Hlavní Analýzy

Železné přípravky pro těhotné ženy. Funkce výběru a seznam populárních nástrojů

Těhotná anémie je běžný stav žen v zajímavém postavení. Příčinou anémie je narušení hormonálního pozadí, změna obvyklé stravy, toxikóza. To vede k malému příjmu železa, které je nezbytné pro tvorbu hemoglobinu. Předepisování přípravků železa těhotným ženám je indikováno, pokud je u ženy diagnostikována středně těžká nebo těžká anémie. Mírné výkyvy hemoglobinu nejsou patologií, považují se za fyziologické, protože se zvyšuje objem krve v těle a hladina červených krvinek zůstává stejná.

Kolik železa potřebuje těhotná žena

Těhotné hladiny hemoglobinu souvisejí se železem v krvi. Železné ionty přispívají k syntéze hemoglobinu, který je v červených krvinkách a přenáší kyslík do tkání všech vnitřních orgánů. To zajišťuje normální fungování všech orgánů, systémů, pohody, pracovní kapacity. Nedostatek hemoglobinu způsobuje kyslíkové hladování tkání, hypoxii mozku, což způsobuje špatné zdraví, neustálou únavu, závratě, mdloby. Tento stav nepříznivě ovlivňuje nejen těhotnou ženu, ale také vývoj plodu.

Pokud je hranice hemoglobinu v množství 120 - 140 g / l považována za normální u žen před těhotenstvím, je během porodu dítěte poněkud podceňována, je 110 g / l. Větší pokles indikátoru indikuje stupeň anémie:

 • světlo - 110 - 90 g / l,
 • průměr - 90-70 g / l,
 • těžký - 70-40 g / l.

Přípravky železa pomáhají zvyšovat nízké ukazatele, zlepšují stav ženy, zajišťují normální těhotenství.

Funkce železa v těle

Železo není syntetizováno, proto musí být dodáváno z vnějšku. Deficit a nadbytek jsou zobrazeny na pohody. Železné ionty se podílejí na důležitých tělesných funkcích. Nejznámější jsou transportní, metabolické. V prvním případě poskytují molekuly železa syntézu hemoglobinu - bílkoviny krve, která je součástí červených krvinek, která se váže na kyslík. Poté krevní buňky v cévách dodávají molekuly kyslíku do všech orgánů a zajišťují výživu tkání. Poté je spotřebovaný kyslík odebrán ve formě oxidu uhličitého a přenesen do plic. Realizace respiračního procesu na buněčné úrovni bez železa není možná.

Železo se aktivně podílí na redoxních reakcích. Má schopnost měnit valenci, uvolňovat volné elektrony v biologických oxidačních reakcích. Uvolněná energie je nezbytná pro realizaci energetického metabolismu. Železné ionty jsou schopné vázat toxiny vstupující do těla a odstraňovat je. Podílí se na syntéze řetězců DNA, stimuluje růst, vývoj dítěte, zvyšuje celkovou imunitu, zajišťuje normální fungování štítné žlázy, dodává zdravému vzhledu pokožku, vlasy, nehty.

Informace! Moderní strava dostatečně nezajišťuje denní potřebu těla pro železo. Nedostatek mikroživin je možné vyplnit biologickými doplňky obsahujícími železo.

Příčiny anémie u těhotných žen

U těhotných žen stoupá spotřeba železa, protože je nutné vytvořit hemoglobin matky a rostoucí plod. V době narození jsou vyčerpány nahromaděné rezervy ženy, k doplnění budou nutné nejméně 2–3 roky. Existují další faktory, které způsobují anémii s nedostatkem železa:

 • snížená spotřeba masa,
 • nedostatek vitamínů B, C (přispívá k vstřebávání Fe),
 • častý porod,
 • toxikóza,
 • nemoc ledvin,
 • patologie jater,
 • chronická onemocnění genitourinárního systému,
 • častá těhotenství.

Do rizikové skupiny patří ženy:

 • vegetariáni,
 • matky s mnoha dětmi,
 • historie preeklampsie,
 • ve kterém byl hemoglobin snížen před těhotenstvím,
 • s vícenásobným těhotenstvím,
 • s menstruačním cyklem více než 5 dnů před těhotenstvím,
 • s chronickými patologiemi žaludečního traktu (zhoršená absorpce).

Je nutné pečlivě sledovat zdraví těchto kategorií těhotných žen a informovat jejich gynekologa o všech nepříjemných stavech..

Jak může dojít k anémii u těhotných žen

Menší výkyvy v hemoglobinu neovlivňují zdraví těhotné ženy. Významný nedostatek molekul železa se projevuje:

 • tachykardie,
 • bledost,
 • bolesti hlavy,
 • závrať,
 • mdloby,
 • pocit chronické únavy,
 • slabost,
 • narušení rytmu spánku (ospalost během dne, bdělost v noci),
 • podrážděnost.

Kůže je ovlivněna. Oschněte, odlupujte se a objevují se mikrotrhliny. V koutcích úst se zaskočí, rty se zapálí podél obrysu. Vlasy jsou křehké, náchylné k vypadávání vlasů. Nehty jsou rozvrstvené, drobivé.

Těhotné ženy anémii tolerují různými způsoby. Někteří lidé se cítí nepříjemně s minimálním nedostatkem železa, zatímco jiní se ani necítí na mírnou anémii. Proto je krevní test pro stanovení hladiny červených krvinek, hemoglobinu povinným vyšetřením těhotných žen.

