Hlavní Bolest

Hypertonicita, hypotenze, dystonie svalů dítěte

Téměř všechny děti se rodí s fyziologicky zvýšeným tónem. To je způsobeno skutečností, že v poloze embrya, s končetinami a bradou pevně přitlačenými k tělu, jsou svaly plodu intenzivně napnuty. V extenzorech svalů hlavy a krku je tón vyšší než u flexorů, proto je u novorozence hlava mírně vrácena zpět.

V aduktivních svalech stehen se tón zvětšuje a když se pokusíte nohy odvést do stran, je cítit odpor vůči tomuto pohybu. U zdravého dítěte můžete roztáhnout nohy o 90 stupňů - 45 na každou stranu. Fyziologický tón trvá až 3 - 3,5 měsíce, pak se postupně snižuje. Normálně se tón symetricky zvyšuje a trvá až do období dobrovolných pohybů, tj. Až 3–3,5 měsíce. Od 3 do 6 měsíců dochází ke snížení tónu ve skupinách flexorového svalu a tón ve svalu extensoru je vyrovnán. Pokud hypertenze přetrvává i po šesti měsících - je to příležitost konzultovat neurologa.

Různé komplikace během těhotenství, zejména placentární nedostatečnost, porodní trauma, špatná ekologie a mnoho vnějších faktorů, vedou ke zhoršení svalového tonusu. Pokud to není regulováno, dítě začíná zaostávat v motorickém vývoji, má problémy s držením těla a chůzí. Proto je úkolem rodičů včas věnovat pozornost známkám zhoršeného tónu.

Je možné určit stav svalového tónu nejen při vyšetření dítěte v ordinaci lékaře, ale také pozorováním polohy, ve které leží, pohybů, které provádí. Svalový tón u novorozence není jen základem pohybů, ale také ukazatelem stavu nervového systému, celkového stavu dítěte. Aktivní svalový tonus tvoří pózu dítěte, pasivní - je určeno kontrolou pohyblivosti končetin a trupu v kloubech. Správné umístění hlavy, trupu a končetin znamená normální svalový tonus. Aktivní svalový tonus novorozence se posuzuje tak, že dítě drží ve vzduchu obličejem dolů, zatímco jeho hlava je v souladu s tělem, paže jsou mírně ohnuté, nohy jsou natažené..

Existují tři typy porušení:

Hypertonicita - zvýšený tón

Děti s hypertonicitou (zvýšený tón) jsou obvykle neklidné, často pláčí, špatně spí, reagují na jakýkoli zvuk, jasné světlo, když pláče, jejich brada se chvěje a neustále burácí. S hypertonicitou drží dítě od narození dobře hlavu: jeho týlní svaly jsou napjaté. Nohy a kliky jsou napnuté a navzájem spojeny. Pokud se je pokusíte chovat, okamžitě budete cítit odpor. Aby bylo možné odlišit polohu fyziologické flexe od polohy, která se vyskytuje v patologii centrálního nervového systému, je nutné druhé ředění končetiny. Pokud se odpor zvyšuje podruhé, jedná se o známku zvýšeného tónu. Kromě toho je charakteristická pro hypertonicitu: spoléhání se na vrcholy a očištěné prsty. Ve vyšším věku je při zachování spasticity charakteristická „lyžařská procházka“, obvykle takové děti rychle nosí ponožky.

Dalším projevem lokální hypertonicity je napětí krčního svalu u dětí a tzv. „Torticollis“. Ochrana svalů je spouštěna v reakci na trauma, přetížení krční páteře během porodu, kdy je plod odstraněn, což je pro něj určitě traumatické, císařským řezem

. Skutečně, skrze řez 13 cm se odstraní hlava o průměru 36 cm! Jaké silné napětí dítě zažívá současně a jaké nenapravitelné poškození se někdy způsobí míchy. Nebo přirozené narození, když porodní asistentka násilně otočí hlavu a pohání (táhne) novorozence. Výsledkem je poškození vazů, meziobratlových plotének a svaly se snaží poškozené segmenty chránit..

Hypertonicita vzniká v důsledku zvýšené aktivity mozkových struktur, které ovlivňují tón, k tomu dochází, když je mozková tkáň poškozena během těhotenství nebo při porodu. někdy je důvodem zvýšení intrakraniálního tlaku nebo prostě zvýšená vzrušivost dítěte. Je to také známka perinatální encefalopatie, zkráceně PEP (zvýšený nebo snížený tón paží nebo nohou, zvýšená nervová podrážděnost, třes brady atd.). Hypertenze je diagnostikována, pokud tón flexoru převládá více, než by měl být pro daný věk. Nejčastěji je to kvůli porušení během porodu nebo porodu dítěte, virů atd. Samotný tón pro dítě není nebezpečný a až do 6. měsíce je fyziologický.

Zevně se projevuje hypertonicita: brada se během pláče třese, ruce se stlačí do pěst, ruce se uvolní, prsty se postaví. Dítě obvykle vede neklidně, často pláče. Zjevným znakem je vysněná pozice: hlava dítěte je nakloněna dozadu, paže a nohy jsou pevně přitlačeny k sobě. Pokud se je pokusíte chovat, budete cítit odpor.

Léčba hypertenze

Pokud si všimnete příznaků hypertenze, neignorujte je. Stojí za to navštívit lékaře. Pokud je stanovena diagnóza, je vhodné obnovit normální fungování nervového systému. Stav hypo- a hypertonicity je zpravidla známkou perinatální encefalopatie, a pokud se nezbytná léčba neprovádí včas, může to později vést ke zhoršení řeči a koordinaci pohybů, špatnému fungování končetin..

Správné ošetření pro vás vybere váš neuropatolog. Obvykle se jedná o terapeutickou masáž (relaxační). Proveďte 10 lekcí, opakujte po 6 měsících, uvolněte gymnastiku, plavejte, fyzioterapeutické procedury (elektroforéza). Čím dříve začne léčba a čím menší dítě, tím rychleji se zotaví. V závažných případech lékař předepisuje léky pro dítě, aby snížil svalový tonus. Mohou být předepsány jako diuretika ke snížení tekutin v mozku, někdy jim může být před masáží předepsán dibazol, uvolňuje křeče a rozšiřuje krevní cévy. Vitamíny

skupiny B: B6, B12, tablety "Midokalm" (léčba zvýšeného svalového tonusu). Vany s valeriány, šalvějí, mateří, listy brusinek. Vany se střídají ve 4. denní přestávce. Můžete kontaktovat homeopatického pediatra.

Pro odstranění hypertonicity je v první řadě nutné odstranit nadměrný stres. V tomto případě je dítěti předepsáno relaxační koupele, nejčastěji s mořskou solí nebo jehlami, a jemná masáž. Takovou masáž můžete udělat sami, samozřejmě, po konzultaci s lékařem a po obdržení doporučení pro její realizaci. Začnou to se zvýšeným tónem, hladí paže, nohy, záda zády a dlaněmi několika zavřených prstů. Můžete střídat planár (s povrchem prstů) a uchopovat (celým kartáčem) hladit. Po hladění se provede kruhové pohyby pokožkou. Položte dítě na břicho a dlaň na záda dítěte. Aniž byste vzali ruce za záda, jemně pohybujte kůží nahoru, dolů, vpravo a vlevo pohyby mrtvice. Jako byste ručně prosévali písek přes síto. Potom položte dítě na záda, uchopte ho za ruku a zlehka s ním zatřeste, držte dítě za předloktí. Masírujte tak paže i nohy několikrát. Nyní můžete přejít na kroutit. Uchopte ruce dítěte o něco výše než zápěstí a jemně, ale rychle potřást a potřást si rukama ze strany na stranu. Vaše pohyby by měly být rychlé a rytmické, ale ne ostré. Udělejte to samé s nohama a popadnete nohy dítěte. Dokončit masáž, stejně jako začít, - by měla hladce hladit.

