Hlavní Neplodnost

Bolest dolní části zad během těhotenství: příčiny výskytu v různých obdobích, léčebné metody, prevence

Nejčastěji dolní část zad během těhotenství bolí z přírodních důvodů. Jedná se o neustále se zvyšující dělohu, změny hormonálního pozadí, nedostatek stopových prvků a vitamínů v těle. Ostré, řezné a pronikavé bolesti však ukazují na rozvíjející se patologii. V takových případech byste se měli okamžitě poradit s lékařem o vyšetření a v případě potřeby o léčbě.

Možná příčina bolesti dolní části zad během těhotenství

Je důležité to vědět! Lékaři v šoku: „Existuje účinný a cenově dostupný lék na bolest kloubů.“ Přečtěte si více.

Během těhotenství se zvyšuje hmotnost a velikost dělohy a rozšiřuje se oběhový systém. Ke stabilizaci polohy těla při chůzi jsou svaly zad, napnuté břišní svaly, napnuté. To se stává příčinou tahání, bolavé bolesti, tlačení bolesti v dolní části zad. Následující faktory mohou vyvolat bolest v dolní části zad ve 2. a 3. trimestru těhotenství:

 • komprese pánevních orgánů děloží, porušení citlivých nervových zakončení umístěných poblíž;
 • produkci hormonového relaxinu, který zvyšuje elasticitu vazů, svalů, šlach pro přípravu porodního kanálu;
 • Braxton-Hicksovy „falešné kontrakce“, které se čas od času objevují a nejsou komplikovány žádnými dalšími příznaky;
 • rozvoj syfyzopatie - patologická změna ve tkáních veřejné ochlupení, která zmizí beze stopy několik měsíců po narození.

Přirozené příčiny bolesti dolní části zad během těhotenství jsou indikovány jejich mírnou nebo střední závažností. Můžete se jich rychle zbavit - jen krátký odpočinek. Pokud se však bolest vyskytuje neustále, zhoršuje se nejen fyzický, ale i psychoemocionální stav ženy, je nutná lékařská péče..

Co může naznačovat povahu a lokalizaci bolesti

Akutní nebo chronická patologie vyskytující se v těle je signalizována výraznou bolestí dolní části zad. Mohou pálit, propichovat, pulzovat nebo tahat, vyzařovat do jiných částí těla. Během porodu dítěte se často zhoršují chronické patologie muskuloskeletálního systému i vnitřních orgánů. Změny v hormonálním pozadí mohou také vyvolat vývoj nových nemocí vyžadujících léčbu.

Ostré řezné bolesti

Taková bolest je přirozená, ale pouze tehdy, je-li to známka bezprostředního porodu. Ve všech ostatních případech se co nejdříve poraďte s lékařem. Akutní řezná bolest zpravidla naznačuje vývoj akutního zánětu, který je charakteristický pro mnoho patologií.

Patologie projevující se akutní bolestí zadVlastnosti
Akutní pyelonefritidaNespecifické bakteriální infekční onemocnění ledvin. Pokud se neléčí, vede patologie k selhání ledvin, abscesu ledvin, sepse a bakteriálnímu šoku.
UrolitiázaUrologické onemocnění, které se vyskytuje proti tvorbě ledvinových kamenů a močového měchýře. Akutní bolest je hlavním příznakem ledvinové koliky, výtoku velkého počtu zubů, nebezpečná ruptura močovodů

Porušení močových orgánů, kromě silné bederní bolesti, se může projevit snížením objemu moči, horečkou, zimnicí.

Kreslení bolesti v dolní části zad, rozšíření na nohu

Typickým příznakem lumbální nebo lumbosakrální osteochondrózy je stisknutí, tažení bolesti v dolní části zad, která se šíří na nohu. Vznikají jeho exacerbací, komprimací růstů kostí (osteofytů) nervových zakončení. Tyto bolesti jsou také charakteristické pro komplikace osteochondrózy:

Jsou typické pro radiculitidu bez exacerbace - poškození kořenů míchy, způsobující motoriku, autonomní poruchy. Pokud se bolest šíří v jedné noze, pak to může znamenat jednostranné svírání nervového kořene nebo chronický průběh pyelonefritidy, glomerulonefritidy, hemoragické cystitidy.

Bolesti zad a žaludku

Kořeny páteře umístěné v bederní oblasti inervují nejen páteřní struktury, ale také vnitřní orgány. Proto se při poškození žlučníku, jater a gastrointestinálního traktu může bolest z nich šířit do dolní části zad.

Nepříjemnost, která se projevuje současně v dolní části zad a břiše, často svědčí o přítomnosti takových patologií v těle:

 • pankreatitida - progresivní zánětlivá a destruktivní léze slinivky břišní;
 • cholecystitida - zánětlivá léze žlučníku;
 • glomerulonefritida - imunitní zánětlivé onemocnění ledvin.

Bolest v dolním břiše je specifickým příznakem zánětlivých patologií pánevních orgánů. Doprovázejí průběh fibroidů, cystitidy, colpitis, cervicitidy, adnexitidy, záněty slepých střev, maligní a benigní nádory.

Střelba bolesti

K těmto bolestivým pocitům obvykle dochází při exacerbaci osteochondrózy, radikulitidy, spondylarthrosy. Jsou způsobeny zánětem páteřních kořenů nebo jejich porušením vytěsněním meziobratlových plotének, osteofytů. Akutní, střelecká bolest v dolní části zad („bolesti zad“, lumbago) se často objevuje v důsledku přepracování a svalového napětí v důsledku náhlých pohybů, zvýšené fyzické námahy, podchlazení.

Diagnostické metody

Rentgen je nejvíce informativní o bederní bolesti, ale během těhotenství je zakázán. Diagnóza se proto provádí na základě externího vyšetření, stížností ženy, historických dat. Lékař provádí řadu testů, aby vyhodnotil funkční aktivitu svalů, zachování reflexů a pohyblivost bederní páteře. Výsledky obecných klinických studií mohou naznačovat zánět:

 • leukocytový posun doleva;
 • zvýšená rychlost sedimentace erytrocytů.

Prenatální screening, ultrazvuk břišní dutiny, pánevní orgány jsou prováděny, výtěr z vagíny je odebrán pro stanovení složení biocenózy. V případě akutní potřeby jsou pacientům předepsány CT nebo MRI, vpich amniotické tekutiny a (nebo) mozkomíšního moku.

Co dělat, když bolest v průběhu těhotenství bolí dolní část zad

Před početí bylo možné analgetikem zmírnit bolest. V období porodu dítěte je mnoho farmakologických přípravků pod přísným zákazem. Proto, pokud není patologie detekována, je přírodní bolest odstraněna pomocí relaxačních, masážních a fyzioterapeutických cvičení. V ojedinělých případech mohou být ženám předepsány protizánětlivé a oteplovací masti, které se třít v dolní části zad.

Dokonce i „zanedbané“ společné problémy lze vyléčit doma! Jen to nezapomeňte rozmazat jednou denně..

