Hlavní Testy

Těhotenství Sleep Poses

Jak spát během těhotenství? Mohu usnout na zádech a žaludku? Optimální načasování pro pohodlí matky a bezpečnost dítěte.

Polovina těhotenství je pozadu, vaše bříško je již docela působivé a vyžaduje zvláštní dovednosti, když se snaží posadit nebo si lehnout. Jak spát nastávající matku? Jaké pozice si vybrat?

Pokud ignorujete doporučení pro zdravý spánek a správnou polohu těla v různých obdobích, můžete vyvolat nespavost a nevědomky ublížit dítěti.

Jaké polohy spánku jsou preferovány?

 • První trimestr je volnější, pokud jde o volbu polohy těla. Spát, jak jste pohodlné a jak jste zvyklí. Po 11. týdnu se vzdejte spánku na břiše, abyste nezpůsobili průtok krve. Kromě toho může být tato poloha bolestivá pro mírně oteklou hruď. Pokud očekáváte dvojčata, vzdejte se takové pozice od raného rande.
 • Druhý trimestr. Vaše bříško již hrdě vyčnívá z vašich šatů a váš spánek je neklidný. Zatím můžete spát na bocích a na zádech - až do 24. týdne.
 • Třetí trimestr. A tady začínají omezení. Spánek na zádech je tabu. Na pravé straně těla - také proto, že stisknete močovod a pravou ledvinu. Jediná možnost je na levé straně..

Jak spát pozdě v těhotenství?

 • Nejlepší je spát na levé straně, házet a pravidelně se otáčet, aby vaše záda necitlivá a krev nestagnovala.
 • Leží dítě přes vaše tělo? Vyberte stranu, na kterou se její hlava připojuje ultrazvukem.
 • Chcete-li odstranit zátěž z páteře a svalů, můžete ležet napůl oboustranně, opřete se o záda polštáři a mírně otočte žaludek. Srolované válce také pomohou, aby se náhodou nezapnul zády ve snu.
 • Mezi koleny držte polštář nebo svazek z přikrývky. Ohněte pravou nohu a narovnejte levou nohu. Uvidíte: bude to pohodlné.
 • Pod oteklé nohy večer můžete také dát váleček z ručníku nebo pléd..

Po 25. týdnu zapomeňte na spaní na zádech. Znatelně větší děloha tlačí na tepnu, což může vyvolat hypoxii nebo asfyxii dítěte.

Jak zdravě a klidně spát?

Plný, regenerační spánek ne vždy zaručuje dobrý pocit pro mámu, vitalitu a přítomnost síly - jde k lékaři, domácí práce, únavné nákupní výlety v rámci přípravy na porod. Brzy bude spánek málo: využijte šanci na nepřetržitý spánek.

Příprava na Morpheusovo objetí začíná dlouho před spaním. Mírný pohyb (hlavně chůze nebo plavání) může přispět k rychlému spánku. Udělejte jemnou jógu pro těhotnou ženu a vydejte se na čerstvý vzduch. Ale pozor na počasí: nemůžete chytit zima!

Před spaním větrejte ložnici. Nepijte kávu, čaj, hodně vody pár hodin před spaním, nejezte těžká jídla. Postavte postel pohodlně: matrace by měla být ortopedická, polštáře by měly být mírně měkké a středně velké. Spodní prádlo a pyžama je nechají vyrobit z přírodních tkanin a protiskluzu.

Nemůžete brát prášky na spaní. Ale pít mléko s lžičkou medu, obejmout manžela a sladce nafouknout do ucha - můžete.

Polštář pro těhotné

Místo čekání na přehoz nebo polštář na pohovku si můžete při čekání na dítě koupit speciální polštář pro ženy. Jsou ve tvaru písmene L, podobné podkově a bumerangu, velké nebo kompaktní. Takový polštář může usnadnit spánek na místě a krmení po porodu..

Polštář pro spaní v mateřství

Pamatujte, že váš kvalitní spánek je pro dítě prospěšný, i když se vaše biorytmy neshodují: mnoho žen si stěžuje na své „malé fotbalisty“ v žaludcích, které jsou vzhůru, když se jejich matka chystá relaxovat. Postupujte podle doporučení a sladce spát. Před odpovědnou misí - mateřství.

Představuje noční a denní spánek během těhotenství

Správná poloha pro spaní během těhotenství není rozmarem žen, ani požadavkem lékařů, ale nutností. Je dokázáno, že poloha těla během nočního odpočinku během očekávání dítěte ovlivňuje fyzický a duševní stav nastávající matky, vývoj dítěte, průběh těhotenství obecně. Jaké jsou nejvhodnější a nejbezpečnější polohy pro spaní během těhotenství? Zvažte je do trimestru.

Těhotná spí na speciální polštář

První trimestr

Během prvních tří měsíců těhotenství je dítě tak malé, že můžete spát v jakékoli známé, pohodlné poloze. Nastávající matka se nemusí starat o možné nepohodlí pro dítě. V nejranějších termínech máte dost starostí: toxikóza, hormonální změny, únava, zvýšená psychická zátěž spojená s nadcházejícími měsíci a porodem.

Během tohoto období těhotenství můžete spát na břiše. Plod je spolehlivě chráněn před jakýmkoli tlakem kostí pánve a pubis. Existuje pouze jeden okamžik, který může ovlivnit tuto polohu během spánku a způsobit nepohodlí. To je zvýšená citlivost mléčných žláz..

Druhý trimestr

Druhý trimestr těhotenství je klidnější: projevy toxikózy se zpravidla skončily, psychologický stav se vrátil do normálu. Spánek se však stal obtížnějším. Na konci třetího měsíce porodu dítěte začne rychle růst. Děloha, zvětšující se objem, vyčnívá za hranice stydké kosti (přibližně 18-19 týdnů).

Těhotným ženám se doporučuje spát na jejich straně.

Přestože je dítě chráněno plodovou vodou, tělesným tukem, póza na jeho žaludku může na něj působit nežádoucím tlakem. Vzhledem k tomu, že ve snu není možné zachovat stejnou pozici, můžete si lehnout na pravou nebo zadní stranu. Levá strana těla však bude správným postojem ke spánku během těhotenství během tohoto období..

Třetí trimestr

Děloha roste ještě více kvůli zvýšenému růstu dítěte. Odpočívat na břiše je nejen nemožné, ale také téměř nemožné. Nedoporučuje se ve třetím trimestru a nočním odpočinku na pravé straně těla. Dítě vyvíjí tlak na vnitřní orgány. Výsledkem může být přetížení pravé ledviny, což způsobí pyelonefritidu. Takové pozice pro spící těhotné ženy jsou v tuto chvíli nežádoucí.

