Hlavní Testy

Rýma, pálení žáhy, zácpa a alergie a jsem těhotná! Jaké léky lze brát během tohoto období?

Lékařská péče o těhotné ženy, včetně protidrogové terapie, je jedním z paradoxů moderní medicíny. V normálním průběhu těhotenství ženy obvykle nepotřebují lékařské ošetření. Na druhou stranu, u průvodních onemocnění (tzv. Extragenitální patologie) nebo problémů s porodem plodu je nutný komplex terapeutických opatření, včetně užívání léků.

Léky, které jsou povoleny během těhotenství, jsou vždy uvedeny v pokynech. Navzdory všemu je třeba se před jejich přijetím poradit s terapeutem nebo specialistou (kardiolog, revmatolog, alergolog), a pokud taková možnost neexistuje, můžete se vyhnout.

Většina žen chápe význam těchto omezení. Mohou však trpět menšími příznaky, jako je bolest hlavy, která dále poškozuje vyvíjející se dítě. Navíc mají stížnosti týkající se samotného těhotenství, jako je zácpa. Je skutečně nutné tyto projevy vydržet, nebo existují ještě bezpečná léčiva?

Hlavním problémem léčby drogami je to, že látky mohou pronikat placentou a vstupovat do krevního oběhu plodu. Toxický účinek závisí na jeho chemické struktuře a trimestru těhotenství..

Toxické účinky na plod

Některé léky mohou být nebezpečné v prvních 3 měsících vývoje plodu, a poté se pro dítě stanou neškodnými, nebo naopak.

 • První trimestr je obdobím největšího rizika. V této fázi vznikají orgány. Léky užívané v této době mohou způsobit malformace nebo vrozené vady. Vážné poškození zvyšuje riziko potratu.
 • Ve druhém trimestru mohou léčiva nepříznivě ovlivnit nervový systém plodu nebo zpomalit jeho vývoj, což vede k nízké porodní hmotnosti. Odborníci se však domnívají, že 2. trimestr je nejbezpečnější čas pro léčbu drogami.
 • Léky užívané v posledních 3 měsících gestačního období mohou způsobit různé komplikace při porodu a po nich, například, porušení spontánního dýchání novorozence. Některé léky způsobují stahy dělohy, což vede k předčasnému nebo příliš dlouhému porodu, slabosti a nekoordinovanosti porodu, což také ohrožuje dítě.

Jak zjistit, které léky jsou bezpečné

Ve skutečnosti je to často nemožné. Farmaceutické společnosti zřídka provádějí klinická hodnocení svých léků u těhotných žen. Ve skutečnosti tedy pouze velmi malá část léčiv prokázala bezpečnost.

Lékaři získávají většinu informací na základě zkušeností s dlouhodobým užíváním konkrétních léků. Pokud je lék široce používán u těhotných žen po mnoho let a nepoškozuje ložisko dítěte, je učiněn závěr o jeho bezpečnosti. Kromě toho se získají informace při studiu případů, kdy těhotné ženy náhodně užily určitý lék, jakož i na základě studií na zvířatech..

Léky schváleny

Nejběžnější léky, které těhotné ženy potřebují, jsou vitamínové a minerální komplexy. Je lepší zvolit speciální vitamíny pro těhotné ženy, například Elevit Pronatal. Během těhotenství je nutné se vyhýbat užívání léčivých bylin, protože mnoho z nich zvyšuje tón hladkých svalů a může způsobit riziko spontánního potratu nebo předčasného porodu..

Jaké léky mohou být použity během těhotenství?

Alergie

 • difenhydramin (difenhydramin v tabletách a roztocích a gel pro vnější použití Psilo-balzám);
 • loratadin (Alerpriv, Clallergin, Claridol, Clarisens, Claritin, Clarifer, Lomilan, Loratadin).

Před použitím v raných stádiích těhotenství (v 1. trimestru) byste se měli poradit s lékařem.

Nachlazení a chřipka

S nachlazením od kašle, bolestí v krku a rýmou mohou těhotné ženy užívat následující léky:

 • paracetamol (Panadol, Efferalgan);
 • solné nosní kapky a spreje (Aqua Maris, Morenazal, Nazol Aqua);
 • teplé výplachy v krku.

U těžké chřipky je možné použít lék oseltamivir (Tamiflu).

Paracetamol se smí používat na bolesti hlavy, bolesti zubů.

Průjem a infekční choroby

Pokud těhotná žena má volnou stolici při normální tělesné teplotě, je to obvykle příznak nesnášenlivosti některých složek potravy. V tomto případě je průjem indikován:

S infekčním původem průjmu, je-li doprovázena horečkou, bolestmi břicha, zvracením, výskytem patologických nečistot ve stolici nebo vodnatých stolicích, je nutné se poradit s lékařem. U infekčních onemocnění jsou antibiotika předepisována pouze v případech, kdy zamýšlené přínosy pro matku převáží možné riziko komplikací u plodu. Nejbezpečnější peniciliny, cefalosporiny, makrolidy. Takový populární lék na průjem, jako je chloramfenikol, je kontraindikován u těhotných žen.

Zácpa

Obtížnost při defekaci je u těhotných žen běžným stavem. K normalizaci stolice je třeba použít dostatečné množství vlákniny a vody. V případě potřeby lze do stravy přidat ovesné otruby, které je možné smíchat s kefírem a brát přes noc. Z povolených léčivých přípravků na zácpu můžete uvést sirupy na bázi laktulózy:

Laktulóza se ve střevu prakticky neabsorbuje, což způsobuje zvýšení a změkčení objemu stolice. Nesnižuje vstřebávání vitamínů a živin. Proto mohou být tyto léky užívány po dlouhou dobu..

Hemoroidy

Z bezpečných léků na hemoroidy lze uvést výše uvedené laktulózové přípravky, protože normalizace stolice je jednou z podmínek pro eliminaci zánětu žilních plexů v konečníku..

Pro vložení do konečníku a zmírnění příznaků nemoci můžete použít rektální čípky a / nebo masti:

 • Posterizan;
 • Natalside;
 • Neo-Anuzol;
 • Prostopin (v nepřítomnosti alergie na med).

Tyto léky mohou být použity v jakémkoli gestačním věku. Mnoho dalších populárních nástrojů, například celá řada reliéfů, lze použít opatrně. Prostředky s lidokainem jsou kontraindikovány pro těhotné ženy.