Co může narušovat vstřebávání železa z potravin

Je důležité nejen množství stopových prvků dodávaných s jídlem, ale také schopnost vstřebat se do těla. Existuje kombinace potravin a drog, které tuto funkci snižují. Existují dva typy výrobků obsahujících železo - rostlinný, živočišný původ. První obsahuje nehemové železo, druhý hem. Stopový prvek z rostlinných potravin je absorbován 2-3%, heme železo je absorbováno v množství 10-20%. Proces asimilace je ovlivňován různými faktory.

 1. Nadměrná saturace železem vede ke špatné absorpci zažívacím systémem.
 2. Je špatně absorbován u lidí trpících chorobami zažívacího traktu.
 3. Alkohol rozkládá molekuly železa v potravinách.

Snižte příjem stopových prvků:

 • mléčné produkty,
 • kyselina fytová v luštěninách, otrubách,
 • třísloviny v čaji, kávě, stahující plody (borůvky, kdoule, tomel).

Negativně ovlivňuje absorpci stopových prvků rostlin obsahujících kyselinu šťavelovou (šťovík, zelí, špenát). Inhibujte absorpci prvku čokoláda, ořechy, slepičí vejce.

Poznámka! Při sestavování menu pro těhotnou ženu trpící anémií je nutné vzít v úvahu interakci produktů, jejich schopnost ovlivnit příjem železa.

Jaké je nebezpečí nedostatku železa během těhotenství

U každé třetí těhotné ženy je diagnostikována anémie. Důvodem je skutečnost, že zatížení těla se zdvojnásobuje. Zrychluje se srdeční rytmus, zrychluje se dýchání, aktivují se funkce ledvin a jater, aby se zajistilo normální zdraví matky a plodu. To vyžaduje vysoký obsah kyslíku v krvi, aby se zabránilo hladovění tkáně. Normální koncentrace kyslíku je zase zajištěna přítomností železa v hemoglobinu obsaženém v červených krvinkách. S růstem plodu roste potřeba železa pro tělo.

Hlavním problémem nedostatku mikroživin u těhotných žen je tkáňová hypoxie, která způsobuje, že se budoucí matka cítí dobře a narušuje vývoj plodu. Hladina kyslíku způsobuje:

 • hrozby předčasného porodu,
 • gestóza,
 • hypotenze,
 • předčasné přerušení placenty,
 • intrauterinní zpomalení růstu,
 • hrozil potrat,
 • porodit dítě s anémií.

Je důležité to vědět! Nedostatek železa je nebezpečný stav, který je třeba brát vážně, aby se zabránilo vzniku komplikací během porodu (tendence ke krvácení).

Jaké ukazatele lze považovat za normu

Během těhotenství ženy zaznamenávají nejen hladinu hemoglobinu a počet červených krvinek v krvi. Neukazují skutečný obsah železa, protože pokud je hemoglobin normální, může se množství snížit. Chcete-li zjistit skutečný obraz o stavu krve, je nutné provést analýzu s určením nejen hemoglobinu a červených krvinek, ale také ferritinu. Je to ve vodě rozpustný protein, který může v játrech vytvářet zásoby železa. Jeho nedostatek snižuje vstřebávání železa, což vede k anémii. Norma ukazatele sérového ferritinu u těhotných žen je nejméně 12 μg / mol. Snížení znamená riziko anémie. Snížení obsahu železa v séru pod 12 μmol / l záleží, je to také indikátor nedostatku mikronutrientu.

Klasifikace léčiv pro léčbu anémie

V moderní medicíně se rozlišují dva typy léků, které eliminují anémii - iontová léčiva obsahující železité a železité soli, neiontové sloučeniny komplexu hydroxidu a polymaltózy složené ze železitého železa. První skupina léčiv je dobře absorbována, tělo bez problémů asimiluje divalentní mikroelement. Jakmile jsou v zažívacím traktu, rychle se vstřebávají, vstupují do krevního řečiště a ukládají se v játrech. Jedná se o rozpustné sloučeniny, při rozkladu netvoří škodlivé metabolity.

Trivalentní solné železo je špatně absorbováno a během rozkladu tvoří toxické sloučeniny. Jeho absorpce úzce závisí na úrovni kyselosti žaludečního prostředí. Čím vyšší je pH žaludeční šťávy, tím se vytvářejí obtížněji rozpustné sloučeniny. Proto se častěji používají přípravky dvojmocné soli železa. Přestože mají vysoké riziko vzniku nežádoucích účinků ve formě předávkování v důsledku pasivní difúze.

Léky druhé skupiny jsou klasifikovány jako moderní léky, které mají nízký práh „vedlejších účinků“. Jeho absorpční mechanismus je poněkud odlišný od předchozí skupiny drog. Komplex vstupující do těla má strukturu co nejblíže struktuře sloučeniny železa # 8211, ferritinu. Je vstřebáván ve střevě, ale nedochází k akumulaci v membránách tkáňových buněk, ale kombinuje se s ferritinem a transferrinem a vytváří zásobu železa. V těle se aktivují samoregulační procesy, železo se vstřebává tolik, kolik je v tuto chvíli nutné.

Informace! Podle výsledků výzkumu je terapeutický účinek použití přípravků železitého železa vyšší než přípravků soli a riziko nežádoucích účinků je nižší.

