Hlavní Testy

Koupání během těhotenství - co můžete a co nemůžete

Těhotenství je vzrušující a úzkostný měsíc, možná nejneobvyklejší stav ženy. Život nastávající matky se mění, některé návyky musí zůstat ve jménu zdraví dítěte a některé se důrazně doporučuje získat. Je zřejmé, že kouření je negativním zvykem, kterého byste se měli zbavit, ale správná denní rutina a povinná snídaně budou přínosem pouze. Ale co dělat s obvyklými vodními procedurami, které byly před těhotenstvím, které z nich nepoškodí zdraví a které by měly být odloženy na nějakou dobu? V našem článku dnes se budeme zabývat vlivem nejběžnějších vodních procedur na těhotenství, které lze vzít a které ne.

Sprcha během těhotenství

Sprcha je hlavním hygienickým opatřením, které je přístupné těhotným ženám a není kontraindikováno kdykoli..
Sprchový kout může být použit lokálně pro intimní hygienu a lehkou masáž hrudníku a břicha, nebo se osprchovat.
Chladná sprcha je sprcha s teplotou vody v rozmezí 20–34 ° С, studená sprcha, pokud je teplota vody nižší než 20 ° C, teplá - 38-39 ° С, horká - 40 ° С a vyšší.

Obecná pravidla pro těhotnou sprchu:

1. Nedostatek ostrého kontrastu teploty vody. Kontrastní sprcha není nejlepším způsobem, jak se osvěžit a udržet vaši pokožku v dobrém stavu. Aby se zabránilo striím v pozdějších stádiích, používá se na břicho, hrudník a stehna kontrastní sprcha ve formě střídavé teplé a studené vody (ne horké a studené a zejména ledové)..

2. Tlak měkké vody. Nadměrné sprchování může způsobit hypertonicitu dělohy, zejména v kombinaci s kontrastní sprchou.

3. Vyvarujte se příliš horké sprše. Při vystavení vysoké teplotě vody dochází k vazodilataci, která může způsobit mdloby, zejména ve velmi raných fázích těhotenství a před porodem..

- osprchujte se 2krát denně,
- teplá nebo středně chladná sprcha,
- po postupech s vodou nezamrznout,
- lokální sprcha na dolních končetinách ve formě střídavé teplé a studené vody má blahodárný účinek na prevenci křečových žil, trysky by měly mít střední sílu a směřovat zdola nahoru, od nohou k bokům.
- postup při sprchování by neměl způsobit pocity nepohodlí ani z hlediska teploty, ani mechanického nárazu

Za následujících podmínek by měla být duše co nejkratší a teplota by měla být blízká tělesné teplotě. V těchto případech je vykonávána hygienická funkce duše a jakékoli teplotní, mechanické a polohové účinky na ženské tělo jsou omezené.

- Hrozba potratu nebo hrozba předčasného porodu,
- placenta previa (zvláště nebezpečné jsou tepelné postupy),
- časná toxikóza těhotných žen, doprovázená závratě, mdloby,
- těhotenství na pozadí preeklampsie, gestační arteriální hypertenze (vysoká teplota vody může vyvolat ostré skoky v krevním tlaku, což situaci ještě zhorší a může vést ke smutným důsledkům pro matku i plod).

Podle svědectví může být sprcha Sharka předepsána v lékařském zařízení. Například, pokud těhotná žena má lézi páteře jakékoli povahy (například účinky traumatu nebo vrozené kyphoscoliosis) a těhotenství vyvolává výskyt bolesti zad. Léčba ze zřejmých důvodů během těhotenství je přísně omezena, proto se neléčebné metody (masáže, vodní procedury) používají na maximum.

Koupel během těhotenství

Při správné koupeli prospěje těhotná žena a její dítě. Správná koupel by měla být:

- s teplotou vody 37 - 39 ° C,
- doba koupele 15 - 20 minut,
- ve spodní části vany je neklouzavý koberec (často je najdete v oddělení dětského zboží, pak je toto příslušenství pro vás užitečné při koupání dítěte a pokud v domě jsou starší lidé, kteří mohou uklouznout),
- Je vhodné se vykoupat, i když nejste doma sami. Budete vědět, že pokud se objeví potíže (závratě nebo bude těžké vstát, zejména v pozdějších fázích), můžete vždy zavolat pomoc.
- povrchy vodovodního zařízení (přímo samotná vana, kohoutky, dlaždice) musí být důkladně omyty,
- pravidelně můžete jako přísadu používat běžnou nebo mořskou sůl (od 300 gramů do 1 kg soli na plnou lázeň). Solné koupele nelze brát příliš často, stačí pouze 1krát za 1 až 2 týdny. „Mořské“ koupele mají příznivé účinky na krevní cévy (užitečné pro křečové žíly a žilní nedostatečnost) a mohou pomoci zmírnit hypertonicitu dělohy. Mějte na paměti, že vše, co se dostane na pokožku, se vstřebává do celkového krevního řečiště, což znamená, že se v malém množství dostává do dítěte, proto je nežádoucí používat pěnové a koupelové oleje, koupelové soli s přísadami a extrakty. Pokud jde o odvar bylin přidaných do vody, poraďte se se svým lékařem. Bylinné přípravky nejsou zdaleka neškodné doplňky, mnoho bylin je kontraindikováno během těhotenství, protože zvyšují krvácení nebo způsobují děložní tonus.
- Lze také použít místní lázně. Koupele na nohy mohou být chladné, teplé nebo kontrastní (střídavě studené a teplé vody), s přídavkem stolní nebo mořské soli a samomasážních rukavic. Tyto postupy pomohou zmírnit únavu nohou a trochu bojovat s otoky, zejména pokud si po koupeli lehnete se zvýšeným koncem nohou..

Použijte jemnější metody k boji s prvními příznaky nachlazení. Horká voda značně rozšiřuje krevní cévy, v době použití to může způsobit mdloby nebo závratě, přičemž je také vyčerpán průtok krve placentou. Z dlouhodobého hlediska návyk stoupajících nohou vede k žilní nedostatečnosti a otoku nohou.
Pokud máte obavy z hemoroidů, můžete použít sedavé teplé koupele. Ve spojení se specifickým ošetřením pomohou pravidelné sedací vany zmírnit nepohodlí..

Při koupeli se NIKDY do ní neponořujte, ramena a oblast srdce by měly být otevřené.

Zabráníte tak přehřátí těla. Teplota vody by měla být taková, aby mohla být pohodlně ponořena do obličeje, kůže obličeje je velmi citlivá a okamžitě signalizuje „špatnou“ teplotu.

Je to možné ve vaně během těhotenství

Lázeňský dům je tradiční ruská wellness procedura, se kterou je známý téměř každý. Během těhotenství však musíte pečlivě zvážit všechny klady a zápory tohoto postupu vody, než odejdete do lázeňského domu, abyste se dostali do parní lázně. Výhody lázeňských procedur jsou nepopiratelné:

- všechna plavidla jsou trénovaná, je zabráněno vývoji křečových žil a strie,
- prevence otoku nohou,
- pozitivní účinek na autonomní nervový systém, lepší spánek, snížená úzkost, nervozita.

