Hlavní Analýzy

Příznaky a léčba křečových žil v průběhu těhotenství

Očekávání dítěte je bezpochyby nádherné období v životě každé ženy. Často je však spojována s různými úzkostmi a komplikacemi. Jednou z nich jsou křečové žíly během těhotenství. Růst plodu způsobuje velké zatížení ženských nohou, cévy to někdy nemohou vydržet a vzniká nepříjemné onemocnění. To nejen kazí estetický vzhled, ale může být docela nebezpečné pro zdraví a dokonce i život. Více o tom v článku..

V článku řekneme:

Hlavní příčiny patologie

Křečové žíly u těhotných žen jsou poměrně častým jevem, s ním se potýká každá třetí žena.

Příčiny křečových žil během těhotenství je několik:

 1. Složení krevních změn, fibrinogen roste během těhotenství. Je „zodpovědný“ za viskozitu krve. To znamená, že krev je silnější, obtížnější se pohybovat v cévách, je narušen normální průtok krve. Žíly proto nemohou stát a expandovat. S růstem fibrinogenu také roste pravděpodobnost krevních sraženin.
 2. Růst progesteronu v krvi je nepříznivým faktorem pro cévy. Faktem je, že tento hormon snižuje tón dělohy, chrání tělo před potratem a předčasným porodem. A spolu s tím klesá cévní tón.
 3. Objem krve se během těhotenství zvyšuje téměř dvakrát, toto zvýšení vede ke skutečnosti, že cévy nemohou zvládnout neobvyklý objem krve a jsou zdeformovány.
 4. Jak je uvedeno výše, růst plodu vytváří zvýšený tlak na cévy.

Kromě toho může mít žena nepřímé nepříznivé faktory pro vývoj křečových žil v průběhu těhotenství:

 • dědičný faktor;
 • rychlý nárůst tělesné hmotnosti;
 • nedostatečná přítomnost těhotné vlákniny, vitamínů ve stravě;
 • nízká mobilita.

Pokud matka trpěla křečovými žilami během těhotenství na nohou, pak má dcera pravděpodobně tento problém.

Příznaky křečových žil v průběhu těhotenství

Na počátku nemoci nemusí žena cítit žádné příznaky. Pak jsou tu pavoučí žíly, pavoučí žíly. Ale jen málo lidí jim věnuje pozornost. Ale když se ve večerních hodinách objeví otoky nohou, stejně jako noční křeče, mnoho z nich už je znepokojeno.

Dále jsou žíly viditelné pouhým okem, „jdou“ na povrch kůže nohou. To nejen kazí vzhled, ale také vyvolává obavy. Nakonec to může být ještě horší! Ve dilatačních žilách se mohou tvořit krevní sraženiny, což již ohrožuje život ženy a plodu..

Během těhotenství není možné zcela léčit křečové žíly, patologii se můžete zbavit až po porodu.

Kromě toho se u křečových žil v těhotenství týkají:

 • těžkost v nohou;
 • potíže s pohybem (někdy nohy natolik natolik, že je obtížné chodit);
 • kreslení bolesti nohou.

Mnoho těhotných žen samozřejmě sní o tom, jak se těchto příznaků zbavit. Za tímto účelem musíte kontaktovat flebologa nebo chirurga, on řekne, co má dělat.

Nejběžnější typy

Během těhotenství nejsou na nohou pouze křečové žíly.

Existují také křečové žíly:

 • vulva
 • stydké pysky
 • konečník (lépe známý jako hemoroidy).

Mezi nejčastější křečové žíly u těhotných žen patří dolní končetiny a hemoroidy. Ta přináší ženě mnoho problémů - bolest při pohybu stolice a krev ve stolici. Pokud nezačnete léčbu křečových žil v průběhu těhotenství, mohou nastat velké problémy, jako je žilní krvácení. Abyste tomu zabránili, musíte se včas obrátit na lékaře. Řekne vám, jak zacházet s křečovými žilami během těhotenství..

Efektivní léčba

V současné době existuje mnoho léků na křečové žíly pro těhotné ženy. Ale jmenovat je sami, je velmi nebezpečné. Protože mnoho léků má vážné kontraindikace. Lékař předepíše vhodnou léčbu, která nepoškodí matku ani dítě.

Z orálně podávaných venotoniků můžete jmenovat:

Z krémů na křečové žíly jsou předepsány:

 • Lyoton;
 • Troxerutin;
 • Hepatrombin;
 • Heparinová mast;
 • Venoruton.

U hemoroidů jsou těhotným ženám předepsány speciální rektální čípky:

 • Betiol;
 • Úleva
 • Rakytník řešetlákový;
 • Hepatrombin;
 • Glycerol;
 • Methyluracil;
 • Natalside;
 • Posterisan a kol.

Recepty tradiční medicíny můžete také použít k léčbě křečových žil u těhotných žen. Nejprve je však třeba se poradit se svým lékařem, protože mnoho z těchto receptů může být pro dítě škodlivé..

Lidové metody boje

Zde jsou některé z užitečných receptů na tradiční medicínu pro těhotné ženy:

 1. Jablečný ocet. Mohou třít části nohou postižené křečovými žilami a mohou být užívány orálně, ale pouze ve zvláštní dávce. Do sklenice vody přidejte nanejvýš lžičku octa a vypijte jednou denně. Za měsíc takové léčby se objeví pozitivní změny.
 2. Kaštan. Tato rostlina je vždy na prvním místě mezi léčbami křečových žil. Protože dokonale posiluje cévní stěnu, zmírňuje otoky, zmírňuje křeče a tíže v nohou. Po dohodě s lékařem si můžete rubovou tinkturu kaštanů otřít a pít uvnitř. Užívejte tinkturu dvakrát denně určitý počet kapek, které Vám lékař předepíše. O deset dní později si musíte dát pauzu. Poté lze příjem opakovat.
 3. Zelená rajčata. Rajčata je nutné rozřezat na polovinu a poté ji připevnit k bolavým oblastem nohou. Je nutné udržet, dokud se neobjeví pálivý pocit. Někteří je připoutali na nohy celou noc a ráno je vypláchli studenou vodou.
 4. Můžete si otřít nohy tinkturou Kalanchoe, musíte to dělat každý den po dobu tří měsíců.
 5. Brambory. Nastrouhejte několik syrových brambor na hrubé struhadlo, dejte na hadřík gruel a připravte obklad. Pevně ​​ji obvazujte, po 4 hodinách ji vyjměte.
 6. Pelyněk. Rozemelejte pelyňku na homogenní hmotu, rozřeďte mlékem a připojte k nohám. Pevně ​​utáhněte a po 2 hodinách vyjměte kompresi.

Fyzioterapie

Zdravotní gymnastika také pomáhá s křečovými žilami. Existuje několik cvičení pro těhotné ženy, které mohou snížit výskyt tohoto onemocnění..