Charakteristika některých léků

K nasycení těla železem nestačí použití některých produktů s obsahem. Je nutné dodatečně užívat léky obsahující molekulu tohoto mikroelementu. V tabletách jsou levné léky, které mohou zvyšovat hladinu železa. Pozastavení a řešení stojí více. Náklady na roztok vyrobený v ampulích určených pro injekce jsou ještě vyšší. Obvyklý průběh léčby je v průměru 2–3 měsíce. Lékař rozhodne, jak léčit anémii.

Pokud ještě není anémie, ale hladina železa je snížena, můžete ji zvýšit pomocí vitamínového komplexu se stopovým prvkem. Tato kombinace je účinná v přítomnosti vnějších příznaků nedostatku Fe a mírné únavy a snížené aktivity. Eliminujete mírnou anémii a můžete užívat doplňky stravy obsahující železo.

Léky jsou dostupné v různých formách. Nejoblíbenější jsou tablety. Na druhém místě jsou suspenze, sirupy. Injekce tekutého železa těhotným ženám jsou označeny jako poslední možnost. Při užívání léku uvnitř způsobuje podráždění sliznic, dyspeptické poruchy, rychle zvyšuje stopový prvek v krvi střední nebo těžké anémie.

Léčba jakoukoli formou uvolňování železa je indikována od druhého trimestru, tj. Od 4. měsíce, do konce těhotenství.

Totem

Lék obsahuje glukonát železa, mangan, měď. To zahrnuje další komponenty. Lék je klasifikován jako antianemikum, protože obsahuje komplex stopových prvků, které přispívají k tvorbě krve. K dispozici ve formě tmavě hnědého čirého roztoku se specifickým zápachem, užívaného perorálně.

Těhotné ženy jsou předepisovány jako profylaktické. Droga neovlivňuje tělo matky a nenarozeného dítěte. Dokázáno testovacími studiemi provedenými na dobrovolnicích. Za účelem prevence je předepsáno vypít ampulku denně. Výrobek se před jídlem rozpustí v čisté vodě, šťávě, čaji, opilém (káva, silné nápoje se nepoužívá), aby nedošlo ke snížení účinku léku. Neexistují žádné údaje o výsledcích léku během laktace. Užívání léku během tohoto období je předepsáno podle životně důležitých ukazatelů.

Je důležité to vědět! Při užívání léků se železem by mělo být každé tři měsíce prováděno krevní test na ukazatele průměrného objemu červených krvinek a nasycení zásob železa..

Sorbifer durules

Tento lék zahrnuje síran železnatý, kyselinu askorbovou. Zvyšuje vstřebávání železa ve střevech. Lék se uvolňuje v tabletách. Technologie výroby poskytuje dlouhodobý účinek, k uvolňování iontů železa dochází postupně až do úplného rozpuštění tablet. Doba uvolňování molekul je 6 hodin. Sorbifer se používá nejen k prevenci, ale také k léčbě anémie. Předepište lék v dávce 2 tablety. Dělí se na dvě dávky. Pijí celý lék, nežvýkají ho, pijí to čistou vodou. Recepce se provádí půl hodiny před jídlem.

Těhotným ženám je ukázána léčba Sorbifer po konzultaci s lékařem, i když je lék během těhotenství neškodný. Lék je předepsán 1 tableta jednou denně v 1. a 2. trimestru. Ve třetím období laktace je předepsána 1 tableta dvakrát denně. Maximální délka léčby je šest měsíců.

Fenyuls

Výrobek se skládá z vitamínového komplexu (pyridoxin, nikotinamid, vitamin C, riboflavin, thiamin), kyseliny pantothenové, síranu železa. Pro těhotné ženy je důležité brát vitamíny a železo, aby se zabránilo anémii. Vitamínový komplex nejen doplňuje přísun živin, ale také zvyšuje indikátor železa v séru zvýšením absorpce. Lék můžete užívat od 14. týdne těhotenství. Pokud to potřebujete začít dříve, schůzku provede lékař s přihlédnutím k výhodám, škodám na nadcházející terapii. Výrobek se vyrábí v kapslích, které je nutno užívat s jídlem. Nemusíte však lék žvýkat. Měl by být spolknut celý.

Poznámka! Během těhotenství je denní dávka léku 1 tobolka. Průběh léčby je 14 dní, pak interval (7 dní) a pokračovat v léčbě.

Maltofer

Lék patří k novým lékům, které jsou dobře snášeny pacienty s minimem nežádoucích účinků. Produkt se uvolňuje v sirupu, roztoku, žvýkacích pastilkách a kapkách. Aktivní složkou léčiva je železité železo a polymaltóza. „Maltofer“ pomáhá eliminovat příznaky anémie a zabránit jejímu rozvoji. Těhotné ženy jsou předepsány ve druhém, třetím trimestru. Vzhledem k tomu, že tento lék neproběhl během těhotenství na ženách, je vzhledem k stupni anémie používán jako poslední možnost. Pokud se má lék užívat během kojení, doporučuje se zastavit přirozené krmení.

Denní dávka léčiva je 25 & # 8211, 100 mg, v závislosti na stupni nedostatku železa.

Ferrum Lek

Injekční roztok podávaný intramuskulárně. Lék se uvolňuje ve formě tablet. Lék obsahuje komplex železitého železa a dextranu hydroxidu. Prezentovaný komplex je analogem fyziologické sloučeniny železa v lidském těle. Je předepsáno, když po požití tablety nevznikne žádný výsledek.