Použití stabilizačního obvazu a korzetu

Obvazy pro těhotné ženy mohou zmírnit bolest nebo se jich úplně zbavit. Použití takových zařízení přispívá k optimálnímu rozložení zátěže na obratlové struktury. Svaly přestávají zbytečně napínat, protahovat se a mikrotraumy. Zlepšení držení těla, chůze - žena se zbaví sklonu, vezme jí ramena zpět, při chůzi správně postaví nohy.

Moderní obvazy na podporu žaludku jsou vyrobeny z hypoalergenních materiálů, které jsou dobře prodyšné a absorbují vlhkost. Jejich nošení ve dne je užitečné nejen pro matku, ale i pro dítě. Usnadnění porodu vícenásobného těhotenství je zajištěno správné umístění plodu v děloze.

Provádím každodenní gymnastiku

Denní cvičení a gymnastika jsou nejúčinnějším způsobem, jak se zbavit bolesti zad.

Cvičící lékař dělá individuální soubor cvičení, s přihlédnutím k trimestru těhotenství, fyzické zdatnosti ženy a jejím páteřním patologiím. Při pravidelném tréninku se posilují svaly dolní části zad, hýždě, stehna a břišní svaly. První třídy se konají pod vedením lékaře fyzikální terapie a ukazují pacientům, jak správně dávkovat vznikající dávky.

Použití správné matrace pro spaní

Se silnou bederní bolestí, která se objevila v prvním trimestru těhotenství, gynekologové doporučují spát na polotuhé ortopedické matraci. Toto zařízení stabilizuje páteř během denního nebo nočního odpočinku. Spánek na polotuhé matraci pomáhá zabránit exacerbaci osteochondrózy, spondylartrózy nebo zabránit jejich rozvoji. Optimální poloha těla pro spaní je na pravé straně. Je vhodné použít speciální polštář pro těhotné ženy, který odstraní zátěž zezadu.

Dodržování každodenní rutiny

Do 3. trimestru těhotenství se bolest dolní části zad stává výraznější, vyskytuje se častěji. Je nutné vyloučit zvýšené zatížení páteře, odmítat chodit na velké vzdálenosti. Lékaři radí ženám, aby neustále naslouchaly pocitům, které se objevují. Pokud se objeví i mírná bolestivost, musíte si odpočinout nebo si lehnout na židli. Měkká křesla a pohovky je třeba na chvíli opustit, protože když sedí na nich, spodní část zad zaujímá nefyziologickou polohu..

Návštěva bazénu

Plavání, vodní aerobik nejsou v období porodu neméně užitečné než fyzioterapeutická cvičení. Ve vodním prostředí lze provádět i technicky složitá cvičení, která jsou na zemi přísně zakázána. Plavání s prsa, plazit se je povoleno, ale pouze při absenci osteochondrózy, spondylarthrosis. Během těhotenství je obzvláště žádán výrazný ústup, který pomáhá posilovat svaly, odstraňovat svalové křeče, zlepšuje držení těla.

Jsou takové bolesti nebezpečné?

Od prvních týdnů porodu dítěte je ženské tělo vystaveno zvýšenému stresu. Bolest zad se často objevuje v prvním trimestru těhotenství. Produkce estrogenu se zvyšuje, hladina progesteronů, hormonů, které regulují tvorbu vazebných tkání obratlovců, neustále kolísá. Všechny tyto procesy jsou zcela přirozené, proto nehrozí zdraví žen. Ale pokud je bolest silná, zhoršuje psycho-emoční stav ženy, pak jí může být předepsána bezpečná sedativa.

Co byste neměli dělat

Je přísně zakázáno eliminovat bolest dolních částí zad farmakologickými přípravky, které nebyly předepsány lékařem. Nemůžete použít žádné lidové léky, zejména pro orální podání. Před identifikací příčiny bolesti se nepoužívají studené obklady, které mohou vyvolat svalové křeče. Jakékoli postupy zahřívání jsou rovněž zakázány - nanášení vyhřívacích polštářků, koupelí, nanášení mastí na pokožku s lokálně dráždivým účinkem.

Prevence a prognóza odborníků

Pokud vyšetření neodhalí žádné patologie páteře nebo vnitřních orgánů, bolest v zádech zmizí brzy po narození dítěte. Při diagnostice jakéhokoli onemocnění je nutná jeho léčba. Může být zahájena okamžitě nebo odložena během těhotenství..

Prevence bolestivosti dolní části zad spočívá v nošení podpůrných korzetů, každodenní fyzikální terapii, konzumaci dostatku čerstvé zeleniny, ovoce a mléčných výrobků.

Podobné články

Jak zapomenout na bolest kloubů?

 • Bolest kloubů omezuje váš pohyb a celý život...
 • Bojíte se nepohodlí, křupavosti a systematické bolesti...
 • Možná jste vyzkoušeli spoustu drog, krémů a mastí...
 • Ale soudě podle toho, že tyto řádky čtete, vám moc nepomohli...

Ale ortoped Valentin Dikul tvrdí, že skutečně existuje účinný lék na bolest kloubů! Číst dál >>>

Proč bolest v zádech během těhotenství: jak pomoci ženě

Bedra během těhotenství často slouží jako indikátor zdraví, který reaguje na různé fyziologické a patologické stavy. Hlavním příznakem je obvykle bolest, která se objevuje ve spodní části zad. Ale příčiny, důsledky a léčebné metody jsou vždy úplně odlišné, protože existuje mnoho mechanismů pro vznik tohoto příznaku. Po početí dítěte začíná proces růstu dělohy úměrně vývoji plodu. V těle ženy v reakci na zvýšení nitrobřišního tlaku způsobeného růstem dělohy dochází k četným adaptivním změnám.

Etiologické aspekty bolesti dolní části zad

Důvody, které vedou k výskytu bolesti během těhotenství v bederní oblasti, se mohou velmi lišit. Níže jsou uvedeny hlavní etiologické faktory ovlivňující výskyt bolesti v dolní části zad u těhotných žen.

 • Patologie ledvin. Patří k nim nefropatie, urolitiáza, těhotná pyelonefritida a autoimunitní procesy v renálním parenchymu spojené se komplikacemi těhotenství..
 • Patologie pohybového aparátu. Komprese rostoucí dělohy míchy vede k exacerbaci degenerativních-dystrofických procesů. Nejvýraznějším příkladem je osteochondróza páteře..
 • Patologie dělohy. Hypertonicita zadní stěny, která často doprovází těhotnou ženu, se projevuje přesně v bolesti v bederní oblasti.
 • Myositis. Zánět svalové tkáně bederní oblasti. Častý problém nejen u těhotných žen, ale i u obyčejných lidí obou pohlaví.
 • Patologie vaječníků. Zánětlivé změny v reprodukčním systému žen během těhotenství, protože se snižuje lokální imunologická reaktivita. Takto se objevuje adnexitida, oforhoritida a často dokonce běžná cervicitida.