Přečtěte si více o této nemoci během těhotenství, přečtěte si naši recenzi..

Kandidóza

Patologie vzniká v důsledku fyziologického potlačení lokální imunitní obrany a aktivace hub rodu Candida. Těhotné léky bezpečné proti drozdu (vaginální tablety, vaginální a rektální čípky, masti):

 • Bifidumbakterin;
 • Viferon;
 • Candide (kromě 1. trimestru);
 • Fluomizin;
 • Ecofucin.

Léčivé přípravky pro drozd pro orální podání lze podat pouze ve vážných případech onemocnění, které stanoví lékař. Uvedené léčivé přípravky pro lokální použití mohou být použity bez lékařského předpisu.

Nevolnost

Tento příznak se vyskytuje u toxikózy v časném těhotenství u mnoha žen. Takové léky mohou pomoci s nevolností:

 • Filtrum-STI a další enterosorbenty;
 • Základní prostředek na zlepšení jater.

Chophytol z nevolnosti těhotných žen může být používán s opatrností, cerucal (metoklopramid) je kontraindikován.

Otok

Otok dolních končetin může být známkou zadržování tekutin v těle. Často doprovází gestózu druhé poloviny těhotenství a vyžaduje léčbu pod dohledem lékaře. Diuretika pro otoky se těhotným ženám nedoporučují. Pouze ve vážných případech může být v nemocnici podán krátký průběh roztoku furosemidu. Hypothiazid a Veroshpiron jsou kontraindikovány.

V případě otoku je hlavní léčba zaměřena na zlepšení krevního oběhu v ledvinách a zmírnění vazospasmu. Za tímto účelem se předepisuje aminofylin, platifillin a další bezpečná léčiva..

Hypertenze

Pro plod je naprosto bezpečný i na samém začátku vývoje methyldopy. Toto je lék volby pro těhotné ženy s hypertenzí. Může být také použit Labetalol..

Metoprolol je povolen s opatrností. Při hypertenzní krizi nebo preeklampsii je přijatelný nitroprusid sodný a furosemid.

Inhibitory ACE - enalapril, kaptopril, lisinopril a další jsou přísně zakázány. Proto, pro výběr léku na tlak, pokud hypertenze byla dříve nebo došlo pouze v průběhu těhotenství, musíte kontaktovat kardiologa.

Deprese

Až 20% těhotných žen trpí depresí do jednoho nebo druhého stupně. Výhody léčby tohoto stavu daleko převažují nad potenciálními hrozbami pro plod. Inhibitory zpětného vychytávání serotoninu jsou obvykle předepisovány k léčbě deprese..

Poporodní deprese najdete zde..

Očkování

Vakcíny produkované pomocí živých virů (zarděnky, plané neštovice) jsou během těhotenství kontraindikovány. Některé z těchto léků, jako jsou vakcíny proti cholře nebo hepatitidě A, se podávají těhotným ženám, pouze pokud jsou vystaveny významnému riziku infekce..

Očkování proti chřipce ve 2-3 trimestrech je nejen povoleno, ale také doporučeno. Kromě toho vám lékař může doporučit, abyste dostali DTP vakcínu mezi 27 a 36 týdny. Tato vakcína chrání novorozence před černým kašlem. Většina malých dětí dostává tuto nemoc od okolních dospělých se suchým kašlem a pro kojence může být smrtící..

Nežádoucí účinky léků

Léky, které žena užívá během těhotenství, mohou ovlivnit vyvíjející se plod mnoha způsoby:

 1. Působí přímo na plod a způsobuje vrozené vady nebo smrt.
 2. Způsobit zúžení cév placenty a snížit zásobování plodu kyslíkem a živinami, což vede k nedostatečnému růstu a hmotnosti při narození.
 3. Vede k silné kontrakci děložních svalů, k přerušení dodávky krve plodu nebo k předčasnému porodu.
 4. Nepřímo ovlivňují plod, například snižují tlak na matku.

Dříve všechny léky předepsané těhotným ženám patřily do jedné z pěti tříd bezpečnosti. Nyní byla taková klasifikace zrušena. U každého léku je uveden stupeň a důkaz nebezpečí. Na základě těchto informací lékař rozhodne o předepisování léku individuálně, na základě možného rizika pro plod a výhod pro matku.

Jaké léky by neměly být užívány:

 • isotretinoin a další léky pro léčbu kožních onemocnění na jeho základě;
 • NSAID, zejména ve 3. trimestru;
 • diuretika;
 • ACE inhibitory;
 • antibiotika ze skupiny aminoglykosidů, tetracyklin, chloramfenikol, sulfonamidy;
 • prášky na spaní syntetického původu;
 • cytostatika, imunosupresiva, glukokortikoidní hormony.

Jejich použití je zvláště nebezpečné na pozadí stávající patologie těhotenství, matka je příliš mladá nebo zralá, stejně jako v 1. trimestru, kdy dochází k intenzivnímu dělení buněk a tvorbě tkání a embryonálních orgánů embrya..

V některých případech můžete pod dohledem lékaře:

 • antibiotika pro bakteriální infekce;
 • moderní antidepresiva;
 • Nosní spreje na bázi oxymetazolinů mohou být použity ve výjimečných případech ne déle než 3 dny a pouze ve 2-3 trimestrech.

Léky s absolutní kontraindikací:

 • Inhibitory ACE předepsané pro léčbu hypertenze a srdečního selhání mohou u dítěte způsobit předčasné narození nebo malformace;
 • vasokonstrikční kapky na bázi pseudoefrinu a fenylefrinu, zejména v 1. trimestru, mohou způsobit poškození zažívacího systému nebo omezit přívod krve do placenty;
 • aspirin a další NSAID, které zvyšují pravděpodobnost předčasného porodu a oligohydramnios;
 • methotrexát, používaný při psoriáze a revmatoidní artritidě, zvyšuje riziko vrozených vad a potratů;
 • kyselina valproová s epilepsií způsobuje srdeční vadu plodu, rozštěp rtu, zhoršuje intelektuální vývoj v budoucnosti.