Návštěva koupelny PRVNÍ ČAS během těhotenství se však důrazně nedoporučuje. Procedury koupání mohou být povoleny pouze těm dámám, které jsou zvyklé na takové tepelné zatížení a často navštěvovaly lázeňský dům před těhotenstvím.

Kontraindikace v těhotenství:

1. První trimestr. Placenta se dosud nevytvořila, vysoká teplota a vlhkost mohou vést ke změnám v cévním tonusu a vyvolat spontánní potrat.
2. Hypertenze, která existovala před těhotenstvím nebo gestační arteriální hypertenze
U těchto nemocí je nežádoucí vystavení horkému a vlhkému vzduchu, což vede k nadměrné vazodilataci a mdloby, může dojít k hypertenzní krizi a dušnosti..
3. Těhotenství vznikající na pozadí hrozby přerušení nebo hrozby předčasného porodu. Významné teplotní rozdíly mohou v placentě způsobit hypertonicitu dělohy a vaskulární poruchy.
4. Preeclampsie. Mírné a krátké procedury koupele mohou PREVENTOVAT edém, ale neléčit stávající, zejména pokud dochází také ke zvýšení krevního tlaku a / nebo výskytu bílkovin v moči. Zvýšení teploty ovlivňuje funkci ledvin, a pokud trpí během těhotenství (s rozvojem preeklampsie se to vždy děje), pak taková opatření nepřinesou výhody.
5. Akutní zánětlivá onemocnění. Na rozdíl od všeobecného přesvědčení, lázeňská a parní místnost nepomůže s rozvojem akutních respiračních virových infekcí nebo bronchitidy. Oteplování těla může pomoci předcházet nemoci, pokud je osoba chladná nebo mokrá v dešti, ale tato opatření nejsou pro těhotné ženy.!
6. Odložené chirurgické zákroky a rakovina.

Jak vidíme, existuje více kontraindikací pro návštěvu vany než v případech, kdy jsou výhody zaručeny. Pokud těhotenství pokračuje bez komplikací, dříve jste se pravidelně dusili a cítili jste se dobře (ve vaně nebyly žádné závratě nebo mdloby), prošli jste již prvním trimestrem a váš lékař není proti, pak vana při mírné teplotě pro vás není kontraindikována.

Dodržujte preventivní opatření:

- Vždy používejte gumové pantofle, abyste zabránili uklouznutí na kluzkém povrchu,
- Před vstupem do parní místnosti nezamočte hlavu,
- položte na poličku ručník nebo prostěradlo,
- jít do parní místnosti na 1-2 minuty, je lepší provést několik návštěv, než aby se pára v jednom hovoru,
- oblékněte si speciální klobouk a odstraňte všechny šperky,
- uchovávejte v čekárně láhev studené vody (ne led!),
- Po koupeli ochladit, jen tak sedět v chladné šatně. Potápění ve studeném bazénu, osvěžující kontrastní sprcha nebo plavání ve sněhu se zcela nedoporučuje!

Mohu během těhotenství jít do sauny?

Výhody a nevýhody sauny jsou v mnoha ohledech podobné sauně, ale vše se snáze přenáší.

Suchá sauna nezpůsobuje takové zvýšené zatížení oběhového systému, jako je mokrá lázeň. Kontraindikace pro návštěvu sauny jsou stejné jako pro koupání se, stejně jako přítomnost kožních vyrážek a toxikózy, která trvá po 12 týdnech. V každém případě byste se měli poradit s porodníkem - gynekologem, jehož názoru důvěřujete, a dodržovat jeho doporučení..

Mohu plavat v bazénu během těhotenství?

Fyzická aktivita nastávající matky je nezbytná a velmi užitečná, ale sportování, provádění neobvyklých a pracných cvičení za to nestojí. Ve vaší poloze by měla být zátěž hladká, měřená a dávkovaná: chůze, jóga pro těhotné ženy, strečink a plavání v bazénu.

Proč jsou aktivity v bazénu dobré pro těhotné ženy?

1. Aktivity ve vodě přispívají k hladkému a rovnoměrnému rozložení zátěže na tělo, uvolnění svalů, vyloučení přehřátí těla během cvičení.
2. Aktivuje se průtok krve a lymfy, což je důležité zejména pro průtok krve placentou a odtok lymfy z dolních končetin v pozdějších stádiích, kdy se u většiny těhotných žen objeví otoky..
3. Pravidelná cvičení pro těhotné ženy s vodním aerobikem pomohou regulovat tělesnou hmotnost, pro ty, které jsou náchylné k nadváze, je to zvláště důležité.
4. Zlepšení krevního oběhu v mléčných žlázách (díky stimulační teplotě a mechanickým účinkům vody, jakož i díky svalové aktivitě) pomáhá předcházet problémům s laktací po porodu.
5. Cvičení v dýchání během cvičení ve vodě pomáhá přizpůsobit nastávající matku blížícímu se porodu.

Vlastnosti návštěvy bazénu:

1. Navštivte vládní agentury nebo licencované soukromé s pozitivní zkušeností. Musíte mít jistotu v hygienické a epidemické bezpečnosti bazénu. Těhotenství snižuje imunitu ženy a infekce, která se dostane do těla, se může rychle vyvinout na klinicky významné onemocnění (například houba na nohou nebo nehtech). Soubor musí vyžadovat předložení osvědčení o zavedené formě s vyšetřeními dermatologa, gynekologa a terapeuta.

2. Třídy by měly být pod dohledem školitele. Můžete navštívit bazén samostatně, jen koupání v různých stylech vám také prospěje a pomůže zmírnit svalové napětí, ale organizovaná lekce s trenérem ve skupině je mnohem efektivnější. Tyto třídy jsou zaměřeny na postupnou přípravu všech svalových skupin na porod. Je možné navštěvovat 1-2 skupinové kurzy, a pak budete komplex sami opakovat.

3. Správné vybavení. Vaše předchozí plavky nemusí být vhodné z důvodu zvětšení velikosti hrudníku, boků a břicha. Doporučujeme zakoupit jednodílné plavky vyrobené z husté elastické tkaniny se širokými pásy, které se neprorezávají do těla a dobře podepírají hrudník, elastická tkanina plavek by měla podporovat žaludek, ale nemačkat. Čepice chrání vaše vlasy před účinky upravené vody. Ozonovaná nebo ultrafialová dezinfikovaná voda má méně škodlivé účinky na vlasy než chlorovaná voda, ale další ochrana vlasů nebrání.
Jsou zapotřebí gumové pantofle. Bazén je vždy mokrý a kluzký, chrání se před pádem, používá speciální neklouzavou obuv, prodává se ve sportovních obchodech a bude pro vás užitečný po dlouhou dobu.