Seznam může pokračovat se vzácnými příčinami, včetně vaskulární patologie v pánvi Adamkevichovy tepny, ozáření bolesti z gastrointestinálního traktu, systémová onemocnění pojivové tkáně a mnoho dalších patologických procesů. Je mimořádně obtížné samostatně určit etiologický základ bolesti dolní části zad, proto by měly být jakékoli projevy považovány za potenciálně nebezpečné a okamžitě vyhledat lékaře..

Klinický obraz různých typů bederní bolesti

Protože jsou důvody, pro které je bolest zad dolní, různé, jsou příznaky vždy odlišné. Běžnou nuancí, která kombinuje všechny etiologické aspekty, je pouze skutečnost bolesti. Vzhledem ke zvláštnostem anatomické struktury močového systému v chladném období se častěji vyskytují problémy s ledvinami. Zánětlivá onemocnění - pyelonefritida u těhotných žen pokračují s následujícími charakteristickými příznaky:

 • bolest je stálá, bolavá, někdy docela silná;
 • nedochází k ozařování;
 • žádný vaginální výtok;
 • často doprovázená bolestí během močení;
 • teplota stoupá;
 • jasné spojení s podchlazením.

Pokud je zánět ledvin hnisavý, jsou v moči viditelné nečistoty ve formě vloček a zákalu.

Pyelonefritida - nebezpečný stav, který ohrožuje vývoj intoxikace a selhání ledvin.

Hypertonicita dělohy, zejména v raných stádiích, se často projevuje tažením bolesti v dolní části zad. Současně může být konečník podrážděn, což mění povahu fyziologických funkcí. Bolesti nejsou trvalé, mohou se zvyšovat nebo snižovat v závislosti na vlivu okolních faktorů. Neexistuje žádná teplota a výskyt sekrecí vždy naznačuje závažnost problému. Samotný koncept „hypertonicity“ naznačuje zvýšené svalové napětí. To je jasně patrné na palpaci břicha - děloha je na dotek těžká, někdy bolestivá, když se jí dotýkají ruce.

Charakterizace bolesti v bederní oblasti s patologií páteře

Důležitost osteochondrózy během těhotenství nelze podceňovat. Ačkoli nemoc vážně neohrožuje život ženy, syndrom bolesti závažně omezuje pohyb a snižuje náladu. Hlavní klinické projevy onemocnění jsou uvedeny níže:

 • silná bolest, někdy nesnesitelná, s nejmenším pohybem prudce stoupá;
 • často se vyskytuje s velkou velikostí dělohy - ve druhém a třetím trimestru;
 • vyzařuje do nohy a hýždě;
 • nikdy doprovázená horečkou;
 • celkový stav ženy prakticky netrpí;
 • dolní část zad je na palpaci bolestivá a břicho je naprosto neporušené.

Zákeřný problém v patologii muskuloskeletálního systému spočívá v tom, že bolest zad je extrémně obtížné zastavit. Obvyklá skupina drog (NSAID) užívaná pro jakoukoli osobu není k dispozici, protože je během těhotenství kontraindikována. Proto je syndrom bolesti často zpožděn a úplně zmizí až po porodu. Naštěstí osteochondróza páteře obvykle není ovlivněna plodem..

Pokud bolí břicho i dolní část zad, pak tento stav kategoricky není charakteristický pro patologii muskuloskeletálního systému. Měla by být vyloučena hypertonicita dělohy a akutní gynekologická patologie. Adnexitida a dokonce i ovariální apoplexie se vyskytuje, i když ne často, ale spíše pravidelně v lékařské praxi. V každém případě však situace skutečně ohrožuje život ženy a nenarozeného dítěte, a proto vyžaduje okamžitou diagnostiku a léčbu.

Jak diagnostikovat bolest

Pokud má žena v průběhu těhotenství bolesti zad, je nutné stanovit přesnou etiologii tohoto problému. Závisí na tom nejen terapeutická opatření, ale také prognóza narození zdravého dítěte. Protože existuje mnoho příčinných faktorů, je předepsán celý komplex diagnostických postupů. Tyto zahrnují:

 • krevní test;
 • Analýza moči;
 • ultrazvukové vyšetření pánve;
 • vaginální vyšetření s vyšetřením nátěrů;
 • Ultrazvuk břicha;
 • MRI malé pánve nebo páteře ve složitých případech.

Z obecně uznávaných vyšetřovacích metod se nepoužívá pouze radiografie, protože ozařování může plod poškodit.

Nezapomeňte vzít v úvahu klinický obraz syndromu bolesti. Pokud bolí spodní břicho a bolest vyzařuje do dolní části zad, pak je problém pravděpodobně spojen s hypertonicitou dělohy. Diagnóza je potvrzena ultrazvukem. Ultrazvuk může být proveden v kterékoli fázi těhotenství. Při výskytu akutní bolesti v dolní části zad, zhoršené fyzickou námahou, při absenci změn v analýzách, by se měla předpokládat patologie páteře. Horečka a leukocytóza v moči, stejně jako expanze pyelocaliceal komplexu s ultrazvukem, signalizuje přítomnost pyelonefritidy.

Jak zmírnit bolest u těhotné ženy

Ve všech situacích, kdy bolí záda těhotné ženy, je nutná lékařská péče. Lékařská terapie není vždy nezbytná, ale je důležité si nechat ujít okamžik spojený s ohrožením života a zdraví ženy. S počátečním stupněm hypertonicity je zapotřebí psychologický mír, přátelské podpůrné vztahy v rodině a omezení fyzické aktivity. To obvykle stačí k úplnému zastavení bolesti.

Pokud je dolní břicho zataženo a bolest se šíří do bederní oblasti, pak existuje důvod k obavám a jmenování lékové terapie. Protože existuje mnoho příčin nepříjemného stavu, provádějí se terapeutické činnosti podle výsledků diagnózy. V případě bolesti zahrnuje komplexní léčba jmenování následujících skupin léků:

 • jednoduché analgetika - paracetamol, metamizol;
 • antispasmodika - drotaverin;
 • hormony - syntetický progesteron;
 • vitaminy;
 • antibiotika v přítomnosti aktivního bakteriálního zánětu v ledvinách nebo ženském reprodukčním systému;
 • tocolytics, pokud je to nutné, dodatečně uvolňují stěny dělohy.

Seznam schválených léků může pokračovat, protože výběr léku provádí zkušený lékař.

Nemůžete použít ani třením, protože mohou obsahovat nesteroidní protizánětlivé léky, které jsou během těhotenství absolutně kontraindikovány. Stejně tak je nepřijatelné používat široce používaná antibiotika uvnitř..

I jedna tableta fluorochinolonů může nenarozenému dítěti způsobit nenapravitelné poškození, ačkoli tyto léky se vždy úspěšně používají k léčbě pyelonefritidy u mužů a žen. Paracetamol můžete užívat samostatně, pokud máte spolehlivě známou diagnózu osteochondrózy.