Další, ne příliš příznivá poloha je na zádech. Děloha, která lpí na páteři, vyvíjí tlak na dolní dutou venu, která proudí krví z dolního těla směrem k srdci. Tento stav zabraňuje volnému proudění krve, stagnuje v žilách.

V poloze na zádech vyvíjí zvětšená děloha tlak na dolní dutou žílu

To může vést k následujícím jevům:

 • vývoj hemoroidů;
 • výskyt křečových žil;
 • narušení dodávky krve do placenty (v důsledku toho - vývoj hypoxie u dítěte);
 • bolest v bederní páteři;
 • porucha trávení;
 • snížení krevního tlaku, což povede k nevolnosti, závratě, slabosti.

O tomto problému se často diskutuje na fórech, protože ve snu je těžké se ovládat a mnoho žen se obrací zády, aniž by to mělo podezření. Mezi nejčastější tipy, které můžete slyšet: položte polštář pod záda. Ve skutečnosti však pomáhá několika lidem a nejúčinnějším způsobem bylo přišití tenisového míče na zadní polici nočního oblečení.

Správné držení těla pro spaní během těhotenství během třetího trimestru je na levé straně těla. Doporučujeme občas změnit polohu otočením doprava. Ale dítě už vyrostlo natolik, aby jeho maminka s trhnutím pochopila, že není v pohodě.

Nejbezpečnější možností spánku pro těhotné ženy je sedět na levé straně

Pro zajištění pohodlí si můžete dát polštář například pod koleno ohnuté pravé nohy, narovnání vlevo. Tím se odstraní část zátěže z pánevní oblasti a také se zamezí výskytu otoku dolních končetin. Tato pozice bude nejlepším postojem ke spánku během těhotenství ve třetím trimestru.

Jak spát s komplikovaným těhotenstvím?

Těhotenství bohužel ne vždy nastane bez komplikací. Například dítě nemusí být správně umístěno v lůně. Pokud je podání příčné, doporučuje se spát na straně těla, do které směřuje jeho hlava. Pokud je pánevní, musíte raději odpočívat na levé straně.

Při častém pálení žáhy, obtížích s dýcháním by těhotná žena měla spát tak, aby byla zvýšena horní část těla. V případě křečových žil nebo tendence k otoku by nohy a dolní končetina měly být ve zvýšené poloze.

Je možné během těhotenství spát v posteli?

Sklopný sen je vhodnější pro ženy v posledních týdnech. Břicho je již velké, děloha tlačí na všechny vnitřní orgány, takže je stále obtížnější najít pohodlné polohy pro spaní během těhotenství. Velký polštář (dva malé) by měl být umístěn pod zády, mírně zvednutý. Výsledkem je snazší dýchání, protože se snižuje zatížení membrány.

Zároveň si můžete pod nohy položit váleček nebo jiný polštář. Tato poloha přispívá k nejúplnější relaxaci, uvolňuje stres ze páteře, napětí z dolních končetin, zajišťuje dobrý spánek. Dítě se bude také cítit pohodlně.

Těhotná polštář

Polštáře pro těhotné ženy přicházejí v mnoha podobách

Aby byl těhotným ženám poskytnut maximální komfort a dobrý odpočinek během spánku, byl vyvinut speciální polštář. Zařízení může mít jiný tvar, plný různých materiálů, takže každá nastávající matka si může vybrat tu nejlepší volbu.

Z čeho jsou těhotné polštáře vyrobeny?

Existuje několik typů výplní polštářů pro těhotné ženy.

 • Holofiber. Představuje duté umělé vlákno. Nezpůsobuje alergie, je dobře umytý a vysušený. Materiál má vysokou odolnost proti pomačkání, rychle se zotavuje.
 • Polystyrén. Připomíná polystyrenovou pěnu. Má poměrně tuhou strukturu, vysokou pevnost a šetrnost k životnímu prostředí..
 • Syntetický zimníizér. U těhotné ženy může vyvolat alergickou reakci. Rychle ztrácí tvar. Kromě toho obsahuje škodlivé nečistoty (lepidlo), které mohou poškodit nastávající matku i dítě. Obvykle se používá v levných polštářích..
 • Umělé dolů. Udrží si svůj tvar po dlouhou dobu, rychle se zotaví po rozdrcení. Snadné praní a sušení. Nezpůsobuje alergie. Má pružnost. Produkt založený na něm je velmi lehký.

Tvar polštáře v mateřství

Extra-zakřivený bagel polštář

Pro pohodlné držení těla těhotných žen během spánku vám pomohou polštáře, které jsou k dispozici ve formě abecedy.

 • G. Vhodné pro velkou postel. Provádí několik funkcí: umožňuje na něj házet nohu zpět, podporuje žaludek, je oporou pro hlavu a zabraňuje otáčení dozadu. Umožňuje vám vybrat si pohodlnou polohu pro spaní ve 31 týdnech těhotenství a dále v poloze v klidové poloze.
 • U. Funkce je podobná předchozí verzi. Pro prostornou postel.
 • V. Navzdory své kompaktní velikosti může polštář poskytnout pohodlné držení během spánku. Podepírá hlavu a žaludek. Může být umístěn mezi nohy. Umožňuje vám při krmení zaujmout pohodlnou polohu.
 • L. Také má malou velikost. Je položen pod hlavu, zatímco dlouhý válec vám nedovolí převrátit se na záda.

Různé polštáře pro těhotné ženy

 • I. Pohodlné v tom, že může být podle potřeby zkrouceno. Vhodné pro malou postel.
 • C. Má dvojí účel: může být použit pro pohodlný spánek i jako zařízení pro usnadnění krmení. Lokty složené po stranách polštáře uvolňují napětí od ramenního pletence. Formulář vám umožní nechat dítě na chvíli bez dozoru a umístit ho do výklenku. V budoucnu bude podporovat jeho záda, zatímco se posadí..

Výběr polštářů, které vám pomohou zajistit pohodlnou polohu během spánku během těhotenství, je široký. Pokud na takové zařízení nechcete utratit materiální zdroje, je docela možné se obejít několika obyčejnými polštáři různých velikostí.

Během těhotenství byste se neměli pokoušet úplně ovládat polohu spánku. Výsledkem může být nespavost. Především by to mělo být výhodné pro dítě i matku. Příroda nařídila, aby vám dítě jistě dalo vědět, pokud bude nepříjemné. Musíte jen poslouchat jeho a vaše tělo a kompromis najde sám.