Je důležité to vědět! Po podání léku by měl být pacient pod dohledem lékaře po dobu nejméně půl hodiny. Toto preventivní opatření je nezbytné z důvodu schopnosti léku vyvolat závažné alergické reakce až po anafylaktický šok..

Seznam vedlejších účinků léčiva je poměrně velký, a proto se lék podává pouze v případě, že je anémie z nedostatku železa potvrzena klinickými studiemi. Léčba těhotných žen probíhá ze zdravotních důvodů, pokud je terapeutický účinek léčby vyšší než riziko komplikací. Dávku vypočítává pouze lékař v závislosti na hmotnosti pacienta a stupni nedostatku mikroživin. V pokynech je uvedena tabulka s dávkou léčiva, ale lékař si zvolí množství podaného léčiva individuálně pro každého pacienta..

Jaké jsou výhody různých skupin „železných“ drog

Moderní drogy jsou vyráběny tak, že ionty železa jsou v inertním stavu. Jednou v těle dochází k postupnému uvolňování molekul, což snižuje riziko předávkování stopovými prvky. Pro dosažení požadovaného terapeutického účinku není nutné zvyšovat dávku léčiva. Další plus této technologie, protože sliznice žaludečního traktu je vystavena méně negativním dopadům. Snižuje výskyt vedlejších účinků z gastrointestinálního traktu.

Nedávný výzkum vytvořil trojmocné kombinace neiontového železa. Vylepšený transportní mechanismus zabraňuje předávkování těla. Tkáně absorbují železo ekvivalentní jeho nedostatku, po nasycení jeho absorpce přestane. Tělo zahajuje mechanismus samoregulace.

Metody zavedení železa do těla pro a proti

Těhotné ženy jsou často předepisovány perorální doplňky železa. Jedná se o léky obsahující kovové soli. Jsou dobře vstřebáváni ve střevech, ale nedodržení přesné dávky vede k přesycení tkáně živlem. Hlavními vedlejšími účinky této skupiny léků je porušení trávicího procesu. Střevní problémy se vyskytují u jedné třetiny žen užívajících drogu. Podráždění sliznice se projevuje bolestí, zbarvení stolice hnědé.

Všechny léky užívané ústy mají stejné nežádoucí účinky & # 8211, zažívací potíže. Těhotné ženy si stěžují:

 • nedostatek chuti k jídlu,
 • epigastrická závažnost,
 • bolest břicha,
 • nadýmání,
 • nevolnost,
 • zvracení.

U léčiv podávaných intravenózně nebo intramuskulárně je nejnebezpečnějším vedlejším účinkem schopnost způsobit anafylaktický šok. Proto všechny těhotné ženy před první injekcí provedou test snášenlivosti. Výhodou parenterální aplikace je schopnost rychle obohatit tělo chybějícím stopovým prvkem.

Jsou doplňky železa bezpečné pro těhotné ženy?

Tuto skupinu drog si nemůžete vybrat sami. Konec konců, ne všichni prošli řádným laboratorním výzkumem. Existuje seznam fondů, které se ve výjimečných případech ukazují těhotným ženám. Dávkování a průběh terapie volí lékař. Stupeň nedostatku mikroživin, gestační věk, celkový stav ženy.

Potraviny s nedostatkem železa

Úprava obsahu železa s mírným nedostatkem pomůže stravě s obsahem „železných“ produktů. Toto je nejjednodušší způsob, jak zlepšit svůj stav. Mezi tyto produkty patří:

 • hovězí,
 • vepřová játra,
 • pivovarské kvasnice,
 • vajíčka,
 • kakao,
 • sušené ovoce,
 • rajčata,
 • jablka,
 • Bílé houby.

Tyto výrobky je třeba kombinovat s červenou, oranžovou, fialovou, žlutou zeleninou a ovocem. Barviva a vitamín C v nich zvyšují absorpci železa. Z tohoto důvodu je dobré pít mrkvovou nebo řepnou šťávu..

Argumenty odpůrců železa během těhotenství

Existují příznivci teorie, že tyto léky představují hrozbu pro těhotnou ženu. Důvodem vzrušení je vysoký hemoglobin, který vede k narušení nitroděložního vývoje dítěte, předčasnému porodu a také k přetížení těla železem. Argumenty jsou závažné, ale odehrávají se v případě samoléčení a nekontrolovaného příjmu drog této skupiny.

Je důležité to vědět! Jsou-li prostředky předepsány na základě výsledků laboratorních testů, které potvrzují výskyt anémie nebo snížení ukazatelů prvku, pak v doporučených dávkách, dávají pouze.

Recenze

Z recenzí můžete zjistit názory spotřebitelů na prostředky se železem.

Julia, 28 let. V prvním těhotenství se tělo vypořádalo se zátěží a ve druhém se hemoglobin plazil dolů. Předepsané tablety Ferum Lek. Pila jsem celý kurz a analýzy se zlepšily. Dobrá medicína, ale nepříjemná chuť.

Anna. 34 let. Ferum Lek mi nepomohl. Hemoglobin padal i padal. I kombinace stravy a medicíny je bezmocná. Ale „vedlejší účinek“ se plně projevil. Droga mi nepomohla.