Co ovlivňuje prognózu bolesti

Otázka, proč bolí dolní část zad během těhotenství, by měla být na programu ženy a jejích příbuzných od prvního okamžiku vzniku nepříjemného symptomu. Osud nenarozeného dítěte závisí na tom, jak brzy je problém identifikován. Pokud je bolestivý stav způsoben patologií muskuloskeletálního systému, zastavení negativních pocitů bude extrémně obtížné. Situace však prakticky neovlivňuje proces těhotenství a narození zdravého dítěte.

Současně i mírné tažné pocity v dolní části břicha, doprovázené vaginálním výtokem a bolestí dolní části zad, vyžadují okamžitou lékařskou pomoc. Tato situace přímo ohrožuje další postup těhotenství. Přítomnost horečky může také negativně ovlivnit funkci ledvin, takže pyelonefritida nutně vyžaduje komplexní léčbu. Neměli byste se bát užívání léků během těhotenství - ve většině případů je to odůvodněné a nepředstavuje pro plod závažné riziko. Nakonec je důležité, aby byla očekávání dítěte šťastná, a tohoto stavu lze snáze dosáhnout bez bolesti v bederní oblasti..

Nízké bolesti zad během těhotenství

Obsah:

Každá druhá žena čelí problému, jako je bederní bolest během těhotenství. Tento jev je zcela běžný, ale příčiny těchto bolestí je třeba podrobně prozkoumat, protože někdy mohou poškodit matku i dítě. V tomto článku si povíme o tom, proč bolí dolní část zad v průběhu těhotenství a co je a nemělo by se obávat.

Může dolní část zad bolet během těhotenství: normy a odchylky

Během porodu dítěte se žena podrobuje globální restrukturalizaci těla. Její tělo se dramaticky mění, objevuje se žaludek, zvyšuje se prsa a tělesná hmotnost. V souvislosti s těmito faktory odpověď na otázku sama o sobě naznačuje, že páteř, která je zvyklá na určitou váhu a tvar těla, se náhle změnila skoky a mezemi a výrazně se zvýšila, takže zátěž na zádech je ohromující.

Potom otázka zní: „Proč bolí spodní část zad v raném těhotenství?“ To nám řekneme.

Ano, zátěž páteře v období 1-6 týdnů se zdá být nevýznamná, ale bolest zad je stále pozorována. To je způsobeno některými zřejmými faktory:

 • Hormonální přizpůsobení. Právě tento okamžik může zhoršit polohu těhotné ženy a odtud následuje uvolnění vazů, kloubů a svalů..
 • K dispozici je exacerbace osteochondrózy. Chronické problémy s páteří se v těhotenství prudce projevují. Pokud před oplozením došlo k nějakým zraněním, bohužel v počátečních stádiích si to budou připomínat s obnovenou silou.
 • Nesprávné držení těla. Jakákoli odchylka od normy páteře zvyšuje bederní lordózu.
 • Bolest způsobují také novotvary dolní části zad a pánve.
 • Během těhotenství se vazový aparát zvětšuje, což pomáhá napínat klouby pánve a vazů.
 • Nachlazení, chřipka. Bolesti těla začínají, zejména v bederní oblasti.

Pokud je dolní část zad během těhotenství velmi bolavá, naznačuje to přítomnost onemocnění, jako je pyelonefritida (onemocnění ledvin). Bohužel je toto onemocnění často zjištěno při existujícím těhotenství a v obvyklém stavu může být „tiché“ po dlouhou dobu. Proč se u těhotných žen vyskytují bolesti zad a pyelonefritida:

 • Těhotné hormony ovlivňují močovod, ve kterém dochází k zpětnému odtoku moči (reflux). Kvůli této stagnaci se ledviny infikují a vyvíjí se pyelonefritida..
 • Chronická cystitida.
 • Chronické onemocnění ledvin. Pokud dříve žena čelila tomuto onemocnění, poté, co otěhotní, její imunitní systém oslabí a může se vyvinout pyelonefritida..
 • Infekce v těle. V raných fázích musíte pečlivě sledovat své zdraví. Pokud je v těle infekce, pak s krevním oběhem vstoupí do močového systému, což vyvolá onemocnění ledvin. Lokalizace infekce může být na kůži, vnitřních orgánech, mandlích.

Renální onemocnění je aktivně doprovázeno silnou bolestí v dolní části zad a břicha. Syndrom bolesti Tinea se liší od standardních bolestí bolesti a tažení a je doprovázen těmito příznaky:

 • Slabost těla (bavlněné ruce, nohy).
 • V moči je příměs krve, hlenu nebo hnisu.
 • Zápach.

Proto, pokud je dolní část zad bolestivě a silně bolavá během časného těhotenství, měli byste okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Během těhotenství, břicha a bolesti zad

Každý ví, že bolest signalizuje, že něco s tělem nefunguje. Ale během těhotenství je tato teorie neobjektivní, protože tělo prochází řadou unáhlených změn, protože v průběhu 9 měsíců se kostní kostra, hormonální pozadí a každá buňka těla mění.

Bolestí v dolní části břicha a dolní části zad jsou způsobeny řadou fyziologických procesů:

 • Po dobu 1 až 2 týdnů je plod připojen k sliznici děložní dutiny. Tento proces vyvolává podobné bolesti, ačkoli některé ženy je berou za PMS.
 • Po 3-4 týdnech se vytvoří chorionická tkáň, která se brzy stane placentou. Vily jsou ponořeny do stěny dělohy a vytvářejí cévy, které následně vytvářejí krevní zásobovací systém embrya. Tento proces je citlivý a také bolestivý..
 • V prvním trimestru se děloha zvětšuje, což způsobuje nepříjemné pocity v šindlech.
 • Ve druhém a třetím trimestru se plod aktivně vyvíjí a tlačí na vnitřní orgány, dodává konstantní, trápí bolesti.
 • Rozpor pánevních kostí. Tento proces je poněkud bolestivý a nepříjemný, ale zároveň přirozený.

Když žaludek a dolní část zad bolí během těhotenství systematicky a akutně, nemělo by to být přičítáno fyziologickým procesům, protože bolestivé syndromy v této části těla někdy signalizují přítomnost jakýchkoli patologií.

Kdy byste měli věnovat velkou pozornost bolesti v podbřišku a dolní části zad? Pokud jsou bolesti systematické, pak je zde něco jasně špatně. Časté příčiny podobné bolesti u těhotných žen v různých stádiích těhotenství:

 • Riziko potratu. Druhý trimestr pro ženu je nejnebezpečnější, protože existuje větší pravděpodobnost spontánního potratu. Pokud se těhotná žena cítí konstantní, svědivá bolest v břiše a dolní části zad a pociťuje krátkodobé křeče, může to znamenat předčasný porod (potrat)..
 • V pozdějších stádiích, po 37-38 týdnech, může podobná bolest také naznačovat blížící se narození. Pokud cítíte kontrakce a táhnete dolní část břicha a dolní část zad, je pravděpodobné, že proces porodu dítěte již probíhá tělem.
 • Nedostatek vápníku a fosforu. Právě nedostatek vápníku pro kosti vyvolává velkou bolest v zádech a dolním břiše. Kosti se stávají velmi křehké, protože veškerý stavební materiál jde k dítěti, takže matce zůstávají zbytky živin.
 • Gastrointestinální porucha. To je důvod, který ženám dává bolesti opasku. Stagnace stolice, průjem, nevolnost způsobuje tuto reakci těla.
 • Zánětlivé procesy vnitřních orgánů.
 • Nádory, ovariální cysta.
 • Infekční choroby pohlavních cest.