4. Ochrana kůže. Časté vystavení vodě vyschne jakoukoli pokožku a během těhotenství se pokožka některých oblastí také protahuje. Pro ochranu pokožky před vstupem do bazénu se osprchujte měkkými gely, je lepší používat kojeneckou kosmetiku (například značky Bubchen nebo Johnson) nebo speciální kosmetiku pro těhotné ženy (například značky MamaComfort)..
Po postupech s vodou se osprchujte a používejte zvláčňující krémy a oleje, které jsou schváleny pro těhotné ženy. Pokud použijete prostředky zaměřené na prevenci strie (MomComfort, Vichy, Avent, Sanosan, ChiccoMammaDonna, Clarins, Bioterm, Vitex FOR MOM, World of Childhood, GreenMama), bude to dvojí výhodu..

5. V počátečních fázích kurzu používejte pomocná zařízení (plavecké desky, hole nebo kruhy).

6. Návštěva bazénu by měla být asi 3krát týdně, tento počet lekcí vám stačí ke zlepšení pohody a nedá vám přepracování. Můžete začít 1-2 lekcemi týdně.

7. Neměli byste navštívit bazén na lačný žaludek. Před odchodem z domu jezte jogurt, tvaroh, banán atd. A nezapomeňte si vzít s sebou svačinu, budete se fyzicky cvičit a trávit kalorie, takže po hodinách musíte mít svačinu.
Jako zdravé občerstvení si můžete vzít s sebou jogurt, domácí ovocné a zeleninové šťávy (například dýňové jablko, banánové jablko, hruškové jablko atd.), Ořechy (kousek, ořechy jsou velmi kalorií, stačí mít hrstku, k uspokojení hladu) nebo sladké ovoce (hruška, banán). Nutriční doporučení by měla být ve vzájemném vztahu s jednotlivými omezeními. Například v případě cukrovky jakéhokoli typu se nedoporučuje častá konzumace sladkého ovoce a šťáv, u gastritidy a jiných gastrointestinálních problémů nemusíte pít šťávy na lačný žaludek. Promluvte si se svým lékařem o tom, co s sebou můžete vzít. Těhotné ženy musí jíst často a zlomkově, v malých porcích. A vzhledem ke zvýšené společenské aktivitě (navštěvování kurzů, kurzů v bazénu a tělocvičně, pozdní mateřské dovolené) nebude většina jídel doma.

Kontraindikace při návštěvě bazénu:

1. Hrozba potratů. Hrozba potratu poskytuje pacientovi kromě hormonální a jiné drogové léčby také mír. Jakékoli zatížení během tohoto období prognózu zhoršuje..
2. Skvrny nejasné povahy. Je nutná okamžitá konzultace s gynekologem.
3. Ohrožení předčasného porodu nebo isthmicko-cervikální nedostatečnosti. Cvičení zhoršuje prognózu těhotenství. A pokud existují stehy na děložním čípku nebo zavedená vykládací porodnická pesarka, zvyšuje se také pravděpodobnost infekce genitálního traktu..
4. Těžká toxikóza v tomto těhotenství. Malé příznaky nevolnosti mohou být dokonce zmírněny při klidném plavání, ale při zvracení jsou vodní cvičení dočasně kontraindikována.
5. Známé potraty v historii. Relativním omezením je také těhotenství v důsledku IVF. V těchto případech by měly být vodní postupy a cvičení dohodnuty s lékařem.
6. Během akutního infekčního onemocnění.
7. S hypertenzními poruchami. Arteriální hypertenze (gestační nebo chronická) nebo preeklampsie je kontraindikací pro námahu, a to i v tak lehké verzi.
8. Neurologická onemocnění. Přijímání do kurzů by měl být povolen porodníkem-gynekologem po konzultaci s neurologem.
9. Vaginitida (kolpitida) v současné době nebo opakující se kolpitida během skutečného těhotenství. Zánět v pochvě by měl být léčen a ujistěte se, že nemoc nepoškodí průběh těhotenství. Chlorovaná voda nevyhnutelně vstupuje do pochvy, což způsobuje suchost a zranitelnost sliznic.
10. Jiné nemoci. Plavání v bazénu stále přetrvává vzácně: některá onemocnění krve, podezření na chirurgickou patologii, onemocnění kůže a alergie, psychologické důvody (strach z vody).

Koupání ve volné vodě

Koupání v moři, řece nebo jezeře je příjemnou letní zábavou, kterou je těžké odmítnout i v tak bouřlivém stavu, ale je možné plavat tam těhotně? Kontraindikace pro koupání na otevřené vodě jsou stejné jako pro plavání v bazénu. Preventivní opatření:

- Sledujte teplotu vody. Ve středních šířkách se voda ohřívá mnohem později než vzduch. Pro bezpečné koupání je nutné, aby voda měla teplotu nejméně 22 ° C a vzduch alespoň 25 ° C. Teplota vody lze nalézt na internetu nebo pomocí teploměru vody.

- Navštivte organizovaná nebo známá místa. Musíte si být jisti čistotou nádrže, její infekční bezpečností a bezpečností dna. Opakujeme, že těhotenství predisponuje ke snížení imunity, což znamená, že střevní infekce přenášené vodou jsou mnohem nebezpečnější než obvykle. Bezpečnost dna znamená, že dno je rovné, bez útesů, jám a blátivých oblastí, nehrozí nebezpečí zakopnutí, narážení do velkých kamenů.

- Každý vstup do vody by neměl být delší než 10 minut.
- Nepřehřívejte se na slunci.
- Nezapojujte se do aktivních plážových aktivit. Skákání na míče a jiné outdoorové aktivity pro vás nejsou vhodné, i když bříško ještě není vidět nebo stále nezasahuje do pohybů.
- Nepoužívejte plavat sám. Během těhotenství je rozšířený jev, jako je křečovitá připravenost. Křeče v lýtkových svalech se vyskytují i ​​u těch, kteří to nikdy předtím nezažili. Chladná voda může vyvolat křeče, zvláště pokud se to stalo daleko od pobřeží.

Svépomoc při křečích:
* stísněné končetiny by měly být narovnány a prsty natažené co nejvíce
* štípnutí, poškrábání oblasti ztuhlým svalem nehtem
* zhluboka se nadechněte, zadržte dech, vezměte póza "plováku", to znamená, přitiskněte si nohy k tělu, sevřete je rukama a spusťte obličej do vody, a poté natáhněte nohy tak daleko, jak je to možné.

Koupání v přírodních rezervoárech je mnohem riskantnější než v testované a dezinfikované bazénové vodě, proto zvažte všechny možné kontraindikace a poraďte se se svým lékařem.

Aby vodní procedury přinášely pouze výhody, naslouchejte našim doporučením a nezapomeňte se poradit s porodníkem-gynekologem, protože pouze ošetřující lékař ví o všech nuancích průběhu těhotenství. Postarej se o sebe a buď zdravý!

Jak plavat těhotná? 7 užitečných tipů

Léto je nejočekávanější a nejoblíbenější sezóna. V této sezoně je spousta možností pro příjemnou zábavu, ale nejoblíbenější je samozřejmě odpočinek na vodě: v letním vedru se opravdu chcete koupat v nějaké nádrži. Ale těhotná by měla plavat s extrémní opatrností. Řekneme vám základní pravidla..