Tady jsou některé z nich:

 1. Posaďte se na židli a každou nohu proveďte kruhovým pohybem nohou. Opakujte 10krát.
 2. Ležící na zádech, opatrně zvedněte nohy a provádějte pohyby nohou, které simulují jízdu na kole.
 3. Postavte se, zvedněte si prsty na nohou a najeďte na paty. Opakujte 10krát.
 4. Jděte na místo, aniž byste si na 2 minuty sundávali ponožky z podlahy.

Je velmi užitečné jít po schodech dolů. Je také důležité chodit hodně na čerstvém vzduchu - chůze normalizuje průtok krve. Po námaze je nutné ležet na zádech a zvedat nohy o 20 stupňů.

Základy prevence

Dobrou prevencí a léčbou křečových žil je použití kompresního punčochového zboží. Ošetřující lékař vám pomůže vybrat typ a kompresi.

Existuje několik typů kompresního punčochového zboží:

Punčocháče proti varixům pro těhotné ženy se používají pro rozsáhlé křečové žíly na velkých plochách nohou, od nohou po boky. S malými křečovými žilami na místě ke kolenům se používají ponožky. Elastické obvazy, které jsou upevněny na nohou a poté obvazovány do kyčle, také úspěšně pomohou..

Hlavní léčba křečových žil během těhotenství je zaměřena na prevenci trombózy a zajištění dobrého krevního oběhu.

Pletené oblečení by se mělo nosit ráno, pokud možno z postele. Před tím můžete použít léčivý krém. Pak si musíte lehnout dalších deset minut, abyste normalizovali krevní oběh. Můžete ho nosit celý den, před spaním.

Žena, která otěhotní, by měla pro křečové žíly provést následující preventivní opatření:

 1. Spát v noci na levé straně. Působí příznivě na plod a cévy matky.
 2. Více chůze na čerstvém vzduchu. Během pohybu cévní stěna posiluje, krev je nasycena kyslíkem a složení krve se zlepšuje. Procházky brání trombóze.
 3. Normalizujte výživu, ve stravě těhotné ženy by měly být všechny potřebné minerály a vitamíny. Můžete si také vzít vitamínové komplexy.
 4. Udělejte speciální cvičení pro těhotné ženy.
 5. Vyvarujte se dlouhého sezení a stání.
 6. Zajistěte, aby se tělesná hmotnost těhotné ženy nezvyšovala velmi rychle.
 7. Používejte pohodlné boty na podpatku.
 8. Pro podporu břicha musíte použít speciální obvaz.
 9. Nikdy nekouřit ani nepít alkohol..
 10. Pro těhotné ženy je dobré navštívit bazén.
 11. Velmi dobrá posiluje kontrastní sprcha krevních cév. Měl by se užívat pouze ráno. Horké koupele, koupele a sauny jsou během těhotenství zakázány.
 12. Užijte si více odpočinku s nohama nahoru.

A určitě se musíte řídit doporučeními lékaře, jinak nepříjemným následkům varixů nelze zabránit.

Důsledky vývoje nemoci

Pokud neléčíte křečové žíly, jsou možné vážné komplikace. Někteří dokonce ohrožují život matky a dítěte.

Zde jsou některé komplikace křečových žil během těhotenství:

 1. Trombóza. V rozšířených žilách se mohou tvořit tromby. Někdy přicházejí a pohybují se přes plavidla, což je velmi nebezpečné.
 2. Plicní embolie. Toto je vážný a život ohrožující stav, když krevní sraženina vstoupí do plic, brání krevnímu oběhu a přívodu kyslíku. Neexistují žádné předběžné příznaky, které komplikují diagnostiku onemocnění..
 3. Tromboflebitida. Krevní sraženina v cévě způsobuje zánět. V tomto případě je viditelná zarudnutí a otok končetiny. Příznaky - silná bolest a svědění na konkrétním místě.
 4. Trofický vřed. U křečových žil a diabetes mellitus dochází k takové komplikaci. Současně se zapálí nejen kůže, ale také kosti a šlachy. Tento proces se vyvíjí po dlouhou dobu a připojují se k němu různé infekce.

Proto, aby se předešlo tak strašným komplikacím, je třeba na tuto nemoc včas upozornit a zahájit léčbu. Je důležité dodržovat všechny pokyny ošetřujícího lékaře.

Léčba křečových žil v průběhu těhotenství. Medicína plus domácí léky

Nastávající matky si často všimnou, že se na jejich nohách objevily cévní „hvězdy“ a „červy“ rozšířených žil. Takto se projevuje křečové onemocnění, ke kterému často dochází v průběhu těhotenství, kdy je léčba tohoto onemocnění omezena. Lidová léčba pomůže zmírnit stav a zabránit dalšímu rozvoji nemoci.

Anna Ivanchina
Terapeut, Lékařské středisko pro obchodní řízení prezidenta Ruské federace

Křečové žíly - postupně se vyvíjející chronické onemocnění. Vyznačuje se nerovnoměrným zvětšením průměru a délky safénových žil, jejich kroucením, tvorbou sukulárních prodloužení - uzlů v místech ztenčení žilní stěny. Existuje několik faktorů predisponujících k nástupu a vývoji nemoci. Především jde o vrozenou slabost pojivové tkáně, což znamená slabost svalů a stěn samotných žil. Pokud jeden z rodičů onemocněl křečovými žilami, je pravděpodobnost, že se u dítěte zdědí, 68%, a pokud oba nemocní trpí touto nemocí, pak riziko stoupne na téměř 79%..

Výskyt nemoci a škodlivé pracovní podmínky také ovlivňují žíly a pro žíly je to téměř stejně špatné, když musíte při práci jen stát, jen chodit nebo jen sedět, to znamená škodlivé fyzické uniformitě. Chůze je však lepší než sezení a sezení je lepší než postavení. Nadměrná tělesná hmotnost, kouření, chronická zácpa a těhotenství také predisponují ke křečovým žilám. Těhotenství je rizikový faktor, protože zvětšená děloha komprimuje žíly malé pánve a poté dolní dutou žílu, čímž zvyšuje intravenózní tlak a zabraňuje venóznímu výtoku.

Jak ta nemoc jde??

Existují tři fáze křečových žil:

Stupeň kompenzace. Pod kůží jsou vidět rozšiřující se žíly a křečové uzly, objevují se potíže se zvýšenou únavou a pocitem těžkosti v nohou..

Fáze subkompenzace nebo částečné kompenzace. V této fázi křečových žil dochází k bolesti. Pocit prasknutí nohou je výraznější. Po dlouhém zatížení se na postižené končetině objeví otok, který se zvednutými nohami postupně zmizí v poloze na zádech. V noci se mohou objevit křeče v lýtkových svalech..