Na které straně spát během těhotenství?

Doba čtení 7 minut

Každá žena v tak důležitém období života, jako je dítě, by měla mít plný odpočinek. Spánek těhotných žen: zdravý spánek pro každou osobu je nejméně 8 hodin, pak se toto tvrzení vztahuje na těhotné ženy. Při plánování dovolené byste měli věnovat pozornost takovým maličkostem, jako je povědomí o tom, na které straně spánku během těhotenství. Koneckonců, spící pozice pro těhotnou ženu hraje důležitou roli, protože záleží na tom, zda bude pro dítě i pro matku pohodlná. Na které straně můžete a měli byste během těhotenství spát, aby nedošlo k nepohodlí dítěte? Pokusme se tento problém v tomto článku pochopit..

Správné držení těla pro spaní během těhotenství

Každý člověk má pohodlný postoj pro noční spánek, do kterého přijde na dlouhou dobu. Těhotné ženy se však musí přizpůsobit změněné poloze a ne vždy je jejich oblíbené místo vhodné a pohodlné pro spaní. Kromě toho mohou být některé pózy pro dítě nebezpečné nebo tak nepohodlné, že není pravděpodobné, že usnou..

V prvních týdnech těhotenství žena nezpůsobuje nepříjemnosti, takže ani nemusí přemýšlet o tom, jakou polohu a na které straně během těhotenství spát. Odpočinek v prvních 12 týdnech je k dispozici v jakékoli poloze. Ale brzy, jak bříško roste, bude žena muset upravit svou pozici ve snu. To je překvapivé, ale držení těla nastávající matkou ve snu může přispět k normálnímu vývoji plodu a zabránit mu..

Není toho na výběr. Vzhledem k tomu, na které straně je lepší během těhotenství spát, dospěla žena k závěru, že častěji potřebujete spát na levé straně. Tato pozice pomáhá dítěti získat správné množství užitečných látek, protože krevní oběh v této poloze není narušen a nenarušuje tok kyslíku do těla. Žena leží na levé straně a chrání její játra před vymačkáním, což zlepšuje funkci srdce. Samozřejmě nebudete schopni spát na jedné pozici, takže během noci musíte svou polohu několikrát změnit.

Pokud je plod odebrán v příčné poloze uvnitř dělohy, doporučuje se spát na straně, na které se nachází hlava dítěte. Ale na které straně během těhotenství spát, pokud je dítě v pánevní prezentaci? V tomto případě je nutné se v noci otočit ze strany na stranu 3 až 5krát.

Jak spát během těhotenství: tipy

Zjistili jsme, na které straně spánku během těhotenství jsme zjistili, že nejoptimálnější postoj leží na levé straně. V raných fázích se těhotné ženy stočí do pozice, která podporuje klidný spánek. Se zvyšujícím se termínem se však možnost skládání do této polohy snižuje, protože se zvyšuje děloha a ohyb páteře v dolní části zad, což nutí nastávající matku zaujmout přímou polohu ve snu. Ale co dělat, když z dlouhého pobytu na jedné straně začíná v kyčlích bolet?

Pokud máte bolesti v kyčlích, postupujte podle následujících pokynů:

 1. Pokuste se zaujmout pozici, ve které nebudete striktně na vaší straně, ale mírně se opřete. Polštář z objemné tkaniny lze umístit pod záda pro stabilní polohu.
 2. Ohýbejte kolena a vložte mezi ně malý polštář.
 3. Matraci zakryjte přikrývkou nebo silnými matracemi, aby byla matrace pohodlnější.
 4. Mnoho žen se cítí pohodlněji s nohama nebo rukama na svých manželech..

Těhotný spánek: jak zůstat vzhůru během těhotenství?

Na které straně spánku během těhotenství není možné? Toto není jediná starost ženy. Je spánek povolen na zádech? Mnoho lidí ráda spí na zádech, takže je důležité vědět, co mohou těhotné matky v týdnu dělat, aniž by poškodily vývoj plodu. Spánek na zádech je bezpečný v první polovině těhotenství.

Ale po 22 týdnech těhotenství musíte změnit své preference. Mezi dělohu a páteř je největší nádoba v těle - spodní vena cava. Tato loď se zabývá transportem krve z končetin a trupu osoby do svého srdce. Během těhotenství plod vyvíjí další tlak na vena cava, díky čemuž existuje riziko rozvoje syndromu dolní duté veny, se silným upnutím cévy.

Když se objeví žíla, objem cirkulující krve se sníží. Tento stav je v těle hodnocen jako velká akutní ztráta krve, která vede k výskytu následujících příznaků:

 • závrať;
 • snížení krevního tlaku;
 • obecná slabost;
 • stav podobný hypovolemickému šoku;
 • neschopnost plně dýchat.

Tato podmínka je velmi nebezpečná pro vývoj dítěte uvnitř matky: dítě postrádá kyslík, který ovlivňuje jeho celkovou pohodu. Z tohoto důvodu je spánek na zádech během těhotenství zakázán. Během normálního odpočinku nebo během ultrazvukového zákroku může žena, která se cítí špatně, okamžitě změnit svou polohu. Během spánku však mohou být reakce neviditelné, takže spánek na zádech je nebezpečný pro těhotnou ženu i pro dítě, které nosí pod srdcem.

Pokud je potvrzeno vícenásobné těhotenství nebo polyhydramnios, doporučuje se ve druhém trimestru přestat odpočívat na zádech. Spánek na zádech by také měl být opuštěn, pokud existuje riziko potratu, když je hlava dítěte příliš nízká.

Je možné si během těhotenství vzít žaludek na spaní? Pro mnoho lidí se tato pozice jeví jako nejpohodlnější. A budoucí matky nejsou výjimkou. Ale můžete spát na břiše během těhotenství až do 12. týdne, kdy je děloha stále pod ochranou ochlupení. Po 12 týdnech je lepší odmítnout ležet na břiše, protože to představuje další tlak na rostoucí bříško a může být pro dítě nebezpečné..

Ležící na břiše během těhotenství po 20 týdnech se protlačí krevní cévy, kterými živiny pro plod vstupují do placenty. Tato pozice je ještě nebezpečnější než stisknutí vena cava, když ležíte na zádech.

Některé nulliparous ženy trpí vysokou citlivostí na prsu, což také ruší přijetí žaludku pro spánek..

Po 28 týdnech těhotenství je fyzicky nemožné spát na břiše a otázka toho, že se během spánku spí, není zapotřebí..