Elizaveta Novoselova
Porodník-gynekolog, Moskva

Za teplého letního dne je příjemné se koupat a relaxovat v lehátku na břehu místní nádrže. Sluneční lázně mají příznivý účinek na tělo budoucí matky: posilují imunitu, stimulují krevní oběh a metabolismus a pomáhají při prevenci infekčních chorob. Kromě toho opalování podporuje produkci vitamínu D v těle těhotné ženy, což je velmi důležité pro zdraví drobků. Neméně užitečné pro těhotné ženy a plavání: voda také pomáhá zlepšovat metabolické procesy v těle, krevní oběh v placentě, normalizovat krevní tlak a tón dělohy, pomáhá zbavit se otoku, bolesti zad a kloubů, těžkosti v nohou.

„Zajímavá situace“ samozřejmě určuje její vlastní zákony - ne všechno, co je součástí obvyklého „sortimentu“ prázdnin na pláži, je pro nastávající matku bezpečné. Některé vodní aktivity budou muset být zcela opuštěny, zatímco jiné budou muset být mírně upraveny a upraveny podle těhotenství. Změny budou vyžadovat režim pobytu ve vodě a na slunci: denní doba, doba koupání a opalování, přípustná teplota vody a vzduchu. To vůbec neznamená, že plážová dovolená se promění v úplný zákaz budoucí matky. Vůbec ne, ale stále existuje několik doporučení, která by se měla dodržovat..

Tip číslo 1. Jak plavat těhotná: sledujte teplotu

Ujistěte se, že teplota vody není nižší než 22 ° С a teplota vzduchu je asi 25 ° С. Můžete sledovat předpověď počasí na internetu nebo jednoduše změřit teplotu vody pomocí teploměru vody, již na břehu.

Pozor - nebezpečí! Studená voda může způsobit křeče a vyvolat nachlazení. V tekoucích nádržích naší zeměpisné šířky se voda ohřívá mnohem později než vzduch. Často se stává, že rekreanti, kteří mizí v žáru, začnou plavat v nevyhřáté vodě, což je nebezpečné. Ponoření do studené vody může způsobit křeče ve svalech žaludku - navíc těhotné ženy mají křeče ve vodě poměrně často kvůli zvláštnostem krevního oběhu během tohoto důležitého období. Jak dítě roste, těhotná děloha brání průtoku krve v cévách pánve a v důsledku toho je více než obvykle množství žilní krve chudé na kyslík zadržováno ve vaskulárním lůžku nohou. Taková stagnace je jedním z hlavních faktorů vyvolávajících křeče ve vodě. V důsledku náhlého svalového křeče může nastávající matka ztratit rovnováhu, pád, úder a škrtit na vodě, a pokud křeče ve vodě způsobí její těhotenství při hloubkovém plavání, plavání ve studené vodě může ohrozit život!

Pokud se ve vodě vyskytne křeč

 • Pokud dáte prsty dohromady, musíte je zkusit roztáhnout druhou rukou. Je důležité pokusit se co nejvíce uvolnit všechny svaly svázané ruky - protřepat, zdvihnout a rozdrtit svaly druhou rukou. Kromě toho tato metoda pomáhá: se vší silou rychle zaťat pěsti podané ruky, potřást s ní a pak ostře uvolnit prsty.
 • S křečemi v noze pomáhají následující akce: musíte si natáhnout rovnou nohu a přitáhnout palec k sobě celou svou silou. Kromě toho můžete sevřít nebo píchnout ostrým předmětem, okrajem hřebíku nebo skořepinou snížené svaly nohy.
 • Pokud výše uvedené metody nepomohou, musíte si vzít plovoucí „plavat“ - naklonit hlavu, sepnout si ruce na kolenou, zatáhnout je do břicha a pomalu, bez náhlých pohybů, narovnat nohu rukama. Výhodou této pozice je, že se nemusíte současně snažit zůstat na jedné noze a ulevit druhé křeči. Jakmile svalové křeče prochází, musíte se okamžitě dostat z vody, posadit se nebo si lehnout a dobře si otřít ručníkem a poté masírovat svaly prsty. Plavání v tento den již nestojí za to.

Tip číslo 2. Jak plavat těhotná: ujistěte se, že je rybník čistý na plavání

Z hlediska čistoty vody je nejlepší zvolit tekoucí čisté nádrže - malé řeky, na březích, kde neexistují průmyslové podniky. Nebuďte příliš líní, abyste se nejprve zeptali na čistotu vody od místních obyvatel. Při výběru místa ke koupání zjistěte, zda je poblíž zavlažovací díra pro hospodářská zvířata, splaškové vody, splaškové vody, přístav nebo velká lodní stanice s motorovými čluny - tyto faktory významně snižují bezpečnost bazénu. Pokud mluvíme o poměrně velkém množství vody (řeka, jezero, nádrž), lze informace o čistotě vody snadno najít na internetu.

Pozor - nebezpečí! Bohužel znečištění vody průmyslovými odpady, splaškovými a kanalizačními systémy není neobvyklé. Ve venkovských oblastech slouží rybníky jako místo ke koupání a zalévání hospodářských zvířat, místní obyvatelé umývají auta na pobřeží. To vše může vést k výskytu infekčních nemocí u nastávající matky (střevní infekce, hepatitida A, stejně jako kožní onemocnění).

Tip číslo 3. Jak plavat těhotná: Zjistěte, kde je lepší jít do vody a jaké je dno nádrže

Dalším důležitým bezpečnostním faktorem pro těhotné ženy je průběh a topografie dna v nádrži. I když je řeka malá, ale dno nádrže je poseté velkými balvany nebo jámami, je lepší se samozřejmě koupat. Chcete-li se vyhnout seznámení s podvodními klíči, kameny a jámami, háčky a velkými troskami přibitými vlnou v mělké vodě, upřednostňujte organizované pláže. Při prvním plavání na neznámém místě se neváhejte zeptat rekreantů na rysy dna a nebezpečných míst.

Pozor - nebezpečí! Nerovnoměrný reliéf dna nádrže, kameny, bahnité dno - je mnohem snazší narazit do vody, ztratit rovnováhu a spadnout, což může vést k podvrtnutí, dislokaci a dokonce k lomu, což je samozřejmě pro bathera „v poloze“ samozřejmě nežádoucí..

Tip číslo 4. Koupání těhotné: na chvíli se vydejte do vody

Ve vodě by nemělo být více než 10 minut na koupel těhotné. Zároveň se pokuste pohybovat a plavat více. To samozřejmě neznamená, že je kontraindikováno pro těhotnou ženu plavat déle než 10 minut denně: při dobrém zdraví je docela možné jít několikrát do vody, ale neměli byste dlouho plavat bez přestávky: to způsobuje podchlazení, fyzické přepracování a může vyvolat křeče ve vodě, i když normální teplota vody. Když vyrazíte na břeh, okamžitě si otřete ručníkem ručník a po dobu 3-5 minut na slunci se zahrejte. Nechoďte do vody častěji než jednou za půl hodiny..

