhání ledvin. Edém může být nejen zřejmý, ale také tajný. Nejnebezpečnější jsou samozřejmě edém. Pro jejich identifikaci je nutné porovnat množství spotřebované a uvolněné tekutiny. Pokud je méně než 75% tekutiny vyloučeno z těla, znamená to, že se uvnitř hromadí. Zjistit příčinu vzniku otoků. Potřebujete navštívit praktického lékaře. Předepíše testy a v případě potřeby pošle těhotnou ženu na urolog, endokrinolog a flebolog..

Jaké nebezpečí spočívá v otoku nohou

Pokud se otoky dolních končetin objevily v pozdních stádiích těhotenství a současně žena nemá v moči bílkoviny a vysoký krevní tlak, jedná se o normu. Zároveň otok neohrožuje dítě a matku. Není také vyžadováno žádné ošetření.

Pokud byl otok způsoben porušením práce vnitřních orgánů, považuje se to za patologii. V takovém případě je ohroženo dítě. Zejména může dojít k předčasnému porodu nebo potratu. Edém plodu a placentární tkáně je nejnebezpečnějším fenoménem pro život matky a dítěte.

Jak podniknout opatření proti otoku nohou

Aby se zbavily otoky nohou v posledních týdnech těhotenství, doporučuje se ženám dodržovat některá jednoduchá pravidla:

 • Pro odstranění přebytečné tekutiny a zlepšení krevního oběhu se doporučuje lehké cvičení..
 • Zbavte se otoku a umožní odpočinek se zvednutými nohami. Stačí ležet v této poloze každý den po dobu jedné hodiny. Současně se pod nohy položí váleček nebo polštář.
 • V tomto případě můžete použít světelnou masáž..
 • Mořské lázně dobře zbavují únavu a otoky.
 • Během dne se doporučuje používat co nejvíce čisté vody..
 • S touto nemocí nemůžete jíst slaná jídla. Tyto potraviny zachycují tekutinu. Sladká jídla mohou také zachytávat tekutiny..
 • V létě by těhotné ženy neměly být dlouho v žáru. Nezůstávejte také v horkých místnostech..

Léčba otoků nohou během těhotenství

Před zahájením léčby otoky se doporučuje, aby těhotná žena navštívila lékaře, aby zjistila příčinu jejího vzhledu. Po stanovení příčiny budou předepsány následující: léky a další užitečné postupy.

Pokud tedy během těhotenství dojde k závažnému otoku nohou, vyvstává okamžitě otázka, co v tomto případě dělat. Samozřejmě byste se měli poradit s lékařem, kde bude vybrána komplexní léčba. Lékař zejména předepíše kompresní úplety k nošení. Již bylo prokázáno, že nošení tohoto spodního prádla snižuje tlak a zmírňuje otoky nohou..

Pro vnější použití lékař předepíše: gely a masti, které zvýší tón a pružnost krevních cév a také aktivují krevní oběh. Poměrně v takových případech je předepsáno:

 • Troxevasinová mast,
 • Heparinová mast,
 • Varicobuster.

S gestózou lze předepsat diuretická antiseptika, která mohou rychle odstranit vodu z těla. Kromě toho budou mít protizánětlivé účinky. Mohou to být následující drogy:

 • Eufilin,
 • Kanefron.
 • Vitamin E a kyselina lipová.

Tyto léky zabraňují sekrečnímu otoku a zlepšují celkový stav těhotné ženy. V případě závažných příznaků a poruchy vnitřních orgánů lékař předepíše zvláštní ošetření a hospitalizaci.

Dietní doporučení

Pokud v pozdějších fázích otoky nohou během těhotenství vadí, měli byste se určitě obrátit na správnou stravu. A v tomto případě úplně prvním je snížení příjmu soli. Sůl nejen zadržuje tekutinu, ale také narušuje rovnováhu vody a soli v těle. V důsledku toho se objeví edém. Proto během žízně stojí za to pít pouze čistou vodu. Jeho množství nesmí být omezeno. Omezte doporučené použití: soda, káva a čaj. S otokem je velmi dobré jíst šťavnaté ovoce a všechny druhy citrusových plodů. Také dobré k jídlu: cibule, petržel a celer.