Rychlé usínání během těhotenství

Spánek ženy v normální poloze je od 8 do 10 hodin. Pro zdraví se nedoporučuje méně než 8 hodin spánku. Kromě toho se doporučuje přidat během dne několik dalších krátkých přestávek. Pokud žena spí méně, než je obvyklé, pak tento nedostatek klidu ovlivňuje její pohodu takto: její chuť k jídlu se zhoršuje, převládá depresivní nálada, její imunitní systém oslabuje.

Kvalita spánku těhotné ženy přímo závisí na jejím životním stylu a zavedené každodenní rutině. Je nutné, aby se žena připravila na dobrý noční spánek ráno.

Za tímto účelem se doporučuje dodržovat následující podmínky:

 1. Nepřetěžujte se fyzickými aktivitami, protože to může vést k nespavosti.
 2. Snažte se věnovat pozornost maličkostem, méně se obávat.
 3. Pokud máte problémy s nočním spánkem, musíte opustit denní spánek.
 4. Procvičujte tiché sporty, abyste v noci usnul rychleji. Můžete dělat jógu, fitness pro těhotné ženy, plavání.
 5. Udržujte pořádek v jídle. Nepřetěžujte trávicí systém v noci. Pro lehké občerstvení pro uspokojení hladu je vhodný sendvič s vařeným masem. Pijte méně tekutin před spaním, méně pravděpodobné, že se v noci dostanou na záchod.
 6. Nesledujte těžké filmy večer a ráno nechávejte nepříjemné rozhovory. V noci by vás nic nemělo obtěžovat.
 7. Při nízké hladině cukru v krvi se často vyskytují problémy se spánkem. Normalizujte tento stav tím, že v noci sníte kousek cukru nebo sladkého nápoje..
 8. Večer si dopřejte relaxační koupel a požádejte svého manžela, aby vám dal masáž nohou nebo zad. Také sex před spaním je dobrou volbou pro usínání, pokud to není během těhotenství zakázáno..
 9. Pokud těhotná žena prohlásila nespavost, mohou pomoci léky vybrané lékařem. Více obyčejně předepsaná sedativa, jako je glycin, tinktura valeriány nebo mateřské.

Organizace nočního odpočinku během těhotenství

K přípravě zdravého spánku mohou přispět následující přípravná opatření:

 1. V zimní sezóně je třeba byt větřit asi půl hodiny před spaním, v létě si musíte odpočinout s otevřeným oknem.
 2. Spánek bude pohodlnější a příjemnější, pokud si obléknete pohodlné oblečení, které neomezuje pohyby. Pokud vaše nohy zamrznou, můžete je zahřát teplými měkkými ponožkami.
 3. V noci není třeba jíst s těžkým jídlem. Aby se v noci necítil hlad, můžete si před spaním lehce ukousnout.
 4. Věnujte pozornost matraci. Mělo by to být velmi pohodlné. Správná matrace je klíčem k dobrému spánku.

Polštáře na spaní v mateřství

Rychle usínání během těhotenství je často usnadněno použitím malých měkkých polštářů, které lze pohodlně umístit pod dolní část zad, pod boky, nohy.

Rostoucí bříško je hlavní překážkou dobrého nočního odpočinku během těhotenství. Polštáře mohou pomoci budoucí matce získat pohodlí a najít optimální pózu pro usínání.
Například můžete dokonale získat pohodlí, pokud umístíte jeden polštář pod bříško a druhý je umístěn mezi kolena. Pokud je umístěna na levé straně, musíte narovnat levou nohu a zároveň ohnout doprava.

Můžete vyzkoušet mnoho možností pro umístění polštářů, změnu jejich umístění a zvýšení počtu. Nezapomeňte najít potřebnou pózu.

Vynikající cesta ven je použití speciálně navržených polštářů pro těhotné ženy. Tím se vytvoří povlečení s přihlédnutím ke všem fyziologickým vlastnostem těhotného těla, díky čemuž jsou velmi pohodlné. Formy polštářů pro těhotné ženy se mohou lišit. Například tvar podkovy vám pomůže usnout rychleji, přičemž vezme jednu z pohodlných póz.

Pokud se spánek během těhotenství pro vás stal skutečným problémem, nezoufejte, protože existuje spousta možností odpočinku. Někteří vám určitě budou vyhovovat. Pamatujte, že spánek pro těhotné ženy je velmi důležitý, protože brzy se ve vašem životě objeví dítě, které bude vyžadovat hodně energie. Spánek v noci se bude rovnat přepychu, takže před narozením dítěte musíte odpočívat a získat sílu.

Noční spánek je klíčem k normálnímu nitroděložnímu vývoji dítěte a základem silného emočního stavu budoucí matky. Chcete-li vyřešit problémy se spánkem, musíte zjistit příčinu jejich výskytu. V případě potřeby můžete před spaním změnit stravu, každodenní rutinu nebo upravit zábavu na čerstvém vzduchu.

Při problémech s usínáním musíte věnovat pozornost póze usínání, protože kvalita spánku závisí na tom, na které straně během těhotenství spát. Pokud žena přemýšlí o nadcházejícím narození v noci, obavách a obavách, můžete vyhledat radu od psychologa nebo jít na kurzy pro nastávající matky. Když jsou odstraněny všechny příčiny poruchy spánku a úzkost zmizí, zvuk, zvukový spánek nebude trvat dlouho.

Nejlepší pozice pro spaní během těhotenství

Není žádným tajemstvím, že normální fungování těla vyžaduje dobrý spánek, a to je zvláště důležité pro ženy během těhotenství. Ale právě v tomto období se často objevují problémy se spánkem: buď se mění hormonální pozadí, pak velká bříško neumožňuje, abyste se cítili pohodlně, pak různé myšlenky ruší...

Elena Kurbatová
Terapeut, Voroněž

Problémy se spánkem u nastávajících matek se ve skutečnosti vůbec neobjevují. Neměli byste však být v noci mučeni při pokusech usnout, ale měli byste se pokusit tento proces zavést a musíte se postarat o to, abyste si dopřáli celou noc. Zde jsou některá nejdůležitější pravidla, která vám pomohou překonat nespavost:

Předčasné těhotenství spí

V časných stadiích těhotenství, až 16 týdnů, je možné spát na zádech. Je to pohodlné a bezpečné. Po 16 týdnech je nejlepší tuto polohu na spaní nepoužívat..