Irina, 32 let. Vzal jsem si "Fenyuls", líbilo se mi to. Ačkoli v kompozici je málo železa, ale po léčbě se hemoglobin začal pomalu zvyšovat. Další plus je několik vedlejších účinků..

Náklady na léky se liší:

 • Sorbifer durules & # 8211, od 399 do 560 rublů,
 • Fenyuls & # 8211, 750-989 rub,
 • Maltofer & # 8211, 240-320 rub.

Cena závisí na složitosti výrobních nástrojů, obalů, prodejního regionu.

Železné přípravky pro anémii

Obecná informace

Železné přípravky jsou předepisovány pacientovi za předpokladu, že má anémii s nedostatkem železa nebo je třeba tomuto stavu zabránit. Příznaky anémie u dospělých se objevují s nedostatečnou stravou, v případě těhotenství a laktace atd. V takových situacích se zpravidla předepisují soli železa nebo hydroxid železa, které vyrovnávají nedostatek tohoto prvku v těle.

Moderní výrobci léčiv nabízejí velmi velké množství různých přípravků železa v různých formách. Jsou to žvýkací tablety, sirupy, tobolky, dražé, roztoky pro intravenózní a intramuskulární podání.

Příčiny anémie u dospělých a dětí

Anémie z nedostatku železa se vyvíjí z následujících důvodů:

 • Chronické krvácení je nejčastější příčinou anémie (přibližně 80% případů). Tento stav může být důsledkem krvácení z gastrointestinálního traktu s vředy, nádory, hemoroidy, střevní divertikulózou, erozivní gastritidou atd. U žen se tento stav vyvíjí s endometriózou kvůli těžkým obdobím, s děložními fibroidy, děložním krvácením. Je to také možné kvůli plicnímu a nazálnímu krvácení, urolitiáze, pyelonefritidě, maligním nádorům ledvin a močového měchýře atd..
 • Zánětlivá onemocnění v chronické formě - pokud je tělo zaměřeno na chronický zánět, dochází k ukládání železa, proto je zaznamenán jeho latentní deficit. V tomto stavu je železo v depu a chybí, aby se mohla tvořit hemoglobin.
 • Zvýšená potřeba tohoto stopového prvku je charakteristická pro těhotenství, zejména po prvním trimestru, stejně jako při kojení. Také jsou pozorovány vysoké požadavky na železo s příliš vážnou fyzickou námahou, aktivním sportem, s intenzivním růstem u dětí.
 • Zhoršená absorpce železa - tento stav je pozorován u některých nemocí. K tomu dochází při resekci tenkého střeva, střevní amyloidóze, chronické enteritidě, malabsorpčním syndromu.
 • Nesprávná strava - pokud si člověk vybere potraviny s nízkým obsahem železa, zvyšuje se pravděpodobnost anémie. Nejčastěji je tento stav diagnostikován u malých dětí, často u novorozenců. To je také běžné pro vegetariány..

Denní požadavek na železo a jeho příjem s jídlem pro lidi různého věku a pohlaví (tabulka):

Lidský životMnožství železa v potravěDenní potřebaPoměr dostupnosti k poptávce
Během těhotenství18-36800,2-0,4
Muži dospělí25-52132-4
Ženy dospělí18-36211-2
Mladí muži30-60211,5-3
Dívky30-60dvacet1,5-3
Dívky a chlapci ve věku 1-12 let48-95222-4
Až 1 rok33-66670,5-1


Bez ohledu na to, kolik železa je obsaženo v konzumované potravě, se přes den neabsorbuje více než 2 mg stopového prvku ve střevu (za předpokladu, že je člověk zdravý).

Během dne ztratí dospělý zdravý člověk asi 1 mg železa s vlasy a epitelem.

Žena během menstruace, pokud normálně tekou, ztratí asi 1,5 mg.

To znamená, že při normální výživě muži nedostanou v depu více než 1 mg u žen - 0,5 mg. Pokud člověk sní špatně, trpí chronickými zánětlivými onemocněními, je železo v těle úplně spotřebováno. To se děje s hojnou menstruací u žen. A pokud je sklad prázdný, s provokujícími faktory se začne vyvíjet anémie.

Pokud laboratorní testy potvrdí, že osoba má anémii s nedostatkem železa, je nutné přesně určit příčinu tohoto stavu. Po zastavení krvácení nebo vyléčení zánětlivého procesu se k normalizaci hemoglobinu používají orální přípravky železa. Dále lékař předepíše použití terapeutické dávky léčiva po dobu několika měsíců k doplnění depa. Pokud pacient takové léky netoleruje, je mu předepsána poloviční dávka.

Ženám ve fertilním věku se doporučuje užívat jakékoli léčivo v terapeutické dávce po dobu 7 dnů v měsíci pro prevenci (vyjádřeno přibližně 200 mg čistého železa denně). Můžete také použít komplex vitamínů, které obsahují tento stopový prvek.

Železné přípravky pro anémii: klasifikace

Pro odstranění anémie lékař předepisuje přípravky obsahující železo, přičemž bere v úvahu výsledky laboratorních testů, věk, toleranci. Zohledňuje se také cena léků obsahujících železo, protože finanční možnosti pacientů se mohou lišit. Lékař může na základě svých zkušeností s užíváním těchto drog u dětí a dospělých posoudit, které drogy obsahující železo jsou lepší.

Pro správný výpočet dávky léčiva je důležité zvážit, zda se používají přípravky železitého železa nebo zda je v přípravku obsaženo železné železo.