Lidové metody

Pro otoky nohou během těhotenství mohou být použity alternativní metody. Níže byste měli uvést pouze nejúčinnější:

 • Ovesný vývar. K přípravě vývaru budete potřebovat litr vody a 1 lžíci zrn. Oves se přivede k varu a poté se filtruje. Výsledný vývar v chladné formě se opije 3krát denně.
 • Brusinka. V tomto případě je kromě čerstvých bobulí zobáku nutný i med. Mleté spolu s ovocem.
 • Březová míza, dýňová a mrkvová šťáva. Tyto šťávy pomáhají odstraňovat přebytečnou tekutinu.
 • Dušené meruňky. Aby se kompot uvařil, v noci se nalije sušené meruňky vroucí vodou. Tento kompot se vypije ráno na lačný žaludek půl hodiny před snídaní.

Prevence otoků

Edema nebude otrávit těhotnou ženu v případě, že si bude odpočinout a pamatovat si na lehkou fyzickou aktivitu.

Na poznámku! Otoku je lepší zabránit, než se s nimi vypořádat.

Speciální cvičení pro nohy pro těhotné ženy, jóga, chůze - to vše zlepšuje krevní oběh a zabraňuje hromadění tekutin. Kromě toho byste měli určitě nosit pohodlné oblečení a boty..

Musíte upravit svůj jídelníček a příjem tekutin. Potraviny s vysokým obsahem soli jsou vyloučeny. Naopak zelenina a ovoce jsou naopak vítány.

Na poznámku! Denně by se mělo spotřebovat 1,5 až 2 litry vody.

Je důležité sledovat přírůstek hmotnosti. Obezita vyvolává nejen edém, ale také kardiovaskulární onemocnění..

Konečně

Otok nohou je samozřejmě vážným znakem. Tento jev se proto nedbalo nedoporučuje. Určitě byste měli navštívit lékaře a nechat se léčit.

Edém během těhotenství: 7 důležitých doporučení lékaře

Edém během těhotenství je stav, který se vyskytuje u většiny žen. Podle statistik se s nimi setkává pouze 20% těhotných žen. Edém často neovlivňuje tělo nastávající matky a jejího dítěte, ale někdy mohou doprovázet docela nebezpečné stavy, které vyžadují vyšetření a léčbu. Jaké jsou otoky během těhotenství a zda by se měly projevit nějaké projevy?

Isabella Charchyan
Porodník-gynekolog, Moskva

Edém je nadměrná akumulace tekutiny v intersticiálním prostoru kterékoli části těla. Během těhotenství se množství tekutin cirkulujících v ženském těle téměř zdvojnásobí, protože se také nachází v plodové vodě, placentě a rostoucím dítěti a jeho oběhovém systému. V tomto případě se mění metabolismus voda-sůl (sodík se hromadí v cévách, což zpomaluje vylučování tekutin) a rostoucí děloha tlačí na cévy a orgány, což zpomaluje krevní oběh a podporuje zadržování tekutin. Kromě toho vše způsobuje změna hormonálního pozadí během tohoto období pocit žízně, což také vede k otokům..

Edém jako syndrom doprovází mnoho nemocí různých orgánů a systémů těla: endokrinní, kardiovaskulární, renální a další zánětlivé procesy.

Otok (zvláště velký) není jen příznak, který vypadá neesteticky nepříjemně. Mohou být docela nebezpeční. V důsledku těžkého otoku matky může dojít k hypoxii (kyslíkové hladovění) a nastávající matka sama může trpět edémem vnitřních orgánů a v důsledku toho narušením práce. Edém může být také jedním z příznaků gestózy - stav, jehož závažný stupeň může dokonce vyvolat otázku předčasného porodu. Vzhled (a dokonce i jeho možný vzhled) je proto důležité sledovat v rané fázi.