Nejen v rybníku!
Pokud vám vaše pohodu nedovolí opustit svůj dům nebo nemáte-li poblíž v blízkosti slušný rybník, můžete si i přesto zajistit vodní procedury. Ve městě můžete navštívit bazén - pokud si přejete (a samozřejmě dobré zdraví) alespoň každý den! Upřednostňujte bazény, ve kterých se pořádají skupinové třídy s nastávajícími matkami a dětmi: mají přísnější hygienické a hygienické požadavky a voda v nich je mnohem teplejší! Než se zaregistrujete v bazénu, poraďte se se svým lékařem. Pokud trávíte léto mimo město, můžete si zajistit pravidelné úpravy vody přímo na svém vlastním zahradním pozemku. Stačí naplnit nafukovací bazén teplou vodou, dát lehátko poblíž - a dovolená na pláži je zaručena! A samozřejmě, bez ohledu na to, kde trávíte léto „na pozici“, můžete se vždy v horkém dni osvěžit osvěžující sprchou - a vícekrát jednou!

Tip číslo 5. Jak plavat těhotná: starat se o pohodlí dovolené na pláži

Na základě pravidel pobytu na slunci a pohody budoucí matky je opalování dokonce užitečné - přispívá k uvolňování vitamínu D, který je odpovědný za prevenci krivic u dítěte. Nastávající matka se však nebude moci neustále hýbat ani chodit na nohy. Aby bylo opalování prospěšné a odpočinek u vody neunaví dámu „v zajímavé poloze“, je důležité postarat se o pohodlnou dovolenou na pláži. Pravidla jsou velmi jednoduchá - na moři i v našem pruhu je nebezpečné zůstat na otevřeném slunci, takže je lepší zvolit místo k odpočinku ve stínu nebo částečném stínu.

Pozor - nebezpečí! Těhotné by se nemělo opalovat, ležet na zemi, dokonce ani na lůžkovinách. Na jedné straně nemusí být Země dostatečně teplá a potom nastávající matka riskuje, že zchladne. Na druhou stranu, pokud je na pláži písek, může se naopak stát příliš horkým a vést k přehřátí těla. Je prostě nepříjemné ležet na oblázcích, zejména na pozadí přibývání na váze během těhotenství. Konečně, nastávající matka je prostě nepříjemné vstát z vrhu splachovaného se zemí. Pokud na břehu nádrže nejsou solária, uchopte skládací židli z domu..

Tip číslo 6. Jak opalovat těhotné: Chraňte se před spálením a přehřátím

Pamatujte, že je nebezpečné zůstat na otevřeném slunci v poledne. Těhotná žena může opalovat bez ohrožení zdraví až do 10 a po 17 hodinách. Pokud trávíte den u rybníka, zakryjte si hlavu panamským kloboukem nebo kloboukem se širokou krempou. Pokuste se do stínu každých 20 minut alespoň po dobu 10 minut, aby nedošlo k přehřátí. Kromě toho, 15 minut před opuštěním domu, stojí za to ošetřit otevřené plochy těla opalovacím krémem. Při výběru kosmetiky ze slunce dávejte přednost produktům bez parfémů - v těhotenství se zvyšuje riziko alergických reakcí na kůži. Kůže budoucí matky se stává citlivější - to znamená, že vybraný produkt by měl mít faktor ochrany před sluncem o jednu úroveň silnější než ten, který jste normálně používali. Můžete se rozhodnout pro opalovací krémy pro kojence - jsou hypoalergenní a vždy mají maximální faktor ochrany před UV zářením.

Pozor - nebezpečí! Během koupání se tato pravidla stanou zvláště důležitými - protože voda odráží sluneční paprsky a zvyšuje jejich účinek na kůži. Zároveň pocit tepla v chladné vodě ve srovnání se vzduchem zmizí, což nám signalizuje přehřátí pokožky a nebezpečí spálení sluncem. Přehřátí během těhotenství může poškodit vývoj dítěte: při vysoké tělesné teplotě nastávající matky se její krev stává silnější a pohybuje se pomaleji přes cévy placenty, a právě díky průtoku krve placentou dostává dítě živiny a kyslík!

Tip číslo 7. Těhotné koupání: nezúčastňujte se aktivních plážových a vodních aktivit

Během těhotenství budete muset opustit mnoho tradičně letních sportovních her. Mezi zakázané sporty patří tvarohový koláč, banán, vodní lyže a vodní lyžování - fyzická zátěž, riziko pádu a zranění jsou příliš velké. Ze stejného důvodu je účast na plážovém volejbalu zrušena. Nastávající matka však může dobře převzít roli rozhodčího, stejně jako plavat, hrát si ve vodě s nafukovacím míčem a jezdit na lodi - samozřejmě jako cestující!

Pozor - nebezpečí! Během těhotenství byste se neměli potápět s potápěčským zařízením - prudká změna tlaku během ponoření může vyvolat křeč placentárních cév a dokonce vést k předčasnému oddělení placenty. Toto pravidlo je důležité splnit od samého začátku těhotenství, i když je bříško stále ještě neviditelné: v počátečních stádiích nejsou tlakové ztráty pro dítě o nic méně nebezpečné!

Koupání v řece během těhotenství: nebezpečí nebo přínos?

S každým novým trimestrem mají těhotné ženy pravidelné otázky týkající se bezpečnosti a zdraví. V létě se toto téma stává zvláště důležitým: je povoleno plavat v řece během těhotenství? V žáru se opravdu chci ponořit do chladné vody, ale existují pochybnosti o vhodnosti zákona.

Výhody plavání

Vodní procedury mají příznivý vliv na těhotnou ženu:

 1. Zatížení se odstraní z páteře, což je obzvláště důležité od druhého trimestru.
 2. Plavání pomáhá posilovat svaly tím, že jim brání v relaxaci. Mnoho nastávajících matek upřednostňuje vést měřený a sedavý životní styl, který je rozptylován pouze krátkými procházkami. Pokud nehrozí nebezpečí nebo ohrožení zdraví plodu, bude nedostatek aktivity poškozovat pouze dítě i matku. Plavání zlepšuje svalový tonus a slouží jako dobrá prevence strie..
 3. Během plavání kardiovaskulární systém trénuje paralelně. Těhotná žena se během porodu připraví na dýchání a plod bude mít dostatek kyslíku.

Odborníci poznamenávají, že u žen, které se koupaly a plavaly v druhé polovině těhotenství, byla méně pravděpodobná edém a hypertenze. Výběr nádrže však hraje důležitou roli.

Bezpečná řeka

Řeka je přirozeným proudem sladké vody, což je první výhoda. Ve stojatých vodách existuje větší riziko zachycení kůže nebo infekčního onemocnění. Věnujte pozornost řece, je třeba poznamenat:

 1. Vzdálenost k nejbližšímu průmyslovému centru. Čím dále se řeka nachází od továren, tím je pravděpodobnější, že voda v ní je šetrná k životnímu prostředí.
 2. Sestup do vody by měl být jemný, aby těhotná žena náhodně neklesla. Na otázku, zda je možné plavat v řece, bude následovat záporná odpověď, pokud naplavené dříví nebo výztuž vyčnívají z vody. Můžete to chytit a zranit. Dno řeky ke koupání by nemělo být zablácené, aby se vyloučilo riziko uklouznutí.
 3. Je vhodné, aby v blízkosti řeky byla stanoviště první pomoci a cesta k pobřeží by měla být volná pro přepravu.
 4. Je přísně zakázáno plavat těhotné v řekách se silným proudem. Je obtížné spočítat síly, takže existuje vysoké riziko, že se nestane tok proudu nebo spadne do trychtýře.
 5. Nezapomeňte na teplotu vody, protože voda v řece nestojí a je neustále ochlazována. Přijatelným ukazatelem je práh nejméně +20 ° C, jinak nelze zabránit podchlazení. S tím jsou spojeny nebezpečné křeče a zánětlivá onemocnění..