V případě potřeby lze také předepsat léky v ampulích - pro intravenózní podání a intramuskulární injekci. Používají se však výhradně pro přísné indikace, protože při takové léčbě existuje vysoké riziko vzniku alergických projevů.

Ale v žádném případě byste se neměli spoléhat na recenze a nezávisle vybrat nejlepší léky k léčbě anémie z nedostatku železa u žen nebo mužů.

Přestože je seznam léků obsahujících železo pro anémii velmi široký, žádné z nich by nemělo být používáno bez souhlasu lékaře. Předepisuje dávkování a hodnotí účinek těchto léků v dynamice. Při předávkování může skutečně dojít k závažné otravě..

Velmi pečlivě předepsané přípravky železa pro těhotné ženy. Přípravky obsahující železo pro těhotné ženy je nutné užívat pod přísným dohledem lékaře. Parenterální podávání přípravků železa pacientům s anémií je indikováno v následujících případech:

 • S chirurgickými zákroky na orgány trávicího systému, rozsáhlou střevní resekcí, odstraněním části žaludku.
 • V případě exacerbace peptického vředu, s výskytem příznaků celiakie, chronické pankreatitidy, enteritidy, ulcerózní kolitidy. U těchto onemocnění se absorpce železa v gastrointestinálním traktu snižuje, a proto je nutné získat léky obsahující železo.
 • Pokud je potřeba nasycení těla tímto mikroelementem v krátké době - ​​před operací na fibromyom, hemoroidy atd..
 • S těžkou anémií s nedostatkem železa.
 • Pokud pacient nesnáší tyto léky při perorálním podání.

Následuje seznam doplňků železa, které se používají při anémii. Uvádí analoga takových fondů, jejich přibližné náklady v lékárnách.

Actiferrin

Kompozice obsahuje síran železa (železité soli). Actiferrin se vyrábí v tobolkách (z 280 rublů), v roztoku pro vnitřní podání (z 320 rublů), sirupu (z 250 rublů). Analogy tohoto léku jsou přípravky Totem, Hemofer, Tardiferon, Ferronal, Ferrlecite, Kheferol, Ferrogradumet. Náklady na analogy od 100 do 500 rublů.

Hemochelper

Kompozice zahrnuje soli železného železa a kyseliny askorbové Sorbifer. Vyrábí se ve formě tobolek (od 600 rublů) a dětských barů s různou chutí (od 300 rublů). Analogy jsou fondy Ferropleks, Sorbifer Durules (od 300 rublů)..

Ferlatum

Ve složení - železité železo (protein sukcinylát). Vyrábí se ve formě roztoku pro orální podání. Cena - od 900 rublů. (20 lahviček po 15 mg). Ferlatum se také vyrábí (ze 700 rublů), který obsahuje železité železo a kyselinu listovou.

Maltofer

Složení tohoto polymaltózového komplexu zahrnuje železité železo. Vyrábí se ve formě kapek, roztoku, tablet, ampulek. Náklady na 250 rublů. Vyrábí se také Ferrum Lek. Vyrábí se ve formě sirupu, žvýkacích tablet, injekcí. Analogy jsou drogy Monofer, Ferry.

 • sacharózové komplexy pro injekce: Argeferr (z 4500 rublů), Likferr (z 2500 rublů), Venofer (z 2700 rublů);
 • dextránové komplexy: Cosmofer (od 2700 rub.), Dextrafer.

Fenyuls

Lék obsahuje síran železa a komplex vitamínů (skupina B, PP, C). Používá se pro prevenci a léčbu nedostatku železa, jakož i pro hypovitaminózu skupiny B. Komplex se nepoužívá pro děti, je však předepsáno, je-li pro těhotné ženy nezbytné železo. Cena od 170 rub. v balení 10 ks.

Hematogen

Pokud potřebujete užívat doplňky železa pro děti, lékař někdy doporučuje konzumovat hematogen. Vyrábí se z defibrované a čištěné krve skotu a dalších aromatických složek. Složení obsahuje živiny, mikroelementy a makroprvky, včetně železného železa, což pomáhá překonat jeho nedostatek v těle. Hematogen je indikován u dětí od 3 let.

Pokud jsou zapotřebí léky pro děti do 1 roku, předepisují se přípravky železa v kapkách.

Soli železa

Jedná se o glukonát, chlorid, síran železitý a fumarát železa. Další informace o fumarátu železném - co to je, najdete v návodu k použití. Když pacient vezme železné železo, symptomy anémie postupně mizí a vymizí - mdloby, závratě, slabost, tachykardie atd. Laboratorní indikátory se také vracejí k normálu. Ve složení léčiva Actiferrin je alfa-aminokyselina serin, která zvyšuje absorpci železa. To umožňuje snížit dávku, a proto se během léčby sníží toxicita..

Soli železa a kyselina askorbová

Léky s tímto složením fungují efektivně, protože kyselina askorbová zlepšuje absorpční účinnost minerálu. V důsledku toho lze rychle překonat účinky anémie u žen a mužů..

Sukcinylát bílkovin železa

Kompozice obsahuje semi-syntetický proteinový nosič a železité železo. Když je nosič rozpuštěn v dvanáctníku, stopový prvek je uvolněn. Současně se zlepšuje jeho absorpce a netrpí žaludeční sliznice.

Roztok bílkoviny ferula („tekuté železo“) se užívá perorálně.