Nicméně někdy i těžký otok neobtěžuje těhotnou ženu a její pohoda zůstává uspokojivá. I v takové situaci je lepší konzultovat lékaře, protože ve více než 90% takových případů se stav zhoršuje (bílkovina se objevuje v moči, stoupá tlak) a přechází do gestózy.

Edém začíná zpravidla narušit nastávající matku přibližně od 30. týdne (as gestózou - od 20. týdne) těhotenství.

Těžký otok může doprovázet těhotné ženy, které očekávají dvojčata nebo jen přinášejí velké ovoce.

Skrytý otok během těhotenství - co to je?

Zdá se, že otoky jsou vždy očividným problémem. To však není úplně pravda. Kromě zjevného otoku existují také tzv. Latentní (otoky vnitřních orgánů a tkání). Porodník-gynekolog, který pozoruje, můžete pomoci odhalit je provedením několika vyšetření:

 1. Pravidelné vážení. Příliš často se skrytý otok projevuje příliš velkým přírůstkem hmotnosti - více než 300 g týdně.
 2. Pravidelné měření obvodu nohy. Složitý latentní edém je indikován zvýšením obvodu dolní končetiny o 1 cm nebo více (měření se provádí jednou týdně).
 3. Studium indikátorů denní diurézy. Diuréza je objem moči vytvořený v určitém časovém období. S jeho pomocí je množství tekutiny, která byla opilá, porovnáno s objemem vylučované moči. Normálně se denně vypouští 3–4 veškerého opilého tekutin (včetně vody a dalších nápojů, ovoce a polévek).

Lékař zpravidla zjistí, zda je žena náchylná k otokům již v prvních týdnech těhotenství. Získává o tom údaje z vyšetřování pacienta, studia její ústavy, dědičnosti, anamnézy a také z krevního testu na biochemii. Čím dříve je známo, zda máte otoky, tím dříve můžete podniknout opatření, která jim zabrání.

Fyziologie a patologie otoků během těhotenství

Edém může být fyziologický a patologický. Fyziologický edém obvykle nezpůsobuje komplikace a dává těhotné ženě pouze pocit nespokojenosti s jejím vzhledem. Jejich původ je způsoben tím, že rostoucí děloha vytlačuje krevní cévy - to brání normálnímu odtoku krve. Děloha také tlačí na močovod, který způsobuje zadržování tekutin během těhotenství a v důsledku toho otok. Edém fyziologického typu může být také spojen s konstitucí samotné těhotné ženy - u žen s krátkou postavou a se zvýšenou tělesnou hmotností se vyskytují častěji.

Patologický edém zpravidla doprovází gestózu (pozdní toxikóza) - komplikace těhotenství, ke které může dojít ve třetím trimestru. Její příznaky jsou vysoký krevní tlak, vylučování bílkovin močí (normální, nepřítomné), nevolnost, zvracení, bolesti hlavy, křeče (eklampsie), horečka, ospalost nebo naopak silné otřesy a těžký otok. Avšak gestóza nemusí být doprovázena edémem a taková „suchá“ gestóza je považována za závažnější případ. Také, gestóza není nutně doprovázena všemi výše uvedenými příznaky. Nejnebezpečnější je přítomnost záchvatů. Preeklampsie v každém případě vyžaduje téměř vždy pomoc lékaře a nalezení těhotné ženy v nemocnici. Čím dříve s ním začnete léčit, tím méně je pravděpodobné, že se stane vážným.

Otok nohou během těhotenství

Otok nohou během těhotenství je nejčastější formou otoku. Obzvláště znepokojují ty, kteří tráví hodně času na nohou nebo jednoduše po dlouhé procházce. Edém je obvykle patrný na nohou a nohou. Oblíbená obuv se zároveň stává malou nebo velmi drcitelnou. Je důležité vybrat ten, který nezpůsobí nepohodlí z dobře natažených materiálů, aby bylo pohodlné nosit odpoledne. Za zmínku stojí také opuštění vysokých podpatků, upřednostňování nízkých a stabilních. Pokud máte obavy z otoku nohou v průběhu těhotenství, zkuste opustit dlouhé procházky, nestojte dlouho na nohou, zaujměte polohu doma a zvedněte nohy nahoru, pravidelně také provádějte masáž chodidel.