S hypertonicitou by se během masáže a hnětení svalů nemělo tleskat a sekat. Nevkládejte dítě do chodců a skokanů, kromě toho, že klade příliš velkou zátěž na pánev a páteř, nesprávné rozložení gravitace v chodcích ho nenaučí stát na celé noze, svaly nohou se napínají, hypertoničnost se zvyšuje. Pokud opravdu potřebujete dát dítě do chodce - noste pohodlné boty na pevné podrážce na dítěti a ne na jezdcích, ponožkách nebo botách.

Pokud jste po kurzu nezaznamenali zlepšení, zeptejte se svého lékaře, zda je třeba léčbu posílit a zda potřebujete provést další studie těla dítěte.

Hypotonus - snížený tón

Dítě se sníženým tónem nezpůsobuje rodičům žádné potíže: je naprosto klidný, hodně spí a málokdy volá. Ale to je imaginární pohoda. Podívejte se pozorně na to, jak dítě leží v postýlce. Uvolněné držení těla, paže a nohy rozložené různými směry naznačují, že tón jeho svalů je snížen. U dětí se sníženým tónem jsou nohy a paže v kloubech nezřetelné o více než 180 stupňů. Kromě toho, kvůli slabosti svalů, sání a polykání jsou narušeny, motorický vývoj je často zpožděn: takové děti později začnou držet hlavy, otočit se, sedět, stát.

Při sníženém tónu se provádí stimulační masáž, která aktivuje dítě. Zahrnuje velké množství „sekání“, hnětení. Po tradičním hladení, s dlaní okraje, lehce pěšky podél nohou, paží a zadní části dítěte. Potom si dejte dítě na břicho a otočte mu klouby na záda, papeže, nohy a paže. Pak to otočte na záda a převalte klouby přes jeho žaludek, paže a nohy. Vaše pohyby by měly být dostatečně aktivní a dostatečně silné. Přesuňte se z periferie do středu, počínaje končetinami: od ruky k rameni, od nohy k slabině.

Dystonie - nerovnoměrný tón

Když má dítě nějaké svaly, které jsou příliš uvolněné, zatímco jiné jsou naopak příliš napjaté, mluví o nerovnoměrném tónu - dystonii. V tomto provedení má dítě známky hypo- a hypertonicity. Asymetrie tónu je snadno detekovatelná nerovnoměrným rozložením kožních záhybů. To je zvláště patrné, když dítě leží na břiše na tvrdém a rovném povrchu. V této poloze padne novorozenec s dystonií na jedné straně, na straně, kde je zesílen tón. Hlava a pánve dítěte se budou otáčet ve směru napjatých svalů, kmen se ohýbá obloukem.

V případě nerovnoměrného tónu by měla být prováděna relaxační masáž s úsilím na straně, kde je tón nižší. Aktivity na nafukovacím míčku mají dobrý účinek. Položte dítě na břicho s břichem, nohy ohnuté (jako žába) a přitisknuté k povrchu koule. Táta nebo někdo z domácnosti by měl v této poloze držet nohy dítěte. A vezmeš dítě za úchyty a přitáhneš ho k sobě. Poté se vraťte do výchozí polohy. Nyní uchopte drobky za nohy a přitáhněte je směrem k sobě, dokud se obličej dítěte nestane v horní části koule nebo se nohy nedotknou podlahy. Poté dítě plynule vraťte do původní polohy. Nakloňte malého dopředu - daleko od vás, aby dlaně dosáhl podlahy. Toto cvičení opakujte několikrát tam a zpět. Poté dejte dítě na nafukovací kouli do strany. Opatrně houpejte míčem. Tato cvičení opakujte 10-15krát denně.

Obecná schéma opatření pro dystonii je přibližně následující: specialista si všimne ohnisek napjatých svalů a používá pouze relaxační masážní techniky. Po masáži provádějte speciální cvičení zaměřená na napínání napjatých svalů. Protahování by mělo být prováděno hladce a jemně, aby šlo o masážní techniku ​​a protažení

napjaté svaly. Kromě toho doporučují zahřátí - azokiritové kazy: azokyrit (parafín + pryskyřice).

Svalový tón je proměnná. Je možné sledovat, že byl normální pomocí posotonických, jednodušeji zbytkových reflexů. Můžete je zkontrolovat sami.

Jak zjistit hypertonicitu, hypotenzi a dystonii.

Ruční sezení

Položte dítě na záda, na pevný, rovný povrch, uchopte zápěstí a jemně zatáhněte směrem k sobě, jako by seděl. Při natahování paží na loktech byste měli cítit mírný odpor. Pokud jsou paže dítěte narovnány bez odporu a v poloze sedu je žaludek silně vyčnívající dopředu, záda je „kolečko“, hlava je nakloněna dozadu nebo snížena - to jsou známky sníženého tónu. Pokud nemůžete vzít ruce svého dítěte z hrudníku a narovnat je - to naopak naznačuje hypertonicitu. Jak stárnou, dítě se bude snažit zvednout a posadit se v reakci na usrkávání držadel..

Krok reflex a podpora reflex

Vezměte dítě pod podpaží, „položte“ na přebalovací stůl a nakloňte jej mírně dopředu, což vás nutí udělat krok. Normálně by mělo dítě stát, odpočívat na plné noze s nataženými prsty. A když se předklonil, novorozenec napodobuje chůzi. Pokud dítě zkříží nohy a spočívá pouze na prstech - je to známka zvýšeného tónu. Tento reflex postupně mizí a za 1,5-2 měsíce prakticky zmizí. Pokud má dítě starší 2 měsíců krokový reflex, je to důkaz hypertonicity. Místo aby se novorozenec přikrčil, udělal krok na silně ohnutých nohou nebo dokonce odmítl chodit? To znamená snížený tón. Pokud dítě stojí na jedné noze s jednou nohou a tančí s druhou, je to dystonie.

Symetrické a asymetrické reflexy

Položte dítě na záda, položte dlaň pod hlavu a jemně nakloňte hlavu dítěte k hrudi. Musí ohýbat ruce a narovnat si nohy. Potom dejte dítě na záda a pomalu a bez námahy otočte hlavu k levému rameni. Dítě si vezme takzvanou šermířskou pózu: natáhne ruku dopředu, natáhne levou nohu a ohne pravici. Potom otočte obličej dítěte doprava - měl by opakovat tuto pózu, pouze ve své „zrcadlové“ verzi: natáhne pravou paži dopředu, narovná pravou nohu a ohne levou. Asymetrický a symetrický reflex postupně mizí o 2-3 měsíce. Přítomnost těchto reflexů u tříměsíčního dítěte naznačuje zvýšený tón a jejich nepřítomnost v prvních dvou měsících života je naopak známkou sníženého tónu.

Tonický reflex

Polož své dítě na záda, na tvrdý povrch. V této poloze stoupá tonus extenzorů novorozence, snaží se narovnat končetiny a jako by se otevřel. Potom dítě otočte na břicho a on se „zavře“, vytáhne ohnuté paže a nohy (tón žaludku se zvyšuje na žaludku). Normálně tonický reflex postupně mizí o 2-2,5 měsíce. Pokud to novorozenec nemá, znamená to snížený tón. A pokud do tří měsíců tonický reflex nezmizí, jedná se o známku hypertonicity.

Reflexe Moro a Babinsky

Morův reflex spočívá v rozptýlení kotce do stran během nadměrného buzení. Babinsky reflex je vyjádřen v reflexním prodloužení prstů s podrážděním, lechtáním chodidla. Normálně by měly oba reflexy zmizet do konce 4. měsíce života.