Hydroxid železitý

Jedná se o léčiva, která obsahují komplexy polymaltózy, dextranu nebo sacharózy.

V zažívacím traktu je polymaltózový komplex stabilní, a proto je absorbován sliznicí mnohem pomaleji ve srovnání s dvojmocným železem. Jeho struktura se co nejvíce podobá ferritinu, takže na rozdíl od solí železnatého železa je otrava těla při užívání takového léku téměř nemožná. Po zavedení těchto komplexů intramuskulárně nebo intravenózně ledvinami téměř nevyčnívají. Nemají prooxidační účinek..

Specialisté rozlišují řadu výhod od polymaltózových komplexů:

 • Bezpečnost použití díky velmi nízké toxicitě. Otrava není zaznamenána, i když osoba, která neví, jak správně užívat tento lék, aplikovala příliš mnoho.
 • Dobrá tolerance a vysoký výkon. Pacienti snášejí lépe než běžné soli železa a mají méně vedlejších účinků..
 • Když je droga užívána orálně, neinteraguje s jídlem. Proto léčba nezávisí na příjmu potravy, stravě. Nástroj lze pro pohodlí přidat do nápojů..
 • I když užíváte tento lék po dlouhou dobu, nedochází k žádnému zabarvení zubů, jako tomu je při přípravě železa.

Kolik železa je obsaženo v lécích, které byly popsány výše:

ProstředekFormulářmnožství
Maltofer
 • sirup
 • tablety
 • orální roztok
 • orální kapky
 • injekce
 • 10 mg v ml
 • 100 mg na tabletu
 • 100 mg v lahvičce
 • 50 mg v ml
 • 100 mg v ampulce
Ferlatum
 • orální roztok
 • 40 mg v lahvičce
Venofer
 • ampule s roztokem pro intravenózní podání
 • 100 mg v ampulce
Ferrum Lek
 • pro injekci
 • žvýkací tablety
 • sirup
 • 100 mg v ampulce
 • 100 mg na tabletu
 • 10 mg vml
Actiferrin
 • tobolky
 • sirup
 • roztok pro intravenózní podání
 • 34,5 mg na tobolku
 • 6,87 mg v ml
 • 9,48 mg v ml
Cosmofer
 • roztok pro parenterální podávání
 • 100 mg v ampulce
Tardiferon
 • tablety
 • 80 mg na tabletu
Sorbifer Durules
 • tablety
 • 100 mg na tabletu
Totem
 • roztok pro intravenózní podání
 • 50 mg v ampulce

Vitamíny se železem

Často jsou předepisovány dospělí a děti a vitamíny s obsahem železa. Proč jsou takové komplexy potřeba, záleží na stavu osoby. Vitaminy obsahující železo jsou v moderní farmakologii široce zastoupeny. Vzhledem k tomu, že ženy trpí častým úbytkem krve, lze jako preventivní opatření brát vitamíny s obsahem železa pro ženy..

S anémií u žen je Tardiferon často předepsán, stejně jako Sorbifer Durules, který kromě železa obsahuje kyselinu askorbovou. U těhotných žen jsou často předepisovány komplexy Gestalis, Fenyuls atd.

Existují také speciální vitamíny se železem pro děti se zlepšenou chutí a vůní..

Co si pamatovat při užívání doplňků železa?

Před léčbou anémie u dospělých a dětí pomocí přípravků železa uvnitř je třeba si přečíst pokyny a vzít v úvahu řadu důležitých zásad.

 • Neužívejte tyto léky současně s léky, které snižují jejich absorpci. Jedná se o přípravky obsahující vápník, chloramfenikol, antacida, tetracykliny.
 • Aby se předešlo dyspeptickým vedlejším účinkům během léčby, lze během léčby použít enzymatická činidla - pankreatin, Festal.
 • Pro usnadnění absorpce těchto léčiv mohou: askorbová, jantarová, kyselina citronová, sorbitol. Proto léčebný režim někdy obsahuje ty látky, které aktivují syntézu hemoglobinu. Jsou to měď, kobalt, vitamíny C, E, A, B1, B6.
 • Je optimální brát takové léky mezi jídly, protože jídlo snižuje koncentraci železa. Kromě toho mohou soli, alkálie a kyseliny z potravin se železem tvořit nerozpustné sloučeniny.
 • Je důležité individuálně vypočítat pro pacienta potřebu železa za den a stanovit dobu trvání léčby. Lékař proto bere v úvahu, kolik stopového prvku je obsažen v předepsaném léku a jak je absorbován.
 • Nezapomeňte vzít v úvahu, jak se lék převádí. Pokud se objeví negativní účinky, je léčivo špatně tolerováno, je nahrazeno jiným. Anémie je léčena tím, že nejprve předepíše minimální dávku a pak ji postupně zvyšuje. Proces zpracování je zpravidla dlouhý. Za prvé, pacient dostává léčebné dávky léčiva přibližně 2 měsíce. Dále, po dobu dalších 2-3 měsíců, bere preventivní dávky.
 • Dávka pro ošetření se vypočítá na základě dávky 180-200 mg železa denně.
 • Délka léčby je určena rychlostí normalizace hladin hemoglobinu. Anémie z nedostatku železa je korigována na polovinu během asi tří týdnů. Po dvou měsících správné terapie je zcela vyléčena. Lék se však nezruší, protože po několik měsíců dochází k postupnému nasycení rezerv tohoto stopového prvku v těle..
 • Pokud pacient trpí nesnášenlivostí k určitému léku, jeho nahrazení jiným lékem nemusí problém vyřešit. Konec konců, je to železo, které negativně ovlivňuje gastrointestinální trakt. V této situaci se lék doporučuje užívat po jídle nebo ke snížení dávky. V tomto případě bude doba nasycení těla prodloužena na šest měsíců.
 • Doporučuje se užívat přípravky železa po dobu 7-10 dní. měsíčně pro dívky a ženy. Můžete tak zajistit primární prevenci anémie.