Fáze dekompenzace. Edém je výrazný a prakticky prochází v náchylné poloze. Žilní uzliny jsou významné, dilatační žíly jsou jasně viditelné pod kůží, která se stává suchou, snadno zranitelnou, cyanotickou karmínovou. Tato fáze je charakterizována výskytem trofických vředů, které se mohou objevit i samy o sobě, bez viditelného poškození kůže v důsledku narušení jejího prokrvení.

Ve druhém a třetím stádiu křečových žil může dojít k závažné komplikaci - akutní tromboflebitida - prasknutí křečové žíly s krvácením. Tato podmínka vyžaduje okamžitý zásah chirurga..

Pro léčbu nemoci v počátečním stadiu a pro její prevenci můžete použít léčebná cvičení, bylinné medicíny, někdy stačí jen pár jednoduchých pravidel. Ve fázi subkompenzace a zejména dekompenzace však nelze v případě komplikací upustit od odborné lékařské péče.!

Léčba

Gymnastika proti křečovým žilám. Terapeutická gymnastika je velmi důležitou, nezbytnou součástí komplexní a účinné léčby a prevence křečových žil: zlepšuje žilní a lymfatické výtoky. Před zahájením cvičení lékařské gymnastiky se poraďte se svým porodníkem - gynekologem, pokud máte nějaké kontraindikace, například zvýšený tonus dělohy atd..

Jako zahřátí (i na pracovišti) několikrát denně můžete provést následující jednoduché cvičení: přenést svou váhu rytmicky, kolísat od paty k patě a zpět, opakovat pohyb 10-15krát.

Tradiční medicína používá infuze, pleťové vody a koupele na nohou s infuzemi léčivých bylin a mastí k prevenci a léčbě počátečních forem křečových žil. Samozřejmě, pokud je nemoc již vyjádřena, lze bylinnou medicínu považovat pouze za doplňkovou léčbu. Pokud nemáte individuální nesnášenlivost, můžete si z níže uvedených receptů vybrat nejúčinnější a nejvhodnější pro vás.

Tyto infuze lze použít pro obklady:

 1. Trávu důkladně rozdrťte trávu s šedými květy pelyněk, smíchejte 3 polévkové lžíce 500 ml čerstvého jogurtu, vše promíchejte, naneste na tenká kýta (nebo na měkký hadřík). Připojte na místo největší dilatace žil, přikryjte voskovým papírem. Držte takovou komprimaci po dobu 20 minut vleže, zatímco nohy by měly ležet na nízkém polštáři ve zvýšené poloze. V případě potřeby můžete provést dva takové postupy denně.
 2. Připravte infuzi kuželů obyčejného chmele v množství 1 polévková lžíce surovin na sklenici vroucí vody, zahřívejte ve vodní lázni po dobu 20 minut, namáhejte, vytlačte dušené suroviny. S odvarem připravte obklad, jako v prvním receptu.
 3. Stejným způsobem připravte infuzi listů nebo koňských květů. Můžete si dát obklad s sebou celou noc, ráno po odstranění obkladu, umyjte si nohy studenou vodou.
 4. Naplňte láhev lékárny čerstvými květy heřmánku a přidejte rostlinný olej (můžete olivový). Trvejte na tom, že obsah láhve pravidelně protřepáváte. Kmen, zmáčkněte zbytek. Jemně vtřete olej do kůže přes rozšířené žíly 1-2krát denně (ráno a noc).
 5. Ovoce z kaštanů rozemeleme na jemný prášek bez kůry. Nalijte 50 g tohoto prášku do sklenice rostlinného oleje. Před spaním lehce vmasírujte tímto olejem chodidla v tomto směru od nohou po stehno. Před použitím olej protřepejte.
 6. Lžíce rozdrcených květů měsíčku lékařského vařila sklenici vroucí vody a trvala na hodině v termosku. Roztavte 200 g lanolinu ve vodní lázni a promíchejte na homogenní hmotu s 50 g infuze. Jemně vtřete mast do pokožky přes rozšířené žíly 1-2krát denně. S touto mastí můžete dělat obklady v noci. Masť skladujte v lednici.
 7. V noci můžete dělat obklady s opařeným listím zelí, abyste snížili místní zánět, bolest a pocit plnosti..
 8. Čerstvé listy ostružin a šedých vařte vroucí vodou po dobu 5 minut, pro komprimování použijte teplé listy. Kompresi aplikujte přímo na místa s křečovými žilami.
 9. Koupele na nohou s infuzemi léčivých bylin se užívají 2-3krát týdně. Pro přípravu infuze uvařte 200 g drceného rostlinného materiálu, 2 litry vroucí vody, zahřejte 10 minut ve vodní lázni a trvejte na tom v termoskách po dobu další hodiny, napněte se, vytlačte dušené suroviny. Nalijte do mísy, přidejte vodu tak, aby teplota roztoku nepřesáhla 38 ° C (vysokoteplotní lázně jsou během těhotenství kontraindikovány). Trvání procedury je asi 10-15 minut. Poté musíte udělat lehkou relaxační masáž nohou hladkými pohyby z nohy na stehno a lehnout si s nohama zdviženými po dobu nejméně dalších 40 minut. Je lepší udělat tuto sadu procedur před spaním. Koupele jsou kontraindikovány ve komplikovaných formách onemocnění (akutní tromboflebitida, trofické vředy atd.).

Pozornost! Nepoužívejte celofán pro obklady, zejména ty dlouhé. Může vyvolat vznik vyrážky na plenkách.

Můžete použít následující poplatky:

 • Ve stejných částech smíchejte trávu ze sušeného ibiška, listy březové pahýlové květy lučního jetele.
 • Vezměte ve stejném poměru hap ovoce, květy heřmánku a listy lískových oříšků.

Za orální podávání můžete za léčivé byliny vařit následující poplatky

 1. Infuze květů jetele lučního. Lžíce drcených surovin ve 2 šálcích vroucí vody, vařená v termoskách a trvají na tom, 2 hodiny, napětí. Vezměte třetinu až půl sklenky 4krát denně.
 2. Připravte si sbírku stejných částí listů brusinky brusinky, listů divoké jahody, listů podbělů, květů kalina, květů měsíčku lékařského a trávy pětilisté. Dvě polévkové lžíce kolekce vaří 2 šálky vroucí vody. Zahřejte ve vodní lázni po dobu 15 minut, vyhněte se varu, a pak trvejte na teplém místě po dobu dalších 40 minut, vypusťte. Vezměte půl sklenky 4krát denně.
 3. Vezměte ve stejném poměru plody Viburnum vulgaris, květy měsíčku lékařského, manžetové listy, zelené slaměné ovesy, dvojdomé kopřivy, malinové listy a jitrocel listy. Připravte a vezměte infuzi, jak je popsáno v předchozím receptu.
 4. Smíchejte výhonky borůvek, plodů horského popela, heřmánkových květů, trávy pětilisté, zelené fazolové listy, celé rostliny divokých jahod, květů lučního jetele, malolistých lipových květů a trávy sušené rmutem. Uvařte stejným způsobem..