Nemůžete jít do řeky sám, takže nezanedbávejte společnost svého manžela nebo přátel. Pokud mohou lékaři plavat, je potápění zakázáno v jakékoli fázi těhotenství.

V takových případech byste měli plavání odmítnout

Než se vydáte na řeku, musíte se poradit se svým gynekologem, protože pouze on je schopen adekvátně posoudit zdravotní stav těhotné ženy. Mezi hlavní kontraindikace patří:

 • Hypertenze;
 • Mírné otevření děložního hrdla;
 • Poslední týdny před narozením;
 • Kandidóza;
 • Nerovnováha v mikroflóře genitální sliznice.

Měli byste si pamatovat pravidla chování na vodě:

 • Koupání by mělo trvat 15-20 minut;
 • Udržet přestávku po jídle po 2 hodinách;
 • Nechoďte přímo do vody a nechte tělo mírně vychladnout ve stínu;
 • Vyměňte mokré plavky za suché oblečení.

Při prvních známkách únavy nebo malátnosti se musíte okamžitě dostat z vody. Dodržování pokynů pomůže zajistit, aby byl váš pobyt příjemný a bezpečný..

Nadezhda Sokolova

Autorem článku je porodník-gynekolog, který se zabývá problematikou početí, porodu a porodu dítěte..

Je možné plavat těhotná

V letním vedru se chci opravdu ochladit v jezírku a odpočívat v přírodě. V tomto ohledu vyvstává otázka, zda je možné, aby se těhotné ženy vykoupaly a jak to může ovlivnit pohodu ženy a vývoj plodu. Mnoho budoucích matek beze strachu jde na pár týdnů k moři, zotavuje se během mateřské dovolené. Podívejme se na všechny výhody a nevýhody takové letní dovolené.

Přínosy vodních procedur pro tělo matky a zdraví vyvíjejícího se dítěte dokazuje S. Kneip z lékařského hlediska v 19. století a v současné době se aktivně používají k prevenci porodnických patologií a posílení ženského těla před porodem. Plavání v moři je zase účinnější než plavání ve sladké vodě..

Jaké jsou výhody koupání ve vodě

Mořská voda obsahuje vysoký obsah anorganických solí, díky čemuž má blahodárný účinek na lidské tělo. A všechny vodní postupy, a to i ve sladkých vodních útvarech, jsou doporučovány kvůli spouštění tepelného faktoru. Voda v kterémkoli těle vody bude chladnější než tělesná teplota, proto se do ní ponoří, tělo začne aktivně vydávat teplo, tělo se termoreguluje, zvyšuje se rychlost biochemických procesů, zvyšuje se močení, snižuje se hladina cukru v krvi, tuky se „pálí“.

Pokud mluvíme o výhodách pro rostoucí organismus plodu, pak koupání zvyšuje hladinu bílkovin v plazmě, zvyšuje obsah hemoglobinu a červených krvinek, fosforu a vápníku.

Všechny uvedené výhody mořského koupání lze připsat ženám žijícím v rekreační oblasti a zvyklým na vodní koupání. Například porodníci-gynekologové v letoviscích vědí, že těhotné ženy, které se pravidelně koupaly v moři během 2-3 trimestrů těhotenství, jsou méně pravděpodobné, že budou trpět otoky a vysokým krevním tlakem. Byl jasně prokázán vliv aktivního koupání na průběh rodného listu. Koupání v koupajících se v průměru jsou rychlejší a méně bolestivé, méně často vyžadují císařský řez a léky proti bolesti atd..

Koupání v těhotenství v jezírku má pozitivní vliv na uteroplacentární hemodynamiku, zlepšuje průtok krve v cévách dělohy, plodu a pupeční šňůry. Koncentrace kyslíku v pupečníkové krvi se zvyšuje. Všechny tyto ukazatele jsou však relevantnější pro ženy, které pravidelně tráví vodní koupání a žijí v blízkosti nádrže. Je však možné plavat pro těhotné ženy, které si přejí jít na dovolenou k moři.

Pravidla koupání pro těhotné ženy

Prvním neotřesitelným pravidlem by mělo být navštívit lékaře, který obdrží doporučení ohledně vodního koupání. Je to váš hlavní lékař, který dá přesnou odpověď na otázku, zda je možné v daném případě plavat těhotně. Například se nedoporučuje plavat těhotným s vysokým krevním tlakem. V časných a pozdních stádiích těhotenství se nedoporučují změny klimatu a únavné výlety. A s komplexním těhotenstvím jsou dlouhé cesty zcela zakázány.

Pokud také hodláte jít do jiné přírodní zóny, musíte zvážit rizika spojená se změnou klimatu. Je možné plavat těhotnou s otázkou ohledně nemocí přenášených vodním prostředím. Vzhledem k zhoršující se ekologii a znečištění vodních útvarů je nutné k této otázce přistupovat opatrně. Upozorňujeme, že použití tamponů vás nechrání před pronikáním patogenů. Proto existuje riziko infekce plodu - pečlivě si vyberte místo pro plavání.

Zvažte základní pravidla koupání během těhotenství.

1. Koupání je nutné pouze v nádržích, ve kterých teplota vody dosáhla + 22 ° C a bouřkové vlny nepřesahují 2 body, nejlepší možnost 2 hodiny po jídle. Pokud je to možné, změřte tlak po první koupeli. Pokud se indikátory zvýšily o více než 20-25 mmHg, respektive o 10-15, měla by se doba koupání zkrátit.

2. Při příjezdu na pláž je vhodné „ochlazovat“ ve stínu po dobu 10-15 minut, aby se zabránilo rychlé podchlazení ve vodě. Aktivně plavat ve vodě, vyhnout se pocitu mrznutí.

3. Je vhodné zahájit plaveckou sezónu s 10minutovým plaváním a postupně zvyšovat čas na 30 minut.

Nastavte osobní režim koupání, nejlépe denně, přibližně ve stejnou dobu, ráno do 10 hodin nebo večer po 16. hodině. Je nutné nechat vodu s prvními pocity svalové únavy, podle lékařů to také naznačuje únavu srdečního svalu.

Když opouštíte vodu, otřete se ručníkem a zabalte se, až se bude cítit teplá. Po plavání byste neměli okamžitě opustit pláž, musíte dát svému tělu čas na zotavení, přizpůsobit se okolním podmínkám, měli byste si odpočinout ve stínu 30 minut. Také byste neměli brát čerstvou sprchu mýdlem ihned po koupání, i když mořské soli uložené na kůži uplatňují svůj terapeutický účinek po dobu nejméně dvou hodin.