Tuhost končetin

Tento příznak se vyskytuje jak v patologii muskuloskeletálního systému, tak v neurogenní patologii. A také s dětskou mozkovou obrnou. Dětská mozková obrna je nejčastěji spojována s poškozením mozku, méně často - mícha. Svalová hypertenze je doprovázena nejen zvýšením reflexů šlach, výskytem patologických příznaků, ale také nadměrnými pohyby. K výrazné svalové hypertenzi od prvních dnů života dochází s vrozenými destruktivními mozkovými lézemi. V těchto případech svalový tonus významně převyšuje fyziologický stav, celkově ztuhlost, někdy kontrakturu ve velkých kloubech a omezení spontánních pohybů. Důvod vzniku svalové hypertonicity: matka přenášející intrauterinní infekci během těhotenství, fetální hypoxii, skupinovou nekompatibilitu krve rodičů, Rhesusův konflikt. Svalová hypertonicita se také vyskytuje u dětí narozených v asfyxii, traumatickém porodu a ve vyšším věku - se zpožděním v psychologickém vývoji..

Pokud svalový tonus a související reflexy nepodléhají změnám odpovídajícím věku dítěte, je to příležitost kontaktovat ortopedického chirurga a neurologa. Zaprvé, pokud rodiče měli podezření, že něco není v pořádku, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Za druhé, učinit globální elektromyografii na speciálním vybavení.

Tón u novorozenců

Svalový tón novorozence

Existuje takový smutný vtip: „Pokud vaše dítě není diagnostikováno s hyper- nebo hypotenzí, zapomněli jste to ukázat specialistovi.“ Záznam „svalová dystonie“, tj. Zvýšený nebo snížený tón, se nachází v lékařských záznamech téměř každého dítěte 1. roku života. Nejhorší věcí, kterou mohou rodiče udělat současně, je rozhodnout, že jelikož to má každý, pak se není čeho bát. Další extrém - nadměrná úzkost a panika - však příčinu jen zraní. Nejvhodnější je dodržovat starodávné pravidlo „varováno - znamená ozbrojené“.

Co je za problém?

Pozornost pediatrických lékařů, pediatrů, neuropatologů a ortopedů na stav svalů novorozence je oprávněná. Pro dítě není tonus pouze základem pohybu, ale také důležitým ukazatelem stavu nervového systému a celkové pohody. Poruchy svalového tónu jsou často pouze příznakem, což je důležitý signál, který ukazuje na řadu problémů. Například hypertenze - zvýšený intrakraniální tlak - u kojenců je vždy doprovázena svalovou dystonií..

Samozřejmě dostanete tisíce příkladů „ze života“, když děti s diagnózou „svalové dystonie“ vyrostly dokonale zdravé, inteligentní a šťastné. A je to pravda. Ale stojí za to riskovat budoucnost vašeho dítěte? Většina problémů je skutečně vyřešena v prvních měsících života člověka zcela bezbolestně a zmizí beze stopy.

Jakékoli narušení svalového tonusu může způsobit zpoždění mentálního a fyzického vývoje dítěte. Děti se zvýšeným nebo sníženým tónem později, než se očekávalo, se začnou plazit, stát na nohou, chodit.

Neuropatolog by měl stanovit diagnózu „svalové dystonie“ a určit, zda je zvýšený nebo snížený tón patologií každého konkrétního dítěte. Někdy pouze lékař dokáže rozlišit nemoc od individuálních charakteristik dítěte. Úkolem rodičů je v nejmenší pochybnosti konzultovat s odborníkem. To platí zejména pro ohrožené děti. Například děti, které se narodily předčasně, s nízkou hmotností; „Císařský řez“ - protože císařský řez má vždy dobré důkazy; děti, jejichž rodina má genetické choroby.

Zde záleží na mnoha faktorech: jak matka utrpěla těhotenství, jak stará byla, jak porod proběhl, zda dítě hned vykřiklo, plně se projevilo a zda nepodmíněné vrozené reflexy včas vymizely. I když se rodičům zdá, že je vše v pořádku, během prvního roku života dítěte každé 2-3 měsíce je nutné ukázat neurologa.

 • Zvýšený nebo snížený tón může zničit držení těla dítěte, ovlivnit chodu a způsobit nohu.
 • V průběhu času se může hypertonicita vyvinout v hyper-vzrušivost. Pro tyto děti je obtížné se soustředit na jakékoli povolání, jsou ve škole extrémně nepozorní, agresivní, chudí.
 • Děti s zanedbávaným tonusem často rostou letargicky jak fyzicky, tak psychicky. Jsou náchylní k obezitě, nečinnosti, neaktivní v poznání světa a také zaostávají za vrstevníky v rozvoji.

buď opatrný!

Úkolem rodičů je pečlivě sledovat chování dítěte, protože ani jeden z nejpozornějších lékařů dítě nepozoruje 24 hodin denně. Nedělejte nezávislé závěry na základě pozorování - svěřte to odborníkům! Pamatujte: všechny děti jsou jiné! Skutečnost, že pro jednu je odchylka od normy, pro druhou je jen zvláštnost temperamentu.

Pro děti v prvních měsících života je charakteristická „embryonální pozice“: paže jsou ohnuté v kloubech, vačky jsou v úrovni hrudníku, nohy jsou také ohnuté a mírně od sebe oddělené. Dítě stále neví, jak ovládat své pohyby, ale svaly aktivně pracují. Jsou v dobrém stavu a toto slovo znamená „napětí“ (z řeckých tonos).

Dítě neustále pohybuje rukama a nohama, může se „plazit“ na posteli nebo se dokonce převrátit (proto nemohou být děti na převlékacím stole ponechány bez dozoru). Taková aktivní svalová práce u novorozenců se nazývá „fyziologický tón“ - to je norma. Fyziologický tón novorozence je důsledkem devíti měsíců strávených v stísněném břiše matky. Měli byste být opatrní v následujících případech:

 • Nohy novorozence by měly být rozděleny na asi 90 stupňů. Pokud jsou boky bez odporu rozvedeny širší, můžete mít podezření na snížený tón. Naopak příliš tvrdohlavá rezistence může naznačovat hypertonicitu.
 • Vždy sledujte pózu dítěte v postýlce: pokud je zploštělá jako žába nebo naopak nepřirozeně stlačená do hrudky, dochází k narušení tónu.
 • Dítě se chová neklidně, často křičí bez zjevného důvodu, zatímco hází hlavou dozadu a špatně jí.
 • Křeče, zejména při zvýšených teplotách.
 • Zpoždění v mentálním vývoji: dítě se neusměje, nechodí.

Nikdy, ani v noci, nezatěžujte své dítě pevně. Podlouhlé nohy jsou pro dítě zcela nepřirozené, protože i v žaludku se pohyboval volně. Mnoho pediatrů zaznamenalo, že od doby, kdy „tvrdé zavalení“ přestává být široce praktikováno, se problémy s tónem a neurologií obecně u novorozenců staly mnohem méně.

Masážní místnost

Léčba svalové dystonie závisí na příčinách, které ji způsobily. Léčba drogy je zřídka nutná. Specialista vyhodnocuje tón dítěte, vedený nejen vědomostmi, ale také vlastní intuicí. Pokud existuje nejmenší podezření v kvalifikaci lékaře, kontaktujte před podáním silných léků dítěti odborníka, kterému důvěřujete. Někdy mohou vedlejší účinky léků poškozovat tělo více než problémy s tónem..

Profesionální masáž je však užitečná a nezbytná i pro zcela zdravé děti. Masážní mechanismus je zázračný. Když jsou vystaveny kůži, posílají se po nervových drahách četné proudy impulsů. Dosahují mozkové kůry a mají normalizační účinek na celý centrální nervový systém a v důsledku toho na funkce všech životně důležitých orgánů.

Dobrý masážní terapeut (pouze nutně speciální dětský a vždy se řídí lékařskými předpisy!) „Vyhledává“ problémové oblasti a vybírá správnou sadu cvičení. Masáž je zpravidla předepisována dětem po 1,5 měsíci a opakuje se několikrát. V průměru stačí 3–4 cykly 10–15 relací, aby navždy zapomněly na problémy s tonem.