Pravidla pro užívání léků během těhotenství

Aby se snížila pravděpodobnost nepříznivých účinků na plod, je třeba dodržovat následující pravidla:

 1. Užívejte léky pouze podle pokynů terapeuta a se souhlasem porodníka-gynekologa.
 2. V případě chronických onemocnění, dokonce před těhotenstvím, získejte radu o další terapii od „specializovaného“ specialisty.
 3. Užívejte léky v minimálním dávkování a krátkém průběhu.
 4. Vždy se seznamte s návodem k použití; pokud je to možné, uchovávejte ji až do ukončení těhotenství.
 5. Pokud se vyskytnou nežádoucí účinky, okamžitě přestaňte užívat lék, vezměte enterosorbent, vyhledejte lékařskou pomoc.
 6. Včasné podstoupit předepsané screeningové studie a ultrazvuk pro včasné odhalení negativního účinku léků na nitroděložní vývoj dítěte.

Vlastnosti užívání drog během těhotenství

Igor Makarov doktor lékařských věd, profesor, lékař nejvyšší kvalifikační kategorie

Není pochyb o tom, že různé léky mohou mít na plod nepříznivý vliv. Míra tohoto vlivu je však velmi různorodá a závisí na mnoha faktorech, které budou podrobněji popsány níže. I široce používané a vyřešené léky během těhotenství mohou způsobit různé komplikace plodu a novorozence. Při předepisování jakékoli léčby během těhotenství je třeba mít na paměti, že všechny léky jsou předepisovány pouze podle indikací. V tomto případě je nutné zvolit léky s prokázanou tolerancí, upřednostňovat kterýkoli lék před kombinovanou léčbou. Žádný lék není zcela bezpečný a neškodný. Citlivost na jednotlivé léky může být stanovena geneticky. Užívání léků může přispět k těhotenským komplikacím, jako jsou: spontánní potrat; předčasný porod; mrtvé narození; vrozené vady; mozková obrna; mentální retardace nebo poruchy chování atd. Léky, které nezpůsobují organické poškození plodu, mohou přispívat k rozvoji alergických reakcí v něm. K negativním účinkům drog může dojít navíc až po narození dítěte nebo později. Současné nemoci během těhotenství mají často škodlivý účinek na plod, což vyžaduje použití různých léků. Různé léky těhotné ženy jsou také předepisovány za účelem specifických terapeutických účinků na plod. V těchto případech nejprve hodnotí poměr přínosů a škod způsobených užíváním určitých léků a předepisují je, pouze pokud pravděpodobnost terapeutického účinku pro matku převáží riziko vzniku nežádoucího účinku na plod. Obvykle jsou předepisovány pouze ty léky, které již mají zkušenosti s jejich rozšířeným užíváním během těhotenství. Přesný seznam bezpečných drog není možný. Dá se jen předpokládat, že existují více či méně bezpečné léky, ale jejich úplná neškodnost nebude nikdy vyloučena..

Až 10–12 týdnů těhotenství u plodu jsou položeny všechny orgány a systémy. Během tohoto období těhotenství je plod nejzranitelnější vůči účinkům různých škodlivých faktorů, kterými mohou být léčivé látky. Léky mohou mít škodlivé účinky na zárodečné buňky budoucích rodičů ještě před oplodněním. Tyto změny mohou vést k následnému poškození potomstva. Protinádorová léčiva, imunosupresiva, některá antibiotika, psychotropní léčiva, hormonální léčiva steroidní struktury mají takový škodlivý účinek. Proto je vhodné zdržet se plánování těhotenství po dobu 5-6 měsíců po užívání těchto léků. Léky mohou mít embryotoxický účinek, zejména v prvních třech týdnech těhotenství, což se nejčastěji projevuje zastavením vývoje vajíčka. Rozlišuje se také teratogenní účinek léků, což vede k výskytu různých abnormalit ve vývoji plodu a povaha defektu je určována gestačním věkem, protože je důležitá fáze vývoje plodu v době expozice léku. Teratogenní účinek léků závisí na jeho chemické struktuře, schopnosti proniknout placentou, dávce léku, rychlosti jeho vylučování z těla matky. Kombinace určitých léků způsobuje zvýšení teratogenních účinků. Při současném užívání dvou nebo více léků s teratogenními účinky se riziko vzniku vrozených malformací pro plod výrazně zvyšuje. Fetotoxický účinek se projevuje strukturálními a funkčními abnormalitami ve vývoji plodu a je způsoben významným negativním účinkem na plod.

S různými komplikacemi těhotenství (preeklampsie, onemocnění ledvin atd.) Se mohou drogy hromadit v těle matky a vytvářet vyšší koncentrace v krvi a plodu, což zvyšuje jejich fetotoxický účinek. Aby léčivo ovlivnilo plod, musí proniknout do jeho oběhového systému placentou, což je druh bariéry, která chrání tělo plodu před působením škodlivých faktorů. V důsledku toho v mnoha ohledech závisí možnost škodlivého účinku léků přesně na závažnosti funkčního stavu placenty a zejména na projevu její ochranné funkce. K narušení této funkce nejčastěji dochází u placentární nedostatečnosti, která se vyvíjí v důsledku různých onemocnění a porodnických komplikací. V důsledku nedokonalosti metabolických a vylučovacích procesů u plodu se lék a jeho metabolity mohou v těle dlouho zdržovat. Například léky, které inhibují funkci centrálního nervového systému, které těhotná žena užívala, jsou určovány v těle dítěte mnoho dní po jeho narození. Hlavní procesy biotransformace léčiv u plodu se vyskytují v játrech. V tomto případě jsou do tohoto procesu zapojeny také nadledvinky, pankreas a pohlavní žlázy plodu. Eliminace léčiv z plodu se provádí metabolismem v játrech; ledvinami močí do plodové vody; návrat z plodu k matce. Pokud plod odstraní léčivo ledvinami do plodové vody, pak může léčivo znovu vstoupit do plodu požitím. Vzhledem ke snížené eliminaci z plodu lze u novorozence pozorovat vyšší hladinu léčiv podávaných matce před porodem.