Pokud vám bolest způsobí nekonečné nepohodlí a víte, že povaha bolesti není pro těhotné ženy přirozená, okamžitě kontaktujte nemocnici.

Bolesti zad v průběhu těhotenství: co to znamená

Když se těžiště v těle těhotné ženy posune, a to se stane ve druhém nebo třetím trimestru a břicho zjevně vypadá ven, pak většina žen trpí bolestí v dolní části zad. Proč?

Fyziologicky se dítě, když je připraveno k narození, ponoří do pánevního dna matky, a tak tlačí na vnitřní orgány, vagínu a sakrální část zad. Břicho matky může padnout již ve druhém trimestru, což jí způsobí velké nepohodlí. Proto bolest v dolní části zad není vždy příznakem něčeho nebezpečného se zdravím těhotné.

A kdy bolest „mluví“ o nebezpečí? Je důležité odlišit fyziologickou bolest od signalizace. Jaká bolest není pod dolní částí zad přirozená:

 • Ústřel. Pokud pociťujete ostrou bolest, střílíte, jedná se o porušení muskuloskeletálního systému nebo svorku jednoho z nervových kořenů. Aby se zabránilo tvorbě kýly, musí těhotná žena vyhledat lékaře.
 • Jednostranná bolest v dolní části zad. Pokud bolí jen jedna část dolní části zad (vlevo nebo vpravo), je to důvod k obavám. Může to být cystitida, urolitiáza, infekce atd..
 • Krvavé problémy. Pokud bolí dolní část zad a dochází k výtoku krve z pochvy, je nutná sanitka. To znamená buď hrozbu potratu, nebo oddělení placenty.
 • Křeče a bolest v slabinách. Dolní část zad je doprovázena bolestí slabin, které mohou dát stehně? Pak je to infekce močového měchýře nebo genitálií.

Je obtížné určit, jakou bolest má těhotná žena, protože žena je v tomto období pochybná a má vlastnost zveličování. Pokud však překonáte pouze fyziologické bolesti, můžete se s nimi také vypořádat pomocí některých cvičení a tipů..

Co dělat, aby nedošlo k poškození dolní části zad a žaludku

O tom, jak pít prášky, kapejte si analgetika a není pochyb o tom. Aby nedošlo k poškození dítěte, jsou matky připraveny vše vydržet a poslouchat „matku přírodu“. Ale ke snížení příznaků a snížení bolesti během těhotenství můžete.

Zde je několik dobrých tipů:

 1. Správná poloha. Nezdržujte se příliš dlouho a nestojte dlouho v jedné poloze. Pokud sedíte na židli, opřete se o záda, pokuste se uvolnit napětí v dolní části zad. Nestojte dlouho. Pro páteř je obtížné odolat takové zátěži, zejména když je těžiště posunuto a soustředí se na bříško. Změňte svou polohu každých 20 minut. Najděte pohodlné pózy.
 2. Spát s polštářem pro těhotné ženy. Vložením polštáře mezi kolena uvolníte napětí zezadu a umožní páteři odpočívat a odpočívat..
 3. Nosit obvaz. Po 20. týdnu si můžete bezpečně udržovat páteř. Pokud máte pocit, že je to těžké ještě před 20. týdnem, oblékněte se dříve. Velikost břicha všech žen je jiná.
 4. Pokud nemáte patologie, neurolog vám může předepsat speciální cvičení, například jóga je schopna zarovnat zakřivenou páteř. Pro těhotné ženy existuje mnoho zdravotních středisek. 10-15 minut denně a nebudete cítit žádnou bolest.
 5. Masáž chodidel a zad. Masáží se můžete zbavit bolesti. Uvidíte, jak se zlepšit po zastavení masáže.

Bolest zad je vždy nepříjemná a je třeba přistupovat ke symptomům bolestivých syndromů s velkou opatrností, jinak si nemusíte všimnout velkých zdravotních problémů.

Zaslal: Marianna Pavley

Komentáře (2):

Neustále to bolí. Jsem velmi hubená. Doktor řekl - proto. I když jím jako krokodýl

Natalia, 2013-03-13 22:58:17:

Mám hodně denně, takže večer se začíná bolet dolní část zad, a čím větší je bříško, tím silnější se dolní část zad začne tahat.

Proč dolní části zad bolí během těhotenství a co dělat?

Protože dolní část zad je také zadní část, můžete si o tom přečíst v článku „Bolest zad během těhotenství.“ Zde se však stále pokoušíme doplnit toto téma o fakta týkající se bolesti v dolní části zad.

Proč je bolest v dolní části zad během těhotenství?

Začněme s tím, že bolest dolní části zad je velmi častým jevem pozorovaným v dobré polovině všech žen na svém místě. Existuje mnoho faktorů, které přirozeně způsobují takovou bolest a vše logicky vysvětlují. Obecně se neliší od příčin bolesti zad..

Je však třeba dodat, že ze seznamu nemocí, které způsobují bolest zad, by měla být zvláštní pozornost věnována chorobám močového ústrojí. V takových případech je bolest pociťována konkrétně v bederní oblasti. A exacerbace onemocnění ledvin se často objevuje právě na pozadí těhotenství. Onemocnění ledvin je indikováno bederní bolestí, doprovázenou horečkou, otokem, bolestmi hlavy, vysokým krevním tlakem a zvýšeným močením. V tomto případě se moč zakalí a změní barvu. Tento stav nepříznivě ovlivňuje průběh těhotenství, stav plodu a samozřejmě i zdraví ženy a vyžaduje hospitalizaci. Těhotné ženy často nacházejí pyelonefritidu. A pokud bolest zad nabývá ostré intenzivní křeče, pak mluvíme o ledvinové kolice při urolitiáze. Proto je lepší nezačínat situaci, ale konzultovat s lékařem první příznaky.

Naštěstí však věci ne vždy získávají vážný obrat. Ještě častěji však bolí dolní část zad přesně kvůli změnám v těle během těhotenství. Bolest v dolní části zad může „dát“ noze, která se po fyzické námaze zesílí, prodloužená chůze, prodloužená postavení, sedí v nepohodlné poloze. A může to být také důsledek falešných Braxton-Hicksových kontrakcí - v tomto případě je cítit napětí dělohy a následně i bolesti zad. Tyto tréninkové kontrakce v pozdním těhotenství připravují tělo k porodu. Pokud však něco podobného pozorujete v období dříve než 37 týdnů a současně dochází k výboji z pohlavního ústrojí, bolest v dolním břiše je cítit a intervaly mezi kontrakcemi se zkracují, je třeba naléhavě vyhledat lékařskou pomoc. Tyto příznaky mohou znamenat hrozbu potratu..