Můžeme jen snít o míru

Zdravé dítě je kontraindikováno. Po celou dobu, s výjimkou případů, kdy jí a spí, by mělo být dítě v pohybu: pro dítě už není žádná zbytečná činnost než ležet v posteli. Denní cvičení je nejlepší prevencí a léčbou svalové dystonie. Nabíjení lze provádět od prvních týdnů života. Cvičení jsou velmi jednoduchá:

 • hladil paže, nohy, záda (aniž by se dotkl bederní oblasti);
 • masáž paty, dlaní, každého prstu na pažích a nohou. Není potřeba žádná speciální dovednost. Jemně, s trochou úsilí, masírujte každý prst na nohy a paže, paty, dlaně. Taková masáž příznivě ovlivňuje náladu matky i dítěte. Lze to udělat na přebalovacím stole nebo ležet vedle dítěte na pohovce.

Do 3 měsíců může dítě již provádět celou řadu cvičení - masážní terapeut nebo specialista na fyzioterapeutická cvičení by je měl vyzvednout a ukázat. Obzvláště užitečná cvičení na tělocvičně. Kupte si velký nafukovací míč, opatrně na něj položte nahý arašíd (na bříško a na zádech) a přidržte nohy a hlavu, sbalte - nahoru.

Pro korekci svalového tonusu jsou nezbytné různé koupele. Do vody můžete střídavě přidat mořskou sůl, infuze různých bylin: mateří, heřmánku nebo uklidňující sbírku. Vyzkoušejte také následující postup: Dejte žitné otruby (prodávají se v lékárnách a obchodech) do těsného sáčku a dejte je do koupele, nechte je tam, dokud se otruby nestoupají. Taková koupel nejen příznivě ovlivňuje svaly a pokožku, ale je také přirozeným zdrojem vitamínu B.

Svalový tón u dítěte: typy poruch a pokyny pro jejich léčbu

Obsah

Svalový tón je minimální fyziologické napětí kosterních svalů v klidu. Je nutné podporovat a měnit polohu těla v prostoru. Tón je regulován mozkem a míchou. V dětství jeho správnost přímo ovlivňuje schopnost dítěte zvládnout základní motorické dovednosti. Proto je stav svalů posuzován ihned po narození a při každém plánovaném vyšetření pediatrem. V tomto případě může být detekována hyper- nebo hypotenze u dítěte..

Normy a možná porušení

V prvních týdnech života má novorozenec zvýšený tón. To se vysvětluje skutečností, že během jeho pobytu v lůně byly jeho pohyby omezené: končetiny a brada přitisknuté k tělu a svaly neustále napínaly..

Jak dítě roste, nervový systém se přizpůsobuje novým podmínkám. Naučí se ovládat své pohyby a svalový tonus se postupně normalizuje. Hlavní fáze vývoje motorů:

 1. Až 1 měsíc. Dítě je často v poloze „embrya“ - ohýbá paže a nohy a tlačí je k tělu. Jeho vačky jsou pevně uzavřené, palce uvnitř. Může náhodně houpat rukama a tlačit nohy. Tón extensorových svalů končetin je větší než tón flexorů. Když je dítě položeno na bříško, otočí hlavu ke straně. Ve vzpřímené poloze to nemůže držet..
 2. Od 1 do 3 měsíců. Dítě s končetinami dělá více pohybů, častěji je vyrovnává, dotýká se jeho obličeje a mačká chrastítka v ruce. Obrátí hlavu k hlasitému zvuku nebo jasnému předmětu. Dítě se postupně učí držet hlavu, nejprve v poloze na zádech, pak ve vertikální poloze. Některé drobky dělají procházení.
 3. Od 3 do 6 měsíců. Arašídy se aktivně rozvíjejí. Jeho dlaně jsou otevřené. Může brát a házet hračky. Naučit se převrátit. S jistotou drží hlavu. Naučí se sedět a plazit se.
 4. Od 6 do 9 měsíců. Dítě sedí dobře, aktivně se plazí a stojí, drží se na oporě, některé děti „skákají“, ohýbají a uvolňují nohy.
 5. Od 9 do 12 měsíců. Dítě se učí chodit nejprve s podporou, pak samostatně.

Normálně svalový tonus u dítěte klesá o 3-4 měsíce a o 5-6 by měl být fyziologický a jednotný. Pokud k tomu nedojde, je nutné se poradit s lékařem..

Existují tři typy porušení:

 • hypertonicita - nadměrné svalové napětí, které je diagnostikováno téměř u 50% dětí;
 • hypotenze - letargie a slabost kosterních svalů, která je relativně vzácná;
 • dystonie - kombinace hypo- a hyper- a normálního tónu na různých částech těla, nejčastěji jsou svaly nohou napjaté a svaly paže uvolněné.

Příčiny

Poškozený svalový tonus u novorozenců může být důsledkem různých faktorů, které se vyskytují jak během těhotenství, tak po narození. Časté důvody:

 1. Problémy během těhotenství - nemoci nastávající matky, Rhesusův konflikt, pozdní toxikóza, podvýživa, špatné návyky, stres, nepříznivé podmínky prostředí. To vede k nitroděložní hypoxii a nedostatečné výživě tělesných tkání nenarozeného dítěte. V důsledku toho je pozorována dystrofie (atrofie) jeho svalů, vyvolávající hypotonus nebo poškození centrálního nervového systému, doprovázené hypertonicitou.
 2. Užívání léků během těhotenství. Řada léků (některá antibiotika, síran hořečnatý) způsobuje poruchy vývoje nervového systému dítěte, mozek následně nemůže dostatečně regulovat práci svalů.
 3. Deficit hmotnosti dítěte, který se obvykle pozoruje při vícenásobném těhotenství, předčasném porodu, závažné nitroděložní hypoxii. Vede to k hypotenze.
 4. Potíže při porodu - trauma, nouzová nebo dlouhodobá práce, použití stimulantů. Tyto faktory vyvolávají v různé míře poškození centrálního nervového systému..
 5. Vrozené a získané nemoci dítěte. Pro hypotenzi, myopatii (Guillain-Barréův syndrom), poliomyelitidu, botulismus, závažné infekční patologie. Pro hypertonicitu - perinatální encefalopatie, zvýšený intrakraniální tlak, meningitida, dětská mozková obrna.
 6. Nedostatek živin ve stravě dítěte. V důsledku toho dítě ztrácí nebo postrádá váhu, jeho svaly se nevyvíjejí a dochází k hypotenze.

Nadbytek vitamínu D může být jednou z příčin narušení tonusu. Hypervitaminóza je doprovázena svalovými křečemi a křečemi.

Příznaky

Hypertonicita

S hypertonicitou se dítě zdá napjaté. Většinu času tráví s nohama a pažemi přitisknutými k tělu, stejně jako s pevně spojenými vačkami. Další znaky:

 • neklidné chování - dítě často pláče, je zlobivé, s obtížemi usnout, spánkové periody trvají méně než hodinu;
 • pro dítě je obtížné během oblékání násilně uvolnit ruce a nohy;
 • hojná regurgitace po každém jídle;
 • naklopení hlavy a vyklenutí zády během spánku;
 • držet hlavu od prvních dnů života ve svislé poloze;
 • silné napětí všech svalů a ohýbání těla během záchvatu hněvu, chvění brady;
 • otřásání a pláč v ostrém hluku nebo světle;
 • chůzi.

Hypertonicita u kojenců může být symetrická nebo asymetrická. V prvním případě je svalové napětí stejné na obou stranách těla. S asymetrickou poruchou, která se také nazývá torticollis, svaly pracují na jedné straně těla normálně. Můžete si všimnout nemoci tím, že dítě položíte na břicho a pečlivě si prohlédnete záda. Příznaky torticollis:

 1. otočení hlavy ve směru, kde je zaznamenána hypertonicita;
 2. napětí jedné rukojeti a vyklenutí zad;
 3. nerovnoměrné záhyby na bocích a hýždích.