Jak se vypořádat s křečovými žilami v nohou během těhotenství

Jak muži, tak ženy mají šanci čelit křečovým žilám. Ty však mají vyšší predispozici k vývoji nemoci. Provokujícím faktorem je těhotenství. Křečové žíly během těhotenství jsou pozorovány u 80% nastávajících matek. Někteří lidé způsobují značné potíže, jiní si téměř nevšimnou příznaky, protože nemoc probíhá latentně. Jak se vyhnout křečovým žilám během těhotenství a snížit jeho projevy, pokud se nemoc cítí?

Příčiny

Výchozími faktory pro zahájení patologického procesu jsou:

 • zvýšená viskozita krve;
 • věk nad 35 let (zejména v kombinaci s kouřením);
 • dlouhé statické zatížení;
 • obezita (ostrý nárůst hmotnosti posiluje predispozici);
 • sedavý životní styl.

Během těhotenství vyvolávají křečové žíly další důvody: v těle nastávající matky je produkován progesteron. Nejprve podporuje vývoj embrya, potom plod. V počátečních stádiích progesteron zajišťuje normální fungování corpus luteum, což přispívá k zachování těhotenství.

Progesteron uvolňuje hladké svaly dělohy a způsobuje menší kontrakci. Sečteno a podtrženo: embryo dokáže získat oporu v endometriální vrstvě a dobře přežívá.

Ale tento hormon má také „vedlejší účinek“. Projevuje se oslabením svalové vrstvy, která drží žíly. Sečteno a podtrženo: žíly ztrácejí tón. Krev čerpaná tepnami „neochotně“ se vrací žilami, dochází ke stagnaci, oblasti se zpomaleným proudem.

Jiné příčiny křečových žil během těhotenství:

 • snížení fyzické aktivity v posledním trimestru;
 • přibývání na váze;
 • zvýšené zatížení žil dolních končetin v důsledku stlačování cév rostoucích z dělohy;
 • „Zahušťování“ krve;
 • zvýšení cirkulačního objemu krve.

Zvýšení viskozity krve u žen v reprodukčním věku také nastává mimo těhotenství - s použitím COC. Ale zatímco dítě čeká, krev je mnohem silnější.

Co se stane s nemocnými žilami a jak křečové žíly

Plavidla se stávají méně pružnými, jejich odolnost vůči nepříznivým faktorům se snižuje. Porušení funkce žilních chlopní je pozorováno: oslabují, nezavírají se úplně. Výsledek: v místech, kde se normální odtok krve zpomaluje, se žíly mění patologicky: expandují, stávají se zvrásněné a u mnoha žen se jasně objevují na nohou. Během tohoto období se vyskytují křečové žíly nejen na nohou: změny mohou ovlivnit cévy pánve, vagíny. Častěji však dolní končetiny stále trpí v důsledku neustálého přetížení, které jim lze připsat.

Příznaky varixů během těhotenství jsou stejné jako u těhotných žen. Jsou rozděleny do znaků označujících počáteční a progresivní fáze. Podívejte se na stůl.

Počáteční fáze onemocněníÚnava ve večerních hodinách. Vzhled (obvykle v lýtkové oblasti) cévních "hvězd". Malý otok chodidel a nohou, viditelný večer a ráno ráno, po nočním odpočinku.
Těžké křečové žílyBolesti v žilách. Vyčnívající žíly. Pálení, pocit „plnosti“ v nohou po dlouhé procházce. Nohy jsou "bzučení". Noční křeče. Otok.

Průběh existujících křečových žil často zhoršuje těhotenství. Pokud onemocnění probíhalo latentně, je třeba během těhotenství pozorovat žíly od prvního trimestru.

Nebezpečí a komplikace

Ženy s diagnózou křečových žil by měly být během těhotenství zvláště opatrné. Nemoc v počátečním stádiu nepředstavuje zdravotní riziko, ale pokud nebudou přijata opatření k udržení žil, mohou se v průběhu času vyvíjet komplikace. Nebezpečnou komplikací je tromboflebitida. Se závažnou žilní nedostatečností a zvýšenou viskozitou krve se tvoří krevní sraženiny - krevní sraženiny. Ucpávají lumen žíly a zasahují do oběhu. Přerušený trombus je nesen proudem krve vnitřními orgány a může způsobit okamžitou smrt ženy. Lékaři nemají čas ji zachránit.

Co jiného je nebezpečné tromboflebitida? Žíly během těhotenství oslabují a patologický proces také ovlivňuje kůži, protože je narušen krevní oběh. Stává se tenkým, lesklým, suchým. Vředy a kousnutí hmyzem v místech nejzávažnějších škod se dlouho nezhojí, rychle se nakazí. Při vstupu mikrobů nejsou erysipelas vyloučeny. V pokročilých případech se na poškozených místech objevují trofické vředy. Je velmi obtížné je vyléčit..

Naštěstí jsou takové komplikace vzácné. Co by měla žena udělat, aby zabránila rozvoji nemoci a zastavila ji v rané fázi?

Prevence

Preventivními opatřeními lze dosáhnout pozastavení patologického procesu. A po porodu někdy nemoc sama odejde, pokud byly žíly mírně poškozeny.

Hlavním prostředkem prevence je pohyb. Je důležité zůstat fit ve všech fázích těhotenství..

Není-li předepsaný odpočinek na lůžku, jehož potřeba je způsobena rizikem potratu nebo předčasného porodu, musí nastávající matka každý den chodit za přijatelnou cenu. Vyberte si boty s malou stabilní patou nebo atletickou obuv, aby svaly dostávaly rovnoměrné zatížení a aby nedošlo k narušení průtoku krve..

Povinný komplex poplatků. Proveďte to, když se budete cítit dobře, v klidných podmínkách. Každý zná cvičení od dětství..

 1. "Kolo". Lehněte si na záda a „šlapejte“ mírným tempem. Odpočiňte si a odpočiňte si. Pak pokračujte ve svých třídách. V pozdějších stádiích se cvičení vzdejte, protože v poloze na zádech je svírána dolní dutá vena, a to může způsobit závratě. Na začátku těhotenství a ve druhém trimestru neexistují žádná omezení.
 2. Rozkoly. Postavte se přímo na prsty na nohou, trochu se postavte a sklopte se až na doraz. Opakujte, dokud se trochu unaví..
 3. "Procházka". Procházka po místnosti nejprve na nohou, pak na vnitřní straně chodidel, pak na vnější straně. Uschovat!
 4. Otáčení Postavte se rovně, zvedněte pravou nohu a otočte nohou. Cvičení opakujte s levou nohou..

Co jiného je dobré udělat? Zaregistrujte se do bazénu. Tam je zatížení rovnoměrné na svalech celého těla. Svaly nohou a žil jsou posíleny, aniž by došlo k přetížení.