Všechny léky lze podmíněně rozdělit do následujících pěti skupin

 • 1 skupina. Léky, které během kontrolovaných studií u těhotných žen nevykazovaly riziko pro plod během prvních 12 týdnů těhotenství a pro které neexistují žádné údaje o škodlivých účincích na plod v pozdním těhotenství (většina multivitaminových komplexů, chlorid draselný, přípravky železa, trijodtyronin).
 • 2 skupina. Léky, u nichž experimentální studie neodhalila teratogenní účinek, nebo nebyly pozorovány komplikace pozorované u zvířat, u dětí, jejichž matky užívaly léky zařazené do této skupiny (antibiotika penicilinu, heparin, inzulín, aspirin, metronidazol).
 • 3. skupina. Při testování těchto léčiv na zvířatech se odhalil jejich teratogenní nebo embryotoxický účinek. Kontrolované studie nebyly provedeny nebo účinek léčiva nebyl studován (isoniazid, fluorochinolony, gentamicin, antidepresiva, antiparkinsonika). Tyto léky by se měly předepisovat, pouze pokud je potenciální účinnost vyšší než potenciální riziko..
 • 4 skupina. Užívání léků této skupiny je spojeno s určitým rizikem pro plod, avšak výhody jejich použití převyšují možné vedlejší účinky (antikonvulziva, doxycyklin, kanamycin, diklofenak)..
 • 5. skupina. Teratogenní účinek léků této skupiny byl prokázán, přičemž jejich užívání je kontraindikováno během těhotenství i při plánování těhotenství (izotretionin, karbamazepin, streptomycin)..

Je vhodné, aby těhotné ženy upustily od užívání jakýchkoli léků v prvním trimestru těhotenství, ledaže by je lékař specificky předepisoval, a aby se vyvarovaly jakýchkoli jiných drog než léků, které odpovídají první skupině výše uvedených.

V případech, kdy byly nějaké léky užívány v předvečer početí nebo ve velmi časných stádiích těhotenství, by nejprve mělo být léčivo identifikováno z hlediska možného škodlivého účinku. Pokud je to například pravděpodobný teratogen, měli byste se pokusit určit vztah mezi dobou expozice a pravděpodobnou dobou početí. Pokud k expozici známému teratogenu došlo během prvních 8 týdnů těhotenství, je nutné provést další výzkum k objasnění rizika možných abnormalit ve vývoji plodu. Z tohoto důvodu je vhodné od 8 do 13 týdnů stanovit hladinu volné podjednotky hCG? V krvi, provést test PAPP-A od 8 do 11 týdnů, určit tloušťku límcového prostoru (NT) pomocí ultrazvuku v 11–13 týdnech těhotenství. V následující tabulce jsou uvedeny léky, kterým je třeba se vyhnout v časném těhotenství z důvodu jejich škodlivých účinků na plod.

Léky, které nelze použít v časném těhotenství

DrogaAkt
1. Léky s vysokým rizikem rozvoje poruch (známých jako teratogenita) nebo způsobujících potrat.
Warfarin.Četné vrozené vady.
Diethylstilbestrol.Vaginální adenóza a adenokarcinom u dcer.
Androgeny.Virilizace a četné vrozené vady.
Protirakovinné léky.Četné vrozené vady.
Kortikosteroidy (vysoké dávky).Rozštěp patra.
Fibrinolytika.Zlomení placenty.
Tetracykliny.Žluté zuby, pomalý růst kostí.
Valproate.Vada neuronové trubice.
Analogy vitaminu A.Četné vrozené vady.
Cyproteronacetát.Feminizace mužského plodu.
Distigmin.Děložní tón.
Misoprostol.Děložní tón.
2. Léky s vysokou pravděpodobností vývoje odchylek (mírně rostoucí riziko).
Amiodaron.Dna.
Chlorochin.Hluchota (nezrušená při akutní malárii).
Lithium.Dna, poruchy kardiovaskulárního systému.
Fenytoin.Četné vrozené vady (nezrušte se, pokud existují absolutní indikace, je-li to nutné pro kontrolu záchvatů epilepsie).
3. Jiné léky, kterým je třeba se vyhnout.
Antagonisté vápníku, griseofulvin, omeprazol, chinolonová antibiotika, rifampicin, spironolakton, živé vakcíny atd..Teoretické riziko zjištěné ve studiích na zvířatech a dalších experimentálních studiích.

Použití antikoagulancií v prvním trimestru těhotenství je spojeno s nepříznivým výsledkem těhotenství ve 35% případů a je nebezpečné pro vývoj skeletálních abnormalit u plodu (zejména po 6-9 týdnech nitroděložního vývoje). Užívání přípravků obsahujících pohlavní steroidní hormony je spojeno se zvýšeným rizikem mrtvého porodu, narozením plodů s patologií kardiovaskulárního systému (Fallot tetrad, vaskulární transpozice), hypospadiemi a rozvojem neuroblastomu u dětí v adolescenci. Použití perorálních kontraceptiv v časném těhotenství zvyšuje riziko chromozomálních abnormalit a riziko porodu dětí s Downovým syndromem 2,8krát. Riziko vzniku neuroblastomu u dětí, zejména u mužů, se zvyšuje 1,2krát. Při pokračujícím používání perorálních kontraceptiv může dojít k mírnému zvýšení rizika spontánního potratu během těhotenství.

Užívání vitaminu A v kritických obdobích vývoje orgánů a systémů může vést k vzniku mnoha malformací plodu. Žádný z trankvilizérů nebo tablet na spaní není zcela bezpečný. Proto by mělo být upuštěno od jejich používání, zejména v prvním trimestru. V druhé polovině těhotenství už agenti zpravidla již nezpůsobovali velké anatomické vady. Některé léky, i když nejsou teratogenní, mohou mít vedlejší účinky na plod, když se užívají ve třetím trimestru těhotenství. V posledních týdnech těhotenství nebo během porodu léky ovlivňují hlavně funkce jednotlivých orgánů nebo enzymových systémů novorozence a v menší míře ovlivňují plod. Pokud se kyselina acetylsalicylová používá ve vysokých dávkách v posledních týdnech těhotenství, může u plodu způsobit žloutenku. Kyselina acetylsalicylová může při užívání v posledním týdnu před porodem způsobit poškození systému srážení krve během porodu a u novorozence způsobit krvácení. Aminoglykosidová antibiotika lze během těhotenství používat pouze pro absolutní indikace, protože mají škodlivý účinek na sluchadlo a ledviny plodu. Tetracykliny mohou u matky způsobit hepatocelulární nekrózu a narušit vývoj kostí a zubů plodu. Levomycetin (chloramfenikol) může u dítěte způsobit periferní cévní kolaps, pokud je předepsán v nevhodných dávkách. Syndrom šedých vlasů pozorovaný u novorozenců v důsledku léčby matky chloramfenikolem způsobuje relativní kontraindikaci pro použití tohoto léku v pozdním těhotenství. Během třetího trimestru těhotenství by se mělo většině sulfonamidů úplně vyhnout. Antikoagulancia podaná orálně v druhé polovině těhotenství mohou také způsobit mikrocefalii a krvácení. Heparin neprochází placentou a je relativně bezpečný, i když někdy způsobuje reverzibilní osteoporózu a často demineralizaci kosti. Thiazidová diuretika (diuretika) mohou u novorozenců způsobit trombocytopenii, pravděpodobně v důsledku přímých toxických účinků na kostní dřeň, a měla by se jim vyhnout v pozdním těhotenství. Tabulka ukazuje léky, které by se neměly používat v druhé polovině těhotenství nebo v některých případech s velkou opatrností.