Hypoton

Hypotonicita u kojenců je doprovázena výraznou relaxací kosterních svalů. Hlavní příznaky jsou:

 • inertní chování - neaktivní pohyby, dlouhá období spánku;
 • rovné paže a nohy během spánku, otevřené dlaně;
 • ochablé sání prsu, odmítnutí jíst;
 • vysoká tažnost svalů a kloubů;
 • potíže s ovládáním základních pohybových dovedností, které zahrnují držení hlavy vzpřímeně, popadnutí předmětů, otočení ze zad do žaludku, sezení, chůze.

Dystonia

U dystonie je pozorováno nerovnoměrné rozložení tónu. Porušení může mít různé stupně závažnosti: od jemných po významné. Možné příznaky:

 • nadměrné napětí některých svalů a uvolnění druhých;
 • nepřirozené uspořádání končetin - rozmístění rukou a nohou směrem ven nebo dovnitř;
 • chůzi na nohou nebo odpočinku na celé rovině chodidla, vedoucí ke klidu nohou;
 • potíže s rozvojem motorických dovedností.

Vlastní kontrola

Aby bylo zajištěno, že dítě má zhoršený svalový tonus, mohou rodiče samostatně pomocí jednoduchých testů:

 1. Zřeďte nohy a paže drobků na strany. S hypertonicitou je cítit velmi silný svalový odpor, dítě křičí. Pokus o zředění je doprovázen ještě větším stresem. S hypotenzí - takové manipulace se vyskytují velmi snadno, dítě se necítí nepříjemně. Při chovu rukou a nohou by se obvykle měl cítit mírný odpor..
 2. Umístěte dítě (až 2 měsíce) na svislý povrch. Fyziologickým tónem se opírá o nohu a reflexivně podniká několik kroků. V případě hypertonicity se dítě postaví na prsty na nohou a ohne si prsty. S hypotenzí - sedí na ohýbaných nohách.
 3. Utáhněte dítě (po 2-3 měsících), ležící na zádech, za úchyty. Normálně se bude snažit zvednout horní část těla kvůli svalové kontrakci. S hypertonicitou se dítě velmi snadno dostane do svislé polohy. Při hypotenzi „klesne“ do paží, bříško vyčnívá dopředu, záda bude zakulacená a hlava klesne zpět.

Porušení svalového tonusu v budoucnu může vést k vážným důsledkům - pozdní rozvoj pohybových schopností, opožděný intelektuální vývoj, zakřivení páteře, problémy s držením těla, deformace končetin, ploché nohy, svalová dystrofie. Ale pomocí včasné pomoci lze zabránit rozvoji většiny patologických stavů..

Diagnostika

Zvýšený nebo snížený tón u kojenců je diagnostikován neurologem. Lékař provádí vizuální vyšetření a kontroluje vrozené reflexy. Mnoho z nich v prvním roce postupně mizí. Příliš časné nebo pozdní zeslabení reflexu může znamenat neurologickou patologii.

Pro zjištění příčin hypo- nebo hypertonicity se provádí komplexní vyšetření. Hlavní metody:

 • neurosonografie - ultrazvuk mozku skrze fontanel, který umožňuje identifikovat vrozené a získané patologie;
 • elektromyografie - registrace elektrické aktivity svalů, demonstrace rychlosti přenosu nervových impulsů a síly různých svalových skupin;
 • počítačová tomografie mozku (ve složitých situacích) - procedura, která umožňuje vizualizovat vnitřní strukturu orgánu.

Kromě toho mohou být předepsány testy na genetická onemocnění, ultrazvuk brzlíku a podobně. Pokud není možné zjistit příčinu poruchy tónu, provede se diagnostika PEP (perinatální encefalopatie)..

Léčba

Pomoc s hypo- a hypertonicitou zahrnuje masáže, gymnastiku, fyzioterapii a léky, zlepšení jsou zpravidla pozorována po 3 měsících léčby. Čím je dítě mladší, tím rychlejší jsou výsledky. Při absenci vážného poškození centrálního nervového systému a adekvátní léčbě mohou být účinky poruch svalového tónu zcela neutralizovány..

Masáže a gymnastika

Masáž je předepisována neurologem nebo ortopedem a provádí ji specialista. Rodiče si mohou podle libosti poradit s masážním terapeutem, naučit se základní techniky a provádět všechny manipulace samostatně. Průměrný kurz je 10-15 lekcí. V případě potřeby se může opakovat za měsíc..

S hypertonicitou je účelem masáže uvolnit svaly a zmírnit křeče. V tomto ohledu se používají nejjemnější metody - hladké a třecí pohyby, obrácené efekty. Nemůžete ohýbat svaly, tvrdě na ně tlačit, tleskat, klepat.

V případě hypotenze je masáž zaměřena na stimulaci funkce svalů a zlepšení výživy tkání. Používají se tahy střední intenzity, broušení, mravenčení, hnětení, stávkující. Při aktivních rytmických pohybech se zpracovávají paže, nohy a záda, na bioaktivní body se vyvíjí tlak.

Kromě toho se s hypo- a hypertonicitou navrhuje pasivní gymnastika, která zahrnuje pohyby paží a nohou. Fitball cvičení jsou také užitečné. Komplex závisí na specifikách stavu dítěte.

Masáž a gymnastika mohou u dítěte způsobit nepohodlí a odpor. Někteří odborníci to považují za normální výskyt, jiní - známka nesprávného jednání. Pokud dítě pláče během každé procedury, může být vhodné hledat jiného masážního terapeuta..

Fyzioterapie a další metody

Fyzioterapie se zvýšeným nebo sníženým tónem jsou nejčastěji předepisovány:

 1. magnetoterapie;
 2. bahenní terapie;
 3. parafínové koupele;
 4. elektroforéza s aminofylinem, dibazolem, papaverinem;
 5. solné ohřívače.

Kromě toho, pro pomoc při normalizaci funkce svalů:

 • plavecká a vodní cvičení;
 • koupele s matečnou mladinou, brusinkami, valeriány, šalvějí;
 • osteopatické techniky.

S hypertonicitou je kontraindikace potápění, používání chodců a skokanů, stejně jako dynamická gymnastika. Když dítě začne chodit, je důležité zvolit správnou ortopedickou obuv pro prevenci plochých nohou.

Léky

Léky se používají v obtížných situacích, kdy masáže, gymnastika a fyzioterapie nedávají požadovaný výsledek. Lékař může předepsat:

 1. svalové relaxancia - léky podporující svalovou relaxaci (Midokalm, Baclofen);
 2. diuretika - odstranit přebytečnou tekutinu z mozkových komor (s hydrocefalem);
 3. neuroprotektory - léky, které vylučují nebo snižují stupeň poškození neuronů ("cerebrolysin");
 4. Nootropics - léky, které zlepšují mozkovou aktivitu (Semax, Cortexin, Pantocalcin);
 5. B vitaminy - urychlují regeneraci nervových vláken a metabolismus tkání.

Porušení svalového tónu u dítěte je častým problémem. Častěji pozorováno nadměrné svalové napětí, méně často - jejich slabost. V každém případě si rodiče všimnou fyziologického postavení končetin, zvláštního chování dítěte a zpoždění ve vývoji pohybových schopností. Okamžitě byste měli kontaktovat neurologa, aby určil diagnózu a identifikoval příčiny hypo- nebo hypertonicity. Hlavními oblastmi léčby jsou masáže, gymnastika, fyzioterapie a někdy se používají léky. Je důležité nejen dodržovat pokyny lékaře, ale vytvořit v rodině klidnou a přátelskou atmosféru, potom se dítě rychle zotaví.

Tón u novorozenců - zvýšený, snížený svalový tonus u novorozenců

Normální svalová kontraktilita zajišťuje harmonický fyzický a duševní vývoj dítěte. Svalový tonus u kojenců může být fyziologický a patologický. Fyziologické stavy zahrnují zvýšený svalový tonus v prvních týdnech po narození. Dále by měl být tón normalizován. Pokud dítě ještě dva týdny po narození zvýšilo svalový tonus, nazývá se tento jev hypertonicita a patří do kategorie patologických stavů.