Tato opatření jsou užitečná pro prevenci křečových žil a v počátečních fázích. V pozdějších fázích je nutná předchozí konzultace s flebologem.

Chcete-li předejít problémům s žilou, zkuste spát častěji na levé straně s polštářem pod žaludkem. Nesedejte v poloze „noha noha“: takto jsou stlačeny velké nádoby.

Během těhotenství je důležité nosit kompresní punčochové zboží. Punčocháče jsou vhodné v prvních měsících, a pak jděte na punčochy a kolena. Nelze si vybrat punčochy s nezbytným stupněm komprese sami, takže navštivte flébologa, který určí stav vašich žil a doporučí správný stupeň tlaku..

Léky

Pro léčbu křečových žil mohou těhotné ženy užívat řadu léků, které posilují stěny krevních cév. Toto je skupina vetotonik, která zahrnuje:

Časový rozvrh přijímání: 1krát denně na tabletu. Kurz trvá až 3 týdny. Ale nemůžete předepisovat léky sami, to je úkol lékaře.

Vzhledem k tomu, že ženy čekají dítě, vzhledem ke zvláštnostem jejich situace, nemohou vzít mnoho léků dovnitř, jsou často předepisovány masti a gely. Účinnost externích léčiv v počátečních stádiích křečových žil je nepopiratelná.

Pomoc při řešení problému:

 • venolife gel;
 • troxevasinum (mast);
 • troxerubin;
 • hepatrombin;
 • lyoton;
 • vetoruton.

Léky zlepšují krevní oběh, stimulují krevní oběh, zpevňují stěny krevních cév a tónují je..

V pokročilých případech je nutný chirurgický zásah. Lékaři provádějí skleroterapeutický postup (látka je injikována do nemocné žíly punkcí, která ji vypíná z krevního oběhu - čímž se předchází riziku krevních sraženin). Někdy je provedena flebektomie - poškozená žíla je odstraněna. U těhotných žen se tato opatření používají v extrémních případech, pokud je riziko trombózy vysoké.

Výživa

Během těhotenství věnujte pozornost prevenci zácpy - jsou jedním z faktorů, které vyvolávají křečové žíly. Nastávající matka by proto měla jíst méně smažené, slané, mouky. Místo toho lékaři doporučují „opřít se“ o:

 • ovoce;
 • zelenina;
 • bobule;
 • mléčné výrobky;
 • libové ryby.

Užitečná jablka, brusinky, rakytník, rajčatová šťáva. Zahrňte do nabídky citrony, citronovou šťávu. Ten je vhodný pro oblékání salátů místo majonézy.

Často se vyskytují křečové žíly u těhotných žen. Šance na detekci vaskulárních sítí na nohou se zvyšuje s každým dalším dítětem. To však neznamená, že se nemoc určitě stane vážnou formou. Sledujte váhu, pohybujte se, dodržujte preventivní opatření - pomůže předcházet onemocnění nebo se zastavit v počátečním stádiu.

Nechte si těhotné období připomenout jako dobrý čas, žádné zdravotní potíže vám nebrání v tom, abyste si užívali jedinečného postavení. Dávejte pozor na sebe, starejte se o sebe: brzy budete potřebovat hodně energie, abyste se mohli postarat o nejmenší a nejdražší stvoření na světě.

Léčba křečových žil v nohou a tříslech během těhotenství

Příčiny křečových žil

Křečové žíly jsou vícestupňovým patologickým procesem. V prvním stádiu nemoci cévní chlopně ztrácí svou funkci, díky čemuž dochází ke zpomalení zpětného toku krve do srdce. Tato fáze patologie je reverzibilní, může trvat několik let.

S dlouhou existencí narušení průtoku krve na vnitřní stěně žíly se začnou usazovat tvarované prvky - leukocyty. Vyvolávají zánětlivou reakci vedoucí k dysfunkci cévy.

Změna tvaru chlopně způsobuje stázi krve a protažení stěny žíly. V důsledku toho se v cévě vytvářejí patologické uzly. Přetěžování poškozuje stěnu žíly a vede k migraci tekutiny z krve do okolního prostoru, což způsobuje otoky.

Důvody vývoje křečových žil během těhotenství mohou být následující faktory:

Změny v množství hormonů v krvi

S nástupem těhotenství v ženském těle se zvyšuje syntéza progesteronu. Tento hormon je nezbytný pro udržení procesu těhotenství. Progesteron má však relaxační účinek na hladké svaly dutých orgánů, včetně cévní stěny. Díky hormonálnímu posunu se rozšiřuje lumen žil, takže nemohou plně pumpovat krev do srdce. Stagnující tekutina v cévách vyvolává protažení stěny a rozvoj uzlů.

Zvýšený vaskulární tlak

V prvním trimestru těhotenství jsou pozorovány změny reologických vlastností v oběhovém systému nastávající matky. Intravaskulární tekutina se stává méně viskózní, toto opatření je nezbytné ke zlepšení prokrvení plodu. Změny ve vlastnostech krve však vedou ke zvýšení žilního tlaku, což způsobuje vývoj uzlů.

Zvýšená aktivita destiček

Na konci těhotenství se tělo nastávající matky aktivně připravuje na porod. Během narození dítěte může žena ztratit hodně krve. Proto se v posledním trimestru těhotenství zvyšuje aktivita destiček v jejím těle. Pokud má žena počáteční fázi onemocnění varixů, tyto změny reologických vlastností krve situaci ještě zhorší..

Snížená aktivita nastávající matky

Během porodu dítěte se těhotná žena snaží vyhnout zvýšené fyzické námaze. Sedavý životní styl zhoršuje výkon žil a způsobuje v nich stagnaci krve.

Dědičná predispozice

Křečové žíly mohou nastat kvůli genetickým poruchám ve struktuře stěny cévy. Patologie metabolismu kolagenu a hladkého svalstva způsobují krevní stázu a výskyt uzlů.

Druhy křečových žil

Nastávající matky se nejčastěji potýkají s křečovými žilami na nohou. Tento jev je způsoben tím, že cévy dolních končetin překonávají největší odpor na cestě k srdci. Křečové žíly nohou se mohou vyvíjet po dlouhou dobu, aniž by způsobovaly klinické příznaky.

Křečové žíly

Další nejčastější je varixita stydkých pysků, třísla nebo pubis. Tato patologie se obvykle pozoruje při opakovaných těhotenstvích. Podle studií popsaných v článku „Varikóza stydkých pysků: diagnostika, léčba a prevence“, ve 30-60% případů onemocnění po porodu samo zmizí..

Pánevní křečové žíly

Ještě méně časté u těhotných žen jsou křečové žíly pánve - patologie dělohy a krku. Tato skupina nemocí je spojena s dědičnou predispozicí. Také varixy pánevních orgánů jsou pozorovány v přítomnosti ložisek chronického zánětu, předchozích potratů a chirurgických zákroků.