Pokud není možné překonat anémii navzdory užívání drog, měli byste věnovat pozornost následujícím skutečnostem:

 • zda pacient užíval pilulky, zda dodržoval správné dávkování;
 • zda má osoba malabsorpci železa;
 • možná je to anémie jiného původu.

Železné přípravky během těhotenství

Nastávající matky s diagnózou anémie by se měly zeptat svého lékaře, který lék si vybrat během těhotenství..

Anémie z nedostatku železa během těhotenství nebo anémie spojená s nedostatkem vitaminu B12 je často diagnostikována. Léčba anémie během těhotenství se provádí stejnými léky jako v normálním stavu. Výživa pro chudokrevnost u dospělých žen by měla být také vhodná - úplná a zahrnuje výrobky obsahující železo (luštěniny, pohanka, otruby, sušené ovoce, ovesné vločky atd.).

Někdy jsou takové léky předepisovány nastávající matce a pro prevenci. Lékař musí brát v úvahu hladinu hemoglobinu a také při diagnostikování anémie - během těhotenství nebo dříve.

Pokud nastávající matka nemá anémii, je jí předepsáno profylaktické podávání léků v dávce 30-40 mg železa denně ve třetím trimestru..

Pokud má žena tendenci k anémii spojené s nedostatkem železa, profylaxe se provádí přibližně za 12-14 a 21-25 týdnů. V tomto případě musíte vzít 2-3 p. 30-40 mg mikroelementu za týden.

Je-li takový stav u ženy diagnostikován během těhotenství, je doporučeno pít 100-200 mg denně.

Ukázalo se, že těhotné ženy, které trpěly anémií a před početí, pily 200 mg přípravku železa po celou dobu těhotenství. Během kojení by měla léčba pokračovat.

Komu jsou výrobky obsahující železo kontraindikovány

Nemůžete užívat takové léky v následujících případech:

 • s krevní onkologií - s různými typy leukémie;
 • s hemolytickou a aplastickou anémií;
 • v případě chronických onemocnění jater a ledvin;
 • současně s tetracykliny, vápníkovými přípravky, antacidy;
 • s potravinami s vysokým obsahem vápníku, vlákniny nebo kofeinu.

Jaké vedlejší účinky jsou možné?

Při ústním podání

Železo v tabletách a jiných formách pro orální podání může vyvolat vedlejší účinky trávicího systému. To lze zaznamenat, pokud pacient užívá vitaminy železa v tabletách nebo přípravcích se železným železem, jejichž název lze nalézt výše. Zároveň nezáleží na ceně železa v tabletách: všechny tyto léky vyvolávají podobné vedlejší účinky. To je třeba vzít v úvahu při výběru léku pro těhotné ženy, pro děti.

Nejsnadněji tolerovatelným v anémii železa je hydroxid polymaltosátový, pokud je užíván, je frekvence vedlejších účinků snížena na polovinu. Recenze naznačují, že takové prášky na chudokrevnost jsou tělem nejlépe vnímány.

Možné vedlejší účinky: nevolnost, průjem, zvracení, bolest břicha, ztráta chuti k jídlu, plynatost, zácpa. Často se vyskytují alergické projevy - vyrážka, svědění.

Je důležité vědět, že ztmavnutí stolice během léčby je normální, protože neabsorbované železo se vylučuje z těla.

Intramuskulární podání

Možné projevy:

 • Bolest hlavy, celková slabost, závratě.
 • Bolest v zádech, svaly, klouby.
 • Chuť kovu v ústech, zvracení, bolesti břicha, nevolnost.
 • Hypotenze, hyperémie obličeje, tachykardie.
 • Otok a zarudnutí v místě vpichu.
 • Ve vzácných případech může dojít ke zvýšení teploty, lymfadenopatii, anafylaktickému šoku.

Co se stane s předávkováním

V případě předávkování se může vyvinout většina výše uvedených nežádoucích účinků - nevolnost, zhoršené vědomí, snížený krevní tlak, zvracení, slabost, známky hyperventilace atd. V této situaci musíte umýt žaludek, vyvolat zvracení, pít mléko a syrové vejce. Další je symptomatická léčba..

Pokud dojde k předávkování při intramuskulárním nebo intravenózním podání, může dojít k akutnímu přetížení železem..

Vzdělání: Vystudoval základní lékařskou fakultu Rivne State Basic s titulem Pharmacy. Vystudovala Státní lékařskou univerzitu Vinnitsa. M.I. Pirogov a stáž na něm založená.

Pracovní zkušenosti: Od roku 2003 do roku 2013 - pracoval jako lékárník a manažer lékárenského kiosku. Za mnoho let svědomité práce jí byly uděleny dopisy a vyznamenání. Články o lékařských tématech byly publikovány v místních publikacích (novinách) a na různých internetových portálech.

Články O Neplodnosti