Masážní technika pro kojence s hypertonicitou

Normální svalová kontraktilita zajišťuje harmonický fyzický a duševní vývoj dítěte. Svalový tonus u dětí může být fyziologický a patologický.

Fyziologické stavy zahrnují zvýšený svalový tonus v prvních týdnech po narození. Dále by měl být tón normalizován.

Pokud dítě ještě dva týdny po narození zvýšilo svalový tonus, nazývá se tento jev hypertonicita a patří do kategorie patologických stavů.

Hypertonicita je narušení svalového tónu v těle, které se projevuje svalovým napětím. Téměř všechny děti se rodí s těžkou svalovou hypertonicitou. Opravdu, během doby uvnitř lůna je dítě neustále v poloze plodu. Končetiny a brada jsou v této poloze pevně přitlačeny k tělu a svaly plodu jsou neustále napjaté.

Až do šesti měsíců se nervový systém dítěte „učí“ pracovat v podmínkách odlišných od nitroděložních. Dítě se postupně vyvíjí a pomalu začíná ovládat pohyby svalů a kostry.

U měsíčního dítěte je hypertonicita velmi výrazná. To je znázorněno v sevřených vačkách a ohnutých nohou, při házení hlavy dozadu.

Tón extensorových svalů u měsíčního dítěte je vyšší než ohýbače.

S fyziologickou hypertonicitou se nohy dítěte oddělují od sebe pouze 450. Při pohybu nohou je cítit výrazný odpor vůči pohybu. O tři měsíce prakticky zmizí svalová hypertonicita dítěte bez patologií. Pokud dítě po dosažení šesti měsíců přetrvává, svalové napětí přetrvává, je třeba neprodleně vyhledat lékaře.

I u zdravých novorozenců nervový systém zpočátku funguje neúplně, paže a nohy jsou zotročeny a nejsou schopny volného pohybu. Poloha těla je podobná poloze, ve které bylo dítě v lůně matky.

Pokud v průběhu těhotenství ovlivní mozek dítěte nějaké negativní faktory, může být svalové napětí nadměrné, což ovlivňuje jeho vývoj. Svalová hypertonicita je nejčastější neurologickou diagnózou u dětí mladších než jeden rok..

Rozumíme nebezpečí zvýšeného tónu, v jakých případech tento stav vyžaduje léčbu a jaké metody se používají k uvolnění svalů novorozence.

Pohyby našeho těla se objevují díky práci svalů. Svalové napětí, tón jsou regulovány centrálním nervovým systémem, lidským mozkem.

Udržování normálního tónu je nezbytné pro pohyb v prostoru, vzpřímené držení těla a jakékoli jiné fyzické činnosti. Svalový tón u novorozenců hraje při vývoji obrovskou roli.

Snížený tón zabraňuje fyzické aktivitě a zvýšený tón vytváří pocit nepohodlí, brání dítěti v rozvoji potřebných pohybových schopností.

Index svalového tónu dítěte je velmi důležitý pro jeho fyzický vývoj v kojeneckém a dalším věku

Má dítě svalový tonus, odhadují odborníci - pediatr, neurolog, ortoped. Při zkoumání dítěte lékař upozorňuje na aktivní a pasivní svalový tonus.

Posuzuje aktivní tón pozorováním toho, jak a v jaké poloze leží dítě na přebalovacím stole nebo břiše v dlani a jaké pohyby dělá při pohybu, jaké motorické dovednosti získal v jeho věku.

Lékař zkontroluje pasivní tón dítěte postupným ohýbáním a uvolňováním paží a nohou dítěte, cítí je, hodnotí a porovnává odpor, který svaly vyvíjejí.

V prvním roce života dítěte pediatr vyhodnocuje tonus dítěte během preventivních vyšetření každý měsíc, neurolog a ortoped to dělají za 1, 3, 6 a 12 měsíců a častěji, pokud dojde k porušení. Nicméně, pozorovat pohyby a vývoj jejích drobků, maminka sama může posoudit stav jeho svalového tónu.

Poslední článek byl aktualizován: 26/04/2018.

V latině, termín tonus byl používán označovat napětí. Svalový tón v klidu u dětí i dospělých je fyziologickým svalovým napětím, které je řízeno reflexním aparátem.

Můžete si vybrat skutečný svalový tón, který závisí na procesech v nich. Jedná se například o protažení, stlačení a přítomnost nezbytných „živinových“ iontů - draslíku, chloru, vápníku. Je také izolován neuromuskulární tón, který závisí na impulzech vysílaných nervovými buňkami..

V klidu není žádný sval v těle úplně uvolněný, protože na tomto napětí závisí nejen rychlá reakce na různé vnější a vnitřní podráždění, ale také vliv na životně důležité funkce těla. Například dýchejte. Tento akt zahrnuje nejen plíce, ale také svalovou kostru hrudníku a bránici, což je mimochodem také sval.

Rodiče říkají, že dítě má zvýšený svalový tonus, svalovou hypertenzi nebo svalovou hypertonicitu. Bohužel však nikdo nevysvětluje, co to je a co dělat. Všechny tyto výrazy označují svalové napětí, které bude lékař cítit, když vezme ruku nebo nohu dítěte a provede pasivní pohyby (flexe a prodloužení)..

Správné rozptýlení dítěte od jednání lékaře, včasné přepnutí pozornosti dítěte, jeho oči bez slz - to vše pomůže lékaři přesněji určit svalový tonus a pomoci dítěti.

1. Spastická hypertenze.

Vyznačuje se zvýšením tónu svalů odpovědných za ohnutí paže a / nebo prodloužení nohy.

Pokud například ohneme a uvolníme nohy dítěte dlouhou dobu, tón v nohou se vůbec nezmění. To je, jak byl povýšen, a zůstává tomu tak.

Závažnost může být úplně jiná: od světelného odporu na začátku pohybu až po úplnou překážku do začátku pasivního pohybu..

2. Plastická hypertenze nebo ztuhlost.

Jedná se o rovnoměrné zvýšení tónu, a to jak ve svalu extensoru, tak v ohýbačích. Během celého pasivního ohýbání badatel objevuje trhaný, jednotný odpor. Pokud se tyto pohyby opakují po dlouhou dobu, pak s největší pravděpodobností očekáváme například další zvýšení tónu nohou.

3. Někteří lékaři zdůrazňují fyziologickou hypertonicitu.

Tímto termínem chápu stav vlastní dětem během prvních týdnů po narození - „embryo pose“. Má se za to, že dítě během pobytu v lůně „zvyklo“ na tuto situaci a nemělo by se s ním zacházet.

 • těhotenství komplikované přítomností endokrinologických a kardiovaskulárních chorob;
 • chromozomální abnormality, vrozená onemocnění, která zvyšují tón u novorozenců;
 • zranění, která dítě při narození obdrželo;
 • těžká nitroděložní hypoxie;
 • malformace a malformace mozku a míchy;
 • závažné hemolytické onemocnění novorozence, ke kterému dochází v důsledku Rhesusova konfliktu, v tomto případě je lepší zabránit patologii. Vyžaduje se řádná konzultace porodníků a gynekologů. Zejména pokud je toto těhotenství druhé nebo třetí s nekompatibilitou rhesus plodu a matky;
 • intrauterinní infekce;
 • přítomnost neuropsychického nadměrného namáhání po celou dobu těhotenství a špatné podmínky prostředí;
 • infekční choroby (meningitida, encefalitida) a zranění, které dítě po narození utrpělo.

Obecná informace

Tento pojem, nepochopitelný pro osobu bez lékařského vzdělání, způsobuje podvědomou úzkost pouze jeho zvukem. Panika by však neměla být vždy, protože hypertonicita po narození u dítěte je zcela normální až do čtyř měsíců, ale pokud zůstane u dítěte po stanoveném věku, musíte vydat poplach a vyřešit problém.