Co dělat, když bolest v průběhu těhotenství bolí dolní část zad?

Obecně se „normální“ bolest zad objevuje zpravidla po 5. měsíci a úplně zmizí až po porodu. A ačkoli tento stav nestanoví zvláštní ošetření (s výjimkou bolesti způsobené určitými nemocemi) a lékaři doporučují, aby toto období vydrželi, můžete situaci napravit a dodržovat některá doporučení pro zmírnění bolesti zad:

Proč bolest v zádech během těhotenství?

Pokud v průběhu těhotenství bolí dolní část zad, příčiny nejsou vždy spojeny s patologií. Těhotenství je přirozeným stavem ženského těla. Během tohoto období to bolí záda, protože tělo se „přestavuje“ a připravuje se na změny, ke kterým dochází.

Příčiny bolesti

Bolest zad začíná během těhotenství v různých gestačních obdobích. Předpokládá se, že v první polovině těhotenství není tělo vystaveno zvýšenému zatížení. To není pravda. Asi 30% žen přichází se stížnostmi, že jejich bolesti zad jsou v prvním trimestru. Většina žen však během těhotenství pociťuje bolest dolní části zad blíže k jejich dvacátému týdnu. Často není snadné odpovědět, proč bolí v průběhu těhotenství záda. Bolest v dolní části zad u těhotných žen je někdy důsledkem porodnických příčin a může být také nezávislou patologií. Porodnické příčiny - bolesti zad, ke kterým dochází v důsledku normálního nebo patologického průběhu těhotenství.

Porodnický

Může dolní část zad bolet během normálního těhotenství? Ano, a to je nejčastější důvod, proč těhotné ženy přitahují záda. V mnoha případech nástup těhotenství vede k tomu, že nastávající matka má bolesti zad. Příčinou bolesti je rychlé zvýšení dělohy a napětí jejích vazů. Tyto pocity jsou tak časté, že jsou považovány za další známku toho, že žena otěhotněla.

 • Hormony a metabolické procesy

Během období očekávání dítěte musí žena čelit prudké změně hormonálních hladin. Existuje zvýšená produkce estrogenu, progesteronu a dalších hormonů zodpovědných za správný průběh těhotenství. Relaxin je častou příčinou bolesti zad. Tento hormon pomáhá vazům a šlachám stát se pružnějšími, zjemňuje je. Relaxin je nezbytný k následnému usnadnění vzhledu dítěte.

Prvky nezbytné pro tvorbu plodu jsou převzaty z těla matky. Proto při nedostatečném doplňování „rezerv“ mohou ženské kosti přijímat méně než nezbytné vitamíny a minerály, zejména vápník a fosfor. V důsledku toho dochází k oslabení pánvových kostí a páteře, což může způsobit bolesti zad u těhotných žen.

 • Zvýšený tlak na pánev a páteř

Nejbezpečnějším důvodem, proč těhotné ženy mají bolesti zad, je růst plodu. Dítě roste, tlak na křížovou matku se zvyšuje, což vede k bolesti v dolní části zad. Fyziologickým důvodem, proč může být záda poškozena, je také rostoucí hmotnost, která vede ke zvýšenému tlaku na dolní část zad. Těžiště se mění, v bederní oblasti dochází k vychýlení páteře. Svaly se nadměrně zatěžují a vedou k bolesti.

Pro výskyt bolesti dolní části zad u těhotných žen někdy vede k prodlouženému postavení. Děloha tlačí na nervy a krevní cévy, které obklopují páteř. Z tohoto důvodu bolí pod dolní částí zad, počínaje třetím trimestrem. Bolest je dána nohám, cvičením se zhoršuje.

V pozdějším těhotenství se může objevit bolest dolní části zad v důsledku tlaku na hlavu na boky. To je doprovázeno výskytem hypertonicity dělohy. Potom se bolest objeví kolem 38. týdne. Pokud z tohoto důvodu bolí vaše dolní část zad během těhotenství, nebojte se. Tyto pocity jsou zcela přirozeným jevem..

Několik týdnů před porodem může nastávající matka cítit kontrakce Braxton-Hicks. Falešné kontrakce připravují tělo k následnému porodu. V tomto případě, kromě bolesti, která vyzařuje do bederní oblasti, je zde pocit „kamenité“ dělohy, je obtížné vdechnout a bolesti v dolním břiše vyvolávají bolesti. Poté tyto příznaky zmizí. A po krátké době se žaludek a záda začnou znovu bolet. Tyto pocity jsou považovány za normální, ale stále vyžadují zvláštní pozornost. Někdy není snadné rozlišit od skutečného narození. Pokud se kontrakce stanou častějšími, nemělo by se opakování v pravidelných intervalech doprovázené propouštěním z pohlavních cest zpožďovat výletem do nemocnice.

S patologiemi

Pokud je během těhotenství bolest zad doprovázena výskytem sekrecí a křečovitou bolestí v děloze, lékaři tento stav považují za hrozbu spontánního potratu nebo předčasného porodu..

Je nutné, aby se gynekolog okamžitě objevil. V některých případech táhne dolní část zad během těhotenství kvůli exacerbaci stávajících nemocí nebo když se objeví nová patologie. Těhotenství je doprovázeno přirozeným potlačením imunity. Takový mechanismus je nezbytný, aby plod nebyl mateřským organismem odmítnut jako cizí složka. Důsledkem je zranitelnost ženy v této době. Stává se, že žena nemá podezření na existující patologie, dokud neotěhotní. Během těhotenství může bolest v dolní části zad indikovat docela závažné patologie. A pokud gynekolog vyloučil porodnické příčiny malátnosti, měli byste navštívit jiné lékaře, jmenovitě neurologa, urologa nebo nefrologa a chirurga..

Ledviny a jejich nemoci jsou důvodem, proč dolní části zad bolí během těhotenství. Pod vlivem hormonů se mění tón močovodů, dochází ke stagnaci moči, což vede k rozvoji infekčních procesů. Běžnou komplikací těhotenství je pyelonefritida. Z jedné strany na zádech jsou bolestivé bolesti, časté nutkání k močení, křeče, teplota stoupá na vysoké hodnoty. Moč obvykle zakalí.

Pokud je bolest v zádech během těhotenství výrazná, je obtížné najít pozici, ve které bolest zeslabuje, je obtížný odtok moči, je zde příměs krve, případně ledvinové koliky. Takové příznaky jsou známkou naléhavé hospitalizace..

Diagnózu stanoví lékař na základě údajů z ultrazvuku a laboratorních testů moči a krve. Léčba se provádí jmenováním antibiotik, antispasmodik a léků proti bolesti a je povinná. Toto onemocnění může mít vážné následky až do selhání ledvin.