Hemoroidy

Hemoroidy jsou samostatnou skupinou lézí varixů. Toto onemocnění se vyvíjí u poloviny těhotných žen, jeho vzhled je spojen se zvýšením velikosti dělohy. Orgán stlačuje střeva a způsobuje zácpu a stagnaci stolice. Tento proces přispívá ke křečovým hemoroidovým žilám..

Co dělat, pokud se během těhotenství vyskytnou křečové žíly na nohou:

Příznaky křečových žil

Křečové žíly nemusí po dlouhou dobu poskytovat klinický obraz. První příznaky nemoci jsou následující příznaky:

 • žíly získají výraznější reliéf a jasnou barvu;
 • rozvoj „cévní sítě“;
 • večer otok dolních končetin nebo tříselné oblasti;
 • pocit těžkosti v dolních končetinách nebo tříselné oblasti;
 • nepříjemné nepohodlí v perineu;
 • svědění v nohou nebo intimním místě.

Těžké křečové žíly jsou doprovázeny živějšími příznaky. Nastávající matka si může v postižené oblasti stěžovat na bolest. U křečových žil dolních končetin má těhotná žena nepříjemné pocity v lýtkových svalech a jejich křeče..

V průběhu času jsou na dolních končetinách nebo v oblasti třísla pozorovány tmavě modré žíly se sinusovým tvarem a uzly. S vývojem patologického procesu nemusí být otok ráno. Křečové žíly dělohy nebo krku nejsou doprovázeny klinickými příznaky. Ve vzácných případech si může nastávající matka všimnout bolesti v podbřišku.

Diagnostika

Diagnóza křečových žil je založena na pacientově životní anamnéze, stížnostech a výsledcích klinických vyšetření. Na recepci lékař provede vizuální hodnocení postižené oblasti a odborník provede palpaci cév. V přítomnosti křečových žil mají hustou strukturu a nepravidelný tvar.

K objasnění diagnózy a posouzení stupně patologického procesu mohou specialisté předepsat ultrazvukové vyšetření pomocí Dopplerova senzoru. Tato studie vizualizuje stav krevních cév, jejich průměr, tloušťku stěny. Dopplerovské skenování také pomáhá určit stav průtoku krve v postižených žilách..

Tomografie

V případě potřeby je budoucí matce předepsán výpočetní tomografie a radionuklidový výzkum. Tyto diagnostické metody jsou potenciálně nebezpečné pro tělo dítěte, takže jejich použití je možné, pouze pokud existují zásadní indikace.

Alternativní metody léčby

Před použitím jakékoli alternativní metody křečových žil v těhotenství byste se měli poradit se svým lékařem. Příjem některých léčivých rostlin může vyvolat negativní reakce ženy a plodu.

Kopřiva

Jeden z nejslavnějších lidových léků na křečové žíly během těhotenství je odvar kopřiv. Rostlina pomáhá zlepšit fungování žil, obsahuje také užitečné vitamíny a minerály..

Chcete-li připravit drink pro nastávající matku, vezměte 2 lžíce suchého extraktu z rostliny a nalijte na ně půl litru vroucí vody. Výsledná kapalina musí být ponechána stát hodinu. Kopřiva se doporučuje pít jednu třetinu šálku hodinu po jídle.

Apple infuze

Další alternativní léčba křečových žil v těhotenství je infuze jablek Antonov. Pro její přípravu by budoucí matka měla vzít 2-3 středně velké plody a nalije je litrem vroucí vody. Doporučuje se ponechat výslednou tekutinu po dobu 4 hodin a poté ji vzít na prázdný žaludek do půl sklenice.

Česnek infuze

Lidé také používají směs česneku a medu, aby se zbavili křečových žil. Těhotným ženám se doporučuje používat tuto metodu opatrně, protože jde o silné alergeny..

Chcete-li připravit lidový lék na nastávající matku, musíte vzít 250 gramů česneku a 350 gramů medu a smíchat je v misce. Výsledná hmota by měla být trvala po dobu nejméně deseti dnů. Směs česneku a medu se konzumuje jednu polévkovou lžíci 30 minut před jídlem.

Léčba bez drog

Změna životního stylu je jedním z faktorů, jak se zbavit křečových žil. Nastávající matka by měla být zapojena do proveditelné fyzické aktivity a stimulovat činnost cévního systému. Mezi povolené sporty patří plavání, chůze, lehká gymnastika.

Doporučuje se také, aby nastávající matka zkontrolovala denní stravu. Konzumace slaných, kořenitých, uzených, konzervovaných, smažených jídel může vyvolat exacerbaci varixů, takže je musí vyloučit žena. Ve stravě by mělo převládat čerstvé ovoce a zelenina, libové maso, obiloviny, ryby, vejce, hnědý chléb.

Kompresní prádlo je určeno k léčbě slabinových žil. Speciální oblečení zlepšuje zpětný tok krve do srdce. Antikvarikální punčochy se používají k léčbě vaskulárních patologií dolních končetin.

Léčba drogy

Nejbezpečnější léky pro léčbu křečových žil během těhotenství jsou lokální drogy. Léky v této skupině zahrnují masti, krémy a gely.

Venuron

Venoruton gel je analogem vitamínu P, lék má vliv na buněčný metabolismus. Lék zvyšuje žilní tón, snižuje otoky v měkkých tkáních a také odstraňuje bolest. Léky mohou být použity od prvního trimestru období těhotenství.

Heparinová mast

Heparinová mast snižuje intenzitu tvorby trombu a brání rozvoji parietálních sraženin. Lék také zahrnuje anestetikum. Tento lék by neměly používat osoby s trofickými vředy. Nastávající matky mohou používat heparinovou mast od začátku těhotenství.

Gel Lyoton

Gel Lyoton 1000 je určen k prevenci tvorby krevních sraženin a zánětu žil. Droga zabraňuje rozvoji komplikací křečových žil. Lék je povolen k užívání od raných fází těhotenství..


Pokud existují náznaky pro nastávající matku, měla by být použita komplexní terapie, včetně lokálních a systémových léků. Obecné léky zlepšují reologické vlastnosti krve, zvyšují odolnost žilní stěny.

Detralex

Detralex, dostupný ve formě tablet, má venotonický účinek. Lék snižuje roztažitelnost krevních cév, snižuje přetížení. Lék posiluje kapiláry, pomáhá zvyšovat návrat krve do srdce. Detralex nezpůsobuje zvýšení vrozených malformací plodu, takže může být použit v kterémkoli stadiu těhotenství.

Chimes

Tablety Curantilu obsahují dipyridamol. Lék se používá jako prevence trombózy. Lék také posiluje žilní stěnu, zabraňuje rozvoji křečových uzlů. V případě indikací je povoleno používat lék po celou dobu těhotenství.