Léky, které se nedoporučují používat v druhé polovině těhotenství

DrogaRiziko pro plod nebo novorozence
Aspirin.Jaderná žloutenka (také v matce).
Aminoglykosidy.Poškození VIII párů lebečních nervů.
Aminoglykosidy.Poškození VIII párů lebečních nervů.
Tetracykliny.Pomalý růst kostí, žluté zabarvení.
Chloramphenicol.Periferní cévní kolaps.
Sulfonamidy a novobiocin.Jaderná žloutenka.
Antikoagulancia.Fetální krvácení nebo retroplacentální mikrocefálie.
Thiazidová diuretika.Trombocytopenie.
Benzodiazepiny."Syndrom líného dítěte".
Sulfonylmočovina.Hypoglykémie.
Disopyramidy.Předčasné narození.
Misoprostol.Předčasné narození.
Fibrinolytika.Krvácení plodu a matky.
Narkotická analgetika.Respirační deprese, opiátový abstinenční syndrom u novorozence.
Nitrofurantoin.Hemolýza.
Nesteroidní protizánětlivé léky.Uzavření ductus arteriosus; pozdní zdlouhavá práce.
Antithyroidní léky.Dna a hypotyreóza.
Reserpin.Bradykardie, podchlazení, ucpání nosu s dýchacími potížemi.

Při předepisování a výběru léků během těhotenství je třeba brát v úvahu nejen jeho pozitivní aspekty, ale také riziko pro matku a plod..

Některé léky mohou být použity během těhotenství. Při jmenování kyseliny listové v objemu 400 μg v prvním trimestru dochází ke snížení rizika defektů nervové trubice u plodu. Obvyklá denní dávka kyseliny listové k prevenci anémie u těhotných žen je 500 mcg. Použití multivitaminových přípravků během 3 měsíců před těhotenstvím významně snižuje riziko, že budou mít děti s patologiemi srdce, krevních cév a nervového systému (Materna, Elevit, Vitrum-Prenatal, Gendevit). Teratogenní účinek však lze pozorovat nejen s nedostatkem, ale také s nadměrným obsahem vitamínů v těle. Nadbytek vitamínu C tedy může vést k chromozomálním abnormalitám. Velké dávky vitamínu D mohou pomoci odstranit vápník z kostí kostry plodu a snížit produkci parathormonu. Proto při absenci jakýchkoli nemocí a komplikací během těhotenství zcela vyvážená výživa matky postačuje pro její normální průběh, správný vývoj a růst plodu a potřeba multivitaminových komplexů, zejména v prvním trimestru těhotenství, zmizí. Je výhodnější jíst potraviny bohaté na vitamíny a minerály v souladu se zvýšenými potřebami těla..

Pro prevenci a léčbu anémie u těhotných žen se obvykle používají léky obsahující železo a kyselinu listovou (Fenyuls, Sorbifer Durules, Ferrum Lek, Maltofer, Ferro-folgamma). Hlavním požadavkem na tyto léky je poskytnout minimální denní dávku železa a kyseliny listové (500 mcg). Moderní hormonální gestagenové léky (Duphaston, Utrozhestan) nemají androgenní a anabolický účinek, nemají virilizující účinek na plod. Podávání glukokortikoidové terapie (metipred, dexamethason, prednison) bez indikací ženy s autoimunitními onemocněními pojivové tkáně nebo hyperandrogenismem není odůvodněno vysokým rizikem potlačení funkce fetálních nadledvin, rozvoje osteoporózy a generalizace infekce. Antispasmodics (No-shpa, papaverine) se používají v prvním trimestru těhotenství. Hořčík přípravky - Magne B6, Magnerot lze používat po dlouhou dobu, dokud není eliminováno nebezpečí přerušení a během těhotenství k vyplnění nedostatku hořčíku. V případě arteriální hypotenze je třeba postupovat opatrně - mimetika (Partusisten, Ginipral, Salgim) pronikají plodu a přispívají ke zvýšení hladiny glukózy, způsobují tachykardii. Při dlouhodobém používání mají novorozenci projevy podobné diabetické fetopatii. Nejbezpečnější antiemetika jsou Cerucal, Raglan. Vzhledem k tomu, že se na začátku těhotenství častěji vyskytuje nevolnost a zvracení, je důležité omezit používání těchto antiemetik na minimum.

Použití antihistaminik (Suprastin, Pipolfen, Cimetidin, Ranitidin, Tavegil) v prvním trimestru těhotenství zpravidla není spojeno se zvýšeným rizikem vývoje vrozených malformací plodu. Antacida (Almagel, Maalox) použitá ve trimestrech těhotenství II a III také nemají negativní vliv na plod. Relativně bezpečné pro laxativa plodu jsou bisacodyl, listy senny. Časté a systematické užívání těchto léků se však nedoporučuje..