Také až do 12týdenního období je povoleno spát na břiše: děloha se ještě nezvýšila. Později by však tato pozice měla být kategoricky vyřazena..

Boční poloha je optimální pro těhotné ženy v raných a pozdních stádiích..

Pózy na spaní v druhém trimestru těhotenství

Druhý trimestr je považován za nejpohodlnější z hlediska blaha žen. Pro spánek jsou povoleny pouze pózy na straně. Spánek na zádech a zejména na břiše je považován za nebezpečný. Póza na zádech vede k vymačkání vena cava. Z tohoto důvodu bolest hlavy a otok. Spánek na břiše může poškodit dítě, protože narušuje krevní oběh v děloze.

Pozdní těhotenství představuje

Optimální poloha pro spaní v pozdním těhotenství je na levé straně. Toto je nejbezpečnější pozice pro mámu a dítě. To může být střídáno s představovat na pravé straně, ale ne na dlouho. V této poloze se může zhoršit zásobování krví děložním placentem a dítě trpí nedostatkem kyslíku. Začne se „bát“, aktivně strká a to je pro matku signál, že potřebuje změnit svou pozici.

Nejlepší je použít jako polštáře dva polštáře. Tvrdý pod dolní částí zad a měkký pod žaludkem. To pomáhá dítěti udržet správnou polohu v bříšku..

Obecná doporučení pro zlepšení spánku

Trvání a kvalita našeho spánku je do značné míry určována správným režimem a chováním během dne. Proto je nutné začít boj o celonoční odpočinek ráno. Pokud je nastávající matka zvyklá spát nějakou dobu během dne, můžete se pokusit vzdát se denního spánku na několik dní nebo alespoň snížit jeho čas - možná toto opatření bude stačit a noční spánek bude obnoven.

Je třeba dát pozor, aby nedošlo k přepětí. Únava nahromaděná během dne nevede vždy ke zdravému spánku, často se po náročném dni žena prostě nemůže uvolnit. Neměli byste předem myslet na nespavost jako nevyhnutelný stav, strach z nočního utrpení může situaci ještě zhoršit a zabránit usínání. Večer se nedoporučuje dělat věci, které vyžadují fyzické a intelektuální úsilí. A samozřejmě byste neměli v noci sledovat akční filmy, hororové filmy, thrillery nebo negativní televizní pořady.

Během dne je vhodné, aby nastávající matka provedla sadu jednoduchých fyzických cvičení, která může váš porodník-gynekolog doporučit. Turistika, zejména před spaním, a plavání v bazénu, pokud neexistují zdravotní kontraindikace, jsou velmi užitečné..

Pro lepší noční spánek a snadné usínání můžete vyzkoušet relaxační procedury, například si zahřejte teplou koupel s několika kapkami levandule, růže, meduňky, jasmínu, heřmánkového esenciálního oleje. Používají se samostatně i ve směsi. Chcete-li aromatizovat vzduch, můžete použít speciální aroma lampu nebo ji umístit na rohy polštáře nebo vložit ubrousek nasáklý éterickým olejem do hlavy postele. Nastávající matka také může požádat svého manžela nebo někoho blízkého, aby udělal relaxační masáž před spaním. Tento postup zmírní bolest zad a dolní části zad, masáž nohou a kotníků pomůže vyhnout se křečím.

Pro rychlejší usínání se doporučuje nastávající matce soustředit se na její dech a pomalu a zhluboka se nadechnout. Relaxační hudba nebo zvuky přírody - hluk lesa, příboje, moře nebo deště - hodně pomáhá..

Před spaním můžete potřít pokožku břicha pleťovým krémem, což zabrání vzniku svědění.

Neměli byste jíst těžká vysoce kalorická jídla krátce před spaním (nejpozději 2 hodiny před spaním) nebo přejídáním, bude to obtížné usnout a způsobit pálení žáhy.

Nedoporučuje se pít hodně v noci, což pomůže méně často vstávat v noci na záchodě.

Silné černé a zelené čaje by se neměly opíjet večer, protože mají tonizující účinek..

Před spaním je vhodné vypít sklenici teplého mléka, můžete přidat skořici, trochu medu nebo cukru, nebo čaj z bylin (heřmánek, meduňka, tymián, máta, které mají relaxační účinek)..

Mléko obsahuje tryptofan, který lze nazvat mírnou přírodní pilulkou na spaní - tato látka má uklidňující, sedativní účinek a med přispívá k jeho rychlému pronikání do krve. Před spaním můžete jíst malý sendvič s vařenou krůtou (maso tohoto ptáka je také bohaté na tryptofan), navíc je užitečné zavést do vaší každodenní stravy více potravin bohatých na tuto aminokyselinu. Jedná se o všechny druhy červeného masa, sýrů, ořechů, ryb, vajec, mléčných výrobků, banánů.

Je vhodné telefon odpojit, včetně mobilního, nedoporučuje se umístit vedle vás, protože elektromagnetické vlny mohou ovlivnit kvalitu spánku a obecně celého těla..

Ložnice by měla být v pohodě (je však nutné se vyvarovat podchlazení nohou - můžete spát v ponožkách), bude to snazší usnout.

Vyberte si oblečení na spaní z přírodních materiálů, nemělo by to omezovat pohyb a dýchání.

Matrace a postel by také měly být pohodlné. Ortopedická matrace pomáhá dobře spát a přispívá ke správné poloze páteře a uvolnění svalů. Můžete si koupit speciální polštář pro těhotné ženy ve tvaru půlměsíce. Doporučuje se položit mezi nohy, pod žaludek a pod hlavu. Můžete také použít několik malých polštářů..

Pokud dítě začne tvrdě tlačit nebo je aktivnější, zkuste změnit polohu těla. Může to být způsobeno tím, že v důsledku nepohodlného držení těla se přívod krve do drobků zhoršil, ale také se stává, že je prostě vzhůru, pak musíte počkat, až se uklidní.

Pokud jde o užívání léků k potírání nespavosti během těhotenství, jsou většinou kontraindikovány, protože mohou mít negativní vliv na plod, hromadit se v těle a způsobit zhoršenou funkci jater a ledvin. Léky může předepisovat pouze lékař, a to pouze podle přísných indikací.

Spánek během těhotenství - jeho vlastnosti a držení těla pro spánek

Lékařské odborné články

Spánek během těhotenství je obzvláště důležitý a měl by být plný. Během tohoto období prochází ženské tělo velkým množstvím změn, které způsobují značnou zátěž, s níž se při dobrém spánku pomůže vyrovnat..