Prevence

Na základě doporučení se nastávající matka může vyhnout vývoji křečových žil během těhotenství a tříselné oblasti. Aby se tomuto onemocnění zabránilo, měla by těhotná žena vést aktivní životní styl. Pěší turistika, tichý tanec a gymnastika, koupání v bazénu jsou vítány. Také budoucí matka by se neměla zabývat těžkými sporty - trénink s váhami, jízda na kole, jízda na koni.

Aby se předešlo křečovým žilám dolních končetin, lékaři doporučují nosit kompresní punčocháče. Ve třetím trimestru těhotenství by měly nastávající matky nosit prenatální obinadlo.

Jako profylaxe při léčbě křečových žil v průběhu těhotenství by neměly být vyloučeny boty na vysokém podpatku. Také nastávající matka se nedoporučuje sedět několik hodin v řadě, zkřížit nohy, stát na dlouhou dobu.

Aby se předešlo křečovým žilám, musí těhotná žena vyloučit ze stravy škodlivé produkty - uzené, smažené, kořeněné a slané. Nastávající matka by měla jíst potraviny bohaté na vitamíny a minerály. Strava by měla zahrnovat zeleninu, ovoce, bobule, maso, ryby, obiloviny, vejce.

Křečové žíly a porod

Přítomnost křečových žil během těhotenství nemá prakticky žádný vliv na proces porodu. Během bojů a pokusů by však nastávající matka měla nosit speciální punčochy nebo obvazy. Ignorování tohoto pravidla může vyvolat komplikace varixů - vaskulární zánět a trombózu..

Někdy se pro stabilizaci stavu několik týdnů před narozením dítěte doporučuje, aby žena podstoupila léčbu proti varixům. V případě závažných indikací nastávající matky je chirurgické porod provedeno císařským řezem.

Křečové žíly během těhotenství. Příčiny, příznaky, léčba a prevence

Křečové žíly (nebo křečové žíly) u těhotných žen jsou častým onemocněním. Podle Světové zdravotnické organizace každá čtvrtá těhotná žena trpí křečovými žilami, navíc ve více než 90% případů se křečové žíly poprvé vyskytují během těhotenství. Pojďme mluvit o příčinách křečových žil, o jejich léčbě a především o prevenci.

Co jsou křečové žíly?

Křečové žíly jsou onemocněním žil, jiné cévy nejsou tím postiženy. U křečových žil nevstanou stěny žil pod vlivem zvýšeného objemu krve, začnou se protahovat a nerovnoměrně ředit, průtok krve je narušen, tvoří se krevní sraženiny. Lékaři se domnívají, že křečové žíly jsou druhem osobní platby za vzpřímené držení těla, ve vzpřímené poloze gravitace nutí krev, aby klesla na nohy. Těhotenství tento stav ještě více provokuje, protože na konci těhotenství se objem cirkulující krve zvyšuje téměř o třetinu. K tomu je přidáno zvýšení dělohy, která tlačí na cévy pánve, což ztěžuje žilní výtok. Navíc změna hormonální rovnováhy, která vede ke snížení svalového tónu žilních stěn. To vše jsou objektivní důvody výskytu nemoci, nicméně, drahé budoucí matky, nepovažujte je za trest. Považujte je za dočasné potíže, s nimiž se budete potýkat, pokud budete na sebe pozorní.

Obecně si vytvořte zvyk pečlivě sledovat vše nové, co se děje s vaším tělem, zejména nepříjemné pocity, které mohou (a jsou!) Signály z těla: „Pozor! Moje tělo potřebuje pomoc specialisty “- v tomto případě flebologa, specialistu na diagnostiku a léčbu žil.

Příznaky křečových žil u těhotných žen

Na počátku vývoje se křečové žíly vyznačují mírnými příznaky - na pokožce se objevují namodralé „hvězdy“ a „struny“. Po nějaké době se táhnou, tupé bolesti v nohou, pocit těžkosti ve svalech, jsou možné krátké křeče. Ve večerních hodinách chodidla a nohy doléhají. Kůže se stává suchou, svěděnou, je možná pigmentace na nohou.

Během těhotenství se křečové žíly mohou vyskytovat nejen na nohou, ale také na pohlavních orgánech - stydkých pyskách, vagíně a děloze. Hemoroidy jsou také křečové žíly konečníku..

U křečových žil stydkých pysků je možná jejich suchost, zvětšení velikosti a změna barvy, včetně vzhledu „hvězd“. Současným sezením se zpravidla stává nepříjemné, v oblasti slabin se vyskytuje pocit plnosti, bolesti, necitlivosti nebo mravenčení..

U křečových žil vagíny dochází k bolesti, která se přenáší na dolní končetiny. Obzvláště silná bolest je pociťována po fyzické námaze, během nebo po pohlavním styku.

Křečové žíly postupují rychle, takže se nemusíte zdržovat při návštěvě lékaře. Nejprve kontaktujte svého gynekologa. Ale budoucí matky, které již měly problémy s žilami před těhotenstvím, by se měly bez problémů poradit s flebologem. Čím dříve těhotná žena půjde k lékaři, tím snáze bude napravit situaci. Takže pokročilé křečové žíly vulvy mohou způsobit poranění žil během porodu a vést k fatálnímu krvácení. A současně jsou křečové žíly chorobou, které lze vysoce předcházet. V tomto případě platí: „Lepší je předcházet než léčit“ je stoprocentní.

Léčba křečových žil u těhotných žen

Při prvních alarmujících příznacích se obraťte na svého lékaře, který diagnostikuje a poskytne doporučení k jeho výsledkům..

Těhotné ženy s již diagnostikovaným onemocněním žil každé 4 až 6 týdnů by měly být vyšetřeny flebologem. Po dobu 3-4 týdnů je nutná konzultace s flebologem.

Během těhotenství se obvykle nepředepisuje žádné lékařské ošetření, zejména chirurgický zákrok. Doporučení se budou týkat zejména prevence. Samozřejmě, pokud nemluvíme o nějakém vzácném zanedbávaném případě.

Naštěstí, pokud jde o křečové žíly, je tento názor spravedlivý: „Nechcete být nemocní křečovými žilami - jděte na prevenci!“

Perfektní denní rutina

- toto je poloha, ve které je poloha těla „stojící“, „sedící“, „ležící“ rozložena rovnoměrně. Najděte zlatý průměr kombinace aktivního pohybu a odpočinku v poloze sezení a ležení.

Eliminujte nebo minimalizujte činnosti spojené se stresem na břišní stěně a nohou. V klidu nemůžete trávit více než 2-3 hodiny: sedět nebo stát. Krev by neměla v žilách stagnovat a na jejich stěny působit nadměrným tlakem.

Chůze 2 hodiny denně, neméně. Trénuje svaly nohou a krevních cév. Ideální fyzickou aktivitou je plavání. Alternativní období činnosti a odpočinku.