Používání antibiotik během těhotenství by mělo být regulováno přísnými lékařskými indikacemi a prováděno pod dohledem lékaře. Relativně bezpečné pro matku i plod jsou: penicilin, ampicilin, amoxicilin, cefalosporiny (Cefazolin, Cefotaxime, Suprax), augmentin, vilprofen, erytromycin. Od druhého trimestru těhotenství lze pro lokální léčbu použít antimikrobiální látky: terzhinan, Klion-D, miramistin, plivosept, klotrimazol. Rekombinantní interferonové přípravky (KIPferon, Viferon) se doporučuje používat nejdříve od druhého trimestru těhotenství. V některých případech je nutné upravit mateřskou hypertyreózu. V tomto případě je možné předepsat nízké dávky karbimazolu, methimazolu nebo propylthiouracilu. Taková léčba však může být spojena s rizikem hypotyreózy a dny u plodu (10%). Při hypotyreóze jsou předepsány levotyroxin, jodid draselný. V případě diabetes mellitus závislého na inzulínu jsou těhotným ženám předávány inzulín po konzultaci s odborníkem a pod kontrolou hladiny cukru v krvi. Heparin a hepariny s nízkou molekulovou hmotností (Fraxiparin) neprocházejí placentou a nepříznivě neovlivňují plod. Dlouhodobé (více než 6 měsíců) použití heparinu v terapeutických dávkách během těhotenství vede k reverzibilní osteoporóze a zlomeninám. Fraxiparin má několik výhod: absence hemoragických komplikací u matky a novorozenců a klinické příznaky osteoporózy. Diuretika se nepovažují za potenciálně teratogenní pro lidský plod, ale není vyloučen fetotoxický účinek diuretik různých chemických skupin. Při dlouhodobém používání vysokých dávek thiazidů těhotným ženám u novorozenců může dojít k hyponatrémii a trombocytopatii. Pod vlivem kyseliny ethakrinové se u novorozenců zaznamenává oslabení a ztráta sluchu. Furosemid nemá negativní vliv na plod. Léky, které snižují krevní tlak (antihypertenziva), mohou mít nepříznivý účinek na plod, což zvyšuje jeho citlivost na účinky hypoxie. U novorozenců matek užívajících antihypertenziva je krevní tlak po určitou dobu mírně nižší než u zdravých dětí.

Léčba bronchiálního astmatu pomocí β-adrenergních přípravků (salbutamol) během těhotenství není kontraindikována. Vedlejší účinky léků používaných v současné době u akutního astmatu (včetně steroidů a kromolynu sodného) nebyly prokázány. V případech, kdy k těhotenství došlo po stimulaci ovulace klomifenem, se zvyšuje riziko chromozomálních abnormalit plodu. Při používání antialergických léčiv je často zaznamenán vývoj abnormalit kardiovaskulárního systému a pohybového aparátu u plodu.

Mezi nejčastěji používané léky při porodu patří léky proti bolesti. Všechny procházejí placentární bariérou, měnící se v míře a množství penetrace. Žádná z používaných narkotických analgetik (Promedol, Petedin, Meperidin, Dolantin, Fentanyl) nemůže poskytnout účinnou analgezii bez vyvolání vedlejších účinků na plod. Nejzávažnější z nich je respirační deprese, která se projevuje zvláště 2-3 hodiny po intramuskulární injekci nebo do 1 hodiny po intravenózním podání ekvivalentních dávek. V tomto ohledu je zavádění těchto léků zastaveno nejpozději 2 hodiny před očekávanou dobou narození. Sedativa nebo trankvilizéry (fenothiaziny, promethazin, promazin, propiomazin, hydroxyzin), používané při porodu k uvolnění agitace, se často používají v kombinaci s narkotickými analgetiky. Navzdory rychlému průniku placentární bariérou a snížení srdeční frekvence plodu tato léčiva v doporučených dávkách nezpůsobují deprese u novorozenců. Diazepam (Valium, Seduxen, Relanium) způsobuje u novorozence tendenci ke snižování krevního tlaku a dlouhé porušování termoregulace. Kromě toho lze u novorozence pozorovat respirační depresi. Epidurální analgezie (při absenci vhodných kontraindikací) je bezpečná metoda úlevy od bolesti při porodu, která má příznivý účinek na plod. Síran hořečnatý může u novorozence způsobit hypotenzi a inhibici.

V případě lékařských otázek se nejprve poraďte s lékařem.

Lék proti bolesti během těhotenství

Bolest během těhotenství je nezbytná ke zmírnění projevů bolesti. Mnoho fondů je kontraindikováno pro nastávající matky, takže musíte vědět, kdy a které jsou povoleny. Podrobné informace a užitečná doporučení naleznete v tomto článku..

Co je to nebezpečný stav

Bolest může mít různou lokalizaci. To je předzvěst zdravotních rizik. Nejmenší bolest je obrovský stres pro mámu a dítě uvnitř.

Hormony produkované při stresu stimulují svalovou kontrakci, která má za následek děložní tón. To zase ohrožuje nastávající matku spontánním ukončením těhotenství, zmrazením plodu nebo předčasným porodem.

Těhotné ženy jsou náchylné k bolesti hlavy, která je často pozorována v 1. trimestru. Je to kvůli hormonálním změnám a restrukturalizaci těla. Samotný projev není nebezpečný, ale může naznačovat vývoj hypertenze nebo hypotenze..

Akutní bolest v bederní oblasti se může objevit nejen se zhoršenou funkcí ledvin a rozvojem pyelonefritidy. Mohou signalizovat narušení páteře nebo zadních svalů. V jakékoli fázi těhotenství by žena měla vědět, jaký druh analgetik můžete pít během těhotenství.

Při prvním těhotenství v prvním trimestru se doporučuje užívat jakékoli léky proti bolesti. V současné době existuje vysoké riziko negativních dopadů prostředků na plod.

Dítě se vyvíjí rychle, ale placenta není úplně utvořena, nevykonává bariérovou funkci. Také léky proti bolesti během těhotenství mohou promazat skutečný faktor bolesti. Nastávající matka a její příbuzní mohou ztratit čas, což může vést k nevratným negativním důsledkům..

Potřeba

Ale jsou chvíle, kdy je potřeba dávka léků proti bolesti. Tyto případy jsou charakteristické pro nouzové zmírnění projevů bolesti. Je nutné vzít analgetikum, aby bylo možné dodat nastávající matku do zdravotnického zařízení.

Hlavní indikace pro použití v případě takových typů bolesti:

Nedoporučuje se takové projevy vydržet, stejně jako samoléčivé. Je třeba mít na paměti, že dítě bere z těla matky vitamíny, minerály a kyslík.

Stres a následný tón znemožňují příjem potřebných stopových prvků. To velmi negativně ovlivňuje dítě v jakékoli fázi formace a vývoje..

Uvolněte formuláře

Při určování toho, které léky proti bolesti mohou být podávány těhotným ženám, věnujte pozornost určitým skupinám drog.

 1. Tablety, tobolky. Rychle působící. Většina z nich se rychle rozpustí ve střevech a vstoupí do krevního řečiště. Odstraňte akutní příznaky v místě původu.
 2. Čípky. Bezpečné, mají dlouhodobý účinek. Podle rychlosti zastavení příznaků jsou horší než tablety. Většinou v noci, takže v dopoledních hodinách se nepohodlí.
 3. Injekce Rychle působící. Po podání okamžitě vstoupí do krevního řečiště. Přiřazujte v extrémních případech, kdy jiné léky nepomáhají nebo je nutné zastavit akutní projevy.
 4. Masti. Liší se místním působením, nevýznamnou absorpcí. Považováno za bezpečné.