Ve vzácných případech se u těhotné ženy může objevit zánět slinivky břišní. To se stane, pokud během těhotenství nedodržíte dietu, konzumujete-li jídlo se spoustou tuku, alkoholu, je dědičný faktor nebo důsledek stresu. Pokud je bolest v dolní části zad během těhotenství herpes zoster, vyskytuje se po jídle nebo během jídla, je doprovázena horečkou, nevolností nebo zvracením, poruchou stolice, lékař diagnostikuje pankreatitidu.

Onemocnění je diagnostikováno pomocí ultrazvuku, MRI a je léčeno v lůžkovém zařízení. Léčba léků na bolesti zad v průběhu těhotenství se provádí pomocí řady protizánětlivých a analgetických léků. V případě selhání konzervativní léčby občas existuje potřeba chirurgického zákroku.

Často bolest v zádech během těhotenství kvůli exacerbaci existujících problémů s muskuloskeletálním systémem. Pokud žena před těhotenstvím trpěla osteochondrózou nebo radikulitidou, změněné zatížení povede k exacerbaci. Zdrojem problémů je nedostatečně vyvinutá svalová soustava zad nebo zakřivení páteře. Podobná diagnóza je indikována výskytem silné bolesti zad během těhotenství v trimestru II nebo později.

V případě neurologických problémů bolest střílí v přírodě, klesá v poloze „ležení“ a zvyšuje se stresem, může se objevit pocit znecitlivění.

Je samo-medikovat velmi nebezpečné. Konec konců, většina drog používaných v takových případech je během těhotenství kontraindikována. Ve výjimečných případech může lékař předepsat lék proti bolesti. Pokud vaše dolní část zad bolí během těhotenství kvůli neurologickému problému, nejjednodušším řešením je nosit obvaz. Speciální korzet poskytne podporu pro pohybový aparát, aniž by nepříznivě ovlivnil vývoj dítěte..

Být v průvanu nebo podchlazení může vést k zánětlivému procesu ve svalech dolní části zad. Potom se bolest vyznačuje akutní povahou a omezeným pohybem. Kromě zad může dojít ke zranění krku a ramenního pletence. Léčbu by měl provádět lékař, který může předepsat léky, které jsou bezpečné pro dítě.

Při nízké lokalizaci bolesti v zádech a břiše může být podezření na symfýzu. Nemoc bude indikována změnou chůze, která nabývá charakteru „kachny“. Vyskytuje se v důsledku nesrovnalostí v ochlupení kostí. Pokud je důvodem, proč je záda v průběhu těhotenství, sympatie, lékař doporučí odpočinek na lůžku a bude monitorovat dobu těhotenství.

Pokud dojde k anamnéze poranění páteře nebo vrozených rysů vývoje obratlů, může zvýšená zátěž vést k bolesti v dolní části zad během těhotenství. Obratle se mohou pohybovat vůči sobě navzájem, což bude sloužit jako impuls pro silnou bolest v dolní části zad.

Takovou bolest lze rozeznat zvýšením sedu, když se během zvedání objeví těžké předměty a když se změní poloha těla. Bolest může vyzařovat na nohy. Deformaci páteře lze vidět vizuálně. Svaly obklopující páteř ze stran jsou napnuté. Vyvíjí se zvláštní chůze „chodce na laně“. Pokud v důsledku spondylolistézy bolí dolní část zad v průběhu těhotenství, je takové onemocnění léčeno pomocí drog, fyzioterapie, fyzioterapie.

Prevence

Pokud v průběhu těhotenství bolí dolní část zad, je důležité si pamatovat jednu věc: v žádném případě byste neměli být uneseni autodiagnostikou a samoléčbou. První věc, kterou by těhotná žena měla udělat, když během těhotenství střílí v dolní části zad, je kontaktovat odborníka, který ji pozoruje. Lékař také pomůže předcházet bolesti zad v těhotenství, doporučujeme:

 • Odmítněte nosit boty na vysokém podpatku;
 • Sledujte hladký nárůst tělesné hmotnosti;
 • Veďte moderování aktivním životním stylem;
 • Netěžte, vyvarujte se nadměrného zatížení páteře;
 • Dělat speciální gymnastiku;
 • Kontrolní držení těla;
 • Pro spaní si vyberte anatomickou matraci a malý polštář;
 • Naučte se správné zvedání předmětů (měli byste ohýbat nohy na kolenou, a ne provádět ohýbání dopředu);
 • Zajistěte správnou výživu s vysokým obsahem vápníku a fosforu.

Pokud má těhotná žena špatnou bolest v zádech, není to důvod k panice. Je však nutné vyloučit možné patologické procesy a získat doporučení, jak odstranit nepříjemné pocity. Pokud vám v průběhu těhotenství bolí záda, poradí vám, co dělat, pouze lékař.

Doporučuji přečíst si další články k tomuto tématu

Autor: Petr Vladimirovich Nikolaev

Lékař je manuální terapeut, ortopedický traumatolog, ozonový terapeut. Metody expozice: osteopatie, postisometrická relaxace, intraartikulární injekce, měkká ruční technika, masáž hlubokých tkání, analgetická technika, kranioterapie, akupunktura, intraartikulární podání léčiva.

Po menstruaci bolí dolní část zad a břicho

Proč bolí dolní část zad

Bolesti zad v průběhu prvního trimestru těhotenství

Těhotná bolest zad

Od druhého a třetího trimestru těhotenství se mnoho žen často obává nepohodlí v zádech a dolní části zad. Bolest zpočátku bolestí a blíže k porodu se stává intenzivnější a častější. Pohodlí v zádech se může objevit iu žen, které před těhotenstvím neměly problémy..

Vzhled bolesti u různých žen se objevuje v různých bodech těhotenství. Ale zpravidla záda bolí od 20-21 týdnů těhotenství. Bolest se však může objevit mnohem dříve, v tomto případě to vše záleží na tom, jaký je životní styl ženy..

Zranění zad je mnohem závažnější na konci těhotenství, což je asi 34, 35, 36 a 37 týdnů těhotenství. Důvodem v tomto případě není jen nadváha, ale také skutečnost, že dítě začíná vyvíjet tlak na dolní část zad. Kolem tentokrát začne tělo s jistým druhem „přípravy“, v důsledku čehož se některé ženy cítí docela intenzivní a silná bolest, i když jiné je nemusí cítit vůbec. V tomto případě můžete vidět, že se břišní stěna někdy sama napíná a stává se znatelně těžkou. To je jasně vidět, když se žena musí fyzicky vykonávat, nebo když se zlobí, ale to se děje bez udání důvodu.

Chcete-li pochopit, proč vaše záda bolí během těhotenství, musíte pochopit příčiny bolesti.

 • Pohyb těžiště v důsledku přibývání na váze.
 • Poruchy páteře před těhotenstvím.
 • Během těhotenství nosí boty na vysokém podpatku.
 • Oslabení vazového aparátu během těhotenství.
 • Hormonální změny v těle těhotné ženy.
 • Infekční a nachlazení.
 • Zvýšený tón dělohy a hrozba potratu.
 • Braxton Hicks pozdní boje.
 • Stres.
 • Špatná fyzická zdatnost, slabé svaly zad.
 • Nedostatek vápníku v těle.