Během jedné návštěvy pláže byste měli plavat pouze jednou, aniž byste tělo přetížili. Pro těhotné ženy nejsou vhodné zábavy, které se skládají z více krátkodobých koupelí, střídají se s obdobím opalování na pláži. Postarejte se o sebe podporou, ne unavením těla.

Mohou těhotné ženy plavat v moři a relaxovat na pobřeží

Většina žen, které si chtějí odpočinout na moři, se v období porodu nechce vzdát tohoto potěšení. Je ale možné kombinovat dovolenou na moři s těhotenstvím? Na tuto otázku nelze jednoznačně odpovědět. Hodně záleží na tom, jak příznivé je těhotenství. Ale i když se budoucí matka cítí skvěle, při plánování výletu k moři musíte být opatrní a vzít v úvahu spoustu důležitých nuancí.

Výhody těhotné vany

Žena nesoucí dítě pod svým srdcem nebude bolet jít do plážového letoviska k relaxaci, i když jen proto, že je to velmi užitečné. Na zdraví a pohodu budoucí matky odmítá moře velmi příznivý účinek:

 • mořská voda nasycuje tělo užitečnými stopovými prvky: jód, hořčík, sodík, vápník, brom atd.
 • vlny působí na tělo těhotné ženy jako mírná hydromasáž, čímž zabraňují vzniku otoků;
 • během plavání těhotná žena trénuje svaly těla, zlepšuje metabolismus a krevní oběh;
 • koupání ve studené vodě je vynikající vytvrzovací procedura, která zvyšuje imunitu a zabraňuje výskytu respiračních onemocnění;
 • sluneční koupele přispívají k produkci vitamínu D v těle - jedná se o účinnou prevenci výskytu poporodní křivice;
 • vdechování mořského vzduchu obohaceného o záporně nabité ionty je prospěšné pro dýchací systém;
 • zatímco ve vodě, zatížení páteře je sníženo, což platí zejména v pozdním těhotenství;
 • rozjímání o krásné krajině mořského letoviska potěší oko, zmírňuje emoční stres, zlepšuje náladu.

Všiml jsem si, že u žen odpočívajících během těhotenství na moři jsou nejen narození snazší (díky tréninku a posílení svalů během plavání), ale výrazně se snižuje také pravděpodobnost poporodní deprese..

Jaká jsou rizika?

Při odchodu k odpočinku v přímořském letovisku by si budoucí žena v práci měla být vědoma, že takový odpočinek je spojen s určitým zdravotním rizikem. Zvláště pokud jste přepracovaní, přeháňejte to plaváním a zůstaňte na slunci po dlouhou dobu. V takových případech mohou nastat následující komplikace:

 1. Porušení vývoje nervového systému nenarozeného dítěte v důsledku prudkého přehřátí. Plod v lůně ještě nemá potní žlázy a není schopen regulovat jeho přenos tepla.
 2. Vývoj mdloby v důsledku narušení procesů přenosu tepla. Během těhotenství jsou některé metabolické procesy v těle již obtížné a při dlouhodobém opalování může jejich zpomalení dosáhnout kritické úrovně.
 3. K progresi křečových žil dochází často u těhotných žen pod vlivem extrémního tepla. Kvůli přehřátí klesá krevní tlak, zpomaluje se průtok krve v žilách, což přispívá k rozvoji přetížení..
 4. Nárůst děložního tónu, hrozící potrat, může začít v důsledku prudké změny klimatu, jakož i v důsledku nadměrné fyzické námahy na břišní svaly během plavání (to platí zejména pro první trimestr těhotenství).
 5. Zánět genitourinárního systému u těhotných žen je častým důsledkem dlouhodobého koupání v chladném moři.
 6. Infekce ženských pohlavních orgánů mohou nastat při kontaktu se špinavou, bahnitou mořskou vodou kontaminovanou choroboplodnými zárodky..
 7. K rozvoji hyperpigmentace u těhotných žen dochází v důsledku hormonálních poruch. Pokud vystavíte svou tvář slunci současně, věkové skvrny se mohou značně ztmavnout a pak neprojdou dlouhou dobu..

Kontraindikace pro odpočinek na moři

Než se žena bude těšit na potěšení z přímořského letoviska, musí podstoupit komplexní prohlídku gynekologa, aby zjistila porušení, která jsou kontraindikací takové cesty. Je lepší zůstat doma a riskovat, pokud nastávající matka:

 1. Nízké umístění placenty. Placentární prezentace výrazně zvyšuje pravděpodobnost děložního krvácení - může k němu dojít i při mírném fyzickém namáhání. K určení přítomnosti tohoto problému můžete použít ultrazvuk.
 2. Hrozba selhání těhotenství je přísnou kontraindikací na výlet k moři.
 3. Gestóza (toxikóza, ke které dochází v druhé polovině těhotenství). Mezi typické příznaky patří otok těla a vysoký krevní tlak. V tomto stavu by měla být nastávající matka ošetřena a pozorovat odpočinek v posteli a ne ležet na pláži pod sluncem.
 4. Exacerbace chronických onemocnění. Během těhotenství se jakákoli závažná onemocnění, včetně kardiovaskulárních, endokrinních a gastrointestinálních traktů, mohou zhoršovat a vyžadovat urgentní léčbu. V případě onemocnění by těhotná žena měla být v místě bydliště, aby se mohla kdykoli poradit se svým lékařem..
 5. Silná tendence k alergiím. Měnící se životní podmínky (exotická jídla, kvetoucí rostliny) mohou vyvolat silnou alergickou reakci a následné zhoršení pohody těhotné ženy.
 6. Časné a pozdní těhotenství. V období prvního trimestru má budoucí dítě položené nejdůležitější orgány a systémy a na tento proces může mít nepříznivý vliv prudká změna klimatu spojená se změnami teploty. V posledních třech měsících je děloha a další orgány těhotné ženy pod silným stresem, takže dlouhé cesty jsou nežádoucí.

Plánování výletů

Cestování po moři vždy vyžaduje pečlivé zvážení všech nuancí - zejména pokud se těhotná žena chystá relaxovat. Abyste se vyhnuli nepříjemným nepředvídaným situacím, musíte zvážit několik důležitých bodů.

Kam jít lépe

Během těhotenství jsou nežádoucí změny klimatu a extrémní teplo nežádoucí. Proto horké země, jako například Egypt, Tunisko a Kuba, mizí. Budoucí matka je mnohem vhodnější pro relaxaci na plážích na Krymu, v Turecku, Španělsku, Švýcarsku, Francii, Chorvatsku.

Dovolená v exotických městech v Africe a Mexiku by měla být opuštěna z toho důvodu, že před cestou do těchto zemí musí být podány očkování proti život ohrožujícím infekcím - žlutá horečka a malárie. A očkování je kontraindikováno pro budoucí matky.

Jaký druh dopravy potřebujete?