Normálně by těhotná žena měla spát od osmi do deseti hodin v noci a asi dvakrát až třikrát po dobu třiceti minut odpočívat ve dne. Během spánku se ženské tělo zotavuje a získává sílu, aby plnilo svou funkci, která mu byla přiřazena během těhotenství.

Aby byl spánek plný, je nutné řádně uspořádat režim spánku a bdění, což učiní období těhotenství nejšťastnějším v životě.

Jak spát během těhotenství?

Jak spát během těhotenství vzrušuje mnoho žen. Spánek byl zdravý a prospěšný, potřebujete znát několik bodů:

 • Nedoporučuje se spát na povrchu s velmi pevným základem, doporučuje se zvolit matraci se střední tvrdostí..
 • Matrace by měla opakovat fyziologické obrysy těla, ortopedické.
 • Je nutné zaujmout pohodlnou a pohodlnou polohu na spaní, kterou je třeba během noci změnit asi třikrát až čtyřikrát. Odborníci doporučují spát hlavně na levé straně, v této poloze je krevní oběh v těle ženy nejlepší, stejně jako průtok krve k plodu.

Těhotenství Sleep Poses

Pózy pro spánek během těhotenství hrají důležitou roli. Výběr správného a pohodlného držení těla způsobí, že váš spánek bude silnější a zdravější..

 • Během těhotenství, zejména v pozdějších fázích, se doporučuje spát na vaší straně a nejlépe ze všeho nalevo, jak na pravé straně je větší pravděpodobnost stlačení ledviny zvětšenou děloží. V postranní poloze můžete umístit plochý polštář pod žaludek a polštář mezi nohy, aby se snížilo zatížení pánevní oblasti. Pro tyto účely existují dokonce i speciální polštáře jako banán.
 • Je možné zaujmout mezipolohu - neotáčejte se úplně dozadu, pod ni nevkládejte váleček ani polštář.

Mohu během těhotenství spát na břiše??

Spánek na břiše během těhotenství se nedoporučuje, a to ani v nejranějších termínech, ačkoli to nepoškodí plod. Protože v raných stádiích placenta a plodová voda obklopující plod snižují kompresi.

 • V časných stádiích může spánek na břiše narušit bolestivost mléčných žláz, které jsou spojeny s fyziologickou restrukturalizací ženského těla..
 • V pozdním těhotenství, když je břicho zvětšeno, bude spánek na břiše velmi nepohodlný a taková pozice bude mít nepříznivý účinek na plod, který bude stlačován hmotností těhotné.

Mohu během těhotenství spát na zádech??

Spánek na zádech během těhotenství se nedoporučuje v pozdějších stádiích (počínaje pátým měsícem), protože plod se stává těžším a zvyšuje se tlak dělohy na vnitřní orgány (játra, střeva, ledviny). Je také možné stlačení dolní duté žíly, které prochází páteřem, což je doprovázeno snížením průtoku krve z dolní části těla do srdce a zhoršením celkového stavu ženy. Kromě toho může být dlouhodobá komprese spodní duté vaty doprovázena snížením průtoku krve do plodu a v důsledku toho poklesem kyslíku a živin, což může nepříznivě ovlivnit stav plodu. Spánek na zádech během těhotenství v pozdějších fázích může být doprovázen bolestí v zádech v důsledku tlaku zvětšené dělohy na páteř. Vzhledem k tomu je nejúspěšnější a nejpohodlnější postoj ke spánku během těhotenství, zejména v pozdějších fázích - na straně a lépe na levé straně.

Poruchy spánku v těhotenství

Poruchy spánku během těhotenství mohou vést ke snížení imunity, podrážděnosti, slabosti, špatné náladě a pohodě, ztrátě chuti k jídlu, což může negativně ovlivnit těhotnou ženu a její nenarozené dítě. U těhotných žen je narušení spánku docela běžné (přibližně v 80% případů) a může to mít mnoho důvodů.

Poruchy spánku během těhotenství se mohou projevit nespavostí, ospalostí, častými probuzeními v noci nebo obtížemi usínání..

V časném těhotenství dochází k poruchám spánku kvůli:

 • Hormonální změny v ženském těle, jmenovitě zvýšení hormonálního progesteronu, které je doprovázeno těžkou ospalostí po celý den a nespavostí v noci.
 • Včasná toxikóza - nejčastěji - nevolnost, zvracení, nadměrné slinění.
 • Poruchy psychogenní povahy - zvýšená úzkost, starost o vlastní zdraví a zdraví dítěte.

V pozdním těhotenství mohou být poruchy spánku spojeny s:

 • Obtížnost při výběru pohodlného držení těla pro spaní v důsledku zvýšené velikosti břicha a nadváhy.
 • Časté močení kvůli zvětšené děloze, která vyvíjí tlak na močový měchýř a je potřeba častější vyprazdňování.
 • Intenzivní pohyby plodu.
 • Přítomnost pálení žáhy (v důsledku refluxu žaludečního obsahu do jícnu, kvůli zvětšené děloze, která vyvíjí tlak na bránici a žaludek).
 • Bolest v bederní oblasti.
 • Možný výskyt záchvatů, nejčastěji - lýtkových svalů, v důsledku poruch minerálního metabolismu.
 • Pocit svědění v břiše, ke kterému dochází v důsledku protažení kůže.
 • Dušnost, která je spojena s tím, že zvětšená děloha vyvíjí tlak na bránici a plíce.
 • Pozdní toxikóza - zvýšený krevní tlak, bolesti hlavy atd..
 • Chronická únava.
 • Psychoemocionální poruchy - úzkost ohledně nadcházejícího porodu, zdraví dítěte, špatné sny.

Porucha spánku je tedy možná v jakémkoli stádiu těhotenství a je spojena s fyziologickými procesy vyskytujícími se v ženském těle. Ale tento problém by neměl být ignorován, je třeba o tom sdělit ošetřujícímu lékaři, který také dá příslušným doporučením příbuzným, aby je společně překonali..

Špatný spánek během těhotenství

Špatný spánek během těhotenství se vyskytuje u osmi z deseti těhotných žen (podle American Sleep Association) a vyskytuje se hlavně v důsledku fyziologických změn v ženském těle. Správně organizovaný den pomůže vyrovnat se se špatným spánkem během těhotenství..