Pohyb těžiště u těhotné ženy je hlavní příčinou bolesti zad

Všechny ženy zvyšují váhu během těhotenství. Po celé těhotenství žena získá až 16-20 kg. V souladu s tím se zvyšuje zatížení nohou a páteře a během těhotenství se objevuje bolest zad.

Plod roste každý týden a přibírá na váze, děloha se také začíná zvyšovat. V tomto případě se svaly pobřišnice natáhnou a oslabí, začne se zvyšovat zatížení zadních svalů a posouvá se těžiště. Pro udržení rovnováhy musí žena zatěžovat svaly zad. Těhotná žena mění polohu těla. Žena nedobrovolně nakloní ramena dozadu, ohne si krk a strčí si břicho dopředu, aby udržovala rovnováhu a nepadla.

V průběhu těhotenství se děloha stále zvětšuje a stává se příčinou nepohodlí těhotné ženy. Zvětšená děloha může komprimovat bránici, krevní cévy a nervová zakončení, což způsobuje bolest zad. To se může projevit zejména v pozdějších stádiích a často v poloze na zádech..

Hormonální změny v těle, které způsobují bolest zad

Hormonální změny mohou přispět k bolesti. Tělo a všechny jeho systémy se intenzivně připravují na porod a porod dítěte. Hormonální systém ženy hraje jednu z hlavních rolí při obnově těla budoucí matky. Působením hormonu relaxin, který vylučuje placentu, se pánevní klouby a meziobratlové vazy rozšiřují. Pohyblivost pánevních kloubů je nezbytná pro to, aby dítě během porodu procházelo porodním kanálem. Zároveň však uvolněné vazy a klouby způsobují bolest v dolní části zad a zad.

Již při porodu se zvyšuje produkce estrogenu v těle ženy a hladina progesteronu klesá. Zvýšení estrogenu stimuluje produkci hormonů, které budou zodpovědné za kontrakce dělohy během porodu..

Děloha bude intenzivně „trénovat“ před porodem. U žen se budou stále častěji objevovat falešné kontrakce, které nejen způsobí bolest v břiše. Tónované svaly mohou vyvolat záchvaty bolesti zad. Hormonální systém ženy někdy nezvládá své funkce. Výsledkem je nerovnováha v produkci hormonů. Tón dělohy se může zvýšit, což vede k ostrým bolestem v podbřišku a zádech. Spolu s špinením z pochvy mohou tyto příznaky naznačovat hrozbu potratu. V takových případech je naléhavě nutné zavolat sanitku, netolerovat a nemedikovat.

Bolest v pozdním těhotenství (38,39 a 40 týdnů)

U mnoha žen je v zásadě pozorována bolest v dolní části zad. Nejčastěji je výskyt bolesti způsoben vysokým zatížením páteře a skutečností, že břišní svaly oslabují v důsledku přetížení. Jinými slovy, v tomto případě bolí záda od 27. týdne těhotenství do narození. Současně se může vzdát v noze, zesílit po dlouhé procházce, fyzické aktivitě nebo jen prodlouženém postavení. Mohou se také objevit bolesti v ochlupení kostí a sakroilií, způsobené přirozeným změkčováním vazů..

Vypořádat se s takovou bolestí je docela možné, pokud se budete řídit několika jednoduchými pravidly. V první řadě tomu pomohou potraviny bohaté na vápník (mléčné výrobky, ryby, ořechy, zelenina, maso). Pokud je bolest pravidelně narušována, pak má smysl začít s doplňováním vápníku. Je také nutné omezit pohyby, které mohou zvýšit zátěž na zádech. Chcete-li například něco vyzvednout z podlahy, nemusíte se ohýbat, ale dřepět. V tomto případě se svaly končetin a ramen, a nikoli zad, napnou..

Je mnohem horší, když příčinou bolesti jsou různé neurologické choroby, jako je radiculitida, herniovaný disk atd. V tomto případě mohou problémy začít již ve 14-15 týdnech těhotenství, zatímco záda bolí docela špatně. Taková onemocnění však mohou ovlivnit pozdní těhotenství. V tomto případě se předpokládá ustavení postele, použití měkkého korzetu nebo obvazu, někdy se používají léky proti bolesti, ale to je spíše výjimka.

Jiné příčiny bolesti

Výše uvedené důvody jsou nejčastější, takže když se říká, že záda je během těhotenství velmi bolestivá, pak o nich téměř vždy mluvíme. Stále však existuje řada problémů, které mohou vést ke vzniku takové bolesti.

Pankreatitida

Toto onemocnění je zánět slinivky břišní. Naštěstí je taková nemoc poměrně vzácná, ale to je to, že záda bolí i na začátku těhotenství. Vývoj této choroby je usnadněn porušením odtoku žluči, konzumací alkoholu, špatnou stravou (dostatek mastných a masitých potravin), stresem a dědičnou predispozicí. Pankreatitida v akutní fázi se cítí s akutní bolestí v dolní části zad a břicha (horní část), zatímco bolest je podobná pletence. Často dochází k narušení stolice, zvracení, snížení krevního tlaku. V této situaci musíte naléhavě jít do nemocnice.

Diagnóza tohoto onemocnění vyžaduje řadu laboratorních testů moči a krve, je nutné podstoupit ultrazvuk, zobrazení magnetickou rezonancí atd. Léčba se musí nejčastěji provádět v nemocnici. V tomto případě je předepsána přísná strava, řada léků, které by měly normalizovat pankreas, léky proti bolesti a protizánětlivé léky. Pokud se situace nezlepší, pak se někdy musíte uchýlit k operaci.

Pyelonefritida

Jedná se o onemocnění ledvin, u kterého se projevuje bolest tažné a bolestivé povahy. V tomto případě, během těhotenství, záda bolí v bederní oblasti vlevo nebo vpravo. Ještě horší je, když musíte čelit ledvinové kolice, která je spojena s pohybem kamene do močovodu z ledvinové pánve. S kolikou během těhotenství bolí dolní část zad, nepracuje tak, že najde polohu, ve které bude bolest oslabovat. Také bolest se může šířit směrem k močové trubici nebo slabině. Dalším znatelným příznakem je to, že moč je docela zakalená, někdy si můžete všimnout příměsi krve. Může také dojít ke zvýšení teploty..

Pro stanovení diagnózy lékař pošle pacienta na ultrazvukové vyšetření, je také nutné provést laboratorní testy moči a krevní testy. Při léčbě pyelonefritidy se předepisují především antibakteriální léčiva, která se vybírají jednotlivě, přičemž je nutně brána v úvahu citlivost mikroorganismů, která způsobila nástup zánětlivého procesu. Léčba se v některých případech provádí ambulantně, ale je vhodnější ji léčit v nemocnici. U ledvinových kolik se používají ke zmírnění bolesti antispasmodika a léky proti bolesti a je také zabráněno určitému zánětu..

Články O Neplodnosti