Bez ohledu na formu léku je nutné podstoupit lékařskou diagnózu a získat lékařský předpis.

Povolené prostředky

Mnoho léků je zakázáno užívat v různých gestačních obdobích. Většina z nich je kontraindikována v 1 trimestru. Je to způsobeno tvorbou embrya, vývojem životně důležitých orgánů a systémů.

Až 12 týdnů také existuje riziko potratu. Existují povolené léky, které můžete pít pouze podle pokynů lékaře. Dávkování, průběh terapie se stanoví individuálně, s ohledem na pohodu pacienta.

Paracetamol

Je určen k úlevě od bolesti různých etiologií a lokalizace. Uvolňuje se ve formě svíček, tablet, kapslí. Jedna dávka - 500 mg.

Přiřadit takovou bolest:

Stojí za zmínku, že paracetamol se také nachází ve studeném prášku. Pokud je lékař předepsal, aby zastavil příznaky nachlazení, je zakázáno používat navíc Paracetamol. To může způsobit předávkování..

Lék je klasifikován jako anestetikum, které lze užívat během těhotenství v prvním trimestru. Je kontraindikován v případě zhoršené funkce ledvin, jater, přecitlivělosti na jednotlivé složky.

Voltaren

Tento lék proti těhotné bolesti se doporučuje pro použití při zánětech kloubů, svalů, vazů, šlach revmatické nebo traumatické povahy..

Dávka se aplikuje na postižené oblasti 2krát denně. Tření do pokožky lehkými masážními pohyby, dokud se léčivo úplně nevstřebává. Reliéf je pozorován během jedné hodiny..

Denní dávka by neměla přesáhnout 5 g. Trvání léčby by měl být stanoven lékařem, přičemž je třeba brát v úvahu blaho pacienta a indikace k použití. Léčba bolesti během těhotenství je zakázána s nesnášenlivostí na jednotlivé složky, vývojem přecitlivělosti.

Doporučeno v 1. a 2. trimestru. V pozdějších stádiích je kontraindikován, protože účinek léku snižuje práci.

No-shpa, Drotaverin, Papaverin

Tyto léky jsou zařazeny do skupiny antispasmodiků myotropického působení. Přiřaďte ke snížení tónu hladkých svalů. Pokud se tablety užívají sublinguálně, budou jednat rychleji..

Papaverine se doporučuje zvolit ve formě injekčního roztoku nebo ve svíčkách.

Je indikován k takové bolesti:

Kontraindikace pro myelorelaxanty:

 • přecitlivělost;
 • nesnášenlivost součástí;
 • bronchiální astma;
 • těžká bronchitida;
 • poruchy srdečního rytmu.

Denní dávka tablet No-shpa by neměla překročit 120 - 240 mg. Dávka rektálních čípků Papaverin - 1 čípek 1-2krát denně.

Papaverinový roztok pro intramuskulární a intravenózní podání je předem rozpuštěn v roztoku chloridu sodného. Jedna dávka - 0,5-2 ml, denně - ne více než 300 mg.

Zakázané léky

Léky proti bolesti během těhotenství se doporučuje opatrně. Ne všechny léky jsou bezpečné. Látky v jejich složení mohou nepříznivě ovlivnit vývoj plodu.

Mezi zakázané prostředky patří následující.

 1. Aspirin. Negativně ovlivňuje práci srdce a ledvin dítěte. Pro bolesti hlavy a horečku s nachlazením se používá Paracetamol..
 2. Analgin. Vzhledem ke špatnému účinku na krev je zakázáno brát nejen během těhotenství, ale i v dětství.
 3. Ibuprofen Kontraindikováno ve 3. trimestru. Důvodem je skutečnost, že lék ovlivňuje redukci plodové vody.
 4. Diclofenac. Silný lék. Těhotné ženy doporučují analog - Voltaren. Použít v případě naléhavé potřeby..

Masti proti bolesti proti bolesti během těhotenství jsou také vybírány s opatrností. Léky, které nevstoupí do krevního řečiště, by měly být upřednostňovány. To pomáhá redukovat negativní účinky na plod..

Výskyt bolesti je známkou nebo předzvěstí určité nemoci. Během těhotenství nelze tento stav tolerovat, protože vývoj plodu závisí na blahu budoucí matky..

Nezapomeňte, že bezpečné analgetikum a jeho dávkování předepisuje výhradně odborník.

Léky a těhotenství: jak nepoškodit dítě

Poslední

Zapojená vzhůru nohama: Isabelle Gular v mini-šortkách ukázala své cvičení

V koupelně jsem si vzal selfie: Olya Polyaková jí odhalila holá prsa

Ve studiu s hostitelem: Lydia Taran předvedla stylový luk v banánovém obleku

V krajkovém prádle a na koberci: Demi Rose v romantickém prostředí se chlubila svěžími hýžděmi

Co vidět v květnu: nejočekávanější premiéry série

Populární

V karanténě s dospívajícím: úkolem je přežít

1. květen horoskop pro všechny znamení zvěrokruhu: den dobrých skutků a komunikace s blízkými

30. dubna horoskop pro všechny znamení zvěrokruhu: den uznání chyb a pokání

Je perfektní: Emily Ratzkowski v bikinách se chlubila uniformami

Skandál kolem Reginy Todorenko: proč ruské hvězdy napadly ukrajinského televizního moderátora

Jsou komentáře

Zapojená vzhůru nohama: Isabelle Gular v mini-šortkách ukázala své cvičení

V koupelně jsem si vzal selfie: Olya Polyaková jí odhalila holá prsa

Ve studiu s hostitelem: Lydia Taran předvedla stylový luk v banánovém obleku

V krajkovém prádle a na koberci: Demi Rose v romantickém prostředí se chlubila svěžími hýžděmi

Jak zůstat doma skutečná dáma: tipy pro návrháře

Populární

V karanténě s dospívajícím: úkolem je přežít

Poslední

Jak zůstat doma skutečná dáma: tipy pro návrháře

V medicíně existuje pouze informace o 30 lécích, které určitě mohou poškodit a vyvolat nitroděložní patologie. Naštěstí se tyto léky nepoužívají v porodnictví nebo jsou předepisovány výhradně jako poslední možnost. Je důležité pochopit, že většina léků nebyla studována z hlediska použití během těhotenství. V důsledku toho existuje mnoho úskalí, to znamená, že potenciálně nebezpečné drogy mohou být mnohem větší.