Co je z fyziologického hlediska svalový tón? Mělo by se to chápat jako nedobrovolné svalové napětí, pomocí kterého se člověk pohybuje a mění svou prostorovou polohu. I když jsou svalová vlákna uvolněná, zůstává v nich zbytkové napětí zachováno..

Centrální nervový systém, tj. Mozek a mícha, je zodpovědný za svalový tonus. Z toho můžeme usoudit, že tón je zcela normální jev lidské fyziologie. A aby se dítě mohlo normálně pohybovat a získat motorické dovednosti, jednoduše to potřeboval.

Svalová dystonie u kojenců Komarovsky

Konstantní nadměrné svalové napětí se nazývá hypertonicita. Hypertonicita je nejčastěji asymetrická. Důvod přepětí spočívá v činnosti centrálního nervového systému. Ohnuté paže a nohy zdravého dítěte, prsty sevřené do vačky, se snadno uvolní. Pokud není možné narovnat končetiny, maximální úhel otevření není větší než 45⁰, signalizuje to patologie.

Existují 2 hlavní problémy: hypertonicita a hypotonicita. První je mnohem běžnější, ale určit, která patologie je pro dítě nebezpečnější, je velmi obtížné..

Každá z nich má své vlastní projevy a rysy, které rodiče musí zvážit..

Existuje takový smutný vtip: „Pokud vaše dítě není diagnostikováno s hyper- nebo hypotenzí, zapomněli jste to ukázat specialistovi.“ Záznam „svalová dystonie“, tj. Zvýšený nebo snížený tón, se nachází v lékařských záznamech téměř každého dítěte 1. roku života. Nejhorší věcí, kterou mohou rodiče udělat současně, je rozhodnout se, že jelikož to má každý, pak se není čeho bát..

Milující rozhovor

Při léčbě jakékoli nemoci mají pozitivní emoce velký význam. Zvýšený svalový tonus není výjimkou. Pozitivní emoce jsou velmi důležité pro regulaci koordinované činnosti kardiovaskulárního systému. Strach a smutek přispívají k vazokonstrikci, což nepříznivě ovlivňuje svalový systém..

Aby bylo dítě v klidném a uvolněném stavu, potřebuje:

 • jemný dotek;
 • tichá konverzace;
 • něžnost v tónu během komunikace.

V tomto případě se bude dítě cítit chráněné a uklidňující. Na jeho tváři se objeví úsměv, dostane hodně pozitivních, které budou pro jeho vývoj velmi užitečné.

Svalová hypertonicita u kojenců do jednoho roku: co je 9 příčin, příznaků, léčby, masáže dítěte

Příčiny poškození centrálního nervového systému mohou spočívat v problémech souvisejících s těhotenstvím i při komplikacích během porodu..

Seznam možných příčin poškození centrálního nervového systému u dítěte, které způsobilo narušení svalového tónu:

 • infekční choroby matky během těhotenství;
 • nesprávný životní styl těhotné ženy;
 • matka bere léky během těhotenství;
 • Rhesusův konflikt nastávající matky a plodu;
 • poranění dítěte při porodu;
 • genetická nekompatibilita rodičů;
 • nepříznivá environmentální situace.

Přítomnost těchto faktorů může pouze nepřímo potvrdit přítomnost symptomu hypertenze u dítěte.

Léčba by měla být zaměřena nejen na korekci svalové dystonie, ale také na identifikaci a odstranění základní příčiny stavu..

Poškozený svalový tonus u novorozenců může být důsledkem různých faktorů, které se vyskytují jak během těhotenství, tak po narození. Časté důvody:

 1. Problémy během těhotenství - nemoci nastávající matky, Rhesusův konflikt, pozdní toxikóza, podvýživa, špatné návyky, stres, nepříznivé podmínky prostředí. To vede k nitroděložní hypoxii a nedostatečné výživě tělesných tkání nenarozeného dítěte. V důsledku toho je pozorována dystrofie (atrofie) jeho svalů, vyvolávající hypotonus nebo poškození centrálního nervového systému, doprovázené hypertonicitou.
 2. Užívání léků během těhotenství. Řada léků (některá antibiotika, síran hořečnatý) způsobuje poruchy vývoje nervového systému dítěte, mozek následně nemůže dostatečně regulovat práci svalů.
 3. Deficit hmotnosti dítěte, který se obvykle pozoruje při vícenásobném těhotenství, předčasném porodu, závažné nitroděložní hypoxii. Vede to k hypotenze.
 4. Potíže při porodu - trauma, nouzová nebo dlouhodobá práce, použití stimulantů. Tyto faktory vyvolávají v různé míře poškození centrálního nervového systému..
 5. Vrozené a získané nemoci dítěte. Pro hypotenzi, myopatii (Guillain-Barréův syndrom), poliomyelitidu, botulismus, závažné infekční patologie. Pro hypertonicitu - perinatální encefalopatie, zvýšený intrakraniální tlak, meningitida, dětská mozková obrna.
 6. Nedostatek živin ve stravě dítěte. V důsledku toho dítě ztrácí nebo postrádá váhu, jeho svaly se nevyvíjejí a dochází k hypotenze.

Neurolog zkoumá dítě, provede analýzu klinických studií a rozhodně se podívá na výsledky neurosonografie. Teprve poté lékař předepíše nezbytnou adekvátní terapii.

Rodiče se musí naučit důvěřovat lékaři svého dítěte. Pouze týmová práce pomůže dítěti stát se zdravým. Nezávislý pokus může vést ke zhoršení svalového tonusu.

Vlastní kontrola

Aby bylo zajištěno, že dítě má zhoršený svalový tonus, mohou rodiče samostatně pomocí jednoduchých testů:

 1. Zřeďte nohy a paže drobků na strany. S hypertonicitou je cítit velmi silný svalový odpor, dítě křičí. Pokus o zředění je doprovázen ještě větším stresem. S hypotenzí - takové manipulace se vyskytují velmi snadno, dítě se necítí nepříjemně. Při chovu rukou a nohou by se obvykle měl cítit mírný odpor..
 2. Umístěte dítě (až 2 měsíce) na svislý povrch. Fyziologickým tónem se opírá o nohu a reflexivně podniká několik kroků. V případě hypertonicity se dítě postaví na prsty na nohou a ohne si prsty. S hypotenzí - sedí na ohýbaných nohách.
 3. Utáhněte dítě (po 2-3 měsících), ležící na zádech, za úchyty. Normálně se bude snažit zvednout horní část těla kvůli svalové kontrakci. S hypertonicitou se dítě velmi snadno dostane do svislé polohy. Při hypotenzi „klesne“ do paží, bříško vyčnívá dopředu, záda bude zakulacená a hlava klesne zpět.

Porušení svalového tonusu v budoucnu může vést k vážným důsledkům - pozdní rozvoj pohybových schopností, opožděný intelektuální vývoj, zakřivení páteře, problémy s držením těla, deformace končetin, ploché nohy, svalová dystrofie. Ale pomocí včasné pomoci lze zabránit rozvoji většiny patologických stavů..

Jak zjistit, že tón je zvýšen?

Nejjednodušší metoda je tato:

 1. Držte dítě v náručí tak, aby se díval dolů.
 2. Hlava a tělo jsou na stejné úrovni..
 3. Nohy dolů.
 4. Kliky jsou trochu stlačené.

Pokud může být dítě v této poloze, je výsledek považován za pozitivní a nedochází k porušení. Existují však další příznaky, které naznačují neurologické abnormality.

 • hlava je položena dozadu a paže a nohy jsou umístěny pod tělem;
 • dítě je na dosah ruky (na rovném povrchu);
 • často vyplivne;
 • poruchy spánku (krátké a citlivé);
 • nepříjemná reakce na slabé světlo a jakékoli zvuky;
 • zakřivení krku;
 • záhyby na nohou a hýždích jsou nerovnoměrné;
 • třesoucí se bradou;
 • ohýbá dolní končetiny - leží na břiše a narovná se - když je lícem nahoru;
 • snížená chuť k jídlu;
 • pláč na dlouhou dobu a bez zvláštního důvodu.