 • Časté a rozšířené outdoorové aktivity.
 • Cvičení - Plavejte, tancujte nebo cvičte těhotné ženy.
 • Cvičit jógu.
 • Racionální a vyvážená výživa - přiměřená konzumace ovoce a zeleniny, nízkotučné maso a ryby, mléčné výrobky.
 • Nepřežer se v noci; vyloučit použití kávy a silného čaje, čokolády (tj. produktů obsahujících kofein).
 • Vynechejte denní spánek, pokud existuje.
 • Vyhněte se negativním vlivům.
 • Před spaním se osprchujte a vypijte sklenici teplého mléka, můžete s medem.
 • Větrejte ložnici před spaním.
 • Psychologická podpora blízkých je velmi důležitá.

Pokud jde o špatný sen, měli byste to říct těhotnému porodníkovi-gynekologovi, který pozoruje těhotnou ženu, který pomůže zjistit příčinu špatného spánku a poskytnout nezbytná doporučení. Někdy nestačí jen zorganizovat den, příčinou špatného spánku může být vážné porušení v těle těhotné ženy, které vyžaduje lékařskou péči.

Strašidelné sny během těhotenství

Strašidelné sny během těhotenství mohou být spojeny se stresem, pocity, depresí, které vznikají v souvislosti se změnou hormonálního pozadí ženy. V pozdním těhotenství se nejčastěji mohou vyskytnout úzkostné sny, které jsou spojeny především s nadcházejícím narozením. Strašidelné sny obvykle nejsou důvodem prožívání, protože odrážejí nejintenzivnější zážitky ženy, a tak se tělo v podvědomí zbavuje strachu. Psychologové poznamenali, že čím hroznější sny mají těhotné ženy o nadcházejícím porodu, tím snazší jsou.

Neklidný spánek během těhotenství

Neklidný spánek během těhotenství je pozorován u mnoha žen a může být spojen s mnoha důvody..

 • Úzkost pro zdraví nenarozeného dítěte.
 • Starosti - budu dobrá máma?
 • Vztahy s manželem, zejména sexuální povahy.
 • Strach z blížícího se porodu.
 • Špatně zvolené držení těla pro spaní.
 • Špatně větraná ložnice.
 • Nevhodné lůžko.
 • Pravidelné přejídání před spaním.
 • Malý pobyt na čerstvém vzduchu.
 • Deprese, špatná nálada.

Erotické sny během těhotenství

Erotické sny během těhotenství nejsou neobvyklé. U většiny těhotných žen vzrůstá počet a intenzita erotických snů, což ženu znepokojuje.

 • Důvodem pro takové sny je kompenzační reakce těla, protože během těhotenství existují určitá omezení sexuální povahy a prostřednictvím takových snů tělo těhotné ženy nahradí to, co v reálném životě postrádá.
 • Kromě toho, hormonální změny v ženském těle během těhotenství, zvýšení libida, potřeba náklonnosti a něhy, které se mohou projevit jako erotické sny.
 • Rovněž jsou vzájemně propojeny těhotenství a erotické sny, protože těhotenství je důsledkem sexuálních vztahů a žena musí pochopit, že vzhled dítěte je výsledkem pohlavního styku..

Orgasmus ve snu během těhotenství

Mnoho žen může zažít orgasmus ve snu během těhotenství a je to normální jev, který je spojen s hormonálními změnami, zvýšením dělohy a klitorisu, který je doprovázen zvýšením průtoku krve do pánevních orgánů. Orgasmus je dobrý pro těhotnou ženu a pro plod..

 • Protože kontrakce dělohy je doprovázena zvýšeným průtokem krve a zlepšeným krevním oběhem v placentě, v důsledku čehož plod dostává větší množství kyslíku a živin.
 • Hormony produkované během orgasmu (enkefaliny a endorfiny) mají příznivý vliv na psychoemotivní stav ženy a plodu.

Orgasmus během těhotenství má také pozitivní vliv na svaly dělohy, as lze ji považovat za součást školení pro práci.

Spánek během těhotenství může být normalizován, pokud organizujete svůj den správně: chodte častěji na čerstvý vzduch, nepřehýbejte se v noci, vyhýbejte se stresu, vyberte si pohodlnou polohu na spaní a podělte se o své pocity se svými blízkými as lékařem, který pozoruje těhotnou ženu. Pokud existuje strach z porodu, doporučuje se navštěvovat školu, která se připravuje na porod, kde vám řeknou, jak se při porodu chovat, řádně dýchat a základy péče o novorozence. Tím, že navštěvuje takovou školu, získá žena sebevědomí, psychoemocionální harmonii a pozitivní přístup.

Jak spát během těhotenství?

Doplnit energii, obnovit tělo na buněčné úrovni, posílit nervový systém, člověk potřebuje kvalitní spánek. Stojí za zmínku, že bez celonočního odpočinku může lidské tělo trvat pouze čtyři dny, zatímco bez vody - až deset! Pokud jde o těhotnou ženu, pak spánek je jedním z klíčových aspektů normálního vývoje plodu spolu s vyváženou stravou. Ale jak spát během těhotenství, aby nedošlo k poškození dítěte a vašeho těla?

Nebezpečné pózy na „tichou hodinu“

Nastávající matky, které jsou v raných stádiích těhotenství (až 12 týdnů), mohou stále spát v jakémkoli obvyklém držení těla. Ale postupně byste se měli vzdát takových návyků:

 1. Od druhého trimestru je spánek na břiše pro dítě velmi nebezpečný. Přestože je dítě již pevně zakotveno v bříšku, riziko poranění stále přetrvává. Ano, a díky zvětšení břicha v průběhu času to představuje naprosto nepříjemné.
 2. Spánek na zádech je obzvláště nebezpečný na konci druhého trimestru. Dítě v tomto období již má poměrně velkou velikost, takže vyvíjí tlak na dolní část zad matky, střeva a další vnitřní orgány umístěné v této zóně. Těhotná žena, která toto pravidlo nedodrží, má rychlý srdeční rytmus, necitlivost končetin a zhoršuje se průtok krve do placenty a ledvin. V tomto případě existuje riziko fetální hypoxie. Dítě začne tvrdě tlačit a převrátit se v lůně, což signalizuje nepohodlí.

Pokud žena v pozdním těhotenství upřednostňuje spánek na zádech, může mít následující problémy: nástup a zhoršení hemoroidů, arytmie, nízký krevní tlak, mdloby, závratě, pálení žáhy.

Jak uspořádat lůžko?