Když sedíte, nedávejte nohu na nohu, zejména na nízké křeslo nebo pohovku. Naučte se sedět na samém okraji židle. Pokud jde o velké břicho, jedná se o nejpohodlnější pózu, a to i v případě, že neexistují křečové žíly.

Večer byste měli před spaním lehce pohladit dlaněmi a provést osm až deset úderů ve směru srdce. Hladění by nemělo způsobit nepohodlí, bolest je známkou zánětu, při kterém můžete nejen masírovat, ale dokonce i pohladit nohy.!

Chcete-li se vyhnout vaginálním křečovým žilám, spejte pouze na levé straně. Děloha je na pravé straně, takže její tlak na žílu se sníží. Umístěte malý polštář pod břicho.

Gymnastika pro žíly

Nabíjení žil je jednoduché, dokončení cvičení nohou trvá 5-10 minut. Zvláštní podmínky nebo vybavení nejsou potřeba. Tato cvičení můžete provádět i nyní, když čtete tento článek..

 1. V poloze sedu střídavě provádějte s každou nohou 10 až 20 pohybů ohybových extenzorů, aby se svaly zadní skupiny svalů tibie stáhly a uvolnily co nejvíce.
 2. V klidové poloze zvedněte prsty a držte je několik sekund. Vypadni na paty. Proveďte cvičení několikrát, nejprve oběma nohama současně, pak střídavě tak, aby při zvednutí pravé nohy k patě zůstala levá noha na patě a obráceně.
 3. Po dlouhém sezení, chůzi, simulaci chůze po schodech - udělejte krok, přejeďte od paty k patě, aby se svaly dolní končetiny stáhly a uvolnily se.
 4. Posaďte se nebo si lehněte a postavte si nohy na podpěru tak, aby zaujímaly polohu vyšší než pánev (například házejte nohama na zadní stranu židle, na stůl, na zeď). Tak lehni.
 5. Postavte se na jednu nohu, druhou natáhněte dopředu a nejprve točte v kruhu nejprve nohou, potom dolní nohou a potom celou nohou. Změňte nohy. To samé proveďte prodloužením „pracovní“ nohy na stranu. Možnost pro první měsíce těhotenství: cvičení provádějte při ležení na zádech s mírně zvednutými nohama.

Cvičte 2-3krát denně. Ale nepracujte. Svaly umístěné na zadním povrchu dolní končetiny vykonávají funkci pumpy, která pohání krev žilami zdola nahoru, tj. Opakem gravitace, a proto tyto svaly zažívají vážné zatížení. Dokáží se s tím vypořádat, pouze pokud pravidelně odpočívají.

Studená a horká sprcha

Teplá voda pomáhá uvolňovat žíly a v důsledku toho zhoršuje žilní stázi krve. Kontrastní sprcha je užitečnější, v jejímž finále si na nohy vylijete studenou vodu.

Studie ukázaly, že žíly jsou nejvíce pozitivně ovlivněny sprchou, která se podává ráno 30 minut před snídaní..

Po tření po proceduře budete potřebovat tuhý ručník, který nejen absorbuje vodu, ale také slouží jako masér. Studená voda omezuje krevní cévy a zpomaluje krevní oběh.

Voda nesmí být příliš horká nebo příliš studená. V prvních fázích by teplotní rozdíl neměl překročit 5-7 stupňů. V budoucnu se rozdíl může pohybovat od 20 do 45 stupňů, ale vždy poslouchejte své pocity. Pokud se vám kontrastní sprcha nelíbila, nezáleží na tom, jiné metody profylaxe varixů zůstaly v rezervě.

Kompresní pletené zboží

Kompresní úplet posiluje oslabené nebo křečové žíly nohou, neumožňuje jejich expanzi. Mohou to být punčocháče, punčochy nebo vysoké podkolenky. Rovnoměrně stlačují nohu, tenký, ale odolný a elegantní vzhled, mnohem lepší než elastické obvazy.

Pletené zboží by si měl vybrat specialista - lékař nebo obchodní asistent v salonu. Pro profylaxi se obvykle používá úplet s nulovou kompresní třídou, méně často u první třídy. Měl by se nosit ráno, jakmile vstanou z postele, odstranit - na konci pracovního dne, kdy je zatížení nohou menší. Čím častěji používáte individuálně zvolený kompresní úplet, tím účinnější bude prevence..

Noste správné boty

Vyberte si pohodlně boty. Podpatek nebo platforma není větší než 4 cm, ale neměli byste chodit ani po ploché podrážce. Žádné popruhy ani tkaničky mačkající nohu nebo dolní část nohy. Vyloučeny jsou také ponožky, punčochy nebo punčochy s těsnou elastickou hmotou. Používejte vložky na podporu oblouku.

Výživa

Výživa by měla být úplná a obsahovat dostatek tekutin. Pijte 1,5 až 2 litry vody denně. Šťáva z hroznů je užitečná pro těhotné ženy, 100 ml může snížit aktivitu destiček o 75%. Brusinky, celer, česnek, cibule, kiwi, třešně, rajčata snižují krevní srážlivost. Je také nezbytný příjem jódu, ale nenechte se unést jodizovanou solí, zadržuje tekutinu v těle. Lepší je zahrnout mořské plody do stravy, samozřejmě, pokud nejsou alergické.

Omezte příjem mastných potravin (vepřové, kachní, zakysané smetany) a uhlohydrátů (muffiny, pečivo, koláče). Normalizujte svou váhu. Jezte více rostlinných potravin. Užitečný rostlinný olej - slunečnicový, olivový, lněný.

Používejte potraviny, které minimalizují riziko zácpy..

S cílenou prevencí je prognóza velmi dobrá, takže milé budoucí matky, nebuďte líní! O všech vašich úspěších nebo, Bože, prosím, o problémech s žilami, informujte svého lékaře.

Léky

Drogovou prevenci by měl předepisovat lékař. Žádné samoléčení po doporučení dobrých lidí a pochybných lidových prostředků. Vaše zdraví a zdraví vašeho dítěte by mělo být v rukou profesionálů..

Léčivé přípravky k léčbě křečových žil se vyrábějí ve formě tablet nebo mastí (gelů). Masti a gely mají rychlý, ale krátkodobý účinek, zatímco tablety začínají působit pomalu, ale po dlouhou dobu. Proto lze lokální léky používat denně a interní léky - ve formě preventivních kurzů 2krát ročně po dobu asi jednoho měsíce. A měl by je předepisovat pouze lékař!

Ve většině případů je možné zvládnout křečové žíly během těhotenství bez použití lékové terapie..

Pozornost! Užívání jakýchkoli léčivých přípravků a doplňků stravy, jakož i použití jakýchkoli terapeutických metod, je možné pouze se souhlasem lékaře.

Články O Neplodnosti