Pokud se objeví příznaky, vyhledejte radu pediatra nebo pediatrického neurologa. Pouze oni mohou udělat přesnou diagnózu. Před vyšetřením by mělo dítě odpočívat a nakrmeno.

Věkové normy

Následující vývoj situace se považuje za normální..

 1. První měsíc života. Dítě často bere pózu z embrya, přitiskne ohnuté končetiny k tělu, v poloze na břiše otočí hlavu k jedné a druhé straně, nedrží ji ve vyvýšeném stavu a také provádí charakteristické tlačné pohyby nohama.
 2. Třetí měsíc. Dítě je schopno zvednout hlavu, zatímco leží na břiše, může ji otáčet různými směry, sebevědomě natahuje ruce a drží předměty vložené do dlaně.
 3. Šestý měsíc. Dlaně dítěte jsou zcela otevřené. Dítě se může otočit na jednu stranu, převrátit se na břiše, zvednout své tělo, opřít se o přímé paže a otevřené dlaně, pokouší se plazit a posadit se.
 4. Devátý měsíc. Dítě se aktivně pohybuje - plazí se, sedí, stojí s podporou.
 5. Rok. Dítě chodí na podpěru, stojí samo, podnikne první kroky bez podpory.

Patologie může být podezřelá od narození. Problémy s centrálním nervovým systémem se často projevují při syndromu svalové hypertonicity. U těchto dětí jsou omezeny všechny pohyby, chov dolních končetin - ne více než 45. Paže a nohy jsou pevně přitlačeny k tělu a prsty nelze uvolnit.

Jak normalizovat svalový tonus u kojenců?

Svalová hypertonicita je u kojenců léčena postupně a závisí na koordinované práci nervového systému. Nápravné opatření je jednoduché a zabere trochu času..

Hlavním úkolem je:

 • odstranění nepřirozenosti;
 • normalizace nervových procesů;
 • posilování těla.

Terapeutické postupy zahrnují:

 • masáže a gymnastické kurzy;
 • uklidňující bylinné koupele;
 • plavání;
 • milující komunikace;
 • parafínové lázně (tepelné zpracování);
 • aromaterapie;
 • fyzioterapeutické procedury (elektroforéza, bahenní terapie, magnetoterapie);
 • léková léková léčba.

Třídy gymnastiky se neuskutečňují jednou denně a neměly by u dítěte působit nepříjemné pocity. Cvičení předvádí lékař cvičení a rodiče pokračují ve výuce doma. Chcete-li získat výsledek masáže, musíte absolvovat celý svůj kurz. Jedna lekce nepřesáhne 15 minut.

 1. Vitamíny.
 2. Prostředky pro omezení tekutin v mozku.
 3. Léky pro uvolnění svalového tónu.

Plavání lze zahájit od 3 týdnů. Můžete využít koupání ve vaně, bazénu. Je nutné regulovat teplotu, pro tuto lekci by mělo být pohodlné (33-35 stupňů). Udržujte dítě v pohodě.

Psychická situace v rodině je velmi důležitá. Je důležité jemně a benevolentně komunikovat nejen s dítětem, ale také s rodiči mezi sebou. Vyvarujte se jasného osvětlení, hlasitých a drsných zvuků. Udržujte pokojovou teplotu v pohodlí (22-24 stupňů).

Léčba

Pomoc s hypo- a hypertonicitou zahrnuje masáže, gymnastiku, fyzioterapii a léky, zlepšení jsou zpravidla pozorována po 3 měsících léčby. Čím je dítě mladší, tím rychlejší jsou výsledky. Při absenci vážného poškození centrálního nervového systému a adekvátní léčbě mohou být účinky poruch svalového tónu zcela neutralizovány..

Masáže a gymnastika

Masáž je předepisována neurologem nebo ortopedem a provádí ji specialista. Rodiče si mohou podle libosti poradit s masážním terapeutem, naučit se základní techniky a provádět všechny manipulace samostatně. Průměrný kurz je 10-15 lekcí. V případě potřeby se může opakovat za měsíc..

S hypertonicitou je účelem masáže uvolnit svaly a zmírnit křeče. V tomto ohledu se používají nejjemnější metody - hladké a třecí pohyby, obrácené efekty. Nemůžete ohýbat svaly, tvrdě na ně tlačit, tleskat, klepat.

V případě hypotenze je masáž zaměřena na stimulaci funkce svalů a zlepšení výživy tkání. Používají se tahy střední intenzity, broušení, mravenčení, hnětení, stávkující. Při aktivních rytmických pohybech se zpracovávají paže, nohy a záda, na bioaktivní body se vyvíjí tlak.

Kromě toho se s hypo- a hypertonicitou navrhuje pasivní gymnastika, která zahrnuje pohyby paží a nohou. Fitball cvičení jsou také užitečné. Komplex závisí na specifikách stavu dítěte.

Masáž a gymnastika mohou u dítěte způsobit nepohodlí a odpor. Někteří odborníci to považují za normální výskyt, jiní - známka nesprávného jednání. Pokud dítě pláče během každé procedury, může být vhodné hledat jiného masážního terapeuta..

Fyzioterapie a další metody

Fyzioterapie se zvýšeným nebo sníženým tónem jsou nejčastěji předepisovány:

 1. magnetoterapie;
 2. bahenní terapie;
 3. parafínové koupele;
 4. elektroforéza s aminofylinem, dibazolem, papaverinem;
 5. solné ohřívače.

Kromě toho, pro pomoc při normalizaci funkce svalů:

 • plavecká a vodní cvičení;
 • koupele s matečnou mladinou, brusinkami, valeriány, šalvějí;
 • osteopatické techniky.

S hypertonicitou je kontraindikace potápění, používání chodců a skokanů, stejně jako dynamická gymnastika. Když dítě začne chodit, je důležité zvolit správnou ortopedickou obuv pro prevenci plochých nohou.

Léky

Léky se používají v obtížných situacích, kdy masáže, gymnastika a fyzioterapie nedávají požadovaný výsledek. Lékař může předepsat:

 1. svalové relaxancia - léky podporující svalovou relaxaci (Midokalm, Baclofen);
 2. diuretika - odstranit přebytečnou tekutinu z mozkových komor (s hydrocefalem);
 3. neuroprotektory - léky, které vylučují nebo snižují stupeň poškození neuronů ("cerebrolysin");
 4. Nootropics - léky, které zlepšují mozkovou aktivitu (Semax, Cortexin, Pantocalcin);
 5. B vitaminy - urychlují regeneraci nervových vláken a metabolismus tkání.

Porušení svalového tónu u dítěte je častým problémem. Častěji pozorováno nadměrné svalové napětí, méně často - jejich slabost. V každém případě si rodiče všimnou fyziologického postavení končetin, zvláštního chování dítěte a zpoždění ve vývoji pohybových schopností. Okamžitě byste měli kontaktovat neurologa, aby určil diagnózu a identifikoval příčiny hypo- nebo hypertonicity. Hlavními oblastmi léčby jsou masáže, gymnastika, fyzioterapie a někdy se používají léky. Je důležité nejen dodržovat pokyny lékaře, ale vytvořit v rodině klidnou a přátelskou atmosféru, potom se dítě rychle zotaví.

Gymnastika doma

Doma, po masáži, je vhodné provádět gymnastická cvičení.

 1. „Žába“ - je klasický a běžný. Spočívá v tom, že se stehna nohou stáhnou stranou. Chcete-li to provést, proveďte lisování a vibrační pohyby na fossa kyčelního kloubu, zatímco třese nohou. Je přísně zakázáno používat sílu. Musíte svaly postupně zahřát.
 2. Pánevní houpačka - efektivní cvičení, které spočívá v zvedání nohou a pánve nahoru (pouze zadní část zůstává na stole) a jejich kývání zleva doprava.
Články O Neplodnosti