V některých případech dokonce i správně zvolené držení těla pro noční odpočinek během těhotenství nepomůže tělu správně se zotavit. Pokud je postel nepohodlná a matrace nepodporuje páteř, není třeba mluvit o dobré obnově síly. Správně vybavené místo na spaní je také velmi důležité pro celodenní nebo denní spánek. Těhotným ženám se doporučuje, aby si zakoupily ortopedickou matraci střední tvrdosti, která sleduje obrysy těla a je schopna udržet páteř ve stavu přirozeném pro fyziologii. Postel by neměla silně pramenit, aby při otáčení ve snu nevznikaly zbytečné vibrace. Jeho velikost by měla být dostatečná - je třeba mít na paměti, že postel sdílí dva lidé - budoucí matka a budoucí otec.

Spánek na levé straně je tím pravým místem pro těhotné ženy

Lékaři jednomyslně radí nastávajícím matkám, aby spaly na levé straně. V tomto případě krev hladce proudí do všech vnitřních orgánů a do placenty, slezina a lymfatický systém fungují normálně. Zatímco „tichá hodina“ na pravé straně může způsobit vymačkání ledviny a tlustého střeva, jakož i obtížný odtok lymfy. Pokud si ohnete nohu na koleno a položíte ji na vyvýšeninu (polštář), pak spánek na levé straně těla bude ještě užitečnější.

Proč je správné, aby těhotné ženy spaly na levé straně:

 • pravděpodobnost bolesti v zádech a dolní části zad v důsledku nesprávného postavení těla je vyrovnána;
 • krev v plném režimu vstupuje do placenty a brání tak hladovění dítěte kyslíkem;
 • nohy a paže méně bobtnají, protože ledviny fungují normálně;
 • srdce matky pracuje plně;
 • tlak na játra se snižuje.

Samozřejmě můžete převrátit během noční „tiché hodiny“ buď na jedné nebo druhé straně, čímž zabráníte plynutí končetin, ale stále by měla být prioritou levá strana.

Speciální polštáře pro těhotné ženy - skutečné spasení

Vývojáři polštářů pro těhotné ženy se pokusili zohlednit všechny potřeby a fyziologické vlastnosti žen, které jsou v radostném očekávání dítěte. Nejoblíbenější jsou produkty ve tvaru písmene U, které správně podporují žaludek a záda ženy. Výrobky se obvykle plní speciálním hypoalergenním materiálem (pohankové plevy, polystyrenové pěnové kuličky, holofiber). Spánek na takovém produktu je velmi pohodlný a pohodlný díky maximální relaxaci svalů..

Jaké formy polštářů stále existují:

 • Ve tvaru písmene C - polštář umožňuje podepřít žaludek během spánku. Celou noc můžete pohodlně spát na levé straně..
 • Zařízení pro noční odpočinek ve tvaru písmene I ve vzhledu vypadá jako váleček. Může být umístěn pod žaludek nebo pod záda. Produkt je malý.
 • Produkt ve tvaru písmene L se používá k podepření hlavy a břicha současně..
 • Malá a kompaktní verze ve tvaru písmene U je určena pro použití v silničních podmínkách.

Při výběru správné volby produktu byste měli vzít v úvahu výšku, hmotnost a další vlastnosti těhotné ženy. Stojí za povšimnutí, že polštář ve tvaru písmene U lze použít nejen při porodu dítěte, ale také během laktace, k zablokování drobků. Proto je považována za univerzální a nejsprávnější model.

Spánek - vhodná volba pro nastávající matky

Pozice „sklápění“ platí zejména v pozdním těhotenství. V této době břicho dosáhne svého maximálního objemu, dítě spolu s plodovou vodou hodně váží, zvyšuje se tlak dělohy na orgány. Těhotná žena může mít časté nutkání k močení, je ve stavu úzkosti a přemýšlí o nadcházejícím porodu. Úplný a zdravý noční odpočinek během tohoto období je důležitější než kdy jindy. Pokud vložíte polštář pod záda a pod nohy, můžete si trochu zdřímnout v poloze „sklopná“. V tomto případě je tlak na bránici snížen, děloha nezpůsobuje značné nepohodlí, které vám umožní ponořit se do pohodlného spánku.

Důležité! Těhotná žena by měla nejen správně spát, ale také správně vstávat z postele. Nemůžete okamžitě vyskočit z postele - musíte se převrátit po boku, zaujmout polohu vsedě a teprve poté se postavit na nohy. Pomůže to zabránit vzniku nebezpečného děložního tónu..

Několik tipů pro správnou relaxaci

 1. V žádném případě nepijte prášky na spaní, pokud během těhotenství trpíte nespavostí! Je lepší pít odvar heřmánku, meduňky nebo máty. Sklenici teplého mléka s medem také poslouží jako vynikající „prášek na spaní“, pokud ovšem nemáte individuální nesnášenlivost vůči laktóze a včelařským výrobkům.
 2. Pokud vás trápily obavy spojené s nadcházejícím narozením (zejména pokud máte první) a na tomto základě se objevila nespavost - zaregistrujte se na speciální přípravné kurzy. Tam dostanete odpovědi na otázky, které vás zajímají, povídejte si se ženami, které již prošly porodem, a uklidněte se tím, že vrátíte celý noční odpočinek do svého života.
 3. Pokud se při cestování do Morpheus často setkáváte se křečemi, použijte masáž špetkou a konzumujte potraviny s vysokým obsahem vápníku..
 4. Současně usnul (nejlépe ve 22 hodin), aby si tělo zvyklo na rutinu.
 5. Pokud jste se dosud nerozhodli, která póza je pro vás výhodnější, zkuste všechny doporučené metody a označte všechny klady a zápory.
 6. Před nočním odpočinkem zajistěte větrání místnosti. Pomalé večerní procházky na čerstvém vzduchu také příznivě ovlivňují kvalitu odpočinku ve tmě.
 7. Nepři přejídejte se! Zejména několik hodin před nočním zotavením. Pokud opravdu chcete mít večer k jídlu, nechte to být jednoduché sušenky a kefír s nízkým obsahem tuku.

Všechny těhotné ženy pravděpodobně vědí, že pití nápojů obsahujících kávu je škodlivé, zejména před nočním odpočinkem. Toto pravidlo platí také pro perlivou vodu, silný čaj. Měli byste spát v bavlněných pyžamech nebo noční košili. Přílišná násilná činnost před spaním může způsobit nespavost, proto je lepší poslouchat klidnou hudbu večer, meditovat, přemýšlet nad krásou. Nejdůležitější věcí je udržení správného pozitivního přístupu a radostné čekání na setkání s dítětem. Přemýšlejte, než spíte dnes na které straně ke spánku, zaměřte se na své osobní pocity, ale nezapomeňte na radu lékařů.

Články O Neplodnosti