Plachtění do letoviska na lodi může být hezké, ale pro těhotnou ženu je to absolutně nepřijatelné kvůli riziku rozvoje mořské choroby. Cesta autobusem je také velmi nežádoucí. Nejen, že je obtížné, aby těhotná žena byla neustále v sedu, může být stále houpána. Kromě toho kvalita našich silnic nechává moc žádoucí..

Leteckou dopravu lze považovat za možnost pohodlného a rychlého pohybu. Nemůžete se bát tlakových ztrát, protože moderní dopravní letadlo má uzavřenou kabinu. Vzácná atmosféra také neohrožuje, protože do letadla se přivádí vzduch speciálně obohacený kyslíkem. Je však třeba mít na paměti, že mnoho leteckých společností stanovilo limity délky těhotenství, a pokud tato doba přesáhne 30 týdnů, vyžadují osvědčení o lékařském stavu potvrzené lékařem o normálním stavu budoucí matky při porodu.

Dostat se na správné místo na vlastním autě je celkem přijatelné, i když pouze uvnitř je pohodlné, pohodlné a vybavené klimatizací. Těhotná žena může často vystoupit z auta, aby získala čerstvý vzduch. Tato možnost však není vhodná, pokud plánujete dlouhou cestu - v zajímavé poloze je strávit noc na autosedačce nežádoucí.

Nejvýhodnějším způsobem dopravy je ovšem vlak. Budoucí žena v práci může kdykoli spát, chodit kočárem, chodit na procházku na stanici. Vlak je nejpohodlnější a nejbezpečnější během těhotenství

Pokud těhotná žena ještě nikdy neletěla letadlem, v žádném případě by toto vozidlo nemělo být během těhotenství použito k moři. Protože během letu může nastávající matka zažít panický útok se všemi z toho vyplývajícími nepříznivými důsledky.

Co s sebou?

Při výletu by těhotná žena neměla zapomenout přinést celý seznam nezbytných věcí, včetně:

 1. Pohodlné boty na podpatku a prostorné oblečení. Abychom se vyhnuli úpalům, neměli byste na pokrývku hlavy zapomenout.
 2. Hygienické prostředky: podložky, dezinfekční prostředky na ruce, utěrky, mýdlo atd..
 3. Polštář na krk.
 4. Pojistné podmínky.
 5. Výměna karty.
 6. Make-up opalovací krém.
 7. Lékárnička, do které je nutné umístit antihistaminika (antialergická) léčiva, léky na léčení ran a oděr, sedativa (valeriána, mateřská voda atd.), Mírné projímadlo v případě zácpy. Je také vhodné vzít tonometr a teploměr.

Podle mého názoru je během těhotenství lepší používat sluneční krémy vůbec, nebo byste si takové produkty měli koupit pouze od zavedených výrobců. Faktem je, že ne všechny tyto výrobky jsou vysoce kvalitní a neškodné. Chemikálie v krému vstupují do krevního oběhu kůží a mohou být pro plod toxické. Uzavřené oblečení z bílých tkanin: jednodílné plavky, tunika, která chrání nejen tělo, ale také ramena a paže, klobouk s širokým lemem - to jsou nejspolehlivější a nejbezpečnější ochrana před slunečním zářením. Bílé uzavřené oblečení a čepice - skvělá ochrana proti UV záření

Bezpečnostní předpisy

Aby se předešlo problémům, měla by se těhotná žena chovat racionálně a pečlivě. Zde je několik pokynů, které byste měli dodržovat:

 • doporučuje se jít na dovolenou během druhého trimestru těhotenství - v tomto období může ženské tělo relativně dobře odolat zátěži spojené s touto cestou;
 • Je-li teplota vzduchu vyšší než 30 ° C, je zakázáno být na pláži;
 • Je lepší neležet na horkém písku, ale na lehátku;
 • aby nedošlo k potratu, je zakázána jakákoli extrémní zábava (tanec až do rána, vodní lyžování, pití alkoholu);
 • Aby nedošlo k ochlazení, nemusíte vstoupit do vody, pokud je chladnější než 22 stupňů;
 • je vhodné se opalovat před 10 hod. nebo po 16 hod. - denní slunce je pro plod extrémně nebezpečné;
 • je přísně zakázáno vstoupit do moře během bouře;
 • Nezdržujte se ve vodě déle než půl hodiny;
 • opatrnost při jídle by měla být maximální - je lepší vyhnout se neobvyklým exotickým pokrmům;
 • Máte-li bolesti v podbřišku nebo dokonce malé krvácení, musíte naléhavě navštívit lékaře.
Během těhotenství musíte brát výběr jídla vážně

Znám případy, kdy nezkušené těhotné ženy nebojácně šly k moři samy, protože se cítily skvěle a věřily, že by se úplně zbavily pomoci ostatních. A najednou onemocněli, ale poblíž nebyl ani jeden blízký člověk. Faktem je, že nikdy nemůžete předvídat, jak silnice a prudká změna klimatu ovlivní průběh těhotenství. Zhoršení může být neočekávané. Proto by vedle nastávající matky měla být i osoba, která se nebude zmást a poskytne nezbytnou pomoc (zavolejte lékaře, kupte potřebné léky atd.). Může to být manžel, máma, sestra, přítelkyně.

Touhy žen

Hodně plavala, ale nemohla se opalovat ze slunce, omdlévala a cítila se nemocně. proto se během výletu z moře pokusila sedět ve stínu.

Verita vitali

https://www.baby.ru/u/aleksaym/

V obou těhotenstvích jsem šel k moři odpočívat, všechno je v pořádku), ale co když těhotenství postupuje bezpečně, tak proč ne, nejde o nemoc. Poprvé, když jsem šel za 33–34 týdnů, druhý 25–26, měl jsem náladu a sílu před porodem)

Maria Gerus

https://www.baby.ru/u/usr424849/

lékaři nám řekli, že můžeme bezpečně jít. šel ke dvěma různým přiřazeným svíčkám s papaverinem a noshpu. jako výsledek, po letu, oddělení a krvácení začalo. doba 8 týdnů. pořád proletěl Peterem. tak přímo v Petrohradě na sanitku a odvezen. děkuji bohu za vše, co vyšlo. Nyní druhé těhotenství mělo zůstat stejné, ale lékař, který zná historii, povolil teprve po 19 týdnech

znakomaja

https://www.u-mama.ru/user/info/11115/

Šel jsem na dobu 4 týdnů - všechno je v pořádku...

Serenáda

https://www.u-mama.ru/user/info/109674/

Co se týče toxikózy - je to ano... šel jsem - ta starší musela být odvedena k moři, celá dovolená byla vyplavena, protože toxikóza zesílená teplem je samostatná píseň

Lesli Mobile

https://www.u-mama.ru/user/info/127197/

Video: lékař řekne, zda těhotné ženy mohou relaxovat na moři

Vzhledem k absenci kontraindikací není odpočinek na moři u těhotných žen nejen kontraindikován, ale také velmi užitečný. Takový výlet nejenže zanechá spoustu příjemných vzpomínek na sebe, ale určitě bude mít prospěch i nastávající matce, pokud se postará o nezbytnou péči.

Články O Neplodnosti