Otok rukou během těhotenství

Edém rukou během těhotenství se zpravidla objevuje u žen, které pracují u počítače, jsou zapojeny do vyšívání a jakéhokoli jiného monotónního pracovního procesu - díky rovnoměrným pohybům dochází k přetížení tekutin. V tomto případě musíte pravidelně provádět prstová cvičení. Také od druhé poloviny těhotenství lékaři nedoporučují nošení prstenů na rukou. Pokud je neodstraníte včas, můžete počkat na určitý stupeň nafouknutí, při kterém bude velmi obtížné nebo nemožné je odstranit..

Edém obličeje během těhotenství

Otok obličeje během těhotenství je snadno pozorovatelný - obličej je kulatý a nafouklý. Nadýmání víček způsobuje zvláštní nepohodlí, pod očima se objevují tašky. Důvodem jsou specifické anatomické rysy očních víček - v této oblasti je uvolněné vlákno, které silně absorbuje tekutinu. Je možné omezit otok na obličeji při dodržení obecných pravidel pro prevenci otoku těla.

Otok nosu během těhotenství

Nos může bobtnat v důsledku obecného otoku obličeje, jakož i v důsledku možných alergických reakcí, které se během očekávání dítěte výrazně zhoršují. Je vhodné zabránit nazálnímu přetížení a otoku, protože v důsledku problémů s dýcháním je přístup kyslíku k dítěti obtížný. Můžete odstranit otoky pomocí kapek, ale nezapomeňte, že těhotné ženy mají zakázáno používat řadu obvyklých léků, proto je lepší, pokud vám lékař předepíše lék, který přesně ví, jaké prostředky jsou povoleny.

Prevence a léčba otoků během těhotenství

Těhotným ženám s otokem je věnována zvýšená pozornost ve fázi řízení na předporodních klinikách. Nastávající matka je pravidelně vážena, je měřen krevní tlak a ledviny jsou monitorovány močovými testy. Vše je zaměřeno na prevenci (prevenci) komplikací. Tipy, které lékaři dávají:

 1. Upravte svou výživu. Odstraňte smažené a uzené (jídlo připravené tímto způsobem má nepříznivý vliv na krevní cévy), vařte maso a zeleninu, páru, pečte. Jídlo by mělo obsahovat dostatečné množství bílkovin (aby nedošlo k jeho nedostatku, ke kterému může dojít při gestóze). Je také lepší nejíst mastná, kořenitá, nakládaná, sladká jídla, housky. Ale nízkotučné vývary, cereálie, ovoce a zelenina by se měly jíst pravidelně. Pro prevenci otoky je užitečné trávit dny nalačno, ale bez unášení ne více než jednou týdně a vždy po konzultaci s lékařem.
 2. Omezte příjem soli (ideálně na 1–1,5 g denně). Obsahuje sodík, díky čemuž zadržuje tekutinu v těle. Je důležité nejen přidávat sůl (nebo vůbec ne sůl) během vaření, ale také odstraňovat okurky, zelí, sledě, hranolky, sušenky, klobásy a klobásy ze stravy..
 3. Pijte více. Dostatečné množství tekutiny urychlí metabolismus ve vodě ve vašem těle. Pokud pijete trochu, můžete přivést tělo k dehydrataci, což není o nic méně nebezpečné. Pijte až 1,5 litru vody denně (bez polévek, kompotů) a vypijte většinu tekutiny před večeří a ponechte ji na večer menší. Je lepší pít ne ve velkých brýlích, ale v malých doušcích, často, ale postupně. Neměli byste však také tekutinu zneužívat - to je plné vzhledu ještě většího opuchnutí. Můžete pít nejen vodu, ale také džusy (nejlépe neslazené a čerstvě vymačkané), ovocné nápoje, čaj s mlékem. Zároveň je lepší se nezapojit do černého čaje a kávy, mohou ovlivnit krevní cévy a tlak. Zelený čaj také není tak užitečný, jak si mnoho lidí myslí: obsahuje velké množství kofeinu a může také ovlivnit stav krevních cév. Můžete pít maximálně dva šálky denně. Zapomeňte na sodu, tím sladší. Kromě zadržování tekutin také vyvolává pálení žáhy. Pokud začnete pít tzv. Diuretické čaje, poraďte se se svým lékařem - ne všechny tyto nápoje mohou mít prospěch a musíte je brát velmi opatrně.
 4. Pohybujte se a provádějte silou gymnastiku. Při aktivních pohybech je riziko otoku sníženo na polovinu. Udělejte speciální cvičení pro těhotné ženy, jógu, navštivte bazén. Hlavní věc není přehánět to a dělat to, jak nejlépe umíte. Zatížení by mělo být rovnoměrné a dávkovat..
 5. Odpočívej nohy. Snažte se stát a nechodit příliš dlouho. Pokud sedíte, postavte nohy na speciální stojan nebo stoličku. V tomto případě je přísně zakázáno sedět s jednou nohou zkříženou na druhé. Při delším sezení asi jednou za hodinu si udělejte gymnastické nohy - otočte je různými směry. Stůjte střídavě na patách a na půl špičkách. Nesedejte dlouho na jedné póze. Ležící, položte váleček pod nohy. Ochlazujte koupel a masáže nohou.
 6. Snažte se být dlouho v horku nebo v dusných místnostech.
 7. Dle doporučení lékaře používejte speciální kompresní oděvy. Otok nohou může být doprovázen křečovými žilami. Na řešení tohoto problému by se měl podílet flebolog, on vám také určí prádlo potřebné míry komprese. Hlavní věc je vybrat si velikost, neměla by stisknout.

Edém je příznak spojený s téměř každým těhotenstvím. Malý otok je téměř nevyhnutelný, ale v nich není nic nebezpečného. Není tedy třeba se obávat. Hlavní věcí je ukázat zodpovědnost včas a nezapomenout na pravidla jejich prevence, aby nedošlo ke značné míře. V tomto případě po porodu otok poměrně rychle vymizí, protože ženské tělo ponechává asi 8 litrů přebytečné tekutiny. A na tento problém rychle zapomenete.

Příznaky edému: kdy navštívit lékaře

Nejjednodušší způsob, jak zjistit, zda máte otok nebo ne, je stisknutí prstu na kůži. Pokud nedochází k otokům, nebude na kůži žádná stopa, pokud ano, uvidíte díru, která se vyrovná poměrně pomalu, a samotná kůže bude bledá a napjatá s otoky..

Mírný otok nepoškodí těhotnou ženu, existují však známky, které si všimly, že je lepší neváhat konzultovat lékaře:

 • Dramatický nárůst hmotnosti. Pokud získáte více než 300 g týdně, znamená to výrazný otok a velké množství přebytečné tekutiny v těle.
 • Projev otoků ráno. Otok je zpravidla dočasný a večer se zintenzivňuje a ráno to nenasvědčuje. Pokud vás ráno vadí, může jít do nebezpečné míry.
 • Pálení, brnění prstů a rukou, jejich necitlivost. To je způsobeno kompresí nervů. Při těžkém otoku se mohou objevit i obtíže při ohýbání prstů a je bolestivé šlápnout na nohy.
 • Boty jsou těsné a stísněné, prsteny se obtížně odstraňují z prstů nebo se neodstraňují vůbec.
 • Silné zaoblení obličeje, otoky nosu a rtů.
 • Palpitace, dušnost, zvýšený tlak.
Články O Neplodnosti