Proč nemůžete pít léky během těhotenství

Farmakologický účinek většiny léčiv na embryo a plod není dosud pochopen, protože takové experimenty jsou považovány za nelidské. Poměrně velká část informací o účinku konkrétního léčiva byla získána v průběhu přímé indikace nebo náhodného podání (před diagnózou těhotenství). Bohužel existuje mnoho příběhů v porodnictví, kdy vyrážka léků měla škodlivý vliv na vývoj plodu. V některých případech může užívání léků způsobit:

smrt embrya (embryo-letální účinek);

malformace a abnormality plodu;

Nezapomeňte, že léky ovlivňují nejen nenarozené dítě, ale také tělo matky, což nepřímo narušuje průběh těhotenství. Takže léky určité skupiny zaměřené na léčbu hypertenze vyvolávají hypertonicitu dělohy. To může vést k předčasnému porodu (do 37. týdne) nebo způsobit příznaky, které hrozí ukončení těhotenství..

O otázce užívání léků by se mělo rozhodovat ve spojení s porodníkem-gynekologem. Je možné přilákat další specializované odborníky, pokud mluvíme o léčbě chronických onemocnění.

Přečtěte si také:

Co lze použít bez rizika pro sebe a vaše dítě

Těhotenství není nemoc, během tohoto období však často vyvstávají podmínky, které vyžadují léky. Každá nastávající matka by měla pochopit, jaké léky lze užívat před návštěvou lékaře a které jsou přísně kontraindikovány pro vlastní podání.

Přečtěte si také:

S rýmou (rýmou, sinusitidou)

S rozvojem rýmy na pozadí virových patologií nebo v důsledku alergické reakce může těhotná žena používat roztoky založené na mořské soli. Nosní spreje fenylefrinu a xylometazolinu s účinnými látkami jsou během těhotenství a kojení přísně kontraindikovány.

Při zánětu nosní sliznice je možné používat léky vytvořené na základě éterických olejů, které snižují závažnost zánětlivého procesu, zlepšují dýchání a mají antibakteriální účinek.

V případě akutní rýmy, při hojném vypouštění sliznic z nosních dutin, jsou předepsány vazokonstriktory, ale přísně dodržují dávkování a pouze s krátkým průběhem (2-3 dny).

Přečtěte si také:

Při kašli

S neproduktivním (suchým) kašlem, který je doprovázen obtížemi při vypouštění sputa, expektoranční přípravky, ve kterých lze použít složky rostlin.

U nemocí dýchacího systému, které jsou doprovázeny záněty průdušek, průdušnice nebo hrtanu, se předepisují místní antibakteriální látky.

S akutními respiračními infekcemi a chřipkou

Infekce horních cest dýchacích je nejčastější infekcí u dětí a dospělých. Těhotné ženy na pozadí hormonálních a imunitních změn jsou náchylnější k onemocněním dýchacích cest. Při léčbě akutních respiračních infekcí a chřipky je důležité zvýšit ochranné funkce imunitního systému, za tímto účelem jsou předepisována imunostimulační léčiva. V případě recidivujících onemocnění dýchacích cest lze na doporučení lékaře předepsat interferony, proteiny, které způsobují nespecifickou odolnost vůči virové infekci..

Přečtěte si také:

Pro bolesti hlavy

Užívání léků, které zmírňují bolesti hlavy během těhotenství, je přísně omezeno. Téměř všechny tyto léky mají negativní vliv na plod a jeho vývoj. Léčení bolesti hlavy závisí mimo jiné na základní příčině. Může to být zvýšený nitrooční, intrakraniální tlak, hypertenze atd. Proto by se s vývojem takového příznaku měl objevit terapeut.

Pokud těhotná žena nemá patologie vyvolávající bolest hlavy a příznak je nezávislým příznakem, můžete se uchýlit k následujícímu:

naneste na čelo studený obklad;

masírovat časovou oblast;

k přípravě čaje na základě meduňky, máty.

Z léčiv jsou povolena léčiva, kde je aktivní složkou paracetamol. Důležité! Přípravky kyseliny acetylsalicylové (aspirin) během těhotenství jsou přísně kontraindikovány.

Pro bolest břicha

S rozvojem bolesti nebo křeče v břiše by se měla porodnice-gynekologka co nejdříve objevit těhotné vedoucí. Tyto příznaky mohou být důsledkem vývoje komplikací a mohou vést k předčasnému porodu. Před přijetím sanitky je povoleno používat antispasmodika. Užívání jiných léků k úlevě od bolesti je kontraindikováno..

Pro pálení žáhy

Pokud je těhotenství doprovázeno vývojem gastroezofageálního refluxu (pálení žáhy), lékaři předepisují antacida, ale léky obsahující hydroxid hlinitý a fosforečnan hlinitý nejsou během těhotenství předepisovány..

Pro zácpu

Četné studie ukazují, že prevalence zácpy u těhotných žen je více než 25%. Kromě toho jsou téměř všechny projímadla kontraindikovány, s výjimkou některých sirupů a kůry rakytníku. Vazelína, ricinový olej a tráva Senna nesmí vylučovat známky zácpy.

Drogy a těhotenství

Pokud bylo zjištěno, že během užívání léků došlo k těhotenství, měli byste se co nejdříve poradit s lékařem. Je třeba poznamenat, že léčba léky, které jsou přísně kontraindikovány během těhotenství, není známkou potratu.

Hlavním úkolem je ověřit normální vývoj plodu, určit stav placenty, chorionu. Za tímto účelem lékař předepisuje řadu diagnostických opatření: ultrazvuk, biochemické krevní testy, DOT test. V případě potřeby je předepsána konzultace s genetikem.

Na rozdíl od rozšířeného znepokojení nad neškodností léčiv je jejich použití způsobeno ne více než 3% vývoje anomálií a defektů v embryu. Většina případů vývojových poruch je spojena s genetickými faktory.

Poradila nám lékařka rodinného lékařství Kristina Ševčenko.

Přečtěte si také:

Připojte se také ke skupině TSN.Vona na facebooku.
Sledujte aktualizace.!

Články O Neplodnosti